Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2025-2029 годы
Решение маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 25 декабря 2024 года № С-18/3
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района Биржан сал РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2025-2029 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата района Биржан сал Н.Куатова
Утвержден решением маслихата
района Биржан сал
от "25" декабря 2024 года
№ С-18/3
План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2025-2029 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району Биржан сал на 2025 - 2029 годы (далее-План) разработан в соответствии с подпунктом 4-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
2. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. При разработке Плана учитываются:
1) данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра по форме согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) сведения геоботанического обследования пастбищ по форме согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) сведения о скотомогильниках (биометрических ямах) по форме согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) сведения об объектах пастбищной инфраструктуры и о сервитутах для прогона сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, полученные из базы данных идентификации сельскохозяйственных животных, с указанием их владельцев по форме согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) сведения о численности поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах по форме согласно приложению 7 к настоящему Плану;

Біржан сал ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № С-18/3 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Біржан сал ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Біржан сал ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Біржан сал ауданы мәслихатының төрағасы Н.Қуатова
Біржан сал ауданы
мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ С-18/3 шешімімен
бекітілген
Біржан сал ауданы бойынша 2025-2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Біржан сал ауданы бойынша 2025 - 2029 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 4-1) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданды.
3. Жоспарды әзірлеген кезде:
1) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері;
2) осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері;
3) осы Жоспарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер;
4) осы Жоспарға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылымдық инфрақұрылым объектілері туралы және ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер;
5) осы Жоспарға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша иелерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру дерекқорынан алынған ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
6) осы Жоспарға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
7) осы Жоспарға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы мәліметтер;

8) данные об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий.
Выпас сельскохозяйственных животных на пастбищах осуществляется в соответствии с правилами выпаса сельскохозяйственных животных, утверждаемыми местными исполнительными органами (акиматами) районов (городов областного значения) в соответствии 5-1) пункта 4 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" на основании Типовых правил выпаса сельскохозяйственных животных, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 145 (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20540).
Выпас сельскохозяйственных животных на землях лесного, водного фондов и особо охраняемых природных территорий осуществляется в соответствии со статьей 99 Лесного кодекса Республики Казахстан, Правилами сенокошения и пастьбы скота на участках государственного лесного фонда, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 18-02/909 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12259), статьями 95, 119, 125 Водного кодекса Республики Казахстан, статьями 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69, 84-1 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях";
9) рекомендуемые схемы пастбищеоборотов по форме согласно приложению 8 к настоящему Плану;
10) данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами:
Статистические данные по статистической форме общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о состоянии животноводства" (индекс 24-сх, периодичность месячная), утвержденной приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 февраля 2020 года № 21 "Об утверждении статистических форм общегосударственных статистических наблюдений по статистике сельского, лесного, охотничьего и рыбного хозяйства и инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20030);
статистические данные по статистической форме ведомственного статистического наблюдения "Отчет о наличии земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям на 1 ноября 2024 года" (индекс 22, периодичность годовая), а также по статистической форме общегосударственного статистического наблюдения "Отчет о наличии орошаемых земель и распределении их по категориям, собственникам земельных участков, землепользователям и угодьям на 1 ноября 2024 года" (индекс 22-А, периодичность годовая), утвержденные приказом Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 10 марта 2020 года № 25 "Об утверждении статистических форм ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению по балансу земель, разработанных Комитетом по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20112);

8) екпе және аридтік жайылымдарда, орман, су қорлары мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы деректер.
Жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 4-тармағының 5-1) тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 145 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20540 болып тіркелген) бекітілген Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың үлгілік қағидалары негізінде аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары (әкімдіктері) бекітетін ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Орман, су қорлары және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінде ауыл шаруашылығы жануарларын жаю Қазақстан Республикасы Орман кодексінің 99-бабына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 18-02/909 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12259 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерінде шөп шабу және мал жаю қағидаларына, Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 95, 119, 125-баптарына, "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 23, 40, 43, 47, 48, 52, 69, 84-1-баптарына сәйкес жүзеге асырылады.
9) осы Жоспарға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары;
10) мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған деректер ескеріледі.
"Ауыл, орман, аңшылық және балық шаруашылығы статистикасы бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың статистикалық нысандары мен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 10 ақпандағы № 21 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20030 болып тіркелген) бекітілген "Мал шаруашылығының жай-күйі туралы есеп" (индексі 24-аш, кезеңділігі айлық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша статистикалық деректер;
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті әзірлеген жер балансы бойынша ведомстволық статистикалық байқаулардың статистикалық нысандарымен оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 10 наурыздағы № 25 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20112 болып тіркелген) бекітілген "Жердің болуы, оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар мен алқаптар бойынша бөлінуі туралы 2024 жылғы 1 қарашадағы есеп" (индексі 22, кезеңділігі жылдық) ведомстволық статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша, сондай-ақ "Суармалы жердің болуы, оларды санаттар, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар және алқаптар бойынша бөлінуі туралы 2024 жылғы 1 қарашаға есеп" (индексі 22-А, кезеңділігі жылдық) жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысаны бойынша статистикалық деректер;

сведения (данные) геоботанических обследований пастбищ, проводимых в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года № 314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1 000 – 1:100 000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 30043).
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель с указанием границ, площадей и видов пастбищ, в том числе отгонных, сезонных, аридных и культурных, с отражением сведений об их собственниках или землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схему (карту) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;
3) схему (карту) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схему (карту) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и иных объектов пастбищной инфраструктуры, а также скотомогильников (биометрических ям);
5) схему (карту) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
Предоставление земель запаса в собственность или землепользование для нужд сельского хозяйства осуществляется в соответствии со статьей 138 Земельного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами организации и проведения конкурса по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 декабря 2018 года № 518 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18048);
6) схему (карту) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья.
Резервирование земель осуществляется в соответствии со статьей 49-2 Кодекса, Правилами резервирования земель, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 178 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11337);
7) схему доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды.

"Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1 000 – 1:100 000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы № 314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 30043 болып тіркелген) сәйкес жүргізілетін жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері (деректері).
4. Жоспар:
1) жер учаскесіне құқық белгілейтін және сәйкестендіретін құжаттар негізінде меншік иелері немесе жер пайдаланушылар туралы мәліметтерді көрсетіп, жайылымдардың шекараларын, алаңдары мен түрлерін, оның ішінде шалғайдағы, маусымдық, аридтік және екпе жайылымдарды көрсете отырып, жер санаттары бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халық мұқтажына арналған жайылымдар, оның ішінде көпшілік пайдаланатын жайылымдар белгіленген схеманы (картаны);
3) жайылым айналымдарының ұсынылатын схемалары белгіленген схеманы (картаны);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өтуге арналған сервитуттар, мал айдайтын жолдар мен өзге де жайылымдық инфрақұрылым объектілері, сондай-ақ мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) белгіленген схеманы (картаны);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар белгіленген схеманы (картаны).
Ауыл шаруашылығы мұқтажы үшін меншікке немесе жер пайдалануға босалқы жерді беру Қазақстан Республикасы Жер кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 138-бабына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 20 желтоқсандағы № 518 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18048 болып тіркелген) бекітілген Шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурсты ұйымдастыру және өткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
6) жеке ауладағы ауыл шаруашылығы малын жаю бойынша халық мұқтажын қанағаттандыру мақсатында резервке қойылуға тиіс жайылымдар белгіленген схеманы (картаны).
Жерді резервте қалдыру Кодекстің 49-2-бабына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 178 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11337 болып тіркелген) бекітілген Жерлерді резервте қалдыру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады;
7) суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын.

Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных определяется согласно приложению 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14827);
8) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах;
9) проектное распределение (перераспределение) пастбищ между сельскими населенными пунктами, входящими в сельский округ;
10) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
К требованиям, указанным в части первой настоящего подпункта, относятся:
соблюдение предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064);
использование пастбищ с учетом пастбищеоборотов и источников водопользований;
разбивка площадей пастбищ на отдельные выпасные участки;
чередование участков пастбищ по сезонам года в пространстве и во времени (внутри сезона, года);
ежегодное оставление одного из участков пастбищеоборота без выпаса и сельскохозяйственных животных.
Приложение 1 к План
по управлению пастбищами
и их использованию по
району Биржан сал

Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14827 болып тіркелген) бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу жөніндегі әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес айқындалады;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасын;
9) жайылымдарды ауылдық округке кіретін ауылдық елді мекендер арасында жобалық бөлуді (қайта бөлуді);
10) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптарды қамтиды.
Осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген талаптарға:
"Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын сақтау;
жайылым айналымын және суды пайдалану көздерін ескере отырып жайылымдарды пайдалану;
жайылым алаңдарын жекеленген өрістік учаскелерге бөлу;
жайылым учаскелерін жыл маусымдары бойынша кеңістікте және уақытпен (маусым, жыл шегінде) кезектестіру;
жыл сайын жайылым айналымы учаскелерінің бірін өріссіз және ауыл шаруашылығы жануарларысыз қалдырып отыру жатады.
Біржан сал ауданы бойынша

на 2025-2029 годы
Данные земельного баланса региона и информационной системы государственного земельного кадастра
Таблица 1. Распределение пастбищ по категориям земель района Биржан сал, гектар
Наименование сельских округов
Категории земель
Код классификатора административно-территориальных объектов
сельско
хозяй-ственного назначения
населенных пунктов
промышленности, транспорта, связи и иного не сельскохозяйственного назначения
особо охраняемых природных территорий
с.Аксу

2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына
1- қосымша
Өңірдің жер балансының және мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесінің деректері
Кесте 1. Біржан сал ауданының жер санаттары бойынша жайылымдарды бөлу, гектар
Ауылдық округтердің атауы
Жерлер санаттары
Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішінің коды
ауыл шаруашылығы мақсатындағы
елді мекендердің
өнеркәсіп, көлік және өзге де ауыл шаруашылығы мақсатындағы емес
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
Ақсу а.

43 902
0
0
Приложение 2 к Плану
по управлению пастбищами
и их использованию по
району Биржан сал
на 2025-2029 годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий РК
Номера контуров и описаний (в скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
1
2
3
Группа 1. Красноковыльных пастбищ
С-2а
1
Красноковыльно-типчаково-разнотравный с полынью (ковыль красноватый,овсянница бороздчатая, солодка уральская, шалфей степной, подмаренник,настоящий, тысячелистник настоящий, вероника колосистая, полынь обыкновенная) на черноземах южных маломощных тяжелосуглинистых
Группа 2. Типчаковых пастбищ
С-2а
2
Типчаково-ковыльно-полынный с разнотравьем
(овсяница бороздчатая, ковыль красноватый, полынь обыкновенная, полынь Шренковская, подмаренник настоящи, лапчатка гусиная, солодка уральская, зопник клубненостный, вероника колосистая) на черноземах южных маломощных легкоглинистых
3
Типчаково-разнотравно-полынный
(овсяница бороздчатая, ковыль красноватый, пижма обыкновенная, солодка уральская,вероника колосистая,подорожник большой, зопник клубненосный, лапчатка гусиная, полынь обыкновенная,) на черноземах южных маломощных легкоглинистых
4
Типчаково-полынный с разнотравьем (овсянницабороздчатая, полынь австрийская, полынь Шренковская, чабрец Маршалла, зопник клубненосный, подорожник большой, тысячелистник обыкновенный)
С-2а
А- на черноземах южных маломощных легкоглинистых
С-2Д
Б- на солонцах черноземных мелких тяжелосуглинистых
5
Типчаково-австрискополынный (овсянница бороздчатая, полынь австрийская,) на черноземах южных маломощных легкоглинистых
Группа 3 Разнотравно-злаковых пастбищ
С-4а
6
Разнотравно-злаковый (пижма обыкновенная, подорожник большой, тысячалистник обыкновенный, пырей ползучий, овсяница бороздчатая, костер безостый, лисохвост луговой) на луговато-черноземных легкоглинистых почвах
С-4а
7
Разнотравно-злаковый с полынью (пижма обыкновенная, подорожник большой, тысячелистник обыкновенный, пырей ползучий, овсяница бороздчатая, костер безостый, лисохвост луговой,полынь шелковистая) на луговато-черноземных легкоглинистых почвах
Группа 4. Злаковых пастбищ
С-4а
8
Злаково-разнотравный (костер безостый, пырей ползучий, овсяница бороздчатая, лисохвост, луговой, шалфей луговой, подорожник большой, тысячелистник обыкновенный,подмаренник настоящий) на лугово-черноземных среднемощных тяжелосуглинистых, легкоглини
стых
С-4в
9
Злаковый с разнотравьем (пырей ползучий, острец,солодка уральская, подорожник большой, пижма обыкновенная, кермек Гмелина) на солонцах лугово-черноземных мелких тяжелосуглинистых
10
Злаковый –разнотравный с полынью (пырей ползучий, костер безостый,овсянница бороздчатая, пырей гребневидный, ковыль красноватый, кровохлебка лекарственная, подмаренник настоящий, подорожник большой, шалфей луговой, зопник клубненосный, полынь шелковистая,полынь обыкновенная) на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых
11
Злаково–разнотравно-полынный (пырей ползучий, костер безостый,овсянница бороздчатая, пырей гребневидный, ковыль красноватый, кровохлебка лекарственная, подмаренник настоящий, подорожник большой, шалфей луговой, зопник клубненосный, полынь шелковистая,полынь обыкновенная)
С-4а
А-на лугово-черноземных среднемощных легкоглинистых
С-4а
Б-на солонцах лугово-черноземных мелких,средних легкоглинистых
С-4а
12
Злаково-полынный (пырей ползучий, мятлик луговой, острец,осока вздутая,осока ранняя, полынь шелковистая) на лугово-черноземных среднемощных тяжелосуглинистых почвах
С-4а
13
Злаково-солодково-разнотравный с полынью (острец, пырей ползучий, костер безостый,овсянница бороздчатая, ковыль волосатик, солодка уральская, вероника колосистая, пижма обыкновенная, зопник клубненосный, полынь шелковистая, полынь Шренковская) на солонцах лугово-черноземных мелких, средних легкоглинистых
С-4а
14
Злаково-солодковый (острец, ,овсянница бороздчатая, пырей ползучий, ковыль красноватый, мятлик луговой, лисохвост луговой, солодка уральская ) на солонцах лугово-черноземных мелких, средних тяжелоглинистых
С-4а
15
Злаково-солодково-полынный (мяглик луговой, костер безостый, пырей ползучий, острец, солодка уральская, полынь шелковистая, полынь Шренковская) на солонцах лугово-черноземных мелких, средних тяжелоглинистых
Группа 5. Злаковых пастбищ с преобладанием остреца ветвистого
С-4а
16
Острецово-Шренковскополынный (острец ветвистый, овсяница бороздчатая,полынь Шренковская) на солонцах лугово-черноземных мелких, средних тяжелоглинистых по отрицательным элементам рельефа
Группа 6. Шренковскополынных пастбищ
С-2д
17
Шренковскополынно-типчаковый (полынь Шренковская, овсяница бороздчатая) на солонцах черноземных мелких, средних легкоглинистых по замкнутым и удлиненным понижениям
С-2д
18
Шренковскополынно-типчаковый с кермеком (полынь Шренковская, полынь селитряная,овсянница бороздчатая, кермек Гмелина) на солонцах черноземных мелких, средних легкоглинистых по замкнутым и удлиненным понижениям
С-4в
19
Шренковскополынно-злаковый с кермеком (полынь Шренковская, полынь селитряная,острец, овсянница бороздчатая, кермек Гмелина) на солонцах лугово-черноземных мелких, средних легкоглинистых
Болотные пастбища на лугово-болотных и болотных почвах
Группа 7 Грубостебельнозлаковых пастбищ
С-6а
20
Грубостебельнозлаковый (камыш озерный, вейник наземный, тростник обыкновенный) на лугово-болотных черноземных почвах
Группа 8. Злаковых пастбищ
С-2д
21
Житняково-злаково-разнотравно-полынный (пырей гребневидный, овсяница бороздчатая, костер безостый, тонконог стройный, ковыль волосатик, пижма обыкновенная, солодка уральская, тысячалистник обыкновенный, вероника колосистая, полынь Шренковская, полынь обыкнлвенная) на солонцах черноземных мелких легкоглинистых с черноземами южными маломощными до 30%
С-2а
С-2а
С-2а
С-2а
С-2б
22
Житняково-злаково-полынно-разнотравный (пырей гребневидный, овсянница бороздчатая, тонконог стойный,ковыль красноватый, полынь обыкновенная,полынь австрийская, солодка уральская,шалфей степной,тысячелистник обыкновенный,подмаренник настоящий) на черноземахюжных малоразвитых тяжелосуглинистых
23
Кострово-злаково-разнотравно-полынный (костер безостый,овсянница бороздчатая,пырей ползучий,ковыль красноватый, тонконог стройный, пижма обыкновенная, подорожник большой, полынь обыкновенная,полынь Шренковс
кая)
А-на черноземах южных маломощных с лугово-черноземными маломощными легкоглинистыми до 50%
С-2д
Б-на солонцах черноземных мелких легкоглинистых с черназемами южными маломощными до 30%
С-2а
24
Ломкоколосниково-злаково-разнотравно-полынный (ломкоколосник ситниковый, костер безостый, пырей гребневидный, тонконог стройный, овсянница бороздчатая, пижма обыкновенная, солодка уральская,тысячелистник обыкновенный, подорожник большой, полынь Шренковская, полынь обыкновенная) на черназемах южных маломощных тяжелосуглинистых
Мелкосопник. Мелкосопочно-низкогорные степные и сухостепные пастбища на черноземах южных
Группа 9. Красноковыльных пастбищ
М-2б
25
Красноковыльно-злаково-разнотравно-полынный (ковыль красноватый, овсянница бороздчатая, костер безостый, пырей гребневидный,шалфей степной,зопник клубненосный,подмаренник настоящий, подорожник большой,чабрец Маршалла,полынь шелковистая) на черноземах южных неполноразвитых тяжелосуглинистых по межсопочным понижениям
М-2б
26
Красноковыльно-типчаково--полынный с разнотравьем (ковыль красноватый, овсянница бороздчатая, полынь холодная, полынь Шренковская, подмаренник настоящий, чабрец Маршалла,) на черноземах южных малоразвитых тяжелосуглинистых по склонам мелкосопочников
М-2б
27
Красноковыльно-типчаково-полынный (ковыль красноватый, овсянницабороздчатая, полынь обыкновенная, полынь Шренковская, полынь холодная) на черноземах южных неполноразвитых тяжелосуглинистых по межсопочным понижениям
Группа 10. Тырсовых пастбищ
М-2б
28
Тырсово-злаково-разнотравный с полынью (ковыль волосатик, овсянницабороздчатая, костер безостый,тонконог стройный,лапчатка гусиная,пижма обыкновенная,вероника колосистая,подорожник большой зопник клубненосный,полынь холодная, полынь Шренковская,) на черноземах южных неполноразвитых, малоразвитых тяжелосуглинистых по склонам мелкосопочников
М-2б
29
Тырсово-злаково-разнотравно-полынный (ковыль волосатик,овсянница бороздчатая,костер безостый, тонконог стройный,лапчатка гусиная,пижма обыкновенная,вероника колосистая,подорожник большой, зопник клубненосный,полынь холодная,полынь Шренковская) на черноземах южных неполноразвитых, малоразвитых тяжелосуглинистых по склонам и вершинам мелкосопочников
Группа 11. Типчаковых пастбищ
М-2б
30
Типчаково-ковыльноразнотравно-полынный (ковыль волосатик,овсянница бороздчатая,ковыль красноватый, лапчатка гусиная,оносма простейшая,прострел желтый,полынь обыкновенная,полынь холодная) на черноземах южных малоразвитых и неполноразвитых тяжелосуглинистых по склонам ивершинам мелкосопочников
31
Типчаково-злаково-разнотравный сполынью (овсянница бороздчатая,костер безостый,ковыль волосатик, пырей гребневидный,пижма обыкновенная,зопник клубненосный, вероника колосистая,полынь Шренковская)
М-2а
А-на черноземах южных маломощных тяжелосуглинистых по склонам мелкосопочников
Б-на черноземах южных малоразвитых и неполноразвитых тяжелосуглинистых по вершинам мелкосопочников
М-2б
32
Типчаково-злаково-разнотравно-полынный (овсянница бороздчатая,костер безостый,ковыль волосатик, пижма обыкновенная,вероника колосистая,зопник клубненосный,полынь Шренковская) на черноземах южных малоразвитых и неполноразвитых тяжелосуглинистых по склонам и вершинам мелкосопочников
М-2б
33
Типчаково-злаково-разнотравно-полынный с кустарником (овсянница бороздчатая,ковыль красноватый,ковыль волосатик лапчатка гусиная,оносма простейшая, прострел желтый, полынь австрийская,полынь обыкновенная, таволга зверобоялистная) на черноземах южных малоразвитых и неполноразвитых тяжелосуглинистых по склонам и вершинам мелкосопочников
М-2б
34
Типчаково-злаково-разнотравно-кустарниково-полынный (овсянница бороздчатая,ковыль красноватый, костер безостый,пижма обыкновенная,вероника колосистая, тысячалистник обыкновенный, тволга зверобоелистная, полынь холодная,полынь Шренковская) на черноземах южных малоразвитых и тяжелосуглинистых мелкосопочников
М-2б
35
Типчаково-злаково-полынный (овсянница бороздчатая,ковыль красноватый,тонконог стройный,полынь холодная,полынь обыкновенная) на черноземах южных малоразвитых тяжелосуглинистых по вершинам мелкосопочников
Продолжение таблицы
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, га
Современное использование
Валовая урожайность, ц/га (год обследования)
4
5
6
7
8
Группа 1. Красноковыльных пастбищ
Красноковыльно

43 902
Біржан сал ауданы бойынша
2025-2029 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына
2- қосымша
Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау мәліметтері
Қазақстан Республикасының табиғи азықтық алқаптарының жіктемесі бойынша және түсініксөз бойынша шифрлар, с күні
Контурлар мен сипаттамалар нөмірі (жақша ішінде)
Табиғи азықтық алқаптар типтерінің (айырмаларының, түрлендірулерінің) жер бедеріне топыраққа байланыстырылған атауы. Басқа жерлер мен алқаптардың атауы
Алқап түрі
1
2
3
4
1 топ. Қызыл қауынды жайылымдар
С-2а
1
Жусан (қызыл қауырсын,борозды бетеге, Орал мия тамыры, дала шалфейі, қопсытқыш,нағыз, мыңжапырақ, тікенді Вероника, қарапайым жусан) Оңтүстік қуаты аз ауыр сазды қара топырақтарда
Қызыл қауын
2-топ. Типтік жайылымдар
С-2а
2
Типтік-қауырсынды-жусанды шөптермен ((борозды бетеге, қызыл қауырсынды қауырсын, кәдімгі жусан, Франковская жусан, нағыз қопсытқыш, қаз цинкофилі, Орал мия, түйнек зопник, Вероника масақ) Оңтүстік қуаты аз жеңіл сазды қара топырақтарда
С-2а
3
Типтік-көп шөпті-жусан (борозды бетеге, қызыл қауырсынды қауырсын, кәдімгі танси, Орал мия,шпикелетті вероника,үлкен жолжелкен, түйнек зопник, қаз цинкофилі, кәдімгі жусан,) Оңтүстік қуаты аз жеңіл глиноземді қара топырақтарда
4
Типтік-шөпті жусан (борозды бетеге, австриялық жусан, шренковская жусан, Маршалл тимьян, түйнек зопник, үлкен жолжелкен, кәдімгі мыңжапырақ
С-2а
А-Оңтүстік қуаты аз жеңіл глиноземді қара топырақтарда
С-2а
Б-қара топырақты ұсақ ауыр сазды сортаңдарда
С-2д
5
Типтік-австрискополинный (борозды бетеге, австриялық жусан,) Оңтүстік қуаты аз жеңіл сазды қара топырақтарда
3-топ. шөпті-дәнді жайылымдар
С-4а
6
Шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақтарда шөпті-шөпті (кәдімгі тансы, үлкен жолжелкен, кәдімгі мыңжапырақ, сусымалы бидай шөбі, борозды бетеге, сүйексіз от, шалғынды Түлкі құйрығы)
С-4а
7
Шалғынды-қара топырақты жеңіл сазды топырақтарда жусан (кәдімгі тансы, үлкен жолжелкен, кәдімгі мыңжапырақ, сусымалы бидай шөбі, борозды бетеге, сүйексіз от, шалғынды Түлкі құйрығы, жібектей жусан) бар түрлі-түсті дәнді дақылдар
4-топ. Дәнді жайылымдар
С-4а
8
Шабындық-қара топырақты орташа қуатты ауыр саздақты, жеңіл саздақты шөпті-шөпті (сүйексіз от, жорғалаушы бидай шөбі, борозды бетеге, Түлкі құйрығы, шабындық, шалғынды шалфей, үлкен жолжелкен,кәдімгі мыңжапырақ, нағыз қопсытқыш) стых
С-4в
9
Шалғынды-қара топырақты ұсақ ауыр саздақ сортаңдарда шөпті шөптер (жорғалаушы бидай шөбі, түйіршік,Орал мия тамыры, үлкен жолжелкен, кәдімгі танси, кермек Гмелина) бар дәнді дақылдар
10
Дәнді дақылдар-шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл глиноземді шалғынды-қара топырақта жусан (сусымалы бидай шөбі, сүйексіз от,борозды бетеге, тарақ тәрізді бидай шөбі, қызыл қауырсын, дәрілік шөп, нағыз төсек, үлкен жолжелкен, шалғынды шалфей, түйнекті зопник, жібектей жусан,кәдімгі жусан) бар шөпті шөптер
11
Дәнді-көп шөпті-жусан (сусымалы бидай шөбі, сүйексіз от, борозды бетеге, тарақ тәрізді бидай шөбі, қызыл қауырсынды шөп, дәрілік гемлок, нағыз төсек, үлкен жолжелкен, шалғынды шалфей, түйнекті зопник, жібектей жусан, кәдімгі жусан
С-4а
А-шалғынды-қара топырақты орташа қуатты жеңіл балшықтыжерде
С-4а
Б-шалғынды-қара топырақты таяз,орташа жеңіл сазды сортаңдарда
С-4а
12
Шалғынды-қара топырақты орташа қуатты ауыр сазды топырақтардағы астық-жусан (сусымалы бидай шөбі, шалғынды блюграсс, от шұңқыры,ісінген шөгінді,ерте шөгінді, жібектей жусан)
С-4а
13
Шалғынды-қара топырақты ұсақ, орташа жеңіл сазды сортаңдарда жусанмен (түйнек, жорғалаушы бидай шөбі,сүйексіз от, борозды бетеге, түкті қауырсын, Орал мия тамыры, тікенді Вероника, кәдімгі танси, түйнек зопник, жібектей жусан, Шренковская жусан) Жарма-қара топырақты ұсақ, орташа жеңіл сазды сортаңды шөпті шөптер
С-4а
14
Дәнді-мия (қопсытқыш, ,борозды бетеге, сусымалы бидай шөбі, қызыл қауырсынды қауырсын, шалғынды көк шөп, шалғынды Түлкі құйрығы, Жайық мия ) шалғынды-қара топырақты ұсақ, орташа ауыр сазды сортаңдарда
С-4а
15
Дәнді-мия-жусан (шалғынды блюграсс, сүйексіз от, сусымалы бидай шөбі, от жағу, Орал мия тамыры, жібектей жусан, шренковская жусан) шалғынды-қара топырақты ұсақ, орташа ауыр сазды сортаңдарда
5-топ. Тармақталған оттық басым дәнді жайылымдар
С-4а
16
Острецово-Шренковскополинный (тармақталған острец, борозды бетеге,Шренковская жусан) шалғынды-қара топырақты ұсақ, орташа ауыр сазды рельефтің теріс элементтері бойынша сортаңдарда
6-топ. Шренковскополинных жайылымдар
С-2д
17
Шренковскополинно-типчаковый (шренковская жусаны, борозды бетеге) қара топырақты ұсақ, орташа жеңіл глиноземді сортаңдарда жабық және ұзартылған төмен қарай
С-2д
18
Шренковскополынно-типчаковый с кермек (жусан шренковская, жусан селитрасы, борозды бетеге, кермек Гмелина) тұйық және ұзартылған төмен қарай қара топырақты ұсақ, орташа жеңіл глиноземді сортаңдарда
С-4в
19
Шренковскополынно-дәнді кермек (жусан шренковская, жусан селитрасы, кострец, борозды бетеге, кермек Гмелина) шалғынды-қара топырақты ұсақ, орташа жеңіл сазды сортаңдарда
Шалғынды-батпақты және батпақты топырақтардағы Батпақты жайылымдар 7-топ ірі сабақты жайылымдар
С-6а
20
Шалғынды-батпақты қара топырақты топырақтардағы дөрекі дәнді дақылдар (көл қамысы, құрлық қамысы, қарапайым қамыс)
8-топ. Дәнді жайылымдар
С-2д
21
Житняково-Жарма-көп шөпті-жусан (тарақ тәрізді бидай шөбі, борозды бетеге, сүйексіз от, жіңішке аяқты, түкті қауырсын, кәдімгі Пижма, Орал мия тамыры, кәдімгі мыңалист, шпикелет вероника, шренковская жусан, кәдімгі жусан) қара топырақты ұсақ жеңіл сазды қара топырақты сортаңдарда Оңтүстік қуаты 30 %дейін
С-2а
а) типчаково-Жарма-шөпті жусан (борозды бетеге, тарақ тәрізді бидай шөбі, жіңішке аяқты, қызыл қауырсынды қауырсын, австриялық жусан, кәдімгі жусан, Орал мия тамыры, кәдімгі жусан, қаздың цинкофилі, шпикелет вероника, нағыз төсек)
С-2а
б) мия тамыры бар типчак-дәнді-жусан (борозды бетеге, тарақ тәрізді бидай шөбі, жіңішке аяқты, қызыл қауырсынды қауырсын, австриялық жусан, кәдімгі жусан, Орал мия тамыры)
С-2а
в) типчак-жусан (борозды бетеге, австриялық жусан)
С-2а
г) түбегейлі жақсарту сатысындағы жерлер
С-2б
22
Житняково-Жарма-жусан-көп шөпті (тарақ тәрізді бидай шөбі, борозды бетеге, жіңішке табанды,қызыл қауырсынды қауырсын, кәдімгі жусан,австриялық жусан, Орал мия тамыры,дала шалфейі,кәдімгі мыңжапырақ,нағыз қопсытқыш) қара топырақта дамымаған ауыр саздақ
23
От-дәнді-көп шөпті-жусан (от сүйексіз, борозды бетеге, сусымалы бидай шөбі, қызыл қауырсынды қауырсын, жіңішке аяқты, кәдімгі танси, үлкен жолжелкен, кәдімгі жусан, Шренков жусаны кая)
А-Оңтүстік қуаты аз қара топырақтарда шалғынды-қара жер қуаты аз жеңіл глинозем 50%-ге дейін
С-2д
Б-черноземнің сортаңдарында шағын жеңіл глинозем оңтүстігінде қуаты аз черноземалар 30%-ға дейін
С-2а
24
Сынғыш-Жарма-әр түрлі шөпті-жусан (сынғыш Ситник, сүйексіз от, тарақ тәрізді бидай шөбі, жіңішке аяқты, борозды бетеге, кәдімгі танси, Орал мия тамыры,кәдімгі Жарма, үлкен жолжелкен, шренковская жусан, кәдімгі жусан) Оңтүстік қуаты аз ауыр сазды черназемдерде
Кішкентай шоқ. Оңтүстіктің қара топырақтарындағы ұсақ шоқты-аласа таулы дала және құрғақ дала жайылымдары 9-топ. Қызыл қауынды жайылымдар
М-2б
25
Қызыл қауырсынды-дәнді-көп шөпті-жусанды (қызыл қауырсынды, борозды бетеге, сүйексіз от, жоталы бидай шөбі,дала шалфейі, түйнекті зопник,нағыз қопсытқыш, үлкен жолжелкен, Маршалл тимьян, жібектей жусан) Оңтүстік дамымаған ауыр саздақтардың қара топырақтарында шоқ аралық төмен қарай
М-2б
26
Қызыл қауырсын-типчаково шыршасы шөптермен жусан(қызыл қауырсын, борозды беткей, суық жусан, шренковская жусан, нағыз төсек, Маршалл тимьян,) Оңтүстік дамымаған ауыр сазды қара топырақтарда ұсақ шоқылардың беткейлерінде
М-2б
27
Қызыл қауырсын-типчак-жусан (қызыл қауырсын, борозды бетеге, кәдімгі жусан, Шренковская жусан, суық жусан) Оңтүстік дамымаған ауыр саздақтардың қара топырақтарында шоқ аралық төмен қарай
10-топ. Жайылымдар
М-2б
28
Жусанмен (түкті қауырсын, қопсытқыш, сүйексіз от,жіңішке аяқты,қаз цинкофилі,кәдімгі танси,шпикелетті Вероника,түйнекті үлкен зопник жолжелкені,суық жусан, Шренковская жусан,) Оңтүстік дамымаған, дамымаған қара топырақтарда ұсақ шоқылардың беткейлерінде ауыр сазды
М-2б
29
Жусан (түкті қауырсын,борозды бетеге,сүйексіз от, жіңішке аяқты,қаз цинкофилі,кәдімгі танси,шпикелет вероника,үлкен жолжелкен, түйнек зопник,суық жусан,Шренковская жусан) Оңтүстік дамымаған, дамымаған қара топырақтарда ұсақ шоқылардың беткейлері мен шыңдарында ауыр сазды
11-топ. Типтік жайылымдар
М-2б
30
Типчаково-қауырсынды-әр түрлі шөпті-жусан (түкті қауырсын, борозды беткей, қызыл қауырсынды қауырсын, қаз цинкофилі, қарапайым оносма, сары лумбаго, қарапайым жусан, суық жусан) Оңтүстік дамымаған және толық дамымаған ауыр сазды, беткейлерде ұсақ шоқылардың шыңдары
31
Типчаково-дәнді-шөпті жусанмен (борозды бетеге, сүйексіз от, түкті қауырсын, тарақ тәрізді бидай шөбі, кәдімгі танси, түйнек зопник, шпикелет вероника, Шренковская жусан)
М-2а
А-Оңтүстік аз қуатты ауыр сазды қара топырақтарда ұсақ шоқылардың беткейлерінде
Б-Оңтүстік дамымаған және толық дамымаған ауыр сазды ұсақ шоқылардың шыңдарындағы қара топырақтарда
М-2б
32
Типчаково-Жарма-әр түрлі шөпті-жусан (борозды беткей, сүйексіз от, қауырсынды қауырсын, кәдімгі танси, шпикелетті вероника, түйнек зопник, Шренковская жусан) Оңтүстік дамымаған және толық дамымаған ауыр сазды қара топырақтарда беткейлерде және ұсақ шоқылардың шыңдарында
М-2б
33
Типчаково-дәнді-көп шөпті-бұталы жусан (борозды феску,қызыл қауырсынды,қауырсынды түкті қаз цинкофилі,қарапайым оносма, сары лумбаго, австриялық жусан,кәдімгі жусан, Сент-Джон сусланы) Оңтүстік дамымаған және толық дамымаған ауыр сазды қара топырақтарда беткейлерде және ұсақ шоқылардың шыңдары
М-2б
34
Типчаково-дәнді-көп шөпті-бұталы-жусан (борозды бетеге,қызыл қауырсын, сүйексіз от,кәдімгі танси,шпикелет Вероника, қарапайым мыңжапырақ, Сент-Джон сусласы, жусан суық,Шренковская жусан) Оңтүстік дамымаған және ауыр сазды ұсақ шоқтардың қара топырақтарында
М-2б
35
Типчак-Жарма-жусан (борозды бетеге,қызыл қауырсын,жіңішке аяқты,жусан суық,қарапайым жусан) Оңтүстік дамымаған ауыр сазды қара топырақтарда ұсақ шоқылардың шыңдарында
Кестенің жалғасы
Контурдағы пайыздық қатынас
Алаңы, гектар
Заманауи пайдаланылуы
Жалпы түсімділік, ц/га (зерттеп-қарау жылы)
5
6
7
8
1 топ. Қызыл қауынды жайылымдар