"Бюджет жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 26 шілде N 463-I
1-бап. "Бюджет жүйесі туралы" 1999 жылға 1 сәуірдегі Z990357_ Қазақстан Республикасының Заңына (1999 жылы 3 сәуірде "Егемен Қазақстан" және 1999 жылы 2 сәуірде "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1-бапта:
екінші абзацтағы "жергілікті атқарушы органдар мен оларға бағынысты мемлекеттік мекемелер" деген сөздер "жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші абзацтағы "орталық атқарушы органдар" деген сөздерден кейін "мен өзге де орталық мемлекеттік органдар" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"бюджеттік заңдар - Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларынан, осы Заңнан, тиісті жылға арналған Республикалық бюджет туралы Заңнан, тиісті жылға арналған жергілікті бюджет туралы маслихаттардың шешімдерінен және бюджеттік рәсімдер мәселелері бойынша өзге де нормативтік құқықтық актілерден тұрады;";
оныншы абзацтағы "заң актісімен" деген сөздер "заңдармен" деген сөзбен ауыстырылсын;
он бірінші, он екінші, он төртінші абзацтар алып тасталсын;
он бесінші абзацтағы "жергілікті бюджеттің" деген сөздер "облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
он сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуы - облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдерінің заем туралы шарт (келісім) немесе мемлекеттік бағалы қағаздар эмиссиясы нысанындағы заемдарды тарту, алу, орналастыру, оларға қызмет ету және оларды өтеу процесі;";
жиырма бірінші абзацтағы "қайтарымды" деген сөзден кейін "және ақылы" деген сөздермен толықтырылсын;
жиырма бесінші, жиырма алтыншы, отызыншы, отыз бірінші абзацтар алып тасталсын;
отыз бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"бюджет профициті - бюджет түсімдері жалпы сомасының шығыстар және қайтарымды негізде берілетін кредиттер көлемінен асып түсуі. Республикалық бюджеттің бекітілетін профицитінің мөлшері - ұлттық валютамен және жалпы ішкі өнімге шаққанда процент есебімен; ал облыстық бюджеттердің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің профициті ұлттық валютамен көрсетіледі;";
қырқыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"субвенциялар" - жоғары тұрған бюджеттердің төменгі бюджеттерге заң актілерімен немесе мәслихаттардың шешімдерімен бекітілген сомалар шегінде беретін ресми трансферттері;";
қырық екінші абзацтағы "өткен қаржы жылында бекітілген қаржыландыруымен қамтамасыз етілмеген бюджеттік шығыстар бойынша" деген сөздер "өткен қаржы жылында бекітілген қаржыландырумен қамтамасыз етілмеген бюджеттік шығыстар бойынша, сондай-ақ ресми трансферттерді бюджеттерге есептеу бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
қырық бесінші абзацтағы "қайтаруды" деген сөз "өтеуді" деген сөзбен ауыстырылсын.

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О бюджетной системе"
Закон Республики Казахстан от 26 июля 1999 года № 463-1
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 1 апреля 1999 г. Z990357_ "О бюджетной системе" (опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 3 апреля 1999 г. и "Казахстанская правда" 2 апреля 1999 г.) следующие изменения и дополнения:
1. В статье 1:
в абзаце втором слова "местные исполнительные органы и подведомственные им государственные учреждения" заменить словами "исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета";
в абзаце третьем после слов "центральные исполнительные органы" дополнить словами "и иные центральные государственные органы";
дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"бюджетное законодательство - состоит из норм Конституции Республики Казахстан, настоящего Закона, Закона о республиканском бюджете на соответствующий год, решений маслихатов о местном бюджете на соответствующий год и иных нормативных правовых актов по вопросам бюджетных процедур;";
в абзаце десятом слова "законодательным актом" заменить словом "законодательством";
абзацы одиннадцатый, двенадцатый, четырнадцатый исключить;
в абзаце пятнадцатом слова "местного бюджета" заменить словами "областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы";
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"заимствование местными исполнительными органами - процесс привлечения, получения, размещения, обслуживания и погашения займов акимами областей, городов Астаны и Алматы, имеющих форму договора (соглашения) о займе или эмиссии государственных ценных бумаг;";
в абзаце двадцать первом после слов "на возвратной" дополнить словами "и платной";
абзацы двадцать пятый, двадцать шестой, тридцатый, тридцать первый исключить;
абзац тридцать пятый изложить в следующей редакции:
"профицит бюджета - превышение общей суммы поступлений в бюджет над объемом расходов и выделяемых на возвратной основе кредитов. Размер утверждаемого профицита республиканского бюджета выражается в национальной валюте и в процентах к валовому внутреннему продукту; а профицита областных бюджетов, бюджетов городов Астаны и Алматы в национальной валюте;";
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
"субвенции - официальные трансферты, передаваемые вышестоящими бюджетами в нижестоящие в пределах сумм, утвержденных законодательными актами или решениями маслихатов;";
в абзаце сорок втором слова "утвержденным в истекшем финансовом году бюджетным расходам" заменить словами "в истекшем финансовом году утвержденным бюджетным расходам, а также по зачислению в бюджеты официальных трансфертов.";
в абзаце сорок пятом слово "возврата" заменить словом "погашения".

