Об утверждении профессионального стандарта "Безопасность и охрана труда"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 490
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Безопасность и охрана труда" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту труда и социального партнерства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр С. Жакупова
Приложение к приказу
Профессиональный стандарт "Безопасность и охрана труда"
Глава 1. "Общие положения"
1. Область применения профессионального стандарта: настоящий Профессиональный стандарт включает квалификационные требования к специалистам, обеспечивающим безопасность рабочих процессов, планирование, организацию, контроль и совершенствование системы управления охраной труда, управление рисками на производстве, соблюдение нормативных требований, применяется в качестве основы для установления знаний, навыков, компетенций с целью создания безопасных условий труда на рабочем месте, а также для оценки, аттестации и подтверждения квалификации, подготовки и переподготовки кадров в области безопасности и охраны труда и предназначены для использования широким кругом пользователей:
1) работниками – для понимания предъявляемых требований к профессиональной деятельности в области безопасности и охраны труда, планирования своего профессионального развития и повышения квалификации, а также прогнозирования карьерного продвижения по профильному направлению;
2) работодателями – для выработки единых требований к содержанию профессиональной деятельности в области безопасности и охраны труда, для обновления требований к его квалификации, отвечающих современным потребностям рынка труда; формирования критериев при найме и аттестации персонала, а также составления программ повышения квалификации, развития, продвижения и ротации кадров;

"Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" кәсіптік стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 490 бұйрығы
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек және әлеуметтік әріптестік департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен кейін күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр С. Жақыпова
Бұйрыққа қосымша
"Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" кәсіптік стандарты
1-тарау. "Жалпы ережелер"
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу саласы: Осы кәсіптік стандарт жұмыс процестерінің қауіпсіздігін, еңбекті қорғауды басқару жүйесін жоспарлау, ұйымдастыру, бақылауды және жетілдіруді, өндірістегі тәуекелдерді басқаруды, нормативтік талаптарды сақтауды қамтамасыз ететін мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын қамтиды, жұмыс орнында қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау мақсатында білімді, дағдыларды, құзыреттерді белгілеу үшін, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы кадрлардың біліктілігін бағалау, аттестаттау және растау, даярлау және қайта даярлау үшін негіз ретінде қолданылады және пайдаланушылардың кең ауқымына пайдалануға арналған:
1) жұмыскерлермен – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік қызметке қойылатын талаптарды түсіну, өзінің кәсіптік даму мен біліктілікті арттыруды жоспарлау, сондай-ақ бейіндік бағыт бойынша мансаптық ілгерілеуді болжау үшін;
2) жұмыс берушілермен - еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы кәсіптік қызметінің мазмұнына қойылатын бірыңғай талаптарды әзірлеу үшін, еңбек нарығының қазіргі заманғы қажеттіліктеріне жауап беретін оның біліктілігіне қойылатын талаптарды жаңарту үшін; персоналды жалдау және аттестаттау кезінде өлшемшарттарды қалыптастыру, сондай-ақ кадрлардың біліктілігін арттыру, дамыту, ілгерілету және ротациялау бағдарламаларын жасау үшін;

3) образовательными и учебными заведениями – для определения целей и содержания образовательных программ подготовки специалистов по направлению безопасность и охрана труда, переподготовки и повышения квалификации руководителей и специалистов профильных направлений; развития системы профессиональной переподготовки и повышения квалификации преподавателей и экспертов по направлению безопасность и охрана труда;
4) государственными органами – для использования профессионального стандарта в качестве критериев для мониторинга и прогнозирования рынка труда.
5) центры признания квалификаций – для установления базовых требований к знаниям и навыкам специалистам, ответственным за безопасность и охрану труда, оценки и признания их профессиональных квалификаций.
Специалисты других направлений деятельности, на которых приказом работодателя возложены дополнительные обязанности по выполнению функций специалиста по безопасности и охране труда, необходимо пройти подтверждение квалификации, соответствующее квалификационным требованиям, предъявляемым к техникам или инженерам по безопасности и охране труда. Подтверждение квалификации включает в себя наличие соответствующего образования и/или документа, подтверждающего прохождение специальной подготовки по вопросам безопасности и охраны труда.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) Управление человеческими ресурсами (HRM) – это процесс управления человеческими ресурсами внутри организации для достижения организационных целей.
2) бенчмаркинг – сопоставительный анализ на основе эталонных показателей как процесс определения, понимания и адаптации имеющихся примеров эффективного функционирования аналогичных организаций с целью улучшения выполняемой работы;
3) знание – изученная и усвоенная информация, необходимая для выполнения действий в рамках профессиональной задачи;
4) навык – способность применять знания и умения, позволяющая выполнять профессиональную задачу целиком;
5) безопасность труда – состояние защищенности работников, обеспеченное комплексом мероприятий, исключающих воздействие вредных и (или) опасных производственных факторов на работников в процессе трудовой деятельности;
6) мониторинг безопасности и охраны труда – система наблюдений за состоянием безопасности и охраны труда на производстве, а также оценка и прогноз состояния безопасности и охраны труда;
7) внутренний контроль за состоянием безопасности и охраны труда – организация создания и внедрения системы управления охраной труда, наблюдение за состоянием условий труда, проведение оперативного анализа данных производственного контроля, оценку рисков и принятие мер по ликвидации обнаруженных несоответствий с требованиями по безопасности и охране труда;

3) білім беру және оқу орындарымен – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бағыты бойынша мамандар даярлаудың, бейінді бағыттардың басшылары мен мамандарын қайта даярлау мен олардың біліктілігін арттырудың; еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бағыты бойынша оқытушылар мен сарапшыларды кәсіптік қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін дамытудың білім беру бағдарламаларының мақсаттары мен мазмұнын айқындау үшін;
4) мемлекеттік органдармен – еңбек нарығын мониторингтеу және болжау үшін критерийлер ретінде кәсіптік стандартты пайдалану үшін;
5) біліктілікті тану орталықтары – еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауға, олардың кәсіби біліктілігін бағалауға және тануға жауапты мамандардың білімі мен дағдыларына қойылатын базалық талаптарды белгілеу үшін.
Жұмыс берушінің бұйрығымен еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі маманның функцияларын орындау бойынша қосымша міндеттер жүктелген қызметтің басқа бағыттарының мамандарында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техниктерге немесе инженерлерге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес келетін біліктілікті растауды өтуі қажет. Біліктілікті растау тиісті білімнің және/немесе қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерде көзделген көлемде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша арнайы даярлықтан өткенін растайтын құжаттың болуын қамтиды.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) Адам ресурстарын басқару (HRM) – ұйымдық мақсаттарға жету үшін ұйым ішіндегі адам ресурстарын басқару процесі.
2) бенчмаркинг - орындалатын жұмысты жақсарту мақсатында ұқсас ұйымдардың тиімді жұмыс істеуінің қолда бар мысалдарын анықтау, түсіну және бейімдеу процесі ретінде эталондық көрсеткіштерге негізделген салыстырмалы талдау;
3) білім – кәсіптік міндет шеңберінде іс-әрекеттерді орындау үшін қажетті зерделенген және меңгерілген ақпарат;
4) дағды – кәсіби тапсырманы толығымен орындауға мүмкіндік беретін білім мен машықты қолдану қабілеті.
5) еңбек қауіпсіздігі – еңбек қызметі процесінде жұмыскерлерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсерін болғызбайтын іс-шаралар кешенімен қамтамасыз етілген, жұмыскерлердің қорғалуының жай-күйі;
6) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мониторингі – өндірістегі еңбек қауіпсіздігінің және еңбекті қорғаудың жай-күйін қадағалау жүйесі, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігінің және еңбекті қорғаудың жай-күйін бағалау мен болжау;
7) еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың жай-күйін ішкі бақылау – еңбекті қорғауды басқару жүйесін құруды және енгізуді ұйымдастыру, еңбек жағдайларының жай-күйін бақылау, өндірістік бақылау деректеріне жедел талдау жүргізу, тәуекелдерді бағалау және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдау;

8) охрана труда – система обеспечения безопасности жизни и здоровья работников в процессе трудовой деятельности, включающая в себя правовые, социально-экономические, организационно-технические, санитарно-эпидемиологические, лечебно-профилактические, реабилитационные и иные мероприятия и средства;
9) система управления охраной труда – комплекс взаимосвязанных мероприятий по реализации политики по охране труда, выполнению требований безопасности труда, управлению профессиональными рисками;
10) безопасные условия труда – условия труда, при которых уровни воздействия производственных факторов на работающих не превышают установленных нормативов;
11) трудовая функция – набор взаимосвязанных действий, направленных на решение одной или нескольких задач процесса труда;
12) акты работодателя – приказы, распоряжения, инструкции, правила, положения, графики сменности, графики вахт, графики отпусков, издаваемые работодателем;
13) вредные условия труда – условия труда, которые характеризуются наличием вредных производственных факторов;
14) вредный производственный фактор – производственный фактор, воздействие которого на работника может привести к заболеванию или снижению трудоспособности и (или) отрицательному влиянию на здоровье потомства;
15) инференциальная статистика – это раздел статистики, который использует выборочные данные для составления выводов или прогнозов о популяции;
16) профессия – род занятий, осуществляемый физическим лицом и требующий определенной квалификации для его выполнения;
17) профессиональная квалификация – степень профессиональной подготовки, характеризующая владение компетенциями, требуемыми для выполнения трудовых функций по профессии;
18) профессиональный стандарт – письменный официальный документ, устанавливающий общие требования к знаниям, умениям, навыкам, опыту работы с учетом формального и (или) неформального, и (или) информального образования, уровню квалификации и компетентности, содержанию, качеству и условиям труда в конкретной области профессиональной деятельности;
19) профессиональный риск – риск утраты трудоспособности (либо смерти) работника при исполнении трудовых (служебных) обязанностей;
20) оценка профессионального риска – определение степени профессионального риска на основе анализа информации об идентификации рисков и статистических данных о заболеваемости и производственном травматизме в организации, обеспеченности средствами коллективной и индивидуальной защиты;
21) управление профессиональными рисками – составная часть системы управления охраной труда, включающая в себя идентификацию и оценку профессиональных рисков, корректирующие меры, контроль и мониторинг профессионального риска;

8) еңбекті қорғау – құқықтық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық, емдеу-профилактикалық, оңалту және өзге де іс-шаралар мен құралдарды қамтитын, еңбек қызметі процесінде жұмыскерлердің өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі;
9) еңбекті қорғауды басқару жүйесі – еңбекті қорғау жөніндегі саясатты іске асыру, еңбек қауіпсіздігі талаптарын орындау, кәсіптік тәуекелдерді басқару бойынша өзара байланысты іс-шаралар кешені;
10) еңбектің қауіпсіз жағдайлары – жұмыс істейтіндерге өндірістік факторлардың әсерінің деңгейлері белгіленген нормативтерден аспайтын еңбек жағдайлары;
11) еңбек функциясы – еңбек процесінің бір немесе бірнеше міндеттерін шешуге бағытталған өзара байланысты іс-қимылдар жиынтығы;
12) жұмыс берушінің актілері – жұмыс беруші шығаратын бұйрықтар, өкімдер, нұсқаулықтар, қағидалар, ережелер, ауысымдық кестелер, вахта кестелері, демалыс кестелері;
13) зиянды еңбек жағдайлары – зиянды өндірістік факторлардың болуымен сипатталатын еңбек жағдайлары;
14) зиянды өндірістік фактор – жұмыскерге әсер етуі ауыруына немесе еңбекке қабілеттілігінің төмендеуіне және (немесе) ұрпағының денсаулығына кері ықпал етуге әкеп соғуы мүмкін өндірістік фактор;
15) инференциалды статистика – бұд популяция туралы тұжырым немесе болжам жасау үшін таңдамалы деректерді пайдаланатын статистика бөлімі.
16) кәсіп – жеке тұлға жүзеге асыратын және оны орындау үшін белгілі бір біліктілікті талап ететін жұмыс түрі;
17) кәсіптік біліктілік – кәсіп бойынша еңбек функцияларын орындау үшін талап етілетін құзыреттерді меңгеруді сипаттайтын кәсіптік даярлық дәрежесі;
18) кәсіптік стандарт – формалды және (немесе) формалды емес, және (немесе) информалды білім беруді есепке ала отырып, білімдерге, машықтарға, дағдыларға, жұмыс тәжірибесіне, кәсіптік қызметтің нақты бір саласындағы біліктілік деңгейі мен құзыреттілікке, еңбек мазмұнына, сапасына және жағдайларына қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін жазбаша ресми құжат;
19) кәсіптік тәуекел – еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде жұмыскердің еңбекке қабілеттілігінен айырылу (не қайтыс болу) тәуекелі;
20) кәсіптік тәуекелді бағалау – ұйымдағы тәуекелдерді сәйкестендіру туралы ақпаратты талдау және науқастану мен өндірістік жарақаттану, ұжымдық және жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етілу туралы статистикалық деректер негізінде кәсіптік тәуекел дәрежесін айқындау;
21) кәсіптік тәуекелдерді басқару – кәсіптік тәуекелдерді сәйкестендіруді және бағалауды, түзету шараларын, кәсіптік тәуекелді бақылауды және оның мониторингін қамтитын, еңбекті қорғауды басқару жүйесінің құрамдас бөлігі;

22) психологические методы обеспечения безопасного труда – меры системного, непрерывного, целесообразного психологического взаимодействия с работниками, направленные на минимизацию причин опасных действий работников, обусловленных эмоциональным состоянием;
23) опасные условия труда – условия труда, при которых воздействие определенных производственных или неустранимых природных факторов приводит в случае несоблюдения правил охраны труда к производственной травме, внезапному ухудшению здоровья или отравлению работника, в результате которых наступают временная или стойкая утрата трудоспособности, профессиональное заболевание либо смерть;
24) опасный производственный фактор – производственный фактор, воздействие которого на работника может привести к временной или стойкой утрате трудоспособности (производственной травме или профессиональному заболеванию) или смерти;
25) компетенция – способность применять навыки, позволяющие выполнять одну или несколько профессиональных задач, составляющих трудовую функцию;
26) умение – способность физически и (или) умственно выполнять отдельные единичные действия в рамках профессиональной задачи;
27) менторинг, или менторство – метод обучения сотрудников организации, при котором эксперт-ментор передает своему подопечному (менти) свой опыт и знания, обеспечивает поддержку в развитии и прогрессе менти.
28) производственное оборудование – машины, механизмы, устройства, аппараты, приборы и иные технические средства, необходимые для работы, производства;
29) производственные факторы – технические, санитарные, гигиенические, производственно-бытовые и другие условия, оказывающие воздействие на работника в соответствии с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
30) brainstorm (мозговой штурм) – это метод генерации идей, который используется в группах, командах или рабочих коллективах для поиска оптимального решения конкретной задачи;
31) HAZOP – это метод идентификации опасностей при эксплуатации существующих и при проектировании новых объектов, предназначенный для идентификации потенциальных отклонений от целей проекта, экспертизы их возможных причин и оценки их последствий;
32) SWOT-анализ – метод анализа, заключающийся в выявлении факторов внутренней и внешней среды организации и разделении их на четыре категории: Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы).
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ИТ – информационные технологии;

22) қауіпсіз еңбекті қамтамасыз етудің психологиялық әдістері – жұмыскерлердің эмоционалды жағдайына байланысты қауіпті әрекеттерінің себептерін азайтуға бағытталған жұмыскерлермен жүйелі, үздіксіз, орынды психологиялық өзара әрекеттесу шаралары;
23) қауіпті еңбек жағдайлары – еңбекті қорғау қағидалары сақталмаған жағдайда белгілі бір өндірістік немесе жоюға болмайтын табиғи факторлардың әсері жұмыскердің өндірістік жарақаттануына, денсаулығының кенеттен нашарлауына немесе улануына әкеп соқтыратын, соның салдарынан еңбекке қабілеттіліктен уақытша немесе тұрақты айырылуы, кәсіптік ауруға шалдығуы не қайтыс болуы орын алатын еңбек жағдайлары;
24) қауіпті өндірістік фактор – әсері жұмыскердің еңбекке қабілеттіліктен уақытша немесе тұрақты айырылуына (өндірістік жарақаттануына немесе кәсіптік ауруына) немесе қайтыс болуына әкеп соқтыруы мүмкін өндірістік фактор;
25) құзырет – еңбек функциясын құрайтын бір немесе бірнеше кәсіби міндеттерді орындауға мүмкіндік беретін дағдыларды қолдану қабілеті;
26) машық – кәсіптік міндет шеңберінде жекелеген бірлік іс-әрекеттерді физикалық тұрғыдан және (немесе) ақыл-оймен орындау қабілеті;
27) менторинг немесе менторлық – сарапшы-ментор өзінің қамқорлыққа алынушыға (ментиге) өзінің тәжірибесі мен білімін беретін, ментидің дамуы мен ілгерілеуіне қолдау көрсететін ұйым қызметкерлерін оқыту әдісі.
28) өндірістік жабдық – машиналар, механизмдер, құрылғылар, аппараттар, аспаптар және жұмысқа, өндіріске қажетті өзге де техникалық құралдар;
29) өндірістік факторлар – Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жұмыскерге әсер ететін техникалық, санитарлық, гигиеналық, өндірістік-тұрмыстық және басқа да жағдайлар;
30) brainstorm (миға шабуыл) – бұл нақты тапсырманың оңтайлы шешімін іздеу үшін топтарда, командаларда немесе жұмыс топтарында қолданылатын идеяларды қалыптастыру әдісі.
31) HAZOP – бұл жоба мақсаттарынан әлеуетті ауытқуларды сәйкестендіруге, олардың ықтимал себептерін сараптауға және олардың салдарын бағалауға арналған қолданыстағы және жаңа объектілерді жобалау кезіндегі қауіптерді сәйкестендіру әдісі.
32) SWOT-талдау – ұйымның ішкі және сыртқы ортасының факторларын анықтаудан және оларды төрт санатқа: Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктері), Threats (қауіптері) бөлуден тұратын талдау әдісі.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) АТ– ақпараттық технологиялар

2) СУ – система управления;
3) ОТ – охрана труда;
4) СУОТ – система управления охраной труда;
5) БиОТ – безопасность и охрана труда;
6) СИЗ – средства индивидуальной защиты;
7) ВиОПФ – вредные и опасные производственные факторы;
8) ПЗ – профессиональное заболевание;
9) ПР – профессиональные риски;
10) ОПР – оценка профессиональных рисков;
11) РК – Республика Казахстан;
12) ГОСТ – государственный стандарт;
13) НПА – нормативный правовой акт;
14) АПО – аттестация производственных объектов;
15) СНиПы – санитарные нормы и правила;
17) СОП – стандартные операционные процедуры;
18) ЧС – чрезвычайная ситуация;
19) ТОиР – техническое обслуживание и ремонт;
20) СКЗ – средства коллективной защиты;
21) МОТ – Международная Организация Труда
22) ВНД – внутренняя нормативная документация;
23) FMEA – Failure Mode and Effects Analysis (анализ видов и последствий отказов);
24) HAZOP – HAZARD and OPERABILITY (опасность и работоспособность);
25) HRM – Human Resource Management (Управление человеческими ресурсами);
26) HSE – Health, Safety & Environment (Охрана профессионального здоровья, безопасность труда и охрана окружающей среды);
27) JSA – Job Safety Analysis (анализ безопасности труда)
28) SQL – Structured Query Language (язык структурированных запросов);
29) SWOT – Strengths (сильные стороны), Weaknesses (слабые стороны), Opportunities (возможности), Threats (угрозы).
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Безопасность и охрана труда
5. Код профессионального стандарта:
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
M Профессиональная, научная и техническая деятельность
74 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность
74.9 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки
74.90 Прочая профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки
74.90.9 Иная профессиональная, научная и техническая деятельность, не включенная в другие группировки.
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Безопасность и охрана труда" (далее – Профессиональный стандарт) разработан в соответствии с пунктом 8 статьи 101 Трудового кодекса Республики Казахстан и устанавливает требования к деятельности по планированию, организации, контролю и совершенствованию системы управления охраной труда, а также в соответствии с частью шестой пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" устанавливает требования к формированию образовательных программ высшего и послевузовского (дополнительного), технического и профессионального, послесреднего образования, планомерного и последовательного обеспечение подготовки профильных специалистов, переобучения или повышения квалификации руководителей и специалистов, признания профессиональной квалификации и решений широкого круга задач, обусловленных уровнем компетенций и квалификации соответствующих руководителей и специалистов в области безопасности и охраны труда.
Цель разработки и применения данного Профессионального стандарта: унификация, установление и поддержание базовых единых требований к содержанию и качеству профессиональной деятельности, определению квалификационных требований к руководителям и специалистам по безопасности и охране труда. Описание умений, навыков и знаний, необходимых руководителям и специалистам в данной области профессиональной деятельности. Создание ориентиров для формирования образовательных программ высшего и послевузовского (дополнительного), технического и профессионального, послесреднего образования, профильных курсов переподготовки и повышения квалификаций для руководителей и специалистов по безопасности и охране труда.
Каждый последующий уровень квалификации наращивает совокупность показателей всех предыдущих уровней. Накопительный и последовательный характер профильных идентификаторов обеспечивает преемственность результатов обучения и повышения квалификации от уровня к уровню. Идентификаторы уровней профессий учитывают степень самостоятельности, ответственности и сложности выполняемых трудовых функций.
Профессиональный стандарт дает основания признавать результаты как формального, так и неформального и информального обучения, создает условия для доступа к оценке и признанию квалификаций профессиональной средой.

2) БЖ – басқару жүйесі;
3) ЕҚ – еңбекті қорғау;
4) ЕҚБЖ – еңбекті қорғауды басқару жүйесі
5) ЕҚжҚ – еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау;
6) ЕҚжҚ БЖ – еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды басқару жүйесі;
7) ЖҚҚ – жеке қорғану құралдары;
8) ЗжҚӨФ – зиянды және қауіпті өндірістік факторлар;
9) КА – кәсіптік ауру;
10) КТ – кәсіптік тәуекелдер;
11) КТБағ - кәсіптік тәуекелдерді бағалау;
12) ҚР – Қазақстан Республикасы;
13) МЕМСТ – мемлекеттік стандарт
14) НҚА – нормативтік құқықтық акт;
15) ӨОА – өндірістік объектілерді аттестаттау;
16) СНжҚ – санитарлық нормалар және қағидалар;
17) СОР – стандартты операциялық рәсімдер;
18) ТЖ – төтенше жағдай;
19) ТҚжЖ – техникалық қызмет көрсету және жөндеу;
20) ҰҚҚ – ұжымдық қорғану құралдары;
21) ХЕҰ – Халықаралық Еңбек Ұйымы
22) ІНҚ – ішкі нормативтік құжаттама.
23) FMEA – Failure Mode and Effects Analysis (бас тартулардың түрлері мен салдарын талдау);
24) HAZOP – HAZARD and OPERABILITY (қауіптілік және жұмысқа қабілеттілігі);
25) HRM – Human Resource Management (Адам ресурстарын басқару);
26) HSE – Health, Safety & Environment (Кәсіби денсаулықты сақтау, еңбек қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау);
27) JSA – Job Safety Analysis (еңбек қауіпсіздігін талдау);
28) SQL – Structured Query Language (құрылымдық сұрау тілі);
29) SWOT – Strengths (күшті жақтары), Weaknesses (әлсіз жақтары), Opportunities (мүмкіндіктер), Threats (қатерлер).
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау
5. Кәсіптік стандарттың коды:
6. ЭҚЖЖ сәйкес секция, бөлім, топ, сынып және кіші сыныптың нұсқауы:
M кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
74 Өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
74.9 Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
74.90 - Басқа топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет
74.90.9 Өзге топтамаларға енгізілмеген өзге де кәсіптік, ғылыми және техникалық қызмет.
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау" кәсіптік стандарты (бұдан әрі - Кәсіптік стандарт) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 101-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленді және еңбекті қорғауды басқару жүйесін жоспарлау, ұйымдастыру, бақылау және жетілдіру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағының алтыншы бөлігіне сәйкес жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (қосымша) білім берудің, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, бейінді мамандарды даярлауды, басшылар мен мамандарды қайта оқытуды немесе олардың біліктілігін арттыруды, кәсіби біліктілікті тануды және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау саласындағы тиісті басшылар мен мамандардың құзыреті мен біліктілік деңгейіне негізделген міндеттердің кең ауқымының шешімдерін жоспарлы және дәйекті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды белгілейді.
Аталған Кәсіптік стандартты әзірлеу және қолдану мақсаты: кәсіптік қызметтің мазмұны мен сапасына қойылатын базалық бірыңғай талаптарды біріздендіру, белгілеу және қолдау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшылар мен мамандарға қойылатын біліктілік талаптарын айқындау. кәсіптік қызметтің осы саласындағы басшылар мен мамандарға қажетті біліктердің, дағдылар мен білімдердің сипаттамасы. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі (қосымша). техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің білім беру бағдарламаларын, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшылар мен мамандар үшін қайта даярлау мен біліктілікті арттырудың бейіндік курстарын қалыптастыру үшін бағдарлар құру.
Әрбір келесі біліктілік деңгейі барлық алдыңғы деңгейлердің көрсеткіштерінің жиынтығын арттырады. Бейіндік идентификаторлардың жинақтаушы және дәйекті сипаты оқыту және біліктілікті арттыру нәтижелерінің деңгейден деңгейге сабақтастығын қамтамасыз етеді. Кәсіп деңгейлерінің идентификаторы орындалатын еңбек функцияларының дербестік, жауапкершілік және күрделілік дәрежесін ескереді.
Кәсіптік стандарт формалды мен формалды емес және информалды оқытудың да нәтижелерін тануға негіз береді, біліктілікті кәсіптік орта ретінде бағалауға және тануға қол жеткізуге жағдай жасайды.

8. Перечень карточек профессий:
1) руководитель по безопасности и охране труда – 8 уровень ОРК;
2) эксперт (консультант) по безопасности и охране труда – 7 уровень ОРК;
3) старший инженер по безопасности и охране труда – 7 уровень ОРК;
4) инженер по безопасности и охране труда – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории);
5) специалист по охране здоровья и гигиене труда/производственной медицине – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории)
6) специалист по условиям труда и оценке профессиональных рисков – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории)
7) специалист по обучению (лектор) по безопасности и охране труда – 6 уровень ОРК (6.2. – 1 категории, 6.1. – 2 категории, 6.0 – без категории)
8) техник по безопасности и охране труда – 4 уровень ОРК (4.2. – 1 категории, 4.1. – 2 категории, 4.0 – без категории)
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии: "Руководитель по безопасности и охране труда"
Код группы
1329-9
Код наименования
занятия:
1329-9-009
Наименование
профессии:
Руководитель по безопасности и охране труда
Другие возможные
наименования профессии:
8.1 Заместитель руководителя организации по безопасности и охране труда, Главный технический руководитель по безопасности и охране труда, Главный инженер
8.2. Руководитель дирекции/департамента по безопасности и охране труда
8.3 Руководитель службы/отдела по безопасности и охране труда, Начальник отдела по безопасности и охране труда
8.4 Советник по безопасности и охране труда
Уровень квалификации
по ОРК:
8 уровень ОРК
Подуровень квалификации
по ОРК:
8
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др. типовых квалификационных
характеристик:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы по специальности на должностях в области безопасности и охраны труда не менее 5 лет - пункт 92 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень профессионального образования:
8.1-8.2 высшее (или послевузовское дополнительное) профильное образование или техническое образование и дополнительная подготовка кадров по профилю. Желательно степень "Магистр делового администрирования", ученая степень доктора PhD по профилю, кандидата наук.

8. Кәсіптер карточкаларының тізбесі:
1) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшы – СБШ 8 деңгейі;
2) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі сарапшы (кеңес беруші) – СБШ 7 деңгейі;
3) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі аға инженер – СБШ 7 деңгейі;
4) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер – СБШ 6 деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ);
5) денсаулық сақтау және еңбек гигиенасы/өндірістік медицина жөніндегі маман - СБШ 6-деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ)
6) еңбек жағдайлары және кәсіптік тәуекелдерді бағалау жөніндегі маман – СБШ 6-деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ)
7) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту жөніндегі маман (дәріскер) – СБШ 6 деңгейі (6.2. – 1 санат, 6.1. – 2 санат, 6.0 – санаты жоқ)
8) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник – СБШ 4 деңгейі (4.2. – 1 санат, 4.1. – 2 санат, 4.0 – санаты жоқ).
3-тарау. Кәсіп карточкалары
9. "Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшы" кәсібінің карточкасы:
Топ коды:
1329-9
Сабақтар кодының атау:
1329-9-009
Кәсіп атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі басшы
Басқа ықтимал
кәсіп атаулары:
8.1 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ұйымы басшысының орынбасары, Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі бас техникалық басшы, Бас инженер
8.2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау дирекциясының/департаментінің басшысы
8.3 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің/бөлімінің басшысы, Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бөлімінің бастығы
8.4 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі кеңесші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
СБШ 8 деңгейі
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
8
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғау саласындағы лауазымдарда мамандығы бойынша жұмыс өтілі кемінде 5 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде № 22003 тіркелген) 92-тармағы
Кәсіптік білім беру деңгейі:
8.1-8.2 жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі қосымша) бейіндік білім немесе техникалық білім және бейін бойынша кадрларды қосымша даярлау.
"Іскерлік әкімшілендіру магистрі" дәрежесі, бейіні бойынша PhD докторы, ғылым кандидаты ғылыми дәрежесі лазым.

2149-3
Код наименования занятия:
2149-3-007
Наименование профессии:
Эксперт (консультант) по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
7
Подуровень квалификации по ОРК:
7.1. Эксперт по безопасности и охране труда
7.1. Консультант по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных
характеристик:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, общий стаж работы не менее 7 лет в области БиОТ;
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров и стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда I категории не менее 5 лет - пункт 92 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003), либо общего производственного опыта более 7 лет
Уровень профессионального образования:
Магистратура/ резидентура и/или высшее образование
Бакалавриат, специалитет,
Требования к опыту работы:
не менее 7 лет в области безопасности и охраны труда
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим и специальным вопросам профессиональной деятельности, национальные, в том числе на платформе skill.enbek.kz и/или международные сертификаты наличие сертификатов по международным программам повышения квалификации по узким направлениям БиОТ
Особые условия допуска к работе
При наличии у работодателя опасных производственных объектов — соответствующая подготовка и аттестация в области промышленной безопасности
Основная цель деятельности:
Проведение независимой экспертизы и подготовка экспертного заключения по вопросам БиОТ, требующим специальных знаний, оказание консультативной помощи организациям в проведении независимой оценки СУОТ, разработке рекомендаций по мероприятиям БиОТ, консультации для принятия управленческих решений по развитию и повышению эффективности СУОТ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
Обеспечение оценки, идентификации ключевых рисков по безопасности и охране труда и разработка контрольных мер с акцентом на критические риски.
Консультирование, координация и работа в комиссиях/советах высокого уровня, консультативных группах и комитетах.
Разработка рекомендаций; составление заключения, подготовленного на результатах проведенных исследований.
Дополнительные трудовые функции
Проведение обучения, тренингов, стратегических сессий
Трудовая функция 1:
Обеспечение оценки, идентификации ключевых рисков по безопасности и охране труда и разработка контрольных мер с акцентом на критические риски.
Навык 1: Разработка, внедрение стратегии и программ по контролю и управлению ключевыми рисками по безопасности и охране труда с акцентом на критические риски.
Умения:

2149-3
Сабақтар кодының атау:
2149-3-007
Кәсіп атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі сарапшы (кеңес беруші)
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
7.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі сарапшы
7.1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі кеңес беруші
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім, ЕҚжҚ саласындағы жалпы жұмыс өтілі кемінде 7 жыл;
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі және I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 5 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының Біліктілік анықтамалығының 92-тармағы (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тізілімінде № 22003 тіркелген), не жалпы өндірістік тәжірибесі 7 жылдан астам
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Магистратура/ резидентура және/немесе жоғары білім
Бакалавриат, специалитет,
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында кемінде 7 жыл
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
кәсіптік қызметтің жалпы және арнайы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру, ұлттық, оның ішінде skill.enbek.kz платформасында және/немесе халықаралық сертификаттар ЕҚжҚ тар бағыттары бойынша біліктілікті арттырудың халықаралық бағдарламалары бойынша сертификаттардың болуы
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Жұмыс берушіде қауіпті өндірістік объектілер болған кезде - өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында тиісті даярлау және аттестаттау
Қызметтің негізгі мақсаты:
Арнайы білімді талап ететін ЕҚжҚ мәселелері бойынша тәуелсіз сараптама жүргізу және сараптамалық қорытынды дайындау, ЕҚБЖ тәуелсіз бағалауды жүргізуде ұйымдарға консультациялық көмек көрсету, ЕҚжҚ іс-шаралары бойынша ұсынымдар әзірлеу, ЕҚБЖ тиімділігін дамыту және арттыру бойынша басқарушылық шешімдер қабылдау үшін консультациялар беру
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді бағалауды, сәйкестендіруді қамтамасыз ету және сыни тәуекелдерге баса назар аудара отырып, бақылау шараларын әзірлеу.
Жоғары деңгейдегі комиссияларда/кеңестерде, консультативтік топтарда және комитеттерде кеңес беру, үйлестіру және жұмыс.
Ұсынымдар әзірлеу; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерінде дайындалған қорытынды жасау.
Қосымша еңбек функциялары
Оқыту, тренингтер, стратегиялық сессиялар өткізу
1-еңбек функциясы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді бағалауды, сәйкестендіруді қамтамасыз ету және сыни тәуекелдерге баса назар аудара отырып, бақылау шараларын әзірлеу.
1-дағды: Маңызды тәуекелдерге баса назар аудара отырып, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді бақылау және басқару стратегиялары мен бағдарламаларын әзірлеу, енгізу.
Машық:

1. Разрабатывать, внедрять и контролировать стратегии и программы развития в области БиОТ.
2. Руководить разработкой систем, политик и процедур управления охраной труда.
3. Содействовать разработке и использованию стратегических и оперативных планов по устранению опасностей в области БиОТ, связанных с ними рисков и затрат, совершенствованию системы контроля за ними.
4. Предоставлять техническую, организационную и стратегическую информацию для обоснования процессов выявления опасностей, анализа и оценки рисков с целью выявления причинно-следственных связей, последствий, возможных средств контроля рисков, включая критические средства контроля, и потенциальных сбоев в средствах контроля, связанных со всеми соответствующими опасностями на всех этапах жизненного цикла.
5. Применять более широкий контекст бизнес-процессов и внешних нормативных, рыночных и социальных влияний, выявлять и анализировать недостатки с учетом отраслевой специфики и особенностей деятельности работодателя.
6. Консультировать/действовать на основе концептуальных и технических знаний, опосредованных анализом фактических данных, лучших практик построения системы управления охраной труда, опыта и критического мышления.
7. Расширять свое понимание и контроль над новыми, неизвестными и сложными рисками.
8. Анализировать документацию по безопасности и охране труда на соответствие законодательным требованиям.
9. Анализировать, разрабатывать и проводить экспертизу документации системы управления охраной труда на соответствие стандартам и законодательным требованиям.
10. Обеспечивать наличие процессов, позволяющих работникам прекращать работу, которая считается непосредственной угрозой здоровью или безопасности.
11. Внедрять стандарты и процедуры безопасной работы во все производственные процессы, обязательные для всех сотрудников.
12. Обеспечить обучение работников по процедурам и методам работы с опасными материалами, опасными производственными объектами.
13. Разработать и установить постоянную систему мониторинга критических рисков и анализа эффективности принятых контрольных мер.
14. Анализировать происшествия и несчастные случаи на рабочем месте для выявления причин и разработки мер по предотвращению повторения.
15. Консультировать и предоставлять экспертные знания по вопросам БиОТ.
Знания:
1.Законодательные требования в области трудового законодательства, БиОТ, технического регулирования, промышленной, пожарной, транспортной, радиационной, конструкционной, химической, биологической безопасности, санитарно-эпидемиологическом благополучии населения Республики Казахстан.
2.Международные, межгосударственные и национальные стандарты в области БиОТ.
3.Современные методики ОПР.
4.Общие знания, относящиеся к рискам во всех видах деятельности и занятости, подкрепленные более глубокими знаниями своей конкретной отрасли, включая характерные для нее опасности и процессы предотвращения рисков, управления ими и смягчения их последствий.
5.Показатели и методики определения эффективности функционирования системы управления БиОТ.
6.Лучшие отечественные и зарубежные практики в области управления БиОТ.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 2: Идентификация и оценка ключевых рисков по безопасности и охране труда.
Умения:
1.Разрабатывать и руководить процессами выявления факторов риска, анализа и расстановки приоритетов рисков в области БиОТ с акцентом на критические риски.
2.Разрабатывать и внедрять процессы выявления опасностей и идентификации ключевых рисков.
3.Взаимодействовать с менеджерами на всех уровнях организации для развития их ответственности и лидерства в области БиОТ.
4.Способствовать выявлению последствий организационных изменений в области БиОТ и управлению ими, влиять на процесс изменений, для минимизации неблагоприятных последствий и максимизации положительных результатов от изменений.
Знания:
1. Глубокое понимание законов и нормативных правовых актов в области БиОТ, профилактики травматизма и ПЗ.
2. Методики анализа и оценки рисков на рабочем месте, выявления потенциальных опасностей.
3. Понимание стандартов и требований в области БиОТ, включая использование защитного оборудования, процедур эвакуации и других аспектов.
4. Знание основных принципов работы оборудования, технологий и процессов производства для правильной оценки рисков и разработки мер безопасности.
5. Знание процедур действий в чрезвычайных ситуациях, планирование эвакуации, первая помощь и другие меры по обеспечению безопасности в экстренных ситуациях.
6. Управление изменениями
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 3: Разработка контрольных мер для критических рисков.
Умения:
1. Планировать и организовывать мероприятия, включающие конкретные меры по управлению профессиональными рисками.
2. Формулировать и разрабатывать четкую политику безопасности, определяющую обязательства организации по обеспечению БиОТ сотрудников.
3. Идентифицировать критические риски БиОТ: проводить анализ опасностей и оценку профессиональных рисков для выявления наиболее критических угроз для здоровья и безопасности сотрудников.
4. Определять цели контроля для достижения минимизации или предотвращения этих рисков.
5. Разрабатывать специфические контрольные меры, направленные на устранение или снижение опасностей: политики, процедуры, проверки, автоматизированные системы контроля и другие инструменты.
6. Внедрять стандарты и процедуры безопасной работы, которые будут являться обязательными для всех сотрудников.

1. ЕҚжҚ саласындағы даму стратегиялары мен бағдарламаларын әзірлеу, енгізу және бақылау.
2. Еңбекті қорғауды басқару жүйелерін, саясаттары мен рәсімдерін әзірлеуге басшылық жасау.
3. ЕҚжҚ саласындағы қауіптерді, олармен байланысты тәуекелдер мен шығындарды жою, оларды бақылау жүйесін жетілдіру бойынша стратегиялық және жедел жоспарларды әзірлеуге және пайдалануға жәрдемдесу.
4. Себеп-салдарлық байланыстарды, салдарларды, сыни бақылау құралдарын қоса алғанда, тәуекелдерді бақылаудың ықтимал құралдарын және өмірлік циклдің барлық кезеңдерінде барлық тиісті қауіптермен байланысты бақылау құралдарындағы ықтимал іркілістерді анықтау мақсатында қауіптерді анықтау, тәуекелдерді талдау және бағалау процестерін негіздеу үшін техникалық, ұйымдастырушылық және стратегиялық ақпарат беру.
5. Бизнес-процестер мен сыртқы нормативтік, нарықтық және әлеуметтік әсерлердің кең мәнмәтінін қолдану, жұмыс берушінің салалық спецификасы мен ерекшеліктерін ескере отырып, кемшіліктерді анықтау және талдау.
6. Нақты деректерді талдауға негізделген тұжырымдамалық және техникалық білім, еңбекті қорғауды басқару жүйесін құрудың ең жақсы практикасы, тәжірибе және сыни ойлау негізінде кеңес беру/әрекет ету.
7. Жаңа, белгісіз және күрделі тәуекелдерді түсіну мен бақылауды кеңейту.
8. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі құжаттаманың заңнамалық талаптарға сәйкестігін талдау.
9. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің құжаттамасын стандарттар мен заңнамалық талаптарға сәйкестігін талдау, әзірлеу және сараптау.
10. Жұмыскерлерге денсаулыққа немесе қауіпсіздікке тікелей қауіп төндіретін жұмысты тоқтатуға мүмкіндік беретін процестердің болуын қамтамасыз ету.
11. Барлық жұмыскерлер үшін міндетті барлық өндірістік процестерге қауіпсіз жұмыс стандарттары мен рәсімдерін енгізу.
12. Қауіпті материалдармен, қауіпті өндірістік объектілермен жұмыс істеу рәсімдері мен әдістері бойынша жұмыскерлерді оқытуды қамтамасыз ету.
13. Сыни тәуекелдерді мониторингтеудің және қабылданған бақылау шараларының тиімділігін талдаудың тұрақты жүйесін әзірлеу және белгілеу.
14. Себептерді анықтау және қайталанудың алдын алу шараларын әзірлеу үшін жұмыс орнындағы оқиғалар мен жазатайым оқиғаларды талдау.
15. ЕҚжҚ мәселелері бойынша кеңес беру және сараптамалық білім беру.
Білім:
1. Еңбек заңнамасы, ЕҚжҚ, техникалық реттеу, өнеркәсіптік, өрт, көлік, радиациялық, конструкциялық, химиялық, биологиялық қауіпсіздік, Қазақстан Республикасы халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнамалық талаптар.
2. ЕҚжҚ саласындағы халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттар.
3. КТБағ заманауи әдістері.
4. Қызметтің және жұмыспен қамтудың барлық түрлеріндегі тәуекелдерге қатысты жалпы білім, оның ішінде өзіне тән қауіптер мен тәуекелдерді болдырмау, оларды басқару және олардың салдарын азайту процестерін қоса алғанда, өзінің нақты саласын тереңірек білумен қамтамасыз етіледі.
5. ЕқжҚ басқару жүйесінің жұмыс істеу тиімділігін анықтау көрсеткіштері мен әдістемелері.
6. ЕҚжҚ басқару саласындағы үздік отандық және шетелдік практикалар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2-дағды: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі тәуекелдерді сәйкестендіру және бағалау.
Машық:
1. Маңызды тәуекелдерге баса назар аудара отырып, ЕҚжҚ саласындағы тәуекел факторларын анықтау, тәуекелдерді талдау және оларға басымдық беру процестерін әзірлеу және басқару.
2. Қауіпті анықтау процестерін әзірлеу және енгізу және негізгі тәуекелдерді анықтау.
3. Ұйымның барлық деңгейлеріндегі менеджерлермен олардың ЕҚжҚ саласындағы жауапкершілігі мен көшбасшылығын дамыту үшін өзара әрекеттесу.
4. ЕқжҚ саласындағы ұйымдық өзгерістердің салдарын анықтауға және оларды басқаруға ықпал ету, қолайсыз салдарларды азайту және өзгерістерден оң нәтижелерді барынша арттыру үшін өзгерістер процесіне ықпал ету.
Білім:
1. ЕҚжҚ, жарақаттанудың алдын алу және КА саласындағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді терең түсіну.
2. Жұмыс орнындағы тәуекелдерді талдау және бағалау, ықтимал қауіптерді анықтау әдістері.
3. Қорғаныс жабдықтарын, эвакуация процедураларын және басқа аспектілерді пайдалануды қоса алғанда, ЕҚжҚ саласындағы стандарттар мен талаптарды түсіну.
4. Тәуекелдерді дұрыс бағалау және қауіпсіздік шараларын әзірлеу үшін жабдықтардың, технологиялардың және өндіріс процестерінің негізгі қағидаттарын білу.
5. Төтенше жағдайларда іс-қимыл рәсімдерін білу, эвакуациялауды жоспарлау, алғашқы көмек және төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі басқа да шаралар.
6. Өзгерістерді басқару
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
3-дағды: Сыни тәуекелдер үшін бақылау шараларын әзірлеу
Машық:
1. Кәсіптік тәуекелдерді басқару бойынша нақты шараларды қамтитын іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыру.
2. Ұйымның жұмыскерлердің ЕҚжҚ қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемелерін айқындайтын нақты қауіпсіздік саясатын тұжырымдау және әзірлеу.
3. ЕҚжҚ маңызды тәуекелдерін анықтау: жұмыскерлердің денсаулығы мен қауіпсіздігіне ең маңызды қауіптерді анықтау үшін қауіптерді талдау және кәсіптік тәуекелдерді бағалау.
4. Осы тәуекелдерді азайту немесе болдырмау үшін бақылау мақсаттарын анықтау.
5. Қауіптерді жоюға немесе азайтуға бағытталған нақты бақылау шараларын әзірлеу: саясат, рәсімдер, тексерулер, автоматтандырылған бақылау жүйелері және басқа құралдар.
6. Барлық жұмыскерлер үшін міндетті болып табылатын қауіпсіз жұмыс стандарттары мен рәсімдерін енгізу.

7. Обучать правилам безопасности, процедурам и методам работы с опасными материалами.
8. Использовать технические средства: защитное оборудование, системы мониторинга и автоматизированные системы безопасности.
9. Проводить постоянный мониторинг и анализ критических рисков БиОТ и анализа эффективности принятых контрольных мер.
10. Вовлекать персонал в процесс обеспечения контрольных мер, поощрять обратную связь и предложения по улучшению безопасности.
11. Проводите регулярные проверки и аудиты для выявления соответствия контрольных мер установленным стандартам и требованиям.
12. Корректировать и совершенствовать на основе результатов мониторинга и аудитов контрольные меры и стратегии для повышения эффективности системы управления профессиональными рисками.
13. Устанавливать эффективные коммуникации с коллегами и руководством по вопросам БиОТ.
Знания:
1.Понимание законов и нормативных правовых актов в области БиОТ, профилактики травматизма и профессиональных заболеваний.
2.Методики анализа и оценки профессиональных рисков на рабочем месте, выявления потенциальных опасностей.
3.Понимание стандартов и требований в области БиОТ, включая использование защитного оборудования, процедур эвакуации и других аспектов.
4.Знание основных принципов работы оборудования, технологий и процессов производства для правильной ОПР и разработки применимых мер безопасности.
5.Знание процедур действий в чрезвычайных ситуациях, планирование эвакуации, первая помощь и другие меры по обеспечению безопасности в экстренных ситуациях.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Трудовая функция 2:
Консультирование, координация и работа в комиссиях/советах высокого уровня, консультативных группах и комитетах
Навык 1: Консультирование, координация и участие в решении проблем, организационном анализе и изменениях.
Умения:
1. Проводить аудит/экспертизу в области БиОТ на соответствие законодательным требованиям и требованиям стандартов безопасности труда.
2. Координировать работу по выявлению потенциальных опасностей и ПР для здоровья и безопасности работников.
3. Понимать требования законодательства и обеспечивать их соблюдение организацией.
4. Анализировать сложные ситуации, находить решения и делать прогнозы.
5. Применять свои концептуальные и технические знания, подкрепленные опытом, анализом данных и критическим мышлением для контроля и понимания новых, неизвестных и сложных рисков БиОТ.
6. Оказывать консультационную помощь по внесению и вводу изменений в действующие ВНД организации в соответствии с новыми требованиями законодательства и обновлениями в государственных стандартах и правилах в области БиОТ.

7. Қауіпсіздік ережелерін, қауіпті материалдармен жұмыс істеу рәсімдерін мен әдістерін оқыту.
8. Техникалық құралдарды қолдау: қорғаныс жабдықтары, бақылау жүйелері және автоматтандырылған қауіпсіздік жүйелері.
9. ЕҚжҚ сыни тәуекелдеріне тұрақты мониторинг және талдау жүргізу және қабылданған бақылау шараларының тиімділігін талдау.
10. Бақылау шараларын қамтамасыз ету процесіне жұмыскерлерді тарту, кері байланыс пен қауіпсіздікті жақсарту бойынша ұсыныстарды ынталандыру.
11. Бақылау шараларының белгіленген стандарттар мен талаптарға сәйкестігін анықтау үшін тұрақты тексерулер мен аудиттер жүргізу.
12. Мониторинг және аудит нәтижелері негізінде кәсіптік тәуекелдерді басқару жүйесінің тиімділігін арттыру үшін бақылау шаралары мен стратегияларын түзету және жетілдіру.
13. ЕҚжҚ мәселелері бойынша әріптестермен және басшылықпен тиімді байланыс орнату.
Білім:
1. ЕҚжҚ, жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың профилактика саласындағы заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді түсіну.
2. Жұмыс орнындағы кәсіптік тәуекелдерді талдау және бағалау, ықтимал қауіптерді анықтау әдістері.
3. Қорғаныс жабдықтарын, эвакуация процедураларын және басқа аспектілерді пайдалануды қоса алғанда, ЕҚжҚ саласындағы стандарттар мен талаптарды түсіну.
4. Дұрыс КТБағ және қолданылатын қауіпсіздік шараларын әзірлеу үшін жабдықтардың, технологиялардың және өндіріс процестерінің негізгі қағидаттарын білу.
5. Төтенше жағдайларда іс-қимыл рәсімдерін білу, эвакуациялауды жоспарлау, алғашқы көмек және төтенше жағдайларда қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі басқа да шаралар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2-еңбек функциясы:
Жоғары деңгейдегі комиссияларда/кеңестерде, консультативтік топтарда және комитеттерде кеңес беру, үйлестіру және жұмыс
1-дағды: Проблемаларды шешуге, ұйымдастырушылық талдауға және өзгерістерге кеңес беру, үйлестіру және қатысу.
Машық:
1. ЕҚжҚ саласында заңнамалық талаптарға және еңбек қауіпсіздігі стандарттарының талаптарына сәйкестігіне аудит/сараптама жүргізу.
2. Жұмыскерлердің денсаулығы мен қауіпсіздігі үшін ықтимал қауіптерді және т.б. анықтау бойынша жұмысты үйлестіру.
3. Заңнаманың талаптарын түсіну және ұйымның оларды орындауын қамтамасыз ету.
4. Қиын жағдайларды талдау, шешімдер табу және болжам жасау.
5. ЕҚжҚ-дың жаңа, белгісіз және күрделі тәуекелдерін бақылау және түсіну үшін тәжірибемен, деректерді талдаумен және сыни ойлаумен қамтамасыз етілген тұжырымдамалық және техникалық білімдерін қолдану.
6. Заңнаманың жаңа талаптарына және ЕҚжҚ саласындағы мемлекеттік стандарттар мен ережелердегі жаңартуларға сәйкес ұйымның қолданыстағы ІНҚ өзгерістер енгізу және енгізу бойынша консультациялық көмек көрсету.

7. Анализировать эффективность предлагаемых мер контроля и корректировать в случае необходимости планы мероприятий по БиОТ.
8. Находить инновационные подходы к решению проблем.
9. Предлагать и применять последние тенденции, исследования и разработки.
10. Производить расчеты и обосновывать затрат на улучшения БиОТ.
11. Проводить стратегические сессии с руководителями, с членами Совета директоров.
12. Участвовать в решении проблем и координировать работы, связанные с ними.
13. Изучать и распространять передовой опыт по БиОТ.
14. Эффективно управлять своим эмоциональным состоянием и помогать команде справляться со стрессом.
Знания:
1.Базовые знания по безопасности и охране труда.
2.Лучшие международные и отечественные практики по построению СУ БиОТ.
3.Стратегия и управление изменениями.
4.Концептуальные и технические знаний в области в своей экспертной области.
5.Математика и основы экономических знаний.
Возможность признания навыков
Не рекомендуется
Навык 2: Проведение консалтинга, коуч-сессий с руководителями организации.
Умения:
1.Вести переговоры.
2.Проводить разные виды стратегических совещаний, сессий, brain-storm пр.
3.Поддерживать и мотивировать высшее руководство, через них и всех сотрудников организации, обеспечивать лидерство в области БиОТ и придавать надлежащий приоритет БиОТ по отношению к другим бизнес-целям.
4.Демонстрировать личную приверженность БиОТ.
5.Мотивировать руководителей всех уровней и работников соблюдать все требования БиОТ.
6.Проводить и коуч-сессии для решения проблемных вопросов с руководством организации.
Знания:
1.Правила, методы проведения разных видов стратегических совещаний, сессий, brainstorm и другое.
2.Методы и инструменты коммуникаций и мотивации в области БиОТ.
3.Основы стратегического менеджмента.
4.Управление проектом и изменениями.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Трудовая функция 3:
Разработка рекомендаций; составление заключения, подготовленного на результатах проведенных исследований.
Навык 1: Эффективное представление рекомендаций
Умения:
1. Излагать убедительно свои рекомендации для гарантирования серьезного отношения организации к вопросам БиОТ и их реализации.
2. Распознавать и придерживаться не только собственных ограниченных знаний и умений, но и привлекать соответствующих экспертов для консультаций.
3. Применять этичные методы менеджмента.
4. Обосновывать целесообразность предлагаемых корректирующих мер и мероприятий по улучшению СУОТ в организации.
5. Разрабатывать рекомендации по улучшению системы управления БиОТ.
6. Разрабатывать и поддерживать процедуры отчетности, расследования, регистрации и анализа несчастных случаев и инцидентов.

7. Ұсынылған бақылау шараларының тиімділігін талдау және қажет болған жағдайда ЕҚжҚ бойынша іс-шаралар жоспарларын түзету.
8. Мәселелерді шешудің инновациялық тәсілдерін табу.
9. Соңғы тенденцияларды, зерттеулер мен әзірлемелерді ұсыну және қолдану.
10. Есептеулер жүргізу және ЕҚжҚ жақсарту шығындарын негіздеу.
11. Басшылармен, директорлар кеңесінің мүшелерімен стратегиялық сессиялар өткізу.
12. Мәселелерді шешуге қатысу және олармен байланысты жұмыстарды үйлестіру.
13. ЕҚжҚ бойынша озық тәжірибелерді зерттеу және тарату.
14. Эмоционалды күйіңізді тиімді басқарыңыз және командаға стрессті жеңе алуға көмектесу.
Білім:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша негізгі білім.
2. ЕҚжҚ БЖ құру бойынша үздік халықаралық және отандық тәжірибелер.
3. Стратегия және өзгерістерді басқару.
4. Өз сараптамалық саласындағы саладағы тұжырымдамалық және техникалық білім.
5. Математика және экономикалық білім негіздері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды: Ұйым басшыларымен консалтинг, коучинг-сессиялар өткізу.
Машық:
1. Келіссөздер жүргізу.
2. Стратегиялық кездесулерді, сессияларды, brain-storm және т.б. өткізу
3. Олар арқылы және ұйымның барлық жұмыскерлері арқылы жоғары басшылықты қолдау және ынталандыру, ЕҚжҚ саласындағы көшбасшылықты қамтамасыз ету және басқа бизнес мақсаттарына қатысты ЕҚжҚ тиісті басымдық беру.
4. ЕҚжҚ жеке міндеттемені көрсету.
5. Барлық деңгейдегі басшылар мен жұмыскерлерді ЕҚжҚ барлық талаптарын сақтауға ынталандыру.
6. Ұйым басшылығымен проблемалық мәселелерді шешу үшін коучинг сессияларын өткізу.
Білім:
1. Стратегиялық кеңестердің, сессиялардың, brain-storm және т.б. әртүрлі шаралар түрлерін өткізу ережелері, әдістері.
2. ЕҚжҚсаласындағы коммуникация және мотивация әдістері мен құралдары.
3. Стратегиялық менеджмент негіздері.
4. Жобаны және өзгерістерді басқару.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
3-еңбек функциясы:
Ұсынымдар әзірлеу; жүргізілген зерттеулердің нәтижелерінде дайындалған қорытынды жасау.
1-дағды: Ұсынымдарды тиімді ұсыну
Машық:
1.ЕҚжҚ мәселелеріне және оларды іске асыруға ұйымның байыпты қарауына кепілдік беру үшін өз ұсыныстарыңызды сенімді түрде жеткізу.
2. Өзіңіздің шектеулі біліміңіз бен дағдыларыңызды ғана емес, сонымен катер кеңес алуға тиісті сарапшыларды да тану және ұстану.
3. Менеджменттің этикалық әдістерін қолдану.
4. Ұйымдағы ЕҚБЖ жақсарту бойынша ұсынылған түзету шаралары мен іс-шараларының орындылығын негіздеу.
5. ЕҚжҚ басқару жүйесін жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
6. Жазатайым оқиғалар мен инциденттерді есептілік, тергеп-тексеру, тіркеу және талдау рәсімдерін әзірлеу және қолдау.

