Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешен мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2014 жылғы 17 қаңтардағы № 165-V ҚРЗ
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар; № 13, 62, 63, 64-құжаттар; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; № 15, 77, 78, 79, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2013 жылғы 14 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам агропромышленного комплекса
Закон Республики Казахстан от 17 января 2014 года № 165-V ЗРК
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.2
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109;  № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22;  № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст.88; №  23, ст.97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г, № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 54, 56; № 13, ст. 62, 63, 64; № 14, ст. 72, 74, 75; № 15, ст. 77, 78, 79, 81, 82; № 16, ст. 83; Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам трудовой миграции», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 декабря 2013 г.):

1) мазмұнындағы 310 және 311-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
«310-бап. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын бұзу»;
«311-бап. Иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын бұзу»;
2) 310311 және 559-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«310-бап. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы
заңнамасын бұзу
1. Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын:
1) карантин мен шектеу іс-шараларының шарттары мен талаптарын сақтамау;
2) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды, талаптарды және ветеринариялық нормативтерді:
мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi күтіп-ұстауға, өсiруге, пайдалануға, өндiруге, дайындауға (союға), сақтауға, қайта өңдеуге және өткiзуге байланысты мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін орналастыру, салу, реконструкциялау және пайдалануға беру кезiнде;
зообақтардағы, цирктердегi, омарталардағы, аквариумдардағы жануарларды қоса алғанда, жануарларды асырау, өсiру және пайдалану;
ішкі сауда объектілерінде; жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, қайта өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде; ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда қызметті жүзеге асыру кезінде;
мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердi Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдауды (орнын ауыстыруды) жүзеге асыру кезiнде сақтамау;
3) Қазақстан Республикасының аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуынан қорғау туралы нормативтiк құқықтық актiлердiң талаптарын сақтамау;
4) кейін өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын союдың шарттары мен талаптарын сақтамау;
5) тіркеу сынақтарын жүргізу үшін ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын қажетті көлемде өндіру, әкелу (импорт) жағдайларын қоспағанда, оларды мемлекеттік тіркеусіз өндіруді, әкелуді (импортын), өткізуді және қолдануды (пайдалануды) жүзеге асыру түрінде жасалған бұзушылық –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) заголовки статей 310 и 311 оглавления изложить в следующей редакции:
«Статья 310. Нарушение законодательства Республики Казахстан в  области ветеринарии»;
«Статья 311. Нарушение правил содержания и выгула собак и  кошек, правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек»;
2) статьи 310311 и 559 изложить в следующей редакции:
«Статья 310. Нарушение законодательства Республики Казахстан в
области ветеринарии
1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии, совершенное в виде:
1) несоблюдения условий и требований карантина и ограничительных мероприятий;
2) несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил, требований и ветеринарных нормативов:
при размещении, строительстве, реконструкции и вводе в эксплуатацию объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, связанных с содержанием, разведением, использованием, производством, заготовкой (убоем), хранением, переработкой и реализацией подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов;
содержания, разведения и использования животных, включая животных в зоопарках, цирках, на пасеках, в аквариумах;
при осуществлении деятельности на объектах внутренней торговли;  на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения; в организациях по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
при осуществлении транспортировки (перемещения) подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан;
3) несоблюдения требований нормативных правовых актов об охране территории Республики Казахстан от заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств;
4) несоблюдения условий и требований убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации;
5) осуществления производства, ввоза (импорта), реализации и применения (использования) ветеринарных препаратов, кормовых добавок без их государственной регистрации, за исключением случаев производства, ввоза (импорта) в объемах, необходимых для проведения их регистрационных испытаний, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Ветеринариялық іс-шараларды өткізбеу немесе тиісті түрде өткізбеу, сондай-ақ оларды өткізу мерзімдерін бұзу –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді қамтамасыз етпеу –
лауазымды адамдарға жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
6. Осы баптың бесінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
7. Жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасымен өздеріне жүктелген функцияларды орындамауы –
жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарына ескерту жасауға әкеп соғады.
8. Осы баптың жетінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
жергілікті атқарушы органдардың лауазымды адамдарына жиырма бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:

2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
3. Непроведение или ненадлежащее проведение ветеринарных мероприятий, а также нарушение сроков их проведения –
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
5. Необеспечение идентификации сельскохозяйственных животных –
влечет штраф на должностных лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
6. Действие (бездействие), предусмотренное частью пятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.
7. Невыполнение местными исполнительными органами возложенных на них законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии функций –
влечет предупреждение на должностных лиц местных исполнительных органов.
8. Действие (бездействие), предусмотренное частью седьмой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц местных исполнительных органов в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
9. Неизвещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:

1) жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны және өткізілгені;
2) жануарлар қырылған, бiрнеше жануар бiр мезгiлде ауырған немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайлар туралы хабарламау және ауру деп күдiк келтiрiлген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейiн жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолданбау –
жеке тұлғаларға – ескерту жасауға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
10. Осы баптың тоғызыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – бес, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Ветеринариялық құжаттарды беру тәртібін және олардың бланкілеріне қойылатын талаптарды бұзу –
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
12. Осы баптың он бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне – елу, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
13. Ветеринария саласындағы мамандардың қызметтiк мiндеттерiн орындауы кезінде оларға ветеринариялық іс-шаралар өткізу жөнінде жәрдем көрсетпеу –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

1) вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
2) случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов непринятие мер к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании –
влечет предупреждение на физических лиц, на индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – штраф в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
10. Действие (бездействие), предусмотренное частью девятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – штраф в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
11. Нарушение порядка выдачи ветеринарных документов и требований к их бланкам –
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
12. Действие (бездействие), предусмотренное частью одиннадцатой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
13. Неоказание содействия специалистам в области ветеринарии при выполнении ими служебных обязанностей по проведению ветеринарных мероприятий –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.

14. Жануарларды карантиндеу қағидаларын бұзу –
жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
15. Эпизоотияның таралуына немесе өзге де ауыр салдарларға әкеп соқпаған, эпизоотияға қарсы күрес мәселелерi жөнiндегі нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ ветеринария саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi бұзу –
жеке тұлғаларға – он, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – жиырма бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерiне бір жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
16. Осы баптың он үшінші, он төртінші және он бесінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – жиырма, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – елу, орта кәсiпкерлiк субъектiлерiне – бір жүз, ірі кәсiпкерлiк субъектiлерiне екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«311-бап. Иттер мен мысықтарды асырау және серуендету
қағидаларын, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау
және жою қағидаларын бұзу
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi өкiлдi органдары белгiлеген, қалаларда және басқа да елдi мекендерде иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын бұзу –
ескерту жасауға немесе үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жеке тұлғалардың денсаулығына немесе мүлкiне залал келтiруге әкеп соққан нақ сол әрекеттер –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
«559-бап. Ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган
1. Ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды адамдары осы Кодекстiң 310-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Осы Кодекстiң 310-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға:
1) Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторы мен оның орынбасарлары;

14. Нарушение правил карантинирования животных –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
15. Нарушение нормативных правовых актов по вопросам борьбы с эпизоотиями, а также иных нормативных правовых актов в области ветеринарии, не повлекшее распространение эпизоотии или иные тяжкие последствия, –
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере двадцати пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере пятидесяти, на субъектов крупного предпринимательства – в размере ста месячных расчетных показателей.
16. Действия (бездействие), предусмотренные частями тринадцатой, четырнадцатой и пятнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере пятидесяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.»;
«Статья 311. Нарушение правил содержания и выгула собак
и кошек, правил отлова и уничтожения
бродячих собак и кошек
1. Нарушение установленных местными представительными органами областей, городов республиканского значения, столицы правил содержания и выгула собак и кошек, правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек в городах и других населенных пунктах –
влечет предупреждение или штраф в размере трех месячных расчетных показателей.
2. Те же действия, повлекшие причинение ущерба здоровью или имуществу физических лиц, –
влекут штраф в размере десяти месячных расчетных показателей.»;
«Статья 559. Уполномоченный орган в области ветеринарии
1. Должностные лица уполномоченного органа в области ветеринарии рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 310 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания в соответствии со статьей 310 настоящего Кодекса вправе:
1) Главный государственный ветеринарно-санитарный инспектор Республики Казахстан и его заместители;

2) ветеринариялық бақылау бекеттеріндегі мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлар;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары және олардың орынбасарлары;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары;
5) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары және олардың орынбасарлары, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары құқылы.
3. Ветеринария саласындағы уәкілетті органның лауазымды адамдары:
1) өткiзу орындарында – жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикiзатты өткізу кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың бұзылғаны үшiн;
2) темiржол, су және әуе көлiгiнде, жолдарда және мал айдайтын күре жолдарда – Қазақстан Республикасының аумағында орны ауыстырылатын (тасымалданатын), мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді тасымалдауды (орнын ауыстыруды) жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ мал айдау кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың бұзылғаны үшiн;
3) мемлекеттiк шекарада – Қазақстан Республикасының аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуынан қорғау бөлігiнде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалардың бұзылғаны үшiн айыппұлды сол жерде ала алады.».
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар):
1) 65-баптың 1-тармағы 11) тармақшасындағы «хабарлауға міндетті.» деген сөздер «хабарлауға;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:

2) государственные ветеринарно-санитарные инспекторы на ветеринарных контрольных постах;
3) главные государственные ветеринарно-санитарные инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы и их заместители;
4) государственные ветеринарно-санитарные инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы;
5) главные государственные ветеринарно-санитарные инспекторы и их заместители, государственные ветеринарно-санитарные инспекторы районов, городов областного значения.
3. Должностными лицами уполномоченного органа в области ветеринарии штраф может взиматься на месте:
1) в местах реализации – за нарушение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил при реализации животных, продукции и сырья животного происхождения;
2) на железнодорожном, водном и воздушном транспорте, на дорогах и скотопрогонных трассах – за нарушение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил при осуществлении транспортировки (перемещения) подконтрольных государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору перемещаемых (перевозимых) объектов на территории Республики Казахстан, а также при перегоне скота;
3) на государственной границе – за нарушение ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил в части охраны территории Республики Казахстан от заноса и распространения заразных и экзотических болезней животных из других государств.».
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55;  № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81):
1) пункт 1 статьи 65 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:

«12) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен жүзеге асырылатын, топыраққа агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу үшін жер учаскелеріне қол жеткізуді қамтамасыз етуге міндетті.»;
2) 104-баптың 3-тармағындағы «ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен» деген сөздер «ветеринария саласындағы уәкілетті органмен» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 107-баптың 3-тармағының 10) тармақшасындағы «мал қорымы» деген сөздер «мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды)» деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):
1) 49-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«6) ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган;»;
2) 120-баптың 2-тармағындағы «мал қорымдарын» деген сөздер «мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды)» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 125-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасындағы «мал көмінділерін» деген сөздер «мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды)» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі «ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен» деген сөздер «ветеринария саласындағы уәкілетті органмен» деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21,97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):
1) 18-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«9) ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган;»;

«12) обеспечивать доступ к земельным участкам для проведения агрохимического обследования почв, осуществляемого в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.»;
2) в пункте 3 статьи 104 слова «уполномоченным государственным органом в области ветеринарии» заменить словами «уполномоченным органом в области ветеринарии»;
3) подпункт 10) пункта 3 статьи 107 после слова «скотомогильников» дополнить словами «(биотермических ям)».
3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012  г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83):
1) подпункт 6) пункта 1 статьи 49 изложить в следующей редакции:
«6) уполномоченный орган в области ветеринарии;»;
2) пункт 2 статьи 120 после слова «скотомогильников» дополнить словами «(биотермических ям)»;
3) в статье 125:
подпункт 4) пункта 2 после слова «скотомогильников» дополнить словами «(биотермических ям)»;
в части первой пункта 3 слова «уполномоченным государственным органом в области ветеринарии» заменить словами «уполномоченным органом в области ветеринарии».
4. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1;  № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72, 75):
1) подпункт 9) пункта 1 статьи 18 изложить в следующей редакции:
«9) уполномоченный орган в области ветеринарии;»;

2) 112-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган;»;
3) 220-баптың 1-тармағының 13) тармақшасындағы «өлген малды көметiн орындар» деген сөздер «мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды)» деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 123-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 3, 15-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 78, 81-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2013 жылғы 14 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне еңбек көші-қоны мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 18-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тiзбесiн жергiлiктi өкiлдi органмен келiсу бойынша айқындайды;»;
2) 238-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандарға қызметтiң осы түрлерiмен қалалық жағдайда айналысатын азаматтық қызметшiлердiң айлықақыларымен және ставкаларымен салыстырғанда кемiнде жиырма бес пайызға жоғарылатылған лауазымдық айлықақылар мен тарифтiк ставкалар, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше белгiленбесе, жергiлiктi өкiлдi органдардың шешiмi бойынша бюджет қаражаты есебiнен белгiленедi.
3. Азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық жерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандар лауазымдарының тiзбесiн жергiлiктi өкiлдi органмен келiсу бойынша жергiлiктi атқарушы орган айқындайды.».

2) подпункт 10) статьи 112 изложить в следующей редакции:
«10) уполномоченный орган в области ветеринарии;»;
3) подпункт 13) пункта 1 статьи 220 после слова «скотомогильников» дополнить словами «(биотермических ям)».
5. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 123; 2013 г., № 2, ст. 13; № 3, ст. 15; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 78, 81; № 16, ст. 83; Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам трудовой миграции», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 14 декабря 2013 г.):
1) подпункт 2) статьи 18 изложить в следующей редакции:
«2) по согласованию с местным представительным органом определяют перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности;»;
2) пункты 2 и 3 статьи 238 изложить в следующей редакции:
«2. Специалистам в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельской местности, по решению местных представительных органов за счет бюджетных средств устанавливаются повышенные не менее чем на двадцать пять процентов должностные оклады и тарифные ставки по сравнению с окладами и ставками гражданских служащих, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
3. Перечень должностей специалистов в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющихся гражданскими служащими и работающих в сельской местности, определяется местным исполнительным органом по согласованию с местным представительным органом.».

6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2013 жылғы 7 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Астанада ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 7 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне бюджет заңнамасын жетiлдiру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 53-баптың 1-тармағының 8) тармақшасында:
жиырма бесінші абзац алып тасталсын;
отыз тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«ауылшаруашылық өнімін шығаруды басқару жүйелерін дамыту;»;
2) 56-баптың 1-тармағы 7) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;»;
3) 70-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Білім беру, сұрыптарды сынақтан өткізу, ауылшаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету, ветеринария, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларының, Қарулы Күштердің спорт саласында маманданатын мемлекеттік мекемелері, сондай-ақ мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтар өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында кіріс келтіретін қызметті жүзеге асыруға құқық берілген мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті бюджеттің есебіне жатқызылуға тиіс.».

6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 94; № 18-19, ст. 119; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 2, ст. 13; № 5-6, ст. 30; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72; № 15, ст. 81, 82; № 16, ст. 83; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации и проведения международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в Астане», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 7 декабря 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования бюджетного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 7 декабря 2013 г.):
1) в подпункте 8) пункта 1 статьи 53:
абзац двадцать пятый исключить;
абзац тридцать девятый изложить в следующей редакции:
«развитие систем управления производством сельскохозяйственной продукции;»;
2) абзац четвертый подпункта 7) пункта 1 статьи 56 изложить в следующей редакции:
«возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;»;
3) пункт 1 статьи 70 изложить в следующей редакции:
«1. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), которым законами Республики Казахстан предоставлено  право осуществлять приносящую доходы деятельность, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах образования, сортоиспытания, агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, ветеринарии, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, Вооруженных Сил, специализирующимися в области спорта, а также государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками, в соответствии с законами Республики Казахстан.».

7. «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 16, 220-құжат; 2001 ж., № 23, 318-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 23-1) және 23-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«23-1) бірінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал – тұқым стандартына сай келетін, таза тұқымды мал тегінің кемінде үш ұрпағының тұқым-тегі туралы анық деректер қамтылған асыл тұқымдық куәлігі бар таза тұқымды ірі қара мал;
23-2) екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал – тұқым стандартына сай келетін, асыл тұқымдық куәлігі бар таза тұқымды ірі қара мал;»;
32)35) және 36) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«32) жануардың тұқым-тегi – асыл тұқымды жануардың шығу тегі туралы мәлiметтер;»;
«35) селекциялық карточка – селекциялық жануарды есепке алу нысаны;
36) селекциялық жануар – тұқым стандартына сай келетiн жануар;»;
39) тармақшадағы «малды» деген сөз «ауыл шаруашылығы жануарын» деген сөздермен ауыстырылсын;
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«41) тұқым стандарты – уәкiлеттi орган бекiткен, өнiмдiлiгi, дене тұрқы бойынша тиiстi тұқымдағы асыл тұқымды және селекциялық жануарлар үшiн қойылатын ең төменгі талаптар;»;
2) 9-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Асыл тұқымдық өнiм (материал) импорты ветеринариялық сертификат және белгіленген тәртіппен танылған, экспорттаушы елдiң құзыретті органдары берген асыл тұқымдық куәлiк немесе оған балама құжат болған кезде жүзеге асырылады.»;
3) 13-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткiзу әдістемесін әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген, мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімін жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;»;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымдық өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты тану тәртібі туралы ережені әзірлейді және бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:

7. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года «О племенном животноводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 220; 2001 г., № 23, ст. 318; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст.22; 2008  г., № 15-16, ст.60;  2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75):
1) в статье 1:
дополнить подпунктами 23-1) и 23-2) следующего содержания:
«23-1) племенной крупный рогатый скот первой категории – чистопородный крупный рогатый скот, соответствующий стандарту породы, имеющий племенное свидетельство, содержащее достоверные данные о родословной не менее трех поколений чистопородных предков животного;
23-2) племенной крупный рогатый скот второй категории – чистопородный крупный рогатый скот, соответствующий стандарту породы, имеющий племенное свидетельство;»;
подпункты 32)35) и 36) изложить в следующей редакции:
«32) родословная – сведения о происхождении племенного животного;»;
«35) селекционная карточка – форма учета селекционного животного;
36) селекционное животное – животное, соответствующее стандарту породы;»;
подпункт 39) после слова «осеменению» дополнить словом «сельскохозяйственных»;
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
«41) стандарт породы – минимальные требования для племенных и селекционных животных соответствующей породы по продуктивности, типу телосложения, утвержденные уполномоченным органом;»;
2) часть третью статьи 9 изложить в следующей редакции:
«Импорт племенной продукции (материала) осуществляется при наличии ветеринарного сертификата и признанного в установленном порядке племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентными органами страны-экспортера.»;
3) в статье 13:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) разрабатывает и утверждает методику проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства;»;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) разрабатывает и утверждает правила ведения государственного реестра селекционных достижений в области животноводства, допущенных к использованию в Республике Казахстан;»;
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) разрабатывает и утверждает положение о порядке признания племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров;»;
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:

«14-1) танылуын ірі қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палата жүзеге асыратын, экспорттаушы елдердің құзыретті органдары ірі қара малдың импортталған асыл тұқымдық өніміне (материалына) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты қоспағанда, экспорттаушы елдердің құзыретті органдары импортталған асыл тұқымдық өнімге (материалға) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты тануды жүзеге асырады;»;
22) тармақшадағы «жаңа» деген сөз алып тасталсын;
4) 14-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) ірi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палаталардың және мал шаруашылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын өзге де қоғамдық бірлестіктердің ұсыныстарын ескере отырып, көрсетілген мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты шегінде асыл тұқымдық өнiмге (материалға) арналған субсидияларды бөледі;»;
5) тармақша алып тасталсын;
5) 16-1-баптың 9) тармақшасы «асыл» деген сөздің алдынан «Қазақстан Республикасында пайдалануға рұқсат етілген,» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 16-2-бапта:
3-тармақтың 3) тармақшасы «көшірмесін» деген сөзден кейін «(асыл тұқымды мал зауыттары мен асыл тұқымды мал шаруашылықтары үшін)» деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтың 3) тармақшасы, 7-тармақтың 3) тармақшасы және 8-тармақтың 3) тармақшасы «сертификаттың» деген сөзден кейін «(куәліктің)» деген сөзбен толықтырылсын;
7) 26-баптың 2-тармағындағы «малды» деген сөз «ауыл шаруашылығы жануарларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 28-баптың 2-тармағындағы «малды» деген сөз «ауыл шаруашылығы жануарларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 28-2 және 28-3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«28-2-бап. Iрi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық
палата
1. Iрi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палата бір немесе бірнеше тұқымның бірінші және екінші санаттардағы асыл тұқымды iрi қара малын өсiрудi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың мүдделерiн iске асыру және қорғау үшiн құрылатын және әрекет ететiн коммерциялық емес, өзiн-өзi қаржыландыратын ұйым болып табылады.
2. Iрi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палата заңды тұлға болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен әдiлет органдарында тiркеледi.
3. Қазақстан Республикасының аумағында iрi қара малдың әр тұқымы бойынша ірі қара мал тұқымдары жөніндегі бiр республикалық палата құрылады және әрекет етедi, ол облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумағында өзiнiң құрылымдық бөлiмшелерiн (филиалдарын және өкiлдiктерін) құруға құқылы.
4. Егер, бiр тұқымның бірінші және екінші санаттардағы асыл тұқымды ірі қара малын өсіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың мүдделерiн бір немесе бірнеше тұқымның iрi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палаталардың қайсы бірі білдіретін болса, онда ірі қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палатаның қайта ұйымдастырылуы немесе таратылуы жағдайларын қоспағанда, осындай тұқым жөніндегі жеке республикалық палата құруға жол берiлмейдi.

«14-1) осуществляет признание племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров, за исключением племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентными органами стран-экспортеров на импортированную племенную продукцию (материал) крупного рогатого скота, признание которого осуществляется республиканской палатой по породам крупного рогатого скота;»;
в подпункте 22) слово «новых» исключить;
4) в статье 14:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) распределяют с учетом предложений республиканских палат по породам крупного рогатого скота и иных общественных объединений, осуществляющих деятельность в области животноводства, субсидии на племенную продукцию (материал) в пределах бюджетных средств, предусмотренных на указанные цели;»;
подпункт 5) исключить;
5) подпункт 9) статьи 16-1 дополнить словами «, допущенных к использованию в Республике Казахстан»;
6) в статье 16-2:
подпункт 3) пункта 3 дополнить словами «(для племенных заводов и племенных хозяйств)»;
подпункт 3) пункта 6, подпункт 3) пункта 7 и подпункт 3) пункта 8 после слова «сертификата» дополнить словом «(свидетельства)»;
7) пункт 2 статьи 26 дополнить словами «сельскохозяйственных животных»;
8) пункт 2 статьи 28 после слова «осеменения» дополнить словом «сельскохозяйственных»;
9) статьи 28-2 и 28-3 изложить в следующей редакции:
«Статья 28-2. Республиканская палата по породам
крупного рогатого скота
1. Республиканская палата по породам крупного рогатого скота является некоммерческой, самофинансируемой организацией, создаваемой и действующей для реализации и защиты интересов физических и юридических лиц, осуществляющих разведение племенного крупного рогатого скота первой и второй категорий одной или нескольких пород.
2. Республиканская палата по породам крупного рогатого скота является юридическим лицом и регистрируется в органах юстиции в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
3. На территории Республики Казахстан по каждой породе крупного рогатого скота образуется и действует одна республиканская палата по породам крупного рогатого скота, которая вправе создавать свои структурные подразделения (филиалы и представительства) на территории областей, городов республиканского значения, столицы.
4. В случае если интересы физических и юридических лиц, осуществляющих разведение племенного крупного рогатого скота первой и второй категорий одной породы, представлены в какой-либо из республиканских палат по породам крупного рогатого скота одной или нескольких пород, то создание отдельной республиканской палаты по этой породе не допускается, за исключением случаев реорганизации или ликвидации республиканской палаты по породам крупного рогатого скота.

5. Iрi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палатаның қызметi Қазақстан Республикасының заңдарымен және жарғымен реттеледi.
28-3-бап. Iрi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық
палатаның өкілеттіктері
Iрi қара мал тұқымдары жөніндегі республикалық палата:
1) бірінші және екінші санаттардағы асыл тұқымды ірі қара малмен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық базасында тiркеу арқылы оны есепке алуды ұйымдастырады;
2) табындағы селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты үйлестiредi;
3) бірінші және екінші санаттардағы асыл тұқымды ірі қара малға мәртебе бередi;
4) бірінші және екінші санаттардағы асыл тұқымды ірі қара малға асыл тұқымдық куәлiктер және селекциялық жануарларға селекциялық карточкалар берудi жүзеге асырады;
5) экспорттаушы елдердің құзыретті органдары ірі қара малдың импортталған асыл тұқымдық өніміне (материалына) берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты тануды жүзеге асырады;
6) көрсетілген мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты шегiнде асыл тұқымдық өнiмге (материалға) арналған субсидияларды бөлу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
7) асыл тұқымды ірі қара мал тұқымдары бойынша асыл тұқымдық кiтапты жүргiзедi және басып шығарады;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де өкілеттіктердi жүзеге асырады.».
8. «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 19, 655-құжат; 2004 ж., № 17, 100-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; 2007 ж., № 5-6, 37-құжат; 2009 ж., № 24, 129-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 16-құжаттар; № 14, 95-құжат):
2-баптың 22) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«22) селекциялық жануар – тұқым стандартына сай келетін жануар.».
9. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2013 жылғы 7 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне бюджет заңнамасын жетiлдiру мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2013 жылғы 11 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне салық салу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2013 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
6-бапта:

5. Деятельность республиканской палаты по породам крупного рогатого скота регулируется законами Республики Казахстан и уставом.
Статья 28-3. Полномочия республиканской палаты по породам
крупного рогатого скота
Республиканская палата по породам крупного рогатого скота:
1) организует учет племенного крупного рогатого скота первой и второй категорий путем его регистрации в информационной базе селекционной и племенной работы;
2) координирует селекционную и племенную работу в стаде;
3) присваивает статус племенному крупному рогатому скоту первой и второй категорий;
4) осуществляет выдачу племенных свидетельств на племенной крупный рогатый скот первой и второй категорий и селекционных карточек на селекционных животных;
5) осуществляет признание племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного компетентными органами стран-экспортеров на импортированную племенную продукцию (материал) крупного рогатого скота;
6) вносит предложения по распределению субсидий на племенную продукцию (материал) в пределах бюджетных средств, предусмотренных на указанные цели;
7) ведет и издает племенную книгу по породам племенного крупного рогатого скота;
8) осуществляет иные полномочия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.».
8. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года «Об охране селекционных достижений» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 655; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 5-6, ст. 37; 2009 г, № 24, ст. 129; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13, 16; № 14, ст. 95):
подпункт 22) статьи 2 изложить в следующей редакции:
«22) селекционное животное – животное, соответствующее стандарту породы.».
9. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст.144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; №  13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст.  139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32;  № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49;  № 11, ст. 102;  № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; №  16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты РК по вопросам совершенствования бюджетного законодательства», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 7 декабря 2013 г.; Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 11 декабря 2013 г.):
в статье 6:

2-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2-2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихаттарының құзыретiне жануарларды асырау қағидаларын, иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын, сондай-ақ бұзылғаны үшiн әкiмшiлiк жауаптылық белгiленген өзге де қағидаларды бекiту жатады.»;
мынадай мазмұндағы 2-4-тармақпен толықтырылсын:
«2-4. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мәслихаттарының құзыретіне жануарлар асыраудың санитариялық аймақтарының шекараларын белгілеу жатады.».
10. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2013 жылғы 7 желтоқсанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Астанада ЭКСПО-2017 халықаралық мамандандырылған көрмесін ұйымдастыру және өткізу мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы» 2013 жылғы 3 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
55-баптың 1-тармағындағы «өлген малды көметiн ұралар» деген сөздер «мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар)» деген сөздермен ауыстырылсын.
11. «Ветеринария туралы» 2002 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 15, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):
1) 1-бапта:
3)3-1)3-3)3-4) және 3-5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 2-2 изложить в следующей редакции:
«2-2. К компетенции маслихатов областей, городов республиканского значения, столицы относятся утверждение правил содержания животных, правил содержания и выгула собак и кошек, правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек, а также утверждение иных правил, за нарушение которых установлена административная ответственность.»;
дополнить пунктом 2-4 следующего содержания:
«2-4. К компетенции маслихатов областей, городов республиканского значения, столицы относится установление границ санитарных зон содержания животных.».
10. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., №  15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст.  102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 63; № 14, ст. 72, 75; Закон Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам организации и проведения международной специализированной выставки ЭКСПО-2017 в Астане», опубликованный вгазетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 7 декабря 2013 г.):
пункт 1 статьи 55 после слова «скотомогильников» дополнить словами «(биотермических ям)».
11. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 2002 года «О ветеринарии» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 15, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006   г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст.  18; № 20, ст. 152; 2008 г., № 24, ст. 129; 2009 г., № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 1-2, ст. 1; №  15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16; №  8, ст. 64; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75):
1) в статье 1:
подпункты 3)3-1)3-3)3-4) и 3-5) изложить в следующей редакции:

«3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор – диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көпдеңгейлі жүйесін көздейтін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар жүзеге асыратын және уәкілетті орган пайдаланатын ветеринариялық есепке алудың бір бөлігі;
3-1) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiру – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ауыл шаруашылығы жануары туралы мәлiметтердi енгiзе отырып және ветеринариялық паспортты бере отырып, бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) пайдалану, таңбалау арқылы жануарларға жеке нөмiр берудi қамтитын, жануарларды есепке алу рәсiмi;»;
«3-3) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан үзінді көшірме – жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы мамандары ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордан уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысанда жануарлар иелерінің талап етуі бойынша алатын, диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жүргізілген ветеринариялық іс-шаралардың мерзімдері мен сипаты туралы мәліметтер;
3-4) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) – ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргізу үшiн пайдаланылатын сырғалар (iлiнетiн, радиожиiлiк таңбасы бар), болюстер, чиптер және басқа да бұйымдар (құралдар);
3-5) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргізуге арналған атрибуттар – ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргізу үшін пайдаланылатын құрал-саймандар мен аспаптар;»;
мынадай мазмұндағы 3-6) және 4-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-6) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) белгiлеу жөнiндегi лазерлiк станция (бұдан әрi – лазерлiк станция) – ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) жеке нөмiр түсіруді жүзеге асыратын ұйым;»;
«4-1) биологиялық қалдықтар – жануарлардың өлімі, тірі организмдермен және биологиялық тіндермен (материалдармен) ветеринариялық практикалық және ғылыми қызмет пен эксперименттер нәтижесінде түзілген, сондай-ақ жануарларды өсіруді, дайындауды (союды), жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты сақтауды, қайта өңдеу мен өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінің, ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларын өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдардың қызметі процесінде пайда болатын материалдар, заттар, малдан, өсімдіктерден және минералдардан қалған қалдықтар (жануарлардың өлекселері, абортталған және өлі туған төлдер, ветеринариялық конфискаттар, жемшөп қалдықтары);»;
9) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

«3) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных – часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая государственными ветеринарными организациями, созданными местными исполнительными органами, и используемая уполномоченным органом;
3-1) идентификация сельскохозяйственных животных – процедура учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем использования изделий (средств) для проведения идентификации, таврения с включением сведений о сельскохозяйственном животном в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачей ветеринарного паспорта;»;
«3-3) выписка из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных – сведения о сроках и характере проведенных ветеринарных мероприятий, включая результаты диагностических исследований, извлекаемые из базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных специалистами в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, по требованию владельцев животных в порядке и форме, которые утверждены уполномоченным органом;
3-4) изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных – бирки (навесные, с радиочастотной меткой), болюсы, чипы и другие изделия (средства), используемые для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
3-5) атрибуты для проведения идентификации сельскохозяйственных животных – инструменты и приборы, используемые для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;»;
дополнить подпунктами 3-6) и 4-1) следующего содержания:
«3-6) лазерная станция по мечению изделий (средств) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных (далее – лазерная станция) – организация, осуществляющая нанесение индивидуального номера на изделия (средства) для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;»;
«4-1) биологические отходы – материалы, вещества, остатки животного, растительного и минерального происхождений (трупы животных, абортированные и мертворожденные плоды, ветеринарные конфискаты, кормовые отходы), образующиеся в результате гибели животных, ветеринарной практической и научной деятельности и экспериментов с живыми организмами и биологическими тканями (материалами), а также возникающие в процессе деятельности объектов производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, организаций по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;»;
подпункты 9) и 11) изложить в следующей редакции:

«9) ветеринариялық құжаттар – Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілеріне республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлары беретін ветеринариялық-санитариялық қорытынды, ветеринариялық сертификат; тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық ахуал туралы жануарға, жануарлардан алынатын өнімдерге және шикізатқа жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдардың ветеринария саласындағы маманы, сондай-ақ жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдердің және шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөнінде өндірістік бақылау бөлімшесінің аттестатталған ветеринариялық дәрігері беретін ветеринариялық анықтама;»;
«11) ветеринариялық препараттар мыналар:
жануарлар ауруларының профилактикасына, диагностикасына және оларды емдеуге арналған, қаннан, қан плазмасынан, сондай-ақ жануарлардың ағзаларынан, өсімдіктерден, минералдардан синтез әдістерімен немесе биологиялық технологиялар қолданыла отырып алынған заттар;
фармакологиялық белсенділігі бар, өсiмдiктерден, жануарлардан алынатын немесе синтетикалық заттар;
жануарларға арналған парфюмерия немесе косметика құралдары ретінде пайдаланылатын заттар;
жануарлардың өнімділігін арттыруға, дезинфекциялауға, дезинсекциялауға және дератизациялауға арналған заттар.
Осы тармақшаның ережелері ветеринария саласында пайдаланылатын (қолданылатын) дәрілік заттарға қолданылады;»;
12) тармақшадағы «байқаудан өткiзу, тiркеу сынақтарын жүргiзу» деген сөздер «байқаудан өткiзу және тiркеу сынақтары» деген сөздермен ауыстырылсын;
13) тармақшадағы «Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгiленген тәртiппен» деген сөздер алып тасталсын;
15)16) және 19-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«15) ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тiркеу сынақтары – ветеринариялық препараттардың, жемшөп қоспаларының қауіпсіздік және сапа көрсеткіштеріне сәйкестігін айқындау;
16) ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу – ветеринариялық препаратты, жемшөп қоспаларын ветеринариялық практикада пайдалану мүмкіндігін анықтау үшін, олардың иммундық-биологиялық қасиеттері мен эпизоотологиялық тиімділігін, олардың жануар организміне тигізетін әсерінің салдарлары жоқтығын, сондай-ақ экологиялық қауіпсіздігін айқындау мақсатында, оларды шектеулі зертханалық және (немесе) өндірістік жағдайларда сынақтан өткізу;»;

«9) ветеринарные документы – ветеринарно-санитарное заключение, ветеринарный сертификат, выдаваемые государственными ветеринарно-санитарными инспекторами города республиканского значения, столицы, района, города областного значения на объекты государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; ветеринарная справка, выдаваемая специалистом в области ветеринарии государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, на животное, продукцию и сырье животного происхождения, об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также аттестованным ветеринарным врачом подразделения производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан;»;
«11) ветеринарные препараты:
вещества, предназначенные для профилактики, диагностики и лечения болезней животных, полученные из крови, плазмы крови, а также органов животных, растений, минералов методами синтеза или с применением биологических технологий;
вещества растительного, животного или синтетического происхождения, обладающие фармакологической активностью;
вещества, используемые в качестве средств парфюмерии или косметики для животных;
вещества, предназначенные для повышения продуктивности животных, дезинфекции, дезинсекции и дератизации.
Положения настоящего подпункта применяются к лекарственным средствам, используемым (применяемым) в области ветеринарии;»;
в подпункте 12) слова «апробация, регистрационные испытания» заменить словами «апробация и регистрационные испытания»;
в подпункте 13) слова «в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии,» исключить;
подпункты 15)16) и 19-1) изложить в следующей редакции:
«15) регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормовых добавок – определение соответствия ветеринарных препаратов, кормовых добавок показателям безопасности и качества;
16) апробация ветеринарного препарата, кормовых добавок – испытание ветеринарного препарата, кормовых добавок в ограниченных лабораторных и (или) производственных условиях в целях определения их иммунобиологических свойств и эпизоотологической эффективности, отсутствия последствий их действия на организм животного, а также экологической безопасности для установления возможности использования их в ветеринарной практике;»;

«19-1) ветеринария саласындағы маман – ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар бөлiмшелерiнің, мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдардың ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейiнгi немесе техникалық және кәсiптiк бiлiмi бар қызметкерi;»;
20) тармақшадағы «бiрдейлендiру рәсiмiн» деген сөздер «ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді» деген сөздермен ауыстырылсын;
21) тармақшадағы «ветеринария саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган» деген сөздер «ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 38-1) тармақшамен толықтырылсын:
«38-1) жануарларды карантиндеу – диагностикалық зерттеулер мен ветеринариялық дауалау жүргізу мақсатында жаңадан келіп түскен, әкелінген, сатып алынған, әкетілетін, орны ауыстырылатын жануарларды оқшаулап ұстау;»;
39-3)40) және 45-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«39-3) процессингтік орталық – функцияларын осы Заңға сәйкес жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкіметі құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымның құрылымдық бөлімшесі;
40) сараптама актісі (сынақ хаттамасы) – орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілер диагностикасының немесе ветеринариялық-санитариялық сараптамасының нәтижелері бойынша ветеринариялық зертханалар беретін құжат;»;
«45-1) эпизоотологиялық зерттеп қарау актісі – эпизоотологиялық ошақтардың туындау себептерін зерделеу және жануарлар ауруларының таралуына ықпал ететін немесе кедергі болатын жағдайларды анықтау нәтижелері бойынша, сондай-ақ жануарларды карантиндеу кезінде мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор беретін құжат;»;
2) 3-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) ветеринария ғылымын дамыту, ветеринария саласындағы мамандарды, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру.»;
3) 4-бапта:
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) мыналардың:
жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың;
жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеуге бағытталған.»;
4) 5-бапта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) мыналардың:
жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауiп төндiретiн, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың;
жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеудің тәртібі мен шарттарын белгiлеу;»;
15) тармақшадағы «сәйкестендiру есебiн қоса алғанда,» деген сөздер алып тасталсын;

