Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне байланыс, цифрландыру, инвестициялық ахуалды жақсарту және артық заңнамалық регламенттеуді болғызбау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 21 мамырдағы № 86-VIII ҚРЗ.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім):
16-баптың 3-тармағының үшінші бөлігі алып тасталсын.
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 48-баптың 1-тармағының 11) тармақшасындағы "байланыс пен энергетика мұқтажы үшін" деген сөздер "энергетика мен байланыс мұқтажы үшін, оның ішінде осы Кодекстің 119-бабына сәйкес ұялы, спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді салу үшін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 69-баптың 4-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) байланыс желілері мен құрылысжайларын салу;";
3) 115-баптың 4-тармағының бірінші бөлігі "станцияларын" деген сөзден кейін "және талшықты-оптикалық байланыс желілерін" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 119-баптың 1-тармағының бірінші бөлігіндегі "қажеттеріне арналған жерге" деген сөздер "мұқтажына арналған жерге талшықты-оптикалық байланыс желілерін," деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
19-1-баптың 9-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық белгілерін қамтитын ғарыштық мониторингтеу деректері.".
4. 2011 жылғы 26 желтоқсандағы "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
187-баптың 2-тармағының бірінші бөлігіндегі "баланың анасы туралы барлық қажетті мәліметтерді (тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса), сондай-ақ баланың туған күнін, айын, жылын және жынысын," деген сөздер "баланың анасы туралы барлық қажетті мәліметтерді, оның ішінде тегін, атын, әкесінің атын (егер бар болса), сондай-ақ баланың туған күнін, жынысын және жеке сәйкестендіру нөмірін," деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 100-1-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 9-4) тармақшамен толықтырылсын:
"9-4) инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен өңірлерде мемлекеттік технологиялық саясаттың іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады;";

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам связи, цифровизации, улучшения инвестиционного климата и исключения излишней законодательной регламентации
Закон Республики Казахстан от 21 мая 2024 года № 86-VIII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года:
часть третью пункта 3 статьи 16 исключить.
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) в подпункте 11) пункта 1 статьи 48 слова "для нужд связи и энергетики" заменить словами "для нужд энергетики и связи, в том числе для строительства антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой, спутниковой связи согласно статье 119 настоящего Кодекса";
2) часть вторую пункта 4 статьи 69 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) строительства сетей и сооружений связи;";
3) часть первую пункта 4 статьи 115 дополнить словами "и волоконно-оптических линий связи";
4) часть первую пункта 1 статьи 119 после слов "отведенные для размещения" дополнить словами "волоконно-оптических линий связи,".
3. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
пункт 9 статьи 19-1 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) данные космического мониторинга, содержащие признаки нарушений законодательства Республики Казахстан.".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье":
в части первой пункта 2 статьи 187 слова "сведения о матери ребенка (фамилия, имя, отчество (при его наличии), а также дату рождения и пол ребенка," заменить словами "сведения о матери ребенка, в том числе фамилию, имя, отчество (при его наличии), а также дату рождения, пол и индивидуальный идентификационный номер ребенка,".
5. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) пункт 2 статьи 100-1 дополнить подпунктом 9-4) следующего содержания:
"9-4) осуществляет мониторинг реализации государственной технологической политики в регионах в порядке, определяемом уполномоченным органом в области государственной поддержки инновационной деятельности;";

2) 116-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) байланыс құралдарын, сондай-ақ талшықты-оптикалық байланыс желілерін тарту үшін электр берудің әуе желілерінің тіреуіштерін орналастыру үшін орындарды мүліктік жалдауға (жалға беруге) арналған шекті тарифтерді бекітеді.";
3) мынадай мазмұндағы 123-1-баппен толықтырылсын:
"123-1-бап. Байланыс құралдарын, сондай-ақ талшықты-оптикалық байланыс желілерін тарту үшін электр берудің әуе желілерінің тіреуіштерін орналастыру үшін орындарды мүліктік жалдауға (жалға беруге) арналған шекті тарифтер
Мемлекет Қазақстан Республикасының байланыс саласындағы заңнамасына сәйкес байланыс құралдарын, сондай-ақ талшықты-оптикалық байланыс желілерін тарту үшін электр берудің әуе желілерінің тіреуіштерін орналастыру үшін орындарды мүліктік жалдауға (жалға беруге) арналған шекті тарифтерді реттейді.";
4) 129-бапта:
2-тармақтағы "7, 8," деген цифрлар "7, 7-1, 8," деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Осы бапты, осы Кодекстің 130-бабының 1-тармағын, 131-1, 136, 143, 151, 153, 154, 155, 156 және 157-баптарын қоспағанда, осы тараудың күші, егер "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру нысанында мемлекеттік бақылауды автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделсе, осы бақылауды жүзеге асыруға қолданылмайды.";
5) 241-3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) инновациялық жүйенің тиімділігіне тәуелсіз талдау жүргізу үшін инновациялар мен технологияларды дамыту жөніндегі шараларды іске асыру туралы инновациялық обсерваторияға жыл сайынғы ақпаратты береді.";
6) 241-5-бапта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиісті саланы технологиялық болжамдауды жүзеге асыру, нысаналы технологиялық бағдарламаны әзірлеу мен іске асыруға жәрдемдесу, жеделдетілген технологиялық даму үшін әлемдік технологиялық трендтерді мониторингтеу, ағымдағы жағдайлар мен бәсекелестік артықшылықтарды, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қажеттілігі мен мүдделілігін айқындау, тиісті саланың кәсіпкерлік субъектілері арасында инновациялық қызметтің үздік практикалары мен тәжірибесін таратуға жәрдемдесу, Қазақстан Республикасына шетелдік инвестицияларды тарту мақсатында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру технологиялық құзыреттердің салалық орталықтарының негізгі міндеттері болып табылады.";
4-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

2) пункт 3 статьи 116 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) утверждение предельных тарифов на имущественный наем (аренду) мест для размещения средств связи, а также опор воздушных линий электропередачи для проведения волоконно-оптических линий связи.";
3) дополнить статьей 123-1 следующего содержания:
"Статья 123-1. Предельные тарифы на имущественный наем (аренду) мест для размещения средств связи, а также опор воздушных линий электропередачи для проведения волоконно-оптических линий связи
Государством регулируются предельные тарифы на имущественный наем (аренду) мест для размещения средств связи, а также опор воздушных линий электропередачи для проведения волоконно-оптических линий связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области связи.";
4) в статье 129:
в пункте 2 цифры "7, 8," заменить цифрами "7, 7-1, 8,";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Действие настоящей главы, за исключением настоящей статьи, пункта 1 статьи 130, статей 131-1, 136, 143, 151, 153, 154, 155, 156 и 157 настоящего Кодекса, не распространяется на осуществление государственного контроля в форме проверки на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", если законами Республики Казахстан предусмотрен порядок проведения данного контроля посредством автоматизированной информационной системы.";
5) пункт 2 статьи 241-3 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) предоставляют ежегодную информацию в инновационную обсерваторию о реализации мер по развитию инноваций и технологий для проведения независимого анализа эффективности инновационной системы.";
6) в статье 241-5:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Основными задачами отраслевых центров технологических компетенций являются осуществление технологического прогнозирования соответствующей отрасли, содействие в разработке и реализации целевой технологической программы, мониторинг мировых технологических трендов, определение текущих условий и конкурентных преимуществ для ускоренного технологического развития, а также потребностей и заинтересованности субъектов частного предпринимательства, содействие в распространении наилучших практик и опыта инновационной деятельности среди субъектов предпринимательства соответствующей отрасли, осуществление международного сотрудничества с целью привлечения в Республику Казахстан иностранных инвестиций.";
в пункте 4:
часть первую изложить в следующей редакции:

"4. Технологиялық саясатты іске асыру үшін технологиялық құзыреттердің салалық орталықтары тиісті мемлекеттік органдар бекітетін нысаналы технологиялық бағдарламаларды әзірлейді.";
екінші бөлік "саланың" деген сөзден кейін "(салалардың)" деген сөзбен толықтырылсын;
үшінші бөлік алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде, оның ішінде шетелдік инвестициялар тарту арқылы нысаналы технологиялық бағдарламаны іске асыруға қатысады.";
7) 241-6-баптың 2-тармағында:
екінші бөлік "әзірлей отырып," деген сөздерден кейін "оның ішінде ақпараттық жүйе арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық холдингтер, ұлттық даму институттары және жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шараларын іске асыруға уәкілетті өзге де ұйымдар инновациялық жүйенің тиімділігіне тәуелсіз талдау жүргізу үшін инновациялар мен технологияларды дамыту жөніндегі шараларды іске асыру туралы инновациялық обсерваторияға жыл сайынғы ақпаратты береді.";
8) 23-1-тарау мынадай мазмұндағы 241-10-баппен толықтырылсын:
"241-10-бап. Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режим
1. Айрықша нормативтік құқықтық реттеуді белгілеуді талап ететін инновациялық жобаларды сынамалау мақсатында эксперименттік режим енгізілуі мүмкін.
Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режим "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген пилоттық жобалар үшін қолданылатын талаптарға сәйкес енгізіледі.
2. Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режим белгілі бір мерзімге және эксперименттік режимге қатысуға келісім білдірген адамдардың белгілі бір тобына қатысты енгізіледі.
3. Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режим қоғам мен мемлекет үшін теріс салдар туындатпауға және адамның өмірі мен денсаулығына, жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне, қоршаған ортаға зиян және (немесе) қандай да бір залал келтірмеуге тиіс.
Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режимді енгізу алдында ықтимал тәуекелдерді болғызбауға және (немесе) барынша азайтуға бағытталған шараларды әзірлеу үшін жан-жақты талдау жүргізілуге тиіс.
4. Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режимді енгізуге инновациялық жүйе, кәсіпкерлік, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері, өзге де жеке және заңды тұлғалар бастамашы бола алады.
5. Инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режимге бастамашы болу тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды.

"4. Для реализации технологической политики отраслевыми центрами технологических компетенций разрабатываются целевые технологические программы, которые утверждаются соответствующими государственными органами.";
часть вторую после слова "отрасли" дополнить словом "(отраслей)";
часть третью исключить;
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Государственные органы в пределах своей компетенции участвуют в реализации целевой технологической программы, в том числе посредством привлечения иностранных инвестиций.";
7) в пункте 2 статьи 241-6:
часть вторую после слова "рекомендаций" дополнить словами ", в том числе посредством информационной системы,";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Национальные холдинги, национальные институты развития и иные организации, уполномоченные на реализацию мер государственной поддержки частного предпринимательства, предоставляют ежегодную информацию в инновационную обсерваторию о реализации мер по развитию инноваций и технологий для проведения независимого анализа эффективности инновационной системы.";
8) главу 23-1 дополнить статьей 241-10 следующего содержания:
"Статья 241-10. Экспериментальный режим для апробирования инновационных проектов
1. В целях апробирования инновационных проектов, требующих установления особого нормативного правового регулирования, может вводиться экспериментальный режим.
Экспериментальный режим для апробирования инновационных проектов вводится в соответствии с требованиями, применяемыми для пилотных проектов, установленными Законом Республики Казахстан "О правовых актах".
2. Экспериментальный режим для апробирования инновационных проектов вводится на определенный срок и в отношении определенного круга лиц, выразивших согласие на участие в экспериментальном режиме.
3. Экспериментальный режим для апробирования инновационных проектов не должен вызывать негативные последствия для общества и государства и наносить вред и (или) какой-либо ущерб жизни и здоровью человека, животному и растительному миру, окружающей среде.
Введению экспериментального режима для апробирования инновационных проектов должен предшествовать всесторонний анализ для выработки мер, направленных для исключения и (или) минимизации возможных рисков.
4. Введение экспериментального режима для апробирования инновационных проектов может быть инициировано субъектами инновационной системы, предпринимательства, научной и (или) научно-технической деятельности, иными физическими и юридическими лицами.
5. Порядок инициирования экспериментальных режимов для апробирования инновационных проектов определяется Правительством Республики Казахстан.

