Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне геодезия, картография және кеңістіктік деректер мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 167-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 65-баптың 1-тармағы 12) тармақшасындағы "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) өздерінің жер учаскелерінде геодезиялық пункттер орналастырылған кезде геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган бекіткен геодезиялық пункттерді қорғау, бұзу немесе қайта салу (орнын ауыстыру) туралы қағидаларға сәйкес олардың бүлінген немесе жойылған жағдайлары туралы хабарлауға міндетті.";
2) 69-баптың 4-тармағы екінші бөлігінің 3) тармақшасындағы "межелiк және геодезиялық белгiлер мен оларға өту жолдарын" деген сөздер "межелік белгілер мен геодезиялық пункттерді және оларға кірме жолдарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 159-баптың 1-тармағындағы "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
61-баптың бірінші бөлігіндегі "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне:
60-баптың 2-тармағындағы "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
41-баптың 4-1-тармағы бірінші бөлігінің 21) тармақшасындағы "картографиялық-геодезиялық қорды" және "Кеңістіктік деректердің ұлттық" деген сөздер тиісінше "кеңістіктік деректер қорын" және "Ұлттық кеңістіктік деректер" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 25-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі "қашықтықтан зондтаудың ғарыштық" деген сөздер "қашықтан зондтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 73-баптың 1-тармағындағы "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 74-баптың 1-тармағындағы "қашықтықтан зондтаудың ғарыштық" деген сөздер "қашықтан зондтау" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
152-баптың 8-тармағындағы "ғарыштан Жерді қашықтықтан" деген сөздер "Жерді қашықтан" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-баптың 3-тармағының 20) тармақшасындағы "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 25-баптың 1-тармағындағы "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын.
8. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "картографиялық-геодезиялық қорды" деген сөздер "Ұлттық кеңістіктік деректер қорын" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
10-1-баптың 6-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
8-баптың 5) тармақшасындағы "электр", "нүктелерге" және "қажеттіктермен шарттастырылған" деген сөздер тиісінше "электр беру", "пункттерге" және "мұқтаждарға байланысты" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
12-баптың 19-2) тармақшасындағы "ғарыштан" деген сөз алып тасталсын.
12. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
134-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы "жұмыстарды жүргізу" деген сөздерден кейін ", Ұлттық кеңістіктік деректер қорын жүргізу" деген сөздермен толықтырылсын.
13. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
15-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган – геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы басшылық пен салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;".
14. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
61-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"61-бап. Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті органның құзыреті";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган:".

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам геодезии, картографии и пространственных данных
Закон Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 167-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) пункт 1 статьи 65 дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) при расположении на своих земельных участках геодезических пунктов сообщать о случаях их повреждения или уничтожения в соответствии с правилами об охране, сносе или перезакладке (переносе) геодезических пунктов, утвержденными уполномоченным органом в сфере геодезии, картографии и пространственных данных.";
2) в подпункте 3) части второй пункта 4 статьи 69 слова "межевых и геодезических знаков" заменить словами "межевых знаков и геодезических пунктов";
3) в пункте 1 статьи 159 слова "из космоса" исключить.
2. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
в части первой статьи 61 слова "из космоса" исключить.
3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года:
в пункте 2 статьи 60 слова "из космоса" исключить.
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
в подпункте 21) части первой пункта 4-1 статьи 41 слова "картографо-геодезического фонда" заменить словами "фонда пространственных данных".
5. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании":
1) в части третьей пункта 3 статьи 25 слово "космических" исключить;
2) в пункте 1 статьи 73 слова "из космоса" исключить;
3) в пункте 1 статьи 74 слово "космических" исключить.
6. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
в пункте 8 статьи 152 слова "из космоса" исключить.
7. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими":
1) в подпункте 20) пункта 3 статьи 5 слова "из космоса" исключить;
2) в пункте 1 статьи 25 слова "из космоса" исключить.
8. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
в подпункте 1) пункта 2 статьи 3 слова "картографо-геодезического фонда" заменить словами "Национального фонда пространственных данных".
9. В Закон Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий":
в подпункте 2) части первой пункта 6 статьи 10-1 слова "из космоса" исключить.
10. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество":
в подпункте 5) статьи 8 слово "точкам" заменить словом "пунктам".
11. В Закон Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике":
в подпункте 19-2) статьи 12 слова "из космоса" исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
подпункт 8) пункта 2 статьи 134 после слов "картографических работ," дополнить словами "ведения Национального фонда пространственных данных,".
13. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
пункт 1 статьи 15 дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере геодезии, картографии и пространственных данных;".
14. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан":
в статье 61:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 61. Компетенция уполномоченного органа в сфере геодезии, картографии и пространственных данных";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных:".

15. "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
12-баптың 1-тармағының 52-1) тармақшасындағы "ғарыштан қашықтықтан" деген сөздер "қашықтан" деген сөзбен ауыстырылсын.
16. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-қосымшадағы 205-жол алып тасталсын;
2) 3-қосымша мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Аэротүсірілім жұмыстарын жүзеге асырудың басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарлама".
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 16-тармағын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

15. В Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите":
в подпункте 52-1) пункта 1 статьи 12 слова "из космоса" исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) в приложении 2 строку 205 исключить;
2) приложение 3 дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Уведомление о начале или прекращении осуществления аэросъемочных работ".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пункта 16 статьи 1, который вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