«19-1) специалист в области ветеринарии – работник подразделений государственных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии;»;
в подпункте 20) слова «процедуры идентификации» заменить словами «идентификацию сельскохозяйственных животных»;
в подпункте 21) слова «уполномоченный государственный орган в области ветеринарии» заменить словами «уполномоченный орган в области ветеринарии»;
дополнить подпунктом 38-1) следующего содержания:
«38-1) карантинирование животных – обособленное содержание вновь прибывших, ввезенных, приобретенных, вывозимых, перемещаемых животных с целью проведения диагностических исследований и ветеринарных обработок;»;
подпункты 39-3)40) и 45-1) изложить в следующей редакции:
«39-3) процессинговый центр – структурное подразделение государственной ветеринарной организации, созданной Правительством Республики Казахстан, осуществляющее функции в соответствии с настоящим Законом;
40) акт экспертизы (протокол испытаний) – документ, выдаваемый ветеринарными лабораториями по результатам диагностики или ветеринарно-санитарной экспертизы перемещаемых (перевозимых) объектов;»;
«45-1) акт эпизоотологического обследования – документ, выдаваемый государственным ветеринарно-санитарным инспектором по результатам изучения причин возникновения эпизоотических очагов и выявления условий, способствующих или препятствующих распространению болезней животных, а также при карантинировании животных;»;
2) подпункт 8) статьи 3 изложить в следующей редакции:
«8) развитие ветеринарной науки, подготовка и повышение квалификации специалистов в области ветеринарии, физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии.»;
3) в статье 4:
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) обеспечение взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) возмещение стоимости:
изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека.»;
4) в статье 5:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) установление порядка и условий возмещения стоимости:
изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;»;
в подпункте 15) слова «, включая идентификационный учет» исключить;

мынадай мазмұндағы 18-7), 18-8), 18-9), 18-10), 18-11), 18-12), 18-13), 18-14), 18-15), 18-16), 18-17) және 18-18) тармақшалармен толықтырылсын:
«18-7) мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар желісінің мемлекеттік нормативін бекіту;
18-8) биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою тәртібін бекіту;
18-9) ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын мемлекеттік тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту;
18-10) жануарларды өткізу қағидаларын бекіту;
18-11) жануарларды карантиндеу қағидаларын бекіту;
18-12) дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларын бекіту;
18-13) эпизоотиялық мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту;
18-14) жануарларға қарау қағидаларын бекіту;
18-15) сараптама актісін (сынақ хаттамасын) беру қағидаларын бекіту;
18-16) шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу және алып тастау қағидаларын бекіту;
18-17) ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту;
18-18) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектiлердiң және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларын бекіту;»;
5) 6-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар желісінің мемлекеттік нормативіне сәйкес құрылатын мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар;»;
4) тармақшадағы «қызметпен шұғылданатын» деген сөздер «қызметті жүзеге асыратын» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 8-бапта:
11) тармақша «мамандарды» деген сөзден кейін «, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды» деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақшадағы «жануарлар аурулары бойынша» деген сөздер алып тасталсын;
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«34) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілердің және биологиялық материалдың сынамаларын алу қағидаларын әзірлеу;»;
36) тармақша алып тасталсын;
44) және 45) тармақшалардағы «сәйкестендiру есебiн қоса алғанда,» деген сөздер алып тасталсын;
46)46-5 және 46-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«46) ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды есептік тіркеу тәртібін бекіту және оны жүргізу;»;
«46-5) жануарлардың аса қауiптi ауруларына қарсы ветеринариялық iс-шараларды жоспарлау және өткізу қағидаларын бекiту;
46-6) жаңа, жетілдірілген ветеринариялық препараттарға, жемшөп қоспаларына нормативтік-техникалық құжаттаманы келісу тәртібін бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 46-10), 46-11), 46-12), 46-13), 46-14), 46-15), 46-16), 46-17), 46-18), 46-19), 46-20), 46-21), 46-22), 46-23) және 46-24) тармақшалармен толықтырылсын:

дополнить подпунктами 18-7), 18-8), 18-9), 18-10), 18-11), 18-12), 18-13), 18-14), 18-15), 18-16), 18-17) и 18-18) следующего содержания:
«18-7) утверждение государственного норматива сети государственных ветеринарных организаций;
18-8) утверждение порядка утилизации, уничтожения биологических отходов;
18-9) утверждение правил проведения государственной регистрации ветеринарных препаратов, кормовых добавок;
18-10) утверждение правил реализации животных;
18-11) утверждение правил карантинирования животных;
18-12) утверждение правил проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации;
18-13) утверждение правил проведения эпизоотического мониторинга;
18-14) утверждение правил обращения с животными;
18-15) утверждение правил выдачи акта экспертизы (протокола испытаний);
18-16) утверждение правил установления или снятия ограничительных мероприятий и карантина;
18-17) утверждение правил взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий;
18-18) утверждение правил отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала;»;
5) в статье 6:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) государственные ветеринарные организации, создаваемые в соответствии с государственным нормативом сети государственных ветеринарных организаций;»;
в подпункте 4) слова «занимающиеся предпринимательской деятельностью» заменить словами «осуществляющие предпринимательскую деятельность»;
6) в статье 8:
подпункт 11) дополнить словами «, физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии»;
в подпункте 12) слова «по болезням животных» исключить;
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
«34) разработка правил отбора проб перемещаемых (перевозимых) объектов и биологического материала;»;
подпункт 36) исключить;
в подпунктах 44) и 45) слова «, включая идентификационный учет» исключить;
подпункты 46)46-5) и 46-6) изложить в следующей редакции:
«46) утверждение порядка и проведение учетной регистрации физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии;»;
«46-5) утверждение правил планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных;
46-6) утверждение порядка согласования нормативно-технической документации на новые, усовершенствованные ветеринарные препараты, кормовые добавки;»;
дополнить подпунктами 46-10), 46-11), 46-12), 46-13), 46-14), 46-15), 46-16), 46-17), 46-18), 46-19), 46-20), 46-21), 46-22), 46-23) и 46-24) следующего содержания:

«46-10) мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар желісінің мемлекеттік нормативін әзірлеу;
46-11) биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату, жою тәртібін әзірлеу;
46-12) тамақ қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мониторингтің жоспарын бекіту;
46-13) сараптама актісін (сынақ хаттамасын) беру қағидаларын әзірлеу;
46-14) ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу қағидаларын әзірлеу;
46-15) ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын мемлекеттік тіркеуді жүргізу қағидаларын әзірлеу;
46-16) жануарларды өткізу қағидаларын әзірлеу;
46-17) жануарларды карантиндеу қағидаларын әзірлеу;
46-18) дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларын әзірлеу;
46-19) эпизоотиялық мониторинг жүргізу қағидаларын әзірлеу;
46-20) ветеринариялық препарат пен жемшөп қоспаларын байқаудан өткізу қағидаларын бекіту;
46-21) жануарларға қарау қағидаларын әзірлеу;
46-22) шектеу іс-шараларын және карантинді белгілеу немесе алып тастау қағидаларын әзірлеу;
46-23) ветеринариялық іс-шаралар өткізу кезінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлеу;
46-24) диагностикалық зерттеулер жүргізу қағидаларын бекіту;»;
7) 9-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері;»;
2 және 2-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының бөлімшелері ветеринария саласындағы қызметті осы Заңға сәйкес жүзеге асырады және дербес бөлімшелер нысанында құрылады.
2-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергiлiктi атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметтi жүзеге асыратын бөлiмшесiнiң басшысы бас мемлекеттiк ветеринариялық дәрiгер болып табылады, ал өзге лауазымды адамдары мемлекеттiк ветеринариялық дәрiгерлер болып табылады.»;
8) 10-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшадағы «карантин режимiн немесе шектеу iс-шараларын енгiзе отырып, карантин аймағының ветеринариялық режимiн» деген сөздер «карантинді немесе шектеу iс-шараларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) және 10-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«10) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды тасымалдау (жеткізу), ветеринариялық паспортты дайындау жөнінде көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;

«46-10) разработка государственного норматива сети государственных ветеринарных организаций;
46-11) разработка порядка утилизации, уничтожения биологических отходов;
46-12) утверждение плана государственного мониторинга по обеспечению пищевой безопасности;
46-13) разработка правил выдачи акта экспертизы (протокола испытаний);
46-14) разработка правил проведения ветеринарно-санитарной экспертизы;
46-15) разработка правил проведения государственной регистрации ветеринарных препаратов, кормовых добавок;
46-16) разработка правил реализации животных;
46-17) разработка правил карантинирования животных;
46-18) разработка правил проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации;
46-19) разработка правил проведения эпизоотического мониторинга;
46-20) утверждение правил проведения апробации ветеринарного препарата и кормовых добавок;
46-21) разработка правил обращения с животными;
46-22) разработка правил установления или снятия ограничительных мероприятий и карантина;
46-23) разработка правил взаимодействия государственных органов при проведении ветеринарных мероприятий;
46-24) утверждение правил проведения диагностических исследований;»;
7) в статье 9:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«1) подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии;»;
пункты 2 и 2-1 изложить в следующей редакции:
«2. Подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения осуществляют деятельность в области ветеринарии в соответствии с настоящим Законом и создаются в форме самостоятельных подразделений.
2-1. Руководитель подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющего деятельность в области ветеринарии, является главным государственным ветеринарным врачом, а иные должностные лица являются государственными ветеринарными врачами.»;
8) в статье 10:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова «ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима» заменить словом «карантина»;
подпункты 10) и 10-1) изложить в следующей редакции:
«10) осуществление государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, изготовлению ветеринарного паспорта;

10-1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілікті айқындау және процессингтік орталыққа ақпарат беру;»;
10-2) тармақша алып тасталсын;
11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«11) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордың жүргізілуін ұйымдастыру;
12) ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жинақтау, талдау және оларды уәкілетті органға ұсыну;»;
13) тармақша алып тасталсын;
1-1-тармақта:
2) тармақшадағы «карантин режимiн немесе шектеу iс-шараларын енгiзе отырып, карантин аймағының ветеринариялық режимiн» деген сөздер «карантинді немесе шектеу iс-шараларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
10)11) және 12) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«10) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды тасымалдау (жеткізу), ветеринариялық паспортты дайындау жөнінде көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру;
11) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордың жүргізілуін ұйымдастыру;
12) ветеринариялық есепке алу мен есептiлiктi жинақтау, талдау және оларды уәкiлеттi органға ұсыну;»;
13)17) және 18) тармақшалар алып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«20) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілікті айқындау және процессингтік орталыққа ақпарат беру;»;
21) тармақша алып тасталсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес мал қорымын (биотермиялық шұңқырларды) салуды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету;»;
25) және 26) тармақшалар алып тасталсын;
27)28)30) және 31) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«27) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті өкілді органына бекіту үшін жануарларды асырау қағидаларын, иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын, жануарларды асыраудың санитариялық аймақтарының шекараларын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізу;
28) мүдделі тұлғаларға өткізіліп жатқан ветеринариялық іс-шаралар туралы ақпарат беруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;»;
«30) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу;
31) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;»;
32) тармақша алып тасталсын;

10-1) определение потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и передача информации в процессинговый центр;»;
подпункт 10-2) исключить;
подпункты 11) и 12) изложить в следующей редакции:
«11) организация ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
12) свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в уполномоченный орган;»;
подпункт 13) исключить;
в пункте 1-1:
в подпункте 2) слова «ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима» заменить словом «карантина»;
подпункты 10)11) и 12) изложить в следующей редакции:
«10) осуществление государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, изготовлению ветеринарного паспорта;
11) организация ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
12) свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в уполномоченный орган;»;
подпункты 13)17) и 18) исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
«20) определение потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и передача информации в процессинговый центр;»;
подпункт 21) исключить;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
«24) организация строительства скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями;»;
подпункты 25) и 26) исключить;
подпункты 27)28)30) и 31) изложить в следующей редакции:
«27) внесение в местный представительный орган городов республиканского значения, столицы для утверждения правил содержания животных, правил содержания и выгула собак и кошек, правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек, предложений по установлению границ санитарных зон содержания животных;
28) организация и обеспечение предоставления заинтересованным лицам информации о проводимых ветеринарных мероприятиях;»;
«30) обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
31) возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;»;
подпункт 32) исключить;

