"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1998 жылғы 9 желтоқсан N 306-I
"Мемлекеттік сатып алу туралы" 1997 жылғы 16 шілдедегі
Z970163_
Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің
Жаршысы, 1997 ж. N 17-18, 216-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар
енгізілсін:
1. Кіріспеде:
" , сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың" деген сөздер алып тасталсын;
2. 1-бапта:
екінші абзац алып тасталсын;
үшінші абзацта:
" , сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың" деген сөздер алып тасталсын;
"сатып алу туралы" деген сөздердің алдынан "мемлекеттік" деген сөзбен
толықтырылсын;
бесінші абзац:
"олардың қарамағындағы" деген сөздерден кейін "мемлекеттік" деген
сөзбен толықтырылсын;
" , сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың" деген сөздер алып тасталсын;
жетінші абзацтағы "жарнасы" деген сөз "кепілді жарнасы" деген
сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету - өнім берушінің мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындауының кепілді жарнасы;";
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"конкурсты ұйымдастырушы - тапсырысшы немесе конкурсты өткізу мен ұйымдастыру кезінде тапсырысшының атынан немесе уәкілетті органның тапсырмасы бойынша әрекет жасайтын басқа да мемлекеттік орган;";
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік сатып алу процесі - Қазақстан Республикасының республикалық және жергілікті бюджеттерінің қаражаты есебінен тауарлар сатып алуға, қажетті жұмыс пен көрсетілетін қызметтерді алуға бағытталып жүргізілетін барлық шаралар кешені, соның ішінде тапсырысшының мемлекеттік сатып алу номенклатурасы мен көлемін қалыптастыруы, өнім берушіні таңдауы, мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасуы мен оны орындауы;";
он екінші абзацтағы "уәкілетті" деген сөзден кейінгі "мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;
он үшінші абзац "сатып алу" деген сөздің алдынан "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"конкурстық құжаттама - конкурстық өтінімдерді әзірлеу үшін және конкурсты өткізу тәртібі туралы ықтимал өнім берушіге берілетін құжаттама;
конкурстық өтінім - ықтимал өнім берушінің конкурстық құжаттамаға сәйкес жасаған конкурстық ұсынысы.".
3. 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"2-бап. Мемлекеттік сатып алу процесі
Мемлекеттік сатып алу процесі:
республикалық және жергілікті бюджеттер бекіткен көрсеткіштер негізінде сатып алынатын тауарлардың, атқарылатын жұмыс пен көрсетілетін қызметтің номенклатурасы мен көлемін қалыптастыруды;
өнім берушіні таңдауды, онымен мемлекеттік сатып алу туралы шарт
жасасуды және одан тиісті қаржы жылына тауарларды, жұмыс пен қызмет
көрсетулерді сатып алуды;
мемлекеттік сатып алу туралы шарттарды орындауды қамтиды.".
4.3-бапта:
екінші абзацтағы "пен бюджеттен тыс қорлар" деген сөздер алып
тасталсын;
бесінші абзацтағы "және мемлекеттік бюджет пен бюджеттен тыс
қорлардың
қаражатын жұмсаудың" деген сөздер алып тасталсын.
5.6-бапта:

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственных закупках"
Закон Республики Казахстан от 9 декабря 1998 года № 306
Внести в Закон Республики Казахстан от 16 июля 1997 года "О
государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан,
1997г., № 17-18, ст. 216)
Z970163_
следующие изменения и дополнения:
1. В преамбуле:
слова ", а также внебюджетных фондов" исключить.
