Рекомендации по учету температурного режима при проектировании нежестких дорожных одежд
Приказ Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 декабря 2018 года № 119
Предисловие
1
РАЗРАБОТАНЫ И ВНЕСЕНЫ
Акционерным обществом "Казахстанский дорожный научно-исследовательский институт" (АО "КаздорНИИ")
2
УТВЕРЖДЕНЫ И ВВЕДЕНЫ В ДЕЙСТВИЕ
Приказом Председателя Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан № 119 от 21 декабря 2018 года
3
СОГЛАСОВАНЫ
Акционерным обществом "НК "ҚазАвтоЖол" № 03/14-2-2591-И от 12 ноября 2018 года
4
СРОК ПЕРВОЙ ПРОВЕРКИ
2023 год
ПЕРИОДИЧНОСТЬ ПРОВЕРКИ
5 лет
5
ВВЕДЕНЫ ВПЕРВЫЕ
Содержание
Введение
Настоящие рекомендации разработаны согласно плану работ, принятому в рамках выполнения темы Б01.03 "Разработка математической модели нестационарного температурного поля в слоях дорожной одежды и земляном полотне".
В рамках проводимых исследований впервые выполнены следующие мероприятия, способствующие повышению точности предлагаемой математической модели:
1 Разработка способов учета климатических и географо-астрономических условий местности, которые включают в себя:
- скорость ветра;
- изменяющаяся во времени температура воздуха;
- географическая широта местности;
- склонение Солнца к горизонту;
- эксцентриситет орбиты Земли;
- время восхода и захода Солнца.
2 Составление уравнения теплового баланса на поверхности дорожного покрытия и разработка методики учета притоков тепловой энергии за счет солнечной радиации и атмосферного излучения, оттока тепловой энергии за счет земного излучения и изменения тепловой энергии по закону конвективного излучения.
3 Оценка точности разработанной математической модели путем сравнения значений температур, полученных расчетным и экспериментальным способами.
Документ содержит постановку типовой задачи об определении изменяющегося во времени температурного поля многослойной дорожной конструкции и основные формулы из алгоритма расчета методом конечных элементов. В методе применяется линейный треугольный конечный элемент. В приложении А приведен текст (листинг) расчетной программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE на языке MATLAB [2-4], снабженный необходимыми комментариями. В приложении Б приводится листинг подпрограммы BDB, предназначенный для вычисления матрицы теплопроводности элемента. В приложении В приведены данные экспериментального определения температуры в точках многослойной дорожной одежды и земляного полотна, расположенных на различных глубинах. Приведенные значения температур определены через каждый час в течение одного месяца (с 1 по 31 июня 2014 года). Приводится также краткая инструкция по использованию программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE. В конце документа приведен список использованной литературы.
1 Область применения

ҚАТҚЫЛ ЖОЛ ТӨСЕМЕЛЕРІН ЖОБАЛАУДА ТЕМПЕРАТУРАЛЫҚ ЖАҒДАЙДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ БОЙЫНША ҰСЫНЫМДАР
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының 2018 жылғы 21 желтоқсандағы № 119 бұйрығымен бекітілген.
Алғысөз
1
"Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы ("ҚазжолҒЗИ" АҚ) ДАЙЫНДАП ЕНГІЗДІ
2
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының 2018 жылғы "21" желтоқсандағы № 119 бұйрығымен БЕКІТІЛІП, ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛДІ
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" Акционерлік қоғамымен 12.11.2018 жылғы № 03/14-2-2591-И хатымен КЕЛІСІЛДІ
4
БІРІНШІ ТЕКСЕРУ МЕРЗІМІ
2023 жыл
5
ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢДІЛІГІ
5 жыл
6
АЛҒАШ РЕТ ЕНГІЗІЛДІ
Құжат Қазақстан Республикасы нормативтiк – құқықтық актiлерiнiң "Әдiлет" ақпараттық – құқықтық жүйесiнде және "InfoZhol –http://infozhol.kad.org.kz" электронды мәлiметтер базасында қол жетiмдi
Осы Нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің рұқсатынсыз толықтай немесе ішінара қайта басып шығаруға, көбейтуге және таратуға болмайды
Мазмұны
Кіріспе
Бұл ұсынымдар Б01.03 "Жол төсемесінің қабаттары мен жер төсемесіндегі бейстационар температуралық өрістің математикалық моделін әзірлеу" тақырыбының шеңберінде қабылданған жұмыстар жоспарына сәйкес әзірленді.
Жүргізілген зерттеулер шеңберінде ұсынылып отырған математикалық модельдің дәлдігін жоғарылату үшін мынадай іс-шаралар орындалды:
1 Елді мекеннің климаттық және географиялық ерекшеліктерін ескеру әдістерін даярлау елді мекеннің мынадай климаттық және география-астрономиялық шарттарын ескеруді қажет етеді:
- желдің жылдамдылығы;
- уақытқа байланысты ауаның темепературасының өзгеруі;
- елді мекеннің географиялық ендігі;
- Күннің көлбеуге қатысты қисаюы;
- Жер орбитасының эксцентриситеті;
- Күннің шығу және бату уақыты.
2 Жол жамылғысының бетіндегі жылу тепетеңдігінің теңдеуін құру және күн радиациясынан және атмосферадан шағылысу арқылы пайда болатын жылу энергияларын, жерден шағылысу арқылы және конвективті жылу алмасу заңдылығы арқылы жоғалтатын жылу энергияларын ескерудің әдістемесін.
3 Даярлаған математикалық модельдің дәлдігін есептік және тежірибелік жолдармен алынған мәндерді салыстыру арқылы бағалау.
Құжатта көпқабатты жол құрылымындағы уақытқа байланысты өзгеріп отыратын температуралық өрісті анықтау туралы есептің қойылымы, шекті элементтер әдісімен есептеудің алгоритмының негізгі өрнектері бар. Әдісте үшбұрышты шекті элементтер қолданылады. А қосымшада MATLAB [2-4] тілінде жасалған NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасының қажетті түсініктемелермен жабдықталған мәтіні (листинг) келтірілген.
Б қосымшада элементтің жылу өткізгіштік матрицасын есептеуге арналған BDB ішкі бағдарламасы келтірілген. В қосымшада көпқабатты жол жамылғысы мен жер төсенішінің әр түрлі тереңдіктегі нүктелерінің тәжірибе жүзінде анықталған температуралары келтірілген. Температураның келтірілген мәндері әрбір сағат сайын бір ай бойы (2014 жылдың маусымның 1 мен 31 аралығы) анықталған. Сонымен бірге NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасын қолданудың қысқаша нұсқауы келтірілген. Құжаттың соңында қолданылған әдебиеттер тізімі келтірілген.
1 Қолдану саласы

1.1      Настоящие рекомендации распространяются на сеть автомобильных дорог общего пользования Республики Казахстан и предназначены для решения вопросов, связанных с проектированием многослойных автомобильных дорог общего пользования.
1.2      Рекомендациями следует руководствоваться при проектировании конструкций нежестких дорожных одежд для автомобильных дорог общего пользования, для расчета нежестких дорожных одежд на стадиях проектирования и эксплуатации (СП РК 3.03-104-2014), а также при решении инженерно-экономических задач применительно к автомобильным дорогам.
2 Нормативные ссылки
Для применения настоящих рекомендаций необходимы следующие ссылочные нормативные документы:
СП РК 3.03-104-2014 "Проектирование нежестких дорожных одежд"
Примечание - При пользовании настоящими рекомендациями целесообразно проверить действие ссылочных документов по ежегодно издаваемому информационному указателю "Нормативные документы по стандартизации", составленному по состоянию на текущий год и соответствующим ежемесячно издаваемым информационным указателям, опубликованным в текущем году. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании настоящими рекомендациями следует руководствоваться замененным (измененным) стандартом. Если ссылочный документ отменен без замены, то положение, в котором дана ссылка на него, применяется в части, не затрагивающей эту ссылку.
3 Термины и определения
В настоящих рекомендациях применяются следующие термины с соответствующими определениями:
3.1 Дорожная одежда: Многослойная конструкция в пределах проезжей части автомобильной дороги, воспринимающая нагрузку от автотранспортного средства и передающая ее на грунт.
3.2 Земляное полотно: Конструктивный элемент, служащий основанием для размещения дорожной одежды, а также технических средств организации дорожного движения и обустройства автомобильной дороги.
3.3 Дорожная одежда нежесткая: Дорожная одежда со слоями, устроенными из разного вида асфальтобетонов, из материалов и грунтов укрепленных битумом, цементом, известью, комплексными и другими вяжущими, а также из слабосвязных зернистых материалов
3.4 Конструктивный слой: Каждый слой дорожной одежды, состоящий из однородных материалов и отличающийся от соседних слоев видом материалов, его прочностью и составом. Учитывается при расчете прочности дорожной одежды.
3.5 Покрытие дорожное: Одно- или многослойная верхняя часть дорожной одежды, устраиваемая на дорожном основании, непосредственно воспринимающая нагрузки от транспортных средств и предназначенная для обеспечения заданных эксплуатационных требований и защиты дорожного основания от воздействия атмосферных факторов.

1.1 Қазақстан Республикасының жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының желісіне таралады және көп қабатты жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын жобалау мәселелерін шешуге арналған.
1.2 Жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарына арналған жол төсемелерінің құрылымдарын жобалауда, жобалау және пайдалану сатысында жол төсемелерін есептеуде (ҚР ЕЖ 3.03-104-2014 сәйкес), сондай-ақ автомобиль жолдарына қатысты инженерлік-экономикалық міндеттерді шешуде осы ұсынымдарды басшылыққа алу қажет.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы ұсынымдарды қолдану үшін келесі сілтемелік нормативтік құжаттар қажет:
ҚР ЕЖ 3.03-104-2014 "Қатты емес типті жол төсемдерін жобалау".
Ескерту – Осы ұсынымдарды қолдану кезінде ағымдағы жылдың күйі бойынша жасалған "Стандарттау бойынша нормативтік құжаттар" көрсеткіші бойынша, және де ағымдағы жылда жарияланған тиісті ақпараттық көрсеткіштер бойынша сілтемелік стандарттардың әрекет етуін тексеру қажет. Егер сілтемелік құжат ауыстырылған (өзгертілген) болса, онда осы ұсынымдарды пайдалану кезінде ауыстырылған (өзгертілген) стандартты нұсқау етіп қолдану қажет. Егер сілтемелік құжат ауыстырылмай күші жойылған болса, онда оған сілтеме берілген ереже осы сілтемені қозғамай қатысты қолданылады.
3 Терминдер мен анықтамалар
Осы Ұсынымдарда тиісті анықтамалары бар келесі терминдер қолданылады:
3.1 Жол төсемесі: Автокөлік жүруге және оның салмағының әсерін жер төсемесіне беру үшін жасалған жүру бөлігінің көп қабатты құрылымы.
3.2 Жер төсемесі: Жол төсемесін, сондай-ақ жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын орналастыруға және автомобиль жолдарын жайластыру үшін негіз болып қызмет атқаратын құрылымдық элемент.
3.3 Деформация: Дененің сызықтық өлшемдерінің бастапқы өлшемдеріне қарағанда өзгеруімен сипатталатын салыстырмалы шама.
3.4 Кернеу: алаң бірлігіне келетін қалыпты немесе жанама жүктемемен анықталынатын салыстырмалы шама.
3.5 Қатқыл жол төсемесі: Асфальтбетондардың әртүрлі түрлерінен, битуммен, цементпен, әктаспен, кешенді және басқа да тұтқырғыштармен, сондай-ақ әлсіз байланысты түйірлі материалдармен нығайтылған материалдардан салынған қабатты жол төсемесі.

3.6 Основание дорожное: Нижний несущий слой дорожной одежды, воспринимающий нагрузки от транспортных средств совместно с покрытием и предназначенный для ее распределения на дополнительные слои или непосредственно на грунт земляного полотна.
3.7 Температурное поле: Изменяющийся во времени температурный режим в точках многослойной конструкции дорожной одежды и земляного полотна.
3.8 Метод конечных элементов: Численный метод решения дифференциальных уравнений математической физики.
4 Теоретические основы программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE
Математическая модель была разработана для определения температурного поля в многослойной дорожной одежде и земляном полотне, которая рассматривает передачу тепла за счет теплопроводности и конвекции, получение тепла от суммарной солнечной радиации и излучения атмосферы, выход тепла из-за излучения от поверхности дорожного покрытия. Разработанная модель была реализована с использованием конечных элементов второго порядка с восемью узлами. Расчеты нестационарного температурного поля были сделаны с помощью программы, реализованной на стандартном математическом пакете MATLAB. Точность разработанной модели была оценена путем сравнения температур, полученных теоретически и экспериментально. Результаты сравнения показали высокую точность модели.
4.1 Общая постановка задачи
Рассматривается дорожная конструкция, состоящая из многослойной дорожной одежды на грунтовом основании.
Основная сложность решения задачи теплопроводности для таких объектов, как дорожная конструкция заключается в том, что при ее математической постановке приходится учитывать сезонные особенности назначения граничных условий. Например, при определении нестационарного температурного поля в зимнее время температура точек поверхности дорожного покрытия приравнивается температуре воздуха, что намного облегчает решение дифференциального уравнения параболического типа, описывающего нестационарное температурное поле.
При решении задачи для теплого периода года, как весна, лето и осень, задача усложняется необходимостью учета многих климатических, географических особенностей места строительства автомобильных дорог.
В первую очередь, следует учитывать разницу между способами задания граничных условий через конвективный теплообмен и через тепловой поток. Конвективный теплообмен обуславливается, прежде всего, разницей между температурой поверхности и температурой воздуха. Учет конвективного теплообмена на поверхности неудобен тем, что сначала нужно будет определить температуру поверхности, которая и является конечной целью исследований. Кроме этого, коэффициенты конвективного теплообмена определяются для процессов естественного теплообмена между твердым телом и воздухом, в стационарных условиях, когда не учитывается турбулентность воздушного потока в приграничной области, и его величина зависит только от свойств материала поверхности тела.
Суммарный тепловой поток, поступающий на поверхность дорожного покрытия, образуется в результате влияния различных внешних факторов принудительного характера, в том числе и за счет разницы температур. Следовательно, конвективный теплообмен будет содержаться неявно и в составе суммарного теплового потока.
Остановимся подробно на составляющих суммарного потока тепла, поступающего на поверхность дорожного покрытия (рисунок 1). Начнем с атмосферного теплового излучения.
Рисунок 1 - Схематическое изображение теплового баланса на поверхности дорожного покрытия

3.6 Құрылымдық қабат: Біркелкі материалдардан тұратын және іргелес қабаттардардан материал түрімен, беріктігімен және құрамымен ерекшелінетін жол төсемесінің әрбір қабаты.
3.7 Жол жамылғысы: Жол негізіне салынатын, көлік құралдарынан жүктемені тура қабылдайтын және белгіленген пайдалану талаптарын қамтамасыз етуге арналған және жол негізін атмосфералық факторлардың ықпалынан қорғайтын жол төсемесінің бір немесе көп қабатты жоғарғы бөлігі.
3.8 Жол негізі: Жамылғымен бірге көлік құралдарының жүктемесін қабылдайтын және оны қосымша қабаттарға немесе тікелей жер төсемесінің топырағына үлестіруге арналған жол төсемесінің салмақ түсетін төменгі қабаты.
3.9 Шекті элементтер әдісі: математикалық физиканың дифференциалдық теңдеулерін шешудің сандық әдісі.
4 NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасының теориялық негіздері
Математикалық модель көпқабатты жол жамылғысы мен топырақ негіздеріндегі температуралық өрісті анықтау үшін құрылған, және ол жылуөткізгіштік пен конвекция арқылы жылудың берілуін, толық күн радиациясынан және атмосферадан шағылу арқылы пайда болатын жылуды қабылдауды, жол жамылғысының бетінен шағылу арқылы жоғалтылатын жылуды ескереді. Жасалған модель екінші ретті, сегіз түйінді шекті элементтерді пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Бейстационар температуралық өрісті есептеу стандартты математикалық MATLAB пакетінде құрылған бағдарлама арқылы жүзеге асырылған. Жасалған модельдің дәлдігі теориялық және тәжірибелік жолмен алынған температураларды салыстыру арқылы бағаланған. Салыстыру нәтижесі модельдің дәлдігінің жоғары екенін көрсетті.
4.1 Есептің жалпы қойылымы
Топырақ негізінде орналасқан көпқабатты жол жамылғысынан тұратын құрылым қарастырылады.
Жол құрылымы сияқты обьектілердегі жылуөткізгіштік есебін шығарудағы негізгі қиындық оның математикалық моделін құру кезінде шекаралық шарттарды тағайындау үшін жыл мезгілдерінің ерекшеліктерін ескерумен байланысты туындайды. Мысалы, қыс кезіндегі бейстационар температуралық өрісті анықтау кезінде жол жамылғысының бетіндегі нүктелердің температурасы ауаның температурасына тең деп алынады және бұл жағдай бейстационар температуралық өрісті сипаттайтын парабола тектес дифференциалдық теңдеуді шешуді едәуір жеңілдетеді.
Жылдың көктем, жаз және күз сияқты жылы мезгілдерінде есепті шығару автомобиль жолдарының құрылысы жүретін аймақтың көптеген климаттық, географиялық ерекшеліктерін ескеру қажеттілігінен қиындап кетеді.
Ең алдымен, конвективтік жылу алмасу мен жылу ағыны арқылы шекаралық шарттарды тағайындау әдістерінің арасындағы айырмашылықты ескеру қажет. Конвективті жылу алмасу ең алдымен жол жамылғысының бетіндегі температура мен ауаның температурасының арасындағы айырмашылықтан туындайды. Жол жамылғысының бетіндегі конвективті жылу алмасуды ескерудің қиындығы мынадан туындайды. Бұл жерде алдымен жол жамылғысының бетіндегі температураны анықтап алу қажет, ал ол дегеніміз зерттеулердің негізгі мақсаты болып табылады. Оның үстіне, конвективтік жылу алмасу коэффициенттері қатты дене мен ауаның арасындағы табиғи жылу алмасу процессі кезінде, стационар жағдайда, шекаралық аймақтағы ауа ағынының турбуленттілігі ескерілмейтін кезде анықталады, және ол дененің бетіндегі материалдың қасиетіне тәуелді.
Жол жамылғысының бетіне келіп түсетін толық жылу ағымы табиғаты мәжбүрлі түрдегі көптеген сыртқы әсерлерден, соның ішінде температуралар айырмашылығынан туындайды. Демек, конвективті жылу алмасу жасырын түрде толық жылу ағымының ішінде де болады.
Енді жол жамылғысының бетіне келіп түсетін толық жылу ағымының құрамына толығырақ тоқталайық (1-сурет). Атмосферадан шағылатын жылудан бастаймыз.
1-сурет - Жол жамылғысының бетіндегі жылулық тепетеңдіктің сұлбалық көрінісі

4.2 Тепловой баланс на поверхности дорожного покрытия
На основе теории теплопроводности [5-7], тепловой баланс на поверхности дорожного покрытия может быть представлен следующим образом (уравнение (1), рисунок 1):
qk+qc+qs+qa+qe=0 (1)
где qk - энергия, передаваемая за счет теплопроводности, qc - энергия, передаваемая за счет конвекции, qs - энергия, получаемая за счет суммарной солнечной радиации, qa - энергия, полученная путем излучения атмосферы и qe - энергия излучения земной поверхности.
4.3 Конвективный теплообмен
Конвективный теплообмен происходит между поверхностью покрытия и окружающим воздухом. Поток тепла с конвективной теплопередачи определяется уравнением (2):
(2)
где - коэффициент конвективной теплопередачи, Вт/(м2°К), - температура поверхности дорожного покрытия, °К и - температура воздуха, °К.
Работа [7] дает формулу для определения коэффициента конвективного теплообмена между покрытием и окружающим воздухом
(3)
где - скорость ветра, м/с и - средняя температура поверхности дорожного покрытия и воздуха рассчитывается как:
(4)
4.4 Тепловой поток суммарной солнечной радиации
Тепловой поток от суммарной солнечной радиации, полученный поверхностью дорожного покрытия, рассчитывается по формуле (5) [8]:
(5)
где - солнечная константа, равная 1370 Вт/м2. - коэффициент, учитывающий отражение солнечного излучения в космическое пространство, - коэффициент, учитывающий эксцентриситет орбиты Земли, - географическая широта района, - угол склонения Солнца;
- коэффициент, учитывающий изменение поступления солнечной радиации в течение светового дня.
Коэффициент, учитывающий эксцентриситет орбиты Земли [9], определяется по формуле (6):
(6)
где параметр рассчитывается по формуле (7) [8]:
(7)
где d - порядковый номер дня в году, начиная с 1 января. Угол наклона Солнца может быть получен из уравнения (8):
(8)
Коэффициент рассчитывается по формуле (9):
(9)
где - текущее время, которое изменяется от момента восхода до момента захода солнца .
4.5 Тепловой поток от излучения атмосферы
Атмосфера поглощает солнечное излучение и излучает длинноволновое излучение в направлении поверхности Земли. Тепловой поток от этого излучения рассчитывается по формуле (10):
(10)
где - коэффициент поглощения поверхности дорожного покрытия;
- постоянная Стефана-Больцмана;
- температура воздуха, ºК.
4.6 Тепловой поток излучения Земли
Поверхность Земли, поглощая прибывающее солнечное излучение, нагревается, а в качестве черного тела сами по себе излучает длинноволновое излучение в атмосферу. Тепловой поток, сформированный на основе такого излучения, также рассчитывается по закону Стефана-Больцмана:
(11)
где - коэффициент поглощения атмосферы;
- постоянная Стефана-Больцмана;
- температура поверхности покрытия, ºК.

4.2 Жол жамылғысының бетіндегі жылулық тепетеңдік
Жылуөткізгіштіктің теориясын [5-7] негізге алсақ, жол жамылғысының бетіндегі жылулық тепетеңдік мынадай түрде болады (1) теңестіру (1-сурет):
qk+qc+qs+qa+qe=0 (1)
бұл жерде, qk – жылуөткізгіштік арқылы берілетін энергия, qc – конвекция арқылы берілетін энергия, qs - толық күн радиациясынан туындайтын энергия, qa – атмосферадан шағылып түсетін энергия qe – жер бетінен шағылып шығатын энергия.
4.3 Конвективтік жылу алмасу
Конвективтік жылу алмасу жол жамылғысының беті мен қоршаған ауа арасында өтеді. Конвективтік жылу алмасудың жылу ағыны (2) теңдеумен анықталады:
(2)
бұл жерде - конвективті жылу алмасу коэффициенті, Вт/(м2°К), - жол жамылғысының бетінің температурасы, °К и - ауаның температурасы, °К.
[7] жұмыстан жамылғы мен қоршаған ауа арасындағы конвективті жылу алмасу коэффициентін аламыз
(3)
бұл жерде - желдің жылдамдығы, м/с және - жол жамылғысының беті мен ауа арасындағы орташа температура. Ол былайша есептеледі:
(4)
4.4 Толық күн радиациясының жылу ағыны
Жол жамылғысының беті толық күн радиациясынан қабылдайтын жылу ағыны (5) формуламен есептеледі [8]:
(5)
бұл жерде - күн тұрақтысы, 1370 Вт/м2 тең, - күн сәулесінің космос кеңістігіне қарай шағылып таралуын ескеретін коэффициент,
- Жер орбитасының эксцентриситетін ескеретін коэффициент,
- аймақтың географиялық ендігі, - Күннің қисаю бұрышы;
- күн радиациясының дене бетіне түсуінің тәуліктің жарық кезінде өзгеріп тұратынын ескеретін коэффициент.
Жер орбитасының эксцентриситетін ескеретін коэффициент (6) формуламен анықталады:
(6)
бұл жерде параметрі (7) формуламен анықталады [8]:
(7)
Бұл жерде d – ағымдағы тәуліктің жыл бойындағы номірі, 1 қаңтардан басталады. Күннің қисаю бұрышы (8) теңестіруден алынады [8]:
(8)
коэффициенті (9) формуламен анықталады:
(9)
бұл жерде - күннің шығатын сәтінен бастап оның бататын сәтіне дейін өзгеретін ағымдағы уақыт.
4.5 Атмосферадан шағылысатын жылу ағымы
Атмосфера күн сәулесін жұтып ұзын толқынды жылу сәулелерін Жердің бетіне қарай жібереді. Осындай жылу сәулелерінен туындаған жылу ағымы (10) формуламен есептеледі:
(10)
бұл жерде - жол жамылғысының бетінің жұту коэффициенті;
- Стефана-Больцман тұрақтысы;
- ауа температурасы, ºК.
4.6 Жер бетінен шағылып шығатын жылу ағыны
Жердің беті келіп түске күн сәулесін жұтып қызады да, қара дене ретінде атмосфера бағытында ұзынтолқынды жылу сәулесін таратады. Осы кезде пайда болатын жылу ағымы да Стефан-Больцман заңымен анықталады:
(11)
бұл жерде - атмосфераның жұту коэффициенті;
- Стефан-Больцман тұрақтысы;
- жамылғы бетінің температурасы, ºК.

Учитывая зависимости (1), (2), (5), (10) и (11), уравнение теплового баланса на поверхности дорожного покрытия может быть представлено следующим образом:
(12)
Географическая широта местности расположения автомобильной дороги определяется из соответствующих справочников и задается в десятичных градусах. Например, для г. Туркестан географическая широта равна =43.33.
Коэффициент , учитывающий прозрачность атмосферы, определяется расчетным путем с использованием экспериментальных данных о температурном поле в дорожной конструкции, расположенной в данной местности.
Коэффициент , учитывающий изменение интенсивности поступления солнечной радиации в течение светового дня, вычисляется по правилам:
где - время восхода Солнца, час;
- время заката Солнца, час;
, полдень, половина светового дня, час;
- средняя скорость увеличения высоты Солнца над горизонтом с восхода до полудня, 1/час;
- средняя скорость уменьшения высоты Солнца над горизонтом с полудня до захода Солнца, 1/час.
Рисунок 2 - График изменения суточной интенсивности солнечной радиации
При практических вычислениях удобно воспользоваться аналитической формулировкой данного правила. Тогда коэффициент вычисляется по формуле (13):
(13)
где . Например, если =5.00 часов и =21.00 часов, то длительность светового дня будет равна 16 часам, и закономерность изменения коэффициента будет иметь вид фрагмента синусоиды (рисунок 2).
Таким образом, переменный во времени суммарный тепловой поток, поступающий на поверхность дорожного покрытия, будет вычисляться по формуле (14):
(14)
где - температура поверхности покрытия, подлежащая определению.
Понятно, что при прямом использовании формулы (14) дифференциальное уравнение нестационарной теплопроводности превратится в уравнение четвертой степени относительно , и его решение будет затруднительно. Однако итерационная природа метода решения уравнений параболического типа позволит справиться с этой проблемой.
Например, формула (14) определения суммарного теплового потока содержит два назначаемых коэффициента – и , для определения которых имеется лишь одно условие – экспериментально определенная температура на поверхности покрытия дорожной одежды. Таким образом, задача является одиножды неопределенной. Для ее решения нужно будет воспользоваться методом обратного пересчета. Для этого один из указанных коэффициентов надо зафиксировать (например, априори задаться приблизительным значением коэффициента ), а для определения второго коэффициента, в данном случае это коэффициент , использовать экспериментальные данные.
Рассмотренные здесь граничные условия совместно с начальным решением задачи Коши обеспечат получение единственного решения дифференциального уравнения одномерной нестационарной теплопроводности для многослойной дорожной конструкции. В качестве начального решения можно использовать результаты экспериментального исследования температурного поля в дорожной конструкции для одного конкретного момента времени .
В наиболее развернутом виде предлагаемый алгоритм решения задачи об определении нестационарного температурного поля в многослойной дорожной конструкции для теплового периода года приводится в работе [10]. В настоящем документе предлагается лишь общие принципы построения алгоритма с примерами для конкретных регионов, а именно для городов Усть-Каменогорск и Туркестан, расположенных на крайнем востоке и крайнем юге Республики Казахстан.
При наличии экспериментальных данных о температуре в характерных точках исследуемой области в перечисленном списке факторов только температура воздуха задается явно (стохастически), а степень влияния остальных факторов можно определить только из условия близости расчетных и экспериментальных данных.
Здесь для конкретной задачи могут быть заданы следующие параметры:
- постоянная Стефана-Больцмана ;
- географическая широта местности ;
- величина солнечного склонения Земли ;
- коэффициент учета эксцентриситета орбиты Земли ;
- солнечная постоянная ;
- коэффициент изменения интенсивности поступления солнечной радиации в течение светового дня .
Неизвестные параметры и могут быть определены из решения задачи оптимизации. При наличии, для каждого момента времени , дискретных экспериментальных данных о температуре в точке, глубина расположения которой определяется координатой , математическая формулировка задачи оптимизации имеет вид [11]:
(15)
при возможных интервалах изменения значений независимых коэффициентов:
, ,
Здесь индекс означает, что целевая функция относится к концу временного интервала , а индекс - номер координаты , для которой вычислена температура , и известно ее экспериментально определенное значение .
Параметр , отражающий уровень прозрачности атмосферы (наличие облачности, атмосферных осадок или пыльных бурь) на момент решения задачи нестационарной теплопроводности не может быть назначен однозначно, так как необходимая информация отсутствует.
Коэффициенты и , отражающие интенсивность атмосферного и Земного теплового излучения, могут быть заменены одним, совокупным коэффициентом , так как эти излучения направлены в противоположные стороны и частично уравновешиваются. Известно, что их совокупное влияние к моменту наступления холодного периода устремляется к нулю, и для практических расчетов температура поверхности асфальтобетонного покрытия принимается равной температуре воздуха .

Енді (1), (2), (5), (10) және (11) өрнектерін ескере отырып жол жамылғысының бетіндегі жылулық тепетеңдік тендеуін былайша жазамыз:
(12)
Автомобиль жолы орналасқан аймақтың географиялық ендігі қажетті анықтауыштан анықталады және ол ондық градустармен беріледі. Мысалы Түркістан қаласы үшін оның мәні =43.33.
Атмосфераның тазалығын ескеретін коэффициенті қарастырылып отырған аймақтың температуралық жағдайын ескеретін тәжірибелердің нәтижесін пайдаланатын есептеулер арқылы анықталады.
Тәуліктің жарық кезінде түсетін күн радиациясының қарқынының өзгеруін ескеретін коэффициент мынадай ереже бойынша есептеледі:
бұл жерде - Күннің шығар уақыты, сағ;
- Күннің батар уақыты, сағ;
, талтүс, жарық уақыттың жартысы, сағ;
- таңертеңнен талтүске дейін Күннің көкжиектен көтерілу биіктігінің өсуінің орташа жылдамдығы, 1/сағ;
- талтүстен күн батқанға дейін Күннің көкжиектен көтерілу биіктігінің кемуінің орташа жылдамдығы, 1/сағ.
2-сурет - Күн радиациясының сөткелік қарқынының өзгеру кестесі
Нақты есептеулер кезінде бұл ережені аналитикалық түрін пайдаланған ыңғайлы. Бұл кезде коэффициенті (13) формуламен есептеледі:
(13)
бұл жерде . Мысалы, егер =5.00 сағат және =21.00 сағат болса, онда жарық уақыттың ұзақтығы 16 сағат болады, ал коэффициентінің өзгеру заңдылығы синусоиданың фрагменті түрінде болады (2-сурет).
Осылайша жол жамылғысының бетіне түсетін уақыт бойынша айнымалы жылу ағыны (14) формуламен есептеледі:
(14)
бұл жерде - анықтауды қажет ететін жол жамылғысының бетінің температурасы.
Келтірілген (14) формуланы тікелей қолданған кезде бейстационар жылуөткізгіштіктің дифференциалдық теңдеуі қатысты төртінші дәрежелі теңдеуге айналып кетеді де, оны шешу қиынға соғады. Бірақ парабола текті теңдеулерді шешудің әдісінің итерациялық табиғаты бұл мәселені шешуге мүмкіндік береді.
Мысалы, толық жылу ағынын анықтаудың (14) формуланың құрамында мәндері алдын ала берілетін екі коэффициент – және болады. Оларды анықтауға қажетті шарттардың біреуі ғана – жол жамылғысының бетіндегі тәжірибе жүзінде анықталатын температура ғана белгілі. Олай болса, есеп бір рет анықталмаған есептер қатарына жатады. Демек, бұл есепті шешу үшін кері қарай есептеу тәсілін қолдану керек болады. Ол үшін алдымен аталған коэффициенттердің біреуін шартты түрде белгілі деп алып (мысалы, коэффициентінің мәнін жуықтап алдын ала беріп), қалған екінші коэффициентті, бұл жағдайда, коэффициентін анықтау үшін тәжірибе нәтижелерін қолдану керек.
Бұл жерде қарастырылып отырған шекаралық шарттар Коши есебінің бастапқы шешімімен бірге көпқабатты жол құрылымы үшін құрылған бейстационар жылуөткізгіштіктің дифференциалдық теңдеуінің дара шешімін алуға мүмкіндік береді. Бұл жерде бастапқы шешім ретінде уақыттың нақты бір сәті үшін тәжірибе жүзінде анықталған температуралық өрістің мәнін пайдалануға болады.
Көпқабатты жол құрылымындағы бейстационар температуралық өрісті анықтау есебін шешудің ұсынылып отырған алгоритмі [11] жұмыста толық ашылып келтірілген. Ұсынылып отырған құжатта алгоритмді құрудың тек жалпы принциптері ұсынылып, оны нақты аймақтар үшін, атап айтқанда Қазақстан Республикасының қиыр шығысы мен қиыр оңтүстігінде орналасқан Өскемен және Түркістан қалалары үшін қолданудың мысалдары берілген.
Зерттеліп отырған аймақтың сипатты нүктелеріндегі температурасы түралы мәлімет тәжірибе жүзінде анықталған жағдайда факторлардың келтірілген тізімінен тек ауа температурасын ғана нақты (стохастикалы) түрде беруге болады, ал қалған факторларды есептік және тәжірибелік мәндердің өзара жақындығы шартынан анықтауға болады.
Бұл жерде нақты есеп үшін келесі параметрлерді беруге болады:
- Стефан-Больцман тұрақтысы ;
- Елді мекеннің географиялық ендігі ;
- Жердің күндік қисайуы ;
- Жердің орбитасының эксцентриситетін ескеру коэффициенті ;
- Күн тұрақтысы ;
- Тәуліктің жарық кезінде түсетін күн радиациясының қарқынының өзгеруін ескеретін коэффициент .
Белгісіз және параметрлері оптималдау есебінің шешімінен анықталады. Уақыттың әрбір сәті үшін тереңдігі координатасымен анықталатын нүктелердегі температура туралы мәліметтің тәжірибелік дискретті мәндері белгілі болса оптимизация есебі математика тілінде былайша жазылады [12]:
(15)
және тәуелсіз коэффициенттердің мүмкін мәндері келесі интервалдарда орналасады:
, ,
Бұл жерде индексі мақсат функциясының уақыттың интервалының соңында орналасқанын, ал индексі координатасының нөмірін көрсетеді. Осы нүктенің есептелген температурасы арқылы, ал оның белгілі тәжірибелік мәні арқылы белгіленген.
Атмосфераның тазалық деңгейін (бұлттың болуы, жауын шашын немесе құм бораны) көрсететін параметрі бейстационар жылуөткізгіштік есебін шешу сәтінде нақты тағайындала алмайды, себебі қажетті мәліметтер жоқ.
Атмосфера мен жерден шағылатын жылу мөлшерін көрсететін мен коэффициенттерін бір, ортақ коэффициентімен айырбастауға болады, себебі олар өзара қарама қарсы бағытта әсер етеді де, бір бірінің әсерін жартылай жойып отырады. Белгілісі, күн салқындаған мерзімде олардың ортақ әсері нөлге ұмтылады да, нақты есептеулерде асфальтбетон жамылғының бетіндегі температура ауаның температурасына тең деп алынады.

И, наконец, в задачах прикладного характера, необходимость в высокой точности определения минимального значения целевой функции невысока. Достаточно добиться различия между расчетными и экспериментальными данными в 3-5°С. А если учесть, что речь идет о прогнозировании нестационарного температурного режима в дорожной одежде и земляном полотне автомобильной дороги в течение длительного времени, до одного года, то использование высокоточной методики решения задачи оптимизации не будет оправдано.
В настоящей работе использована упрощенная методика решения сформулированной задачи оптимизации. Такое упрощение возможно после тщательного анализа закономерностей изменения каждого из перечисленных факторов в зависимости от климатических особенностей местности, от сезона года. Например, средняя скорость ветра для каждого региона различна для определенного периода времени года. То же самое можно сказать и про прозрачность атмосферы. В случае отсутствия данных систематических наблюдений о скорости ветра, о степени облачности и т.д. их усредненные значения можно назначать исходя из результатов многолетних наблюдений метеорологических станций на местности.
В таком случае конвективный теплообмен между воздухом и поверхностью асфальтобетонного покрытия автомобильной дороги может быть определен по приведенной выше формуле (3), где средняя скорость ветра назначается по результатам многолетних метеорологических наблюдений на данной местности. Здесь текущее значение температуры воздуха берется из данных метеорологических станций, а текущее значение температуры на поверхности покрытия , подлежащее определению на данном этапе итерации, будет назначена по результатам предыдущего шага решения. Как показывает практика [12-14], при невысоком уровне градиента такая замена не приведет к заметным погрешностям, и алгоритм итерационного решения нестационарной задачи теплопроводности остается устойчивым.
Если коэффициенты и заменить коэффициентом их совокупного влияния, называемым коэффициентом совокупного излучения , то в сформулированной задаче оптимизации неизвестными останутся только коэффициент учета прозрачности атмосферы и совокупный коэффициент излучений .
Пошагово фиксируя один из коэффициентов, и варьируя другим коэффициентом, можно установить их оптимальное соотношение, при котором целевая функция (15) стремится к своему локальному минимуму на отрезке времени .
4.7 Теоретическое исследование температурного поля в дорожной конструкции на востоке Республики Казахстан
Использование излагаемой методики решения задачи оптимизации позволило решить задачу нестационарной теплопроводности в условиях участка дороги "Усть-Каменогорск-Зыряновск", км 0+075 на период времени с 17 мая по 30 сентября 2014 года, т.е. с конца весны до начала осени, всего 137 календарных дней. Расчеты велись по программе NESTAT_TEMP_POLE_MKE, разработанной на языке программирования MATLAB.
Рисунок 3 - График изменения коэффициента совокупного излучения

Тұжырымдасақ, қолданбалы есептер үшін мақсат функциясының минималдық мәнін анықтауда соншалықты үлкен дәлдіктің қажеттілігі шамалы. Тек есептік және тәжірибелік мәндердің өзара айырмашылығы 3-5°С болса болғаны. Ал егер әңгіменің автомобиль жолының жол жамылғысы мен жер төсенішіндегі бейстационар температуралық күйді ұзақ мерзімге, бір жылға дейін, болжау туралы болатынын ескерсек, онда оптимизация есебін шешуде үлкен дәлдік беретін әдістеме өзін өзі ақтамайды.
Ұсынылып отырған жұмыста қойылған оптимизация есебін шығарудың оңайлатқан жолы қолданылған. Бұлайша оңайлату аталған факторлардың өзгеру заңдылықтырын әрбір елді мекеннің климаттық ерекшеліктерін, жылдың мерзімін ескере отырып мұқият талдау арқылы мүмкін болады. Мысалы, жылдың белгілі бір мерзімінде әрбір елді мекенде желдің орташа жылдамдығы әртүрлі болады. Атмосфераның тазалық деңгейі туралы да солай айтуға болады. Егер желдің жылдамдығы, бұлттың деңгейі туралы жүйелі түрде жиналған мәлімет болмаса, оларды елді мекенге жақын орналасқан метерологиялық станциялардың көпжылғы байқауларының мәліметтерін өңдеу арқылы тағайындауға болады.
Мұндай кезде ауа мен автомобиль жолының асфальтбетон жамылғысының арасындағы конвективті жылу алмасуды жоғарыда келтірілген (3) өрнекпен анықтауға болады. Бұл жерде желдің орташа жылдамдығын жергілікті метерологиялық станциялардың көпжылғы байқаулары нәтижесін пайдаланып тағайындайды. Бұл жерде ауаның температурасының ағымдағы мәні метерологиялық станциялардың мәліметтерінен, ал жол жамылғысының итерацияның ағымдағы қадамында анықталуы керек мәні итерациялық процесстің алдыңғы қадамынан алынады.
Есептеулер нәтижесіне сүйенсек [12-14], шамасының градиенті онша жоғары болмаса бұлайша айырбастау үлкен қателіктерге алып келмейді, және бейстационар жылуөткізгіштік есебін шешудің итерациялық алгоритмы тұрақты болып қалады.
Егер мен коэффициенттерін олардың тең әсер етуші, бірлесіп жылу шығару коэффициенті деп аталатын коэффициентімен айырбастасақ, онда аталған оптимизация есебінде белгісіз болып атмосфераның тазалығын ескеретін коэффициенті мен бірлесіп жылу шығару коэффициенті ғана қалады.
Есеп итерациясының әрбір қадамында олардың біреуін белгілі деп алып, екіншісін өзгертіп отыру арқылы олардың өзара оптималды қатынасын анықтауға болады. Бұл кезде (15) мақсат функциясы уақыттың аралығында өзінің жергілікті минимумына ұмтылады.
4.7 Қазақстан Республикасының шығысында орналасқан жол құрылымындағы температуралық өрісті теориялық зерттеу
Оптимищзация есебін шешудің келтірілген әдістемесін қолдану "Усть-Каменогорск-Зыряновск", шқ 0+075 жол телімі үшін 2014 жылдың 17 мамыр мен 30 қыркүйек аралығында, демек, көктемнің соңы мен күздің басы аралығында, барлығы 137 календарлық күн, бейстационар жылуөткізгіштік есебін шығаруға мүмкіндік берді. Есептеулер MATLAB бағдарлама тілінде құрылған NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасында жүргізілді.
3-сурет - Бірлесіп жылу шығару коэффициентінің өзгеру кестесі

Рисунок 4 - Сравнение расчетных (T23 см) и экспериментальных (Texp23) значений температуры на глубине =23 см
Рисунок 5 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине =35 см.
В качестве фиксируемого примем коэффициент уровня солнечной радиации . Значения коэффициента уровня солнечной радиации будут меняться по кусочно-линейному закону, что оправдано отсутствием систематической информации о степени оптической проницаемости атмосферы.
Для рассматриваемого экспериментального участка дороги их фиксированные средние значения взяты соответственно:
- на период времени с 17 мая по 31 мая - =0,35;
- на период времени с 1 июня по 30 июня - =0,47;
- на период времени с 1 июля по 31 июля - =0,35;
- на период времени с 1 августа по 31 августа - =0,27;
- на период времени с 1 сентября по 30 сентября - =0,08.
Следовательно, будем считать, что на востоке Казахстана, в районе города Усть-Каменегорск максимальная средняя прозрачность атмосферы установится в июне месяце, которая убывает до нуля с началом обильных осенних атмосферных осадок, т.е. к концу месяца сентябрь.
Рисунок 6 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине =70 см
Вычислительный эксперимент показал, что закономерность изменения коэффициента совокупного влияния описывается непрерывной кривой второго порядка (рисунок 3). Причем максимум коэффициента приходится третьей декаде июня месяца, что соответствует максимуму длительности светового дня в году. Соответственно, его минимальное значение стремится к нулю в конце сентября месяца, т.е. к моменту наступления осеннего равноденствия.
Рисунок 7 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=140 см
Рисунок 8 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=210 см
Рисунок 9 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=245 см
Рисунок 10 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=280 см

4-сурет - =23 см тереңдіктегі температураның есептік (T23 см) және тәжірибелік (Texp23) мәндерін салыстыру
5-сурет - =35 см тереңдіктегі температураның есептік (T35 см) және тәжірибелік (Texp35) мәндерін салыстыру
Қолдан берілетін шама ретінде күн радиациясының деңгейінің коэффициентің аламыз. Күн радиациясының деңгейінің коэффициентінің мәндері бөлшектік-сызықтық заңдылықпен өзгереді. Бұл жағдай атмосфераның оптикалық өткізгіштік деңгейі туралы жүйелі түрдегі ақпараттың жоқтығынан туындайды.
Жолдың қарастырылып отырған тәжірибелік телісінде олардың орташа тұрақты мәндері былайша алынған:
- уақыттың 17 мамыр мен 31 мамыр аралығынды - =0,35;
- уақыттың 1 маусым мен 30 маусым аралығынды - =0,47;
- уақыттың 1 шілде мен 31 шілде аралығынды - =0,35;
- уақыттың 1 тамыз бен 31 тамыз аралығынды - =0,27;
- уақыттың 1 қыркүйек пен 31 қыркүйек аралығынды - =0,08.
Демек, Қазақстанның шығысында, Өскемен қаласының маңайында, атмосфераның максималды орташа мөлдірлігі маусым айында болады да, жауын шашын басталысымен, сентябрь айының соңына қарай, біртіндеп нөлге дейін кемиді деп есептейміз.
6-сурет - =70 см тереңдіктегі температураның есептік (T70 см) және тәжірибелік (Texp70) мәндерін салыстыру
Есептік тәжірибенің көрсетуі бойынша бірлесіп жылу шығару коэффициентінің өзгеру заңдылығы екінші ретті қисық сызықпен сипатталады (3-сурет). Оның үстіне коэффициентінің максимумы маусым айының үшінші он күндігіне келеді, жарық күннің ұзақтығының максималды кезеңі. Сол сияқты, оның минималды шамасы сентябрьдің аяғына қарай, күзгі тепе теңдік кезеңінде, нөлге ұмтылады.
7-сурет - =140 см тереңдіктегі температураның есептік (T140 см) және тәжірибелік (Texp140) мәндерін салыстыру
8-сурет - =210 см тереңдіктегі температураның есептік (T210 см) және тәжірибелік (Texp210) мәндерін салыстыру
9-сурет - =245 см тереңдіктегі температураның есептік (T245 см) және тәжірибелік (Texp245) мәндерін салыстыру
10-сурет - =280 см тереңдіктегі температураның есептік (T280 см) және тәжірибелік (Texp280) мәндерін салыстыру

Как показывают результаты сравнений расчетных и экспериментальных данных, представленных на рисунках 4-10, максимальное отклонение расчетных значений температуры от экспериментальных значений – не превышает 5 °С.
4.8 Краткая инструкция по использованию программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE на примере участка дороги "Кызылорда – Шымкент", км 2057, расположенного на юге Республики Казахстан
В приложении А настоящей работы приведен текст (листинг) программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE расчета нестационарного температурного поля в многослойной дорожной одежде и грунтовом основании в тепловое время года. В качестве рассчитываемой дорожной конструкции взят участок дороги "Кызылорда – Шымкент", км 2057 (рисунок 11).
С целью экономии места в данном документе в приведенной версии программы сравниваются экспериментальные и расчетные значения температур, определенные только за период времени с 1 по 30 июня 2014 года, так как приведенные в приложении В табличные данные, о результатах натурного эксперимента, занимают слишком много места.
Рисунок 11 - Дорожная конструкция на а/д "Кызылорда – Шымкент", км 2057
Задача о нестационарном температурном режиме в многослойной дорожной конструкции, состоящей из дорожной одежды и грунта земляного полотна, решается методом конечных элементов.
Расчетная программа, разработанная на языке MATLAB, снабжена необходимыми комментариями, так что при наличии необходимого объема навыков программирования любому пользователю нетрудно будет запустить программу и получить требуемые данные о температурном режиме на любом участке дороги за определенный период времени.
Дорожная одежда из трех асфальтобетонных слоев, устроена на двухслойном основании, состоящего из песчано-гравийной смеси и песка пылеватого (рисунок 11).
В листинге программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE, приведенном в приложении А данной работы, изменяющийся во времени температурный режим охватывает период времени с 1 по 30 июня 2014 года.

Есептік және тәжірибелік мәндерді салыстыру нәтижелері 4-10 суреттерде келтірілген. Салыстыру нәтижесінен олардың максималды айырмашылығы 5°С аспайтынын көреміз.
4.8 NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасын Қазақстан Республикасының оңтүстігінде орналасқан "Қызылорда – Шымкент", 2057 шқ жол теліміне қатысты қолданудың қысқаша нұсқаулығы
Осы құжаттың А қосымшасында көпқабатты жол жамылғысы мен топырақ негізінің жыл мезгілінің жылы мерзімінде бейстационар температуралық өрісін есептеудің NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасының мәтіні (листинг) келтірілген. Есептелетін жол құрылымы ретінде "Кызылорда – Шымкент", 2057 шқ жол телімі алынған (11-сурет).
Құжаттағы орынды үнемдеу мақсатында бағдарламаның ұсынылып отырған үлгісінде температураның тәжірибелік және есептік мәндері тек 2014 жылдың 1 мен 30 маусымды қамтитын уақыт аралығы үшін салыстырылған, себебі С қосымшада келтірілген табиғи тәжірибе нәтижелері өте көп орын алып отыр.
11-сурет - "Кызылорда – Шымкент", 2057 шқ жолындағы жол құрылымы
Жол жамылғысы мен топырақ негізінен тұратын көпқабатты жол құрылымындағы бейстационар температуралық өріс туралы есеп шекті элементтер әдісімен шешіледі.
MATLAB тілінде құрылған есептеу бағдарламасы қажетті түсінніктемелермен жабдықталған. Сондықтан, бағдарлама жасаудың қажетті мөлшердегі тәжірибесі болған жағдайда кез келген зерттеушіге бағдарламаны іске қосып, кез келген жол теліміндегі уақыттың белгілі бір аралығы үшін температуралық күй туралы мәлімет алуы қиынға соқпайды.
Үш асфальтбетон қабаттан тұратын жол жамылғысы құмды-қиыршықты араластан және шаң араласқан құмнан тұратын екі қабатты негізге орналасқан (11-сурет).
Құжаттың А қосымшасында келтірілген NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасының мәтінінде уақыт бойынша өзгермелі температуралық күй 2014 жылдың 1-30 маусым аралығындағы уақытты қамтиды.

Конечно-элементная сетка исследуемой области содержит 22 горизонтальных рядов треугольных элементов, в узловых точках которых определяется искомая температура. Логика построения блока вычисления координат узловых точек элементарная, так что не требует дополнительного пояснения. Как видно из конструкции исследуемого участка дороги (рисунок 11), экспериментальный участок снабжен 11 датчиками температуры, расположенных в вертикальной скважине, глубина заложения которых задается в программе.

Зерттеу аймағындағы шекті-элементтік тор түйіндік нүктелерінде ізделіп отырған температура анықталатын үшбұрышты элементтердің 22 көлбеу қатарларынан тұрады. Түйіндік нүктелердің кординаталарын анықтау блогының логикасы қарапайым, сондықтан қосымша түсініктемені қажет етпейді. Зерттелуші жол телімінің құрылымынан көрініп тұрғандай (11-сурет), тәжірибелік аймақ тік ұңғының бойында орналасқан, орналасу тереңдігі бағдарламада берілген, 11 температура өлшегішпен жабдықталған.

Так как задача о нестационарной теплопроводности описывается дифференциальным уравнением параболического типа, для его решения требуется наличие начального решения задачи Коши, в качестве которого в программе приведены экспериментальные данные о распределении температуры по глубине за 23-00 часов 31 мая 2014 года.
Далее в программе заданы физико-механические и теплофизические параметры материалов конструктивных слоев в виде коэффициента теплопроводности, удельного веса и теплоемкости:
82
ktt=[1.40 1.25 1.10 1.89 1.91];
83
ro=[2400 2300 2200 1875 1850];
84
c=[850.0 850.0 850.0 975.0 1100.0];
В качестве граничных условий на нижней границе исследуемой области заданы экспериментальные данные о температуре в следующем виде:
89
% ПОСУТОЧНАЯ ТЕМПЕРАТУРА НА ГЛУБИНЕ 240 СМ НА ПЕРИОД С 1 ИЮНЯ ПО 30 ИЮНЯ 2014 ГОДА
90
91
Th0=zeros(30);
92
DeltTh=(24.9-20.2)/30;
93
for Sutki=1:30
94
Th0(Sutki)=20.2+Sutki*DeltTh;
95
end
Результаты экспериментального исследования температурного режима приведены в приложении С данной работы в виде подпрограммы Tur Exp06, обращение к которой организовано в виде
99

Бейстационар жылуөткізгіштік есебі парабола тектес дифференциалдық теңдеумен сипатталатын болғандықтан, оны шешу үшін Коши есебінің бастапқы шешімі қажет. Бағдарламада мұндай шешім ретінде 2014 жылдың 31 мамыр күнгі 23-00 сағатта температураның бүкіл тереңдік бойымен таралуы туралы тәжірибелк мәліметтер келтірілген.
Әрі қарай, бағдарламада құрылымдық қабаттардың материалдарының физика-механикалық және жылуфизикалық параметрлері жылуөткізгіштік коэффициент, меншікті салмақ пен жылусиымылығы түрінде берілген:
82
ktt=[1.40 1.25 1.10 1.89 1.91];
83
ro=[2400 2300 2200 1875 1850];
84
c=[850.0 850.0 850.0 975.0 1100.0];
Зерттелуші аймақтың төменгі шекарасындағы шекаралық шарттар ретінде температуралы тәжірибелік мәліметтер келесі түрде берілген:
% 240 см тереңдіктегі 2014 жылғы 1-30 маусым аралығындағы тәуліктік температура
91 Th0=zeros(30);
92 DeltTh=(24.9-20.2)/30;
93 for Sutki=1:30
94 Th0(Sutki)=20.2+Sutki*DeltTh;
95 end
Құжаттың С қосымшасында температуралық күйді тәжірибе жүзінде зерттеу нәтижелері Tur Exp06 ішкі бағдарламасы түрінде берілген, және оны пайдалану келесі түрде ұйымдастырылған
99

for i=1:720
100
for j=1:13
101
TurExp=TurExp06(i,j);
102
end
103
end
Для учета климатических, географических, сезонных особенностей решаемой задачи в программе требуется ввести следующие данные:
fi=43.3333 – географическая широта местности (г.Туркестан);
Vvet=5.2 – средняя скорость ветра на июнь месяц;
Твос=6.0 – время восхода солнца на 15 июня 2014 года;
Тзах=21.0 – время заката солнца на 15 июня 2014 года;
Для запуска программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE для решения конкретной задачи, в первую очередь необходимо, чтобы в компьютере была установлена одна из версии программного комплекса MATLAB, и в директорию этого комплекса были внесены m-файлы программы NESTAT_TEMP_POLE_MKE, BDB_RRK и TurExp.
Запуск программы осуществляется двойным кликом по ярлыку на рабочем столе (рисунок 12).
Рисунок 12 – Ярлык программного комплекса MATLAB
Вид главной страницы после открытия программы показан на рисунке 13.
Рисунок 13 – Вид главной страницы программы на MATLAB
Приступая к расчетам нужно ввести количество вертикальных и горизонтальных элементов конструкции и их параметры по оси х и у (рисунок 14).
Рисунок 14 – Строки для ввода количества вертикальных и горизонтальных элементов конструкции и их параметров по оси х и у
Переменные как температура поверхности, температура воздуха, средняя скорость ветра и географическая широта вводятся в строки 175-189, перед комментариями. В данном примере эти данные введены следующим образом (рисунок 15):
Рисунок 15 – Строки для введения температуры поверхности, температуры воздуха, средней скорости ветра и географической широты
В зависимости от времени года ввести нужно длительность светового дня в строку 224 (рисунок 16).
Рисунок 16 – Строка для введения длительности светового дня
Для получения различных графиков по результатам вычислении можно ввести требуемые данные в строки 519-565 (рисунок 17).
Рисунок 17 – Строки для введения параметров получаемых графиков

for i=1:720
100
for j=1:13
101
TurExp=TurExp06(i,j);
102
end
103
end
Шешіліп жатқан есепте климаттық, географиялық, мезгілдік ерекшеліктерді ескеру үшін бағдарламада мынадай шамалар енгізілуі керек:
fi=43.3333 – елді мекеннің географиялық ендігі (қ.Түркістан);
Vvet=5.2 – маусым айындағы желдің орташа жылдамдығы;
Твос=6.0 – 2014 жылдың 15 маусымдағы күннің шығу мерзімі;
Тзах=21.0 – 2014 жылдың 15 маусымдағы күннің бату мерзімі.
Нақты бір есепті шығаратын кезде NESTAT_TEMP_POLE_MKE бағдарламасын іске қосу үшін ең алдымен компьютерде MATLAB бағдарламалар кешенінің бір үлгісі орналасуы шарт, және осы кешеннің директориясында NESTAT_TEMP_POLE_MKE, BDB_RRK и TurExp бағдарламаларының m-файлдары орналасқан болуы керек.
Бағдарламаны іске қосу үшін жұмыс үстеліндегі таңбаны екі рет шерту керек (12-сурет).
12-сурет – MATLAB бағдарламалар кешенінің таңбасы
Бағдарлама ашылғаннан кейінгі басты бет 13-суретте көрсетілген.
13-сурет – MATLAB-тағы бағдарламаның басты бетінің көрінісі
Есептеуді бастау үшін құрылымдағы тік және көлбеу орналасқан элементтер санын және олардың х және у остері бағытындағы параметрлерін енгізу қажет (14-сурет).
14-сурет – Құрылымдағы тік және көлбеу орналасқан элементтер санын және олардың х және у остері бағытындағы параметрлерін енгізу қатарлары
Беттің температурасы, ауаның температурасы, желдің орташа жылдамдығы және географиялық ендік сияқты айнымалы шамалар түсініктемелердің алдында 175-189 қатарларда беріледі. Келтірілген мысалда бұл шамалар былайша енгізілген:
15-сурет – Беттің температурасын, ауаның температурасын, желдің орташа жылдамдығын және географиялық ендікті енгізі қатарлары
Жыл мезгіліне байланысты жарық күннің ұзақтығы 224 қатарда беріледі (16-сурет).
16-сурет– Жарық күннің ұзақтығын беру қатары
Есептеу нәтижелерін әртүрлі графиктер түрінде алу үшін қажетті шамалар 519-565 қатарларда беріледі (17-сурет).
17-сурет – Алынатын кестелердің параметрлерін енгізу қатарлары

Ниже в графической форме представлены результаты сравнения результатов эксперимента и теоретических расчетов за период времени с 1 по 30 июня 2014 года.
Рисунок 18 - График изменения температуры воздуха в районе участка автомобильной дороги "Кызылорда-Шымкент", км 2011-2057 (г.Туркестан) за период времени с 1 по 30 июня 2014 года
Рисунок 19 - Сравнение расчетных значений на поверхности (Tpov) и экспериментальных значений температуры на глубине h=2 см за период с 1 по 30 июня 2014 года

Төменде 2014 жылдың маусымның 1 мен 30 аралығындағы тәжірибе мен есептік нәтижелерді салыстыру нәтижесі графикалық түрде көрсетілген.
18-сурет – "Кызылорда-Шымкент" автомобиль жолының 2011-2057 шқ (Түркістан қ.) теліміндегі 2014 жылдың 1 маусымнан 30 маусымға дейінгі аралықтрағы ауа температурасының өзгеру кестесі
19-сурет - =2 см тереңдіктегі 2014 жылдың 1 маусымнан 30 маусымға дейінгі аралықтағы температураның есептік (Tpov) мәні мен тәжірибелік мәндерін салыстыру

Рисунок 20 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=15 см
Рисунок 21 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=90 см
Рисунок 22 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=180 см
Рисунок 23 - Сравнение расчетных (расч) и экспериментальных (эксп) значений температуры на глубине h=210 см
Как показывают результаты сравнений расчетных и экспериментальных данных, представленных на рисунках 13-17, как и в случае для участка дороги "Усть-Каменогорск-Зыряновск", на участке дороги ""Кызылорда-Шымкент", км 2011-2057 (г.Туркестан) максимальное отклонение расчетных значений температуры от экспериментальных значений – не превышает 5°С.
К настоящему документу прилагаются:

20-сурет - =15 см тереңдіктегі температураның есептік мәні мен тәжірибелік мәндерін салыстыру
21-сурет - =90 см тереңдіктегі температураның есептік мәні мен тәжірибелік мәндерін салыстыру
22-сурет - =180 см тереңдіктегі температураның есептік мәні мен тәжірибелік мәндерін салыстыру
23-сурет - =210 см тереңдіктегі температураның есептік мәні мен тәжірибелік мәндерін салыстыру
Жоғарыда, 13-17 - суреттерде көрсетілгендей, "Кызылорда-Шымкент", 2011-2057 шқ (Түркістан қ.) жол теліміндегі температураның есептік мәні мен тәжірибелік мәндерінің арасындағы айырмашылық "Өскеменк-Зыряновск" жолындағы сияқты 5°С аспайды.
Бұл құжатқа келесі қосымшалар тіркелген:

[3] Коткин Г.Л., Черкасский В.С. Компьютерное моделирование физических процессов с использованием MATLAB: Учебное пособие/Новосиб. ун-т. Новосибирск, 2001. 173 с.
[4] Потемкин В.Г. Система инженерных и научных расчетов MATLAB в 2-х томах. –М.:ДИАЛОГ-МИФИ, 1999. 670 с.
[5] Carslow, H.S. and Jaeger, J.C. (1959), Conduction of Heat in Solids, Clarendon Press, London, UK.
[6] Dewitt, D.P. and Inсropera, F.P. (1996), Fundamentals of Heat and Mass Transfer, (4th Edition), John Wiley and Sons, New York, NY, USA.
[7] Ozisik, M.N. (1985), Heat Transfer: A Basic Approach, McGraw-Hill, New York, NY, USA.
[8] Hermanson, A. (2000), “Simulation model for calculating pavement temperatures including maximum temperature”, Transp. Res. Record, 1699, 134-141.
[9] Diefenderfer, B.K., Al-Qadi, I.L. and Diefenderfer, S.D. (2006), “Model to predict pavement temperature profile: development and validation”, J. Transport. Eng., 132(2), 162-167.
[10] Velasquez, R., Marasteanu, M., Clyne, T.R. and Worel, B. (2008), “Improved model to predict flexible pavement temperature profile”, Proceeding of the Third International Conference on Accelerated Pavement Testing, Madrid, Spain, October.
[11] Вagdat Teltayev and Koblanbek Aitbayev. Modeling of transient temperature distribution in multilayer asphalt pavement. Geomechanics and Engineering, Vol. 8, No. 2, 2015, pp. 133-152 (Thomson Reuters).
[12] Пантелеев, А.В. Методы оптимизации в примерах и задачах: Учеб. пособие/А.В.Пантелеев, Е.А.Летова. – 2-е изд., исправл. – М.: Высш. шк., 2005. – 544 с.: ил.
[13] Teltayev B., Aitbaev K. Assessment of the non-stationary temperature field in a road construction with an underground heat pipeline by the finite element method / International Journal of Pure and Applied Mathematics Volume 93 No. 5 2014, pp. 647-659.
[14] Teltayev B., Aitbaev K. Modeling of temperature field in flexible pavement. Indian Geotechnical Journal. 08 July 2014, pp. 1-9.
__________________________________________________________________
УДК 625.75:536.24            МКС 93.080.20 КПВЭД 45.23.1
Ключевые слова: многослойная дорожная одежда, нестационарное температурное поле, конвективный теплообмен, тепловой поток, солнечная радиация, географическая широта.
__________________________________________________________________
Исполнители:
Руководитель работы
д.т.н., профессор Б.Б. Телтаев
Ответственный исполнитель:
к.т.н, доцент К.А. Айтбаев
Исполнители:
Е.А. Суппес
К.Б. Тілеу

[3] Коткин Г.Л., Черкасский В.С. MATLAB пайдаланып физикалық үдерістерді компьютерлік модельдеу: Оқу құралы /Новосиб. ун-т. Новосибирск, 2001. 173 б.
[4] Потемкин В.Г. MATLAB 5.Х инженерлік және ғылыми есептеулер жүйесі. 2 томда. –М.:ДИАЛОГ-МИФИ, 1999. 670 б.
[5] Carslow, H.S. and Jaeger, J.C. (1959), Conduction of Heat in Solids, Clarendon Press, London, UK.
[6] Dewitt, D.P. and Inсropera, F.P. (1996), Fundamentals of Heat and Mass Transfer, (4th Edition), John Wiley and Sons, New York, NY, USA.
[7] Ozisik, M.N. (1985), Heat Transfer: A Basic Approach, McGraw-Hill, New York, NY, USA.
[8] Hermanson, A. (2000), “Simulation model for calculating pavement temperatures including maximum temperature”, Transp. Res. Record, 1699, 134-141.
[9] Diefenderfer, B.K., Al-Qadi, I.L. and Diefenderfer, S.D. (2006), “Model to predict pavement temperature profile: development and validation”, J. Transport. Eng., 132(2), 162-167.
[10] Velasquez, R., Marasteanu, M., Clyne, T.R. and Worel, B. (2008), “Improved model to predict flexible pavement temperature profile”, Proceeding of the Third International Conference on Accelerated Pavement Testing, Madrid, Spain, October.
[11] Вagdat Teltayev and Koblanbek Aitbayev. Modeling of transient temperature distribution in multilayer asphalt pavement. Geomechanics and Engineering, Vol. 8, No. 2, 2015, pp. 133-152 (Thomson Reuters).
[12] Пантелеев, А.В. Оңтайландыру әдістері мысалдарда және тапсырмаларда: Оқу құралы/А.В.Пантелеев, Е.А.Летова. – 2-басылым, түзетілген – М.: Высш. шк., 2005. – 544 б.: ил.
[13] Teltayev B., Aitbaev K. Assessment of the non-stationary temperature field in a road construction with an underground heat pipeline by the finite element method / International Journal of Pure and Applied Mathematics Volume 93 No. 5 2014, pp. 647-659.
[14] Teltayev B., Aitbaev K. Modeling of temperature field in flexible pavement. Indian Geotechnical Journal. 08 July 2014, pp. 1-9.