мынадай мазмұндағы 32-3) тармақшамен толықтырылсын:
«32-3) ауру малдарды санитариялық союды ұйымдастыру;»;
2-тармақта:
1)3)4)7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) облыстың жергiлiктi өкiлдi органына бекiту үшін жануарларды асырау қағидаларын, иттер мен мысықтарды асырау және серуендету қағидаларын, қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулау және жою қағидаларын, жануарларды асыраудың санитариялық аймақтарының шекараларын белгiлеу жөнiнде ұсыныстар енгізу;»;
«3) ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес мал қорымын (биотермиялық шұңқырларды) салуды ұйымдастыру және оларды күтіп-ұстауды қамтамасыз ету;
4) мүдделі тұлғаларға өткізіліп жатқан ветеринариялық іс-шаралар туралы ақпарат беруді ұйымдастыру және қамтамасыз ету;»;
«7) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты алып қоймай залалсыздандыру (зарарсыздандыру) және қайта өңдеу;
8) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;»;
9) тармақшадағы «карантин режимiн немесе шектеу iс-шараларын енгiзе отырып карантин аймағының ветеринариялық режимiн» деген сөздер «карантинді немесе шектеу iс-шараларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақша алып тасталсын;
14)14-1) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«14) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды жүргізу бойынша іс-шаралар өткізуді ұйымдастыру;
14-1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін бұйымдарға (құралдарға) және атрибуттарға қажеттілікті айқындау және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына ақпарат беру;
15) ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жинақтау, талдау және оларды облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына ұсыну;»;
16) және 17) тармақшалардағы «(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
18)20)20-1)20-2)20-4) және 20-5) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-6) тармақшамен толықтырылсын:
«20-6) ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру;»;
9) 10-1-бапта:
бірінші абзацтағы «құзыретіне» деген сөздер «құзыретіне мыналар кіреді» деген сөздермен ауыстырылып, 3), 4), 4-1), 5) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
7) тармақшадағы «карантин режимiн немесе шектеу iс-шараларын енгiзе отырып, карантин аймағының ветеринариялық режимiн» деген сөздер «карантинді немесе шектеу iс-шараларын» деген сөздермен ауыстырылсын;
9), 10), 11), 12), 13), 14), 16) және 17) тармақшалар алып тасталсын;

дополнить подпунктом 32-3) следующего содержания:
«32-3) организация санитарного убоя больных животных;»;
в пункте 2:
подпункты 1)3)4)7) и 8) изложить в следующей редакции:
«1) внесение в местный представительный орган области для утверждения правил содержания животных, правил содержания и выгула собак и кошек, правил отлова и уничтожения бродячих собак и кошек, предложений по установлению границ санитарных зон содержания животных;»;
«3) организация строительства скотомогильников (биотермических ям) и обеспечение их содержания в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями;
4) организация и обеспечение предоставления заинтересованным лицам информации о проводимых ветеринарных мероприятиях;»;
«7) обезвреживание (обеззараживание) и переработка без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
8) возмещение владельцам стоимости обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;»;
в подпункте 9) слова «ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима» заменить словом «карантина»;
подпункт 11) исключить;
подпункты 14)14-1) и 15) изложить в следующей редакции:
«14) организация проведения мероприятий по идентификации сельскохозяйственных животных, ведению базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
14-1) определение потребности в изделиях (средствах) и атрибутах для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и передача информации в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы;
15) свод, анализ ветеринарного учета и отчетности и их представление в местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы;»;
в подпунктах 16) и 17) слова «(города республиканского значения, столицы)» заменить словами «, города республиканского значения, столицы»;
подпункты 18)20)20-1)20-2)20-4) и 20-5) исключить;
дополнить подпунктом 20-6) следующего содержания:
«20-6) организация санитарного убоя больных животных;»;
9) в статье 10-1:
подпункты 3), 4), 4-1), 5) и 6) исключить;
в подпункте 7) слова «ветеринарного режима карантинной зоны с введением карантинного режима» заменить словом «карантина»;
подпункты 9), 10), 11), 12), 13), 14), 16) и 17) исключить;

10) 11-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша бесінші абзацындағы «жоюды жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік мекеме» деген сөздер «жоюды;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
«осы Заңның 32-бабының 1-1-тармағына сәйкес процессингтік орталықтың функцияларын жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік мекеме;»;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) мемлекеттiк монополияға жатқызылған мынадай функцияларды:
Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тiзбеге енгiзiлген жануарлардың аса қауiптi ауруларының диагностикасын;
облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергiлiктi атқарушы органы бекiтетiн тiзбеге енгiзiлген жануарлардың энзоотиялық ауруларының диагностикасын жүзеге асыру мақсатында республикалық мемлекеттiк кәсiпорын нысанында мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар құрады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тізбеге енгізілген жануарлардың аса қауіпті ауруларының диагностикасымен және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы бекітетін тізбеге енгізілген, жануарлардың энзоотиялық ауруларының диагностикасымен технологиялық байланысты қызметке:
зертханалық зерттеулер мен ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу;
өлшем құралдарын салыстырып тексеру және сынақ жабдығын аттестаттау;
дезинфекцияның сапасын бактериологиялық зерттеу;
биологиялық қалдықтарды кәдеге жарату мен жою жатады;»;
3) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«эпизоотиялық мониторингті;»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары мынадай функцияларды:
жануарлардың аса қауіпті, жұқпалы емес және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуді;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуді;
ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсетуді;
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық препараттарды тасымалдау (жеткізу), сақтау, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) бойынша қызметтер көрсетуді;
құрылысын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары ұйымдастырған мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), мал сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын) күтіп-ұстауды;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды;
ветеринариялық анықтама беруді;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды жүргізуді және одан үзінді көшірме беруді;
биологиялық материалдың сынамаларын алуды және оларды ветеринариялық зертханаға жеткізуді;
ауру жануарларды санитариялық союға тасымалдау бойынша қызмет көрсетуді жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдар құрады.
Аудандардың жергілікті атқарушы органдары құратын мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар ветеринариялық пункттерімен құрылады.»;

10) в статье 11:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить абзацем шестым следующего содержания:
«процессингового центра согласно пункту 1-1 статьи 32 настоящего Закона;»;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
«2) республиканского государственного предприятия с целью осуществления следующих функций, отнесенных к государственной монополии:
диагностики особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан;
диагностики энзоотических болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы.
К деятельности, технологически связанной с диагностикой особо опасных болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, и диагностикой энзоотических болезней животных, включенных в перечень, утверждаемый местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, относятся:
проведение лабораторных исследований и ветеринарно-санитарной экспертизы;
поверка средств измерений и аттестация испытательного оборудования;
бактериологические исследования качества дезинфекции;
утилизация и уничтожение биологических отходов;»;
абзац третий подпункта 3) изложить в следующей редакции:
«эпизоотического мониторинга;»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Местные исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения создают государственные ветеринарные организации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с целью осуществления следующих функций:
проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных, незаразных и энзоотических болезней животных;
проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
оказания услуг по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных;
оказания услуг по транспортировке (доставке), хранению ветеринарных препаратов против особо опасных и энзоотических болезней животных, а также транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
содержания скотомогильников (биотермических ям), убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), строительство которых организовано местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц;
отлова и уничтожения бродячих собак и кошек;
выдачи ветеринарной справки;
ведения базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи выписки из нее;
отбора проб биологического материала и доставки их в ветеринарную лабораторию;
оказания услуг по транспортировке больных животных на санитарный убой.
Государственные ветеринарные организации, образуемые местными исполнительными органами районов, создаются с ветеринарными пунктами.»;

11) 13-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ветеринария мамандықтары бойынша жоғары, орта білімнен кейінгі немесе техникалық және кәсіптік білімі бар адамдардың ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметпен айналысуға құқығы бар.
Ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар есептік тіркелуге жатады.»;
12) 14-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы «аурулары қоздырушыларының» деген сөздер «ауруларының» деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 14-1-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарда;»;
3-тармақтағы «Қазақстан Республикасының аумағын жануарлардың аса қауiптi және экзотикалық ауруларының әкелiнуi мен таралуынан» деген сөздер «Қазақстан Республикасының аумағын басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуынан» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 15-баптың 9) және 9-1) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«9) ветеринариялық есепке алу мен есептiлiк жөнiндегi құжаттама, ветеринариялық анықтама, ветеринариялық-санитариялық қорытынды, сараптама актiсi (сынақ хаттамасы), орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді өндiру, дайындау (сою), сақтау және қайта өңдеу жөнiндегi нормативтiк-техникалық құжаттама мен ветеринария саласындағы өзге де нормативтiк құжаттама;
9-1) мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар);»;
15) 16-баптың 1-тармағында:
3) тармақшадағы «(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)» деген сөздер «, республикалық маңызы бар қаланың, астананың» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) республикалық қордан ветеринариялық препараттарды бөлу туралы шешім қабылдау;»;
16) 18-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«ветеринариялық нормативтердi бiрнеше рет бұзған, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды қайта аттестаттау туралы нұсқама;»;
тоғызыншы абзацтағы «жануарға арналған» деген сөздер алып тасталсын;
оныншы абзацтағы «жануарларды» деген сөз «ауру жануарларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 25-бапта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«5) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз етуге;
6) жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттiк ветеринариялық ұйымдарға, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарына:
жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені;
жануарлар қырылған, бiрнеше жануар бiр мезгiлде ауырған немесе олар әдеттен тыс мiнез көрсеткен жағдайлар туралы хабарлауға және ауру деп күдiк келтiрiлген кезде, ветеринария саласындағы мамандар, мемлекеттiк ветеринариялық-санитариялық инспекторлар келгенге дейiн жануарларды оқшаулап ұстау жөнінде шаралар қолдануға;»;
8) тармақша алып тасталсын;
10), 11-1), 12) және 12-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

11) пункт 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«2. Право на занятие предпринимательской деятельностью в области ветеринарии имеют лица с высшим, послесредним или техническим и профессиональным образованием по специальностям ветеринарии.
Физические и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, подлежат учетной регистрации.»;
12) в подпункте 3) пункта 2 статьи 14 слово «возбудителей» исключить;
13) в статье 14-1:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) в государственных ветеринарных организациях;»;
в пункте 3 слова «особо опасных и экзотических болезней животных» заменить словами «заразных и экзотических болезней животных из других государств»;
14) подпункты 9) и 9-1) статьи 15 изложить в следующей редакции:
«9) документация по ветеринарному учету и отчетности, ветеринарная справка, ветеринарно-санитарное заключение, акт экспертизы (протокол испытаний), нормативно-техническая документация по производству, заготовке (убою), хранению и переработке перемещаемых (перевозимых) объектов и иная нормативная документация в области ветеринарии;
9-1) скотомогильники (биотермические ямы);»;
15) в пункте 1 статьи 16:
в подпункте 3) слова «(города республиканского значения, столицы)» заменить словами «, города республиканского значения, столицы»;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) принятие решения о распределении ветеринарных препаратов из республиканского запаса;»;
16) в подпункте 1) пункта 1 статьи 18:
абзац шестой изложить в следующей редакции:
«о переаттестации физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, допустивших неоднократное нарушение ветеринарных нормативов;»;
в абзаце девятом слова «на животное» исключить;
абзац десятый после слова «убоя» дополнить словом «больных»;
17) в статье 25:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
«5) обеспечивать идентификацию сельскохозяйственных животных;
6) извещать подразделения местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии, государственных ветеринарно-санитарных инспекторов принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;»;
подпункт 8) исключить;
подпункты 10)11-1)12) и 12-1) изложить в следующей редакции:

«10) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторлардың актілерін орындауға;»;
«11-1) кейiннен өткiзуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын ет өңдейтiн кәсiпорындарда, сою пункттерiнде немесе сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында) союды жүзеге асыруға;
12) ветеринария саласындағы мамандардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу бойынша қызметтiк мiндеттерiн орындауы кезінде оларға жәрдем көрсетуге;
12-1) жануарларды карантиндеуді жүргізуге;»;
18) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ветеринариялық iс-шараларды өткізу тәртiбi ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидалармен айқындалады.»;
19) 26-1-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы «жануарлардың жұқпалы ауруларының әкелiнуi мен таралуынан» деген сөздер «жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуынан» деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 26-2-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы «жануарлардың жұқпалы ауруларының әкелiнуi мен таралуының» деген сөздер «басқа мемлекеттерден жануарлардың жұқпалы және экзотикалық ауруларының әкелінуі мен таралуының» деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 27-баптың 4-тармағындағы «ветеринария саласындағы уәкiлеттi орган» деген сөздер «уәкiлеттi орган» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 29-баптың 3-тармағындағы «негiзделген мониторингiн» деген сөздер «негізделген эпизоотиялық мониторингін» деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 30-бапта:
2-тармақтағы «ерекше» деген сөз алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен және жағдайларда:
1) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың;
2) жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын өтеттіруге құқығы бар.»;
24) 32-баптың 1-1-тармағы 5) тармақшасындағы «ішінара алуды жүзеге асырады.» деген сөздер «ішінара алуды;» деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4-1), 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-1) мемлекеттік сатып алуды, оның нәтижелері бойынша өнім берушілермен өнім беру жөнінде шарт жасасуды, сондай-ақ тапсырыс берушілерге ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды сақтау мен тасымалдау (жеткізу) жөніндегі қызметтерді қамтамасыз етуді, ұсынуды;»;

«10) выполнять акты государственных ветеринарно-санитарных инспекторов;»;
«11-1) осуществлять проведение убоя сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных);
12) оказывать содействие специалистам в области ветеринарии при выполнении ими служебных обязанностей по проведению ветеринарных мероприятий;
12-1) проводить карантинирование животных;»;
18) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий определяется ветеринарными (ветеринарно-санитарными) правилами.»;
19) в подпункте 2) пункта 4 статьи 26-1 слова «заразных болезней животных» заменить словами «заразных и экзотических болезней животных»;
20) в подпункте 1) пункта 1 статьи 26-2 слова «заразных болезней животных» заменить словами «заразных и экзотических болезней животных из других государств»;
21) в пункте 4 статьи 27 слова «уполномоченным органом в области ветеринарии» заменить словами «уполномоченным органом»;
22) в пункте 3 статьи 29 слово «эпизоотологического» заменить словом «эпизоотического»;
23) в статье 30:
в пункте 2 слово «особую» исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Физические и юридические лица в порядке и на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан, имеют право на возмещение стоимости:
1) изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
2) обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека.»;
24) пункт 1-1 статьи 32 дополнить подпунктами 4-1), 6) и 7) следующего содержания:
«4-1) государственный закуп, заключение по его результатам договоров поставки с поставщиками, а также обеспечение, предоставление услуг по хранению и транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных заказчикам;»;

«6) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған құралдардың (бұйымдардың) және атрибуттардың республикалық қорын қалыптастыруды;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру мониторингін жүзеге асырады.»;
25) 5-тараудың тақырыбындағы «ветеринария мамандарын» деген сөздер «ветеринария саласындағы мамандарды, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды» деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 33-баптың 2-тармағындағы «, жемшөп пен жемшөптiк қоспалардың» деген сөздер «және жемшөп қоспаларының» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«34-бап. Ветеринария саласындағы мамандарды, ветеринария
саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын
жеке және заңды тұлғаларды даярлау мен олардың
бiлiктiлiгiн арттыру
Ветеринария саласындағы мамандарды, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларды даярлау мен олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi бағдарламалар мiндеттi түрде уәкiлеттi органмен келiсiлуге жатады.»;
28) 34-1-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацтағы «ветеринария мамандарына» деген сөздер «ветеринария саласындағы мамандарға» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы «облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi өкiлдi органдары» деген сөздер «жергiлiктi өкiлдi органдар» деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 35-бапта:
1-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) осы Заңның 11-бабына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға бекітіп берілген функцияларды орындауға арналған шығыстар;»;
6) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«6) мыналардың:
жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың;
жануарлардың саулығы мен адамның денсаулығына қауіп төндіретін, алып қоймай залалсыздандырылған (зарарсыздандырылған) және қайта өңделген жануарлардың, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттың құнын иелеріне өтеу;»;
«9) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi жүргiзуге арналған бұйымдарды (құралдарды) және атрибуттарды, ветеринариялық паспортты сатып алуға арналған шығыстар.»;
2-тармақта:
1) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын байқаудан өткiзу, серияларын бақылау және оларға тiркеу сынағын жүргiзу;»;
«6) түсетін қаражатты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджет кірісі есебіне жатқыза отырып, ветеринариялық-санитариялық қорытындының, ветеринариялық сертификаттың бланкілерін, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруге арналған чиптерді беру;»;

«6) формирование республиканского запаса изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
7) мониторинг идентификации сельскохозяйственных животных.»;
25) в заголовке главы 5 слова «ветеринарных специалистов» заменить словами «специалистов в области ветеринарии, физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии»;
26) в пункте 2 статьи 33 слово «, корма» исключить;
27) статью 34 изложить в следующей редакции:
«Статья 34. Подготовка и повышение квалификации специалистов
в области ветеринарии, физических и юридических
лиц, осуществляющих предпринимательскую
деятельность в области ветеринарии
Программы по подготовке и повышению квалификации специалистов в области ветеринарии, физических и юридических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, подлежат обязательному согласованию с уполномоченным органом.»;
28) в пункте 1 статьи 34-1:
в абзаце первом слова «Ветеринарным специалистам» заменить словами «Специалистам в области ветеринарии»;
в подпункте 2) слова «областей, городов республиканского значения, столицы» исключить;
29) в статье 35:
в пункте 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) расходов на выполнение функций, закрепленных за государственными ветеринарными организациями, в соответствии со статьей 11 настоящего Закона;»;
подпункты 6) и 9) изложить в следующей редакции:
«6) возмещения владельцам стоимости:
изымаемых и уничтожаемых больных животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;
обезвреженных (обеззараженных) и переработанных без изъятия животных, продукции и сырья животного происхождения, представляющих опасность для здоровья животных и человека;»;
«9) расходов на приобретение изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта.»;
в пункте 2:
подпункты 1) и 6) изложить в следующей редакции:
«1) апробация, контроль серий и регистрационные испытания ветеринарных препаратов, кормовых добавок;»;
«6) выдача бланков ветеринарно-санитарного заключения, ветеринарного сертификата, чипов для идентификации сельскохозяйственных животных с зачислением поступающих средств в доход бюджета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;»;

мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) тиісті қаржы жылына арналған бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын, осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген көлемінен тыс іс-шаралар өткізу (өтініш жасалған жағдайда);»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) жануарларды карантиндеу кезінде диагностикалық зерттеулерді және ветеринариялық дауалауды жүргізу.».
12. «Су пайдаланушылардың селолық тұтыну кооперативi туралы» 2003 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 6, 35-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 6, 49-құжат):
5-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі «жеткізу» деген сөз және 11-баптың 2-тармағындағы «жеткізіп беру» деген сөздер «беру» деген сөзбен ауыстырылсын.
13. «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат):
1-баптың 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) агент – жалғыз акционерi мемлекет болып табылатын, агроөнеркәсiптiк кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингтiң құрамына кiретiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша құрылған акционерлiк қоғам;».
14. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 6-2), 6-3), 12-1), 22-1), 22-2), 22-3) және 24-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«6-2) агрохимикаттар – өсімдіктерді қоректендіруге, топырақтың құнарлылығын реттеуге арналған химиялық немесе биологиялық тыңайтқыштар, химиялық мелиоранттар (торфты, органикалық тыңайтқыштарды, мелиоранттар қасиеттері бар табиғи материалдарды қоспағанда);
6-3) агрохимикаттарды мемлекеттік тіркеу – агрохимикаттарды сынау процесін аяқтайтын рәсім, оның нәтижесі бойынша жеке және заңды тұлғаларға агрохимикаттарды Қазақстан Республикасының аумағында қолдану құқығына тіркеу куәлігі беріледі;»;

дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) проведение мероприятий, предусмотренных в подпункте 4)  пункта 1 настоящей статьи, сверх их объема, осуществляемых за счет бюджетных средств на соответствующий финансовый год (в случае обращения);»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) проведение диагностических исследований и ветеринарных обработок при карантинировании животных.».
12. В Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2003 года «О сельском потребительском кооперативе водопользователей» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 6, ст. 35; 2006 г., № 1, ст. 5; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011  г., № 6, ст. 49):
в части первой пункта 1 статьи 5 и пункте 2 статьи 11 слово «доставке» заменить  словом «подаче».
13. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года «Об обязательном страховании в растениеводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; №  3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007  г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст.  84; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011  г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012  г., № 13, ст. 91; № 15, ст.  97; 2013 г., № 14, ст. 75):
подпункт 1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«1) агент – созданное по решению Правительства Республики Казахстан акционерное общество, входящее в состав национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса, единственным акционером которого является государство;».
14. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года «О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст.  42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71;2011  г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97;  013  г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75):
1) статью 1 дополнить подпунктами 6-2), 6-3), 12-1), 22-1), 22-2), 22-3) и 24-1) следующего содержания:
«6-2) агрохимикаты – удобрения химического или биологического происхождения, химические мелиоранты, предназначенные для питания растений, регулирования плодородия почв (за исключением торфа, органических удобрений, природных материалов, обладающих свойствами мелиорантов);
6-3) государственная регистрация агрохимикатов – процедура, завершающая процесс испытания агрохимикатов, по результатам которой физическим и юридическим лицам выдается регистрационное удостоверение на право применения агрохимикатов на территории Республики Казахстан;»;

«12-1) ауылшаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекеттік мекеме осы Заңға сәйкес жүзеге асыратын қызмет;»;
«22-1) инвестициялық салынымдар – жаңа өндірістік қуаттарды құруға немесе жұмыс істеп тұрғандарын кеңейтуге бағытталған шығындар;
22-2) кепілдендірілген сатып алу бағасы – өзіндік құн мен рентабельділік ескеріле отырып белгіленетін, ауылшаруашылық тауарын өндірушілерден ауылшаруашылық өнімін сатып алу жүзеге асырылатын баға;
22-3) қайта өңдеуші кәсіпорындар – ауылшаруашылық өнімін бастапқы және (немесе) тереңдете қайта өңдеуді жүзеге асыратын агроөнеркәсіптік кешеннің субъектілері;»;
«24-1) сатып алу бағасы – бәсекеге қабілетті өнім өндіру үшін ауылшаруашылық өніміне қайта өңдеуші кәсіпорындар ұсына алатын баға;»;
2) 5-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-3) тармақшамен толықтырылсын:
«1-3) ауылшаруашылық өнімінің және оны қайта өңдеуден алынған өнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормаларын бекіту;»;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«10) мыналарды:
өсімдіктердің жоғары бағалы сұрыптары мен ауыл шаруашылығы жануарларының, құстар мен балықтардың жоғары бағалы тұқымдарының гендік қорын сақтау мен дамытуды;
тұқым шаруашылығын дамыту бойынша;
мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бойынша;
акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды;
басым дақылдар өндiрудi субсидиялау арқылы өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң шығымдылығы мен сапасын арттыруды, жанар-жағармай материалдарының және көктемгi егiс пен егiн жинау жұмыстарын жүргiзу үшін қажеттi басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын;
тыңайтқыштардың құнын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда);
өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауылшаруашылық дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын;
ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлерге суды беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын;
жемiс-жидек дақылдарының және жүзiмнiң көпжылдық көшеттерiн отырғызу және өсiру (оның iшiнде қалпына келтiру) шығындарының құнын;
ауылшаруашылық дақылдарын қорғалған топырақта өңдеп өсiру шығындарының құнын;
отандық ауылшаруашылық өнiмiн қайта өңдеу үлесiн ұлғайтуды;
кредиттер және технологиялық жабдықтың лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін;
шитті мақта мен мақта талшығы сапасының сараптамасына арналған шығындардың құнын;
ауылшаруашылық өнімін өндіруді басқару жүйелерін дамытуды;
ауылшаруашылық техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын бекіту;»;

«12-1) агрохимическое обслуживание сельскохозяйственного производства – деятельность, осуществляемая государственным учреждением, определяемым Правительством Республики Казахстан, в соответствии с настоящим Законом;»;
«22-1) инвестиционные вложения – затраты, направленные на создание новых или расширение действующих производственных мощностей;
22-2) гарантированная закупочная цена – цена, по которой осуществляется закуп сельскохозяйственной продукции у сельскохозяйственных товаропроизводителей, устанавливаемая с учетом себестоимости и рентабельности;
22-3) перерабатывающие предприятия – субъекты агропромышленного комплекса, осуществляющие первичную и (или) глубокую переработку сельскохозяйственной продукции;»;
«24-1) закупочная цена – цена, которую перерабатывающие предприятия могут предложить за сельскохозяйственную продукцию для производства конкурентоспособной продукции;»;
2) в статье 5:
дополнить подпунктом 1-3) следующего содержания:
«1-3) утверждение норм естественной убыли, усушки, утряски, порчи сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки;»;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
«10) утверждение правил субсидирования:
сохранения и развития генофонда высокоценных сортов растений и пород сельскохозяйственных животных, птиц и рыб;
развития семеноводства;
повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
развития племенного животноводства;
повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства);
повышения урожайности и качества продукции растениеводства, стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур;
стоимости удобрений (за исключением органических);
стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений;
стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
стоимости затрат на закладку и выращивание (в том числе восстановление) многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда;
стоимости затрат на возделывание сельскохозяйственных культур в защищенном грунте;
увеличения доли переработки отечественной сельскохозяйственной продукции;
ставки вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования;
стоимости затрат на экспертизу качества хлопка-сырца и хлопка-волокна;
развития систем управления производством сельскохозяйственной продукции;
ставки вознаграждения по лизингу сельскохозяйственной техники;»;

