Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік басқару деңгейлері арасында өкілеттіктерді қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2021 жылғы 24 қарашадағы № 75-VII ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
126-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді" деген сөздер "мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындайды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне:
1) мазмұны алып тасталсын;
2) 15-баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 16-баптың бірінші бөлігінің 19) тармақшасындағы "қағидаларды бекітеді." деген сөздер "қағидаларды;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеуден босатылатын адамдардың өздері таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына бару жолында тегін жол жүрумен, сондай-ақ тамақ өнімдерімен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидаларын бекітеді.";
4) 165-баптың оныншы бөлігінде:
"таңдаған тұрғылықты жеріне" деген сөздер "өзі таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы" 1992 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың бесінші абзацындағы ", мүгедек деп танылған аурулары бар адамдардың балалары, олардың денсаулық жағдайы мен Заңда аталған аймақтарда ата-аналарының бiрiнiң болу факторы арасындағы себепті байланыстар анықталған ретте" деген сөздер "мүгедек деп танылған немесе иондаушы сәулеленудің әсерімен байланысты аурулар тізбесімен бекітілген аурулары бар адамдардың балалары, олардың денсаулық жағдайы мен Заңда көрсетілген аймақтарда ата-анасының біреуінің болу фактісі арасындағы себепті байланыс анықталған кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар
салдарынан туындаған, иондаушы сәулеленудің әсерімен
байланысты аурулардың себепті байланысын анықтау
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтар салдарынан туындаған, иондаушы сәулеленудің әсерімен байланысты аурулардың себепті байланысын анықтау Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перераспределения полномочий между уровнями государственного управления
Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 75-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
в части второй пункта 2 статьи 126 слова "устанавливается Правительством Республики Казахстан" заменить словами "определяется центральным уполномоченным органом по государственному планированию".
2. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года:
1) оглавление исключить;
2) подпункт 5) части первой статьи 15 исключить;
3) часть первую статьи 16 дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) правила обеспечения бесплатным проездом, а также продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к избранному ими месту жительства или работы.";
4) в части десятой статьи 165:
слова "месту жительства" заменить словами "им месту жительства или работы";
слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности".
3. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне":
1) абзац пятый статьи 10 после слова "заболевания," дополнить словами "утвержденные перечнем заболеваний, связанных с воздействием ионизирующего излучения,";
2) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Установление причинной связи заболеваний, связанных с воздействием ионизирующего излучения, возникших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне
Установление причинной связи заболеваний, связанных с воздействием ионизирующего излучения, возникших вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.".

4. "Жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 18-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Осы Заңға сәйкес ақталған адамдарға ақталу туралы анықтамасын не заңды күшіне енген сот актісінің көшірмесін ұсынуы бойынша халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен бірыңғай үлгідегі куәлік беріледі.";
2) 24-баптың үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер "халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
24-1-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жолаушыларды және көлік инфрақұрылымы объектілеріне келетін адамдарды, олардың алып жүретін заттарын, оның ішінде қол жүгі мен багажын жете тексеруді жүргізудің тәртібі мен талаптарын уәкілетті мемлекеттік орган айқындайды.";
3 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жете тексеру кезінде техникалық құралдар қолданылады, оларға қойылатын талаптарды уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.";
"10. Жете тексеру жүргізілетін көлік инфрақұрылымы объектілерінің, өздеріне қатысты жете тексеру жүргізілмейтін адамдардың, сондай-ақ көлік инфрақұрылымы объектілеріне әкелуге тыйым салынған заттар мен нәрселердің тізбелерін уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.".
6. "Шаруашылық серіктестіктері туралы" 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Үкіметі мазмұнын белгілейтін" деген сөздер "Әділет министрлігі мазмұнын айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Өндірістік кооператив туралы" 1995 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың екінші бөлігіндегі "Үкіметі мазмұнын белгілейтін" деген сөздер "Әділет министрлігі мазмұнын айқындайтын" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 68-баптың 4) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 69-баптың 6) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 75-баптың 4-тармағының бірінші сөйлеміндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі бекiткен мүгедектердiң жекелеген санаттарына және аурулар тiзiмiнде аталған кейбiр созылмалы аурулардың ауыр түрлерiмен ауыратын азаматтарға дара (бөлек)" деген сөздер "Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекiткен аурулар тiзiмiнде санамаланған кейбiр созылмалы аурулардың ауыр түрлерiмен ауыратын азаматтарға жеке" деген сөздермен ауыстырылсын;

