Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 7 ақпандағы № 106-VII ҚРЗ.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер енгізілсін:
1. "Саяси партиялар туралы" 2002 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
15-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-1-бап. Саяси партиядан Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі, мәслихат депутаттығына кандидаттар ұсыну ерекшеліктері
1. Саяси партия Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін бекіткен кезде оларға кандидаттардың жалпы санының кемінде отыз пайызы көлемінде үш санат өкілдерін: әйелдерді, жиырма тоғыз жасқа толмаған адамдарды, мүгедектігі бар адамдарды енгізеді.
2. Саяси партия мәслихат депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін бекіткен кезде оларға кандидаттардың жалпы санының кемінде отыз пайызы көлемінде әйелдерді және жиырма тоғыз жасқа толмаған адамдарды енгізеді.".
2. "Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы" 2008 жылғы 20 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Президенті Ассамблеяның Төрағасы болып табылады.".
3. "Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Президенті Қауіпсіздік Кеңесінің Төрағасы болып табылады.
3. Қауіпсіздік Кеңесінің құрамын Қазақстан Республикасының Президенті қалыптастырады.";
2) 4-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты
1. Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты Қауіпсіздік Кеңесінің Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрамына кіретін жұмыс органы болып табылады, оның қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасымен регламенттеледі.
2. Қауіпсіздік Кеңесі Төрағасының, Қауіпсіздік Кеңесінің қызметін, олардың шешімдерінің сөзсіз және түпкілікті орындалуын, сондай-ақ олардың орындалуын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында Қауіпсіздік Кеңесінің Аппараты мемлекеттік органдар мен ұйымдарға орындалуы міндетті тапсырмалар беруге құқылы.".
2-бап. Осы Заңның 1-бабы 1-тармағының күші осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін тағайындалған сайлауды өткізуге байланысты туындаған құқықтық қатынастарға қолданылмайды.
3-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2022 года № 106-VII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 2002 года "О политических партиях":
статью 15-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 15-1. Особенности выдвижения от политической партии кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан, маслихата
1. Политическая партия при утверждении партийных списков кандидатов в депутаты Мажилиса Парламента Республики Казахстан включает в них представителей трех категорий: женщин, лиц, не достигших двадцатидевятилетнего возраста, лиц с инвалидностью – в количестве не менее тридцати процентов от общего числа кандидатов.
2. Политическая партия при утверждении партийных списков кандидатов в депутаты маслихата включает в них женщин и лиц, не достигших двадцатидевятилетнего возраста, в количестве не менее тридцати процентов от общего числа кандидатов.".
2. В Закон Республики Казахстан от 20 октября 2008 года "Об Ассамблее народа Казахстана":
пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Президент Республики Казахстан является Председателем Ассамблеи.".
3. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "О Совете Безопасности Республики Казахстан":
1) пункты 2 и 3 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"2. Президент Республики Казахстан является Председателем Совета Безопасности.
3. Состав Совета Безопасности формируется Президентом Республики Казахстан.";
2) подпункт 5) статьи 4 исключить;
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Аппарат Совета Безопасности
1. Аппарат Совета Безопасности является рабочим органом Совета Безопасности, входящим в состав Администрации Президента Республики Казахстан, деятельность которого регламентируется законодательством Республики Казахстан.
2. В целях обеспечения деятельности Председателя Совета Безопасности, Совета Безопасности, безусловного и исчерпывающего выполнения их решений, а также контроля за их исполнением Аппарат Совета Безопасности вправе давать обязательные к исполнению поручения государственным органам и организациям.".
Статья 2. Действие пункта 1 статьи 1 настоящего Закона не распространяется на правоотношения, возникшие в связи с проведением выборов, назначенных до введения в действие настоящего Закона.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