мынадай мазмұндағы 10-1), 10-2), 10-3), 10-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8) және 15-9) тармақшалармен толықтырылсын:
«10-1) қайта өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете қайта өңдеп өнім шығаруы үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау қағидаларын бекіту;
10-2) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын бекіту;
10-3) агроөнеркәсіптік кешен субъектісі инвестициялық салынымдар кезінде жұмсаған шығыстардың бір бөлігінің орнын толтыру бойынша субсидиялау қағидаларын бекіту;
10-4) кепілдендірілген сатып алу бағасы мен сатып алу бағасы белгіленетін ауылшаруашылық өнімінің тізбесін бекіту;»;
«15-5) «Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі» конкурсын өткізу қағидаларын бекіту;
15-6) топырақты агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу қағидаларын бекіту;
15-7) ауылшаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетудің заттай нормаларын бекіту;
15-8) агрохимикаттарды мемлекеттік тіркеуді жүргізу қағидаларын бекіту;
15-9) ауылдық елді мекендерге тартылатын агроөнеркәсіптік кешен мамандары лауазымдарының тізбесін бекіту;»;
3) 6-баптың 1-тармағында:
5-1) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды, фитосанитариялық бақылауды жүзеге асыру;»;
мынадай мазмұндағы 8-1), 10-1), 10-2), 14-2), 14-3), 15-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9) және 18-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-1) өңірлер бойынша азық-түлік тауарларының қорларын есепке алу нысандарын және есептілікті ұсыну тәртібін бекіту;»;
«10-1) қайта өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете қайта өңдеп өнім шығаруы үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау қағидаларын әзірлеу;
10-2) кепілдендірілген сатып алу бағасы мен сатып алу бағасы белгіленетін ауылшаруашылық өнімінің тізбесін әзірлеу;»;
«14-2) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау қағидаларын әзірлеу;
14-3) агроөнеркәсіптік кешен субъектісі инвестициялық салынымдар кезінде жұмсаған шығыстардың бір бөлігінің орнын толтыру бойынша субсидиялау қағидаларын әзірлеу;»;
«15-4) топырақты агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу қағидаларын әзірлеу;
15-5) ауылшаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетудің заттай нормаларын әзірлеу;
15-6) агрохимикаттарды мемлекеттік тіркеуді жүргізу қағидаларын әзірлеу;
15-7) агрохимикаттарды мемлекеттік тіркеу;

дополнить подпунктами 10-1), 10-2), 10-3), 10-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8) и 15-9) следующего содержания:
«10-1) утверждение правил субсидирования затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки;
10-2) утверждение правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса;
10-3) утверждение правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях;
10-4) утверждение перечня сельскохозяйственной продукции, по которой устанавливаются гарантированная закупочная цена и закупочная цена;»;
«15-5) утверждение правил проведения конкурса «Лучший по профессии в агропромышленном комплексе»;
15-6) утверждение правил проведения агрохимического обследования почв;
15-7) утверждение натуральных норм агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
15-8) утверждение правил проведения государственной регистрации агрохимикатов;
15-9) утверждение перечня должностей специалистов агропромышленного комплекса, привлекаемых в сельские населенные пункты;»;
3) в пункте 1 статьи 6:
подпункт 5-1) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, фитосанитарного контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктами 8-1), 10-1), 10-2), 14-2), 14-3), 15-4), 15-5), 15-6), 15-7), 15-8), 15-9) и 18-1) следующего содержания:
«8-1) утверждение форм учета запасов продовольственных товаров по регионам и порядка представления отчетности;»;
«10-1) разработка правил субсидирования затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки;
10-2) разработка перечня сельскохозяйственной продукции, по которой устанавливаются гарантированная закупочная цена и закупочная цена;»;
«14-2) разработка правил субсидирования в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса;
14-3) разработка правил субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях;»;
«15-4) разработка правил проведения агрохимического обследования почв;
15-5) разработка натуральных норм агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства;
15-6) разработка правил проведения государственной регистрации агрохимикатов;
15-7) государственная регистрация агрохимикатов;

15-8) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жай-күйі туралы ақпараттық деректер банкін құру мен жүргізу қағидаларын бекіту;
15-9) ауылшаруашылық өнімінің және оны қайта өңдеуден алынған өнімдердің табиғи кему, кебу, азаю, бұзылу нормаларын әзірлеу;»;
«18-1) ауылдық елді мекендерге тартылатын агроөнеркәсіптік кешен мамандары лауазымдарының тізбесін әзірлеу;»;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«24) салалық көтермелеу жүйесін бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 24-1) және 24-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«24-1) «Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі» конкурсын өткізу қағидаларын әзірлеу;
24-2) агроөнеркәсіптік кешен өнімінің республикалық көрмелерін, жәрмеңкелерін ұйымдастыру;»;
25) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«25) субсидияларды алушы міндеттемесінің нысанын бекіту;»;
25-2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26-3) тармақшамен толықтырылсын:
«26-3) мыналарды:
өсімдіктердің жоғары бағалы сұрыптары мен ауыл шаруашылығы жануарларының, құстар мен балықтардың жоғары бағалы тұқымдарының гендік қорын сақтау мен дамытуды;
тұқым шаруашылығын дамыту бойынша;
мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту бойынша;
акваөсіру (балық өсіру шаруашылығы) өнімділігін және өнім сапасын арттыруды;
басым дақылдар өндiрудi субсидиялау арқылы өсiмдiк шаруашылығының шығымдылығын және өнiм сапасын арттыруды, жанар-жағармай материалдарының және көктемгi егiс пен егiн жинау жұмыстарын жүргiзу үшін қажеттi басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын;
тыңайтқыштардың құнын (органикалық тыңайтқыштарды қоспағанда);
өсiмдiктердi қорғау мақсатында ауылшаруашылық дақылдарын өңдеуге арналған гербицидтердiң, биоагенттердiң (энтомофагтардың) және биопрепараттардың құнын;
ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлерге суды беру бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын;
жемiс-жидек дақылдарының және жүзiмнiң көпжылдық көшеттерiн отырғызу және өсiру (оның iшiнде қалпына келтiру) шығындарының құнын;
ауылшаруашылық дақылдарын қорғалған топырақта өңдеп өсiру шығындарының құнын;
отандық ауылшаруашылық өнiмiн қайта өңдеу үлесiн ұлғайтуды;
кредиттер және технологиялық жабдықтың лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін;
шитті мақта мен мақта талшығы сапасының сараптамасына арналған шығындардың құнын;
ауылшаруашылық өнімін өндіруді басқару жүйелерін дамытуды;
ауылшаруашылық техникасының лизингі бойынша сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын әзірлеу;»;
4) 7-бапта:
2-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
«6-1) «Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі» конкурсын өткізу;»;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«11) ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердi, сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (көмінділерді) салуды, күтіп-ұстауды және реконструкциялауды қамтамасыз ету;»;

15-8) утверждение правил создания и ведения информационного банка данных об агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного назначения;
15-9) разработка норм естественной убыли, усушки, утряски, порчи сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки;»;
«18-1) разработка перечня должностей специалистов агропромышленного комплекса, привлекаемых в сельские населенные пункты;»;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
«24) утверждение отраслевой системы поощрения;»;
дополнить подпунктами 24-1) и 24-2) следующего содержания:
«24-1) разработка правил проведения конкурса «Лучший по профессии в агропромышленном комплексе»;
24-2) организация республиканских выставок, ярмарок продукции агропромышленного комплекса;»;
подпункт 25) изложить в следующей редакции:
«25) утверждение формы обязательства получателя субсидий;»;
подпункт 25-2) исключить;
дополнить подпунктом 26-3) следующего содержания:
«26-3) разработка правил субсидирования:
сохранения и развития генофонда высокоценных сортов растений и пород сельскохозяйственных животных, птиц и рыб;
развития семеноводства;
повышения продуктивности и качества продукции животноводства;
развития племенного животноводства;
повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства);
повышения урожайности и качества продукции растениеводства, стоимости горюче-смазочных материалов и других товарно-материальных ценностей, необходимых для проведения весенне-полевых и уборочных работ, путем субсидирования производства приоритетных культур;
стоимости удобрений (за исключением органических);
стоимости гербицидов, биоагентов (энтомофагов) и биопрепаратов, предназначенных для обработки сельскохозяйственных культур в целях защиты растений;
стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;
стоимости затрат на закладку и выращивание (в том числе восстановление) многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда;
стоимости затрат на возделывание сельскохозяйственных культур в защищенном грунте;
увеличения доли переработки отечественной сельскохозяйственной продукции;
ставки вознаграждения по кредитам и лизингу технологического оборудования;
стоимости затрат на экспертизу качества хлопка-сырца и хлопка-волокна;
развития систем управления производством сельскохозяйственной продукции;
ставки вознаграждения по лизингу сельскохозяйственной техники;»;
4) в статье 7:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
«6-1) проведение конкурса «Лучший по профессии в агропромышленном комплексе»;»;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
«11) обеспечение строительства, содержания и реконструкции государственных пунктов искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них;»;

мынадай мазмұндағы 12-3), 12-4), 12-5), 12-6) және 12-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«12-3) тиісті өңірде азық-түлік тауарлары қорларын есепке алуды жүргізу және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органға есептілік ұсыну;
12-4) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру кезіндегі комиссияның бір бөлігінің және қарыздарын сақтандыру кезіндегі сақтандыру сыйақыларының бір бөлігінің орнын толтыру;
12-5) агроөнеркәсіптік кешен субъектісі инвестициялық салынымдар кезінде жұмсаған шығыстардың бір бөлігінің орнын толтыру;
12-6) кепілдендірілген сатып алу бағасы және сатып алу бағасы белгіленетін, сатып алынатын ауылшаруашылық өнімі субсидияларының нормативін бекіту;
12-7) қайта өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете қайта өңдеп өнім шығаруы үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау;»;
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін және тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарды Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік қолдау шараларын, сондай-ақ осы санаттардағы қызметкерлерге әлеуметтік көмектің өзге де шараларын айқындау;»;
4-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртiппен ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргiзудi, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) салуды, күтіп-ұстау мен реконструкциялауды ұйымдастыру;»;
6-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) тиісті өңірде азық-түлік тауарлары қорларын есепке алуды жүргізу және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдарына (әкiмдiктерiне) есептілік ұсыну;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) ауылдық елді мекендерде жұмыс істейтін және тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандарды Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген әлеуметтік қолдау шараларын қолдану жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;»;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) «Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі» конкурсын өткізу;»;
5-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiруді жүргізуге қатысу;
4) ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттік пункттердің, сою алаңдарының (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарының), мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың), пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарының (көмінділердің) жұмыс iстеуiне жәрдемдесу;»;

дополнить подпунктами 12-3), 12-4), 12-5), 12-6) и 12-7) следующего содержания:
«12-3) ведение учета запасов продовольственных товаров в соответствующем регионе и представление отчетности в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса;
12-4) возмещение части комиссии при гарантировании займов и части страховых премий при страховании займов субъектов агропромышленного комплекса;
12-5) возмещение части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях;
12-6) утверждение норматива субсидий закупаемой сельскохозяйственной продукции, по которой устанавливаются гарантированная закупочная цена и закупочная цена;
12-7) субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки;»;
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
«4) определение мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, работающих и проживающих в сельских населенных пунктах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также иных мер социальной помощи работникам данных категорий;»;
в пункте 4:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) организация проведения идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, строительства, содержания и реконструкции скотомогильников (биотермических ям);»;
подпункт 6-1) исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
«7-1) ведение учета запасов продовольственных товаров в соответствующем регионе и представление отчетности в местные исполнительные органы (акиматы) областей, городов республиканского значения, столицы;»;
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
«8) организация работы по оказанию мер социальной поддержки специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, работающих и проживающих в сельских населенных пунктах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;»;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) проведение конкурса «Лучший по профессии в агропромышленном комплексе»;»;
в пункте 5:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
«3) участие в проведении идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан;
4) содействие функционированию государственных пунктов искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них;»;

мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) «Агроөнеркәсіп кешеніндегі үздік кәсіп иесі» конкурсын өткізу;»;
5) 9-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) ауылшаруашылық өнімін кепілдендірілген сатып алу бағасы бойынша сатып алу;»;
6) 11-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) агроөнеркәсіптік кешен субъектісі инвестициялық салынымдар кезінде жұмсаған шығыстардың бір бөлігінің орнын толтыру бойынша субсидиялау;»;
5-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5-3) ауылшаруашылық тауарларын өндiрушiлерге суды беру бойынша көрсетiлетiн қызметтердiң құнын субсидиялау;»;
мынадай мазмұндағы 5-4) тармақшамен толықтырылсын:
«5-4) шитті мақта мен мақта талшығы сапасының сараптамасына арналған шығындарды субсидиялау;»;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«6) ауылшаруашылық өнiмiн өндiруді басқару жүйелерiн дамыту;»;
мынадай мазмұндағы 8-5) және 8-6) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-5) қайта өңдеуші кәсіпорындардың ауылшаруашылық өнімін тереңдете қайта өңдеп өнім шығаруы үшін оны сатып алу шығындарын субсидиялау;
8-6) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің қарыздарын кепілдендіру мен сақтандыру шеңберінде субсидиялау;»;
7) 13-баптың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды және фитосанитариялық бақылауды жүргiзу;
2) ветеринария саласындағы уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн тiзбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасы, диагностикасы және оларды жою;
3) ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттiк пункттердi, сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын), мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), пестицидтердi, улы химикаттарды және олардың ыдыстарын арнайы сақтау орындарын (қорымдарды) ұйымдастыру;»;
8) мынадай мазмұндағы 13-1 және 14-1-баптармен толықтырылсын:
«13-1-бап. Ауылшаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет
көрсетуді қамтамасыз ету
1. Ауылшаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсетуді Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мемлекеттік мекеме жүзеге асырады.
2. Мемлекеттік мекеменің функциялары:
топырақты агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құнарлылығына мониторинг жүргізу;
топырақ құнарлылығы деңгейінің болжамы мен динамикасын жүргізу;
агрохимикаттарды сынақтан өткізу;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің агрохимиялық жай-күйі туралы ақпараттық деректер банкін құру және жүргізу;
өсімдік шаруашылығы өнімінің және оны қайта өңдеуден алынған өнімдердің сапасын бағалау болып табылады.

дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
«8-1) проведение конкурса «Лучший по профессии в агропромышленном комплексе»;»;
5) пункт 2 статьи 9 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
«3-1) закупа сельскохозяйственной продукции по гарантированной закупочной цене;»;
6) в пункте 2 статьи 11:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
«1-1) субсидирование по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса при инвестиционных вложениях;»;
подпункт 5-3) изложить в следующей редакции:
«5-3) субсидирование стоимости услуг по подаче воды сельскохозяйственным товаропроизводителям;»;
дополнить подпунктом 5-4) следующего содержания:
«5-4) субсидирование стоимости затрат на экспертизу качества хлопка-сырца и хлопка-волокна;»;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
«6) развитие систем управления производством сельскохозяйственной продукции;»;
дополнить подпунктами 8-5) и 8-6) следующего содержания:
«8-5) субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки;
8-6) субсидирование в рамках гарантирования и страхования займов субъектов агропромышленного комплекса;»;
7) подпункты 1)2) и 3) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«1) проведение государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора и фитосанитарного контроля в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) профилактика, диагностика и ликвидация особо опасных болезней животных по перечню, утверждаемому Правительством Республики Казахстан, по представлению уполномоченного органа в области ветеринарии;
3) организация государственных пунктов искусственного осеменения сельскохозяйственных животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), скотомогильников (биотермических ям), специальных хранилищ (могильников) пестицидов, ядохимикатов и тары из-под них;»;
8) дополнить статьями 13-1 и 14-1 следующего содержания:
«Статья 13-1. Обеспечение агрохимического обслуживания
сельскохозяйственного производства
1. Агрохимическое обслуживание сельскохозяйственного производства осуществляется государственным учреждением, определяемым Правительством Республики Казахстан.
2. Функциями государственного учреждения являются:
проведение агрохимического обследования почв;
ведение мониторинга плодородия земель сельскохозяйственного назначения;
ведение прогноза и динамики уровня плодородия почв;
испытание агрохимикатов;
создание и ведение информационного банка данных об агрохимическом состоянии земель сельскохозяйственного назначения;
оценка качества растениеводческой продукции и продуктов ее переработки.

3. Мемлекеттік мекеме:
топырақты агрохимиялық зерттеп қарауды жүргізу;
агрохимикаттарды сынақтан өткізу;
агрохимикаттардың сандық және сапалық көрсеткіштерін айқындау;
өсімдік шаруашылығы өнімінің және оны қайта өңдеуден алынған өнімдердің сапасын бағалау;
жер учаскелері меншік иелерінің және жер пайдаланушылардың өтініші бойынша топырақтың құрамындағы макро-, микроэлементтерді, ауыр металдарды, су сіріндісін қосымша зерттеп қарауды жүргізу;
сынақтан өткізу нәтижелері бойынша қорытынды бере отырып, аспаптар мен зертхана жабдығын, агрохимия саласындағы химиялық талдамалардың әдістемелерін байқаудан өткізу;
топыраққа, өсімдік шаруашылығы өніміне және оны қайта өңдеуден алынған өнімдерге, агрохимикаттарға химиялық талдаулар жүргізудің, тыңайтқыштар жүйесін жасаудың, жер учаскелерін пайдаланудың әдістері мен қағидалары жөнінде консультациялық қызметтер көрсету бойынша ақылы қызметтер көрсетуге құқылы.
4. Мемлекеттік мекемені қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.»;
«14-1-бап. Агрохимикаттарды мемлекеттік тіркеу
1. Агрохимикаттарды мемлекеттік тіркеу оларды сынақтан өткізу  қорытындылары бойынша жүргізіледі.
2. Мемлекеттік тіркеуден өткен агрохимикаттарды қолдануға рұқсат етіледі және оларды агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган агрохимикаттардың тізіміне енгізеді.
3. Сынақтан өткізу және ғылыми зерттеулер үшін әкелінетін тәжірибелік үлгілерді қоспағанда, мемлекеттік тіркеуден өтпеген агрохимикаттарды өндіруге, әкелуге, сақтауға, тасымалдауға, өткізуге және қолдануға тыйым салынады.
Сынақтан өткізу және ғылыми зерттеулер үшін әкелінетін агрохимикаттардың көлемін агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган айқындайды.
4. Агрохимикаттарды сынақтан өткізу жеке және заңды тұлғалардың қаражаты есебінен жүргізіледі.»;
9) 18-бапта:
2-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) ауылдық елдi мекендерге денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен қызметкерлерінiң тартылуын ынталандыру арқылы реттейді.»;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Азаматтық қызметші болып табылатын және ауылдық елдi мекендерде жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау, әлеуметтiк қамсыздандыру, бiлiм беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласындағы мамандарға, сондай-ақ жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік ұйымдарда жұмыс істейтін аталған мамандарға қызметтiң осы түрлерiмен қалалық жағдайда айналысатын мамандардың ставкаларымен салыстырғанда кемiнде жиырма бес пайызға жоғарылатылған айлықақылар мен тарифтiк ставкалар жергiлiктi өкiлдi органдардың (мәслихаттардың) шешiмi бойынша белгiленуi мүмкiн.»;

3. Государственное учреждение вправе оказывать платные услуги по:
проведению агрохимического обследования почв;
испытанию агрохимикатов;
определению количественных и качественных показателей агрохимикатов;
оценке качества растениеводческой продукции и продуктов ее переработки;
проведению дополнительных обследований почв на содержание макро-, микроэлементов, тяжелых металлов, водной вытяжки по заявлению собственников земельных участков и землепользователей;
апробации приборов и лабораторного оборудования, методик химических анализов в области агрохимии с выдачей заключений по результатам испытаний;
оказанию консультационных услуг по методам и правилам проведения химических анализов почв, растениеводческой продукции и продуктов ее переработки, агрохимикатов, составления системы удобрений, использования земельных участков.
4. Финансирование государственного учреждения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
«Статья 14-1. Государственная регистрация агрохимикатов
1. Государственная регистрация агрохимикатов проводится по итогам их испытаний.
2. Агрохимикаты, прошедшие государственную регистрацию, разрешаются к применению и вносятся уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса в список агрохимикатов.
3. Запрещаются производство, ввоз, хранение, транспортировка, реализация и применение агрохимикатов, не прошедших государственную регистрацию, за исключением опытных образцов, ввозимых для испытаний и научных исследований.
Объем агрохимикатов, ввозимых для испытаний и научных исследований, определяется уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.
4. Испытания агрохимикатов проводятся за счет средств физических и юридических лиц.»;
9) в статье 18:
подпункт 7) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«7) стимулирования привлечения в сельские населенные пункты работников здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и агропромышленного комплекса.»;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
«4. Специалистам в области здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, являющимся гражданскими служащими и работающим в сельских населенных пунктах, а также указанным специалистам, работающим в государственных организациях, финансируемых из местных бюджетов, по решению местных представительных органов (маслихатов) могут устанавливаться повышенные не менее чем на двадцать пять процентов оклады и тарифные ставки по сравнению со ставками специалистов, занимающихся этими видами деятельности в городских условиях.»;

6 және 8-тармақтардағы «ветеринария» деген сөз «агроөнеркәсіптік кешен» деген сөздермен ауыстырылсын;
67 және 8-тармақтардағы «мамандары», «мамандарына», «процент жоғары» деген сөздер тиісінше «саласындағы мамандар», «саласындағы мамандарға», «пайызға жоғарылатылған» деген сөздермен ауыстырылсын.
15. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат):
1) 134-баптың 2-тармағының 18) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«18) мынадай функцияларды:
жануарлар ауруларының диагностикасы жөніндегі референттік функцияны;
эпизоотиялық мониторингті;
Сақтаулы микроорганизмдер штаммдарының ұлттық коллекциясын жүргізуді;
ветеринариялық препараттарды, жемшөп қоспаларын тіркеу сынақтарынан, байқаудан өткізуді, сондай-ақ препараттарға шағым түскен кезде олардың серияларын (партияларын) бақылауды;
тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік мониторингті, референцияны;
ветеринариялық препараттар, жемшөп пен жемшөп қоспалары қауіпсіздігінің мониторингін;
жануарлардың аса қауіпті, жұқпалы емес және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар өткізуді;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуді;
ауыл шаруашылығы жануарларын қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсетуді;
жануарлардың аса қауіпті және энзоотиялық ауруларына қарсы ветеринариялық препараттарды тасымалдау (жеткізу), сақтау, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу) бойынша қызметтер көрсетуді;
құрылысын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жергілікті атқарушы органдары ұйымдастырған мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сою алаңдарын (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарын) күтіп-ұстауды;
қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауды және жоюды;
ветеринариялық есепке алу мен есептілікті жүргізуді, ұсынуды;
ветеринариялық анықтама беруді;
ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды жүргізуді және одан үзінді көшірме беруді;
биологиялық материалдың сынамаларын алуды және оларды ветеринариялық зертханаға жеткізуді;
ауру жануарларды санитариялық союға тасымалдау бойынша қызмет көрсетуді жүзеге асыру;»;

в пунктах 6 и 8 слово «ветеринарии» заменить словами «агропромышленного комплекса»;
пункты 67 и 8 после слов «Специалисты», «Специалистам» дополнить словами «в области».
15. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., №  2, ст.11, 16; №  4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83):
1) подпункт 18) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:
«18) осуществления функций по:
референтной функции по диагностике болезней животных;
эпизоотическому мониторингу;
ведению Национальной коллекции депонированных штаммов микроорганизмов;
регистрационным испытаниям, апробации ветеринарных препаратов, кормовых добавок, а также контролю серий (партий) препаратов при их рекламации;
государственному мониторингу, референции по обеспечению пищевой безопасности;
мониторингу безопасности ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
проведению ветеринарных мероприятий против особо опасных, незаразных и энзоотических болезней животных;
проведению идентификации сельскохозяйственных животных;
оказанию услуг по искусственному осеменению сельскохозяйственных животных;
оказанию услуг по транспортировке (доставке), хранению ветеринарных препаратов против особо опасных и энзоотических болезней животных, а также транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
содержанию скотомогильников (биотермических ям), убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), строительство которых организовано местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц;
отлову и уничтожению бродячих собак и кошек;
ведению, представлению ветеринарного учета и отчетности;
выдаче ветеринарной справки;
ведению базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных и выдаче выписки из нее;
отбору проб биологического материала и доставке их в ветеринарную лабораторию;
оказанию услуг по транспортировке больных животных на санитарный убой;»;

2) 161-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Білім беру, сұрыптарды сынақтан өткізу, ауылшаруашылық өндірісіне агрохимиялық қызмет көрсету, ветеринария, орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар салаларының, Қарулы Күштердің спорт саласында маманданатын мемлекеттік мекемелері, сондай-ақ мемлекеттік кітапханалар, мемлекеттік мұражайлар мен мұражай-қорықтар өндіретін тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында кіріс келтіретін қызметті жүзеге асыруға құқық берілген мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін ақша Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тиісті бюджеттің есебіне жатқызылуға тиіс.».
2-бап. Осы Заң:
1) 2014 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 11-тармағы 4) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он жетінші және он сегізінші абзацтарын, 6) тармақшасының оныншы және жиырма жетінші абзацтарын;
2) 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 11-тармағы 8) тармақшасының бесінші, алтыншы, жетінші, он бесінші, жиырмасыншы, жиырма бірінші және қырық төртінші абзацтарын, 24) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                            Н.Назарбаев

2) пункт 2 статьи 161 изложить в следующей редакции:
«2. Деньги от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), которым законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, подлежат зачислению в соответствующий бюджет, за исключением денег от реализации товаров (работ, услуг), производимых государственными учреждениями в сферах образования, сортоиспытания, агрохимического обслуживания сельскохозяйственного производства, ветеринарии, лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий, Вооруженных Сил, специализирующимися в области спорта, а также государственными библиотеками, государственными музеями и музеями-заповедниками, в соответствии с законами Республики Казахстан.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев восьмого, девятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, семнадцатого и восемнадцатого подпункта 4), абзацев десятого и двадцать седьмого  подпункта 6) пункта 11 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2014 года;
2) абзацев пятого, шестого, седьмого, пятнадцатого, двадцатого, двадцать первого и сорок четвертого подпункта 8), абзацев второго и третьего подпункта 24) пункта 11 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2015 года.
Президент
Республики Казахстан                       Н. НАЗАРБАЕВ