Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне органикалық өнім өндіру және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2015 жылғы 27 қарашадағы № 424-V ҚРЗ
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол-көлік инфрақұрылымын, көліктік логистиканы және авиатасымалды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруге байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1012-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1012-бап. Селекциялық жетiстiктердi пайдалануға жіберу
Құқықтық қорғау берiлген (патентi бар) селекциялық жетiстiктер пайдалануға жіберiледi.».

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам производства органической продукции и развития агропромышленного комплекса
Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2015 года № 424-V ЗРК.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст.2
Статья 1.Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития дорожно-транспортной инфраструктуры, транспортной логистики и авиаперевозок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в связи с вступлением во Всемирную торговую организацию", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.):
статью 1012 изложить в следующей редакции:
"Статья 1012. Допуск селекционных достижений к использованию
К использованию допускаются селекционные достижения, которым предоставлена правовая охрана (имеется патент).".

2. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне арнайы экономикалық аймақтарды жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол-көлік инфрақұрылымын, көліктік логистиканы және авиатасымалды дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
156-баптың 1-тармағының 13-1) тармақшасының үшінші және отызыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«тірі ірі қара мал;»;
«Осы тармақшаны қолдану мақсатында өнім түрлерін айқындау (осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілген өнім түрінен басқа) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнім сыныптауышына сәйкес жүзеге асырылады;».

2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, ст. 52; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования специальных экономических зон", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития дорожно-транспортной инфраструктуры, транспортной логистики и авиаперевозок", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.):
абзацы третий и тридцатый подпункта 13-1) пункта 1 статьи 156 изложить в следующей редакции:
"скот крупный рогатый живой;";
"В целях применения настоящего подпункта определение видов продукции (кроме вида продукции, указанного в абзаце третьем настоящего подпункта) осуществляется в соответствии с Классификатором продукции по видам экономической деятельности, утвержденным уполномоченным государственным органом в области технического регулирования;".

3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-І, 18-ІІ, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сауда қызметін реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2015 жылғы 29 қазанда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруге байланысты өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2015 жылғы 27 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұнында:
22-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«22-тарау. Өсімдіктерді қорғау мен өсімдіктер карантині, астық нарығы мен астықты сақтау, мақта саласы, тұқым шаруашылығы және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалау, асыл тұқымды мал шаруашылығы, органикалық өнім өндіру, сондай-ақ азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану саласындағы әкімшілік құқық бұзушылықтар»;
мынадай мазмұндағы 408-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«408-1-бап. Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасын бұзу»;
2) 22-тараудың тақырыбындағы «және асыл тұқымды мал шаруашылығы» деген сөздер «, асыл тұқымды мал шаруашылығы, органикалық өнім өндіру» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 402-баптың бірінші бөлігінің 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
4) 407-баптың бірінші бөлігінде:
1), 2) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«1) жеке және заңды тұлғалардың бонитирлеуден (бағалаудан) өтпеген асыл тұқымдық өнімді (материалды) өткізуі;
2) жеке және заңды тұлғалардың асыл тұқымдық куәлік бермей асыл тұқымдық өнімді (материалды) өткізуі;»;
«6) жеке және заңды тұлғалардың бонитирлеуден (бағалаудан) өтпеген асыл тұқымды малдарды өсімін молайту мақсатында пайдалануы;»;
7) тармақшадағы «бағалау нәтижелерін бұрмалауы» деген сөздер «бонитирлеу (бағалау) нәтижелерін бұрмалауы түрінде жасалған бұзушылық –» деген сөздермен ауыстырылсын;
8) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 408-1-баппен толықтырылсын:
«408-1-бап. Қазақстан Республикасының органикалық өнім
өндіру саласындағы заңнамасын бұзу

3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-І, 18-ІІ, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования торговой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.; Закон Республики Казахстан от 27 октября 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в связи с вступлением во Всемирную торговую организацию", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 октября 2015 г.):
1) в оглавлении:
заголовок главы 22 изложить в следующей редакции:
"Глава 22. Административные правонарушения в области защиты и карантина растений, зернового рынка и хранения зерна, хлопковой отрасли, семеноводства и государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора, племенного животноводства, производства органической продукции, а также формирования и использования региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров";
дополнить заголовком статьи 408-1 следующего содержания:
"Статья 408-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области производства органической продукции";
2) в заголовке главы 22 слова "и племенного животноводства" заменить словами ", племенного животноводства, производства органической продукции";
3) подпункты 2) и 3) части первой статьи 402 исключить;
4) в части первой статьи 407:
подпункты 1), 2) и 6) изложить в следующей редакции:
"1) реализации физическими и юридическими лицами племенной продукции (материала), не прошедшей бонитировку (оценку);
2) реализации физическими и юридическими лицами племенной продукции (материала) без выдачи племенного свидетельства;";
"6) использования физическими и юридическими лицами в целях воспроизводства племенных животных, не прошедших бонитировку (оценку);";
подпункт 7) после слова "бонитировки" дополнить словом "(оценки)";
подпункты 8) и 9) исключить;
5) дополнить статьей 408-1 следующего содержания:
"Статья 408-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области производства органической продукции

1. Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін органикалық өнімді шығару және өткізу түрінде жасалған, Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасын бұзу –
жеке тұлғаларға – отыз, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – алпыс бес, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет (әрекетсіздік) –
жеке тұлғаларға – қырық бес, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз жиырма, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
6) 701-бап «358,» деген цифрлардан кейін «408-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
7) 729-баптың бірінші бөлігі «405 (екiншi бөлiгiнде),» деген сөздерден кейін «408-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
8) 804-баптың бірінші бөлігінде:
22) тармақша «314,» деген цифрлардан кейін «408-1,» деген цифрлармен толықтырылсын;
50) тармақша «404 (тоғызыншы бөлігі),» деген сөздерден кейін «408-1,» деген цифрлармен толықтырылсын.
4. «Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы» 1998 жылғы 9 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 16, 220-құжат; 2001 ж., № 23, 318-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша «рұқсат етілген» деген сөздер «ұсынылатын» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
3) тармақша алып тасталсын;
4)7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«4) асыл тұқымдық куәлiк – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен республикалық палата беретін, асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) тұқым-тегін, өнімділігін және өзге де сапаларын растайтын құжат;»;
«7) асыл тұқымды мал – республикалық палатада тіркелген, тұқымның өнімділік бағыты мен деңгейіне сай келетін таза тұқымды мал;
8) асыл тұқымды малдың жеке карточкасы – уәкілетті орган бекіткен тәртіппен ресімделетін, оның шығу тегi туралы, өнiмдiлiгі және өзге де сапалары жөніндегі деректерді қамтитын, шаруашылық ішіндегі бастапқы есепке алу нысаны;»;
14) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«15) асыл тұқымдық өнім (материал) – асыл тұқымды мал, сондай-ақ асыл тұқымды малдан алынған ұрық, эмбриондар, инкубациялық жұмыртқа, тәуліктік балапандар, уылдырық, құртшабақтар мен жас балықтар, асыл тұқымды аналық бал аралары, асыл тұқымды бал ара ұялары және бал ара пакеттері;»;
17)21) және 22) тармақшалар алып тасталсын;
23-1) және 23-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

