Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 5 шілдедегі № 114-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 44-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы 11) тармақшасындағы "сомасының пайызымен көрсетiледi." деген сөздер "сомасының;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) және 13) тармақшалармен толықтырылсын:
"12) төленбеген кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары сомасының;
13) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу кезінде декларацияланбаған не анық емес декларацияланған қолма-қол ақша қаражаты сомасының және (немесе) ақша құралдары құнының пайызымен көрсетiледi.";
2) 233-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацындағы "іс-әрекеттер iрi залал келтiрмесе" деген сөздер "әрекеттерде қылмыстық жазаланатын iс-әрекет белгiлерi болмаса" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "іс-әрекет жеке тұлғаға, ұйымға немесе мемлекетке iрi залал келтiрмесе" деген сөздер "әрекетте қылмыстық жазаланатын iс-әрекет белгiлерi болмаса" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 238-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшадағы "есеп жүргізуден жалтару, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса" деген сөздер "есепке алуды жүргізуден жалтару" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бұрмаланған қаржылық есептiлiк жасау, бухгалтерлiк есепке алуда көрсетiлуге жататын деректердi жасыру, бухгалтерлік құжаттамаға ұйымның шаруашылық және қаржылық қызметі туралы көрінеу жалған ақпаратты енгізу, сол сияқты бухгалтерлiк құжаттаманы жою;";
екінші абзацтағы "елу" деген сөз "бір жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 239-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасындағы "есеп жүргізуден жалтару, егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын iс-әрекет белгiлерi болмаса" деген сөздер "есепке алуды жүргізуден жалтару" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 545-баптың бірінші абзацы "өткізу" деген сөзден кейін ", егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса," деген сөздермен толықтырылсын;
6) 549-баптың бірінші абзацы "беру" деген сөзден кейін ", егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 550-баптың бірінші абзацы "пайдалану" деген сөзден кейін ", егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса," деген сөздермен толықтырылсын;

О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 5 июля 2024 года № 114-VIII ЗРК
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) абзац второй части первой статьи 44 дополнить подпунктами 12) и 13) следующего содержания:
"12) суммы неуплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин;
13) суммы наличных денежных средств и (или) стоимости денежных инструментов, недекларированных либо недостоверно декларированных при перемещении через таможенную границу Евразийского экономического союза.";
2) в статье 233:
в абзаце первом части первой слова "деяния не причинили крупный ущерб" заменить словами "действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния";
в абзаце первом части второй слова "деяние не причинило крупный ущерб физическому лицу, организации или государству" заменить словами "действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния";
3) в статье 238:
в части первой:
в подпункте 1) слова ", если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния" исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) составления искаженной финансовой отчетности, сокрытия данных, подлежащих отражению в бухгалтерском учете, внесения в бухгалтерскую документацию заведомо ложной информации о хозяйственной и финансовой деятельности организации, а равно уничтожения бухгалтерской документации;";
в абзаце втором слово "пятидесяти" заменить словом "ста";
4) в подпункте 1) части первой статьи 239 слова ", если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния" исключить;
5) абзац первый статьи 545 после слова "Казахстан," дополнить словами "если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,";
6) абзац первый статьи 549 после слов "вида других" дополнить словами ", если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,";
7) абзац первый статьи 550 после слова "Кодекса," дополнить словами "если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния,";

8) 551-бапта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац "өзге де анық емес мәліметтерді мәлімдеуі" деген сөздерден кейін ", егер бұл әрекетте қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төленбеген кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары сомасының жиырма бес пайызы мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"төленбеген кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары сомасының елу пайызы мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
үшінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"декларацияланбаған не анық емес декларацияланған ақша қаражаты мен ақша құралдары тәркілене отырып, декларацияланбаған не анық емес декларацияланған қолма-қол ақша қаражаты сомасының және (немесе) ақша құралдары құнының жиырма бес пайызы мөлшерінде айыппұл салуға алып келеді.";
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе. Кедендік төлемдердің, салықтардың, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарының төленуге жататын сомалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептеледі.";
9) 684-баптың бірінші бөлігі "550," деген цифрлардан кейін "551 (үшінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
10) 720-баптың бірінші бөлігі "551" деген цифрлардан кейін "(бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 804-баптың бірінші бөлігінің 31) тармақшасы "550," деген цифрлардан кейін "551 (үшінші бөлігі)," деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

8) в статье 551:
в части первой:
абзац первый после слова "главы," дополнить словами "если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния,";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере двадцати пяти процентов от суммы неуплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф в размере пятидесяти процентов от суммы неуплаченных таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере двадцати пяти процентов от недекларированной либо недостоверно декларированной суммы наличных денежных средств и (или) стоимости денежных инструментов с конфискацией недекларированных либо недостоверно декларированных денежных средств и денежных инструментов.";
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание. Суммы таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, подлежащие уплате, исчисляются в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".";
9) часть первую статьи 684 после цифр "550," дополнить словами "551 (частью третьей),";
10) часть первую статьи 720 после цифр "551" дополнить словами "(частями первой, второй и четвертой)";
11) подпункт 31) части первой статьи 804 после цифр "550," дополнить словами "551 (часть третья),".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