О внесении изменений и дополнений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20 июня 2024 года № 207
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 "Об утверждении квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003) следующие изменения и дополнения:
в Квалификационном справочнике должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденном указанным приказом:
главу 2 "Квалификационные характеристики должностей руководителей, специалистов и иных служащих, занятых на предприятиях, в учреждениях и организациях, общие для всех видов экономической деятельности и широко распространенные на предприятиях, в учреждениях и организациях":
раздел 1 дополнить параграфом 102 следующего содержания:
"Параграф 102. Руководитель антикоррупционной комплаенс-службы - Антикоррупционный комплаенс-офицер
311-1. Должностные обязанности:
обеспечивает разработку правовых актов и нормативных документов в области антикоррупционного законодательства;
обеспечивает информационную деятельность, касающуюся эффективности антикоррупционной политики;
обеспечивает проведение внутреннего анализа коррупционных рисков;
участвует во внешнем анализе коррупционных рисков, проводимом по совместному решению первых руководителей уполномоченного органа по противодействию коррупции и организации;
обеспечивает мониторинг выявленных коррупционных рисков и принимает меры по их минимизации и устранению;
обеспечивает разъяснительные мероприятия по вопросам противодействия коррупции и формированию антикоррупционной культуры;
обеспечивает антикоррупционные обучающие семинары для работников;
контролирует соблюдение работниками политики противодействия коррупции и вопросов корпоративной этики и поведения;
содействует формированию культуры взаимоотношений, соответствующей общепринятым морально-этическим нормам в коллективе;
контролирует соблюдение лицами, приравненными к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, мер финансового контроля и антикоррупционных ограничений, установленных законом;
контролирует исполнение структурными подразделениями внутреннего плана мероприятий по вопросам противодействия коррупции;
обеспечивает принятия мер по выявлению, мониторингу и урегулированию конфликта интересов, в том числе в вопросах трудоустройства, закупок и бизнес-процессов;
обеспечивает принятия мер по урегулированию вопросов дарения и получения подарков;
обеспечивает комплексную проверку благонадежности контрагентов;
обеспечивает служебные проверки на основе обращений (жалоб) о фактах коррупции и (или) участвует в них;
обеспечивает мониторинг и анализ изменений в антикоррупционном законодательстве, судебной практики по делам, связанным с коррупцией;
обеспечивает оценку эффективности реализации антикоррупционных мер структурными подразделениями и работниками;
заслушивает информацию структурных подразделений и работников по вопросам противодействия коррупции;
вносит руководителю рекомендации по устранению выявленных коррупционных рисков, повышению эффективности внутренних процессов организации;
осуществляет функции, связанные с вопросами комплаенс, деловой этики, устойчивого развития, если такие функции не влияют на независимость и не создают конфликта интересов;
обеспечивает взаимодействие с уполномоченным органом по противодействию коррупции и государственными органами, субъектами квазигосударственного сектора, общественными объединениями, физическими и юридическими лицами.

"Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 20 маусымдағы № 207 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22003 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығында:
"Кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жұмыс істейтін, экономикалық қызметтің барлық түрлеріне ортақ және кәсіпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда кең таралған басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары" деген 2-тарау:
1-бөлім мынадай мазмұндағы 102-параграфпен толықтырылсын:
"102-параграф. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметінің басшысы - сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-офицер
311-1. Лауазымдық міндеттері:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама саласында құқықтық актілер мен нормативтік құқықтық актілері әзірлеуді қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттың тиімділігіне қатысты ақпараттық қызметті қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдау жүргізуді қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган мен ұйымның бірінші басшыларының бірлескен шешімі бойынша өткізілетін сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін сыртқы талдауға қатысады;
анықталған сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне мониторингті қамтамасыз етеді және оларды барынша азайту және жою жөнінде шаралар қабылдайды;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру мәселелері бойынша түсіндіру іс-шараларын қамтамасыз етеді;
жұмыскерлер үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы оқыту семинарларын қамтамасыз етеді;
жұмыскерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саясатын және корпоративтік әдеп мен мінез-құлық мәселелерін сақтауын бақылайды;
ұжымда жалпы қабылданған моральдық-әдептілік нормаларына сәйкес келетін қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыруға ықпал етеді;
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдардың заңда белгіленген қаржылық бақылау шараларын және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді сақтауын бақылайды;
құрылымдық бөлімшелердің жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі ішкі іс-шаралар жоспарының орындалуын бақылайды;
мүдделер қақтығысын, оның ішінде жұмысқа орналастыру, сатып алу және бизнес-процестер мәселелерін анықтау, мониторингтеу және реттеу жөнінде шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді;
сыйлықтар беру және алу мәселелерін реттеу жөнінде шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді;
контрагенттердің сенімділігін кешенді тексеруді қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлық фактілері туралы өтініштер (шағымдар) негізінде қызметтік тексерулерді қамтамасыз етеді және (немесе) оларға қатысады;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамадағы, сыбайлас жемқорлыққа байланысты істер бойынша сот практикасындағы өзгерістерге мониторинг пен талдауды қамтамасыз етеді;
құрылымдық бөлімшелер мен жұмыскерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды іске асыру тиімділігін бағалауды қамтамасыз етеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша құрылымдық бөлімшелер мен жұмыскерлердің ақпаратын тыңдайды;
басшыға анықталған ұйымның сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жою, ішкі процестерінің тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдар енгізеді;
егер мұндай функциялар тәуелсіздікке әсер етпесе және мүдделер қақтығысын тудырмаса, комплаенс, іскерлік әдеп, тұрақты даму мәселелеріне байланысты функцияларды жүзеге асырады;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті органмен және мемлекеттік органдармен, квазимемлекеттік сектор субъектілерімен, қоғамдық бірлестіктермен, жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.

311-2. Должен знать:
законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся вопросов противодействия коррупции;
порядок проведения антикоррупционного мониторинга и анализа коррупционных рисков;
комплекс мер образовательного, информационного и организационного характера, направленных на формирование антикоррупционной культуры;
меры финансового контроля и антикоррупционные ограничения, установленные законодательством в сфере противодействия коррупции;
порядок урегулирования конфликта интересов;
системы, методы и средства контроля;
трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
311-3. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование и стаж работы в сферах противодействия коррупции или комплаенса не менее 3 лет либо наличие высшего (или послевузовского) образования, специальной подготовки по антикоррупционному комплаенсу и стажа работы по профилю деятельности организации не менее 3 лет.";
в разделе 2:
в параграфе "80. Механик":
пункт 551 изложить в следующей редакции:
"551. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 3 лет или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 5 лет;
при бесцеховой структуре управления - механик участка либо механик ремонтной мастерской.";
дополнить параграфами 115, 116, 117, 118 и 119 следующего содержания:
"Параграф 115. Инженер по сварке
653-1. Должностные обязанности:
оптимизирует сварочные процессы для различных проектов и материалов;
разрабатывает техническую документацию по сварочно-монтажным работам (технологические карты, инструкции, регламенты и иное), с обеспечением их применения на производстве;
внедряет новые технологии и методы сварки;
осуществляет мониторинг и анализ качества сварных соединений, выявление и устранение дефектов;
проводит входной контроль поступающего сварочного оборудования и материалов;
обеспечивает контроль за соблюдением установленных технологических процессов и режимов сварочных работ, руководящих документов, строительных норм и правил, ведомственных строительных норм по сварочным работам, принятие мер по устранению выявленных отклонений;
обеспечивает качество за производством сварочно-монтажных работ на объектах, участвует в приемке сварочных работ после их завершения;
обеспечивает исправность сварочного оборудования и настройку его на требуемые параметры;
участвует в научных исследованиях, направленных на улучшение сварочных технологий и материалов;
предоставляет рекомендации и консультации по выбору сварочного оборудования, материалов и технологий;
осуществляет контроль за обеспечением надлежащего оформления исполнительной документации в части сварочно-монтажных работ при сдаче объекта после ремонта, реконструкции и капитального строительства;
обеспечивает правильное хранение, подготовку и использование сварочных материалов;
обеспечивает качество и безопасность сварочных работ;
участвует в разработке планов производственной деятельности участка;
ведет отчетную документацию по разработке, оптимизации и контролю сварочных процессов;
организует проведение учебно-тренировочных занятий и аттестацию электрогазосварщиков, выдачу рекомендаций и оценки соответствия квалификации электрогазосварщиков.

311-2. Білуге тиіс:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелеріне қатысты заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг және сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне талдау жүргізу тәртібі;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыруға бағытталған білім беру, ақпараттық және ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар кешені;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамада белгіленген қаржылық бақылау шаралары және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер;
мүдделер қақтығысын реттеу тәртібі;
бақылау жүйелері, әдістері мен құралдары;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария жөніндегі тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
311-3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және сыбайлас жемқорлыққа немесе комплаенс саласындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл не жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс бойынша арнайы даярлығы және ұйым қызметінің бейіні бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі бар.";
2-бөлімде:
"80. Механик" деген параграфта:
551-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"551. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша кемінде 3 жыл жұмыс өтілі немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі (арнайы орта, кәсіптік орта) білім және мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі;
цехсыз басқару құрылымында – учаске механигі не жөндеу шеберханасының механигі.";
мынадай мазмұнындағы 115, 116, 117, 118 және 119-параграфтармен толықтырылсын:
"115-параграф. Дәнекерлеу жөніндегі инженер
653-1. Лауазымдық міндеттері:
әртүрлі жобалар мен материалдарға арналған дәнекерлеу процестерін оңтайландырады;
дәнекерлеу-монтаждау жұмыстары бойынша техникалық құжаттаманы (технологиялық карталарды, нұсқаулықтарды, регламенттерді және өзгелер) өндірісте қолдануды қамтамасыз ете отырып, әзірлейді;
дәнекерлеудің жаңа технологиялары мен әдістерін енгізеді;
дәнекерленген қосылыстардың сапасын бақылау және талдау, ақауларды анықтау және жоюды жүзеге асырады;
келіп түсетін дәнекерлеу жабдықтары мен материалдарына кіріс бақылауын жүргізеді;
дәнекерлеу жұмыстарының белгіленген технологиялық процестері мен режимдерінің, басшылық құжаттардың, құрылыс нормалары мен қағидаларының, дәнекерлеу жұмыстары бойынша ведомстволық құрылыс нормаларының сақталуын бақылауды, анықталған ауытқуларды жою жөнінде шаралар қабылдауды қамтамасыз етеді;
объектілерде дәнекерлеу-монтаждау жұмыстарын жүргізудің сапасын қамтамасыз етеді, олар аяқталғаннан кейін дәнекерлеу жұмыстарын қабылдауға қатысады;
дәнекерлеу жабдығының жарамдылығын және оны талап етілетін параметрлерге келтіруді қамтамасыз етеді;
дәнекерлеу технологиялары мен материалдарын жақсартуға бағытталған ғылыми зерттеулерге қатысады;
дәнекерлеу жабдықтарын, материалдар мен технологияларды таңдау бойынша ұсыныстар мен кеңестер береді;
дәнекерлеудің жарамдылығын қамтамасыз ету объектіні жөндеуден, реконструкциялаудан және күрделі құрылыстан кейін тапсыру кезінде дәнекерлеу-монтаждау жұмыстары бөлігінде атқарушылық құжаттаманың тиісінше ресімделуін қамтамасыз етуді бақылауды жүзеге асырады;
дәнекерлеу материалдарын дұрыс сақтауды, дайындауды және пайдалануды қамтамасыз етеді;
дәнекерлеу жұмыстарының сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
учаскенің өндірістік қызметінің жоспарларын әзірлеуге қатысады;
дәнекерлеу процестерін әзірлеу, оңтайландыру және бақылау бойынша есепті құжаттаманы жүргізеді;
оқу-жаттығу сабақтарын және электр газбен дәнекерлеушілерді аттестаттауды өткізуді ұйымдастырады, электр газбен дәнекерлеушілердің біліктілігіне сәйкестігін бағалау және ұсынымдар береді.

653-2. Должен знать:
законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по направлению деятельности организации;
особенности деятельности организации (участка организации), принципы работы;
технические характеристики, конструктивные особенности используемых технических средств, материалов и их свойства;
современные средства вычислительной техники, коммуникаций и связи;
порядок производства сварочных работ;
принципы работы сварочного оборудования;
основные требования, предъявляемые к технической документации, материалам, изделиям;
стандарты, технические условия на сварочные работы;
способы и методы контроля качества сварных соединений при производстве сварочных работ;
основы организации производства, труда и управления;
трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
653-3. Требования к квалификации:
инженер I категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера II категории не менее 2 лет;
инженер II категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера без категории не менее 3 лет;
инженер без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы по специальности не менее 3 лет.
Параграф 116. Нутрициолог
653-4. Должностные обязанности:
изучает влияние психологических, экономических и организационных факторов, влияющих на питание клиентов;
составляет план питания;
обучает правильному питанию и ведению дневника питания;
мотивирует клиентов на изменение диеты;
определяет с клиентами цели в области физического здоровья, которые должны быть достигнуты;
следит за диетическими привычками клиентов;
оказывает помощь в отказе клиентами от вредных привычек в еде;
следит за успехом диеты, измеряет процент содержания жира в организме, показатели крови, вес, размеры тела и общее состояние здоровья клиентов;
рассматривает психосоциальные обстоятельства клиента;
проводит семинары у партнеров по сотрудничеству (по управлению корпоративным здоровьем на предприятиях, в школах или фитнес-центрах);
проводит индивидуальные и групповые консультации.

653-2. Білуге тиіс:
ұйым қызметінің бағыты бойынша заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
ұйым (ұйым учаскесі) қызметінің ерекшеліктері, жұмыс принциптері;
пайдаланылатын техникалық құралдардың, материалдардың техникалық сипаттамалары, конструктивтік ерекшеліктері және олардың қасиеттері;
есептеу техникасының, коммуникациялардың және байланыстың заманауи құралдары;
дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу тәртібі;
дәнекерлеу жабдығының жұмыс принциптері;
техникалық құжаттамаға, материалдарға, бұйымдарға қойылатын негізгі талаптар;
дәнекерлеу жұмыстарының стандарттары, техникалық шарттары;
дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу кезінде дәнекерленген қосылыстардың сапасын бақылау тәсілдері мен әдістері;
өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру негіздері;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
653-3. Біліктілікке қойылатын талаптар:
I санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және II санатты инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл;
II санатты инженер: кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және санаты жоқ инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл;
санаты жоқ инженер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 3 жыл.
116-параграф. Нутрициолог
653-4. Лауазымдық міндеттері:
клиенттердің тамақтануына әсер ететін психологиялық, экономикалық және ұйымдастырушылық факторлардың әсерін зерттейді;
тамақтану жоспарын дайындайды;
дұрыс тамақтануға және тамақ күнделігін жүргізуге үйретеді;
клиенттерді диетаны өзгертуге ынталандырады;
клиенттермен бірге қол жеткізуге болатын физикалық денсаулық мақсаттарын анықтайды;
клиенттердің диеталық әдеттерін бақылайды;
клиенттердің зиянды тамақтану әдеттерінен бас тартуына көмек көрсетеді;
диетаның сәттілігін бақылайды, тұтынушылардың дене майының пайызын, қан көрсеткіштерін, салмағын, дене өлшемдерін және жалпы денсаулығын өлшейді;
клиенттің психоәлеуметтік жағдайларын қарастырады;
ынтымақтастық бойынша серіктестермен семинарлар өткізеді (мысалы, кәсіпорындарда, мектептерде немесе фитнес-орталықтарда корпоративтік денсаулықты басқару бойынша);
жеке және топтық консультациялар өткізеді.

653-5. Должен знать:
законодательные и иные нормативные правовые акты, относящиеся к вопросам практической нутрициологии;
методы изучения психологических особенностей питания людей;
передовой отечественный и зарубежный опыт работы нутрициологов;
основы технологии производства продуктов питания;
основы экономики, организации производства, труда и управления;
трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
653-6. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и (или) сертификационные курсы.
Параграф 117. Специалист по антикоррупционному комплаенсу
653-7. Должностные обязанности:
разрабатывает правовые акты и нормативные документы в области антикоррупционного законодательства;
собирает, обрабатывает, обобщает, анализирует и оценивает информацию, касающуюся эффективности антикоррупционной политики;
проводит внутренний анализ коррупционных рисков;
участвует во внешнем анализе коррупционных рисков, проводимом по совместному решению первых руководителей уполномоченного органа по противодействию коррупции и организации;
проводит мониторинг выявленных коррупционных рисков и принимаемых мер по их минимизации и устранению;
проводит разъяснительные мероприятия по вопросам противодействия коррупции и формированию антикоррупционной культуры;
организует антикоррупционные обучающие семинары для работников;
проводит контроль за соблюдением работниками политики противодействия коррупции и вопросов корпоративной этики и поведения;
содействует формированию культуры взаимоотношений, соответствующей общепринятым морально-этическим нормам в коллективе;
обеспечивает соблюдение лицами, приравненными к лицам, уполномоченным на выполнение государственных функций, мер финансового контроля и антикоррупционных ограничений, установленных законом;
разрабатывает и проводит мониторинг исполнения структурными подразделениями внутреннего плана мероприятий по вопросам противодействия коррупции;
принимает меры по выявлению, мониторингу и урегулированию конфликта интересов, в том числе в вопросах трудоустройства, закупок и бизнес-процессов;
принимает меры по урегулированию вопросов дарения и получения подарков;
проводит комплексную проверку благонадежности контрагентов;
проводит служебные проверки на основе обращений (жалоб) о фактах коррупции и/или участвует в них;
проводит мониторинг и анализ изменений в антикоррупционном законодательстве, судебной практики по делам, связанным с коррупцией;
проводит оценку эффективности реализации антикоррупционных мер структурными подразделениями и работниками;
обеспечивает подготовку информации структурными подразделениями и работниками по вопросам противодействия коррупции;
вносит руководителю рекомендации по устранению выявленных коррупционных рисков, повышению эффективности внутренних процессов организации деятельности;
в зависимости от специфики деятельности осуществляет функции, связанные с вопросами комплаенс, деловой этики, устойчивого развития, если такие функции не влияют на независимость и не создают конфликта интересов;
ведет переписку по вопросам противодействия коррупции и формированию антикоррупционной культуры.

653-5. Білуге тиіс:
практикалық нутрициология мәселелеріне қатысты заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілер;
адамдардың тамақтануының психологиялық ерекшеліктерін зерттеу әдістері;
нутрициологтардың отандық және шетелдік озық жұмыс тәжірибесі;
тамақ өнімдерін өндіру технологиясының негіздері;
экономика, өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару туралы негіздері;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
653-6. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және (немесе) сертификаттау курстары.
117-параграф. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс жөніндегі маман
653-7. Лауазымдық міндеттері:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама саласындағы құқықтық актілер мен нормативтік құжаттарды әзірлейді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясаттың тиімділігіне қатысты ақпаратты жинайды, өңдейді, жинақтайды, талдайды және бағалайды;
сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне ішкі талдау жүргізеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі уәкілетті орган мен ұйымның бірінші басшыларының бірлескен шешімі бойынша өткізілетін сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін сыртқы талдауға қатысады;
анықталған сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін және оларды барынша азайту және жою жөнінде шаралар қабылдайтын мониторингті жүргізеді;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру мәселелері бойынша түсіндіру іс-шараларын жүргізеді;
жұмыскерлер үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы оқыту семинарларын ұйымдастырады;
жұмыскерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саясатын және корпоративтік әдеп пен мінез-құлық мәселелерін сақтауын бақылауды жүргізеді;
ұжымда жалпы қабылданған моральдық-әдептілік нормаларына сәйкес келетін қарым-қатынас мәдениетін қалыптастыруға ықпал етеді;
мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарға теңестірілген адамдардың заңда белгіленген қаржылық бақылау шараларын және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулерді сақтауын қамтамасыз етеді;
құрылымдық бөлімшелердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі ішкі іс-шаралар жоспарын орындауына мониторинг әзірлейді және жүргізеді;
мүдделер қақтығысын, оның ішінде жұмысқа орналастыру, сатып алу және бизнес-процестер мәселелерін анықтау, мониторингтеу және реттеу жөнінде шаралар қабылдайды;
сыйлық беру және алу мәселелерін реттеу бойынша шаралар қабылдайды;
контрагенттердің сенімділігіне кешенді тексеру жүргізеді;
сыбайлас жемқорлық фактілері туралы өтініштер (шағымдар) негізінде қызметтік тексерулер жүргізеді және/немесе оларға қатысады;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнамадағы, сыбайлас жемқорлыққа байланысты істер бойынша сот практикасындағы өзгерістерге мониторинг пен талдау жүргізеді;
құрылымдық бөлімшелер мен жұмыскерлердің сыбайлас жемқорлыққа қарсы шараларды іске асыру тиімділігіне бағалау жүргізеді;
құрылымдық бөлімшелермен және жұмыскерлермен қарсы мәселелер бойынша ақпарат дайындауды қамтамасыз етeді;
басшыға анықталған сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін жою, қызметті ұйымдастырудың ішкі процестерінің тиімділігін арттыру бойынша ұсынымдар енгізеді;
қызметтің ерекшелігіне байланысты, егер мұндай функциялар тәуелсіздікке әсер етпесе және мүдделер қақтығысын тудырмаса, комплаенс, іскерлік әдеп, тұрақты даму мәселелеріне байланысты функцияларды жүзеге асырады;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл және сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыру мәселелері бойынша хат алмасуды жүргізеді.

653-8. Должен знать:
законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы, касающиеся вопросов противодействия коррупции;
порядок проведения антикоррупционного мониторинга и анализа коррупционных рисков;
комплекс мер образовательного, информационного и организационного характера, направленных на формирование антикоррупционной культуры;
меры финансового контроля и антикоррупционные ограничения, установленные законодательством в сфере противодействия коррупции;
порядок урегулирования конфликта интересов;
системы, методы и средства контроля;
трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
653-9. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование и специальная подготовка по антикоррупционному комплаенсу без предъявления требований к стажу работы.
Параграф 118. Цифровой юрист
653-10. Должностные обязанности:
осуществляет правовое сопровождение и правовую защиту проектов правовых актов и нормативных документов, платформ, технологических стартапов, интеллектуальной собственности, смарт-контрактов в цифровом формате и организационно-управленческой деятельности в различных сферах экономики, в том числе в компаниях – разработчиков цифровых продуктов;
разрабатывает и совершенствует правовые акты, регулирующие отношения в цифровом формате и проверяет на предмет соответствия национальному законодательству и принципам безопасности, прозрачности и прослеживаемости данных;
защищает интересы и сопровождает юридические и физические лица при нарушении их прав, в том числе в цифровой среде;
принимает эффективное решение бизнес-задач участников рынка, связанных с созданием и использованием цифровых технологий в сфере права;
проводит оценку эффективности законодательных инициатив с привлечением современных цифровых технологий и программных продуктов в сфере права;
осуществляет экспертно-консультационную деятельность и сопровождение в сфере цифровых технологий и разнообразных платформ, софтверных программ, продуктов и инструментов, специально разработанных для упрощения и оптимизации процессов, составляющих профессиональную деятельность юристов;
готовит проекты предиктивной ("угадывающих" решений) аналитики с использованием искусственного интеллекта;
осуществляет правовое взаимодействие с государственными органами в сфере профессиональной деятельности;
составляет исковые заявления с корректной фактологической основой;
выполняет следственные или адвокатские функции применительно к правонарушениям, в том числе в сфере цифровых технологий;
оценивает и учитывает юридические риски при создании и внедрении высокотехнологичных продуктов;
разрабатывает юридические архитектуры новых бизнес-моделей с использованием цифровых возможностей;
переводит юридические документы на язык технической промышленности в рамках процесса технологизации права;
осуществляет юридическое сопровождение всех бизнес-процессов в новой цифровой реальности;
выполняет все цифровые правовые процедуры, необходимые для осуществления деятельности;
осуществляет поиск путей решений сложившихся цифровых ситуаций с минимальными рисками;
изучает международные и национальные практики в области антикоррупционного законодательства;
осуществляет антикоррупционный комплаенс в области защиты информации, коммерческой тайны, инсайдерской информации, персональных данных;
внедряет и соблюдает корпоративную бизнес-этику, основанную на соблюдении норм национального и международного законодательства;
ведет электронный документооборот и составляет отчетность о деятельности;
соблюдает нормы конфеденциальности.

653-8. Білуге тиіс:
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелеріне қатысты заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мониторинг және сыбайлас жемқорлық тәуекелдеріне талдау жүргізу тәртібі;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы мәдениетті қалыптастыруға бағытталған білім беру, ақпараттық және ұйымдастырушылық сипаттағы шаралар кешені;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы заңнамада белгіленген қаржылық бақылау шаралары және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер;
мүдделер қақтығысын реттеу тәртібі;
бақылау жүйелері, әдістері мен құралдары;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары.
653-9. Біліктілікке қойылатын талаптар:
жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды, сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс бойынша арнайы даярлық.
118-параграф. Цифрлық заңгер
653-10. Лауазымдық міндеттері:
құқықтық актілер мен нормативтік құжаттардың жобаларын, платформаларды, технологиялық стартаптарды, зияткерлік меншікті, смарт-келісімшарттарды цифрлық форматта және экономиканың түрлі салаларында, оның ішінде цифрлық өнімдерді әзірлеуші компанияларда ұйымдастыру-басқару қызметін құқықтық сүйемелдеуді және құқықтық қорғауды жүзеге асырады;
цифрлық форматтағы қатынастарды реттейтін құқықтық актілерді әзірлейді және жетілдіреді және ұлттық заңнамаға және қауіпсіздік, ашықтық және бақылау қағидаттарына сәйкестігін тексереді;
заңды және жеке тұлғалардың құқықтары бұзылған кезде, оның ішінде цифрлық ортада мүдделерін қорғайды және қолдайды;
құқық саласында цифрлық технологияларды құруға және пайдалануға байланысты нарық қатысушыларының бизнес-міндеттерін тиімді шешім қабылдайды;
құқық саласындағы заманауи цифрлық технологиялар мен бағдарламалық өнімдерді тарта отырып, заңнамалық бастамалардың тиімділігіне бағалау жүргізеді;
заңгерлердің кәсіби қызметін құрайтын процестерді оңайлату және оңтайландыру үшін арнайы әзірленген цифрлық технологиялар және түрлі платформалар, бағдарламалық бағдарламалар, өнімдер мен құралдар саласында сараптамалық-консультациялық қызметті және сүйемелдеуді жүзеге асырады;
жасанды интеллектті қолдана отырып, болжамды ("болжау") аналитиканың жобаларын дайындайды;
кәсіби қызмет саласында мемлекеттік органдармен құқықтық өзара іс-қимылды жүзеге асырады;
дұрыс фактологиялық негізі бар талап арыздарды жасайды;
құқық бұзушылықтарға, оның ішінде цифрлық технологиялар саласындағы тергеу немесе адвокаттық функцияларды орындайды;
жоғары технологиялық өнімдерді құру және енгізу кезінде заңды тәуекелдерді бағалау және есепке алады;
цифрлық мүмкіндіктерді пайдалана отырып, жаңа бизнес-модельдердің заңдық архитектурасын әзірлейді;
құқықты технологияландыру үдерісі шеңберінде заң құжаттарын техникалық өнеркәсіп тіліне аударады;
жаңа цифрлық ңақтылықта барлық бизнес-процестерді құқықтық сүйемелдейді;
қызметті жүзеге асыру үшін қажетті барлық цифрлық құқықтық рәсімдерді орындайды;
ең аз тәуекелдермен қалыптасқан цифрлық жағдайларды шешу жолдарын іздеуді жүзеге асырады;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама саласындағы халықаралық және ұлттық тәжірибені зерделейді;
ақпаратты, коммерциялық құпияны, инсайдерлік ақпаратты, дербес деректерді қорғау саласында сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенсті жүзеге асырады;
ұлттық және халықаралық заңнама нормаларын сақтауға негізделген корпоративтік бизнес-әдепны енгізеді және сақтайды;
электрондық құжат айналымын жүргізеді және қызмет туралы есептілікті жасайды;
құпиялалық нормаларын сақтайды.

653-11. Должен знать:
международное и национальное законодательство в области разработки проектов, платформ, технологических стартапов, интеллектуальной собственности, смарт-контрактов, в цифровой формате и организационно-управленческой деятельности в различных сферах экономики;
законодательные и иные правовые акты, регламентирующие производственно-хозяйственную и финансово-экономическую деятельность организации;
международные и национальные практики в области антикоррупционного законодательства и антикоррупционного комплаенса;
структуру государственного управления в правовой сфере;
архитектуру новых бизнес-моделей, с использованием цифровых технологий;
особенности государственного регулирования в сфере цифровых технологий;
основы кибербезопасности и информбезопасности;
основы корпоративной бизнес-этики, основанной на соблюдении норм национального и международного законодательства;
методы работы с цифровыми продуктами;
цифровые сервисы государственных органов и организации, в том числе в сфере судопроизводства и адвокатской деятельности;
цифровые нотариальные сервисы;
системы электронного документооборота и автоматизированного нормотворчества;
структуру и возможности социальных сетей, интернет-сайтов, мобильных приложений, защиты персональных данных;
законодательство в области регулирования и защиты персональных данных, хранении и передачи информации;
информационное право (кибер-право);
базовые знания по программированию;
работу с правовыми информационными сервисами и базами данных;
методы оценки рисков регуляторного характера, связанных с повсеместным внедрением новых цифровых технологий;
порядок проведения всех правовых процедур;
цифровую гигиену и информационную этику;
трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
653-12. Требования к квалификации:
цифровой юрист 1 категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, переподготовка по направлению подготовки кадров в области цифровизации и права и стаж работы в должности юриста 2 категории не менее 2 лет, предпочтительно знание иностранного языка;
цифровой юрист 2 категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, переподготовка по направлению подготовки кадров в области цифровизации и права и стаж работы в должности юриста без категории не менее 1 года, предпочтительно знание иностранного языка;
цифровой юрист без категории: высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, переподготовка по направлению подготовки кадров в области цифровизации и права без предъявления требований к стажу работы по специальности или техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы, переподготовка по направлению подготовки кадров в области цифровизации и права, предпочтительно знание иностранного языка.

653-11. Білуге тиіс:
жобаларды, платформаларды, технологиялық стартаптарды, зияткерлік меншікті, смарт-келісімшарттарды әзірлеу, цифрлық форматта және экономиканың түрлі салаларындағы ұйымдастыру-басқару қызметі саласындағы халықаралық және ұлттық заңнама;
ұйымның өндірістік-шаруашылық және қаржы-экономикалық қызметін реттейтін заңнамалық және өзге де құқықтық актілер;
сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама және сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс саласындағы халықаралық және ұлттық тәжірибелер;
құқық саласындағы мемлекеттік басқару құрылымы;
цифрлық технологияларды пайдалана отырып, жаңа бизнес-модельдердің архитектурасы;
цифрлық технологиялар саласындағы мемлекеттік реттеудің ерекшеліктері;
киберқауіпсіздік және ақпараттық қауіпсіздік негіздері;
ұлттық және халықаралық заңнама нормаларын сақтауға негізделген корпоративтік бизнес-әдеп негіздері;
цифрлық өнімдермен жұмыс істеу әдістері;
мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, оның ішінде сот ісін жүргізу және адвокаттық қызмет саласындағы цифрлық сервистері;
цифрлық нотариаттық сервистер;
электрондық құжат айналымы және автоматтандырылған норма шығару жүйелері;
әлеуметтік желілердің, интернет-сайттардың, мобильді қосымшалардың құрылымы мен мүмкіндіктері, дербес деректерді қорғау;
дербес деректерді реттеу және қорғау, ақпаратты сақтау және беру саласындағы заңнама;
ақпараттық құқық (кибер-құқық);
бағдарламалау бойынша негізгі білім;
құқықтық ақпараттық сервистермен және деректер базасымен жұмыс істеу;
жаңа цифрлық технологияларды кеңінен енгізумен байланысты реттеушілік сипаттағы тәуекелдерді бағалау әдістері;
барлық құқықтық рәсімдерді жүргізу тәртібі;
цифрлық гигиена және ақпараттық әдеп;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
653-12. Біліктілікке қойылатын талаптар:
1-санатты цифрлық заңгер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, цифрландыру және құқық саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша қайта даярлау және 2-санатты заңгер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл, шет тілін білгені жөн;
2-санатты цифрлық заңгер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, цифрландыру және құқық саласында кадрларды даярлау бағыты бойынша қайта даярлау және санаты жоқ заңгер лауазымында кемінде 1 жыл жұмыс өтілі, шет тілін білгені жөн;
санаты жоқ цифрлық заңгер: кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, мамандық бойынша жұмыс өтіліне талаптар қоймай, цифрландыру және құқық саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша қайта даярлау немесе тиісті мамандық (біліктілік) бойынша жұмыс өтіліне талаптар қоймай, техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білім, цифрландыру және құқық саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша қайта даярлау, шет тілін білген жөн.

653-13. Требования к квалификации с определением профессиональных компетенций:
цифровой юрист должен отвечать общим требованиям, предъявляемым к должности, а также владеть профессиональными компетенциями:
иметь навыки поиска информации, анализа и аргументации, планирования, правильной расстановки приоритетов;
навыки пользования ключевыми IT-технологиями (цифровые проекты и продукты, нейросеть, блокчейн, чат-боты, языки программирования и иное) и инструментами цифровой трансформации;
владеть навыками коммуникации, грамотного письма и деловой переписки;
иметь навыки использования индуктивных и дедуктивных методик в работе над выводами;
владеть навыками использования приложений и программ для систематизации, обработки и управления документами и файлами, использования онлайн или бумажного планера;
умение работать в команде, публично выступать и участвовать в командных мероприятиях, встречах и конференциях;
быть рискориентированным;
знание иностранного языка (предпочтительно);
иметь системное и критическое мышление, аналитические навыки, целеустремленность, математические способности,
уметь работать на результат, слушать, уверенно отстаивать свою позицию, убеждать и принимать решения;
быть гибким, беспристрастным, стрессоустойчивым, ответственным, коммуникабельным, инициативным, усидчивым;
соблюдать профессиональную честность, трудовую дисциплину.
Параграф 119. Цифровой техник-нормировщик
653-14. Должностные обязанности:
разрабатывает и внедряет научно и технически обоснованные нормы трудовых затрат применительно к конкретным производственно-техническим условиям по различным видам работ, выполняемых в организации, на основе использования нормативов по труду с учетом психофизиологических и социально-экономических факторов, а также местные нормы, рассчитанные на основе технических данных о производительности оборудования, результатов анализа затрат рабочего времени при применении наиболее производительных приемов и методов труда, с учетом цифровых технологий, автоматизации сбора и анализа статистических данных;
формирует базы данных, готовит проекты программ и годовых планов, предложений по совершенствованию организации труда, организационной структуры и оптимизации численности;
анализирует существующие трудовые процессы и затраты рабочего времени на выполнение операций, вносит предложения по их цифровизации, оптимизации и внедрению наиболее эффективных приемов и методов труда, содействует их распространению;
использует новые, инновационные подходы к организации труда с использованием цифровых технологий, технических и телекоммуникационных средств, повышение эффективности, производительности труда в условиях проектов цифровой трансформации;
участвует в проведении тарификации работ и рабочих, учета всех нормообразующих факторов труда;
пересматривает существующие трудовые нормы труда с учетом автоматизации труда;
готовит материалы к аттестации рабочих мест по условиям труда;
участвует в работе по составлению паспортов рабочих мест;
участвует в разработке технологических карт, бизнес-процессов, схем взаимодействия и документооборота, совместно с руководителями подразделений;
осуществляет документационное сопровождение процессов оплаты труда и организацию дополнительных мер материального стимулирования;
обеспечивает безопасные условия труда;
контролирует рабочее время, нахождение резервов увеличения выработки в подразделениях с помощью наблюдений, хронометража и других методов нормирования, установление норм времени (выработки) на разовые и дополнительные работы, связанные с отступлением от технологических процессов;
осуществляет контроль и анализ данных производственных информационных систем с целью анализа достижения показателей производительности и эффективности труда и определения резервов для сокращения трудовых затрат без снижения производственных показателей качества, себестоимости, безопасности и охраны труда и окружающей среды;
готовит материалы (графики, диаграммы и блок-схемы), которые наглядно описывают трудовые процессы, маршрутизацию материалов, планировку производственных помещений, а также работу оборудования;
определяет численность работников по функциям управления и структурным подразделениям в соответствии с нормативами численности, выявляет отклонения фактической численности от нормативной и причины таких отклонений, разрабатывает предложения по устранению сверхнормативной численности;
составляет проекты календарных планов пересмотра норм на основе намеченных к внедрению автоматизированных организационно-технических мероприятий, обеспечивающих выполнение установленных заданий по росту производительности труда;
осуществляет контроль над своевременным доведением до рабочих и служащих новых норм и расценок, правильностью применения в организации нормативных материалов по труду;
участвует в проверке действующих норм труда с целью выявления устаревших и ошибочно установленных норм, в определении экономической эффективности от внедрения технически обоснованных норм трудовых затрат;
участвует в разработке мероприятий по снижению трудоемкости продукции;
участвует в выявлении резервов роста производительности труда за счет повышения качества нормирования труда, расширения сферы нормирования труда работников, по устранению потерь рабочего времени и улучшению его использования;
участвует в подготовке предложений по совершенствованию систем оплаты труда, материального и морального стимулирования работников;
участвует в проверке в производственных условиях проектов межотраслевых, ведомственных и отраслевых нормативных документов по нормированию труда и их внедрении после утверждения;
осуществляет контроль над правильностью применения в подразделениях организации нормативных материалов по труду (разрядов работ, расценок, оформлению первичных документов по учету выработки, простоев, оплате труда при наличии отклонений от нормальных условий труда);
участвует в определении взаимных обязательств администрации, рабочих и служащих, включаемых в коллективные договоры, по снижению трудоемкости изделий, повышению производительности труда, уровня его нормирования, в том числе обязательств по увеличению удельного веса технически обоснованных норм, а также по организации нормативно-исследовательских работ, способствующих повышению уровня нормирования труда, расширению сферы его применения, разработке нормативных материалов по труду;
составляет извещения об изменениях утвержденных норм трудовых затрат и расценок;
осуществляет инструктаж рабочих по освоению вновь вводимых норм;
изучает передовой отечественный и зарубежный опыт в области организации нормирования и оплаты труда и использования его в своей работе;
составляет отчетность о состоянии нормирования труда, об учете количества, состава и уровня выполнения норм трудовых затрат, о выполнении заданий по снижению трудоемкости изделий, о применении технически обоснованных норм, а также экономического эффекта от их внедрения.

653-13. Кәсіби құзыреттерді айқындай отырып біліктілікке қойылатын талаптар:
цифрлық заңгер лауазымға қойылатын жалпы талаптарға жауап беруге, сондай-ақ кәсіби құзыреттерге ие болуға тиіс:
ақпаратты іздеу, талдау және дәлелдеу, жоспарлау, дұрыс басымдық беру дағдыларына ие болу;
негізгі IT-технологияларды (цифрлық жобалар мен өнімдер, нейрожелі, блокчейн, чат-боттар, бағдарламалау тілдері және өзгелер) және цифрлық трансформациялау құралдарын пайдалану дағдыларына ие болу;
қарым-қатынас, сауатты жазу және іскерлік хат алмасу дағдыларын меңгеру;
қорытындылармен жұмыс жасауда индуктивті және дедуктивті әдістерді қолдану дағдыларына ие болу;
құжаттар мен файлдарды жүйелеу, өңдеу және басқару, онлайн немесе қағаз планерін пайдалану үшін қолданбалар мен бағдарламаларды пайдалану дағдыларын меңгеру;
командада жұмыс істей, көпшілік алдында сөйлей және командалық іс-шараларға, кездесулер мен конференцияларға қатыса білу;
тәуекелге бағдарлану;
шет тілін білу (білген жөн);
жүйелік және сыни ойлауға, аналитикалық дағдыларға, берілгендікке, математикалық қабілеттерге ие болу,
нәтижеге жұмыс істей, тыңдау, өз ұстанымын сенімді түрде қорғау, сендіру және шешім қабылдауды білу;
икемді, бейтарап, стреске төзімді, жауапты, коммуникативті, бастамашыл, шыдамды болу;
кәсіби адалдықты, еңбек тәртібін сақтау.
119-параграф. Цифрлық техник-нормалаушы
653-14. Лауазымдық міндеттері:
психофизиологиялық және әлеуметтік-экономикалық факторларды ескере отырып, еңбек жөніндегі нормативтерді пайдалану негізінде ұйымда орындалатын әртүрлі жұмыс түрлері бойынша нақты өндірістік-техникалық жағдайларға қатысты еңбек шығындарының ғылыми және техникалық негізделген нормаларын, сондай-ақ жабдықтың өнімділігі туралы техникалық деректер, неғұрлым өнімді еңбек тәсілдері мен әдістерін қолдану кезінде цифрлық технологияларды, статистикалық деректерді жинау мен талдауды автоматтандыруды ескере отырып, жұмыс уақытының шығындарын талдау нәтижелері негізінде есептелген жергілікті нормаларды әзірлейді және енгізеді;
деректер базасын қалыптастырады, бағдарламалар мен жылдық жоспарлардың жобаларын, еңбекті ұйымдастыруды, ұйымдық құрылымды жетілдіру және олардың санын оңтайландыру бойынша ұсыныстар дайындайды;
қолданыстағы еңбек процестерін және операцияларды орындауға кететін жұмыс уақытының шығындарын талдайды, оларды цифрландыру, оңтайландыру және еңбек тәсілдері мен әдістерінің ең тиімдісін ендіру бойынша ұсыныстарды енгізеді, олардың таралуына ықпал етеді;
цифрлық технологияларды, техникалық және телекоммуникациялық құралдарды, цифрлық трансформация жобалары жағдайында тиімділікті, еңбек өнімділігін арттыруын пайдалана отырып, еңбекті ұйымдастырудың жаңа, инновациялық тәсілдерін пайдаланады;
жұмыс және жұмысшылардың тарифтеуін жүргізуге, еңбектің барлық норма түзуші факторларын есепке алуына қатысады;
еңбек нормаларын автоматтандыруды ескере отырып, қолданыстағы еңбек нормаларын қайта қарайды;
еңбек жағдайлары бойынша жұмыс орындарын аттестаттауға материалдар дайындайды;
жұмыс орындарының паспорттарын дайындау жөніндегі жұмысқа қатысады;
бөлімше басшыларымен бірлесіп технологиялық карталарды, бизнес-процестерді, өзара іс-қимыл және құжат айналымы схемаларын әзірлеуге қатысады;
еңбекке ақы төлеу процестерін құжаттамалық сүйемелдеу және материалдық ынталандырудың қосымша шараларын ұйымдастыруды жүзеге асырады;
қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етеді;
жұмыс уақытын, бақылаулар, хронометраж және нормалаудың басқа да әдістері арқылы бөлімшелерде өндірісті ұлғайту резервтерін табу, технологиялық процестерден ауытқумен байланысты біржолғы және қосымша жұмыстарға уақыт (өндіру) нормаларын белгілеуді бақылайды;
еңбек өнімділігі мен тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау және қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау және қоршаған ортаны қорғау сапасының, өзіндік құнының, өндірістік көрсеткіштерін төмендетпей еңбек шығындарын қысқарту үшін резервтерді айқындау мақсатында өндірістік ақпараттық жүйелердің деректерін бақылауды және талдауды жүзеге асырады;
еңбек процестерін, материалдарды маршруттауды, өндірістік үй-жайларды жоспарлауды, сондай-ақ жабдықтардың жұмысын нақты сипаттайтын көрнекі материалдарды (графиктер, диаграммалар және блок-схемалар) дайындайды;
басқару функциялары мен құрылымдық бөлімшелер бойынша қызметкерлердің санын сан нормативтеріне сәйкес анықтайды, нақты санның нормативтік саннан ауытқуын және осындай ауытқулардың себебін анықтайды, нормативтен тыс санды жою бойынша ұсыныстар әзірлейды;
еңбек өнімділігін арттыру бойынша белгіленген тапсырмалардың орындалуын қамтамасыз ететін автоматтандырылған ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды енгізуге белгіленген нормаларды қайта қараудың күнтізбелік жоспарларының жобаларын жасайды;
жұмысшылар мен қызметшілерге жаңа нормалар мен бағаларды уақтылы жеткізуді, ұйымда еңбек жөніндегі нормативтік материалдарды қолданудың дұрыстығын бақылауды жүзеге асырады;
ескірген және қате белгіленген нормаларды анықтау мақсатында қолданыстағы еңбек нормаларын тексеруге, еңбек шығындарының техникалық негізделген нормаларын енгізуден экономикалық тиімділікті анықтауға қатысады;
өнімнің еңбек сыйымдылығын төмендету жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады;
еңбекті нормалау сапасын арттыру, жұмыскерлердің еңбегін нормалау саласын кеңейту есебінен, жұмыс уақытының ысыраптарын жою және оны пайдалануды жақсарту жөніндегі еңбек өнімділігінің өсу резервтерін анықтауға қатысады;
еңбекақы төлеу, жұмыскерлерді материалдық және моральдық ынталандыру жүйелерін жетілдіру жөніндегі ұсыныстарды дайындауға қатысады;
еңбекті нормалау жөніндегі салааралық, ведомстволық және салалық нормативтік құжаттардың жобаларын өндірістік жағдайларда тексеруге және оларды бекіткеннем кейін ендіруге қатысады;
ұйымның бөлімшелерінде еңбек жөніндегі нормативтік материалдардың (жұмыс разрядтарының, бағалардың, өндірісті есепке алу бойынша бастапқы құжаттарды ресімдеудің, бос тұрып қалудың, қалыпты еңбек жағдайларынан ауытқулар болған кезде еңбекке ақы төлеудің) дұрыс қолданылуын бақылауды жүзеге асырады;
ұжымдық шарттарға енгізілетін әкімшіліктің, жұмысшылар мен қызметшілердің бұйымдардың еңбек сыйымдылығын төмендету, еңбек өнімділігін, оны нормалау деңгейін арттыру жөніндегі өзара міндеттемелерін, оның ішінде техникалық негізделген нормалардың үлес салмағын ұлғайту жөніндегі міндеттемелерін айқындауға, сондай-ақ, еңбекті нормалау деңгейін арттыруға, оны қолдану аясын кеңейтуге, еңбек жөніндегі нормативтік материалдарды әзірлеуге ықпал ететін нормативтік-зерттеу жұмыстарын ұйымдастыруға қатысады;
бекітілген еңбек шығындары мен бағалар нормаларының өзгерістері туралы хабарлама жасайды;
жаңадан енгізілетін нормаларды игеру бойынша жұмысшыларға нұсқама беруді жүзеге асырады;
еңбекті ұйымдастыру нормалау және төлеу саласындағы озық отандық және шетелдік тәжірибені және оны өз жұмысында пайдалануды зерделейді;
еңбекті нормалаудың жай-күйі туралы, еңбек шығындары нормаларының санын, құрамын және орындалу деңгейін есепке алу туралы, бұйымдардың еңбек сыйымдылығын төмендету жөніндегі тапсырмаларды орындау туралы, техникалық негізделген нормаларды қолдану туралы, сондай-ақ оларды енгізудің экономикалық әсері туралы есептілік жасайды.

653-15. Должен знать:
законодательные, иные нормативные правовые акты, методические и нормативно-технические материалы по организации, нормированию и оплате труда;
основные тенденции в развитии передовых цифровых технологий в области нормировании труда;
современные цифровые платформы и принципы их работы;
методы и инструменты работы с большими данными;
методы защиты информационных данных;
методы нормирования труда, нормативы трудовых затрат;
методы хронометража, фотографии рабочего времени, мультимоментальных наблюдений, интервью и самоописания, порядок их проведения;
экономику, эргономику, организацию производства, труда и управления;
технологические процессы и режимы производства;
единую систему технологической документации;
формы и системы оплаты труда, положения о премировании;
квалификационные справочники и характеристики должностей служащих и профессий рабочих, нормативные, методические и иные материалы;
порядок разработки документации по пересмотру норм и организационно-технических мероприятий по повышению производительности труда, организации труда;
требования рациональной организации труда при разработке технологических процессов (режимов производства);
методы анализа состояния нормирования труда, качества норм, показателей по труду, изучения трудовых процессов и наиболее эффективных приемов и методов труда, использования рабочего времени, хронометражных наблюдений, оценки производительности и темпа работы при проведении наблюдений;
способы извлечения данных из информационных систем, а также современные методы их анализа и обобщения;
методы статистического анализа данных;
основы социологии, физиологии и психологии труда;
передовой отечественный и зарубежный опыт организации нормирования и оплаты труда;
трудовое законодательство, порядок внутреннего трудового распорядка, по безопасности и охране труда, производственной санитарии, требования пожарной безопасности.
653-16. Требования к квалификации:
техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное), послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы, предпочтительно знание иностранного языка.
653-17. Требования к квалификации с определением профессиональных компетенций:
цифровой техник-нормировщик должен отвечать общим требованиям, предъявляемым к должности, а также владеть профессиональными компетенциями:
владеть методами нормирования и фотохронометража, языком программирования, методами анализа и сопоставления информации;
понимать внутренние и внешние принципы производственных процессов;
владеть цифровой гигиеной и информационной этикой;
иметь навыки пользования справочным и методическим материалом, подготовки презентаций, аналитических справок, отчетов, пользования ключевыми IT-технологиями (цифровые проекты и продукты, нейросеть, блокчейн, чат-боты, языки программирования) и инструментами цифровой трансформации;
иметь навыки планирования, коммуникации, грамотного письма и деловой переписки, поиска информации и аргументации;
владеть иностранными языками (предпочтительно);
иметь системное и критическое мышление, аналитические навыки, целеустремленность, математические способности;
уметь работать на результат, слушать;
быть гибким, беспристрастным, стрессоустойчивым, ответственным, коммуникабельным, инициативным, усидчивым;
соблюдать профессиональную честность, трудовую дисциплину.";
в главе 3. "Квалификационные характеристики должностей работников, занятых в научно-исследовательских учреждениях, конструкторских, технологических, проектных, изыскательских организациях, редакционно-издательских организацияхи подразделениях":
в разделе 1. Должности руководящих, научных и инженерно-технических работников, общие для научно-исследовательских учреждений, конструкторских, технологических, проектных и изыскательских организаций:
в параграфе 3. "Главный научный сотрудник":
пункт 791 изложить в следующей редакции:

653-15. Білуге тиіс:
еңбекті ұйымдастыру, нормалау және төлеу жөніндегі заңнамалық, өзге де нормативтік құқықтық актілер, әдістемелік және нормативтік-техникалық материалдар;
еңбекті нормалау саласындағы озық цифрлық технологияларды дамытудағы негізгі үрдістер;
заманауи цифрлық платформалар және олардың жұмыс принциптері;
үлкен деректермен жұмыс істеу әдістері мен құралдары;
ақпараттық деректерді қорғау әдістері;
еңбекті нормалау әдістері, еңбек шығындарының нормативтері;
хронометраж әдістері, жұмыс уақытының фотосуреттері, мультимоменталды бақылаулар, сұхбаттар және өзін-өзі сипаттау, оларды жүргізу тәртібі;
экономика, эргономика, өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру;
технологиялық процестер және өндіріс режимдері;
технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі;
еңбекақы төлеу нысандары мен жүйелері, сыйлықақы беру туралы ережелер;
қызметшілер лауазымдары мен жұмысшылар кәсіптерінің біліктілік анықтамалықтары мен сипаттамалары, нормативтік, әдістемелік және өзге де материалдар;
еңбек өнімділігін арттыру, еңбекті ұйымдастыру жөніндегі нормалар мен ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды қайта қарау жөніндегі құжаттаманы әзірлеу тәртібі;
технологиялық процестерді (өндіріс режимдерін) әзірлеу кезінде еңбекті ұтымды ұйымдастырудың талаптары;
еңбекті нормалау жай-күйін, нормалардың сапасын, еңбек жөніндегі көрсеткішін талдау, еңбек процестерін және еңбектің неғұрлым тиімді тәсілдері мен әдістерін зерделеу, жұмыс уақытын пайдалану, хронометраждық байқаулар, байқаулар жүргізу кезінде жұмыстың өнімділігі мен қарқынын бағалау әдістері;
ақпараттық жүйелерден деректерді алу тәсілдері, сондай-ақ оларды талдау мен жалпылаудың заманауи әдістері;
статистикалық деректерді талдау әдістері;
еңбек социологиясы, физиологиясы және психологиясының негіздері;
нормалау мен еңбекақы төлеуді ұйымдастырудың озық отандық және шетелдік тәжірибесі;
еңбек заңнамасы, ішкі еңбек тәртібінің, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өндірістік санитария тәртібі, өрт қауіпсіздігі талаптары.
653-16. Біліктілікке қойылатын талаптар:
тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта), орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды, шет тілін білген жөн.
653-17. Кәсіби құзыреттерді айқындай отырып біліктілікке қойылатын талаптар:
цифрлық техник-нормалаушы лауазымға қойылатын жалпы талаптарға жауап беруі, сондай-ақ кәсіби құзыреттерге ие болуға тиіс:
нормалау және фотохронометраж әдістерін, бағдарламалау тілін, ақпаратты талдау және салыстыру әдістерін меңгеру;
өндірістік процестердің ішкі және сыртқы принциптерін түсіну;
сандық гигиена мен ақпараттық әдепны меңгеру;
анықтамалық және әдістемелік материалдарына пайдалану, презентацияны дайындау, аналитикалық анықтамаларды, есептемелерді, негізгі IT-технологияларды (цифрлық жобалар мен өнімдер, нейрожелі, блокчейн, чат-боттар, бағдарламалау тілдері) және цифрлық трансформациялау құралдарын пайдалану дағдыларға ие болу;
жоспарлау, коммуникация, сауатты жазу және іскерлік хат алмасу, ақпарат іздеу және дәлелдеу дағдыларына ие болу;
шет тілдерін меңгеру (білген жөн);
жүйелік және сыни ойлауға, аналитикалық дағдыларға, берілгендікке, математикалық қабілеттерге ие болу;
нәтижеге жұмыс істей, тыңдай білу;
икемді, бейтарап, стреске төзімді, жауапты, коммуникативті, бастамашыл, шыдамды болу;
кәсіби адалдықты, еңбек тәртібін сақтау.";
"Ғылыми-зерттеу мекемелерінде, конструкторлық, технологиялық, жобалау, іздестіру ұйымдарында, редакциялық-баспа ұйымдары мен бөлімшелерінде жұмыс істейтін қызметкерлер лауазымдарының біліктілік сипаттамалары" деген 3-бөлімде:
"Ғылыми-зерттеу мекемелеріне, конструкторлық, технологиялық, жобалық және іздестіру ұйымдарына ортақ басшы, ғылыми және инженерлік-техникалық қызметкерлер лауазымдары" деген 1-тарауда:
"Бас ғылыми қызметкер" деген 3-параграфта:
791-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"791. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, ученая степень доктора наук или ученая степень кандидата наук или степень доктора философии (PhD) или доктора по профилю, опыт работы по соответствующей специальности не менее 10 лет, наличие крупных научных трудов или дипломов на открытия и авторских свидетельств на изобретения, а также реализованных на практике результатов в соответствующей области знаний.";
в параграфе "4. Генеральный директор, Директор (Начальник) организации":
пункт 794 изложить в следующей редакции:
"794. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 5 лет, при наличии ученой степени (или степени) доктора, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора по профилю, стаж научно-педагогической работы не менее 3 лет.";
в параграфе "6. Ученый секретарь":
пункт 800 изложить в следующей редакции:
"800. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, ученая степень (или степень) доктора, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора по профилю, наличие научных трудов, опыт научной и организаторской работы не менее 5 лет, на должность ученого секретаря на срок до 3 лет могут быть назначены не имеющие ученой степени высококвалифицированные специалисты соответствующей области знаний, обладающие указанным опытом работы.";
в параграфе "9. Ведущий научный сотрудник":
пункт 809 изложить в следующей редакции:
"809. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, ученая степень (или степень) доктора, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора по профилю, наличие научных трудов или авторских свидетельств на изобретения, а также реализованных на практике крупных проектов и разработок.";
в параграфе "15. Заведующий (Начальник) научно-исследовательским сектором (лабораторией), входящим в состав научно-исследовательского отдела (отделения, лаборатории) института":
пункт 827 изложить в следующей редакции:
"827. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, ученая степень (или степень) доктора, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора по профилю, наличие научных трудов, опыт научной и организаторской работы не менее 5 лет, на должности заведующего (начальника) научно-исследовательским отделом (лабораторией) организации и заведующего (начальника) научно-исследовательским сектором (лабораторией), входящим в состав научно-исследовательского отдела (отделения, лаборатории) института, на срок до 3 лет могут быть назначены, не имеющие ученой степени высококвалифицированные специалисты соответствующей области знаний, обладающие указанным опытом работы.";
в параграфе "16. Заведующий (Начальник) научно-исследовательским отделом (отделением, лабораторией) института":
пункт 830 изложить в следующей редакции:

"791. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, ғылым докторының ғылыми дәрежесi, немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі немесе философия (PhD) докторы немесе бейіні бойынша доктор дәрежесі, тиісті мамандық бойынша жұмыс тәжірибесі кемінде 10 жыл, ірі ғылыми еңбектердің немесе ашылуға арналған дипломдардың және өнертабыстарға авторлық куәліктердің болуы, сондай-ақ тиісті білім саласында тәжірибеде іске асырылған нәтижелер.";
"4. Бас директор, ұйымның директоры (бастық)" деген параграфта:
794-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"794. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) бiлiм және мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл болуға тиіс, доктор, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі) болған кезде ғылыми-педагогикалық кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";
"6. Ғалым хатшы" деген параграфта:
800-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"800. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, доктордың, ғылым кандидатының, философия докторының (PhD) немесе бейіні бойынша доктордың ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі), ғылыми еңбегінің болуы, ғылыми және ұйымдастырушылық жұмыстардағы өтілі 5 жылдан кем емес, ғылыми хатшының лауазымына ғылыми дәрежесі жоқ, білімнің тиісті саласындағы біліктілігі жоғары, аталған жұмыс өтіліне ие мамандар 3 жылға дейінгі мерзімге тағайындалуы мүмкін.";
"9. Жетекші ғылыми қызметкер" деген параграфта:
809-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"809. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, доктордың, ғылым кандидатының, философия докторының (PhD) немесе бейіні бойынша доктордың ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі) болуы, ғылыми еңбектердің немесе жаңалық ашуға авторлық куәлiк қағаздарының, сондай-ақ практикада жүзеге асырылған ірі жобалар мен әзірлемелердің болуы.";
"15. Институттың ғылыми-зерттеу бөлімінің (бөлімше, зертхана) құрамына кіретін ғылыми-зерттеу секторының (зертхананың) меңгерушісі (бастығы)" деген параграфта:
827-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"827. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, доктордың, ғылым кандидатының, философия докторының (PhD) немесе бейіні бойынша доктордың ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі), ғылыми еңбегінің болуы, ғылыми және ұйымдастырушылық жұмыстардағы өтілі кемінде 5 жыл болуға, ұйымның ғылыми зерттеу бөлімінің (зертхананың) меңгерушісі (бастығы) лауазымына және институттың ғылыми зерттеу бөлімінің (зертхананың) құрамына кіретін ғылыми зерттеу секторының (зертхананың) меңгерушісі (бастығы) лауазымына ғылыми дәрежесі жоқ, тиісті білім саласындағы жоғары білікті маман аталған жұмыс өтіліне ие мамандар 3 жылға дейінгі мерзімге тағайындалуы мүмкін.";
"16. Институттың ғылыми-зерттеу бөлімінің (бөлімше, зертхана) меңгерушісі (бастығы)" деген параграфта:
830-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"830. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, ученая степень (или степень) доктора, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора по профилю, наличие научных трудов, опыт научной и организаторской работы не менее 5 лет.";
в параграфе "24. Заместитель директора (начальника) организации по научной работе (Главный инженер организации)":
пункт 854 изложить в следующей редакции:
"854. Требования к квалификации:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности не менее 5 лет, при наличии ученой степени (или степени) доктора, кандидата наук, доктора философии (PhD) или доктора по профилю, стаж научно-педагогической работы не менее 3 лет.";
в главе "4. Алфавитный указатель должностей служащих":
в приложении 1 к квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и иных служащих:
в Алфавитном указателе должностей служащих:
раздел "1. Должности руководителей" дополнить строкой, порядковый номер 101-1, следующего содержания:
"
101-1
Руководитель антикоррупционной комплаенс-службы - Антикоррупционный комплаенс-офицер
§ 102
";
раздел "2. Должности специалистов" дополнить строками, порядковые номера 215-1, 215-2, 215-3, 215-4, 215-5, следующего содержания:
"
215-1
Инженер по сварке
§ 115
215-2
Нутрициолог
§ 116
215-3
Специалист по антикоррупционному комплаенсу
§ 117
215-4
Цифровой юрист
§ 118
215-5
Цифровой техник-нормировщик
§ 119
";
в приложении 2 к квалификационному справочнику должностей руководителей, специалистов и иных служащих:
в Перечне наименований должностей служащих, предусмотренных настоящим справочником, с указанием их наименований по ранее действовавшему КС, издания 2012 года:
раздел "1. Должности руководителей" дополнить строкой, порядковый номер 103-1, следующего содержания:
"
103-1
отсутствует
Руководитель антикоррупционной комплаенс-службы - Антикоррупционный комплаенс-офицер
§ 102
";
раздел "2. Должности специалистов" дополнить строками, порядковые номера 217-1, 217-2, 217-3, 217-4, 217-5, следующего содержания:
"
217-1
отсутствует
Инженер по сварке
§ 115
217-2
отсутствует
Нутрициолог
§ 116
217-3
отсутствует
Специалист по антикоррупционному комплаенсу
§ 117
217-4
отсутствует
Цифровой юрист
§ 118
217-5
отсутствует
Цифровой техник-нормировщик
§ 119
".
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

"830. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, доктордың, ғылым кандидатының, философия докторының (PhD) немесе бейіні бойынша доктордың ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі), ғылыми еңбегінің болуы, ғылыми және ұйымдастырушылық жұмыстардағы өтілі кемінде 5 жыл болуға тиіс.";
"24. Ұйым директорының (бастығының) ғылыми жұмыс жөніндегі орынбасары (Ұйымның бас инженері)" деген параграфта:
854-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"854. Біліктілікке қойылатын талаптар:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім және мамандығы бойынша кемінде 5 жыл жұмыс өтілі, докторы, ғылым кандидаты, философия докторы (PhD) немесе бейіні бойынша доктор ғылыми дәрежесі (немесе дәрежесі) болған жағдайда ғылыми-педагогикалық жұмыстардағы кемінде 3 жыл жұмыс өтілі.";
"4. Қызметшілер лауазымдарының алфавиттік көрсеткіші" деген тарауда:
басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына 1-қосымшада:
Қызметшілер лауазымдарының алфавиттік көрсеткішінде:
"1. Басшылардың лауазымдары" деген бөлім мынадай мазмұнындағы жолмен реттік нөмірі 101-1, толықтырылсын:
"
101-1
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтің басшысы-Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-офицер
§ 102
";
"2. Мамандар лауазымдары" деген бөлім мынадай мазмұнындағы реттік нөмірлері 215-1, 215-2, 215-3, 215-4, 215-5 жолдармен толықтырылсын:
"
215-1
Дәнекерлеу жөніндегі инженер
§ 115
215-2
Нутрициолог
§ 116
215-3
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс жөніндегі маман
§ 117
215-4
Цифрлық техник-нормалаушы
§ 118
215-5
Цифрлық заңгер
§ 119
";
басшылар, мамандар және өзге де қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына 2-қосымшада:
2012 жылы басып шығарылған, бұрын қолданыста болған БА бойынша атаулары көрсетілген, осы анықтамалықта көзделген Қызметшілер лауазымдары атауларының тізбесінде:
"1. Басшылардың лауазымдары" деген бөлім мынадай мазмұнындағы реттік нөмірі 103-1 жолмен толықтырылсын:
"
103-1
жоқ
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтің басшысы-Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-офицер
§ 102
";
"2. Мамандар лауазымдары" деген бөлім мынадай мазмұнындағы реттік нөмірлері 217-1, 217-2, 217-3, 217-4, 217-5 жолдармен толықтырылсын:
"
217-1
жоқ
Дәнекерлеу жөніндегі инженер
§ 115
217-2
жоқ
Нутрициолог
§ 116
217-3
жоқ
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс жөніндегі маман
§ 117
217-4
жоқ
Цифрлық заңгер
§ 118
217-5
жоқ
Цифрлық техник-нормалаушы
§ 119
".
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего
образования Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Верховный суд
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахста
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и
информации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерства промышленности и
строительства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерства водных
ресурсов и ирригации
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахста
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан

1) осы бұйрыққа қол қойылғаннан кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Жақыпова
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Соты
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Көлік министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Су және ирригация министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Туризм және спорт министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі