Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өнеркәсіптік қауіпсіздік, индустриялық аймақтар, жануарлар дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, энергетика, табиғи монополиялар және ішкі істер органдары қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 1 сәуірде № 26-VII ҚРЗ.
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өнеркәсіптік қауіпсіздік, индустриялық аймақтар, жануарлар дүниесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, энергетика, табиғи монополиялар және ішкі істер органдары қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдері мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Баспасөз релизі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 8, 84-құжат; 1999 ж., № 13, 431-құжат; № 23, 921-құжат; 2001 ж., № 15-16, 228-құжат; 2002 ж., № 6, 71-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 14, 82-құжат; № 17, 101-құжат; № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 16, 103-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 15, 106, 108-құжаттар; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 11-12, 54-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 52-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 10, 86-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 144-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-V, 154, 158-құжаттар; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 11, 29-құжат; № 21, 98-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 39-құжат; № 9-10, 52-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; № 24-I, 119-құжат; № 24-II, 122-құжат; 2020 ж., № 9, 31-құжат; № 10, 39-құжат; № 13, 67-құжат; № 19-20, 81-құжат; № 21-22, 91-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат):
1) 1-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы "арнаулы мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 2-бапта:
7-1) тармақша "арнаулы мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
44-3) тармақша "арнаулы мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам промышленной безопасности, индустриальных зон, животного мира, особо охраняемых природных территорий, энергетики, естественных монополий и жилищных выплат сотрудникам органов внутренних дел
Закон Республики Казахстан от 1 апреля 2021 года № 26-VII ЗРК.
ПРЕСС-РЕЛИЗПримечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Закона см. ст. 2.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст.84; 1999 г., № 13, ст.431; № 23, ст.921; 2001 г., № 15-16, ст.228; 2002 г., № 6, ст.71; 2003 г., № 11, ст.67; 2004 г., № 14, ст.82; № 17, ст.101; № 23, ст.142; 2006 г., № 16, ст.103; 2007 г., № 9, ст.67; № 10, ст.69; № 15, ст.106, 108; № 18, ст.143; 2009 г., № 11-12, ст.54; № 18, ст.84; № 24, ст.122; 2010 г., № 5, ст.23; № 10, ст.52; 2011 г., № 1, ст.2, 3; № 5, ст.43; № 6, ст.50; № 10, ст.86; № 11, ст.102; № 16, ст.128, 129; 2012 г., № 1, ст.5; № 3, ст.21; № 4, ст.32; № 5, ст.41; № 15, ст.97; № 21-22, ст.124; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.72, 75; № 15, ст.77; 2014 г., № 1, ст.4; № 14, ст.84, 86; № 16, ст.90; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; № 24, ст.144; 2015 г., № 1, ст.2; № 20-IV, ст.113; № 22-V, ст.154, 158; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 8-І, ст.65; № 12, ст.87; № 23, ст.118; 2017 г., № 8, ст.16; № 11, ст.29; № 21, ст.98; 2018 г., № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.39; № 9-10, ст.52; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; № 24-I, ст.119; № 24-II, ст.122; 2020 г., № 9, ст.31; № 10, ст.39; № 13, ст.67; № 19-20, ст.81; № 21-22, ст.91; 2021 г., № 1, ст.1):
1) подпункт 6) пункта 1 статьи 1 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
2) в статье 2:
подпункт 7-1) после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
подпункт 44-3) после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";

3) 13-1-тараудың тақырыбы "Арнаулы мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 101-3-бапта:
тақырып "Арнаулы мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "қызметкерлері (арнаулы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоспағанда)," деген сөздер "(арнаулы (әскери) оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоспағанда), ішкі істер органдарының қызметкерлері," деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктер "арнаулы мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік "Арнаулы мемлекеттік орган,", "арнаулы мемлекеттік органның," деген сөздерден кейін тиісінше "ішкі істер органы,", "ішкі істер органының," деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "арнаулы мемлекеттік органдардың," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдарының," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 101-4-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне бұрын тағайындалған тұрғын үй төлемдері мынадай жағдайларда:
1) тұрғын үй төлемдері алғаш рет ресімделген, кейіннен сатып алатын жалға алу немесе ипотекалық кредит сомасын өтеуге пайдаланылған жағдайда, тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдары санаттарына жататын лауазымдарға қайта тағайындалғанда осы Заңның 101-11-бабына сәйкес – көрсетілген лауазымдарға тағайындалған күннен бастап;
2) қарамағына қабылданғанға дейін ішкі істер органдары жүйесінде тұрғын үй төлемдерін алушылар болып табылған, қарамағында болғаннан кейін тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдары санаттарына жататын лауазымдарға қайта тағайындалғанда – қарамағына қабылданған күннен бастап қайта басталады. Қарамағында болу мерзімі "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес есептеледі.
Тағайындалған тұрғын үй төлемдері ішкі істер органы қызметкерінің жүктілігіне және босануына байланысты демалыста, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыста, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңіне, оның ішінде тиісті органның қарамағына қабылдана отырып сақталады.";
2-тармақта:
1) тармақша "арнаулы мемлекеттік органнан" деген сөздерден кейін ", ішкі істер органынан" деген сөздермен толықтырылсын;
2), 3) және 4) тармақшалар "арнаулы мемлекеттік органның," деген сөздерден кейін "ішкі істер органының," деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "тартқан жағдайларда тоқтатылады." деген сөздер "тартқан;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:

3) заголовок главы 13-1 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
4) в статье 101-3:
заголовок после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
в пункте 1:
абзац первый части первой после слова "заведений)," дополнить словами "органов внутренних дел,";
части вторую и третью после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
часть четвертую после слов "специального государственного органа," дополнить словами "органа внутренних дел,";
пункт 2 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
5) в статье 101-4:
пункт 1 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Сотрудникам органов внутренних дел ранее назначенные жилищные выплаты возобновляются в случаях:
1) повторного назначения на должности, подпадающие под категории должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат, при условии использования жилищных выплат на погашение суммы аренды с последующим выкупом или ипотечного кредитования, оформленного в первый раз, в соответствии со статьей 101-11 настоящего Закона – со дня назначения на указанные должности;
2) повторного назначения на должности, подпадающие под категории должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат после нахождения в распоряжении, которые до зачисления в распоряжение являлись получателями жилищных выплат в системе органов внутренних дел, – со дня зачисления в распоряжение. Срок нахождения в распоряжении исчисляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правоохранительной службе".
Назначенные жилищные выплаты сохраняются на период нахождения сотрудника органа внутренних дел в отпуске по беременности и родам, отпуске по усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей), отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, в том числе с зачислением в распоряжение соответствующего органа.";
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "специального государственного органа" дополнить словами ", органа внутренних дел";
подпункты 2), 3) и 4) после слов "специального государственного органа," дополнить словами "органа внутренних дел,";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:

"5) ішкі істер органының қызметкері тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдары санатына жататын лауазымынан босатылған жағдайларда тоқтатылады.";
6) 101-6-бапта:
1) тармақша "арнаулы мемлекеттік органнан," деген сөздерден кейін "ішкі істер органынан," деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "арнаулы мемлекеттік органның," деген сөздерден кейін "ішкі істер органының," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 101-7-бапта:
1) және 2) тармақшалар "арнаулы мемлекеттік органды," деген сөздерден кейін "ішкі істер органын," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша:
"арнаулы мемлекеттік органның қызметкері" деген сөзден кейін ", ішкі істер органы, ішкі істер органының қызметкері" деген сөздермен толықтырылсын;
"және арнаулы мемлекеттік орган," деген сөздерден кейін "ішкі істер органы," деген сөздермен толықтырылсын;
8) 101-9-бапта:
тақырып "арнаулы мемлекеттік органдар," деген сөздерден кейін "ішкі істер органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ "Арнаулы мемлекеттік органның," деген сөздерден кейін "ішкі істер органының," деген сөздермен толықтырылсын;
9) 101-10-баптың тақырыбы және бірінші абзацы "Арнаулы мемлекеттік органдар," және "арнаулы мемлекеттік органдар," деген сөздерден кейін тиісінше "ішкі істер органдары," деген сөздермен толықтырылсын;
10) мынадай мазмұндағы 101-11-баппен толықтырылсын:
"101-11-бап. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің тұрғынжай құқығын іске асыруы
1. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің тұрғынжай құқығын іске асыруы осы тарауда белгіленген тәртіппен олар тұрғынжайға мұқтаж деп танылған күннен бастап тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдары санатына жататын қызметкерлерге қызметтік тұрғынжай беру немесе жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аудару арқылы жүзеге асырылады.
Осы баптың 5 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларда тұрғынжай құқығын іске асыру қызметтік тұрғынжай беру және олардың жеке арнайы шотына тұрғын үй төлемдерін аудару арқылы жүзеге асырылады.
Тұрғын үй төлемдерінің мөлшері Қазақстан Республикасының тиісті өңіріндегі тұрғынжайдың бір шаршы метрін жалға алу құнын тұрғынжай алаңына көбейту арқылы айқындалады. Тұрғынжай алаңы ішкі істер органы қызметкерінің өзін қоса алғанда, отбасының әрбір мүшесіне он сегіз шаршы метр пайдалы алаң есебінен айқындалады.
Қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз ету, тұрғын үй төлемдерінің мөлшерін есептеу, оларды тағайындау, қайта есептеу, жүзеге асыру, тоқтату, тоқтата тұру және қайта бастау қағидаларын, сондай-ақ тұрғын үй төлемдерін алу құқығы бар ішкі істер органдары қызметкерлерінің лауазымдары санаттарын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

"5) освобождения сотрудника органа внутренних дел от должности, подпадающей под категорию должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат.";
6) в статье 101-6:
подпункт 1) после слов "специальном государственном органе," дополнить словами "органе внутренних дел,";
подпункт 4) после слов "специального государственного органа," дополнить словами "органа внутренних дел,";
7) в статье 101-7:
подпункты 1) и 2) после слов "специальный государственный орган," дополнить словами "орган внутренних дел,";
подпункт 3):
после слов "сотрудником специального государственного органа," дополнить словами "органом внутренних дел, сотрудником органа внутренних дел,";
после слов "сотрудника специального государственного органа," дополнить словами "органа внутренних дел,";
8) в статье 101-9:
заголовок после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
пункт 1 после слов "специального государственного органа," дополнить словами "органа внутренних дел,";
9) заголовок и абзац первый статьи 101-10 после слов "специальных государственных органов," дополнить словами "органов внутренних дел,";
10) дополнить статьей 101-11 следующего содержания:
"Статья 101-11. Реализация права на жилище сотрудниками органов внутренних дел
1. Реализация права на жилище сотрудниками органов внутренних дел осуществляется со дня признания их нуждающимися в жилище в установленном настоящей главой порядке путем предоставления служебного жилища или перечисления на личный специальный счет жилищных выплат сотрудникам, подпадающим под категорию должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат.
В случаях, предусмотренных пунктами 5 и 7 настоящей статьи, реализация права на жилище осуществляется путем предоставления служебного жилища и перечисления на их личный специальный счет жилищных выплат.
Размер жилищных выплат определяется путем умножения стоимости аренды одного квадратного метра жилища в соответствующем регионе Республики Казахстан на площадь жилища. Площадь жилища определяется из расчета восемнадцать квадратных метров полезной площади на каждого члена семьи, включая самого сотрудника органа внутренних дел.
Правила обеспечения служебным жилищем, исчисления размера, назначения, перерасчета, осуществления, прекращения, приостановления и возобновления жилищных выплат, а также категории должностей сотрудников органов внутренних дел, имеющих право на получение жилищных выплат, определяются Правительством Республики Казахстан.

2. Тұрғын үй төлемдері ішкі істер органы қызметкерінің таңдауы бойынша екінші деңгейдегі банктердің бірінде ашылған оның жеке арнайы шотына аудару арқылы ай сайынғы негізде жүргізіледі.
Ішкі істер органының әрбір қызметкері жеке арнайы шотты өз бетінше ашады және оған қызмет көрсетеді.
3. Тұрғын үй төлемдерін ішкі істер органдарының мемлекеттік мекемесі олар тағайындалған күннен бастап бір ай мерзімде жүргізеді.
4. Қызметтік тұрғынжаймен қамтамасыз етілген ішкі істер органдары қызметкерлерінің осы тұрғынжайда тұру және осы Заңда белгіленген тәртіппен оны жекешелендіру құқығы сақталады.
5. Жатақханамен қамтамасыз етілген ішкі істер органдары қызметкерлеріне тұрғын үй төлемдері осы тарауға сәйкес айқындалған тұрғын үй төлемдері мөлшерінің елу пайызы мөлшерінде жүргізіледі.
6. Ішкі істер органдарында қызметін өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) ішкі істер органы қызметкерінің отбасы мүшелері өтеусіз негізде басқа тұрғынжай берілмей, тұрып жатқан тұрғынжайынан шығарылмайды.
Ішкі істер органдарының қызметкері қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) және оның осы Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелері болған жағдайда жүзеге асыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тағайындалған тұрғын үй төлемдерін алу құқығы қаза тапқан (қайтыс болған) адамның отбасы мүшелеріне өтеді.
Бұл ретте тұрғын үй төлемдерінің мөлшері ішкі істер органдары қызметкері қызмет өткеру кезінде қаза тапқан (қайтыс болған) кезде алатын тағайындалған тұрғын үй төлемдерінің мөлшерінен төмен болмайды.
Қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің отбасы мүшелерінің, егер ішкі істер органдары қызметкерінің қаза табуы (қайтыс болуы):
1) өз-өзіне қол жұмсауға дейін жеткізген жағдайларды қоспағанда, өз-өзіне қол жұмсауы салдарынан;
2) қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде;
3) алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық масаңдық күйді туындататын заттарды (сол тектестерді) тұтыну салдарынан;
4) қызметтен жалтару мақсатында қасақана өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесін зақымдау) немесе денсаулығына өзге де зиян келтіру салдарынан;
5) қызметкердің ішкі істер органдарында қызмет өткеру шарттарын бұзған әрекеттерінің салдарынан болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденсе, тұрғын үй төлемдеріне құқықтары болмайды.
7. Шетелге қызмет өткеру үшін жіберілген ішкі істер органдары қызметкерлерінің тұрып жатқан тұрғынжайлары және (немесе) тағайындалған тұрғын үй төлемдері шетелде болатын барлық уақытына сақталады.

2. Жилищные выплаты производятся на ежемесячной основе путем их перевода на личный специальный счет сотрудника органа внутренних дел, открытый в одном из банков второго уровня по его выбору.
Личный специальный счет открывается и обслуживается каждым сотрудником органа внутренних дел самостоятельно.
3. Жилищные выплаты производятся государственным учреждением органов внутренних дел в месячный срок со дня их назначения.
4. Сотрудники органов внутренних дел, обеспеченные служебным жилищем, сохраняют за собой право проживания в этом жилище и его приватизации в порядке, установленном настоящим Законом.
5. Сотрудникам органов внутренних дел, обеспеченным общежитием, жилищные выплаты производятся в размере пятидесяти процентов от размера жилищных выплат, определенных в соответствии с настоящей главой.
6. Члены семьи сотрудника органа внутренних дел, погибшего (умершего) при прохождении службы в органах внутренних дел, не могут быть выселены из занимаемого жилища без предоставления другого жилища на безвозмездной основе.
В случае гибели (смерти) сотрудника органов внутренних дел при прохождении службы и наличии у него обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 настоящего Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, к членам семьи погибшего (умершего) переходит право получения назначенных жилищных выплат, порядок осуществления которых определяется Правительством Республики Казахстан.
При этом размер жилищных выплат не может быть ниже размера назначенных жилищных выплат, получаемых на момент гибели (смерти) сотрудника органов внутренних дел при прохождении службы.
Члены семьи погибшего (умершего) сотрудника не имеют права на жилищные выплаты, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель (смерть) сотрудника органов внутренних дел наступила:
1) в результате самоубийства, за исключением случаев доведения до самоубийства;
2) при совершении уголовного или административного правонарушения;
3) в результате употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов);
4) в результате умышленного причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью в целях уклонения от службы;
5) в результате действий сотрудника, нарушившего условия прохождения службы в органах внутренних дел.
7. За сотрудниками органов внутренних дел, направленными для прохождения службы за границу, занимаемые жилища и (или) назначенные жилищные выплаты сохраняются на все время пребывания за границей.

8. Ішкі істер органдары қызметкерлерінің тұрғын үй төлемдерін пайдалану арқылы тұрғынжайды меншікке алу құқығы бір рет жүзеге асырылады.
9. Ішкі істер органдарының қызметкеріне қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған, әскери-дәрігерлік комиссияның қызметке жарамсыздығы немесе шектеулі жарамдылығы туралы қорытындысы шығарылған мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы себебінен қызметтен шығарылған кезде тағайындалған тұрғын үй төлемдері ол осы Заңның 101-5-бабының 1), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көзделген мақсаттарға, сондай-ақ кейіннен сатып алатын тұрғынжайды жалға алу ақысын төлеу үшін жасалған шарт бойынша міндеттемелерін орындағанға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын мөлшерде және тәртіппен сақталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тұрғын үй төлемдері, егер мертігуі (жаралануы, жарақаттануы, контузиясы) немесе ауруы ішкі істер органдарының қызметкері құқыққа қайшы әрекеттер жасаған кезде немесе алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық (сол тектестерден) масаңдануы немесе өзіне қандай да бір дене зақымын (өзінің дене мүшесіне зақым келтіру) немесе өз денсаулығына өзге де зиян келтіру себебінен болғаны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен дәлелденсе, төленбейді.".
2. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 63-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 2, 10, 12-құжаттар; № 7, 37-құжат; № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 86-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-І, 99, 101-құжаттар; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 14, 51-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-I, 119-құжат; 2020 ж., № 10, 48-құжат; № 13, 67-құжат; № 14, 68, 71-құжаттар; № 21-22, 91-құжат; № 24-ІІ, 114-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат; 2021 жылғы 27 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жылжымайтын мүлікке құқықтарды және заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 26 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

8. Право сотрудников органов внутренних дел на приобретение жилища в собственность путем использования жилищных выплат осуществляется один раз.
9. Сотруднику органов внутренних дел при увольнении со службы по причине увечья (ранения, травмы, контузии) или заболевания, полученного при исполнении служебных обязанностей, по которому вынесено заключение военно-врачебной комиссии о непригодности или ограниченной пригодности к службе, назначенные жилищные выплаты сохраняются до исполнения им обязательств по договору, заключенному в целях, предусмотренных подпунктами 1), 3), 4), 5) и 7) статьи 101-5 настоящего Закона, а также для оплаты аренды жилища с последующим выкупом, в размере и порядке, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Жилищные выплаты, предусмотренные частью первой настоящего пункта, не выплачиваются в случаях, если в установленном законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что увечье (ранение, травма, контузия) или заболевание наступило при совершении сотрудником органов внутренних дел противоправных действий или по причине алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов) или причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда своему здоровью.".
2. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст.243; 2004 г., № 23, ст.142; 2005 г., № 6, ст.10; № 7-8, ст.19; 2006 г., № 1, ст.5; № 3, ст.22; № 15, ст.95; № 23, ст.144; № 24, ст.148; 2007 г., № 1, ст.4; № 2, ст.18; № 16, ст.129; 2008 г., № 21, ст.97; № 24, ст.129; 2009 г., № 15-16, ст.76; № 18, ст.84; 2010 г., № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 6, ст.50; № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 3, ст.21, 27; № 4, ст.32; № 8, ст.64; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 13, ст.63; № 14, ст.72, 75; № 21-22, ст.114; 2014 г., № 1, ст.4, 6; № 2, ст.10, 12; № 7, ст.37; № 8, ст.44; № 10, ст.52; № 14, ст.86; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 19-I, ст.99, 101; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 22-V, ст.156; № 23-II, ст.170; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53; 2017 г., № 4, ст.7; № 14, ст.51; № 22-III, ст.109; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 22, ст.82; № 24, ст.93; 2019 г., № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 19-20, ст.86; № 23, ст.103, 108; № 24-I, ст.119; 2020 г., № 10, ст.48; № 13, ст.67; № 14, ст.68, 71; № 21-22, ст.91; № 24-ІІ, ст.114; 2021 г., № 1, ст.1; Закон Республики Казахстан от 26 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации прав на недвижимое имущество и юридических лиц", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 27 января 2021 г.):

1) 1-бапта:
9-1) және 9-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1) ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымы – сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен аккредиттелген және ерекше индустриялық аймақ аумағында құрылыс салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыратын, ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы;
9-2) жалпыға ортақ пайдаланылатын орындар – халық үшін қолжетімді немесе ашық болатын аумақтар, объектілер;";
мынадай мазмұндағы 9-3) тармақшамен толықтырылсын:
"9-3) жергілікті сараптамалық қорытынды – сараптаманы аяқтайтын кезеңді қоспағанда, тиісті жоба бөлімдері (бөліктері) бойынша сараптамалық қолдаудың әрбір кезеңінде ресімделетін және тапсырыс берушіге берілетін, жобалар сараптамасының қорытындысы;";
2) 27-1-баптың екінші бөлігі "Арнайы экономикалық аймақтардың" деген сөздерден кейін ", ерекше индустриялық аймақтардың" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 60-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) бір тоғанның және (немесе) бассейннің су бетінің алаңы 0,15 гектардан аспайтын балық өсіруді (акваөсіруді) жүргізуге арналған балық шаруашылығы технологиялық су айдындарын (балық өсіру тоғанын, балық өсіру бассейнін) орналастыруды;";
9-тармақтың бірінші бөлігі "арнайы экономикалық аймақтардың" деген сөздерден кейін ", ерекше индустриялық аймақтардың" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 64-4-баптың 3-тармағындағы "көрме" деген сөз "көрменің және ерекше индустриялық аймақтардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 64-5-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымы ерекше индустриялық аймақтың аумағында объектілер салуға арналған жобаларға (техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға) міндетті ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізеді. Ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымы аккредиттелген сараптама ұйымдарының кәсіби бірлестігінің мүшесі (қауымдастырылған мүшесі) болып табылмайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ерекше индустриялық аймақтың аккредиттелген сараптама ұйымдарын қоспағанда, аккредиттелген сараптама ұйымдары осы Заңда көзделген сараптама қызметінен басқа қандай да бір өзге қызметпен айналысуға құқылы емес.";
6) 64-6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Аттестаттау рәсімі ағылшын тілінде өткізілуі мүмкін.";

1) в статье 1:
подпункты 9-1) и 9-2) изложить в следующей редакции:
"9-1) аккредитованная экспертная организация особой индустриальной зоны – управляющая компания особой индустриальной зоны, аккредитованная в порядке, установленном уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства, и осуществляющая комплексную вневедомственную экспертизу проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства на территории особой индустриальной зоны;
9-2) места общего пользования – это территории, объекты, которые доступны или открыты для населения;";
дополнить подпунктом 9-3) следующего содержания:
"9-3) локальное экспертное заключение – заключение экспертизы проектов, оформляемое и выдаваемое заказчику на каждом этапе экспертного сопровождения по соответствующим разделам (частям) проекта, за исключением завершающего экспертизу этапа;";
2) часть вторую статьи 27-1 после слов "специальных экономических зон," дополнить словами "особых индустриальных зон,";
3) в статье 60:
пункт 2 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) устройство рыбохозяйственных технологических водоемов (рыбоводный пруд, рыбоводный бассейн) для ведения рыбоводства (аквакультуры) площадью водного зеркала одного пруда и (или) бассейна не более 0,15 гектара;";
часть первую пункта 9 после слов "специальных экономических зон," дополнить словами "особых индустриальных зон,";
4) пункт 3 статьи 64-4 дополнить словами "и особых индустриальных зон";
5) в статье 64-5:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Аккредитованная экспертная организация особой индустриальной зоны проводит обязательную комплексную вневедомственную экспертизу проектов (технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации), предназначенных для строительства объектов на территории особой индустриальной зоны. Аккредитованная экспертная организация особой индустриальной зоны не является членом (ассоциированным членом) профессионального объединения аккредитованных экспертных организаций.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Аккредитованные экспертные организации, за исключением аккредитованных экспертных организаций особой индустриальной зоны, не вправе заниматься какой-либо иной деятельностью, кроме экспертной, предусмотренной настоящим Законом.";
6) пункт 1 статьи 64-6 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Процедура аттестации может быть проведена на английском языке.";

7) 64-10-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 2-1-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Ерекше индустриялық аймақтың сараптама ұйымының құрамында жобаның негізгі бөлімдеріне сәйкес келетін мамандандыру бойынша аттестатталған кемінде жеті сарапшы болуға тиіс.";
"2-1. Ерекше индустриялық аймақтың сараптама ұйымы:
1) сараптама ұйымдарын аккредиттеу қағидаларына сәйкес аккредиттеуден өтуге;
2) іс қағаздарын жүргізу шеңберінде құжаттар сараптамаға келіп түскен күн мен сараптама қорытындылары берілген күннен бастап есепке алуды жүргізуге міндетті.".
3. "Қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 94-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 9, 44-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; 2019 ж., № 15-16, 67-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат):
1) 1-баптың бірінші бөлігінде:
2) тармақшадағы "қауіпті", "технологиялық процестердің режимнен ауытқуы, Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуы" деген сөздер тиісінше "аварияға алып келмеген, қауіпті", "технологиялық процесті жүргізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін параметрлерден ауытқу" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақшадағы "азаматтық қорғау саласындағы" деген сөздер "өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 5-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өнеркәсіптік қауіпсіздік декларациялары тіркелген объектілер туралы мәліметтер уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер объект иесінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының қолданылу мерзімі ішінде объект уәкілетті орган бекіткен, қауіпті өндірістік объектілерді декларацияланатындарға жатқызу өлшемшарттарына сәйкес келмесе, онда сақтанушы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне объектідегі өнеркәсіптік қауіпсіздіктің жай-күйі туралы ақпарат береді.
Объектінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі объект иесіне объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын мерзімімен бұрын тоқтату құқығын береді. Бұл ретте сақтандырушының сақтандыру қолданылған мерзім ішіндегі уақытқа пропорционал сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігіне құқығы бар.".
4. "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-ІV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; 2017 ж., № 12, 34-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат; № 19-20, 86-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат; 2021 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2021 жылғы 24 ақпанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Каспий теңізінде қызметті жүзеге асыруға байланысты мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 23 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-бап мынадай мазмұндағы 63-1) тармақшамен толықтырылсын:

7) статью 64-10 дополнить пунктами 1-1 и 2-1 следующего содержания:
"1-1. Экспертная организация особой индустриальной зоны должна иметь в своем составе не менее семи экспертов, аттестованных по специализациям, соответствующим основным разделам проекта.";
"2-1. Экспертная организация особой индустриальной зоны обязана:
1) пройти аккредитацию в соответствии с правилами аккредитации экспертных организаций;
2) в рамках ведения делопроизводства вести учет с даты поступления документов на экспертизу и даты выдачи экспертных заключений.".
3. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст.94; 2009 г., № 24, ст.134; 2010 г., № 9, ст.44; 2012 г., № 13, ст.91; 2014 г., № 7, ст.37; № 14, ст.84; № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 8, ст.45; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; 2019 г., № 15-16, ст.67; 2021 г., № 1, ст.1):
1) в части первой статьи 1:
в подпункте 2) слова "режима технологического процесса, нарушение законодательства Республики Казахстан" заменить словами "параметров, обеспечивающих безопасность ведения технологического процесса, не приведшие к аварии";
в подпункте 14) слова "сфере гражданской защиты" заменить словами "области промышленной безопасности";
2) в статье 5:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Сведения об объектах, по которым зарегистрированы декларации промышленной безопасности, размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Если в течение срока действия договора обязательного страхования ответственности владельца объекта объект не соответствует критериям отнесения опасных производственных объектов к декларируемым, утвержденным уполномоченным органом, то страхователь предоставляет информацию в территориальное подразделение уполномоченного органа о состоянии промышленной безопасности на объекте.
Несоответствие объекта критериям, указанным в части первой настоящего пункта, предоставляет владельцу объекта право на досрочное прекращение договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов. При этом страховщик имеет право на часть страховой премии пропорционально времени, в течение которого действовало страхование.".
4. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст.107; 2006 г., № 3, ст.22; 2007 г., № 1, ст.4; 2008 г., № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2, 7; № 11, ст.102; № 12, ст.111; № 21, ст.161; 2012 г., № 3, ст.27; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 12, ст.57; № 14, ст.75; 2014 г., № 10, ст.52; № 19-І, 19-ІІ, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 6, ст.45; 2017 г., № 12, ст.34; 2018 г., № 10, ст.32; 2019 г., № 7, ст.37; № 19-20, ст.86; 2021 г., № 1, ст.1; Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам экологии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 января 2021 г.; Закон Республики Казахстан от 23 февраля 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам, связанным с осуществлением деятельности на Каспийском море", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 24 февраля 2021 г.):
статью 1 дополнить подпунктом 63-1) следующего содержания:

"63-1) күріш атызы – су жіберілген күріш немесе басқа да дақылдарды өсіруге арналған, балық өсіру үшін пайдаланылуы мүмкін жер учаскесі;".
5. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 16, 96-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 114-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; 2015 ж., № 23-ІІ, 172-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; 2019 ж., № 19-20, 86-құжат; 2020 ж., № 13, 67-құжат; № 17-18, 78-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат):
1) 46-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің учаскелері туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін бес жылға дейінгі мерзімге қысқа мерзімді пайдалануға және жиырма бес жылға дейінгі мерзімге ұзақ мерзімді пайдалануға беріледі. Осы учаскелерді беру мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік ұлттық табиғи парктердің учаскелері туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан жекеше әріптеске де қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді пайдалануға беріледі.";
2) 46-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туристік және рекреациялық қызметті жүзеге асыру үшін пайдалануға берілген мемлекеттік ұлттық табиғи парктер учаскелерінде объектілерді салу жеке, заңды тұлғалар немесе жекеше әріптестер мемлекеттік ұлттық табиғи паркпен жасасқан ұзақ мерзімді пайдалану шартына сәйкес және эскизге (эскиз жобасына) орай әзірленген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасы бойынша жүргізіледі.";
3-тармақтағы "Жеке немесе заңды тұлғалардың" деген сөздер "Жеке, заңды тұлғаның немесе жекеше әріптестің" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "жеке және заңды тұлғаларға" деген сөздер "жеке, заңды тұлғаларға немесе жекеше әріптестерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды қолдау туралы" 2009 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 13-14, 61-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 79-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-II, 72-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 14, 54-құжат; № 23-III, 111-құжат; 2018 ж., № 24, 93-құжат; 2020 ж., № 21-22, 89-құжат; № 23, 96-құжат; 2021 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

"63-1) рисовый чек – земельный участок для выращивания риса или других культур, залитый водой, который может быть использован для выращивания рыбы;".
5. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 16, ст.96; 2007 г., № 1, ст.4; 2008 г., № 21, ст.95; № 23, ст.114; 2009 г., № 18, ст.84; 2010 г., № 1-2, ст.5; № 5, ст.23; 2011 г., № 1, ст.2; № 5, ст.43; № 11, ст.102; № 13, ст.114; 2012 г., № 3, ст.27; № 15, ст.97; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст.96; 2015 г., № 23-II, ст.172; 2017 г., № 3, ст.6; № 12, ст.34; № 23-V, cт.113; 2018 г., № 10, cт.32; 2019 г., № 19-20, ст.86; 2020 г., № 13, ст.67; № 17-18, ст.78; 2021 г., № 1, ст.1):
1) пункт 2 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"2. Участки государственных национальных природных парков для осуществления туристской и рекреационной деятельности предоставляются в краткосрочное пользование на срок до пяти лет и в долгосрочное пользование на срок до двадцати пяти лет. Предоставление этих участков осуществляется в соответствии с правилами осуществления туристской и рекреационной деятельности в государственных национальных природных парках. Участки государственных национальных природных парков для осуществления туристской и рекреационной деятельности предоставляются в краткосрочное и долгосрочное пользование также частному партнеру, заключившему договор государственно-частного партнерства в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственно-частном партнерстве.";
2) в статье 46-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Строительство объектов на участках государственных национальных природных парков, предоставленных в пользование для осуществления туристской и рекреационной деятельности, производится в соответствии с договором долгосрочного пользования, заключенным физическими, юридическими лицами или частными партнерами с государственным национальным природным парком, и по проектной (проектно-сметной) документации, разработанной в соответствии с эскизом (эскизным проектом).";
в пункте 3 слова "Физическое или юридическое лицо" заменить словами "Физическое, юридическое лицо или частный партнер";
в пункте 5 слова "физическими и юридическими лицами" заменить словами "физическими, юридическими лицами или частными партнерами".
6. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2009 года "О поддержке использования возобновляемых источников энергии" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 13-14, ст.61; 2011 г., № 11, ст.102; № 12, ст.111; 2012 г., № 14, ст.92; 2013 г., № 9, ст.51; № 14, ст.75; № 15, ст.79; 2014 г., № 1, ст.4; № 19-І, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 20-IV, ст.113; 2016 г., № 8-II, ст.72; № 24, ст.124; 2017 г., № 14, ст.54; № 23-III, ст.111; 2018 г., № 24, ст.93; 2020 г., № 21-22, ст.89; № 23, ст.96; Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам экологии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 января 2021 г.):

1) кіріспе "кәдеге жаратуды қолдау" деген сөздерден кейін "және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 1-бапта:
1-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-3) басым шартты тұтынушылар – жұмыс істеп тұрған (2018 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген және уәкілетті орган Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесіне енгізбеген) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілерін және (немесе) жұмыс істеп тұрған (2021 жылғы 1 қаңтардан кейін пайдалануға берілген) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілерін меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде иеленетін, өндіріп шығарған электр энергиясын осы тұлға немесе тұлғалар тобы толық көлемде тұтынатын не жасалған екіжақты шарттарға сәйкес уағдаласқан бағалар бойынша тұтынушыларға өткізетін тұлға немесе құрамына шартты тұтынушылар және энергия өндіруші ұйымдар кіретін тұлғалар тобы;";
9-2), 9-3) және 9-4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2) қайталама энергетикалық ресурстар – металлургиялық өндіріс процесінде жанама өнім ретінде түзілетін, электр энергиясын өндіру үшін пайдаланылатын ферроқорытпа, кокс және доменді газдарды қамтитын энергетикалық ресурстар;
9-3) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9-4) қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі – қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалана отырып, электр энергиясын өндіруге арналған техникалық құрылғылар және олармен өзара байланысты, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісін пайдалану үшін технологиялық жағынан қажетті және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі меншік иесінің балансындағы құрылысжайлар мен инфрақұрылым;";
мынадай мазмұндағы 9-5), 9-6) және 9-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-5) қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – осы Заңға және Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратудан алынатын энергияны өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9-6) резервтік қор – қаржы-есеп айырысу орталығы қалыптастыратын қор, оның ақшасы арнайы банктік шотта сақталады және шартты тұтынушылар тарапынан өздеріне жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері өндірген электр энергиясы берілгені үшін төлем жасалмау немесе төлемді кідірту салдарынан туындайтын кассалық алшақтықтар мен қаржы-есеп айырысу орталығының жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар алдындағы берешегін жабуға ғана пайдаланылады;

1) преамбулу дополнить словами "и использования вторичных энергетических ресурсов";
2) в статье 1:
подпункт 1-3) изложить в следующей редакции:
"1-3) квалифицированные условные потребители – лицо или группа лиц, в состав которой входят условные потребители и энергопроизводящие организации, владеющие на праве собственности или на ином законном основании действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2018 года и не включенными уполномоченным органом в Перечень энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии) объектами по использованию возобновляемых источников энергии и (или) действующими (введенными в эксплуатацию после 1 января 2021 года) объектами по использованию вторичных энергетических ресурсов, вырабатываемая электрическая энергия которых в полном объеме потребляется данным лицом или группой лиц либо реализуется потребителям по договорным ценам согласно заключенным двусторонним договорам;";
подпункты 9-2), 9-3) и 9-4) изложить в следующей редакции:
"9-2) вторичные энергетические ресурсы – энергетические ресурсы, образующиеся в качестве побочного продукта в процессе металлургического производства, включающие в себя ферросплавный, коксовый и доменный газы, используемые для производства электрической энергии;
9-3) энергопроизводящая организация, использующая вторичные энергетические ресурсы, – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов;
9-4) объект по использованию вторичных энергетических ресурсов – технические устройства, предназначенные для производства электрической энергии с использованием вторичных энергетических ресурсов, и взаимосвязанные с ними сооружения и инфраструктура, технологически необходимые для эксплуатации объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов и находящиеся на балансе собственника объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов;";
дополнить подпунктами 9-5), 9-6) и 9-7) следующего содержания:
"9-5) энергопроизводящая организация, использующая энергетическую утилизацию отходов, – юридическое лицо, осуществляющее производство энергии, получаемой от энергетической утилизации отходов в соответствии с настоящим Законом и экологическим законодательством Республики Казахстан;
9-6) резервный фонд – фонд, формируемый расчетно-финансовым центром, деньги которого хранятся на специальном банковском счете и используются только на покрытие кассовых разрывов и задолженности расчетно-финансового центра перед энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, возникающих вследствие неоплаты или задержки оплаты со стороны условных потребителей за поставленную им электрическую энергию, произведенную объектами по использованию возобновляемых источников энергии;

9-7) тасқындық электр энергиясы – Қазақстан Республикасында электр энергиясын өндірудің-тұтынудың нақты теңгеріміне сәйкес көлемде Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес суды табиғат қорғау мақсатында ағызу кезеңінде энергия өндіруші ұйымдар (гидроэлектр станциялары) өндіретін және осы Заңда белгіленген тәртіппен электр энергиясына арналған шекті тариф бойынша қаржы-есеп айырысу орталығына өткізілетін электр энергиясы;";
14) тармақша "жаңартылатын энергия көздерін" деген сөздерден кейін "және қайталама энергетикалық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-1-бапта:
тақырып және 1-тармақ "Жаңартылатын энергия көздерін", "жаңартылатын энергия көздерін" деген сөздерден кейін тиісінше "және қайталама энергетикалық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
2-1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісін салу кезінде басым шартты тұтынушылар объект пайдалануға берілгенге дейін үш жүз алпыс бес күннен кешіктірмей уәкілетті органды және жүйелік операторды қайталама энергетикалық ресурстардың түрін, қуат көлемін және орналасқан жерін көрсете отырып, қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісінің құрылысы туралы хабардар етеді.";
6-тармақтың бірінші абзацы "Жаңартылатын энергия көздерін" деген сөздерден кейін ", қайталама энергетикалық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
6-1-тармақ "жаңартылатын энергия көздерін" деген сөздерден кейін ", қайталама энергетикалық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-3-тармақпен толықтырылсын:
"6-3. Қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісі пайдалануға берілгеннен кейін қайталама энергетикалық ресурстарды пайдаланатын энергия өндіруші ұйым мен жүйелік оператор арасында он жыл бойы қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісінің белгіленген электр қуатының кемінде жиырма пайызын ұлғайтуға немесе азайтуға реттеу диапазонында жүйелік оператордың электр қуатын реттеу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді шарт жасасу жылының алдындағы күнтізбелік жыл үшін сатып алуының орташа өлшемді шарттық бағасына тең баға бойынша осы қызметтерді көрсетуге арналған шарт жыл сайын жасалады.";
8-тармақ "жаңартылатын энергия көздерін," және "жаңартылатын энергия көздерін" деген сөздерден кейін тиісінше "қайталама энергетикалық ресурстарды," және "және қайталама энергетикалық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 9-бапта:
тақырып "Жаңартылатын энергия көздерін" деген сөздерден кейін "және қайталама энергетикалық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;

9-7) паводковая электрическая энергия – электрическая энергия, вырабатываемая энергопроизводящими организациями (гидроэлектростанциями) в период природоохранных попусков воды в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан в объеме согласно фактическому балансу производства-потребления электрической энергии в Республике Казахстан и реализуемая расчетно-финансовому центру по предельному тарифу на электрическую энергию в порядке, установленном настоящим Законом;";
подпункт 14) после слов "возобновляемых источников энергии" дополнить словами "и вторичных энергетических ресурсов";
3) в статье 7-1:
заголовок и пункт 1 после слов "возобновляемых источников энергии" дополнить словами "и вторичных энергетических ресурсов";
пункт 2-1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При строительстве объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов квалифицированные условные потребители не позднее чем за триста шестьдесят пять дней до ввода объекта в эксплуатацию уведомляют уполномоченный орган и системного оператора о строительстве объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов с указанием вида вторичных энергетических ресурсов, объема мощности и места расположения.";
абзац первый пункта 6 после слов "возобновляемые источники энергии" дополнить словами ", вторичные энергетические ресурсы";
пункт 6-1 после слов "возобновляемые источники энергии" дополнить словами ", вторичные энергетические ресурсы";
дополнить пунктом 6-3 следующего содержания:
"6-3. После введения в эксплуатацию объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов в течение десяти лет между энергопроизводящей организацией, использующей вторичные энергетические ресурсы, и системным оператором ежегодно заключается договор на оказание услуг по регулированию электрической мощности по цене, равной средневзвешенной договорной цене приобретения системным оператором данных услуг за календарный год, предшествующий году заключения договора, в диапазоне регулирования не менее двадцати процентов от установленной электрической мощности объекта по использованию вторичных энергетических ресурсов на увеличение или снижение.";
пункт 8 после слов "возобновляемые источники энергии", "возобновляемых источников энергии" дополнить соответственно словами ", вторичные энергетические ресурсы", "и вторичных энергетических ресурсов";
4) в статье 9:
заголовок после слов "возобновляемых источников энергии" дополнить словами "и вторичных энергетических ресурсов";

2-тармақтың екінші бөлігіндегі "2-1-тармағында көзделген жағдайды" деген сөздер "2-1 және 2-2-тармақтарында көзделген жағдайларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-1-тармақта:
бірінші бөліктегі "жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектісі" деген сөздер "жаңартылатын энергия көздерін және қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектілері" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша "жаңартылатын энергия көздерін" деген сөздерден кейін "және қайталама энергетикалық ресурстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Егер басым шартты тұтынушы қайталама энергетикалық ресурстарды пайдалану объектісін пайдалануға берсе, оның электр энергиясының үлесі осы баптың 2-1-тармағына сәйкес есептеледі, бірақ ол 2020 жылы қаржы-есеп айырысу орталығына электр энергиясын сатуды жүзеге асырған жаңартылатын энергия көздерін пайдалану объектілері бойынша жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен жасалған қаржы-есеп айырысу орталығының сатып алу-сату шарттарының қолданылу мерзіміне 2020 жылы басым шартты тұтынушы мен басым шартты тұтынушының құрамына кірген шартты тұтынушылар қаржы-есеп айырысу орталығынан сатып алған электр энергиясының нақты көлеміне тең ең төмен шамадан аз болмайды.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген, қаржы-есеп айырысу орталығынан сатып алуға жататын электр энергиясының ең төмен шамасы уәкілетті орган бекіткен тәртіппен, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдармен жасалған қаржы-есеп айырысу орталығының сатып алу-сату шарттары қолданысының тоқтатылуына қарай электр энергиясының тиісті көлеміне пропорционалды азайтылады.".
7. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 7, 36-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-ІІ, 103, 104-құжаттар; № 20-І, 111-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 53, 56-құжаттар; 2017 ж., № 11, 29-құжат; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 23, 91-құжат; № 24, 93, 94-құжаттар; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103-құжат; 2020 ж., № 10, 44-құжат; № 12, 61-құжат; № 13, 67-құжат; № 14, 68-құжат; № 16, 77-құжат; 2021 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):

в части второй пункта 2 слова "случая, предусмотренного в пункте 2-1" заменить словами "случаев, предусмотренных в пунктах 2-1 и 2-2";
в пункте 2-1:
в абзаце первом слова "объектом по использованию возобновляемых источников энергии, введенным" заменить словами "объектами по использованию возобновляемых источников энергии и вторичных энергетических ресурсов, введенными";
подпункт 1) после слов "возобновляемых источников энергии" дополнить словами "и вторичных энергетических ресурсов";
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. В случае, если квалифицированный условный потребитель введет в эксплуатацию объект по использованию вторичных энергетических ресурсов, его доля электрической энергии рассчитывается в соответствии с пунктом 2-1 настоящей статьи, но не может быть ниже минимальной величины, равной фактически приобретенному квалифицированным условным потребителем и условными потребителями, вошедшими в состав квалифицированного условного потребителя, объему электрической энергии у расчҰтно-финансового центра в 2020 году на срок действия договоров купли-продажи расчетно-финансового центра с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, по объектам по использованию возобновляемых источников энергии, осуществлявшим продажу электрической энергии расчҰтно-финансовому центру в 2020 году.
При этом минимальная величина электрической энергии, подлежащей к приобретению у расчетно-финансового центра, указанная в части первой настоящего пункта, пропорционально снижается на соответствующий объем электрической энергии по мере прекращения действия договоров купли-продажи расчетно-финансового центра с энергопроизводящими организациями, использующими возобновляемые источники энергии, указанных в части первой настоящего пункта, в порядке, утвержденном уполномоченным органом.".
7. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 7, ст.36; № 19-I, 19-II, ст.96; № 21, ст.122; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 15, ст.78; № 19-II, ст.103, 104; № 20-I, ст.111; № 20-IV, ст.113; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 6, ст.45; № 7-II, ст.53, 56; 2017 г., № 11, ст.29; № 23-V, ст.113; 2018 г., № 10, ст.32; № 19, ст.62; № 23, ст.91; № 24, ст.93, 94; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103; 2020 г., № 10, ст.44; № 12, ст.61; № 13, ст.67; № 14, ст.68; № 16, ст.77; Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам экологии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 января 2021 г.):

1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 22-1) және 23-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"22-1) бұрқаққа қарсы жұмыстар – мұнай және газ өндіру объектілерінде арнайы техника, аппаратура мен жабдық қолданыла отырып жүргізілетін, аварияларды жоюға, адамдарды, материалдық құндылықтарды құтқаруға және бекітпе жабдығының болмауы, қирауы немесе герметикаланбауы немесе грифон түзілу салдарынан ұңғыманың (газ және мұнай бұрқақтарының) сағасы арқылы қабаттық флюидтердің басқаруға келмейтін шығуының қауіпті факторларының әсерін азайтуға бағытталған іс-қимылдар;";
"23-1) газдан құтқару жұмыстары – қоршаған ортада шекті жол берілетін шоғырланудан асатын қауіпті заттар болған жағдайда арнайы техника, аппаратура мен жабдық, оқшаулағыш жеке қорғану құралдары қолданыла отырып орындау қажеттілігімен сипатталатын және газ жайылған ортада адамдарды іздестірумен, зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетумен және оларды тасымалдаумен, аварияның орны мен себептерін, оның таралу шекараларын нақтылау мақсатында авария ошағына барлау жүргізумен байланысты қауіпті өндірістік объектілердегі аварияларды жою жөніндегі іс-қимылдар және қауіпті өндірістік факторларды жою үшін қажетті өзге де іс-қимылдар;";
32-1) және 48) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"32-1) қауіпті техникалық құрылғылар:
қауіпті өндірістік объектілерде пайдаланылатын, мемлекеттік қадағалауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асыратын, 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен немесе 115 Цельсий градустан асатын судың қайнау температурасы кезінде жұмыс істейтін техникалық құрылғылар, жүк көтергіш механизмдер, эскалаторлар, фуникулерлер, лифтілер, траволаторлар, мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштер, сондай-ақ бұрғылау тереңдігі екі жүз метрден асатын ұңғымаларды бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғылар, шахталық көтергіш қондырғылар мен көтергіш машиналар, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жылжымалы қоймалары, араластыру-зарядтау және жеткізу-зарядтау машиналары, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдарды дайындауға арналған мобильдік және стационарлық қондырғылар;
мемлекеттік қадағалауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асыратын, әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен және (немесе) 115 Цельсий градустан асатын судың қайнау температурасы кезінде жұмыс істейтін бу және су жылыту қазандықтары (жылумен жабдықтау ұйымдары), 0,07 мегаПаскальдан асатын қысыммен жұмыс істейтін түтіктер, жүк көтергіш механизмдер, эскалаторлар, аспалы жолдар, фуникулерлер, лифтілер, траволаторлар, мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштер;";

1) в статье 1:
дополнить подпунктами 22-1) и 23-1) следующего содержания:
"22-1) противофонтанные работы – действия, проводимые на объектах по добыче нефти и газа с применением специальной техники, аппаратуры и оборудования, направленные на ликвидацию аварий, спасение людей, материальных ценностей и снижение воздействия опасных факторов неуправляемого выхода пластовых флюидов через устье скважины (газовых и нефтяных фонтанов) в результате отсутствия, разрушения или негерметичности запорного оборудования или вследствие грифонообразования;";
"23-1) газоспасательные работы – действия по ликвидации аварий на опасных производственных объектах, характеризующиеся необходимостью их выполнения в условиях наличия в окружающей среде превышающих предельно допустимые концентрации опасных веществ с применением специальной техники, аппаратуры и оборудования, изолирующих средств индивидуальной защиты и связанные с поиском людей в загазованной среде, оказанием первой помощи пострадавшим и их транспортировкой, ведением разведки очага аварии с целью уточнения места и причины аварии, границ ее распространения, и иные действия, необходимые для устранения опасных производственных факторов;";
подпункты 32-1) и 48) изложить в следующей редакции:
"32-1) опасные технические устройства:
технические устройства, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля или при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия, грузоподъемные механизмы, эскалаторы, фуникулеры, лифты, траволаторы, подъемники для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов), а также установки для бурения и ремонта скважин с глубиной бурения более двухсот метров, шахтные подъемные установки и подъемные машины, передвижные склады взрывчатых веществ и изделий на их основе, смесительно-зарядные и доставочно-зарядные машины, мобильные и стационарные установки для изготовления взрывчатых веществ и изделий на их основе, эксплуатируемые на опасных производственных объектах, государственный надзор за которыми осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности;
паровые и водогрейные котлы, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля и (или) при температуре нагрева воды более 115 градусов Цельсия (организации теплоснабжения), сосуды, работающие под давлением более 0,07 мегаПаскаля, грузоподъемные механизмы, эскалаторы, канатные дороги, фуникулеры, лифты, траволаторы, подъемники для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов) на объектах социальной инфраструктуры, государственный надзор за которыми осуществляется местными исполнительными органами;";

"48) оқыс оқиға – аварияға алып келмеген, қауiптi өндiрiстiк объектiде қолданылатын техникалық құрылғылардың істен шығуы немесе бүлінуі, технологиялық процесті жүргізудің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін параметрлерден ауытқу;";
мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
"49-1) өндірістік бақылау – өнеркәсiптік қауiпсiздiк талаптарының сақталуын қамтамасыз етуге бағытталған, өндірістік бақылау қызметінің лауазымды адамдары жүзеге асыратын қауiптi өндiрiстiк объектiдегі іс-шаралар;";
52-1) және 52-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"52-1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметі – қауіпті өндірістік объектілерде тау-кен құтқару, газдан құтқару жұмыстарын, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізуге арналған авариялық-құтқару қызметі;
52-2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметі – қауіпті өндiрiстiк объектiлерi бар ұйымның құрылымдық бөлiмшесi болып табылатын авариялық-құтқару қызметі;";
мынадай мазмұндағы 52-3) 52-4) және 62-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"52-3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді, мемлекеттік саясатты әзірлеуді және іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
52-4) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның ведомствосы – орталық атқарушы органның өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және бақылау, қадағалау функцияларын жүзеге асыратын ведомствосы;";
"62-1) тау-кен құтқару жұмыстары – шахталарда, кеніштерде, карьерлерде және разрездерде арнайы техника, аппаратура мен жабдық қолданыла отырып жүргізілетін, адамдарды құтқаруға және аварияларды жоюға, зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсетуге және оларды тасымалдауға, тау-кендік телім шегінде жер астындағы және жер бетіндегі өрттерді сөндіруге, жарылыс қаупі бар атмосфераны инерттеуге, үйінділерден аршуға, тосқауылдарды тұрғызуға, бекітпелерді орнатуға, су басуды жоюға бағытталған іс-қимылдар және қауіпті өндірістік факторларды жою үшін қажетті өзге де іс-қимылдар;";
2) 12-2-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1) және 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) өз құзыреті шегінде мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесіп, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жоғалу жағдайларына техникалық тергеп-тексеруді ұйымдастырады және жүргізеді;";
"6-1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін аттестаттаудан өткізеді;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға рұқсат береді;";

"48) инцидент – отказ или повреждение технических устройств, применяемых на опасном производственном объекте, отклонение от параметров, обеспечивающих безопасность ведения технологического процесса, не приведшие к аварии;";
дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) производственный контроль – мероприятия на опасном производственном объекте, направленные на обеспечение соблюдения требований промышленной безопасности, осуществляемые должностными лицами службы производственного контроля;";
подпункты 52-1) и 52-2) изложить в следующей редакции:
"52-1) профессиональная аварийно-спасательная служба в области промышленной безопасности – аварийно-спасательная служба, предназначенная для проведения горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ на опасных производственных объектах;
52-2) профессиональная объектовая аварийно-спасательная служба в области промышленной безопасности – аварийно-спасательная служба, являющаяся структурным подразделением организации, имеющей опасные производственные объекты;";
дополнить подпунктами 52-3), 52-4) и 62-1) следующего содержания:
"52-3) уполномоченный орган в области промышленной безопасности – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию, разработку и реализацию государственной политики в области промышленной безопасности;
52-4) ведомство уполномоченного органа в области промышленной безопасности – ведомство центрального исполнительного органа, осуществляющее реализацию государственной политики и контрольные, надзорные функции в области промышленной безопасности;";
"62-1) горноспасательные работы – действия, проводимые в шахтах, рудниках, карьерах и разрезах с применением специальной техники, аппаратуры и оборудования, направленные на спасение людей и ликвидацию аварий, оказание первой помощи пострадавшим и их транспортировку, тушение пожаров под землей и на поверхности в пределах горного отвода, инертизацию взрывоопасной атмосферы, разборку завалов, возведение перемычек, устройство крепи, ликвидацию затоплений, и иные действия, необходимые для устранения опасных производственных факторов;";
2) в статье 12-2:
дополнить подпунктами 5-1) и 6-1) следующего содержания:
"5-1) организует и проводит техническое расследование случаев утрат взрывчатых веществ и изделий на их основе совместно с заинтересованными государственными органами в пределах своей компетенции;";
"6-1) проводит аттестацию профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) выдает разрешение на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств;";

мынадай мазмұндағы 8-2) тармақшамен толықтырылсын:
"8-2) қауіпті өндірістік объектілерде жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылатын жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың қолданылуына және есепке алынуына талдау жүргізеді;";
10) тармақша алып тасталсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) қауіпті өндірістік объектілерді иеленетін және (немесе) пайдаланатын ұйымдарға өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қызмет көрсету қағидаларын бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 13-1), 13-2), 13-3), 14-1), 14-2), 14-3), 14-4), 14-5), 14-6), 14-7), 14-8), 14-9), 14-10), 14-11), 14-12), 14-13), 14-14), 14-15), 14-16), 14-17), 14-18), 14-19), 14-20), 14-21), 14-22), 14-23), 14-24), 14-25), 14-26), 14-27), 14-28) және 14-29) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің құтқарушыларын даярлаудың үлгілік бағдарламаларын әзірлейді және бекітеді;
13-2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің жеке құрамына қойылатын талаптарды және олардың штат санын есептеу нормативтерін, оларды жарақтандыру нормаларын әзірлейді және бекітеді;
13-3) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін аттестаттау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
"14-1) қауіпті өндірістік объектілердегі авариялар мен оқыс оқиғаларға тергеп-тексеруді және есепке алуды, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жоғалу жағдайларына техникалық тергеп-тексеруді жүргізу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-2) көлбеу рельсті-арқанды көтергіштерді (фуникулерлерді) орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-3) қауіпті өндірістік объектілер мен қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-4) жолаушылар аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-5) жүк аспалы арқан жолдарын орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-6) эскалаторларды орнату және қауіпсіз пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-7) мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-8) дәнекерлеушілерді және дәнекерлеу өндірісінің мамандарын аттестаттау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-9) қауіпті өндірістік объектіде өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;

дополнить подпунктом 8-2) следующего содержания:
"8-2) проводит анализ применения и учета взрывчатых веществ и изделий на их основе, применяемых при производстве взрывных работ на опасных производственных объектах;";
подпункт 10) исключить;
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) утверждает правила обслуживания организаций, владеющих и (или) эксплуатирующих опасные производственные объекты, профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности;";
дополнить подпунктами 13-1), 13-2), 13-3), 14-1), 14-2), 14-3), 14-4), 14-5), 14-6), 14-7), 14-8), 14-9), 14-10), 14-11), 14-12), 14-13), 14-14), 14-15), 14-16), 14-17), 14-18), 14-19), 14-20), 14-21), 14-22), 14-23), 14-24), 14-25), 14-26), 14-27), 14-28) и 14-29) следующего содержания:
"13-1) разрабатывает и утверждает типовые программы подготовки спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности;
13-2) разрабатывает и утверждает требования и нормативы расчета штатной численности личного состава, нормы оснащения профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности;
13-3) разрабатывает и утверждает правила аттестации профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности;";
"14-1) разрабатывает и утверждает правила проведения расследования и учета аварий и инцидентов на опасных производственных объектах, технического расследования случаев утрат взрывчатых веществ и изделий на их основе;
14-2) разрабатывает и утверждает правила устройства и безопасной эксплуатации наклонных рельсово-канатных подъемников (фуникулеров);
14-3) разрабатывает и утверждает правила постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств;
14-4) разрабатывает и утверждает правила устройства и безопасной эксплуатации пассажирских подвесных канатных дорог;
14-5) разрабатывает и утверждает правила устройства и безопасной эксплуатации грузовых подвесных канатных дорог;
14-6) разрабатывает и утверждает правила устройства и безопасной эксплуатации эскалаторов;
14-7) разрабатывает и утверждает правила безопасной эксплуатации подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов);
14-8) разрабатывает и утверждает правила аттестации сварщиков и специалистов сварочного производства;
14-9) разрабатывает и утверждает инструкцию по организации и осуществлению производственного контроля на опасном производственном объекте;

14-10) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мамандарды, жұмыскерлерді даярлау, қайта даярлау және олардың білімін тексеру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-11) қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымдардың қауіпті өндірістік объектіні салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау құжаттамасын келісу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14-12) нормативтік қызмет ету мерзімі өтелген жүк көтергіш машиналарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі туралы нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-13) қызмет ету мерзімі өткен, жалпы мақсаттағы өздігінен жүретін тізбекті крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-14) қысыммен жұмыс істейтін түтіктерге, цистерналарға, бөшкелерге және баллондарға техникалық куәландыруды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-15) бу және ыстық су құбыржолдарына зерттеп-қарауды және техникалық куәландыруды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-16) қызмет ету мерзімі өткен мұнаралы крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйін зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-17) қызмет ету мерзімі өткен монтаждық крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-18) қызмет ету мерзімі өткен көпір типіндегі крандарды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-19) қызмет ету мерзімі өткен көтергіштерді (мұнараларды) одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-20) қызмет ету мерзімі өткен, қысыммен жұмыс істейтін түтіктерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында оларға зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-21) қызмет ету мерзімі өткен лифтілерді, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштерді одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында олардың техникалық жай-күйіне зерттеп-қарауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-22) мұнай және мұнай өнімдеріне арналған резервуарларды пайдалану және жөндеу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын әзірлейді және бекітеді;

14-10) разрабатывает и утверждает правила подготовки, переподготовки и проверки знаний специалистов, работников в области промышленной безопасности;
14-11) разрабатывает и утверждает правила согласования проектной документации на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасного производственного объекта организациями, эксплуатирующими опасный производственный объект;
14-12) разрабатывает и утверждает инструкцию об организации и порядке проведения обследования технического состояния грузоподъемных машин, отработавших нормативный срок службы, с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-13) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования технического состояния стреловых самоходных кранов общего назначения с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-14) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению технического освидетельствования сосудов, цистерн, бочек и баллонов, работающих под давлением;
14-15) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования и технического освидетельствования трубопроводов пара и горячей воды;
14-16) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования технического состояния башенных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-17) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования технического состояния монтажных кранов с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-18) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования технического состояния кранов мостового типа с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-19) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования технического состояния подъемников (вышек) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-20) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования сосудов, работающих под давлением, с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-21) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению обследования технического состояния лифтов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов) с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-22) разрабатывает и утверждает правила обеспечения промышленной безопасности при эксплуатации и ремонте резервуаров для нефти и нефтепродуктов;

14-23) қызмет ету мерзімі өткен, мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғыларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында оларға техникалық диагностикалауды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-24) тұтқырлығы жоғары, күкіртті мұнайды өндіруге арналған жабдықты қауіпсіз пайдалану жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-25) жерасты құрылысжайлары мен метрополитендерді салу кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
14-26) қара металлургия кәсіпорындарының газ шаруашылығындағы қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-27) технологиялық құбыржолдарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-28) ауаны бөлу өнімдерін өндіру және тұтыну кезіндегі қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;
14-29) қауіпті өндірістік объектілерде аварияларды жою жоспарын әзірлеу және оқу-жаттығу дабылдары мен аварияға қарсы жаттығуларды жүргізу жөніндегі нұсқаулықты әзірлейді және бекітеді;";
3) 15-баптың 3-тармағында:
21) тармақша "лифтілердің" деген сөзден кейін ", траволаторлардың, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштердің" деген сөздермен толықтырылсын;
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қоюды және есептен шығаруды жүзеге асыру;";
4) 16-бапта:
3-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жол берілген технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдарды қолдануға;";
8) тармақша "оқиғалардың" деген сөзден кейін ", жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жоғалу жағдайларының" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) орын алған авария туралы жұмыскерлерге, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметіне, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, жергілікті атқарушы органдарға, қауіпті өндірістік факторлар туындаған кезде төтенше жағдайдың есепті аймағына жататын халыққа дереу хабарлауға;";
10) тармақша "оқыс оқиғаларды" деген сөздерден кейін ", қауіпті өндірістік объектілерде жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жоғалу жағдайларын" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:

14-23) разрабатывает и утверждает инструкцию по проведению технического диагностирования установок для бурения и ремонта нефтяных и газовых скважин с истекшим сроком службы с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации;
14-24) разрабатывает и утверждает инструкцию по безопасной эксплуатации оборудования для добычи высоковязкой, сернистой нефти;
14-25) разрабатывает и утверждает правила по обеспечению промышленной безопасности при строительстве подземных сооружений и метрополитенов;
14-26) разрабатывает и утверждает инструкцию по безопасности в газовом хозяйстве предприятий черной металлургии;
14-27) разрабатывает и утверждает инструкцию по безопасности при эксплуатации технологических трубопроводов;
14-28) разрабатывает и утверждает инструкцию по безопасности при производстве и потреблении продуктов разделения воздуха;
14-29) разрабатывает и утверждает инструкцию по разработке плана ликвидации аварий и проведению учебных тревог и противоаварийных тренировок на опасных производственных объектах;";
3) в пункте 3 статьи 15:
подпункт 21) после слова "лифтов" дополнить словами ", траволаторов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов)";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) осуществляет постановку на учет и снятие с учета опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры;";
4) в статье 16:
в пункте 3:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) применять технологии, опасные технические устройства, взрывчатые вещества и изделия на их основе, допущенные к применению на территории Республики Казахстан;";
подпункт 8) после слова "инцидентов," дополнить словами "случаев утрат взрывчатых веществ и изделий на их основе,";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) немедленно информировать о произошедшей аварии работников, профессиональную аварийно-спасательную службу в области промышленной безопасности, территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа и территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности, местные исполнительные органы, а при возникновении опасных производственных факторов – население, попадающее в расчетную зону чрезвычайной ситуации;";
подпункт 10) дополнить словами ", случаев утрат взрывчатых веществ и изделий на их основе на опасных производственных объектах";
дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:

"12-1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне қауіпті өндірістік объектілерде жарылыс жұмыстарын жүргізу кезінде қолданылатын жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдарды есепке алу (кіріс, шығыс, беру және қайтару) жөніндегі ақпаратты беруге;";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерімен қауіпті өндірістік объектілерде профилактикалық және тау-кен құтқару, газдан құтқару, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізуге шарттар жасасуға не өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметтерін құруға;";
19) тармақша алып тасталсын;
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) қауіпті өндірістік объектілерді есепке қоюды, есептен шығаруды жүзеге асыруға;";
23) тармақшадағы "объектілік кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын" деген сөздер "өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметтерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ үшінші абзацындағы "жұмыстарды ғана жүргізсе, осы баптың 3-тармағы 18) тармақшасының күші қолданылмайды." деген сөздер "жұмыстарды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"автожанармай құю станцияларын және астық қабылдау пункттерін пайдалануға байланысты жұмыстарды ғана жүргізсе, осы баптың 3-тармағы 18) тармақшасының күші қолданылмайды.";
5) 25-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын ұйымдардың басшылары өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметтерін құруға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметтері ғимараттар мен құрылысжайлардың мамандандырылған кешенінде орналастырылады, орындалатын авариялық-құтқару жұмыстарының ерекшеліктері ескеріле отырып, арнайы техникамен, аппаратурамен және жабдықпен жарақтандырылады, құтқарушылармен жасақталады, оқу-жаттығу полигоны, шаң-газ талдау зертханасы болады, сондай-ақ өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келеді.";
6) 26-баптың 2-тармағындағы "және уәкілетті орган жүзеге асыратын аттестаттау, қайта аттестаттау мен тексерулер барысында тексеріледі" деген сөздер алып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 27-1-баппен толықтырылсын:
"27-1-бап. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін аттестаттау

"12-1) предоставлять в территориальные подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности информацию по учету (приходу, расходу, выдаче и возврату) взрывчатых веществ и изделий на их основе, применяемых при производстве взрывных работ на опасных производственных объектах;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) заключать с профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности договоры на проведение профилактических и горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ на опасных производственных объектах либо создавать профессиональные объектовые аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности;";
подпункт 19) исключить;
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) осуществлять постановку на учет, снятие с учета опасных производственных объектов;";
в подпункте 23) слова "объектовые профессиональные аварийно-спасательные службы и формирования" заменить словами "профессиональные объектовые аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности";
пункт 4 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"работы, связанные с эксплуатацией автозаправочных станций и хлебоприемных пунктов.";
5) в статье 25:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Руководители организаций, эксплуатирующих опасные производственные объекты, вправе создавать профессиональные объектовые аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности и профессиональные объектовые аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности размещаются в специализированном комплексе зданий и сооружений, оснащаются специальной техникой, аппаратурой и оборудованием с учетом специфики выполняемых аварийно-спасательных работ, укомплектовываются спасателями, имеют учебно-тренировочный полигон, пыле-газоаналитическую лабораторию, а также соответствуют требованиям, установленным уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
6) в пункте 2 статьи 26 слова "и проверяется в ходе аттестации, переаттестации и проверок, осуществляемых уполномоченным органом" исключить;
7) дополнить статьей 27-1 следующего содержания:
"Статья 27-1. Аттестация профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности

1. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері аттестаттауға жатады.
2. Аттестаттау өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында өткізіледі.
3. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері бастапқы, қайта, кезеңдік және кезектен тыс аттестаттауға жатады:
1) бастапқы аттестаттауға жаңадан құрылатын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтері жатады;
2) қайта аттестаттау өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қызметін қайта бастау үшін алдыңғы аттестаттауда анықталған кемшіліктер жойылғаннан кейін өткізіледі;
3) кезеңдік аттестаттау бес жылда бір рет өткізіледі;
4) кезектен тыс аттестаттау олар орындайтын жұмыстардың түрі немесе түрлері өзгерген жағдайда өткізіледі.
4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін аттестаттау өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган айқындатын тәртіппен өткізіледі.
5. Аттестаттаудан өткен өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтеріне өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның шешімі негізінде қауіпті өндірістік объектіде тау-кен құтқару, газдан құтқару, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына куәлік беріледі.";
8) 39-бапта:
2-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қауіпті өндірістік объектілердің өндірістік ғимараттарына, технологиялық құрылысжайларына зерттеп-қарау, диагностикалау, қауіпті техникалық құрылғыларға техникалық куәландыру жүргізудің уақтылығына;";
4) тармақшадағы "пайдаланылуына жүзеге асырылады." деген сөздер "пайдаланылуына;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қауіпті өндірістік объектілерде тау-кен құтқару, газдан құтқару, бұрқаққа қарсы жұмыстарды орындауға әзірлігіне;
6) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғаларға жүзеге асырылады.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттік инспектордың адамдардың өміріне және (немесе) денсаулығына қатер төндіретін айрықша жағдайларда, дара кәсіпкерлердің, ұйымдардың қауіпті өндірістік объектілерді және (немесе) техникалық құрылғыларды пайдалануға байланысты қызметін немесе жекелеген қызмет түрлерін сот шешімінсіз үш күннен аспайтын мерзімге, көрсетілген мерзімде сотқа талап қою арызын міндетті түрде бере отырып, тоқтата тұруға не тыйым салуға құқығы бар.
Көрсетілген жағдайларда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не тыйым салу туралы акт шығарылады және қауіпті өндірістік объектіні және (немесе) техникалық құрылғыны пломбалау жүргізіледі.
Ресімделген акт қауіпті өндірістік объектінің басшысына немесе оның уәкілетті адамына қолын қойғызып табыс етіледі не хабарламасы бар тапсырысты хатпен пошта арқылы жіберіледі.
Қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым басшысы берілген акт талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді.
Қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру не тыйым салу туралы актінің талаптарын орындамау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа алып келеді.
Қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы акт сот шешімі шығарылғанға дейін қолданылады.";

1. Профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности подлежат аттестации.
2. Аттестация проводится с целью определения соответствия профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности требованиям промышленной безопасности.
3. Профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности подлежат первичной, повторной, периодической и внеочередной аттестации:
1) первичной аттестации подлежат вновь создаваемые профессиональные аварийно-спасательные службы в области промышленной безопасности;
2) повторная аттестация проводится после устранения недостатков, выявленных предыдущей аттестацией, для возобновления деятельности профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности;
3) периодическая аттестация проводится один раз в пять лет;
4) внеочередная аттестация проводится в случае изменения вида или видов выполняемых ими работ.
4. Аттестация профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности проводится в порядке, определяемом уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
5. Профессиональным аварийно-спасательным службам в области промышленной безопасности, прошедшим аттестацию, на основании решения уполномоченного органа в области промышленной безопасности выдаются свидетельства на право проведения на опасном производственном объекте горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ.";
8) в статье 39:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) своевременностью проведения обследования, диагностирования производственных зданий, технологических сооружений опасных производственных объектов, технических освидетельствований опасных технических устройств;";
дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) готовностью профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности к выполнению горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ на опасных производственных объектах;
6) юридическими лицами, аттестованными на право проведения работ в области промышленной безопасности.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Государственный инспектор по государственному надзору в области промышленной безопасности в исключительных случаях, представляющих угрозу жизни и (или) здоровью людей, имеет право приостанавливать либо запрещать без судебного решения деятельность или отдельные виды деятельности индивидуальных предпринимателей, организаций, связанных с эксплуатацией опасных производственных объектов и (или) технических устройств, на срок не более трех дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд.
В указанных случаях выносится акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности по форме, утвержденной уполномоченным органом в области промышленной безопасности, и производится опломбирование опасного производственного объекта и (или) технического устройства.
Оформленный акт вручается под роспись руководителю опасного производственного объекта или его уполномоченному лицу либо направляется по почте заказным письмом с уведомлением.
Руководитель организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, обеспечивает выполнение требований выданного акта.
Неисполнение требований акта о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
Акт о приостановлении либо запрещении деятельности или отдельных видов деятельности действует до вынесения судебного решения.";

9) 40-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мыналар өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өндірістік бақылаудың міндеттері болып табылады:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының орындалуын қамтамасыз ету;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздікке мониторинг жүргізу;
3) өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған шараларды талдау және әзірлеу;
4) жұмыстарды жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге әсер ететін мән-жайлар мен бұзушылықтардың себептерін анықтау;
5) қауіпті өндірістік факторлардың объектілерге, адамдарға, қоршаған ортаға зақымдай отырып әсер етуінің алдын алуға бағытталған жұмыстарды үйлестіру.";
3-тармақтың екінші бөлігіндегі "Нормативтік актіде" деген сөздер "Ұйымның нормативтік актісінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өндірістік бақылау қызметінің лауазымды адамдары:
1) ұйымның бөлімшелерінде өндірістік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі жұмыс жоспарын әзірлеуге;
2) жұмыскерлердің өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтауына өндірістік бақылауды жүзеге асыруға;
3) өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тексеруді ұйымдастыруға және жүргізуге;
4) өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету және аварияларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеуді ұйымдастыруға;
5) өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын жүргізуге дайындық жөніндегі жұмысты ұйымдастыруға;
6) өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының өзгеруі туралы ақпаратты жұмыскерлердің назарына жеткізуге;
7) ұйым басшысына:
өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі іс-шараларды жүргізу, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзушылықтарды жою;
өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптары бұзылып жүзеге асырылатын, жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін немесе қауіпті өндірістік факторлардың объектілерге, адамдарға, қоршаған ортаға зақымдай отырып әсер етуіне алып келуі мүмкін жұмыстарды тоқтата тұру;
өнеркәсіптік қауіпсіздік мәселелері бойынша даярлаудан, қайта даярлаудан уақтылы өтпеген адамдарды жұмыстан шеттету туралы ұсыныстар енгізуге;
8) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға міндетті.
5. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы өндірістік бақылау қызметінің лауазымды адамдарының:
1) қауіпті өндірістік объектілері бар ұйымдарда және (немесе) қауіпті өндірістік объектілердегі жұмысқа тартылатын өзге де ұйымдарда өнеркәсіптік қауіпсіздіктің жай-күйін бағалау үшін қажетті құжаттар мен материалдарды алуға;
2) тәуліктің кез келген уақытында қауіпті өндірістік объектіге еркін кіруге құқығы бар.";

9) в статье 40:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Задачами производственного контроля в области промышленной безопасности являются:
1) обеспечение выполнения требований промышленной безопасности;
2) проведение мониторинга промышленной безопасности;
3) анализ и разработка мер, направленных на обеспечение промышленной безопасности;
4) выявление обстоятельств и причин нарушений, влияющих на обеспечение безопасности производства работ;
5) координация работ, направленных на предупреждение поражающего воздействия опасных производственных факторов на объекты, людей, окружающую среду.";
часть вторую пункта 3 после слова "акт" дополнить словом "организации";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Должностные лица службы производственного контроля в области промышленной безопасности обязаны:
1) разрабатывать план работ по осуществлению производственного контроля в подразделениях организации;
2) осуществлять производственный контроль за соблюдением работниками требований промышленной безопасности;
3) организовывать и проводить проверки обеспечения промышленной безопасности;
4) организовывать разработку планов мероприятий по обеспечению промышленной безопасности и ликвидации аварий;
5) организовывать работу по подготовке проведения экспертизы промышленной безопасности;
6) доводить до сведения работников информацию об изменении требований промышленной безопасности;
7) вносить руководителю организации предложения о (об):
проведении мероприятий по обеспечению промышленной безопасности, об устранении нарушений требований промышленной безопасности;
приостановлении работ, осуществляемых с нарушениями требований промышленной безопасности, создающих угрозу жизни и здоровью работников, или которые могут привести к поражающему воздействию опасных производственных факторов на объекты, людей, окружающую среду;
отстранении от работы лиц, не прошедших своевременно подготовку, переподготовку по вопросам промышленной безопасности;
8) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
5. Должностные лица службы производственного контроля в области промышленной безопасности имеют право:
1) получать документы и материалы, необходимые для оценки состояния промышленной безопасности в организациях, имеющих опасные производственные объекты, и (или) иных организациях, привлекаемых для работы на опасных производственных объектах;
2) свободного доступа на опасный производственный объект в любое время суток.";

10) 51-баптың 2-тармағындағы "кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құралымдарын" деген сөздер "өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 69-баптың 2-тармағында:
2), 9) және 10) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қауіпті өндірістік объектілерде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін технологияларды, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдарды қолдануға жол беру;";
"9) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің қауіпті өндірістік объектілерде профилактикалық және тау-кен құтқару, газдан құтқару, бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізуі;
10) ұлттық стандарттарға сәйкес лифтілерді, эскалаторларды, траволаторларды, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштерді монтаждауды, оларға техникалық қызмет көрсетуді, техникалық куәландыруды жүргізу;";
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) қауіпті өндірістік объектілерді уақтылы жаңарту және техникалық қайта жарақтандыру арқылы қамтамасыз етiледi.";
12) 70-бапта:
1) тармақшаның он тоғызыншы абзацы "тасымалдау" деген сөзден кейін "(құбыржолдық)" деген сөзбен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "тау-кен" деген сөздер "кең таралған пайдалы қазбаларды геологиялық барлауды және оларды бұрғылау-жару жұмыстарын жүргізбей өндіру жөніндегі тау-кен жұмыстарын қоспағанда, тау-кен" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 71-баптың 2-тармағында:
2) тармақша "лифтілер" деген сөзден кейін ", траволаторлар, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштер" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілеріндегі", "лифтілер жатады." деген сөздер тиісінше "әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі", "лифтілер, траволаторлар, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштер;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4), 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) қауіпті өндірістік объектілерде пайдаланылатын, бұрғылау тереңдігі екі жүз метрден асатын ұңғымаларды бұрғылауға және жөндеуге арналған қондырғылар;
5) шахталық көтергіш қондырғылар мен көтергіш машиналар;
6) жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдардың жылжымалы қоймалары, араластыру-зарядтау және жеткізу-зарядтау машиналары, жарылғыш заттар мен олардың негізінде жасалған бұйымдарды дайындауға арналған мобильдік және стационарлық қондырғылар жатады.";
14) 72-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) лифтілерді, эскалаторларды, траволаторларды, сондай-ақ мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектерге) арналған көтергіштерді монтаждауды, техникалық қызмет көрсетуді, техникалық диагностикалауды, техникалық куәландыруды және жөндеуді жүргізу құқығына аттестаттауға жатады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

10) в пункте 2 статьи 51 слова "и формирований" заменить словами "в области промышленной безопасности";
11) в пункте 2 статьи 69:
подпункты 2), 9) и 10) изложить в следующей редакции:
"2) допуска к применению на опасных производственных объектах технологий, взрывчатых веществ и изделий на их основе, соответствующих требованиям промышленной безопасности;";
"9) проведения профилактических и горноспасательных, газоспасательных, противофонтанных работ на опасных производственных объектах профессиональными аварийно-спасательными службами в области промышленной безопасности;
10) проведения монтажа, технического обслуживания, технического освидетельствования лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов) в соответствии с национальными стандартами;";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) своевременного обновления и технического перевооружения опасных производственных объектов.";
12) в статье 70:
абзац первый подпункта 1) после слова "транспортировка" дополнить словом "(трубопроводная)";
подпункт 3) дополнить словами ", за исключением геологоразведки общераспространенных полезных ископаемых и горных работ по их добыче без проведения буровзрывных работ";
13) в пункте 2 статьи 71:
подпункт 2) дополнить словами ", траволаторы, а также подъемники для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов)";
в подпункте 3) слова "объектов жилищно-коммунального хозяйства" заменить словами ", траволаторы, а также подъемники для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов) на объектах социальной инфраструктуры";
дополнить подпунктами 4), 5) и 6) следующего содержания:
"4) установки для бурения и ремонта скважин с глубиной бурения более двухсот метров, эксплуатируемые на опасных производственных объектах;
5) шахтные подъемные установки и подъемные машины;
6) передвижные склады взрывчатых веществ и изделий на их основе, смесительно-зарядные и доставочно-зарядные машины, мобильные и стационарные установки для изготовления взрывчатых веществ и изделий на их основе.";
14) в статье 72:
в пункте 1:
подпункт 4) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) проведения монтажа, технического обслуживания, технического диагностирования, технического освидетельствования и ремонта лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с ограниченными возможностями (инвалидов).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестаттау үшін заңды тұлға өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға ұйымның мәлімделген жұмыс түрлеріне, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы сараптама қорытындысының электрондық көшірмесін ұсынады.";
6-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы баптың 2-тармағында көрсетiлген құжат ұсынылмағанда;";
7-тармақтың екінші бөлігіндегі "көзделген құжаттарда" деген сөздер "көзделген құжатта" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 73-баптың 1-тармағының 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
16) 74-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"74-бап. Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға рұқсаттар беру
1. Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға рұқсат алу үшін өтініш беруші өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялардың, қауіпті техникалық құрылғылардың мақсаты және олардың қолданылу саласы туралы қысқаша ақпаратпен электрондық құжат нысанындағы өтінішті, қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялардың, қауіпті техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы сараптама қорытындысының электрондық көшірмесін ұсынады.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалары қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға рұқсаттар алу үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға:
1) қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялардың, қауіпті техникалық құрылғылардың мақсаты және олардың қолданылу саласы туралы қысқаша ақпаратпен өтінішті;
2) қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялардың, қауіпті техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы сараптама қорытындысын ұсынады.
2. Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялар, қауіпті техникалық құрылғылар өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес келген кезде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган оларды қолдануға арналған рұқсатты жеті жұмыс күні ішінде береді.
3. Пайдалану процесінде қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялардың, қауіпті техникалық құрылғылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарына сәйкес келмейтіндігі анықталған кезде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган оларды қолдануға арналған рұқсатты кері қайтарып алады.

"2. Для аттестации на право проведения работ в области промышленной безопасности юридическое лицо представляет в уполномоченный орган в области промышленной безопасности электронную копию экспертного заключения о соответствии организации заявленным видам работ, требованиям промышленной безопасности.";
подпункт 1) части первой пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) не представлен документ, указанный в пункте 2 настоящей статьи;";
в части второй пункта 7 слова "документах, предусмотренных" заменить словами "документе, предусмотренном";
15) подпункты 3) и 4) пункта 1 статьи 73 исключить;
16) статью 74 изложить в следующей редакции:
"Статья 74. Выдача разрешений на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств
1. Для получения разрешения на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств заявитель представляет в уполномоченный орган в области промышленной безопасности заявление в форме электронного документа с краткой информацией о назначении технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств и области их применения, электронную копию экспертного заключения о соответствии технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств требованиям промышленной безопасности.
Юридические лица-нерезиденты Республики Казахстан для получения разрешения на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств представляют в уполномоченный орган в области промышленной безопасности:
1) заявление с краткой информацией о назначении технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств и области их применения;
2) экспертное заключение о соответствии технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств требованиям промышленной безопасности.
2. При соответствии технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств требованиям промышленной безопасности уполномоченный орган в области промышленной безопасности выдает разрешение на их применение в течение семи рабочих дней.
3. При выявлении в процессе эксплуатации несоответствия технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств требованиям промышленной безопасности разрешение на их применение отзывается уполномоченным органом в области промышленной безопасности.

4. Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға берілген, кері қайтарып алынған рұқсаттарды есепке алуды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
5. Қазақстан Республикасының аумағында қолдануға жол берілген, қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологиялар, қауіпті техникалық құрылғылар туралы ақпарат өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
6. Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға арналған рұқсаттар Қазақстан Республикасының аумағында барлық нарық субъектiлерi үшiн қолданылады және оларды қайта алу талап етілмейді.
Техникалық құрылғылардың құрамына кіретін тораптарды, детальдарды, аспаптарды, жинақтаушы бұйымдарды, қосалқы бөлшектерді қолдануға, сондай-ақ сәйкестікті растау рәсімінен (сертификаттаудан) өткен техникалық құрылғыларға рұқсаттар беру талап етілмейді.";
17) 76-бапта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "не декларация әзірлеу құқығына аттестатталған бөгде ұйым" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ алып тасталсын;
6-тармақтың бірінші бөлігіндегі "сараптама қорытындысының сканерленген көшірмесімен бірге" деген сөздер алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Өнеркәсіптік қауіпсіздік декларациялары тіркелген қауіпті өндірістік объектілер туралы мәліметтер өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.";
9-тармақтың екінші бөлігіндегі "сараптама жүргізілуге және" деген сөздер алып тасталсын;
18) 77-бапта:
тақырып "құрылғыларды" деген сөзден кейін "және қауіпті өндірістік объектілерді" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қауіпті өндірістік объектілерді есепке қою, есептен шығару үшін қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын ұйым басшысы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне қауіпті өндірістік объектілерді сәйкестендіру жөніндегі ақпаратты қоса бере отырып өтініш береді.
Қауіпті техникалық құрылғыны есепке қою, есептен шығару үшін қауіпті техникалық құрылғыны пайдаланатын ұйым басшысы:
өнеркәсіптік объектілерде – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтың бөлімшесіне өтініш береді;
әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде – өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органға өтініш береді.";
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі "он" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Учет выданных, отозванных разрешений на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.
5. Информация о технологиях, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройствах, допущенных к применению на территории Республики Казахстан, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
6. Разрешения на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств действуют на территории Республики Казахстан для всех субъектов рынка и их повторное получение не требуется.
Выдача разрешений не требуется на применение узлов, деталей, приборов, комплектующих изделий, запасных частей, входящих в состав технических устройств, а также на технические устройства, прошедшие процедуру подтверждения соответствия (сертификацию).";
17) в статье 76:
в пункте 1 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области промышленной безопасности";
в пункте 3 слова "либо сторонней организацией, аттестованной на право разработки декларации" исключить;
пункт 5 исключить;
в части первой пункта 6 слова "вместе со сканированной копией экспертного заключения" исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Сведения об опасных производственных объектах, по которым зарегистрированы декларации промышленной безопасности, размещаются на интернет-ресурсе уполномоченного органа в области промышленной безопасности.";
в части второй пункта 9 слова "экспертизе и" исключить;
18) в статье 77:
заголовок дополнить словами "и опасных производственных объектов";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Для постановки на учет, снятия с учета опасных производственных объектов руководитель организации, эксплуатирующей опасные производственные объекты, подает заявление в территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности с приложением информации по идентификации опасных производственных объектов.
Для постановки на учет, снятия с учета опасного технического устройства руководитель организации, эксплуатирующей опасное техническое устройство:
на промышленных объектах, подает заявление в территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности;
на объектах социальной инфраструктуры, подает заявление в местный исполнительный орган, осуществляющий государственный надзор в области промышленной безопасности.";
в части первой пункта 3 слово "десяти" заменить словом "трех";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару тәртібін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган айқындайды.";
19) 78-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қауiптi өндiрiстiк объектiлердi салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау құжаттамасы республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріндегі қауіпті техникалық құрылғылардың қауіпсіз пайдаланылуына мемлекеттік қадағалау жөніндегі мемлекеттiк инспекторымен келiсiледi.";
2-тармақта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "Қауiптi өндiрiстiк объектiнi пайдаланатын ұйым басшысы" деген сөздер "Өтініш беруші" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауіпті өндірістік объектілерді салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау құжаттамасын қарау және келісу тәртібі қауiптi өндiрiстiк объектiнi пайдаланатын ұйымдардың қауіпті өндірістік объектіні салуға, кеңейтуге, реконструкциялауға, жаңғыртуға, консервациялауға және жоюға арналған жобалау құжаттамасын келісу қағидаларымен реттеледі.";
3-тармақ алып тасталсын;
20) 79-бапта:
4-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қауіпті өндірістік объектілердегі жұмыстарды орындайтын жұмыскерлер – ұзақтығы кемінде он сағаттық бағдарлама бойынша алдын ала оқытыла отырып, жыл сайын;
2) техникалық басшылар, мамандар мен инженерлік-техникалық жұмыскерлер – ұзақтығы кемінде қырық сағаттық бағдарлама бойынша алдын ала оқытыла отырып, үш жылда бір рет даярлауға жатады.";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасында аталған адамдар өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган бекітетін үлгілік бағдарлама бойынша оқытуды дербес жүзеге асыра алады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Өзге заңды тұлғалардың тұрақты жұмыс істейтін емтихан комиссияларының басшылары мен мүшелері оқу ұйымының немесе қауіпті өндірістік объектінің оқу орталығының комиссиясына оқу курсы аяқталғаннан кейін тәуелсіздік қағидатын сақтай отырып, үш жылда бір рет емтихан тапсырады.";
21) 80-баптың 2 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аварияларды жою жоспарында адамдарды құтқару жөніндегі іс-шаралар, қауіпті өндірістік объекті басшылары мен жұмыскерлерінің, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің іс-қимылдары көзделеді.";

"4. Порядок постановки на учет и снятия с учета опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры определяется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
19) в статье 78:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Проектная документация на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасных производственных объектов на объектах социальной инфраструктуры согласовывается с государственным инспектором городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) по государственному надзору за безопасной эксплуатацией опасных технических устройств на объектах социальной инфраструктуры.";
в пункте 2:
в абзаце первом части первой слова "руководитель организации, эксплуатирующей опасный производственный объект," заменить словом "заявитель";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Порядок рассмотрения и согласования проектной документации на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасных производственных объектов регулируется правилами согласования проектной документации на строительство, расширение, реконструкцию, модернизацию, консервацию и ликвидацию опасного производственного объекта организациями, эксплуатирующими опасный производственный объект.";
пункт 3 исключить;
20) в статье 79:
в пункте 4:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) работники, выполняющие работы на опасных производственных объектах, – ежегодно с предварительным обучением по программе продолжительностью не менее десяти часов;
2) технические руководители, специалисты и инженерно-технические работники – один раз в три года с предварительным обучением по программе продолжительностью не менее сорока часов.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Лица, указанные в подпункте 2) части первой настоящего пункта, могут осуществлять обучение самостоятельно по типовой программе, утверждаемой уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Руководители и члены постоянно действующих экзаменационных комиссий иных юридических лиц сдают экзамены один раз в три года комиссии учебной организации или учебного центра опасного производственного объекта по окончании курса обучения с соблюдением принципа независимости.";
21) пункты 2 и 4 статьи 80 изложить в следующей редакции:
"2. В плане ликвидации аварий предусматриваются мероприятия по спасению людей, действия руководителей и работников опасного производственного объекта, профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности.";

"4. Аварияларды жою жоспарын қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым басшысы бекітеді және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметімен келісіледі.";
22) 81-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қауiптi өндiрiстiк объектiнi пайдаланатын ұйым оқу дабылдарын өткізу туралы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне олар өткізілетін күнге дейін он жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша хабарлайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Оқу дабылын қауiптi өндiрiстiк объектiнi пайдаланатын ұйымның техникалық басшысы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінің өкілдерімен бірлесіп өткізеді.
Аварияға қарсы жаттығу жұмыскерлермен аварияны жою жоспарының әрбір позициясы бойынша өткізіледі.";
3-тармақ "бақылау" деген сөзден кейін "қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 82-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орын алған авария туралы жұмыскерлерге, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметіне, уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне, жергілікті атқарушы органдарға, ал қауіпті өндірістік факторлар туындаған кезде төтенше жағдайдың есепті аймағына жататын халыққа дереу хабарлайды;";
24) 83, 84, 85, 86 және 87-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"83-бап. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру міндеттері
1. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексерудің міндеттері оларға алып келген мән-жайларды анықтау, олардың себептерін, техникалық құрылғыларды, технологиялық процестерді пайдалану шарттарының бұзылу, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының бұзылу сипатын анықтау, осындай авариялардың немесе оқыс оқиғалардың салдарын жою және оларды болғызбау жөніндегі іс-шараларды, авариядан немесе оқыс оқиғадан келтірілген материалдық залалды айқындау болып табылады.
2. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеруді тиісті комиссия жүргізеді.
84-бап. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссияны құру
1. Аварияны тергеп-тексеру үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган немесе оның аумақтық бөлімшесі өзінің өкілі басшысы болатын комиссияны құрады.
Аварияға тергеп-тексеру жүргізетін комиссияның құрамына:
жергілікті атқарушы органның;
қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымның;
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметінің немесе өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби объектілік авариялық-құтқару қызметінің өкілдері кіреді.
Комиссияның құрамына енгізу үшін кандидатуралар өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне аварияның туындағаны туралы ақпарат алынған кезден бастап жиырма төрт сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде ұсынылады.

"4. План ликвидации аварий утверждается руководителем организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, и согласовывается с профессиональной аварийно-спасательной службой в области промышленной безопасности.";
22) в статье 81:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"О проведении учебных тревог организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, письменно информирует территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности не позднее десяти рабочих дней до даты их проведения.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Учебная тревога проводится техническим руководителем организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, совместно с представителями территориального подразделения уполномоченного органа в области промышленной безопасности и профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности.
Противоаварийная тренировка проводится с работниками по каждой позиции плана ликвидации аварии.";
пункт 3 после слова "организации" дополнить словами ", эксплуатирующей опасный производственный объект";
23) подпункт 1) пункта 2 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"1) немедленно информирует о произошедшей аварии работников, профессиональную аварийно-спасательную службу в области промышленной безопасности, территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа и территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности, местные исполнительные органы, а при возникновении опасных производственных факторов – население, попадающее в расчетную зону чрезвычайной ситуации;";
24) статьи 83, 84, 85, 86 и 87 изложить в следующей редакции:
"Статья 83. Задачи расследования аварии или инцидента
1. Задачами расследования аварии или инцидента являются выяснение обстоятельств, предшествовавших им, установление их причин, характера нарушений условий эксплуатации технических устройств, технологических процессов, нарушений требований промышленной безопасности, определение мероприятий по ликвидации последствий и предотвращению подобных аварий или инцидентов, материального ущерба, причиненного аварией или инцидентом.
2. Расследование аварии или инцидента проводится соответствующей комиссией.
Статья 84. Создание комиссии по расследованию аварии или инцидента
1. Для расследования аварии уполномоченный орган в области промышленной безопасности или его территориальное подразделение создает комиссию во главе с его представителем.
В состав комиссии, проводящей расследование аварии, включаются представители:
местного исполнительного органа;
организации, эксплуатирующей опасный производственный объект;
профессиональной аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности или профессиональной объектовой аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности.
Кандидатуры для включения в состав комиссии предлагаются в срок не позднее двадцати четырех часов с момента получения информации о возникновении аварии в территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности.

2. Қауіпті өндірістік объектідегі бестен көп адам қаза тапқан топтық жазатайым оқиға орын алған аварияны тергеп-тексеруді Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын мемлекеттік комиссия жүргізеді.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қауіпті өндірістік объектідегі аварияны тергеп-тексеру жөніндегі мемлекеттік комиссияны өзге негіздер бойынша да құруға құқылы.
3. Оқыс оқиғаларды тергеп-тексеруді қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымның комиссиясы жүргізеді, оны өзінің техникалық басшысы басқарады.
Оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның құрамына қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымның өкілдері, сондай-ақ оның басшысының шешімімен өзге де адамдар кіреді.
85-бап. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия, оның өкілеттігі
1. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның жұмысы төраға бекіткен бұйрыққа (өкімге) сәйкес жүргізіледі, ол ұйымдастырушылық іс-шараларын орындайды және аварияны немесе оқыс оқиғаны уақтылы, сапалы тергеп-тексеруді және оның нәтижелерін ресімдеуді қамтамасыз етеді.
2. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия мүшелерінің:
1) авария немесе оқыс оқиға орнына, қауіпті өндірістік объектіні пайдалануға және ондағы жұмыстарға тартылған жұмыскерлерге қатысты құжаттар мен материалдарға кедергісіз қол жеткізуге;
2) авария немесе оқыс оқиға орнын қарап-тексеруді және одан әрі зерттеп-қарауды жүргізуге;
3) көзімен көргендерден, жұмыскерлерден және аварияға немесе оқыс оқиғаға қатысы бар өзге де адамдардан сұрауға;
4) қауіпті өндірістік объектіні пайдалануға, өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын орындауға және қамтамасыз етуге қатысты құжаттар мен материалдарды зерделеуге;
5) тиісті мемлекеттік органдардан, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан авария немесе оқыс оқиға бойынша құжаттар мен материалдарды сұратуға;
6) аварияларды немесе оқыс оқиғаларды болғызбау, олардың салдарын азайту мақсатында ұсынымдар беруге;
7) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымның жұмыскерлері аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссияға сұратылатын ақпаратты беруге міндетті.
4. Комиссия төрағасының шешімі бойынша аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеруге техникалық есептеулер, зертханалық зерттеулер, сынақтар, сараптамалар және өзге де іс-шаралар жүргізу үшін мамандар тартылуы мүмкін.
86-бап. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелерін ресімдеу

2. Расследование аварии на опасном производственном объекте с групповым несчастным случаем, при котором погибло более пяти человек, проводится государственной комиссией, создаваемой Правительством Республики Казахстан.
Правительство Республики Казахстан вправе создавать государственную комиссию по расследованию аварии на опасном производственном объекте и по иным основаниям.
3. Расследование инцидентов проводится комиссией организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, возглавляемой ее техническим руководителем.
В состав комиссии по расследованию инцидентов включаются представители организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, а также иные лица по решению ее руководителя.
Статья 85. Комиссия по расследованию аварии или инцидента, ее полномочия
1. Работа комиссии по расследованию аварии или инцидента проводится в соответствии с приказом (распоряжением), утвержденным председателем, который выполняет организационные мероприятия и обеспечивает своевременное, качественное расследование аварии или инцидента и оформление результатов.
2. Члены комиссии по расследованию аварии или инцидента имеют право на:
1) беспрепятственный доступ на место аварии или инцидента, к документам и материалам, касающимся эксплуатации опасного производственного объекта и работников, привлеченных к работам на нем;
2) проведение осмотра и дальнейшее обследование места аварии или инцидента;
3) опрос очевидцев, работников и иных лиц, причастных к аварии или инциденту;
4) изучение документов и материалов, касающихся эксплуатации опасного производственного объекта, выполнения и обеспечения требований промышленной безопасности;
5) запрос от соответствующих государственных органов, а также физических и юридических лиц документов и материалов по аварии или инциденту;
6) дачу рекомендаций в целях предотвращения аварий или инцидентов, снижения их последствий;
7) осуществление иных полномочий, предусмотренных законодательством Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
3. Работники организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, обязаны предоставлять в комиссию по расследованию аварии или инцидента запрашиваемую информацию.
4. По решению председателя комиссии к расследованию аварии или инцидента могут привлекаться специалисты для проведения технических расчетов, лабораторных исследований, испытаний, экспертиз и иных мероприятий.
Статья 86. Оформление результатов расследования аварии или инцидента

1. Аварияға тергеп-тексеруді жүргізу қорытындысы бойынша комиссия ол тағайындалған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде аварияны тергеп-тексеру актісін жасайды және аварияны тергеп-тексерудің өзге де материалдарын дайындайды.
Аварияға тергеп-тексеруді жүргізу мерзімін комиссияны тағайындаған орган басшысы комиссия төрағасының қызметтік жазбасы негізінде ұзарту себептерін көрсете отырып, бұйрықпен (өкіммен) бір рет қана, бірақ он бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін.
2. Аварияны тергеп-тексеру актісіне комиссия мүшелері қол қояды.
Комиссия мүшесі аварияны тергеп-тексеру актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда комиссия төрағасы аварияны тергеп-тексеру актісіне комиссия мүшелерінің қатысуымен тиісті жазба жүргізеді. Комиссия мүшесінің өзінің ерекше пікірін жазбаша баяндауға құқығы бар, бұл комиссия төрағасы актіге қол қойғанға дейін аварияны тергеп-тексеру актісіне қоса беріледі.
3. Аварияны тергеп-тексеру актісі және өзге де материалдар комиссияның шешімімен қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымға қол қою және осы Заңның 87-бабының 4-тармағына сәйкес, сондай-ақ комиссияның барлық мүшелеріне жіберу үшін ұсынылады.
4. Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік қадағалау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы тергеп-тексеру нәтижелеріне әсер еткен, тергеп-тексеру тәртібін бұзу фактілері немесе комиссияның тұжырымдары мен қорытындысын қате деп есептеуге негіздер анықталған жағдайда, аварияны тергеп-тексеру актісін қайта қарау туралы шешім қабылдауға құқылы.
5. Оқыс оқиғаға тергеп-тексеру жүргізу қорытындысы бойынша комиссия оқыс оқиғаны тергеп-тексеру актісін жасайды.
6. Оқыс оқиғаны тергеп-тексеру актісіне комиссия мүшелері қол қояды.
Комиссия мүшесі оқыс оқиғаны тергеп-тексеру актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда, комиссия төрағасы оқыс оқиғаны тергеп-тексеру актісіне комиссия мүшелерінің қатысуымен тиісті жазба жүргізеді. Комиссия мүшесінің өзінің ерекше пікірін жазбаша баяндауға құқығы бар, бұл комиссия төрағасы актіге қол қойғанға дейін оқыс оқиғаны тергеп-тексеру актісіне қоса беріледі.
7. Оқыс оқиғаны тергеп-тексеру актісін және өзге де материалдарды комиссияның шешімімен қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым осы Заңның 87-бабының 4-тармағына сәйкес, сондай-ақ комиссияның барлық мүшелеріне жібереді.
8. Аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру актісінде мыналар көрсетіледі:
қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым туралы мәліметтер (заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері, дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тұрғылықты жері бойынша тіркелген мекенжайы);
қауіпті өндірістік объектінің атауы, оның орналасқан жері;
аварияның немесе оқыс оқиғаның себептері мен мән-жайлары;
келтірілген зиянның (залалдың) мөлшері;
өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының жол берілген бұзушылықтары;
аварияны немесе оқыс оқиғаны және оның салдарын оқшаулау мен жою бойынша қабылданған шаралар;
аварияны немесе оқыс оқиғаны тергеп-тексеру нәтижелері бойынша жүргізілуге тиіс іс-шаралар;
қауіпті өндірістік объектіні пайдалану кезінде осындай аварияларды немесе оқыс оқиғаларды болғызбау жөніндегі ұсыныстар;
комиссияның шешімі бойынша авария немесе оқыс оқиға туралы өзге де мәліметтер.

1. По итогам проведения расследования аварии комиссия в срок не позднее пятнадцати рабочих дней с даты его назначения составляет акт расследования аварии и готовит иные материалы расследования аварии.
Срок проведения расследования аварии может быть продлен только один раз руководителем органа, назначившим комиссию, приказом (распоряжением) с указанием причин продления на основании служебной записки председателя комиссии, но не более чем на пятнадцать рабочих дней.
2. Акт расследования аварии подписывается членами комиссии.
В случае отказа члена комиссии от подписания акта расследования аварии председателем комиссии в акте расследования аварии в присутствии членов комиссии производится соответствующая запись. Член комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение, которое прилагается к акту расследования аварии, до его подписания председателем комиссии.
3. Акт расследования аварии и иные материалы по решению комиссии представляются организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, для подписания и направления в соответствии с пунктом 4 статьи 87 настоящего Закона, а также всем членам комиссии.
4. Главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному надзору в области промышленной безопасности вправе принять решение о пересмотре акта расследования аварии в случае установления фактов нарушения порядка расследования, повлиявших на его результаты, или оснований считать выводы и заключение комиссии ошибочными.
5. По итогам проведения расследования инцидента комиссией составляется акт расследования инцидента.
6. Акт расследования инцидента подписывается членами комиссии.
В случае отказа члена комиссии от подписания акта расследования инцидента председателем комиссии в акте расследования инцидента в присутствии членов комиссии производится соответствующая запись. Член комиссии имеет право письменно изложить свое особое мнение, которое прилагается к акту расследования инцидента, до его подписания председателем комиссии.
7. Акт расследования инцидента и иные материалы по решению комиссии направляются организацией, эксплуатирующей опасный производственный объект, в соответствии с пунктом 4 статьи 87 настоящего Закона, а также всем членам комиссии.
8. В акте расследования аварии или инцидента указываются:
сведения об организации, эксплуатирующей опасный производственный объект (наименование и место нахождения юридического лица, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), адрес регистрации по месту жительства индивидуального предпринимателя);
наименование опасного производственного объекта, его место нахождения;
причины и обстоятельства аварии или инцидента;
размер причиненного вреда (ущерба);
допущенные нарушения требований промышленной безопасности;
принятые меры по локализации и ликвидации аварии или инцидента и их последствий;
мероприятия, которые должны быть проведены по результатам расследования аварии или инцидента;
предложения по предотвращению подобных аварий или инцидентов при эксплуатации опасного производственного объекта;
иные сведения об аварии или инциденте по решению комиссии.

87-бап. Қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйымның аварияға тергеп-тексеру жүргізілгеннен кейінгі іс-қимылы
1. Аварияны тергеп-тексеру нәтижелері бойынша қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым күнтізбелік он күн ішінде аварияның салдарын жою және мұндай аварияларды болғызбау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлейді және бекітеді.
2. Қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым бес жұмыс күні ішінде аварияның салдарын жою және мұндай аварияларды болғызбау жөніндегі бекітілген іс-шаралар жоспарын өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жібереді.
3. Авария техникалық құрылғылардың конструкциялық кемшіліктерінен туындаған жағдайда, қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым дайындаушыға – рекламацияны, ал оның көшірмесін өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жібереді.
4. Қауіпті өндірістік объектіні пайдаланатын ұйым комиссияның шешімі бойынша аварияны тергеп-тексеру актісін және өзге де материалдарды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшесіне, сондай-ақ заңды негіздер болған кезде құқық қорғау органдары мен мүдделі мемлекеттік органдарға жібереді.".
8. "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 24, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат; 2018 ж., № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 16, 56-құжат; № 23, 91-құжат; 2019 ж., № 5-6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 21-22, 90, 91-құжаттар; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 9, 33-құжат; № 10, 39-құжат; 2021 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-1-тарауына сәйкес айқындалған, тұрғынжайға мұқтаж ішкі істер органының қызметкері және оның отбасы мүшелері қызмет өткерген кезеңге мемлекет есебінен тұрғынжаймен қамтамасыз етіледі. Ішкі істер органдарының қызметкеріне қызметтік тұрғынжай берудің орнына арнайы ақшалай қамтамасыз ету түрінде бюджет қаражаты есебінен тұрғын үй төлемдері төленеді.".

Статья 87. Действия организации, эксплуатирующей опасный производственный объект, после проведения расследования аварии
1. По результатам расследования аварии организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, в течение десяти календарных дней разрабатывает и утверждает план мероприятий по ликвидации последствий аварии и предотвращению подобных аварий.
2. Организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, в течение пяти рабочих дней направляет утвержденный план мероприятий по ликвидации последствий аварии и предотвращению подобных аварий в территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
3. В случае возникновения аварии из-за конструктивных недостатков технических устройств организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, направляет рекламацию изготовителю, а ее копию – в территориальное подразделение уполномоченного органа в области промышленной безопасности.
4. Организация, эксплуатирующая опасный производственный объект, направляет акт расследования аварии и иные материалы по решению комиссии в уполномоченный орган в области промышленной безопасности и его территориальное подразделение, а также при наличии законных оснований в правоохранительные и заинтересованные государственные органы.".
8. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст.48; № 16, ст.90; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 1, ст.2; № 16, ст.79; № 21-I, ст.125; 2016 г., № 6, ст.45; № 24, ст.129, 131; 2017 г., № 8, ст.16; № 14, cт.50; 2018 г., № 7-8, ст.22; № 10, ст.32; № 16, ст.56; № 23, ст.91; 2019 г., № 5-6, ст.27; № 8, ст.45; № 21-22, ст.90, 91; № 24-II, ст.120; 2020 г., № 9, ст.33; № 10, ст.39; Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охранной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 января 2021 г.):
пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"1. Сотрудник органа внутренних дел и члены его семьи, нуждающиеся в жилище, определенные в соответствии с главой 13-1 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", обеспечиваются жилищем на период прохождения службы за счет государства. Сотруднику органов внутренних дел взамен предоставления служебного жилища выплачиваются жилищные выплаты в виде специального денежного обеспечения за счет бюджетных средств.".

9. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-ІІ, 103-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-І, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-І, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-І, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; № 11, 29-құжат; № 12, 34-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; № 19-20, 86-құжат; № 21-22, 90-құжат; № 23, 103, 108-құжаттар; № 24-II, 120-құжат; 2020 ж., № 12, 61-құжат; № 14, 68, 72, 75-құжаттар; № 16, 77-құжат; № 24-ІІ, 116-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат; 2021 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2021 жылғы 5 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2021 жылғы 6 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кедендік реттеу және кәсіпкерлік қызмет мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 5 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2021 жылғы 6 қаңтарда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мақта саласы мәселелері бойынша өзгерістер енгізу және "Мақта саласын дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының күші жойылды деп тану туралы" 2021 жылғы 5 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2021 жылғы 26 ақпанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атом энергиясын пайдалану мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2021 жылғы 25 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

9. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст.51; № 19-I, 19-II, ст.96; № 23, ст.143; 2015 г., № 2, ст.3; № 8, ст.45; № 9, ст.46; № 11, ст.57; № 16, ст.79; № 19-II, ст.103; № 20-IV, ст.113; № 21-I, ст.128; № 21-III, ст.135; № 22-II, ст.144, 145; № 22-V, ст.156, 158; № 22-VI, ст.159; № 23-I, ст.169; 2016 г., № 1, ст.2, 4; № 6, cт.45; № 7-I, cт.50; № 7-II, cт.53; № 8-I, cт.62; № 8-II, cт.68; № 12, cт.87; 2017 г., № 1-2, ст.3; № 4, ст.7; № 9, ст.21, 22; № 11, ст.29; № 12, ст.34; № 23-III, ст.111; № 23-V, ст.113; № 24, ст.115; 2018 г., № 10, ст.32; № 13, ст.41; № 14, ст.44; № 15, ст.47, 49; № 23, ст.91; № 24, ст.94; 2019 г., № 1, ст.4; № 2, ст.6; № 5-6, ст.27; № 7, ст.37, 39; № 8, ст.45; № 15-16, ст.67; № 19-20, ст.86; № 21-22, ст.90; № 23, ст.103, 108; № 24-II, ст.120; 2020 г., № 12, ст.61; № 14, ст.68, 72, 75; № 16, ст.77; № 24-ІІ, ст.116; 2021 г., № 1, ст.1; Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам экологии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 января 2021 г.; Закон Республики Казахстан от 2 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам охранной деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 января 2021 г.; Закон Республики Казахстан от 5 января 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам таможенного регулирования и предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 января 2021 г.; Закон Республики Казахстан от 5 января 2021 года "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам хлопковой отрасли и признании утратившим силу Закона Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 6 января 2021 г.; Закон Республики Казахстан от 25 февраля 2021 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам использования атомной энергии", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 26 февраля 2021 г.):

1) 1-қосымшаның 35-жолының 3-бағанындағы "Жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (азаматтықты қоспағанда) сатып алу" деген сөздер "Жарылғыш және пиротехникалық заттар мен олар қолданылып жасалған бұйымдарды (азаматтықты қоспағанда) сатып алу және өткізу" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 2-қосымшада:
мынадай мазмұндағы 61-1-жолмен толықтырылсын:
"
61-1.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін аттестаттау
Қауіпті өндірістік объектіде:
- тау-кен құтқару жұмыстарын;
-газдан құтқару жұмыстарын;
- бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына арналған куәлік
";
105-жол мынадай редакцияда жазылсын:
105.
Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға арналған рұқсаттарды беру
Қауіпті өндірістік объектілерде қолданылатын технологияларды, қауіпті техникалық құрылғыларды қолдануға арналған рұқсат
";
3) 3-қосымшаның 29-тармағы алып тасталсын.
10. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 23, 87-құжат; 2019 ж., № 24-I, 119-құжат; № 24-II, 123-құжат; 2020 ж., № 13, 67-құжат; № 14, 68-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат):
8-бап мынадай мазмұндағы 24-1) және 24-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"24-1) республикалық немесе облыстық, аудандық коммуналдық меншіктегі шаруашылықаралық және шаруашылықішілік су бұру каналдары бар магистральдық каналдарды кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау және техникалық жай-күйін жақсарту үшін сенімгерлік басқаруға беруді мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органдармен келіседі;
24-2) республикалық немесе облыстық, аудандық коммуналдық меншіктегі, сондай-ақ табиғи монополиялар субъектісінің меншігіндегі шаруашылықаралық және шаруашылықішілік су бұру каналдары бар магистральдық каналдарды кеңейту, жаңғырту, реконструкциялау және техникалық жай-күйін жақсарту үшін беру жөніндегі сенімгерлік басқару шартын мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органмен, жергілікті атқарушы органдармен, табиғи монополиялар субъектілерімен келіседі;".
11. "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" 2019 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2019 ж., № 7, 38-құжат; 2021 ж., № 1, 1-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) ерекше индустриялық аймақ – аумағында халықаралық құрылыс нормалары мен қағидаларын, сондай-ақ халықаралық өңірлік стандарттар мен шет мемлекеттердің стандарттарын тікелей қолдануға жол берілетін, жеке және (немесе) мемлекеттік емес заңды тұлғалар құратын жекеше индустриялық аймақтың өзге түрі;

1) в графе 3 строки 35 приложения 1 слова "Приобретение взрывчатых и пиротехнических (за исключением гражданских) веществ и изделий с их применением" заменить словами "Приобретение и реализация взрывчатых и пиротехнических (за исключением гражданских) веществ и изделий с их применением;";
2) в приложении 2:
дополнить строкой 61-1 следующего содержания:
"
61-1.
Аттестация профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности
Свидетельство на право проведения на опасном производственном объекте:
- горноспасательных работ;
- газоспасательных работ;
- противофонтанных работ
";
строку 105 изложить в следующей редакции:
"
105.
Выдача разрешений на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств
Разрешение на применение технологий, применяемых на опасных производственных объектах, опасных технических устройств
";
3) пункт 29 приложения 3 исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 23, ст.87; 2019 г., № 24-I, ст.119; № 24-II, ст.123; 2020 г., № 13, ст.67; № 14, ст.68; 2021 г., № 1, ст.1):
статью 8 дополнить подпунктами 24-1) и 24-2) следующего содержания:
"24-1) согласовывает с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местными исполнительными органами передачу магистральных каналов с отводящими межхозяйственными и внутрихозяйственными каналами для расширения, модернизации, реконструкции и улучшения технического состояния, находящихся в республиканской или областной, районной коммунальной собственности, в доверительное управление;
24-2) согласовывает с уполномоченным органом по управлению государственным имуществом, местными исполнительными органами, субъектами естественных монополий договор доверительного управления по передаче магистральных каналов с отводящими межхозяйственными и внутрихозяйственными каналами для расширения, модернизации, реконструкции и улучшения технического состояния, находящихся в республиканской или областной, районной коммунальной собственности, а также находящихся в собственности у субъекта естественных монополий;".
11. В Закон Республики Казахстан от 3 апреля 2019 года "О специальных экономических и индустриальных зонах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2019 г., № 7, ст.38; 2021 г., № 1, ст.1):
1) статью 1 дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) особая индустриальная зона – разновидность частной индустриальной зоны, на территории которой допускается прямое применение международных строительных норм и правил, а также международных региональных стандартов и стандартов иностранных государств, создаваемая физическими и (или) негосударственными юридическими лицами;

7-2) ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы – ерекше индустриялық аймақтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі құратын немесе айқындайтын заңды тұлға;";
2) 14-бап мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) ерекше индустриялық аймақ мәртебесін бере отырып, ерекше индустриялық аймақтар құру тұжырымдамасын келісу;
4-2) ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру туралы шешім қабылдау;";
3) 27-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ерекше индустриялық аймақтың аумағында ішкі инженерлік инфрақұрылым объектілерін (инженерлік коммуникациялар) салуды (реконструкциялауды) қаржыландыруды ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі (меншік иелері) өз қаражаты, жекеше инвестициялар, қарыздар есебінен жүзеге асырады.";
4) 30-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талаптардан басқа, ерекше индустриялық аймақты құру тұжырымдамасы:
ерекше индустриялық аймаққа инвестициялар тарту жоспарын, оның ішінде жобаларды іске асыру кезеңдері мен мерзімдерін;
сапа менеджменті жүйесінің халықаралық стандарттары негізінде индустриялық аймақтарды құру және дамыту тәжірибесі бар мемлекеттік емес заңды тұлға тартылған жағдайда әлеуетті басқарушы компаниямен ниеттер хаттамасын;
ерекше индустриялық аймақтың тиісті өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына қатысуын қамтиды.";
5) 33-бапта:
6-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Сапа менеджменті жүйесінің халықаралық стандарттары негізінде индустриялық аймақтарды құру және дамыту тәжірибесі бар мемлекеттік емес заңды тұлға ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі болып табылатын жағдайда, мұндай меншік иесі өзін ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ретінде айқындауға құқылы.
Ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі ерекше индустриялық аймақ қатысушысының жобасында көзделген барлық объект пайдалануға берілгеннен кейін жер учаскелерін ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына сатуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
"10. Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы: энергиямен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына телекоммуникациялық көрсетілетін қызметтерді ұсыну.
Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясының қызметі сапа менеджменті жүйесінің халықаралық стандарттарына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.";

7-2) управляющая компания особой индустриальной зоны – юридическое лицо, создаваемое или определяемое собственником земельного участка особой индустриальной зоны для обеспечения функционирования особой индустриальной зоны;";
2) статью 14 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
"4-1) согласование концепции создания особых индустриальных зон с присвоением статуса особой индустриальной зоны;
4-2) принятие решения о лишении статуса особой индустриальной зоны;";
3) пункт 4 статьи 27 дополнить частью второй следующего содержания:
"Финансирование строительства (реконструкции) объектов внутренней инженерной инфраструктуры (инженерных коммуникаций) на территории особой индустриальной зоны осуществляется собственником (собственниками) земельного участка особой индустриальной зоны за счет собственных средств, частных инвестиций, займов.";
4) пункт 2 статьи 30 дополнить частью второй следующего содержания:
"Концепция создания особой индустриальной зоны, помимо требований, предусмотренных частью первой настоящего пункта, включает:
план привлечения инвестиций в особую индустриальную зону, в том числе этапы и сроки реализации проектов;
протокол намерений с потенциальной управляющей компанией в случае привлечения негосударственного юридического лица, имеющего опыт создания и развития индустриальных зон на основе международных стандартов системы менеджмента качества;
участие особой индустриальной зоны в социально-экономическом развитии соответствующего региона.";
5) в статье 33:
пункт 6 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В случае, когда собственником земельного участка особой индустриальной зоны является негосударственное юридическое лицо, имеющее опыт создания и развития индустриальных зон на основе международных стандартов системы менеджмента качества, такой собственник вправе определить себя в качестве управляющей компании особой индустриальной зоны.
Собственник земельного участка особой индустриальной зоны вправе продать участникам особой индустриальной зоны земельные участки после ввода в эксплуатацию всех объектов, предусмотренных проектом участника особой индустриальной зоны.";
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
"10. Управляющая компания особой индустриальной зоны вправе осуществлять следующие виды деятельности: энергоснабжение, водоснабжение и водоотведение, теплоснабжение, газоснабжение, предоставление телекоммуникационных услуг участникам особой индустриальной зоны.
Деятельность управляющей компании особой индустриальной зоны должна осуществляться в соответствии с международными стандартами системы менеджмента качества.";

6) мынадай мазмұндағы 33-1-баппен толықтырылсын:
"33-1-бап. Ерекше индустриялық аймақтардың жұмыс істеуі
1. Осы Заңда белгіленгендерден басқа, ерекше индустриялық аймақтың жұмыс істеу шарттары:
1) ерекше индустриялық аймақтың жер учаскесінің меншік иесі өзін ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ретінде айқындауға құқылы;
2) ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ерекше индустриялық аймақтың бөлінетін жер учаскесінің меншік иесі болып табылуы мүмкін екенін көздейді.
Бұл ретте ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы өз қалауы бойынша ерекше индустриялық аймақтың жер учаскелерін сату, мүліктік жалдауға (жалға), сенімгерлік басқаруға беру арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарғылық капиталды толықтыру есебінен беруі мүмкін.
2. Сатылған жағдайда жер учаскесі ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына оның кепілін және үшінші тұлғаларға қосалқы жалға берілуін шектей отырып, құрылыс объектісі пайдалануға берілгенге дейінгі уақытқа және осы жер учаскесін құрылыс объектісі пайдалануға берілгеннен кейін сатып алудың айрықша құқығымен мүліктік жалдауға (жалға) беріледі.
Бұл ретте ерекше индустриялық аймақтың жер учаскелерін ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына сату қызметті жүзеге асыру туралы шарттың және жер учаскесін сатып алу-сату шартының талаптарына сәйкес сатылатын жер учаскесін артықшылықпен сатып алу құқығы сақталған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
3. Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы ерекше индустриялық аймақтың қатысушысы ерекше индустриялық аймақтың аумағында жобаны іске асыру мерзімдерін бірнеше рет бұзған жағдайда, қызметті жүзеге асыру туралы шартта және Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында айқындалған талаптарда және тәртіппен ерекше индустриялық аймақ қатысушысының қызметті жүзеге асыру туралы шартын бұзуға құқылы.
Қызметті жүзеге асыру туралы шарттарға сәйкес басқарушы компания жер учаскесінің ерекше индустриялық аймақ қатысушысының жобасын іске асыру үшін көзделген бір бөлігін осы жобада айқындалған кезеңдерге сәйкес резервке қоюға міндетті. Бұл ретте көрсетілген шарт жасалған ерекше индустриялық аймақ қатысушысының жобаны кезең-кезеңімен іске асыру жөніндегі міндеттемелерді тиісінше орындамау жағдайларын қоспағанда, осындай қатысушының келісімінсіз басқарушы компания осылайша резервке қойылған жер учаскелерін өзге тұлғаларға бере алмайды немесе өзгеше түрде иеліктен шығара алмайды.

6) дополнить статьей 33-1 следующего содержания:
"Статья 33-1. Функционирование особых индустриальных зон
1. Условия функционирования особой индустриальной зоны, помимо установленных настоящим Законом, предусматривают, что:
1) собственник земельного участка особой индустриальной зоны вправе определить себя в качестве управляющей компании особой индустриальной зоны;
2) управляющая компания особой индустриальной зоны может являться собственником делимого земельного участка особой индустриальной зоны.
При этом управляющая компания особой индустриальной зоны может по своему усмотрению предоставлять земельные участки особой индустриальной зоны путем продажи, передачи в имущественный наем (аренду), доверительное управление, а также в счет пополнения уставного капитала в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. В случае продажи земельный участок передается участникам особой индустриальной зоны в имущественный наем (аренду) на время до ввода объекта строительства в эксплуатацию с ограничением его залога и субаренды третьим лицам и с исключительным правом приобретения данного земельного участка после ввода объекта строительства в эксплуатацию.
При этом продажа земельных участков особой индустриальной зоны участникам особой индустриальной зоны осуществляется только при условии соблюдения права преимущественной покупки продаваемого земельного участка согласно условиям договора об осуществлении деятельности и договора купли-продажи земельного участка.
3. Управляющая компания особой индустриальной зоны вправе расторгнуть договор об осуществлении деятельности участника особой индустриальной зоны в случае неоднократного нарушения участником особой индустриальной зоны сроков реализации проекта на территории особой индустриальной зоны на условиях и в порядке, которые определены договором об осуществлении деятельности и гражданским законодательством Республики Казахстан.
В соответствии с договорами об осуществлении деятельности управляющая компания обязана зарезервировать часть земельного участка, предусмотренную под реализацию проекта участника особой индустриальной зоны, в соответствии с этапами, определенными в нем. При этом зарезервированные таким образом земельные участки не могут быть переданы иным лицам или иным образом отчуждены управляющей компанией без согласия участника особой индустриальной зоны, с которым заключен указанный договор, за исключением случаев, когда такой участник не выполнил надлежащим образом обязательства по поэтапной реализации проекта.

4. Ерекше индустриялық аймақтың меншік иесі ерекше индустриялық аймақтың ішкі инженерлік инфрақұрылым объектілерін (инженерлік коммуникацияларды) қаржыландыруды, салуды, пайдалануды және оларға қызмет көрсетуді дербес қамтамасыз етеді.
5. Ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен басқарушы компания алған рұқсаттар мен лицензиялар негізінде өзге де функцияларды, оның ішінде энергиямен жабдықтауды, сумен жабдықтауды, су бұруды, газбен жабдықтауды, ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына байланыс қызметтерін ұсынуды жүзеге асырады.
6. Басқарушы компания ерекше индустриялық аймақтың аумағында қатысушылардың қызметіне мониторингті жүзеге асырады.
Ерекше индустриялық аймақтың қызметін жүзеге асыру және жұмыс істеу қағидалары мен тәртібін ерекше индустриялық аймақтың басқарушы компаниясы айқындайды және бекітеді және олар ерекше индустриялық аймақтың қатысушылары үшін міндетті болып табылады.
7. Осы Заңда айқындалған құжаттардың үлгілік нысандары ерекше индустриялық аймақтарға қолданылмайды.
8. Ерекше индустриялық аймақтың меншік иесі ерекше индустриялық аймақтың аумағында мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің жұмысын ұйымдастыруды дербес қамтамасыз етеді.
9. Ерекше индустриялық аймақтың аумағында мынадай қызмет түрлерін жүзеге асыруға тыйым салынады:
1) экологиялық талаптарға және еңбек қауіпсіздігі жағдайларына сай келмейтін өндіріс;
2) қару-жарақ пен оқ-дәрілер (патрондар) шығару, қару-жарақ пен оқ-дәрілер (патрондар) саудасы;
3) ядролық материалдар мен иондандырушы сәулелену көздерін шығару, ядролық материалдар мен иондандырушы сәулелену көздері саудасы;
4) цемент, цемент клинкерін, көмірден, әктен және гипстен жасалған өнімдер өндіру;
5) барлық қалдық түрлерін қайта өңдеу, ыдырату, жағу, газдандыру, химиялық заттармен өңдеу, түпкілікті және (немесе) уақытша сақтау және (немесе) жер астына көму;
6) мұнай өңдеу зауыттарын, атом электр станцияларын, ядролық қондырғыларды, радиациялық көздерді, пайдаланылып болған ядролық отынды, радиоактивті заттар мен қалдықтарды, сондай-ақ өзге де радиоактивті қалдықтарды сақтауға, кәдеге жаратуға және қайта өңдеуге арналған пункттер мен қондырғыларды орналастыру.
10. Ерекше индустриялық аймақтардың аумағында объектілерді жобалау және салу кезінде жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындайтын мердігерлер Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасына сәйкес өрт қауіпсіздігі және өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтауға тиіс.
11. Ерекше индустриялық аймақтардың аумағында объектілерді жобалау және салу кезінде жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындайтын мердігерлер Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтауға тиіс. Экологиялық сараптама Қазақстан Республикасының экология заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

4. Собственник особой индустриальной зоны самостоятельно обеспечивает финансирование, строительство, эксплуатацию и обслуживание объектов внутренней инженерной инфраструктуры (инженерных коммуникаций) особой индустриальной зоны.
5. Управляющая компания особой индустриальной зоны осуществляет иные функции, в том числе энергоснабжение, водоснабжение, водоотведение, газоснабжение, предоставление услуг связи участникам особой индустриальной зоны на основании разрешений и лицензий, полученных управляющей компанией в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
6. Управляющая компания осуществляет мониторинг деятельности участников на территории особой индустриальной зоны.
Правила и порядок осуществления деятельности и функционирования особой индустриальной зоны определяются и утверждаются управляющей компанией особой индустриальной зоны и являются обязательными для участников особой индустриальной зоны.
7. Типовые формы документов, определенные настоящим Законом, не применяются к особым индустриальным зонам.
8. Собственник особой индустриальной зоны самостоятельно обеспечивает организацию деятельности негосударственной противопожарной службы на территории особой индустриальной зоны.
9. На территории особой индустриальной зоны запрещается осуществление следующих видов деятельности:
1) производство, не отвечающее экологическим требованиям и условиям безопасности труда;
2) производство оружия и боеприпасов (патронов), торговля оружием и боеприпасами (патронами);
3) производство ядерных материалов и источников ионизирующего излучения, торговля ядерными материалами и источниками ионизирующего излучения;
4) производство цемента, цементного клинкера, продукции из угля, извести и гипса;
5) переработка, разложение, сжигание, газификация, обработка химическими средствами, окончательное и (или) временное хранение и (или) захоронение под землей всех видов отходов;
6) размещение нефтеперерабатывающих заводов, атомных электростанций, ядерных установок, радиационных источников, пунктов и установок, предназначенных для хранения, утилизации и переработки отработанного ядерного топлива, радиоактивных веществ и отходов, а также иных радиоактивных отходов.
10. При проектировании и строительстве объектов на территории особых индустриальных зон подрядчиками, выполняющими проектные и строительно-монтажные работы, должны соблюдаться требования пожарной и промышленной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о гражданской защите.
11. При проектировании и строительстве объектов на территории особых индустриальных зон подрядчиками, выполняющими проектные и строительно-монтажные работы, должны соблюдаться требования экологической безопасности в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан. Экологическая экспертиза осуществляется в соответствии с экологическим законодательством Республики Казахстан.

12. Ерекше индустриялық аймақтың аумағында біреуден артық басқарушы компанияның жұмыс істеуіне жол берілмейді.";
7) мынадай мазмұндағы 35-1-баппен толықтырылсын:
"35-1-бап. Ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру
1. Ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру:
1) жергілікті атқарушы органның;
2) ерекше индустриялық аймақтың меншік иесінің шешімі бойынша жүзеге асырылады.
2. Жергілікті атқарушы орган ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айыру туралы шешімді:
1) адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау, қоршаған ортаны қорғау, елдің ұлттық қауіпсіздігі мен қорғаныс қабілетін қамтамасыз ету жағдайларында;
2) ерекше индустриялық аймақтың меншік иесі ерекше индустриялық аймақты құру тұжырымдамасында айқындалған міндеттемелерді орындамаған жағдайларда қабылдайды.
3. Ерекше индустриялық аймақ мәртебесінен айырылған жекеше индустриялық аймақ осы Заңға сәйкес жалпы негіздерде қызметін жүзеге асыруды жалғастырады.";
8) 45-бап мынадай мазмұндағы 22-1), 22-2) және 22-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"22-1) тиісті аккредиттеу негізінде ерекше индустриялық аймақтың аумағында құрылыс салуға арналған объектілердің жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасына ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыру;
22-2) ерекше индустриялық аймақтың аумағында барлық жобалардың іске асырылуын оның кез келген сатысында мониторингтеу;
22-3) басқарушы компания бекіткен және қатысушылардың сақтауы міндетті ерекше индустриялық аймақтың қызметін жүзеге асыру және жұмыс істеу қағидалары мен тәртібі бұзылған жағдайда, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде ерекше индустриялық аймақтың қатысушыларына қатысты тиісті шаралар қабылдау;".
2-бап.
Осы Заң:
1) 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1 және 8-тармақтарын;
2) 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 7-тармағы 2) тармақшасының он төртінші абзацын, 4) тармақшасының он бірінші және он екінші абзацтарын, 5) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті       Қ. ТОҚАЕВ

12. На территории особой индустриальной зоны не допускается функционирование более одной управляющей компании.";
7) дополнить статьей 35-1 следующего содержания:
"Статья 35-1. Лишение статуса особой индустриальной зоны
1. Лишение статуса особой индустриальной зоны осуществляется по решению:
1) местного исполнительного органа;
2) собственника особой индустриальной зоны.
2. Решение о лишении статуса особой индустриальной зоны принимается местным исполнительным органом в случаях:
1) защиты жизни и здоровья людей, охраны окружающей среды, обеспечения национальной безопасности и обороноспособности страны;
2) когда собственник особой индустриальной зоны не выполняет обязательства, определенные в концепции создания особой индустриальной зоны.
3. Лишенная статуса особой индустриальной зоны частная индустриальная зона продолжает осуществлять деятельность на общих основаниях в соответствии с настоящим Законом.";
8) статью 45 дополнить подпунктами 22-1), 22-2) и 22-3) следующего содержания:
"22-1) осуществление комплексной вневедомственной экспертизы предпроектной и проектной документации объектов, предназначенных для строительства на территории особой индустриальной зоны, на основании соответствующей аккредитации;
22-2) мониторинг за реализацией всех проектов на территории особой индустриальной зоны на любой ее стадии;
22-3) принятие соответствующих мер в отношении участников особой индустриальной зоны в рамках действующего законодательства Республики Казахстан в случае нарушения правил и порядка осуществления деятельности и функционирования особой индустриальной зоны, утвержденных управляющей компанией и обязательных к соблюдению участниками;".
Статья 2.
Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) пунктов 1 и 8 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года;
2) абзаца четырнадцатого подпункта 2), абзацев одиннадцатого и двенадцатого подпункта 4), подпункта 5) пункта 7 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 июля 2021 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