1. Нарушение законодательства Республики Казахстан в области производства органической продукции, совершенное в виде выпуска и реализации органической продукции, не соответствующей требованиям законодательства Республики Казахстан в области производства органической продукции, –
влечет штраф на физических лиц в размере тридцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере шестидесяти пяти, на субъектов среднего предпринимательства – в размере ста, на субъектов крупного предпринимательства – в размере двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действие (бездействие), предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф на физических лиц в размере сорока пяти, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста двадцати, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
6) статью 701 после цифр "358," дополнить цифрами "408-1,";
7) часть первую статьи 729 после слов "405 (частью второй)," дополнить цифрами "408-1,";
8) в части первой статьи 804:
подпункт 22) после цифр "314," дополнить цифрами "408-1,";
подпункт 50) после слов "404 (часть девятая)," дополнить цифрами "408-1,".
4. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О племенном животноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст. 220; 2001 г., № 23, ст. 318; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143):
1) по всему тексту слово "допущенных" заменить словом "рекомендуемых";
2) в статье 1:
подпункт 3) исключить;
подпункты 4), 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"4) племенное свидетельство – документ, подтверждающий родословную, продуктивные и иные качества племенной продукции (материала), выдаваемый республиканской палатой, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;";
"7) племенное животное – чистопородное животное, отвечающее направлению и уровню продуктивности породы, зарегистрированное в республиканской палате;
8) индивидуальная карточка племенного животного – форма первичного внутрихозяйственного учета, содержащая данные о происхождении, о продуктивных и иных его качествах, оформляемая в порядке, утвержденном уполномоченным органом;";
подпункт 14) исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) племенная продукция (материал) – племенное животное, а также семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты, полученные от племенных животных;";
подпункты 17), 21) и 22) исключить;
подпункты 23-1) и 23-2) изложить в следующей редакции:

«23-1) бонитер (сыныптаушы) – бонитирлеу (бағалау) бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны туралы уәкілетті органды хабардар еткен жеке тұлға;
23-2) бонитирлеу (бағалау) – тиiстi сынып немесе индекс бере отырып, шаруашылыққа пайдалы белгілер кешенi (тұқымдылығы, өнiмдiлік сапалары, сыртқы тұрпаттық-бiтiмдiк ерекшелiктерi) бойынша малдардың асыл тұқымдық құндылық деңгейін айқындау;»;
мынадай мазмұндағы 23-3), 23-4) және 26-1) тармақшалармен толықтырылсын:
«23-3) бірінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал – тұқым стандартына сәйкес келетін, тегінің кемінде үш қатары бойынша ақпараты, әкесі бойынша шығу тегінің генетикалық сараптамасы бар және республикалық палатада тіркелген таза тұқымды ірі қара мал;
23-4) екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал – тұқым стандартына сәйкес келетін, әкесі бойынша тегінің кемінде үш қатары бойынша ақпараты бар және республикалық палатада тіркелген таза тұқымды ірі қара мал;»;
«26-1) зауытшы – мал туылған кездегі оның енесінің иесі;»;
35) және 36) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 36-1) тармақшамен толықтырылсын:
«36-1) таза тұқымды мал – бір тұқым бойынша кемінде он алтыдан он бес қан үлесі бар мал;»;
41) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«41) тұқым стандарты – республикалық палаталар бекітетін, фенотиптік және өнiмдiлiк көрсеткіштері бойынша тиiстi тұқымдағы асыл тұқымды малдар үшiн қойылатын ең төменгі талаптар;»;
3) 13-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) малдардың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;»;
5)14-1)17) және 19) тармақшалар алып тасталсын;
26) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«26) мыналарды:
асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) әр түріне субсидиялар нормативтерін;
асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды субсидиялау тәртiбiн;
мал шаруашылығы салалары бойынша асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу нысандарын;
асыл тұқымдық өнімнің (материалдың) барлық түрлеріне асыл тұқымдық куәліктердің нысандарын және оларды беру (жою) тәртібін;
асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) тәртібін;
асыл тұқымды малдың жеке карточкасын толтыру нысаны мен тәртібін әзірлейді және бекітеді;»;
4) 14-бапта:
3) тармақшадағы «ірi қара мал тұқымдары жөніндегі» деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақша алып тасталсын;
5) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың
жергілікті атқарушы органдарының құзыреті
Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары:

"23-1) бонитер (классификатор) – физическое лицо, уведомившее уполномоченный орган о начале деятельности по оказанию услуг по бонитировке (оценке);
23-2) бонитировка (оценка) – определение уровня племенной ценности животных по комплексу хозяйственно полезных признаков (породность, продуктивные качества, экстерьерно-конституциональные особенности) с присвоением соответствующего класса или индекса;";
дополнить подпунктами 23-3), 23-4) и 26-1) следующего содержания:
"23-3) племенной крупный рогатый скот первой категории – чистопородный крупный рогатый скот, соответствующий стандарту породы, имеющий информацию не менее чем по трем рядам предков, генетическую экспертизу происхождения по отцу и зарегистрированный в республиканской палате;
23-4) племенной крупный рогатый скот второй категории – чистопородный крупный рогатый скот, соответствующий стандарту породы, имеющий информацию не менее чем по трем рядам предков по отцовской стороне и зарегистрированный в республиканской палате;";
"26-1) заводчик – владелец матери животного на момент его рождения;";
подпункты 35) и 36) исключить;
дополнить подпунктом 36-1) следующего содержания:
"36-1) чистопородное животное – животное, имеющее не менее пятнадцати шестнадцатых доли крови по одной породе;";
подпункт 41) изложить в следующей редакции:
"41) стандарт породы – минимальные требования для племенных животных соответствующей породы по фенотипическим и продуктивным показателям, утверждаемые республиканскими палатами;";
3) в статье 13:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывает и утверждает инструкции по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству животных;";
подпункты 5), 14-1), 17) и 19) исключить;
подпункт 26) изложить в следующей редакции:
"26) разрабатывает и утверждает:
нормативы субсидий на каждый вид племенной продукции (материала);
порядок субсидирования развития племенного животноводства;
формы учета племенной продукции (материала) по отраслям животноводства;
формы племенных свидетельств на все виды племенной продукции (материала) и порядок их выдачи (аннулирования);
порядок присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала);
форму и порядок заполнения индивидуальной карточки племенного животного;";
4) в статье 14:
в подпункте 3) слова "по породам крупного рогатого скота" исключить;
подпункт 6) исключить;
5) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Компетенция местных исполнительных органов районов, городов областного значения
Местные исполнительные органы районов, городов областного значения:

1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте асыл тұқымды малдың мемлекеттік тіркелімін жүргізу үшін деректер жинауды жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жергілікті мемлекеттік басқару мүдделерінде жүзеге асырады.»;
6) 16-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Асыл тұқымды мал шаруашылығы жөнiндегi мемлекеттік инспекторлар:
1) бюджеттік субсидиялар алған жеке және заңды тұлғалардағы селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың жай-күйін, оның есепке алынуы мен есептілігін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілердің, бюджеттік субсидиялар алған жеке және заңды тұлғалардың малды күтіп-ұстау, азықтандыру, сондай-ақ асыл тұқымды өнiмдi (материалды) сақтау жағдайларының Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер малды бонитирлеу (бағалау) және өсімін молайту жөнiндегі көрсететiн қызметтердің сапасына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
4) асыл тұқымдық куәліктерде көрсетілген деректердің анықтығын тексеруге;
5) барлық бақылау және қадағалау объектілеріне кедергісіз баруды, Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнамасын анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі орындау үшін міндетті нұсқамалар беруді қоса алғанда, жергілікті атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы заңнамасын сақтауын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға;
6) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде көзделген тәртіппен асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға;
7) нұсқамалар беруге және олардың орындалуын бақылауға;
8) «Рұқсаттар және хабарламалар туралы» Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жеке және заңды тұлғалардан асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметтің басталғаны туралы хабарламаларды қабылдауға құқылы.»;
7) 16-2-бапта:
2 және 3-тармақтар алып тасталсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктің 3) тармақшасындағы «бағалау» деген сөз «бонитирлеу (бағалау)» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Хабарламаға мынадай құжаттар:
1) заңды тұлғаны (заңды тұлға үшін) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) объектіге ветеринариялық-санитариялық қорытындының және есепке алу нөмірінің берілгені туралы растаудың көшірмелері;
3) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері берген инфекциялық аурулар (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қойдың эпидидимиті, хламидиоз, жылқының күйеңкі ауруы, эпизоотиялық лимфангит) бойынша, сондай-ақ Халықаралық эпизоотиялық бюро тізіміндегі аурулар бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы ветеринариялық анықтаманың көшірмесі;

1) осуществляют сбор данных для ведения государственного регистра племенных животных в соответствующей административно-территориальной единице;
2) осуществляют в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.";
6) пункт 3 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"3. Государственные инспекторы по племенному животноводству вправе:
1) осуществлять государственный контроль за состоянием селекционной и племенной работы, ее учета и отчетности у физических и юридических лиц, получивших бюджетные субсидии;
2) осуществлять государственный контроль за соответствием требованиям законодательства Республики Казахстан условий содержания, кормления животных, а также хранения племенной продукции (материала) субъектами в области племенного животноводства, физическими и юридическими лицами, получившими бюджетные субсидии;
3) осуществлять государственный контроль за качеством услуг по бонитировке (оценке) и воспроизводству племенных животных, оказываемых субъектами в области племенного животноводства;
4) проверять достоверность данных, указанных в племенных свидетельствах;
5) осуществлять государственный контроль за соблюдением местными исполнительными органами законодательства Республики Казахстан в области племенного животноводства, включая беспрепятственное посещение всех объектов контроля и надзора, выдачу обязательных для исполнения предписаний по устранению выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан в области племенного животноводства;
6) рассматривать дела об административных правонарушениях в области племенного животноводства и налагать административные взыскания в порядке, предусмотренном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
7) выдавать и контролировать исполнение предписаний;
8) принимать от физических и юридических лиц уведомления о начале деятельности в области племенного животноводства в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
7) в статье 16-2:
пункты 2 и 3 исключить;
в пункте 4:
подпункт 3) части первой после слова "бонитировку" дополнить словом "(оценку)";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"К уведомлению прилагаются следующие документы:
1) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица);
2) копии ветеринарно-санитарного заключения на объект и подтверждения о присвоении учетного номера;
3) копия ветеринарной справки об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы по инфекционным заболеваниям (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям списка Международного эпизоотического бюро, выданной ветеринарным врачом подразделения исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы;

4) өнiмдiлігі жоғары асыл тұқымды тұқымдық малдың болуын растайтын асыл тұқымдық куәліктердің көшірмелері;
5) меншік немесе ұзақ мерзімді (кемінде бес жыл) жалға алу шарты немесе лизинг шарты құқығында өндірістік үй-жайлар кешенінің (ауыл шаруашылығы малының тұқымдық малын күтіп-ұстауға арналған үй-жайдың, тұқымдық малдың ұрығын төменгi температурада мұздатуға және сақтауға арналған зертхананың, ветеринариялық-санитариялық тексеру өткізетін орынның, карантиндік үй-жайдың, изолятордың, зертханалық және криогендiк жабдықтардың) болуын растайтын құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері;
6) сәйкестендіру жүргізілгенін растайтын ветеринариялық паспорттардың көшірмелері;
7) селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстардың ақпараттық базасының болуын растайтын жергілікті атқарушы орган анықтамасының көшірмесі қоса беріледі.»;
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Хабарламаға мынадай құжаттар:
1) заңды тұлғаны (заңды тұлға үшін) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) объектіге ветеринариялық-санитариялық қорытындының және есепке алу нөмірінің берілгені туралы растаудың көшірмелері;
3) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің атқарушы органы бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері берген инфекциялық аурулар (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, қойдың эпидидимиті, хламидиоз, жылқының күйеңкі ауруы, эпизоотиялық лимфангит) бойынша, сондай-ақ Халықаралық эпизоотиялық бюро тізіміндегі аурулар бойынша тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағындағы эпизоотиялық жағдай туралы ветеринариялық анықтаманың көшірмесі;
4) меншік немесе ұзақ мерзімді (кемінде бес жыл) жалға алу шарты немесе лизинг шарты құқығында, стационарлық биоқоймалары бар өндiрiстiк үй-жайларды, зертханалық және криогендiк жабдықтарды қоса алғанда, материалдық-техникалық базасының болуын растайтын құқық белгілейтін құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.»;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Республикалық палаталар асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметін уәкілетті органға хабарламай жүзеге асырады.»;
8) 16-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-3-бап. Асыл тұқымдық өнiмдi (материалды) мемлекеттiк
есепке алу
Бюджеттік субсидиялар алған жеке және заңды тұлғаларға тиесілі асыл тұқымдық өнiм (материал) мемлекеттік есепке алуға жатады.
Асыл тұқымды малдың саны, сапасы мен өнiмдiлiгi туралы деректер асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмiне малдың түрлерi мен тұқымдары бойынша енгiзiледi.
Асыл тұқымды малдың шығу тегі, өнімділігі және өзге де сапалары бойынша неғұрлым құндылары туралы деректер асыл тұқымдық кітапқа енгізіледі.
Асыл тұқымдық кiтапқа және асыл тұқымды малдың мемлекеттiк тiркелiмiне енгiзiлген деректер мүдделi тұлғалар үшiн қолжетiмдi болып табылады.
Малдың шығу тегін, өнімділік және өзге де сапаларын растау мақсатында жеке және заңды тұлғалар уәкілетті орган бекіткен тәртіппен және нысан бойынша асыл тұқымды малдың жеке карточкасын немесе асыл тұқымдық куәлігін ресімдейді.»;

4) копии племенных свидетельств, подтверждающих наличие высокопродуктивных племенных животных-производителей;
5) копии правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие комплекса производственных помещений (помещения для содержания производителей сельскохозяйственных животных, лаборатории для низкотемпературного замораживания и хранения семени производителей, ветеринарно-санитарного пропускника, карантинного помещения, изолятора, лабораторного и криогенного оборудования) на праве собственности или договора долгосрочной аренды (не менее пяти лет) или договора лизинга;
6) копии ветеринарных паспортов, подтверждающих проведение идентификации;
7) копия справки местного исполнительного органа, подтверждающей наличие информационной базы селекционной и племенной работы.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"К уведомлению прилагаются следующие документы:
1) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридического лица);
2) копии ветеринарно-санитарного заключения на объект и подтверждения о присвоении учетного номера;
3) копия ветеринарной справки об эпизоотической ситуации на территории соответствующей административно-территориальной единицы по инфекционным заболеваниям (туберкулез, бруцеллез, лейкоз, лептоспироз, кампилобактериоз, трихомоноз, эпидидимит овец, хламидиоз, случная болезнь лошадей, эпизоотический лимфангит), а также заболеваниям списка Международного эпизоотического бюро, выданной ветеринарным врачом подразделения исполнительного органа соответствующей административно-территориальной единицы;
4) копии правоустанавливающих документов, подтверждающих наличие материально-технической базы, включая производственные помещения со стационарными биохранилищами, лабораторное и криогенное оборудование на праве собственности или договора долгосрочной аренды (не менее пяти лет) или договора лизинга.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Республиканские палаты осуществляют деятельность в области племенного животноводства без уведомления уполномоченного органа.";
8) статью 16-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 16-3. Государственный учет племенной продукции (материала)
Племенная продукция (материал), принадлежащая физическим и юридическим лицам, получившим бюджетные субсидии, подлежит государственному учету.
Данные о численности, качестве и продуктивности племенных животных вносятся по видам и породам животных в государственный регистр племенных животных.
Данные о наиболее ценных по происхождению, продуктивности и иным качествам племенных животных вносятся в племенную книгу.
Данные, внесенные в племенную книгу и государственный регистр племенных животных, являются доступными для заинтересованных лиц.
В целях подтверждения происхождения, продуктивных и иных качеств животного физическими и юридическими лицами в порядке и по форме, утверждаемым уполномоченным органом, оформляется индивидуальная карточка племенного животного или племенное свидетельство.";

9) 16-5-баптың 2) тармақшасындағы «малды бағалау, оның асыл тұқымдық құндылығына баға беру және малды өз төлiнен өсiру» деген сөздер «малдардың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және олардың өсімін молайту» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-тарау. Асыл тұқымдық өнiмдi (материалды) тану және пайдалану мен оны бонитирлеу (бағалау)»;
11) 17-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Өнiм (материал) егер:
1) республикалық палата берген асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесі және асыл тұқымдық куәлігі немесе асыл тұқымды малдың жеке карточкасы болған;
2) ұрық асыл тұқымдық орталықтарда асыл тұқымды тұқымдық малдан алынған және өңделген және асыл тұқымдық куәлiгi болған;
3) эмбрион асыл тұқымды малдан алынған және асыл тұқымдық куәлігі болған;
4) аурудан амандығы және бактериялар қонбағандығы туралы ветеринариялық сертификаты болған жағдайларда, асыл тұқымдық деп танылады.»;
12) 18-бапта:
үшінші бөлік алып тасталсын;
төртініш бөліктегі «бағалаудан өткен және бағаланған» деген сөздер «бонитирлеуден (бағалаудан) өткен» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
«Асыл тұқымды малдар алынған шаруашылықтар туралы деректерді сақтау мақсатында зауытшылар туралы мәліметтер асыл тұқымдық куәліктерде көрсетіледі.»;
13) 19 және 23-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«19-бап. Бонитирлеу (бағалау)
Республикалық палатада тіркелген асыл тұқымды малдар уәкілетті орган бекіткен нұсқаулыққа сәйкес бонитирлеуге (бағалауға) жатады.
Бонитирлеуден (бағалаудан) өтпеген асыл тұқымды малдарды асыл тұқымдық мақсаттарда өткізуге жол берілмейді.
Бонитирлеуді (бағалауды) бонитерлер (сыныптаушылар) жүргізеді.»;
«23-бап. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
субъектiлердiң түрлерi
Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектiлерге:
1) асыл тұқымдық орталықтар;
2) дистрибьютерлiк орталықтар;
3) бонитерлер (сыныптаушылар);
4) техник-ұрықтандырушылар;
5) эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар;
6) республикалық палаталар жатады.»;
14) 24 және 25-баптар алып тасталсын;
15) 26-баптың 1-тармағының 6) тармақшасындағы «жүзеге асыру;» деген сөздер «жүзеге асыру болып табылады.» деген сөздермен ауыстырылып, 7) тармақшасы мен 2-тармағы алып тасталсын;
16) 27-баптағы «, сондай-ақ оларға асыл тұқымдық куәліктер беру» деген сөздер алып тасталсын;
17) 28-баптың 1-тармағындағы «бағалау» деген сөз «бонитирлеу (бағалау)» деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 28-1-бап алып тасталсын;
19) 28-2 және 28-3-баптар мынадай редакцияда жазылсын:

9) в подпункте 2) статьи 16-5 слова "бонитировке, оценке" заменить словами "бонитировке (оценке)";
10) заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Признание и использование племенной продукции (материала) и ее бонитировка (оценка)";
11) пункт 1 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"1. Продукция (материал) признается племенной в случаях, если:
1) имеет статус племенной продукции (материала), присвоенный республиканской палатой, и племенное свидетельство или индивидуальную карточку племенного животного;
2) семя получено и обработано в племенных центрах от племенного животного-производителя и имеет племенное свидетельство;
3) эмбрион получен от племенного животного и имеет племенное свидетельство;
4) имеет ветеринарный сертификат о благополучии от заболеваний и обсемененности бактериями.";
12) в статье 18:
часть третью исключить;
в части четвертой слова "бонитировку и оценку" заменить словами "бонитировку (оценку)";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"В целях сохранения данных о хозяйствах, где были получены племенные животные, сведения о заводчиках указываются в племенных свидетельствах.";
13) статьи 19 и 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Бонитировка (оценка)
Племенные животные, зарегистрированные в республиканской палате, подлежат бонитировке (оценке) согласно инструкции, утверждаемой уполномоченным органом.
Не допускаются к реализации на племенные цели племенные животные, не прошедшие бонитировку (оценку).
Бонитировка (оценка) проводится бонитерами (классификаторами).";
"Статья 23. Виды субъектов в области племенного животноводства
К субъектам в области племенного животноводства относятся:
1) племенные центры;
2) дистрибьютерные центры;
3) бонитеры (классификаторы);
4) техники-осеменаторы;
5) специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов;
6) республиканские палаты.";
14) статьи 24 и 25 исключить;
15) подпункт 7) пункта 1 и пункт 2 статьи 26 исключить;
16) в статье 27 слова ", а также выдача на них племенных свидетельств" исключить;
17) пункт 1 статьи 28 после слова "бонитировки" дополнить словом "(оценки)";
18) статью 28-1 исключить;
19) статьи 28-2 и 28-3 изложить в следующей редакции:

«28-2-бап. Республикалық палата
1. Республикалық палата асыл тұқымды малдарды өсiрудi және (немесе) өсімін молайтуды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың мүдделерiн iске асыру және қорғау үшiн құрылатын және жұмыс істейтін, коммерциялық емес, өзiн-өзi қаржыландыратын ұйым болып табылады.
2. Республикалық палата заңды тұлға болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен әдiлет органдарында тiркеледi.
3. Республикалық палата облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумағында өзінің құрылымдық бөлімшелерін (филиалдары мен өкілдіктерін) құруға құқылы.
4. Республикалық палатаның қызметi Қазақстан Республикасының заңдарымен және палатаның алқалы органы қабылдаған жарғымен реттеледi.
5. Қазақстан Республикасының аумағында ірi қара малдың әр тұқымы бойынша ірі қара малдың тиісті тұқымы жөніндегі бiр республикалық палата құрылады және жұмыс істейді.
Қазақстан Республикасының аумағында қой шаруашылығы, жылқы шаруашылығы және құс шаруашылығы республикалық палаталары қойлардың, жылқылардың және құстардың әр өнімділік бағыты бойынша біреуден құрылады.
Қазақстан Республикасының аумағында түйе шаруашылығы, шошқа шаруашылығы, ешкі шаруашылығы, марал шаруашылығы (бұғы шаруашылығы), қоян шаруашылығы, аң шаруашылығы, бал ара шаруашылығы, балық өсіру шаруашылығы республикалық палаталары ауыл шаруашылығы малының әр түрі бойынша біреуден құрылады.
6. Асыл тұқымды малдардың бір тұқымын немесе қойлардың, жылқылардың және құстардың өнімділік бағыттары бойынша өсіруді жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша жеке республикалық палатаны құру жұмыс істеп тұрған республикалық палатаны қайта ұйымдастыру немесе тарату шартымен жүзеге асырылады.
7. Республикалық палатаның кірісін (мүлкін) қалыптастыру көздері:
1) республикалық палата мүшелерінен жарналардың түсуі;
2) асыл тұқымдық куәліктерді беру бойынша қызметтер көрсетуден алынған кірістер (бланкінің құны);
3) ерікті мүліктік жарналар мен қайырмалдықтар;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер болып табылады.
28-3-бап. Республикалық палатаның құрылымы мен
өкілеттіктері
1. Республикалық палатаның құрылымы селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу мен үйлестіруге бірлесіп жауап беретін алқалы органнан, республикалық палата кеңесінен және атқарушы органнан тұрады.
2. Алқалы орган – республикалық палата мүшелерінің жиналысы, ол жоғары басқару органы болып табылады.
Алқалы орган республикалық палатаны дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша шешімдерді айқындайды және қабылдайды.

"Статья 28-2. Республиканская палата
1. Республиканская палата является некоммерческой, самофинансируемой организацией, создаваемой и действующей для реализации и защиты интересов физических и юридических лиц, осуществляющих разведение и (или) воспроизводство племенных животных.
2. Республиканская палата является юридическим лицом и регистрируется в органах юстиции в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
3. Республиканские палаты вправе создавать свои структурные подразделения (филиалы и представительства) на территории областей, городов республиканского значения, столицы.
4. Деятельность республиканской палаты регулируется законами Республики Казахстан и уставом, принятым коллегиальным органом палаты.
5. На территории Республики Казахстан по каждой породе крупного рогатого скота создается и действует одна республиканская палата по соответствующей породе крупного рогатого скота.
Республиканские палаты овцеводства, коневодства и птицеводства на территории Республики Казахстан создаются по одному на каждое направление продуктивности овец, лошадей и птиц.
Республиканские палаты верблюдоводства, свиноводства, козоводства, мараловодства (оленеводства), кролиководства, звероводства, пчеловодства, рыбоводства на территории Республики Казахстан создаются по одному на каждый вид сельскохозяйственного животного.
6. Создание отдельной республиканской палаты по заявлению физических и юридических лиц, осуществляющих разведение племенных животных одной породы, или по направлениям продуктивности овец, лошадей и птиц осуществляется при условии реорганизации или ликвидации действующей республиканской палаты.
7. Источниками формирования дохода (имущества) республиканской палаты являются:
1) поступления взносов от членов республиканской палаты;
2) доходы от услуг по выдаче племенных свидетельств (стоимость бланка);
3) добровольные имущественные взносы и пожертвования;
4) другие источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан.
Статья 28-3. Структура и полномочия республиканской палаты
1. Структура республиканской палаты состоит из коллегиального органа, совета республиканской палаты и исполнительного органа, которые совместно отвечают за ведение и координацию селекционной и племенной работы.
2. Коллегиальный орган – собрание членов республиканской палаты, который является высшим органом управления.
Коллегиальный орган определяет и принимает решения по стратегическим направлениям развития республиканской палаты.

3. Республикалық палатаның жарғысына сәйкес республикалық палата кеңесін бір жыл мерзімге алқалы орган сайлайды және ол республикалық палата мүшелерінің мүдделерін білдіреді.
4. Республикалық палата кеңесі Қазақстан Республикасының заңдарында және республикалық палатаның жарғысында белгіленген құзыретке сәйкес республикалық палата қызметіне жалпы басшылықты және оны басқаруды жүзеге асырады.
5. Республикалық палата кеңесіне ғылыми-бейінді ұйымдардың өкілдері мен республикалық палатаның мүшелері кіреді.
6. Республикалық палата кеңесінің төрағасы республикалық палата кеңесі мүшелерінің арасынан сайланады және оны алқалы орган бекітеді.
7. Республикалық палата кеңесінің отырысы республикалық палата жарғысына сәйкес белгіленеді.
8. Республикалық палата кеңесі:
1) жұмыс регламентін айқындайды және атқарушы органның қаржылық-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асырады;
2) республикалық палатаның бюджетін бекітеді;
3) алқалы органға тарифтік саясатқа өзгерістер енгізуді ұсынады;
4) алқалы органға атқарушы директор кандидатурасын бекітуге ұсынады;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
9. Атқарушы орган:
1) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) арқылы асыл тұқымды мал шаруашылығының таңдалған бағытына қарай асыл тұқымды мал басын есепке алуды ұйымдастырады;
2) уәкілетті орган бекіткен, малдардың асыл тұқымдық құндылығын бонитирлеу (бағалау) және олардың өсімін молайту жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес асыл тұқымды малдардың, оның ішінде асыл тұқымды тұқымдық малдардың асыл тұқымдық құндылығын айқындайды;
3) уәкілетті орган бекіткен тәртіппен асыл тұқымды өнімге (материалға) асыл тұқымдық куәліктер беруді (жоюды) жүзеге асырады;
4) импортталған асыл тұқымдық өнімге (материалға) экспорттаушы елдердің құзыретті органдары берген асыл тұқымдық куәлікті немесе оған балама құжатты уәкілетті орган бекіткен тәртіппен тануды жүзеге асырады;
5) бюджет қаражаттары шегінде асыл тұқымдық өнімге (материалға) субсидиялар бөлу бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарына ұсыныс енгізеді;
6) таза асыл тұқымды малдар бойынша асыл тұқымдық кітаптарды бөлек жүргізеді және басып шығарады;
7) бонитирлеу (бағалау) туралы деректерге мониторингті жүзеге асырады және мүдделі тұлғаларға оның нәтижелері туралы хабарлайды;
8) алқалы органмен келісу бойынша тұқым стандартын бекітеді;

3. Совет республиканской палаты избирается коллегиальным органом сроком на один год в соответствии с уставом республиканской палаты и представляет интересы членов республиканской палаты.
4. Совет республиканской палаты осуществляет общее руководство и управление деятельностью республиканской палаты в соответствии с компетенцией, установленной законами Республики Казахстан и уставом республиканской палаты.
5. В совет республиканской палаты входят представители научно-профильных организаций и члены республиканской палаты.
6. Председатель совета республиканской палаты избирается из числа членов совета республиканской палаты и утверждается коллегиальным органом.
7. Заседание совета республиканской палаты назначается в соответствии с уставом республиканской палаты.
8. Совет республиканской палаты:
1) определяет регламент работы и осуществляет контроль за финансово-хозяйственной деятельностью исполнительного органа;
2) утверждает бюджет республиканской палаты;
3) рекомендует коллегиальному органу внесение изменений в тарифную политику;
4) рекомендует коллегиальному органу кандидатуру исполнительного директора на утверждение;
5) осуществляет иные полномочия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
9. Исполнительный орган:
1) организует учет племенного поголовья в зависимости от выбранного направления племенного животноводства путем присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала) в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
2) определяет племенную ценность племенных животных, в том числе племенных животных-производителей, согласно инструкции по бонитировке (оценке) племенной ценности и воспроизводству животных, утвержденной уполномоченным органом;
3) осуществляет выдачу (аннулирование) племенных свидетельств на племенную продукцию (материал) в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
4) осуществляет признание племенного свидетельства или эквивалентного ему документа, выданного на импортированную племенную продукцию (материал) компетентными органами стран-экспортеров, в порядке, утвержденном уполномоченным органом;
5) вносит предложение в местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы по распределению субсидий на племенную продукцию (материал) в пределах бюджетных средств;
6) ведет и издает племенные книги раздельно по чистопородным животным;
7) осуществляет мониторинг данных о бонитировке (оценке) и информирует заинтересованных лиц о его результатах;
8) по согласованию с коллегиальным органом утверждает стандарт породы;

9) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
10. Асыл тұқымдық өнімге (материалға) мәртебе мен асыл тұқымдық куәлік беруді – республикалық палатаға мүшелігіне қарамастан, жеке және (немесе) заңды тұлғаның өтініші негізінде республикалық палата жүзеге асырады.
Асыл тұқымдық өнімге (материалға) асыл тұқымдық зауыттар, асыл тұқымдық шаруашылықтар және асыл тұқымдық репродукторлар берген асыл тұқымдық куәліктер республикалық палата осындай асыл тұқымдық өнімге (материалға) мәртебе бергенге дейін өз күшін сақтайды.».
5. «Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы» 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 19, 655-құжат; 2004 ж., № 17, 100-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; 2007 ж., № 5-6, 37-құжат; 2009 ж., № 24, 129-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 16-құжаттар; № 14, 95-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша «рұқсат етiлген», «жiберiлген» және «жiберiлетiн» деген сөздер «ұсынылатын» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 2-бапта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
«3) асыл тұқымды мал – республикалық палатада тіркелген, тұқымның өнімділік бағыты мен деңгейіне сай келетін таза тұқымды мал;
4) асыл тұқымдық өнім (материал) – асыл тұқымды мал, сондай-ақ асыл тұқымды малдан алынған ұрық, эмбриондар, инкубациялық жұмыртқа, тәуліктік балапандар, уылдырық, құртшабақтар мен жас балықтар, асыл тұқымды аналық бал аралары, асыл тұқымды бал ара ұялары және бал ара пакеттері;»;
22) тармақша алып тасталсын.
6. «Бал ара шаруашылығы туралы» 2002 жылғы 12 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 5, 55-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат):
1) 1-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 17-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бал араларының тұқымдарын сақтау және жақсарту мақсатында жеке және заңды тұлғалар бал аралар мекендейтін ареалдарда таза тұқымды асыл тұқымды бал араларын өсірумен және өткізумен айналысатын шаруашылықтарын құра алады.
3. Шаруашылықтардың төңірегінде жеті километр радиуста қорғау учаскелері белгіленеді, олардың аумағына басқа тұқымды бал аралар мен аналық бал араларды, сондай-ақ шығу тегі белгісіз бал аралар мен аналық бал араларды әкелуге тыйым салынады.».

9) осуществляет иные полномочия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
10. Присвоение статуса и выдача племенного свидетельства на племенную продукцию (материал) осуществляются республиканской палатой на основании заявления физического и (или) юридического лица вне зависимости от их членства в республиканской палате.
Племенные свидетельства, выданные племенными заводами, племенными хозяйствами и племенными репродукторами на племенную продукцию (материал), сохраняют свое действие до момента присвоения статуса на такую племенную продукцию (материал) республиканской палатой.".
5. В Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 19, ст. 655; 2004 г., № 17, ст. 100; 2005 г., № 21-22, ст. 87; 2007 г., № 5-6, ст. 37; 2009 г., № 24, ст. 129; 2011 г., № 1, ст. 7; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 13, 16; № 14, ст. 95; 2014 г., № 2, ст. 10; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 7, ст. 34):
1) по всему тексту слова "допущенных" и "допущенные" заменить соответственно словами "рекомендуемых" и "рекомендуемые";
2) в статье 2:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) племенное животное – чистопородное животное, отвечающее направлению и уровню продуктивности породы, зарегистрированное в республиканской палате;
4) племенная продукция (материал) – племенное животное, а также семя, эмбрионы, инкубационное яйцо, суточные цыплята, икра, личинки и молодь рыб, племенные матки пчел, племенные пчелиные семьи и пчелопакеты, полученные от племенных животных;";
подпункт 22) исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 12 марта 2002 года "О пчеловодстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 5, ст. 55; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 19-І, 19-ІІ, ст. 96):
1) подпункт 2) статьи 1 исключить;
2) пункты 2 и 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. В целях сохранения и улучшения пород пчел физические и юридические лица могут создавать в ареалах их обитания хозяйства, занимающиеся разведением и реализацией племенных чистопородных пчел.
3. Вокруг хозяйств устанавливаются защитные участки с радиусом семь километров, на территории которых запрещается ввоз пчел и пчелиных маток других пород, а также пчел и пчелиных маток неизвестного происхождения.".

7. «Тұқым шаруашылығы туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 16-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат):
1) заң жобасының бүкіл мәтіні бойынша «рұқсат етiлген» және «жіберілген» деген сөздер «ұсынылатын» деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағында:
11-1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
«13-1) табиғи-климаттық жағдайлар бойынша қолайсыз жылдарда облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергiлiктi атқарушы органдарының өтiнiштерi негiзiнде тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттарда және стандарттау жөніндегі өзге де нормативтік құжаттарда белгiленген тұқым сапасының көрсеткiштерiн бiр жылдан аспайтын мерзімге төмендетуді келіседі;»;
3) 6-1-бап мынадай мазмұндағы 10-2) тармақшамен толықтырылсын:
«10-2) тиісті аумақта тұқым ресурстарының мониторингін жүзеге асырады;»;
4) 13-бапта:
1-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«2) осы Заңда белгiленген тәртiппен егу сапасына сараптамадан өтпесе;
3) гендік инженерия (генетикалық жағынан түрлендірілу) негізінде алынса, оларды өткізуге және егу (отырғызу) үшiн пайдалануға тыйым салынады.»;
2 және 2-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Сұрыптық және егу сапалары бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтiн тұқымдарды өткізуге, сондай-ақ егу (отырғызу) үшiн пайдалануға тыйым салынады.»;
«2-2. Осы Заңның 6-бабы 1-тармағының 13-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті органмен келісу бойынша тұқым шаруашылығы саласындағы ұлттық стандарттарда және стандарттау жөніндегі өзге де нормативтік құжаттарда белгіленген көрсеткіштерге қарсы төмендетілген сапа көрсеткіштері бар ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын өткізуге және егу (отырғызу) үшін пайдалануға жол беріледі.»;
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
5) 14-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Тұқым өндiрушiлер тұқым өндiру көлемдерiн өз бетiнше айқындауға құқылы.»;
2-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
6) 19-баптың 23, және 6-тармақтары алып тасталсын.
8. «Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 13, 52-құжат; 2007 ж., № 5-6, 42-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат):

7. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О семеноводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 16; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143):
1) по всему тексту слова "допущенными" и "допущенных" заменить соответственно словами "рекомендуемыми" и "рекомендуемых";
2) в пункте 1 статьи 6:
подпункт 11-1) исключить;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) согласует снижение показателей качества семян на срок не более одного года, установленных национальными стандартами и иными нормативными документами по стандартизации в области семеноводства, на основании обращений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы в неблагоприятные по погодно-климатическим условиям годы;";
3) статью 6-1 дополнить подпунктом 10-2) следующего содержания:
"10-2) осуществляют мониторинг семенных ресурсов на соответствующей территории;";
4) в статье 13:
подпункты 2) и 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) не прошедших экспертизу на посевные качества в порядке, установленном настоящим Законом;
3) полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных).";
пункты 2 и 2-2 изложить в следующей редакции:
"2. Запрещаются реализация, а также использование для посева (посадки) семян, не соответствующих по сортовым и посевным качествам требованиям законодательства Республики Казахстан.";
"2-2. Допускаются к реализации и использованию для посева (посадки) семена сельскохозяйственных растений с показателями качества, сниженными против установленных национальными стандартами и иными нормативными документами по стандартизации в области семеноводства по согласованию с уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 13-1) пункта 1 статьи 6 настоящего Закона.";
пункты 3 и 4 исключить;
5) в статье 14:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Производители семян имеют право самостоятельно определять объемы производства семян.";
подпункт 2) пункта 2 исключить;
6) пункты 2, 3 и 6 статьи 19 исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 13, ст. 52; 2007 г., № 5-6, ст. 42; № 18, ст. 145; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 17, ст. 82; № 24, ст. 129; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 16; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52):

1) 1-баптың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«13) ауыл шаруашылығы өнiмi – бал ара шаруашылығын қоса алғанда, өсiмдiк шаруашылығы мен мал шаруашылығының, оның ішінде органикалық өндіру арқылы алынған шикiзаты және өнiмi, сондай-ақ оларды бастапқы қайта өңдеу арқылы алынған өнiмдер;»;
2) 3-баптың 1-тармағы 4) тармақшасындағы «жасау болып табылады.» деген сөздер «жасау;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) органикалық өнім өндіруді дамытуды қамтамасыз ету болып табылады.»;
3) 5-бапта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1-1) агроөнеркәсіптік кешен саласындағы дайындаушы ұйымдарға субсидияланатын қосылған құн салығы сомасының мөлшерін айқындау үшін қолданылатын, жеке қосалқы шаруашылықтан сатып алынған ауыл шаруашылығы өнімінің нақты көлемінің нормаларын бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) органикалық өнім өндіру саласында мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын әзірлеу және олардың жүзеге асырылуын ұйымдастыру;»;
4) 6-баптың 1-тармағында:
41-3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 41-7) тармақшамен толықтырылсын:
«41-7) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша ауыл шаруашылығы малдарының табиғи кему (өлу) нормаларын бекіту;»;
5) 11-бапта:
2-тармақтың 8-4) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы және екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1) тірі ірі қара малды;»;
«Осы тармақты қолдану мақсатында өнім түрлерін айқындау (осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген өнім түрінен басқа) техникалық реттеу саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган бекіткен Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнім сыныптауышына сәйкес жүзеге асырылады.»;
6) 16-1-баптың 3-тармағы алып тасталсын.
9. «Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 133-құжат; 2009 ж., № 18, 86-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 22-1) тармақшамен толықтырылсын:
«22-1) органикалық тамақ өнімі – өзінің құрамында органикалық өнім өндіру қағидаларына сәйкес алынған тамақ ингредиенттерінің кемінде тоқсан бес пайызын қамтитын, түпкілікті өнімде қалған ингредиенттердің барынша көп құрамы барлық ингредиенттер массасының (ас тұзы мен суды қоспағанда) бес пайызынан аспайтын қайта өңделген тамақ өнімі;»;
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«27) тамақ өнімдері – шикiзат, тамақ өнімдері, органикалық тамақ өнімі, арнайы мақсаттағы тамақ өнiмi, ауыз су, адам тұтынатын тамақ қоспалары және тамаққа биологиялық активті қоспалар, адам үшiн тамақ көздерi болып табылатын жануарлар пайдаланатын азық және азық қоспалары;»;

1) подпункт 13) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"13) сельскохозяйственная продукция – сырье и продукция растениеводства и животноводства, включая пчеловодство, в том числе полученные путем органического производства, а также продукты, полученные посредством их первичной переработки;";
2) пункт 1 статьи 3 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) обеспечение развития производства органической продукции.";
3) в статье 5:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) утверждение норм физического объема сельскохозяйственной продукции, закупленной от личного подсобного хозяйства, применяемых для определения размера суммы налога на добавленную стоимость, субсидируемой заготовительным организациям в сфере агропромышленного комплекса;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разработка основных направлений государственной политики в области производства органической продукции и организация их осуществления;";
4) в пункте 1 статьи 6:
подпункт 41-3) исключить;
дополнить подпунктом 41-7) следующего содержания:
"41-7) утверждение норм естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;";
5) в статье 11:
подпункт 8-4) пункта 2 исключить;
подпункт 1) части первой и часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) скот крупный рогатый живой;";
"В целях применения настоящего пункта определение видов продукции (кроме вида продукции, указанного в подпункте 1) части первой настоящего пункта) осуществляется в соответствии с Классификатором продукции по видам экономической деятельности, утвержденным уполномоченным государственным органом в области технического регулирования.";
6) пункт 3 статьи 16-1 исключить.
9. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 133; 2009 г., № 18, ст. 86; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143):
1) в статье 1:
дополнить подпунктом 22-1) следующего содержания:
"22-1) органическая пищевая продукция – переработанная пищевая продукция, содержащая в своем составе не менее девяноста пяти процентов пищевых ингредиентов, полученных в соответствии с правилами производства органической продукции, с максимальным содержанием остальных ингредиентов, в конечной продукции не превышающих пяти процентов от массы всех ингредиентов (за исключением пищевой соли и воды);";
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) пищевая продукция – сырье, пищевые продукты, органическая пищевая продукция, пищевая продукция специального назначения, питьевая вода, пищевые добавки и биологически активные добавки к пище, употребляемые человеком, корма и кормовые добавки, употребляемые животными, являющимися источниками пищи для человека;";

2) 6-бапта:
1-тармақтың екінші абзацы «қауіпсіздігін» деген сөзден кейін «және Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасына сәйкестігін» деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
3) тармақшадағы «Қазақстан Республикасының санитарлық-эпидемиологиялық қадағалануға тиісті» деген сөздер «санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын, Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы және» деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшада:
үшінші абзац «тиіс» деген сөзден кейін «, органикалық өнім өндіру саласындағы және» деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзац «Қазақстан Республикасының» деген сөздерден кейін «органикалық өнім өндіру саласындағы және» деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша «тиісті» деген сөзден кейін «, Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін органикалық өнімді және» деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша «Қазақстан Республикасының» деген сөздерден кейін «органикалық өнім өндіру саласындағы және» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың 1) тармақшасы «регламенттердің» деген сөзден кейін «және Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасының» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 10-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
«8-1) органикалық тамақ өнімін Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келген кезде органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісімен таңбалауға;»;
4) 16-баптың 2-тармағы «13-бабының 3-тармағында» деген сөздерден кейін «және 26-1-бабында» деген сөздермен толықтырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 26-1-баппен толықтырылсын:
«26-1-бап. Органикалық тамақ өніміне қойылатын арнайы
талаптар
1. Органикалық тамақ өнімін өндіру Қазақстан Республикасының органикалық өнім өндіру саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Органикалық тамақ өнімі осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптар сақталған кезде ғана органикалық өнімнің ұлттық сәйкестік белгісімен таңбаланады.».
10. «Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы» 2010 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 9, 43-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; № 23, 143-құжат):
25-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) егер өнім Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес органикалық өнім болып табылса, оған жатқызу туралы мәліметтерді;».

2) в статье 6:
абзац второй пункта 1 дополнить словами "и соответствия законодательству Республики Казахстан в области производства органической продукции";
в пункте 2:
подпункт 3) после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "в области производства органической продукции и";
в подпункте 6):
абзац третий после слова "документации" дополнить словами "в области производства органической продукции и";
абзац четвертый после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "в области производства органической продукции и";
подпункт 7) после слова "реализации" дополнить словами "органической продукции, не соответствующей требованиям законодательства Республики Казахстан в области производства органической продукции, и";
подпункт 10) после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "в области производства органической продукции и";
подпункт 1) пункта 4 после слов "безопасности пищевой продукции" дополнить словами "и законодательства Республики Казахстан в области производства органической продукции";
3) статью 10 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) маркировать органическую пищевую продукцию национальным знаком соответствия органической продукции при соответствии ее требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области производства органической продукции;";
4) пункт 2 статьи 16 после слов "пунктом 3 статьи 13" дополнить словами "и статьей 26-1";
5) дополнить статей 26-1 следующего содержания:
"Статья 26-1. Специальные требования к органической пищевой продукции
1. Производство органической пищевой продукции осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан в области производства органической продукции.
2. Органическая пищевая продукция маркируется национальным знаком соответствия органической продукции только при соблюдении требований, установленных пунктом 1 настоящей статьи.".
10. В Закон Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 9, ст. 43; 2011 г., № 11, ст. 102; 2014 г., № 1, ст. 4; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128; № 23, ст. 143):
пункт 1 статьи 25 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) сведения об отнесении продукции к органической продукции, если она является таковой в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;".

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н. Назарбаев

Статья 2.Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