6. Қаржы ресурстарын шоғырландыруға және (немесе) төлем қызметтеріне байланысты қаржы саласындағы қызметте инновациялық жобаларды сынамалауға арналған эксперименттік режим "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы", "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес реттеудің айрықша режимі шеңберінде енгізіледі.".
6. 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде:
437-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Электрондық кедендік алып жүруді Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының көлік туралы заңнамасына сәйкес айқындайтын тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы байланыс арналары бойынша сигнал беру арқылы көлік құралының орналасқан жерін айқындауға мүмкіндік беретін спутниктік навигация жүйесінің техникалық жабдығы орнатылған көлік құралын қадағалау, оның жүріп-тұруын бақылау мүмкіндігін қамтамасыз ету арқылы жүзеге асырады.";
5 және 6-тармақтардағы "халықаралық автомобиль тасымалдарын" деген сөздер "тасымалдарды" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. 2017 жылғы 27 желтоқсандағы "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
66-баптың 2-тармағының екінші бөлігі "ұсынған есептерді" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық белгілерін қамтитын ғарыштық мониторингтеу деректерін" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 2020 жылғы 7 шiлдедегi "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 58-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) "электрондық денсаулық сақтаудың" ақпараттық-коммуникациялық платформасы – уәкілетті органның қызметін автоматтандыруға, Ұлттық электрондық денсаулық паспортын қалыптастыруға, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарды орталықтандырылған түрде жинауға, өңдеуге, сақтауға арналған технологиялық платформа;";
2) мынадай мазмұндағы 59-1-баппен толықтырылсын:
"59-1-бап. Цифрлық денсаулық сақтаудың уәкілетті ұйымы
"Электрондық денсаулық сақтаудың" ақпараттық-коммуникациялық платформасын құру, енгізу, дамыту, қолдап отыру, сондай-ақ оның жұмыс істеуін және цифрлық денсаулық сақтау субъектілерімен ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын цифрлық денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті ұйым жүзеге асырады.".
9. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
174-баптың 3-тармағының бірінші бөлігі "деректерді," деген сөзден кейін "сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылық белгілерін қамтитын ғарыштық мониторингтеу деректерін" деген сөздермен толықтырылсын.

6. Экспериментальный режим для апробирования инновационных проектов в финансовой сфере деятельности, связанной с концентрацией финансовых ресурсов и (или) платежными услугами, вводится в рамках особого режима регулирования в соответствии с законами Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан":
в статье 437:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Электронное таможенное сопровождение осуществляется национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок, определяемым Правительством Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан о транспорте, путем обеспечения возможности отслеживания, контроля перемещения транспортного средства, на котором установлено техническое оборудование системы спутниковой навигации, позволяющее определять местоположение транспортного средства посредством передачи сигнала по каналам связи.";
в пунктах 5 и 6 слова "международных автомобильных" исключить.
7. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании":
часть вторую пункта 2 статьи 66 после слова "Кодексом," дополнить словами "данных космического мониторинга, содержащих признаки нарушений законодательства Республики Казахстан,".
8. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) статью 58 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) информационно-коммуникационная платформа "электронного здравоохранения" – технологическая платформа, предназначенная для автоматизации деятельности уполномоченного органа, формирования Национального электронного паспорта здоровья, а также централизованного сбора, обработки, хранения государственных электронных информационных ресурсов в области здравоохранения;";
2) дополнить статьей 59-1 следующего содержания:
"Статья 59-1. Уполномоченная организация цифрового здравоохранения
Деятельность по созданию, внедрению, развитию, сопровождению информационно-коммуникационной платформы "электронного здравоохранения", а также обеспечению ее функционирования и информационного взаимодействия с субъектами цифрового здравоохранения осуществляет уполномоченная организация в области цифрового здравоохранения, определяемая Правительством Республики Казахстан.".
9. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
часть первую пункта 3 статьи 174 дополнить словами ", а также данных космического мониторинга, содержащих признаки нарушений законодательства Республики Казахстан".

10. "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап:
мынадай мазмұндағы 5-2), 8-1), 8-2), 8-3) және 8-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-2) қадағалау объектісі – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жасалған, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын тауарлар (өнімдер) мен көлік құралдары;";
"8-1) навигациялық пломба – пломбалау элементі мен электрондық блоктан тұратын, навигациялық спутниктік жүйелер технологиялары негізінде жұмыс істейтін және қадағалау объектісіне қатысы бар ақпаратты беруді қамтамасыз ететін, Еуразиялық экономикалық одақ құқығында белгіленген талаптарға жауап беретін техникалық құрылғы;
8-2) навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау – навигациялық пломбаны іске қосуды, қадағалау объектісін бақылап отыруды, навигациялық пломбаны істен шығаруды және қадағалау объектісін бақылап отыру процесінде алынған деректерді беруді қамтитын процесс;
8-3) тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесі – навигациялық спутниктік жүйелердің технологиялары мен навигациялық пломба негізінде жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенді қоса алғандағы ақпараттық жүйе;
8-4) тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы – навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалауды қамтамасыз ететін заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы Заңда пайдаланылатын өзге де ұғымдар навигациялық пломбаларды пайдаланып, тасымалдарды қадағалау мақсатында Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жасалған, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда, Қазақстан Республикасының заңнамасында пайдаланылатын мағынада қолданылады.";
2) мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2-баптармен толықтырылсын:
"6-1-бап. Навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау
1. Навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жасалған, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Навигациялық пломбаларды салу және алып тастау орындары, навигациялық пломбаларды салатын (алып тастайтын) және осындай салу (алып тастау) кезінде қатысатын адамдар, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында навигациялық пломбаларды салу (алып тастау) жөніндегі операциялар және навигациялық пломбаларды пайдаланып қадағалауды жүзеге асыру кезінде құжаттарды (мәліметтерді) беру тәртібін қоса алғанда, оларды жасау тәртібі, осындай құжаттарды (мәліметтерді) сақтау, сондай-ақ навигациялық пломбаға бұрын жазылған ақпаратты жою (өшіру) тәртібі Еуразиялық экономикалық одақ құқығында не Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалады.

10. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан":
1) статью 1:
дополнить подпунктами 5-2), 8-1), 8-2), 8-3) и 8-4) следующего содержания:
"5-2) объект отслеживания – товары (продукция) и транспортные средства, определяемые в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, заключенными в рамках Евразийского экономического союза, законодательством Республики Казахстан;";
"8-1) навигационная пломба – техническое устройство, состоящее из элемента пломбирования и электронного блока, функционирующее на основе технологий навигационных спутниковых систем и обеспечивающее передачу информации, имеющей отношение к объекту отслеживания, отвечающее требованиям, установленным правом Евразийского экономического союза;
8-2) отслеживание перевозок с использованием навигационных пломб – процесс, включающий в себя активацию навигационной пломбы, наблюдение за объектом отслеживания, деактивацию навигационной пломбы и передачу данных, полученных в процессе наблюдения за объектом отслеживания;
8-3) информационная система отслеживания перевозок – информационная система, включающая аппаратно-программный комплекс, функционирующая на основе технологий навигационных спутниковых систем и навигационной пломбы;
8-4) национальный оператор информационной системы отслеживания перевозок – юридическое лицо, обеспечивающее отслеживание перевозок с использованием навигационных пломб;";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Иные понятия, используемые в настоящем Законе, в целях отслеживания перевозок с использованием навигационных пломб, применяются в том значении, в каком они используются в международных договорах, ратифицированных Республикой Казахстан, заключенных в рамках Евразийского экономического союза, законодательстве Республики Казахстан.";
2) дополнить статьями 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"Статья 6-1. Отслеживание перевозок с использованием навигационных пломб
1. Отслеживание перевозок с использованием навигационных пломб осуществляется в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, заключенными в рамках Евразийского экономического союза, законодательством Республики Казахстан.
2. Места наложения и снятия навигационных пломб, лица, налагающие (снимающие) навигационные пломбы и присутствующие при таком наложении (снятии), операции по наложению (снятию) навигационных пломб на таможенной территории Евразийского экономического союза и порядок их совершения, включая порядок передачи документов (сведений) при осуществлении отслеживания с использованием навигационных пломб, хранение таких документов (сведений), а также порядок уничтожения (стирания) записанной ранее в навигационную пломбу информации определяются правом Евразийского экономического союза либо законодательством Республики Казахстан.

3. Навигациялық пломбалардың сақталуын навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды жүзеге асыратын тасымалдаушылар қамтамасыз етеді.
6-2-бап. Тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы
1. Тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды және ол арнаулы құқық субъектісі болып табылады.
2. Тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің жұмысын тұрақты негізде тәулігіне жиырма төрт сағат бойы, аптасына жеті күн қамтамасыз етеді.
3. Тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінде мәліметтер мен ақпараттың бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз етеді. Көрсетілген сақтау мерзімі тасымалдарды қадағалау кезінде пайдаланылған навигациялық пломба істен шығарылған күннен кейінгі күннен бастап есептеледі.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген міндеттерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
5. Тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен тасымалдаушының, сондай-ақ өзге де мүдделі тұлғалардың навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара қарым-қатынасы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес шарттық негізде жүзеге асырылады.
6. Тасымалдарды қадағалаудың ақпараттық жүйесінің ұлттық операторы мен кеден ісі саласындағы уәкілетті орган арасындағы навигациялық пломбаларды пайдаланып тасымалдарды қадағалау кезіндегі өзара іс-қимылды (ақпараттық іс-қимылды қоса алғанда) жүзеге асыру тәртібін кеден ісі саласындағы уәкілетті орган айқындайды.".
11. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
50-баптың 4-тармағының екінші бөлігі 16) тармақшасындағы "құжаттарды беруі банк құпиясын жария ету болып табылмайды." деген сөздер "құжаттарды беруі;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
"17) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығы, қаржы ұйымдары, төлем ұйымдары, ұялы байланыс операторлары, қылмыстық қудалау органдары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, уәкілетті орган арасында алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу банк құпиясын жария ету болып табылмайды.".
12. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:

3. Сохранность навигационных пломб обеспечивается перевозчиками, осуществляющими перевозки с использованием навигационных пломб.
Статья 6-2. Национальный оператор информационной системы отслеживания перевозок
1. Национальный оператор информационной системы отслеживания перевозок определяется Правительством Республики Казахстан и является субъектом специального права.
2. Национальный оператор информационной системы отслеживания перевозок обеспечивает работу информационной системы отслеживания перевозок на постоянной основе в течение двадцати четырех часов в сутки, семь дней в неделю.
3.  Национальный оператор информационной системы отслеживания перевозок обеспечивает хранение сведений и информации в информационной системе отслеживания перевозок в течение пяти лет. Указанный срок хранения исчисляется со дня, следующего за днем деактивации навигационной пломбы, использованной при отслеживании перевозок.
4. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязанностей, указанных в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, национальный оператор информационной системы отслеживания перевозок несет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
5. Взаимоотношения национального оператора информационной системы отслеживания перевозок и перевозчика, а также иных заинтересованных лиц при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб осуществляются на договорной основе в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
6. Порядок осуществления взаимодействия (включая информационное) между национальным оператором информационной системы отслеживания перевозок и уполномоченным органом в сфере таможенного дела при отслеживании перевозок с использованием навигационных пломб определяется уполномоченным органом в сфере таможенного дела.".
11. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
часть вторую пункта 4 статьи 50 дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) обмен данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества между центром обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества, финансовыми организациями, платежными организациями, операторами сотовой связи, органами уголовного преследования, Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом.".
12. В Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях":

1) 2-баптың 14) тармақшасы "қоймалардан" деген сөзден кейін "және ұялы байланыс операторларының меншігі болып табылатын телекоммуникациялық жабдықтан" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 40-баптың 4-тармағы сегізінші абзацындағы "инженерлік жүйелер жатады." деген сөздер "инженерлік жүйелер;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"ұялы байланыс операторларының меншігі болып табылатын телекоммуникациялық жабдықтар жүйелері жатады.".
13. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 27-баптың 1-тармағында:
6) тармақшадағы "құрылыстарды" деген сөз "құрылысжайларды, оның ішінде байланыс құрылысжайларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "республикалық маңызы бар қаланың, астананың" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-3), 7-4) және 34-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-3) ұялы немесе спутниктік байланыс операторларының ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді салуы үшін олардың өтініші бойынша электрмен жабдықтау жүргізілген орындарды береді;
7-4) шұғыл қызметтер жүйелерінің үздіксіз жұмысын ұйымдастыруды және бақылауды қамтамасыз етеді;";
"34-1) бюджет қаражаты есебінен салынған телекоммуникациялар және кәбілдік кәріз желілеріне түгендеу жүргізеді, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мүліктік жалдауға (жалға) береді;";
2) 31-баптың 1-тармағында:
6) тармақшадағы "құрылыстарды" деген сөз "құрылысжайларды, оның ішінде байланыс құрылысжайларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) және 7-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) ұялы немесе спутниктік байланыс операторларының ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді салуы үшін олардың өтініші бойынша электрмен жабдықтау жүргізілген орындар береді;
7-2) шұғыл қызметтер жүйелерінің үздіксіз жұмысын ұйымдастыруды және бақылауды қамтамасыз етеді;".
14. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 49-1) тармақшамен толықтырылсын:
"49-1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы автоматтандырылған тізілім (бұдан әрі – автоматтандырылған тізілім) – мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған, осы Заңға сәйкес сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектілері туралы мәліметтерді қамтитын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы ақпараттық жүйенің компоненті;";

1) подпункт 14) статьи 2 дополнить словами ", и телекоммуникационного оборудования, являющегося собственностью операторов сотовой связи";
2) пункт 4 статьи 40 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"телекоммуникационного оборудования, являющегося собственностью операторов сотовой связи.".
13. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
1) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 6) после слова "сооружений" дополнить словами ", в том числе сооружений связи";
в подпункте 7) слова "города республиканского значения, столицы" исключить;
дополнить подпунктами 7-3), 7-4) и 34-1) следующего содержания:
"7-3) предоставляет места с подведенным электроснабжением для строительства операторами сотовой или спутниковой связи антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой или спутниковой связи по их заявлению;
7-4) обеспечивает организацию и контроль бесперебойной работы систем экстренных служб;";
"34-1) проводят инвентаризацию сетей телекоммуникаций и кабельной канализации, построенных за счет бюджетных средств, а также предоставляют их в имущественный наем (аренду) в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
2) в пункте 1 статьи 31:
подпункт 6) дополнить словами ", в том числе сооружений связи";
дополнить подпунктами 7-1) и 7-2) следующего содержания:
"7-1) предоставляет места с подведенным электроснабжением для строительства операторами сотовой или спутниковой связи антенно-мачтовых сооружений и (или) опор для оборудования сотовой или спутниковой связи по их заявлению;
7-2) обеспечивает организацию и контроль бесперебойной работы систем экстренных служб;".
14. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) статью 1 дополнить подпунктом 49-1) следующего содержания:
"49-1) автоматизированный реестр в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (далее – автоматизированный реестр) – компонент информационной системы в сфере архитектуры, градостроительства и строительства интегрированный с информационными системами государственных органов и иных организаций, содержащий сведения о субъектах архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в соответствии с настоящим Законом;";

2) мынадай мазмұндағы 9-2-баппен толықтырылсын:
"9-2-бап. Байланысты қамтамасыз ету жөніндегі талаптар
Қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) аймақта орналасқан құрылысжайды, ғимаратты жобалау және салу кезінде тапсырыс беруші:
талшықты-оптикалық байланыс желілерін жүргізуді;
байланыс құралдарын орналастыру мен қосу мақсатында байланыс операторларына арналған микроклиматты басқару жүйесі (желдету, кондиционерлеу және басқалары) бар жеке үй-жаймен қамтамасыз етеді.
Осындай құрылысжайлар мен ғимараттардың меншік иелері байланыс операторларының тең қолжетімділігін қамтамасыз етеді.";
3) 31-3-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жедел ден қою шаралары анықталған бұзушылықтарды жою туралы тиісті хабарлама орындалмаған жағдайда қолданылады.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұру;
5) рұқсаттан және (немесе) рұқсатқа қосымшадан айыру (оны қайтарып алу).";
6-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тексеру автоматтандырылған тізілім арқылы жүзеге асырылған жағдайда жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы осы автоматтандырылған тізілімде автоматты режимде ресімделеді.";
9-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тексеру автоматтандырылған тізілім арқылы жүзеге асырылған кезде тексеру нәтижелері туралы акт ресімделмейді.";
4) мынадай мазмұндағы 31-4 және 32-2-баптармен толықтырылсын:
"31-4-бап. Автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік бақылау
1. Автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы мемлекеттік бақылау "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру нысанында жүзеге асырылады. Тексеру сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектісі туралы, оның ішінде мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардың ақпараттық жүйелерімен интеграциялау арқылы алынған мәліметтерді мониторингтеу арқылы тұрақты негізде жүзеге асырылады.
2. Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының талаптарын бұзушылық анықталған жағдайда, берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру нәтижелері бойынша автоматтандырылған тізілім:

2) дополнить статьей 9-2 следующего содержания:
"Статья 9-2. Требования по обеспечению связью
При проектировании и строительстве сооружения, здания, расположенного в общественной (общественно-деловой) зоне, заказчик обеспечивает:
проведение волоконно-оптических линий связи;
отдельное помещение с системой управления микроклиматом (вентиляция, кондиционирование и другое) для операторов связи с целью размещения и подключения средств связи.
Собственниками таких сооружений и зданий обеспечивается равный доступ операторов связи.";
3) в статье 31-3:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Меры оперативного реагирования применяются в случае неисполнения соответствующего уведомления об устранении выявленных нарушений.";
пункт 3 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) приостановление действия разрешения и (или) приложения к разрешению;
5) лишение (отзыв) разрешения и (или) приложения к разрешению.";
пункт 6 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае осуществления проверки посредством автоматизированного реестра постановление о применении мер оперативного реагирования оформляется в автоматическом режиме в данном автоматизированном реестре.";
пункт 9 дополнить частью второй следующего содержания:
"При осуществлении проверки посредством автоматизированного реестра акт о результатах проверки не оформляется.";
4) дополнить статьями 31-4 и 32-2 следующего содержания:
"Статья 31-4. Государственный контроль посредством автоматизированной информационной системы
1. Государственный контроль посредством автоматизированной информационной системы осуществляется на автоматизированном реестре в форме проверки на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях". Проверка осуществляется на постоянной основе путем мониторинга сведений о субъекте архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в том числе полученных посредством интеграции с информационными системами государственных органов и иных организаций.
2. В случае выявления нарушения требований законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности по результатам проверки на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям автоматизированный реестр формирует и направляет субъекту архитектурной, градостроительной и строительной деятельности уведомление об устранении выявленных нарушений с указанием:

1) хабарламаның жасалған күні мен нөмірін;
2) мемлекеттік органның атауын;
3) бақылау мен қадағалаудың сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектісінің (объектісінің) атауын, оның орналасқан жерін;
4) анықталған бұзушылықтарды және оларды жою туралы талаптарды орындау мерзімі көрсетілген талаптарды;
5) лауазымды адамның қолтаңбасын көрсете отырып, анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны қалыптастырады және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектісіне жібереді.
3. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, осы Заңның 31-3-бабына сәйкес рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұру түріндегі жедел ден қою шаралары қолданылады.
Рұқсаттан және (немесе) рұқсатқа қосымшадан айыру (оны қайтарып алу) осы Заңның 31-3-бабына сәйкес рұқсаттың және (немесе) рұқсатқа қосымшаның қолданысын тоқтата тұру түріндегі жедел ден қою шарасын орындамағаны үшін жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасының талаптарын бір жыл ішінде екі рет және одан да көп бұзған жағдайда сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі субъектісіне осы Заңның 31-3-бабына сәйкес рұқсаттан және (немесе) рұқсатқа қосымшадан айыру (оны қайтарып алу) түріндегі жедел ден қою шаралары қолданылады.
4. Анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама және жедел ден қою шараларын автоматты режимде қолдану туралы қаулы автоматтандырылған тізілім арқылы қалыптастырылады және пайдаланушының "электрондық үкімет" веб-порталындағы және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы ақпараттық жүйедегі жеке кабинеттеріне жіберіледі.";
"32-2-бап. Автоматтандырылған тізілім
1. Автоматтандырылған тізілімге сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын жеке, заңды тұлғалар туралы мәліметтер мен деректер енгізіледі.
2. Автоматтандырылған тізілімді жүргізу тәртібін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.";
5) 47-баптың 3-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әлеуметтiк, рекреациялық, өндірiстiк, көлiк және инженерлiк инфрақұрылымдарды және байланыс желілерін орналастыруды қоса алғанда, табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанып отырған демографиялық және әлеуметтiк-экономикалық жағдайлар ескерiле отырып, елдi мекеннiң аумағын дамытудың негiзгi бағыттары;";
6) 47-1-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) байланыс құрылысжайларын, байланыс желілерін және инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілерін салу жоспарлары, сондай-ақ байланыс мұқтаждары үшін аумақты резервке қою.";

1) номера и даты составления уведомления;
2) наименования государственного органа;
3) наименования субъекта архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (объекта) контроля и надзора, его места нахождения;
4) выявленных нарушений и требований об их устранении с указанием срока исполнения требований;
5) подписи должностного лица.
3. В случае неустранения нарушений, указанных в уведомлении об устранении выявленных нарушений, применяются меры оперативного реагирования в виде приостановления действия разрешения и (или) приложения к разрешению в соответствии со статьей 31-3 настоящего Закона.
Лишение (отзыв) разрешения и (или) приложения к разрешению осуществляется за неисполнение меры оперативного реагирования в виде приостановления действия разрешения и (или) приложения к разрешению в соответствии со статьей 31-3 настоящего Закона.
В случае нарушения требований законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности два и более раза в течение года к субъекту архитектурной, градостроительной и строительной деятельности применяется мера оперативного реагирования в виде лишения (отзыва) разрешения и (или) приложения к разрешению в соответствии со статьей 31-3 настоящего Закона.
4. Уведомление об устранении выявленных нарушений и постановление о применении мер оперативного реагирования в автоматическом режиме формируются посредством автоматизированного реестра и направляются в личные кабинеты пользователя на веб-портале "электронного правительства" и информационной системы в сфере строительства, архитектуры и градостроительства.";
"Статья 32-2. Автоматизированный реестр
1. В автоматизированный реестр вносятся сведения и данные о физических, юридических лицах, осуществляющих деятельность в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
2. Порядок ведения автоматизированного реестра определяется уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.";
5) подпункт 1) пункта 3 статьи 47 изложить в следующей редакции:
"1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную, инженерную инфраструктуру и размещение сети связи, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;";
6) пункт 3 статьи 47-1 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) планы строительства сооружений связи, линий связи и других объектов инженерной инфраструктуры, а также резервирование территории для нужд связи.";

7) 60-баптың 2-тармағы бірінші бөлігінің 7) тармақшасындағы "байланыс, жарықтандыру тіректерін" деген сөздер "байланыс, жарықтандыру құрылысжайларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 68-баптың 2-тармағының үшінші бөлігіндегі "антенна-діңгекті құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді" деген сөздер "байланыс құрылысжайларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 73-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Талшықты-оптикалық байланыс желілерінің құрылысы бойынша аяқталған жол жұмыстарын пайдалануға қабылдауды автомобиль жолдары бойындағы талшықты-оптикалық байланыс желілерінің құрылысына тапсырыс беруші олар толық әзір болған кезде жүргізеді және ол Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.".
15. "Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-баптың 2-тармағындағы "құрылыстарды және (немесе) тіреуіштерді," деген сөздер "құрылысжайларды және (немесе) тіреуіштерді, талшықты-оптикалық байланыс желілерін," деген сөздермен, "құрылыстар" деген сөз "құрылысжайлар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 14-бапта:
1-тармақтың екінші сөйлемі "ұйымдастыру үшін" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ автомобиль жолдары бойында талшықты-оптикалық байланыс желілерін салу үшін" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын дамытуды, реконструкциялауды және жөндеуді жоспарлау кезінде автомобиль жолдары жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша, кейіннен байланыс саласындағы уәкілетті органның күтіп-ұстауына бере отырып, талшықты-оптикалық байланыс желілері салынуы мүмкін.".
16. "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
5-баптың 1-тармағында:
2) тармақша "әзірлейді" деген сөзден кейін "және бекітеді" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша алып тасталсын.
17. "Автомобиль көлігі туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 28-1) және 32) тармақшалары алып тасталсын;
2) 14-1-бап алып тасталсын;
3) 45-баптың 6-тармағы алып тасталсын.
18. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 2-бапта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) байланыс желісін басқару – байланыс желісінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге, оны конфигурациялауға, оның ішінде желілік трафик ағынын реттеуге бағытталған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 13-1) және 22-1) тармақшалармен толықтырылсын:

7) в подпункте 7) части первой пункта 2 статьи 60 слова "опор связи" заменить словами "сооружений связи";
8) в части третьей пункта 2 статьи 68 слова "антенно-мачтовых сооружений и (или) опор" заменить словами "сооружений связи";
9) статью 73 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Приемка в эксплуатацию законченных дорожных работ по строительству волоконно-оптических линий связи производится заказчиком строительства волоконно-оптических линий связи вдоль автомобильных дорог при их полной готовности и осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
15. В Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах":
1) пункт 2 статьи 9 после слов "или спутниковой связи" дополнить словами ", волоконно-оптических линий связи,";
2) в статье 14:
предложение второе пункта 1 дополнить словами ", а также для строительства волоконно-оптических линий связи вдоль автомобильных дорог";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. При планировании развития, реконструкции и ремонта автомобильных дорог общего пользования по согласованию с уполномоченным государственным органом по автомобильным дорогам возможно строительство волоконно-оптических линий связи с дальнейшей передачей их на содержание уполномоченного органа в области связи.".
16. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи":
в пункте 1 статьи 5:
подпункт 2) после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает";
подпункт 3) исключить.
17. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте":
1) подпункты 28-1) и 32) статьи 1 исключить;
2) статью 14-1 исключить;
3) пункт 6 статьи 45 исключить.
18. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
1) в статье 2:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) управление сетью связи – совокупность организационно-технических мероприятий, направленных на обеспечение функционирования сети связи, ее конфигурирование, в том числе регулирование потока сетевого трафика;";
дополнить подпунктами 13-1) и 22-1) следующего содержания:

"13-1) байланыс желісін басқару орталығы – байланыс желісін басқаруға немесе байланыс желісі құрамында байланыс торабын қалыптастыруға арналған бағдарламалық-аппараттық және ұйымдастырушылық-техникалық құралдар кешені;";
"22-1) бірлесіп пайдалану тіреуіштері – телекоммуникация құралдарын және (немесе) өзге де инженерлік инфрақұрылым объектілерін, ақпараттық мақсаттағы құрылғыларды бір мезгілде орналастыруға арналған байланыс құрылысжайлары;";
23) тармақшадағы "отырып және жалғаудың үлгілік шартына сәйкес" деген сөздер "отырып," деген сөзбен ауыстырылсын;
36-4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 40-4) тармақшамен толықтырылсын:
"40-4) мобильді байланыс станциясы – байланыспен қамтудан тыс аймақтарды байланыс желісімен қамтамасыз етуге арналған жылжымалы байланыс құралы;";
47) тармақша "бөліп беруді," деген сөздерден кейін "қайта бөліп беруді," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 48-1) тармақшамен толықтырылсын:
"48-1) радиожиілік спектрін қайта бөліп беру (пайдалануды қайта орнату) – байланыс саласындағы перспективалық технологияларды іске асыру, радиожиілік спектрін тиімді пайдалану мақсатында қолданып отырған пайдаланушыға босатылған жиілік диапазонының орнына жиілік диапазондарының радиожиілік спектрін бере отырып, берілетін жиілікке ауысу үшін қажетті барлық шығындарын өтеп, иелікке берілген қолда бар жиіліктерді қандай да бір нақты жиіліктер белдеуінен толық немесе ішінара шығаруға бағытталған шаралар кешені;";
67-5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"67-5) ұялы байланыстың виртуалды операторы – ұялы байланыс қызметтерін көрсету үшін бір немесе бірнеше ұялы байланыс операторларының инфрақұрылымын пайдаланатын байланыс операторы;";
мынадай мазмұндағы 67-6) және 70-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"67-6) ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығына арналған тіреуіштер – жерге тереңдетіп көмілген іргетас түріндегі берік байланысы жоқ, ұялы немесе спутниктік байланыс жабдығын орналастыруға арналған байланыс құрылысжайлары;";
"70-1) хабарламаларды кеңінен таратып беру технологиясы – белгілі бір географиялық аймақта ақпараттық хабарламаларды дереу жеткізуге арналған ұялы байланыс желілерінде мәтіндік хабарламаларды жаппай тарату;";
2) 6-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Байланыс саласындағы қызметті мемлекеттік реттеудің және бақылаудың мақсаты мен міндеттері";
мынадай мазмұндағы бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"Байланыс саласының тұрақты және тиімді жұмыс істеуі байланыс саласындағы қоғамдық қатынастарды мемлекеттік реттеудің мақсаты болып табылады.";

"13-1) центр управления сетью связи – комплекс программно-аппаратных и организационно-технических средств для управления сетью связи или формирования узла связи в составе сети связи;";
"22-1) опоры совместного использования – сооружения связи, предназначенные для одновременного размещения средств телекоммуникаций и (или) иных объектов инженерной инфраструктуры, устройств информационного назначения;";
в подпункте 23) слова "и в соответствии с типовым договором присоединения" исключить;
подпункт 36-4) исключить;
дополнить подпунктом 40-4) следующего содержания:
"40-4) мобильная станция связи – передвижное средство связи для обеспечения сетью связи зон, находящихся вне покрытия;";
подпункт 47) после слов "осуществлять распределение," дополнить словом "перераспределение,";
дополнить подпунктом 48-1) следующего содержания:
"48-1) перераспределение (переустройство использования) радиочастотного спектра – комплекс мер, направленных на полный или частичный вывод существующих частотных присвоений из какой-либо конкретной полосы частот в целях реализации перспективных технологий в области связи, эффективного использования радиочастотного спектра с предоставлением действующему пользователю радиочастотного спектра полос частот взамен высвобождаемого диапазона частот с возмещением всех затрат, необходимых для перехода на предоставленные частоты;";
подпункт 67-5) изложить в следующей редакции:
"67-5) виртуальный оператор сотовой связи – оператор связи, использующий инфраструктуру одного либо нескольких операторов сотовой связи для предоставления услуг сотовой связи;";
дополнить подпунктами 67-6) и 70-1) следующего содержания:
"67-6) опоры для оборудования сотовой или спутниковой связи – сооружения связи, не имеющие прочной связи с землей в виде заглубленного фундамента, для размещения на них оборудования сотовой или спутниковой связи;";
"70-1) технология широковещательной передачи сообщений – массовая рассылка текстовых сообщений на сетях сотовой связи, предназначенная для незамедлительной доставки информационных сообщений в определенной географической области;";
2) в статье 6:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Цель и задачи государственного регулирования и контроля за деятельностью в области связи";
дополнить частью первой следующего содержания:
"Целью государственного регулирования общественных отношений в области связи является стабильное и эффективное функционирование отрасли связи.";

3) 8-баптың 1-тармағында:
3), 5), 6), 7), 10), 18), 19), 19-1), 19-6), 19-9) және 19-16) тармақшалар алып тасталсын;
19-17) тармақшадағы ", қолданысқа енгізілген активтердің реттелетін базасына келетін пайда мөлшерлемесін есептеу жөніндегі нұсқаулықтарды" деген сөздер алып тасталсын;
19-19) тармақша алып тасталсын;
19-20) және 19-21) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"19-20) конкурс (немесе аукцион) өткізу арқылы бөліп беру үшін радиожиілік органдары айқындаған диапазондарда Қазақстан Республикасында жиіліктер белдеулерін, радиожиіліктерді (радиожиілік арналарын) бөліп беру жөніндегі конкурстарды (немесе аукциондарды) ұйымдастыру және өткізу, конкурстар (немесе аукциондар) шарттарын, оларға қатысушыларға қойылатын талаптарды айқындау;
19-21) бірлесіп пайдалану тіреуіштеріне телекоммуникация құралдарын орналастыру тәртібін бекіту;";
мынадай мазмұндағы 19-22) және 19-23) тармақшалармен толықтырылсын:
"19-22) Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен, Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігімен және Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігімен келісу бойынша заңсыз пайдаланылатын радиоэлектрондық құралдардың, оның ішінде байланыс сигналдарын күшейткіштердің, жоғары жиілікті құрылғылардың, радиосигналды бұғаттауға арналған арнаулы техникалық жабдықтың жұмысын анықтау және оның жолын кесу қағидаларын бекіту;
19-23) Қазақстан Республикасының аумағында байланыс инфрақұрылымының қолжетімділігін ұйымдастыру;";
4) 9-1-баптың 1-тармағы 6) тармақшадағы "қолдап отыруды жүзеге асырады." деген сөздер "қолдап отыруды;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) Қазақстан Республикасында радиожиілік спектрін қайта бөліп беру (пайдалануды қайта орнату) жөніндегі іс-шараларды техникалық қолдап отыруды;
8) ұялы байланыс желілерінің жиілік-аумақтық жоспарларын келісуді жүзеге асырады.";
5) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Радиожиілік спектрін бөліп беру, сондай-ақ радиожиілік спектрін және байланыс спутниктерінің орбиталық позицияларын мемлекет мүддесі үшін тиімді пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде ұсыныстар дайындауды радиожиілік органдары жүзеге асырады.";
6) 12-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Радиожиілік спектрін бөліп беру Халықаралық электр байланыс одағының Радиобайланыс регламентіне сай, уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының радио қызметтері арасында барлық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдарға арналған 3 кГц-тен 400 ГГц-ке дейінгі жиіліктер диапазонында жиілік белдеулерін бөлудің ұлттық кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.";

3) в пункте 1 статьи 8:
подпункты 3), 5), 6), 7), 10), 18), 19), 19-1), 19-6), 19-9) и 19-16) исключить;
в подпункте 19-17) слова ", инструкций по расчету ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов" исключить;
подпункт 19-19) исключить;
подпункты 19-20) и 19-21) изложить в следующей редакции:
"19-20) организация и проведение конкурсов (или аукционов) по распределению полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) в Республике Казахстан в диапазонах, определенных радиочастотными органами, для распределения через проведение конкурса (или аукциона), определение условий конкурсов (или аукционов), требований к их участникам;
19-21) утверждение порядка размещения средств телекоммуникаций на опорах совместного использования;";
дополнить подпунктами 19-22) и 19-23) следующего содержания:
"19-22) утверждение правил выявления и пресечения работы незаконно эксплуатируемых радиоэлектронных средств, в том числе усилителей сигналов связи, высокочастотных устройств, специального технического оборудования для блокирования радиосигнала, по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, Министерством обороны Республики Казахстан и Министерством внутренних дел Республики Казахстан;
19-23) организация доступности инфраструктуры связи на территории Республики Казахстан;";
4) пункт 1 статьи 9-1 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) техническое сопровождение мероприятий по перераспределению (переустройству использования) радиочастотного спектра в Республике Казахстан;
8) согласование частотно-территориальных планов сетей сотовой связи.";
5) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. Выработка предложений по реализации государственной политики в области распределения радиочастотного спектра, а также эффективного использования радиочастотного спектра и орбитальных позиций спутников связи в интересах государства осуществляется радиочастотными органами.";
6) в статье 12:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Распределение радиочастотного спектра осуществляется в соответствии с национальной Таблицей распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 3 кГц до 400 ГГц для радиоэлектронных средств всех назначений, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии с Регламентом радиосвязи Международного союза электросвязи.";

5-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ұялы байланыс қызметтерін көрсету үшін, оның ішінде ұялы байланыстың виртуалды операторының қызметі үшін бөлінген радиожиіліктерді бірлесіп пайдалануды қоспағанда, тыйым салынады. Радиожиіліктерді бірлесіп пайдалану шартпен ресімделеді.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы алтыншы бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган байланыс операторларының мүгедектігі бар адамдарға жеңілдікті тарифтер ұсыну жөніндегі қосымша міндеттемелерін белгілей алады.";
8-1-тармақ 5) тармақшадағы "болмағанда, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тоқтатылады." деген сөздер "болмағанда;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6), 7), және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) уәкілетті органның:
байланыс саласындағы перспективалық технологияларды іске асыру;
радиожиілік спектрін перспективалық пайдалану жоспарларына сәйкес радиожиілік спектрін, жиілік белдеулерін тиімді пайдалану мақсатында радиожиілік спектрін қайта бөлуді жүргізу туралы шешімі бойынша;
7) дара кәсіпкердің қызметі тоқтатылғанда немесе заңды тұлға таратылғанда;
8) байланыс операторы Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес айқындалатын радиожиілік спектрін пайдалануға рұқсат алған күннен бастап алты ай ішінде радиоэлектрондық құралдарды және (немесе) жоғары жиілікті құрылғыларды пайдалану туралы хабарламаны және азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың электромагниттік үйлесімділігінің есептемесін ұсынбағанда, уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тоқтатылады.";
9-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
7) 14-бап мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтармен толықтырылсын:
"5. Байланыс операторлары әлеуметтік сипаттағы, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдай қаупі төнген және (немесе) туындаған кезде, сондай-ақ төтенше жағдай енгізілген кезде жедел штабтардың сұратуы бойынша олардың иелігіне мобильді байланыс станцияларын беруге міндетті.
6. Ұялы байланыс операторлары өз желілерінде кеңінен хабар тарату технологиясының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.";
8) 18-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер байланыс қызметі радиожиілік спектрі көлемінің жеткіліксіз болуына байланысты радиожилік органдары белгiлi бiр аумақта жұмыс iстейтiн байланыс операторларының ықтимал саны бойынша шектеу қойған диапазондағы радиожиіліктер пайдаланыла отырып көрсетілетін болса, радиожиілік ресурсын пайдалану құқығы жиілік белдеулері, радиожиіліктер (радиожиілік арналары) конкурс (немесе аукцион) негізінде бөліп берілгеннен кейін беріледі. Бұл ретте байланыс операторына радиожиілік спектрін пайдалануға арналған рұқсатта көрсетілетін аумақтарды не елді мекендерді байланыс қызметтерімен қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелер жүктеледі.

подпункт 2) пункта 5-1 изложить в следующей редакции:
"2) совместного использования радиочастот, выделенных для оказания услуг сотовой связи, в том числе для деятельности виртуального оператора сотовой связи. Совместное использование радиочастот оформляется договором.";
пункт 6 дополнить частью шестой следующего содержания:
"Уполномоченным органом могут устанавливаться дополнительные обязательства операторов связи по предоставлению льготных тарифов лицам с инвалидностью.";
пункт 8-1 дополнить подпунктами 6), 7) и 8) следующего содержания:
"6) решение уполномоченного органа о проведении перераспределения радиочастотного спектра в целях:
реализации перспективных технологий в области связи;
эффективного использования радиочастотного спектра, полос частот в соответствии с планами перспективного использования радиочастотного спектра;
7) прекращение деятельности индивидуального предпринимателя или ликвидация юридического лица;
8) непредставление оператором связи уведомления об эксплуатации радиоэлектронных средств и (или) высокочастотных устройств и расчета электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств гражданского назначения в течение шести месяцев со дня получения разрешения на использование радиочастотного спектра, определяемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.";
часть третью пункта 9 исключить;
7) статью 14 дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. Операторы связи при угрозе и (или) возникновении чрезвычайной ситуации социального характера, природного и техногенного характера, а также при введении чрезвычайного положения обязаны предоставлять по запросу оперативных штабов мобильные станции связи в их распоряжение.
6. Операторы сотовой связи обеспечивают функционирование технологии широковещательной передачи сообщений на своих сетях.";
8) пункты 1 и 2 статьи 18 изложить в следующей редакции:
"1. Право использования радиочастотного ресурса предоставляется после распределения полос частот, радиочастот (радиочастотных каналов) на основе конкурса (или аукциона), если услуга связи будет оказываться с использованием радиочастот в диапазоне, по которому радиочастотными органами выставлено ограничение по возможному числу операторов связи, действующих на определенной территории, в связи с недостаточным объемом радиочастотного спектра. При этом на оператора связи возлагаются обязательства по обеспечению услугами связи территории либо населенных пунктов, которые отражаются в разрешении на использование радиочастотного спектра.

2. Конкурс (немесе аукцион) өткізу туралы шешімді уәкілетті орган осы баптың 1-тармағына сәйкес қабылдайды.
Конкурс (немесе аукцион) осындай шешiм қабылданғаннан кейiн алты айдан кешiктiрiлмейтiн мерзімде өткiзiледi.";
9) 20-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі "шекті деңгейін реттейді." деген сөздер "шекті деңгейін;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) байланыс құралдарын, сондай-ақ талшықты-оптикалық байланыс желілерін тарту үшін электр берудің әуе желілерінің тіреуіштерін орналастыру үшін орындарды мүліктік жалдауға (жалға беруге) арналған шекті тарифтерді реттейді.";
10) 21-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Барлық санаттағы желілердің байланыс операторларының Қазақстан Республикасының аумағында байланыс желісін басқару орталығының болуы міндетті.";
7-тармақтың үшінші бөлігіндегі "Шифрланған, құпияландырылған, кодталған байланыс желілерін және арнаулы" деген сөздер "Арнаулы" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 25-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Шет мемлекеттің аумағындағы шетелдік спутниктік операторлардың жерүсті телекоммуникация желілері арқылы спутниктік байланысты ұйымдастыру осы Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.";
12) 26-бапта:
1-тармақтағы ", оның үлгі нысанын уәкілетті орган бекітеді" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Ұялы байланыстың виртуалды операторлары "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен рұқсат алған жағдайда көрсетілетін байланыс қызметтерін ұсынуға құқылы.";
13) 28-баптың 1-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
14) 29-бапта:
4-2-тармақта:
бірінші бөліктегі "шарт негізінде" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері жиналыста ұялы байланыс операторларына телекоммуникациялық жабдықты орнату үшін "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің бір бөлігін мүліктік жалдауға (жалға) беру туралы шешім қабылдайды не осындай өкілеттік береді.";
4-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-3. Байланыс операторлары шарт негізінде инженерлік инфрақұрылым объектілерін, бірлесіп пайдалану тіреуіштерін, өзге де телекоммуникация құралдары мен байланыс желілерін бірлесіп пайдалана алады.";
мынадай мазмұндағы 4-4-тармақпен толықтырылсын:
"4-4. Байланыс операторлары және (немесе) телекоммуникация желілерінің иелері ауылдық елді мекендерде Интернет желісіне сымсыз қол жеткізуді ұйымдастыру үшін ұялы байланыс операторларына шарт негізінде өздерінің телекоммуникациялық инфрақұрылымына қолжетімділік береді.";
6-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;

2. Решение о проведении конкурса (или аукциона) принимается уполномоченным органом в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
Конкурс (или аукцион) проводится в срок не позднее шести месяцев после принятия такого решения.";
9) часть первую пункта 2 статьи 20 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) предельные тарифы на имущественный наем (аренду) мест для размещения средств связи, а также опор воздушных линий электропередачи для проведения волоконно-оптических линий связи.";
10) в статье 21:
часть первую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Операторы связи сетей всех категорий обязаны иметь центр управления сетью связи на территории Республики Казахстан.";
в части третьей пункта 7 слова "сетей шифрованной, засекреченной, кодированной связи и" исключить;
11) статью 25 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Организация спутниковой связи через наземные сети телекоммуникаций иностранных спутниковых операторов, находящихся на территории иностранного государства, осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 21 настоящего Закона.";
12) в статье 26:
в пункте 1 слова ", типовая форма которого утверждается уполномоченным органом" исключить;
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Виртуальные операторы сотовой связи вправе предоставлять услуги связи в случае получения разрешения в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
13) часть вторую пункта 1 статьи 28 исключить;
14) в статье 29:
в пункте 4-2:
в части первой слова "на основании договора" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Собственники квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома принимают на собрании решение о передаче операторам сотовой связи части общего имущества объекта кондоминиума в имущественный наем (аренду) для установления телекоммуникационного оборудования либо делегируют такое полномочие в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".";
пункт 4-3 изложить в следующей редакции:
"4-3. Операторы связи на основании договора могут совместно использовать объекты инженерной инфраструктуры, опоры совместного использования, иные средства телекоммуникаций и сети связи.";
дополнить пунктом 4-4 следующего содержания:
"4-4. Операторы связи и (или) владельцы сетей телекоммуникаций предоставляют доступ к своей телекоммуникационной инфраструктуре операторам сотовой связи для организации беспроводного доступа к сети Интернет в сельских населенных пунктах на основании договора.";
часть вторую пункта 6 исключить;

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Талшықты-оптикалық байланыс желілері электр энергетикасы саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекіткен электр қондырғыларын орнату қағидаларына сәйкес электр берудің әуе желілерінің тіреуіштері арқылы жүргізілуі мүмкін.
Мемлекет меншігіндегі электр берудің әуе желілерінің тіреуіштері байланыс операторларына "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес беріледі.
Байланыс операторлары тиісінше жай-күйде болмаған электр берудің әуе желілерінің тіреуіштерін жөндеу жөніндегі техникалық шарттарды орындайды.";
15) 6-тарау мынадай мазмұндағы 31-1-баппен толықтырылсын:
"31-1-бап. Табиғи монополиялар субъектілерінің кәбілдік кәрізді беруі
Шағын кәсіпкерлік субъектілерінің қызметін қоспағанда, кәбілдік кәрізді мүліктік жалдауға (жалға) немесе пайдалануға беру жөніндегі қызметтерді көрсететін табиғи монополиялар субъектілері "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 2-тармағы бірінші бөлігінің 3) тармақшасына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуға міндетті.";
16) 32-баптың 4-тармағы алып тасталсын;
17) 34-бапта:
тақырыптағы "әмбебап" деген сөз алып тасталсын;
3-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Ауыл шаруашылығы және өнеркәсіп объектілеріндегі байланыс қызметтері уәкілетті орган айқындаған тәртіппен цифрлық технологияларды ендіру мақсатында субсидиялауға жатады.".
19. "Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 19-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
2) 22-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) банктік қарыздар, микрокредиттер алудан ерікті түрде бас тартуын кредиттік бюрода не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы белгілеуге не оны алып тастауға құқылы.".
20. "Сәйкестендiру нөмiрлерiнiң ұлттық тiзiлiмдерi туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 9-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) баланың туу туралы медициналық куәлігі;";
6-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"баланың туу туралы медициналық куәлігін;";
2) тармақша мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"баланың туу туралы медициналық куәлігін;";
2) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-10) тармақшамен толықтырылсын:
"3-10) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығының қызметі және алаяқтық белгілері бар төлем транзакцияларын болғызбауға бағытталған шараларды іске асыру мақсатында, сондай-ақ клиенттерді қашықтан биометриялық сәйкестендіру қызметтерін көрсету үшін банкаралық ақша аударымдары жүйесінің операциялық орталығына;".

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Волоконно-оптические линии связи могут проводиться через опоры воздушных линий электропередачи в соответствии с правилами устройства электроустановок, утвержденными государственным органом, осуществляющим руководство в области электроэнергетики.
Опоры воздушных линий электропередачи, находящиеся в собственности государства, предоставляются операторам связи в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном имуществе".
Операторы связи выполняют технические условия по ремонту опор воздушных линий электропередачи, находящихся в ненадлежащем состоянии.";
15) главу 6 дополнить статьей 31-1 следующего содержания:
"Статья 31-1. Предоставление субъектами естественных монополий кабельной канализации
Субъекты естественных монополий, оказывающие услуги по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации, за исключением деятельности субъектов малого предпринимательства, обязаны предоставлять регулируемую услугу в соответствии с подпунктом 3) части первой пункта 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях".";
16) пункт 4 статьи 32 исключить;
17) в статье 34:
в заголовке слово "универсальных" исключить;
пункт 3 исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Услуги связи на сельскохозяйственных и промышленных объектах подлежат субсидированию с целью внедрения цифровых технологий в порядке, определенном уполномоченным органом.".
19. В Закон Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан":
1) подпункт 2) пункта 3 статьи 19 исключить;
2) подпункт 8) статьи 22 изложить в следующей редакции:
"8) установить добровольный отказ от получения банковских займов, микрокредитов либо снять его в кредитном бюро либо посредством веб-портала "электронного правительства".".
20. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров":
1) в статье 9:
пункт 3 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) медицинское свидетельство о рождении ребенка;";
в пункте 6:
подпункт 1) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"медицинского свидетельства о рождении ребенка;";
подпункт 2) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"медицинского свидетельства о рождении ребенка;";
2) пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 3-10) следующего содержания:
"3-10) операционному центру межбанковской системы переводов денег в целях деятельности центра обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества и реализации мер, направленных на предотвращение платежных транзакций с признаками мошенничества, а также для оказания услуг удаленной биометрической идентификации клиентов;".

21. "Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 36) тармақшасы алып тасталсын.
22. "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 21-4) тармақшасы "ғылыми-техникалық" деген сөздерден кейін ", инновациялық" деген сөзбен толықтырылсын.
23. "Ғылым туралы" 2011 жылғы 18 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1-баптың 19-2) тармақшасы "ғылыми-техникалық" деген сөздерден кейін ", инновациялық" деген сөзбен толықтырылсын.
24. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
76-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Мемлекет меншігіндегі электр берудің әуе желілерінің тіреуіштері байланыс операторларына өтеусіз пайдалануға, талшықты-оптикалық байланыс желілерін, электр беру желілерін бірлесіп тарту үшін шектеулі пайдалануға берілген жағдайларда мемлекеттік мүлікті өтеусіз пайдалану шарты "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес:
осы Заңның 18-бабында көзделген аумақтық-әкімшілік бірліктер үшін бір жылдан аспайтын;
осы Заңның 18-1-бабында көзделген аумақтық-әкімшілік бірліктер үшін үш жылдан аспайтын мерзімге жасалады.".
25. "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 13-1) тармақшасындағы "құжаттандыру және" деген сөздер алып тасталсын.
26. "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
23-баптың 6-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) басқару орталығы Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде орналасқан байланыс желiлерiн оның аумағында құруға және пайдалануға, сондай-ақ осындай байланыс желісінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін телекоммуникация құралдарын әкелуге тыйым салынады.
Осы тармақшаның талаптары пилоттық жоба шеңберінде геостационарлық емес спутниктерді қолдана отырып Қазақстан Республикасының аумағында байланыс желілерін пайдалануға қолданылмайды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарды сақтамай, геостационарлық емес спутниктерді қолдана отырып байланыс желілерін пайдалану жөніндегі пилоттық жоба 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Геостационарлық емес спутниктерді қолдана отырып байланыс желілерін пайдалану тәртібін байланыс саласындағы уәкілетті орган ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісу бойынша айқындайды;".
27. "Ғарыш қызметі туралы" 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 4-бап мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

21. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О статусе столицы Республики Казахстан":
подпункт 36) статьи 9 исключить.
22. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании":
подпункт 21-4) статьи 1 после слова "научно-технической" дополнить словом ", инновационной".
23. В Закон Республики Казахстан от 18 февраля 2011 года "О науке":
подпункт 19-2) статьи 1 после слова "научно-технической" дополнить словом ", инновационной".
24. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
статью 76 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Договор безвозмездного пользования государственным имуществом в случаях передачи операторам связи в безвозмездное пользование опор воздушных линий электропередачи, находящихся в собственности государства, в ограниченное пользование для совместного проведения волоконно-оптических линий связи, линий электропередачи заключается в соответствии с Законом Республики Казахстан "О связи" сроком:
не более одного года для территориально-административных единиц, предусмотренных статьей 18 настоящего Закона;
не более трех лет для территориально-административных единиц, предусмотренных статьей 18-1 настоящего Закона.".
25. В Закон Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения":
в подпункте 13-1) статьи 9 слова "документирования и" исключить.
26. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О национальной безопасности Республики Казахстан":
подпункт 5) пункта 6 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"5) создание и эксплуатация на территории Республики Казахстан сетей связи, центр управления которыми расположен за ее пределами, а также ввоз средств телекоммуникаций для обеспечения функционирования такой сети связи.
Требования настоящего подпункта не распространяются на эксплуатацию сетей связи на территории Республики Казахстан с применением негеостационарных спутников в рамках пилотного проекта.
Пилотный проект по использованию сетей связи с применением негеостационарных спутников без соблюдения требований, указанных в части первой настоящего подпункта, действует до 1 января 2026 года.
Порядок использования сетей связи с применением негеостационарных спутников определяется уполномоченным органом в области связи по согласованию с органами национальной безопасности;".
27. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года "О космической деятельности":
1) статью 4 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"9) ғылыми-зерттеу жұмыстарын және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізу.";
2) 9-баптың 1-тармағының 3) және 14) тармақшалары алып тасталсын;
3) 10-баптың 2 және 3-тармақтары алып тасталсын.
28. "Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" 2012 жылғы 1 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
4-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы "ынталандыру" деген сөзден кейін ", сондай-ақ инновациялық қызметті дамытуға жәрдемдесу" деген сөздермен толықтырылсын.
29. "Микроқаржылық қызмет туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
21-баптың 6-тармағы 5) тармақшадағы "ұсынуы микрокредит беру құпиясын ашу болып табылмайды." деген сөздер "ұсынуы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығы, микроқаржы ұйымдары, өзге де қаржы ұйымдары, төлем ұйымдары, ұялы байланыс операторлары, қылмыстық қудалау органдары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, уәкілетті орган арасында микрокредит беру құпиясын құрайтын, алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша мәліметтер алмасу микрокредит беру құпиясын ашу болып табылмайды.".
30. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Мемлекеттік қызметтер көрсетудің мақсаты мен қағидаттары";
мынадай мазмұндағы бірінші бөлікпен толықтырылсын:
"Көрсетілетін қызметті алушыларға сапалы мемлекеттік қызметтер көрсетілуін қамтамасыз ету мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы қоғамдық қатынастарды мемлекеттік реттеудің мақсаты болып табылады.";
2) 8-баптың 8) және 9) тармақшалары алып тасталсын;
3) 9-бапта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) өз құзыреті шегінде мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
12-2) тармақша алып тасталсын;
12-3) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен, мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларына (бұдан әрі – мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидалары)" деген сөздер "мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау қағидаларына" деген сөздермен ауыстырылсын.
31. "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 21-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ұлттық палатаның төралқасы (бұдан әрі – төралқа) өз мүшелерінің тақ санынан құралады және оны төраға басқарады.";
екінші бөліктің 2), 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"9) проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ.";
2) подпункты 3) и 14) пункта 1 статьи 9 исключить;
3) пункты 2 и 3 статьи 10 исключить.
28. В Закон Республики Казахстан от 1 февраля 2012 года "О Фонде национального благосостояния":
подпункт 3) пункта 2 статьи 4 дополнить словами ", а также содействие в развитии инновационной деятельности".
29. В Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовой деятельности":
пункт 6 статьи 21 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) обмен сведениями по платежным транзакциям с признаками мошенничества, составляющими тайну предоставления микрокредита, между центром обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества, микрофинансовыми организациями, иными финансовыми организациями, платежными организациями, операторами сотовой связи, органами уголовного преследования, Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом.".
30. В Закон Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах":
1) в статье 3:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Цель и принципы оказания государственных услуг";
дополнить частью первой следующего содержания:
"Целью государственного регулирования общественных отношений в сфере оказания государственных услуг является обеспечение качественного оказания государственных услуг услугополучателям.";
2) подпункты 8) и 9) статьи 8 исключить;
3) в статье 9:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере оказания государственных услуг в пределах своей компетенции;";
подпункт 12-2) исключить;
в подпункте 12-3) слова ", утвержденными Правительством Республики Казахстан (далее – правила цифровой трансформации государственного управления)" исключить.
31. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан":
1) в статье 21:
в пункте 1:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Президиум Национальной палаты (далее – президиум) состоит из нечетного количества его членов и возглавляется председателем.";
подпункты 2), 3) и 4) части второй изложить в следующей редакции:

"2) Қазақстан Республикасы Парламентінің кемінде 5 депутатынан, Қазақстан Республикасының қоғам қайраткерлерінен және (немесе) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін білдіретін республикалық қауымдастықтардың (одақтардың) өкілдерінен;";
"3) төралқа комитеттерінің төрағаларынан;
4) өңірлік кеңестердің төрағаларынан қалыптастырылады.";
2-тармақтың бірінші бөлігінде:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының қоғам қайраткерлері және (немесе) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін білдіретін республикалық қауымдастықтардың (одақтардың) өкілдері;";
3) тармақшадағы "депутаттары;" деген сөз "депутаттары төралқа мүшелері лауазымына сайланады және лауазымынан босатылады." деген сөздермен ауыстырылып, 4) тармақша алып тасталсын;
2) 22-баптың 4-тармағының екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комитеттер төрағалары лауазымына кандидаттарға қойылатын талаптар және оларды сайлау тәртібі Ұлттық палатаның жарғысында белгіленеді.".
32. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 51-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер берілген рұқсаттар бойынша біліктілік немесе рұқсат беру талаптарына, автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүзеге асырылатын рұқсат беру бақылауын жүргізу тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделсе, онда мұндай бақылау Қазақстан Республикасының осындай заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.";
2) 1-қосымшаның 12-жолының 3-бағаны мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Геостационарлық емес байланыс спутниктері қолданылатын спутниктік байланыс.";
3) 2-қосымшаның 1-сыныбы мынадай мазмұндағы 87-14-жолмен толықтырылсын:
"
87-14.
Ұялы байланыстың виртуалды операторына рұқсат беру
Ұялы байланыстың виртуалды операторына рұқсат
".
33. "Инновациялық технологиялар паркі" инновациялық кластері туралы" 2014 жылғы 10 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
9-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктегі "Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі" деген сөздер "Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "Басқарушы комитеттің Төрағасы" деген сөздер "ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органның басшысы" деген сөздермен ауыстырылсын.
34. "Қайырымдылық туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 13) тармақшасы "ғылымды," деген сөзден кейін "инновацияларды," деген сөзбен толықтырылсын;

"2) не менее 5 депутатов Парламента Республики Казахстан, общественных деятелей Республики Казахстан и (или) представителей республиканских ассоциаций (союзов), представляющих интересы субъектов малого и среднего предпринимательства;";
"3) председателей комитетов президиума;
4) председателей региональных советов.";
в части первой пункта 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) общественные деятели Республики Казахстан и (или) представители республиканских ассоциаций (союзов), представляющих интересы субъектов малого и среднего предпринимательства;";
подпункт 4) исключить;
2) предложение второе пункта 4 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"Требования к кандидатам на должность председателей комитетов и порядок их избрания устанавливаются уставом Национальной палаты.".
32. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях":
1) пункт 1 статьи 51 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае если законами Республики Казахстан предусмотрен порядок проведения разрешительного контроля, осуществляемого на соответствие квалификационным или разрешительным требованиям по выданным разрешениям, требованиям по направленным уведомлениям посредством автоматизированной информационной системы, то такой контроль осуществляется в соответствии с такими законами Республики Казахстан.";
2) графу 3 строки 12 приложения 1 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Спутниковая связь с применением негеостационарных спутников связи.";
3) класс 1 приложения 2 дополнить строкой 87-14 следующего содержания:
"
87-14.
Выдача разрешения виртуальному оператору сотовой связи
Разрешение виртуальному оператору сотовой связи
".
33. В Закон Республики Казахстан от 10 июня 2014 года "Об инновационном кластере "Парк инновационных технологий":
в пункте 1 статьи 9:
в части первой слова "Премьер-Министр Республики Казахстан" заменить словами "руководитель уполномоченного органа в сфере информатизации";
в части второй слова "Председателем Управляющего комитета" заменить словами "уполномоченным органом в сфере информатизации".
34. В Закон Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "О благотворительности":
1) подпункт 13) статьи 1 после слова "науки," дополнить словом "инноваций,";

2) 2-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы "ғылым" деген сөзден кейін "және инновациялық қызмет" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 20-баптың 3-тармағы "ғылым," деген сөзден кейін "инновациялар," деген сөзбен толықтырылсын;
4) 28-баптың 1) тармақшасы "ғылым" деген сөзден кейін "және инновациялық қызмет" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 30-1-баптың 2) тармақшасы "ғылым" деген сөзден кейін "және инновациялық қызмет" деген сөздермен толықтырылсын.
35. "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бапта:
33-1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі" деген сөздер "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
55-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"55-2) ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезесі" – бірыңғай портал арқылы инновациялық қызмет пен инновацияларды қолдау шараларына қолжетімділікті қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе. Автономды кластерлік қор ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезесін" құруды, дамытуды және қолдап отыруды қамтамасыз етуге уәкілетті ұйым болып табылады;";
мынадай мазмұндағы 55-4) тармақшамен толықтырылсын:
"55-4) цифрлық құжаттар сервисі – "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторға бекітіп берілген және ақпараттандыру объектілерінен алынған мәліметтер негізінде қалыптастырылған электрондық түрдегі құжаттарды көрсетуге және пайдалануға арналған объектісі.
Мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар пайдаланатын және оларға ұсынылатын цифрлық құжаттар сервисіндегі құжаттардың қағаз жеткізгіштегі құжаттармен мәні бірдей;";
2) 7-бапта:
10), 20), 23), 25), 30) 37), 38), 50), 52) және 54) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 63-7) тармақшамен толықтырылсын:
"63-7) ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезесін" басқаруды, жүргізуді, қолдап отыруды, оның жұмыс істеуін және пайдаланылуын қамтамасыз етеді;";
3) 9-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;";
мынадай мазмұндағы 17-6) тармақшамен толықтырылсын:
"17-6) "электрондық үкімет" архитектурасын іске асыруды, оған қолжетімділікті қамтамасыз етеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұлттық инновациялық жүйенің "Бірыңғай терезесін" дамытуға қатысады;";
4) 10-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;";

2) подпункт 3) пункта 2 статьи 2 после слова "науки" дополнить словами "и инновационной деятельности";
3) пункт 3 статьи 20 после слова "науки," дополнить словом "инноваций,";
4) подпункт 1) статьи 28 после слов "объекты науки" дополнить словами "и инновационной деятельности";
5) подпункт 2) статьи 30-1 после слов "объекты науки" дополнить словами "и инновационной деятельности".
35. В Закон Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации":
1) в статье 1:
в подпункте 33-1) слова "Правительством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
подпункт 55-2) изложить в следующей редакции:
"55-2) "Единое окно" национальной инновационной системы – информационная система, обеспечивающая доступность к мерам поддержки инновационной деятельности и инноваций посредством единого портала. Организацией, уполномоченной на обеспечение создания, развития и сопровождения "Единого окна" национальной инновационной системы, является автономный кластерный фонд;";
дополнить подпунктом 55-4) следующего содержания:
"55-4) сервис цифровых документов – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для отображения и использования документов в электронном виде, сформированных на основании сведений из объектов информатизации.
Документы в сервисе цифровых документов, используемые и представляемые государственным органам, физическим и юридическим лицам, равнозначны документам на бумажном носителе;";
2) в статье 7:
подпункты 10), 20), 23), 25), 30), 37), 38), 50), 52) и 54) исключить;
дополнить подпунктом 63-7) следующего содержания:
"63-7) обеспечивает управление, ведение, сопровождение, функционирование и использование "Единого окна" национальной инновационной системы;";
3) в части первой статьи 9:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;";
дополнить подпунктом 17-6) следующего содержания:
"17-6) обеспечивают реализацию архитектуры "электронного правительства", доступ к ней, а также участвуют в развитии "Единого окна" национальной инновационной системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
4) подпункт 1) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;";

5) 12-бапта:
10), 14) және 15) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"10) ақпараттандыру саласында инвестициялық ұсыныстың, бюджеттік инвестициялардың қаржылық-экономикалық негіздемесінің, сондай-ақ "электрондық үкiметтің" ақпараттандыру объектісін және "электрондық үкімет" архитектурасын құру мен дамытуға арналған техникалық тапсырманың сараптамасын жүргізеді;";
"14) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру мен дамыту жөніндегі жобаларды басқаруды, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асыру жөніндегі жобаларды басқаруды жүзеге асырады;
15) "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін құру мен дамыту, деректерді басқару, Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру кезіндегі жобалық басқару кезінде мемлекеттік органдарға консультациялық, әдіснамалық және практикалық көмек көрсетеді;";
22) тармақша алып тасталсын;
6) 13-баптың 1-тармағының 1 және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптардың, деректерді басқару жөніндегі талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;";
"4) уәкілетті орган бекіткен тізбеге сәйкес мемлекеттік органдарға ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсетеді;";
7) 3-тарау мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
"20-1-бап. Жай электрондық қолтаңбаны пайдалану
1. Жай электрондық қолтаңба кодтарды, парольдерді немесе өзге де сәйкестендіру құралдарын пайдалану арқылы адамның қолтаңбасын растаудың электрондық-цифрлық түрі болып табылады.
2. Жеке кәсіпкерлік субъектілері шетелдіктермен, шетелдік заңды тұлғалармен, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау кезінде жай электрондық қолтаңбаны пайдалануға құқылы.
3. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес нотариаттық куәландыруға немесе міндетті мемлекеттік тіркеуге жататын мәмілелерді және тізбесін уәкілетті орган бекітетін мәмілелерді қоспағанда, мынадай жағдайлар орындалған кезде:
1) мәміле тараптары арасында өзара мәмілелер жасау кезінде жай электрондық қолтаңбаны пайдалану туралы жазбаша нысанда келісімге қол жеткізілсе;
2) мәміле тараптары жазбаша нысандағы өзара келісіммен жай электрондық қолтаңба арқылы өзара жасалған мәмілелердің түпнұсқалығы мен жарамдылығын таныса, мәмілелерге қол қоюға өкілеттігі бар тұлғаның жай электрондық қолтаңбасы арқылы куәландырылған мәмілелердің қол қойылған қағаз жеткізгіштердегі құжаттармен мәні бірдей болады.
Осы баптың талаптары пилоттық жоба шеңберінде 2026 жылғы 1 шілдеге дейін қолданылады.";

5) в статье 12:
подпункты 10), 14) и 15) изложить в следующей редакции:
"10) проводит в сфере информатизации экспертизу инвестиционного предложения, финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций, а также технического задания на создание и развитие объекта информатизации "электронного правительства" и архитектуры "электронного правительства";";
"14) осуществляет управление проектами по созданию и развитию объектов информатизации "электронного правительства", а также управление проектами по реализации стратегических и программных документов;
15) оказывает консультационную, методологическую и практическую помощь государственным органам при создании и развитии объектов информатизации "электронного правительства", управлении данными, проектном управлении при реализации документов Системы государственного планирования Республики Казахстан;";
подпункт 22) исключить;
6) подпункты 1) и 4) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивает соблюдение единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности, требований по управлению данными;";
"4) оказывает информационно-коммуникационные услуги государственным органам в соответствии с перечнем, утвержденным уполномоченным органом;";
7) главу 3 дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Использование простой электронной подписи
1. Простая электронная подпись является электронно-цифровым видом подтверждения подписи лица посредством использования кодов, паролей или иных средств идентификации.
2. Субъекты частного предпринимательства при взаимодействии с иностранцами, иностранными юридическими лицами, юридическими лицами с иностранным участием вправе использовать простую электронную подпись.
3. Сделки, удостоверенные посредством простой электронной подписи лица, имеющего полномочия на их подписание, равнозначны подписанным документам на бумажных носителях, за исключением сделок, подлежащих в соответствии с законодательством Республики Казахстан нотариальному удостоверению или обязательной государственной регистрации, и сделок, перечень которых утверждается уполномоченным органом, при выполнении следующих условий:
1) между сторонами сделки достигнуто соглашение в письменной форме об использовании простой электронной подписи при совершении сделок между ними;
2) стороны сделки соглашением между ними в письменной форме признают подлинность и действительность сделок, заключенных между ними посредством простой электронной подписи.
Требования настоящей статьи действуют в рамках пилотного проекта до 1 июля 2026 года.";

8) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. "Электрондық үкімет" архитектурасы
"Электрондық үкімет" архитектурасын қалыптастыру, оның іске асырылуын мониторингтеу және дамыту "электрондық үкімет" архитектурасын қалыптастыру және оның іске асырылуын мониторингтеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
"Электрондық үкімет" архитектурасын дамыту ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы бірыңғай талаптар ескеріліп қамтамасыз етіледі.";
9) 31-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік органдар, мемлекеттік заңды тұлғалар, квазимемлекеттік сектор субъектілері "электрондық үкімет" архитектурасын қалыптастыру және оның іске асырылуын мониторингтеу қағидаларына сәйкес "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталында ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді және олардың техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастырады.
Орналастыру талап етілетін ақпараттандыру объектісінің техникалық құжаттамасының тізбесі "электрондық үкімет" архитектурасын қалыптастыру және оның іске асырылуын мониторингтеу қағидаларында айқындалады.";
10) 38-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "электрондық үкімет" архитектурасын, сондай-ақ деректерді басқару жөніндегі талаптарды;";
11) 60-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органын қоспағанда, бюджеттік бағдарламалар әкімшілері ақпараттандыру саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуға арналған шығыстардың есеп-қисаптарын мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесіне орналастырады.".
36. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-2) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясы – алдау немесе сенімді теріс пайдалану арқылы клиенттің ақшасын жымқыруға бағытталған үшінші бір тұлғалардың әрекеттері нәтижесінде жүзеге асырылған төлем және (немесе) ақша аударымы (осындай төлемді және (немесе) ақша аударымын жасауға әрекеттенуді, орындалу процесіндегі төлемді және (немесе) ақша аударымын қоса алғанда);
7-3) алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректер алмасу орталығы (бұдан әрі – антифрод-орталық) – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алаяқтық белгілері бар төлем транзакцияларын болғызбауға бағытталған шараларды жүзеге асыратын заңды тұлғасы;";
2) мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Антифрод-орталық

8) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Архитектура "электронного правительства"
Формирование, мониторинг реализации и развитие архитектуры "электронного правительства" осуществляются в соответствии с правилами формирования и мониторинга реализации архитектуры "электронного правительства".
Развитие архитектуры "электронного правительства" обеспечивается с учетом единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности.";
9) пункт 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные органы, государственные юридические лица, субъекты квазигосударственного сектора размещают на архитектурном портале "электронного правительства" сведения об объектах информатизации и электронные копии технической документации к ним в соответствии с правилами формирования и мониторинга реализации архитектуры "электронного правительства".
Перечень технической документации к объекту информатизации, требуемой к размещению, определяется правилами формирования и мониторинга реализации архитектуры "электронного правительства".";
10) подпункт 2) пункта 2 статьи 38 изложить в следующей редакции:
"2) архитектуры "электронного правительства", а также требований по управлению данными;";
11) пункт 4 статьи 60 изложить в следующей редакции:
"4. Администраторы бюджетных программ, за исключением специального государственного органа Республики Казахстан, размещают расчеты расходов на государственные закупки товаров, работ и услуг в сфере информатизации в информационной системе государственного планирования.".
36. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) статью 1 дополнить подпунктами 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-2) платежная транзакция с признаками мошенничества – платеж и (или) перевод денег (включая попытку совершения такого платежа и (или) перевода денег, платеж и (или) перевод денег, находящиеся в процессе исполнения), осуществленные в результате действий третьих лиц, направленных на хищение денег клиента путем обмана или злоупотребления доверием;
7-3) центр обмена данными по платежным транзакциям с признаками мошенничества (далее – антифрод-центр) – юридическое лицо Национального Банка Республики Казахстан, которое осуществляет меры, направленные на предотвращение платежных транзакций с признаками мошенничества;";
2) дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Антифрод-центр

1. Антифрод-орталық:
1) қаржы ұйымдарынан, төлем ұйымдарынан, ұялы байланыс операторларынан және қылмыстық қудалау органдарынан келіп түскен, алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша оқиғалар мен әрекеттенулер туралы мәліметтерді жинауды, шоғырландыруды және сақтауды жүзеге асырады;
2) белгіленген өлшемшарттарға сәйкес алаяқтық белгілері бар төлем транзакцияларына жатқызылған, қаржы ұйымдарына, төлем ұйымдарына, ұялы байланыс операторларына, қылмыстық қудалау органдарына қажетті, төлемдер және (немесе) ақша аударымдары жөніндегі деректерді өңдейді және талдайды;
3) алаяқтық белгілері бар төлем операцияларын болғызбау үшін қажетті ақпаратты, оның ішінде қатерлер, осал тұстар, оқиғалардың туындауының алғышарттары, сондай-ақ олардың алдын алу және зардаптарын жою әдістері туралы ақпаратты қаржы ұйымдарына, төлем ұйымдарына, ұялы байланыс операторларына, қылмыстық қудалау органдарына ұсынады;
4) қызметтік, коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, өз қызметі процесінде алынған ақпаратты, мәліметтер мен құжаттарды сақтаудың, қорғаудың тиісті режимін және олардың сақталуын қамтамасыз етеді;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындаған өзге де функцияларды орындайды.
2. Қаржы ұйымы, төлем ұйымы төлемді және (немесе) ақша аударымын (осындай төлемді және (немесе) ақша аударымын жасауға әрекеттенуді, орындалу процесіндегі төлемді және (немесе) ақша аударымын қоса алғанда):
1) егер алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясын анықтағаны туралы клиенттің өтініші болса;
2) егер қылмыстық қудалау органынан расталған ақпарат болса;
3) егер қаржы ұйымының, төлем ұйымының ішкі құжаттарына сәйкес осындай негіздер болса;
4) егер төлемнің және (немесе) ақша аударымының бенефициары алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясын жүзеге асыру оқиғалары мен әрекеттену туралы дерекқорда болса, алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясы деп таниды.
3. Антифрод-орталықтың қызметін жүзеге асыру және антифрод-орталықтың антифрод-орталық қызметіне қатысатын тұлғалармен өзара іс-қимыл тәртібіне қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Қаржы ұйымдары, төлем ұйымдары, ұялы байланыс операторлары, қылмыстық қудалау органдары, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган антифрод-орталықтың қызметіне қатысатын тұлғалар болып табылады.

1. Антифрод-центр:
1) осуществляет сбор, консолидацию и хранение сведений о событиях и попытках по платежным транзакциям с признаками мошенничества, поступивших от финансовых организаций, платежных организаций, операторов сотовой связи и органов уголовного преследования;
2) обрабатывает и анализирует данные по платежам и (или) переводам денег, отнесенным в соответствии с установленными критериями к платежным транзакциям с признаками мошенничества, необходимые финансовым организациям, платежным организациям, операторам сотовой связи, органам уголовного преследования;
3) предоставляет информацию, необходимую для предотвращения платежных транзакций с признаками мошенничества, финансовым организациям, платежным организациям, операторам сотовой связи, органам уголовного преследования, в том числе информацию об угрозах, уязвимостях, предпосылках возникновения событий, а также методах их предупреждения и ликвидации последствий;
4) обеспечивает соответствующий режим хранения, защиты и сохранность полученных в процессе своей деятельности информации, сведений и документов, составляющих служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну;
5) выполняет иные функции, определенные Национальным Банком Республики Казахстан в соответствии с законами Республики Казахстан.
2. Платеж и (или) перевод денег (включая попытку совершения такого платежа и (или) перевода денег, платеж и (или) перевод денег, находящиеся в процессе исполнения) признаются финансовой организацией, платежной организацией платежной транзакцией с признаками мошенничества:
1) если имеется заявление клиента о выявлении им платежной транзакции с признаками мошенничества;
2) если имеется подтвержденная информация от органа уголовного преследования;
3) если в соответствии с внутренними документами финансовой организации, платежной организации имеются такие основания;
4) если бенефициар платежа и (или) перевода денег находится в базе данных о событиях и попытках осуществления платежной транзакции с признаками мошенничества.
3. Требования к порядку осуществления деятельности антифрод-центра и взаимодействия антифрод-центра с лицами, участвующими в деятельности антифрод-центра, устанавливаются нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
Лицами, участвующими в деятельности антифрод-центра, являются финансовые организации, платежные организации, операторы сотовой связи, органы уголовного преследования, Национальный Банк Республики Казахстан и уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.

4. Қылмыстық қудалау органы антифрод-орталықтан алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясы жөніндегі хабарды (ақпаратты) алған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде қаржы ұйымдарын, төлем ұйымдарын төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырудан бас тарту үшін негіздердің бар екені және төлемді одан әрі тоқтата тұру не төлемді және (немесе) ақша аударымын қайта бастауға негіздердің жоқтығы туралы хабардар ету қажеттілігі туралы антифрод-орталыққа хабарлайды. Қылмыстық қудалау органы үш жұмыс күні ішінде одан әрі іс-қимыл жасау жөнінде хабарламаған жағдайда, қаржы ұйымдары, төлем ұйымдары, егер Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген, осы төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асыруға кедергі келтіретін өзге де негіздер болмаса, осы төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырады.
5. Қаржы ұйымы, төлем ұйымы алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясы анықталған кезде мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
1) нұсқаудың орындалуын тоқтата тұрады және (немесе) ақша сомасын үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімге бұғаттайды;
2) клиентпен жасалған шартта белгіленген тәртіппен клиентке себептері мен негіздерін көрсете отырып, нұсқауды орындауды тоқтата тұру және (немесе) төлемді және (немесе) ақша аударымын бұғаттау туралы ақпарат береді;
3) кейін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген іс-шараларды жүргізу үшін қылмыстық қудалау органына алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясы бойынша ақпаратты жіберу үшін антифрод-орталыққа хабарлама жібереді;
4) үш жұмыс күні өткеннен кейін қылмыстық қудалау органының төлемді және (немесе) ақша аударымын одан әрі тоқтата тұру туралы не мұндай төлемді және (немесе) ақша аударымын тоқтата тұру қажеттілігінің жоқ екендігі туралы шешімі алынбаған жағдайда, егер Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген, осы төлемді және (немесе) ақша аударымын жасауға кедергі келтіретін өзге де негіздер болмаса, осы төлемді және (немесе) ақша аударымын жүзеге асырады.
6. Қаржы ұйымдары, төлем ұйымдары антифрод-орталықтан алаяқтық белгілері бар төлем транзакцияларына қатысы бар адамдар туралы ақпарат алған кезде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған мерзімдерде және тәртіппен нұсқауларды орындаудан бас тартады немесе тоқтата тұрады.
7. Антифрод-орталық және антифрод-орталықтың қызметіне қатысатын тұлғалар Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылықта болады.
8. Қаржы ұйымдары, төлем ұйымдары алаяқтық белгілері бар төлем транзакцияларын жүзеге асырудың барлық оқиғалары және (немесе) әрекеттенулер туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған нысан бойынша, мерзімдерде және тәртіппен антифрод-орталыққа жіберуге міндетті.

4. Орган уголовного преследования в течение трех рабочих дней с момента получения сообщения (информации) от антифрод-центра по платежной транзакции с признаками мошенничества информирует антифрод-центр о необходимости уведомления финансовых организаций, платежных организаций о наличии оснований для отказа в осуществлении платежа и (или) перевода денег и дальнейшем приостановлении либо их отсутствии для возобновления платежа и (или) перевода денег. В случае неинформирования органом уголовного преследования в течение трех рабочих дней о дальнейших действиях финансовые организации, платежные организации осуществляют данный платеж и (или) перевод денег, если не имеется иных оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, препятствующих осуществлению данного платежа и (или) перевода денег.
5. Финансовая организация, платежная организация при выявлении платежной транзакции с признаками мошенничества осуществляют следующие действия:
1) приостанавливают исполнение указания и (или) блокируют сумму денег на срок не более трех рабочих дней;
2) в порядке, установленном договором, заключенным с клиентом, предоставляют клиенту информацию о приостановлении исполнения указания и (или) блокировании платежа и (или) перевода денег с указанием причин и оснований;
3) направляют уведомление в антифрод-центр для отправки информации по платежной транзакции с признаками мошенничества в орган уголовного преследования для последующего проведения мероприятий, установленных законами Республики Казахстан;
4) в случае неполучения по истечении трех рабочих дней решения органа уголовного преследования о дальнейшем приостановлении платежа и (или) перевода денег либо об отсутствии необходимости в приостановлении такого платежа и (или) перевода денег осуществляют данный платеж и (или) перевод денег, если не имеется иных оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, препятствующих проведению данного платежа и (или) перевода денег.
6. Финансовые организации, платежные организации при получении информации от антифрод-центра о лицах, связанных с платежными транзакциями с признаками мошенничества, отказывают или приостанавливают в исполнении указания в сроки и порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
7. Антифрод-центр и лица, участвующие в деятельности антифрод-центра, несут ответственность, установленную законами Республики Казахстан.
8. Финансовые организации, платежные организации обязаны направлять в антифрод-центр информацию обо всех событиях и (или) попытках осуществления платежных транзакций с признаками мошенничества по форме, в сроки и порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.

9. Антифрод-орталық қылмыстық қудалау органдарына алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректерді, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын деректерді беруге құқылы.
10. Антифрод-орталық алаяқтық белгілері бар төлем транзакциясын жүзеге асыру оқиғалары мен әрекеттену туралы дерекқорды қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асырады, оларға антифрод-орталықтың қызметіне қатысатын тұлғалардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен нақты уақыт режимінде қол жеткізуін ұсынады.
11. Антифрод-орталық клиенттің келісімінсіз қаржы ұйымдарымен, төлем ұйымдарымен, ұялы байланыс операторларымен, қылмыстық қудалау органдарымен деректер алмасуды, клиент-жеке тұлға, оның жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік шотының және (немесе) төлем карточкасының нөмірі, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі, жеке басын куәландыратын құжаты туралы мәліметтерді және клиентті және оның қатысуымен болатын төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын сәйкестендіру үшін қажетті басқа да мәліметтерді қамтитын, алаяқтық белгілері бар төлем транзакциялары бойынша деректерді өңдеуді жүзеге асырады.";
3) 50-баптың 4-тармағындағы "қылмыстық жолмен" деген сөздер "төлемдер және төлем жүйелері, қылмыстық жолмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
37. "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
26-баптың 2-тармағы бірінші бөлігі 26) тармақшасының бірінші бөлігі "1 және 2-тармақтарында" деген сөздерден кейін ", "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 29-бабының 6-1-тармағында" деген сөздермен толықтырылсын.
38. "Өнеркәсіптік саясат туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
24-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тиісті саланы технологиялық болжамдауды жүзеге асыру, нысаналы технологиялық бағдарламаны әзірлеуге және іске асыруға жәрдемдесу, әлемдік технологиялық трендтерді мониторингтеу, жеделдетілген технологиялық даму үшін ағымдағы жағдайлар мен бәсекелестік артықшылықтарды, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілерінің қажеттіліктері мен мүдделілігін айқындау, тиісті саланың кәсіпкерлік субъектілері арасында инновациялық қызметтің үздік практикалары мен тәжірибесін таратуға жәрдемдесу, Қазақстан Республикасына шетелдік инвестицияларды тарту мақсатында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру технологиялық құзыреттердің салалық орталықтарының негізгі міндеттері болып табылады.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6, 8, 10 және 17-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

9. Антифрод-центр вправе предоставлять органам уголовного преследования данные по платежным транзакциям с признаками мошенничества, в том числе относящиеся к банковской и иной охраняемой законом тайне, в соответствии с законами Республики Казахстан.
10. Антифрод-центр осуществляет формирование и ведение баз данных о событиях и попытках осуществления платежной транзакции с признаками мошенничества, представляет к ним доступ лицам, участвующим в деятельности антифрод-центра, в режиме реального времени в порядке, определенном нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
11. Антифрод-центр осуществляет без согласия клиента обмен данными с финансовыми организациями, платежными организациями, операторами сотовой связи, органами уголовного преследования, обработку данных по платежным транзакциям с признаками мошенничества, включающими сведения о клиенте-физическом лице, его индивидуальном идентификационном номере, номере банковского счета и (или) платежной карточки, абонентском номере сотовой связи, документе, удостоверяющем личность, и другие сведения, необходимые для идентификации клиента и платежей и (или) переводов денег с его участием.";
3) пункт 4 статьи 50 после слов "законодательством Республики Казахстан о" дополнить словами "платежах и платежных системах,".
37. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях":
часть первую подпункта 26) части первой пункта 2 статьи 26 после слов "Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике" дополнить словами "пунктом 6-1 статьи 29 Закона Республики Казахстан "О связи",".
38. В Закон Республики Казахстан от 27 декабря 2021 года "О промышленной политике":
часть вторую статьи 24 изложить в следующей редакции:
"Основными задачами отраслевых центров технологических компетенций являются осуществление технологического прогнозирования соответствующей отрасли, содействие в разработке и реализации целевой технологической программы, мониторинг мировых технологических трендов, определение текущих условий и конкурентных преимуществ для ускоренного технологического развития, а также потребностей и заинтересованности субъектов частного предпринимательства, содействие в распространении наилучших практик и опыта инновационной деятельности среди субъектов предпринимательства соответствующей отрасли, осуществление международного сотрудничества с целью привлечения в Республику Казахстан иностранных инвестиций.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением пунктов 6, 8, 10 и 17 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