Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 8 шілдедегі № 118-VIII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне:
104-баптың 4) тармақшасы алып тасталсын.
2. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне:
1) 49-баптың 1-тармағының 21) тармақшасы алып тасталсын;
2) 50-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы алып тасталсын;
3) 51-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы алып тасталсын.
3. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына:
6-баптың 5-тармағындағы ", ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны" деген сөздер алып тасталсын.
4. "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 5-2-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жергілікті атқарушы органдар жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін отын сатып алу бойынша энергия өндіруші ұйымдарға субсидия беру қағидаларында айқындалған тәртіппен акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі, коммуналдық меншіктегі және суды (дистиллятты), электр және жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметті бір мезгілде жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдардың залалдарын (борыштарын) субсидиялауды жүзеге асырады.";
2) 25-бап мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. 5-2-баптың үшінші бөлігі 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады деп белгіленсін.".
5. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 3-баптың 5) тармақшасы алып тасталсын;
2) 6-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар;";
3) 6-1-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар;";
4) 8-баптың бірінші бөлігінің 7) тармақшасы алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 9-1-баппен толықтырылсын:
"9-1-бап. Қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар мемлекеттік органдардың құзыреті
Қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бар мемлекеттік органдар өз құзыреті шегінде:
1) мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілерінің тізбесі, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жүйесі мен экологиялық желілерді дамыту жөніндегі ұсыныстарды дайындайды және уәкілетті органға ұсынады;

О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особо охраняемых природных территорий и электроэнергетики
Закон Республики Казахстан от 8 июля 2024 года № 118-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Лесной кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года:
подпункт 4) статьи 104 исключить.
2. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года:
1) подпункт 21) пункта 1 статьи 49 исключить;
2) подпункт 8) пункта 1 статьи 50 исключить;
3) подпункт 12) пункта 1 статьи 51 исключить.
3. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан":
в пункте 5 статьи 6 слова ", использование особо охраняемых природных территорий" исключить.
4. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике":
1) статью 5-2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Местные исполнительные органы осуществляют субсидирование убытков (долгов) энергопроизводящих организаций, сто процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, находящихся в коммунальной собственности и осуществляющих одновременно деятельность по производству воды (дистиллята), электрической и тепловой энергии, в порядке, определенном правилами субсидирования энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона.";
2) статью 25 дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. Установить, что часть третья статьи 5-2 действует до 1 января 2026 года.".
5. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях":
1) подпункт 5) статьи 3 исключить;
2) подпункт 3) статьи 6 изложить в следующей редакции:
"3) центральные исполнительные и иные государственные органы, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории;";
3) подпункт 4) статьи 6-1 изложить в следующей редакции:
"4) центральными исполнительными и иными государственными органами, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории;";
4) подпункт 7) части первой статьи 8 исключить;
5) дополнить статьей 9-1 следующего содержания:
"Статья 9-1. Компетенция государственных органов, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории
Государственные органы, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории, в пределах своей компетенции:
1) подготавливают и представляют в уполномоченный орган предложения по перечню объектов государственного природно-заповедного фонда, развитию системы особо охраняемых природных территорий и экологических сетей;

2) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және өздерiнiң қарауындағы осындай аумақтарды кеңейту жөнiндегi жаратылыстану-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелердiң жобаларын мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзуді қамтамасыз етiп және осы негiздемелердi кейiннен уәкiлеттi органның бекiтуiне енгiзе отырып әзiрлеудi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ұйымдастырады;
3) уәкілетті органмен келісу бойынша өздерінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын әзірлейді және бекітеді, паспорттарды уәкілетті органда тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырады;
4) уәкілетті органмен келісу бойынша өздерінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқару жоспарларын әзірлеуді ұйымдастырады және бекітеді;
5) өздерінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға басшылықты жүзеге асырады, оларды сақтауды, қорғауды және қалпына келтіруді, сондай-ақ ғылыми зерттеулер жүргізуді қамтамасыз етеді;
6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттік кадастрын жүргізуге қатысады;
7) уәкілетті органға ғылыми табиғи объектілерге "Ғылыми табиғи объект – ұлттық игілік" мәртебесін беру туралы ұсыныстар енгізеді;
8) "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өздерінің қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және мемлекеттік табиғи-қорық қоры объектілері саласындағы ашық ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз етеді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өздерінің қарауындағы республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда табиғат қорғау мекемелері көрсететін қызметтер үшін тарифтердің мөлшерін бекітеді;
10) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
6) 10-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасы және 2-тармағының 14) тармақшасы алып тасталсын;
7) 29-баптың 5-тармағы "органдармен" деген сөзден кейін "немесе өзге де мемлекеттік органдармен" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ

2) организуют в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, разработку проектов естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению находящихся в их ведении особо охраняемых природных территорий с обеспечением проведения государственной экологической экспертизы и последующим внесением этих обоснований на утверждение уполномоченного органа;
3) разрабатывают и утверждают по согласованию с уполномоченным органом паспорта особо охраняемых природных территорий, находящихся в их ведении, осуществляют регистрацию (перерегистрацию) паспортов в уполномоченном органе;
4) организуют разработку и утверждают по согласованию с уполномоченным органом планы управления особо охраняемыми природными территориями, находящимися в их ведении;
5) осуществляют руководство особо охраняемыми природными территориями, находящимися в их ведении, обеспечивают проведение их охраны, защиты и восстановления, а также научных исследований;
6) участвуют в ведении государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;
7) вносят предложения в уполномоченный орган о присвоении научным природным объектам статуса "Научный природный объект – национальное достояние";
8) обеспечивают свободный доступ к открытой информации в области особо охраняемых природных территорий и объектов государственного природно-заповедного фонда, находящихся в их ведении, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации";
9) утверждают размеры тарифов за услуги, предоставляемые природоохранными учреждениями на особо охраняемых природных территориях республиканского значения, находящимися в их ведении, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) осуществляют иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
6) подпункт 1-1) пункта 1 и подпункт 14) пункта 2 статьи 10 исключить;
7) пункт 5 статьи 29 после слова "органами" дополнить словами "или иными государственными органами".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