Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі, лотерея қызметі, денсаулық сақтау, мемлекеттік еңбек инспекциясы, мемлекеттік бақылау және артық заңнамалық регламенттеуді болғызбау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 8 шілдедегі № 116-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының азаматтық кодексіне (ерекше бөлім):
913-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "түбiртектің немесе өзге құжаттың", "түбiртекті немесе өзге құжатты" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билетінің", "электрондық лотерея билетін" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексiне:
307-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы "және өткізу" деген сөздерден кейін ", электрондық казино және интернет-казино қызметін ұйымдастыру" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне:
119-баптың оныншы бөлігінің бірінші және екінші абзацтарындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органды", "Еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган" деген сөздер тиісінше "еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесін", "Еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне:
1) 193-баптың 3-тармағының үшінші бөлігіндегі "бірыңғай операторына және" деген сөздер "бірыңғай операторына, лотерея операторына, сондай-ақ" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 324-бап мынадай мазмұндағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Осы Кодекстің 129-бабы 4-1-тармағының және 6-тармағының 4) тармақшасының қолданысы 2025 жылғы 1 шілдеге дейін тоқтатыла тұрсын.".
5. 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағында:
18) тармақшадағы "басшылықты және салааралық үйлестіруді" деген сөздер "мемлекеттік саясатты қалыптастыруды және іске асыруды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері (аумақтық бөлімшелер) – еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбек қатынастарын реттеу саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері;";
19) тармақша алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса, лотерейной деятельности, охраны здоровья, государственной инспекции труда, государственного контроля и исключения излишней законодательной регламентации
Закон Республики Казахстан от 8 июля 2024 года № 116-VIII ЗРК.
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года:
в части второй пункта 1 статьи 913 слова "квитанции или иного документа" заменить словами "электронного лотерейного билета".
2. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года:
в абзаце первом части первой статьи 307 слова "бизнесе, либо" заменить словами "бизнесе, организация деятельности электронного казино и интернет-казино либо".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года:
в абзацах первом и втором части десятой статьи 119 слова "местный орган по инспекции труда", "Местный орган по инспекции труда" заменить соответственно словами "территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду", "Территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду".
4. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года:
1) в части третьей пункта 3 статьи 193 слова "товаров и" заменить словами "товаров, оператора лотереи, а также";
2) статью 324 дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. Приостановить до 1 июля 2025 года действие пункта 4-1 и подпункта 4) пункта 6 статьи 129 настоящего Кодекса.".
5. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года:
1) в пункте 1 статьи 1:
в подпункте 18) слова "руководство и межотраслевую координацию" заменить словами "формирование и реализацию государственной политики";
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) территориальные подразделения уполномоченного государственного органа по труду (территориальные подразделения) – структурные подразделения уполномоченного государственного органа по труду, осуществляющие в пределах соответствующей административно-территориальной единицы полномочия в области регулирования трудовых отношений в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 19) исключить;

2) 12-баптың 7-тармағындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 16-бапта:
2) тармақшадағы ", сондай-ақ еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның қызметін үйлестіреді және қызметін тексеруді жүзеге асырады" деген сөздер алып тасталсын;
4) және 41-8) тармақшалар алып тасталсын;
4) 17-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Аумақтық бөлімшенің құзыреті"
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Аумақтық бөлімше:";
11) және 13) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасының талаптарын ескере отырып, жеке және заңды тұлғаларға еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесінен мәліметтер ұсынады.";
5) 22-баптың 1-тармағының 20) тармақшасындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 23-баптың 2-тармағының 22) тармақшасындағы "еңбек инспекциясы жөнiндегi жергілікті органның" деген сөздер "аумақтық бөлімшенің" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 156-баптың 11-тармағындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 170-баптың 5-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органды" деген сөздер "аумақтық бөлімшені" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 181-баптың 1-тармағының 3) тармақшасындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 182-баптың 2-тармағының 9) тармақшасындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 186-баптың 5-тармағындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 187-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 188-баптың 4-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган" деген сөздер "аумақтық бөлімше" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 188-1-баптың 3-тармағы бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган" деген сөздер "аумақтық бөлімше" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 189-баптың 2-тармағындағы "Еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органдарға" деген сөздер "Аумақтық бөлімшелерге" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в пункте 7 статьи 12 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
3) в статье 16:
в подпункте 2) слова ", а также координирует деятельность и осуществляет проверку деятельности местного органа по инспекции труда" исключить;
подпункты 4) и 41-8) исключить;
4) в статье 17:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Компетенция территориального подразделения";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Территориальное подразделение:";
подпункты 11) и 13) исключить;
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) представляет сведения из единой системы учета трудовых договоров физическим и юридическим лицам с учетом требований законодательства Республики Казахстан о персональных данных и их защите.";
5) в подпункте 20) пункта 1 статьи 22 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
6) в подпункте 22) пункта 2 статьи 23 слова "местного органа по инспекции труда" заменить словами "территориального подразделения";
7) в пункте 11 статьи 156 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
8) в подпунктах 1) и 2) пункта 5 статьи 170 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
9) в подпункте 3) пункта 1 статьи 181 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
10) в подпункте 9) пункта 2 статьи 182 слова "уполномоченному государственному органу по труду и местному органу по инспекции труда" заменить словами "в уполномоченный государственный орган по труду и территориальное подразделение";
11) в пункте 5 статьи 186 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
12) в подпункте 1) пункта 2 статьи 187 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
13) в абзаце первом части первой пункта 4 статьи 188 слова "местным органом по инспекции труда" заменить словами "территориальным подразделением";
14) в абзаце первом части первой пункта 3 статьи 188-1 слова "местным органом по инспекции труда" заменить словами "территориальным подразделением";
15) в пункте 2 статьи 189 слова "местные органы по инспекции труда" заменить словами "территориальные подразделения";

16) 190-бапта:
9-тармақтың 2) тармақшасындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
14-тармақтағы "еңбек инспекциясы жөніндегі тиісті жергілікті органға" деген сөздер "тиісті аумақтық бөлімшеге" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 191-баптың 2-тармағының 3) және 4) тармақшаларындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органының" деген сөздер "аумақтық бөлімшесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 200-баптың бірінші бөлігіндегі "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті орган" деген сөздер "аумақтық бөлімше" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. 2020 жылғы 7 шілдедегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне:
1) 1-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 133-1), 208-1), 208-2) және 294-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"133-1) консультативтік байқау – психикаға белсенді әсер ететін затты қатерлі тұтынатын және (немесе) құмар ойындарға патологиялық әуестігі бар адамды медициналық байқау;";
"208-1) психикаға белсенді әсер ететін заттарды қатерлі тұтыну – тәуелділік синдромының белгілерінсіз тәндік және (немесе) психикалық және (немесе) құқықтық салдарға алып келген медициналық емес мақсатта тұтыну;";
"208-2) психикаға белсенді әсер ететін затты тұтыну фактісін және масаң күйде болуын анықтау үшін медициналық куәландыру – уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен, психикалық денсаулықты сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында жүргізілетін, адамды есірткілік, алкогольдік масаң күйін және басқа да психикаға белсенді әсер ететін заттардан масаң күйін анықтау мақсатында зерттеп-қарау;";
"294-3) энергетикалық сусын – кофе мен шайды қоспағанда, сергіту әсерін көрсететін, құрамында кофеин және оны қамтитын өсімдіктер (өсімдік сығындылары), таурин, гуарана, мате, сондай-ақ дәрілік өсімдіктер мен олардың сығындылары, қант, минералды заттар, жеңіл қорытылатын көмірсулар, дәрумендер мен дәрумен тәрізді заттар, энергетикалық алмасу субстраттары мен стимуляторлары бар, шамадан тыс тұтынылуы кезінде адам организміне теріс әсер ететін алкогольсіз және алкоголі аз сусын;";
2) 45-баптың 7-тармағында:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарнама мониторингінің объектілері масс-медиа және сыртқы (көрнекі) жарнама болып табылады.";
төртінші бөліктің 3) тармақшасындағы "бұқаралық ақпарат құралдары" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;

16) в статье 190:
в подпункте 2) пункта 9 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
в пункте 10 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение";
в пункте 14 слова "соответствующий местный орган по инспекции труда" заменить словами "соответствующее территориальное подразделение";
17) в подпунктах 3) и 4) пункта 2 статьи 191 слова "местного органа по инспекции труда" заменить словами "территориального подразделения";
18) в части первой статьи 200 слова "местным органом по инспекции труда" заменить словами "территориальным подразделением".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения":
1) пункт 1 статьи 1 дополнить подпунктами 133-1), 208-1), 208-2) и 294-3) следующего содержания:
"133-1) консультативное наблюдение – медицинское наблюдение за лицом с пагубным употреблением психоактивного вещества и (или) лицом с патологическим влечением к азартным играм;";
"208-1) пагубное употребление психоактивных веществ – немедицинское употребление, которое привело к физическим и (или) психическим, и (или) правовым последствиям без признаков синдрома зависимости;
208-2) медицинское освидетельствование для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения – обследование лица с целью установления состояния наркотического, алкогольного опьянений и опьянений от других психоактивных веществ, проводимое в государственных организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в области охраны психического здоровья, в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
"294-3) энергетический напиток – безалкогольный и слабоалкогольный напиток, имеющий в своем составе кофеин и содержащие его растения (растительные экстракты), таурин, гуарану, мате, а также лекарственные растения и их экстракты, оказывающие тонизирующее действие, сахар, минеральные вещества, легко усвояемые углеводы, витамины и витаминоподобные вещества, субстраты и стимуляторы энергетического обмена, оказывающий негативное влияние на организм человека при его чрезмерном употреблении, за исключением кофе и чая;";
2) в пункте 7 статьи 45:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Объектами мониторинга рекламы являются масс-медиа и наружная (визуальная) реклама.";
в подпункте 3) части четвертой слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";

3) мынадай мазмұндағы 108-1-баппен толықтырылсын:
"108-1-бап. Энергетикалық сусындарды тұтыну профилактикасы және тұтынуды шектеу
1. Энергетикалық сусындарды тұтыну профилактикасы және тұтынуды шектеу халық денсаулығын оларды тұтыну салдарынан сақтауға және инфекциялық емес аурулардың пайда болуының алдын алуға бағытталған.
2. Энергетикалық сусындарды:
1) жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға;
2) сауда автоматтары, өзге де электрондық немесе механикалық құрылғылар арқылы сатушының тікелей қатысуынсыз;
3) сәйкестікті бағалау (растау) туралы құжаттарсыз өткізуге тыйым салынады.
3. Энергетикалық сусындарды таңбалау Қазақстан Республикасының заңнамасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Энергетикалық сусындарды сату кезінде энергетикалық сусындар саудасын жүзеге асыратын адамдар сатып алушының жиырма бір жасқа толғанына күмән туындаған жағдайда:
1) жеке басты куәландыратын құжатты көрсетуін талап етуге;
2) егер жеке басты куәландыратын құжат көрсетілмеген жағдайда, энергетикалық сусындарды сатудан бас тартуға міндетті.
5. Энергетикалық сусындарды сату жүзеге асырылатын орындардағы көрнекі жерде мынадай мазмұндағы: "Энергетикалық сусындарды жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға сатуға тыйым салынады." деген жазба орналастырылуға тиіс.";
4) 165-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен психикаға белсенді әсер ететін затты тұтыну фактісін және масаң күйде болуын анықтау үшін медициналық куәландырудың ұйымдастырылуын және жүргізілуін қамтамасыз етеді.";
5) 166-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Психиатр-дәрігер психиатриялық сараптама мен психиатриялық, оның ішінде құқыққа қайшы және (немесе) қоғамға қауіпті іс-әрекеттер жасауға бейімділігі бар психикалық және мінез-құлықтық бұзушылықтардың (аурулардың) бар-жоғына куәландыруды жүргізеді.";
6) 20-тараудың 1-параграфы мынадай мазмұндағы 176-1-баппен толықтырылсын:
"176-1-бап. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамды консультативтік байқау
1. Консультативтік байқау психикаға белсенді әсер ететін затты қатерлі тұтынған адамға және (немесе) құмар ойындарға патологиялық әуестігі бар адамға белгіленеді.
2. Консультативтік байқау психиатр-дәрігердің ұдайы қарап-тексерулері арқылы адамның психикалық денсаулық жағдайын байқауды және оған қажетті медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді көздейді.

3) дополнить статьей 108-1 следующего содержания:
"Статья 108-1. Профилактика и ограничение потребления энергетических напитков
1. Профилактика и ограничение потребления энергетических напитков направлены на защиту здоровья населения от последствий их потребления и предупреждение возникновения неинфекционных заболеваний.
2. Запрещается реализация энергетических напитков:
1) лицам в возрасте до двадцати одного года;
2) без непосредственного участия продавца посредством торговых автоматов, иных электронных или механических устройств;
3) без наличия документов об оценке (о подтверждении) соответствия.
3. Маркировка энергетических напитков осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также требованиями международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан.
4. При продаже энергетических напитков лица, осуществляющие торговлю энергетическими напитками, в случае возникновения сомнения в достижении покупателем двадцати одного года обязаны:
1) требовать предъявления документа, удостоверяющего личность;
2) отказывать в продаже энергетических напитков в том случае, если не был предъявлен документ, удостоверяющий личность.
5. В местах, где осуществляется продажа энергетических напитков, на видном месте должна быть размещена надпись следующего содержания: "Запрещена продажа энергетических напитков лицам в возрасте до двадцати одного года.";
4) пункт 1 статьи 165 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) обеспечивает организацию и проведение медицинского освидетельствования для установления факта употребления психоактивного вещества и состояния опьянения в порядке, определяемом уполномоченным органом.";
5) пункт 7 статьи 166 дополнить частью второй следующего содержания:
"Врач-психиатр проводит психиатрическую экспертизу и психиатрическое освидетельствование, в том числе на наличие психического и поведенческого расстройства (заболевания) со склонностью к совершению противоправных и (или) общественно опасных деяний.";
6) параграф 1 главы 20 дополнить статьей 176-1 следующего содержания:
"Статья 176-1. Консультативное наблюдение за лицом с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями)
1. Консультативное наблюдение устанавливается за лицом с пагубным употреблением психоактивного вещества и (или) лицом с патологическим влечением к азартным играм.
2. Консультативное наблюдение предполагает наблюдение за состоянием психического здоровья лица путем регулярных осмотров врачом-психиатром и оказание ему необходимой медико-социальной помощи.

3. Консультативтік байқаудағы адам психикалық жағдайы өзгерген кезде куәландырылуы және психиатр-дәрігерлер комиссиясының шешімі бойынша динамикалық байқауға ауыстырылуы мүмкін.
4. Консультативтік байқау көрсету тәртібін уәкілетті орган бекітеді.";
7) 273-баптың 6-тармағы "(аурулары) бар" деген сөздерден кейін ", динамикалық байқауда" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 2021 жылғы 2 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экология кодексіне:
21-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "бұқаралық ақпарат құралдарында, мерзімді және арнаулы баспа басылымдарында және өзге де ақпараттық өнімде, интернет-ресурстарда, өзге де жалпыға бірдей қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық құралдарды қолдана отырып" деген сөздер "масс-медиада, телекоммуникация желілерінде немесе онлайн-платформаларда" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
50-бапта:
4-тармақтың екінші бөлігі 1-9) тармақшасының жетінші абзацындағы "ұсыну банк құпиясын жария ету болып табылмайды." деген сөздер "ұсыну;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 1-10) тармақшамен толықтырылсын:
"1-10) банктердің мемлекеттік кірістер органына қызметі құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу болып табылатын, оған қатысты камералдық бақылау жүзеге асырылатын заңды тұлғаның банктік шоттарының бар-жоғы және олардың нөмірлері, шоттарындағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсынуы банк құпиясын жария ету болып табылмайды.";
6-тармақ мынадай мазмұндағы ж) тармақшамен толықтырылсын:
"ж) қызметі құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу болып табылатын заңды тұлғаға қатысты камералдық бақылауды жүзеге асыру мақсатында мемлекеттік кірістер органдарына беріледі.".
9. "Жарнама туралы" 2003 жылғы 19 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 8-баптың 1-тармағының төртінші бөлігіндегі "бұқаралық ақпарат құралдары", "бұқаралық ақпарат құралдарының" деген сөздер тиісінше "масс-медиа", "масс-медианың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-баптың 1-1-тармағы 8) тармақшасындағы "безендіру жатпайды." деген сөздер "безендіру;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) спорт құрылысжайларының ішінде орналастырылған букмекерлік кеңселердің немесе тотализаторлардың жарнамасы жатпайды.";
3) 13-бап мынадай мазмұндағы 1-4 және 1-5-тармақтармен толықтырылсын:
"1-4. Букмекерлік кеңселерді және (немесе) тотализаторларды:
1) букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор орналасқан жерде, спорт құрылысжайларының ішінде және спортшылардың керек-жарақтарында орналасқан жарнаманы қоспағанда, сыртқы (көрнекі);

3. При изменении психического состояния лицо, находящееся на консультативном наблюдении, может быть освидетельствовано и по решению комиссии врачей-психиатров переведено на динамическое наблюдение.
4. Порядок оказания консультативного наблюдения утверждается уполномоченным органом.";
7) пункт 6 статьи 273 дополнить словами ", состоящих на динамическом наблюдении".
7. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 2 января 2021 года:
в подпункте 4) пункта 1 статьи 21 слова "средствах массовой информации, в периодических и специальных печатных изданиях и иной информационной продукции, на интернет-ресурсах, с применением иных общедоступных информационно-коммуникационных средств" заменить словами "масс-медиа, сетях телекоммуникаций или на онлайн-платформах".
8. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан":
в статье 50:
часть вторую пункта 4 дополнить подпунктом 1-10) следующего содержания:
"1-10) представление банками органу государственных доходов сведений о наличии банковских счетов и их номерах, остатках и движении денег на счетах юридического лица, деятельностью которого являются организация и проведение азартных игр и (или) пари, в отношении которого осуществляется камеральный контроль;";
пункт 6 дополнить подпунктом ж) следующего содержания:
"ж) органам государственных доходов в целях осуществления камерального контроля в отношении юридического лица, деятельностью которого являются организация и проведение азартных игр и (или) пари.".
9. В Закон Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года "О рекламе":
1) в части четвертой пункта 1 статьи 8 слова "средств массовой информации" заменить словом "масс-медиа";
2) пункт 1-1 статьи 11 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) реклама букмекерских контор или тотализаторов, размещенная внутри спортивных сооружений.";
3) статью 13 дополнить пунктами 1-4 и 1-5 следующего содержания:
"1-4. Запрещается реклама букмекерских контор и (или) тотализаторов:
1) наружная (визуальная), за исключением расположенной в месте расположения букмекерской конторы и (или) тотализатора, внутри спортивных сооружений и на экипировке спортсменов;

2) көлік құралдарында;
3) масс-медиа саласындағы уәкілетті органда тіркелген бұқаралық ақпарат құралдарында спорт тақырыбы бағытындағы, сондай-ақ отандық телеарналардың халықаралық спорттық жарыстарды тікелей трансляциялау кезіндегі жарнаманы қоспағанда, масс-медиада, кино-, бейне- және анықтамалық қызметтер көрсетуде жарнамалауға тыйым салынады.
1-5. Букмекерлік кеңселердің және (немесе) тотализаторлардың жарнамасында букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың тек атауы, тауар белгісінің элементтері, орналасқан жері, интернет-ресурсы (ол болған кезде), букмекерлік кеңсе және (немесе) тотализатор қызметімен айналысуға арналған лицензияның берілген күні, қолданылу мерзімі мен нөмірі қамтылуы мүмкін.";
4) 14-2-баптың 1-тармағының 1) және 2) тармақшаларындағы "телерадио хабарларын тарату" деген сөздер "масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 17-1-баптың 2-тармағының бірінші абзацындағы "Телерадио хабарларын тарату" деген сөздер "Масс-медиа" деген сөздермен ауыстырылсын.
10. "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
40-бап мынадай мазмұндағы 1-5-тармақпен толықтырылсын:
"1-5. Байланыс операторларының халықтың ұялы байланысының абоненттік құрылғыларына электрондық казиноның, интернет-казиноның жарнамасын, сондай-ақ құмар ойындардың және (немесе) бәс тігудің жарнамасын қамтитын мәтіндік хабарлар жіберу бойынша қызметтер көрсетуіне тыйым салынады.".
11. "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
10-баптың 7) тармақшасындағы "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) бірыңғай есепке алу жүйесі – телекоммуникация желілері арқылы букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың аппараттық-бағдарламалық кешеніне қосылған және қолма-қол ақшамен және қолма-қол ақшасыз төлемдерді, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып қабылдауды (жүзеге асыруды), ұтыстарды төлеуді қамтамасыз ететін, сондай-ақ бәс тігуге әрбір қатысушы, бәс тігуге әрбір қатысушы бойынша бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер (оның ішінде электрондық), бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты дербестендірілген жинауды, өңдеу мен сақтауды және осы Заңда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдар жиынтығы;";
7-2) тармақшадағы "өзін шектеген жеке тұлға" деген сөздер "өзін шектеген Қазақстан Республикасының азаматы" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) на транспортных средствах;
3) в масс-медиа, кино-, видео- и справочном обслуживании, за исключением рекламы в средствах массовой информации, зарегистрированных в уполномоченном органе в области масс-медиа, со спортивной тематической направленностью, а также при прямой трансляции отечественными телеканалами международных спортивных соревнований.
1-5. Реклама букмекерских контор и (или) тотализаторов может содержать только наименование, элементы товарного знака, место нахождения, интернет-ресурс (при наличии такового) букмекерской конторы и (или) тотализатора, дату выдачи, срок действия и номер лицензии на занятие деятельностью букмекерской конторы и (или) тотализатора.";
4) в подпунктах 1) и 2) пункта 1 статьи 14-2 слово "телерадиовещания" заменить словом "масс-медиа";
5) в абзаце первом пункта 2 статьи 17-1 слово "телерадиовещания" заменить словом "масс-медиа".
10. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи":
статью 40 дополнить пунктом 1-5 следующего содержания:
"1-5. Операторам связи запрещается оказывать услуги по рассылке текстовых сообщений на абонентские устройства сотовой связи населения, содержащих рекламу электронного казино, интернет-казино, а также рекламу азартных игр и (или) пари.".
11. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей":
в подпункте 7) статьи 10 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду".
12. В Закон Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе":
1) преамбулу исключить;
2) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) единая система учета – совокупность программного обеспечения и технических средств, подключенных посредством сетей телекоммуникаций к аппаратно-программному комплексу букмекерской конторы и (или) тотализатора и обеспечивающих прием (осуществление) наличных и безналичных платежей, в том числе с использованием электронных денег, выплату выигрышей, а также осуществляющих персонифицированный сбор, обработку и хранение информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним и иные функции, предусмотренные настоящим Законом;";
в подпункте 7-2) слова "физическое лицо, ограничившее" заменить словами "гражданин Республики Казахстан, ограничивший";

мынадай мазмұндағы 7-3) тармақшамен толықтырылсын:
"7-3) мерчент ID – төлем жүйелерін пайдалана отырып, шетелдік компанияны төлем және (немесе) ақша аударымын алушы ретінде сәйкестендіретін символдардың бірегей жиынтығы;";
17-3) тармақша алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының мақсаты мен міндеттері
1. Азаматтардың, қоғам мен мемлекеттің мүддесі үшін ойын бизнесі саласындағы қызметті жүзеге асыруға байланысты қоғамдық қатынастарды реттеу Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының мақсаты болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасының міндеттері:
1) ойын бизнесі саласындағы қызметтің шарттарын және оны ұйымдастыру тәртібін айқындау;
2) ойын бизнесі саласында мемлекеттік бақылау мен реттеудің ұйымдастырушылық негіздерін белгілеу.";
4) 6-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ шетелдік букмекерлік кеңселер мен тотализаторлардың интернет-ресурстарына;
2-2) .KZ немесе .ҚАЗ домендік атаулармен тіркелгендерден және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес тіркеу есебіне қойылғандардан басқа, тотализатордың немесе букмекерлік кеңсенің электрондық кассаларына;";
9) тармақшадағы "сот актісі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз деп танылған" деген сөздер "осы Заңға сәйкес уәкілетті органның шешімі бойынша Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болып табылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Қызметі Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болып табылатын шетелдік ойын бизнесін ұйымдастырушылардың тізбесі
Уәкілетті орган қызметі Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болып табылатын шетелдік ойын бизнесін ұйымдастырушылардың тізбесін (бұдан әрі – тізбе) жүргізеді және оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
Тізбеде қызметі Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз болып табылатын шетелдік ойын бизнесін ұйымдастырушылардың мерчент ID деректері және уәкілетті орган айқындайтын өзге де мәліметтер қамтылады.
Көрсетілетін төлем қызметтерін берушілер уәкілетті органның интернет-ресурсында мұндай ақпарат орналастырылған күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң тізбеге енгізілгені туралы хабардар етілген болып есептеледі.";
6) 8-баптың 1-тармағында:
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3), 4-4) және 5-1) тармақшалармен толықтырылсын:

дополнить подпунктом 7-3) следующего содержания:
"7-3) мерчент ID – уникальный набор символов, идентифицирующих иностранную компанию как получателя платежа и (или) перевода денег с использованием платежных систем;";
подпункт 17-3) исключить;
3) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Цель и задачи законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
1. Целью законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе является регулирование общественных отношений, связанных с осуществлением деятельности в сфере игорного бизнеса, в интересах граждан, общества и государства.
2. Задачи законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе:
1) определение условий и порядка организации деятельности в сфере игорного бизнеса;
2) установление организационных основ государственного контроля и регулирования в сфере игорного бизнеса.";
4) в пункте 2 статьи 6:
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) интернет-ресурсы иностранных букмекерских контор и тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;
2-2) электронные кассы тотализатора или букмекерской конторы, кроме тех, которые зарегистрированы под доменными именами .KZ или .ҚАЗ и поставлены на регистрационный учет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 9) слова "признана незаконной на территории Республики Казахстан на основании судебного акта" заменить словами "является незаконной на территории Республики Казахстан по решению уполномоченного органа в соответствии с настоящим Законом";
5) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Перечень иностранных организаторов игорного бизнеса, деятельность которых является незаконной на территории Республики Казахстан
Уполномоченный орган ведет перечень иностранных организаторов игорного бизнеса, деятельность которых является незаконной на территории Республики Казахстан (далее – перечень), и размещает его на своем интернет-ресурсе.
Перечень включает данные мерчент ID иностранных организаторов игорного бизнеса, деятельность которых является незаконной на территории Республики Казахстан, и иные сведения, определяемые уполномоченным органом.
Поставщики платежных услуг считаются уведомленными о включении в перечень по истечении пяти рабочих дней со дня размещения такой информации на интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
6) в пункте 1 статьи 8:
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3), 4-4) и 5-1) следующего содержания:

"4-1) бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі және бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру қағидаларын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әзірлейді және бекітеді;
4-2) бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен, ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісу бойынша бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғаны айқындау қағидаларын және оған қойылатын біліктілік талаптарын әзірлейді және бекітеді;
4-3) бәс тігуге қатысушыларға ұтыстарды төлеу кезінде бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлға алатын комиссияның мөлшерін бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен келісу бойынша белгілейді;
4-4) бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғамен ынтымақтастық мерзімін, оны ұзарту немесе тоқтату шарттарын айқындайды;";
"5-1) бекітілген қағидаларға және біліктілік талаптарына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғаны айқындайды;";
7-2) тармақша алып тасталсын;
7-3) тармақша "интернет-казино" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасында ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялары жоқ шетелдік букмекерлік кеңселер және (немесе) тотализаторлар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-5) және 7-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ойын бизнесі қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
7-6) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдардың тізімін жүргізеді;";
7) 12-бапта:
12-тармақтағы "мөлшерлемелерді есепке алу орталығында" деген сөздер "бірыңғай есепке алу жүйесінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Ойын бизнесін ұйымдастырушы ойын мекемесінде, букмекерлік кеңсенің және тотализатордың үй-жайларында, казино мен ойын автоматтары залының кассаларында, букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың кассалары мен электрондық кассаларында, өзінің интернет-ресурстарында (олар болған кезде) көрнекі жерге құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуді орналастырады.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертуде болжамды теріс салдар қамтылуға тиіс.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертудің мәтінін, эскиздерін уәкілетті орган бекітеді.";

"4-1) разрабатывает и утверждает правила функционирования единой системы учета и передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4-2) разрабатывает и утверждает правила определения юридического лица, обеспечивающего функционирование единой системы учета, и предъявляемые к нему квалификационные требования по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности, уполномоченным органом в сфере информатизации и Национальным Банком Республики Казахстан;
4-3) устанавливает размер комиссии, взимаемой юридическим лицом, обеспечивающим функционирование единой системы учета, при выплате выигрышей участникам пари по согласованию с уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности;
4-4) определяет срок сотрудничества с юридическим лицом, обеспечивающим функционирование единой системы учета, условия его пролонгации или прекращения;";
"5-1) определяет юридическое лицо, обеспечивающее функционирование единой системы учета, в соответствии с утвержденными правилами и квалификационными требованиями;";
подпункт 7-2) исключить;
подпункт 7-3) после слова "интернет-казино" дополнить словами ", иностранных букмекерских контор и (или) тотализаторов, не имеющих лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан,";
дополнить подпунктами 7-5) и 7-6) следующего содержания:
"7-5) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере деятельности игорного бизнеса в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7-6) ведет список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари;";
7) в статье 12:
в пункте 12 слова "центре учета ставок" заменить словами "единой системе учета";
дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Организатор игорного бизнеса размещает в игорном заведении, помещениях букмекерской конторы или тотализатора, кассах казино и зала игровых автоматов, кассах и электронных кассах букмекерской конторы и (или) тотализатора, на собственных интернет-ресурсах (при наличии таковых) на видном месте предупреждение о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари.
Предупреждение о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари должно содержать предполагаемые негативные последствия.
Текст, эскизы предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари утверждаются уполномоченным органом.";

8) 12-1-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар мәліметтерді беру бойынша автоматтандырылған өзара іс-қимылды қамтамасыз ету мақсатында аппараттық-бағдарламалық кешендерді мемлекеттік кірістер органдарының және қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйелерімен интеграциялауды қамтамасыз етуге міндетті.
Букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешендерін мемлекеттік кірістер органдарының және қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйелерімен интеграциялау арқылы беруге жататын мәліметтерді беру тәртібін, олардың тізбесі мен нысанын тиісті мемлекеттік органдар белгілейді.";
9) мынадай мазмұндағы 12-2-баппен толықтырылсын:
"12-2-бап. Бірыңғай есепке алу жүйесі
1. Бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін уәкілетті орган бекітілген қағидалар мен біліктілік талаптарына сәйкес айқындаған заңды тұлға қамтамасыз етеді.
2. Бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлғаға мынадай талаптар қойылады:
1) серверлері Қазақстан Республикасының аумағында орналастырылған бірыңғай есепке алу жүйесінің функцияларын жүзеге асыруға мүмкіндік беретін бағдарламалық-техникалық құралдардың болуы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде төлем қызметтерін көрсетуге арналған есептік тіркеуден өту немесе банк операцияларын жүргізуге лицензиясының болуы.
3. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының аумағында тіркелмеген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдардың тізбесіне енгізілген;
3) атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар және атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген;
4) экономикалық қызмет саласындағы қылмыстар не ауырлығы орташа қасақана қылмыстар, ауыр қылмыстар, аса ауыр қылмыстар үшін заңда белгіленген тәртіппен жойылмаған немесе алынбаған сотталғандығы бар адамдар және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен терроризмді және экстремизмді қаржыландыруға байланысты тұлғалар тізбесіне енгізілген адамдар құрылтайшылары (қатысушылары) және (немесе) атқарушы органы және (немесе) үлестес тұлғасы болып табылатын заңды тұлғалар бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заңды тұлға ретінде әрекет ете алмайды.";

8) статью 12-1 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, обязаны обеспечить интеграцию аппаратно-программных комплексов с информационными системами органов государственных доходов и уполномоченного органа по финансовому мониторингу в целях обеспечения автоматизированного взаимодействия по передаче сведений.
Порядок, перечень и форма сведений, подлежащих передаче посредством интеграции аппаратно-программных комплексов организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерской конторы и (или) тотализатора, с информационными системами органов государственных доходов и уполномоченного органа по финансовому мониторингу, устанавливаются соответствующими государственными органами.";
9) дополнить статьей 12-2 следующего содержания:
"Статья 12-2. Единая система учета
1. Функционирование единой системы учета обеспечивает юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в соответствии с утвержденными правилами и квалификационными требованиями.
2. К юридическому лицу, обеспечивающему функционирование единой системы учета, предъявляются следующие требования:
1) наличие программно-технических средств, позволяющих осуществлять функции единой системы учета, сервера которых размещены на территории Республики Казахстан;
2) прохождение учетной регистрации на предоставление платежных услуг в Национальном Банке Республики Казахстан или наличие лицензии на проведение банковских операций.
3. Не могут выступать в качестве юридического лица, обеспечивающего функционирование единой системы учета, юридические лица:
1) не зарегистрированные на территории Республики Казахстан;
2) включенные в перечень организаций, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) имеющие неисполненные обязательства по исполнительным документам и включенные уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников;
4) учредителями (участниками) и (или) исполнительным органом, и (или) аффилированным лицом которых являются лица, имеющие не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость за преступления в сфере экономической деятельности либо умышленные преступления средней тяжести, тяжкие преступления, особо тяжкие преступления, и (или) лица, включенные в перечень лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";

10) 13-баптың 1-тармағының 1-2) тармақшасындағы "негіздегі үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң)" деген сөздер "негіздегі казино қызметі жүзеге асырылатын үш жұлдыздан кем емес санаттағы қонақүй кешеніндегі ғимараттың (ғимарат, құрылыс, құрылысжай бөліктерінің)" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 15-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге:
1) жиырма бір жасқа дейінгі жеке тұлғалардың;
2) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдардың;
3) мүліктік өндіріп алу туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелері бар, атқарушылық құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды және осы саладағы қызметті мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын уәкілетті орган Борышкерлердің бірыңғай тізіліміне енгізген адамдардың қатысуына тыйым салынады.";
2-тармақтың 18) тармақшасындағы "өзге де" деген сөздер "уәкілетті орган бекіткен, ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларында көзделген өзге де" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің қағидалары уәкілетті орган бекіткен ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына сәйкес болуға тиіс.";
12) 15-1-бапта:
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жиырма бір жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы уәкілетті органға өзін құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдардың тізіміне енгізу туралы өтініш беру арқылы өзінің алты айдан он жылға дейінгі мерзімге құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын өз бетінше шектей алады.
Өтініште тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын шектеу мерзімі, жеке немесе электрондық-цифрлық қолтаңба қамтылуға тиіс. Берілген өтініш қайтарылуға немесе кері қайтарып алуға жатпайды.
2. Жақын туыстары, отбасы мүшелері азаматтың әрекет қабілетін шектеу туралы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде уәкілетті органға мұндай адамды құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар тізіміне енгізу туралы өтінішпен жүгінуге құқылы.

10) подпункт 1-2) пункта 1 статьи 13 после слова "основании" дополнить словами "в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд, в котором осуществляется деятельность казино";
11) в статье 15:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Запрещается участие в азартных играх и (или) пари:
1) физических лиц в возрасте до двадцати одного года;
2) лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари;
3) лиц, имеющих неисполненные обязательства по исполнительным документам об имущественных взысканиях, включенных уполномоченным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере обеспечения исполнения исполнительных документов, в Единый реестр должников.";
подпункт 18) пункта 2 дополнить словами ", предусмотренные типовыми правилами работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденными уполномоченным органом";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Правила работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари должны соответствовать типовым правилам работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденным уполномоченным органом.";
12) в статье 15-1:
пункты 1, 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"1. Гражданин Республики Казахстан, достигший двадцатиоднолетнего возраста, может самостоятельно ограничить себя в участии в азартных играх и (или) пари сроком от шести месяцев до десяти лет путем подачи заявления в уполномоченный орган о включении себя в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.
Заявление должно содержать фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), данные документа, удостоверяющего личность, срок ограничения в участии в азартных играх и (или) пари, личную или электронно-цифровую подпись. Поданное заявление не подлежит возврату или отзыву.
2. Близкие родственники, члены семьи на основании вступившего в законную силу решения суда об ограничении дееспособности гражданина вправе обратиться в уполномоченный орган с заявлением о включении такого лица в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.

3. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар тізіміне енгізу туралы өтініш беру, сондай-ақ тізімді жүргізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар туралы ақпарат құпия болып табылады.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар туралы ақпаратқа қол жеткізе алатын тұлғалар өтініш берушінің немесе оның заңды өкілінің келісімінсіз не өзге де заңды негіз болмаса, оны таратуға жол бермеу талабын сақтау арқылы оның құпиялылығын қамтамасыз етеді.
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар туралы мәліметтер кәсіптік, қызметтік қажеттілікке, сондай-ақ еңбек қатынастарына байланысты белгілі болған адамдар оның құпиялылығын қамтамасыз етуге міндетті.
Кәсіптік, қызметтік қажеттілікке қарай, сондай-ақ еңбек қатынастарына байланысты құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар тізіміне қол жеткізу құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға уәкілетті органның атына жекелеген сұрау салулар бойынша және құпиялылықты қамтамасыз ету мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзге де талаптарды сақтау шартымен қамтамасыз етілуі мүмкін.
4. Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын шектеу мерзімі өткенге дейін Қазақстан Республикасының азаматы шектеуді жаңа мерзімге ұзарту туралы өтініш бере алады.
5. Уәкілетті орган құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуын өзін-өзі шектеу мерзімі аяқталған күннен кейін құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар тізіміне енгізілген адамдарды тізімнен алып тастайды.
Осы баптың 2-тармағына сәйкес құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар тізіміне енгізілген адамды уәкілетті орган азаматтың әрекет қабілетін шектеудің күшін жою туралы заңды күшіне енген сот шешімі негізінде тізімнен алып тастайды.";
6-тармақта:
екінші бөліктегі "мөлшерлемелерді есепке алу орталығының" деген сөздер "бірыңғай есепке алу жүйесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Мөлшерлемелерді есепке алу орталығы" деген сөздер "Бірыңғай есепке алу жүйесі" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
"7. Ойын бизнесін ұйымдастырушылар осы Заңның 15-бабының 1-тармағына сәйкес құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуына тыйым салу белгіленген жеке тұлғаларға құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға рұқсат етуден бас тартады.".

3. Порядок подачи заявления о включении в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, а также ведения списка определяется уполномоченным органом.
Информация о лицах, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, является конфиденциальной.
Лица, получающие доступ к информации о лицах, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, обеспечивают ее конфиденциальность путем соблюдения требования не допускать ее распространения без согласия заявителя или его законного представителя либо наличия иного законного основания.
Лица, которым стали известны сведения о лицах, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари в связи с профессиональной, служебной необходимостью, а также трудовыми отношениями, обязаны обеспечивать их конфиденциальность.
В силу профессиональной, служебной необходимости, а также в связи с трудовыми отношениями доступ к списку лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, может быть обеспечен правоохранительным, специальным государственным органам, Национальному Банку Республики Казахстан и уполномоченному органу по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций по отдельным запросам в адрес уполномоченного органа и при условии обеспечения конфиденциальности и соблюдения иных требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. До истечения срока ограничения участия в азартных играх и (или) пари гражданин Республики Казахстан может подать заявление о продлении ограничения на новый срок.
5. Уполномоченный орган после дня окончания срока самоограничения в участии в азартных играх и (или) пари исключает из списка лицо, включенное в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари.
Лицо, включенное в список лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, исключается из списка уполномоченным органом на основании вступившего в законную силу решения суда об отмене ограничения дееспособности гражданина.";
в пункте 6:
в части второй слова "центра учета ставок" заменить словами "единой системы учета";
в части третьей слова "Центр учета ставок обязан" заменить словами "Единая система учета обязана";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Организаторы игорного бизнеса отказывают в доступе к участию в азартных играх и (или) пари физическим лицам, которым установлен запрет на участие в азартных играх и (или) пари в соответствии с пунктом 1 статьи 15 настоящего Закона.".

13. "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
80-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 15-2) тармақшамен толықтырылсын:
"15-2) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді сақтамағаны үшін;".
14. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына:
215-баптың 5-тармағындағы "түбіртектер немесе өзге де құжаттар", "түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды", "түбіртектің немесе өзге де құжаттың" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттері", "электрондық лотерея билеттерін", "электрондық лотерея билетінің" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" 2012 жылғы 13 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
51-баптың 14-тармағының 11) тармақшасы екінші бөлігінің жетінші абзацы "құмар ойындарға" деген сөздерден кейін "және (немесе) ақшаға, заттарға және өзге де құндылықтарға бәс тігуге" деген сөздермен толықтырылсын.
16. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
26-баптың 2-тармағының 11) тармақшасы екінші бөлігінің жетінші абзацы "құмар ойындарға" деген сөздерден кейін "және (немесе) ақшаға, заттарға және өзге де құндылықтарға бәс тігуге" деген сөздермен толықтырылсын.
17. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 12-баптың 1-тармағында:
бірінші абзацтағы ", сондай-ақ көрсетілген функцияларды орындауға уәкілеттік берілген кандидаттар болып табылатын адамдардың" деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақша "сақтау бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді қабылдайды." деген сөздер "сақтау;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген анықтамаға жататын ойын мекемелерінде құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысу, сол сияқты құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге сол үшін бөлінбеген орындарда қатысу немесе телекоммуникация желілерін, оның ішінде Интернет желісін пайдалану арқылы өткізілетін құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысу бойынша сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді қабылдайды.";
2) 24-2-баптың 4-тармағының бірінші бөлігіндегі "еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органға" деген сөздер "еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне" деген сөздермен ауыстырылсын.
18. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына:

13. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе":
пункт 1 статьи 80 дополнить подпунктом 15-2) следующего содержания:
"15-2) за несоблюдение антикоррупционных ограничений, установленных Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции";".
14. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе":
в пункте 5 статьи 215 слова "квитанциям или иным документам", "квитанций или иных документов", "квитанции или иного документа" заменить соответственно словами "электронным лотерейным билетам", "электронных лотерейных билетов", "электронного лотерейного билета".
15. В Закон Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан":
абзац седьмой части второй подпункта 11) пункта 14 статьи 51 дополнить словами "и (или) пари на деньги, вещи и иные ценности".
16. В Закон Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих":
абзац седьмой части второй подпункта 11) пункта 2 статьи 26 дополнить словами "и (или) пари на деньги, вещи и иные ценности".
17. В Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции":
1) в пункте 1 статьи 12:
в абзаце первом слова ", а также лицами, являющимися кандидатами, уполномоченными на выполнение указанных функций," исключить;
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) участию в азартных играх и (или) пари в игорных заведениях, которые подпадают под определение, предусмотренное Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", а равно участию в азартных играх и (или) пари в неотведенных для этого местах или в азартных играх и (или) пари, проводимых посредством использования сетей телекоммуникаций, в том числе сети Интернет.";
2) в части первой пункта 4 статьи 24-2 слова "местный орган по инспекции труда" заменить словами "территориальное подразделение уполномоченного государственного органа по труду".
18. В Закон Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан":

1) 44-баптың 5-тармағының бірінші бөлігіндегі "11), 12) және 15)" деген сөздер "11) және 12)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 50-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 15) тармақшасы алып тасталсын.
19. "Лотереялар және лотерея қызметі туралы" 2016 жылғы 9 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) кіріспе алып тасталсын;
2) 1-бапта:
2) және 3) тармақшалардағы "түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды", "түбіртектер немесе өзге де құжаттар" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттерін", "электрондық лотерея билеттері" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақшадағы "түбіртектер немесе өзге де құжаттар", "түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттері", "электрондық лотерея билеттерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) лотерея билеті – лотереяға қатысу құқығын растайтын құжат;";
7) тармақшадағы "түбіртектер немесе өзге де құжаттар", "түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттері", "электрондық лотерея билеттерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "түбіртекте немесе өзге де құжатта" деген сөздер "электрондық лотерея билетінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "түбіртекті немесе өзге де құжатты" деген сөздер "электрондық лотерея билетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) лотерея мобильді қосымшасы – лотерея операторының ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған электрондық лотерея билеттерін өткізуге (ресімдеуге) қолжетімділік беретін бағдарламалық өнімі;";
14) және 14-1) тармақшалардағы "түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды", "түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттерін", "электрондық лотерея билеттеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) тармақшадағы ", түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды" деген сөздер алып тасталсын;
16) тармақшадағы "түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға", "түбіртек немесе өзге де құжат" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттеріне", "электрондық лотерея билеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) және 18) тармақшалардағы "түбіртектердің немесе өзге де құжаттардың", "түбіртектер немесе өзге де құжаттар" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттерінің", "электрондық лотерея билеттері" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 20) тармақшамен толықтырылсын:
"20) электрондық лотерея билеті – лотереяға қатысу құқығын растайтын электрондық-цифрлық нысандағы құжат.";

1) в части первой пункта 5 статьи 44 слова "11), 12) и 15)" заменить словами "11) и 12)";
2) подпункт 15) части первой пункта 1 статьи 50 исключить.
19. В Закон Республики Казахстан от 9 апреля 2016 года "О лотереях и лотерейной деятельности":
1) преамбулу исключить;
2) в статье 1:
в подпунктах 2) и 3) слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов";
в подпункте 5) слова "квитанциях или иных документах", "квитанций или иных документов" заменить соответственно словами "электронных лотерейных билетах", "электронных лотерейных билетов";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) лотерейный билет – документ, подтверждающий право на участие в лотерее;";
в подпункте 7) слова "квитанциях или иных документах", "квитанций или иных документов" заменить соответственно словами "электронных лотерейных билетах", "электронных лотерейных билетов";
в подпункте 10) слова "квитанции или ином документе" заменить словами "электронном лотерейном билете";
в подпункте 11) слова "квитанцией или иным документом" заменить словами "электронным лотерейным билетом";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) лотерейное мобильное приложение – программный продукт оператора лотереи, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи, предоставляющий доступ к реализации (оформлению) электронных лотерейных билетов;";
в подпунктах 14) и 14-1) слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов";
в подпункте 15) слова ", квитанций или иных документов" исключить;
в подпункте 16) слова "квитанции или иные документы", "квитанции или иного документа" заменить соответственно словами "электронные лотерейные билеты", "электронного лотерейного билета";
в подпунктах 17) и 18) слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов";
дополнить подпунктом 20) следующего содержания:
"20) электронный лотерейный билет – документ в электронно-цифровой форме, подтверждающий право на участие в лотерее;";

3) мынадай мазмұндағы 1-1-баппен толықтырылсын:
"1-1-бап. Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасының мақсаттары мен міндеттері
1. Лотереяға қатысушылар құқықтарының кепілдіктерін қамтамасыз ету, лотерея операторының қызметін реттеу Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасының мақсаттары болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасының міндеттері:
1) лотереялар және лотерея қызметін ұйымдастырудың және оны өткізудің шарттары мен ерекшеліктерін айқындау;
2) лотереялар және лотерея қызметі саласындағы мемлекеттік бақылау мен реттеудің ұйымдастырушылық негіздерін белгілеу.";
4) 4-бапта:
1-тармақтағы "түбіртектің немесе өзге де құжаттың", "түбіртекті немесе өзге де құжатты" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билетінің", "электрондық лотерея билетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бірінші абзацындағы "түбіртекті немесе өзге де құжатты" деген сөздер "электрондық лотерея билетін" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды", "түбіртектері немесе өзге де құжаттар" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттерін", "электрондық лотерея билеттері" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 5-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
2-тармақтағы "Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасында" деген сөздер "Осы Заңда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды" деген сөздер "электрондық лотерея билеттерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 7-бап мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лотереялар және лотерея қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;";
7) 8-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "түбіртектер немесе өзге де құжаттар", "түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттері", "электрондық лотерея билеттерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 10-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Лотереяны өткізу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу шарттары уәкілетті органда осы бапта белгіленген тәртіппен келісілуге тиіс.";
2-тармақта:
8) және 10) тармақшалардағы "түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға", "түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды" деген сөздер тиісінше "электрондық лотерея билеттеріне", "электрондық лотерея билеттерін" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "түбіртектің немесе өзге де құжаттың" деген сөздер "электрондық лотерея билетінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

3) дополнить статьей 1-1 следующего содержания:
"Статья 1-1. Цели и задачи законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности
1. Целями законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности являются обеспечение гарантии прав участников лотереи, регулирование деятельности оператора лотереи.
2. Задачи законодательства Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности:
1) определение условий и особенностей организации лотереи и лотерейной деятельности и ее проведения;
2) установление организационных основ государственного контроля и регулирования в сфере лотереи и лотерейной деятельности.";
4) в статье 4:
в пункте 1 слова "квитанции или иного документа" заменить словами "электронного лотерейного билета";
в абзаце первом пункта 2 слова "квитанции или иного документа" заменить словами "электронного лотерейного билета";
в пункте 5 слова "квитанций или иных документов", "квитанции или иные документы" заменить соответственно словами "электронных лотерейных билетов", "электронные лотерейные билеты";
5) в статье 5:
часть вторую пункта 1 исключить;
в пункте 2 слова "законодательством Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности" заменить словами "настоящим Законом";
в пункте 5 слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов";
6) статью 7 дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в сфере лотереи и лотерейной деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
7) в части второй пункта 3 статьи 8 слова "квитанциях или иных документах", "квитанций или иных документов" заменить соответственно словами "электронных лотерейных билетах", "электронных лотерейных билетов";
8) в статье 10:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Условия проведения лотереи, внесения изменений и дополнений подлежат согласованию в уполномоченном органе в порядке, установленном настоящей статьей.";
в пункте 2:
в подпунктах 8) и 10) слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов";
в подпункте 11) слова "квитанции или иного документа" заменить словами "электронного лотерейного билета";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Лотерея операторы лотереяны өткізу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу шарттарын уәкілетті органда Қазақстан Республикасының лотереялар және лотерея қызметі туралы заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан келісуге міндетті.
Лотерея операторы уәкілетті органда бекітілген және келісілген лотереяны өткізу шарттарынсыз лотерея өткізуге құқылы емес.
Лотереяны өткізу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу шарттары уәкілетті органмен келісу болмаған кезде жарамсыз деп есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Уәкілетті орган лотерея өткізу, өзгерістер мен толықтырулар енгізу шарттарын келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде келіседі не келісуден бас тартады.
5. Лотерея операторы уәкілетті органмен келісілген лотереяны өткізу шарттары бекітілгеннен кейін олардың түпнұсқа данасын оны өткізу басталғанға дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей уәкілетті органға жіберуге және лотереяны өткізу шарттарын күнтізбелік бір күннен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсына орналастыруға міндетті.";
9) 11-баптың 1-тармағындағы "түбіртектерінен немесе өзге де құжаттарынан" деген сөздер "электрондық лотерея билеттерінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 12-бапта:
тақырыптағы "түбіртектерге немесе өзге де құжаттарға" деген сөздер "электрондық лотерея билеттеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Электрондық нысанын қоспағанда, лотерея билеттерінде, түбіртектерде немесе өзге де құжаттарда" деген сөздер "Лотерея билеттерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) және 5) тармақшалардағы ", түбіртектің немесе өзге де құжаттың" деген сөздер алып тасталсын;
1-1-тармақта:
бірінші абзацтағы "Лотерея билеттерінің, түбіртектердің немесе өзге де құжаттардың электрондық нысанында" деген сөздер "Электрондық лотерея билеттерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) және 3) тармақшалардағы "лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың" деген сөздер "электрондық лотерея билетінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "(тираждық лотереялар үшін)", "(тираждық лотерея үшін)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "Лотерея билеттеріндегі, түбіртектердегі немесе өзге де құжаттардағы" деген сөздер "Электрондық лотерея билеттеріндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың электрондық нысаны" деген сөздер "Электрондық лотерея билеті" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
"12-1-бап. Лотерея билеттерін, электрондық лотерея билеттерін таратуға (өткізуге), лотерея терминалдарын орнатуға қойылатын талаптар

"3. Оператор лотереи обязан согласовать условия проведения лотереи, внесения изменений и дополнений в уполномоченном органе на соответствие законодательству Республики Казахстан о лотереях и лотерейной деятельности.
Оператор лотереи не вправе проводить лотереи без утвержденных и согласованных в уполномоченном органе условий проведения лотереи.
Условия проведения лотереи, внесения изменений и дополнений считаются недействительными при отсутствии согласования с уполномоченным органом.";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Уполномоченный орган согласовывает либо отказывает в согласовании условий проведения лотереи, внесения изменений и дополнений в течение пяти рабочих дней со дня их поступления.
5. После утверждения согласованных уполномоченным органом условий проведения лотереи оператор лотереи обязан направить их оригинальный экземпляр в уполномоченный орган не позднее чем за десять календарных дней до начала ее проведения и разместить условия проведения лотереи на своем интернет-ресурсе не позднее чем за один календарный день.";
9) в пункте 1 статьи 11 слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов";
10) в статье 12:
в заголовке слова "квитанциям или иным документам" заменить словами "электронным лотерейным билетам";
в пункте 1:
в абзаце первом слова ", квитанции или иные документы, за исключением электронной формы," исключить;
в подпунктах 4) и 5) слова ", квитанции или иного документа" исключить;
в пункте 1-1:
в абзаце первом слова "Электронная форма лотерейных билетов, квитанций или иных документов должна" заменить словами "Электронные лотерейные билеты должны";
в подпунктах 2) и 3) слова "лотерейного билета, квитанции или иного документа" заменить словами "электронного лотерейного билета";
в подпункте 4) слова "(для тиражных лотерей)", "(для тиражной лотереи)" исключить;
в пункте 2 слова "квитанциях или иных документах" заменить словами "электронных лотерейных билетах";
в пункте 3 слова "Электронная форма лотерейного билета, квитанции или иного документа" заменить словами "Электронный лотерейный билет";
11) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Требования к распространению (реализации) лотерейных билетов, электронных лотерейных билетов, установке лотерейных терминалов.

1. Лотерея операторы лотерея билеттерін таратуды (өткізуді) дербес және (немесе) лотерея таратушы (агенті) арқылы жүзеге асырады.
2. Лотерея операторы электрондық лотерея билеттерін таратуды (өткізуді) өзінің ресми интернет-ресурсы және (немесе) лотерея мобильді қосымшасы арқылы дербес жүзеге асырады.
3. Лотерея билеттерін тарату (өткізу):
1) лотерея терминалдары;
2) стационарлық емес сауда объектілері;
3) Ұлттық пошта операторының пошта байланысы бөлімшелері;
4) лотерея операторының бөлімшелері (лотерея орталығы) арқылы жүзеге асырылады.
4. Мыналарда:
1) көппәтерлі тұрғын үйлерде, жатақханаларда;
2) білім беру ұйымдарында және олардан бір жүз метр радиуста;
3) денсаулық сақтау ұйымдарында және олардан бір жүз метр радиуста;
4) ғибадат ғимараттарында (құрылысжайларында);
5) мәдениет ұйымдары орналасқан жеке тұрған ғимараттар мен құрылысжайларда лотерея билеттерін таратуға, ал лотерея терминалдарын орнатуға болмайды.
5. Осы Заңда көзделгеннен басқа, өзгеше тәртіппен және тәсілдермен лотерея билеттерін, электрондық лотерея билеттерін таратуға (өткізуге), лотерея терминалдарын орнатуға тыйым салынады.";
12) 13-бапта:
2-тармақтағы "осы ұтыс ойынындағы" деген сөздер "өзінің лотерея билетіндегі, электрондық лотерея билетіндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "түбіртектердің немесе өзге де құжаттардың" деген сөздер "электрондық лотерея билеттерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "түбіртектері немесе өзге де құжаттары" деген сөздер "электрондық лотерея билеттері" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың 1) тармақшасындағы "лотерея билетін, түбіртек немесе өзге де құжатта" деген сөздер "лотерея билетінде, электрондық лотерея билетінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 14-баптағы "түбіртектерден немесе өзге де құжаттардан" деген сөздер "электрондық лотерея билеттерінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 24-бапта:
1-тармақ "заңнамасының" деген сөзден кейін "және "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ "заңнамасының" деген сөзден кейін "және "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 25-бап мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
"13. Төлем ұйымдарының төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асырудан бас тартуы осы Заңда және "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" және "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда жүргізіледі.";

1. Оператор лотереи осуществляет распространение (реализацию) лотерейных билетов самостоятельно и (или) через распространителя (агента) лотереи.
2. Оператор лотереи осуществляет распространение (реализацию) электронных лотерейных билетов самостоятельно, через свой официальный интернет-ресурс и (или) лотерейное мобильное приложение.
3. Распространение (реализация) лотерейных билетов осуществляется через:
1) лотерейные терминалы;
2) нестационарные торговые объекты;
3) отделения почтовой связи Национального оператора почты;
4) отделения оператора лотереи (лотерейный центр).
4. Лотерейные билеты не могут распространяться, а лотерейные терминалы не могут устанавливаться в:
1) многоквартирных жилых домах, общежитиях;
2) организациях образования и в радиусе ста метров от них;
3) организациях здравоохранения и в радиусе ста метров от них;
4) культовых зданиях (сооружениях);
5) отдельно стоящих зданиях и сооружениях, в которых расположены организации культуры.
5. Запрещаются распространение (реализация) лотерейных билетов, электронных лотерейных билетов, установка лотерейных терминалов в ином порядке и способами, кроме тех, которые предусмотрены настоящим Законом.";
12) в статье 13:
в пункте 2 слова "в данном розыгрыше" заменить словами "в своем лотерейном билете, электронном лотерейном билете";
в подпункте 2) части первой пункта 4 слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов";
в пункте 6 слова "квитанциям или иным документам" заменить словами "электронным лотерейным билетам";
в подпункте 1) пункта 8 слова "квитанции или ином документе" заменить словами "электронном лотерейном билете";
13) в статье 14 слова "квитанций или иных документов" заменить словами "электронных лотерейных билетов".
20. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах":
1) в статье 24:
пункт 1 после слова "терроризма" дополнить словами "и Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
пункт 4 после слова "системах" дополнить словами "и Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
2) статью 25 дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Отказ в осуществлении платежей и (или) переводов денег платежными организациями производится в случаях, предусмотренных настоящим Законом и законами Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" и "Об игорном бизнесе".";

3) 46-баптың 7-тармағы бірінші бөлігінің 4) тармақшасы "Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздерден кейін ", "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздермен толықтырылсын.
21. "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекет басшысының жекелеген тапсырмаларын іске асыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2022 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
3-баптың 1) тармақшасының бірінші бөлігі алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң:
алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағының 2) тармақшасын;
алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3, 5, 11-тармақтарын және 17-тармағының 2) тармақшасын;
"Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қолданысқа енгізілген күннен бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағының 2) тармақшасын, 7-тармағын, 9-тармағының 1), 4) және 5) тармақшаларын;
2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 6-тармағы 1) тармақшасының бесінші абзацын және 3) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

3) подпункт 4) части первой пункта 7 статьи 46 после слова "терроризма" дополнить словами ", Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе".
21. В Закон Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам реализации отдельных поручений Главы государства":
часть первую подпункта 1) статьи 3 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
подпункта 2) пункта 4 статьи 1, который вводится в действие со дня его первого официального опубликования;
пунктов 3, 5, 11 и подпункта 2) пункта 17 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
подпункта 2) пункта 6, пункта 7, подпунктов 1), 4) и 5) пункта 9 статьи 1, которые вводятся в действие со дня введения в действие Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";
абзаца пятого подпункта 1) и подпункта 3) пункта 6 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