4. В Закон Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий":
1) часть первую статьи 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Лицам, реабилитированным в соответствии с настоящим Законом, выдается удостоверение единого образца в порядке, определенном уполномоченным органом в области социальной защиты населения, по предъявлению справки о реабилитации либо копии вступившего в законную силу судебного акта.";
2) в части третьей статьи 24 слова "установленного Правительством Республики Казахстан" заменить словами "утвержденного уполномоченным органом в области социальной защиты населения".
5. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан":
в статье 24-1:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Порядок и требования к проведению досмотра пассажиров и лиц, посещающих объекты транспортной инфраструктуры, вещей, находящихся при них, в том числе ручной клади и багажа, определяются уполномоченным государственным органом.";
пункты 3 и 10 изложить в следующей редакции:
"3. При досмотре применяются технические средства, требования к которым утверждаются уполномоченным государственным органом.";
"10. Перечни объектов транспортной инфраструктуры, на которых производится досмотр, лиц, в отношении которых не производится досмотр, а также веществ и предметов, запрещенных к вносу на объекты транспортной инфраструктуры, утверждаются уполномоченным государственным органом.".
6. В Закон Республики Казахстан от 2 мая 1995 года "О хозяйственных товариществах":
в части второй пункта 1 статьи 4 слово "Правительством" заменить словами "Министерством юстиции".
7. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 1995 года "О производственном кооперативе":
в части второй статьи 4 слово "Правительством" заменить словами "Министерством юстиции".
8. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":
1) в подпункте 4) статьи 68 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";
2) в подпункте 6) статьи 69 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";
3) в предложении первом пункта 4 статьи 75 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";

4) 101-3-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 5) тармақшасы "экономиканың" деген сөздің алдынан "Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 24-1-бап алып тасталсын;
3) 24-2-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) облыстық ономастика комиссиялары және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссиялары туралы үлгілік ережені әзірлейді және бекітеді;";
4) 25-1-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"25-1-бап. Ономастика комиссиялары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанынан – Республикалық ономастика комиссиясы құрылады, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының жанынан тиісінше облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссиялары құрылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Республикалық ономастика комиссиясының құзыретіне:
1) ономастика мәселелері бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу;
2) облыстарды, аудандар мен қалаларды атау, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жөнінде қорытындылар беру;
3) Қазақстан Республикасының аумағындағы мемлекеттік меншіктегі әуежайларға, порттарға, теміржол вокзалдарына, теміржол станцияларына, метрополитен станцияларына, автовокзалдарға, автостанцияларға, физикалық-географиялық және басқа да объектілерге атау беру, сондай-ақ олардың атауын өзгерту, олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту және мемлекеттік заңды тұлғаларға, мемлекет қатысатын заңды тұлғаларға адамдардың есімдерін беру жөнінде қорытындылар беру;
4) қаладағы аудандарды, облыстық маңызы бар қалалардың құрамдас бөлiктерiн атау, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жөнінде қорытындылар беру;
5) республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ономастика комиссияларының қаладағы аудандарды, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың құрамдас бөліктерін атау, олардың атауын өзгерту, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау мен өзгерту жөніндегі қорытындыларын келісу жатады.".
10. "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
17-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

4) в подпункте 4) части первой пункта 1 статьи 101-3 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения".
9. В Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан":
1) подпункт 5) статьи 1 после слова "орган" дополнить словами "при Правительстве Республики Казахстан";
2) статью 24-1 исключить;
3) статью 24-2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) разрабатывает и утверждает типовое положение об областных ономастических комиссиях и ономастических комиссиях городов республиканского значения, столицы;";
4) в статье 25-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 25-1. Ономастические комиссии";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. При Правительстве Республики Казахстан образуется Республиканская ономастическая комиссия, при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы образуются соответственно ономастические комиссии областей, городов республиканского значения, столицы.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. К компетенции Республиканской ономастической комиссии относятся:
1) разработка рекомендаций и предложений по вопросам ономастики;
2) выдача заключений по наименованию, переименованию областей, районов и городов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
3) выдача заключений по присвоению наименования аэропортам, портам, железнодорожным вокзалам, железнодорожным станциям, станциям метрополитена, автовокзалам, автостанциям, физико-географическим и другим объектам государственной собственности на территории Республики Казахстан, а также переименованию, уточнению и изменению транскрипции их наименований и присвоению собственных имен лиц государственным юридическим лицам, юридическим лицам с участием государства;
4) выдача заключений по наименованию, переименованию районов в городе, составных частей городов областного значения, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
5) согласование заключений ономастических комиссий городов республиканского значения, столицы по наименованию, переименованию районов в городе, составных частей городов республиканского значения, столицы, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований.".
10. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью":
пункт 6 статьи 17 изложить в следующей редакции:

"6. Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің ұйымдық-құқықтық нысанында құрылатын шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері өз қызметін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мазмұнын айқындайтын үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыра алады.".
11. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аудиторлық қызметті лицензиялау кезіндегі біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актіні әзірлейді, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және оларды бекітеді;";
3) 10-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Жекелеген қару түрлерінің айналымына мемлекеттік бақылау жасау туралы" 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың төртінші бөлігі алып тасталсын;
2) 14-баптың 1-тармағының екінші сөйлемі алып тасталсын.
13. "Адамдарды қоғамнан уақытша оқшаулауды қамтамасыз ететін арнаулы мекемелерде, арнаулы үй-жайларда ұстау тәртібі мен шарттары туралы" 1999 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-бапта:
тақырып ", оларды есепке алуды жүргізу" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қылмыстық-атқару жүйесінің тергеу изоляторларында ұсталатын адамдарды есепке алуды жүргізу қылмыстық-атқару қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
2) 50-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнаулы мекемелерді қоғамдық байқау комиссияларының қызметі нысанында қоғамдық бақылау Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 33, 34, 35, 37 және 38-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.";
3 және 4-тармақтар алып тасталсын.
14. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-2-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 4-3-бапта:
11) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) Қазақстан Республикасының аумағында таратылатын шетелдiк мерзімді баспасөз басылымдарын есепке алуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекітеді;".

"6. Субъекты малого, среднего и крупного предпринимательства, создаваемые в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью, могут осуществлять свою деятельность на основании типового устава, содержание которого определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.".
11. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности":
1) подпункт 3) статьи 6 исключить;
2) подпункт 4) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации и утверждает нормативный правовой акт об утверждении квалификационных требований при лицензировании аудиторской деятельности и перечня документов, подтверждающих соответствие им;";
3) в пункте 1 статьи 10 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации".
12. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1998 года "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия":
1) часть четвертую статьи 8 исключить;
2) предложение второе пункта 1 статьи 14 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1999 года "О порядке и условиях содержания лиц в специальных учреждениях, специальных помещениях, обеспечивающих временную изоляцию от общества":
1) в статье 7:
заголовок дополнить словами ", ведение их учета";
пункт 4 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Ведение учета лиц, содержащихся в следственных изоляторах уголовно-исполнительной системы, осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом в сфере уголовно-исполнительной деятельности.";
2) в статье 50:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Общественный контроль специальных учреждений в форме деятельности общественных наблюдательных комиссий осуществляется в соответствии со статьями 33, 34, 35, 37 и 38 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан.";
пункты 3 и 4 исключить.
14. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации":
1) подпункт 2) статьи 4-2 исключить;
2) в статье 4-3:
подпункт 11) исключить;
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации правила осуществления учета иностранных периодических печатных изданий, распространяемых на территории Республики Казахстан;".

15. "Күзет қызметі туралы" 2000 жылғы 19 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
18-бапта:
тақырыптағы "Күзет қызметi субъектiлерiн" деген сөздер "Жекеше күзет ұйымдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
"Күзет қызметiнiң субъектiлерi", "қызметкерлерін олардың" деген сөздер тиісінше "Жекеше күзет ұйымдары", "жұмыскерлерін олар өздерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"заңдарда" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші бөліктегі "күзет қызметi субъектiлерiнiң", "Күзет қызметі субъектілері", "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді" деген сөздер тиісінше "жекеше күзет ұйымдарының", "Жекеше күзет ұйымдары", "уәкілетті орган бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "күзет қызметі субъектілеріне" деген сөздер "жекеше күзет ұйымдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
16. "Отбасы үлгiсiндегi балалар ауылы және жасөспiрiмдер үйлерi туралы" 2000 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 3-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздер "білім беру саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен" деген сөздер "білім беру саласындағы уәкілетті орган бекіткен" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың 6) тармақшасы алып тасталсын.
18. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
20-баптың 3-тармағының 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер алып тасталсын.
19. "Геодезия және картография туралы" 2002 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
6-бапта:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) аэротүсiру жұмыстарын жүргiзуге арналған рұқсаттарды тіркеу, есепке алу мен беру қағидаларын әзірлеу және рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бекіту;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) аэротүсiру жұмыстарын жүргiзуге арналған рұқсаттарды тіркеуді, есепке алуды және беруді жүзеге асыру;".
20. "Акционерлік қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қоғам өз қызметін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі мазмұнын айқындайтын үлгілік жарғы негізінде жүзеге асыра алады.".
21. "Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 2003 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:

15. В Закон Республики Казахстан от 19 октября 2000 года "Об охранной деятельности":
в статье 18:
в заголовке слова "субъектов охранной деятельности" заменить словами "частных охранных организаций";
в пункте 1:
слова "Субъекты охранной деятельности" заменить словами "Частные охранные организации";
слово "законодательством" заменить словами "законами Республики Казахстан";
в пункте 2:
в части первой слова "Субъекты охранной деятельности", "субъектов охранной деятельности устанавливаются Правительством Республики Казахстан" заменить соответственно словами "Частные охранные организации", "частных охранных организаций утверждаются уполномоченным органом";
в части второй слова "Субъектам охранной деятельности" заменить словами "Частным охранным организациям".
16. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2000 года "О детских деревнях семейного типа и домах юношества":
1) в пункте 3 статьи 11 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области образования";
2) в пунктах 2 и 3 статьи 22 слова "утвержденным Правительством Республики Казахстан", "утвержденными Правительством Республики Казахстан" заменить соответственно словами "утвержденными уполномоченным органом в области образования", "утвержденными уполномоченным органом в области образования".
17. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
подпункт 6) статьи 10 исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
в подпункте 2) пункта 3 статьи 20 слова "установленные Правительством Республики Казахстан" исключить.
19. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "О геодезии и картографии":
в статье 6:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разработка и утверждение по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации правил по регистрации, учету и выдаче разрешений на проведение аэросъемочных работ;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) осуществление регистрации, учета и выдачи разрешений на проведение аэросъемочных работ;".
20. В Закон Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах":
пункт 4 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"4. Общество может осуществлять свою деятельность на основании типового устава, содержание которого определяется Министерством юстиции Республики Казахстан.".
21. В Закон Республики Казахстан от 12 июня 2003 года "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий":

1) 4-баптың 4-2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 5-бап мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) фильтрлі, фильтрсіз сигареттерге және папиростарға ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгілейді;".
22. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 4) тармақшасы "әзірлейді" деген сөзден кейін "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 12-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер "уәкілетті орган айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 13-баптың 3-тармағындағы "талаптарды Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды" деген сөздер "талаптар ішкі сауда қағидаларында айқындалады" деген сөздермен ауыстырылсын.
23. "Кәмелетке толмағандар арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы мен балалардың қадағалаусыз және панасыз қалуының алдын алу туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 13-баптың 10-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-баптың 12-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi" деген сөздер "денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
24. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 47-1) және 47-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"47-1) акваөсіру (балық өсіру) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуды субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
47-2) инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
2) 10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-13) және 5-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-13) инвестициялық салымдар кезінде балық шаруашылығы субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтейді;
5-14) акваөсіру (балық өсіру) өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруға, сондай-ақ асыл тұқымды балық өсіруді дамытуға субсидиялар береді;".
25. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
22-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 15-1) тармақшамен толықтырылсын:
"15-1) аумақтық әскерлердің аумақтық органдары үшін қару-жарақты, әскери техниканы және арнаулы құралдарды сақтауды ұйымдастырады және олардың запастарын құрады;".
26. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:

1) подпункт 4-2) статьи 4 исключить;
2) статью 5 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) устанавливает минимальные розничные цены на сигареты с фильтром, без фильтра и папиросы;".
22. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности":
1) подпункт 4) статьи 7 после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает";
2) в пункте 4 статьи 12 слова "установленном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "определенном уполномоченным органом";
3) в пункте 3 статьи 13 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "правилами внутренней торговли".
23. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "О профилактике правонарушений среди несовершеннолетних и предупреждении детской безнадзорности и беспризорности":
1) в пункте 10 статьи 13 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения";
2) в пункте 12 статьи 14 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом в области здравоохранения".
24. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира":
1) часть первую пункта 1 статьи 9 дополнить подпунктами 47-1) и 47-2) следующего содержания:
"47-1) разрабатывает и утверждает правила субсидирования повышения продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развития племенного рыбоводства;
47-2) разрабатывает и утверждает правила субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства при инвестиционных вложениях;";
2) пункт 2 статьи 10 дополнить подпунктами 5-13) и 5-14) следующего содержания:
"5-13) возмещают части расходов, понесенных субъектом рыбного хозяйства при инвестиционных вложениях;
5-14) выдают субсидии на повышение продуктивности и качества продукции аквакультуры (рыбоводства), а также развитие племенного рыбоводства;".
25. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан":
пункт 2 статьи 22 дополнить подпунктом 15-1) следующего содержания:
"15-1) организовывает хранение и создает запасы вооружения, военной техники и специальных средств для территориальных органов территориальных войск;".
26. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей":

1) 11-баптың 3-тармағы үшінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған" деген сөздер алып тасталсын;
2) 17-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Экономикалық қызмет түрлерiн кәсiптiк тәуекел сыныптарына жатқызу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.".
27. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" 2005 жылғы 30 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының орындалуын қамтамасыз ету мониторингі Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.";
2) 25-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы халықаралық шарттарының мемлекеттік тізілімін жүргізу Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі айқындаған тәртіппен жүзеге асырылады.".
28. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 1-тармағы 41) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын;
2) 11-баптың 2-тармағының 4-1) тармақшасы алып тасталсын.
29. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 4) тармақшасының үшінші, төртінші және бесінші абзацтары алып тасталсын;
2) 8-баптың бірінші бөлігінде:
6) тармақша оныншы абзацындағы "қағидаларын бекіту" деген сөздер "қағидаларын" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"биоәртүрлілікті сақтауға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамытуға гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдар, үкіметтік емес ұйымдар мен қорлар тізбесін бекіту;";
6-1) тармақша он екінші абзацындағы "қағидаларын әзірлеу және бекіту" деген сөздер "қағидаларын" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастрын жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
14-1) тармақша "және бекіту" деген сөздермен толықтырылсын;
16-2) және 16-4) тармақшалар алып тасталсын;
3) 13-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын биоалуандылықты сақтауға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамытуға гранттар беретiн үкiметтiк емес ұйымдар мен қорлардың тiзбесiне" деген сөздер "биоәртүрлілікті сақтауға және ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамытуға гранттар беретін халықаралық және мемлекеттік ұйымдардың, үкіметтік емес ұйымдар мен қорлардың тізбесіне" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) в подпункте 2) части третьей пункта 3 статьи 11 слова ", определенному Правительством Республики Казахстан" исключить;
2) часть первую пункта 3 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок отнесения видов экономической деятельности к классам профессионального риска определяется уполномоченным органом.".
27. В Закон Республики Казахстан от 30 мая 2005 года "О международных договорах Республики Казахстан":
1) пункт 6 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"6. Мониторинг за обеспечением выполнения международных договоров Республики Казахстан осуществляется в порядке, определенном Министерством иностранных дел Республики Казахстан.";
2) часть вторую пункта 1 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"Ведение Государственного реестра международных договоров Республики Казахстан осуществляется в порядке, определенном Министерством иностранных дел Республики Казахстан.".
28. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
1) абзац четвертый подпункта 41) пункта 1 статьи 6 исключить;
2) подпункт 4-1) пункта 2 статьи 11 исключить.
29. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) абзацы третий, четвертый и пятый подпункта 4) статьи 7 исключить;
2) в части первой статьи 8:
подпункт 6) дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"перечня международных и государственных организаций, неправительственных организаций и фондов, предоставляющих гранты на сохранение биоразнообразия и развитие особо охраняемых природных территорий;";
подпункт 6-1) дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"правил ведения государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;";
подпункт 14-1) после слова "разработка" дополнить словами "и утверждение";
подпункты 16-2) и 16-4) исключить;
3) в пункте 2 статьи 13 слова "перечень неправительственных организаций и фондов, предоставляющих гранты на сохранение биоразнообразия и развитие особо охраняемых природных территорий, определяемых Правительством Республики Казахстан" заменить словами "перечень международных и государственных организаций, неправительственных организаций и фондов, предоставляющих гранты на сохранение биоразнообразия и развитие особо охраняемых природных территорий".

30. "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлеген тәртiппен" деген сөздер "кәсіби ұйымдарды, сертификаттау жөніндегі ұйымдарды аккредиттеу қағидаларына (бұдан әрі – акредиттеу қағидалары) сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгiлеген тәртiппен" деген сөздер "аккредиттеу қағидаларына сәйкес" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 19-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен жария мүдделі ұйымдар үшiн депозитарий құрылады, бұл ұйымдар осы депозитарийге уәкілетті орган айқындаған тәртiппен қаржылық есептiлiктi тапсыруға мiндеттi.";
3) 20-бапта:
1-1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақтың 7) және 18) тармақшалары алып тасталсын.
31. "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 2) және 3) тармақшалары алып тасталсын;
2) 6-бапта:
2) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіру;";
5) тармақшадағы "техникалық регламентті бекітуді қоспағанда," деген сөздер алып тасталсын.
32. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-баптың 10) және 22-1) тармақшалары алып тасталсын;
2) 5-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 8-8) және 24-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"8-8) халықтың тығыздығына және елді мекендердің шалғайлығына қарай білім беру ұйымдары желісінің кепілдік берілген мемлекеттік нормативін әзірлейді және бекітеді;";
"24-2) қаржы ұйымдары беретін білім беру кредиттеріне кепілдік беру және осындай кепілдік беру мөлшерін айқындау қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".
33. "Трансферттік баға белгілеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен трансферттік баға белгілеуді қолдану жөнінде келісім жасасуға;".
34. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:

30. В Закон Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности":
1) в статье 1:
в подпункте 1) слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации";
в подпункте 3) слова "в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "в соответствии с правилами аккредитации профессиональных организаций, организаций по сертификации (далее – правила аккредитации)";
в подпункте 4) слова "в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "в соответствии с правилами аккредитации";
2) пункт 7 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"7. По решению Правительства Республики Казахстан создается депозитарий для организаций публичного интереса, которые обязаны сдавать в него финансовую отчетность в порядке, определенном уполномоченным органом.";
3) в статье 20:
подпункт 2) пункта 1-1 исключить;
подпункты 7) и 18) пункта 5 исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности машин и оборудования":
1) подпункты 2) и 3) статьи 5 исключить;
2) в статье 6:
подпункт 2) исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) межотраслевая координация деятельности государственных органов, обеспечивающих безопасность машин и оборудования;";
в подпункте 5) слова ", за исключением утверждения технического регламента" исключить.
32. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
1) подпункты 10) и 22-1) статьи 4 исключить;
2) часть первую статьи 5 дополнить подпунктами 8-8) и 24-2) следующего содержания:
"8-8) разрабатывает и утверждает гарантированный государственный норматив сети организаций образования в зависимости от плотности населения и отдаленности населенных пунктов;";
"24-2) разрабатывает и утверждает правила гарантирования образовательных кредитов, предоставляемых финансовыми организациями, и определения размера такого гарантирования;".
33. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "О трансфертном ценообразовании":
подпункт 6) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"6) заключать соглашение по применению трансфертного ценообразования в порядке, определенном уполномоченным органом;".
34. В Закон Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма":

1) 11-1-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне бағалау жүргізу қағидаларын уәкілетті орган бекітеді.";
2) 16-баптың 13-4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13-4) кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін төмендетуге бағытталған шараларды әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізеді;";
3) 18-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті органның сұрау салуы бойынша өздерінің ақпараттық жүйелері мен ресурстарынан мәліметтерді уәкілетті орган айқындаған тәртіппен ұсынуға;".
35. "Тұрмыстық зорлық-зомбылық профилактикасы туралы" 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 7-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) тұрмыстық зорлық-зомбылыққа ұшыраған білім алушылар мен тәрбиеленушілердің арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынылу қажеттіліктеріне талдау жүргізуді қамтамасыз етеді және білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар жібереді.";
2) 11-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жергілікті атқарушы органдардың тұрмыстық зорлық-зомбылыққа ұшыраған білім алушылар мен тәрбиеленушілердің арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсынылу қажеттіліктеріне талдау жүргізуіне мониторинг жасауды қамтамасыз етеді;".
36. "Қазақстан Республикасының əуе кеңістігін пайдалану жəне авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
107-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жете тексеру кезінде техникалық құралдар қолданылады, оларға қойылатын талаптарды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган белгілейді.".
37. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 11) тармақшасы алып тасталсын;
2) 25-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Базалық қаржыландыру субъектілері болып табылатын ұйымдар тізбесін салалық уәкілетті органдардың ұсыныстары негізінде уәкілетті орган қалыптастырады және бекітеді.".
38. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) Қазақстан Республикасы акционері (қатысушысы) болып табылатын акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысу үлестерін және республикалық меншіктегі стратегиялық объектілерді акционерлік қоғамның акцияларын төлеуге не жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына беру туралы шешім қабылдайды;";

1) часть первую пункта 2 статьи 11-1 изложить в следующей редакции:
"2. Правила проведения оценки рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма утверждаются уполномоченным органом.";
2) подпункт 13-4) статьи 16 изложить в следующей редакции:
"13-4) разрабатывает и вносит в Правительство Республики Казахстан меры, направленные на снижение рисков легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма;";
3) подпункт 3) пункта 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"3) представлять по запросу уполномоченного органа сведения из собственных информационных систем и ресурсов в порядке, определенном уполномоченным органом;".
35. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года "О профилактике бытового насилия":
1) пункт 2 статьи 7 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) обеспечивают проведение анализа потребностей обучающихся и воспитанников, подвергшихся бытовому насилию, в предоставлении специальных социальных услуг в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг и направляют предложения в уполномоченный орган в области образования.";
2) подпункт 2) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивает ведение мониторинга за проведением местными исполнительными органами анализа потребностей обучающихся и воспитанников, подвергшихся бытовому насилию, в предоставлении специальных социальных услуг в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг;".
36. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации":
часть первую пункта 6 статьи 107 изложить в следующей редакции:
"6. При досмотре применяются технические средства, требования к которым устанавливаются уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.".
37. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке":
1) подпункт 11) статьи 3 исключить;
2) пункт 3 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"3. Перечень организаций, являющихся субъектами базового финансирования, формируется и утверждается уполномоченным органом на основании предложений отраслевых уполномоченных органов.".
38. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
1) подпункт 12) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"12) принимает решение о передаче акций акционерных обществ и долей участия в товариществах с ограниченной ответственностью, в отношении которых Республика Казахстан является акционером (участником), и стратегических объектов, находящихся в республиканской собственности, в оплату акций акционерного общества либо в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью;";

2) 14-бап мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшамен толықтырылсын:
"25-1) Қазақстан Республикасы акционері (қатысушысы) болып табылатын акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысу үлестерін және республикалық меншіктегі стратегиялық объектілерді қоспағанда, тиісті саланың уәкілетті органымен келісу бойынша республикалық мемлекеттік мүлікті акционерлік қоғамның акцияларын төлеуге не жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына беру туралы шешім қабылдайды;";
3) 15-бап мынадай мазмұндағы 20-2) тармақшамен толықтырылсын:
"20-2) Қазақстан Республикасы акционері (қатысушысы) болып табылатын акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысу үлестерін және республикалық меншіктегі стратегиялық объектілерді қоспағанда, республикалық мемлекеттік мүлікті акционерлік қоғамның акцияларын төлеуге не жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына беру туралы шешімді келіседі;";
4) 114-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы акционері (қатысушысы) болып табылатын акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысу үлестерін және республикалық меншіктегі стратегиялық объектілерді жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына не акционерлік қоғамның акцияларын төлеуге беру туралы шешімді Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы акционері (қатысушысы) болып табылатын акционерлік қоғамдардың акцияларын және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерге қатысу үлестерін және республикалық меншіктегі стратегиялық объектілерді қоспағанда, республикалық мемлекеттік мүлікті акционерлік қоғамның акцияларын төлеуге не жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына беру туралы шешім қабылдайды.".
39. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
2) 9-баптың 1-тармағында:
18) тармақшадағы "техникалық регламенттер мен" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) ғарыш қызметі саласындағы техникалық регламенттерді әзірлейді және бекітеді;";
3) 34-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер "уәкілетті орган айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын.

2) статью 14 дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) принимает решение по согласованию с уполномоченным органом соответствующей отрасли о передаче республиканского государственного имущества, за исключением акций акционерных обществ и долей участия в товариществах с ограниченной ответственностью, в отношении которых Республика Казахстан является акционером (участником), и стратегических объектов, находящихся в республиканской собственности, в оплату акций акционерного общества либо в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью;";
3) статью 15 дополнить подпунктом 20-2) следующего содержания:
"20-2) согласовывает решение о передаче республиканского государственного имущества, за исключением акций акционерных обществ и долей участия в товариществах с ограниченной ответственностью, в отношении которых Республика Казахстан является акционером (участником), и стратегических объектов, находящихся в республиканской собственности, в оплату акций акционерного общества либо в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью;";
4) пункт 1 статьи 114 изложить в следующей редакции:
"1. Решение о передаче акций акционерных обществ и долей участия в товариществах с ограниченной ответственностью, в отношении которых Республика Казахстан является акционером (участником), и стратегических объектов, находящихся в республиканской собственности, в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью либо в оплату акций акционерного общества принимается Правительством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган по государственному имуществу принимает решение о передаче республиканского государственного имущества, за исключением акций акционерных обществ и долей участия в товариществах с ограниченной ответственностью, в отношении которых Республика Казахстан является акционером (участником), и стратегических объектов, находящихся в республиканской собственности, в оплату акций акционерного общества либо в уставный капитал товарищества с ограниченной ответственностью.".
39. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности":
1) подпункт 7) статьи 8 исключить;
2) в пункте 1 статьи 9:
в подпункте 18) слова "технических регламентов и" исключить;
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) разрабатывает и утверждает технические регламенты в области космической деятельности;";
3) в пункте 1 статьи 34 слова "установленном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "определенном уполномоченным органом".

40. "Телерадио хабарларын тарату туралы" 2012 жылғы 18 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
42-баптың 9-тармағының бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
41. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
50-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әскери қызметте болудың шекті жасына толуы бойынша, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметтен шығарылған, әскери қызмет міндеттерін орындауға байланысты ауру тапқан, сондай-ақ жиырма және одан көп еңбек сіңірген жылдары бар адамдарға мемлекет есебінен тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың бірінші басшыларымен келісу бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған аурулар тізбесі бойынша көрсеткіштері болған кезде – әскери-медициналық мекемелерде (ұйымдарда) медициналық қамтамасыз ету, ал жиырма бес және одан көп еңбек сіңірген жылдары барларға санаторийлік-курорттық емделу беріледі.".
42. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 39-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шекаралық аймаққа кіретін жерлерде жергілікті атқарушы органдар жол (ақпараттық) белгілерін орнатады.";
2) 51-баптың 5-тармағындағы "өз қызметін Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігімен және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен бірлесіп жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне, Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау министрлігіне" деген сөздер "осы қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен және Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен бірлесіп жүзеге асыратын жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 60-баптың 2) тармақшасы алып тасталсын.
43. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 15), 52) және 59) тармақшалары алып тасталсын;
2) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1), 70-41) және 70-42) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) уәкілетті органның жедел резерві материалдық құндылықтарының номенклатурасы мен көлемін айқындайды;";
"70-41) өрт қауіпсіздігі қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
70-42) медициналық мекемелер мен оңалту орталықтары базасында азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін медициналық және психологиялық оңалту қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";

40. В Закон Республики Казахстан от 18 января 2012 года "О телерадиовещании":
в части первой пункта 9 статьи 42 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
41. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
пункт 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
"1. Лицам, уволенным с воинской службы по достижении предельного возраста состояния на воинской службе, по состоянию здоровья, получившим заболевание в связи с исполнением обязанностей воинской службы, а также имеющим выслугу двадцать и более лет, за счет государства предоставляется медицинское обеспечение в военно-медицинских учреждениях (организациях), а имеющим выслугу двадцать пять и более лет, – санаторно-курортное лечение при наличии показаний по перечню заболеваний, определенных уполномоченным органом в области здравоохранения по согласованию с первыми руководителями соответствующих уполномоченных государственных органов.".
42. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
1) пункт 4 статьи 39 изложить в следующий редакции:
"4. На въездах в пограничную зону местными исполнительными органами устанавливаются дорожные (информационные) знаки.";
2) в пункте 5 статьи 51 слова "Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерство охраны окружающей среды Республики Казахстан, которые осуществляют свою" заменить словами "уполномоченный государственный орган в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, который осуществляет данную";
3) подпункт 2) статьи 60 исключить.
43. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
1) подпункты 15), 52) и 59) статьи 11 исключить;
2) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктами 3-1), 70-41) и 70-42) следующего содержания:
"3-1) определяет номенклатуру и объем материальных ценностей оперативного резерва уполномоченного органа;";
"70-41) разрабатывает и утверждает правила пожарной безопасности;
70-42) разрабатывает и утверждает правила медицинской и психологической реабилитации сотрудников органов гражданской защиты на базе медицинских учреждений и реабилитационных центров;";

3) 31-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген" деген сөздер "уәкілетті орган айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 101-баптың 2-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
44. "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 10-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын;
2) 11-бапта:
24) тармақшаның бесінші абзацы алып тасталсын;
25) тармақша отыз үшінші абзацындағы "қағидаларды әзірлейді және бекітеді" деген сөздер "қағидаларды" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы отыз төртінші абзацпен толықтырылсын:
"азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарын сынаудың криминалистикалық талаптары мен әдістерін, азаматтық және қызметтік қару мен оның патрондарының криминалистикалық талаптарға сәйкестігіне қорытындылар беру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;".
45. "Дене шынықтыру және спорт туралы" 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 6-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
2) 7-баптың 56) тармақшасындағы "құрамдары бойынша ұсыныстар енгізеді" деген сөздер "құрамдарын бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын.
46. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 3) тармақшасы алып тасталсын;
2) 9-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысан негізінде ең төмен әлеуметтік стандарттарды әзірлейді және бекітеді;".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

3) в пункте 1 статьи 31 слова "установленном Правительством Республики Казахстан" заменить словами "определенном уполномоченным органом";
4) в части второй пункта 2 статьи 101 слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом".
44. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан":
1) подпункт 4) статьи 10 исключить;
2) в статье 11:
абзац пятый подпункта 24) исключить;
подпункт 25) дополнить абзацем тридцать четвертым следующего содержания:
"криминалистические требования и методы испытания гражданского и служебного оружия и патронов к нему, правила выдачи заключений на соответствие криминалистическим требованиям гражданского и служебного оружия и патронов к нему;".
45. В Закон Республики Казахстан от 3 июля 2014 года "О физической культуре и спорте":
1) подпункт 7) статьи 6 исключить;
2) в подпункте 56) статьи 7 слова "вносит предложения по составам" заменить словами "утверждает составы".
46. В Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях":
1) подпункт 3) статьи 8 исключить;
2) подпункт 3) статьи 9 изложить в следующей редакции:
"3) разрабатывают и утверждают минимальные социальные стандарты на основании типовой формы, утвержденной центральным уполномоченным органом по государственному планированию;".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