Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне оңалту және банкроттық рәсімдерін, бюджет, салық заңнамасын және теміржол көлігі туралы заңнаманы жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2019 жылғы 27 желтоқсандағы № 290-VІ ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 3-баптан қараңыз.
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 15, 55-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 50-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат):

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования процедур реабилитации и банкротства, бюджетного, налогового законодательства и законодательства о железнодорожном транспорте
Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2019 года № 290-VІ ЗРК.
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст.109; № 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.187; № 14, ст.274; № 19, ст.370; 1997 г., № 1-2, ст.8; № 5, ст.55; № 12, ст.183, 184; № 13-14, ст.195, 205; 1998 г., № 2-3, ст.23; № 5-6, ст.50; № 11-12, ст.178; № 17-18, ст.224, 225; № 23, ст.429; 1999 г., № 20, ст.727, 731; № 23, ст.916; 2000 г., № 18, ст.336; № 22, ст.408; 2001 г., № 1, ст.7; № 8, ст.52; № 17-18, ст.240; № 24, ст.338; 2002 г., № 2, ст.17; № 10, ст.102; 2003 г., № 1-2, ст.3; № 11, ст.56, 57, 66; № 15, ст.139; № 19-20, ст.146; 2004 г., № 6, ст.42; № 10, ст.56; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 10, ст.31; № 14, ст.58; № 23, ст.104; 2006 г., № 1, ст.4; № 3, ст.22; № 4, ст.24; № 8, ст.45; № 10, ст.52; № 11, ст.55; № 13, ст.85; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20, 21; № 4, ст.28; № 16, ст.131; № 18, ст.143; № 20, ст.153; 2008 г., № 12, ст.52; № 13-14, ст.58; № 21, ст.97; № 23, ст.114, 115; 2009 г., № 2-3, ст.7, 16, 18; № 8, ст.44; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.125, 134; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 7, ст.28; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 2, ст.21, 28; № 3, ст.32; № 4, ст.37; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 16, ст.129; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.13, 15; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 11, ст.80; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 7, ст.36; № 10-11, ст.56; № 14, ст.72; № 15, ст.76; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 11, ст.61, 63; № 14, ст.84; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 7, ст.34; № 8, ст.42, 45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-I, ст.110; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.128; № 22-I, ст.140, 143; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.70; № 12, ст.87; 2017 г., № 4, ст.7; № 15, ст.55; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.50; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86):

1) мазмұнында:
мынадай мазмұндағы 21-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"21-1-бап. Дара кәсіпкерге қатысты оңалту рәсімдері";
54-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Заңды тұлғаға қатысты оңалту рәсімдері";
2) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дара кәсіпкердің банкроттығы Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында белгіленген қағидалар бойынша ерiктi немесе мәжбүрлi түрде танылады. Дара кәсiпкердің банкроттық рәсімінің аяқталуы туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап оны дара кәсiпкер ретiнде тiркеудiң күшi жойылады.";
3) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Дара кәсіпкерге қатысты оңалту рәсімдері
Дара кәсіпкер ретінде тіркелген борышкердің кәсіпкерлік қызметінің тоқтауын болғызбау мақсатында оған оның төлем қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталған, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін кез келген шаралар қолданылуы мүмкін.
Бұл шаралар оңалту рәсімі шеңберінде іске асырылады, оны жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдері Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында айқындалады.";
4) 44-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Әкімшілік немесе қылмыстық сот ісін жүргізу тәртібімен әдейі банкроттыққа кінәлі деп танылған құрылтайшы (қатысушы) және (немесе) лауазымды адам банкроттық рәсімінің нәтижелері бойынша заңды тұлғада қаражат жеткіліксіз болған кезде кредиторлар алдында субсидиарлық жауаптылықта болады.";
5) 49-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғаны тарату туралы сот шешiмiмен заңды тұлғаны таратуды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттер оның мүлкiнің меншiк иесіне, меншік иесі уәкілеттік берген органға, заңды тұлғаны таратуға оның құрылтай құжаттарында уәкiлеттiк берiлген органға, заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату рәсіміне бастамашылық жасаған органға (тұлғаға) не өзге органға (тұлғаға), егер осы органның (тұлғаның) заңды тұлғаны тарату жөнiндегi функцияларды жүзеге асыруы Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, жүктелуi мүмкiн.";
6) 52-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкердің дәрменсiздiгін Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жасалған, қаржылық орнықтылық туралы қорытындыны ескере отырып, сот белгілейді.";

1) в оглавлении:
дополнить заголовком статьи 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Реабилитационные процедуры в отношении индивидуального предпринимателя";
заголовок статьи 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Реабилитационные процедуры в отношении юридического лица";
2) пункт 2 статьи 21 изложить в следующей редакции:
"2. Банкротство индивидуального предпринимателя признается в добровольном или принудительном порядке по правилам, установленным законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве. Со дня вступления в законную силу определения суда о завершении процедуры банкротства индивидуального предпринимателя утрачивает силу регистрация его в качестве индивидуального предпринимателя.";
3) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Реабилитационные процедуры в отношении индивидуального предпринимателя
К должнику, зарегистрированному в качестве индивидуального предпринимателя, могут быть применены любые не противоречащие законодательству Республики Казахстан меры, направленные на восстановление его платежеспособности, с целью предотвращения прекращения его предпринимательской деятельности.
Эти меры реализуются в рамках реабилитационной процедуры, порядок и сроки осуществления которой определяются законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.";
4) пункт 3 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"3. Учредитель (участник) и (или) должностное лицо, признанные виновными в преднамеренном банкротстве в порядке административного или уголовного судопроизводства, при недостаточности средств у юридического лица по результатам процедуры банкротства несут перед кредиторами субсидиарную ответственность.";
5) часть вторую пункта 3 статьи 49 изложить в следующей редакции:
"Решением суда о ликвидации юридического лица обязанности по осуществлению ликвидации юридического лица могут быть возложены на собственника его имущества, уполномоченный собственником орган, орган, уполномоченный на ликвидацию юридического лица его учредительными документами, орган (лицо), инициировавший процедуру принудительной ликвидации юридического лица, либо иной орган (лицо), если осуществление функций по ликвидации юридического лица этим органом (лицом) не противоречит законодательству Республики Казахстан.";
6) часть вторую статьи 52 изложить в следующей редакции:
"Несостоятельность должника устанавливается судом с учетом заключения о финансовой устойчивости, составленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.";

7) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Заңды тұлғаға қатысты оңалту рәсімдері
Борышкер – заңды тұлғаның таратылуын болғызбау мақсатында оған төлем қабілеттілігін қалпына келтіруге бағытталған, Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн кез келген шаралар қолданылуы мүмкiн.
Бұл шаралар оңалту рәсiмi шеңберiнде iске асырылады, оны жүзеге асыру тәртiбi мен мерзiмдерi Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында айқындалады.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 13, 45-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат):
512-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Дара кәсiпкер немесе заңды тұлға өзіне қатысты банкроттық және (немесе) оңалту туралы іс қозғаудың алдындағы бір жыл iшiнде "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының ережелерiн бұза отырып, өзінің кәсіпкерлік қызметімен байланысты қаражат есебінен жасаған сыйға тартудың күшiн сот мүдделi тұлғаның талап етуi бойынша жоя алады.".

7) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Реабилитационные процедуры в отношении юридического лица
К юридическому лицу – должнику могут быть применены любые не противоречащие законодательству Республики Казахстан меры, направленные на восстановление его платежеспособности с целью предотвращения ликвидации.
Эти меры реализуются в рамках реабилитационной процедуры, порядок и сроки осуществления которой определяются законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст.642; № 23, ст.929; 2000 г., № 3-4, ст.66; № 10, ст.244; № 22, ст.408; 2001 г., № 23, ст.309; № 24, ст.338; 2002 г., № 10, ст.102; 2003 г., № 1-2, ст.7; № 4, ст.25; № 11, ст.56; № 14, ст.103; № 15, ст.138, 139; 2004 г., № 3-4, ст.16; № 5, ст.25; № 6, ст.42; № 16, ст.91; № 23, ст.142; 2005 г., № 21-22, ст.87; № 23, ст.104; 2006 г., № 4, ст.24, 25; № 8, ст.45; № 11, ст.55; № 13, ст.85; 2007 г., № 3, ст.21; № 4, ст.28; № 5-6, ст.37; № 8, ст.52; № 9, ст.67; № 12, ст.88; 2009 г., № 2-3, ст.16; № 9-10, ст.48; № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 24, ст.134; 2010 г., № 3-4, ст.12; № 5, ст.23; № 7, ст.28; № 15, ст.71; № 17-18, ст.112; 2011 г., № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50, 53; № 16, ст.129; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.13, 14, 15; № 8, ст.64; № 10, ст.77; № 12, ст.85; № 13, ст.91; № 14, ст.92; № 20, ст.121; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 4, ст.21; № 10-11, ст.56; № 15, ст.82; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 11, ст.61, 69; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 7, ст.34; № 8, ст.42, 45; № 13, ст.68; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.102; № 20-VII, ст.117, 119; № 22-I, ст.143; № 22-II, ст.145; № 22-III, ст.149; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; 2016 г., № 7-I, ст.49; № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 24, ст.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 13, ст.45; № 21, ст.98; 2018 г., № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 50; № 19, ст.62; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86):
пункт 3 статьи 512 изложить в следующей редакции:
"3. По требованию заинтересованного лица суд может отменить дарение, совершенное индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом в нарушение положений Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" за счет средств, связанных с его предпринимательской деятельностью, в течение года, предшествовавшего возбуждению в отношении него дела о банкротстве и (или) реабилитации.".

3. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат; № 18-19, 119-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 121, 124-құжаттар; № 21-II, 130, 132-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 119-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 6, 11-құжат; № 9, 18-құжат; № 10, 23-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51-құжат; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 12, 39-құжат; № 14, 42-құжат; № 15, 47, 50-құжаттар; № 16, 55-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 19 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 104-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
"104-1-бап. Бюджет қаражатын тиімсіз жоспарлағаны және (немесе) тиімсіз пайдаланғаны үшін жауаптылық";

3. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст.93; 2009 г., № 23, ст.112; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 7, ст.29, 32; № 15, ст.71; № 24, ст.146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст.21, 25; № 4, ст.37; № 6, ст.50; № 7, ст.54; № 11, ст.102; № 13, ст.115; № 15, ст.125; № 16, ст.129; № 20, ст.151; № 24, ст.196; 2012 г., № 1, ст.5; № 2, ст.16; № 3, ст.21; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.36, 41; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.94; № 18-19, ст.119; № 23-24, ст.125; 2013 г., № 2, ст.13; № 5-6, ст.30; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 13, ст.63; № 14, ст.72; № 15, ст.81, 82; № 16, ст.83; № 20, ст.113; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.6; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 11, ст.63, 69; № 12, ст.82; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 22, ст.128, 131; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 15, ст.78; № 19-I, ст.100; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.121, 124; № 21-II, ст.130, 132; № 22-I, ст.140, 143; № 22-ІІ, ст.144; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.53; № 8-I, ст.62; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.119; № 24, cт.126; 2017 г., № 4, ст.7; № 6, ст.11; № 9, ст.18; № 10, ст.23; № 13, ст.45; № 14, ст.51; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 7-8, ст.22; № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 12, ст.39; № 14, ст.42; № 15, ст.47, 50; № 16, ст.55; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 декабря 2019 г.):
1) оглавление дополнить заголовком статьи 104-1 следующего содержания:
"Статья 104-1. Ответственность за неэффективное планирование и (или) неэффективное использование бюджетных средств";

2) 3-баптың 1-тармағында:
12-4), 12-5) және 12-6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12-4) бюджет қаражатын тиімсіз жоспарлау және (немесе) тиімсіз пайдалану – бюджет қаражатын бюджет жүйесінің қағидаттарына сәйкес келмейтін жоспарлау және (немесе) пайдалану;
12-5) бюджет қаражатының игерілмеуі – бюджет қаражатының үнемделуін, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен жергілікті атқарушы органдар резервтерінің бөлінбеген қалдығын, шартты түрде қаржыландырылатын шығыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша толық пайдалануға рұқсат етілген, өткен қаржы жылында бөлінген нысаналы даму трансферттерін қайтару сомасын қоспағанда, төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарының бюджеттік бағдарлама бойынша төленген міндеттемелерден есепті кезеңнің қорытындылары бойынша қалыптасқан асып кету сомасы;
12-6) бюджет процесi – мемлекеттiк органдардың Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасымен регламенттелген, бюджеттi жоспарлау, қарау, бекiту, атқару, нақтылау және түзету, бухгалтерлiк есепке алу мен қаржылық есептілікті, бюджеттік есепке алу мен бюджеттік есептілікті жүргізу, мемлекеттiк аудит және қаржылық бақылау, бюджеттiк мониторинг және нәтижелердi бағалау жөнiндегi қызметi;";
мынадай мазмұндағы 12-7) тармақшамен толықтырылсын:
"12-7) бюджет процесі саласындағы интегратор – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайтын, бюджет процесін автоматтандыруды қамтамасыз ету жөніндегі функциялар, сондай-ақ осы Кодексте көзделген өзге де функциялар жүктелетін, жалғыз акционері мемлекет болып табылатын заңды тұлға;";
3) 62-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президентiне есеп беретін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымына кіретін мемлекеттік органдар, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары жыл сайын, ағымдағы қаржы жылының 1 қарашасына дейін кезекті қаржы жылына арналған меморандумдар жобаларын әзірлейді.";
4) 74-баптың 1-тармағының екінші бөлігі 4) тармақшасының үшінші бөлігіндегі "бюджеттік инвестициялар бөліне отырып", "бюджет жобасына кейінге қалдыру шартымен енгізілген," деген сөздер алып тасталсын;
5) 79-баптың 2-тармағы екінші бөлігінің 2-1) тармақшасы алып тасталсын;
6) 96-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
5-тармақтың бесінші және жетінші бөліктері алып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 104-1-баппен толықтырылсын:

2) в пункте 1 статьи 3:
подпункты 12-4), 12-5) и 12-6) изложить в следующей редакции:
"12-4) неэффективное планирование и (или) неэффективное использование бюджетных средств – планирование и (или) использование бюджетных средств, не соответствующие принципам бюджетной системы;
12-5) неосвоение бюджетных средств – сложившаяся по итогам отчетного периода сумма превышения плана финансирования по платежам над оплаченными обязательствами по бюджетной программе, за исключением экономии бюджетных средств, нераспределенного остатка резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, условно финансируемых расходов, а также суммы возврата целевых трансфертов на развитие, выделенных в истекшем финансовом году, разрешенных доиспользовать по решению Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов;
12-6) бюджетный процесс – регламентированная бюджетным законодательством Республики Казахстан деятельность государственных органов по планированию, рассмотрению, утверждению, исполнению, уточнению и корректировке бюджета, ведению бухгалтерского учета и финансовой отчетности, бюджетного учета и бюджетной отчетности, государственному аудиту и финансовому контролю, бюджетному мониторингу и оценке результатов;";
дополнить подпунктом 12-7) следующего содержания:
"12-7) интегратор в области бюджетного процесса – юридическое лицо, единственным акционером которого является государство, определяемое центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, на которое возлагаются функции по обеспечению автоматизации бюджетного процесса, а также иные функции, предусмотренные настоящим Кодексом;";
3) часть первую пункта 6 статьи 62 изложить в следующей редакции:
"6. Государственные органы, подотчетные Президенту Республики Казахстан, за исключением специальных государственных органов Республики Казахстан, или входящие в структуру Правительства Республики Казахстан, а также местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы ежегодно до 1 ноября текущего финансового года разрабатывают проекты меморандумов на очередной финансовый год.";
4) в части третьей подпункта 4) части второй пункта 1 статьи 74 слова "с выделением бюджетных инвестиций, включенных в проект бюджета с отлагательным условием" исключить;
5) подпункт 2-1) части второй пункта 2 статьи 79 исключить;
6) в статье 96:
часть третью пункта 1 исключить;
части пятую и седьмую пункта 5 исключить;
7) дополнить статьей 104-1 следующего содержания:

"104-1-бап. Бюджет қаражатын тиімсіз жоспарлағаны және (немесе) тиімсіз пайдаланғаны үшін жауаптылық
Мыналардан:
бекітілген заттай нормалардан асырудан;
Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген құжаттардың (техникалық-экономикалық негіздеме, қаржылық-экономикалық негіздеме, жобалау-сметалық құжаттама) және (немесе) олар бойынша тиісті органдар және (немесе) ұйымдар шешімдерінің (қорытындыларының) болмауынан;
егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, бюджеттік бағдарламалардың тиісті әкімшісінің балансында есепте тұрмайтын объектілерді күтіп-ұстауға арналған бюджет қаражатын жұмсаудан;
егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен пайдалануға берілмеген объектілерді күтіп-ұстауға арналған бюджет қаражатын жұмсаудан;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын, бюджеттік инвестицияларды іске асырудан экономикалық әсердің болмауынан көрінген, бюджет қаражатын тиімсіз жоспарлағаны және (немесе) тиімсіз пайдаланғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.";
8) 106-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "көзделген;" деген сөз "көзделген жағдайларда жүргізіледі." деген сөздермен ауыстырылып, 6) тармақшасы алып тасталсын;
9) 111-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "көзделген;" деген сөз "көзделген жағдайларда жүзеге асырылады." деген сөздермен ауыстырылып, 5-1) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
10) 151-баптың 13-тармағы алып тасталсын;
11) 153-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
7-тармақтың бірінші абзацындағы "Осы Кодекстің 151-баптың 13-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
12) 154-бапта:
4-тармақтағы ", осы баптың 6-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ алып тасталсын;
13) 154-1-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
14) 193-баптың 5-тармағының бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бюджеттік кредитті қайта құрылымдау, осы тармақтың екінші бөлігінде белгіленген жағдайды қоспағанда, бір реттен асырмай жүзеге асырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қарыз алушыға қатысты оңалту рәсімін қолдану кезінде қарыз алушының бюджеттік кредитін оңалту жоспарында көзделгендей, бірақ бір реттен асырмай қайтадан қайта құрылымдауға жол беріледі.".
4. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-І, 13-ІІ, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; № 14, 50-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 88, 91-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат):

"Статья 104-1. Ответственность за неэффективное планирование и (или) неэффективное использование бюджетных средств
Влечет установленную законами Республики Казахстан ответственность за неэффективное планирование и (или) неэффективное использование бюджетных средств, выраженные в:
превышении утвержденных натуральных норм;
отсутствии предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан документов (технико-экономическое обоснование, финансово-экономическое обоснование, проектно-сметная документация) и (или) решений (заключений) по ним соответствующих органов и (или) организаций;
расходовании бюджетных средств на содержание объектов, не числящихся на балансе соответствующего администратора бюджетных программ, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
расходовании бюджетных средств на содержание объектов, не введенных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в эксплуатацию, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;
отсутствии экономического эффекта от реализации бюджетных инвестиций, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
8) подпункт 6) пункта 2 статьи 106 исключить;
9) подпункты 5-1) и 6) пункта 2 статьи 111 исключить;
10) пункт 13 статьи 151 исключить;
11) в статье 153:
пункт 2 исключить;
в абзаце первом пункта 7 слова ", за исключением случаев, указанных в пункте 13 статьи 151 настоящего Кодекса," исключить;
12) в статье 154:
в пункте 4 слова "за исключением случаев, предусмотренных пунктом 6 настоящей статьи," исключить;
пункт 6 исключить;
13) пункт 2 статьи 154-1 исключить;
14) части первую и вторую пункта 5 статьи 193 изложить в следующей редакции:
"5. Реструктуризация бюджетного кредита может быть осуществлена не более одного раза, за исключением случая, установленного частью второй настоящего пункта.
При применении в соответствии с законодательством Республики Казахстан реабилитационной процедуры в отношении заемщика допускается повторная реструктуризация бюджетного кредита заемщика, предусмотренная планом реабилитации, но не более одного раза.".
4. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст.83; № 21, ст.122; 2015 г., № 16, ст.79; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126; 2017 г., № 8, ст.16; № 9, ст.21; № 14, ст.50; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 14, ст.44; № 15, ст.46; № 16, ст.56; № 23, ст.88, 91; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86):

1) мазмұнындағы 240-баптың тақырыбы алып тасталсын;
2) 3-баптың 38) тармағындағы "240," деген цифрлар алып тасталсын;
3) 237-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мүлiктi немесе мүлiктiк мiндеттемелердi, мүлiк, оның мөлшерi, тұрған жерi туралы мәлiметтердi не мүлiк туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлiктi өзгенiң иелiгiне беру, мүлiктi иелiктен шығару немесе жою, сол сияқты бухгалтерлiк және (немесе) есептік құжаттаманы не экономикалық қызметті көрсететін өзге де құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау, егер бұл әрекеттердi дара кәсіпкер, құрылтайшы (қатысушы), коммерциялық немесе өзге де ұйымда басқару функцияларын орындайтын адам, лауазымды адам, сол сияқты уақытша, банкроттықты немесе оңалтуды басқарушы оңалту және банкроттық кезінде жасаса және бұл әрекеттер iрi залал келтiрсе, –";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дара кәсіпкердің, құрылтайшының (қатысушының), коммерциялық немесе өзге де ұйымда басқару функцияларын орындайтын адамның, лауазымды адамның, сол сияқты уақытша, банкроттықты немесе оңалтуды басқарушының оңалту және банкроттық кезінде басқа кредиторларға көрiнеу залал келтiре отырып, жекелеген кредиторлардың мүлiктiк талаптарын құқыққа сыйымсыз қанағаттандыруы, егер бұл іс-әрекет iрi залал келтiрсе, –";
4) 238-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әдейі банкроттық, яғни құрылтайшының (қатысушының), лауазымды адамның, коммерциялық немесе өзге де ұйымда басқару функцияларын орындайтын адамның, сол сияқты дара кәсіпкердің заңды тұлға немесе дара кәсіпкер банкрот деп танылғанға дейінгі үш жыл ішінде кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындаудан жалтару мақсатында мүлікті иеліктен шығару немесе жасыру арқылы жеке мүддесі немесе өзге тұлғалардың мүдделері үшін жасалған, ірі залал келтірген әрекеттері –";
5) 240-бап алып тасталсын;
6) 467-баптың 1-1-бөлігіндегі "2020" деген цифрлар "2022" деген цифрлармен ауыстырылсын.
5. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50, 53-құжаттар; № 16, 56-құжат; № 21, 98, 102-құжаттар; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 1, 2-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 53, 56-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36-құжат; № 19-20, 86-құжат):
187-баптың 3-1-бөлігіндегі "240," деген цифрлар алып тасталсын.

1) в оглавлении заголовок статьи 240 исключить;
2) в пункте 38) статьи 3 цифры "240," исключить;
3) в статье 237:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Сокрытие имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, месте нахождения либо иной информации об имуществе, передача имущества в иное владение, отчуждение или уничтожение имущества, а равно сокрытие, уничтожение, фальсификация бухгалтерской и (или) учетной документации либо иных документов, отражающих экономическую деятельность, если эти действия совершены индивидуальным предпринимателем, учредителем (участником), лицом, выполняющим управленческие функции в коммерческой или иной организации, должностным лицом, а равно временным, банкротным или реабилитационным управляющим при реабилитации и банкротстве и причинили крупный ущерб, –";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов индивидуальным предпринимателем, учредителем (участником), лицом, выполняющим управленческие функции в коммерческой или иной организации, должностным лицом, а равно временным, банкротным или реабилитационным управляющим при реабилитации и банкротстве, заведомо в ущерб другим кредиторам, если это деяние причинило крупный ущерб, –";
4) абзац первый части первой статьи 238 изложить в следующей редакции:
"1. Преднамеренное банкротство, то есть действия учредителя (участника), должностного лица, лица, выполняющего управленческие функции в коммерческой или иной организации, а равно индивидуального предпринимателя, совершенные в личных интересах или интересах иных лиц с целью уклонения от исполнения обязательств перед кредиторами путем отчуждения или сокрытия имущества в течение трех лет до признания банкротом юридического лица или индивидуального предпринимателя, причинившие крупный ущерб, –";
5) статью 240 исключить;
6) в части 1-1 статьи 467 цифры "2020" заменить цифрами "2022".
5. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст.88; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; 2015 г., № 20-VII, ст.115; № 21-III, ст.137; № 22-V, ст.156; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.67; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.126, 129; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 8, ст.16; № 14, ст.50, 53; № 16, ст.56; № 21, ст.98, 102; № 24, ст.115; 2018 г., № 1, ст.2; № 10, ст.32; № 16, ст.53, 56; № 23, ст.91; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36); № 19-20, ст.86):
в части 3-1 статьи 187 цифры "240," исключить.

6. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-І, 18-ІІ, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-І, 101-құжат; № 19-ІІ, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 115-құжат; № 21-І, 124, 125-құжаттар; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 137-құжат; № 22-І, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-ІІ, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-ІІІ, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 22-VІІ, 161-құжат; № 23-І, 166, 169-құжаттар; № 23-ІІ, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-І, 49, 50-құжаттар; № 7-ІІ, 53, 57-құжаттар; № 8-І, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 114, 115-құжаттар; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 9, 27-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 36, 37-құжаттар; № 12, 39-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 16, 53-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 19 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне дене шынықтыру және спорт мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

6. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст.92; № 21, ст.122; № 23, ст.143; № 24, ст.145, 146; 2015 г., № 1, ст.2; № 2, ст.6; № 7, ст.33; № 8, ст.44, 45; № 9, ст.46; № 10, ст.50; № 11, ст.52; № 14, ст.71; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 19-I, ст.101; № 19-II, ст.102, 103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.124, 125; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.137; № 22-I, ст.140, 141, 143; № 22-II, ст.144, 145, 148; № 22-III, ст.149; № 22-V, ст.152, 156, 158; № 22-VI, ст.159; № 22-VII, ст.161; № 23-I, ст.166, 169; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 1, ст.4; № 2, ст.9; № 6, ст.45; № 7-I, ст.49, 50; № 7-II, ст.53, 57; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст.87; № 22, cт.116; № 23, cт.118; № 24, cт.124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 9, ст.17, 18, 21, 22; № 12, ст.34; № 14, ст.49, 50, 54; № 15, ст.55; № 16, ст.56; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.114, 115; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 9, ст.27; № 10, ст.32; № 11, ст.36, 37; № 12, ст.39; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 16, ст.53; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.36, 37; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам физической культуры и спорта", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 декабря 2019 г.):

1) мазмұнындағы 183-баптың тақырыбы алып тасталсын;
2) 176-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мүлiктi және мүлiктiк мiндеттемелердi, мүлiк, оның мөлшері, тұрған жері туралы мәлiметтердi не мүлiк туралы өзге де ақпаратты жасыру, мүлiктi өзгенің иелiгiне беру, мүлiктi иелiктен шығару немесе жою, сол сияқты бухгалтерлiк және (немесе) есептiк құжаттаманы не экономикалық қызметтi көрсететiн өзге де құжаттарды жасыру, жою, бұрмалау, егер бұл әрекеттерді борышкер – дара кәсіпкер, борышкер – заңды тұлғаның құрылтайшысы (қатысушысы), лауазымды адамы, сол сияқты уақытша немесе банкроттықты не оңалтуды басқарушы жасаса, егер бұл әрекеттер оңалту және банкроттық кезінде жасалса және оларда қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгiлерi болмаса, –
жеке тұлғаға екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға құрылтайшысының (қатысушысының), лауазымды адамының, сол сияқты уақытша немесе банкроттықты не оңалтуды басқарушының басқа кредиторларға көрінеу залал келтiре отырып, жекелеген кредиторлардың мүлiктiк талаптарын құқыққа сыйымсыз қанағаттандыруы, егер бұл әрекеттер оңалту және банкроттық кезінде жасалса және оларда қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";
3) 177-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "қаржылық жағдайы" деген сөздер "қаржылық орнықтылығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің екінші абзацындағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөлік алып тасталсын;
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Оңалту және банкроттық саласындағы уәкiлеттi органға банкроттық рәсiмiнiң жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұралатын ақпаратты беру мiндетiн орындамау не тиiсiнше орындамау –
ескерту жасауға алып келеді.";
алтыншы бөліктің екінші абзацындағы және жетінші бөліктің екінші абзацындағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
сегізінші бөлік алып тасталсын;
тоғызыншы бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Банкроттың лауазымды адамдарынан құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды қабылдау міндетін орындамау не тиісінше орындамау –";
оныншы бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

1) в оглавлении заголовок статьи 183 исключить;
2) в статье 176:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Сокрытие имущества или имущественных обязательств, сведений об имуществе, его размере, месте нахождения либо иной информации об имуществе, передача имущества в иное владение, отчуждение или уничтожение имущества, а равно сокрытие, уничтожение, фальсификация бухгалтерской и (или) учетной документации либо иных документов, отражающих экономическую деятельность, если эти действия совершены индивидуальным предпринимателем – должником, учредителем (участником), должностным лицом юридического лица – должника, а равно временным или банкротным либо реабилитационным управляющим, если эти действия совершены при реабилитации и банкротстве и не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влекут штраф на физическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Неправомерное удовлетворение имущественных требований отдельных кредиторов индивидуальным предпринимателем – должником, учредителем (участником), должностным лицом юридического лица – должника, а равно временным или банкротным либо реабилитационным управляющим заведомо в ущерб другим кредиторам, если эти действия совершены при реабилитации и банкротстве и не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –";
3) в статье 177:
в части первой:
в абзаце первом слова "финансовом положении" заменить словами "финансовой устойчивости";
в абзаце втором слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
в абзаце втором части второй слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
в абзаце втором части третьей слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
часть четвертую исключить;
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности предоставлять в уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства текущую и запрашиваемую информацию о ходе осуществления процедуры банкротства –
влечет предупреждение.";
в абзаце втором части шестой и абзаце втором части седьмой слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
часть восьмую исключить;
абзац первый части девятой изложить в следующей редакции:
"9. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности принять от должностных лиц банкрота учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту, –";
абзац первый части десятой изложить в следующей редакции:

"10. Борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің күші жойылған жағдайда, өкiлеттiктердi уақытша басқарушыдан банкроттықты басқарушыға немесе борышкерге беру кезінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың (борышкердің) мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа (борышкерге) тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау –";
он бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "борышкер мүлкiнiң меншiк иесiнiң" деген сөздер "банкрот – дара кәсіпкердің, банкрот – заңды тұлға мүлкі меншiк иесiнiң (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
он екінші бөліктің екінші абзацындағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
он үшінші бөлік алып тасталсын;
он төртінші және он бесінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Құны банкроттықты басқарушы тағайындалғанға дейінгі мерзім ішінде елеулі төмендейтін мүлікті (жедел өткізуді қажет ететін тез бұзылатын тауарлар, мал және басқа да тауарлар) сатуды "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіпті бұза отырып жүзеге асыру –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.
15. Осы баптың бiрiншi, екінші және он екінші бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк) –
алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы он алтыншы және он жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"16. Осы баптың үшінші, бесінші, алтыншы, жетінші және он бірінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
17. Осы баптың тоғызыншы, оныншы және он төртінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
4) 179-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "кредиторлар жиналысына" деген сөздер "кредиторлар комитетіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бесінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "кредиторлар жиналысы" деген сөздер "кредиторлар жиналысы мен комитеті отырыстарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы бөлік алып тасталсын;
жетінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности передать учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота (должника), печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту (должнику), при передаче полномочий от временного управляющего к банкротному управляющему или должнику в случае отмены решения суда о признании должника банкротом –";
в части одиннадцатой:
в абзаце первом слова "собственника имущества должника" заменить словами "индивидуального предпринимателя – банкрота, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителя (участника) юридического лица – банкрота";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
в абзаце втором части двенадцатой слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
часть тринадцатую исключить;
части четырнадцатую и пятнадцатую изложить в следующей редакции:
"14. Осуществление продажи имущества, стоимость которого значительно снизится (скоропортящиеся товары, скот и прочие товары, требующие срочной реализации) в течение срока до назначения банкротного управляющего, с нарушением порядка, установленного Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
15. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй и двенадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частями шестнадцатой и семнадцатой следующего содержания:
"16. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, пятой, шестой, седьмой и одиннадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
17. Действия (бездействие), предусмотренные частями девятой, десятой и четырнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
4) в статье 179:
в части первой:
в абзаце первом слова "собранию кредиторов" заменить словами "комитету кредиторов";
в абзаце втором слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
в абзаце втором части второй слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
в части пятой:
в абзаце первом слова "собрания кредиторов" заменить словами "заседаний собрания и комитета кредиторов";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
часть шестую исключить;
абзац первый части седьмой изложить в следующей редакции:

"7. Банкроттың мүлкін сату жоспарын жасау немесе оны өткізуді жүзеге асыру жөніндегі міндетін орындамау немесе тиісінше орындамау –";
сегізінші және тоғызыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Борышкердің пайдасына ақша түскеннен кейiн кредиторлармен есеп айырысуды жүзеге асыру жөніндегі мiндетін орындамау не тиiсiнше орындамау, сол сияқты кредиторлармен есеп айырысуды кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың белгiленген тәртiбiн бұза отырып жүргiзу –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
9. Әдейі банкроттық белгілерінің болуын көрсететін, қолда бар деректер туралы құқық қорғау органдарына хабарламау –
елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
оныншы бөліктің екінші абзацындағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
он бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Кредиторлар комитетінің шешімінсіз әкімшілік шығыстарды төлеу –";
он екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды банкроттықты басқарушы шеттетілген (босатылған) кезде – жаңадан тағайындалған банкроттықты басқарушыға, борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің күші жойылған кезде – борышкерге немесе оңалтуды басқарушыға, банкрот кәсіпорынды сату кезінде сатып алушыға беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау –";
он төртінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сұратылатын" деген сөздер "Сұратылатын" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
он бесінші бөлікте:
бірінші абзац "барысы" деген сөзден кейін ", борышкердің қаржылық жағдайы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
он алтыншы бөліктің екінші абзацындағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
он сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"18. "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген жағдайларда адамдарды субсидиарлық жауаптылыққа тарту және сомаларды өндіріп алу туралы талап қоюмен сотқа жүгінбеу –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
он тоғызыншы бөлікте:
бірінші абзацтағы "келiсiмде" деген сөз "жасалған банкроттық рәсімін жүргізу туралы шартта" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
жиырмасыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"7. Неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанности по составлению плана продажи имущества банкрота или осуществлению его реализации –";
части восьмую и девятую изложить в следующей редакции:
"8. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности по осуществлению расчетов с кредиторами после поступления денег в пользу должника, а равно проведение расчетов с кредиторами с нарушением установленного порядка удовлетворения требований кредиторов –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
9. Несообщение в правоохранительные органы об имеющихся данных, указывающих на наличие признаков преднамеренного банкротства, –
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части десятой слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
абзац первый части одиннадцатой изложить в следующей редакции:
"11. Оплата административных расходов без решения комитета кредиторов –";
абзац первый части двенадцатой изложить в следующей редакции:
"12. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности передать учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту, вновь назначенному банкротному управляющему – при отстранении (освобождении) банкротного управляющего, должнику или реабилитационному управляющему – при отмене решения суда о признании должника банкротом, покупателю – при продаже предприятия банкрота –";
в части четырнадцатой:
в абзаце первом слова "с приложением подтверждающих документов" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
в части пятнадцатой:
абзац первый после слова "банкротства" дополнить словами ", финансовом состоянии должника";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
в абзаце втором части шестнадцатой слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
часть восемнадцатую изложить в следующей редакции:
"18. Необращение в суд в случаях, установленных Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", с иском о привлечении лиц к субсидиарной ответственности и взыскании сумм –
влечет штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
в части девятнадцатой:
в абзаце первом слово "соглашением" заменить словами "договором о проведении процедуры банкротства";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
часть двадцатую изложить в следующей редакции:

"20. Уақытша басқарушыдан немесе оңалтуды басқарушыдан құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды қабылдау міндетін орындамау не тиісінше орындамау –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
жиырма бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға банкроттың банктік шоттарын жабу туралы өтінішті уақтылы жібермеу, банкроттың мөрін (болған кезде) жою –";
жиырма екінші және жиырма үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Осы баптың төртінші, бесінші, он төртінші – он жетінші және он тоғызыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
23. Осы баптың үшінші, жетінші, сегізінші, он бірінші, он екінші, он үшінші, жиырмасыншы және жиырма бірінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы жиырма төртінші және жиырма бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"24. Осы баптың бірінші, екінші, оныншы және он сегізінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
25. Осы баптың тоғызыншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
5) 180-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "оңалту рәсiмiн қолдану" деген сөздер "оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацындағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Оңалту жоспарының тиiмдiлiгi туралы қорытындыны сотқа жiберу" деген сөздер "Борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны сотқа ұсыну" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші және бесінші бөліктер алып тасталсын;
алтыншы бөліктің екінші абзацындағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Кредиторлар" деген сөз "Алғашқы кредиторлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
сегізінші бөлік алып тасталсын;
тоғызыншы бөлікте:
бірінші абзацтағы "бесінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, осы баптың бiрiншi – сегiзiншi" деген сөздер "бірінші, алтыншы және жетінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "бiр жүз" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

"20. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности принять от временного управляющего или реабилитационного управляющего учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
абзац первый части двадцать первой изложить в следующей редакции:
"21. Несвоевременное направление в банк, организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, заявления о закрытии банковских счетов банкрота, уничтожение печати (при наличии) банкрота –";
части двадцать вторую и двадцать третью изложить в следующей редакции:
"22. Действия (бездействие), предусмотренные частями четвертой, пятой, четырнадцатой – семнадцатой и девятнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
23. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, седьмой, восьмой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой, двадцатой и двадцать первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
дополнить частями двадцать четвертой и двадцать пятой следующего содержания:
"24. Действия (бездействие), предусмотренные частями первой, второй, десятой и восемнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
25. Деяние, предусмотренное частью девятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влечет штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
5) в статье 180:
в части первой:
в абзаце первом слова "о применении реабилитационной процедуры" заменить словами "о возбуждении производства по делу о реабилитации";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
в абзаце втором части второй слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
в части третьей:
в абзаце первом слова "направить в суд заключения об эффективности плана реабилитации" заменить словами "представить в суд заключение о финансовой устойчивости должника";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
части четвертую и пятую исключить;
в абзаце втором части шестой слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
в части седьмой:
абзац первый после слова "проведения" дополнить словом "первого";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
часть восьмую исключить;
в части девятой:
в абзаце первом слова "первой – восьмой, за исключением случая, предусмотренного частью пятой" заменить словами "первой, шестой и седьмой";
в абзаце втором слово "ста" заменить словом "пятнадцати";
часть десятую изложить в следующей редакции:

"10. Осы баптың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
алпыс айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
6) 181-бапта:
бірінші және екінші бөліктер алып тасталсын;
үшінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "күзетiлуiн" деген сөз "күзетілуі мен бақылануын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оңалту жоспарының орындалуын қамтамасыз етпеу не тиісінше қамтамасыз етпеу –";
бесінші бөліктің бірінші абзацындағы "Құжаттардың көшiрмелерiн қоса бере отырып, оңалту" деген сөздер "Оңалту" деген сөзбен ауыстырылсын;
алтыншы бөлікте:
бірінші абзацтағы "кредиторлар жиналысының" деген сөздер "кредиторлар жиналысы мен комитеті отырыстарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "бес" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, борышкердің мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (болған кезде), мөртабандарды, борышкерге тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды жаңадан тағайындалған оңалтуды басқарушыға немесе банкроттықты басқарушыға беру міндетін орындамау не тиісінше орындамау –
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
сегізінші бөліктің екінші абзацындағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
оныншы бөлік алып тасталсын;
он бірінші бөлікте:
бірінші абзац "барысы" деген сөзден кейін ", борышкердің қаржылық жағдайы" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
он екінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "Растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сұратылатын" деген сөздер "Сұратылатын" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға алып келеді.";
он төртінші бөлік алып тасталсын;
он бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Кредиторлар комитеті мүшелерінің назарына борышкердің алдыңғы айдағы қаржылық жағдайы, жүргізілген мәмілелер туралы ақпаратты жеткізу жөніндегі, сондай-ақ кредиторлар комитетінің талап етуі бойынша ақпаратты беру жөніндегі міндеттерді орындамау не тиісінше орындамау–
он бес айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға алып келеді.";
он алтыншы бөліктің екінші абзацындағы "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
он жетінші бөлік алып тасталсын;
он сегізінші бөлікте:
бірінші абзацтағы "жиырма", "мақұлдауынсыз" деген сөздер тиісінше "бес", "келісімінсіз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "бір жүз" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
он тоғызыншы бөлікте:
бірінші абзацтағы "бесінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, осы баптың бiрiншi – он сегiзiншi" деген сөздер "бесінші, алтыншы, он бірінші және он екінші" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "бір жүз" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырмасыншы бөлікте:
бірінші абзацтағы "бесінші бөлiгінде", "әрекет" деген сөздер тиісінше "жетінші, тоғызыншы және он бесінші бөліктерінде", "әрекеттер (әрекетсіздік)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "он бес" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы жиырма бірінші және жиырма екінші бөліктермен толықтырылсын:

"10. Действия (бездействие), предусмотренные частями второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.";
6) в статье 181:
части первую и вторую исключить;
в части третьей:
абзац первый дополнить словами "и контроля";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Необеспечение либо ненадлежащее обеспечение исполнения плана реабилитации –";
в абзаце первом части пятой слова "с приложением копий документов" исключить;
в части шестой:
в абзаце первом слова "собрания кредиторов" заменить словами "заседаний собрания и комитета кредиторов";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "пяти";
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"7. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности передать вновь назначенному реабилитационному управляющему или банкротному управляющему учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество должника, печати (при наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие должнику, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части восьмой слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
часть десятую исключить;
в части одиннадцатой:
абзац первый после слова "деятельности" дополнить словами ", финансовом состоянии должника";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
в части двенадцатой:
в абзаце первом слова "с приложением подтверждающих документов" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение.";
часть четырнадцатую исключить;
часть пятнадцатую изложить в следующей редакции:
"15. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанностей по доведению до сведения членов комитета кредиторов информации о финансовом состоянии должника, произведенных сделках за предыдущий месяц, а также по предоставлению информации по требованию комитета кредиторов –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части шестнадцатой слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";
часть семнадцатую исключить;
в части восемнадцатой:
в абзаце первом слова "двадцать", "одобрения" заменить соответственно словами "пять", "согласия";
в абзаце втором слово "ста" заменить словом "пятидесяти";
в части девятнадцатой:
в абзаце первом слова "первой – восемнадцатой, за исключением случая, предусмотренного частью пятой" заменить словами "пятой, шестой, одиннадцатой и двенадцатой";
в абзаце втором слово "ста" заменить словом "пятнадцати";
в части двадцатой:
в абзаце первом слова "Действие, предусмотренное частью пятой" заменить словами "Действия (бездействие), предусмотренные частями седьмой, девятой и пятнадцатой";
в абзаце втором слово "пятнадцати" заменить словом "тридцати";
дополнить частями двадцать первой и двадцать второй следующего содержания:

"21. Осы баптың үшінші, сегізінші, он үшінші және он алтыншы бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
алпыс айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.
22. Осы баптың төртінші және он сегізінші бөліктерінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер (әрекетсіздік) –
бір жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
7) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"182-бап. Әдейi банкроттық
Әдейі банкроттық, яғни құрылтайшының (қатысушының), лауазымды адамның, заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын тұлғаның, сол сияқты дара кәсіпкердің заңды тұлға немесе дара кәсіпкер банкрот деп танылғанға дейін үш жыл ішінде кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындаудан жалтару мақсатында мүлікті иеліктен шығару немесе жасыру арқылы жеке мүддесі немесе өзге тұлғалардың мүдделері үшін жасалған әрекеттері, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса,-
жеке тұлғаға – екі жүз айлық есептік көрсеткіш, заңды тұлғаға төрт жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
8) 183-бап алып тасталсын;
9) 684-баптың бірінші бөлігіндегі "183," деген цифрлар алып тасталсын;
10) 804-баптың бірінші бөлігінің 31) тармақшасындағы "183," деген цифрлар алып тасталсын.
7. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-II, 20-III, 112-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

"21. Действия (бездействие), предусмотренные частями третьей, восьмой, тринадцатой и шестнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере шестидесяти месячных расчетных показателей.
22. Действия (бездействие), предусмотренные частями четвертой и восемнадцатой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут штраф в размере ста месячных расчетных показателей.";
7) статью 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Преднамеренное банкротство
Преднамеренное банкротство, то есть действия учредителя (участника), должностного лица, лица, осуществляющего функции управления юридическим лицом, а равно индивидуального предпринимателя, совершенные в личных интересах или интересах иных лиц с целью уклонения от исполнения обязательств перед кредиторами путем отчуждения или сокрытия имущества в течение трех лет до признания банкротом юридического лица или индивидуального предпринимателя, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на физическое лицо в размере двухсот месячных расчетных показателей, на юридическое лицо – в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
8) статью 183 исключить;
9) в части первой статьи 684 цифры "183," исключить;
10) в подпункте 31) части первой статьи 804 цифры "183," исключить.
7. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, cт.112; 2016 г., № 1, ст.4; № 6, ст.45; № 7-II, ст.55; № 8-I, ст.62, 65; № 8-II, ст.72; № 12, ст.87; № 23, ст.118; № 24, ст.124, 126; 2017 г., № 9, ст.21; № 14, ст.50, 51; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 14, ст.44; № 15, ст.46, 49, 50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.94; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):

1) 38-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ 3) тармақшадағы "белгіленген жағдайларда да тоқтатылады." деген сөздер "белгіленген;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сот шешімімен банкрот деп танылған дара кәсіпкерге қатысты банкроттық рәсімінің аяқталуы туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген жағдайларда да тоқтатылады.";
2) 138-бап 115) тармақшадағы "саласында жүзеге асырылады." деген сөздер "саласында;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 116) тармақшамен толықтырылсын:
"116) Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуына жүзеге асырылады.".
8. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VІ, 114-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 8, 16-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 16, 53-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 36, 37-құжаттар; № 15-16, 67-құжат):
1) мазмұнында 42-тараудың және 355-баптың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"42-тарау. ДАРА КӘСІПКЕРЛЕР МЕН ЗАҢДЫ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ БЕРЕШЕГІН ҚАЙТА ҚҰРЫЛЫМДАУ, ОЛАРДЫ ОҢАЛТУ, ОЛАРДЫҢ БАНКРОТТЫҒЫ, СОНДАЙ-АҚ ОЛАРДЫ БАНКРОТТЫҚ РӘСІМІН ҚОЗҒАМАЙ ТАРАТУ ТУРАЛЫ ІС ЖҮРГІЗУ
355-бап. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi қарау";
2) 27-баптың бірінші бөлігінің үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мамандандырылған ауданаралық экономикалық соттар Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарын және банк конгломератына бас ұйым ретінде кіретін және қаржы ұйымдары болып табылмайтын ұйымдарды қайта құрылымдау туралы істерді, дара кәсіпкерлердің және заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы істерді де қарайды.";
3) 35-баптың сегізінші бөлігінің екінші абзацы "борышкер" деген сөзден кейін "немесе ол уәкілеттік берген тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 243-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) берешекті қайта құрылымдау туралы;";
5) 302-баптың бірінші бөлігінің 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту, олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы;";

1) в статье 38:
подпункт 1) пункта 2 исключить;
пункт 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) вступления в законную силу определения суда о завершении процедуры банкротства в отношении индивидуального предпринимателя, признанного банкротом по решению суда.";
2) статью 138 дополнить подпунктом 116) следующего содержания:
"116) за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.".
8. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст.114; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 8, ст.16; № 16, ст.56; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 16, ст.53; № 24, ст.93; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.36, 37; № 15-16, ст.67):
1) в оглавлении заголовки главы 42 и статьи 355 изложить в следующей редакции:
"Глава 42. ПРОИЗВОДСТВО О РЕСТРУКТУРИЗАЦИИ ЗАДОЛЖЕННОСТИ, РЕАБИЛИТАЦИИ, БАНКРОТСТВЕ ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ И ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, А ТАКЖЕ ИХ ЛИКВИДАЦИИ БЕЗ ВОЗБУЖДЕНИЯ ПРОЦЕДУРЫ БАНКРОТСТВА
Статья 355. Рассмотрение дел о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства";
2) абзац третий части первой статьи 27 изложить в следующей редакции:
"Специализированные межрайонные экономические суды также рассматривают дела о реструктуризации финансовых организаций и организаций, входящих в банковский конгломерат в качестве родительской организации и не являющихся финансовыми организациями, в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, дела о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства.";
3) абзац второй части восьмой статьи 35 после слова "должником" дополнить словами "или уполномоченным им лицом";
4) подпункт 10) статьи 243 изложить в следующей редакции:
"10) о реструктуризации задолженности;";
5) подпункт 11) части первой статьи 302 изложить в следующей редакции:
"11) о реструктуризации задолженности, реабилитации, банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства;";

6) 42-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"42-тарау. ДАРА КӘСІПКЕРЛЕР МЕН ЗАҢДЫ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ БЕРЕШЕГІН ҚАЙТА ҚҰРЫЛЫМДАУ, ОЛАРДЫ ОҢАЛТУ, ОЛАРДЫҢ БАНКРОТТЫҒЫ, СОНДАЙ-АҚ ОЛАРДЫ БАНКРОТТЫҚ РӘСІМІН ҚОЗҒАМАЙ ТАРАТУ ТУРАЛЫ ІС ЖҮРГІЗУ
355-бап. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi қарау
Сот дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген ерекшеліктермен осы Кодексте көзделген жалпы қағидалар бойынша қарайды.";
7) 434-баптың екінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) берешекті қайта құрылымдау туралы істер, сондай-ақ оңалту рәсімі мен банкроттық рәсімі шеңберінде туындайтын даулар жөніндегі, оның ішінде борышкер немесе ол уәкілеттік берген тұлға жасасқан мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы, борышкердің мүлкін қайтару туралы, банкроттықты немесе оңалтуды басқарушының талап қоюлары бойынша дебиторлық берешекті өндіріп алу туралы істер бойынша сот актiлері кассациялық тәртiппен қайта қарауға жатпайды.".
9. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 22-І, 22-II, 107-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) бүкіл мәтін бойынша "төлем қабілетсіздігін реттеу" деген сөздер "берешекті қайта құрылымдау" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) главу 42 изложить в следующей редакции:
"Глава 42. ПРОИЗВОДСТВО О РЕСТРУКТУРИЗАЦИИ ЗАДОЛЖЕННОСТИ, РЕАБИЛИТАЦИИ, БАНКРОТСТВЕ ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ И ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, А ТАКЖЕ ИХ ЛИКВИДАЦИИ БЕЗ ВОЗБУЖДЕНИЯ ПРОЦЕДУРЫ БАНКРОТСТВА
Статья 355. Рассмотрение дел о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства
Дела о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства рассматриваются судом по общим правилам, предусмотренным настоящим Кодексом, с особенностями, установленными Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".";
7) подпункт 5) части второй статьи 434 изложить в следующей редакции:
"5) о реструктуризации задолженности, а также делам по спорам, возникающим в рамках реабилитационной процедуры и процедуры банкротства, в том числе о признании сделок, заключенных должником или уполномоченным им лицом, недействительными, о возврате имущества должника, о взыскании дебиторской задолженности по искам банкротного или реабилитационного управляющего.".
9. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-I, 22-II, ст.107; 2018 г., № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 13, ст.41; № 14, ст.42, 44; № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 22, ст.82, 83; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 1, ст.2, 4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):
1) по всему тексту слова "соглашения об урегулировании неплатежеспособности", "процедуры урегулирования неплатежеспособности", "соглашение об урегулировании неплатежеспособности" заменить соответственно словами "соглашения о реструктуризации задолженности", "процедуры реструктуризации задолженности", "соглашение о реструктуризации задолженности";

2) 19-баптың 4-тармағындағы ", жалған" деген сөз алып тасталсын;
3) 24-баптың 15) тармақшасының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"өзіне қатысты банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген салық төлеуші банктік шоттарды ашқан кезде;";
4) 85-баптың 4-тармағының 6) тармақшасында:
төртінші абзацтағы ", 217" деген цифрлар алып тасталсын;
бесінші абзацтағы ", 240" деген цифрлар алып тасталсын;
5) 116-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оңалту рәсімі қолданылған жағдайда – оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;";
6) 117-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігінің жетінші, тоғызыншы және оныншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіткен жағдайда, салық төлеушіге қатысты салықтарды және (немесе) төлемақыларды төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындау мерзімі өзгерген кезде;";
"сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған кезде – осындай ұйғарым шығарылған күннен бастап;
берешекті қайта құрылымдау рәсімі қолданылған кезде – сот осындай рәсімді қолдану туралы шешім шығарған күннен бастап;";
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оңалту жоспарын бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген жағдайда – сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) салық төлеушіге қатысты оңалту рәсімін қолданудан бас тарту туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда – сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;";
7) 610-баптың 1-тармағының 13) тармақшасындағы ", жеделдетілген оңалту рәсімін қолдану" деген сөздер алып тасталсын.
10. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-І, 23-II, 110-құжат; 2018 ж., № 15, 50-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

2) в пункте 4 статьи 19 слово ", ложного" исключить;
3) часть вторую подпункта 15) статьи 24 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"при открытии банковских счетов налогоплательщиком, в отношении которого вступило в законную силу решение суда о признании его банкротом и ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;";
4) в подпункте 6) пункта 4 статьи 85:
в абзаце четвертом цифры ", 217" исключить;
в абзаце пятом цифры ", 240" исключить;
5) подпункт 2) части первой пункта 4 статьи 116 изложить в следующей редакции:
"2) применения реабилитационной процедуры – со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры;";
6) в статье 117:
абзацы седьмой, девятый и десятый части первой пункта 3 изложить в следующей редакции:
"при изменении срока исполнения налогового обязательства по уплате налогов и (или) плат в отношении налогоплательщика в случае утверждения судом соглашения о реструктуризации задолженности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве";";
"при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации – со дня вынесения такого определения;
при применении процедуры реструктуризации задолженности – со дня вынесения судом решения о применении такой процедуры;";
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении плана реабилитации – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) вступления в законную силу решения суда об отказе в применении в отношении налогоплательщика реабилитационной процедуры – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;";
7) в подпункте 13) пункта 1 статьи 610 слова ", применении ускоренной реабилитационной процедуры" исключить.
10. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-I, 23-II, ст.110; 2018 г., № 15, ст.50; № 19, ст.62; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):

1) 123-баптың 4-тармағында:
бірінші бөліктің 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) оңалту рәсімі қолданылған жағдайда – оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап;
3) сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіткен жағдайда – осындай келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап;";
екінші бөліктегі "төлем қабілетсіздігін реттеу" деген сөздер "берешекті қайта құрылымдау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 124-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өсiмпұл кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша төлеушіде туындаған берешек сомасына:
1) "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сот берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіткен жағдайда, төлеушіге қатысты кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары бойынша берешекті өтеу мерзімі өзгерген кезде;
2) сот банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған кезде – осындай ұйғарым шығарылған күннен бастап;
3) сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған кезде – осындай ұйғарым шығарылған күннен бастап;
4) берешекті қайта құрылымдау рәсімі қолданылған кезде – осындай рәсімді қолдану туралы сот шешімі шығарылған күннен бастап есепке жазылмайды.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Өсімпұлды есепке жазу:
1) төлеушіні банкрот деп танудан бас тарту туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда – сот банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;
2) оңалту жоспарын бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген жағдайда – сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;
3) төлеушіге қатысты оңалту рәсімін қолданудан бас тарту туралы сот шешімі заңды күшіне енген жағдайда – сот оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап;
4) төлеуші "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді жасаспаған не сот осындай келісімді бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығарған жағдайда – сот берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап қайта басталады.";
3) 128-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "төлем қабілетсіздігін реттеу" деген сөздер "берешекті қайта құрылымдау" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 35-құжат; № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., № 1, 180-құжат; № 14, 274-құжат; 1997 ж., № 12, 183-құжат; 1998 ж., № 5-6, 50-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 63, 64-құжаттар; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 1-құжат; № 8, 52-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 18, 157-құжат; 2003 ж., № 4, 25-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2009 ж., № 24, 122, 125-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
11-баптың бірінші бөлігінің 4-4) тармақшасындағы "және 240" деген сөздер алып тасталсын.

1) в пункте 4 статьи 123:
подпункты 2) и 3) части первой изложить в следующей редакции:
"2) применения реабилитационной процедуры – со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры;
3) утверждения судом соглашения о реструктуризации задолженности – со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении такого соглашения;";
в части второй слова "урегулирования неплатежеспособности" заменить словами "реструктуризации задолженности";
2) в статье 124:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Пеня не начисляется на сумму задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, возникшей у плательщика:
1) при изменении срока погашения задолженности по таможенным платежам, налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам в отношении плательщика в случае утверждения судом соглашения о реструктуризации задолженности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве";
2) при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве – со дня вынесения такого определения;
3) при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации – со дня вынесения такого определения;
4) при применении процедуры реструктуризации задолженности – со дня вынесения решения суда о применении такой процедуры.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Начисление пени возобновляется в следующих случаях:
1) вступления в законную силу решения суда об отказе в признании плательщика банкротом – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о банкротстве;
2) вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении плана реабилитации – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;
3) вступления в законную силу решения суда об отказе в применении в отношении плательщика реабилитационной процедуры – со дня вынесения судом определения о возбуждении производства по делу о реабилитации;
4) незаключения плательщиком соглашения о реструктуризации задолженности в срок, установленный Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве", либо вынесения судом определения об отказе в утверждении такого соглашения – со дня принятия судом решения о применении процедуры реструктуризации задолженности.";
3) в подпункте 4) пункта 2 статьи 128 слова "об урегулировании неплатежеспособности" заменить словами "о реструктуризации задолженности".
11. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст.35; № 15-16, ст.109; № 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст.180; № 14, ст.274; 1997 г., № 12, ст.183; 1998 г., № 5-6, ст.50; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727; 2000 г., № 3-4, ст.63, 64; № 22, ст.408; 2001 г., № 1, ст.1; № 8, ст.52; № 24, ст.338; 2002 г., № 18, ст.157; 2003 г., № 4, ст.25; № 15, ст.139; 2004 г., № 5, ст.30; 2005 г., № 13, ст.53; № 14, ст.55, 58; № 23, ст.104; 2006 г., № 10, ст.52; № 15, ст.95; № 23, ст.141; 2007 г., № 3, ст.20; 2008 г., № 12, ст.52; № 23, ст.114; № 24, ст.126, 129; 2009 г., № 24, ст.122, 125; 2010 г., № 1-2, ст.2; № 5, ст.23; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 17, ст.136; 2012 г., № 2, ст.14; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 12, ст.82; № 14, ст.84; № 19-І, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 15, ст.78; № 16, ст.79; № 20-IV, cт.113; № 22-VI, cт.159; № 23-І, ст.169; 2016 г., № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 13, ст.41; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
в подпункте 4-4) части первой статьи 11 слова "и 240" исключить.

12. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 12-құжат; № 15-16, 232-құжат; 2003 ж., № 19-20, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 89-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 68-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 19-20, 86-құжат):
38-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Оңалтылатын, сондай-ақ мәжбүрлеп таратылатын астық қабылдау кәсiпорны кредиторларының талаптарын қанағаттандырудың кезектiлiгi";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оңалтылатын, сондай-ақ мәжбүрлеп таратылатын, оның iшiнде оның банкроттығына байланысты таратылатын астық қабылдау кәсiпорны кредиторларының талаптары осы бапта белгiленген тәртiппен қанағаттандырылады.".
13. "Теміржол көлігі туралы" 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 23, 315-құжат; 2003 ж., № 10, 54-құжат; 2004 ж., № 18, 110-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 87-құжат; № 14, 89-құжат; № 16, 99-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 64-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-I, 100-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-I, 60-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 9, 17-құжат; № 11, 29-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 45-құжат; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):

12. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст.12; № 15-16, ст.232; 2003 г., № 19-20, ст.148; 2004 г., № 23, ст.142; 2006 г., № 1, ст.5; № 24, ст.148; 2007 г., № 2, ст.18; № 3, ст.20; № 9, ст.67; № 18, ст.145; 2008 г., № 13-14, ст.58; № 20, ст.89; 2009 г., № 18, ст.84; № 24, ст.129; 2010 г., № 5, ст.23; № 15, ст.71; 2011 г., № 1, ст.2; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 2, ст.14; № 14, ст.94; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 1, ст.4; № 4-5, ст.24; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 11, ст.52; № 20-IV, ст.113; № 23-II, ст.172; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 8-II, ст.68; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 19-20, ст.86):
в статье 38:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Очередность удовлетворения требований кредиторов реабилитируемого, а также ликвидируемого в принудительном порядке хлебоприемного предприятия";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требования кредиторов хлебоприемного предприятия, реабилитируемого, а также принудительно ликвидируемого, в том числе в связи с его банкротством, удовлетворяются в порядке, установленном настоящей статьей.".
13. В Закон Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 23, ст.315; 2003 г., № 10, ст.54; 2004 г., № 18, ст.110; № 23, ст.142; 2006 г., № 3, ст.22; № 13, ст.87; № 14, ст.89; № 16, ст.99; № 24, ст.148; 2007 г., № 9, ст.67; № 19, ст.148; 2008 г., № 15-16, ст.64; № 24, ст.129; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 2, ст.14; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 14, ст.72, 75; № 16, ст.83; № 21-22, ст.115; 2014 г., № 1, ст.4; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, cт.143; 2015 г., № 19-I, ст.100; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 6, ст.45; № 8-I, ст.60; № 24, ст.124; 2017 г., № 9, ст.17; № 11, ст.29; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; 2019 г., № 7, ст.37; № 8, ст.45); Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):

1) 8-бап мынадай мазмұндағы 2-4-тармақпен толықтырылсын:
"2-4. Магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушының облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған шарттар уәкілетті орган бекітетін үлгілік шарт негізінде жазбаша нысанда жасалады.
Магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушының облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
2) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 34-40) және 34-41) тармақшалармен толықтырылсын:
"34-40) магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушының облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемелерін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
34-41) магистральдық теміржол желісін және теміржол көлігінің жылжымалы құрамын дамыту мақсатында шығарылған тасымалдаушының облигациялары бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялауға арналған үлгілік шартты әзірлеу және бекіту;".
14. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 10, 55-құжат; № 21-22, 160-құжат; 2004 ж., № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 10, 52-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 4, 28, 33-құжаттар; № 9, 67-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 4, 30-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 63-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42, 45-құжаттар; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 22, 82-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 15-16, 67-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "аффилиирленген", "аффилиирленгені", "аффилиирлену" деген сөздер тиісінше "үлестес", "үлестестігі", "үлестестік" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 30-бапта:

1) статью 8 дополнить пунктом 2-4 следующего содержания:
"2-4. Договоры на субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта, заключаются в письменной форме на основе типового договора, утверждаемого уполномоченным органом.
Субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта, осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
2) пункт 2 статьи 14 дополнить подпунктами 34-40) и 34-41) следующего содержания:
"34-40) разработка и утверждение правил субсидирования ставок купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта;
34-41) разработка и утверждение типового договора на субсидирование ставки купонного вознаграждения по облигациям перевозчика, выпущенным в целях развития магистральной железнодорожной сети и подвижного состава железнодорожного транспорта;".
14. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 10, ст.55; № 21-22, ст.160; 2004 г., № 23, ст.140; 2005 г., № 14, ст.58; 2006 г., № 10, ст.52; № 16, ст.99; 2007 г., № 4, ст.28, 33; № 9, ст.67; № 20, ст.153; 2008 г., № 13-14, ст.56; № 17-18, ст.72; № 21, ст.97; 2009 г., № 2-3, ст.18; № 17, ст.81; № 24, ст.133; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 2, ст.21; № 3, ст.32; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 14; № 4, ст.30; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 10-11, ст.56; № 15, ст.81; 2014 г., № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 11, ст.63; № 16, ст.90; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42, 45; № 19-І, ст.101; № 19-II, ст.102; № 20-VII, ст.117; № 22-II, ст.145; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 1, ст.4; № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 22, ст.82; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 15-16, ст.67):
1) по всему тексту слова "аффилиированные", "аффилиированных", "аффилиированным", "аффилиированными", "аффилиированности", "Аффилиированные", "Аффилиированное", "Аффилиированным", "аффилиированы" заменить соответственно словами "аффилированные", "аффилированных", "аффилированным", "аффилированными", "аффилированности", "Аффилированные", "Аффилированное", "Аффилированным", "аффилированы";
2) в статье 30:

4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) егер қоғамға қатысты Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында көзделген тәртiппен оңалту рәсімі қолданылса, оңалту жоспары негiзiнде жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бағалы қағаздар және (немесе) өзге де ақшалай міндеттемелер банктің активтері мен міндеттемелерін қайта құрылымдау, төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызылған банкті реттеу жөнінде шаралар қолдану рәсімі шеңберінде немесе қоғамды оңалту процесінде қоғам акцияларына айырбасталатын жағдайларда, егер қоғамға қатысты оңалту рәсімі қолданылса, басымдықпен сатып алу құқығы банктің (қоғамның) акционерлеріне олардың акциялары бағалы қағаздарды және (немесе) қоғамның ақшалай міндеттемелерін оның акцияларына айырбастау арқылы орналастырылған кезде берілмейді.".
3) 58-баптың 5-тармағының бірінші абзацындағы "үш" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын.
15. "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2010 ж., № 7, 27-құжат; № 24, 145-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 5, 43-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 10-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 19-II, 106-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; № 16, 56-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 42-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкер болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сот дара кәсіпкерлерді және заңды тұлғаларды оңалту немесе олардың банкроттығы туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған, сот мәжбүрлеп тарату туралы шешім қабылдаған;";

подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) плана реабилитации, если в отношении общества применена реабилитационная процедура в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В случях конвертирования ценных бумаг и (или) иных денежных обязательств в акции общества в рамках процедуры реструктуризации активов и обязательств банка, применения мер по урегулированию банка, отнесенного к категории неплатежеспособных банков, или в процессе реабилитации общества, если в отношении общества применена реабилитационная процедура, право преимущественной покупки не предоставляется акционерам банка (общества) при размещении их акций посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств общества в его акции.";
3) в абзаце первом пункта 5 статьи 58 слово "трех" заменить словом "семи".
15. В Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 7, ст.27; № 24, ст.145; 2011 г., № 1, ст.3; № 5, ст.43; № 24, ст.196; 2012 г., № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.10; № 9, ст.51; № 10-11, ст.56; № 15, ст.76; 2014 г., № 1, ст.9; № 4-5, ст.24; № 6, ст.27; № 10, ст.52; № 14, ст.84; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 21, ст.122; № 22, ст.131; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 8, ст.42; № 19-II, ст.106; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.115; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.136; № 22-I, ст.143; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 7-II, ст.55; № 12, ст.87; 2017 г., № 4, ст.7; № 16, ст.56; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; № 16, ст.56; № 22, ст.83; 2019 г., № 2, ст.6; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):
1) подпункт 2) части первой статьи 42 изложить в следующей редакции:
"2) реорганизации юридического лица, являющегося должником, или вынесения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке определения судом о возбуждении производства по делу о реабилитации или банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, принятия решения судом о принудительной ликвидации;";

2) 44-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 42-бабының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда – борышкердің немесе өндіріп алушының құқықтық мирасқоры айқындалғанға, әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі борышкерге немесе өндіріп алушыға қорғаншы немесе қамқоршы тағайындалғанға, заңды тұлғаны тарату туралы шешім белгіленген тәртіппен қабылданғанға немесе борышкерді банкрот деп тану туралы шешім қабылданғанға немесе оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарым шығарылғанға дейін;";
3) 47-баптың 1-тармағының 1-1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енсе;";
"6) өндiрiп алушы немесе борышкер болып табылатын заңды тұлғаны тарату аяқталса, құқықтық мирасқоры болмаған кезде не атқарушылық құжат борышкер болып табылатын заңды тұлғаның тарату комиссиясына орындау үшiн жiберiлсе, борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі немесе оңалту жоспарын бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енсе;".
16. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-І, 99-құжат; № 19-ІІ, 103, 105-құжаттар; № 20-ІV, 113-құжат; № 20-VІІ, 117-құжат; № 21-І, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-І, 47-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45, 46-құжаттар; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
192-баптың 6-тармағындағы "немесе жеделдетiлген оңалту рәсiмi туралы", "немесе жеделдетiлген оңалту рәсiмi" деген сөздер алып тасталсын.

2) подпункт 1) статьи 44 изложить в следующей редакции:
"1) предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) статьи 42 настоящего Закона, – до определения правопреемника должника или взыскателя, назначения недееспособному или ограниченно дееспособному должнику или взыскателю опекуна или попечителя, принятия в установленном порядке решения о ликвидации юридического лица или принятия решения о признании должника банкротом, или вынесения определения об утверждении плана реабилитации;";
3) подпункты 1-1) и 6) пункта 1 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"1-1) вступило в законную силу определение суда об утверждении соглашения о реструктуризации задолженности;";
"6) завершена ликвидация юридического лица, являвшегося взыскателем или должником, – при отсутствии правопреемника либо исполнительный документ направлен для исполнения в ликвидационную комиссию юридического лица, являющегося должником, вступило в законную силу решение суда о признании должника банкротом или определение суда об утверждении плана реабилитации;".
16. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст.42; № 15, ст.118; № 16, ст.129; № 17, ст.136; № 24, ст.196; 2012 г., № 2, ст.11, 16; № 4, ст.30, 32; № 5, ст.41; № 6, ст.43; № 8, ст.64; № 13, ст.91; № 14, ст.95; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 2, ст.13; № 8, ст.50; № 9, ст.51; № 15, ст.82; № 16, ст.83; 2014 г., № 1, ст.9; № 2, ст.10, 12; № 4-5, ст.24; № 7, ст.37; № 12, ст.82; № 19-I, 19-II, ст.94, 96; № 22, ст.131; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 11, ст.57; № 14, ст.72; № 19-I, ст.99; № 19-II, ст.103, 105; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-I, ст.124; № 21-II, ст.130; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.145, 148; № 22-VI, ст.159; № 23-II, ст.170, 172; 2016 г., № 7-I, ст.47; № 7-II, ст.56; № 8-I, ст.62; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; № 9, ст.22; № 11, cт.29; № 13, ст.45; № 14, cт.51, 54; № 15, ст.55; № 20, ст.96; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 1, ст.4; № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 11, ст.37; № 15, ст.47; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 23, ст.91; 2019 г., № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45, 46; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 г.):
в пункте 6 статьи 192 слова "или об ускоренной реабилитационной процедуре", "или ускоренной реабилитационной процедуре" исключить.

17. "Оңалту және банкроттық туралы" 2014 жылғы 7 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 4-5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-III, 136-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55-құжаттар; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2018 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша:
орыс тіліндегі мәтінге түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
"(активтерін)", "(активтерді)", "(активтері)", "(активтерінің)", "(активтерге)" деген сөздер алып тасталсын;
"Төлем қабілетсіздігін реттеу", "төлем қабілетсіздігін реттеу" деген сөздер тиісінше "Берешекті қайта құрылымдау", "берешекті қайта құрылымдау" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кредиттер (қарыздар)", "кредиттер", "кредит" деген сөздер тиісінше "қарыздар", "қарыздар", "қарыз" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Заң кредиторлардың талаптарын борышкер толық көлемде қанағаттандыруға қабілетсіз болған кезде туындайтын қоғамдық қатынастарды реттейді, берешекті қайта құрылымдау рәсімін, оңалту рәсімін қолдану және борышкерді банкрот деп тану, борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату үшін негіздерді белгілейді, сондай-ақ оларды жүргізу тәртібі мен шарттарын айқындайды.";
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы өнімін өндіруші – жердi пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiретiн; мал шаруашылығының, құс шаруашылығының (оның iшiнде төл өсiруден бастап толық циклді асыл тұқымды), балара шаруашылығының ауыл шаруашылығы өнiмiн, егер осы өнiмдi, оның iшiнде қайта өңделген өнiмдi өткiзуден түсетiн кіріс жылдық кірістің жалпы сомасының елу пайызынан астамын құраса, өндiретiн дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
2) әдейі банкроттық – құрылтайшының (қатысушының), лауазымды адамның, сол сияқты дара кәсіпкердің заңды тұлға немесе дара кәсіпкер банкрот деп танылғанға дейінгі үш жыл ішінде кредиторлар алдындағы міндеттемелерін орындаудан жалтару мақсатында мүлікті иеліктен шығару немесе жасыру арқылы жеке мүддесі немесе өзге тұлғалардың мүдделері үшін жасалған әрекеттері;

17. В Закон Республики Казахстан от 7 марта 2014 года "О реабилитации и банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 4-5, ст.23; № 10, ст.52; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 8, ст.42; № 15, ст.78; № 20-IV, ст.113; № 20-VII, ст.117; № 21-III, ст.136; № 22-I, ст.143; № 22-VI, ст.159; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53, 55; № 24, ст.124; 2017 г., № 4, ст.7; 2018 г., № 9, ст.31; № 10, ст.32; № 14, ст.44; 2019 г., № 7, ст.37):
1) по всему тексту:
слова "аффилиированным", "Аффилиированные", "аффилиированными" заменить соответственно словами "аффилированным", "Аффилированные", "аффилированными";
слово "(активов)" исключить;
слова "Процедура урегулирования неплатежеспособности", "об урегулировании неплатежеспособности", "процедуры урегулирования неплатежеспособности" заменить соответственно словами "Процедура реструктуризации задолженности", "о реструктуризации задолженности", "процедуры реструктуризации задолженности";
слова "кредитам (займам)", "кредитов", "кредита", "кредит" заменить соответственно словами "займам", "займов", "займа", "заем";
2) преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящий Закон регулирует общественные отношения, возникающие при неспособности должника удовлетворить в полном объеме требования кредиторов, устанавливает основания для применения процедуры реструктуризации задолженности, реабилитационной процедуры и признания должника банкротом, ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства, а также определяет порядок и условия их проведения.";
3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) сельскохозяйственный производитель – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, производящие сельскохозяйственную продукцию с использованием земли; производящие сельскохозяйственную продукцию животноводства, птицеводства (в том числе племенного с полным циклом, начиная с выращивания молодняка), пчеловодства, если доход от реализации этой продукции, в том числе переработанной, составляет более пятидесяти процентов от общей суммы годового дохода;
2) преднамеренное банкротство – действия учредителя (участника), должностного лица, а равно индивидуального предпринимателя, совершенные в личных интересах или интересах иных лиц с целью уклонения от исполнения обязательств перед кредиторами путем отчуждения или сокрытия имущества в течение трех лет до признания банкротом юридического лица или индивидуального предпринимателя;

3) әкімші – істі сотта қарау, сондай-ақ оңалту рәсімін және банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде осы Заңға сәйкес өкілеттіктерді жүзеге асыратын уақытша әкімші, оңалтуды, уақытша және банкроттықты басқарушылар;
4) әкімшілік шығыстар – оңалту рәсіміне немесе банкроттық рәсіміне бастамашылық жасауға және оларды жүргізуге байланысты шығыстар;
5) банкрот – заңды күшіне енген сот шешімімен дәрменсiздiгi белгiленген борышкер;
6) банкроттық – борышкердiң сот шешiмiмен танылған, оны тарату үшін негiз болып табылатын дәрменсiздiгi;
7) банкроттық рәсімі – кредиторлардың талаптарын Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен банкроттың мүліктік массасы есебінен қанағаттандыру мақсатында жүзеге асырылатын рәсім;
8) банкроттықты басқарушы – банкроттық рәсімін жүзеге асыру үшін оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті орган тағайындаған адам;
9) борышкер – өзіне қатысты осы Заңда көзделген рәсімдер қолдану үшін негіздер бар немесе қолданылған, дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға (дара кәсіпкер) немесе заңды тұлға;
10) бiртектi кредиторлар тобы – борышкерге қоятын бiрдей талаптары бар және оларды қанағаттандыруда бiр-бірінiң алдында артықшылығы жоқ кредиторлар тобы.
Бiртектi кредиторлар топтарын:
өмiріне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша кредиторлар;
еңбек шарттары бойынша еңбекке ақы төлеу және өтемақыларды, сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектердi төлеу бойынша кредиторлар;
кепiлмен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер бойынша кредиторлар;
салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредиторлар;
тауарларды, жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi беру шарттарынан туындайтын талаптар бойынша кредиторлар;
кепiлмен қамтамасыз етiлмеген қарыз (микрокредит) алуға арналған шарттардан туындайтын талаптар бойынша кредиторлар – қаржы ұйымдары (микроқаржы ұйымдары);
борышкердің облигацияларын ұстаушы кредиторлар құрауы мүмкін;
11) бірыңғай өндірістік кешен – жиынтығында ауыл шаруашылығы өнімін өндіру, дайындау, сақтау, тасымалдау, қайта өңдеу немесе өткізу кезінде бірыңғай циклді қамтамасыз ету үшін қажетті мүлік;
12) бітімгершілік келісім – банкроттық рәсімін тоқтату мақсатында оның кез келген сатысында банкрот пен кредиторлар арасында сот бекітетін келісім жасасу арқылы қолданылатын рәсім;

3) администратор – временный администратор, реабилитационный, временный и банкротный управляющие, осуществляющие полномочия в соответствии с настоящим Законом в период рассмотрения дела в суде, а также проведения реабилитационной процедуры и процедуры банкротства;
4) административные расходы – расходы, связанные с инициированием и проведением реабилитационной процедуры или процедуры банкротства;
5) банкрот – должник, несостоятельность которого установлена вступившим в законную силу решением суда;
6) банкротство – признанная решением суда несостоятельность должника, являющаяся основанием для его ликвидации;
7) процедура банкротства – процедура, осуществляемая с целью удовлетворения требований кредиторов за счет имущественной массы банкрота в порядке, установленном законами Республики Казахстан;
8) банкротный управляющий – лицо, назначенное уполномоченным органом в области реабилитации и банкротства для осуществления процедуры банкротства;
9) должник – физическое лицо, зарегистрированное в качестве индивидуального предпринимателя (индивидуальный предприниматель), или юридическое лицо, в отношении которого имеются основания для применения или применены процедуры, предусмотренные настоящим Законом;
10) группа однородных кредиторов – группа кредиторов, имеющих идентичные требования к должнику и не обладающих друг перед другом преимуществом в получении их удовлетворения.
Группы однородных кредиторов могут составлять:
кредиторы по требованиям о возмещении вреда жизни или здоровью;
кредиторы по оплате труда и выплате компенсаций по трудовым договорам, а также задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
кредиторы по обязательствам, обеспеченным залогом;
кредиторы по налогам и таможенным платежам;
кредиторы по требованиям, вытекающим из договоров поставки товаров, работ и услуг;
кредиторы – финансовые организации (микрофинансовые организации) по требованиям, вытекающим из договоров на получение займа (микрокредита), не обеспеченным залогом;
кредиторы – держатели облигаций должника;
11) единый производственный комплекс – имущество, в совокупности необходимое для обеспечения единого цикла при производстве, заготовке, хранении, транспортировке, переработке или реализации сельскохозяйственной продукции;
12) мировое соглашение – процедура, применяемая на любой стадии процедуры банкротства в целях ее прекращения путем заключения соглашения между банкротом и кредиторами, утверждаемого судом;

13) жоқ борышкер – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әрекетсіз деп танылған, оның, сондай-ақ оның құрылтайшысының (қатысушысының), лауазымды адамының болмауы осы Заңда айқындалған тәртіппен белгіленген борышкер;
14) кәдімгі коммерциялық операциялар – борышкердің әдеттегі қызметіне жататын, тұрақты сипаты бар, мыналарды: үй-жайларды жалдау және коммуналдық көрсетілетін қызметтер үшін төлемдерді жүзеге асыруды, өнім берушілермен мәмілелерді, шикізат сатып алуды, жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді, дайын өнімді өткізуді және қызметтер көрсетуді қоса алғандағы, бірақ олармен шектелмейтін әрекеттер.
Кәдімгі коммерциялық операцияларға жылжымайтын мүлікті немесе өзге активтерді иеліктен шығарумен байланысты мәмілелер, мүлікті кепілге беру, оның ішінде үшінші тұлғалардың міндеттемелері бойынша кепілге беру жатпайды;
15) кепiлдi кредитор – талаптары борышкердiң мүлкiн кепiлге салумен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер бойынша кредитор;
16) кредитор – еңбекке ақы төлеу, авторлық сыйақыны, еңбек шарттары бойынша өтемақыларды төлеу, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар, салықтар, кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешекті төлеу жөніндегі міндеттемелерді қоса алғанда, борышкердің азаматтық-құқықтық және (немесе) борышкердің өзге де міндеттемелерінен туындайтын мүліктік талаптары бар тұлға;
17) кредиторлар комитеті –оңалту және банкроттық рәсімдерінде кредиторлар жиналысы сайлайтын және осы Заңда көзделген өкілеттіктерге ие, кредиторлардың өкілді органы;
18) кредиторлар талаптарының тізілімі – осы Заңда белгіленген тәртіппен оңалту немесе банкроттық рәсімдерінде қалыптасатын, мөлшері, негіздері мен туындау күні көрсетіле отырып, кредиторлардың борышкерге қоятын талаптарының тізбесі;
19) қала құраушы заңды тұлға – өңірлік даму жөніндегі уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес айқындалатын заңды тұлға;
20) лауазымды адам – акционерлік қоғамның директорлар кеңесінің мүшесі, борышкер – заңды тұлғаның басшысы (басшының орынбасары), сондай-ақ заңды тұлғаның алқалы атқарушы органына кіретін, заңды тұлғаны басқару бойынша тұрақты немесе уақытша өкілеттіктер берілген өзге тұлға, борышкер – заңды тұлғаның бас бухгалтері, сол сияқты оның міндеттерін уақытша атқаратын өзге тұлға;

13) отсутствующий должник – должник, признанный бездействующим в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), отсутствие которого, а также его учредителя (участника), должностного лица установлено в порядке, определенном настоящим Законом;
14) обычные коммерческие операции – действия, относящиеся к обычной деятельности должника, носящие регулярный характер, включая, но не ограничиваясь: осуществление платежей за аренду помещений и коммунальные услуги, сделки с поставщиками, приобретение сырья, техническое обслуживание оборудования, реализация готовой продукции и оказание услуг.
Не относятся к обычным коммерческим операциям сделки, связанные с отчуждением недвижимости или иных активов, предоставление имущества в залог, в том числе по обязательствам третьих лиц;
15) залоговый кредитор – кредитор по обязательствам, требования которого обеспечены залогом имущества должника;
16) кредитор – лицо, имеющее к должнику имущественные требования, возникающие из гражданско-правовых и (или) иных обязательств должника, включая обязательства по оплате труда, выплате авторского вознаграждения, компенсаций по трудовым договорам, уплате задолженности по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, налогам, таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам, другим обязательным платежам в бюджет;
17) комитет кредиторов – представительный орган кредиторов, избираемый собранием кредиторов в процедурах реабилитации и банкротства и обладающий полномочиями, предусмотренными настоящим Законом;
18) реестр требований кредиторов – перечень требований кредиторов к должнику с указанием их размера, основания и даты возникновения, формируемый в процедурах реабилитации или банкротства в порядке, установленном настоящим Законом;
19) градообразующее юридическое лицо – юридическое лицо, определяемое в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом по региональному развитию;
20) должностное лицо – член совета директоров акционерного общества, руководитель (заместитель руководителя) юридического лица – должника, а также иное лицо, входящее в коллегиальный исполнительный орган юридического лица, наделенное постоянными или временными полномочиями по управлению юридическим лицом, главный бухгалтер юридического лица – должника, а равно иное лицо, временно исполняющее его обязанности;

21) мүліктік масса – банкроттың банкроттық рәсімінде өндіріп алу қолданылуы мүмкін мүлкi, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайларда өзге де тұлғалардың мүлкi;
22) оңалту және банкроттық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – оңалту және банкроттық саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын (қазыналық кәсіпорындарды, мекемелерді, банктерді, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда) мемлекеттік орган;
23) оңалтуды басқарушы – осы Заңда белгiленген тәртiппен оңалту рәсiмi кезеңiнде борышкерді басқару жөнiндегі өкiлеттiктер жүктелген тұлға;
24) оңалту жоспары – борышкердің төлем қабiлеттiлiгiн қалпына келтiру мен жұмыс орындарын сақтау мақсатында оңалту рәсiмiн қолдану кезiнде борышкердi сауықтыруға бағытталған және борышкер мен кредиторлар арасындағы өзара келiсiм негiзiнде жүзеге асырылатын, кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру графигін қоса алғанда, iске асырылу мерзiмдерi, сондай-ақ қол жеткiзiлетiн нәтижелер, пайдаланылатын ресурстар мен ықтимал тәуекелдер көрсетiлетiн өзара байланысты iс-шаралар кешенi;
25) оңалту рәсiмi – сот тәртібімен қолданылатын рәсiм, оның шеңберiнде борышкерге оның төлем қабiлеттiлiгiн қалпына келтiруге бағытталған қайта ұйымдастыру, ұйымдық-шаруашылық, басқарушылық, инвестициялық, техникалық, қаржылық-экономикалық, құқықтық және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де шаралар қолданылады;
26) реверсивті факторинг – борышкер (банкрот), оның дебиторы және үшінші тұлға арасында жасалған үшжақты шарт, мұнда дебитор өзінің борышкер (банкрот) алдындағы міндеттемесін үшінші тұлғаға береді, ал үшінші тұлға дебитордың борышкер (банкрот) алдындағы міндеттемесін орындайды;
27) салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор – борышкерге салықтарды, кедендік төлемдерді, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, пайыздарды, сондай-ақ бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдерді төлеу жөніндегі борышкердің мiндеттемелерiнен туындайтын талаптары бар тұлға;
28) санация – оңалту жоспарында көзделген іс-шара, оның барысында борышкер мүлкiнiң меншік иесi (ол уәкiлеттiк берген орган), кредиторлар немесе өзге де тұлғалар борышкерге қаржылық көмек көрсетедi, сондай-ақ борышкердiң резервтерiн жұмылдыру мен оның қаржылық-шаруашылық жағдайын жақсарту жөнiндегі өзге де шаралар кешенiн iске асырады;
29) уақытша әкімші – оңалту туралы істі сотта қарау кезеңінде кредиторлар талаптарының тізілімін және борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны жасау үшін өзімен келісім жасалған тұлға;

21) имущественная масса – имущество банкрота, на которое может быть обращено взыскание в процедуре банкротства, а также имущество иных лиц в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
22) уполномоченный орган в области реабилитации и банкротства (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области реабилитации и банкротства (за исключением казенных предприятий, учреждений, банков, страховых (перестраховочных) организаций и накопительных пенсионных фондов);
23) реабилитационный управляющий – лицо, на которое возложены полномочия по управлению должником на период реабилитационной процедуры в порядке, установленном настоящим Законом;
24) план реабилитации – комплекс взаимосвязанных мероприятий, направленных на оздоровление должника при применении реабилитационной процедуры и осуществляемых на основе взаимного согласия между должником и кредиторами, в целях восстановления платежеспособности должника и сохранения рабочих мест с указанием сроков реализации, включая график удовлетворения требований кредиторов, а также достигаемых результатов, используемых ресурсов и возможных рисков;
25) реабилитационная процедура – процедура, применяемая в судебном порядке, в рамках которой к должнику применяются реорганизационные, организационно-хозяйственные, управленческие, инвестиционные, технические, финансово-экономические, правовые и иные не противоречащие законодательству Республики Казахстан меры, направленные на восстановление платежеспособности;
26) реверсивный факторинг – трехсторонний договор, заключенный между должником (банкротом), его дебитором и третьим лицом, где дебитор передает третьему лицу свое обязательство перед должником (банкротом), а третье лицо исполняет обязательства дебитора перед должником (банкротом);
27) кредитор по налогам и таможенным платежам – лицо, имеющее к должнику требования, возникающие из обязательств должника по уплате налогов, таможенных платежей, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов, а также других обязательных платежей в бюджет;
28) санация – мероприятие, предусмотренное планом реабилитации, в ходе которого собственником имущества должника (уполномоченным им органом), кредиторами или иными лицами должнику оказывается финансовая помощь, а также реализуется иной комплекс мер по мобилизации резервов должника и улучшению его финансово-хозяйственного положения;
29) временный администратор – лицо, с которым заключено соглашение для составления реестра требований кредиторов и заключения о финансовой устойчивости должника в период рассмотрения в суде дела о реабилитации;

30) уақытша басқарушы – банкроттық туралы істі сотта қарау кезеңінде кредиторлар талаптарының тізілімін және борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны жасау үшін, сондай-ақ банкроттықты басқарушы тағайындалғанға дейін банкроттық рәсімін жүргізу үшін өзімен келісім жасалған не осы Заңда белгіленген жағдайларда уәкілетті орган тағайындаған адам;
31) үлестес тұлғалар – шешiмдердi тiкелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) оңалту немесе банкроттық рәсiмiне қатысушы қабылдайтын шешiмдерге әсер ету, оның iшiнде жасалған шартқа орай әсер ету мүмкiндiгi бар жеке немесе заңды тұлға (өздерiне берiлген өкiлеттiктер шеңберiнде бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарды, ұлттық басқарушы холдингтi, Тұрғын үй құрылысына кепілдік беру қорын қоспағанда) (оңалту немесе банкроттық рәсiмiндегi үлестес тұлғалардың тiзбесi осы Заңның 9-бабында белгiленедi);
32) факторинг – борышкер (банкрот), оның дебиторы және үшінші тұлға арасында жасалған үшжақты шарт, мұнда борышкер (банкрот) өз дебиторына қойылатын мүліктік талапты үшінші тұлғаға береді немесе беруге міндеттенеді, ал үшінші тұлға борышкердің (банкроттың) дебиторына қойылатын талап ету құқығының орнына борышкердің (банкроттың) билік етуіне ақша немесе басқа да мүлік береді немесе беруге міндеттенеді.";
4) 3-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заң қазыналық кәсiпорындар мен мекемелерден, жинақтаушы зейнетақы қорларынан, банктерден, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан басқа, дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту және олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстерге қолданылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың берешегін қайта құрылымдау, оларды оңалту, олардың банкроттығы, сондай-ақ оларды банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы iстердi сот осы Заңда белгiленген ерекшелiктерімен азаматтық сот iсiн жүргiзудiң жалпы қағидалары бойынша қарайды.";
5) 4-баптың 5-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкердің дәрменсіздігін сот осы Заңның 49-бабына сәйкес жасалған, қаржылық орнықтылық туралы қорытындыны ескере отырып белгілейді.";
6) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы сотқа жүгіну негіздері
1. Борышкердің орнықты төлем қабілетсіздігі оның өзін банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылады.
Егер борышкердің міндеттемелері сотқа өтініш берілген күнге және өтініш берілген жылдың басына, сондай-ақ егер борышкер өтінішті күнтізбелік жылдың бірінші тоқсанында берген жағдайда, өтініш берілген жылдың алдындағы жылдың басына оның мүлкінің құнынан асып кетсе, төлем қабілетсіздігі орнықты болып табылады.

30) временный управляющий – лицо, с которым заключено соглашение либо которое назначено уполномоченным органом в случаях, установленных настоящим Законом, для составления реестра требований кредиторов и заключения о финансовой устойчивости должника в период рассмотрения в суде дела о банкротстве, а также для проведения процедуры банкротства до назначения банкротного управляющего;
31) аффилированные лица – физические или юридические лица (за исключением государственных органов, осуществляющих контрольные и надзорные функции в рамках предоставленных им полномочий, национального управляющего холдинга, Фонда гарантирования жилищного строительства), имеющие возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые участником процедуры реабилитации или банкротства решения, в том числе в силу заключенного договора (перечень аффилированных лиц в процедуре реабилитации или банкротства устанавливается статьей 9 настоящего Закона);
32) факторинг – трехсторонний договор, заключенный между должником (банкротом), его дебитором и третьим лицом, где должник (банкрот) уступает или обязуется уступить третьему лицу имущественное требование к своему дебитору, а третье лицо передает или обязуется передать деньги или другое имущество в распоряжение должника (банкрота) в обмен на право требования к дебитору должника (банкрота).";
4) в статье 3:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Закон применяется к делам о реструктуризации задолженности, реабилитации и банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, кроме казенных предприятий и учреждений, накопительных пенсионных фондов, банков, страховых (перестраховочных) организаций.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Дела о реструктуризации задолженности, реабилитации, банкротстве индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, а также их ликвидации без возбуждения процедуры банкротства рассматриваются судом по общим правилам гражданского судопроизводства с особенностями, установленными настоящим Законом.";
5) часть вторую пункта 5 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"Несостоятельность должника устанавливается судом с учетом заключения о финансовой устойчивости, составленного в соответствии со статьей 49 настоящего Закона.";
6) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Основания для обращения в суд о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства
1. Основанием для обращения должника с заявлением в суд о признании его банкротом и ликвидации с возбуждением процедуры банкротства является его устойчивая неплатежеспособность.
Неплатежеспособность является устойчивой, если обязательства должника превышают стоимость его имущества на дату подачи заявления в суд и на начало года, в котором подано заявление, а также на начало года, предшествующего году подачи заявления, в случае, если заявление подано должником в первом квартале календарного года.

2. Егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, заңды күшіне енген сот актісі немесе борышкерден ақшаны өндіріп алу туралы атқарушылық құжат негізінде борышкердің кредитор алдындағы орындалмаған ақшалай міндеттемесі не борышкердің борышын мойындауы кредитордың борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып оны тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылады.
Борышкердің салықтық берешек сомасын, сондай-ақ кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар бойынша берешекті Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шарасы қабылданғаннан кейін өтемеуі кредитордың салықтық және кедендік төлемдер бойынша борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылады.";
7) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Оңалту рәсімін және берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы сотқа жүгіну негіздері
1. Борышкердің уақытша төлем қабілетсіздігі борышкердің немесе кредитордың оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылады.
Егер өтініш берілген күнге мынадай бір немесе бірнеше мән-жай болса:
1) өмір мен денсаулыққа келтірілген зиянның орнын толтыру туралы талаптар, алименттерді өндіріп алу бойынша кредиторлар алдындағы міндеттемелер, еңбекке ақы төлеу, еңбек шарттары бойынша өтемақылар төлеу, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, міндетті зейнетақы жарналары мен міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті төлеу жөніндегі, сондай-ақ қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторларға сыйақылар бойынша міндеттемелер оларды орындау мерзімі басталған күннен бастап үш ай ішінде орындалмаса;
2) өзге де кредиторлар алдындағы міндеттемелер оларды орындау мерзімі басталған күннен бастап төрт ай ішінде орындалмаса, төлем қабілетсіздігі уақытша болып табылады.
2. Борышкердің уақытша төлем қабілетсіздігі оның берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылады.";
8) 6 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Әдейі банкроттық үшін жауаптылық
1. Әкімшілік немесе қылмыстық сот ісін жүргізу тәртібімен әдейі банкроттыққа кінәлі деп танылған құрылтайшы (қатысушы) және (немесе) лауазымды адам кредиторлар алдында осы Заңның 96-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын мөлшерде өздеріне тиесілі мүлікпен субсидиарлық жауаптылықта болады.
Әкімшілік немесе қылмыстық сот ісін жүргізу тәртібімен әдейі банкроттыққа кінәлі деп екі және одан көп адам танылған жағдайда, мұндай адамдар ортақ жауаптылықта болады.

2. Основанием для обращения кредитора с заявлением в суд о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства является неисполненное денежное обязательство должника перед кредитором на основании вступившего в законную силу судебного акта или исполнительного документа о взыскании с должника денег либо признание долга должником, если иное не установлено настоящим пунктом.
Основанием для обращения кредитора по налогам и таможенным платежам с заявлением в суд о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства является непогашение должником суммы налоговой задолженности, а также задолженности по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам после принятия всех мер принудительного взыскания в порядке, определенном налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан.";
7) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Основания для обращения в суд о применении реабилитационной процедуры и процедуры реструктуризации задолженности
1. Основанием для обращения должника или кредитора с заявлением в суд о применении реабилитационной процедуры является временная неплатежеспособность должника.
Неплатежеспособность является временной, если на дату подачи заявления имеется одно или несколько обстоятельств:
1) обязательства перед кредиторами по требованиям о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, взысканию алиментов, обязательства по оплате труда, выплате компенсаций по трудовым договорам, уплате задолженности по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам и обязательным профессиональным пенсионным взносам, отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, а также по вознаграждениям авторам за служебные изобретение, полезную модель, промышленный образец не исполнены в течение трех месяцев со дня наступления срока их исполнения;
2) обязательства перед иными кредиторами не исполнены в течение четырех месяцев со дня наступления срока их исполнения.
2. Основанием для обращения должника с заявлением в суд о применении процедуры реструктуризации задолженности является его временная неплатежеспособность.";
8) статьи 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Ответственность за преднамеренное банкротство
1. Учредитель (участник) и (или) должностное лицо, признанные виновными в преднамеренном банкротстве в порядке административного или уголовного судопроизводства, несут перед кредиторами субсидиарную ответственность принадлежащим им имуществом в размере, определяемом в соответствии с пунктом 3 статьи 96 настоящего Закона.
В случае признания виновными в преднамеренном банкротстве в порядке административного или уголовного судопроизводства двух и более лиц такие лица несут ответственность солидарно.

2. Банкроттықты басқарушы құрылтайшыны (қатысушыны) және (немесе) лауазымды адамды қылмыстық немесе әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап он жұмыс күні ішінде мұндай тұлғаға қатысты оны субсидиарлық жауаптылыққа тарту және осы Заңның 96-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын мөлшерде сомаларды өндіріп алу туралы талап қойып, сотқа жүгінуге міндетті.
Егер құрылтайшы (қатысушы) және (немесе) лауазымды адам банкроттық рәсімі аяқталғаннан кейін әкімшілік немесе қылмыстық сот ісін жүргізу тәртібімен әдейі банкроттыққа кінәлі деп танылған жағдайда, кредитор осы бапта көзделген тәртіппен талап қойып, сотқа жүгінуге құқылы.
7-бап. Борышкердiң мәмiлелерiн жарамсыз деп тану және мүлiктi қайтару
1. Егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, мәмілелер, егер оларды борышкер немесе ол уәкілеттік берген тұлға Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында және осы Заңда көзделген негiздер болған кезде оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін үш жыл ішінде жасасқан болса, жарамсыз деп танылады.
Егер борышкерге банкроттық рәсімі оңалту рәсімін тоқтату нәтижесінде қолданылған болса, осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім оңалту рәсімін қолдану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап есептеледі.
2. Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделгендерден басқа, мыналар:
1) жасалған мәміле бағасының және (немесе) өзге де жағдайлардың, салыстырмалы мән-жайларда ұқсас мәмілелер жасалатын кездегі бағадан және (немесе) өзге де жағдайлардан борышкер үшін айтарлықтай нашар жағына қарай өзгеше болуы;
2) мәміленің борышкердің Қазақстан Республикасының заңдарымен, құрылтай құжаттарымен шектелген қызметіне сәйкес келмеуі не жарғыда айқындалған құзырет бұзылып жасалуы;
3) мүліктің өтеусіз (оның ішінде уақытша пайдалануға) не салыстырмалы экономикалық жағдайлар кезінде ұқсас немесе біртекті тауар бағасынан борышкер үшін айтарлықтай нашар жағына қарай өзгеше болатын бағамен не беру үшін негіздер болмай, кредиторлардың мүдделеріне нұқсан келтіре отырып берілуі;
4) егер оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін алты ай ішінде жасалған мәміле белгілі бір кредиторлардың талаптарын басқаларының алдында артықшылықпен қанағаттандыруға алып келсе;
5) борышкердің мүлкін сыйға тарту шарттары, егер мұндай мәміле оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін бір жыл бұрын жасалған мәмілелерден айтарлықтай өзгеше болса;

2. Банкротный управляющий в течение десяти рабочих дней со дня вступления в законную силу судебного акта о привлечении учредителя (участника) и (или) должностного лица к уголовной или административной ответственности обязан обратиться в суд с иском к такому лицу о привлечении его к субсидиарной ответственности и взыскании сумм в размере, определяемом в соответствии с пунктом 3 статьи 96 настоящего Закона.
Кредитор также вправе обратиться в суд с иском в порядке, предусмотренном настоящей статьей, в случае, если учредитель (участник) и (или) должностное лицо признаны виновными в преднамеренном банкротстве в порядке административного или уголовного судопроизводства после завершения процедуры банкротства.
Статья 7. Признание сделок должника недействительными и возврат имущества
1. Сделки признаются недействительными, если они совершены должником или уполномоченным им лицом в течение трех лет до возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве, если иное не предусмотрено настоящим Законом, при наличии оснований, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан и настоящим Законом.
Если к должнику процедура банкротства применена в результате прекращения реабилитационной процедуры, срок, предусмотренный частью первой настоящего пункта, исчисляется с даты вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры.
2. Основаниями недействительности сделок, кроме предусмотренных Гражданским кодексом Республики Казахстан, являются:
1) цена совершенной сделки и (или) иные условия существенно в худшую для должника сторону отличаются от цены и (или) иных условий, при которых в сравнимых обстоятельствах совершаются аналогичные сделки;
2) сделка не соответствует деятельности должника, ограниченной законами Республики Казахстан, учредительными документами, либо совершена с нарушением компетенции, определенной уставом;
3) имущество передано (в том числе во временное пользование) безвозмездно либо по цене, существенно отличающейся в худшую для должника сторону от цены на идентичный или однородный товар при сопоставимых экономических условиях либо без наличия оснований для передачи в ущерб интересам кредиторов;
4) если сделка, совершенная в течение шести месяцев до возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве, повлекла предпочтительное удовлетворение требований одних кредиторов перед другими;
5) договоры дарения имущества должника, если такая сделка существенно отличается от сделок, заключенных за год до возбуждения дела о реабилитации или банкротстве;

6) осындай мәміле бойынша тиісті құқықтық салдарлар туғызу ниетінсіз, кредиторлардың мүдделеріне нұқсан келтіре отырып жасалған мәміле мәмілелердің жарамсыздығына негіз болып табылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мән-жайлар кезінде жасалған мәмілелер анықталған кезде әкімші, оның ішінде мәмілені анықтаған кредитордың өтінішхаты бойынша, анықталған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мұндай мәмілелерді жарамсыз деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге міндетті.
4. Мәміле жарамсыз деп танылған кезде, егер мәміле жарамсыздығының өзге де салдарлары Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде көзделмесе, жауапкер мәміле бойынша алынғандардың барлығын қайтаруға, заттай қайтару мүмкін болмаған кезде – қайтарылуға жататын мүлік құнын, мүлікті пайдаланудың, орындалған жұмыстардың немесе көрсетілген қызметтердің құнын ақшалай өтеуге міндетті.
Бұл ретте жауапкер борышкерге талап қою құқығына ие болады, ол осы Заңның 100-бабының 5-тармағына сәйкес қанағаттандырылуға жатады.
5. Осы бапта көзделген жағдайларда мүлікті қайтару мүмкін болмаған кезде немесе мүлік оның жоғалуына, бүлінуіне не оны кейіннен үшінші тұлғалардың адал жолмен сатып алуына байланысты өтеусіз берілген кезде, талап етілетін мүліктің бастапқы сатып алушылары жоғалған, бүлінген не үшінші тұлғалар адал жолмен сатып алған мүліктің құны шегінде осыған байланысты туындаған залалдың орнын толтыру бойынша борышкер алдында жауаптылықта болады.
6. Бастапқы сатып алушының мүлік құнының орнын толтыруы мүмкін болмаған кезде, борышкердің мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдаған тұлға сот тәртібімен субсидиарлық жауаптылыққа тартылуға тиіс.
7. Осы баптың талаптары:
1) жобалық қаржыландыру, секьюритилендiру;
2) қор биржасының сауда жүйесінде ашық сауда-саттық әдісімен жасалған;
3) шарттары борышкер оңалту және (немесе) банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін үш жыл ішінде өзінің кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруы процесінде жасасқан ұқсас мәмілелердің шарттарынан айтарлықтай ерекшеленбейтін кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінде борышкер жасасқан мәмілелерге қолданылмайды.";
9) 8-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғау туралы сот ұйғарымы шығарылған күннен бастап және оңалту немесе банкроттық туралы істі тоқтату туралы сот ұйғарымы не борышкерге оңалту рәсімін қолдану немесе борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін борышкер мен оның кредиторлары арасындағы өзара талаптарды есепке жатқызуға жол берілмейді.";

6) сделка, совершенная без намерения создать соответствующие правовые последствия по такой сделке, в ущерб интересам кредиторов.
3. При выявлении сделок, совершенных при обстоятельствах, указанных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, администратор обязан, в том числе по ходатайству кредитора, выявившего сделку, в течение десяти рабочих дней со дня выявления обратиться в суд с заявлением о признании таких сделок недействительными.
4. При признании сделки недействительной ответчик обязан возвратить все полученное по сделке, при невозможности возврата в натуре – возместить стоимость подлежащего возврату имущества, стоимость пользования имуществом, выполненных работ или оказанных услуг в деньгах, если иные последствия недействительности сделки не предусмотрены Гражданским кодексом Республики Казахстан.
При этом ответчик приобретает право требования к должнику, которое подлежит удовлетворению в соответствии с пунктом 5 статьи 100 настоящего Закона.
5. При невозможности возврата имущества в случаях, предусмотренных настоящей статьей, или при безвозмездной передаче имущества в связи с его утратой, порчей либо последующим его добросовестным приобретением третьими лицами первоначальные приобретатели истребуемого имущества несут ответственность перед должником по возмещению возникших в связи с этим убытков в пределах стоимости утраченного, испорченного либо добросовестно приобретенного третьими лицами имущества.
6. При невозможности возмещения стоимости имущества первоначальным приобретателем лицо, принявшее решение об отчуждении имущества должника, должно быть привлечено к субсидиарной ответственности в судебном порядке.
7. Требования настоящей статьи не распространяются на сделки:
1) проектного финансирования, секьюритизации;
2) заключенные в торговой системе фондовой биржи методом открытых торгов;
3) совершенные должником в рамках обычных коммерческих операций, условия которых существенно не отличаются от условий аналогичных сделок, заключенных должником в процессе осуществления им предпринимательской деятельности в течение трех лет до возбуждения дела о реабилитации и (или) банкротстве.";
9) часть первую пункта 4 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"4. С даты вынесения определения суда о возбуждении дела о реабилитации или банкротстве и до вступления в законную силу определения суда о прекращении дела о реабилитации или банкротстве либо решения суда о применении к должнику реабилитационной процедуры или признании должника банкротом зачет взаимных требований между должником и его кредиторами не допускается.";

10) 9-баптың 7) тармақшасы "өзге" деген сөздің алдынан "немесе сот шешімімен үлестес деп танылған" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 10-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын
"1. Уәкілетті орган және әкімші, борышкерді банкрот деп тануға дейінгі кезеңді қоса алғанда, дара кәсіпкердің, банкрот мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшыларының (қатысушыларының) келісімін алмастан, борышкердің қаржылық-шаруашылық қызметі туралы мәліметтерді сұратуға және алуға құқылы.
2. Әкімшінің не уәкілетті органның қаржылық-шаруашылық қызмет туралы мәліметтер сеніп тапсырылған немесе оған қызметі немесе жұмысы бойынша белгілі болған лауазымды адамының оларды жария етуі, сол сияқты осындай мәліметтерді қамтитын құжаттарды жоғалту Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді. Осы баптың күші әкімші тартқан тұлғаларға да қолданылады.";
4-тармақтың 1) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әкімші қызметін жүзеге асыратын тұлға туралы;";
"5) кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру графигін орындау туралы;";
12) 11, 12 және 13-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Борышкердің құқықтық жағдайы
1. Борышкер:
1) осы Заңда көзделген жағдайларда оны банкрот деп тану, берешекті қайта құрылымдау рәсімін, оңалту рәсімін қолдану, банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуге;
2) осы Заңда көзделген тәртіппен және шарттарда банкроттық рәсімі барысында бітімгершілік келісім жасасуға;
3) сотта кредиторлық берешек сомасын даулауға, сондай-ақ осы мақсаттар үшін аудиторлық ұйымдарды тартуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да құқықтарды пайдалануға құқылы.
2. Борышкер:
1) оның мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), заңды тұлғаның құрылтай құжаттармен осыған уәкілеттік берілген органы оны тарату туралы шешім қабылдаған, ал мүлкінің құны кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болған жағдайда, өзін банкрот деп тану туралы сотқа жүгінуге;
2) әкімші тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сотқа және әкімшіге қаржылық-шаруашылық қызмет туралы ақпаратты, оның ішінде борышкерде бар мүлік, оның ішінде кепіл ауыртпалығы салынған, мүліктік жалдаудағы (жалға алудағы) және (немесе) лизингтегі мүлік туралы, банктік шоттардағы ақша, шоттардың нөмірлері және банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың тұрған жері, дебиторлық берешек сомасы туралы мәліметтерді беруге;

10) подпункт 7) статьи 9 дополнить словами "или признанное аффилированным по решению суда";
11) в статье 10:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган и администратор вправе запрашивать и получать сведения о финансово-хозяйственной деятельности должника, включая период до признания его банкротом, без получения согласия индивидуального предпринимателя, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителей (участников) банкрота.
2. Разглашение сведений о финансово-хозяйственной деятельности администратором либо должностным лицом уполномоченного органа, которому они доверены или известны по службе или работе, а равно утрата документов, содержащих такие сведения, влекут ответственность, установленную законами Республики Казахстан. Действие настоящей статьи распространяется также на лиц, привлеченных администратором.";
подпункты 1) и 5) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) о лице, осуществляющем деятельность администратора;";
"5) об исполнении графика удовлетворения требований кредиторов;";
12) статьи 11, 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Правовое положение должника
1. Должник вправе:
1) обратиться в суд с заявлением о признании его банкротом, применении процедуры реструктуризации задолженности, реабилитационной процедуры, ликвидации без возбуждения процедуры банкротства в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
2) заключать мировое соглашение в ходе процедуры банкротства в порядке и на условиях, которые предусмотрены настоящим Законом;
3) оспаривать в суде суммы кредиторской задолженности, а также привлекать для этих целей аудиторские организации;
4) пользоваться другими правами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
2. Должник обязан:
1) обратиться в суд о признании его банкротом в случае, когда собственником его имущества (уполномоченным им органом), органом юридического лица, уполномоченным на то учредительными документами, принято решение о его ликвидации, а стоимости имущества недостаточно для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме;
2) предоставить суду и администратору в течение трех рабочих дней с даты назначения администратора информацию о финансово-хозяйственной деятельности, в том числе сведения об имеющемся у должника имуществе, в том числе имуществе, обремененном залогом, находящемся в имущественном найме (аренде) и (или) в лизинге, о деньгах, находящихся на банковских счетах, номерах счетов и месте нахождения банков, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, о сумме дебиторской задолженности;

3) хабарламасы әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғамен уақытша әкімшінің өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісімді сотқа оңалту рәсімін қолдану туралы өтініш бергенге дейін жасасуға;
4) хабарламасы әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғамен уақытша басқарушының өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісімді сотқа банкрот деп тану туралы өтініш бергенге дейін жасасуға;
5) уәкілетті органға сот борышкерді банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешім шығарған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде осы Заңның 115-бабының 2-тармағында көзделген құжаттарды ұсынуға;
6) оңалтуды басқарушыға тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде – құрылтай құжаттарын, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, он бес жұмыс күні ішінде – есепке алу құжаттамасын, екі ай ішінде материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
7) уақытша басқарушыға борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде – құрылтай құжаттарын, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, он жұмыс күні ішінде – есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, жиырма жұмыс күні ішінде банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
8) қарау арқылы зерделеу үшін есепке алу құжаттамасына уақытша басқарушының қолжетімділігін қамтамасыз етуге;
9) қарау арқылы зерделеу үшін есепке алу құжаттамасына уақытша әкімшінің қолжетімділігін қамтамасыз етуге;
10) бухгалтерлік құжаттаманың, бухгалтерлік есепке алу және қаржылық есептілік жүйелерінің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз етуге;
11) құпия болып табылатын мәліметтерді қоспағанда, оңалту рәсімін жүргізу кезінде кез келген кредиторға оның жазбаша сұрау салуы негізінде сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей өз қызметінің жүзеге асырылу барысы туралы ақпарат беруге;
12) сұрау салу негізінде сотқа, оңалтуды, уақытша немесе банкроттықты басқарушыға және кредиторлар комитетіне борышкердің қаржылық жағдайы мен шаруашылық қызметі туралы ақпарат, түсінік беруге;
13) әр айдың 15-күнінен кешіктірмей, кредиторлар комитетінің назарына оңалту рәсімін жүргізу кезеңінде алдыңғы айдағы қаржылық жағдай, кәдімгі коммерциялық операциялар барысында жүргізілген мәмілелер туралы ақпаратты жеткізуге;
14) осы Заңда көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Оңалту рәсімінде борышкерді басқару борышкер – дара кәсіпкерге не борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органға немесе тұлғаға жүктелген жағдайларда, онда оған оңалтуды басқарушы үшін осы Заңда көзделген, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құзырет шегінде өкілеттіктер және жауаптылық қолданылады.

3) до подачи им в суд заявления о применении реабилитационной процедуры заключить соглашение об осуществлении полномочий временного администратора с лицом, уведомление которого включено в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
4) до подачи им в суд заявления о признании банкротом заключить соглашение об осуществлении полномочий временного управляющего с лицом, уведомление которого включено в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
5) представить уполномоченному органу в течение трех рабочих дней с даты вынесения судом решения о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 115 настоящего Закона;
6) передать реабилитационному управляющему в течение трех рабочих дней с даты его назначения учредительные документы, печати (при их наличии), штампы, в течение пятнадцати рабочих дней – учетную документацию, в течение двух месяцев – материальные и иные ценности;
7) передать временному управляющему в течение трех рабочих дней с даты вынесения решения суда о признании должника банкротом учредительные документы, печати (при их наличии), штампы, в течение десяти рабочих дней – учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, в течение двадцати рабочих дней – материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
8) обеспечить временному управляющему доступ к учетной документации для изучения путем просмотра;
9) обеспечить временному администратору доступ к учетной документации для изучения путем просмотра;
10) обеспечивать полноту и достоверность бухгалтерской документации, систем бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
11) при проведении реабилитационной процедуры предоставлять информацию о ходе осуществления своей деятельности любому кредитору на основании его письменного запроса не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса, за исключением сведений, являющихся конфиденциальными;
12) на основании запроса предоставлять информацию, пояснения о финансовом положении и хозяйственной деятельности должника суду, реабилитационному, временному или банкротному управляющим и комитету кредиторов;
13) не позднее 15 числа каждого месяца доводить до сведения комитета кредиторов информацию о финансовом состоянии, произведенных сделках в ходе обычных коммерческих операций за предыдущий месяц в период проведения реабилитационной процедуры;
14) выполнять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом.
3. В случаях, когда управление должником в реабилитационной процедуре возложено на индивидуального предпринимателя – должника либо орган или лицо, уполномоченные собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника, то на него распространяются полномочия в пределах установленной законодательством Республики Казахстан компетенции и ответственность, предусмотренные настоящим Законом для реабилитационного управляющего.

4. Осы баптың 2-тармағының 1), 2), 7) және 8) тармақшаларының ережелерін бұзғаны үшін борышкердің мүлкі кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыру үшін жеткіліксіз болған кезде, міндеттеріне осы баптың 2-тармағының 1), 2), 7) және 8) тармақшаларында көзделген талаптарды орындау кіретін лауазымды адам банкроттық рәсімінің нәтижелері бойынша орындалмай қалған, банкроттың кредиторлар алдындағы міндеттемелері мөлшерінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес субсидиарлық жауаптылықта болады.
12-бап. Әкімші
1. Осы Заңда белгіленген тәртіппен уәкілетті органға әкімші қызметінің басталғаны туралы хабарламаны берген:
1) осы баптың 2-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келетін жеке тұлға;
2) кәсіби бухгалтер әкімші ретінде әрекет ете алады.
Осы Заңның 78-бабының 2-тармағында және 118-1-бабында, сондай-ақ "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларды қоспағанда, әкімшіге осы Заңда жүктелген өкілеттіктер өзге тұлғаларға берілмейді.
2. Әкімші ретінде қызметті жүзеге асыру үшін осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдарға қойылатын талаптар:
1) құқық, экономика және бизнес саласындағы жоғары білім;
2) заңгерлік, экономикалық, бухгалтерлік, қаржылық, аудиторлық немесе бақылау-ревизия салаларындағы қатарынан үш жылдан кем емес жұмыс өтілі;
3) наркологиялық немесе психиатриялық диспансерде есепте тұрмауы;
4) жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығының болмауы;
5) соттың әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танымауы.
3. Өтініш берушінің уәкілетті органға қызметтің басталғаны туралы хабарламаны рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы беруі өтініш берушінің хабарламасын әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізуге негіз болып табылады.
Хабарламаға:
1) егер осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адам өтініш беруші болып табылған жағдайда – әкімші қызметін жүзеге асыру құқығына үміткер адамның біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы Комиссияның шешімі қоса беріледі.
Әкімші қызметін жүзеге асыру құқығына үміткер адамның біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы Комиссия шешімі осындай емтиханды тапсырған күннен бастап бір жыл бойы жарамды болады;
2) егер осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген адам өтініш беруші болып табылған жағдайда – кәсіби бухгалтердің сертификаты қоса беріледі.

4. За нарушение положений подпунктов 1), 2), 7) и 8) пункта 2 настоящей статьи при недостаточности имущества должника для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме должностное лицо, в обязанности которого входит выполнение требований, предусмотренных подпунктами 1), 2), 7) и 8) пункта 2 настоящей статьи, несет субсидиарную ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан в размере обязательств банкрота перед кредиторами, оставшихся не исполненными по результатам процедуры банкротства.
Статья 12. Администратор
1. В качестве администратора могут выступать подавшие уведомление о начале деятельности администратора в уполномоченный орган в порядке, установленном настоящим Законом:
1) физическое лицо, соответствующее требованиям, установленным пунктом 2 настоящей статьи;
2) профессиональный бухгалтер.
Полномочия, возложенные настоящим Законом на администратора, не могут быть переданы иным лицам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 статьи 78 и статьей 118-1 настоящего Закона, а также Законом Республики Казахстан "О долевом участии в жилищном строительстве".
2. Требования, предъявляемые к лицам, указанным в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи, для осуществления деятельности в качестве администратора:
1) высшее образование в области права, экономики и бизнеса;
2) стаж работы не менее трех последовательных лет в юридической, экономической, бухгалтерской, финансовой, аудиторской или контрольно-ревизионной сферах;
3) не состоит на учете в наркологическом или психиатрическом диспансере;
4) не имеет непогашенной или неснятой судимости;
5) не признан судом недееспособным или ограниченно дееспособным.
3. Основанием для внесения уведомления заявителя в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, является подача заявителем в уполномоченный орган уведомления о начале деятельности посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений.
К уведомлению прилагается:
1) решение Комиссии о сдаче квалификационного экзамена лицом, претендующим на право осуществлять деятельность администратора, – в случае, если заявителем является лицо, указанное в подпункте 1) пункта 1 настоящей статьи.
Решение Комиссии о сдаче квалификационного экзамена лицом, претендующим на право осуществлять деятельность администратора, действительно в течение одного года со дня сдачи такого экзамена;
2) сертификат профессионального бухгалтера – в случае, если заявителем является лицо, указанное в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи.

4. Өтініш беруші хабарламада көрсеткен деректер өзгерген кезде, өтініш беруші деректер өзгерген күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға көрсетілген өзгерістер туралы хабарлама жіберуге міндетті.
Қызметі тоқтатылған кезде әкімші уәкілетті органға хабарлама жіберуге міндетті.
Әкімші оңалтуды және (немесе) банкроттықты басқарушылар ретінде қатысқан жағдайда, өз еркімен қызметін тоқтату туралы хабарламаға әрбір борышкер бойынша оңалтуды және (немесе) банкроттықты басқарушылардың жаңа кандидатурасын таңдау туралы кредиторлар жиналысы хаттамасының көшірмесі қоса беріледі.
5. Үлестес тұлға әкімші болып тағайындала алмайды.
Осы Заңның 82-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағының 3) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тоқтатылған оңалту рәсімінде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асырған тұлға оңалту рәсімін тоқтату туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап екі жыл бойы оңалту рәсімінде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыру үшін тағайындала алмайды.
Осы баптың 8-тармағының 3), 4) және 6) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен шығарылған тұлға, егер шығарылған күнінен бастап үш жылдан аз уақыт өтсе, әкімші бола алмайды.
6. Оңалту рәсімін және банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде борышкердің барлық органдары басқарудан шеттетіледі және борышкерді басқарудың бірден-бір органы ретінде:
оңалту жоспарын бекіту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап – оңалтуды басқарушы (ол оңалту рәсімінде тағайындалған жағдайда) немесе санацияға қатысушы;
борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап банкроттықты басқарушы тағайындалғанға дейін – уақытша басқарушы;
тағайындалған күнінен бастап банкроттықты басқарушы әрекет етеді.
Оңалтуды және банкроттықты басқарушылар, санацияға қатысушы өз өкілеттіктерін борышкердің тұрған жері бойынша жүзеге асыруға міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері осы Заңның 69-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда қолданылмайды.
7. Уәкілетті орган оңалтуды немесе банкроттықты басқарушыны белгілі бір борышкерге қатысты өз өкілеттіктерін орындаудан мынадай:
1) ол осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес өкілеттіктерді орындаудан бас тартқан;
2) кредиторлар жиналысы оны шеттету туралы шешім қабылдаған;
3) тексеру нәтижелері бойынша осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында белгіленген талаптарды бұзушылықтар анықталған;

4. При изменении данных, указанных заявителем в уведомлении, заявитель обязан в течение десяти рабочих дней со дня изменения данных направить в уполномоченный орган уведомление об указанных изменениях.
При прекращении деятельности администратор обязан направить в уполномоченный орган уведомление.
В случае участия администратора в качестве реабилитационного и (или) банкротного управляющих к уведомлению о прекращении деятельности по собственному желанию прилагается копия протокола собрания кредиторов о выборе новой кандидатуры реабилитационного и (или) банкротного управляющих по каждому должнику.
5. Администратором не может быть назначено аффилированное лицо.
Лицо, осуществлявшее полномочия по управлению должником в реабилитационной процедуре, которая прекращена по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 и подпунктом 3) пункта 3 статьи 82 настоящего Закона, не может быть назначено для осуществления полномочий по управлению должником в реабилитационной процедуре в течение двух лет со дня вступления в законную силу определения суда о прекращении реабилитационной процедуры.
Администратором не может быть лицо, исключенное из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, по основаниям, предусмотренным подпунктами 3), 4) и 6) пункта 8 настоящей статьи, если с даты исключения прошло менее чем три года.
6. На период проведения реабилитационной процедуры и процедуры банкротства все органы должника отстраняются от управления и в качестве единственного органа управления должника выступает:
реабилитационный управляющий (в случае его назначения в реабилитационной процедуре) или участник санации – со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации;
временный управляющий – со дня вступления в законную силу решения суда о признании должника банкротом до назначения банкротного управляющего;
банкротный управляющий – со дня его назначения.
Реабилитационный и банкротный управляющие, участник санации обязаны осуществлять свои полномочия по месту нахождения должника.
Положения части первой настоящего пункта не применяются в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 1 статьи 69 настоящего Закона.
7. Реабилитационный или банкротный управляющий отстраняется уполномоченным органом от выполнения своих полномочий в отношении определенного должника в случаях:
1) его отказа от выполнения полномочий в соответствии с частью первой пункта 5 настоящей статьи;
2) принятия собранием кредиторов решения о его отстранении;
3) выявления по результатам проверки нарушений требований, установленных настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;

4) оған осы Заңның 18-бабының 7-тармағында көзделген хабарлама қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде үш реттен артық жіберілген жағдайларда, шеттетеді.
Осы тармақтың ережелеріне сәйкес оңалтуды немесе банкроттықты басқарушыны шеттету оны басқа борышкерлерге қатысты әкімші өкілеттіктерін жүзеге асырудан шеттетуге алып келмейді және оған басқа борышкерлерге қатысты әкімші өкілеттіктерін беруге кедергі келтірмейді.
8. Уәкілетті орган әкімшінің хабарламасын әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен мынадай:
1) өтініш беруші осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсынбаған;
2) осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес өкілеттіктерді орындаудан бас тартуды қоспағанда, әкімші өкілеттіктерін орындаудан қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі реттен артық бас тартқан;
3) осы баптың 5-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес оңалтуды немесе банкроттықты басқарушының өзін тағайындауына кедергі келтіретін мән-жайлардың бар екенін оңалту рәсімі немесе банкроттық рәсімі барысында уәкілетті орган анықтаған жағдайда, әкімші олар туралы хабарламаған;
4) кредитордың немесе борышкердің мүдделеріне нұқсан келтіруге алып келген, фактісі заңды күшіне енген сот актісінде анықталған осы Заңның талаптары бұзылған;
5) біліктілікті арттыруды растайтын құжаттар ұсынылмаған;
6) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабы бірінші бөлігінің 3), 4), 9) және 12) тармақтарында немесе 36-бабының бірінші бөлігінде көзделген негіздер бойынша экономикалық қызмет саласында қылмыстық құқық бұзушылықтар жасағаны үшін қылмыстық іс тоқтатылған не қылмыстық жауаптылықтан босатылған, сондай-ақ мемлекеттік қызмет пен мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстық құқық бұзушылықтар жасалған;
7) осы адамға қатысты айыптау үкімі заңды күшіне енген;
8) наркологиялық немесе психиатриялық диспансерге есепке қойылған;
9) сот тәртібімен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған;
10) қызметін тоқтату туралы әкімші хабарлама берген;
11) қайтыс болған немесе сот қайтыс болды деп жариялаған не хабарсыз кетті деп таныған жағдайларда, алып тастайды.
9. Әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен хабарламаны алып тастауды уәкілетті орган мынадай мерзімдерде:
1) осы баптың 8-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – анықталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде;

4) направления ему извещения, предусмотренного пунктом 7 статьи 18 настоящего Закона, более трех раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев.
Отстранение реабилитационного или банкротного управляющего в соответствии с положениями настоящего пункта не влечет его отстранение от осуществления полномочий администратора в отношении других должников и не препятствует наделению его полномочиями администратора в отношении других должников.
8. Уполномоченным органом уведомление администратора исключается из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, в случаях:
1) непредставления заявителем документов, предусмотренных частью второй пункта 3 настоящей статьи;
2) отказа от выполнения полномочий администратора более двух раз в течение двенадцати последовательных календарных месяцев, за исключением отказа от выполнения полномочий в соответствии с частью первой пункта 5 настоящей статьи;
3) несообщения администратором о наличии обстоятельств, препятствовавших его назначению реабилитационным или банкротным управляющим в соответствии с частью первой пункта 5 настоящей статьи, в случае их выявления уполномоченным органом в ходе реабилитационной процедуры или процедуры банкротства;
4) нарушения требований настоящего Закона, повлекшего причинение ущерба интересам кредитора или должника, факт которого установлен вступившим в законную силу судебным актом;
5) непредставления документов, подтверждающих повышение квалификации;
6) прекращения уголовного дела либо освобождения от уголовной ответственности за совершение уголовных правонарушениий в сфере экономической деятельности, а также совершения коррупционных и иных уголовных правонарушений против интересов государственной службы и государственного управления по основаниям, предусмотренным пунктами 3), 4), 9) и 12) части первой статьи 35 или частью первой статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
7) вступления в законную силу обвинительного приговора в отношении этого лица;
8) постановки на учет в наркологический или психиатрический диспансер;
9) признания в судебном порядке недееспособным или ограниченно дееспособным;
10) подачи администратором уведомления о прекращении деятельности;
11) смерти или объявления судом умершим либо признания безвестно отсутствующим.
9. Исключение уведомления из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, осуществляется уполномоченным органом в следующие сроки:
1) в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 8 настоящей статьи, – в течение одного рабочего дня со дня выявления;

2) осы баптың 8-тармағының 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген жағдайларда – анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
3) осы баптың 8-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайда - біліктілікті арттыруға арналған мерзім өткен жылдан кейінгі жылдың басынан бастап жиырма жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
10. Уәкілетті орган әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен хабарлама алып тасталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кредиторлар жиналысына оңалтуды не банкроттықты басқарушының осындай тізілімнен алып тасталғаны туралы ақпарат жібереді.
11. Оңалтуды немесе банкроттықты басқарушы жүктелген өкілеттіктерді орындаудан шеттетілген немесе әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен оның хабарламасы алып тасталған жағдайда осы Заңда көзделген өкілеттіктерді жаңадан тағайындалған оңалтуды немесе банкроттықты басқарушы жүзеге асыруды жалғастырады.
12. Әкімші уәкілетті орган айқындаған тәртіппен өз біліктілігін арттыруға міндетті.
Біліктілікті арттыру туралы растаушы құжаттарды ұсыну үш жылда бір рет жүзеге асырылады. Мерзімді есептеу әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне хабарлама енгізілген жылдан кейінгі жылдан басталады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды ұсыну мерзімі – біліктілікті арттыру аяқталған жыл ішінде болады.
13. Әкімші уәкілетті орган айқындаған тәртіппен уәкілетті органмен және өзге де тұлғалармен өзара іс-қимылды электрондық тәсілмен жүзеге асыруға құқылы.
13-бап. Әкімшінің сыйақысы
1. Уақытша әкімшінің және уақытша басқарушының негізгі сыйақысы оңалту рәсімін қолдану немесе банкрот деп тану туралы сотқа өтініш берген борышкердің немесе кредитордың қаражаты есебінен төленеді.
Негізгі сыйақының мөлшері борышкер немесе кредитор мен әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлға арасында жасалған, уақытша әкімшінің немесе уақытша басқарушының өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісімде айқындалады және уәкілетті орган белгілеген ең төмен шектен төмен болмайды.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген келісім оңалту рәсімін қолдану немесе банкрот деп тану туралы сотқа өтініш берілгенге дейін жасалады және оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғау туралы сот ұйғарымы шығарылған күннен бастап күшіне енеді.
Борышкер немесе кредитор уақытша әкімшінің немесе уақытша басқарушының негізгі сыйақысының мөлшерін уәкілетті орган белгілеген ең төмен шектен жоғары белгілеуге құқылы.
Оңалту рәсімі немесе банкроттық рәсімі қолданылған жағдайда, уақытша әкімшіге немесе уақытша басқарушыға негізгі сыйақы төлеген кредиторға төленген қаражат мөлшеріндегі сома борышкердің мүлкі есебінен өтеледі.
Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, онда уақытша басқарушының негізгі сыйақысын төлеу:

2) в случаях, предусмотренных подпунктами 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9), 10) и 11) пункта 8 настоящей статьи, – в течение пяти рабочих дней со дня выявления;
3) в случае, предусмотренном подпунктом 5) пункта 8 настоящей статьи, – в течение двадцати рабочих дней с начала года, следующего за годом, в котором истек срок для повышения квалификации.
10. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня исключения уведомления из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, направляет собранию кредиторов информацию об исключении реабилитационного либо банкротного управляющего из такого реестра.
11. В случае отстранения реабилитационного или банкротного управляющего от выполнения возложенных полномочий или исключения его уведомления из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, полномочия, предусмотренные настоящим Законом, продолжает осуществлять вновь назначенный реабилитационный или банкротный управляющий.
12. Администратор обязан повышать свою квалификацию в порядке, определенном уполномоченным органом.
Представление подтверждающих документов о повышении квалификации осуществляется один раз в три года. Исчисление срока начинается с года, следующего за годом внесения уведомления в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.
Срок представления документов, указанных в настоящем пункте, – в течение года, в котором завершено повышение квалификации.
13. Администратор вправе осуществлять взаимодействие с уполномоченным органом и иными лицами электронным способом в порядке, определенном уполномоченным органом.
Статья 13. Вознаграждение администратора
1. Основное вознаграждение временного администратора и временного управляющего выплачивается за счет средств должника или кредитора, подавшего в суд заявление о применении реабилитационной процедуры или признании банкротом.
Размер основного вознаграждения определяется соглашением об осуществлении полномочий временного администратора или временного управляющего, заключенным между должником или кредитором и лицом, имеющим право осуществлять деятельность администратора, и не может быть ниже минимального предела, установленного уполномоченным органом.
Соглашение, предусмотренное частью второй настоящего пункта, заключается до подачи в суд заявления о применении реабилитационной процедуры или признании банкротом и вступает в силу со дня вынесения определения суда о возбуждении дела о реабилитации или банкротстве.
Должник или кредитор вправе установить размер основного вознаграждения временного администратора или временного управляющего выше минимального предела, установленного уполномоченным органом.
Кредитору, выплатившему основное вознаграждение временному администратору или временному управляющему, сумма в размере выплаченных средств возмещается за счет имущества должника в случае применения реабилитационной процедуры или процедуры банкротства.
Если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства, то выплата основного вознаграждения временного управляющего осуществляется:

1) егер банкроттық рәсімін жүргізу барысында жиынтығында осы Заңның 110-бабының 2-тармағында көзделген мән-жайлар анықталса – осы Заңның 110-бабының 3-тармағына сәйкес уәкілетті орган белгілеген ең төмен шек мөлшерінде;
2) егер банкроттық рәсімін жүргізу барысында жиынтығында осы Заңның 110-бабының 2-тармағында көзделген мән-жайлар анықталмаса, уәкілетті орган белгілеген ең төмен шек мөлшерінде борышкердің мүлкі есебінен жүзеге асырылады.
2. Банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысының ең төмен және ең жоғары шектерін уәкілетті орган белгілейді.
Банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысының мөлшерін уәкілетті орган белгілеген шекте кредиторлар жиналысы айқындайды.
Осы Заңның 84-бабының 1-тармағында белгіленген рәсімді жүргізу мерзімінен асып кеткен кезде банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысы азайтылуға жатады және:
банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі тоғыз айдан асқан айдан кейінгі айдан бастап – кредиторлар жиналысының шешімі негізінде белгіленген негізгі сыйақы мөлшерінің жетпіс бес пайызы;
банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі екі жылдан асқан айдан кейінгі айдан бастап – кредиторлар жиналысының шешімі негізінде белгіленген негізгі сыйақы мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде төленеді.
Оңалтуды басқарушының негізгі сыйақысының мөлшерін кредиторлар жиналысы айқындайды.
3. Банкроттықты басқарушыға қосымша сыйақы:
1) кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының жиырма бес пайызынан аз қанағаттандырылған жағдайда – талаптарды қанағаттандыруға бағытталған соманың бір пайызы мөлшерінде;
2) кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының жиырма бестен елу пайызына дейін қанағаттандырылған жағдайда – талаптарды қанағаттандыруға бағытталған соманың екі пайызы мөлшерінде;
3) кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының елуден жетпіс бес пайызына дейін қанағаттандырылған жағдайда – талаптарды қанағаттандыруға бағытталған соманың үш пайызы мөлшерінде;
4) кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлар талаптарының жетпіс бес пайызынан жоғары қанағаттандырылған жағдайда – талаптарды қанағаттандыруға бағытталған соманың төрт пайызы мөлшерінде борышкердің мүлкінен төленеді.
Егер осы тармақтың үшінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, осы тармақтың мақсаттары үшін кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген кредиторлардың талаптары деп тізілімнің екінші, үшінші, төртінші және бесінші кезектеріне жатқызылған талаптар түсініледі.

1) в соответствии с пунктом 3 статьи 110 настоящего Закона в размере минимального предела, установленного уполномоченным органом, – если в ходе проведения процедуры банкротства в совокупности установлены обстоятельства, предусмотренные пунктом 2 статьи 110 настоящего Закона;
2) за счет имущества должника в размере минимального предела, установленного уполномоченным органом, – если в ходе проведения процедуры банкротства в совокупности не установлены обстоятельства, предусмотренные пунктом 2 статьи 110 настоящего Закона.
2. Минимальный и максимальный пределы основного вознаграждения банкротного управляющего устанавливаются уполномоченным органом.
Размер основного вознаграждения банкротного управляющего определяется собранием кредиторов в пределах, установленных уполномоченным органом.
При превышении срока проведения процедуры, установленного пунктом 1 статьи 84 настоящего Закона, основное вознаграждение банкротного управляющего подлежит уменьшению и выплачивается в размере:
семидесяти пяти процентов от размера основного вознаграждения, установленного на основании решения собрания кредиторов, – начиная с месяца, следующего за месяцем, в котором срок проведения процедуры банкротства превысил девять месяцев;
пятидесяти процентов от размера основного вознаграждения, установленного на основании решения собрания кредиторов, – начиная с месяца, следующего за месяцем, в котором срок проведения процедуры банкротства превысил два года.
Размер основного вознаграждения реабилитационного управляющего определяется собранием кредиторов.
3. Дополнительное вознаграждение банкротному управляющему выплачивается из имущества должника в случае удовлетворения:
1) менее двадцати пяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере одного процента от суммы, направленной на удовлетворение требований;
2) от двадцати пяти до пятидесяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере двух процентов от суммы, направленной на удовлетворение требований;
3) от пятидесяти до семидесяти пяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере трех процентов от суммы, направленной на удовлетворение требований;
4) свыше семидесяти пяти процентов требований кредиторов, включенных в реестр требований кредиторов, в размере четырех процентов от суммы, направленной на удовлетворение требований.
Для целей настоящего пункта под требованиями кредиторов, включенными в реестр требований кредиторов, понимаются требования, отнесенные ко второй, третьей, четвертой и пятой очередям реестра, если иное не установлено частью третьей настоящего пункта.

Банкроттықты басқарушының қосымша сыйақысын есептеу кезінде осы Заңның 104-1-бабына сәйкес қанағаттандырылған кепілді кредиторлар талаптарының мөлшері, сондай-ақ құрылтайшыны (қатысушыны) және (немесе) лауазымды адамды субсидиарлық жауаптылыққа тарту туралы сот актісінің орындалуы нәтижесінде банкроттың мүліктік массасына түскен сомалар есепке алынбайды.
Банкроттықты басқарушының қосымша сыйақысы бірінші кезектегі кредиторлардың талаптары толық көлемде қанағаттандырылған жағдайда төленуге жатады.
4. Банкроттықты басқарушы қосымша сыйақы сомасын есепке жатқызу үшін борышкердің арнайы банктік шотын ашуға міндетті.
Арнайы банктік шотқа түсетін ақша банкроттық рәсімін аяқтау туралы заңды күшіне енген сот ұйғарымы негізінде банкроттықты басқарушының қызметін жүзеге асырған тұлғаның алуына жатады.
Арнайы шот осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген ақша алынған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде банкроттықты басқарушының қызметін жүзеге асырған тұлғаның өтініші бойынша жабылуға жатады.
5. Оңалтуды басқарушының қосымша сыйақысы оңалту рәсімінің мақсаттарына қол жеткізілген жағдайда кредиторлар жиналысы айқындаған мөлшерде төленуге жатады.
6. Кредитор өзінің талаптарын қанағаттандыруға бағытталған қаражат есебінен банкроттықты басқарушыға сыйлықақы төлеуге құқылы. Сыйлықақының мөлшері мен оны төлеу тәртібін кредитор дербес айқындайды.";
13) 15-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1), 1-2) және 1-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар түлғалардың тізімін уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырады;
1-2) салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға таңдаған тұлғаны уақытша басқарушы етіп тағайындайды;
1-3) егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор, мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, уақытша басқарушыны таңдау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
4), 5), 10), 11) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;
5) оңалтуды басқарушының оңалту рәсiмiнің жүзеге асырылу барысы туралы, уақытша басқарушының, банкроттықты басқарушының банкроттық рәсiмiнің жүргiзілу барысы туралы ағымдағы ақпаратын қарайды;";
"10) құқық қорғау органдарына әдейі банкроттық белгілерінің болуын көрсететін қолда бар деректер туралы хабарлайды;

При расчете дополнительного вознаграждения банкротного управляющего не учитывается размер требований залоговых кредиторов, удовлетворенных в соответствии со статьей 104-1 настоящего Закона, а также суммы, поступившие в имущественную массу банкрота в результате исполнения судебного акта о привлечении к субсидиарной ответственности учредителя (участника) и (или) должностного лица.
Дополнительное вознаграждение банкротного управляющего подлежит выплате при условии удовлетворения требований кредиторов первой очереди в полном объеме.
4. Банкротный управляющий обязан открыть специальный банковский счет должника для зачисления суммы дополнительного вознаграждения.
Деньги, поступающие на специальный банковский счет, подлежат получению лицом, осуществлявшим деятельность банкротного управляющего, на основании вступившего в законную силу определения суда о завершении процедуры банкротства.
Специальный счет подлежит закрытию в течение трех рабочих дней со дня получения денег, указанных в части второй настоящего пункта, по заявлению лица, осуществлявшего деятельность банкротного управляющего.
5. Дополнительное вознаграждение реабилитационного управляющего подлежит выплате в размере, определенном собранием кредиторов, в случае достижения целей реабилитационной процедуры.
6. Кредитор вправе выплатить премиальное вознаграждение банкротному управляющему за счет средств, направленных на удовлетворение его требований. Размер и порядок выплаты премиального вознаграждения определяются кредитором самостоятельно.";
13) в статье 15:
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) и 1-3) следующего содержания:
"1-1) размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа список лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
1-2) назначает временным управляющим лицо, которое выбрано кредитором по налогам и таможенным платежам, государственным органом или юридическим лицом с участием государства;
1-3) разрабатывает и утверждает правила выбора временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, государственный орган или юридическое лицо с участием государства;";
подпункты 4), 5), 10), 11) и 13) изложить в следующей редакции:
"4) осуществляет государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве;
5) рассматривает текущую информацию реабилитационного управляющего о ходе осуществления реабилитационной процедуры, временного управляющего, банкротного управляющего о ходе проведения процедуры банкротства;";
"10) сообщает в правоохранительные органы об имеющихся данных, указывающих на наличие признаков преднамеренного банкротства;

11) әкiмшiнiң әрекеттерiне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарайды;";
"13) әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалардың тізімін уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру, оңалтуды және банкроттықты басқарушыларды тағайындау мен шеттету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
14) тармақша алып тасталсын;
15), 21) және 22) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"15) мемлекеттiк органдардан, заңды тұлғалардан және олардың лауазымды адамдарынан оңалту немесе банкроттық рәсімі қолданылған борышкерлер туралы ақпаратты сұратады және алады;";
"21) өз құзыреті шегінде берешекті қайта құрылымдау, оңалту, банкроттық және банкроттық рәсімін қозғамай тарату рәсімдерін енгізу, жүргізу және тоқтату бойынша түсіндірме мен комментарийлер береді;
22) уақытша әкімшінің, уақытша басқарушының және оңалтуды басқарушының борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы, сондай-ақ оңалту жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуы ескеріле отырып, банкроттықты басқарушының борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысының үлгілік нысандарын бекітеді;";
23) тармақша алып тасталсын;
23-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"23-2) біліктілік емтиханын өткізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
14) 17 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау
1. Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау тексеру және профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асырылады.
2. Бақылау субъектісіне бару арқылы тексеруді және профилактикалық бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде айқындалады.
Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
18-бап. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау
1. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу, оларға жол бермеу және уәкілетті орган анықтаған бұзушылықтарды бақылау субъектісінің өзі дербес жою құқығын беру болып табылады.
Әкімші бақылау субъектісі болып табылады.
2. Уәкілетті орган алған деректер мен ақпаратты өзара салыстыру бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау жүргізу тәсілі болып табылады, осы деректер мен ақпаратқа мыналар жатады:
1) оңалту рәсімінің немесе банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұрау салынатын ақпарат.
Мұндай ақпаратты берудің нысанын, тәртібі мен мерзімдерін уәкілетті орган белгілейді;

11) рассматривает жалобы на действия (бездействие) администратора;";
"13) разрабатывает и утверждает правила размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа списка лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, назначения и отстранения реабилитационного и банкротного управляющих;";
подпункт 14) исключить;
подпункты 15), 21) и 22) изложить в следующей редакции:
"15) запрашивает и получает от государственных органов, юридических лиц и их должностных лиц информацию о должниках, в отношении которых применена процедура реабилитации или банкротства;";
"21) в пределах своей компетенции дает разъяснение и комментарии по введению, проведению и прекращению процедур реструктуризации задолженности, реабилитации, банкротства и ликвидации без возбуждения процедуры банкротства;
22) утверждает типовые формы заключения временного администратора, временного управляющего и реабилитационного управляющего о финансовой устойчивости должника, а также банкротного управляющего о финансовой устойчивости должника с учетом реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации;";
подпункт 23) исключить;
подпункт 23-2) изложить в следующей редакции:
"23-2) разрабатывает и утверждает правила проведения квалификационного экзамена;";
14) статьи 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве
1. Государственный контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве осуществляется в форме проверки и профилактического контроля.
2. Порядок организации и проведения проверки и профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется Предпринимательским кодексом Республики Казахстан
Профилактический контроль без посещения субъекта контроля осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
Статья 18. Профилактический контроль без посещения субъекта контроля
1. Целями профилактического контроля без посещения субъекта контроля являются своевременное пресечение, недопущение нарушений и предоставление права самостоятельного устранения субъектом контроля нарушений, выявленных уполномоченным органом.
Субъектом контроля является администратор.
2. Способом проведения профилактического контроля без посещения субъекта контроля является взаимное сопоставление данных и информации, полученных уполномоченным органом, к которым относятся:
1) текущая и запрашиваемая информация о ходе осуществления реабилитационной процедуры или процедуры банкротства.
Форма, порядок и сроки предоставления такой информации устанавливаются уполномоченным органом;

2) уәкілетті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ әкімші мен борышкердің қызметі бойынша өзге де көздерден алынған мәліметтер.
Атына уәкілетті органның сұрау салуы келіп түскен мемлекеттік орган, жеке және заңды тұлға Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және тәртіппен кез келген құпия ақпаратты (банктік, салықтық, коммерциялық құпия) ашуға және борышкерге және әкімші жүзеге асыратын оңалту рәсіміне немесе банкроттық рәсіміне қатысты құпия ақпаратты қамтитын кез келген құжаттардың көшірмелерін ұсынуға міндетті.
Уәкілетті органның сұрау салуын орындау мерзімі, орындаудың неғұрлым ұзақ мерзімі сұрау салудың өзінде көрсетілген жағдайларды қоспағанда, сұрау салу келіп түскен күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
3. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған кезде, бұзушылық анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша хабарлама жіберіледі.
Хабарлама бақылау субъектісіне қолын қойдыра отырып жеке өзіне немесе жөнелту мен алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген хабарлама мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол – хабарламада алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) пошта арқылы – тапсырысты хатпен пошта жөнелтілімі алынғаны туралы хабардар етілген күннен бастап;
3) электрондық тәсілмен – қызметінің басталғаны немесе уәкілетті органда деректердің өзгергені туралы хабарламада көрсетілген әкімшінің электрондық мекенжайына уәкілетті орган жөнелткен күннен бастап табыс етілген болып есептеледі.
4. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама табыс етілген күнінен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
5. Бақылау субъектісі хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген кезде хабарлама табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарламаны жіберген уәкілетті органға қарсылық жіберуге құқылы.
Хабарлама орындалмаған деп танылған жағдайда, уәкілетті орган жазбаша шешім шығарады және оны осы баптың 3-тармағында көзделген тәсілдердің бірімен бақылау субъектісіне жібереді.
6. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жартыжылдық тізіміне енгізу жолымен бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды тағайындауға алып келеді.

2) сведения из уполномоченных государственных органов, а также из иных источников по деятельности администратора и должника.
Государственный орган, физическое и юридическое лицо, в адрес которых поступил запрос уполномоченного органа, обязаны в случаях и порядке, предусмотренных законами Республики Казахстан, раскрыть любую конфиденциальную информацию (банковская, налоговая, коммерческая тайна) и представить копии любых документов, содержащих конфиденциальную информацию, касающуюся должника и осуществляемой администратором реабилитационной процедуры или процедуры банкротства.
Срок исполнения запроса уполномоченного органа составляет десять рабочих дней со дня его поступления, за исключением случаев, когда более длительный срок исполнения указан в самом запросе.
3. При выявлении нарушений по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля направляется уведомление по форме, установленной уполномоченным органом, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
Уведомление должно быть вручено субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты его отправки и получения.
Уведомление, направленное одним из нижеперечисленных способов, считается врученным в следующих случаях:
1) нарочно – с даты отметки в уведомлении о получении;
2) почтой – с даты уведомления о получении почтового отправления заказным письмом;
3) электронным способом – с даты отправки уполномоченным органом на электронный адрес администратора, указанный в уведомлении о начале деятельности или изменении данных в уполномоченном органе.
4. Уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля, должно быть исполнено в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения.
5. Субъект контроля при несогласии с нарушениями, указанными в уведомлении, вправе направить в уполномоченный орган, направивший уведомление, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления.
В случае признания уведомления не исполненным уполномоченный орган выносит письменное решение и направляет его субъекту контроля одним из способов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
6. Неисполнение в установленный срок уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта контроля, влечет назначение профилактического контроля с посещением субъекта контроля путем включения в полугодовой список проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля.

7. Уәкілетті орган жойылуы мүмкін емес бұзушылықтарды анықтаған жағдайда, әкімшіге бұзушылық анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша хабарлама жіберіледі.
8. Бақылау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау тоқсан сайын жүзеге асырылады.";
15) 19, 20 және 21-баптар алып тасталсын;
16) 22 және 23-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Кредиторлардың оңалту рәсіміне және банкроттық рәсіміне қатысуы
1. Оңалту рәсімі және банкроттық рәсімі барысында барлық кредитордың мүдделерін осы Заңға сәйкес құрылатын кредиторлар жиналысы білдіреді.
2. Кредитор оңалту рәсімінің немесе банкроттық рәсімінің жүргізілу барысында соттың шешіміне, әкімшінің әрекетіне, егер осы шешімдер немесе әрекеттер оның заңды мүдделеріне нұқсан келтірсе, шағым жасауға құқылы.
23-бап. Кредиторлар жиналысы
1. Оңалту рәсімі және банкроттық рәсімі кезінде кредиторлар жиналысына қатысу құқығы кредиторлар жиналысын өткізу күніне кредиторлар талаптарының тізіліміне талаптары енгізілген кредиторларға тиесілі.
Кредиторлар жиналысына борышкер – дара кәсіпкер, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген тұлға), құрылтайшылары (қатысушылары) және уәкілетті органның өкілдері қатысуға құқылы.
2. Кредиторлар жиналысының өкілеттіктері осы Заңның 75 және 93-баптарында көзделген.";
17) 24-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, кредиторлар жиналысын ұйымдастыру мен өткізуді әкімші жүзеге асырады.
Кредиторлар жиналысын ұйымдастыруды кредиторлар комитеті оңалтуды басқарушыны шеттету, сондай-ақ банкроттықты басқарушыны шеттету және банкроттықты басқарушыны бір мезгілде таңдау мәселесін қарау кезінде жүзеге асырады.";
18) 25-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген тәсілмен кредиторды хабардар ету мүмкін болмаған кезде осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген тәсіл мұндай кредиторды тиісінше хабардар ету деп танылады.";
бесінші бөлік "әкімші" деген сөзден кейін ", ал кредиторлар жиналысын кредиторлар комитеті ұйымдастыратын жағдайларда – кредиторлар комитетінің төрағасы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Күн тәртібінде қарауға ұсынылатын. кредиторлар жиналысының құзыретіне тікелей кіретін мәселелер қамтылуға тиіс. Күн тәртібін қалыптастыру кезінде кең ауқымда түсінілетін тұжырымдауды пайдалануға жол берілмейді.";
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер кредитор сырттай дауыс беретін болса, ол бұл туралы оңалтуды немесе банкроттықты басқарушыға жиналыс өткізілгенге дейінгі бес жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауға тиіс.";

7. В случае выявления уполномоченным органом нарушений, которые невозможно устранить, администратору направляется извещение по форме, установленной уполномоченным органом, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушения.
8. Профилактический контроль без посещения субъекта контроля осуществляется ежеквартально.";
15) статьи 19, 20 и 21 исключить;
16) статьи 22 и 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Участие кредиторов в реабилитационной процедуре и процедуре банкротства
1. В ходе реабилитационной процедуры и процедуры банкротства интересы всех кредиторов представляет собрание кредиторов, создаваемое в соответствии с настоящим Законом.
2. Кредитор вправе обжаловать решение суда, действие администратора в ходе проведения реабилитационной процедуры или процедуры банкротства, если данные решения или действия ущемляют его законные интересы.
Статья 23. Собрание кредиторов
1. Право участвовать в собрании кредиторов при реабилитационной процедуре и процедуре банкротства принадлежит кредиторам, требования которых включены в реестр требований кредиторов на дату проведения собрания кредиторов.
В собрании кредиторов вправе принимать участие индивидуальный предприниматель – должник, собственник имущества (уполномоченное им лицо), учредители (участники) юридического лица – должника и представители уполномоченного органа.
2. Полномочия собрания кредиторов предусмотрены статьями 75 и 93 настоящего Закона.";
17) пункт 1 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"1. Организация и проведение собрания кредиторов осуществляются администратором, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
Организация собрания кредиторов осуществляется комитетом кредиторов при рассмотрении вопроса отстранения реабилитационного управляющего, а также отстранения банкротного управляющего и одновременного выбора банкротного управляющего.";
18) в статье 25:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При невозможности уведомить кредитора способом, предусмотренным подпунктом 2) части первой настоящего пункта, надлежащим уведомлением такого кредитора признается способ, установленный подпунктом 1) части первой настоящего пункта.";
часть пятую после слова "Администратор" дополнить словами ", а в случаях организации собрания кредиторов комитетом кредиторов – председатель комитета кредиторов";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Повестка дня должна содержать вопросы, предлагаемые к рассмотрению, непосредственно входящие в компетенцию собрания кредиторов. При формировании повестки дня не допускается использование формулировок расширенного толкования.";
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Если кредитор голосует заочно, он должен сообщить об этом реабилитационному или банкротному управляющему не позднее чем за пять рабочих дней до проведения собрания.";

19) 26-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кредиторлар жиналысы оған, сырттай дауыс беретіндерді қоса алғанда, кредиторлар жиналысы шешім қабылдаған кезде дауыс беру құқығы бар кредиторлар дауыстарының жалпы санының елу пайызынан астамын құрайтын дауыс санына ие кредиторлар қатысқан жағдайда заңды болады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің ережелері ескеріле отырып, кредиторлар жиналысы заңды болған кезде кредиторлар жиналысының күн тәртібіне енгізілген мәселелерді қарауды ауыстыруға жол берілмейді.
Қайта шақырылған кредиторлар жиналысы оған кредиторлар жиналысының өткізілетін уақыты мен орны туралы кредиторлар тиісті түрде хабардар етілген жағдайда, кредиторлар жиналысы шешім қабылдаған кезде дауыс беруге құқығы бар кредиторлар дауыстарының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызын құрайтын дауыс санына ие кредиторлар қатысқан жағдайда, заңды болады.";
3-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Әкімші, ал кредиторлар жиналысын кредиторлар комитеті ұйымдастыратын жағдайларда – кредиторлар комитетінің төрағасы кредиторлардың шешімдер қабылдауы үшін әрбір кредитордың дауыс санын "талаптардың бір теңгесі – бір дауыс" қағидаты бойынша айқындайды.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Қорытынды есепті келісу мәселесі қаралған жағдайда, осы тармақтың бесінші бөлігінің күші кредиторлар жиналысының заңдылығын айқындау және оның шешім қабылдауы кезінде қолданылмайды.";
4-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Заңның 72-бабының 3-тармағына және 90-бабының 5-тармағына сәйкес дауыс беру құқығынан айырылған кредиторлардың;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкімші, ал кредиторлар жиналысын кредиторлар комитеті ұйымдастыратын жағдайларда – кредиторлар комитетінің төрағасы кредиторлар жиналысы ашылғанға дейін жиналысқа қатысушыларды тіркеуді жүргізеді.
Кредиторлар жиналысының шешімдері хаттамамен ресімделеді.
Кредиторлар жиналысының отырысын дауыс беру құқығы бар, қатысып отырған кредиторлар арасынан сайланған төраға жүргізеді. Хаттаманы дауыс беруге құқығы бар, қатысып отырған кредиторлар арасынан сайланатын хатшы жүргізеді. Төраға мен хатшы қатысып отырған кредиторлар арасынан қарапайым көпшілік дауыспен сайланады. Хаттамаға төраға, әкімші, хатшы жиналыс өткізілген күні қол қояды және ол борышкердің мөрімен (ол болған кезде) куәландырылады.
Осы Заңның 76-бабының 10-1) және 10-2) тармақшаларында және 94-бабының 7) тармақшасында көзделген жағдайларда кредиторлар жиналысын кредиторлар комитеті ұйымдастырған кезде кредиторлар жиналысының хаттамасына әкімшінің қол қоюы талап етілмейді.
Кредиторлар жиналысының хаттамасын хатшы үш данада жасайды, олардың біреуі – оған қол қойылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға, екіншісі – кредиторлар комитетіне, үшіншісі әкімшіге беріледі.
Кредиторлар жиналысының хаттамасына:

19) в статье 26:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Собрание кредиторов правомочно в случае участия в нем кредиторов, включая голосующих заочно, обладающих количеством голосов, составляющим более пятидесяти процентов от общего числа голосов кредиторов, имеющих право голосовать при принятии решения собранием кредиторов.
При правомочности собрания кредиторов с учетом положений части первой настоящего пункта перенос рассмотрения вопросов, включенных в повестку дня собрания кредиторов, не допускается.
Повторно созванное собрание кредиторов правомочно в случае участия в нем кредиторов, обладающих количеством голосов, составляющим не менее двадцати пяти процентов от общего числа голосов кредиторов, имеющих право голосовать при принятии решения собранием кредиторов, при условии, что о времени и месте проведения собрания кредиторов кредиторы надлежащим образом уведомлены.";
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Администратор, а в случаях организации собрания кредиторов комитетом кредиторов – председатель комитета кредиторов для принятия решений кредиторами определяет число голосов каждого кредитора по принципу "один тенге требований – один голос".";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"Действие части пятой настоящего пункта не распространяется при определении правомочности и принятии решения собранием кредиторов в случае рассмотрения вопроса согласования заключительного отчета.";
подпункт 1) части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"1) кредиторы, лишенные права голоса в соответствии с пунктом 3 статьи 72 и пунктом 5 статьи 90 настоящего Закона;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Администратор, а в случаях организации собрания кредиторов комитетом кредиторов – председатель комитета кредиторов до открытия собрания кредиторов проводит регистрацию участников собрания.
Решения собрания кредиторов оформляются протоколом.
Заседание собрания кредиторов ведет председатель, избранный из числа присутствующих кредиторов, имеющих право голоса. Протокол ведет секретарь, избираемый из числа присутствующих кредиторов, имеющих право голоса. Председатель и секретарь избираются простым большинством голосов от числа присутствующих кредиторов. Протокол подписывается председателем, администратором, секретарем в день проведения собрания и заверяется печатью должника (при ее наличии).
Подписание протокола собрания кредиторов администратором не требуется при организации собрания кредиторов комитетом кредиторов в случаях, предусмотренных подпунктами 10-1) и 10-2) статьи 76 и подпунктом 7) статьи 94 настоящего Закона.
Протокол собрания кредиторов составляется секретарем в трех экземплярах, один из которых после его подписания передается в течение трех рабочих дней в уполномоченный орган, второй – комитету кредиторов, третий – администратору.
К протоколу собрания кредиторов должны быть приложены копии:

1) жиналысқа қатысушыларды тіркеу ведомосының;
2) жиналысқа қатысушыларға танысу және (немесе) бекіту үшін ұсынылған материалдардың;
3) кредиторлар жиналысының өткізілетін күні мен орны туралы кредиторлардың тиісінше хабардар етілгенін куәландыратын құжаттардың;
4) әкімшінің немесе кредиторлар комитеті төрағасының ұйғаруы бойынша өзге де құжаттардың көшірмелері қоса берілуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Рәсімдерге қатысушылар кредиторлар жиналысының шешіміне ол қабылданған күннен бастап бір ай ішінде шағым жасай алады.";
20) 27 және 28-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Кредиторлар комитеті
1. Кредиторлар комитеті оңалту рәсімі және банкроттық рәсімі кезінде осы Заңда белгіленген тәртіппен құрылады.
Осы баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде көзделген, кредиторлар комитеті мүшелерінің ең аз саны туралы талапты сақтау мүмкін болмаған кезде кредиторлар комитетінің өкілеттіктерін кредиторлар жиналысы жүзеге асырады.
2. Кредиторлар комитетінің құрамын кредиторлар жиналысы қалыптастырады және бекітеді. Кредиторлар комитетіндегі мүшелердің ең аз саны үш адамнан кем болмайды.
Егер осы тармақта өзгеше көзделмесе, кредиторлар комитетінің құрамына біртекті кредиторлардың әрбір тобынан бір кредитор кіреді.
Борышкерге бірдей талаптары бар басқа кредиторлардың болмауы себебінен біртекті кредиторлар тобын құрмаған кредитор кредиторлар комитетінің құрамына кіргізілуі мүмкін.
Кредиторлар комитетінің мүшесі үлестес тұлға немесе кредиторлар жиналысында дауыс беру құқығынан айырылған тұлға болмауға тиіс.
3. Мыналар:
1) кредиторлар комитетінің құрамына кіретін кредиторлар алдындағы міндеттемелерді орындау;
2) кредиторға кредиторлар комитетінің құрамында болуға кедергі болатын мән-жайлар (заңды күшіне енген сот актілері, кредитордың таратылуы не қайтыс болуы және басқалары);
3) үлестес тұлғалардың анықталуы;
4) кредиторлар комитетінің отырыстарына кредиторлар комитеті мүшесінің осы Заңның 26-бабының 4-тармағы төртінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген дәлелсіз себеппен екі реттен көп қатыспауы кредиторлар комитетінің қалыптастырылған және бекітілген құрамына өзгерістер енгізудің негіздері болып табылады.
4. Кредиторлар комитетінің отырысын өткізу туралы хабарламаны әкімші отырыс өткізілетін күнге дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей, пошта арқылы тапсырысты хатпен жібереді.
Осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда кредиторлар комитетінің өкілеттіктерін кредиторлар жиналысы жүзеге асырған кезде кредиторлар жиналысының отырысын өткізу туралы хабарлама осы бапта көзделген тәртіппен жіберіледі.

1) ведомости регистрации участников собрания;
2) материалов, представленных участникам собрания для ознакомления и (или) утверждения;
3) документов, свидетельствующих о надлежащем уведомлении кредиторов о дате и месте проведения собрания кредиторов;
4) иных документов по усмотрению администратора или председателя комитета кредиторов.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Решение собрания кредиторов может быть обжаловано участниками процедур в течение одного месяца со дня его принятия.";
20) статьи 27 и 28 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Комитет кредиторов
1. Комитет кредиторов при реабилитационной процедуре и процедуре банкротства создается в порядке, установленном настоящим Законом.
При невозможности соблюдения требования о минимальном числе членов комитета кредиторов, предусмотренного частью первой пункта 2 настоящей статьи, полномочия комитета кредиторов осуществляет собрание кредиторов.
2. Состав комитета кредиторов формируется и утверждается собранием кредиторов. Минимальное число членов в комитете кредиторов не может быть менее трех человек.
В состав комитета кредиторов входит один кредитор от каждой группы однородных кредиторов, если иное не предусмотрено настоящим пунктом.
Кредитор, не образующий группу однородных кредиторов по причине отсутствия других кредиторов, имеющих идентичные требования к должнику, может быть включен в состав комитета кредиторов.
Член комитета кредиторов не должен являться аффилированным лицом или лицом, лишенным права голоса в собрании кредиторов.
3. Основаниями внесения изменений в сформированный и утвержденный состав комитета кредиторов являются:
1) исполнение обязательств перед кредитором, входящим в состав комитета кредиторов;
2) обстоятельства, препятствующие кредитору находиться в составе комитета кредиторов (вступившие в законную силу судебные акты, ликвидация либо смерть кредитора и другие);
3) выявление аффилированных лиц;
4) непосещение членом комитета кредиторов заседаний комитета кредиторов более двух раз без уважительной причины, предусмотренной подпунктами 1) и 2) части четвертой пункта 4 статьи 26 настоящего Закона.
4. Уведомление о проведении заседания комитета кредиторов направляется администратором по почте заказным письмом не позднее чем за пять рабочих дней до даты проведения заседания.
При осуществлении полномочий комитета кредиторов собранием кредиторов в случае, предусмотренном частью второй пункта 1 настоящей статьи, уведомление о проведении заседания собрания кредиторов направляется в порядке, предусмотренном настоящей статьей.

5. Кредиторлар комитетінің өкілеттіктері осы Заңның 76 және 94-баптарында көзделген.
28-бап. Кредиторлар комитетінің шешімдер қабылдауы
1. Кредиторлар комитетінің отырысы комитет мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып табылады.
2. Кредиторлар комитетінің шешімі "комитеттің бір мүшесі – бір дауыс" қағидаты бойынша кредиторлар комитеті мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады.
Дауыс беру рәсімінде дауыстар тең болған кезде кредиторлар комитетінің төрағасына шешуші дауыс құқығы беріледі.
3. Кредиторлар комитетінің отырысы хаттамамен ресімделеді.
Хаттамада отырыстың өткізілген күні мен орны, кредиторлар комитетінің дауыс беруге қатысқан мүшелері, күн тәртібі, дауыс беру нәтижелері мен қабылданған шешімдер туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Хаттамаға кредиторлар комитетінің дауыс беруге қатысқан барлық мүшесі, әкімші қол қояды және ол борышкердің мөрімен (ол болған кезде) куәландырылады.
Әкімші хаттамаға қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны уәкілетті органға, кредиторлар комитетінің мүшелеріне жібереді. Хаттаманың бір данасы әкімшіде болады.
4. Кредиторлардың, борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген тұлғаның), құрылтайшыларының (қатысушыларының) кредиторлар комитетінің отырысына қатысуға құқығы бар.
5. Осы Заңның 27-бабы 1-тармағының екінші бөлігінде көзделген жағдайда кредиторлар комитетінің өкілеттіктерін кредиторлар жиналысы жүзеге асырған кезде кредиторлар жиналысы шешімдерді осы бапта көзделген тәртіппен қабылдайды.
6. Рәсімдерге қатысушылар кредиторлар комитетінің шешіміне ол қабылданған күннен бастап бір ай ішінде шағым жасауы мүмкін.";
21) 28-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, борышкер оңалту немесе банкроттық туралы сот қозғаған істер болмаған жағдайда, осы Заңның 5-1-бабының 1-тармағына сәйкес айқындалатын уақытша төлем қабілетсіздігі туындаған кезде өз берешегін қайта құрылымдау туралы шешім қабылдауға құқылы.
2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Борышкер уақытша төлем қабілетсіздігін куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып, берешекті қайта құрылымдау туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген;"
3-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сот борышкердің берешекті қайта құрылымдау туралы өтініші қабылданған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мына шешімдердің бірін шығарады:";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Борышкердің уақытша төлем қабілетсіздігін куәландыратын құжаттарды ұсынбауы не оңалту немесе банкроттық туралы сот қозғаған істердің болуы борышкердің берешегін қайта құрылымдау рәсімін қолданудан соттың бас тартуына негіз болып табылады.";

5. Полномочия комитета кредиторов предусмотрены статьями 76 и 94 настоящего Закона.
Статья 28. Принятие решений комитетом кредиторов
1. Заседание комитета кредиторов правомочно при участии не менее двух третей от общего числа членов комитета.
2. Решение комитета кредиторов принимается простым большинством голосов от общего числа членов комитета кредиторов по принципу "один член комитета – один голос".
При равенстве голосов в процедуре голосования председателю комитета кредиторов предоставляется право решающего голоса.
3. Заседание комитета кредиторов оформляется протоколом.
Протокол должен содержать сведения о дате и месте проведения заседания, членах комитета кредиторов, принявших участие в голосовании, повестке дня, результатах голосования и принятых решениях. Протокол подписывается всеми членами комитета кредиторов, участвовавшими в голосовании, администратором и заверяется печатью должника (при ее наличии).
Администратор в течение трех рабочих дней со дня подписания протокола направляет его в уполномоченный орган, членам комитета кредиторов. Один экземпляр протокола находится у администратора.
4. Кредиторы, индивидуальный предприниматель – должник, собственник имущества (уполномоченное им лицо), учредители (участники) юридического лица – должника имеют право участвовать в заседании комитета кредиторов.
5. При осуществлении полномочий комитета кредиторов собранием кредиторов в случае, предусмотренном частью второй пункта 1 статьи 27 настоящего Закона, решения собранием кредиторов принимаются в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
6. Решение комитета кредиторов может быть обжаловано участниками процедур в течение одного месяца со дня его принятия.";
21) в статье 28-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Должник вправе принять решение о реструктуризации своей задолженности при возникновении временной неплатежеспособности, определяемой в соответствии с пунктом 1 статьи 5-1 настоящего Закона, при условии отсутствия возбужденных судом дел о реабилитации или банкротстве, если иное не установлено настоящей статьей.";
в пункте 2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"2. Должник обращается в суд с заявлением о реструктуризации задолженности с приложением документов, свидетельствующих о временной неплатежеспособности.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении соглашения о реструктуризации задолженности;";
в пункте 3:
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"3. Суд в течение десяти рабочих дней с даты принятия заявления должника о реструктуризации задолженности выносит одно из следующих решений:";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Основанием для отказа судом применения процедуры реструктуризации задолженности должника является непредставление должником документов, свидетельствующих о временной неплатежеспособности, либо наличие возбужденных судом дел о реабилитации или банкротстве.";

22) 28-2-баптың бірінші абзацындағы "заңды күшіне енген" деген сөздер "шығарылған" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 28-3-бапта:
2-1-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Салықтық берешек осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптары сақталған жағдайда борышкердің және (немесе) үшінші тұлғаның мүлік кепілімен және (немесе) банктің кепілдігімен өтеледі.";
үшінші бөліктің бірінші абзацындағы "салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек" деген сөздер "салықтық берешек" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Берешекті қайта құрылымдау туралы келісім жазбаша нысанда қазақ және орыс тілдерінде жасалады және оған борышкер – дара кәсіпкер, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген тұлға), құрылтайшысы (қатысушысы) және әрбір кредитор қол қояды.
Кредитор келісімнің шарттарымен келіспеген кезде мұндай келісім жасалмайды.
Келісім жасалмаған кезде берешекті қайта құрылымдау рәсімі аяқталған болып есептеледі және мыналарға:
1) осы Заңның 28-2-бабының 1) тармақшасына сәйкес басталған салдарлардың күші – сот берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап;
2) осы Заңның 28-2-бабының 2) және 3) тармақшаларына сәйкес басталған салдарлардың күші – осы баптың 1-тармағында белгіленген берешекті қайта құрылымдау туралы келісім жасасу мерзімі аяқталған күннен бастап тоқтатылады.";
24) 28-4-бапта:
2, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіту туралы өтінішке борышкер:
1) борышкер – дара кәсіпкер, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген тұлға), құрылтайшысы (қатысушысы) және әрбір кредитор қол қойған, берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді;
2) барлық кредитордың тұрғылықты жерін немесе тұрған жерін, сондай-ақ берешек сомаларын көрсете отырып, олардың тізімін қоса береді.";
"6. Сот келісімді бекітуден бас тартқан жағдайда, борышкердің берешегін қайта құрылымдау рәсімі аяқталған болып есептеледі және мыналарға:
1) осы Заңның 28-2-бабының 1) тармақшасына сәйкес басталған салдарлардың күші – сот берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап;
2) осы Заңның 28-2-бабының 2 және 3) тармақшаларына сәйкес басталған салдарлардың күші – берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекітуден бас тарту туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
7. Кредитор (кредиторлар) мынадай:

22) в абзаце первом статьи 28-2 слова "вступления в законную силу" заменить словом "вынесения";
23) в статье 28-3:
в пункте 2-1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Налоговая задолженность погашается при условии соблюдения требования части первой настоящего пункта под залог имущества должника и (или) третьего лица и (или) гарантию банка.";
в абзаце первом части третьей слова "задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" заменить словами "налоговой задолженности";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Соглашение о реструктуризации задолженности составляется в письменной форме на казахском и русском языках и подписывается индивидуальным предпринимателем – должником, собственником имущества (уполномоченным им лицом), учредителем (участником) юридического лица – должника и каждым кредитором.
При несогласии кредитора с условиями соглашения такое соглашение не может быть заключено.
При незаключении соглашения процедура реструктуризации задолженности считается завершенной и прекращается действие последствий, наступивших в соответствии с:
1) подпунктом 1) статьи 28-2 настоящего Закона, – со дня принятия судом решения о применении процедуры реструктуризации задолженности;
2) подпунктами 2) и 3) статьи 28-2 настоящего Закона, – со дня окончания срока заключения соглашения о реструктуризации задолженности, установленного пунктом 1 настоящей статьи.";
24) в статье 28-4:
пункты 2, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"2. К заявлению об утверждении соглашения о реструктуризации задолженности должник прилагает:
1) соглашение о реструктуризации задолженности, подписанное индивидуальным предпринимателем – должником, собственником имущества (уполномоченным им лицом), учредителем (участником) юридического лица – должника и каждым кредитором;
2) список всех кредиторов с указанием их места жительства или места нахождения, а также сумм задолженности.";
"6. В случае отказа суда в утверждении соглашения процедура реструктуризации задолженности должника считается завершенной и прекращается действие последствий, наступивших в соответствии с:
1) подпунктом 1) статьи 28-2 настоящего Закона, – со дня принятия судом решения о применении процедуры реструктуризации задолженности;
2) подпунктами 2) и 3) статьи 28-2 настоящего Закона, – со дня вступления в законную силу определения суда об отказе в утверждении соглашения о реструктуризации задолженности.
7. Кредитор (кредиторы) вправе обратиться в суд с заявлением о расторжении соглашения о реструктуризации задолженности в случаях:

1) борышкер мұндай келісімнің шарттарын бұзған;
2) осы Заңның 28-3-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде берешекті қайта құрылымдау туралы келісім жасамаған жағдайларда, берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бұзу туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Келісім бұзылған жағдайда берешекті қайта құрылымдау рәсімі аяқталған болып есептеледі, ал осы Заңның 28-5-бабына сәйкес басталған салдарлардың күші берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бұзу туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.";
25) 3-тарау алып тасталсын;
26) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Оңалту және банкроттық туралы істі қозғау тәртiбi
1. Сотта оңалту туралы іс бойынша іс жүргізу осы Заңның 5-1-бабында көзделген негіздер болған кезде, салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредиторды, мемлекеттік органды немесе мемлекет қатысатын заңды тұлғаны қоспағанда, борышкердің немесе кредитордың (кредиторлардың) өтініші негізінде қозғалады.
Борышкердің банкроттық туралы істі қозғау туралы сот ұйғарымының көшірмесін алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішті сотқа жіберуге де құқығы бар.
2. Сотта банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу осы Заңның 5-бабында көзделген негіздер болған кезде борышкердiң, кредитордың (кредиторлардың), осы Заңның 47-бабында көзделген жағдайларда прокурордың, осы Заңның 83-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда оңалтуды басқарушының өтiнiшi негiзiнде қозғалады.
3. Сот оңалту рәсiмiн қолдану туралы немесе борышкердi банкрот деп тану туралы өтiнiштi іс жүргiзуге қабылдау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап оңалту немесе банкроттық туралы iс бойынша iс жүргiзу қозғалды деп есептеледі.
4. Борышкер, оңалтуды басқарушы берген, банкрот деп тану туралы өтiнiш соттың тиiстi шешiмiнсiз қайтарып алынбайды. Кредитордың (кредиторлардың), прокурордың өтiнiштерін олар борышкердi банкрот деп тану туралы шешiм қабылданғанға дейiн қайтарып алуы мүмкiн.";
27) 39-бапта:
5) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшысы (қатысушысы);";
"7) әкімші оңалту немесе банкроттық туралы iске қатысушы тұлғалар бола алады.";
8) тармақша алып тасталсын;
28) 40-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Борышкер:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының) шешiмi негiзiнде оңалту рәсімін қолдану немесе өзін банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнеді.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1) нарушения должником условий такого соглашения;
2) незаключения соглашения о реструктуризации задолженности в срок, установленный пунктом 1 статьи 28-3 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. В случае расторжения соглашения процедура реструктуризации задолженности считается завершенной, а действие последствий, наступивших в соответствии со статьей 28-5 настоящего Закона, прекращается со дня вступления в законную силу определения суда о расторжении соглашения о реструктуризации задолженности.";
25) главу 3 исключить;
26) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Порядок возбуждения дела о реабилитации и банкротстве
1. Производство по делу о реабилитации возбуждается в суде на основании заявления должника или кредитора (кредиторов), за исключением кредитора по налогам и таможенным платежам, государственного органа или юридического лица с участием государства, при наличии оснований, предусмотренных пунктом 1 статьи 5-1 настоящего Закона.
Должник также имеет право в срок, не превышающий семи рабочих дней со дня получения копии определения суда о возбуждении дела о банкротстве, направить в суд заявление о применении реабилитационной процедуры.
2. Производство по делу о банкротстве возбуждается в суде на основании заявления должника, кредитора (кредиторов) при наличии оснований, предусмотренных статьей 5 настоящего Закона, прокурора в случаях, предусмотренных статьей 47 настоящего Закона, реабилитационного управляющего в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 83 настоящего Закона.
3. Производство по делу о реабилитации или банкротстве считается возбужденным с даты вынесения судом определения о принятии к производству заявления о применении реабилитационной процедуры или о признании должника банкротом.
4. Заявление о признании банкротом, поданное должником, реабилитационным управляющим, не может быть отозвано без соответствующего решения суда. Заявления кредитора (кредиторов), прокурора могут быть отозваны ими до принятия решения о признании должника банкротом.";
27) в статье 39:
подпункты 5) и 7) изложить в следующей редакции:
"5) собственник имущества (уполномоченный им орган), учредитель (участник) юридического лица – должника;";
"7) администратор;";
подпункт 8) исключить;
28) в статье 40:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Должник обращается в суд о применении реабилитационной процедуры или признании его банкротом на основании решения:";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителя (участника) юридического лица – должника.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Борышкер осы Заңның 11-бабы 2-тармағының 1) тармақшасында белгіленген жағдайда өзін банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуге міндетті.";
29) 41-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Борышкердiң өтiнiшi сотқа жазбаша нысанда немесе электрондық құжат нысанында берiледi. Оған борышкер – заңды тұлғаның басшысы не құрылтай құжаттарына сәйкес оны алмастыратын адам, не борышкер – дара кәсіпкер қол қояды.";
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қызметiнiң табиғи монополия саласына қатысы туралы ақпаратты;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) өзімен уақытша басқарушының немесе уақытша әкімшінің өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісім жасалған адамның тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе тұлғаның атауын, жеке сәйкестендіру нөмірін немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірін;";
30) 42-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Заңның 5-бабының 1-тармағына сәйкес борышкердің өзін банкрот деп тану туралы өтінішпен жүгінуіне негіз болып табылатын орнықты төлем қабілетсіздігін;";
2-тармақта:
1), 2), 3), 5) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) борышкердің өзін банкрот деп тану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылатын, борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының) шешімі;
2) өтініш берілген күнге және өтініш берілген жылдың басындағы, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайда, өтініш берілген жылдың алдындағы жылдың басындағы қаржылық есептілік, тиісті берешектің сомалары мен түзілген күні көрсетіле отырып, барлық кредитор мен дебитордың тізбесі (жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) толық атауы, заңды мекенжайы);
3) еңбекке ақы төлеу бойынша кредиторлардың (осындай кредиторлар бар болған кезде) банкроттық туралы iске қатысу үшiн олардың өкiлi жасырын дауыс беру арқылы сайланған жиналысының (конференциясының) хаттамасы;";
"5) егер борышкер табиғи монополия субъектiсi болып табылса, табиғи монополиялар салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкiлеттi органның борышкердiң өзiн банкрот деп тану туралы сотқа жүгiнуi туралы жазбаша хабарламасын алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен аспайтын мерзімде ұсынатын қорытындысы;";

"2. Должник обязан обратиться в суд с заявлением о признании его банкротом в случае, установленном подпунктом 1) пункта 2 статьи 11 настоящего Закона.";
29) в статье 41:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Заявление должника подается в суд в письменной форме или форме электронного документа. Оно подписывается руководителем должника – юридического лица либо лицом, его заменяющим в соответствии с учредительными документами, либо должником – индивидуальным предпринимателем.";
в части первой пункта 2:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) информацию об отношении деятельности к сфере естественной монополии;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или наименование, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер лица, с которым заключено соглашение об осуществлении полномочий временного управляющего или временного администратора;";
30) в статье 42:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) устойчивую неплатежеспособность, являющуюся основанием для обращения должника с заявлением о признании его банкротом в соответствии с пунктом 1 статьи 5 настоящего Закона;";
в пункте 2:
подпункты 1), 2), 3), 5) и 7) изложить в следующей редакции:
"1) решение индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителя (участника) юридического лица – должника, являющееся основанием обращения должника в суд с заявлением о признании его банкротом;
2) финансовая отчетность на дату подачи заявления и на начало года, в котором подано заявление, а также в случае, предусмотренном настоящим Законом, на начало года, предшествующего году подачи заявления, перечень всех кредиторов и дебиторов (индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) полное наименование, юридический адрес) с указанием сумм и даты образования соответствующей задолженности;
3) протокол собрания (конференции) кредиторов по оплате труда (при наличии таких кредиторов), на котором тайным голосованием избран их представитель для участия в деле о банкротстве;";
"5) заключение уполномоченного органа, осуществляющего руководство в сферах естественных монополий, представляемое им в срок, не превышающий семи рабочих дней с даты получения письменного уведомления должника об обращении в суд о признании его банкротом, если должник является субъектом естественной монополии;";

"7) соттар iс жүргiзуге қабылдаған, борышкерге қатысты талап қоюлар, сот бұйрығын шығару туралы өтініштер, сондай-ақ даусыз (акцептiсiз) есептен шығаруға қойылған талаптар туралы мәлiметтер;";
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) борышкер мен әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлға арасында жасалған, уақытша басқарушының өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісімнің көшірмесі қоса беріледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Оңалтуды басқарушының оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы өтінішіне кредиторлар жиналысының хаттамасы, сондай-ақ борышкердің қаржылық орнықтылықтың ІІІ сыныбына жататындығы және оны банкрот деп тану үшін негіздердің бар екендігі туралы қорытынды қоса беріледі.";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкердің осы Заңның 5-1-бабының 1-тармағына сәйкес оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен жүгінуіне негіз болып табылатын уақытша төлем қабілетсіздігін;";
5-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) борышкердің оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішпен сотқа жүгінуіне негіз болып табылатын, борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының) шешімі;
2) өтініш берілген күнге және өтініш берілген жылдың басындағы, сондай-ақ осы Заңда көзделген жағдайда, өтініш берілген жылдың алдындағы жылдың басындағы қаржылық есептілік, тиісті берешектің сомалары мен түзілген күні көрсетіле отырып, барлық кредитор мен дебитордың тізбесі (жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі, тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) толық атауы, заңды мекенжайы);";
4) тармақшадағы "көшірмелері қоса беріледі." деген сөздер "көшірмелері;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) борышкер мен әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлға арасында жасалған, уақытша әкімшінің өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісімнің көшірмесі қоса беріледі.";
6-тармақтың 3) тармақшасындағы "оңалту жоспарының тиімділігі (тиімсіздігі)" деген сөздер "оңалту жоспарында көзделген іс-шараларды іске асыру ескеріле отырып, борышкердің қаржылық орнықтылығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 43-бап алып тасталсын;
32) 44-бапта:
2-тармақта:
2), 3) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) борышкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе атауы, тұрған жері;

"7) сведения о принятых к производству судами исков к должнику, заявлений о вынесении судебного приказа, а также о требованиях, предъявленных к бесспорному (безакцептному) списанию;";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) копия соглашения об осуществлении полномочий временного управляющего, заключенного между должником и лицом, имеющим право осуществлять деятельность администратора.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К заявлению реабилитационного управляющего о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства прилагаются протокол собрания кредиторов, а также заключение о том, что должник относится к III классу финансовой устойчивости и имеются основания для признания его банкротом.";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) временную неплатежеспособность, являющуюся основанием для обращения должника с заявлением о применении реабилитационной процедуры в соответствии с пунктом 1 статьи 5-1 настоящего Закона;";
в пункте 5:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) решение индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителя (участника) юридического лица – должника, являющееся основанием обращения должника в суд с заявлением о применении реабилитационной процедуры;
2) финансовая отчетность на дату подачи заявления и на начало года, в котором подано заявление, а также в случае, предусмотренном настоящим Законом, на начало года, предшествующего году подачи заявления, перечень всех кредиторов и дебиторов (индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) полное наименование, юридический адрес) с указанием сумм и даты образования соответствующей задолженности;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) копия соглашения об осуществлении полномочий временного администратора, заключенного между должником и лицом, имеющим право осуществлять деятельность администратора.";
в подпункте 3) пункта 6 слова "об эффективности (неэффективности) плана реабилитации" заменить словами "о финансовой устойчивости должника с учетом реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации";
31) статью 43 исключить;
32) в статье 44:
в пункте 2:
подпункты 2), 3) и 7) изложить в следующей редакции:
"2) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или наименование, место нахождения должника;

3) кредитор (кредиторлар) – жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері немесе кредитор (кредиторлар) – заңды тұлғаның атауы, тұрған жері;";
"7) кредитор (кредиторлар) талаптарының белгіленген құқықтық негіздері (борышкерден ақшаны өндіріп алу туралы заңды күшіне енген сот актісі немесе атқарушылық құжат, борышкердің борышты мойындауы, егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор өтініш беруші болып табылған жағдайда – Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамасында көзделген тәртіппен салықтық берешекті, сондай-ақ кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар бойынша берешекті мәжбүрлеп өндіріп алудың барлық шарасын қабылдау туралы мәліметтер);
9) тармақша алып тасталсын;
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) уақытша басқарушының немесе уақытша әкімшінің өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісім жасасқан адамның тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе тұлғаның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетілуге тиіс.
Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор не мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылған жағдайда, уақытша басқарушының кандидатурасын таңдау уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады;";
4-тармақ алып тасталсын;
33) 45-бапта:
1-тармақта:
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кредитордың өтiнiшi негiзделетін өзге де мән-жайларды (бар болған кезде) растайтын құжаттар қоса беріледi.";
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Кредитордың өтiнiшiне кредитор мен әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлға арасында жасалған, уақытша басқарушының өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісімнің көшірмесі қоса беріледі.
Егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор не мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылған жағдайда, уақытша басқарушының өкілеттіктерін жүзеге асыру туралы келісім жасалмайды;";
2-тармақ алып тасталсын;
34) мынадай мазмұндағы 45-1-баппен толықтырылсын:
"45-1-бап. Борышкердің немесе кредитордың (кредиторлардың) өтiнiшiн қараусыз қайтару
1. Борышкердiң оңалту рәсiмiн қолдану немесе банкрот деп тану туралы, осы Заңның 41 және 42-баптарында көзделген талаптарға сәйкес келмейтiн өтiнiшпен сотқа жүгiнуi соттың өтiнiштi қараусыз қайтаруына негiз болып табылады.
2. Борышкер үшiн банкрот деп тану туралы өтiнiшпен сотқа жүгiну осы Заңға сәйкес мiндеттi болып табылатын және қажеттi құжаттар өтiнiшке қоса берілмеген жағдайларда, мұндай өтiнiштi сот iс жүргiзуге қабылдайды, ал жетіспейтін құжаттарды сот талқылауына iстi дайындау тәртiбiмен сот талап етеді.

3) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), место жительства кредитора (кредиторов) – физического лица или наименование, место нахождения кредитора (кредиторов) – юридического лица;";
"7) установленные правовые основания требований кредитора (кредиторов) (вступивший в законную силу судебный акт или исполнительный документ о взыскании с должника денег, признание долга должником, в случае, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам, – сведения о принятии всех мер принудительного взыскания налоговой задолженности, а также задолженности по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам в порядке, предусмотренном налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан);";
подпункт 9) исключить;
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или наименование, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер лица, с которым заключено соглашение об осуществлении полномочий временного управляющего или временного администратора.
В случае, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам либо государственный орган или юридическое лицо с участием государства, выбор кандидатуры временного управляющего осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом;";
пункт 4 исключить;
33) в статье 45:
в пункте 1:
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) иные обстоятельства (при наличии), на которых основывается заявление кредитора.";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"К заявлению кредитора прилагается копия соглашения об осуществлении полномочий временного управляющего, заключенного между кредитором и лицом, имеющим право осуществлять деятельность администратора.
В случае, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам либо государственный орган или юридическое лицо с участием государства, соглашение об осуществлении полномочий временного управляющего не заключается.";
пункт 2 исключить;
34) дополнить статьей 45-1 следующего содержания:
"Статья 45-1. Возвращение заявления должника или кредитора (кредиторов) без рассмотрения
1. Обращение должника в суд с заявлением о применении реабилитационной процедуры или признании банкротом, не соответствующим требованиям, предусмотренным статьями 41 и 42 настоящего Закона, является основанием для возвращения судом заявления без рассмотрения.
2. В случаях, когда обращение в суд с заявлением о признании банкротом является обязательным для должника в соответствии с настоящим Законом и к заявлению не приложены необходимые документы, такое заявление принимается судом к производству, а недостающие документы истребуются судом в порядке подготовки дела к судебному разбирательству.

3. Кредитордың (кредиторлардың) осы Заңның 44 және 45-баптарында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін өтiнiшiн сот қараусыз қайтарады.";
35) 48-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігіндегі "түскеннен кейiн" деген сөздер "түскен күннен бастап" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сот, егер өтініш оңалту рәсімін қолданудан бас тарту туралы сот шешімі немесе оңалту рәсімін тоқтату туралы сот ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап екі жыл өткенге дейін берілген жағдайда, оңалту рәсімін қолдану туралы өтінішті қайтарады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті орган, егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор не мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса, сот банкроттық туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уақытша басқарушыны тағайындайды.";
4 және 5-тармақтар алып тасталсын;
36) 49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Уақытша әкімшінің және уақытша басқарушының борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысы
1. Борышкердің қаржылық жағдайы туралы мәліметтер жинауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша уақытша басқарушы банкроттық туралы істі сотта қарау кезеңінде борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытынды жасайды, ол төменде санамаланған тұжырымдардың бірін қамтиды:
1) борышкер қаржылық орнықтылықтың I сыныбына жатады, банкрот деп тану туралы өтініш негізсіз болып табылады;
2) борышкер қаржылық орнықтылықтың II сыныбына жатады, борышкерді банкрот деп тану үшін негіздер жоқ, бірақ оңалту рәсімін қолдану үшін негіздер бар;
3) борышкер қаржылық орнықтылықтың ІІІ сыныбына жатады, оны банкрот деп тану үшін негіздер бар.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген, борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытынды, егер:
1) борышкерде өтініш берушіден бөлек, басқа кредиторлар болмаған жағдайда жасалмайды.
Осы тармақшаның ережелері салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор немесе "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес атқарушылық құжат қайтарылған кредитор өтініш беруші болып табылатын жағдайларға қолданылмайды;
2) борышкер уақытша басқарушыға есепке алу құжаттамасына қол жеткізуге рұқсат бермеген жағдайда жасалмайды.
3. Уақытша басқарушы сот банкроттық туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде, ал егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор не мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылған жағдайда, өзі тағайындалған күннен бастап:

3. Заявление кредитора (кредиторов), не соответствующее требованиям, предусмотренным статьями 44 и 45 настоящего Закона, возвращается судом без рассмотрения.";
35) в статье 48:
в части первой пункта 1 слово "после" заменить словами "со дня";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Суд возвращает заявление о применении реабилитационной процедуры в случае, если заявление подано до истечения двух лет со дня вступления в законную силу решения суда об отказе в применении реабилитационной процедуры или определения суда о прекращении реабилитационной процедуры.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о банкротстве назначает временного управляющего, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам либо государственный орган или юридическое лицо с участием государства.";
пункты 4 и 5 исключить;
36) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Заключение временного администратора и временного управляющего о финансовой устойчивости должника
1. По результатам осуществления сбора сведений о финансовом состоянии должника временный управляющий в период рассмотрения в суде дела о банкротстве составляет заключение о финансовой устойчивости должника, содержащее один из нижеперечисленных выводов:
1) должник относится к I классу финансовой устойчивости, заявление о признании банкротом является необоснованным;
2) должник относится ко II классу финансовой устойчивости, отсутствуют основания для признания должника банкротом, но имеются основания для применения реабилитационной процедуры;
3) должник относится к III классу финансовой устойчивости, имеются основания для признания его банкротом.
2. Заключение о финансовой устойчивости должника, предусмотренное пунктом 1 настоящей статьи, не составляется в случаях, если:
1) у должника отсутствуют другие кредиторы, кроме заявителя.
Положения настоящего подпункта не распространяются на случаи, когда заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам или кредитор, которому возвращен исполнительный документ в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 48 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
2) должником не предоставлен доступ временному управляющему к учетной документации.
3. Временный управляющий в срок не позднее десяти рабочих дней со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о банкротстве, а в случае, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам либо государственный орган или юридическое лицо с участием государства, – со дня его назначения составляет акт:

1) осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытынды жасаудың орынсыздығы туралы;
2) осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда – борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытынды жасаудың мүмкін еместігі туралы акт жасайды.
4. Оңалту туралы істі сотта қарау кезеңінде борышкердің қаржылық жағдайы туралы мәліметтер жинауды жүзеге асыру нәтижелері бойынша уақытша әкімші борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытынды жасайды, ол төменде санамаланған тұжырымдардың бірін қамтиды:
1) борышкер қаржылық орнықтылықтың I сыныбына жатады, оңалту рәсімін қолдану туралы өтініш негізсіз болып табылады;
2) борышкер қаржылық орнықтылықтың II сыныбына жатады, оңалту рәсімін қолдану үшін негіздер бар;
3) борышкер қаржылық орнықтылықтың ІІІ сыныбына жатады, оны банкрот деп тану үшін негіздер бар.
5. Борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны уақытша әкімші және уақытша басқарушы осы Заңның 49-1-бабының ережелерін ескере отырып жасайды.";
37) мынадай мазмұндағы 49-1-баппен толықтырылсын:
"49-1-бап. Қаржылық орнықтылық сыныптарын айқындау
1. Борышкердің қаржылық орнықтылық сыныбын айқындау оның қаржылық-шаруашылық қызметінің тиімділігін сипаттайтын коэффициенттерді есептеу арқылы жүзеге асырылады.
2. Қаржылық орнықтылық сыныбының шекараларына сәйкес борышкер мына сыныптардың біріне жатады: І сынып – қаржылық жағынан орнықты; ІІ сынып – банкроттық қатерімен ұштасқан, бірақ қаржылық орнықтылығын қалпына келтіру мүмкіндігі бар; ІІІ сынып – қаржылық жағынан орнықсыз.
3. Коэффициенттерді есептеу және қаржылық орнықтылық сыныптарының шекараларын айқындау тәртібін уәкілетті орган айқындайды.";
38) 50-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оңалту немесе банкроттық туралы iс бойынша iс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап:";
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) борышкер – дара кәсіпкерге, заңды тұлға мүлкінің меншік иесіне, құрылтайшысына (қатысушысына), барлық органдарына мүлiктi кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс пайдалануға және өткiзуге тыйым салынады;
2) моральдық зиянның орнын толтыру туралы талаптарды есепке алмағанда, өмiрiне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн борышкер жауаптылықта болатын азаматтарға төленетін төлемдердi қоспағанда, борышкердің мүлкіне қатысты бұрын қабылданған соттардың шешімдерін, төреліктің шешімдерін, мемлекеттік кіріс органдарының, сондай-ақ борышкер меншiк иелерiнiң (құрылтайшыларының, қатысушыларының), олар уәкілеттік берген органдардың немесе органдарының шешiмдерiн орындау тоқтатыла тұрады;";

1) о нецелесообразности составления заключения о финансовой устойчивости должника – в случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи;
2) о невозможности составления заключения о финансовой устойчивости должника – в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 2 настоящей статьи.
4. По результатам осуществления сбора сведений о финансовом состоянии должника в период рассмотрения в суде дела о реабилитации временный администратор составляет заключение о финансовой устойчивости должника, содержащее один из нижеперечисленных выводов:
1) должник относится к I классу финансовой устойчивости, заявление о применении реабилитационной процедуры является необоснованным;
2) должник относится ко II классу финансовой устойчивости, имеются основания для применения реабилитационной процедуры;
3) должник относится ко III классу финансовой устойчивости, имеются основания для признания его банкротом.
5. Заключение о финансовой устойчивости должника составляется временным администратором и временным управляющим с учетом положений статьи 49-1 настоящего Закона.";
37) дополнить статьей 49-1 следующего содержания:
"Статья 49-1. Определение классов финансовой устойчивости
1. Определение класса финансовой устойчивости должника осуществляется путем расчета коэффициентов, характеризующих эффективность его финансово-хозяйственной деятельности.
2. В соответствии с границами класса финансовой устойчивости должник относится к одному из классов: I класс – финансово устойчивые; II класс – сопряженные с риском банкротства, но имеющие возможность восстановления финансовой устойчивости; III класс – финансово неустойчивые.
3. Порядок расчета коэффициентов и определения границ классов финансовой устойчивости определяется уполномоченным органом.";
38) в статье 50:
в части первой пункта 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. С даты вынесения определения о возбуждении производства по делу о реабилитации или банкротстве:";
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) индивидуальному предпринимателю – должнику, собственнику имущества, учредителю (участнику), всем органам юридического лица запрещаются использование и реализация имущества вне рамок обычных коммерческих операций;
2) исполнение ранее принятых решений судов, арбитражных решений, решений органов государственных доходов, а также собственников (учредителей, участников), уполномоченных ими органов или органов должника в отношении его имущества приостанавливается, за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью без учета требований о возмещении морального вреда;";

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) борышкер берешегінің барлық түрі бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұлды, айыппұлдарды) есепке жазу тоқтатыла тұрады;";
екінші бөлік алып тасталсын;
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сот Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында және борышкердiң тұрған жерi бойынша тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiкте таратылатын, белгiленген тәртiппен заңнамалық актілерді ресми жариялау құқығын алған мерзiмдi баспасөз басылымдарында, оның ішінде соттың интернет-ресурсында да оңалту туралы iс бойынша iс жүргізуді қозғау туралы хабарландыруды қазақ және орыс тiлдерiнде бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жариялауға мiндеттi.";
39) 51-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банкроттық туралы істі қарау кезеңінде борышкердің мүлкін сақтауға бағытталған өзге де әрекеттерді қолдануға құқылы.";
40) 52-бапта:
1-тармақтағы "Оңалту туралы iстi" деген сөздер "Оңалту немесе банкроттық туралы iсті" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Банкроттық туралы істі" деген сөздер "Оңалту немесе банкроттық туралы iсті" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 53-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Бұрын тоқтатыла тұрған банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді сот осы Заңның 82-бабының 2 және 5-тармақтарында көзделген негіздер бойынша оңалту рәсiмiн қолданудан бас тартылған немесе ол тоқтатылған кезде қайта бастайды.";
42) 54-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"54-бап. Сот талқылауы
1. Алдын ала дайындау аяқталғаннан кейiн оңалту немесе банкроттық туралы iс сот талқылауына тағайындалуға тиiс, бұл жөнінде сот ұйғарым шығарады.
Оңалту немесе банкроттық туралы іс қозғалған күнінен бастап екі айдан аспайтын мерзiмде сот отырысында қаралуға тиiс.
2. Борышкерді банкрот деп тану туралы өтініш берген кредитор сот отырысына келмеген жағдайда, сот өтінішті қараусыз қалдыру туралы ұйғарым шығарады.
Борышкер сот отырысына келмеген жағдайда, сот оны мәжбүрлеп келтіру туралы ұйғарым шығарады.";
43) 55-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
44) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешiм
1. Борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешімді сот уақытша басқарушының осы Заңның 49-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысын немесе осы Заңның 49-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көзделген актіні ескере отырып, қабылдайды.