2. 5-баптың 6) тармақшасындағы "жергілікті атқарушы органдардың қарыз
алуы жөніндегі" деген сөздер "жергілікті атқарушы органдар тартатын
заемдар жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 7-бапта:
1) тармақшаның а) тармақшасында:
отыз бесінші абзацтағы "Қазақстан Республикасының" деген сөздердің
алдынан "Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдар мен
жоғары жиілік құрылғыларды пайдалануға беруге байланысты төлемдерді қоса
алғанда," деген сөздермен толықтырылсын;
отыз жетінші абзацтың жаңа редакциясы қазақша мәтінде өзгеріссіз
қалады;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жануарлар дүниесін қорғау және көбейту үшін төлемдер;";
1) тармақшаның б) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы он төртінші абзацпен толықтырылсын:
"50% мөлшеріндегі табиғатты пайдаланушылардың келтірілген зиянның
орнын толтыру туралы талаптар бойынша алынған қаражат, қоршаған ортаны
қорғау туралы заңдарды бұзғаны үшін алынған айыппұлдар, аңшылықтың және
балық аулаудың тәркіленген құралдарын, заңсыз алынған өнімдерді сатудан
түскен қаражат;".
4. 8-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзацтағы "кезеңділігін" деген сөз "тәртібі мен кезеңділігін"
деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзацтағы "ай сайын" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы "азайтылады" деген сөз "азайтылуы мүмкін" деген
сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен облыстық бюджеттерге
берілетін бюджеттік алулардың тәртібі мен кезеңділігін және облыстық
бюджеттерден аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне субвенциялар бөлудің
шарттарын облыстардың әкімдері белгілейді және аудандық (қалалық)
мәслихаттармен келісе отырып облыстық мәслихаттар бекітеді.".
5. 9-баптың 1-тармағында:
мынадай мазмұндағы жиырма төртінші - жиырма алтыншы абзацтармен
толықтырылсын:
"фельдъегерлік байланысты;
республикалық деңгейдегі жобалау-іздестіру жұмыстарын;
республикалық маңызы бар жол жүйесін пайдалануды, салуды және
жаңғыртуды;".
жиырма алтыншы абзацта "үкіметтік" деген сөз "мемлекеттік" деген
сөзбен ауыстырылсын.
6. 10-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Тиісті жылға арналған облыстық бюджеттің, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің тапшылығы жергілікті атқарушы органның осы жылға белгіленген қарыз алу лимитінен аса алмайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Облыстық өкілді органдар облыстық бюджет пен аудандардың (қалалардың) бюджеттері арасындағы кірістерді бөлудің тұрақты нормативтерін және облыстық бюджеттерден аудандардың (қалалардың) бюджеттеріне берілетін субвенциялар мен аудандардың (қалалардың) бюджеттерінен облыстық бюджеттерге берілетін бюджеттік алынымдардың мерзімді мөлшерлерін бекітеді.".

