Об утверждении Положения о Государственном учреждении "Управление архитектуры и градостроительства города Астаны"
Постановление акимата города Астаны от 1 августа 2017 года № 120-1574. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 16 марта 2021 года № 510-899.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 16.03.2021 № 510-899.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан от 29 октября 2012 года № 410 "Об утверждении Типового положения государственного органа Республики Казахстан", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о Государственном учреждении "Управление архитектуры и градостроительства города Астаны" согласно приложению 1.
2. Признать утратившим силу некоторые постановления акимата города Астаны согласно приложению 2.
3. Возложить на руководителя Государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства города Астаны" направление копии настоящего постановления, в печатном и электронном виде для официального опубликования в Информационно-правовой системе "Әділет", а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, и размещение на интернет-ресурсе акимата города Астаны.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима города Астаны Хорошуна С.М.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня его подписания.
Аким А. Исекешев
Приложение 1
к постановлению акимата
города Астаны
от 1 августа 2017 года
№ 120-1574
Положение
о Государственном учреждении "Управление
архитектуры и градостроительства города Астаны"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Астаны" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере архитектурной и градостроительной деятельности на территории города Астаны.
2. Управление не имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.

"Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесін бекіту туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 1 тамыздағы № 120-1574 қаулысы. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2021 жылғы 16 наурыздағы № 510-899 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 16.03.2021 № 510-899 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының үлгі ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 29 қазандағы № 410 Жарлығына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Астана қаласы әкімдігінің кейбір қаулыларының күші 2-қосымшаға сәйкес жойылды деп танылсын.
3. "Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысына осы қаулының көшірмесін мерзімді баспа басылымдарында және "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде ресми жариялау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жазба және электрондық түрде жолдау және Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыру жүктелсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің бірінші орынбасары С.М. Хорошунға жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күннен бастап күшіне енеді.
Әкім Ә. Исекешев
Астана қаласы әкімдігінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 120-1574 қаулысына
1-қосымша
"Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесі
туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Астана қаласының аумағында сәулет және қала құрылысы қызметі саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары жоқ.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение Управления: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район "Сарыарка", улица М. Әуезова, дом № 6.
10. Полное наименование государственного органа – Государственное учреждение "Управление архитектуры и градостроительства города Астаны".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Управления.
12. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета.
13. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Управления.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
2. Миссия, основные задачи, функции, права и обязанности государственного органа
14. Миссия Управления: обеспечение развития города Астаны как столицы с качественной городской средой, развитой инфраструктурой и самобытной архитектурой.
15. Задачи:
1) обеспечение интересов государства в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности на территории города Астаны и пригородной зоны;
2) формирование и развитие полноценной благоприятной среды обитания и жизнедеятельности населения с учетом государственных, общественных и частных интересов в сфере архитектурно-градостроительной деятельности;
3) выполнение мероприятий по рациональному и целевому использованию городских территорий и природных ресурсов при их градостроительном освоении, развитии и застройке, имеющих территориальное и межселенное значение;
4) комплексное формирование застройки, транспортной, инженерной и социальной инфраструктур, благоустройство и озеленение города в соответствии с требованиями экологической безопасности и охраны окружающей среды;
5) осуществление государственного наблюдения за соблюдением норм законодательства в сфере архитектурно-градостроительной и строительной деятельности, государственных нормативов и утвержденной в установленном порядке архитектурной, градостроительной, строительной и иной проектной документации при градостроительном освоении территорий города и пригородной зоны в пределах, установленных законодательством Республики Казахстан;

5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқарманың егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен, Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы және штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Басқарманың орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, "Сарыарқа" ауданы, М. Әуезов көшесі, № 6 үй.
10. Мемлекеттік органның толық атауы: "Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
12. Басқарма қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен, Басқарманың функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның миссиясы, негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен
міндеттері
14. Басқарманың миссиясы: сапалы қалалық ортасы, дамыған инфрақұрылымы және өзіндік сәулеті бар елорда ретінде Астана қаласын дамытуды қамтамасыз ету.
15. Міндеттері:
1) Астана қаласының аумағы мен қала маңындағы аймақтарда сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттің мүддесін қамтамасыз ету;
2) сәулет-қала құрылысы қызметі саласындағы мемлекеттік, қоғамдық және жеке мүдделерді ескере отырып, тұрғындардың тыныс-тіршілігіне толыққанды қолайлы ортаны қалыптастыру мен дамыту;
3) аумақтық және ауыларалық маңызы бар қалалық аумақтар мен табиғи ресурстарды қала құрылысында игеру, дамыту, құрылыс салу негізінде оңтайлы және мақсатты пайдалану жөніндегі іс-шараларды орындау;
4) экологиялық қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау талаптарына сәйкес құрылыстарды, көліктік, инженерлік және әлеуметтік инфрақұрылымдарды кешенді қалыптастыру, қаланы абаттандыру және көгалдандыру;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген шектерінде сәулет-қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнаманың нормаларын, мемлекеттік нормативтердің және қала аумағын және қала маңындағы аймақты игеру кезінде белгіленген тәртіппен бекітілген сәулет, қала құрылысы, құрылыс және өзге де жобалық құжаттаманың сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;

6) координация деятельности по реализации генерального плана развития города Астаны, комплексной схемы градостроительного планирования прилегающих территорий (проекта районной планировки), отнесенных к пригородной зоне столицы, и другой разработанной и утвержденной градорегулирующей и проектно-планировочной документации;
7) осуществление мониторинга за реализацией проектов строительства в соответствии с утвержденной проектной документацией, соблюдением градостроительной дисциплины;
8) координация работы по формированию предложений по разработке государственного заказа в архитектурно-градостроительной сфере;
9) участие в создании нормативной правовой и научно методической базы в сфере архитектурно-градостроительной деятельности, в том числе в области инвестиционной строительной деятельности территории города Астаны, в части требований архитектуры и градостроительства;
10) подготовка в установленном порядке предложений акиму города Астаны по размещению объектов и комплексов, предоставлению земельных участков для градостроительных целей и их изъятию для государственных надобностей в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
11) взаимодействие с республиканскими и иными территориальными органами по вопросам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляемой на территории города Астаны, входящим в компетенцию Управления;
12) информирование населения и инвесторов о перспективах развития и застройки территорий либо иных градостроительных изменениях.
16. Функции:
1) формирует и проводит государственную политику в области архитектуры, градостроительства и строительства на подведомственной территории;
2) разрабатывает предложения государственного регулирования и управления в сфере архитектурно-градостроительной деятельности на подведомственной территории;
3) участвует в разработке и согласовании территориальных программ и комплексных планов социально-экономического развития города по приоритетным направлениям освоения и застройки города Астаны и пригородной зоны;
4) выполняет функции заказчика на разработку генерального плана города Астаны и иной градостроительной документации;
5) в рамках проектной документации осуществляет мониторинг за соблюдением:
а) утвержденных положений генерального плана города Астаны, иной документации о градостроительном планировании;
б) требований градостроительных нормативов;
в) требований регламентов регулирования градостроительной деятельности;
г) требований исходно-разрешительной документации при разработке проектной документации, осуществлении строительства, реконструкции, реставрации и капитального ремонта градостроительных объектов, благоустройства и озеленения территорий, дизайна городской среды;

6) Астана қаласын дамытудың бас жоспарын, елорданың қала маңындағы аймағына жатқызылған іргелес аумақтардың қала құрылысы жоспарлаудың кешенді сызбаларын (аудандық жоспарлау жобасын) және әзірленіп, бекітілген өзге де қала құрылысын реттейтін және жобалау-жоспарлау құжаттамаларын іске асыру бойынша қызметті үйлестіру;
7) бекітілген жобалау құжаттамасына сәйкес құрылыс жобаларын іске асыруға, қала құрылысы тәртібінің сақталуына мониторингті жүзеге асыру;
8) сәулет-қала құрылысы саласында мемлекеттік тапсырысты әзірлеу жөнінде ұсыныстарды қалыптастыру бойынша жұмыстарды үйлестіру;
9) сәулет-қала құрылысы қызметі саласында, соның ішінде сәулет және қала құрылысының талаптары бөлігінде Астана қаласы аумағындағы инвестициялық құрылыс қызметі саласында нормативтік-құқықтық және ғылыми-әдістемелік базасын құруға қатысу;
10) белгіленген тәртіпте Астана қаласының әкіміне объектілер мен кешендерді орналастыру, қала құрылысы мақсаты үшін жер учаскелерін беру және оларды Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда мемлекеттік қажеттіліктер үшін алып қою бойынша ұсыныстарды дайындау;
11) Басқарманың құзыретіне кіретін, Астана қаласының аумағында жүзеге асырылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі мәселелері бойынша республикалық және өзге аумақтық органдармен өзара әрекет ету;
12) халықты және инвесторларды аумақтың дамуы және құрылыс салу келешегі немесе өзге де қала құрылысы өзгерістері туралы хабардар ету.
16. Функциялары:
1) ведомстволық бағыныстағы аумақта сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастырады және жүргізеді;
2) ведомстволық бағыныстағы аумақта сәулет-қала құрылысы қызметі саласында мемлекеттік реттеу және басқару ұсыныстарын әзірлейді;
3) Астана қаласы мен қала маңы аумақтарды игеру мен салудың басым бағыттары бойынша қаланы әлеуметтік-экономикалық дамытудың аумақтық бағдарламалары мен кешенді жоспарларын әзірлеу мен келісуге қатысады;
4) Астана қаласының бас жоспарын және өзге де қала құрылысы құжаттамаларын әзірлеуге тапсырыс берушінің функцияларын орындайды;
5) жобалық құжаттама шегінде:
а) Астана қаласы бас жоспарының бекітілген ережелерінің, қала құрылысын жоспарлау туралы өзге де құжаттамалардың;
б) қала құрылысы нормативтерінің талаптарының;
в) қала құрылысы қызметін реттейтін регламент талаптарының;
г) жобалық құжаттамаларды дайындау, құрылысты жүргізу, реконструкциялау, қала құрылысы объектілерін қалпына келтіру мен күрделі жөндеу, аумақты абаттандыру мен көгалдандыру, қала ортасының дизайнін әзірлеу кезінде бастапқы рұқсат беру құжаттамалары талаптарының сақталуына мониторингті жүзеге асырады.

6) согласовывает:
а) проекты государственных нормативов (государственных нормативных документов) в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, применяемых на территории столицы и пригородной зоны;
7) готовит предложения акиму города Астаны по условиям целевого использования городских земель на основе проектно-планировочной документации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) участвует совместно с органами землеустройства в рассмотрении и подготовке материалов по инвентаризации, целевому использованию городских земель;
9) рассматривает и согласовывает предложения по размещению временных зданий и сооружений, благоустройству территорий и архитектурно-художественному оформлению городской среды и дизайну;
10) осуществляет принятие решений о выполнении реконструкции, внутренней перепланировки и переоборудования жилых и нежилых помещений, зданий, индивидуальных жилых домов, реконструкции фасадов и реставрации строений, зданий, сооружений, не требующих изменения несущих конструкций и прирезки дополнительного земельного участка;
11) осуществляет принятие решения о строительстве культовых зданий (сооружений), определении их месторасположения;
12) осуществляет принятие решения о перепрофилировании (изменении функционального назначения) зданий (сооружений) в культовые здания (сооружения);
13) ведет учет актов приемки объектов в эксплуатацию, а также объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию, с обязательным учетом обеспечения доступа для инвалидов;
14) обеспечивает ведение и наполнение информационной системы "Адресный регистр";
15) осуществляет функции органа государственного управления в отношении подведомственных предприятий, находящихся в ведении Управления;
16) осуществляет международное сотрудничество по вопросам развития столицы в области архитектуры и градостроительства;
17) осуществляет функции рабочего органа градостроительного совета города Астаны;
18) реализует гендерную и семейно-демографическую политики;
19) осуществляет внесение в базу данных о проектируемых инженерных сетях и сооружениях города Астаны;
20) выдает разрешение на размещение наружной (визуальной) рекламы в городе Астане;
21) осуществляет общую координацию работ по размещению объектов наружной (визуальной) рекламы;
22) ведет мониторинг объектов наружной (визуальной) рекламы города Астаны и проводит визуальный осмотр;
23) составляет протоколы об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 455 (частями первой, третьей и четвертой) Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях";

6) мыналарға:
а) елорда мен қала маңындағы аумақтарында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтердің (мемлекеттік нормативтік құжаттардың) жобаларын келісуден өткізеді;
7) Астана қаласының әкіміне Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жобалау-жоспарлау құжаттамасының негізінде қала жерлерін нысаналы пайдалану талаптары бойынша ұсыныстар әзірлейді;
8) жерді орналастыру органдарымен бірлесе отырып қала жерлерін түгендеу, нысаналы пайдалану жөнінде материалдарды дайындауға және қарауға қатысады;
9) уақытша ғимараттар мен құрылыстарды орналастыру, аумақты абаттандыру мен қалалық ортаны сәулет-көркемдік ресімдеу және дизайн жөніндегі ұсыныстарды қарайды және келісуден өткізеді;
10) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, ғимараттарды, жеке тұрғын үйлерді реконструкциялауды, ішкі қайта жоспарлауды және қайта жабдықтауды, қасбеттерді реконструкциялауды және тіреу конструкцияларды өзгертуді және қосымша жер учаскесін қосуды талап етпейтін құрылымдарды, ғимараттарды, құрылыстарды қайта жаңартуды орындау туралы шешімдерді қабылдауды жүзеге асырады;
11) ғибадат үйлерін (ғимараттарын) салу, олардың орналасатын жерін айқындау туралы шешім қабылдауды жүзеге асырады;
12) үйлерді (ғимараттарды) ғибадат үйлері (ғимараттары) етіп қайта бейіндеу (функционалдық мақсатын өзгерту) туралы шешім қабылдауды жүзеге асырады;
13) объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін, сондай-ақ мүгедектер үшін қолжетімділікті қамтамасыз етуді міндетті ескере отырып, пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) есепке алуды жүргізеді;
14) "Мекенжай тіркелімі" ақпараттық жүйесін жүргізу мен толтыруды қамтамасыз етеді;
15) Басқарманың қарамындағы ведомстволық бағынысты кәсіпорындарға қатынасты мемлекеттік басқару органының функциясын жүзеге асырады;
16) сәулет және қала құрылысы саласында елорданы дамыту мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
17) Астана қаласының қала құрылысы кеңесінің жұмыс органының функциясын жүзеге асырады;
18) гендерлік және отбасы-демографиялық саясатты жүзеге асырады;
19) Астана қаласының жобаланып жатқан инженерлік желілері мен құрылыстары туралы деректерді базаға енгізуді жүзеге асырады;
20) Астана қаласында сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыруға рұқсат береді;
21) сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру бойынша жұмыстарды жалпы үйлестіруді жүзеге асырады;
22) Астана қаласының сыртқы (көрнекі) жарнама объектілеріне мониторинг және көзбен шолып тексеруді жүргізеді;
23) "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 455-бабында (бірінші, үшінші және төртінші бөлімдерімен) көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаларды жасайды.

24) осуществляет контроль за исполнением постановления о привлечении к административной ответственности в сфере рекламы;
25) подготавливает разрешения на привлечение денег дольщиков;
26) ведет учет выданных разрешений на привлечение денег дольщиков;
27) ведет учет договоров о долевом участии в жилищном строительстве, договоров о переуступке прав требований по ним;
28) осуществляет выдачу выписки об учетной записи договора о долевом участии в жилищном строительстве;
29) ведет учет и мониторинг участков производства земляных работ, связанных с разрушением элементов благоустройства с классификацией их по районам и предприятиям, с последующим их восстановлением;
30) подготавливает исходные материалы при разработке проектов строительства и реконструкции (перепланировки и переоборудования);
31) осуществляет согласование эскиза (эскизного проекта);
32) подготавливает постановление акимата города Астаны на строительство новых или изменение (перепрофилирование, переоборудование, реконструкцию, капитальный ремонт) существующих объектов недвижимости, временных сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций на земельных участках, находящихся в частной собственности или землепользовании.
17. Права и обязанности:
1) принимать решения, обязательные для исполнения всеми физическими и юридическими лицами на территории города Астаны;
2) представлять интересы акимата города Астаны по вопросам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в международных и иных организациях;
3) вносить предложения по проектам законодательных и иных нормативных актов, разработанных местными органами по вопросам архитектуры, градостроительства, строительства и землепользования;
4) отказывать в согласовании проектов, не отвечающих установленным нормативным, архитектурно-градостроительным, экологическим или другим требованиям, исходным материалам, согласованным и утвержденным органами архитектуры и градостроительства города Астаны;
5) направлять материалы для привлечения лиц, виновных в нарушении законодательства Республики Казахстан в сфере архитектурно- градостроительной деятельности к административной или уголовной ответственности;
6) осуществлять согласование проектов нормативных правовых актов в части архитектуры и градостроительства;
7) привлекать на основе договоренности ведущих отечественных и зарубежных специалистов для изучения и решения проблем и задач города Астаны в области архитектуры и градостроительства;
8) осуществлять творческое взаимодействие с подведомственными и другими ведущими проектными, изыскательскими научно-исследовательскими организациями, а также местными органами архитектуры и градостроительства, творческими союзами Республики Казахстан;

24) жарнама саласында әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы қаулының орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
25) үлескерлердің ақшаларын тартуға рұқсатты дайындайды;
26) үлескерлердің ақшаларын тартуға берілген рұқсаттарды есепке алуды жүргізеді;
27) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттарды, олар бойынша талап ету құқықтарын басқаға беру туралы шарттарды есепке алуды жүргізеді;
28) тұрғын үй құрылысына үлестік қатысу туралы шарттың есептік жазбасы бойынша көшірме беруді жүзеге асырады;
29) абаттандыру элементтерін бұзумен байланысты жер жұмыстарын жүргізу учаскелерін, оларды аудандарға және кәсіпорындарға сыныптай отырып, кейіннен қалпына келтіре отырып есепке алуды және мониторингті жүргізеді;
30) құрылыс салу және реконструкциялау (қайта жоспарлау және қайта жабдықтау) жобаларын іске асыру кезінде бастапқы материалдарды дайындайды;
31) эскизді (эскиздік жобаны) келісуден өткізуді жүзеге асырады;
32) жаңа объектілерді салуға немесе жылжымайтын мүліктің қолданыстағы объектілерін, уақытша құрылыстарды, жеке меншіктегі немесе жер пайдалануындағы жер учаскелеріндегі инженерлік және көліктік коммуникацияларды өзгертуге (қайта бейіндеу, қайта жабдықтау, реконструкциялау, күрделі жөндеу) Астана қаласы әкімдігінің қаулысын дайындайды.
17. Мыналарға:
1) Астана қаласының аумағында барлық заңды және жеке тұлғалардың орындауы үшін міндетті шешімдерді қабылдауға;
2) халықаралық және өзге де ұйымдарда сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі бойынша Астана қаласы әкімдігінің мүддесін білдіруге;
3) сәулет, қала құрылысы, құрылыс және жер пайдалану мәселелері бойынша жергілікті органдар әзірлеген заңнамалық және өзге де нормативтік актілер жобалары жөнінде ұсыныстар енгізуге;
4) Астана қаласының сәулет және қала құрылысы органдары келіскен және бекіткен белгіленген нормативтік, сәулет-қала құрылысы, экологиялық немесе өзге де талаптарға, сәулеттік-жобалау тапсырмаларына және бастапқы рұқсат беру құжаттарына сәйкес келмейтін жобаларға келісім беруден бас тартуға;
5) сәулет-қала құрылысы қызметі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған кінәлі тұлғаларды тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке тарту үшін материалдар жіберуге;
6) сәулет және қала құрылысы бөлігінде нормативтік құқықтық актілер жобаларына келісуді жүзеге асыруға;
7) сәулет және қала құрылысы саласындағы Астана қаласының проблемалары мен мәселелерін зерттеу мен шешу үшін келісім негізінде жетекші отандық және шетелдік мамандарды тартуға;
8) ведомстволық бағынысты және басқа да жетекші жобалау, іздестіру және ғылыми-зерттеу ұйымдарымен, сондай-ақ жергілікті сәулет және қала құрылысы органдарымен, Қазақстан Республикасының шығармашылық одақтарымен шығармашылық іс-әрекетті жүзеге асыруға;

9) участвовать в работе межведомственных комиссий, создавать научно-методические, экспертные и иные советы, рабочие группы по вопросам архитектуры и градостроительства города Астаны;
10) проводить архитектурные конкурсы;
11) принимать меры по выявлению и недопущению нарушений и/или отклонений от утвержденной проектной документации и разрешительных требований;
12) предоставлять материалы по фактам нарушений в соответствующие органы для принятия мер.
3. Организация деятельности государственного органа
18. Руководство Управления осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих функций.
19. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности акимом города Астаны.
20. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
21. Полномочия первого руководителя Управления:
1) определяет обязанности и устанавливает степень ответственности своих заместителей и руководителей подведомственных учреждений;
2) назначает на должность и освобождает от должности сотрудников Управления;
3) налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления, на руководителей структурных подразделений Управления;
4) противодействует коррупции в Управлении с установлением за это персональной ответственности;
5) в пределах своей компетенции издает приказы, обязательные для исполнения сотрудниками Управления;
6) в пределах своей компетенции представляет Управление в государственных органах и организациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) утверждает план финансирования бюджетных программ (подпрограмм) по платежам и обязательствам, администратором которых является Управление;
8) утверждает нормы на содержание лиц, пребывающих в подведомственных учреждениях Управления;
9) в соответствии со своими полномочиями принимает решения по другим вопросам.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
22. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
23. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

9) ведомствоаралық комиссия жұмысына қатысуға, ғылыми-әдістемелік, сараптамалық және өзге де кеңестер, Астана қаласының сәулет және қала құрылысы мәселелері жөніндегі жұмыс топтарын құруға;
10) сәулеттік конкурстарды өткізуге;
11) рұқсат беру талаптары мен бекітілген жобалық құжаттамаларынан табылған қателіктерді және/немесе ауытқушылықтарға жол бермеу жөнінде шара қолдануға;
12) бұзу фактілері бойынша материалдарды тиісті органдарға шаралар қолдану үшін беруге құқылы және міндетті.
3. Мемлекеттік органның қызметін ұйымдастыру
18. Басқармаға басшылықты Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруына дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
19. Басқарманың бірінші басшысын Астана қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
20. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары болады.
21. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттігі:
1) өзінің орынбасарлары мен ведомствоға бағынысты мекемелер басшыларының міндеттері мен жауапкершілік дәрежесін белгілейді;
2) Басқарма қызметкерлерін қызметке тағайындайды және оларды қызметтен босатады;
3) Басқарма қызметкерлеріне, Басқарманың құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына тәртіптік жаза қолданады;
4) ол үшін жеке жауапкершілікті белгілей отырып, Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді;
5) өз құзыреті шегінде Басқарма қызметкерлері үшін орындауға міндетті бұйрықтар шығарады;
6) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік ұйымдар мен органдарда Басқарма мүддесін білдіреді;
7) әкімшісі Басқарма болып табылатын төлемдер мен міндеттемелер бойынша бюджеттік бағдарламалардың (кіші бағдарламалардың) қаржыландыру жоспарын бекітеді;
8) Басқарманың ведомствоға бағынысты мекемелерінде болатын тұлғаларды ұстау нормаларын бекітеді;
9) өзінің өкілеттіліктеріне сәйкес өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіліктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
22. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
23. Басқармада заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

24. Имущество закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
25. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
26. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень предприятий, находящихся в ведении Управления:
Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Көркем-құйма комбинаты" Государственного учреждения "Управление архитектуры и градостроительства города Астаны".
Приложение 2
к постановлению акимата
города Астаны
от 1 августа 2017 года
№ 120-1574
Перечень утративших силу некоторых постановлений акимата города Астаны
1. Постановление акимата города Астаны от 28 апреля 2008 года № 20-488п "О переименовании Государственного учреждения "Департамент архитектуры и градостроительства города Астаны".
2. Постановление акимата города Астаны от 20 июня 2011 года № 20-560п "О внесении дополнений в постановление акимата города Астаны от 28 апреля 2008 года № 20-488п "О переименовании Государственного учреждения "Департамент архитектуры и градостроительства города Астаны".
3. Постановление акимата города Астаны от 28 июля 2011 года № 20-706п "О внесении дополнений в постановление акимата города Астаны от 28 апреля 2008 года № 20-488п "О переименовании Государственного учреждения "Департамент архитектуры и градостроительства города Астаны".
4. Постановление акимата города Астаны от 27 февраля 2012 года № 120-221 "О внесении дополнения в постановление акимата города Астаны от 28 апреля 2008 года № 20-488п "О переименовании Государственного учреждения "Департамент архитектуры и градостроительства города Астаны".
5. Постановление акимата города Астаны от 29 декабря 2012 года № 120-1927 "О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 28 апреля 2008 года № 20-488п "О переименовании Государственного учреждения "Департамент архитектуры и градостроительства города Астаны".
6. Постановление акимата города Астаны от 19 декабря 2013 года № 120-2163 "О внесении дополнений в постановление акимата города Астаны от 28 апреля 2008 года № 20-488п "О переименовании Государственного учреждения "Департамент архитектуры и градостроительства города Астаны".

24. Басқармаға бекітілген мүлік, коммуналдық меншікке жатады.
25. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
26. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы кәсіпорындардың тізбесі:
"Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы басқармасы" мемлекеттік мекемесінің "Көркем-құйма комбинаты" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
Астана қаласы әкімдігінің
2017 жылғы 1 тамыздағы
№ 120-1574 қаулысына
2-қосымша
Астана қаласы әкімдігінің күші жойылған кейбір қаулыларының тізімі
1. "Астана қаласы Сәулет және қала құрылысы департаменті" мемлекеттік мекемесінің атауын өзгерту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 20-488қ қаулысы.
2. "Астана қаласы Сәулет және қала құрылысы департаменті" мемлекеттік мекемесінің атауын өзгерту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 20-488қ қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2011 жылғы 20 маусымдағы № 20-560қ қаулысы.
3. "Астана қаласы Сәулет және қала құрылысы департаменті" мемлекеттік мекемесінің атауын өзгерту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 20-488қ қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2011 жылғы 28 шілдедегі № 20-706қ қаулысы.
4. "Астана қаласы Сәулет және қала құрылысы департаменті" мемлекеттік мекемесінің атауын өзгерту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 20-488қ қаулысына толықтыру енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 27 ақпандағы № 120-221 қаулысы.
5. "Астана қаласы Сәулет және қала құрылысы департаменті" мемлекеттік мекемесінің атауын өзгерту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 20-488қ қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2012 жылғы 29 желтоқсандағы № 120-1927 қаулысы.
6. "Астана қаласының Сәулет және қала құрылысы департаменті" мемлекеттік мекемесінің атауын өзгерту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2008 жылғы 28 сәуірдегі № 20-488қ қаулысына толықтырулар енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2013 жылғы 19 желтоқсандағы № 120-2163 қаулысы.