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) приостанавливается начисление неустойки (пени, штрафов) по всем видам задолженности должника;";
часть вторую исключить;
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Суд в срок, не превышающий пяти рабочих дней, обязан опубликовать в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и соответствующей административно-территориальной единице по месту нахождения должника, получивших в установленном порядке право официального опубликования законодательных актов, в том числе и на интернет-ресурсе суда, объявление о возбуждении производства по делу о реабилитации на казахском и русском языках.";
39) подпункт 4) статьи 51 изложить в следующей редакции:
"4) иные действия, направленные на сохранность имущества должника на период рассмотрения дела о банкротстве.";
40) в статье 52:
в пункте 1 слова "дела о реабилитации" заменить словами "дела о реабилитации или банкротстве";
в пункте 2 слова "дела о банкротстве" заменить словами "дела о реабилитации или банкротстве";
41) пункт 3 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"3. Производство по делу о банкротстве, которое ранее приостановлено, возобновляется судом при отказе в применении реабилитационной процедуры или ее прекращении по основаниям, предусмотренным пунктами 2 и 5 статьи 82 настоящего Закона.";
42) статью 54 изложить в следующей редакции:
"Статья 54. Судебное разбирательство
1. По завершении предварительной подготовки дело о реабилитации или банкротстве должно быть назначено к судебному разбирательству, о чем суд выносит определение.
Дело о реабилитации или банкротстве должно быть рассмотрено на заседании суда в срок, не превышающий двух месяцев со дня его возбуждения.
2. В случае неявки в судебное заседание кредитора, подавшего заявление о признании должника банкротом, суд выносит определение об оставлении заявления без рассмотрения.
В случае неявки в судебное заседание должника суд выносит определение о принудительном приводе.";
43) подпункт 2) пункта 1 статьи 55 исключить;
44) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства
1. Решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства принимается судом с учетом заключения временного управляющего о финансовой устойчивости должника, предусмотренного подпунктом 3) пункта 1 статьи 49 настоящего Закона, или акта, предусмотренного подпунктом 2) пункта 3 статьи 49 настоящего Закона.

2. Соттың борышкерді банкрот деп тану туралы шешімінде:
1) банкроттық рәсімін қозғай отырып, борышкерді тарату;
2) борышкерді басқару құқығының уақытша басқарушыға өтуі;
3) шешім шығарылғанға дейін сотқа жүгінген кредиторлардың мәлімделген талаптарының сомасы;
4) банкроттың лауазымды адамдарының уақытша басқарушыға соттың борышкерді банкрот деп тану туралы шешімі шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде – құрылтай құжаттарын, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, он жұмыс күні ішінде – есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, жиырма жұмыс күні ішінде банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беруі;
5) банкрот мүлкіне салынған барлық шектеулер мен ауыртпалықтарды (банкрот шоттарына қойылған инкассолық өкімдерді, мүлікке тыйым салуларды және басқаларды) оларды тағайындаған органдардың тиісті шешімдері қабылданбастан, әкімшінің өтініші негізінде алу туралы нұсқаулар қамтылуға тиіс.
3. Борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы қазақ және орыс тілдеріндегі хабарландыруды уақытша басқарушы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін уәкілетті органға борышкерді банкрот деп таныған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жібереді.
Уәкілетті орган хабарландыруды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастыруға міндетті.
Борышкердi банкрот деп тану туралы жарияланымда:
1) борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешiм шығарған соттың атауы;
2) банкроттың тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі және орналасқан жерi;
3) банкротты мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.";
45) 57-бап алып тасталсын;
46) 58-бапта:
тақырыптағы "Кредитордың немесе прокурордың өтініші бойынша соттың" деген сөздер "Соттың" деген сөзбен ауыстырылсын;
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешімді сот уақытша басқарушының осы Заңның 49-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысын немесе осы Заңның 49-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көзделген актіні ескере отырып қабылдайды.
2. Сот уақытша басқарушының осы Заңның 49-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысын ескере отырып, борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешім шығарған жағдайда, борышкер өтініш берушіден Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен залалдардың орнын толтыруды талап етуге құқылы.";

2. В решении суда о признании должника банкротом должны содержаться указания о:
1) ликвидации должника с возбуждением процедуры банкротства;
2) переходе права управления должником к временному управляющему;
3) сумме заявленных требований кредиторов, обратившихся в суд до вынесения решения;
4) передаче должностными лицами банкрота временному управляющему в течение трех рабочих дней с даты вынесения решения суда о признании должника банкротом учредительных документов, печатей (при их наличии), штампов, в течение десяти рабочих дней – учетной документации, правоустанавливающих документов на имущество банкрота, в течение двадцати рабочих дней – материальных и иных ценностей, принадлежащих банкроту;
5) снятии всех ограничений и обременений на имущество банкрота (инкассовых распоряжений, выставленных на счета банкрота, арестов на имущество и других) без принятия соответствующих решений органов, их наложивших, на основании заявления администратора.
3. Объявление о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства на казахском и русском языках направляется в уполномоченный орган временным управляющим в срок не позднее двух рабочих дней со дня признания должника банкротом для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения объявления обязан разместить его на казахском и русском языках на своем интернет-ресурсе.
Публикация о признании должника банкротом должна содержать:
1) наименование суда, вынесшего решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства;
2) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) или наименование, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер и место нахождения банкрота;
3) сведения о государственной регистрации банкрота.";
45) статью 57 исключить;
46) в статье 58:
в заголовке слова "по заявлению кредитора или прокурора" исключить;
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Решение об отказе в признании должника банкротом принимается судом с учетом заключения временного управляющего о финансовой устойчивости должника, предусмотренного подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 49 настоящего Закона, или акта, предусмотренного подпунктом 1) пункта 3 статьи 49 настоящего Закона.
2. В случае вынесения судом решения об отказе в признании должника банкротом с учетом заключения временного управляющего о финансовой устойчивости должника, предусмотренного подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 49 настоящего Закона, должник вправе потребовать с заявителя возмещения убытков в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";

47) 59-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"59-бап. Оңалту туралы іс бойынша шешім
1. Оңалту рәсімін қолдану туралы шешімді сот уақытша әкімшінің осы Заңның 49-бабы 4-тармағының 2) тармақшасында көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындысын ескере отырып қабылдайды.
Уақытша әкімші осы Заңның 49-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны жасаған жағдайда, сот кредиторлар жиналысы келіскен кезде оңалту рәсімін қолдану туралы шешім шығарады.
2. Соттың борышкерге оңалту рәсімін қолдану туралы шешімінде:
1) оңалту рәсімін қолдану;
2) уақытша әкімшінің өкілеттігін тоқтату;
3) борышкерді оңалту жоспары бекітілгенге дейін осы Заңның 69-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында айқындалған тұлғаның басқаруы;
4) борышкердің кредиторлар жиналысымен келісілген борышкерді оңалту жоспарын оңалту рәсімін қолдану туралы шешім заңды күшіне енген күннен бастап үш айдан кешіктірілмейтін мерзімде ұсынуы;
5) оңалту рәсімін қолданудың осы Заңда көзделген салдарының басталуы туралы нұсқау қамтылуға тиіс.
3. Сот:
1) уақытша әкімші осы Заңның 49-бабы 4-тармағының 1) тармақшасында көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны жасаған;
2) уақытша әкімші осы Заңның 49-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны жасаған кезде кредиторлар жиналысы оңалту рәсімін қолдануға келіспеген жағдайларда, оңалту рәсімін қолданудан бас тартады.
Соттың оңалту рәсімін қолданудан бас тарту туралы шешімінде кредитордың оңалту рәсімін қолдану туралы өтініш беру салдарынан келтірілген залалдардың орнын толтыруды борышкерден талап ету құқығына нұсқау қамтылуға тиіс.";
48) 59-1-бапта:
1-тармақта:
"шешімін" деген сөзден кейін "оңалту жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылу қорытындысы бойынша борышкер қаржылық орнықтылықтың І сыныбына жатқызылатын, борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы банкроттықты басқарушының қорытындысын ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
"шығарады" деген сөз "қабылдайды" деген сөзбен ауыстырылсын;
2-тармақта:
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) банкроттықты басқарушының кредиторлар жиналысы осы Заңның 69-бабында көзделген тәртіппен борышкерді басқару жөніндегі өкілеттікті жүктеген органға немесе тұлғаға құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, мүлікке құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды беру туралы нұсқау қамтылуға тиiс.";

47) статью 59 изложить в следующей редакции:
"Статья 59. Решение по делу о реабилитации
1. Решение о применении реабилитационной процедуры принимается судом с учетом заключения временного администратора о финансовой устойчивости должника, предусмотренного подпунктом 2) пункта 4 статьи 49 настоящего Закона.
В случае составления временным администратором заключения о финансовой устойчивости должника, предусмотренного подпунктом 3) пункта 4 статьи 49 настоящего Закона, суд выносит решение о применении реабилитационной процедуры при согласии собрания кредиторов.
2. Решение суда о применении реабилитационной процедуры к должнику должно содержать указание о:
1) применении реабилитационной процедуры;
2) прекращении полномочий временного администратора;
3) управлении должником до утверждения плана реабилитации лицом, определенным подпунктом 1) пункта 1 статьи 69 настоящего Закона;
4) представлении должником согласованного с собранием кредиторов плана реабилитации должника в срок не позднее трех месяцев с даты вступления в законную силу решения о применении реабилитационной процедуры;
5) наступлении последствий применения реабилитационной процедуры, предусмотренных настоящим Законом.
3. Суд отказывает в применении реабилитационной процедуры в случаях:
1) составления временным администратором заключения о финансовой устойчивости должника, предусмотренного подпунктом 1) пункта 4 статьи 49 настоящего Закона;
2) несогласования собранием кредиторов применения реабилитационной процедуры при составлении временным администратором заключения о финансовой устойчивости должника, предусмотренного подпунктом 3) пункта 4 статьи 49 настоящего Закона.
В решении суда об отказе в применении реабилитационной процедуры должно содержаться указание на право кредитора потребовать от должника возмещения убытков, причиненных в результате подачи заявления о применении реабилитационной процедуры.";
48) в статье 59-1:
в пункте 1:
слово "выносится" заменить словом "принимается";
дополнить словами ", с учетом заключения банкротного управляющего о финансовой устойчивости должника, согласно которому должник по итогам реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации, подлежит отнесению к I классу финансовой устойчивости";
в пункте 2:
подпункт 5) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) передаче банкротным управляющим органу или лицу, на которые собранием кредиторов возложены полномочия по управлению должником в порядке, предусмотренном статьей 69 настоящего Закона, учредительных документов, учетной документации, правоустанавливающих документов на имущество, печатей (при их наличии), штампов, материальных и иных ценностей.";

49) 60-бап алып тасталсын;
50) 61, 63 және 64-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"61-бап. Әкiмшiлiк шығыстарды бөлу
1. Борышкерді банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылданған кезде әкімшілік шығыстар борышкердің мүлкіне жатқызылады және осы мүлік есебінен кезектен тыс орны толтырылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген әкімшілік шығыстарды сотқа жүгінген өтініш беруші сот:
1) оңалту немесе банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді тоқтату туралы ұйғарым;
2) оңалту рәсімін қолданудан немесе борышкерді банкрот деп танудан бас тарту туралы шешім шығарған жағдайларда төлейді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайларда, сотқа екі және одан көп кредитор жүгінген кезде әкімшілік шығыстар осындай кредиторлар арасында олардың талаптарына пропорционал бөлiнедi.";
"63-бап. Оңалту рәсiмiн қолдану
Оңалту рәсiмi борышкерлерге қатысты сот тәртiбiмен қолданылады.
64-бап. Оңалту рәсiмiн жүргізу мерзiмi
Оңалту рәсiмiн жүргiзу мерзiмiн сот оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарым шығарған кезде белгiлейдi және мұндай ұйғарым заңды күшіне енген күннен бастап есептеледі. Егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, сот оңалтуды басқарушының өтінішхаты бойынша кредиторлар жиналысының келiсімімен бұл мерзiмдi бір рет, бірақ алты айдан аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы.
Табиғи монополиялар субъектiлерi болып табылатын не Қазақстан Республикасының экономикасы үшiн маңызды стратегиялық мәнi бар, азаматтардың өмiрiне, денсаулығына, ұлттық қауiпсiздiкке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдар мен дара кәсіпкерлер, сондай-ақ қала құраушы заңды тұлғалар болып табылатын ұйымдар үшін сот оңалтуды басқарушының өтінішхаты бойынша кредиторлар жиналысының келiсімімен оңалту рәсімін жүргізу мерзімін бір рет, бірақ екі жылдан аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы.
Оңалту рәсімін жүргізу мерзімін ұзарту туралы өтінішхатты оңалтуды басқарушы оңалту рәсімін жүргізу мерзімі өткенге дейін жиырма жұмыс күні бұрын береді.
Осы баптың үшінші бөлігінде көрсетілген мерзімді сақтамау соттың оңалту рәсімін жүргізу мерзімін ұзартудан бас тартуы үшін негіз болып табылады.";
51) 65-бап алып тасталсын;
52) 66-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), оның құрылтайшылары (қатысушылары);";
5) тармақша алып тасталсын;

49) статью 60 исключить;
50) статьи 61, 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"Статья 61. Распределение административных расходов
1. При принятии решения о признании должника банкротом, применении реабилитационной процедуры административные расходы относятся на имущество должника и возмещаются за счет этого имущества вне очереди.
2. Административные расходы, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи, выплачиваются заявителем, обратившимся в суд, в случаях вынесения судом:
1) определения о прекращении производства по делу о реабилитации или банкротстве;
2) решения об отказе в применении реабилитационной процедуры или признании должника банкротом.
В случаях, указанных в части первой настоящего пункта, при обращении в суд двух и более кредиторов административные расходы распределяются между такими кредиторами пропорционально их требованиям.";
"Статья 63. Применение реабилитационной процедуры
Реабилитационная процедура применяется в отношении должников в судебном порядке.
Статья 64. Срок проведения реабилитационной процедуры
Срок проведения реабилитационной процедуры устанавливается судом при вынесении определения об утверждении плана реабилитации и исчисляется со дня вступления в законную силу такого определения. Суд вправе по ходатайству реабилитационного управляющего с согласия собрания кредиторов продлить этот срок один раз, но не более чем на шесть месяцев, если иное не установлено настоящей статьей.
Для организаций и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, а также организаций, являющихся градообразующими юридическими лицами, суд вправе по ходатайству реабилитационного управляющего с согласия собрания кредиторов продлить срок проведения реабилитационной процедуры один раз, но не более чем на два года.
Ходатайство о продлении срока проведения реабилитационной процедуры подается реабилитационным управляющим за двадцать рабочих дней до истечения срока проведения реабилитационной процедуры.
Несоблюдение срока, указанного в части третьей настоящей статьи, является основанием для отказа судом в продлении срока проведения реабилитационной процедуры.";
51) статью 65 исключить;
52) в статье 66:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) собственник имущества юридического лица – должника (уполномоченный им орган), его учредители (участники);";
подпункт 5) исключить;

53) 67-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оңалту рәсімін қолданады және тоқтатады;";
2) және 6) тармақшалар алып тасталсын;
54) 68 және 69-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"68-бап. Оңалту рәсімін қолданудың салдары
1. Соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап мынадай салдар басталады:
1) кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мүлікпен мәмілелер жасасуға тыйым салынады;
2) алынған қарыздар және шығарылған облигациялар бойынша сыйақыларды есепке жазу тоқтатылады;
3) төлеу мерзімі оңалту рәсімін қолданғаннан кейін басталған, моральдық зиянның орнын толтыру туралы талаптарды есепке алмағанда, өмiріне немесе денсаулығына зиян келтiргенi үшiн борышкер жауапты болатын азаматтарға төленетін төлемдердi қоспағанда, өз мүлкіне қатысты қабылданған соттардың шешімдерін, төрелік шешімдерді, мемлекеттік кіріс органдарының, сондай-ақ борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкі меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшыларының (қатысушыларының) шешімдерін орындау тоқтатыла тұрады.
2. Оңалту жоспары бекітілгеннен кейін:
1) борышкерді басқаруды осы Заңның 69-бабында көзделген тәртіппен кредиторлар жиналысы айқындаған тұлға жүзеге асырады;
2) оңалту жоспарында көзделгендерді қоспағанда, кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мүлікпен мәмілелер кредиторлар жиналысының келісімімен жасалады;
3) борышкердің өтініші және соттың оңалту жоспарын бекіту туралы заңды күшіне енген ұйғарымының көшірмесі негізінде борышкер мүлкіне салынған барлық шектеулер мен ауыртпалықтар (борышкер шоттарына қойылған инкассолық өкімдер, мүлікке тыйым салуларды және басқалар) оларды салған органдардың тиісті шешімдері қабылданбастан алынады.
69-бап. Оңалту рәсімінде борышкерді басқару
1. Оңалту рәсімінде борышкерді басқаруды кредиторлар жиналысының шешімі бойынша :
1) борышкер – дара кәсіпкер не борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген орган немесе тұлға;
2) оңалтуды басқарушы жүзеге асыруға құқылы.
Осы Заңның мақсаттары үшін дара кәсіпкерді оңалту рәсімінде борышкерді басқару деп оның істерін және мүлкін басқару түсініледі.
2. Егер кредиторлардың алғашқы жиналысында борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тұлғаға жүктеу туралы шешім қабылданса, онда кредиторлардың алғашқы жиналысы хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғалар арасынан оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдайды.
Оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдаған кезде әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінде тұрған тұлғаларға қатысты ұсынымдарды кредиторлар жиналысы осындай тұлғалардың кәсіптік бірлестіктерінен алуы мүмкін.
Кредиторлардың алғашқы жиналысы оңалтуды басқарушы сайланған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға оның кандидатурасы ұсынылғанға дейін мұндай оңалтуды басқарушыны хабардар етуге міндетті.
Уақытша әкімші осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шешім шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға кредиторлар жиналысының хаттамасын ұсынуға міндетті.
Уәкілетті орган кредиторлар жиналысының хаттамасын алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кредиторлар жиналысы таңдаған кандидатураны оңалтуды басқарушы етіп тағайындауға міндетті.

53) в статье 67:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) применяет и прекращает реабилитационную процедуру;";
подпункты 2) и 6) исключить;
54) статьи 68 и 69 изложить в следующей редакции:
"Статья 68. Последствия применения реабилитационной процедуры
1. Со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры наступают следующие последствия:
1) запрещается совершать сделки с имуществом вне рамок обычных коммерческих операций;
2) прекращается начисление вознаграждения по полученным займам и выпущенным облигациям;
3) приостанавливается исполнение принятых решений судов, арбитражных решений, решений органов государственных доходов, а также индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителей (участников) юридического лица – должника в отношении его имущества, за исключением выплат гражданам, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью без учета требований о возмещении морального вреда, срок уплаты которых наступил после применения реабилитационной процедуры.
2. После утверждения плана реабилитации:
1) управление должником осуществляется лицом, определенным собранием кредиторов в порядке, предусмотренном статьей 69 настоящего Закона;
2) сделки с имуществом вне рамок обычных коммерческих операций, за исключением предусмотренных планом реабилитации, совершаются с согласия собрания кредиторов;
3) на основании заявления должника и копии вступившего в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации снимаются все ограничения и обременения на имущество должника (инкассовые распоряжения на счета должника, аресты на имущество и другое) без принятия соответствующих решений органов, их наложивших.
Статья 69. Управление должником в реабилитационной процедуре
1. Управление должником в реабилитационной процедуре по решению собрания кредиторов вправе осуществлять:
1) индивидуальный предприниматель – должник либо орган или лицо, уполномоченные собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника;
2) реабилитационный управляющий.
Для целей настоящего Закона под управлением должником в реабилитационной процедуре индивидуального предпринимателя понимается управление его делами и имуществом.
2. В случае если на первом собрании кредиторов принято решение о возложении полномочий по управлению должником на лицо, указанное в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, то первое собрание кредиторов выбирает кандидатуру реабилитационного управляющего из числа лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.
При выборе кандидатуры реабилитационного управляющего рекомендации в отношении лиц, состоящих в реестре уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, могут быть получены собранием кредиторов в профессиональных объединениях таких лиц.
Первое собрание кредиторов не позднее трех рабочих дней со дня выбора реабилитационного управляющего обязано известить такого реабилитационного управляющего до представления его кандидатуры в уполномоченный орган.
Временный администратор в течение трех рабочих дней со дня вынесения решения, указанного в части первой настоящего пункта, обязан представить в уполномоченный орган протокол собрания кредиторов.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения протокола собрания кредиторов обязан назначить реабилитационным управляющим кандидатуру, выбранную собранием кредиторов.

Уәкілетті орган кандидатураны осы Заңның 12-бабы 5-тармағының бірінші бөлігі негізінде оңалтуды басқарушы етіп тағайындауға кедергі келтіретін мән-жайларды анықтаған кезде уәкілетті орган анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кредиторлар жиналысына оңалтуды басқарушының кандидатурасын тағайындаудан уәжді бас тартуды не осы Заңның 12-бабы 8-тармағының 3) тармақшасы негізінде әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінен оңалтуды басқарушының хабарламасын алып тастау туралы хабар жіберуге міндетті.
Уәкілетті орган ұсынылған кандидатураны тағайындаудан бас тартқан кезде кредиторлар жиналысы оңалтуды басқарушы етіп тағайындау үшін басқа кандидатураны ұсынуға міндетті.
3. Оңалту рәсімі барысында кредиторлар жиналысы борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді жүктеу туралы шешімді:
1) борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді оңалтуды басқарушыға жүктей отырып, борышкер – дара кәсіпкерді не борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органды немесе тұлғаны мұндай өкілеттіктерді орындаудан шеттету;
2) борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді борышкер – дара кәсіпкерге не борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органға немесе тұлғаға жүктей отырып, оңалтуды басқарушыны мұндай өкілеттіктерді орындаудан шеттету жолымен бір рет өзгертуге құқылы.
Кредиторлар жиналысы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген шешімді қабылдаған кезде кредиторлар жиналысы осы баптың 2-тармағында көзделген тәртіппен оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдауды жүзеге асырады.
Кредиторлар комитеті осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген шешім шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде уәкілетті органға кредиторлар жиналысының хаттамасын ұсынуға міндетті.
4. Кредиторлар жиналысының күн тәртібіне борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктерді борышкер – дара кәсіпкерге не борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органға немесе тұлғаға жүктей отырып, оңалтуды басқарушыны мұндай өкілеттіктерді орындаудан шеттету туралы мәселе енгізілген кезде кредиторлар комитеті кредиторлар жиналысы өткізілгенге дейін он жұмыс күні бұрын борышкер – дара кәсіпкерді, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесін (ол уәкілеттік берген органды), құрылтайшысын (қатысушысын) осындай мәселенің қаралатыны туралы хабардар етеді.

При выявлении уполномоченным органом обстоятельств, препятствующих назначению кандидатуры реабилитационным управляющим на основании части первой пункта 5 статьи 12 настоящего Закона, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня выявления обязан направить мотивированный отказ собранию кредиторов в назначении кандидатуры реабилитационного управляющего либо сообщение об исключении уведомления реабилитационного управляющего из реестра уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, на основании подпункта 3) пункта 8 статьи 12 настоящего Закона.
Собрание кредиторов при отказе уполномоченного органа в назначении представленной кандидатуры обязано представить другую кандидатуру для назначения реабилитационным управляющим.
3. Собрание кредиторов в ходе реабилитационной процедуры вправе один раз изменить решение о возложении полномочий по управлению должником путем:
1) отстранения индивидуального предпринимателя – должника либо органа или лица, уполномоченных собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника, от выполнения полномочий по управлению должником с возложением таких полномочий на реабилитационного управляющего;
2) отстранения реабилитационного управляющего от выполнения полномочий по управлению должником с возложением таких полномочий на индивидуального предпринимателя – должника либо орган или лицо, уполномоченные собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника.
При принятии собранием кредиторов решения, предусмотренного подпунктом 1) части первой настоящего пункта, собрание кредиторов в порядке, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи, осуществляет выбор кандидатуры реабилитационного управляющего.
Комитет кредиторов в течение трех рабочих дней со дня вынесения решения, указанного в части первой настоящего пункта, обязан представить в уполномоченный орган протокол собрания кредиторов.
4. При включении в повестку дня собрания кредиторов вопроса об отстранении реабилитационного управляющего от выполнения полномочий по управлению должником с возложением таких полномочий на индивидуального предпринимателя – должника либо орган или лицо, уполномоченные собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника, комитет кредиторов за десять рабочих дней до проведения собрания кредиторов извещает индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченный им орган), учредителя (участника) юридического лица – должника о рассмотрении такого вопроса.

Кредиторлар жиналысы осы баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көрсетілген шешімді қабылдаған жағдайда, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган) немесе құрылтайшысы (қатысушысы) кредиторлар жиналысының отырысы өткізілген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктер жүктелген орган немесе тұлға туралы құжаттарды ұсынуға міндетті.";
55) 70-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уақытша әкімші кредиторлардан мәлімделген талаптардың негізі мен сомасын растайтын құжаттарды сұратуға құқылы.";
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржылық орнықтылық туралы қорытынды жасау мақсатында бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есептілік құжаттары негізінде борышкердің қаржылық жағдайы туралы мәліметтер жинауды жүзеге асыруға;
2) үлгілік нысанға сәйкес борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны сотқа ұсынуға;";
3), 4) және 5) тармақшалар алып тасталсын;
6) тармақшадағы "осы Заңның 75-бабының 1-тармағында белгіленген мерзімде өтетін" деген сөздер алып тасталсын;
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) кредиторлардың алғашқы жиналысын ұйымдастыруға және өткізуге;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) осы Заңға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді орындауға міндетті.";
56) 71 және 72-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"71-бап. Оңалтуды басқарушының өкілеттігі
1. Оңалтуды басқарушы:
1) ұйымдардан, мемлекеттік органдардан және олардың лауазымды адамдарынан борышкер туралы ақпаратты сұратуға және алуға;
2) кредиторлар жиналысының келісімімен кәдімгі коммерциялық операциялар шеңберінен тыс мәмілелер жасауға;
3) кредиторлар жиналысының келісімімен борышкердің шығыстарын, оның ішінде борышкер жұмыскерлерінің еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстарын ұлғайтуға алып келетін шешімдер қабылдауға;
4) кредиторлардан мәлімделген талаптардың негізі мен сомасын растайтын құжаттарды сұратуға;
5) ақпараттық жүйені қолдана отырып, Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысуға;
6) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен кредиторлар жиналысы мен кредиторлар комитетінің, уәкілетті органның әрекеттеріне шағым жасауға құқылы.
2. Оңалтуды басқарушы тағайындалған күннен бастап және соттың оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарымы заңды күшіне енгенге дейін оңалтуды басқарушы:
1) кредиторлар талаптарының тізілімін жүргізуге;
2) осы Заңның 25-бабының 1-тармағында белгіленген әрекеттерді жасауға;

В случае если собранием кредиторов принято решение, указанное в подпункте 2) части первой пункта 3 настоящей статьи, собственник имущества (уполномоченный им орган) или учредитель (участник) юридического лица – должника обязан в течение двух рабочих дней со дня проведения заседания собрания кредиторов представить документы об органе или лице, на которые возложены полномочия по управлению должником.";
55) в статье 70:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Временный администратор вправе запрашивать у кредиторов документы, подтверждающие основание и сумму заявленных требований.";
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) осуществить сбор сведений о финансовом состоянии должника на основании документов бухгалтерского учета и финансовой отчетности с целью составления заключения о финансовой устойчивости;
2) представить в суд заключение о финансовой устойчивости должника в соответствии с типовой формой;";
подпункты 3), 4) и 5) исключить;
в подпункте 6) слова ", которое проводится в срок, установленный пунктом 1 статьи 75 настоящего Закона" исключить;
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) организовать и провести первое собрание кредиторов;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) выполнять иные полномочия в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.";
56) статьи 71 и 72 изложить в следующей редакции:
"Статья 71. Полномочия реабилитационного управляющего
1. Реабилитационный управляющий вправе:
1) запрашивать и получать от организаций, государственных органов и их должностных лиц информацию о должнике;
2) совершать сделки вне рамок обычных коммерческих операций с согласия собрания кредиторов;
3) с согласия собрания кредиторов принимать решения, влекущие за собой увеличение расходов должника, в том числе на оплату труда работников должника;
4) запрашивать у кредиторов документы, подтверждающие основание и сумму заявленных требований;
5) участвовать в отношениях, регулируемых законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, с применением информационной системы;
6) обжаловать действия собрания кредиторов и комитета кредиторов, уполномоченного органа в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
2. Со дня назначения реабилитационного управляющего и до вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации реабилитационный управляющий обязан:
1) вести реестр требований кредиторов;
2) совершать действия, установленные пунктом 1 статьи 25 настоящего Закона;

3) оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен осы Заңның 82-бабының 2-тармағында көзделген негіздердің бірі басталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сотқа жүгінуге;
4) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
3. Соттың оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарымы заңды күшіне енгеннен кейін оңалтуды басқарушы:
1) борышкер мүлкін басқаруға қабылдауға және борышкер мүлкін қорғау мен бақылауды қамтамасыз етуге;
2) оңалту жоспарының орындалуын қамтамасыз етуге;
3) кредиторлар талаптарының тізілімін жүргізуге;
4) оңалту жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы өтінішхатты кредиторлар жиналысында келісілгеннен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей сотқа жіберуге;
5) кредиторлар комитетінің мүшелеріне осы Заңның 27-бабының 4-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде хабарлама жіберуге;
6) осы Заңның 25-бабының 1-тармағында белгіленген әрекеттерді жасауға;
7) осы Заңның 7-бабында көрсетілген мән-жайлар кезінде борышкер немесе ол уәкілеттік берген адам жасаған мәмілелерді анықтауға және сот тәртібімен, оның ішінде осындай мәмілені анықтаған кредитордың өтінішхаты бойынша оларды жарамсыз деп тану не мүлікті қайтару туралы талап қоюға;
8) әр айдың 15-күнінен кешіктірмей алдыңғы айдағы қаржылық жағдай, жүргізілген мәмілелер туралы ақпаратты кредиторлар комитеті мүшелерінің назарына жеткізуге, кредиторлар комитетінің талабы бойынша кез келген ақпаратты беруге;
9) уәкілетті органға оңалту рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұратылатын ақпаратты уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде беруге;
10) борышкердің кез келген кредиторына оның жазбаша сұрау салуы негізінде өз қызметінің жүзеге асырылу барысы, борышкердің қаржылық жағдайы туралы толық ақпаратты оны алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей беруге;
11) бұрын оңалту рәсімінде борышкерді басқаруды борышкер – дара кәсіпкер не борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген орган немесе тұлға не шеттетілген оңалтуды басқарушы жүзеге асырған жағдайларда, оңалту кезіндегі құқыққа сыйымсыз әрекеттер жасау фактілерін анықтауға;
12) оңалтуды басқарушы шеттетілген (босатылған) жағдайда жаңадан тағайындалған оңалтуды басқарушыға соңғысы тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, борышкердің мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, борышкерге тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;

3) обратиться в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры в течение трех рабочих дней со дня наступления одного из оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 82 настоящего Закона;
4) выполнять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
3. После вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации реабилитационный управляющий обязан:
1) принять имущество должника в управление и обеспечить охрану и контроль имущества должника;
2) обеспечить исполнение плана реабилитации;
3) вести реестр требований кредиторов;
4) направить в суд ходатайство о внесении изменений и дополнений в план реабилитации не позднее пяти рабочих дней после согласования с собранием кредиторов;
5) направить уведомление членам комитета кредиторов в порядке и сроки, установленные пунктом 4 статьи 27 настоящего Закона;
6) совершать действия, установленные пунктом 1 статьи 25 настоящего Закона;
7) выявлять сделки, совершенные должником или уполномоченным им лицом при обстоятельствах, указанных в статье 7 настоящего Закона, и предъявлять требования о признании их недействительными либо возврате имущества в судебном порядке, в том числе по ходатайству кредитора, выявившего такую сделку;
8) не позднее 15 числа каждого месяца доводить до сведения членов комитета кредиторов информацию о финансовом состоянии, произведенных сделках за предыдущий месяц, предоставлять любую информацию по требованию комитета кредиторов;
9) предоставлять в уполномоченный орган текущую и запрашиваемую информацию о ходе осуществления реабилитационной процедуры по форме, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом;
10) предоставить полную информацию о ходе осуществления своей деятельности, финансовом состоянии должника любому кредитору должника на основании его письменного запроса не позднее десяти рабочих дней со дня его получения;
11) выявлять факты совершения неправомерных действий при реабилитации в случаях, если ранее управление должником в реабилитационной процедуре осуществлялось индивидуальным предпринимателем – должником либо органом или лицом, уполномоченным собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника либо отстраненным реабилитационным управляющим;
12) в случае отстранения (освобождения) реабилитационного управляющего передать вновь назначенному реабилитационному управляющему в течение трех рабочих дней со дня назначения последнего учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество должника, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие должнику;

13) осы Заңның 82-бабының 1-тармағында, 83-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда және тәртіппен оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен сотқа жүгінуге;
14) сот оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешім қабылдаған жағдайда, банкроттықты басқарушыға тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде – құрылтай құжаттарын, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, он жұмыс күні ішінде – есепке алу құжаттамасын, жиырма жұмыс күні ішінде банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
15) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
4. Егер борышкердің оңалту рәсімі қолданылғаннан кейін туындаған ақшалай міндеттемелерінің жалпы сомасы сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күнге кредиторлық берешектің жалпы сомасының бес пайызынан асып түссе, оңалтуды басқарушы борышкердің жаңа ақшалай міндеттемелерінің туындауына алып келетін әрбір кейінгі мәмілені кредиторлар жиналысының келісімімен жасайды.
72-бап. Оңалту рәсімінде кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыру
1. Уақытша әкімші оңалту туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органға оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды уәкілетті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру үшін жібереді.
Кредиторлардың талаптарын қабылдауды уақытша әкімші борышкердің орналасқан жері бойынша не әкімші ретінде қызметін бастағаны туралы хабарламада өзі көрсеткен әкімшінің тіркелген орны бойынша жүзеге асырады.
Уәкілетті орган хабарландыруды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Борышкердің интернет-ресурсы болған кезде көрсетілген интернет-ресурста хабарды жариялау міндетті болып табылады.
2. Кредиторлардың борышкерге қоятын талаптарын кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап бір ай мерзімнен кешіктірмей өздері мәлімдеуге тиіс.
Кредиторлардың талаптарында:
1) талаптың сомасы туралы (негізгі борыштың, сыйақының (мүдденің), тұрақсыздық айыбы мен өзге де айыппұл санкцияларының, залалдар сомасы туралы жеке-жеке) мәліметтер қамтылуға тиіс. Талап сомасы көрсетілген талап мәлімделген күнге айқындалады;
2) осы Заңның 25-бабының 1-тармағында көзделген, кредиторлар жиналысын өткізу туралы хабарлама тәсілдерінің бірін көрсету қамтылуға тиіс.
Салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқалары ұсыныла отырып, талаптың негізі мен сомасын растайтын құжаттардың (заңды күшіне енген сот шешімдері, шарттардың көшірмелері, борышкердің борышты мойындауы) көшірмелері талапқа қоса беріледі.
Кредиторлар талаптың негізі мен сомасын растайтын өзге құжаттарды да ұсынуға құқылы.
Егер сыйақы (мүдде) және залалдар бойынша осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген талап сомасы сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күнге өзгерсе, онда кредитор сот осындай шешім қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде көрсетілген өзгерісті ескере отырып, өзінің талаптарын қайта мәлімдейді.
Кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптары сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша теңгемен ескеріледі.

13) обратиться в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры в случаях и порядке, которые предусмотрены пунктом 1 статьи 82, пунктом 2 статьи 83 настоящего Закона;
14) в случае принятия судом решения о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства передать банкротному управляющему в течение трех рабочих дней со дня его назначения учредительные документы, печати (при их наличии), штампы, в течение десяти рабочих дней – учетную документацию, в течение двадцати рабочих дней – материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
15) выполнять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
4. Если общая сумма денежных обязательств должника, возникших после применения реабилитационной процедуры, превышает пять процентов от общей суммы кредиторской задолженности на дату принятия судом решения о применении реабилитационной процедуры, каждая последующая сделка, влекущая возникновение новых денежных обязательств должника, совершается реабилитационным управляющим с согласия собрания кредиторов.
Статья 72. Формирование реестра требований кредиторов в реабилитационной процедуре
1. Временный администратор направляет в уполномоченный орган объявление о возбуждении производства по делу о реабилитации и порядке заявления требований кредиторами для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа на казахском и русском языках в течение двух рабочих дней со дня возбуждения производства по делу о реабилитации.
Прием требований кредиторов осуществляется временным администратором по месту нахождения должника либо по месту регистрации администратора, указанного им в уведомлении о начале деятельности в качестве администратора.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения объявления обязан разместить его на своем интернет-ресурсе.
При наличии у должника интернет-ресурса опубликование сообщения на указанном интернет-ресурсе является обязательным.
2. Требования кредиторов к должнику должны быть заявлены ими не позднее чем в месячный срок со дня публикации объявления о порядке заявления требований кредиторами.
Требования кредиторов должны содержать:
1) сведения о сумме требования (отдельно о сумме основного долга, вознаграждения (интереса), неустойки и иных штрафных санкций, убытков). Сумма требования определяется на дату заявления указанного требования;
2) указание на один из способов уведомления о проведении собрания кредиторов, предусмотренных пунктом 1 статьи 25 настоящего Закона.
К требованию прилагаются копии документов, подтверждающих основание и сумму требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров, признание долга должником), с представлением оригиналов документов для сверки.
Кредиторы также вправе представить иные документы, подтверждающие основание и сумму требования.
В случае если сумма требования по вознаграждению (интересу) и убыткам, указанная в подпункте 1) части второй настоящего пункта, изменена на дату принятия судом решения о применении реабилитационной процедуры, то кредитор в течение десяти рабочих дней с даты принятия судом такого решения повторно заявляет свои требования с учетом указанного изменения.
Требования кредиторов, выраженные в иностранной валюте, учитываются в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату принятия судом решения о применении реабилитационной процедуры.

3. Кредитордың осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктіріліп мәлімделген талабы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізіледі, бірақ мұндай кредитор бір ай мерзімде мәлімделген кредиторлар талаптары толық қанағаттандырылғанға дейін кредиторлар жиналысында дауыс беру құқығынан айырылады.
4. Кредиторлардың талаптарын уақытша әкімші немесе оңалтуды басқарушы олар мәлімделген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Қарау нәтижелері бойынша танылған талаптар кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізуге жатады.
Кредиторлардың бұрын сотқа өздері мәлiмдеген талаптары, егер олар осы баптың 2-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сәйкес келсе, кредитордың өтініші болған кезде тiзiлiмге енгiзiлуi мүмкiн.
Кредиторлар талаптарының тізіліміне осы Заңның 90-бабының 7-тармағында көзделген талаптар енгізілмейді.
5. Кредиторлардың оңалту рәсiміне қатысуына байланысты шығыстары орнын толтыруға жатпайды.
6. Кредиторлардың талаптарын қарау нәтижелері туралы (талапты толық көлемде немесе бір бөлігін тану немесе танымау себептерін көрсете отырып танымау туралы) уақытша әкімші шешім қабылданған күннен кейінгі күні әрбір кредиторды жазбаша хабардар етуге міндетті.
Кредитордың талабын (толық көлемде немесе бір бөлігін) тану туралы хабарламада уақытша әкімші кредиторлардың алғашқы жиналысының өткізілетін күнін, уақытын, орнын және күн тәртібін көрсетуге міндетті.
Уақытша әкімшінің шешімімен келіспеген кезде кредитор уақытша әкімшінің хабарламасын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оңалту туралы істі қарайтын сотта оған шағым жасауға құқылы.
7. Уақытша әкімші тағайындалған күнінен бастап екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде кредиторлар талаптарының тізілімін, сондай-ақ талаптары танылмаған кредиторлардың тізбесін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысан бойынша қалыптастыруға және уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін қазақ және орыс тілдерінде уәкілетті органға жіберуге міндетті.
Уәкілетті орган уақытша әкімшіден кредиторлар талаптарының тізілімін алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей оны өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Қалыптастырылған кредиторлар талаптарының тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар уәкілетті орган айқындаған тәртіппен енгізіледі.
8. Кредитор кредиторлар талаптарының тізілімі жарияланған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде басқа кредиторлар талаптарының мөлшері мен негіздеріне шағым жасауға құқылы.";
57) 73-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3. Требование кредитора, заявленное позднее срока, указанного в пункте 2 настоящей статьи, включается в реестр требований кредиторов, но такой кредитор лишается права голоса в собрании кредиторов до полного удовлетворения требований кредиторов, заявленных в месячный срок.
4. Требования кредиторов должны быть рассмотрены временным администратором или реабилитационным управляющим в течение десяти рабочих дней с даты их заявления.
По результатам рассмотрения признанные требования подлежат включению в реестр требований кредиторов.
В реестр могут быть включены требования кредиторов, заявленные ими ранее в суд, если они отвечают требованиям, указанным в части второй пункта 2 настоящей статьи, при наличии заявления кредитора.
В реестр требований кредиторов не включаются требования, предусмотренные пунктом 7 статьи 90 настоящего Закона.
5. Расходы кредиторов, связанные с их участием в реабилитационной процедуре, возмещению не подлежат.
6. О результатах рассмотрения требований кредиторов (о признании или непризнании требования в полном объеме или в части с указанием причин непризнания) временный администратор обязан письменно уведомить каждого кредитора в день, следующий за днем принятия решения.
В уведомлении о признании требования кредитора (в полном объеме или в части) временный администратор обязан указать дату, время, место проведения и повестку дня первого собрания кредиторов.
При несогласии с решением временного администратора кредитор вправе обжаловать его в суде, рассматривающем дело о реабилитации, в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления временного администратора.
7. Временный администратор обязан в срок не позднее двух месяцев со дня его назначения сформировать в порядке, сроки и по форме, которые установлены уполномоченным органом, и направить в уполномоченный орган на казахском и русском языках реестр требований кредиторов, а также перечень кредиторов, чьи требования не признаны, для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Уполномоченный орган не позднее двух рабочих дней со дня получения от временного администратора реестра требований кредиторов обязан разместить его на своем интернет-ресурсе.
Изменения и дополнения в сформированный реестр требований кредиторов вносятся в порядке, определенном уполномоченным органом.
8. Кредитор вправе обжаловать размер и основания требований других кредиторов в течение двадцати рабочих дней с даты опубликования реестра требований кредиторов.";
57) в статье 73:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Оңалту жоспарында борышкердің төлем қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі нақты іс-шаралар (оңалту шаралары) және осы Заңның 77-бабының 2-тармағында көрсетілген кредиторлар талаптарын қанағаттандыру графигі қамтылуға тиіс.
Оңалту жоспарының үлгілік нысанын уәкілетті орган бекітеді.
Табиғи монополиялар субъектілері болып табылатын не Қазақстан Республикасының экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар, азаматтардың өміріне, денсаулығына, ұлттық қауіпсіздікке немесе қоршаған ортаға әсер ете алатын ұйымдардың және дара кәсіпкерлердің оңалту жоспары – тиісті орталық атқарушы органмен, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тиісті аумақтық органымен, ал қала құраушы заңды тұлғалардың оңалту жоспары – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың тиісті жергілікті атқарушы органымен келісіледі.
Ұсынылған оңалту жоспарын осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген келісетін мемлекеттік органдар келіп түскен күнінен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды.";
2-тармақ:
"кредиторлармен" деген сөзден кейін "және оңалтуды басқарушымен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әзірленген оңалту жоспары бір кезектегі кредиторлар талаптарын қанағаттандырудың тең шарттарын көздеуге тиіс."
5-тармақтағы "ақшалай қаражат" деген сөздер "ақша" деген сөзбен ауыстырылсын;
6 және 7-тармақтар алып тасталсын;
9-тармақтағы "2)" деген цифр "4)" деген цифрмен ауыстырылсын;
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Сот:
1) егер оңалту жоспарына қарсы дауыс берген кредитор сотқа оңалту жоспарында іске асырылуы осындай кредитордың талаптарын банкроттық рәсімін қолдануға қарағанда аз көлемде қанағаттандыруға алып келетін іс-шаралардың қамтылғандығы жөнінде негіздеме ұсынған;
2) осы Заңның 26-1-бабының талаптары сақталмаған жағдайларда, оңалту жоспарын бекітуден бас тартады.";
11-1-тармақ алып тасталсын;
12-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) борышкерді басқару құқығының оңалтуды басқарушыға өтуі туралы;
4) борышкердің оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде – оңалтуды басқарушыға құрылтай құжаттарын, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, он бес жұмыс күні ішінде – есепке алу құжаттамасын, екі ай ішінде материалдық және өзге де құндылықтарды беруі туралы нұсқаулар қамтылуға тиіс.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кредиторлар жиналысы борышкерді басқару жөніндегі өкілеттікті оңалтуды басқарушыға осы Заңның 69-бабының 2-тармағында көзделген тәртіппен жүктеген жағдайда осы тармақтың бірінші бөлігі 3) және 4) тармақшаларының ережелері қолданылады.";

"1. План реабилитации должен содержать конкретные мероприятия по восстановлению платежеспособности должника (реабилитационные меры) и график удовлетворения требований кредиторов, указанных в пункте 2 статьи 77 настоящего Закона.
Типовая форма плана реабилитации утверждается уполномоченным органом.
План реабилитации организаций и индивидуальных предпринимателей, являющихся субъектами естественных монополий либо имеющих важное стратегическое значение для экономики Республики Казахстан, способных оказать влияние на жизнь, здоровье граждан, национальную безопасность или окружающую среду, согласовывается с соответствующим центральным исполнительным органом, соответствующим территориальным органом Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, а градообразующих юридических лиц – с соответствующим местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы.
Представленный план реабилитации рассматривается согласующими государственными органами, указанными в части третьей настоящего пункта, в течение десяти рабочих дней со дня его поступления.";
пункт 2:
после слов "с кредиторами" дополнить словами "и реабилитационным управляющим";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Разработанный план реабилитации должен предусматривать равные условия удовлетворения требований кредиторов одной очереди.";
в пункте 5 слова "денежных средств" заменить словом "денег";
пункты 6 и 7 исключить;
в пункте 9 цифру "2)" заменить цифрой "4)";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Суд отказывает в утверждении плана реабилитации в случаях:
1) если кредитор, проголосовавший против плана реабилитации, представит суду обоснование, что план реабилитации содержит мероприятия, реализация которых повлечет удовлетворение требования такого кредитора в меньшем объеме, чем в случае применения процедуры банкротства;
2) несоблюдения требований статьи 26-1 настоящего Закона.";
пункт 11-1 исключить;
в пункте 12:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) о переходе права управления должником к реабилитационному управляющему;
4) о передаче должником реабилитационному управляющему в течение трех рабочих дней со дня вынесения определения об утверждении плана реабилитации учредительных документов, печатей (при их наличии), штампов, в течение пятнадцати рабочих дней – учетной документации, в течение двух месяцев – материальных и иных ценностей.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения подпунктов 3) и 4) части первой настоящего пункта применяются в случае возложения собранием кредиторов полномочий по управлению должником на реабилитационного управляющего в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 69 настоящего Закона.";

58) 75-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"75-бап. Кредиторлар жиналысының оңалту рәсіміндегі өкілеттігі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кредиторлардың алғашқы жиналысын уақытша әкімші кредиторлар талаптарының тізілімі уәкілетті органның интернет-ресурсында жарияланғаннан кейін оңалту туралы істің сотта қаралу кезеңінде өткізеді.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Кредиторлардың алғашқы жиналысының құзыретіне:
1) борышкерді басқару жөніндегі өкілеттікті борышкер – дара кәсіпкерге не борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органға немесе тұлғаға жүктеу туралы шешім қабылдау;
2) әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғалар арасынан оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдау;
3) борышкерді басқару жөніндегі өкілеттік жүктелген жағдайларда оңалтуды басқарушыға негізгі сыйақыны төлеу мөлшерін айқындау;
4) борышкер – дара кәсіпкердің не борышкерді басқару жөніндегі өкілеттік борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органға немесе тұлғаға жүктелген жағдайларда, осындай органның немесе тұлғаның ақшалай сыйақысының сомасын айқындау;
5) уақытша әкімші осы Заңның 49-бабы 4-тармағының 3) тармақшасында көзделген қаржылық орнықтылық туралы қорытындыны жасаған жағдайда оңалту рәсімін қолдануды келісу жатады.";
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар алып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кредиторлар комитеті құрамының санын айқындау және осы құрамын, кредиторлар комитетінің төрағасын бекіту;";
13) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) борышкерді басқару жөніндегі өкілеттік осы Заңның 69-бабының 3-тармағында көзделген тәртіппен өзіне жүктелген жағдайларда, оңалтуды басқарушының негізгі сыйақысының мөлшерін айқындау;";
14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) оңалтуды басқарушы оңалту рәсімінің мақсатына қол жеткізген жағдайда оған қосымша сыйақы мөлшерін айқындау;
15) борышкер – дара кәсіпкердің не борышкерді басқару жөніндегі өкілеттік осы Заңның 69-бабының 3-тармағында көзделген тәртіппен борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органға немесе тұлғаға жүктелген жағдайларда, осындай органның немесе тұлғаның ақшалай сыйақысының сомасын айқындау;";
16) тармақшадағы "(борышкердің)" деген сөз алып тасталсын;

58) в статье 75:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 75. Полномочия собрания кредиторов в реабилитационной процедуре";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Первое собрание кредиторов проводится временным администратором в период рассмотрения в суде дела о реабилитации после опубликования реестра требований кредиторов на интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. К компетенции первого собрания кредиторов относится:
1) принятие решения о возложении полномочий по управлению должником на индивидуального предпринимателя – должника либо орган или лицо, уполномоченные собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника;
2) выбор кандидатуры реабилитационного управляющего из числа лиц, включенных в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
3) определение размера выплаты основного вознаграждения реабилитационному управляющему в случаях, когда полномочия по управлению должником возложены на него;
4) определение суммы денежного вознаграждения индивидуального предпринимателя – должника либо органа или лица, уполномоченных собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника, в случаях, когда полномочия по управлению должником возложены на такие орган или лицо;
5) согласование применения реабилитационной процедуры в случае составления временным администратором заключения о финансовой устойчивости, предусмотренного подпунктом 3) пункта 4 статьи 49 настоящего Закона.";
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) определение численности и утверждение состава комитета кредиторов, председателя комитета кредиторов;";
подпункт 13) исключить;
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) определение размера основного вознаграждения реабилитационного управляющего в случаях, когда полномочия по управлению должником возложены на него в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 69 настоящего Закона;";
подпункты 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"14) определение размера дополнительного вознаграждения реабилитационному управляющему в случае достижения им цели реабилитационной процедуры;
15) определение суммы денежного вознаграждения индивидуального предпринимателя – должника либо органа или лица, уполномоченных собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника, в случаях, когда полномочия по управлению должником возложены на такие орган или лицо в порядке, предусмотренном пунктом 3 статьи 69 настоящего Закона;";
в подпункте 16) слово "(должника)" исключить;

59) 76-бапта:
6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1), 10-2) және 10-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) оңалту рәсімінде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттік жүктелген тұлғаны шеттету мәселесі бойынша кредиторлар жиналысын ұйымдастырады;
10-2) осы Заңның 82-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша оңалту рәсімін тоқтату мәселесі бойынша кредиторлар жиналысын ұйымдастырады;
10-3) борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытынды жасау қажеттігі туралы шешім қабылдайды;";
60) 77-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"77-бап. Борышкердің міндеттемелері бойынша есеп айырысу";
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап орындалу мерзімі оңалту рәсімін жүргізу кезеңінде басталған мынадай:
1) моральдық зиянның орнын толтыру жөніндегі міндеттемелерді қоспағанда, өміріне немесе денсаулығына келтірілген зиянның орнын толтыру жөніндегі, сондай-ақ жалақыдан және (немесе) өзге де кірістен ұсталған алименттерді төлеу жөніндегі;
2) еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдардың еңбегіне ақы төлеу және оларға өтемақылар төлеу жөніндегі, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдарды, міндетті зейнетақы жарналарын және міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар төлеу жөніндегі, қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторларға сыйақылар төлеу жөніндегі;
3) мәмілелерден, оның ішінде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттік жүктелген тұлға жасасқан мәмілелерден туындаған;
4) соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі заңды күшіне енген салықтық кезеңнен кейінгі салықтық кезеңдер үшін борышкер салықтық есептілікке сәйкес есептеген, салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша мемлекеттік кіріс органы есепке жазған салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелер борышкердің орындауына жатады.
2. Кредиторлардың оңалту рәсімі қолданылғанға дейін туындаған және кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген талаптарын қанағаттандыру, өміріне немесе денсаулығына келтірілген зиянның орнын толтыру жөніндегі талаптарды қоспағанда, соттың оңалту жоспарын бекіту туралы ұйғарымы заңды күшіне енгеннен кейін кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру графигіне сәйкес жүргізіледі.
Кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру графигі осы Заңның 100-бабының 2, 3, 4, 5, 6 және 7-тармақтарында және 101-бабының 1-тармағында белгіленген кезектілік пен есеп айырысу қағидалары сақтала отырып жасалады.
Өткен салықтық кезеңдер және соттың оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі заңды күшіне енген салықтық кезең үшін салық төлеуші салық есептілігінде есептеген, сондай-ақ салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша мемлекеттік кіріс органы есепке жазған салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелер туындаған кезде кредиторлар талаптарының тізіліміне және оңалту жоспарына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізіледі.";
3-тармақ алып тасталсын;

59) в статье 76:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктами 10-1), 10-2) и 10-3) следующего содержания:
"10-1) организует собрание кредиторов по вопросу отстранения лица, на которое возложены полномочия по управлению должником в реабилитационной процедуре;
10-2) организует собрание кредиторов по вопросу прекращения реабилитационной процедуры по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 1 статьи 82 настоящего Закона;
10-3) принимает решение о необходимости составления заключения о финансовой устойчивости должника;";
60) в статье 77:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 77. Расчеты по обязательствам должника";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Со дня вступления в законную силу решения суда о применении реабилитационной процедуры подлежат исполнению должником следующие обязательства, срок исполнения которых наступил в период проведения реабилитационной процедуры:
1) по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью, за исключением обязательств по возмещению морального вреда, а также по уплате удержанных из заработной платы и (или) иного дохода алиментов;
2) по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работающим по трудовому договору, по уплате социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, обязательных пенсионных взносов и обязательных профессиональных пенсионных взносов, отчислений и (или) взносов на обязательное социальное медицинское страхование, по выплате вознаграждений авторам за служебные изобретение, полезную модель, промышленный образец;
3) возникшие из сделок, в том числе заключенных лицом, на которое возложены полномочия по управлению должником;
4) по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных должником согласно налоговой отчетности, начисленных органом государственных доходов по результатам налоговых проверок за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором решение суда о применении реабилитационной процедуры вступило в законную силу.
2. Удовлетворение требований кредиторов, возникших до применения реабилитационной процедуры и включенных в реестр требований кредиторов, производится в соответствии с графиком удовлетворения требований кредиторов после вступления в законную силу определения суда об утверждении плана реабилитации, за исключением требований по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью.
График удовлетворения требований кредиторов составляется с соблюдением очередности и правил расчетов, установленных пунктами 2, 3, 4, 5, 6 и 7 статьи 100 и пунктом 1 статьи 101 настоящего Закона.
При возникновении обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет, исчисленных налогоплательщиком в налоговой отчетности, а также начисленных органом государственных доходов по результатам налоговых проверок за истекшие налоговые периоды и налоговый период, в котором решение суда о применении реабилитационной процедуры вступило в законную силу, в реестр требований кредиторов и план реабилитации вносятся соответствующие изменения и дополнения.";
пункт 3 исключить;

4-тармақтың 2) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осындай кредитордың талаптарын қанағаттандыру графигі бұзылған;";
"4) өзінің алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету нысанасы болып табылатын мүлік борышкердің қызметін жалғастыру немесе оңалту жоспарын іске асыру үшін талап етілмеген жағдайларда, өзінің алдындағы міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету нысанасы болып табылатын борышкер мүлкіне өндіріп алуды қолдану туралы сотқа жүгінуге құқылы.";
61) 78-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер борышкердi оңалту жоспарында оңалту шарасы ретiнде оның санациясы қамтылса, оңалту жоспарына сәйкес санацияға қатысушының борышкерге және (немесе) кредиторларға ақша аудару туралы жазбаша мiндеттемесi сомасы мен мерзiмдері көрсетіле отырып, жоспарға қоса берiлуге тиiс.
Дара кәсіпкер – борышкерді оңалту жоспарында санация қамтылмайды.";
62) 79-баптағы "борышкер мүлкiн" деген сөздер "борышкерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
63) 80-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 78-бабының 2-тармағында көзделген мiндеттеменi өзіне қабылдаған санацияға қатысушы, егер еңсерілмейтін күштiң әсері немесе кредиторлардың не борышкердің, борышкер мүлкi меншік иесiнiң (ол уәкілеттік берген органның) әрекеттерi нәтижесінде санация мақсаттарына қол жеткiзiлмегенiн дәлелдемесе, борышкер таратылғаннан кейiн оның өтелмеген мiндеттемелерi бойынша субсидиарлық жауаптылықта болады.";
2-тармақтағы "Дәрменсiз борышкердiң кредиторлар" деген сөздер "Кредиторлардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
64) 82 және 83-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"82-бап. Оңалту рәсiмiн тоқтату
1. Оңалтуды басқарушы:
1) борышкерге қатысты оңалту рәсiмiнiң мақсатына қол жеткізілген;
2) борышкердің оңалту рәсімі қолданылғаннан кейін туындаған ақшалай міндеттемелерінің жалпы сомасы сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күнге кредиторлық берешектің жалпы сомасының жиырма пайызынан асып түскен жағдайларда, кредиторлар жиналысының шешімімен борышкерге қатысты оңалту рәсiмiн тоқтату туралы өтiнiшпен сотқа жүгiнедi.
Оңалтуды басқарушының өтінішіне қорытынды есеп қоса беріледі.
2. Оңалтуды басқарушы кредиторлар жиналысы оңалту жоспарын келіспеген не осы Заңның 59-бабы 2-тармағының 4) тармақшасында белгіленген мерзімде борышкер оңалту жоспарын ұсынбаған жағдайларда, оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.
3. Борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшысы (қатысушысы):
1) оңалту жоспарын іске асыру нәтижесінде өз мүдделеріне нұқсан келтірілгенін растайтын мәліметтер болған;

подпункты 2) и 4) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) нарушения графика удовлетворения требований такого кредитора;";
"4) если имущество, являющееся предметом обеспечения исполнения обязательства перед ним, не требуется для продолжения деятельности должника или реализации плана реабилитации.";
61) пункт 1 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"1. Если план реабилитации должника в качестве реабилитационной меры содержит его санацию, к плану должно быть приложено письменное обязательство участника санации перечислить деньги должнику и (или) кредиторам в соответствии с планом реабилитации с указанием суммы и сроков.
План реабилитации должника – индивидуального предпринимателя не может содержать санацию.";
62) в статье 79 слова "имуществом должника" заменить словом "должником";
63) в статье 80:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Участник санации, принявший на себя обязательство, предусмотренное пунктом 2 статьи 78 настоящего Закона, несет субсидиарную ответственность по непогашенным обязательствам должника после его ликвидации, если не докажет, что цели санации не достигнуты в результате действия непреодолимой силы или действий кредиторов либо должника, собственника имущества должника (уполномоченного им органа).";
в пункте 2 слова "несостоятельного должника" исключить;
64) статьи 82 и 83 изложить в следующей редакции:
"Статья 82. Прекращение реабилитационной процедуры
1. Реабилитационный управляющий по решению собрания кредиторов обращается в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры в отношении должника в случаях, если:
1) цель реабилитационной процедуры в отношении должника достигнута;
2) общая сумма денежных обязательств должника, возникших после применения реабилитационной процедуры, превысила двадцать процентов от общей суммы кредиторской задолженности на дату принятия судом решения о применении реабилитационной процедуры.
К заявлению реабилитационного управляющего прилагается заключительный отчет.
2. Реабилитационный управляющий обращается в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры в случаях несогласования плана реабилитации собранием кредиторов либо непредставления должником плана реабилитации в срок, установленный подпунктом 4) пункта 2 статьи 59 настоящего Закона.
3. Собственник имущества (уполномоченный им орган), учредитель (участник) юридического лица – должника вправе обратиться в суд о прекращении реабилитационной процедуры в случае, если:
1) имеются сведения, подтверждающие причинение ущерба его интересам в результате реализации плана реабилитации;

2) оңалту рәсімінде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттік жүктелген тұлғаның әрекеттері (әрекетсіздігі) салдарынан өз мүдделеріне нұқсан келтірілгенін растайтын мәліметтер болған;
3) борышкердің оңалту рәсімі қолданылғаннан кейін туындаған ақшалай міндеттемелерінің жалпы сомасы сот оңалту рәсімін қолдану туралы шешім қабылдаған күнге кредиторлық берешектің жалпы сомасының жиырма пайызынан асып түскен жағдайда, оңалту рәсімін тоқтату туралы сотқа жүгінуге құқылы.
Оңалту рәсімінде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттіктер осы Заңның 69-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында аталған тұлғаға жүктелген жағдайда, осы тармақтың ережелері борышкер – дара кәсіпкерге қолданылады.
4. Кредитор (кредиторлар):
1) борышкерді оңалту жоспарын іске асыру өзінің мүліктік мүдделеріне нұқсан келтіретінін растайтын негіздер болған;
2) оңалтуды басқарушының әрекеттері (әрекетсіздігі) өзінің мүліктік мүдделеріне нұқсан келтіретінін растайтын негіздер болған;
3) кредиторлар жиналысын өткізу туралы тиісінше хабардар етілмеген кезде оңалту рәсімін тоқтату туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.
5. Сот оңалту жоспарын бекітуден бас тарту туралы ұйғарым шығарған жағдайда оңалту рәсімі тоқтатылады.
83-бап. Оңалту рәсімінен банкроттық рәсіміне өту
1. Оңалту рәсімінен банкроттық рәсіміне өту соттың оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешімі негізінде жүзеге асырылады.
2. Оңалту рәсімі барысында борышкердің қаржылық орнықтылықтың ІІІ сыныбына жатқызылатыны және оны банкрот деп тану үшін негіздер бар екендігі туралы қорытынды жасалған жағдайда, оңалтуды басқарушы кредиторлар жиналысы шешім қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінеді.
Борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны осы Заңның 49-1-бабының ережелерін ескере отырып, оңалтуды басқарушы жасайды.
3. Оңалту рәсімі барысында оңалтуды басқарушы борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны:
1) кредиторлар комитеті осы Заңның 71-бабы 3-тармағының 8) тармақшасында көзделген ақпаратты қарау нәтижелері бойынша осындай қорытындыны жасау қажеттігі туралы шешім қабылдаған;

2) имеются сведения, подтверждающие причинение ущерба его интересам в результате действий (бездействия) лица, на которое возложены полномочия по управлению должником в реабилитационной процедуре;
3) общая сумма денежных обязательств должника, возникших после применения реабилитационной процедуры, превысила двадцать процентов от общей суммы кредиторской задолженности на дату принятия судом решения о применении реабилитационной процедуры.
Положения настоящего пункта распространяются на индивидуального предпринимателя – должника в случае, если полномочия по управлению должником в реабилитационной процедуре возложены на лицо, указанное в подпункте 2) пункта 1 статьи 69 настоящего Закона.
4. Кредитор (кредиторы) вправе обратиться в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры при:
1) наличии оснований, подтверждающих, что реализация плана реабилитации должника наносит ущерб его имущественным интересам;
2) наличии оснований, подтверждающих, что действия (бездействие) реабилитационного управляющего наносят ущерб его имущественным интересам;
3) ненадлежащем уведомлении о проведении собрания кредиторов.
5. В случае вынесения судом определения об отказе в утверждении плана реабилитации реабилитационная процедура прекращается.
Статья 83. Переход от реабилитационной процедуры к процедуре банкротства
1. Переход от реабилитационной процедуры к процедуре банкротства осуществляется на основании решения суда о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства.
2. Реабилитационный управляющий в течение десяти рабочих дней со дня принятия решения собранием кредиторов обращается в суд с заявлением о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства в случае, если в ходе реабилитационной процедуры составлено заключение о том, что должник относится к III классу финансовой устойчивости и имеются основания для признания его банкротом.
Заключение о финансовой устойчивости должника составляется реабилитационным управляющим с учетом положений статьи 49-1 настоящего Закона.
3. Заключение о финансовой устойчивости должника в ходе реабилитационной процедуры составляется реабилитационным управляющим по форме, установленной уполномоченным органом, в месячный срок со дня:
1) принятия комитетом кредиторов решения о необходимости составления такого заключения по результатам рассмотрения информации, предусмотренной подпунктом 8) пункта 3 статьи 71 настоящего Закона;

2) борышкер кредитор алдындағы талаптарды қанағаттандыру графигін үш айдан аса орындамаған кезде осындай кредитордың өтінішхатын алған күннен бастап бір ай мерзімде уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша жасайды.
4. Оңалтуды басқарушының сотқа жүгінуі туралы шешім қабылданған кезде кредиторлар жиналысы хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғалар арасынан банкроттықты басқарушының кандидатурасын бір мезгілде сайлауға міндетті.
5. Сот оңалтуды басқарушының оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы өтінішін осы Заңда көзделген ерекшеліктерімен бірге азаматтық сот ісін жүргізудің жалпы қағидалары бойынша қарайды.
6. Істі қарау нәтижелері бойынша сот оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешім шығарады.";
65) 84-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі тоғыз айды құрайды және оны кредиторлар жиналысы осы баптың 2-тармағында көзделген негіздер болған кезде екі жылға дейін ұзартуы мүмкін.
Осы баптың 2-тармағында көзделген негіздер болған кезде банкроттық рәсімін жүргізу мерзімін осындай рәсімді жүргізудің жалпы мерзімі бес жылдан аспауға тиіс екені ескеріліп, қайта ұзартуға жол беріледі.
Банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі қайта ұзартылған жағдайда банкроттықты басқарушының негізгі сыйақысы және басқа да әкімшілік шығыстар осындай ұзартуға дауыс берген кредиторлардың қаражаты есебінен олардың кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген талаптарының сомасына пропорционал төленеді.
Банкроттық рәсімін жүргізу мерзімі соттың борышкерді банкрот деп тану туралы шешімі заңды күшіне енген күннен бастап есептеледі.";
2-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
66) 85-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банкрот мүлкiнің меншiк иесі (ол уәкілеттік берген орган), қатысушылар (құрылтайшылар);";
67) 86-бапта:
1) тармақшадағы ", ұзартады" деген сөз алып тасталсын;
2) тармақшадағы "заңды тұлғаны" деген сөздер "борышкерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) кредитордың өтініші бойынша әкімшілік шығыстар не банкроттық рәсімін жүргізу мақсаттары үшін алынған қарыз мөлшерінің негізділігін қарайды.";
68) 87-бапта:
1-тармақтың 1) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) заңды тұлға мүлкінің меншік иесіне, құрылтайшыларына (қатысушыларына), барлық органдарына мүлікті пайдалануға және өткізуге, сондай-ақ міндеттемелерді өтеуге тыйым салынады;";

2) получения ходатайства кредитора при неисполнении должником графика удовлетворения требований перед таким кредитором более трех месяцев.
4. При принятии решения об обращении реабилитационного управляющего в суд собрание кредиторов обязано одновременно избрать кандидатуру банкротного управляющего из числа лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.
5. Суд рассматривает заявление реабилитационного управляющего о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства по общим правилам гражданского судопроизводства с особенностями, предусмотренными настоящим Законом.
6. По результатам рассмотрения дела суд выносит решение о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства.";
65) в статье 84:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Срок проведения процедуры банкротства составляет девять месяцев и может быть продлен собранием кредиторов до двух лет при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
Допускается повторное продление срока проведения процедуры банкротства при наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, с учетом которого общий срок проведения такой процедуры не должен превышать пять лет.
В случае повторного продления срока проведения процедуры банкротства основное вознаграждение банкротного управляющего и другие административные расходы выплачиваются за счет средств кредиторов, проголосовавших за такое продление, пропорционально суммам их требований, включенных в реестр требований кредиторов.
Срок проведения процедуры банкротства исчисляется со дня вступления решения суда о признании должника банкротом в законную силу.";
подпункт 3) пункта 2 исключить;
66) подпункт 4) статьи 85 изложить в следующей редакции:
"4) собственник имущества банкрота (уполномоченный им орган), участники (учредители);";
67) в статье 86:
в подпункте 1) слово ", продлевает" исключить;
в подпункте 2) слова "юридического лица" заменить словом "должника";
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) по заявлению кредитора рассматривает обоснованность размера административных расходов либо займа, полученного для целей проведения процедуры банкротства.";
68) в статье 87:
подпункты 1) и 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) собственнику имущества, учредителям (участникам), всем органам юридического лица запрещаются использование и реализация имущества, а также погашение обязательств;";

"6) әкімшінің өтініші және борышкерді банкрот деп тану туралы сот шешімінің ұсынылған көшірмесі негізінде банкрот мүлкіне салынған барлық шектеулер мен ауыртпалықтар (борышкер шоттарына қойылған инкассолық өкімдер, мүлікке тыйым салулар және басқалар) оларды салған органдардың тиісті шешімдері қабылданбастан алып тасталады;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттың банкроттық рәсімін қозғау туралы ұйғарымы шығарылған күнге сатып алушыға берілмеген банкрот мүлкі банкроттың мүліктік массасының құрамына енгізіледі, ал кредитор немесе сатып алмаған сатып алушы орындалмаған міндеттеме бойынша банкроттық рәсімі шеңберінде борышкерге өз талаптарын қоюға құқылы.";
69) 88-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"88-бап. Уақытша басқарушының өкілеттігі
1. Уақытша басқарушы:
1) мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан сұрау салу берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өзіне өтеусіз негізде берілуге тиіс растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса алғанда, борышкер, оның мүлкі туралы ақпаратты сұратуға;
2) осы Заңның 7-бабында көрсетілген мән-жайлар кезінде борышкер жасаған мәмілелерді анықтауға және сот тәртібімен, оның ішінде осындай мәмілені анықтаған кредитордың өтінішхаты бойынша оларды жарамсыз деп тану және мүлікті қайтару туралы талап қоюға;
3) кредиторлардан мәлімделген талаптардың негізі мен сомасын растайтын құжаттарды сұратуға;
4) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2. Сот банкроттық туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап және оны қарау аяқталғанға дейін уақытша басқарушы:
1) борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытынды жасау мақсатында бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есептілік құжаттары негізінде борышкердің қаржылық жағдайы туралы мәліметтер жинауды жүзеге асыруға;
2) сотқа борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны ұсынуға;
3) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.
3. Соттың борышкерді банкрот деп тану туралы шешімі шығарылғаннан кейін және банкроттықты басқарушы тағайындалғанға дейін уақытша басқарушы:
1) борышкер банкрот деп танылған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде уәкілетті органға борышкерді банкрот деп тану туралы жарияланымды уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін қазақ және орыс тілдерінде жіберуге;
2) борышкер банкрот деп танылған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде уәкілетті органнан соттың банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген шешімі бар тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы және қозғалысы туралы ақпаратты сұратуға;

"6) на основании заявления администратора и представленной копии решения суда о признании должника банкротом снимаются все ограничения и обременения на имущество банкрота (инкассовые распоряжения, выставленные на счета должника, аресты на имущество и другие) без принятия соответствующих решений органов, их наложивших;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Имущество банкрота, не переданное приобретателю на дату вынесения определения суда о возбуждении процедуры банкротства, включается в состав имущественной массы банкрота, а кредитор или несостоявшийся приобретатель по неисполненному обязательству вправе предъявить свои требования к должнику в рамках процедуры банкротства.";
69) статью 88 изложить в следующей редакции:
"Статья 88. Полномочия временного управляющего:
1. Временный управляющий вправе:
1) запрашивать в государственных органах, у физических и юридических лиц информацию о должнике, его имуществе, включая копии подтверждающих документов, которые должны быть предоставлены ему на безвозмездной основе в срок не позднее десяти рабочих дней со дня подачи запроса;
2) выявлять сделки, совершенные должником при обстоятельствах, указанных в статье 7 настоящего Закона, и предъявлять требования о признании их недействительными и возврате имущества в судебном порядке, в том числе по ходатайству кредитора, выявившего такую сделку;
3) запрашивать у кредиторов документы, подтверждающие основание и сумму заявленных требований;
4) осуществлять иные права, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
2. Со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о банкротстве и до окончания его рассмотрения временный управляющий обязан:
1) осуществить сбор сведений о финансовом состоянии должника на основании документов бухгалтерского учета и финансовой отчетности с целью составления заключения о финансовой устойчивости должника;
2) представить в суд заключение о финансовой устойчивости должника;
3) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.
3. После вынесения решения суда о признании должника банкротом и до назначения банкротного управляющего временный управляющий обязан:
1) в течение двух рабочих дней с даты признания должника банкротом направить в уполномоченный орган на казахском и русском языках публикацию о признании должника банкротом для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа;
2) в течение семи рабочих дней с даты признания должника банкротом запросить у уполномоченного органа информацию о наличии и номерах банковских счетов лица, по которому имеется вступившее в законную силу решение суда о признании банкротом, об остатках и о движении денег на этих счетах;

3) банкроттың жұмыскерлерін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шартының алдағы уақытта тоқтатылатыны туралы хабардар етуге;
4) банкроттың лауазымды адамдарынан құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды қабылдауға;
5) уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысан бойынша кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыруға;
6) кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптарын сот борышкерді банкрот деп тану туралы шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша теңгемен есепке алуды белгіленген тәртіппен қамтамасыз етуге;
7) банкроттың мүліктік массасына түгендеу жүргізуге және түгендеу бойынша есепті кредиторлардың алғашқы жиналысына ұсынуға;
8) сот борышкерді банкрот деп тану туралы шешім қабылдаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кепілді кредиторға кепілге салынған мүлікті заттай қабылдау туралы ұсыныс жіберуге;
9) уәкілетті органға банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұратылатын ақпаратты уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде беруге;
10) кредитордың, банкрот – дара кәсіпкердің, банкрот – заңды тұлға мүлкі меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының) жазбаша сұрау салуы негізінде банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы сұрау салу алынған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлауға;
11) кредиторлар жиналысының өткізілетін күні, уақыты мен орны туралы кредиторларды хабардар етуге;
12) сот борышкер мен оның кредиторларының мүдделерін қозғайтын акт шығарған жағдайда, осы сот актісіне шағым жасау туралы мәселені қарау үшін өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғалған кредиторға не борышкерге оның көшіремесін алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ұсынуға;
13) кредиторлардың алғашқы жиналысын ұйымдастыруға және өткізуге;
14) банкроттықты басқарушыға тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;
15) соттың борышкерді банкрот деп тану туралы шешімінің күші жойылған жағдайда, борышкерге тиісті сот актісі қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, борышкердің мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, борышкерге тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды беруге;

3) уведомить работников банкрота о предстоящем прекращении трудового договора в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
4) принять от должностных лиц банкрота учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
5) сформировать реестр требований кредиторов в порядке, сроки и по форме, которые установлены уполномоченным органом;
6) обеспечивать в установленном порядке учет в тенге требований кредиторов, выраженных в иностранной валюте, по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату принятия судом решения о признании должника банкротом;
7) провести инвентаризацию имущественной массы банкрота и представить отчет по инвентаризации первому собранию кредиторов;
8) в течение пяти рабочих дней со дня принятия судом решения о признании должника банкротом направить залоговому кредитору предложение о принятии заложенного имущества в натуре;
9) предоставлять в уполномоченный орган текущую и запрашиваемую информацию о ходе осуществления процедуры банкротства по форме, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом;
10) на основании письменного запроса кредитора, индивидуального предпринимателя – банкрота, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителя (участника) юридического лица – банкрота сообщать о ходе осуществления процедуры банкротства не позднее трех рабочих дней со дня получения запроса;
11) уведомлять кредиторов о дате, времени и месте проведения собрания кредиторов;
12) в случае вынесения судом акта, затрагивающего интересы должника и его кредиторов, представить кредитору либо должнику, по заявлению которого возбуждено дело о банкротстве, его копию в течение трех рабочих дней со дня получения для рассмотрения вопроса об обжаловании данного судебного акта;
13) организовать и провести первое собрание кредиторов;
14) передать банкротному управляющему в течение трех рабочих дней со дня его назначения учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
15) в случае отмены решения суда о признании должника банкротом передать должнику в течение трех рабочих дней со дня принятия соответствующего судебного акта учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество должника, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие должнику;

16) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.";
70) 89-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасындағы "жасауға құқылы." деген сөздер "жасасуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен кредиторлар жиналысы мен кредиторлар комитетінің, уәкілетті органның әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағым жасауға;
5) банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін үш жыл ішінде қосылу, бөліну немесе бөлініп шығу жолымен жасалған және мүлікті шығаруға алып келген борышкердің қайта ұйымдастырылуын жарамсыз деп тану туралы сотқа жүгінуге құқылы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банкроттықты басқарушы:
1) тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей уақытша басқарушыдан құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгiлейтiн құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды қабылдауға;
2) тағайындалғанынан кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік органдардан, жеке және заңды тұлғалардан банкрот оған тиесілі (тиесілі болған) мүлік туралы ақпаратты және сұрау салу берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өзіне өтеусіз негізде берілуге тиіс растайтын құжаттардың көшірмелерін, егер оған уақытша басқарушы көрсетілген ақпаратты және құжаттарды бермеген болса, талап етіп алдыруға;
3) тағайындалғанынан кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органнан соттың банкрот деп тану туралы заңды күшіне енген шешімі бар тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары және қозғалысы туралы ақпарат сұратуға;
4) банкрот мүлкін қорғауды және бақылауды қамтамасыз етуге;
5) кредиторлар комитеті дебиторлық берешекті сату немесе факторинг шартын жасасу туралы шешім қабылдаған жағдайларды қоспағанда, банкрот алдында берешегі бар тұлғалар анықталған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей осы берешекті сот тәртібімен өндіріп алу туралы талап қоюға;
6) кредиторлар комитеті отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей реверсивтік факторинг шартын жасасуға;
7) осы Заңның 7-бабында көрсетілген мән-жайлар кезінде борышкер немесе ол уәкілеттік берген тұлға жасаған мәмілелерді анықтауға және сот тәртібімен, оның ішінде осындай мәмілені анықтаған кредитордың өтінішхаты бойынша оларды жарамсыз деп тану туралы не мүлікті қайтару туралы талап қоюға;

16) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.";
70) в статье 89:
пункт 1 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) обжаловать действия (бездействие), решения собрания кредиторов и комитета кредиторов, уполномоченного органа в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
5) обратиться в суд о признании недействительной реорганизации должника, совершенной путем присоединения, разделения или выделения в течение трех лет до возбуждения дела о банкротстве и приведшей к выводу имущества.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Банкротный управляющий обязан:
1) не позднее трех рабочих дней со дня его назначения принять от временного управляющего учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;
2) не позднее семи рабочих дней после его назначения истребовать от государственных органов, физических и юридических лиц информацию о банкроте, принадлежащем (принадлежавшем) ему имуществе и копии подтверждающих документов, которые должны быть предоставлены ему на безвозмездной основе в срок не позднее десяти рабочих дней со дня подачи запроса, если указанные информация и документы не переданы ему временным управляющим;
3) не позднее семи рабочих дней после его назначения запросить у уполномоченного органа информацию о наличии и номерах банковских счетов лица, по которому имеется вступившее в законную силу решение суда о признании банкротом, об остатках и о движении денег на этих счетах;
4) обеспечивать охрану и контроль за имуществом банкрота;
5) не позднее семи рабочих дней со дня установления лиц, имеющих задолженность перед банкротом, предъявить требования о взыскании этой задолженности в судебном порядке, за исключением случаев, когда комитет кредиторов принял решение о продаже дебиторской задолженности или заключении договора факторинга;
6) не позднее семи рабочих дней со дня подписания протокола заседания комитета кредиторов заключить договор реверсивного факторинга;
7) выявлять сделки, совершенные должником или уполномоченным им лицом при обстоятельствах, указанных в статье 7 настоящего Закона, и предъявлять требования о признании их недействительными либо о возврате имущества в судебном порядке, в том числе по ходатайству кредитора, выявившего такую сделку;

8) кредиторлар комитетінің шешімі негізінде кредиторлар комитеті отырысының хаттамасына қол қойылған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей банкроттық туралы іс қозғалғанға дейін борышкер жасасқан шарттарды өзгертуге, бұзуға, орындаудан бас тартуға немесе олардың жарамдылығын даулауға;
9) кредиторлар жиналысы келіскен оңалту жоспарын борышкер ұсынған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей борышкер – дара кәсіпкерге, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшысына (қатысушысына) оңалту жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуын ескере отырып, борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны ұсынуға;
10) сату жоспарына сәйкес банкрот мүлкін өткізуді жүзеге асыруға;
11) кредиторлар талаптарының тізілімін жүргізуге;
12) осы Заңның 11-бабының 4-тармағында аталған тұлғаларды анықтауға және оларды субсидиарлық жауаптылыққа тарту туралы талап қоюмен сотқа жүгінуге;
13) борышкердің пайдасына ақша келіп түскеннен кейiн бес жұмыс күнінен кешіктірмей кредиторлармен есеп айырысуды жүзеге асыруға, сондай-ақ кредиторлардың талаптарын қанағаттандырудың белгіленген тәртібіне сәйкес кредиторлармен есеп айырысуды жүргізуге;
14) уәкілетті органға банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы туралы ағымдағы және сұратылатын ақпаратты уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша, тәртіппен және мерзімдерде беруге;
15) кредиторға оның жазбаша сұрау салуы негізінде банкроттық рәсімінің жүзеге асырылу барысы, борышкердің қаржылық жағдайы туралы сұрау салу келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде хабарлауға;
16) егер банкроттықты басқарушымен жасалған банкроттық рәсімін жүргізу туралы шартта өзгеше белгіленбесе, сот банкрот пен оның кредиторларының мүдделерін қозғайтын сот актісін шығарған жағдайда, кредиторлар комитетіне осы сот актісіне шағым жасау туралы мәселені қарау үшін оның көшірмесін алған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде ұсынуға;
17) кредиторлар жиналысы мен комитеті отырыстарының өткізілетін күні, уақыты мен орны туралы кредиторларды хабардар етуге;
18) соттың банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарымы заңды күшіне енгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға банкроттың банктік шоттарын жабу туралы өтініш жіберуге, банкроттың мөрін (болған кезде) жоюға;
19) сот оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешім қабылдаған жағдайда, оңалтуды басқарушыдан тағайындалған күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды қабылдауға;

8) на основании решения комитета кредиторов не позднее десяти рабочих дней со дня подписания протокола заседания комитета кредиторов изменить, расторгнуть, отказаться от исполнения или оспорить действительность договоров, заключенных должником до возбуждения дела о банкротстве;
9) не позднее десяти рабочих дней со дня представления должником плана реабилитации, согласованного с собранием кредиторов, представить индивидуальному предпринимателю – должнику, собственнику имущества (уполномоченному им органу), учредителю (участнику) юридического лица – должника заключение о финансовой устойчивости должника с учетом реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации;
10) осуществлять реализацию имущества банкрота в соответствии с планом продажи;
11) вести реестр требований кредиторов;
12) выявить лиц, указанных в пункте 4 статьи 11 настоящего Закона, и обратиться в суд с иском о привлечении их к субсидиарной ответственности;
13) осуществлять расчеты с кредиторами не позднее пяти рабочих дней после поступления денег в пользу должника, а также проводить расчеты с кредиторами в соответствии с установленным порядком удовлетворения требований кредиторов;
14) предоставлять в уполномоченный орган текущую и запрашиваемую информацию о ходе осуществления процедуры банкротства по форме, в порядке и сроки, установленные уполномоченным органом;
15) сообщать о ходе осуществления процедуры банкротства, финансовом состоянии должника кредитору на основании его письменного запроса в срок не позднее трех рабочих дней со дня поступления запроса;
16) в случае вынесения судебного акта судом, затрагивающего интересы банкрота и его кредиторов, в течение семи рабочих дней со дня его получения представить комитету кредиторов его копию для рассмотрения вопроса об обжаловании данного судебного акта, если иное не установлено договором о проведении процедуры банкротства с банкротным управляющим;
17) уведомлять кредиторов о дате, времени и месте проведения заседаний собрания и комитета кредиторов;
18) в течение трех рабочих дней после вступления в законную силу определения суда о завершении процедуры банкротства направить в банк, организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, заявление о закрытии банковских счетов банкрота, уничтожить печать (при наличии) банкрота;
19) в случае принятия судом решения о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства принять от реабилитационного управляющего в течение трех рабочих дней со дня его назначения учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту;

20) құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, мүлікке құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, материалдық және өзге де құндылықтарды:
соттың борышкерді банкрот деп тану туралы шешімінің күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде – борышкерге немесе оңалтуды басқарушыға;
банкроттың кәсіпорнын сату кезінде тапсыру актісіне қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сатып алушыға беруге;
21) банкроттықты басқарушы шеттетілген (босатылған) жағдайда жаңадан тағайындалған банкроттықты басқарушыға ол тағайындалған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құрылтай құжаттарын, есепке алу құжаттамасын, банкроттың мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды, мөрлерді (олар болған кезде), мөртабандарды, банкротқа тиесілі материалдық және өзге де құндылықтарды, сондай-ақ банкроттың банктік шоттарының бар-жоғы және нөмірлері туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары туралы және қозғалысы туралы қолда бар ақпаратты беруге;
22) тағайындалған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде кредиторлар комитетімен банкроттық рәсімін жүргізу туралы шарт жасасуға;
23) құқық қорғау органдарына әдейі банкроттық белгілерінің бар екенін көрсететін қолда бар деректер туралы хабарлауға;
24) осы Заңның 6-бабында белгіленген жағдайларда, құрылтайшыны (қатысушыны) және (немесе) лауазымды адамды субсидиарлық жауаптылыққа тарту және осы Заңның 96-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын мөлшерде сомаларды өндіріп алу туралы талап қоюмен сотқа жүгінуге;
25) осы Заңға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді орындауға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сот оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешім қабылдағаннан кейін банкроттықты басқарушы:
1) уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін уәкілетті органға борышкерді банкрот деп тану және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды қазақ және орыс тілдерінде тағайындалған күнінен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей жіберуге де;
2) осы Заңның 88-бабы 3-тармағының 2) – 8) тармақшаларында және 92-бабының 1-тармағында көзделген міндеттерді орындауға да міндетті.";
71) 90, 91 және 92-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"90-бап. Банкроттық рәсімінде кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыру
1. Уақытша басқарушы тағайындалған күнінен бастап екі айдан кешіктірілмейтін мерзімде кредиторлар талаптарының тізілімін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және нысан бойынша қазақ және орыс тілдерінде қалыптастыруға міндетті.
Кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыру мақсатында уақытша басқарушы сот банкроттық туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей, ал егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор не мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса – тағайындалған күнінен бастап уәкілетті органға банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін қазақ және орыс тілдерінде жібереді.
Кредиторлардың талаптарын қабылдауды борышкердің орналасқан жері бойынша не әкімші ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламада өзі көрсеткен әкімшінің тіркелген орны бойынша уақытша басқарушы жүзеге асырады.
Уәкілетті орган хабарландыруды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
Борышкердің интернет-ресурсы болған кезде көрсетілген интернет-ресурста хабарды жариялау міндетті болып табылады.

20) передать учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности в течение трех рабочих дней со дня:
принятия решения об отмене решения суда о признании должника банкротом – должнику или реабилитационному управляющему;
подписания передаточного акта при продаже предприятия банкрота – покупателю;
21) в случае отстранения (освобождения) банкротного управляющего передать вновь назначенному банкротному управляющему в течение трех рабочих дней со дня его назначения учредительные документы, учетную документацию, правоустанавливающие документы на имущество банкрота, печати (при их наличии), штампы, материальные и иные ценности, принадлежащие банкроту, а также имеющуюся информацию о наличии и номерах банковских счетов банкрота, об остатках и о движении денег на этих счетах;
22) заключить договор о проведении процедуры банкротства с комитетом кредиторов в течение десяти рабочих дней с даты его назначения;
23) сообщить в правоохранительные органы об имеющихся данных, указывающих на наличие признаков преднамеренного банкротства;
24) в случаях, установленных статьей 6 настоящего Закона, обратиться в суд с иском о привлечении учредителя (участника) и (или) должностного лица к субсидиарной ответственности и взыскании сумм в размере, определяемом в соответствии с пунктом 3 статьи 96 настоящего Закона;
25) выполнять иные полномочия в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. После принятия судом решения о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства банкротный управляющий также обязан:
1) направить в уполномоченный орган на казахском и русском языках объявление о признании должника банкротом и порядке заявления требований кредиторами для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее двух рабочих дней со дня его назначения;
2) выполнять обязанности, предусмотренные подпунктами 2) – 8) пункта 3 статьи 88 и пунктом 1 статьи 92 настоящего Закона.";
71) статьи 90, 91 и 92 изложить в следующей редакции:
"Статья 90. Формирование реестра требований кредиторов в процедуре банкротства
1. Временный управляющий обязан в срок не позднее двух месяцев со дня его назначения сформировать на казахском и русском языках реестр требований кредиторов в порядке и по форме, которые установлены уполномоченным органом.
В целях формирования реестра требований кредиторов временный управляющий не позднее двух рабочих дней со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о банкротстве, а в случае, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам либо государственный орган или юридическое лицо с участием государства, – со дня его назначения направляет в уполномоченный орган объявление о возбуждении производства по делу о банкротстве и порядке заявления требований кредиторами на казахском и русском языках для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Прием требований кредиторов осуществляется временным управляющим по месту нахождения должника либо по месту регистрации администратора, указанного им в уведомлении о начале деятельности в качестве администратора.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения объявления обязан разместить его на своем интернет-ресурсе.
При наличии у должника интернет-ресурса опубликование сообщения на указанном интернет-ресурсе является обязательным.

2. Уақытша басқарушы сот орындаушыларынан заңды күшіне енген сот шешімін немесе борышкерден ақша өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде осындай кредиторларды банкроттық туралы іс қозғау (борышкерді банкрот деп тану) және талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы жазбаша хабардар етеді.
Уақытша басқарушы банкроттық туралы іс қозғалған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде, ал егер салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор не мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға өтініш беруші болып табылса – тағайындалған күнінен бастап борышкер өздерінің алдында өміріне немесе денсаулығына зиян келтіргені үшін жауапты болатын азаматтарды банкроттық туралы іс қозғау (борышкерді банкрот деп тану туралы) және талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы да жазбаша хабардар етеді.
3. Кредиторлар банкротқа қоятын талаптарын кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыру жарияланған күннен бастап бір ай мерзімде мәлімдеуге тиіс.
Кредиторлардың талаптарында:
1) талаптың сомасы туралы (негізгі борыштың, сыйақының (мүдденің), тұрақсыздық айыбы мен өзге де айыппұл санкцияларының, залалдардың сомасы туралы жеке-жеке) мәліметтер қамтылуға тиіс. Талап сомасы көрсетілген талап мәлімделген күнге айқындалады;
2) осы Заңның 25-бабының 1-тармағында көзделген, кредиторлар жиналысын өткізу туралы хабарлама тәсілдерінің бірін көрсету қамтылуға тиіс.
Салыстыру үшін құжаттардың түпнұсқалары ұсыныла отырып, талаптың негізі мен сомасын растайтын құжаттардың көшірмелері (соттардың заңды күшіне енген шешімдері, шарттардың көшірмелері, борышкердің борышты мойындауы) талапқа қоса беріледі.
Егер сыйақы (мүдде) мен залалдар бойынша осы тармақтың екінші бөлігінің 1) тармақшасында көрсетілген талап сомасы сот борышкерді банкрот деп тану туралы шешім қабылдаған күнге өзгертілсе, онда сот осындай шешім қабылдаған күннен бастап он жұмыс күні ішінде кредитор өзгерісті ескере отырып, өзінің талаптарын қайта мәлімдейді.
Кредиторлар талаптың негізі мен сомасын растайтын өзге де құжаттарды ұсынуға да құқылы.
Кредитордың талабы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен өндіріп алуға жатпайтын бөлігінде кредиторлар талаптарының тізіліміне талап қоюдың ескіру мерзімінің өтуі себебінен енгізілмейді.
Кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптары сот борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешім қабылдаған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ресми бағам бойынша теңгемен есепке алынады.

2. Временный управляющий в течение двух рабочих дней со дня получения от судебных исполнителей вступившего в законную силу решения суда или исполнительных документов о взыскании с должника денег письменно уведомляет таких кредиторов о возбуждении дела о банкротстве (признании должника банкротом) и порядке заявления требований.
Временный управляющий в течение двух рабочих дней со дня возбуждения дела о банкротстве, а в случае, если заявителем является кредитор по налогам и таможенным платежам либо государственный орган или юридическое лицо с участием государства, – со дня его назначения также письменно уведомляет граждан, перед которыми должник несет ответственность за причинение вреда жизни или здоровью, о возбуждении дела о банкротстве (о признании должника банкротом) и порядке заявления требований.
3. Требования кредиторов к банкроту должны быть заявлены ими в месячный срок со дня публикации объявления о порядке заявления требований кредиторами.
Требования кредиторов должны содержать:
1) сведения о сумме требования (отдельно о сумме основного долга, вознаграждения (интереса), неустойки и иных штрафных санкций, убытков). Сумма требования определяется на дату заявления указанного требования;
2) указание на один из способов уведомления о проведении собрания кредиторов, предусмотренных пунктом 1 статьи 25 настоящего Закона.
К требованию прилагаются копии документов, подтверждающих основание и сумму требования (вступившие в законную силу решения судов, копии договоров, признание долга должником), с представлением оригиналов документов для сверки.
В случае если сумма требования по вознаграждению (интересу) и убыткам, указанная в подпункте 1) части второй настоящего пункта, изменена на дату принятия судом решения о признании должника банкротом, то кредитор в течение десяти рабочих дней с даты принятия судом такого решения повторно заявляет свои требования с учетом изменения.
Кредиторы также вправе представить иные документы, подтверждающие основание и сумму требования.
Требование кредитора не может быть включено в реестр требований кредиторов в той части, которая не подлежала бы взысканию в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан, по причине истечения срока исковой давности.
Требования кредиторов, выраженные в иностранной валюте, учитываются в тенге по официальному курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату принятия судом решения о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства.

4. Қалыптастырылған кредиторлар талаптарының тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар уәкілетті орган айқындаған тәртіппен енгізіледі.
5. Кредитордың осы баптың 3-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кешіктіріліп мәлімделген талабы кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізіледі, бірақ мұндай кредитор бір ай мерзімде мәлімделген кредиторлар талаптары толық қанағаттандырылғанға дейін кредиторлар жиналысында дауыс беру құқығынан айырылады.
6. Кредиторлардың талаптарын уақытша басқарушы немесе банкроттықты басқарушы осындай талаптар мәлімделген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Танылған талаптар карау нәтижелері бойынша кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізуге жатады.
Кредиторлардың сотқа бұрын өздері мәлiмдеген талаптары, егер олар осы баптың 3-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген талаптарға сай келсе, кредитордың өтініші болған кезде тiзiлiмге енгiзiлуi мүмкiн.
7. Кредиторлар талаптарының тізіліміне:
1) кредиторлардың Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы заңнамасында айқындалған, бөлiнген активтермен қамтамасыз етілген талаптары және мынадай мүлiктi: ипотекалық тұрғын үй қарызы шарттары бойынша (ипотекалық куәліктердің кепілін қоса алғанда) талап құқықтарын, сондай-ақ ұстаушыларында көрсетілген облигацияларға меншік құқығы мәмілелер не Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де негіздер бойынша туындаған немесе оларға көшкен жағдайларда Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарының кепілімен қамтамасыз етілген ипотекалық облигацияларды ұстаушылардың талаптары;
2) кредиторлардың мемлекет кепiлгерлiгiмен қамтамасыз етiлген инфрақұрылымдық облигациялар бойынша талаптары;
3) борышкер құрылтайшыларының (қатысушыларының) еңбекке ақы төлеу, еңбек шарттары бойынша өтемақылар төлеу жөніндегі талаптарын, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары және мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша міндеттемелерді қоспағанда, олардың талаптары;
4) кепіл беруші үшінші тұлғалар болған жағдайларда, кепілді кредиторлардың кепіл нысанасына өндіріп алуды қолдану нәтижелері бойынша өтелген талаптары енгізілмейді.
8. Кредиторлар борышкерге берешектің сомасын және осы сомаға тиесілі сыйақыны (мүддені), борышкер тарапынан міндеттемелерді орындамаудан немесе тиісінше орындамаудан келтірілген залалдарды, тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) және өзге де айыппұл санкцияларын қамтитын талаптарды қоюға құқылы.

4. Изменения и дополнения в сформированный реестр требований кредиторов вносятся в порядке, определенном уполномоченным органом.
5. Требование кредитора, заявленное позднее срока, указанного в части первой пункта 3 настоящей статьи, включается в реестр требований кредиторов, но такой кредитор лишается права голоса в собрании кредиторов до полного удовлетворения требований кредиторов, заявленных в месячный срок.
6. Требования кредиторов должны быть рассмотрены временным управляющим или банкротным управляющим в течение десяти рабочих дней с даты заявления таких требований.
По результатам рассмотрения признанные требования подлежат включению в реестр требований кредиторов.
В реестр могут быть включены требования кредиторов, заявленные ими ранее в суд, если они отвечают требованиям, указанным в части второй пункта 3 настоящей статьи, при наличии заявления кредитора.
7. В реестр требований кредиторов не включаются:
1) требования кредиторов, определенных законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, обеспеченные выделенными активами, и требования держателей ипотечных облигаций, обеспеченные залогом следующего имущества: прав требования по договорам ипотечного жилищного займа (включая залог ипотечных свидетельств), а также государственных ценных бумаг Республики Казахстан в случаях, когда право собственности на указанные облигации возникло у их держателей или перешло к ним по сделкам либо иным основаниям, предусмотренным законами Республики Казахстан;
2) требования кредиторов по инфраструктурным облигациям, обеспеченным поручительством государства;
3) требования учредителей (участников) должника, за исключением их требований по оплате труда, выплате компенсаций по трудовым договорам, обязательства по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам и обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование;
4) требования залоговых кредиторов, погашенных по результатам обращения взыскания на предмет залога в случаях, когда залогодателем выступают третьи лица.
8. Кредиторы вправе предъявить к должнику требования, включающие в себя сумму задолженности и причитающиеся на эту сумму вознаграждение (интерес), убытки, причиненные неисполнением или ненадлежащим исполнением обязательства со стороны должника, неустойки (штрафы, пени) и иные штрафные санкции.

9. Сыйақының (мүдденiң) және залалдардың сомасы сот борышкердi банкрот деп тану туралы шешiм қабылдаған күнге айқындалады.
10. Кредиторлардың банкроттық рәсiміне қатысуына байланысты шығыстары орнын толтыруға жатпайды.
91-бап. Кредиторлардың талаптарын қарау
1. Кредиторлардың талаптарын қарау нәтижелері туралы (талапты толық көлемде немесе бір бөлігін тану немесе танымау себептерін көрсете отырып, танымау туралы) уақытша басқарушы шешім қабылданған күннен кейінгі күні әрбір кредиторды жазбаша хабардар етуге міндетті. Кредиторлардың борышкер банкрот деп танылғаннан кейін мәлімделген талаптары бойынша уақытша немесе банкроттықты басқарушы шешім қабылданған күннен кейінгі күні осындай кредиторды жазбаша хабардар етуге міндетті.
Кредитордың талабын (толық көлемде немесе бір бөлігін) тану туралы хабарламада уақытша немесе банкроттықты басқарушы кредиторлардың алғашқы жиналысының өткізілетін күнін, уақытын, орнын және күн тәртібін көрсетуге міндетті.
Осы тармақтың екінші бөлігінің ережелері сот оңалту рәсімін тоқтату, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешім қабылдаған жағдайда, банкроттықты басқарушыға қолданылады.
2. Уақытша немесе банкроттықты басқарушының шешімімен келіспеген жағдайда кредитор талаптарды қарау нәтижелері туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде мұндай шешімге банкроттық туралы істі қарайтын сотта шағым жасауға құқылы.
92-бап. Кредиторлар талаптарының тізілімін жариялау
1. Уақытша басқарушы қалыптастырылған кредиторлар талаптарының тізілімін, сондай-ақ талаптары танылмаған кредиторлардың тізбесін уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру үшін уәкілетті органға кредиторлар талаптарының тізілімі қалыптастырылған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жіберуге міндетті.
Уәкілетті орган кредиторлар талаптарының тізілімін алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастыруға міндетті.
2. Кредитор өз талабының мөлшеріне, сондай-ақ жарияланған тізілімге енгізілген басқа кредиторлар талаптарының мөлшері мен негізіне жарияланған күнінен бастап он жұмыс күні ішінде шағым жасауға құқылы.
Жарияланған тізілімге енгізілген кредиторлар талаптарының мөлшері мен негізіне осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген мерзімдерде борышкер – дара кәсіпкер де, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі де (ол уәкілеттік берген орган да), құрылтайшысы да (қатысушысы да) шағым жасауы мүмкін.";
72) 93-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

9. Сумма вознаграждения (интереса) и убытков определяется на дату принятия судом решения о признании должника банкротом.
10. Расходы кредиторов, связанные с их участием в процедуре банкротства, возмещению не подлежат.
Статья 91. Рассмотрение требований кредиторов
1. О результатах рассмотрения требований кредиторов (о признании или непризнании требования в полном объеме или в части с указанием причин непризнания) временный управляющий обязан письменно уведомить каждого кредитора в день, следующий за днем принятия решения. По требованиям кредиторов, заявленных после признания должника банкротом, временный или банкротный управляющий обязан письменно уведомить такого кредитора в день, следующий за днем принятия решения.
В уведомлении о признании требования кредитора (в полном объеме или в части) временный или банкротный управляющий обязан указать дату, время, место проведения и повестку дня первого собрания кредиторов.
Положения части второй настоящего пункта распространяются на банкротного управляющего в случае принятия судом решения о прекращении реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства.
2. В случае несогласия с решением временного или банкротного управляющего кредитор вправе в течение десяти рабочих дней со дня получения уведомления о результатах рассмотрения требований обжаловать такое решение в суде, рассматривающем дело о банкротстве.
Статья 92. Опубликование реестра требований кредиторов
1. Временный управляющий обязан направить сформированный реестр требований кредиторов, а также перечень кредиторов, чьи требования не признаны, в уполномоченный орган в срок не позднее трех рабочих дней со дня формирования реестра требований кредиторов для размещения на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Уполномоченный орган в течение двух рабочих дней со дня получения реестра требований кредиторов обязан разместить его на своем интернет-ресурсе.
2. Кредитор вправе обжаловать размер своего требования, а также размер и основания требований других кредиторов, включенных в опубликованный реестр, в течение десяти рабочих дней со дня его опубликования.
Размер и основания требований кредиторов, включенных в опубликованный реестр, могут быть обжалованы также индивидуальным предпринимателем – должником, собственником имущества (уполномоченным им органом), учредителем (участником) юридического лица – должника в сроки, установленные в части первой настоящего пункта.";
72) в статье 93:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:

"2. Кредиторлардың алғашқы жиналысында:
1) кепілге салынған мүлікті қоспағанда, мүлікке бағалау жүргізу туралы шешім қабылданады;
2) хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғалар арасынан банкроттықты басқарушының кандидатурасы таңдалады;
3) кредиторлар комитеті құрамының саны айқындалады және осы құрам, кредиторлар комитетінің төрағасы бекітіледі;
4) кредиторлар комитетінің жұмыс регламенті бекітіледі;
5) банкроттың мүліктік массасын түгендеу туралы есеп қаралады;
6) банкроттың қызметін жалғастыру (тоқтату) туралы шешім қабылданады.
3. Кредиторлар жиналысының құзыретіне:
1) хабарламалары әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізілген тұлғалар арасынан банкроттықты басқарушының кандидатурасын таңдау;
2) кредиторлар комитетінің құрамына өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
3) банкрот мүлкін тікелей сату туралы шешім қабылдау;
4) лизинг нысанасын мерзімінен бұрын сатып алу туралы шешім қабылдау;
5) банкроттықты басқарушыға уәкілетті орган белгілеген шекте негізгі сыйақы мөлшерін айқындау;
6) банкроттық рәсімін жүргізу мерзімін ұзарту туралы шешім қабылдау;
7) қорытынды есепті келісу;
8) банкроттық рәсімін жүргізу үшін банкроттықты басқарушының қарыз алуы туралы шешім қабылдау;
9) бітімгершілік келісім жасасу туралы шешім қабылдау;
10) банкроттық рәсімі барысында оңалту рәсіміне өту туралы шешім қабылдау;
11) осы Заңның 95-1-бабында көзделген жағдайда оңалту жоспарын келісу;
12) кредитордың кредиторлар жиналысына келмеу себебін дәлелді себеп ретінде тану туралы шешім қабылдау;
13) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтар жатады.";
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банкроттықты басқарушының кандидатурасын таңдаған кезде кредиторлар жиналысы әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінде тұрған тұлғаларға қатысты ұсынымдарды әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалардың кәсіптік бірлестіктерінен алуы мүмкін.";
төртінші бөліктегі "3-тармағының" және "12-бабының 8-тармағы бірінші бөлігі 10) тармақшасының" деген сөздер тиісінше "5-тармағының бірінші бөлігі" және "12-бабы 8-тармағының 3) тармақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
73) 94-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"94-бап. Банкроттық рәсімінде кредиторлар комитетінің өкілеттігі
Кредиторлар комитеті:
1) банкроттық рәсімінің жүргізілуіне және банкроттықты басқарушының қызметіне жедел бақылауды жүзеге асырады;
2) банкроттықты басқарушымен шарт жасасады және оны бұзады;

"2. На первом собрании кредиторов:
1) принимается решение о проведении оценки имущества, за исключением заложенного имущества;
2) выбирается кандидатура банкротного управляющего из числа лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
3) определяется численность и утверждаются состав комитета кредиторов, председатель комитета кредиторов;
4) утверждается регламент работы комитета кредиторов;
5) рассматривается отчет об инвентаризации имущественной массы банкрота;
6) принимается решение о продолжении (прекращении) деятельности банкрота.
3. К компетенции собрания кредиторов относятся:
1) выбор кандидатуры банкротного управляющего из числа лиц, уведомления которых включены в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора;
2) внесение изменений и дополнений в состав комитета кредиторов;
3) принятие решения о прямой продаже имущества банкрота;
4) принятие решения о досрочном выкупе предмета лизинга;
5) определение размера основного вознаграждения банкротному управляющему в пределах, установленных уполномоченным органом;
6) принятие решения о продлении срока проведения процедуры банкротства;
7) согласование заключительного отчета;
8) принятие решения о получении займа банкротным управляющим для проведения процедуры банкротства;
9) принятие решения о заключении мирового соглашения;
10) принятие решения о переходе к реабилитационной процедуре в ходе процедуры банкротства;
11) согласование плана реабилитации в случае, предусмотренном статьей 95-1 настоящего Закона;
12) принятие решения о признании причины неявки кредитора на собрание кредиторов в качестве уважительной;
13) иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:
"4. При выборе кандидатуры банкротного управляющего рекомендации в отношении лиц, состоящих в реестре уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора, могут быть получены собранием кредиторов в профессиональных объединениях лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.";
в части четвертой слова "пункта 3" и "подпункта 10) части первой" заменить соответственно словами "части первой пункта 5" и "подпункта 3)";
73) статью 94 изложить в следующей редакции:
"Статья 94. Полномочия комитета кредиторов в процедуре банкротства
Комитет кредиторов:
1) осуществляет оперативный контроль за проведением процедуры банкротства и деятельностью банкротного управляющего;
2) заключает и расторгает договор с банкротным управляющим;

3) шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын банкроттық рәсімін жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекітеді;
4) банкроттың жаңадан анықталған не мүліктік массаға қайтарылған мүлкіне бағалау жүргізу туралы шешім қабылдайды;
5) банкроттықты басқарушы сатып алатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін айқындайды;
6) борышкер мен кредитор арасындағы талаптарды өзара есепке жатқызу туралы шешім қабылдайды;
7) банкроттықты басқарушыны шеттету және бір мезгілде жаңа банкроттықты басқарушыны таңдау мәселесі бойынша кредиторлар жиналысын ұйымдастырады;
8) мүлікті сату жоспарын бекітеді;
9) мүлікті баланстық құны бойынша электрондық аукционға қою туралы шешім қабылдайды;
10) борышкердің өндіріп алу мүмкін емес дебиторлық берешегінің сомасын бекітеді;
11) баланста есепте бар, бірақ түгендеу актісі бойынша жоқ жылжымалы мүлікті есептен шығару туралы шешім қабылдайды;
12) борышкер мүлкін мүліктік жалға беру (жалдау) шартын жасасу талаптарын айқындайды;
13) осы Заңда көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
74) 95-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көзделген тәртіппен сайланған өкіл банкроттық рәсімінің жүргізілу кезеңінде өзіне осы Заңмен берілетін барлық кредитордың құқықтарын пайдаланады. Өкіл еңбекке ақы төлеу жөніндегі талаптарды кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізу нәтижелері бойынша өзін сайлаған жиналыс (конференция) алдында есеп береді.";
75) 95-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"95-1-бап. Банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өту
1. Борышкерге қатысты оңалту рәсiмi қолданылмаған, ал банкроттық рәсімі барысында борышкер – дара кәсіпкер, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшысы (қатысушысы) осы Заңның 73-бабы 1, 4 және 5-тармақтарының талаптарына сәйкес келетін оңалту жоспарын әзірлеген жағдайда, борышкер – дара кәсіпкер, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшысы (қатысушысы) банкроттықты басқарушыға әзірленген оңалту жоспарын және банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өту мүмкіндігін қарау үшін кредиторлар жиналысын өткізу туралы өтiнiшхатпен жүгінуге құқылы.
Банкроттықты басқарушы борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкі меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының) өтiнiшхаты келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде кредиторларды кредиторлар жиналысын өткізу туралы осы Заңның 25-бабында көзделген тәртіппен хабардар етуге міндетті.

3) утверждает план мероприятий по проведению процедуры банкротства, который является неотъемлемой частью договора;
4) принимает решение о проведении оценки вновь выявленного либо возвращенного в имущественную массу имущества банкрота;
5) определяет перечень товаров, работ и услуг, закупаемых банкротным управляющим;
6) принимает решение о взаимном зачете требований между должником и кредитором;
7) организует собрание кредиторов по вопросу отстранения банкротного управляющего и одновременного выбора нового банкротного управляющего;
8) утверждает план продажи имущества;
9) принимает решение о выставлении на электронный аукцион имущества по балансовой стоимости;
10) утверждает суммы дебиторской задолженности должника, невозможной к взысканию;
11) принимает решение о списании движимого имущества, числящегося на балансе, но отсутствующего по акту инвентаризации;
12) определяет условия заключения договора имущественного найма (аренды) имущества должника;
13) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом.";
74) пункт 2 статьи 95 изложить в следующей редакции:
"2. Представитель, избранный в порядке, предусмотренном пунктом 1 настоящей статьи, пользуется всеми правами кредитора, предоставляемыми ему настоящим Законом, в период проведения процедуры банкротства. Представитель отчитывается перед избравшим его собранием (конференцией) по результатам включения требований по оплате труда в реестр требований кредиторов.";
75) статью 95-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 95-1. Переход от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре
1. В случае, если в отношении должника не применялась реабилитационная процедура, а в ходе процедуры банкротства индивидуальным предпринимателем – должником, собственником имущества (уполномоченным им органом), учредителем (участником) юридического лица – должника разработан план реабилитации, соответствующий требованиям пунктов 1, 4 и 5 статьи 73 настоящего Закона, индивидуальный предприниматель – должник, собственник имущества (уполномоченный им орган), учредитель (участник) юридического лица – должника вправе обратиться к банкротному управляющему с ходатайством о проведении собрания кредиторов для рассмотрения разработанного плана реабилитации и возможности перехода от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре.
Банкротный управляющий обязан в течение трех рабочих дней с даты поступления ходатайства индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителя (участника) юридического лица – должника уведомить кредиторов о проведении собрания кредиторов в порядке, предусмотренном статьей 25 настоящего Закона.

2. Кредиторлар жиналысы ұсынылған оңалту жоспарымен және банкроттық рәсімінен оңалту рәсіміне өтумен келіскен жағдайда жиналыс бір мезгілде борышкерді басқару жөніндегі өкілеттікті борышкер – дара кәсіпкерге, борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі, құрылтайшысы (қатысушысы) уәкілеттік берген органға немесе тұлғаға жүктеу туралы мәселені шешуге не әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізілімінде тұрған тұлғалар арасынан оңалтуды басқарушының кандидатурасын таңдауға міндетті.
3. Банкроттықты басқарушы оңалту жоспарын алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде оңалту жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылуын ескере отырып, борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша жасауға және оны борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыларына (қатысушыларына), дара кәсіпкерге жіберуге міндетті.
Осы тармақта көзделген борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы қорытындыны осы Заңның 49-1-бабын ескере отырып, банкроттықты басқарушы жасайды.
4. Борышкер – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшысы (қатысушысы), дара кәсіпкер кредиторлар жиналысының келісімі және оңалту жоспарында көзделген іс-шаралардың іске асырылу қорытындысы бойынша борышкер қаржылық орнықтылықтың І сыныбына жатқызылатын, борышкердің қаржылық орнықтылығы туралы банкроттықты басқарушының қорытындысы болған кезде банкроттық рәсiмін тоқтату, оңалту рәсiмiн қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.
5. Сот борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкі меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның), құрылтайшысының (қатысушысының) банкроттық рәсiмін тоқтату, оңалту рәсiмiн қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы өтінішін осы Заңда көзделген ерекшеліктермен азаматтық сот ісін жүргізудің жалпы қағидалары бойынша қарайды.
6. Істі қарау нәтижелері бойынша сот банкроттық рәсімін тоқтату, оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы не бас тарту туралы шешім шығарады.
7. Сот оңалту рәсімін қолдану және оңалту жоспарын бекіту туралы шешім шығарған жағдайда, борышкердi банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешiмнің күші шешім шығарған соттың жоюына жатады.";
76) 96-бапта:

2. В случае согласия собрания кредиторов с предложенным планом реабилитации и переходом от процедуры банкротства к реабилитационной процедуре собрание обязано одновременно решить вопрос о возложении полномочий по управлению должником на индивидуального предпринимателя – должника либо орган или лицо, уполномоченные собственником имущества, учредителем (участником) юридического лица – должника либо избрать кандидатуру реабилитационного управляющего из числа лиц, состоящих в реестре уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.
3. В течение десяти рабочих дней со дня получения плана реабилитации банкротный управляющий обязан составить по форме, установленной уполномоченным органом, заключение о финансовой устойчивости должника с учетом реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации, и направить его собственнику имущества (уполномоченному им органу), учредителям (участникам) юридического лица – должника, индивидуальному предпринимателю.
Заключение о финансовой устойчивости должника, предусмотренное настоящим пунктом, составляется банкротным управляющим с учетом статьи 49-1 настоящего Закона.
4. Собственник имущества (уполномоченный им орган), учредитель (участник) юридического лица – должника, индивидуальный предприниматель вправе обратиться в суд с заявлением о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации при наличии согласия собрания кредиторов и заключения банкротного управляющего о финансовой устойчивости должника, согласно которому должник по итогам реализации мероприятий, предусмотренных планом реабилитации, подлежит отнесению к I классу финансовой устойчивости.
5. Суд рассматривает заявление индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченного им органа), учредителя (участника) юридического лица – должника о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации по общим правилам гражданского судопроизводства с особенностями, предусмотренными настоящим Законом.
6. По результатам рассмотрения дела суд выносит решения о прекращении процедуры банкротства, применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации либо об отказе.
7. В случае вынесения судом решения о применении реабилитационной процедуры и утверждении плана реабилитации решение о признании должника банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства подлежит отмене судом, вынесшим решение.";
76) в статье 96:

2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мүліктік массаға банкрот – дара кәсіпкердің жеке мүлкі, толық серіктестік, коммандиттік серіктес, қосымша жауапкершілігі бар серіктестік қатысушыларының, сондай-ақ өндірістік кооператив мүшелерінің мүлкі бөлек енгізіледі және ескеріледі, оларға банкроттың мүлкі жеткіліксіз болған кезде Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес өндіріп алу қолданылуы мүмкін.
3. Тұлғаны субсидиарлық жауаптылыққа тарту кезінде мәлімделетін талаптардың мөлшері мұндай тұлғаны әкімшілік немесе қылмыстық сот ісін жүргізу тәртібімен әдейі банкроттыққа кінәлі деп тануға негіз болған сот актісінде белгіленген залалдың мөлшеріне тең болады.";
4-тармақта:
2) тармақшадағы "кепіл мүлкі" деген сөздер "кепілге салынған мүлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшада:
"104" деген цифрлар "104-1" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"кепіл мүлкі" деген сөздер "кепілге салынған мүлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
77) 97-баптың 1 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уақытша басқарушы, кепілге салынған мүлікті қоспағанда, банкроттың мүліктік массасына түгендеу жүргізеді және түгендеу туралы есепті кредиторлардың алғашқы жиналысына ұсынады.";
"3. Банкроттықты басқарушы:
жаңадан анықталған не борышкерге қайтарылған мүлікке қатысты - осындай мүлікті өз қорғауына және бақылауына қабылдаған күннен бастап;
кепілге салынған мүлікке қатысты – кепілді кредитор кепілге салынған мүлікті заттай қабылдаудан бас тартқан не кепілді кредитор осы Заңның 104-1-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде уақытша басқарушының ұсынысына жауап ұсынбаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде түгендеу жүргізуге және түгендеу туралы есепті кредиторлар комитетіне ұсынуға міндетті.";
78) 98 және 99-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"98-бап. Банкрот мүлкінің құнын бағалау
1. Уақытша басқарушының түгендеу туралы есебінде көрсетілген мүлікке бағалау жүргізу туралы шешімді кредиторлардың алғашқы жиналысы қабылдайды.
Жаңадан анықталған не мүліктік массаға қайтарылған мүлікке бағалау жүргізу туралы шешімді банкроттықты басқарушының түгендеу туралы есебін қарау кезінде кредиторлар комитеті қабылдайды.
2. Кредиторлардың алғашқы жиналысының немесе комитетінің бағалау туралы шешімінде банкрот мүлкіне бағалау жүргізу мерзімдері және бағалаушыны таңдау тәртібі қамтылуға тиіс.
3. Кредиторлардың алғашқы жиналысының немесе комитетінің шешіміне сәйкес банкроттықты басқарушы тиісті мамандарды тарта отырып, дебиторлық берешекті қоса алғанда, борышкер мүлкіне бағалау жүргізеді.

пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В имущественную массу включаются и учитываются отдельно личное имущество индивидуального предпринимателя – банкрота, имущество участников полного товарищества, коммандитного товарищества, товарищества с дополнительной ответственностью, а также членов производственного кооператива, на которые при недостаточности имущества банкрота в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей может быть обращено взыскание.
3. Размер заявляемых требований при привлечении к субсидиарной ответственности лица равен размеру ущерба, установленного судебным актом, на основании которого такое лицо признано виновным в преднамеренном банкротстве в порядке административного или уголовного судопроизводства.";
в пункте 4:
в подпункте 2) слова "залоговое имущество" заменить словами "заложенное имущество";
в подпункте 6):
слова "залоговое имущество" заменить словами "заложенное имущество";
цифры "104" заменить цифрами "104-1";
77) пункты 1 и 3 статьи 97 изложить в следующей редакции:
"1. Временный управляющий проводит инвентаризацию имущественной массы банкрота, за исключением заложенного имущества, и представляет отчет об инвентаризации первому собранию кредиторов.";
"3. Банкротный управляющий в течение пяти рабочих дней обязан провести инвентаризацию и представить отчет об инвентаризации комитету кредиторов в отношении:
вновь выявленного либо возвращенного должнику имущества – со дня принятия такого имущества под свою охрану и контроль;
заложенного имущества – со дня отказа залогового кредитора от принятия заложенного имущества в натуре либо непредставления залоговым кредитором ответа на предложение временного управляющего в срок, установленный пунктом 3 статьи 104-1 настоящего Закона.";
78) статьи 98 и 99 изложить в следующей редакции:
"Статья 98. Оценка стоимости имущества банкрота
1. Решение о проведении оценки имущества, указанного в отчете временного управляющего об инвентаризации, принимает первое собрание кредиторов.
Решение о проведении оценки вновь выявленного либо возвращенного в имущественную массу имущества принимает комитет кредиторов при рассмотрении отчета банкротного управляющего об инвентаризации.
2. Решение первого собрания или комитета кредиторов об оценке должно содержать сроки проведения оценки имущества банкрота и порядок выбора оценщика.
3. В соответствии с решением первого собрания или комитета кредиторов банкротный управляющий с привлечением соответствующих специалистов проводит оценку имущества должника, включая дебиторскую задолженность.

4. Банкроттықты басқарушы кредиторлар комитетінің шешімі негізінде мүлікті баланстық құны бойынша электрондық аукционға қоюға құқылы.
99-бап. Банкрот мүлкін сату
1. Талап ету құқығын қоса алғанда, банкрот мүлкiн сатуды банкроттықты басқарушы сату жоспарына сәйкес электрондық аукцион өткiзу арқылы не тікелей сату әдісімен жүзеге асырады.
Банкрот мүлкiн сату бойынша электрондық аукцион өткiзу тәртiбiн және оны ұйымдастырушыны уәкілетті орган айқындайды.
2. Сату жоспарын банкроттықты басқарушы банкроттың мүліктік массасын түгендеу және бағалау деректері, сондай-ақ кредиторлар комитетінің мүлікті баланстық құны бойынша электрондық аукционға қою туралы шешімі негізінде жасайды.
Банкроттың мүліктік массасында тауарларды өндіру, жұмыстарды орындау және (немесе) қызметтерді көрсету үшін кәсіпкерлік қызметте пайдаланылатын мүліктік кешен болған кезде сату жоспарында осындай кешенді бірыңғай лотпен аукционға кемінде екі рет қою жөніндегі міндетті шарт қамтылуға тиіс.
Банкроттықты басқарушы кредиторлар комитеті белгілеген мерзімде сату жоспарын жасауға және оны кредиторлар комитетіне ұсынуға міндетті.
Аукцион бірыңғай лот бойынша өткізілмеген не оған қатысушылардың ешқайсысы бірыңғай лотты сатып алмаған жағдайда, мүлікті өткізу бөлек лоттармен жүзеге асырылады.
3. Банкроттың айналымда шектеулі мүлкін өткізу жабық электрондық аукционда жүзеге асырылады. Осы мүлікті сатып алуға құқығы бар тұлғалар жабық электрондық аукционның қатысушылары бола алады.
4. Мүлікті сату жоспарына сәйкес банкроттың сатуға ұсынылған, бірақ өткізілмей қалған мүлкі өздерінің талаптары толық көлемде қанағаттандырылмаған, тиісті кезек кредиторларына олардың келісімімен сату жоспарында көрсетілген бастапқы баға бойынша ортақ үлестік меншікке беруге жатады.
5. Стратегиялық объектіні сату кезінде Қазақстан Республикасының осындай мүлікті сатып алуға басым құқығы болады.
Банкроттықты басқарушы стратегиялық объектіні сатуды "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оны иеліктен шығаруға рұқсат беру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін алғаннан кейін жүзеге асырады.
6. Банкрот мүлкін, сондай-ақ банкрот кәсіпорнын тікелей сату кезінде сату бағасы мен басқа да шарттары, сондай-ақ сатып алушы және онымен сатып алу-сату шартын жасасу мерзімі кредиторлар жиналысының бірауызды шешімімен айқындалады.
7. Банкроттың мүліктік массасында банкроттықты басқарушы тағайындалғанға дейінгі мерзім ішінде құны едәуір төмендейтін мүлік (тез бұзылатын тауарлар, мал және жедел өткізуді талап ететін өзге де тауарлар) болған жағдайларда, уақытша басқарушы осындай мүлік анықталған күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде мүлікті сату жоспарын жасауға және оны уәкілетті органға келісу үшін ұсынуға міндетті.
Уәкілетті орган екі жұмыс күні ішінде уақытша басқарушының өтінішін қарауға және қабылданған шешім туралы уақытша басқарушыны дереу хабардар ете отырып, сату жоспарын келісу туралы не келісуден бас тарту туралы шешім қабылдауға міндетті.
Уақытша басқарушы мүлікті бекітілген сату жоспарына сәйкес өткізуге міндетті.";

4. Банкротный управляющий на основании решения комитета кредиторов вправе выставить имущество на электронный аукцион по его балансовой стоимости.
Статья 99. Продажа имущества банкрота
1. Продажа имущества банкрота, включая право требования, осуществляется банкротным управляющим путем проведения электронного аукциона в соответствии с планом продажи либо методом прямых продаж.
Порядок проведения и организатор электронного аукциона по продаже имущества банкрота определяются уполномоченным органом.
2. План продажи составляется банкротным управляющим на основании данных инвентаризации и оценки имущественной массы банкрота, а также решения комитета кредиторов о выставлении имущества на электронный аукцион по балансовой стоимости.
При наличии в имущественной массе банкрота имущественного комплекса, используемого в предпринимательской деятельности для производства товаров, выполнения работ и (или) оказания услуг, план продажи должен содержать обязательное условие по выставлению такого комплекса на аукцион единым лотом не менее двух раз.
Банкротный управляющий обязан составить и представить комитету кредиторов план продажи в срок, установленный комитетом кредиторов.
В случае, если аукцион по единому лоту не состоялся либо никто из его участников не приобрел единый лот, реализация имущества осуществляется раздельными лотами.
3. Реализация имущества банкрота, ограниченного в обороте, осуществляется на закрытом электронном аукционе. Участниками закрытого электронного аукциона могут быть лица, имеющие право на приобретение данного имущества.
4. Имущество банкрота, которое предлагалось к продаже, но осталось нереализованным в соответствии с планом продажи имущества, подлежит передаче кредиторам соответствующей очереди, не получившим удовлетворения своих требований в полном объеме, с их согласия в общую долевую собственность по стартовой цене, указанной в плане продажи.
5. При продаже стратегического объекта Республика Казахстан обладает приоритетным правом на приобретение такого имущества.
Банкротный управляющий осуществляет продажу стратегического объекта после получения решения Правительства Республики Казахстан о выдаче разрешения на его отчуждение в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
6. При прямой продаже имущества банкрота, а также предприятия банкрота цена и другие условия продажи, а также покупатель и срок заключения с ним договора купли-продажи определяются единогласным решением собрания кредиторов.
7. В случаях наличия в имущественной массе банкрота имущества, стоимость которого значительно снизится в течение срока до назначения банкротного управляющего (скоропортящиеся товары, скот и прочие товары, требующие срочной реализации), временный управляющий в срок не позднее трех рабочих дней со дня выявления такого имущества обязан составить план продажи имущества и представить его на согласование уполномоченному органу.
Уполномоченный орган обязан в течение двух рабочих дней рассмотреть заявление временного управляющего и принять решение о согласовании либо об отказе в согласовании плана продажи с незамедлительным уведомлением временного управляющего о принятом решении.
Временный управляющий обязан реализовать имущество в соответствии с утвержденным планом продажи.";

79) 99-1-баптың 4-тармағының екінші бөлігінде:
"әкімшілік шығыстар сметасына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
"ақша қаражатын" деген сөздер "ақшаны" деген сөзбен ауыстырылсын;
80) 100-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"100-бап. Мүліктік массаны бөлудің кезектілігі
1. Әкiмшiлiк және сот шығыстары банкрот мүлкiнің есебiнен кезектен тыс жабылады.
Банкроттық рәсімін жүргізуге байланысты әкiмшiлiк шығыстар әкімшілердің негізгі сыйақысын, төлеу міндеті банкроттық туралы іс қозғалған күннен бастап және одан кейінгі кезең ішінде туындаған, тартылатын мамандардың көрсететін қызметтеріне ақы төлеу, еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдардың еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығындарды қамтиды.
Әкімшілік шығыстарға соттың банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып, оны тарату туралы шешімі заңды күшіне енген салықтық кезеңнен кейінгі салықтық кезеңдер үшін салықтық есептілікке сәйкес борышкер есептеген, мемлекеттік кіріс органы салықтық тексерулердің нәтижелері бойынша есепке жазған салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер де жатады.
Құрылтайшыны (қатысушыны) және (немесе) лауазымды адамды субсидиарлық жауаптылыққа тарту туралы сот актісінің орындалуы нәтижесінде банкорттың мүліктік массасына келіп түскен ақша кредиторлардың талаптарын қанағаттандыруға жіберуге жатады. Мұндай ақшаның есебінен әкімшілік шығыстарды өтеуге жол берілмейді.
2. Бiрiншi кезекте өмiріне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянның орнын толтыру бойынша; алименттердi өндiрiп алу бойынша; Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектердi төлей отырып, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеген адамдардың еңбегіне ақы төлеу және оларға өтемақылар төлеу бойынша; қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторларға сыйақылар төлеу бойынша талаптар қанағаттандырылады.
Бiрiншi кезектегі талаптарды өтеу осы тармақта жазылған кезектілік тәртiбімен жүзеге асырылады.
Өмiріне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянның орнын толтыру бойынша кредиторлар талаптарын өтеу үшiн мүлiк жеткiлiксiз болған жағдайда, мүлiк кредиторлар арасында олардың тiзiлiмге енгiзiлген талаптарының сомаларына пропорционал бөлiнедi. Осы бөлiктің ережелерi алименттердi өндiрiп алу бойынша, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша берешектердi төлей отырып, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеген адамдардың еңбегіне ақы төлеу және оларға өтемақылар төлеу бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша, қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторларға сыйақылар төлеу бойынша кредиторлар талаптарын өтеу кезiнде қолданылады.

79) в части второй пункта 4 статьи 99-1:
слова "денежные средства" заменить словом "деньги";
слова "согласно смете административных расходов" исключить;
80) статью 100 изложить в следующей редакции:
"Статья 100. Очередность распределения имущественной массы
1. Административные и судебные расходы покрываются вне очереди за счет имущества банкрота.
Административные расходы, связанные с проведением процедуры банкротства, включают основное вознаграждение администраторов, затраты по оплате услуг привлекаемых специалистов, оплате труда лицам, работающим по трудовому договору, обязанность по уплате которых возникла с даты и в течение периода после возбуждения дела о банкротстве.
К административным расходам также относятся налоги и другие обязательные платежи в бюджет, исчисленные должником согласно налоговой отчетности, начисленные органом государственных доходов по результатам налоговых проверок, за налоговые периоды, следующие за налоговым периодом, в котором вступило в законную силу решение суда о признании банкротом и его ликвидации с возбуждением процедуры банкротства.
Деньги, поступившие в имущественную массу банкрота в результате исполнения судебного акта о привлечении к субсидиарной ответственности учредителя (участника) и (или) должностного лица, подлежат направлению на удовлетворение требований кредиторов. Погашение административных расходов за счет таких денег не допускается.
2. В первую очередь удовлетворяются требования по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью; по взысканию алиментов; по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, с выплатой задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование; по выплате вознаграждений авторам за служебные изобретение, полезную модель, промышленный образец.
Погашение требований первой очереди осуществляется в порядке очередности, изложенной в настоящем пункте.
В случае недостаточности имущества для погашения требований кредиторов по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью, имущество распределяется между кредиторами пропорционально суммам их требований, включенных в реестр. Положения настоящей части применяются при погашении требований кредиторов по взысканию алиментов, по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, с выплатой задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, по выплате вознаграждений авторам за служебные изобретение, полезную модель, промышленный образец.

3. Екінші кезекте осы Заңның 104-1-бабының 7-тармағында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген банкрот мүлкінің кепілімен қамтамасыз етілген міндеттемелер бойынша кредиторлар талаптары, банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының қарыз алуы нәтижесінде туындаған талаптар, сондай-ақ орталық контрагенттің функцияларын жүзеге асыратын клирингтік ұйымның осы клирингтік ұйымның клирингтік қатысушысы болып табылатын банкрот орталық контрагенттің қатысуымен бұрын жасаған және орындамаған мәмілелердің нәтижесінде туындаған талаптары қанағаттандырылады.
4. Үшінші кезекте салықтық берешек, сондай-ақ кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар бойынша берешек өтеледі.
5. Төртінші кезекте азаматтық-құқықтық және өзге де міндеттемелер бойынша басқа кредиторлармен есеп айырысу жүргізіледі, сондай-ақ кредиторлардың:
1) осы Заңның 104-1-бабы 6-тармағының үшінші абзацында көзделген жағдайда;
2) бірінші кезек құрамына кірмеген авторлық шарттардан;
3) соттың мәмілені жарамсыз деп тануы және мүлікті банкроттың мүліктік массасына қайтару туралы шешім қабылдауы нәтижесінде туындаған талаптары қанағаттандырылады.
6. Бесінші кезекте залалдардың орнын толтыру және тұрақсыздық айыбын (айыппұлдарды, өсімпұлдарды) өндіріп алу бойынша, сондай-ақ осы Заңның 102-бабының 5 және 6-тармақтарына сәйкес еңбекке ақы төлеу және өтемақылар төлеу бойынша кредиторлар талаптары қанағаттандырылады.
7. Алтыншы кезекте, өмiріне немесе денсаулығына келтiрiлген зиянның орнын толтыру бойынша; алименттердi өндiрiп алу бойынша; Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша, мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешектердi төлей отырып, еңбек шарты бойынша жұмыс iстеген адамдардың еңбегіне ақы төлеу және оларға өтемақылар төлеу бойынша; қызметтік өнертабыс, пайдалы модель, өнеркәсіптік үлгі үшін авторларға сыйақыларды төлеу бойынша талаптарды қоспағанда, кредиторлардың осы Заңның 90-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде белгіленген мерзімнен кеш мәлімделген талаптары қанағаттандырылады.";
81) мынадай мазмұндағы 100-1-баппен толықтырылсын:
"100-1-бап. Әкімшілік шығыстарды төлеу тәртібі
1. Банкорттықты басқарушы ай сайын кредиторлар комитетіне есепті ай үшін төлеуге жататын әкімшілік шығыстардың сомасын көрсете отырып, жұмыс нәтижелері туралы есепті ұсынады.
2. Кредиторлар комитеті осы баптың 1-тармағында көзделген есепті көрсетілген шығыстардың негізділігі тұрғысынан қарайды және төлеуге жататын әкімшілік шығыстардың сомасын бекіту туралы шешім қабылдайды.

3. Во вторую очередь удовлетворяются требования кредиторов по обязательствам, обеспеченным залогом имущества банкрота, оформленным в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 104-1 настоящего Закона, требования, возникшие в результате получения банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства займа, а также требования клиринговой организации, осуществляющей функции центрального контрагента, возникшие в результате ранее заключенных и не исполненных банкротом, являющимся клиринговым участником данной клиринговой организации, сделок с участием центрального контрагента.
4. В третью очередь погашаются налоговая задолженность, а также задолженность по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам.
5. В четвертую очередь производятся расчеты с другими кредиторами по гражданско-правовым и иным обязательствам, а также удовлетворяются требования кредиторов, возникшие:
1) в случае, предусмотренном абзацем третьим пункта 6 статьи 104-1 настоящего Закона;
2) из авторских договоров, не вошедшие в состав первой очереди;
3) в результате принятия судом решения о признании сделки недействительной и возврате имущества в имущественную массу банкрота.
6. В пятую очередь удовлетворяются требования кредиторов по возмещению убытков и взысканию неустоек (штрафов, пени), а также по оплате труда и выплате компенсаций в соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 102 настоящего Закона.
7. В шестую очередь удовлетворяются требования кредиторов, заявленные позже срока, установленного частью первой пункта 3 статьи 90 настоящего Закона, за исключением требований по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью; по взысканию алиментов; по оплате труда и выплате компенсаций лицам, работавшим по трудовому договору, с выплатой задолженностей по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование; по выплате вознаграждений авторам за служебные изобретение, полезную модель, промышленный образец.";
81) дополнить статьей 100-1 следующего содержания:
"Статья 100-1. Порядок оплаты административных расходов
1. Банкротный управляющий обязан ежемесячно представлять комитету кредиторов отчет о результатах работы с указанием сумм административных расходов, подлежащих оплате за отчетный месяц.
2. Комитет кредиторов рассматривает отчет, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи, на предмет обоснованности указанных расходов и принимает решение об утверждении суммы административных расходов, подлежащих выплате.

3. Кредиторлар комитеттерінің шешімінсіз әкімшілік шығыстарды төлеуге жол берілмейді.";
82) 101-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"101-бап. Кредиторлармен есеп айырысу қағидалары
1. Әрбір кезектің талаптары, егер осы бапта өзгеше белгіленбесе, алдыңғы кезектің талаптары толық қанағаттандырылғаннан кейін қанағаттандырылады.
Кредитордың талабы оның келісімімен Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін тәсілдермен, оның ішінде ақшалай нысанда және (немесе) мүлікті заттай беру арқылы қанағаттандырылуы мүмкін.
2. Банкроттықты басқарушы сатуға ұсынылған, бірақ өткізілмей қалған мүлікті осы Заңның 100-бабында белгіленген кезектілікті сақтай отырып, заттай беруді ұсынуға міндетті.
Салықтар және кедендік төлемдер бойынша, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар бойынша және мiндеттi зейнетақы жарналары, мiндеттi кәсiптiк зейнетақы жарналары бойынша, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар бойынша кредитордан басқа, кредитор мүлiктi банкроттықты басқарушы ұсынған күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде оны талапты өтеу есебiне заттай қабылдау туралы өзiнiң жазбаша келiсiмiн (келiспейтiнiн) бiлдiруге тиiс. Кредитордың жазбаша келiсiмді белгiленген мерзiмде ұсынбауы мүлiктi заттай қабылдаудан бас тартуы деп танылады.
Кредитордың мүлікті заттай қабылдауы мүмкін болмаған немесе кредитор қабылдаудан бас тартқан жағдайда, банкроттықты басқарушы осындай мүлікті келесі кезектің кредиторларына беруді ұсынуға міндетті.
3. Егер талаптарды есепке жатқызу кредиторлар талаптарын қанағаттандырудың кезектілігін бұзбаса, басқа тұлғалар тартылмай, тікелей, өзаралық болып табылса, кредиторлар комитетінің шешімі бойынша банкроттықты басқарушы оның қабылданған күнінен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей кредиторға талаптарды есепке жатқызу туралы мәлімдеуге міндетті. Есепке жатқызуға ақшаны төлеу туралы талаптар бойынша ғана жол беріледі.
4. Бірінші кезек кредиторларының осы Заңның 90-бабы 3-тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткеннен кейін, бірақ барлық кредиторлармен есеп айырысу аяқталғанға дейін мәлімделген талаптары бірінші кезек құрамында кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізіледі және мүліктік масса есебінен қанағаттандыруға жатады. Мұндай талаптар тізілімге енгізілгенге дейін кредиторлардың талаптарын өтеу тоқтатыла тұрады.
Бірінші кезек кредиторларының барлық кредиторлармен есеп айырысу аяқталғаннан кейін, бірақ тарату балансы бекітілгенге дейін мәлімделген талаптары кредиторлардың талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған банкрот мүлкінен қанағаттандырылады.

3. Оплата административных расходов без решения комитетов кредиторов не допускается.";
82) статью 101 изложить в следующей редакции:
"Статья 101. Правила расчетов с кредиторами
1. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди, если иное не установлено настоящей статьей.
Требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству Республики Казахстан, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества в натуре.
2. Банкротный управляющий обязан предложить к передаче в натуре имущество, которое предлагалось к продаже, но осталось нереализованным, с соблюдением очередности, установленной статьей 100 настоящего Закона.
Кредитор, кроме кредитора по налогам и таможенным платежам, по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования и обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам, по отчислениям и (или) взносам на обязательное социальное медицинское страхование, должен выразить свое письменное согласие (несогласие) о принятии имущества в натуре в счет погашения требования в срок, не превышающий десяти рабочих дней со дня его предложения банкротным управляющим. Непредставление кредитором в установленный срок письменного согласия признается отказом в принятии имущества в натуре.
В случае невозможности принятия кредитором имущества в натуре или отказа кредитора в принятии банкротный управляющий обязан предложить к передаче такое имущество кредиторам последующей очереди.
3. По решению комитета кредиторов не позднее десяти рабочих дней со дня его принятия банкротный управляющий обязан заявить кредитору о зачете требований, если зачет требований не нарушает очередность удовлетворения требований кредиторов, является прямым, взаимным, без привлечения других лиц. Зачет допускается только по требованиям об уплате денег.
4. Требования кредиторов первой очереди, заявленные после истечения срока, предусмотренного частью первой пункта 3 статьи 90 настоящего Закона, но до окончания расчетов со всеми кредиторами, включаются в реестр требований кредиторов в состав первой очереди и подлежат удовлетворению за счет имущественной массы. До включения в реестр таких требований погашение требований кредиторов приостанавливается.
Требования кредиторов первой очереди, заявленные после окончания расчетов со всеми кредиторами, но до утверждения ликвидационного баланса, удовлетворяются из имущества банкрота, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов.

5. Кредиторлардың банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының қарыз алуы нәтижесінде туындаған талаптары екінші кезек құрамына енгізілген, олардың алдындағы берешек банкроттық рәсімі қозғалғанға дейін туындаған кредиторлардың талаптары толық қанағаттандырылғаннан кейін өтеледі.
6. Кредиторлардың банкрот мүлкінің жеткіліксіздігінен қанағаттандырылмаған талаптары өтелді деп есептеледі.
Көрсетілген сомаларды кредитор соттың банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарымы негізінде дебиторлық берешектен шығаруға тиіс.
Осы тармақтың ережелері:
1) кепілдікпен, кепілгерлікпен немесе үшінші тұлғалардың кепілімен қамтамасыз етілген талаптарға;
2) осы Заңның 109-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларға қолданылмайды.";
83) 102-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Еңбекке ақы төлеу және өтемақылар төлеу бойынша кредиторлар талаптарының сомасын айқындау кезінде бірінші кезек құрамында, осы баптың 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, банкроттық туралы iс бойынша іс жүргізу қозғалған күнге түзілген берешек ескеріледі.";
84) 103-баптың 3 және 4-тармақтары алып тасталсын;
85) 104-бап алып тасталсын;
86) 104-1 және 105-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"104-1-бап. Кепілді кредиторлардың талаптарын кепілге салынған мүлікті заттай қабылдау арқылы қанағаттандыру
1. Уақытша басқарушы сот борышкерді банкрот деп тану туралы шешім қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде кепілге салынған мүлікке бағалау жүргізуді ұйымдастырады.
2. Банкроттық басқарушы өзі тағайындалған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кепілді кредиторға пошта арқылы тапсырыс хатпен осы баптың 4-тармағына сәйкес кепілді кредитор өтеуге жататын соманы көрсете отырып, кепілге салынған мүлікті заттай қабылдау туралы ұсыныспен бірге кепілге салынған мүлікті бағалау нәтижелерін жібереді.
3. Кепілді кредитор осы баптың 2-тармағында көрсетілген ұсынысты алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей кепілге салынған мүлікті заттай қабылдауға келісімін немесе одан бас тартуын жазбаша түрде білдіруге міндетті.
4. Кепілді кредитор кепілге салынған мүлікті заттай қабылдауға келіскен жағдайда банкроттық басқарушыға кепілге салынған мүлікті заттай қабылдау туралы жазбаша хабарлама жіберілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей оны қабылдағанға дейін кепілге салынған мүлікті бағалауға және күтіп-ұстауға байланысты әкімшілік шығыстарды, сондай-ақ кредиторлар талаптары тізілімінің бірінші кезектегі құрамына енгізілген, еңбекке ақы төлеу бойынша кредиторлар талаптарын өтеу үшін борышкердің өзге мүлкі болмаған жағдайда, көрсетілген талаптарды өтеуге міндетті.
Еңбекке ақы төлеу бойынша кредиторлар талаптары республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржы жылына белгіленген, үш айдан аспайтын кезең үшін жалақының ең төмен мөлшері шегінде, бірақ кепілге салынған мүліктің бағалау құнының он бес пайызынан аспайтын мөлшерде қанағаттандырылады.

5. Требования кредиторов, возникшие в результате получения банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства займа, погашаются после полного удовлетворения требований кредиторов, включенных в состав второй очереди, задолженность перед которыми возникла до возбуждения процедуры банкротства.
6. Требования кредиторов, не удовлетворенные за недостатком имущества банкрота, считаются погашенными.
Указанные суммы должны быть списаны кредитором с дебиторской задолженности на основании определения суда о завершении процедуры банкротства.
Положения настоящего пункта не распространяются на:
1) требования, обеспеченные гарантией, поручительством или залогом третьих лиц;
2) случаи, предусмотренные пунктом 2 статьи 109 настоящего Закона.";
83) пункт 4 статьи 102 изложить в следующей редакции:
"4. При определении суммы требований кредиторов по оплате труда и выплате компенсаций учитывается в составе первой очереди задолженность, образовавшаяся на дату возбуждения производства по делу о банкротстве, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 5 и 6 настоящей статьи.";
84) пункты 3 и 4 статьи 103 исключить;
85) статью 104 исключить;
86) статьи 104-1 и 105 изложить в следующей редакции:
"Статья 104-1. Удовлетворение требований залоговых кредиторов путем принятия заложенного имущества в натуре
1. Временный управляющий в течение двадцати рабочих дней со дня принятия судом решения о признании должника банкротом организует проведение оценки заложенного имущества.
2. Банкротный управляющий в течение пяти рабочих дней со дня его назначения направляет результаты оценки заложенного имущества залоговому кредитору по почте заказным письмом с предложением о принятии заложенного имущества в натуре с указанием сумм, подлежащих погашению залоговым кредитором согласно пункту 4 настоящей статьи.
3. Залоговый кредитор обязан не позднее десяти рабочих дней со дня получения предложения, указанного в пункте 2 настоящей статьи, в письменном виде выразить согласие на принятие заложенного имущества в натуре или отказ от него.
4. Залоговый кредитор в случае согласия на принятие заложенного имущества в натуре не позднее одного месяца со дня направления письменного уведомления банкротному управляющему о принятии заложенного имущества в натуре до его принятия обязан погасить административные расходы, связанные с оценкой и содержанием заложенного имущества, а также требования кредиторов по оплате труда, включенные в состав первой очереди реестра требований кредиторов, при условии отсутствия иного имущества должника для погашения указанных требований.
Требования кредиторов по оплате труда удовлетворяются в пределах минимального размера заработной платы, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, за период не более трех месяцев, но не превышающего пятнадцати процентов от оценочной стоимости заложенного имущества.

5. Банкроттықты басқарушы осы баптың 4-тармағында айқындалған әкімшілік шығыстар, сондай-ақ кредиторлар талаптары өтелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кепілге салынған мүлікті кепілді кредиторға оның талаптарын қанағаттандыру есебіне береді.
6. Егер осы баптың 4-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген өтелген кредиторлар талаптарын шегергенде кепілге салынған мүліктің бағалау құны:
кепілді кредитор талаптарының мөлшерінен көп болса – кепілді кредитор айырманы кепілге салынған мүлік өзіне берілген күннен бастап бір ай ішінде банкроттың мүліктік массасына береді;
кепілді кредитор талаптарының мөлшерінен аз болса – кепілді кредитордың айырма мөлшеріндегі талаптары кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізіледі және төртінші кезек құрамында қанағаттандырылуға жатады.
7. Кепілді кредитордың талаптарын қанағаттандыру:
1) кепілді кредитор кепілге салынған мүлікті заттай қабылдаудан бас тартқан;
2) кепілді кредитор уақытша басқарушының ұсынысына осы баптың 3-тармағында белгіленген мерзімде жауап ұсынбаған;
3) осы баптың 4-тармағында айқындалған әкімшілік шығыстар мен кредиторлар талаптары толық көлемде өтелмеген жағдайларда, осы Заңның 103-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
8. Кепілді кредитор банкроттықты басқарушыға банкроттың кепілге салынған мүлкіне құқық белгілейтін құжаттарды осы баптың 7-тармағында көзделген жағдайлар басталған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде беруге міндетті.
9. Осы бапта белгіленген тәртіп талаптары банкроттық рәсімін жүргізу кезеңінде банкроттықты басқарушының қарыз алуы нәтижесінде туындаған кредиторларға қолданылмайды.
105-бап. Үшінші кезектегі кредиторлар талаптарының сомасы және оларды қанағаттандыру тәртібі
Үшінші кезек құрамына енгізілетін талаптар сомасын айқындау кезінде банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалған күнге түзілген салықтық берешек, сондай-ақ кедендік төлемдер, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар бойынша берешек ескеріледі.
Үшінші кезектегі кредиторлар талаптарын өтеу үшін мүлік жеткіліксіз болған жағдайда, мұндай мүлік өздерінің арасында тізілімге енгізілген талаптарының сомасына пропорционал бөлінеді.";
87) 106-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төртінші кезектегі талаптардың құрамына енгізілетін талаптар сомасын айқындау кезінде азаматтық-құқықтық және өзге де міндеттемелер бойынша кредиторлар талаптары, сондай-ақ:
1) осы Заңның 104-1-бабы 6-тармағының үшінші абзацында көзделген жағдайда;

5. Банкротный управляющий в течение пяти рабочих дней со дня погашения административных расходов, а также требований кредиторов, определенных пунктом 4 настоящей статьи, передает заложенное имущество залоговому кредитору в счет удовлетворения его требований.
6. Если оценочная стоимость заложенного имущества за вычетом погашенных требований кредиторов, указанных в части второй пункта 4 настоящей статьи:
больше размера требований залогового кредитора – разница передается залоговым кредитором в имущественную массу банкрота в течение одного месяца со дня передачи ему заложенного имущества;
меньше размера требований залогового кредитора – требования залогового кредитора в размере разницы включаются в реестр требований кредиторов и подлежат удовлетворению в составе четвертой очереди.
7. Удовлетворение требований залогового кредитора осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 103 настоящего Закона, в случаях:
1) отказа залогового кредитора от принятия заложенного имущества в натуре;
2) непредставления залоговым кредитором ответа на предложение временного управляющего в срок, установленный пунктом 3 настоящей статьи;
3) непогашения в полном объеме административных расходов и требований кредиторов, определенных пунктом 4 настоящей статьи.
8. Залоговый кредитор обязан передать банкротному управляющему правоустанавливающие документы на заложенное имущество банкрота в течение трех рабочих дней со дня наступления случаев, предусмотренных пунктом 7 настоящей статьи.
9. Порядок, установленный настоящей статьей, не распространяется на кредиторов, требования которых возникли в результате получения займа банкротным управляющим в период проведения процедуры банкротства.
Статья 105. Сумма и порядок удовлетворения требований кредиторов третьей очереди
При определении сумм требований, включаемых в состав третьей очереди, учитываются налоговая задолженность, а также задолженность по таможенным платежам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам, процентам, образовавшиеся на дату возбуждения производства по делу о банкротстве.
В случае недостаточности имущества для погашения требований кредиторов третьей очереди такое имущество распределяется между ними пропорционально суммам их требований, включенных в реестр.";
87) пункт 1 статьи 106 изложить в следующей редакции:
"1. При определении сумм требований, включаемых в состав требований четвертой очереди, учитываются требования кредиторов по гражданско-правовым и иным обязательствам, а также требования кредиторов, возникшие:
1) в случае, предусмотренном абзацем третьим пункта 6 статьи 104-1 настоящего Закона;

2) бірінші кезек құрамына кірмеген авторлық шарттардан туындаған кредиторлар талаптары ескеріледі.";
88) мынадай мазмұндағы 107-1-баппен толықтырылсын:
"107-1-бап. Алтыншы кезектегі кредиторлар талаптарының сомасы және оларды қанағаттандыру тәртібі
Мүлік жеткіліксіз болған кезде осы Заңның 100-бабының 7-тармағында көрсетілген кредиторлар талаптары олардың тізілімге енгізілген талаптарының сомасына пропорционал қанағаттандыруға жатады.";
89) 108-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"108-бап. Кредиторлар талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған мүлік
1. Кредиторлар талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған ақшаны банкроттықты басқарушы Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе банкроттың құрылтай құжаттарына сәйкес дара кәсіпкерге, банкрот – заңды тұлға мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыларына (қатысушыларына) береді.
2. Кредиторлар талаптары қанағаттандырылғаннан кейін қалған, сатуға ұсынылған, бірақ өткізілмей қалған, сондай-ақ талаптарды қанағаттандыру есебіне кредитор немесе әкімшілік шығыстардың орнын толтыру есебіне әкімші қабылдамаған банкроттың заттай мүлкі, Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, дара кәсіпкерге, банкрот – заңды тұлға мүлкінің меншік иесіне (ол уәкілеттік берген органға), құрылтайшыларына (қатысушыларына) беріледі.";
90) 109-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"109-бап. Банкротты борыштардан босату және оның міндеттемелерін үшінші тұлғалардың орындауы";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Банкроттың кредиторлар алдындағы банкроттық рәсімінің нәтижелері бойынша орындалмай қалған міндеттемелері өзіне қатысты соттың осындай кредиторлар талаптарының сомасын осы Заңның 96-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын мөлшерде субсидиарлық тәртіппен өндіріп алу туралы шешімі заңды күшіне енген тұлғаның орындауына жатады.";
91) 110 және 111-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"110-бап. Банкроттықты басқарушының қорытынды есебі
1. Кредиторлар талаптары қанағаттандырылғаннан кейiн банкроттықты басқарушы сотқа тарату балансын және кредиторлар талаптары қанағаттандырылғаннан кейiн қалған мүлiкті пайдалану туралы есептi қоса бере отырып, өз қызметi туралы кредиторлар жиналысымен келісілген қорытынды есептi ұсынады.
Банкроттың кәсіпорны сатылған жағдайда, тарату балансы қоса берілмейді.
2. Өтініші бойынша банкроттық туралы іс қозғалған салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор не мемлекеттік орган немесе мемлекет қатысатын заңды тұлға сотта банкроттықты басқарушының қорытынды есебі қаралған кезде, егер банкроттық рәсімін жүргізу барысында жиынтығында мынадай мән-жайлар:

2) из авторских договоров, не вошедших в состав первой очереди.";
88) дополнить статьей 107-1 следующего содержания:
"Статья 107-1. Сумма и порядок удовлетворения требований кредиторов шестой очереди
При недостаточности имущества требования кредиторов, указанные в пункте 7 статьи 100 настоящего Закона, подлежат удовлетворению пропорционально суммам их требований, включенных в реестр.";
89) статью 108 изложить в следующей редакции:
"Статья 108. Имущество, оставшееся после удовлетворения требований кредиторов
1. Оставшиеся после удовлетворения требований кредиторов деньги банкротный управляющий передает индивидуальному предпринимателю, собственнику имущества (уполномоченному им органу), учредителям (участникам) юридического лица – банкрота в соответствии с законодательством Республики Казахстан или учредительными документами банкрота.
2. Оставшееся после удовлетворения требований кредиторов имущество банкрота в натуре, которое предлагалось к продаже, но осталось нереализованным, а также не принято кредитором в счет удовлетворения требования или администратором в счет возмещения административных расходов, передается индивидуальному предпринимателю, собственнику имущества (уполномоченному им органу), учредителям (участникам) юридического лица – банкрота, за исключением случаев, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан.";
90) в статье 109:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 109. Освобождение банкрота от долгов и исполнение его обязательств третьими лицами";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Обязательства банкрота перед кредиторами, оставшиеся не исполненными по результатам процедуры банкротства, подлежат исполнению лицом, в отношении которого вступило в законную силу решение суда о взыскании сумм требований таких кредиторов в субсидиарном порядке в размере, определяемом в соответствии с пунктом 3 статьи 96 настоящего Закона.";
91) статьи 110 и 111 изложить в следующей редакции:
"Статья 110. Заключительный отчет банкротного управляющего
1. После удовлетворения требований кредиторов банкротный управляющий представляет в суд согласованный с собранием кредиторов заключительный отчет о своей деятельности с приложением ликвидационного баланса и отчета об использовании имущества, оставшегося после удовлетворения требований кредиторов.
В случае продажи предприятия банкрота ликвидационный баланс не прикладывается.
2. Кредитор по налогам и таможенным платежам либо государственный орган или юридическое лицо с участием государства, по заявлению которого возбуждено дело о банкротстве, при рассмотрении в суде заключительного отчета банкротного управляющего обязан заявить ходатайство о выплате основного вознаграждения временному и банкротному управляющим, а также возмещении иных административных расходов по решению комитета кредиторов в случае, если в ходе проведения процедуры банкротства в совокупности установлены следующие обстоятельства:

1) борышкер мүлкінің жоқ екені;
2) борышкердің жарамсыз деп тануға жатқан мәмілелерінің жоқ екені;
3) өзіне қатысты соттың субсидиарлық жауаптылыққа тарту туралы шешімі заңды күшіне енген борышкер құрылтайшысының (қатысушысының), лауазымды адамының Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы заңнамасына сәйкес өндіріп алуды қолдануға мүмкін болатын мүлкінің жоқ екені не аталған тұлғаларды субсидиарлық жауаптылыққа тарту туралы талап қоюмен сотқа жүгіну үшін негіздердің жоқ екені анықталса, уақытша және банкроттықты басқарушыларға негізгі сыйақыны төлеу, сондай-ақ кредиторлар комитетінің шешімі бойынша өзге де әкімшілік шығыстардың орнын толтыру туралы өтінішхатты мәлімдеуге міндетті.
3. Сот ұсынылған күнінен бастап он жұмыс күнінен кешiктірілмейтiн мерзiмде банкроттықты басқарушының қорытынды есебiн, егер осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде өзгеше белгіленбесе, тарату балансын бекiтедi және банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарым шығарады.
Банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарымда банкроттың өткізілмей қалған мүлкiмен байланысты мәселелер шешiлуге тиiс. Сот ұйғарымның көшiрмесiн заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органға, уәкiлеттi органға, мемлекеттiк статистика саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық органына, сондай-ақ талаптары қанағаттандырылмаған банкрот кредиторларына жiбередi. Осы бөліктің күші банкроттың кәсіпорнын сату жағдайларына қолданылмайды.
Соттың банкорттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарымында осы баптың 2-тармағында көзделген өтінішхатта көрсетілген сомаларды төлеу туралы нұсқау да қамтылуға тиіс.
Уақытша және банкроттықты басқарушыларға негізгі сыйақыны төлеу тәртібін, сондай-ақ өзге де әкімшілік шығыстардың орнын толтыру тәртібі мен мөлшерін уәкілетті орган айқындайды.
4. Егер жүргізілген борышкердің банкроттық рәсімінің нәтижелері бойынша үшінші тұлғалардың кепілдігімен, кепілгерлігімен немесе мүлік кепілімен қамтамасыз етілген кредитор талаптары қанағаттандырылмай қалған болса, онда мұндай кредитор соттың банкроттық рәсімін аяқтау туралы заңды күшіне енген ұйғарымы негізінде Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен үшінші тұлғалар - кепілдік берушілерден, кепілгерлерден немесе кепіл берушілерден сомаларды өндіріп алу туралы талап қоюмен сотқа жүгінуге құқылы.
111-бап. Уәкілетті органның интернет-ресурсында борышкерлер тізімін орналастыру
1. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында:
1) өздеріне қатысты соттың банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану, банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешімі заңды күшіне енген борышкерлер тізімін;

1) отсутствует имущество у должника;
2) отсутствуют сделки у должника, подлежавшие признанию недействительными;
3) отсутствует имущество, на которое в соответствии с законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей может быть обращено взыскание, у учредителя (участника), должностного лица должника, в отношении которого вступило в законную силу решение суда о привлечении его к субсидиарной ответственности, либо отсутствуют основания для обращения в суд с иском о привлечении указанных лиц к субсидиарной ответственности.
3. Суд утверждает заключительный отчет банкротного управляющего, ликвидационный баланс, если иное не установлено частью второй пункта 1 настоящей статьи, и выносит определение о завершении процедуры банкротства в срок не позднее десяти рабочих дней со дня их представления.
В определении о завершении процедуры банкротства должны быть разрешены вопросы, связанные с имуществом банкрота, оставшимся нереализованным. Копия определения направляется судом органу, осуществляющему государственную регистрацию юридических лиц, уполномоченному органу, территориальному органу уполномоченного органа в области государственной статистики, а также кредиторам банкрота, чьи требования не удовлетворены. Действие настоящей части не распространяется на случаи продажи предприятия банкрота.
В определении суда о завершении процедуры банкротства также должно содержаться указание о выплате сумм, указанных в ходатайстве, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи.
Порядок выплаты основного вознаграждения временному и банкротному управляющим, а также порядок и размер возмещения иных административных расходов определяются уполномоченным органом.
4. В случае если по результатам проведенной процедуры банкротства должника требования кредитора, которые обеспечены гарантией, поручительством или залогом имущества третьих лиц, остались не удовлетворенными, то такой кредитор на основании вступившего в законную силу определения суда о завершении процедуры банкротства вправе обратиться в суд с иском о взыскании сумм с гарантов, поручителей или залогодателей – третьих лиц в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 111. Размещение на интернет-ресурсе уполномоченного органа списка должников
1. Уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе:
1) список должников, в отношении которых вступило в законную силу решение суда о признании их банкротами, применении реабилитационной процедуры, ликвидации без возбуждения процедуры банкротства;

2) өздеріне қатысты соттың оңалту рәсімін тоқтату туралы ұйғарымы заңды күшіне енген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар тізімін орналастырады.
Борышкерді банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану не банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешімнің күші жойылған, бітімгершілік келісім жасалған немесе кәсіпорын сатылған жағдайларда, борышкер тізімнен алып тасталады.
Тізімде борышкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) не атауы, борышкердің экономикалық қызмет түрі, деректемелері, басшы мен құрылтайшылардың (қатысушылардың) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), соттың борышкерді банкрот деп тану, оңалту рәсімін қолдану не банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешімінің, соттың банкроттық рәсімін аяқтау, оңалту рәсімін тоқтату не банкроттық рәсімін қозғамай таратуды аяқтау туралы ұйғарымының күні, сондай-ақ әкімшінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), электрондық мекенжайы және байланыс телефоны көрсетіледі.
2. Осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген борышкерлер тізімі өздеріне қатысты соттың оңалту рәсімін немесе банкроттық рәсімін қолдану не банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы шешімі өткен тоқсанда заңды күшіне енген борышкерлерді енгізу, сондай-ақ өздеріне қатысты соттың қорытынды есепті бекіту не оңалту рәсімін тоқтату туралы ұйғарымы заңды күшіне енген борышкерлерді алып тастау жолымен өткен тоқсаннан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірілмей тоқсан сайын жаңартылады.
Осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында көзделген тізім соттың өздеріне қатысты оңалту рәсімін тоқтату туралы ұйғарымы заңды күшіне енген күннен бастап екі жыл өткен дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларды одан алып тастау жолымен жаңартылады.";
92) 112-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, банкротты тарату аяқталды, ал банкрот жұмыс iстеуiн тоқтатты деп заңды тұлғалардың мемлекеттiк тiркелiмдерiне бұл туралы жазба енгiзiлгеннен кейін немесе жеке тұлға дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен алынғаннан кейін есептеледі.
Банкротты таратудың аяқталуы банкроттықты басқарушының өкілеттігін тоқтатады.";
3-тармақ алып тасталсын;
93) 112-1-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банкрот тарапынан бітімгершілік келісім жасасу туралы шешімді дара кәсіпкер, банкрот – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген орган), құрылтайшысы (қатысушысы) және банкроттықты басқарушы қабылдайды.";

2) список индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, в отношении которых вступило в законную силу определение суда о прекращении реабилитационной процедуры.
В случаях отмены решения о признании должника банкротом, применении реабилитационной процедуры либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, заключения мирового соглашения или продажи предприятия должник исключается из списка.
В списке указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо наименование должника, вид экономической деятельности, реквизиты должника, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя и учредителей (участников), дата решения суда о признании должника банкротом, применении реабилитационной процедуры либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, определения суда о завершении процедуры банкротства, прекращении реабилитационной процедуры либо завершении ликвидации без возбуждения процедуры банкротства, а также фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), электронный адрес и контактный телефон администратора.
2. Список должников, предусмотренный подпунктом 1) части первой пункта 1 настоящей статьи, обновляется ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за истекшим кварталом, путем включения должников, в отношении которых решение суда о применении реабилитационной процедуры или процедуры банкротства либо ликвидации без возбуждения процедуры банкротства вступило в законную силу в истекшем квартале, а также исключения должников, в отношении которых определение суда об утверждении заключительного отчета либо прекращении реабилитационной процедуры вступило в законную силу.
Список, предусмотренный подпунктом 2) части первой пункта 1 настоящей статьи, обновляется путем исключения из него индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, в отношении которых истекло два года со дня вступления в законную силу определения суда о прекращении реабилитационной процедуры.";
92) в статье 112:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ликвидация банкрота считается завершенной, а банкрот – прекратившим существование после внесения об этом записи в государственные регистры юридических лиц или снятия физического лица с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
Завершение ликвидации банкрота прекращает полномочия банкротного управляющего.";
пункт 3 исключить;
93) часть вторую пункта 2 статьи 112-1 изложить в следующей редакции:
"Решение о заключении мирового соглашения со стороны банкрота принимается индивидуальным предпринимателем, собственником имущества (уполномоченным им органом), учредителем (участником) юридического лица – банкрота и банкротным управляющим.";

94) 112-2-баптың 3-тармағындағы "мүліктің меншік иесі, банкрот құрылтайшысы (қатысушысы) не ол уәкілеттік берген тұлға" деген сөздер "банкрот – дара кәсіпкер, банкрот – заңды тұлға мүлкінің меншік иесі (ол уәкілеттік берген тұлға), құрылтайшысы (қатысушысы)" деген сөздермен ауыстырылсын;
95) 112-3-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігіндегі "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек" деген сөздер "салықтық берешек" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы "салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек" деген сөздер "салықтық берешек" деген сөздермен ауыстырылсын;
96) 112-7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде аталған кредитордың (кредиторлардың) өтінішіне мұндай кредитор (кредиторлар) мен әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлға арасында жасалған уақытша басқарушының өкілеттігін жүзеге асыру туралы келісімнің көшірмесі қоса беріледі.";
97) 112-8-баптың 2 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Соттың бітімгершілік келісімді бекіту туралы немесе бітімгершілік келісімді бұзу туралы ұйғарымының күшін жою туралы шешім қабылдаған сот сот актісінде банкроттық рәсімін қозғау туралы көрсетуге міндетті.";
"4. Уақытша басқарушы банкроттық рәсімін қозғау туралы сот актісі шығарылған күннен бастап жиырма жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде кредиторлардың алғашқы жиналысын өткізуге міндетті.";
98) 7-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. БАНКРОТТЫҚ РӘСІМІН ҚОЗҒАМАЙ БОРЫШКЕРДІ ТАРАТУДЫҢ ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ
113-бап. Банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату
Банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату:
1) борышкер жоқ борышкер болып табылған;
2) борышкерге қатысты осы Заңның 114-бабының 3-тармағында көзделген мән-жайлардың жиынтығы болған жағдайларда, жүзеге асырылады.
114-бап. Сотқа банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы өтінішпен жүгіну негіздері
1. Сотқа банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы өтінішпен:
1) салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор – осы Заңның 113-бабының 1) тармақшасында көзделген жағдайда;
2) борышкер – егер өзіне қатысты осы баптың 3-тармағында көзделген мән-жайлардың жиынтығы болған жағдайда жүгінеді.
2. Салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитордың сотқа банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы өтінішпен жүгінуі үшін мынадай мән-жайлардың жиынтығы негіз болып табылады:
1) борышкердің, сондай-ақ оның құрылтайшылары (қатысушылары) мен лауазымды адамдарының орналасқан жерін қатарынан алты ай бойы анықтаудың мүмкін болмауы, бұл жөнінде уәкілетті орган айқындаған нысан бойынша және тәртіппен құжат жасалады;

94) в пункте 3 статьи 112-2 слова "собственником имущества, учредителем (участником) банкрота либо уполномоченным им лицом" заменить словами "индивидуальным предпринимателем – банкротом, собственником имущества, (уполномоченным им лицом), учредителем (участником) юридического лица – банкрота";
95) в статье 112-3:
в части второй пункта 1 слова "Задолженность по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" заменить словами "Налоговая задолженность";
в абзаце первом пункта 2 слова "задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет" заменить словами "налоговой задолженности";
96) пункт 2 статьи 112-7 дополнить частью второй следующего содержания:
"К заявлению кредитора (кредиторов), указанного (указанных) в части первой настоящего пункта, прилагается копия соглашения об осуществлении полномочий временного управляющего, заключенного между таким кредитором (кредиторами) и лицом, имеющим право осуществлять деятельность администратора.";
97) пункты 2 и 4 статьи 112-8 изложить в следующей редакции:
"2. Суд, принявший решение об отмене определения суда об утверждении мирового соглашения или о расторжении мирового соглашения, обязан указать в судебном акте о возбуждении процедуры банкротства.";
"4. Временный управляющий обязан провести первое собрание кредиторов в срок не позднее двадцати рабочих дней со дня вынесения судебного акта о возбуждении процедуры банкротства.";
98) главу 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. ОСОБЕННОСТИ ЛИКВИДАЦИИ ДОЛЖНИКА БЕЗ ВОЗБУЖДЕНИЯ ПРОЦЕДУРЫ БАНКРОТСТВА
Статья 113. Ликвидация должника без возбуждения процедуры банкротства
Ликвидация должника без возбуждения процедуры банкротства осуществляется в случаях, если:
1) должник является отсутствующим;
2) в отношении должника имеется совокупность обстоятельств, предусмотренных пунктом 3 статьи 114 настоящего Закона.
Статья 114. Основания для обращения в суд с заявлением о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. С заявлением в суд о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства обращается:
1) кредитор по налогам и таможенным платежам – в случае, предусмотренном подпунктом 1) статьи 113 настоящего Закона;
2) должник – в случае, если в отношении него имеется совокупность обстоятельств, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
2. Основанием для обращения кредитора по налогам и таможенным платежам в суд с заявлением о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства является совокупность обстоятельств:
1) место нахождения должника, а также его учредителей (участников) и должностных лиц невозможно установить в течение шести последовательных месяцев, о чем составлен документ по форме и в порядке, которые определены уполномоченным органом;

2) өтініш берілгенге дейін үш жыл бойы борышкердің меншік құқығында мүлкінің, сондай-ақ дебиторлық берешегінің болмауы;
3) өтініш берілгенге дейін үш жыл бойы борышкердің жасалған жағдайда осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негіздер бойынша жарамсыз деп танылуы мүмкін мәмілелер жасамауы.
3. Борышкердің сотқа банкроттық рәсімін қозғамай өзін тарату туралы өтінішпен жүгінуі үшін мынадай мән-жайлардың жиынтығы негіз болып табылады:
1) борышкердің кредиторлар алдында республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын берешегінің болуы;
2) өтініш берілгенге дейін үш жыл бойы борышкердің меншік құқығында мүлкінің, сондай-ақ дебиторлық берешегінің болмауы;
3) өтініш берілгенге дейін үш жыл бойы борышкердің жасалған жағдайда осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген негіздер бойынша жарамсыз деп танылуы мүмкін мәмілелер жасамауы;
4) өтініш берілгенге дейін үш жыл бойы борышкердің банктік шоттар мен касса бойынша төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырмауы;
5) өтініш берілгенге дейін үш жыл бойы борышкердің Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамасында белгіленген салықтық және кедендік тексерулер мен өзге де бақылау нысандарының тізімдеріне енгізілмеуі;
6) өтініш берілген күнге қылмыстық қудалау органдарының борышкер қызметіне байланысты қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны үшін заңды тұлғаның құрылтайшысына (қатысушысына) немесе оның лауазымды адамына, сол сияқты дара кәсіпкерге қатысты сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізбеуі.
115-бап. Банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы өтінішке қоса берілетін құжаттар
1. Салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитордың банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы өтінішіне:
1) борышкердiң салықтар және кедендік төлемдер бойынша кредитор алдындағы мiндеттемелерiн, сондай-ақ осы мiндеттемелер бойынша берешегінiң бар екенін және сомасын;
2) борышкердің жоқ борышкер болып табылатынын растайтын құжаттар қоса беріледі.
2. Борышкердің банкроттық рәсімін қозғамай өзін тарату туралы өтінішіне осы Заңның 114-бабының 3-тармағында көзделген мән-жайлардың бар екенін растайтын құжаттар, сондай-ақ борышкер – дара кәсіпкердің, борышкер – заңды тұлға мүлкі меншік иесінің (ол уәкілеттік берген органның) немесе құрылтайшыларының (қатысушыларының) борышкердің банкроттық рәсімін қозғамай тарату туралы өтінішпен сотқа жүгінуі туралы шешімі қоса беріледі.

2) в течение трех лет до подачи заявления должник не имел на праве собственности имущества, а также дебиторской задолженности;
3) в течение трех лет до подачи заявления должник не совершал сделки, которые при условии их совершения могли быть признаны недействительными по основаниям, предусмотренным настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан.
3. Основанием для обращения в суд должника с заявлением о его ликвидации без возбуждения процедуры банкротства является совокупность обстоятельств:
1) должник имеет задолженность перед кредиторами, не превышающую две тысячи пятисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
2) в течение трех лет до подачи заявления должник не имел имущество на праве собственности, а также дебиторскую задолженность;
3) в течение трех лет до подачи заявления должник не совершал сделки, которые при условии их совершения могли быть признаны недействительными по основаниям, предусмотренным настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан;
4) в течение трех лет до подачи заявления должник не осуществлял платежи и (или) переводы денег по банковским счетам и кассе;
5) в течение трех лет до подачи заявления должник не включался в списки налоговых и таможенных проверок и иных форм контроля, установленных налоговым и таможенным законодательством Республики Казахстан;
6) на дату подачи заявления органами уголовного преследования не ведется досудебное расследование в отношении учредителя (участника) юридического лица или его должностного лица, а равно индивидуального предпринимателя за совершение уголовного правонарушения, связанного с деятельностью должника.
Статья 115. Документы, прилагаемые к заявлению о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. К заявлению кредитора по налогам и таможенным платежам о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства прилагаются документы, подтверждающие:
1) обязательства должника перед кредитором по налогам и таможенным платежам, а также наличие и сумму задолженности по этим обязательствам;
2) что должник является отсутствующим.
2. К заявлению должника о его ликвидации без возбуждения процедуры банкротства прилагаются документы, подтверждающие наличие обстоятельств, предусмотренных пунктом 3 статьи 114 настоящего Закона, а также решение индивидуального предпринимателя – должника, собственника имущества (уполномоченного им органа) или учредителей (участников) юридического лица – должника об обращении должника в суд с заявлением о ликвидации без возбуждения процедуры банкротства.

116-бап. Банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау
Сот осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келетiн, банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы өтiнiш келiп түскен күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей iс қозғау туралы ұйғарым шығарады.
Соттың іс қозғау туралы ұйғарымының көшiрмелерiн сот борышкерге, өтiнiш берушiге, уәкiлеттi органға, жеке сот орындаушыларының өңiрлiк палатасына, сондай-ақ, егер борышкер заңды тұлға болып табылса, борышкердiң орналасқан жерi бойынша аумақтық әділет органына жiбередi.
117-бап. Банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы iс бойынша iс жүргізуді қозғаудың салдары
Сот банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы iсті қозғаған кезден бастап осы Заңның 87-бабы 1-тармағының 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген салдар басталады.
118-бап. Соттың банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы істі қарауы
1. Сот іс қозғау туралы ұйғарым шығарылған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзiмде банкроттық рәсімін қозғамай борышкердi тарату туралы шешiм шығарады.
2. Соттың банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы шешімінде тарату рәсімін жүргізуді уәкілетті органға жүктеу туралы нұсқау қамтылуға тиіс.
118-1-бап. Уәкілетті органның банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді таратуды жүргізу тәртібі
1. Банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату рәсімін жүргізу жөніндегі міндеттер уәкілетті органға жүктелген кезде оған әкімшінің осы Заңда көзделген құқықтары мен міндеттері өтеді.
2. Уәкілетті орган:
1) сот банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның интернет-ресурсында қазақ және орыс тілдерінде банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату және кредиторлардың талаптарды мәлімдеу тәртібі туралы хабарландыруды орналастыруға;
2) осы Заңның 90-бабында белгіленген тәртіппен кредиторлар талаптарының тізілімін қалыптастыруға;
3) кредиторлар жиналысымен келіскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей қорытынды есепті және тарату балансын бекіту үшін сотқа ұсынуға;
4) сот қорытынды есепті бекіткеннен кейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей банкроттың банктік шоттарын жабу туралы өтінішті банкке, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға жіберуге міндетті.
3. Борышкердің мүлкі болмаған жағдайда, уәкілетті орган кредиторлар талаптарының тізілімі қалыптастырылған күннен бастап бір ай мерзімде қорытынды есепті және тарату балансын келісу үшін кредиторлар жиналысына ұсынуға міндетті.

Статья 116. Возбуждение производства по делу о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
Суд не позднее пяти рабочих дней со дня поступления заявления о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства, соответствующего установленным настоящим Законом требованиям, выносит определение о возбуждении дела.
Копии определения суда о возбуждении дела направляются судом должнику, заявителю, уполномоченному органу, региональной палате частных судебных исполнителей, а также в территориальный орган юстиции по месту нахождения должника, если должником является юридическое лицо.
Статья 117. Последствия возбуждения производства по делу о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
С момента возбуждения судом дела о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства наступают последствия, предусмотренные подпунктами 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 87 настоящего Закона.
Статья 118. Рассмотрение судом дела о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. Суд в срок, не превышающий пяти рабочих дней со дня вынесения определения о возбуждении дела, выносит решение о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства.
2. В решении суда о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства должно содержаться указание о возложении проведения процедуры ликвидации на уполномоченный орган.
Статья 118-1. Порядок проведения уполномоченным органом ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства
1. При возложении обязанности по проведению процедуры ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства на уполномоченный орган к нему переходят права и обязанности администратора, предусмотренные настоящим Законом.
2. Уполномоченный орган обязан:
1) разместить объявление о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства и порядке заявления требований кредиторами на казахском и русском языках на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее двух рабочих дней со дня принятия судом решения о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства;
2) сформировать реестр требований кредиторов в порядке, установленном статьей 90 настоящего Закона;
3) представить в суд для утверждения заключительный отчет и ликвидационный баланс не позднее двух рабочих дней с даты согласования с собранием кредиторов;
4) направить в банк, организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, заявление о закрытии банковских счетов банкрота не позднее трех рабочих дней после утверждения судом заключительного отчета.
3. В случае отсутствия имущества у должника уполномоченный орган в месячный срок со дня формирования реестра требований кредиторов обязан представить собранию кредиторов для согласования заключительный отчет и ликвидационный баланс.

4. Борышкерді таратуды жүргізу барысында мүліктік масса және (немесе) бұрын шығарылған мүліктің мүліктік массаға қайтарылғаны анықталған, сондай-ақ осы Заңның 114-бабының 3-тармағында көзделген ережелер сақталмаған кезде уәкілетті орган банкроттық рәсімін қозғамай борышкерді тарату туралы шешім қабылдаған сотқа банкроттық рәсімін қозғау туралы өтінішхатпен жүгінуге міндетті.";
99) 125-баптың 1-тармағы алып тасталсын;
100) 126-баптың 4 және 6-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Банкроттықты басқарушы сатып алу-сату шарты жасасылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органдарға мүлікті бірыңғай лотпен, сондай-ақ бірыңғай өндірістік кешенге кіретін мүлікті өткізу бойынша өткізілген сауда-саттық қорытындысы туралы ақпаратты жіберуге міндетті.";
"6. Мүліктік массаны өткізу бойынша аукционның өткізілетін уақыты мен орнын кредиторлар комитетінің келісімімен банкроттықты басқарушы айқындайды.".
18. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2015 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 106-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 22-III, 109-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 14, 42-құжат; № 22, 83-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-баптың 20-тармағында:
1) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) тармақша "міндетті зейнетақы жарналары," деген сөздерден кейін "жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "5-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы" деген сөздер "5-1-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің 1) тармақшасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) 90-баптың 7-тармағының 3) тармақшасы "мiндеттi зейнетақы жарналары" деген сөздерден кейін ", жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "2-тармағы" деген сөздер "2 және 7-тармақтары" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "1-тармағының үшінші бөлігі" деген сөздер "2-тармағының екінші бөлігі" деген сөздермен ауыстырылсын.

4. При выявлении в ходе проведения ликвидации должника имущественной массы и (или) возврата в имущественную массу ранее выведенного имущества, а также несоблюдении положений, предусмотренных пунктом 3 статьи 114 настоящего Закона, уполномоченный орган обязан обратиться в суд, принявший решение о ликвидации должника без возбуждения процедуры банкротства, с ходатайством о возбуждении процедуры банкротства.";
99) пункт 1 статьи 125 исключить;
100) пункты 4 и 6 статьи 126 изложить в следующей редакции:
"4. Банкротный управляющий в течение пяти рабочих дней со дня заключения договора купли-продажи обязан направить информацию в местные исполнительные органы об итогах проведенных торгов по реализации имущества единым лотом, а также имущества, входящего в единый производственный комплекс.";
"6. Время и место проведения аукциона по реализации имущественной массы определяет банкротный управляющий с согласия комитета кредиторов.".
18. В Закон Республики Казахстан от 2 августа 2015 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам пенсионного обеспечения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 15, ст.78; № 19-ІІ, ст.106; № 22-II, ст.145; № 23-ІІ, ст.170; 2017 г., № 12, ст.36; № 22-III, ст.109; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 14, ст.42; № 22, ст.83; 2019 г., № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
в пункте 20 статьи 1:
абзац третий подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"подпункт 16) после слов "обязательным пенсионным взносам," дополнить словами "обязательным пенсионным взносам работодателя,";
в подпункте 2) слова "подпункт 1) пункта 1 статьи 5" заменить словами "подпункт 1) части второй пункта 1 статьи 5-1";
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) подпункт 3) пункта 7 статьи 90 после слов "обязательным пенсионным взносам" дополнить словами ", обязательным пенсионным взносам работодателя";";
в подпункте 5) слова "пункт 2" заменить словами "пункты 2 и 7";
в подпункте 6) слова "часть третью пункта 1" заменить словами "часть вторую пункта 2".

19. "Тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы" 2016 жылғы 7 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-II, 52-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 26-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "әкімші -", ", уақытша әкімші (өкілі арқылы)" деген сөздер алып тасталсын;
2) 35-баптың 5-тармағындағы "конкурстық" деген сөз "мүліктік" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 37-баптың 3-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) құрылыс салушыны көппәтерлі тұрғын үй құрылысымен байланысты емес қызметі бойынша "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкрот деп тануды кепілдік жағдайы деп тану туралы шешім қабылдайды.".
20. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат; № 13, 45-құжат; № 14, 53-құжат; № 21, 98-құжат; № 22-III, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат, № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 27 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 25 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
7-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Клиентке қатысты шығарылған соттың борышкер берешегін қайта құрылымдау рәсімін, оңалту рәсімін қолдану, борышкерді банкрот деп тану және банкроттық рәсімін қозғай отырып тарату туралы шешімінің көшірмелерін алғанға дейін төлем жүйесіне өз қатысушысы жіберген төлемдер және (немесе) ақша аударымдары кері қайтарып алынбайтын және түпкілікті болып табылады, орындалуға және аяқталуға жатады.".
21. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж.,  № 22-ІІІ, 108-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 42, 44-құжаттар; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 15-16, 67-құжат):

19. В Закон Республики Казахстан от 7 апреля 2016 года "О долевом участии в жилищном строительстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-II, ст.52; 2019 г., № 7, ст.37; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
1) в подпункте 4) пункта 1 статьи 26 слова "администратора -", ", временного администратора (через представителя)" исключить;
2) в пункте 5 статьи 35 слово "конкурсную" заменить словом "имущественную";
3) подпункт 3) пункта 3 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"3) признание застройщика банкротом в соответствии с Законом Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" по деятельности, не связанной со строительством многоквартирного жилого дома.".
20. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст.86; № 23, ст.119; 2017 г., № 12, ст.36; № 13, ст.45; № 14, ст.53; № 21, ст.98; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47; 2019 г., № 2, ст.6; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67; Закон Республики Казахстан от 25 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оказания государственных услуг", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 ноября 2019 г.):
пункт 3 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3. Платежи и (или) переводы денег, направленные в платежную систему ее участником до получения им копии решения суда о применении процедуры реструктуризации задолженности должника, реабилитационной процедуры, признании должника банкротом и ликвидации с возбуждением процедуры банкротства, вынесенного в отношении клиента, являются безотзывными и окончательными, подлежат исполнению и завершению.".
21. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 22-III, ст.108; 2018 г., № 10, ст.32; № 14, ст.42, 44; № 22, ст.83; № 24, ст.93; 2019 г., № 1, ст.4; № 7, ст.37; № 15-16, ст.67):

мынадай мазмұндағы 57-4-баппен толықтырылсын:
"57-4-бап. 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейінгі кезеңде арнаулы салық режимдерін қолданатын және микрокәсіпкерлік немесе шағын кәсіпкерлік субъектілері болып танылатын тұлғалар, оның ішінде бірыңғай жер салығын төлеушілер, төленуге жататын:
1) осы Кодекстің 686, 687, 695, 700-баптарына сәйкес есептелген корпоративтік (жеке) табыс салығының сомасын (төлем көзінен ұсталатыннан басқа);
2) осы Кодекстің 687-бабына сәйкес есептелген әлеуметтік салық сомасын;
3) осы Кодекстің 704-бабына сәйкес есептелген бірыңғай жер салығының сомасын 100 пайызға азайтады деп белгіленсін.
Осы баптың мақсаттарында Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 2 және 3-тармақтарында белгіленген шарттарға сай келетін салық төлеушілер шағын кәсіпкерлік субъектілері (микрокәсіпкерлік субъектілері) деп танылады.
Осы баптың бірінші бөлігінің ережелері:
1) есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымымен байланысты қызметті;
2) акцизделетін өнімді өндіруді және (немесе) көтерме саудада өткізуді;
3) астық қабылдау пункттерінде астық сақтау жөніндегі қызметті;
4) лотерея өткізуді;
5) ойын бизнесі саласындағы қызметті;
6) радиоактивті материалдар айналымымен байланысты қызметті;
7) банк қызметін (не банк операцияларының жекелеген түрлерін) және сақтандыру нарығындағы қызметті (сақтандыру агентінің қызметінен басқа);
8) аудиторлық қызметті;
9) бағалы қағаздар нарығындағы кәсіптік қызметті;
10) кредиттік бюролардың қызметін;
11) күзет қызметін;
12) азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондары айналымымен байланысты қызметті;
13) жер қойнауын пайдалану саласындағы қызметті, оның ішінде кен іздеушілер қызметін;
14) пайдалы қазбалар өткізуді, трейдерлердің қызметін, көмір, мұнай өткізу жөніндегі қызметті;
15) мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін, бензинді, дизель отынын және мазутты бөлшек саудада өткізуді;
16) сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыратын салық төлеушілерге қолданылмайды.".
2-бап. Банкроттық рәсімдерінде төлемге қабілетсіз борышкерлердің мүлкі мен істерін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия, сондай-ақ оңалтуды және (немесе) конкурстық басқарушылардың және (немесе) сыртқы байқау әкімшісінің қызметін жүзеге асыру мақсатында уәкілетті органда тіркеу негізінде әкімші қызметін жүзеге асыратын тұлғалар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде әкімші қызметін жүзеге асыру құқығы бар тұлғалар хабарламаларының тізіліміне енгізу үшін қызметтің басталғаны туралы хабарлама беруге міндетті деп белгіленсін.

дополнить статьей 57-4 следующего содержания:
"Статья 57-4. Установить, что на период с 1 января 2020 года до 1 января 2023 года лица, применяющие специальные налоговые режимы и признаваемые субъектами микропредпринимательства или малого предпринимательства, в том числе плательщики единого земельного налога, уменьшают на 100 процентов, подлежащую уплате:
1) сумму корпоративного (индивидуального) подоходного налога (кроме удерживаемого у источника выплаты), исчисленного в соответствии со статьями 686, 687, 695, 700 настоящего Кодекса;
2) сумму социального налога, исчисленного в соответствии со статьей 687 настоящего Кодекса;
3) сумму единого земельного налога, исчисленного в соответствии со статьей 704 настоящего Кодекса.
В целях настоящей статьи субъектами малого предпринимательства (субъектами микропредпринимательства) признаются налогоплательщики, соответствующие условиям, установленным пунктами 2 и 3 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан.
Положения части первой настоящей статьи не распространяются на налогоплательщиков, осуществляющих:
1) деятельность, связанную с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров;
2) производство и (или) оптовую реализацию подакцизной продукции;
3) деятельность по хранению зерна на хлебоприемных пунктах;
4) проведение лотереи;
5) деятельность в сфере игорного бизнеса;
6) деятельность, связанную с оборотом радиоактивных материалов;
7) банковскую деятельность (либо отдельные виды банковских операций) и деятельность на страховом рынке (кроме деятельности страхового агента);
8) аудиторскую деятельность;
9) профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг;
10) деятельность кредитных бюро;
11) охранную деятельность;
12) деятельность, связанную с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему;
13) деятельность в сфере недропользования, в том числе деятельность старателей;
14) реализацию полезных ископаемых, в том числе деятельность трейдеров, деятельность по реализации угля, нефти;
15) розничную реализацию отдельных видов нефтепродуктов бензина, дизельного топлива и мазута;
16) внешнеэкономическую деятельность.".
Статья 2. Установить, что лица, осуществляющие деятельность администратора на основании лицензии на осуществление деятельности по управлению имуществом и делами неплатежеспособных должников в процедурах банкротства, а также регистрации в уполномоченном органе в целях осуществления деятельности реабилитационного и (или) конкурсного управляющих и (или) администратора внешнего наблюдения, обязаны в течение одного года со дня введения в действие настоящего Закона подать уведомление о начале деятельности для внесения его в реестр уведомлений лиц, имеющих право осуществлять деятельность администратора.

"Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының ережелері осы баптың бірінші бөлігінде аталған тұлғаларға олар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде хабарлама берген кезде қолданылмайды.
Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін жеке тұлға "Оңалту және банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1, 2 және 3-тармақтарында белгіленген ережелерді сақтаған кезде әкімші ретінде қызметті жүзеге асыруға құқылы.
3-бап. Осы Заң, 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 1)13) тармақшаларын, 4-тармағының 6) тармақшасын және 21-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

Положения пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве" не распространяются на лиц, указанных в части первой настоящей статьи, при подаче ими уведомления в течение одного года со дня введения в действие настоящего Закона.
По истечении срока, указанного в части первой настоящей статьи, физическое лицо вправе осуществлять деятельность в качестве администратора при соблюдении положений, установленных пунктами 1, 2 и 3 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О реабилитации и банкротстве".
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпунктов 1)13) пункта 3, подпункта 6) пункта 4 и пункта 21 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