2. В подпункте 6) статьи 5 слова "по заимствованию местных
исполнительных органов" заменить словами "по займам, привлекаемым местными
исполнительными органами,".
3. В статье 7:
в подпункте а) подпункта 1):
абзац тридцать пятый дополнить словами ", включая платежи, связанные с
вводом в эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных
устройств на территории Республики Казахстан;";
абзац тридцать седьмой изложить в следующей редакции:
"плата за пользование судоходными водными путями;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"плата за охрану и воспроизводство животного мира;";
в подпункте б) подпункта 1):
дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении
вреда, штрафы за нарушение законодательства об охране окружающей
среды, средства от реализации конфискованных орудий охоты и рыболовства,
незаконно добытой продукции в размере 50 %;".
4. В статье 8:
в пункте 1:
в абзаце первом слово "Периодичность" заменить словами "Порядок и
периодичность";
в абзаце втором слово "ежемесячно" исключить;
в пункте 2 слово "уменьшается" заменить словами "может быть уменьшен";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Порядок и периодичность передачи бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов районов (городов) в областные бюджеты и условия выделения субвенций из областных бюджетов в бюджеты районов (городов), определяются акимами областей и утверждаются областными маслихатами по согласованию с районными (городскими) маслихатами.".
5. В пункте 1 статьи 9:
дополнить абзацами двадцать четвертым - двадцать шестым следующего содержания:
"фельдъегерской связи;
проектно-изыскательских работ на республиканском уровне;
эксплуатацию, строительство и реконструкции дорожной системы республиканского значения;";
в абзаце двадцать шестом слово "правительственным" заменить словом "государственным".
6. В статье 10:
пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"Дефицит областного бюджета, бюджетов городов Астаны и Алматы на соответствующий год не может превышать лимит заимствования местного исполнительного органа, установленный на этот год.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Областными представительными органами утверждаются стабильные нормативы распределения доходов между областным бюджетом и бюджетами районов (городов), долговременные размеры субвенций, передаваемых из областных бюджетов в бюджеты районов (городов), и бюджетных изъятий, передаваемых из бюджетов районов (городов) в областные бюджеты,".

7. 11-бапта:
1) тармақшаның б) тармақшасы мынадай мазмұндағы он бірінші абзацпен толықтырылсын:
"50% мөлшеріндегі табиғатты пайдаланушылардан келтірілген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша алынған қаражат, қоршаған ортаны қорғау туралы заңдарды бұзғаны үшін алынған айыппұлдар, аңшылықтың және балық аулаудың тәркіленген құралдарын, заңсыз олжаланған өнімдерді сатудан түскен қаражат;";
2) тармақшаның екінші абзацы "жоғары тұрған" деген сөздерден кейін "және төменгі" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 3-тараудың тақырыбындағы "ЖАСАЛУЫ" деген сөз "ӘЗІРЛЕНУІ" деген сөзбен ауыстырылсын.
9. 14-бапта:
бұл өзгерістің қазақ тіліндегі мәтінге қатысы жоқ;
бірінші бөліктің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жергілікті атқарушы органдардың қарыз алуының жиынтық лимитін қалыптастырады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітуіне енгізеді.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен бюджеттік көрсеткіштерге сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасын және Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне табыс етеді.".
10. 15-баптың оныншы абзацында "үкіметтік" деген сөз "мемлекеттік" деген сөзбен ауыстырылсын.
11. 16-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі алдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның жобасымен бір мезгілде Қазақстан Республикасының мемлекеттік бюджетінің алдағы үш жылдық кезеңге арналған болжамды көрсеткіштерін табыс етеді.".
12. 18-бапта:
1-тармақтағы "жасау" деген сөз "әзірлеу" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақтағы екінші және үшінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1 қыркүйекке дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісілген түсімдер көлемі мен Қаржы министрлігі жеткізген қарыз алу лимиттері негізінде жергілікті бюджеттердің жобаларын әзірлейді және облыстар, Астана және Алматы қалалары бюджеттерінің және арнайы экономикалық аймақтардың қаржылық қорларының (бюджеттерінің) болжамын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне табыс етеді.";
4-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"облыстық бюджет пен аудандардың (қалалардың) бюджеттері арасындағы кірістерді бөлудің бекітілген тұрақты нормативтері негізінде белгіленген облыстық бюджет пен аудандардың (қалалардың) бюджеттері арасындағы кірістерді бөлу нормативтері;";

7. В статье 11:
подпункт б) подпункта 1) дополнить абзацем одиннадцатым следующего содержания:
"средства, полученные от природопользователей по искам о возмещении вреда, штрафы за нарушение законодательства об охране окружающей среды, средства от реализации конфискованных орудий охоты и рыболовства, незаконно добытой продукции в размере 50%;";
абзац третий подпункта 2) после слова "вышестоящих" дополнить словами "и нижестоящих".
8. В заголовке главы 3 слово "составление" заменить словом "разработка".
9. В статье 14:
в заголовке слово "Подготовка" заменить словом "Разработка";
подпункт 4) части первой изложить в следующей редакции:
"4) совокупный лимит заимствования местными исполнительными органами;";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Министерство финансов Республики Казахстан в соответствии с бюджетными показателями, утвержденными Правительством Республики Казахстан, разрабатывает и представляет в Правительство Республики Казахстан проект закона о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год и прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период.".
10. В абзаце десятом статьи 15 слово "правительственных" заменить словом "государственных".
11. Пункт 1 статьи 16 дополнить абзацем следующего содержания:
"Правительство Республики Казахстан одновременно с проектом закона о республиканском бюджете на предстоящий финансовый год представляет прогнозные показатели государственного бюджета Республики Казахстан на предстоящий трехлетний период.".
12. В статье 18:
в пункте 1 слово "Составление" заменить словом "Разработка";
в пункте 3 абзацы второй и третий изложить в следующей редакции:
"в срок до 1 сентября на основе согласованных с Министерством финансов Республики Казахстан объемов поступлений и доведенных Министерством финансов лимитов заимствования разрабатывают проекты местных бюджетов и представляют прогноз бюджетов областей, городов Астаны и Алматы и финансовых фондов (бюджетов) специальных экономических зон в Министерство финансов Республики Казахстан.";
абзац третий пункта 4 изложить в следующей редакции:
"нормативы распределения доходов между областным бюджетом и бюджетами районов (городов), определенные на основе утвержденных стабильных нормативов распределения доходов между областным бюджетом и бюджетами районов (городов);";

мынадай мазмұндағы 9-1-тармақпен толықтырылсын:
"9-1. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері аудандық мәслихаттар бюджетті бекіту туралы шешім қабылдағаннан кейін бір апта мерзімде облыстық (қалалық) бюджет және бекітілген жергілікті бюджеттердің негізінде жиынтықталған облыстың бюджеті туралы деректерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне табыс етеді.".
13. 20-баптың екінші абзацында:
"мемлекеттік" деген сөзден кейін "эмиссиялық" деген сөзбен толықтырылсын;
"ережелері Қазақстан Республикасының заң актілерімен белгіленеді" деген сөздер "ережелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. 21-баптың екінші абзацы алып тасталсын.
15. 22-бапта:
бірінші бөлікте:
", шет мемлекеттерден" деген сөздер алып тасталсын;
"үшін" деген сөзден кейін ", сондай-ақ республикалық бюджеттен кредит алу арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметінен" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті атқарушы органдардың заем шарттарын жасасу және мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар шығару тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.".
16. 24-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік мекемелер бағдарлама әкімшісі бекіткен смета шегінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті берген рұқсат негізінде шығыстар жасайды. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі бөлінген қаражат қазынашылық рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдаланылған жағдайда, қаржыландыруды кері қайтарып алуға, тоқтата тұруға хақылы.
Бюджет қаражатын кері қайтарып алу бағдарламалар әкімшілерінің қазынашылық рұқсатындағы шығыстардың тиісті ерекшелігі бойынша ағымдағы қаржыландыруды бөлінген қаражатты қазынашылық рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдалану сомасына азайту арқылы не бюджет қаражатын қазынашылық рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдаланатын заңды және жеке тұлғалардың банк шоттарына инкассалық өкімдер қою арқылы жүргізіледі.".
17. 25-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жергілікті бюджеттердің шоттарын, жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелердің шоттарын жүргізуді, олар үшін аударылым операцияларын жергілікті атқарушы органдар беретін қаржылық рұқсаттардың негізінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық органдары жүзеге асырады.
Бөлінген қаражат қаржылық рұқсаттарда көзделмеген мақсаттарға пайдаланылған жағдайда жергілікті атқарушы органдардың қаржыландыруды кері қайтарып алуға және тоқтата тұруға құқығы бар.".

дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. Акимы областей, городов Астаны и Алматы в недельный срок после
принятия решения районными маслихатами об утверждении бюджета представляют
в Министерство финансов Республики Казахстан данные об областном (городском)
бюджете и бюджете области, сведенном на основе утвержденных местных бюджетов.".
13. В абзаце втором статьи 20:
после слова "государственных" дополнить словом "эмиссионных";
слова "законодательными актами Республики Казахстан" заменить
словами "Правительством Республики Казахстан".
14. Абзац второй статьи 21 исключить.
15. В статье 22:
в части первой:
слова ", иностранных государств" исключить;
дополнить словами ", а также у Правительства Республики Казахстан путем
кредитования из республиканского бюджета.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Порядок заключения договоров займа и выпуска государственных эмиссионных ценных бумаг местными исполнительными органами определяется Правительством Республики Казахстан.".
16. Пункт 2 статьи 24 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные учреждения в пределах утвержденной администратором программы сметы производят расходы на основании разрешения, выдаваемого Комитетом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан. Министерство финансов Республики Казахстан вправе отзывать, приостанавливать финансирование в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные казначейскими разрешениями.
Отзыв бюджетных средств производится путем уменьшения текущего финансирования по соответствующей специфике расходов в казначейском разрешении администраторов программ на сумму использования выделенных средств на цели, не предусмотренные казначейскими разрешениями, либо путем выставления инкассовых распоряжений по банковским счетам юридических и физических лиц, использующих бюджетные средства на цели, не предусмотренные казначейскими разрешениями.".
17. Пункт 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2. Ведение счетов местных бюджетов, счетов государственных учреждений, содержащихся за счет местного бюджета, переводные операции для них осуществляются органами Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан на основании финансовых разрешений, выдаваемых местными исполнительными органами.
Местные исполнительные органы вправе отзывать и приостанавливать финансирование в случае использования выделенных средств на цели, не предусмотренные финансовыми разрешениями.".

18. 28-баптағы 1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін бюджеттің атқарылуы және есеп беру (мерзімдік және жылдық) жөніндегі қаржылық рәсімдердің ережелерін Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейді.
2. Қаржы жылы ішінде бюджет қаражатын бөлу, мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттарын ашу және жабу тәртібін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілейді.".
19. 29-баптың 1-тармағындағы "ағымдағы жылдың" деген сөздер "есепті жылдан кейінгі жылдың" деген сөздермен ауыстырылсын.
20. 30-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шығыстар сметасының дұрыс жасалуын және бекітілуін, сондай-ақ бюджет қаражатының қазынашылық рұқсаттарға сәйкес пайдаланылуын бақылауды Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен оның аумақтық бөлімшелері жүзеге асырады.".
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің шығыстар сметасының дұрыс жасалуы мен бекітілуін, сондай-ақ бюджет қаражатының қаржылық рұқсаттарға сәйкес пайдаланылуын бақылауды жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.".
3-тармақтағы "қалыптастырылуы" деген сөз "әзірленуі" деген сөзбен
ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Республикалық және жергілікті бюджеттер қаражатының
пайдаланылуына ревизия және тексеру жүргізудің тәртібі мен мерзімділігін
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, сондай-ақ Қазақстан
Республикасының заң актілеріне сәйкес жергілікті өкілді органдар
белгілейді.".
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Омарбекова А.Т.

18. В статье 28 пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Правила финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
2. Порядок выделения бюджетных средств в течение финансового года, открытия и закрытия бюджетных счетов государственных учреждений определяется Министерством финансов Республики Казахстан.".
19. В пункте 1 статьи 29 слова "текущего года," заменить словами "года, следующего за отчетным".
20. В статье 30:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Контроль за правильностью составления и утверждения смет расходов государственных учреждений, финансируемых из республиканского бюджета, а также за использованием бюджетных средств в соответствии с казначейскими разрешениями осуществляется Министерством финансов Республики Казахстан и его территориальными подразделениями.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Контроль за правильностью составления и утверждения смет расходов государственных учреждений, финансируемых из местного бюджета, а также за использованием бюджетных средств в соответствии с финансовыми разрешениями осуществляется местными исполнительными органами.";
в пункте 3 слово "формированием" заменить словом "разработкой";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Порядок и периодичность проведения ревизий и проверок использования средств республиканского и местных бюджетов определяются Министерством финансов Республики Казахстан, а также местными представительными органами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан