Об утверждении Порядка взаимодействия Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан с Министерством здравоохранения Республики Казахстан при проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году на объектах Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Совместный приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 190 и Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 777
В соответствии с подпунктом 2) пункта 7 Правил и сроков проведения национальных переписей, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 октября 2010 года № 1049, пунктом 3 Плана мероприятий по проведению национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2019 года № 419, а также подпунктом 266-52) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемый Порядок взаимодействия Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан с Министерством здравоохранения Республики Казахстан при проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году на объектах Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
2. Комитету по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
2) направление настоящего совместного приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) настоящий совместный приказ довести для исполнения до должностных лиц.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих соответствующее направление деятельности заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан и вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его подписания последним из сторон.
Председатель Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан __________Н. Айдапкелов
Министр здравоохранения Республики Казахстан _________Е. Биртанов
Утвержден
совместным приказом
Председателя Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 декабря 2019 года
№ 190
и Министра здравоохранения
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің объектілерінде 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу кезіндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігімен өзара іс-қимыл тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 190 және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 777 бірлескен бұйрығы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 қазандағы № 1049 қаулысымен бекітілген Ұлттық санақтарды жүргізу қағидасы мен мерзімдерінің 7-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 маусымдағы № 419 қаулысымен бекітілген 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарының 3-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 266-52) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің объектілерінде 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу кезіндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігімен өзара іс-қимыл тәртібі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
2) осы бірлескен бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты орындау үшін лауазымды адамдарға жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау қызметтің тиісті бағытына жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық тараптардың соңғысы қол қойған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_____________ Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
__________ Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының
2019 жылғы 24 желтоқсан № 190
және
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің

от 31 декабря 2019 года
№ 777
Порядок взаимодействия Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан с Министерством здравоохранения Республики Казахстан при проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году на объектах Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2019 года № 419 "О проведении национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году" утверждены сроки проведения национальной переписи населения Республики Казахстан в период с 1 по 30 октября 2020 года (далее – перепись населения) и План мероприятий по проведению национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году (далее – План).
2. Координация деятельности центральных и местных исполнительных органов при проведении переписи населения приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 августа 2019 года № 208 возложена на специальную комиссию для решения организационных и инструктивных вопросов, связанных с подготовкой и проведением национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году, в состав которой от Министерства здравоохранения Республики Казахстан включен вице-министр здравоохранения Республики Казахстан (по согласованию).
3. Министерством здравоохранения Республики Казахстан (далее – МЗ РК) оказывается содействие (обеспечение доступа) переписному персоналу территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан при проведении переписи населения в государственных учреждениях и организациях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его ведомств.
4. В соответствии с Планом, а также приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 7 октября 2019 года № 11 "Об утверждении переписных листов для проведения национальной переписи населения Республики Казахстан в 2020 году" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19465) (далее – приказ) переписи населения подлежат все постоянно проживающие в стране респонденты, входящие в состав домашнего хозяйства в том числе лица, находящиеся на стационарном лечении (граждане Республики Казахстан, иностранные граждане, лица без гражданства) в государственных учреждениях и организациях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан и его ведомств (далее – объекты МЗ РК) включая временно отсутствующих и временно проживающих и (или) пребывающих (далее – респонденты).

2019 жылғы 31 желтоқсан
№ 777 бірлескен бұйрығымен
бекітілді
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің объектілерінде 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу кезіндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігімен өзара іс-қимыл тәртібі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 19 маусымдағы № 419 қаулысымен Қазақстан Республикасында 2020 жылғы 1-30 қазан аралығындағы кезеңде халықтың ұлттық санағын өткізу мерзімдері (бұдан әрі – халық санағы) және 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспары бекітілді (бұдан әрі – Жоспар).
2. Халық санағын өткізу кезіндегі орталық және жергілікті атқарушы органдардың қызметін үйлестіру Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 22 тамыздағы № 208 бұйрығымен 2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын дайындау мен өткізуге байланысты ұйымдастырушылық және нұсқаушылық мәселелерді шешуге арналған арнайы комиссияға жүктелген, оның құрамына Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау вице-министрі (келісім бойынша) енгізілген.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі (бұдан әрі – ҚР ДСМ) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің аумақтық органдарының санақ персоналына Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелерде және ұйымдарда халық санағын өткізу кезінде жәрдемдесуді (кіруді қамтамасыз етеді) жүзеге асырады.
4. "Жоспарға, сондай-ақ "2020 жылы Қазақстан Республикасы халқының ұлттық санағын өткізуге арналған санақ парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының 2019 жылғы 7 қазандағы № 11 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19465 болып тіркелген) (бұдан әрі – бұйрық) сәйкес халық санағына үй шаруашылығының құрамына кіретін, елімізде тұрақты тұратын барлық респонденттер (Қазақстан Республикасының азаматтары, шетел азаматтары, азаматтығы жоқ адамдар), соның ішінде уақытша жоқ адамдарды және уақытша тұратындарды және (немесе) келгендерді қоса алғанда Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдарда (бұдан әрі – ҚР ДСМ объектілері) стационарлық емделудегі адамдар (бұдан әрі – респонденттер) жатады.

Учет населения при проведении переписи населения осуществляется по состоянию на момент 00:00 часов по времени города Нур-Султана с 30 сентября на 1 октября 2020 года.
Перепись населения проводится с использованием двух методов сбора информации:
1) опрос респондентов переписным персоналом путем заполнения электронных переписных листов с использованием планшета с 1 по 30 октября 2020 года;
2) одновременно с началом переписи населения в первые 15 (пятнадцать) календарных дней с 1 по 15 октября 2020 года перепись населения проводится в онлайн режиме посредством сети Интернет на специализированном сайте "www.sanaq.gov.kz", после регистрации и самозаполнения электронных переписных листов на указанном сайте.
Глава 2. Проведение переписи населения
5. Перепись населения на объектах МЗ РК проводится путем заполнения электронных переписных листов респондентами самостоятельно в онлайн режиме на сайте "www.sanaq.gov.kz" или их опрос переписным персоналом территориальных органов статистики на планшетах.
6. При невозможности личного опроса респондента, сведения для заполнения переписных листов переписной персонал территориальных органов статистики получают в администрации объектов МЗ.
7. При прохождении переписи в онлайн режиме посредством сети Интернет респонденты, подлежащие переписи, проходят регистрацию на сайте "www.sanaq.gov.kz". После успешной регистрации и авторизации заполняются электронные переписные листы. Заполненные переписные листы автоматически попадают в Базу данных переписи населения.
Руководители объектов МЗ РК создают условия для прохождения переписи населения в онлайн режиме (обеспечение помещениями и компьютерами с выходом в Интернет).

Халық санағын өткізу кезінде халықты есепке алу Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша 2020 жылғы 30 қыркүйектен 1 қазанға қараған 00:00 сағат сәтіндегі жағдай бойынша жүзеге асырылады.
Халық санағы ақпаратты жинаудың екі әдісін пайдаланумен өткізіледі:
1) санақ персоналының респонденттерге 2020 жылғы 1-30 қазан аралығында планшетті пайдалана отырып электрондық санақ парақтарын толтыруы арқылы сауал салуы;
2) Халық санағының басталуымен біруақытта 2020 жылғы 1-15 қазан аралығында алғашқы 15 (он бес) күнтізбелік күн халық санағы Интернет желісі арқылы www.sanaq.gov.kz. мамандандырылған сайтында онлайн режимде, көрсетілген сайтта тіркеліп және электрондық санақ парақтарын өз бетінше толтырғаннан кейін өткізіледі.
2-тарау. Халық санағын өткізу
5. ҚР ДСМ объектілерінде халық санағы респонденттердің электрондық санақ парақтарын онлайн режимде "sanaq.gov.kz" сайтында өз бетінше толтыруы немесе оларға планшеттерде аумақтық статистика органдарының санақ персоналының сауал салуы арқылы өткізіледі.
6. Респондентке жеке сауал салу мүмкіндігі болмаған жағдайда аумақтық статистика органының санақ персоналы санақ парақтарын толтыру үшін мәліметтерді ДСМ объектілерінің әкімшілігінен алады.
7. Интернет желісі арқылы онлайн режимде санақтан өту кезінде санақтан өтуге жататын респонденттер www.sanaq.gov.kz сайтында тіркеуден өтеді. Тіркеуден және авторизациялаудан сәтті өткеннен кейін электронды санақ парақтары толтырылады. Толтырылған санақ парақтары автоматты түрде Халық санағы деректерінің базасына түседі.
ҚР ДСМ объектілерінің басшылары халық санағынан онлайн режимде өту үшін (үй-жайлармен және Интернетке шығатын компьютерлермен қамтамасыз ету) жағдайлар жасайды.