2. В статье  1:
абзац второй исключить;
в абзаце третьем:
слова ", а также внебюджетных фондов" исключить;
после слов "на основе договоров о" дополнить словом "государственных";
в абзаце пятом:
после слов "их подведомственные" дополнить словом "государственные";
слова ", а также внебюджетных фондов" исключить;
в абзаце седьмом слово "взнос" заменить словами "гарантийный взнос";
дополнить абзацем восьмым следующего  содержания:
"обеспечение исполнения договора о государственных закупках - гарантийный взнос исполнения обязательств поставщика по договору о государственных закупках;";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"организатор конкурса - заказчик или другой государственный орган, выступающий от имени заказчика или по поручению уполномоченного органа при проведении и организации конкурса;";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"процесс государственных закупок - комплекс всех проводимых мероприятий, направленных на приобретение товаров, получение необходимых работ и услуг за счет средств республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан, в том числе формирование заказчиком номенклатуры и объемов государственных закупок, выбор поставщика, заключение и исполнение договора о государственных закупках;";
в абзаце двенадцатом после слова "уполномоченный" слово "государственный" исключить;
абзац тринадцатый после слова "процесса" дополнить словом "государственных";
дополнить абзацами следующего содержания:
"конкурсная документация - документация, предоставляемая потенциальному поставщику для подготовки конкурсных заявок и о порядке проведения конкурса;
конкурсная заявка - конкурсное предложение потенциального поставщика, составленное в соответствии с конкурсной документацией.".
3. Статью 2 изложить в следующей редакции:
"Статья 2. Процесс государственных закупок
Процесс государственных закупок включает в себя:
формирование номенклатуры и объемов закупаемых товаров, работ и услуг на
основе показателей, утвержденных республиканским и местными бюджетами;
выбор поставщика, заключение с ним договора о государственных
закупках  и закупку у него товаров, работ и услуг на соответствующий
финансовый год;
исполнение договоров о государственных закупках.".
4. В статье 3:
в абзаце втором слова "и внебюджетных фондов" исключить;
в абзаце пятом слова "и расходования средств государственного
бюджета и внебюджетных фондов по заключенным договорам о государственных
закупках" исключить.
5. В статье 6:

баптың атауындағы, 1 және 2-тармақтардағы "уәкілетті" деген сөзден
кейінгі "мемлекеттік" деген сөз алып тасталсын;
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін" деген
сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы "бақылауды" деген сөз "мониторингті" деген сөзбен
ауыстырылсын;
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тауарларды, жұмыс пен қызметті мемлекеттік сатып алуды жүргізудің
Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртібін бақылауды жүзеге
асырады;
4) жүргізілген мемлекеттік сатып алу туралы есеп беру тәртібін
анықтайды;".
6. 7-баптың 2-тармағындағы "тапсырысшылар" деген сөзден кейін "немесе
конкурсты ұйымдастырушылар" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 8-бапта:
1-тармақта:
"процесі" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып өнім берушіні таңдау.";
4-тармақтың үшінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда
жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен Тауарларды, жұмысты және
қызмет көрсетуді мемлекеттік сатып алуды жүргізу тәртібін сақтай отырып,
қайталап конкурс өткізуге;";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың негізгі әдісі ашық конкурс
болып табылады.
Конкурсты ұйымдастырушы мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың
мынадай жолдарын өз бетінше таңдап алады:
1) ашық конкурс;
2) баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып өнім берушіні таңдау;
3) табиғи монополиялар субъектілерінен бір көзден сатып алу;
4) конкурстың жабық түрін және табиғи монополиялардың субъектілеріне жатпайтын өнім берушілерден бір көзден сатып алуды таңдаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында тиісті қаржы жылының бірінші тоқсанына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен аспайтын сомаға тауарлардың, жұмыс пен қызмет көрсетудің біртектес түрлерін сатып алу.
Конкурсты ұйымдастырушы уәкілетті органмен келісе отырып, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың мынадай жолдарын таңдап алады:
1) жабық конкурс;
2) табиғи монополиялардың субъектілерінен сатып алуды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарында тиісті қаржы жылының бірінші тоқсанына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің екі мың еселенген мөлшерінен астам сомаға тауарлардың, жұмыс пен қызмет көрсетудің біртектес түрлері бойынша бір көзден сатып алу;
3) екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, ашық және жабық конкурстар өткізу.";
6-тармақ "құжаттаманың нысанын" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ тауарларды, жұмыс пен қызмет көрсетуді сатып алудың салалық ерекшеліктерін" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақта:
"қарамағындағы" деген сөзден кейін "мемлекеттік" деген сөзбен толықтырылсын;
"тапсырысшы" деген сөз "конкурсты ұйымдастырушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"көрсеткіштің" деген сөзден кейін "бес" деген сөзбен толықтырылсын;
"мөлшерінен" деген сөздің алдынан "айлық" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:

в названии и пунктах 1 и 2 слово "государственный" исключить;
в пункте 1 слова ", определяемый Правительством Республики
Казахстан" исключить;
в пункте 2:
в подпункте 1) слово "контроль" заменить словом "мониторинг";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет контроль за порядком проведения государственных
закупок товаров, работ и услуг, утвержденным Правительством Республики
Казахстан;
4) определяет порядок отчета о проведенных государственных
закупках;".
6. Пункт 2 статьи 7  после слова "заказчиками" дополнить словами
"или организаторами конкурса";
7. В статье 8:
в пункте 1:
слова "Процесс государственных закупок осуществляется" заменить
словами "Государственные закупки осуществляются";
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений.";
абзац второй части третьей пункта 4 изложить в следующей редакции:
"провести повторный конкурс с соблюдением Порядка проведения
государственных закупок товаров, работ и услуг, утвержденного
Правительством Республики Казахстан;";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Основным способом осуществления государственных закупок является
открытый конкурс.
Организатор конкурса самостоятельно выбирает следующие способы
осуществления государственных закупок:
1) открытый конкурс;
2) выбор поставщика с использованием запроса ценовых предложений;
3) закупки из одного источника у субъектов естественных монополий;
4) закупки однородных видов товаров, работ и услуг на сумму менее двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года, при выборе закрытого вида конкурса и закупок из одного источника у поставщиков, не относящихся к субъектам естественных монополий.
По согласованию с уполномоченным органом организатор конкурса выбирает следующие способы осуществления государственных закупок:
1) закрытый конкурс;
2) закупки из одного источника по однородным видам товаров, работ и услуг на сумму более двухтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года,
кроме закупок у субъектов естественных монополий;
3) проведение открытого и закрытого конкурсов  с использованием
двухэтапных процедур.";
пункт 6 после слов "конкурсной документации"  дополнить словами ", а
также отраслевые особенности закупок товаров, работ и услуг ";
в пункте 7:
после слова "Подведомственные" дополнить словом "государственные";
слово "заказчиков" заменить  словами "организатора конкурса";
после слов "не превышает" дополнить словом "пяти" ;
после слова "размера" дополнить словом "месячного";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:

"8. Егер бірнеше тапсырысшы тауарлардың, жұмыс пен қызмет көрсетудің біртектес түрлері бойынша мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырғысы келген жағдайда уәкілетті орган оларға ортақ конкурс ұйымдастырушыны белгілей алады.".
8.9-бапта:
баптың атауындағы және 1-тармақтағы "Тапсырысшының" деген сөз "Конкурсты ұйымдастырушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
" 6-1. Конкурстық құжаттаманың, конкурс өткізудің және Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес өнім беру шартын жасасудың тіліне
қойылатын талаптар;";
2-тармақтағы "құжаттама" деген сөз "өтінім" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. 10-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасындағы "және бюджеттен тыс қорларға" деген
сөздер алып тасталсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Елде осы тауарлардың, жұмыс пен қызмет көрсетудің бәсекелес
рыногы болған жағдайда конкурсты ұйымдастырушы біліктілік талаптарын
қалыптастыру кезінде отандық ықтимал өнім берушілермен ғана шектелуге
құқылы.";
5-тармақта "қабылдаған" деген сөз "қараған" деген сөзбен ауыстырылсын.
10.11-бапта:
1-тармақта:
"ықтимал" деген сөзден кейін "барлық" деген сөзбен толықтырылсын;
"конкурстық өтінімді әзірлеу жөніндегі" деген сөздер алып тасталсын;
1) тармақшадағы "атауы" деген сөз "тізбесі" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "тапсырысшы" деген сөз "конкурсты ұйымдастырушы"
деген сөзбен ауыстырылсын;
8) тармақша "мен олардың қолданылу мерзімі" деген сөздермен
толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) мемлекеттік сатып алу туралы шарттың мазмұны мен орындалуын
қамтамасыз ету нысаны;
14) күрделілігі жоғары сипаттағы ірі объектілерді салу жөніндегі
мердігерлік жұмыстарды мемлекеттік сатып алу жүргізілген жағдайларда
бастапқы ең жоғары баға белгіленуі мүмкін.";
2-тармақта:
"құжаттаманы" деген сөз "өтінімді" деген сөзбен ауыстырылсын;
"осы баптың 1-тармағына" деген сөздер "конкурстық құжаттамаға" деген
сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "құжаттаманың", "құжаттаманы" деген сөздер тиісінше
"өтінімнің", "өтінімді" деген сөздермен ауыстырылсын.
11. 12-баптың 2-тармағында "құжаттар" деген сөз "өтінімдер" деген
сөзбен ауыстырылсын.
12. 13-баптың 3-тармағында "Егер конкурстық құжаттамада өзгеше
көзделмесе, ықтимал" деген сөздер "Ықтимал" деген сөзбен ауыстырылсын.
13. 14-бапта:
1-тармақта "етуі мүмкін" деген сөздер "етуге міндетті" деген
сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақшада:
"өткеннен кейін" деген сөздер "өткен соң" деген сөздермен
ауыстырылсын;
"немесе егер бұл конкурстық құжаттамада көзделмеген болса түпкілікті
мерзімі өткенге дейін" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы, "қайтарылмайды" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:

"8. В случае, если несколько заказчиков намерены осуществить
государственные закупки по однородным видам товаров, работ и услуг,
уполномоченный орган может определить для них единого организатора
конкурса.".
8. В статье 9:
в названии и в пункте 1 слово "заказчика" заменить словами
"организатора конкурса";
пункт 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) требования к языку  конкурсной документации, проведения конкурса и
заключение договора поставки в соответствии с законодательством Республики
Казахстан;";
в пункте 2 слово "документации" заменить словом "заявки".
9. В статье 10:
в подпункте 4) пункта 1 слова "и во внебюджетные фонды" исключить;
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Организатор конкурса при формировании квалификационных
требований вправе ограничиться отечественными потенциальными
поставщиками, в случае существования в стране конкурентного рынка
данных товаров, работ и услуг.";
в пункте 5 слово "принятия" заменить словом "рассмотрения".
10. В статье 11:
в пункте 1:
после слова "предоставить" дополнить словом "всем";
слова  "по подготовке конкурсных заявок" исключить;
в подпункте 1) слово "наименование" заменить словом "перечень";
в подпункте 3) слово "заказчиком" заменить словами "конкурсной
комиссией";
подпункт 8) дополнить словами "и срок их действия";
дополнить подпунктами 13) и 14) следующего содержания:
"13) содержание и форма обеспечения исполнения договора о
государственных закупках;
14) в случаях, когда производятся государственные закупки
подрядных работ на строительство крупных объектов, носящих высокосложный
характер, может устанавливаться стартовая максимальная цена.";
в пункте 2:
слово  "документацию" заменить словом "заявку";
слова "пунктом 1 настоящей статьи" заменить словами "конкурсной
документацией";
в пункте 3 слова "документацию" и "документации" заменить
соответственно словами "заявку" и  "заявки".
11. В пункте 2 статьи 12 слово "документации" заменить словом "заявки".
12. В пункте 3 статьи 13 слова "Если в конкурсной документации
не предусмотрено иное," исключить.
13. В статье 14:
в пункте 1 слово "может" заменить словом "обязан";
в пункте 2:
в подпункте 1):
слова "по истечении" заменить словами "после истечения";
слова "или до истечения окончательного срока, если это не было
предусмотрено в конкурсной документации" исключить;
дополнить подпунктом 3) следующего содержания:

"3) конкурстық құжаттамада көзделген нысанда, көлем мен жағдайларда
мемлекеттік сатып алу туралы шартқа қол қойылғаннан кейін мемлекеттік
сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбесе,
қайтарылмайды.";
3-тармақтың 4) тармақшасы алынып тасталсын.
14. 15-баптың 1-тармағында "барлық" деген сөзден кейін "келуші" деген
сөзбен толықтырылсын;
15. 16-бапта:
1-тармақтағы 3) тармақша алып тасталсын;
5-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Заңның 25-1-бабына сәйкес отандық ықтимал өнім берушілерді
қолдау.";
мынадай мазмұндағы 5-1 тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Консультациялық қызмет көрсетуге тарту мемлекеттік сатып алу
мәні болған жағдайда:
1) консультациялық қызметтердің сапалық сипаттамалары;
2) ықтимал өнім берушінің осындай қызметтер рыногындағы жұмыс
тәжірибесі;
3) ықтимал өнім берушінің және қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлердің біліктілік деректері, беделі, сенімділігі, кәсіптік және басқару құзыры таңдау өлшемдері болып табылады.".
16. 17-бапта:
1-тармақта:
Қазақстан Республикасы азаматтық заңдарының ережелері бойынша деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"тапсырысшы ұсынысын қабылдаған" деген сөздер "конкурс жеңімпазы деп танылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"осы Заңның 16-бабына сәйкес" деген сөздер алып тасталып, "неғұрлым" деген сөз "конкурс қорытындылары туралы хаттамаға сәйкес жеңімпаздың ұсынысынан кейінгі ең" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тапсырысшы өнім берушіден мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізуді талап етуге құқылы. Өнім беруші мемлекеттік сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, егер ол конкурстық құжаттамада көзделген жағдайда ғана Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес енгізеді.
Қамтамасыз етудің көлемі мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жалпы сомасының 5%-нен аспауға тиіс.".
17. 18-бапта ", сондай-ақ бюджеттен тыс қорлардың" деген сөздер алып тасталсын.
18. 19-бапта:
1-тармақта:
"Тиісті қаржы жылының бірінші тоқсанына Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген есепті көрсеткіштің мың еселенген мөлшерінен асатын сомаға мемлекеттік" деген сөздер "Мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
2) конкурстық өтінімдер ұсынған ықтимал өнім берушінің атауы мен
орналасқан жері, сондай-ақ конкурс жеңімпазының атауы, орналасқан жері
және оның жеңімпаз деп танылған шарттары;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) егер конкурс нәтижесінде жеңімпаз анықталмаса, тиісті себептерді
көрсету;";
8) тармақшадағы "құжаттамадағы өзгерістердің" деген сөздер
"конкурстық құжаттамадағы өзгерістер мен толықтырулардың" деген сөздермен
ауыстырылсын;
2-тармақта:
"мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалмаған" деген сөздер "конкурс
жеңімпазы анықталмаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алып тасталсын.

"3) не внес обеспечение исполнения договора о государственных
закупках после подписания договора о государственных закупках в
форме, объеме и на условиях,  предусмотренных в конкурсной документации.";
подпункт 4)  пункта 3 исключить.
14. Пункт 1 статьи 15 после слова "всех" дополнить словом "прибывших".
15. В статье 16:
подпункт 3) пункта 1 исключить;
в пункте 5:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) поддержка отечественных потенциальных поставщиков в соответствии со
статьей 25-1 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. В случае, когда предметом государственных закупок является
привлечение консультационных услуг, критериями отбора являются:
1) качественные характеристики консультационных услуг;
2) опыт работы потенциального поставщика на рынке таких услуг;
3) квалификационные данные, репутация, надежность, профессиональная и управленческая компетентность потенциального поставщика и персонала, который будет заниматься предоставлением услуг.".
16. В статье 17:
в пункте 1:
слова "по правилам гражданского законодательства" заменить словами "составленный в соответствии с законодательством";
в пункте 2:
слова "предложение которого принято заказчиком" заменить словами "который признан победителем конкурса";
слова "более предпочтительным в соответствии со статьей 16 настоящего
Закона" заменить  словами  "наиболее предпочтительным после предложения
победителя  в соответствии  с протоколом об итогах конкурса";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Заказчик вправе потребовать от поставщика внести обеспечение
исполнения договора о государственных закупках. Поставщик вносит
обеспечение исполнения договора о государственных закупках в соответствии с
законодательством Республики Казахстан только в случае, если это было
предусмотрено в конкурсной документации. Размер обеспечения не должен
превышать 5% от общей суммы договора о государственных закупках.".
17. В статье 18 слова ", а также внебюджетных фондов" исключить.
18. В статье 19:
в пункте 1:
слова "на сумму более тысячекратного размера расчетного показателя, установленного законодательством Республики Казахстан на первый квартал соответствующего финансового года" исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки, а также наименование, место нахождения победителя конкурса и условия, на которых он признан победителем;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) указание соответствующих причин, если в результате конкурса
не был определен победитель;";
подпункт 8) после слов "изложение изменений" дополнить словами "и
дополнений к конкурсной";
в пункте 2:
слова "заключен договор о государственных закупках" заменить
словами "определен победитель конкурса";
пункт 3 исключить.

19. 23-бапта:
баптың атауындағы, 1 және 2-тармақтардағы "сұрату пайдаланылатын конкурс" деген сөздер "сұратуды пайдалана отырып, өні берушіні таңдау" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"белгіленген" деген сөзден кейін "айлық" деген сөзбен толықтырылсын.
20. 24-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) мемлекеттік өндірістік кәсіпорындар мен мекемелер өндіретін тауарлар, атқарылатын жұмыс пен көрсетілетін қызмет Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін жағдайлар мен тәртіп бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің, құқық тәртібі мен қорғаныс қабілетінің кепілдігін қамтамасыз етеді.".
21. Мынадай мазмұндағы 25-1-баппен толықтырылсын:
"25-1-бап. Отандық ықтимал өнім берушілерді қолдау
1. Отандық ықтимал өнім берушілер, соның ішінде шағын кәсіпкерлік субъектілері жеңіп шыққан конкурстық өтінімді анықтаған жағдайда тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін басымдыққа мына шарттар сақталған кезде ие болады:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген тауарлар бойынша жергілікті еңбек, шикізат және өндіріс ресурстарын пайдаланудың құндық көрінісі тауарлар құнының 50%-нен кем, ал мердігерлік жұмыстар атқарылған кезде -80%-нен кем болмауға тиіс.
2. Отандық ықтимал өнім берушілерге басымдық беру шарты конкурстық құжаттамада айтылуға тиіс.
3. Егер бәсекелес орта болған жағдайда мердігерлік жұмыстар жөніндегі конкурсқа шетелдік ықтимал өнім беруші тікелей қатысса, оған осы баптың 1-тармағында аталған жергілікті еңбек, шикізат және өндіріс ресурстарын пайдалану шарты қолданылады.".
22. 26-бапта:
баптың атауы мен 1-тармақ "немесе тапсырысшының" деген сөздермен
толықтырылсын;
3-тармақта "ұйымдастырушының" деген сөзден кейін "немесе
тапсырысшының" деген сөздермен толықтырылсын.
23. 27-баптағы "уәкілетті орган" деген сөздер "тапсырысшы" деген
сөзбен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
(Қасымбеков Б.А.)
(Қобдалиева Н.М.)

19. В статье 23:
в названии, в пунктах 1 и 2  слово "Конкурс" заменить словами
"Выбор поставщика";
пункт 2 после слов  "тысячекратного размера" дополнить словом "месячного".
20. Пункт 1 статьи 24 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) товары, работы и услуги, производимые государственными
производственными предприятиями и учреждениями, в случаях и порядке,
устанавливаемых Правительством Республики Казахстан, обеспечивают гарантии
национальной безопасности, правопорядка и обороноспособности Республики
Казахстан.".
21. Дополнить статьей 25-1 следующего содержания:
"Статья 25-1. Поддержка отечественных потенциальных
поставщиков
1. Отечественные потенциальные поставщики, в том числе субъекты малого предпринимательства, при определении выигравшей конкурсной заявки имеют приоритет, порядок предоставления которого определяется Правительством Республики Казахстан, при соблюдении следующих условий:
по товарам, произведенным на территории Республики Казахстан, использование местных трудовых, сырьевых и производственных ресурсов в стоимостном выражении должно составлять не менее 50% от их стоимости, а при осуществлении подрядных работ - не менее 80%.
2. Условие предоставления приоритета отечественным потенциальным
поставщикам должно быть оговорено в конкурсной документации.
3. Если, при наличии конкурентной среды, участие в конкурсе по
подрядным работам принимает непосредственно иностранный потенциальный
поставщик, то на него распространяется условие использования местных
трудовых, сырьевых и производственных ресурсов, указанных в пункте 1
настоящей статьи.".
22. В статье 26:
название и пункт 1 дополнить словами "или заказчика";
пункт 3 после слова "конкурса" дополнить словами "или заказчика".
23. В статье 27 слова "уполномоченным органом" заменить словом
"заказчиком".
Президент
Республики Казахстан
(специалист Р.Жантасова
22.12.98г.)