Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 312-IV Заңы.
Ескерту. Кіріспенің екінші абзацын және қорытынды бөлікті қоспағанда, тиісті септіктегі "Кеден одағының комиссиясы" деген сөздер тиісті септіктегі "Еуразиялық экономикалық комиссия" деген сөздермен ауыстырылды – ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
Ескерту. Кіріспені қоспағанда, тиісті түрдегі және септіктегі "кеден одағына мүше мемлекет", "Кеден одағына мүше мемлекет" деген сөздер тиісті түрдегі және септіктегі "мүше мемлекет", "Мүше мемлекет" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
2010 жылғы 18 маусымда Санкт-Петербургте жасалған Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі мәселелері жөніндегі келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Кеден одағының кедендік аумағындағы еркін (арнайы, ерекше)
экономикалық аймақтар және еркін кедендік аймақтың кедендік
рәсімі мәселелері жөніндегі
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде кеден одағына мүше мемлекеттер,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шартты, 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының комиссиясы туралы шартты, 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шартты, кеден одағының шарттық-құқықтық базасын құрайтын кеден одағына мүше мемлекеттердің өзге де халықаралық шарттарын негізге ала отырып,
халықаралық құқықтың жалпыға танылған қағидаттары мен нормаларын назарға ала отырып,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап Келісімде пайдаланылатын негізгі терминдер
1. Осы Келісімде мынадай негізгі терминдер және олардың анықтамалары пайдаланылады:
1) еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ - Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекет (бұдан әрі тиісінше - Одақ, мүше мемлекет) аумағының мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген шектердегі бір бөлігі, мұнда кәсіпкерлік және өзге қызметті жүзеге асырудың ерекше (арнайы құқықтық) режимі қолданылады, сондай-ақ еркін кеден аймағының кедендік рәсімі қолданылуы мүмкін;
2) порттық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ - халықаралық қатынас және шетелдік су кемелерінің кіруі үшін ашық теңіз порты, өзен порты аумағының бір бөлігінде немесе халықаралық әуе тасымалын орындайтын әуе кемелерін қабылдау және жөнелту үшін ашық әуежай аумағының бір бөлігінде және теңіз портының, өзен портының немесе әуежай аумақтарының жолаушыларға қызмет көрсетуге арналған мүліктік кешендер орналасқан бөліктерін қоспағанда, осындай теңіз портына, өзен портына немесе әуежайға іргелес аумақта құрылатын еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;

О ратификации Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 312-IV.
Сноска. по тексту:
слова "Комиссия таможенного союза" в соответствующем падеже заменены словами "Евразийская экономическая комиссия" в соответствующем падеже, за исключением абзаца второго преамбулы и заключительной части;
слова "государство - член таможенного союза" в соответствующих числе и падеже заменены словами "государство-член" в соответствующих числе и падеже, за исключением преамбулы в соответствии с Законом РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Ратифицировать Соглашение по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны, совершенное в Санкт-Петербурге 18 июня 2010 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
СОГЛАШЕНИЕ
по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны Временно в использовании с 6 июля 2016 года - Бюллетень международных договоров РК 2016 г., № 5, ст. 83
Государства-члены в рамках Евразийского экономического сообщества, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на Договоре о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года, Договоре о Комиссии таможенного союза от 6 октября 2007 года, Договоре о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года, иных международных договорах государств-членов, составляющих договорно-правовую базу таможенного союза,
принимая во внимание общепризнанные принципы и нормы международного права,
согласились о нижеследующем:
Статья 1 Основные термины, используемые в Соглашении
1. В настоящем Соглашении используются следующие основные термины и их определения:
1) свободная (специальная, особая) экономическая зона - часть территории государства-члена Евразийского экономического союза (далее соответственно - государство-член, Союз) в пределах, установленных законодательством государства-члена, на которой действует особый (специальный правовой) режим осуществления предпринимательской и иной деятельности, а также может применяться таможенная процедура свободной таможенной зоны;
2) портовая свободная (специальная, особая) экономическая зона - свободная (специальная, особая) экономическая зона, которая создается на части территории морского порта, речного порта, открытых для международного сообщения и захода иностранных водных судов, или части территории аэропорта, открытого для приема и отправки воздушных судов, выполняющих международные воздушные перевозки, и территории, прилегающей к такому морскому порту, речному порту или аэропорту, за исключением частей территорий морского порта, речного порта или аэропорта, на которых расположены имущественные комплексы, предназначенные для обслуживания пассажиров;

3) логистикалық еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ - мүше мемлекеттің мемлекеттік шекарасы арқылы автомобиль және (немесе) темір жол өткізу пункттеріне іргелес мүше мемлекет аумағының бір бөлігінде құрылатын еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ;
4) еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтың резиденті (қатысушы, субъект) - осы мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәртіппен мүше мемлекеттің аумағында тіркелген және еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар резиденттерінің тізіліміне енгізілген заңды тұлға немесе дара кәсіпкер.
2. Күші жойылды - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
3. Осы Келісімде пайдаланылатын өзге терминдер Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінде (бұдан әрі - Одақтың Кеден кодексі) белгіленген мәндерде қолданылады.
Ескерту. 1-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
2-бап Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар құрудың мақсаты
Еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақтар (бұдан әрі - ЕЭА) мүше мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуына жәрдемдесу, инвестициялар тарту, жаңа технологияларға негізделген өндірістерді құру және дамыту, көлік инфрақұрылымын, туризмді және санаторийлық-курорттық салаларды дамыту мақсатында немесе ЕЭА құру кезінде анықталатын өзге де мақсаттарда құрылады.
3-бап ЕЭА құру және олардың жұмыс істеу тәртібі, мүше мемлекеттердің аумақтарында ЕЭА-ның жұмыс істеу мерзімі
Ескерту. 3-баптың атауына өзгеріс енгізілді - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
1. ЕЭА құру және олардың жұмыс істеу тәртібі, ЕЭА-ның жұмыс істеу мерзімі және мүше мемлекеттің аумағында ЕЭА-ның жұмыс істеу мерзімін ұзарту тәртібі осы мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленеді.
Мүше мемлекеттің заңнамасында ЕЭА құру мақсаттарына байланысты олардың түрлері белгіленуі мүмкін.
Мүше мемлекеттің аумағында ЕЭА-ны басқару осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Мүше мемлекеттер Еуразиялық экономикалық комиссиясына мүше мемлекеттің аумағында ЕЭА құру туралы ақпараттың жіберілуін қамтамасыз етеді.
4-бап ЕЭА-ның жұмыс Істеуін тоқтату (тарату, жою)
1. Егер ЕЭА құрылған мерзім ұзартылмаса, көрсетілген мерзім өткен соң ол өзінің жұмыс істеуін тоқтатады (таратылады, жойылады) (бұдан әрі - ЕЭА-ның жұмыс істеуін тоқтату).
ЕЭА-ның жұмыс істеуін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдаудың негіздері мен тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.

3) логистическая свободная (специальная, особая) экономическая зона - свободная (специальная, особая) экономическая зона, которая создается на части территории государства-члена, прилегающей к автомобильному и (или) железнодорожному пункту пропуска через государственную границу государства-члена;
4) резидент (участник, субъект) свободной (специальной, особой) экономической зоны - юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, зарегистрированные на территории государства-члена в порядке, установленном законодательством этого государства, и включенные в реестр резидентов свободных (специальных, особых) экономических зон.
2. Утратил силу Законом РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
3. Иные термины, используемые в настоящем Соглашении, применяются в значениях, определенных Таможенным кодексом Евразийского экономического союза (далее - Таможенный кодекс Союза).
Сноска. Статья 1 с изменениями, внесенными Законом РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 2 Цели создания свободных (специальных, особых) экономических зон
Свободные (специальные, особые) экономические зоны (далее - СЭЗ) создаются в целях содействия социально-экономическому развитию государств-членов, привлечения инвестиций, создания и развития производств, основанных на новых технологиях, развития транспортной инфраструктуры, туризма и санаторно-курортной сферы или в иных целях, определяемых при создании СЭЗ.
Статья 3 Порядок создания и функционирования СЭЗ, сроки функционирования СЭЗ на территориях государств-членов
Сноска. Заголовок статьи 3 с изменением, внесенным Законом РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
1. Порядок создания и функционирования СЭЗ, срок функционирования СЭЗ и порядок продления срока функционирования СЭЗ на территории государства-члена определяются законодательством этого государства-члена.
Законодательством государств-членов могут быть установлены типы СЭЗ в зависимости от целей их создания.
Управление СЭЗ на территории государства-члена осуществляется в соответствии с законодательством этого государства.
2. Государства-члены таможенного союза обеспечивают направление в Евразийскую экономическую комиссию информации о создании СЭЗ на территориях государств-членов.
Статья 4 Прекращение функционирования (упразднение, ликвидация) СЭЗ
1. СЭЗ прекращает свое функционирование (упраздняется, ликвидируется) (далее - прекращение функционирования СЭЗ) по истечении срока, на который она была создана, если указанный срок не был продлен.
Основания и порядок принятия решения о досрочном прекращении функционирования СЭЗ определяются законодательством государств-членов.

2. Мүше мемлекеттер осы Келісім күшіне енгеннен кейін мүше мемлекеттердің аумақтарында ЕЭА-ның жұмыс істеуін тоқтату туралы ақпараттың Еуразиялық экономикалық комиссиясына жіберілуін қамтамасыз етеді.
5-бап ЕЭА аумағында жүзеге асырылатын қызмет түрлері
ЕЭА аумағында мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік және өзге қызмет жүзеге асырылуы мүмкін.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы ЕЭА аумағында тыйым салынған қызмет түрлерін белгілеуге құқылы.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында осы мемлекеттердің аумақтарында құрылған (құрылатын) ЕЭА аумақтарында тыйым салынған қызмет түрлері белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 5-бапқа өзгеріс енгізілді - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
6-бап ЕЭА резиденттерін (қатысушыларды, субъектілерді) тіркеу және ЕЭА резиденттерінің (қатысушылардың, субъектілердің) тізілімін жүргізу
Ескерту. 6-баптың атауына өзгеріс енгізілді - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
1. ЕЭА резидентін (қатысушыны, субъектіні) (бұдан әрі - резидент) тіркеу тәртібі мен шарттары, оның ішінде заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелген жеріне және (немесе) тұрған жеріне немесе резидент мәртебесін алуға үміткер дара кәсіпкердің тұрғылықты жерінің мекенжайына қойылатын талап, резидент мәртебесін алуға үміткер заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысанына қойылатын талап мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында тұлғаны порттық немесе логистикалық ЕЭА резиденті ретінде тіркеу шарттарының бірі порттық немесе логистикалық ЕЭА резиденті міндеттерінің орындалуын қамтамасыз етуді беру болып табылатыны айқындалуы мүмкін, сондай-ақ оны беру мен қолданудың мөлшері мен тәртібі белгіленуі мүмкін.
2. Заңды тұлға немесе дара кәсіпкер мүше мемлекеттің резиденттер тізіліміне тиісті жазу енгізілген күннен бастап резидент деп танылады.
Нысаны мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалатын куәлік тұлғаны резидент ретінде тіркеуді куәландыратын құжат болып табылады. Еуразиялық экономикалық комиссиясы тұлғаның резидент ретінде тіркелуін куәландыратын куәліктің бірыңғай нысанын айқындауға құқылы.
3. Резиденттердің тізілімін жүргізу тәртібі мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалады.
Мүше мемлекеттер резиденттердің тізіліміне енгізілген резиденттер туралы мәліметтердің Еуразиялық экономикалық комиссиясына берілуін қамтамасыз етеді. Осындай мәліметтерді беру тәртібін Еуразиялық экономикалық комиссиясы айқындайды.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы табыс еткен мәліметтердің негізінде резиденттердің жалпы тізілімін жасайды және оның Одақтың ресми сайтына орналастырылуын қамтамасыз етеді.

2. Государства-члены обеспечивают направление в Евразийскую экономическую комиссию информации о прекращении функционирования СЭЗ на территориях государств-членов после вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 5 Виды деятельности, осуществляемые на территории СЭЗ
На территории СЭЗ может осуществляться предпринимательская и иная деятельность в соответствии с законодательством государств-членов.
Евразийская экономическая комиссия вправе устанавливать виды деятельности, запрещенные на территории СЭЗ.
Законодательством государств-членов могут быть установлены виды деятельности, запрещенные на территориях СЭЗ, созданных (создаваемых) на территориях этих государств.
Сноска. Статья 5 с изменениями, внесенными Законами РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 6 Регистрация резидентов (участников, субъектов) СЭЗ и ведение реестра резидентов (участников, субъектов) СЭЗ
Сноска. Заголовок статьи 6 с изменениями, внесенными Законом РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
1. Порядок и условия регистрации резидента (участника, субъекта) СЭЗ (далее - резидент), в том числе требование к месту государственной регистрации и (или) месту нахождения юридического лица или к адресу места жительства индивидуального предпринимателя, претендующих на получение статуса резидента, требование к организационно-правовой форме юридического лица, претендующего на получение статуса резидента, определяются законодательством государства-члена.
Законодательством государств-членов может быть определено, что одним из условий регистрации лица в качестве резидента портовой или логистической СЭЗ является предоставление обеспечения исполнения обязанностей резидента портовой или логистической СЭЗ, а также могут быть установлены размер и порядок его предоставления и применения.
2. Юридическое лицо или индивидуальный предприниматель признаются резидентом со дня внесения соответствующей записи в реестр резидентов государства-члена.
Документом, удостоверяющим регистрацию лица в качестве резидента, является свидетельство, форма которого определяется законодательством государств-членов. Евразийская экономическая комиссия вправе определить единую форму свидетельства, удостоверяющего регистрацию лица в качестве резидента.
3. Порядок ведения реестра резидентов определяется законодательством государств-членов.
Государства-члены обеспечивают предоставление в Евразийскую экономическую комиссию сведений о резидентах, включенных в реестр резидентов. Порядок предоставления таких сведений определяется Евразийской экономической комиссией.
Евразийская экономическая комиссия формирует общий реестр резидентов на основании представленных сведений и обеспечивает его размещение на официальном сайте Союза.

Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
7-бап Қызметті ЕЭА аумағында жүзеге асыратын тұлғалар
1. Мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес резиденттер, сондай-ақ резидент болып табылмайтын өзге де тұлғалар ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыра алады.
2. Резидент ЕЭА аумағындағы қызметін ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру (жүргізу) туралы келісімге (шартқа) (ЕЭА-дағы қызметтің талаптары туралы шартқа, инвестициялық декларацияға, кәсіпкерлік бағдарламаға) (бұдан әрі - ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы келісім) сәйкес жүзеге асырады.
Мүше мемлекеттердің заңнамасында ЕЭА аумағында резиденттің ЕЭА аумағында қызметті жүзеге асыру туралы келісімде көзделмеген қызметті ЕЭА аумағында жүзеге асыруы кезінде резиденттің кәсіпкерлік және өзге қызметті жүзеге асырудың ерекше (арнайы құқықтық) режимін қолданбай осындай қызметті жүзеге асыру мүмкіндігі белгіленуі мүмкін.
Ескерту. 7-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
8-бап ЕЭА аумағында кәсіпкерлік және өзге қызметті жүзеге асырудың ерекше (арнайы құқықтық) режимі
ЕЭА аумағында резиденттің мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленетін салық салудың ерекше режимін беруді, сондай-ақ ЕЭА аумағында кәсіпкерлік және өзге қызметті жүзеге асыру үшін мүше мемлекеттің аумағында жалпыға бірдей белгіленген жағдайға қарағанда, өзге де неғұрлым қолайлы жағдай жасауды білдіретін кәсіпкерлік және өзге қызметті жүзеге асырудың ерекше (арнайы құқықтық) режимі қолданылады.
9-бап ЕЭА-ның аумағы және онда еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімін қолдану
Ескерту. 9-бап жаңа редакцияда - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
1. ЕЭА-ның аумағы Одақтың кедендік аумағының бір бөлігі болып табылады.
2. Порттық және логистикалық ЕЭА-ның шектері Одақтың кедендік шекарасы болып табылады.
3. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА-ның аумағы (барлығы немесе оның бір бөлігі) өзінің аумағында осы ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалады.
4. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағында Одақтың Кедендік кодексіне сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарлар мен Одақтың тауарлары, сондай-ақ өзінің аумағында ЕЭА құрылған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА-ның аумағында болуына (орналастырылуына) тыйым салынған шетелдік тауарларды және (немесе) Одақтың тауарларын және (немесе) осындай тауарлардың санаттарын қоспағанда, өзге шетелдік тауарлар мен Одақтың тауарлары бола (орналастырыла) алады және (немесе) пайдаланыла алады.

Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными Законами РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 7 Лица, осуществляющие деятельность на территории СЭЗ
1. На территории СЭЗ могут осуществлять деятельность резиденты, а также иные лица, не являющиеся резидентами, в соответствии с законодательством государств-членов.
2. Резидент осуществляет деятельность на территории СЭЗ в соответствии с соглашением (договором) об осуществлении (ведении) деятельности па территории СЭЗ (договором об условиях деятельности в СЭЗ, инвестиционной декларацией, предпринимательской программой) (далее - соглашение об осуществлении деятельности на территории СЭЗ).
Законодательством государств-членов может быть установлена возможность осуществления резидентом на территории СЭЗ деятельности, не предусмотренной соглашением об осуществлении деятельности на территории СЭЗ, без применения резидентом при осуществлении такой деятельности особого (специального правового) режима осуществления предпринимательской и иной деятельности на территории СЭЗ.
Сноска. Статья 7 с изменением, внесенным Законами РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 8 Особый (специальный правовой) режим осуществления предпринимательской и иной деятельности на территории СЭЗ
На территориях СЭЗ действует особый (специальный правовой) режим осуществления предпринимательской и иной деятельности, заключающийся в предоставлении резидентам особого режима налогообложения, определяемого законодательством государств-членов, а также в создании иных, более благоприятных, чем общеустановленные на территории государства-члена, условий для осуществления предпринимательской и иной деятельности на территории СЭЗ.
Статья 9 Территория СЭЗ и применение на ней таможенной процедуры свободной таможенной зоны
1. Территория СЭЗ является частью таможенной территории Союза.
2. Пределы портовой и логистической СЭЗ являются таможенной границей Союза.
3. Территория СЭЗ (вся или ее часть), на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, определяется в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого создана эта СЭЗ.
4. На территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, могут находиться (размещаться) и (или) использоваться иностранные товары и товары Союза, помещаемые (помещенные) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в соответствии с Таможенным кодексом Союза, а также иные иностранные товары и товары Союза, за исключением иностранных товаров, и (или) товаров Союза, и (или) категорий таких товаров, которые в соответствии с законодательством государства-члена, на территории которого создана СЭЗ, запрещены к нахождению (размещению) на территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны.

5. Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі Одақтың Кеден кодексіне сәйкес қолданылады.
10-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің мазмұны
Ескерту. 10-баптың күші жойылды - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
11-бап Тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастыру шарттары
Ескерту. 11-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
12-бап Тауарлардың еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен болу мерзімі
Ескерту. 12-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
13-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіммен орналастырылған тауарлармен жасалатын операциялар
Ескерту. 13-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
14-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі қолданылатын ЕЭА аумағында кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері
Ескерту. 14-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
15-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтау
Ескерту. 15-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
16-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу бойынша міндеттің туындауы мен тоқтатылуы және оларды төлеу мерзімі
Ескерту. 16-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
17-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімі аяқталған кезде кедендік баждарды, салықтарды есептеу ерекшеліктері
Ескерту. 17-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).

5. Таможенная процедура свободной таможенной зоны применяется в соответствии с Таможенным кодексом Союза.
Сноска. Статья 9 - в редакции Закона РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 10 Содержание таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 10 утратила силу Законом РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 11 Условия помещения товаров под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 11 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 12 Срок нахождения товаров под таможенной процедурой свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 12 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 13 Операции, совершаемые с товарами, помещенными под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 13 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 14 Особенности совершения таможенных операций на территории СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 14 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 15 Завершение действия таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 15 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 16 Возникновение и прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и срок их уплаты в отношении товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 16 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 17 Особенности исчисления таможенных пошлин, налогов при завершении таможенной процедуры свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 17 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).

18-бап Тауарлардың кедендік құны
Ескерту. 18-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
19-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауардың мәртебесін айқындау
Ескерту. 19-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
20-бап Еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік тауарларды еркін кедендік аймақтың кедендік рәсіміне орналастырылған шетелдік тауарларды пайдалана отырып дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіру
Ескерту. 20-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
21-бап 2009 жылғы 11 желтоқсандағы Кеден одағында тауарлардың экспорты мен импорты кезінде жанама салықтар алу тәртібі мен олардың төленуін бақылау тетігі туралы хаттаманы қолдану ерекшеліктері
Ескерту. 21-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
22-бап Резиденттің мәртебесі туралы өтпелі ережелер
Осы Келісім күшіне енген күні резиденттер болып табылатын заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер осы Келісім күшіне енгенге дейін қолданылған мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес олардың резидент мәртебесін алған күнінен бастап резиденттер тізіліміне енгізілді деп танылады.
23-бап Тауарлар мәртебесі туралы өтпелі ережелер
Ескерту. 23-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
24-бап Ресей Федерациясының Калининград және Магадан облыстарында құрылған ерекше экономикалық аймақтарға қатысты өтпелі ережелер
Ескерту. 24-бап ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен ратификацияланған Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап күші жойылды (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
25-бап Өзгерістер енгізу

Статья 18 Таможенная стоимость товаров
Сноска. Статья 18 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 19 Определение статуса товара, изготовленного (полученного) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 19 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 20 Идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны, в товарах, изготовленных (полученных) с использованием иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободной таможенной зоны
Сноска. Статья 20 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 21 Особенности применения Протокола о порядке взимания косвенных налогов и механизме контроля за их уплатой при экспорте и импорте товаров в таможенном союзе от 11 декабря 2009 года
Сноска. Статья 21 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 22 Переходные положения о статусе резидента
Юридические лица или индивидуальные предприниматели, являющиеся резидентами на день вступления в силу настоящего Соглашения, признаются включенными в реестр резидентов со дня приобретения ими статуса резидента в соответствии с законодательством государств-членов, действовавшим до вступления в силу настоящего Соглашения.
Статья 23 Переходные положения о статусе товаров
Сноска. Статья 23 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 24 Переходные положения в отношении особых экономических зон, созданных в Калининградской и Магаданской областях Российской Федерации
Сноска. Статья 24 утратила силу с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
Статья 25 Внесение изменений
В настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами и являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

Ескерту. 25-бап жаңа редакцияда - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
Осы Келісімге жеке хаттамалармен ресімделетін және осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын өзгерістер енгізілуі мүмкін.
26-бап Дауларды шешу
Ескерту. 26-бап жаңа редакцияда - ҚР 14.06.2023 № 10-VIII Заңымен.
Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта айқындалған тәртіппен шешіледі.
27-бап Қорытынды ережелер
Осы Келісім ратификациялауға жатады және 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күннен бастап уақытша қолданылады.
Осы Келісім депозитарий дипломатиялық арналар арқылы Тараптардың осы Келісім күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындауы туралы соңғы жазбаша хабарлама алған күнінен бастап күшіне енеді.
Осы Келісімнің 5-бабы екінші бөлігінің, 11-бабы 2-тармағы екінші бөлігінің, 13-бабы 5-тармағының ережелері осы баптың 1-бөлігіне сәйкес, бірақ депозитарий Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының Бірыңғай экономикалық кеңістігінің шарттық-құқықтық базасын құрайтын халықаралық шарттардың бірінші пакетіне енгізілген келісімдер бойынша соңғы ратификациялық грамотаны алған күнінен ерте емес күшіне енеді.
2010 жылғы 18 маусымда Санкт-Петербург қаласында орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы осы Келісімнің депозитарийі болып табылатын Кеден одағының комиссиясында сақталады және ол кеден одағына мүше әрбір мемлекетке оның расталған көшірмесін жібереді.
Беларусь
Қазақстан
Ресей
Республикасы
Республикасы
Федерациясы
үшін
үшін
үшін

Сноска. Статья 25 - в редакции Закона РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 26 Разрешение споров
Споры, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются в порядке, определенном Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
Сноска. Статья 26 - в редакции Закона РК от 14.06.2023 № 10-VIII.
Статья 27 Заключительные положения
Настоящее Соглашение подлежит ратификации и временно применяется со дня вступления в силу Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года.
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения депозитарием последнего письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.
Положения части второй статьи 5, части второй пункта 2 статьи 11, пункта 5 статьи 13 настоящего Соглашения вступают в силу в соответствии с частью 1 настоящей статьи, но не ранее даты получения депозитарием последней ратификационной грамоты по соглашениям, включенным в первый пакет международных договоров, составляющих договорно-правовую базу Единого экономического пространства Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации.
Совершено в городе Санкт-Петербурге 18 июня 2010 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Комиссии таможенного союза, которая является депозитарием настоящего Соглашения и направит каждой Стороне его заверенную копию.
За
За
За
Республику
Республику
Российскую
Беларусь
Казахстан
Федерацию
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией Соглашения по вопросам свободных (специальных, особых) экономических зон на таможенной территории таможенного союза и таможенной процедуры свободной таможенной зоны, подписанного 18 июня 2010 года в г. Санкт-Петербурге:
за Республику Беларусь - Заместителем Премьер-министра Республики Беларусь - А.В. Кобяковым,
за Республику Казахстан - Заместителем Премьер-министра Республики Казахстан - У.Е. Шукеевым,
за Российскую Федерацию - Заместителем Председателя Правительства Российской Федерации - И.И. Шуваловым.
Подлинный экземпляр хранится в Комиссии таможенного союза.
Директор Правового департамента
Секретариата Комиссии
таможенного союза
Н.Б. Слюсарь