7. Разрабатывать, внедрять и контролировать стратегию и программы в области БиОТ.
8. Собирать и критически оценивать информацию из различных источников и баз данных для работы с фактическими данными.
9. Составлять рекомендации и предложения для внесения в план корректирующих мер по результатам проведенного анализа, действующей СУОТ и контроля и понимания новых, неизвестных и сложных рисков БиОТ.
Знания:
1. Методы обеспечения безопасного функционирования СУОТ и ПР в организации.
2. Принципы построения и совершенствования процессов управления ПР.
3. Международные, межгосударственные и национальные стандарты по СУОТ, различные практики УПР.
4. Организационная структура предприятия и сфер ответственности функциональных служб и структурных подразделений.
5. Методики и инструменты мотивации работников и повышения уровня их вовлеченности в управление БиОТ.
6. Основы и принципы управления проектами.
7. Современные теории организационных изменений и подходы к их осуществлению.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 2: Составление заключения
Умения:
1.Проводить анализ текущего состояния ситуации, выявлять проблемы или слабые стороны, которые требуют улучшения.
2.Описывать процессы аудита, включая его цель, методику и период проведения, области аудита, отделы или процессы, включенные в оценку; стандарты или требования использовались в качестве основы для оценки.
3.Описывать выявленные проблемы, недостатки и несоответствия в системе БиОТ с указанием конкретных областей, где были обнаружены нарушения или уязвимости, и их потенциальное влияние на безопасность и здоровье работников.
4.Выделять положительные аспекты системы БиОТ, как соблюдение законодательства, наличие эффективных процедур или успешная реализация предыдущих рекомендаций по улучшению.
5.Предлагать конкретные рекомендации по улучшению выявленных проблем и недостатков, с указанием краткосрочных и долгосрочных мероприятий, ответственных лиц и сроков реализации.
6.Обобщать основные выводы и подчеркивать важность принятия мер по улучшению системы БиОТ.
7.Обосновать необходимость регулярного мониторинга и обновления процедур для обеспечения БиОТ.
8.Формулировать конкретные цели, необходимые достичь с помощью предлагаемых улучшений.
Знания:
1.Понимание корневых причин проблемы.
2.Источники и характеристики вредных и (или) опасных факторов производственной среды и трудового процесса, их классификация.
3.Методы идентификации потенциально вредных и (или) опасных производственных факторов и порядок оценки ПР.
4.Правила составления и требования к содержанию, разделам заключения.
5.Знание законов и нормативных правовых актов, регулирующих БиОТ и промышленную безопасность, позволяет составлять рекомендации в соответствии с законодательными требованиями.
Возможные признания навыков:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Личная приверженность безопасности, адаптивность и гибкость,
аналитические способности, креативность, исполнительность и надежность, коммуникабельность, стрессоустойчивость, системность, профессиональная честность, критическое мышление, авторитетность

7. ЕҚжҚ саласындағы стратегия мен бағдарламаларды әзірлеу, енгізу және бақылау.
8. Нақты деректермен жұмыс істеу үшін әртүрлі дереккөздер мен дерекқорлардан ақпаратты жинау және сыни бағалау.
9. Қолданыстағы ЕҚБЖ жүргізілген талдау нәтижелері бойынша түзету шаралары жоспарына енгізу және ЕҚжҚ-дың жаңа, белгісіз және күрделі тәуекелдерін бақылау мен түсіну үшін ұсынымдар мен ұсыныстар жасау
Білім:
1. Ұйымдағы ЕҚБЖ және КТ қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету әдістері.
2. КТ басқару процестерін құру және жетілдіру қағидаттары.
3. ЕҚБЖ бойынша халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттар, КТБ-дың әртүрлі практикалары.
4. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымы және функционалдық қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің жауапкершілік салалары.
5. Жұмыскерлерді ынталандыру және олардың ЕҚжҚ басқаруға қатысу деңгейін арттыру әдістері мен құралдары.
6. Жобаларды басқарудың негіздері мен қағидаттары.
7. Ұйымдастыру өзгерістердің заманауи теориялары және оларды жүзеге асыру тәсілдері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі
ұсынылады
2-дағды: Қорытынды жасау
Машық:
1. Жағдайдың ағымдағы жай-күйіне талдау жасау, жақсартуды қажет ететін мәселелерді немесе әлсіз жақтарын анықтау.
2. Аудит процестерін, оның мақсатын, әдістемесі мен жүргізу кезеңін, аудит саласын, бағалауға енгізілген бөлімдерді немесе процестерді сипаттау; стандарттар немесе талаптар бағалау үшін негіз ретінде пайдаланылды.
3. Бұзушылықтар немесе осалдықтар анықталған нақты аймақтарды және олардың жұмыскерлердің қауіпсіздігі мен денсаулығына ықтимал әсерін көрсете отырып, ЕҚжҚ жүйесіндегі анықталған проблемаларды, кемшіліктер мен сәйкессіздіктерді сипаттау.
4. Заңнаманы сақтау, тиімді рәсімдердің болуы немесе жақсарту бойынша алдыңғы ұсыныстарды сәтті жүзеге асыру сияқты ЕҚжҚ жүйесінің жағымды жақтарын бөліп көрсету.
5. Қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді іс-шараларды, жауапты тұлғаларды және іске асыру мерзімдерін көрсете отырып, анықталған проблемалар мен кемшіліктерді жақсарту бойынша нақты ұсынымдар беру.
6. Негізгі тұжырымдарды қорытындылау және ЕҚжҚ жүйесін жақсарту үшін шаралар қабылдаудың маңыздылығын атап өту.
7. ЕҚжҚ қамтамасыз ету үшін рәсімдерді үнемі мониторингтеу және жаңарту қажеттілігін негіздеу.
8. Ұсынылған жақсартулар арқылы қол жеткізуге қажетті нақты мақсаттарды тұжырымдау.
Білім:
1. Проблеманың түбірлік себептерін түсіну.
2. Өндірістік орта мен еңбек процесінің зиянды және (немесе) қауіпті факторларының көздері мен сипаттамалары, олардың жіктелуі.
3. Ықтимал зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторларды сәйкестендіру әдістері және КТ бағалау тәртібі.
4. Қорытынды жасау қағидалары және мазмұнына, бөлімдеріне қойылатын талаптар.
5. ЕҚжҚ және өнеркәсіптік қауіпсіздікті реттейтін заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді білу заңнамалық талаптарға сәйкес ұсыныстар жасауға мүмкіндік береді.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қауіпсіздікке жеке бейілділігі, бейімделу және икемділігі, аналитикалық қабілеттері, жасампаздығы, орындаушылық және сенімділік, байланысқа бейімділік, стресске төзімділік, жүйелілік, кәсіптік адалдық, сыни ойлау, беделділік.

2149-3
Код наименования
занятия:
2149-3-003
Наименование
профессии:
Инженер по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень
квалификации по ОРК:
6-2. Инженер по безопасности и охране труда I категории
6-1 Инженер по безопасности и охране труда II категории
6-0 Инженер по безопасности и охране труда без категории
Уровень квалификации по
ЕТКС, КС и др типовых
квалификационных
характеристик:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда II категории не менее 2-х лет либо производственный стаж не менее 5 лет - пункт 401 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003.)
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров, стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда без категории не менее 3 лет либо производственный стаж от 3 лет - пункт 401 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 22003.)
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров без предъявления требований к стажу работы или техническое и профессиональное, послесреднее (среднее специальное, среднее профессиональное) образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет - пункт 401 Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22003).
Уровень
профессионального
образования:
высшее образование по соответствующему направлению подготовки кадров
Требования к опыту
работы:
6-2. Инженер по безопасности и охране труда I категории
6-1 Инженер по безопасности и охране труда II категории
6-0 Инженер по безопасности и охране труда без категории
стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда II категории не менее 2-х лет либо производственный стаж не менее 5 лет

2149-3
Сабақтар кодының атау:
2149-3-003
Кәсіп атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
6-2. I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-1. ІI санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-0. Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл не өндірістік өтілі кемінде 5 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсан № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді) 401-тармағы
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл не өндірістік өтілі кемінде 3 жыл - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсан № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді) 401-тармағы
кадрлар даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі, I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсан № 553 бұйрығымен бекітілген Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығының (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді) 401-тармағы
Кәсіптік білім беру деңгейі:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары білім
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
6-2. I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-1. ІI санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
6-0. Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
II санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл не өндірістік өтілі кемінде 5 жыл

стаж работы в должности инженера по безопасности и охране труда без категории не менее 3 лет либо производственный стаж от 3 лет
1. без предъявления требований к стажу работы (на базе высшего (или послевузовского) образования по соответствующему направлению подготовки кадров)
2. стаж работы в должности техника I категории не менее 3 лет, не менее двух лет обучения по программе бакалавриат или трех лет освоения программ специального высшего образования, практический опыт
Другие возможные
наименования
профессии:
2149-3-021 Специалист по безопасности и охране труда
2149-3-022 Инспектор по безопасности и охране труда
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим и специальным вопросам профессиональной деятельности - национальные, в том числе на платформе skill.enbek.kz и/или международные сертификаты в области безопасности и охраны труда, управления профессиональными рисками и другим темам, относящимся к данной области.
Основная цель
деятельности:
Организация и осуществление внутреннего контроля в структурных подразделениях за соблюдением работниками требований нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, профилактика и предотвращение производственного травматизма, профессиональных заболеваний и минимизация социальных последствий
Организация и осуществление внутреннего контроля в структурных подразделениях за соблюдением работниками требований нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, профилактика и предотвращение производственного травматизма, профессиональных заболеваний и минимизация социальных последствий
Участие в организации и осуществлении внутреннего контроля за соблюдением работниками структурных подразделений требований нормативных правовых актов по безопасности и охране труда, профилактике и предотвращению производственного травматизма, профессиональных заболеваний и минимизации социальных последствий
Особые условия допуска к работе
Обучение по безопасности и охране труда и проверка знаний требований безопасности и охраны труда не реже 1 раза в 3 года
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1) Контроль за нормативным обеспечением и соблюдением в подразделениях организации законодательных и иных нормативных правовых актов по безопасности и охране труда Республики Казахстан.
2) Участие в организации и проведении обучения и повышения квалификации работников в области безопасности и охраны труда.

Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл не өндірістік өтілі 3 жылдан бастап
1. кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жұмыс өтіліне (жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім базасында) талаптар қойылмайды
2. I санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 3 жыл, бакалавриат бағдарламасы бойынша кемінде екі жыл оқу немесе арнаулы жоғары білім беру бағдарламаларын игерудің үш жылы, практикалық тәжірибе
Кәсіптің басқа ықтимал атауы:
2149-3-021 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі маман
2149-3-022 Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инспектор
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
Кәсіптік қызметтің жалпы және арнайы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру - ұлттық, оның ішінде skill.enbek.kz платформасында және/немесе еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, кәсіптік тәуекелдерді басқару саласындағы және осы салаға қатысты басқа тақырыптарға халықаралық сертификаттар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Құрылымдық бөлімшелерде жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауына ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, өндірістік жарақаттану, кәсіптік аурулардың профилактика және алдын алу және әлеуметтік салдарларды барынша азайту
Құрылымдық бөлімшелерде жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауына ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, өндірістік жарақаттану, кәсіптік аурулардың профилактика және алдын алу және әлеуметтік салдарларды барынша азайту
Құрылымдық бөлімшелерде жұмыскерлердің еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік құқықтық актілердің талаптарын сақтауына ішкі бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру, өндірістік жарақаттану, кәсіптік аурулардың профилактика және алдын алу және әлеуметтік салдарларды барынша азайту
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарын білуін тексеру 3 жылда кемінде 1 рет
Еңбек функцияларының тізбесі
Міндетті еңбек функциялары:
1) Ұйымның бөлімшелерінде Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормативтік қамтамасыз етілуін және сақталуын бақылау.
2) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында жұмыскерлерді оқытуды және олардың біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.

"6-0 Инженер по безопасности и охране труда без категории"
Трудовая функция 13: Участие в организации контроля за нормативным обеспечением и соблюдением в подразделениях организации законодательных и иных нормативных правовых актов по безопасности и охране труда Республики Казахстан.
Навык 1: Ведение перечней, базы нормативных правовых актов и контроль за обеспечением и ознакомлением структурных подразделений необходимой документацией.
Умения:
1.Формировать перечень законодательных и нормативных правовых актов в области БиОТ, регулирующих деятельность предприятия.
2.Формировать базу и обеспечивать структурные подразделения актуальными НПА в области БиОТ, регулирующих деятельность предприятия.
3.Участвовать в осуществлении контроля за организацией хранения, выдачи, стирки, химической чистки, сушки, обеспыливания, обезжиривания и ремонта специальной одежды, специальной обуви и других средств индивидуальной защиты, состоянием предохранительных приспособлений и защитных устройств, а также правильным расходованием в подразделениях предприятия средств, выделенных на выполнение мероприятий по охране труда.
4.Участвовать в разработке нормативных актов (порядка, инструкций и стандартов) в области БиОТ и обеспечивать ими подразделения организации.
5.Оказывать организационную помощь в выполнении разработанных мероприятий.
6.Проверять правильность заполнения журналов инструктажей.
7.Следить за изменениями в законодательстве и стандартах безопасности и совершенствовать свои знания.
Знания:
1.Базовые знания в области БиОТ по общим компетенциям
2.Законодательство в области БиОТ и стандарты безопасности.
3.Методики оценки ПР, методы выявления и оценки вредных и опасных факторов производственной среды
4.Формы отчетности и сроки сдачи.
5.Правила ведения журналов инструктажей
Возможные признания
навыков:
не рекомендуется
Навык 2: Составление отчетности по БиОТ по установленным формам и в соответствующие сроки.
Умения:
1.Пользоваться цифровыми платформами и справочно-информационными системами по БиОТ, учету результатов проведения оценки условий труда, идентификации ПР.
2.Взаимодействовать со структурными подразделениями для получения необходимой информации для отчетов.
3.Работать, систематизировать и хранить данные.
4.Применять статистические ПЗ, эффективно управлять информацией.
Знания:
1.Цифровые платформы и справочно-информационные системы по БиОТ, учету результатов проведения оценки условий труда, идентификации ПР.
2.Современные технологии: базы данных, электронные таблицы и программное обеспечение для презентаций.
3.Простые методы сбора информации, такие как опросы, интервью, наблюдения.
4.Этические нормы и правила сбора информации, включая конфиденциальность и согласие.
5.Законы и НПА, регулирующие сбор информации, включая защиту данных и авторское право.
6.Предметная область, в которой собирается информация для лучшего понимания контекста и значения информации.
7.Различные источники информации (книги, журналы, веб-сайты, базы данных и люди).
8.Требования к информационной безопасности и конфиденциальности.
9.Состав и порядок оформления отчетной (статистической) документации по вопросам БиОТ.
10.Интернет-ресурсы.
Возможные признания навыков:
не рекомендуется
Трудовая функция 14: Участие в организации и проведении обучения и повышения квалификации работников в области безопасности и охраны труда.
Навык 1: Сбор информации по потребности обучения в структурных подразделениях, составление списков и графиков обучения.
Умения:
1.Использовать в работе данные мониторинга условий труда на рабочих местах, риска повреждения здоровья.
2.Устанавливать и поддерживать отношения с людьми для получения информации.
3.Внимательно слушать и понимать, что говорят другие.
4.Задавать открытые и закрытые вопросы для сбора необходимой информации.
5.Оформлять документацию в соответствии с требованиями, утвержденными в организации.
6.Участвовать в организации сбора, обработки информации, характеризующей потребность обучения работников по разным программам (направлениям).
7.Использовать технологии (базы данных, поисковые системы и социальные сети, для сбора информации).
8.Взаимодействовать со специалистами структурных подразделений.
Знания:
1.Простые методы сбора информации (опросы и анкетирование).
2.Порядок доведения информации по вопросам БиОТ до заинтересованных лиц.
3.Законодательные требования к срокам и периодичности обучения.
4.Порядок работы с базами данных, электронными архивами.
5.Требования к информационной безопасности и конфиденциальности.
6.Интернет-ресурсы.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Навык 2: Участие в организации и проведении обучения и повышения квалификации работников в области безопасности и охраны труда.
Умения:
1.Пользоваться современными техническими средствами обучения (тренажерами, средствами мультимедиа).
2.Заполнять и оформлять документы по шаблонам.
3.Формировать списки работников, которым необходимо пройти обучение и составлять графики обучения.
Знания:
1.Законодательные требования к оформлению документов о прохождении обучения.
2.Внутренние процессы и системные документы в соответствии с СУОТ.
3.Внутренние регламенты, положения, процедуры.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Трудовая функция 15:
Участие в обеспечении внутреннего контроля за состоянием безопасности и охраны труда на рабочих местах.
Навык 1: Формирование навыков проведения внутреннего контроля, проверок по соблюдению работниками требований БиОТ на рабочих местах.
Умения:
1.Изучать законодательство в области БиОТ.
2.Изучать основные принципы функционирования оборудования, технологических процессов и условий труда.
3.Выстраивать коммуникации с различными уровнями работников, объяснять важность соблюдения требований БиОТ.
4.Вести наблюдения за поведением работников структурных подразделений, за их исполнением требований ВНД работодателя.
5.Принимать пассивное участие в проведении проверок по соблюдению работниками требований БиОТ на рабочих местах.
6.Изучать условия труда на рабочих местах.
Знания:
1.Законодательные требования в области БиОТ.
2.Внутренние регламенты, положения, процедуры.
3.Базовые технические знания по функционированию оборудования, технологическим процессам и условиям труда.
4.Реестры рисков, опасностей.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Навык 2: Ведение документации по БиОТ
Умения:
1.Изучать законодательство в области БиОТ.
2.Использовать технологии (базы данных, поисковые системы и социальные сети, для сбора информации).
3.Пользоваться персональным компьютером и работать с базами данных, электронными таблицами и программным обеспечением для презентаций.
4.Применять знания технологических процессов, производственного оборудования при разработке программ инструктажей.
Знания:
1.Законодательные требования в области БиОТ.
2.Внутренние регламенты, положения, процедуры.
3.Технологии (базы данных, поисковые системы и социальные сети, для сбора информации).
Возможные признания навыков:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Коммуникабельность, креативность, адаптивность, умение работать в команде и соблюдать дедлайны, дисциплинированность.

"6-0 Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер"
13-еңбек функциясы: Ұйымның бөлімшелерінде Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің нормативтік қамтамасыз етілуін және сақталуын бақылауды ұйымдастыруға қатысу.
1-дағды: Тізбелерді, нормативтік құқықтық актілер базасын жүргізу және құрылымдық бөлімшелердің қажетті құжаттамамен қамтамасыз етілуін және таныстырылуын бақылау.
Машық:
1. Кәсіпорынның қызметін реттейтін ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық және нормативтік құқықтық актілердің тізбесін қалыптастыру.
2. Кәсіпорынның қызметін реттейтін ЕҚжҚ саласында базаны қалыптастыру және құрылымдық бөлімшелерді өзекті НҚА-мен қамтамасыз ету.
3. Арнайы киімді, арнайы аяқ киімді және басқа да жеке қорғаныс құралдарын сақтауды, беруді, жууды, химиялық тазалауды, кептіруді, шаңсыздандыруды, майсыздандыруды және жөндеуді ұйымдастыруды, сақтандыру құрылғылары мен қорғаныс құрылғыларының жай-күйін, сондай-ақ кәсіпорын бөлімшелерінде еңбекті қорғау жөніндегі іс-шараларды орындауға бөлінген қаражаттың дұрыс жұмсалуын бақылауды жүзеге асыруға қатысу.
4. ЕҚжҚ саласындағы нормативтік актілерді (тәртіпті, нұсқаулықтар мен стандарттарды) әзірлеуге қатысу және олармен ұйымның бөлімшелерін қамтамасыз ету.
5. Әзірленген іс-шараларды орындауда ұйымдастырушылық көмек көрсету.
6. Нұсқаулық журналдарының дұрыс толтырылуын тексеріңіз.
7. Заңнамадағы және қауіпсіздік стандарттарындағы өзгерістерді қадағалау және өз білімдерін жетілдіру.
Білім:
1. Жалпы құзыреттер бойынша ЕҚжҚ саласындағы базалық білім
2. ЕҚжҚ саласындағы заңнама және қауіпсіздік стандарттары.
3. Өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларын анықтау және бағалау әдістері
4. Есеп беру нысандары және тапсыру мерзімі.
5. Нұсқаулық журналдарын жүргізу қағидалары
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды: Белгіленген нысандар бойынша және тиісті мерзімдерде ЕҚжҚ бойынша есептілік жасау.
Машық:
1. ЕҚжҚ бойынша цифрлық платформалар мен анықтамалық-ақпараттық жүйелерді пайдалану, еңбек жағдайларын бағалауды, КТ сәйкестендіру жүргізу нәтижелерін есепке алу.
2. Есептер үшін қажетті ақпаратты алу үшін құрылымдық бөлімшелермен өзара әрекеттесу.
3. Жұмыс істеу, деректерді жүйелеу және сақтау.
4. Статистикалық КА қолдану, ақпаратты тиімді басқару.
Білім:
1. ЕҚжҚ бойынша цифрлық платформалар мен анықтамалық-ақпараттық жүйелер, еңбек жағдайларын бағалауды, КТ сәйкестендіру жүргізу нәтижелерін есепке алу.
2. Заманауи технологиялар: мәліметтер қамтылымы, электрондық кестелер және таныстырылым бағдарламалық қамтылымы.
3. Сауалнамалар, сұхбаттар, бақылаулар сияқты ақпаратты жинаудың қарапайым әдістері.
4. Құпиялылық пен келісімді қоса алғанда, ақпарат жинаудың этикалық нормалары мен ережелері.
5. Деректерді қорғауды және авторлық құқықты қоса алғанда, ақпарат жинауды реттейтін заңдар мен НҚА.
6. Ақпараттың мәнмәтіні мен мағынасын жақсы түсіну үшін ақпарат жиналатын пәндік сала.
7. Әр түрлі ақпарат көздері (кітаптар, журналдар, веб-сайттар, мәліметтер базасы және адамдар).
8. Ақпараттық қауіпсіздік пен құпиялылыққа қойылатын талаптар.
9. ЕҚжҚ мәселелері бойынша есепті (статистикалық) құжаттаманың құрамы мен ресімдеу тәртібі.
10. Интернет-ресурстар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
14-еңбек функциясы: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында жұмыскерлерді оқыту мен біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
1-дағды: Құрылымдық бөлімшелердегі оқу қажеттілігі туралы ақпарат жинау, оқыту тізімдері мен кестелерін құру.
Машық:
1. Жұмыста жұмыс орындарындағы еңбек жағдайлары, денсаулыққа зиян келтіру қаупі мониторингінің деректерін пайдалану.
2. Ақпарат алу үшін адамдармен қарым-қатынас орнату және қолдау.
3. Мұқият тыңдау және басқалардың не айтатынын түсіну.
4. Қажетті ақпаратты жинау үшін ашық және жабық сұрақтар қою.
5. Құжаттаманы ұйымда бекітілген талаптарға сәйкес ресімдеу.
6. Жұмыскерлерді әртүрлі бағдарламалар (бағыттар) бойынша оқыту қажеттілігін сипаттайтын ақпаратты жинауды, өңдеуді ұйымдастыруға қатысу.
7. Технологияларды қолдану (мәліметтер базасы, іздеу жүйелері және әлеуметтік желілер, ақпарат жинау үшін).
8. Құрылымдық бөлімшелердің мамандарымен өзара іс-қимыл жасау.
Білім:
1. Ақпаратты жинаудың қарапайым әдістері (сауалнамалар мен сауалнамалар).
2. ЕҚжҚ мәселелері бойынша ақпаратты мүдделі тұлғаларға жеткізу тәртібі.
3. Оқытудың мерзімдері мен кезеңділігіне қойылатын заңнамалық талаптар.
4. Деректер қорымен, электрондық мұрағаттармен жұмыс істеу тәртібі.
5. Ақпараттық қауіпсіздік пен құпиялылыққа қойылатын талаптар.
6. Интернет-ресурстар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында қжұмыскерлерді оқыту мен біліктілігін арттыруды ұйымдастыруға және өткізуге қатысу.
Машық:
1.Оқытудың заманауи техникалық құралдарын (тренажерлар, мультимедиа құралдарды) пайдалану.
2. Шаблондар бойынша құжаттарды толтыру және рәсімдеу.
3. Оқытуды қажет ететін жұмыскерлердің тізімін қалыптастыру және оқу кестесін жасау.
Білім:
1. Оқудан өткені туралы құжаттарды ресімдеуге қойылатын заңнамалық талаптар.
2. ЕҚБЖ-не сәйкес ішкі процестер мен жүйелік құжаттар.
3. Ішкі регламенттер, ережелер, рәсімдер.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
15-еңбек функциясы:
Жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғаудың жай-күйіне ішкі бақылауды қамтамасыз етуге қатысу.
1-дағды: Жұмыс орындарында жұмыскерлердің ЕҚжҚ талаптарын сақтауы бойынша ішкі бақылау, тексерулер жүргізу дағдыларын қалыптастыру.
Машық:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнаманы зерделеу.
2.Жабдықтардың, технологиялық процестердің және еңбек жағдайларының жұмыс істеуінің негізгі қағидаттарын зерттеу.
3. Жұмыскерлердің әртүрлі деңгейлерімен байланыс орнату, ЕҚжҚ талаптарын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру.
4. Құрылымдық бөлімшелер жұмыскерлерінің мінез-құлқына, олардың жұмыс берушінің ІНҚ талаптарының орындалуына бақылау жүргізу.
5. Жұмыс орындарында жұмыскерлердің ЕҚжҚ талаптарын сақтауы бойынша тексерулер жүргізуге пассивті қатысу.
6. Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын зерделеу.
Білім:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық талаптар.
2. Ішкі регламенттер, ережелер, рәсімдер.
3. Жабдықтардың жұмыс істеуі, технологиялық процестер және еңбек жағдайлары туралы негізгі техникалық білім.
4. Тәуекелдер, қауіптер тізілімдері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2-дағды: ЕҚжҚ бойынша құжаттаманы жүргізу
Машық:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнаманы зерделеу.
2. Технологияларды қолдану (ақпарат жинау үшін мәліметтер базасы, іздеу жүйелері және әлеуметтік желілер).
3. Дербес компьютерді қолдану және деректер базасымен, электрондық кестелермен және таныстырылым үшін бағдарламалық жасақтамасымен жұмыс жасау.
4. Нұсқаулық бағдарламаларын әзірлеу кезінде технологиялық процестер, өндірістік жабдықтар туралы білімді қолдану.
Білім:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық талаптар.
2. Ішкі регламенттер, ережелер, рәсімдер.
3. Технологиялар (ақпарат жинау үшін мәліметтер базасы, іздеу жүйелері және әлеуметтік желілер).
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Байланысқа бейімділік, жасампаздық, бейімделу, командада жұмыс істей білу және мерзімдерді, тәртіптілікті сақтау.

15. Карточка профессии: Специалист по обучению (лектор) по безопасности и охране труда
Код группы:
2375-0
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Специалист по обучению (лектор) по безопасности и охране труда
Другие возможные
наименования профессии:
Инженер по безопасности и охране труда
Инструктор по безопасности и охране труда
Тренер по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
6
Подуровень квалификации по ОРК:
6
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Уровень профессионального образования:
высшее (или послевузовское) образование по соответствующему направлению подготовки кадров /право/техническое – бакалавриат или специалитет; высшее образование (непрофильное) – бакалавриат и дополнительное профессиональное - программы профессиональной переподготовки по профилю деятельности
Требования к опыту работы:
Не менее 3-х лет в области безопасности и охраны труда или на опасном производственном объекте или учебном центре на производстве при наличии высшего или дополнительного (послевузовского) образования.
Другие возможные
наименования
профессии:
Инженер-инструктор по безопасности и охране труда
Специалист по обучение по БиОТ
Тренер-инструктор
Инструктор по безопасным методам работам
Связь с неформальным и информальным образованием:
Рекомендуется дополнительное профессиональное образование - программы повышения квалификации по профилю деятельности; национальный и/или международные сертификаты в области безопасности и охраны труда, управления профессиональными рисками и другим темам в данной области, в том числе на платформе skill.enbek.kz и/или международные сертификаты в области охраны труда.
Особые условия допуска к работе
Обучение по охране труда и прохождение проверки знания требований охраны труда не реже одного раза в три года.
Сертификат (удостоверение) тренера по программе подготовки тренеров
Основная цель деятельности:
Обучение, повышение квалификации и поддержание на оптимальном уровне компетентности работников в вопросах безопасности и охраны труда с целью снижения производственного травматизма в течение их трудовой деятельности.
Описание трудовых функций
Основные обобщенные трудовые функции:
1.Обучение, повышение квалификации работников и оценка их знаний.
2.Методическое обеспечение процесса обучения.
Трудовая функция 1.
Обучение, повышение квалификации работников и оценка их знаний
Навык 1: Планирование, подготовка к проведению обучения.
Умения:
1.Понимать и формулировать цель и задачи обучения под конкретные вопросы и потребности.
2.Разрабатывать и структурировать учебные программы и курсы по БиОТ, адаптированные к различным уровням слушателей.
3.Адаптировать материалы и подходы к обучению в зависимости от уровня знаний и потребностей слушателей.
4.Работать с платформами для онлайн обучения для создания и управления учебными курсами.
5.Создавать программы обучения по развитию общих и специальных компетенций по вопросам БиОТ и функционирования СУОТ для руководителей и специалистов.
6.Планировать включение в процесс обучения практические занятия, тренинги, мастер-классы и симуляции для лучшего усвоения знаний и навыков в области БиОТ.
7.Составлять расписание обучающих мероприятий, определять длительность и частоту занятий, учитывать временные ограничения и особенности организации.
8.Составлять учебные планы с учетом категорий обучаемых, их уровня подготовки и темы обучения.
9.Выбирать формы, методы и средства для учебных занятий в соответствии с целями курса, планировать и организовывать самостоятельную работу слушателей курсов.
10.Разрабатывать и подготавливать учебные материалы, включая презентации, учебные пособия, методические рекомендации и тесты для оценки знаний.
11.Работать с оборудованием и технологиями, используемыми для демонстрации учебных материалов и практических занятий (симуляторы, средства индивидуальной защиты).
12.Разрабатывать и проводить тестирования, экзамены и другие формы оценки знаний и навыков слушателей, анализировать результаты и предоставлять обратную связь.
13.Разрабатывать инновационные методы обучения и использование интерактивных технологий в процессе обучения.
14.Применять методики обучения взрослых (андрагогика), адаптации учебного материала для различных аудиторий.
Знания:
1.Знания трудового законодательства, НПА и стандартов в области БиОТ.
2.Методики и инструменты мотивации работников и повышения уровня их вовлеченности в обучение.
3.Методики для проверки знаний результатов освоения программы обучения по вопросам БиОТ.
4.Образовательные, информационные ресурсы, порядок и правила их использования в области БиОТ.
5.Современные образовательные технологии обучения, включая дистанционные образовательные технологии, электронное обучение.
6.Основные требования к разработке программ краткосрочного обучения, их содержанию, структуре.
7.Методики обучения взрослых (андрагогика), адаптации учебного материала для различных аудиторий.
8.ИТ-программы и решения для обеспечение для управления обучением и документированием.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Навык 2: Проведение и оценка результатов обучения, повышения квалификации.
Умения:
1.Владеть предметными знаниями в определенных областях.
2.Давать и разъяснять информацию.
3.Управлять учебным процессом, содействовать активности группы.
4.Содействовать обучаемым в оценке собственных профессиональных или личных качеств, умений, в осознании своих целей и ценностей, в планировании профессионального и личностного развития.
5.Демонстрировать связи результатов обучения с реалиями жизни, практическое применение приобретенного опыта.
6.Подготавливать и организовывать обеспечение учебного процесса, в том числе помещения для тренинга, оборудования, вспомогательных материалов и т.п.
7.Проводить обучение по программам развития общих и специальных компетенций по вопросам БиОТ и функционирования СУОТ с применением различных форм, видов и методов обучения.
8.Применять в практической деятельности знания педагогических концепций, теорий и методик преподавания взрослым.
9.Управлять поведением участников и их взаимодействием.
10.Быть хорошим слушателем, задавать вопросы, давать обратную связь и поддерживать мотивацию обучаемых.
11.Организовывать и разбирать задания.
12.Распределять время и ресурсы для эффективного проведения занятий, отслеживания прогресса обучаемых и оценки их достижений.
13.Контролировать и оценивать результаты освоения программ обучения.
14.Проводить оценку знаний учащихся, анализировать результаты и корректировать учебный процесс для достижения оптимальных результатов.
15.Сотрудничать с другими преподавателями и специалистами по БиОТ.
Знания:
1. Принципы и стили обучения.
2. Теория и практика взаимодействия в обучении взрослых.
3. Конгруэнтность и неконгруэнтность.
4. Правила интерпретации языка тела.
5. Правила эффективного слушания.
6. Методы работы с "проблемными" обучаемыми.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Методическое обеспечение процесса обучения
Навык 1: Подготовка и разработка учебно-методического обеспечения программ обучения.
Умения:
1.Работать с программным обеспечением и ИТ-решениями для создания образовательных материалов.
2.Использовать цифровые инструменты для проведения оценок и тестирования знаний.
3.Определять содержание учебного курса (модуля).
4.Отбирать методы, формы и средства обучения, адекватные целям курса (модуля).
5.Создавать и использовать мультимедийные материалы (видео, аудио, презентации) используемые в учебном процессе.
6.Разрабатывать инструменты для проверки и оценки результатов освоенного материала (тесты, ситуационные задачи).
7.Разрабатывать практические задания или ситуационные задачи по программе обучения.
8.Эффективное планировать и организовывать время для подготовки учебных материалов и проведения занятий.
9.Постоянно обучаться и саморазвиваться, следовать высоким стандартам профессиональной этики и обучения.
10.Уважать различия в мнениях и культурных особенностях слушателей, создавать включающую и поддерживающую обучающую среду.
11.Проводить вебинары и онлайн-конференции для удаленного обучения и консультаций по вопросам безопасности и охраны труда.
12.Использовать интерактивные инструменты и приложения для проверки знаний и обучения в игровой форме.
13.Анализировать данные обучения с помощью аналитических инструментов для оценки эффективности учебных программ и дальнейшего улучшения.
14.Использовать электронные библиотеки, базы данных, журналы и другие онлайн ресурсы для поиска актуальной информации и материалов по безопасности и охране труда.
15.Работать с базами данных и аналитическими инструментами для сбора, анализа и интерпретации данных обучения.
Знания:
1.Правила и принципы проектирования современных учебных программ.
2.Проектирование практических и интерактивных компонентов.
3.Основные принципы разработки тестов.
4.Методика современного педагогического дизайна, построенная на классических инструментах, нейрофизиологии и поведенческой науке.
5.Методологии инновационно-педагогической деятельности.
6.Современные цифровые платформы, программы для разработки презентаций.
7.Электронные библиотеки, базы данных, журналы и другие онлайн ресурсы для поиска актуальной информации и материалов по безопасности труда.
8.Основы цифровой грамотности, включая безопасность данных, конфиденциальность и защиту личной информации в онлайн-среде.
9.Базы данных и аналитические инструменты для сбора, анализа и интерпретации данных обучения.
Возможные признания
навыков:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Личная приверженность безопасности, креативный подход, коммуникабельность, желание выступать публично, ораторские качества, харизматичность, эмпатия, умение расположить к себе людей, чувство юмора, быстрая реакция, сообразительность, любовь к обучению и преподаванию, иметь настрой и желание на постоянное саморазвитие

15. Кәсіп карточкасы: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту жөніндегі маман (дәріскер)
Топ коды:
2375-0
Сабақтар кодының атау:
-
Кәсіп атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту жөніндегі маман (дәріскер)
Кәсіптердің басқа ықтимал атаулары:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаушы
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі жаттықтырушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
6
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
Кәсіптік білім беру деңгейі:
кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша жоғары (немесе жоғары оқу орнынан кейінгі) білім /құқық / техникалық-бакалавриат немесе спецалитет; жоғары білім (бейінді емес) – бакалавриат және қосымша кәсіптік - қызмет бейіні бойынша кәсіптік қайта даярлау бағдарламалары
Жұмыс тәжірибесіне талаптар
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында немесе қауіпті өндірістік объектіде немесе жоғары немесе қосымша (жоғары оқу орнынан кейінгі) білімі болған кезде өндірістегі оқу орталығында кемінде 3 жыл.
Басқа ықтимал кәсіптер атауы
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі инженер-нұсқаушы
ЕҚжҚ бойынша оқыту жөніндегі маман
Жаттықтырушы-нұсқаушы
Қауіпсіз жұмыс әдістері бойынша нұсқаушы
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
Қосымша кәсіптік білім беру ұсынылады - қызмет бейіні бойынша біліктілікті арттыру бағдарламалары еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, кәсіптік тәуекелдерді басқару және осы саладағы басқа да тақырыптарға, соның ішінде skill.enbek.kz платформада және / немесе еңбекті қорғау саласындағы халықаралық сертификаттар.
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Еңбекті қорғау бойынша оқыту және еңбекті қорғау талаптарын білуін тексеруден өту үш жылда кемінде бір рет.
* Жаттықтырушы ретінде оқуды растайтын сертификат (куәлік)
Қызметтің негізгі мақсаты:
Еңбек қызметі барысында өндірістік жарақаттануды азайту мақсатында жұмыскерлерді еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелерінде оқыту, біліктілігін арттыру және құзыреттілігінің оңтайлы деңгейінде ұстау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Негізгі жалпыланған еңбек функциялары:
1. Жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін арттыру және олардың білімін бағалау.
2. Оқу процесін әдістемелік қамтамасыз ету.
1-еңбек функциясы.
Жұмыскерлерді оқыту, біліктілігін арттыру және олардың білімін бағалау
1-дағды: Оқытуды өткізуді жоспарлау, дайындық.
Машық:
1. Нақты мәселелер мен қажеттіліктер үшін оқытудың мақсаты мен міндеттерін түсіну және тұжырымдау.
2. Тыңдаушылардың әртүрлі деңгейлеріне бейімделген оқу бағдарламалары мен ЕҚжҚ курстарын әзірлеу және құрылымдау.
3. Тыңдаушылардың білім деңгейі мен қажеттіліктеріне байланысты оқу материалдары мен тәсілдерін бейімдеу.
4. Оқу курстарын құру және басқару үшін онлайн оқыту платформаларымен жұмыс істеу.
5. Басшылар мен мамандар үшін ЕҚжҚ мәселелері бойынша жалпы және арнайы құзыреттерді дамыту және ЕҚжҚ БЖ жұмыс істеуі бойынша оқыту бағдарламаларын құру.
6. ЕҚжҚ саласындағы білім мен дағдыларды жақсы меңгеру үшін оқу процесіне практикалық сабақтарды, тренингтерді, шеберлік сыныптарын және модельдеулерді енгізуді жоспарлау.
7. Оқу іс-шараларының кестесін жасау, сабақтардың ұзақтығы мен жиілігін анықтау, уақыт шектеулері мен ұйымның ерекшеліктерін ескеру.
8. Білім алушылардың санаттарын, олардың дайындық деңгейін және оқу тақырыбын ескере отырып, оқу жоспарларын жасау.
9. Курстың мақсаттарына сәйкес оқу сабақтарының нысандарын, әдістері мен құралдарын таңдау, курс тыңдаушыларының өзіндік жұмысын жоспарлау және ұйымдастыру.
10. Презентацияларды, оқу құралдарын, әдістемелік ұсыныстарды және білімді бағалауға арналған тестілерді қоса алғанда, оқу материалдарын әзірлеу және дайындау.
11. Оқу материалдары мен практикалық сабақтарды көрсету үшін қолданылатын жабдықтар мен технологиялармен жұмыс істеу (тренажерлер, жеке қорғаныс құралдары).
12. Тестілеуді, емтихандарды және тыңдаушылардың білімі мен дағдыларын бағалаудың басқа түрлерін әзірлеу және жүргізу, нәтижелерді талдау және кері байланыс беру.
13. Оқытудың инновациялық әдістерін әзірлеу және оқу процесінде интерактивті технологияларды қолдану.
14. Ересектерді оқыту әдістерін қолдану (андрагогика), оқу материалын әртүрлі аудиторияларға бейімдеу.
Білім:
1. ЕҚжҚ саласындағы еңбек заңнамасын, НҚА және стандарттарды білу.
2. Жұмыскерлерді ынталандыру және олардың оқуға қатысу деңгейін арттыру әдістері мен құралдары.
3. ЕҚжҚ мәселелері бойынша оқыту бағдарламасын меңгеру нәтижелерінің білімін тексеруге арналған әдістемелер.
4. Білім беру, ақпараттық ресурстар, оларды ЕҚжҚ саласында пайдалану тәртібі мен ережелері.
5. Қашықтықтан білім беру технологияларын, электрондық оқытуды қоса алғанда, оқытудың заманауи білім беру технологиялары.
6. Қысқа мерзімді оқыту бағдарламаларын әзірлеуге, олардың мазмұнына, құрылымына қойылатын негізгі талаптар.
7. Ересектерді оқыту әдістері (андрагогика), оқу материалын әртүрлі аудиторияларға бейімдеу.
8. АТ-бағдарламалары мен шешімдері оқытуды және құжаттаманы басқаруды қамтамасыз ету.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды: Оқыту, біліктілікті арттыру нәтижелерін өткізу және бағалау.
Машық:
1. Белгілі бір салаларда пәндік білімге ие болу.
2. Ақпарат беру және түсіндіру.
3. Оқу процесін басқару, топтың белсенділігін арттыру.
4. Білім алушыларға өздерінің кәсіптік немесе жеке қасиеттерін, дағдыларын бағалауға, олардың мақсаттары мен құндылықтарын білуге, кәсіптік және жеке дамуды жоспарлауға көмектесу.
5. Оқу нәтижелерінің өмір шындығымен байланысын, алған тәжірибені практикалық қолдануды көрсету.
6. Оқу процесін, оның ішінде тренингке арналған үй-жайларды, жабдықтарды, қосалқы материалдарды және т.б. дайындау және қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
7. Оқытудың әртүрлі нысандарын, түрлері мен әдістерін қолдана отырып, ЕҚжҚ және ЕҚБЖ-нің жұмыс істеуі мәселелері бойынша жалпы және арнайы құзыреттерді дамыту бағдарламаларына оқыту жүргізу.
8. Практикалық қызметте ересектерді оқытудың педагогикалық тұжырымдамаларын, теориялары мен әдістерін білуді қолдану.
9. Қатысушылардың мінез-құлқын және олардың өзара әрекеттесуін басқару.
10. Жақсы тыңдаушы болу, сұрақтар қою, кері байланыс беру және студенттерді ынталандыру.
11. Тапсырмаларды ұйымдастыру және талдау.
12. Сабақтарды тиімді өткізу, білім алушылардың ілгерілеуін қадағалау және олардың жетістіктерін бағалау үшін уақыт пен ресурстарды бөлу.
13. Оқу бағдарламаларын меңгеру нәтижелерін бақылау және бағалау.
14. Оқушылардың білімін бағалау, нәтижелерді талдау және оңтайлы нәтижелерге қол жеткізу үшін оқу процесін түзету.
15. ЕҚжҚ бойынша басқа оқытушылармен және мамандармен ынтымақтасу.
Білім:
1. Оқыту қағидаттары мен стильдері.
2. Ересектерді оқытудағы өзара әрекеттесу теориясы мен практикасы.
3. Конгруэнттілік және конгруэнттілік емес.
4. Дене тілін түсіндіру қағидалары.
5. Тиімді тыңдау қағидалары.
6. "Проблемалық" оқушылармен жұмыс істеу әдістері.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Оқыту процесін әдістемелік қамтамасыз ету
1-дағды: Оқыту бағдарламаларын оқу-әдістемелік қамтамасыз етуді дайындау және әзірлеу.
Машық:
1. Білім беру материалдарын жасау үшін бағдарламалық жасақтамамен және IТ-шешімдерімен жұмыс жасау.
2. Білімді бағалау және тестілеу үшін цифрлық құралдарды қолдану.
3. Оқу курсының (модульдің) мазмұнын айқындау.
4. Курстың (модульдің) мақсаттарына сәйкес келетін оқыту әдістерін, нысандары мен құралдарын таңдау.
5. Оқу процесінде қолданылатын мультимедиялық материалдарды (бейне, аудио, таныстырлымдар) жасау және пайдалану.
6. Игерілген материалдың нәтижелерін тексеру және бағалау үшін құралдарды (тесттер, ситуациялық тапсырмалар) әзірлеу.
7. Оқу бағдарламасы бойынша практикалық тапсырмаларды немесе ситуациялық тапсырмаларды әзірлеу.
8. Оқу материалдарын дайындау және сабақтарды өткізу үшін уақытты тиімді жоспарлау және ұйымдастыру.
9. Үнемі білім алу және өзін-өзі дамыту, кәсіптік этика мен оқытудың жоғары стандарттарын ұстану.
10. Тыңдаушылардың пікірлері мен мәдени ерекшеліктеріндегі айырмашылықтарды құрметтеу, қосатын және қолдайтын білім беру ортасын құру.
11. Қашықтан оқыту және еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша кеңес беру үшін вебинарлар мен онлайн-конференциялар өткізу.
12. Білім мен оқуды ойын түрінде тексеру үшін интерактивті құралдар мен қосымшаларды қолдану.
13. Оқу бағдарламаларының тиімділігін бағалау және одан әрі жақсарту үшін аналитикалық құралдармен оқу деректерін талдау.
14. Электрондық кітапханаларды, дерекқорларды, журналдарды және басқа да онлайн ресурстарды еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша өзекті ақпарат пен материалдарды іздеу үшін пайдалану.
15. Оқу деректерін жинау, талдау және түсіндіру үшін мәліметтер базасымен және аналитикалық құралдармен жұмыс жасау.
Білім:
1. Заманауи оқу бағдарламаларын жобалау қағидалары мен қағидаттары.
2. Практикалық және интерактивті компоненттерді жобалау.
3. Тест әзірлеудің негізгі қағидаттары.
4. Классикалық құралдарға, нейрофизиологияға және мінез-құлық ғылымына негізделген педагогикалық дизайнның заманауи әдістемесі.
5. Инновациялық-педагогикалық қызметтің әдістемесі.
6. Заманауи цифрлық платформалар, презентацияларды әзірлеуге арналған бағдарламалар.
7. Еңбек қауіпсіздігі бойынша өзекті ақпарат пен материалдарды іздеуге арналған электрондық кітапханалар, мәліметтер базасы, журналдар және басқа да онлайн-ресурстар.
8. Цифрлық сауаттылық негіздері, соның ішінде деректер қауіпсіздігі, құпиялылық және онлайн ортадағы жеке ақпаратты қорғау.
9. Оқу деректерін жинауға, талдауға және түсіндіруге арналған мәліметтер базасы және аналитикалық құралдар.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қауіпсіздік жеке бейілділігі, креативті көзқарас, қарым-қатынас құра білу, көпшілік алдында сөйлеуге деген ұмтылыс, ораторлық қасиеттер, харизматикалық, эмпатия, өзіне адамдарды қарата алуды білу, әзіл-сқақты түсіне білу, жылдам реакция, тез тапқырлық, оқуға және оқытуға деген сүйіспеншілік, үнемі өзін-өзі дамытуға деген көзқарас пен тілек.

16. Карточка профессии: Техник по безопасности и охране труда
Код группы:
3129-1
Код наименования занятия:
Наименование профессии:
Техник по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ОРК:
4
Подуровень квалификации по ОРК:
4.2 техник по безопасности и охране труда I категории
4.1. техник по безопасности и охране труда II категории
4.0 техник по безопасности и охране труда
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых
квалификационных
характеристик:
4.2. техник по безопасности и охране труда I категории: послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет
4.1. техник по безопасности и охране труда II категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) и стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет
4.0. техник по безопасности и охране труда без категории: техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации) без предъявления требований к стажу работы
Уровень профессионального образования:
Техническое и профессиональное, послесреднее образование по соответствующей специальности (квалификации)
Требования к опыту работы:
4.2. техник по безопасности и охране труда I категории: стаж работы в должности техника II категории не менее 2 лет
4.1. техник по безопасности и охране труда II категории: стаж работы в должности техника без категории не менее 2 лет
4.0. техник по безопасности и охране труда без категории: без предъявления требований к стажу работы
Связь с неформальным и информальным
образованием:
Повышение квалификации, соответствующие общим и специальным вопросам профессиональной деятельности, национальные, в том числе на платформе skill.enbek.kz и/или международные сертификаты наличие сертификатов по международным программам повышения квалификации по узким направлениям БиОТ
Особые условия допуска к работе
При наличии у работодателя опасных производственных объектов, соответствующая подготовка и аттестация в области промышленной безопасности, обучение по безопасности и охране труда в соответствии с законодательными требованиями.
Техник по безопасности и охране труда без категории работает под профессиональным наблюдением.
Основная цель деятельности:
Внедрение и исполнение стратегии и плана действий для контроля критических рисков БиОТ на рабочих местах.
Описание трудовых функций
Обязательные трудовые функции:
1. Осуществление мониторинга за соблюдением законодательных требований по безопасности и охране труда РК в организации и на производстве.
2.Осуществление организационно-технического обеспечения производственного контроля безопасности и охраны труда на производстве.
Трудовая функция 1: Осуществление мониторинга за соблюдением законодательных требований по безопасности и охране труда РК
Навык 1: Техническое сопровождение проведения мониторинга, анализа и актуализации обеспечения соблюдения законодательных требований.
Умения:
1.Знать и понимать законодательные акты и нормативные требования в области БиОТ.
2.Применять законодательные требования по БиОТ, межгосударственных, национальных и международных стандарты в области БиОТ с целью обеспечения выполнения отдельных внутренних документов по процессам в рамках функционирования СУОТ.
3.Формировать и вести перечень НПА в области БиОТ и актуализировать его по мере внесения изменений в законодательные акты РК.
4.Выполнить сбор материала для разработки программ, инструкций и иной технической документации, внутренних документов по процессам в рамках функционирования СУОТ.
5.Выполнять работы по оформлению плановой и отчетной документации, внесение необходимых изменений и исправлений в техническую документацию в соответствии с решениями, принятыми при рассмотрении и обсуждении выполняемой работы.
6.Изучать лучшие практики построения СУОТ.
7.Технически сопровождать проверки (аудиты) функционирования СУОТ, фиксировать выявленные недостатки с учетом отраслевой специфики и особенностей деятельности работодателя.
8.Систематизировать, обрабатывать и подготавливать данные для составления отчетов о работе.
9.Пользоваться цифровыми платформами и справочно-информационными системами по безопасности и охране труда.
10.Владеть основами технологических процессов производств объекта, принципами работы машин, устройств и оборудования с учетом специфики производственной деятельности работодателя.
11.Проводить технические осмотры, инспекции и оценку рабочих условий, а также разрабатывать рекомендации по улучшению условий труда.
12.Общаться с заинтересованными сторонами по вопросам БиОТ.
13.Принимать участие в проектах по внедрению мер по улучшению условий труда и обеспечению безопасности в организации.
14.Участвовать в проведении внутренних аудитов СУОТ.
15.Учиться использовать специализированное программное обеспечение для анализа и контроля достоверности данных по БиОТ.
Знания
1.Требования трудового законодательства и законодательства в области БиОТ, в том числе о техническом регулировании, о промышленной, пожарной, транспортной, радиационной, конструкционной, химической, биологической безопасности, о санитарно-эпидемиологическом благополучии населения РК.
2.Фактические и теоретические знания в широком контексте в области трудовой деятельности.
3.Положения и рекомендации международных, межгосударственных и национальных стандартов по СУОТ.
4.Организационные структуры предприятия и сфер ответственности функциональных служб и структурных подразделений.
5.Социальная защита пострадавших на производстве.
6.Специализированное программное обеспечение для управления данными о БиОТ.
Возможность признания
навыка:
рекомендуется
Навык 2: Формирование данных для проведения анализа обеспечения соблюдения законодательных требований по результатам проведенного мониторинга.
Умения:
1.Систематизировать, обрабатывать и подготавливать результаты мониторинга за соблюдением законодательных требований по БиОТ РК.
2.Взаимодействовать с линейными руководителями первого уровня, работниками, представителями профсоюзов или представителями работников и другими заинтересованными сторонами.
3.Проводить мониторинг и участвовать в контроле за сохранностью и полнотой организационно-технологической и исполнительной документации службы БиОТ.
4.Выполнять работу по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности.
5.Участвовать в осуществлении мониторинга состояния условий труда, производственной санитарии на рабочих местах, разработку и реализацию превентивных и реагирующих мер.
6.Сопровождать комиссии при проведении проверок, аудитов
7.Владеть инструментами и технологиями, необходимыми для сбора, обработки и анализа данных.
Знания:
1.Законодательные требования в области БиОТ.
2.Статистические методы и инструменты анализа данных для выявления тенденций и паттернов рисков БиОТ.
3.Методики расчета показателей эффективности работы системы управления БиОТ и ПР в организации.
4.Цифровые платформы сбора обязательной отчетной и статистической информации.
5.Прикладные компьютерные программы для создания текстовых документов, электронных таблиц, порядок работы с ними.
Возможность признания
навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Осуществление организационно-технического обеспечения производственного контроля безопасности и охраны труда на производстве.
Навык 1: Формирование и подготовка материалов для разработки проектов организационно-технологической и исполнительской документации службы по безопасности и охране труда.
Умения:
1.Выполнять сбор данных проверок, нарушений и составлять отчеты.
2.Выполнять работы по сбору, обработке и накоплению исходных материалов, данных статистической отчетности.
3.Принимать участие в проведении ОПР на рабочих местах с использованием специализированных методик и инструментов под присмотром наставника.
4.Владеть основами технологических процессов производств объекта, принципами работы машин, устройств и оборудования с учетом специфики деятельности работодателя.
5.Владеть методикой контроля функционирования систем обеспечения пожарной безопасности объекта.
6.Владеть методикой контроля за соблюдением правил промышленной безопасности для опасных производственных объектов.
7.Проводить работы по исключению производственных источников зажигания.
8.Осуществление контроля за безопасной эксплуатацией зданий, машин и оборудования.
Знания:
1.Базовые знания по БиОТ, социальным гарантиям, природы вредных и опасных факторов производственной среды и источников их возникновения.
2.Лучшие практики СУОТ.
3.Правила составления отчҰтов и служебных записок.
4.Методы и инструменты коммуникаций и мотивации в области БиОТ.
5.Правила контроля состояние электробезопасности на производстве.
Возможность признания
навыка:
Не рекомендуется
Навык 2: Организационно-техническое обеспечение производственного контроля по безопасности и охраны труда.
Умения:
1.Участвовать во внедрении и ознакомлении работников с политикой БиОТ.
2.Принимать участие в установлении процедур и инструкций по БиОТ.
3.Проводить инструктажи сотрудников по правилам и мерам безопасности.
4.Участвовать в обеспечении рабочих мест средствами индивидуальной защиты.
5.Следить за установлением и обслуживанием систем пожаротушения и противопожарной защиты.
6.Использовать современное оборудование и технологии для обеспечения безопасности труда.
7.Наблюдать за проведением технического обслуживания оборудования с целью предотвращения аварий и неисправностей.
8.Участвовать в проведении анализа опасностей и профессиональных рисков на рабочих местах.
9.Участвовать в оценке условий труда и проведении профилактических мероприятий.
10.Пользоваться информационными системами для учета и анализа данных по БиОТ.
Знания:
1.Базовые знания по БиОТ, социальным гарантиям, природы вредных и опасных факторов производственной среды и источников их возникновения, требования в области пожарной и промышленной безопасности, электробезопасности.
2.Инструкции и процедуры СУОТ.
3.Перечень СИЗ и их характеристики и правила применения.
Возможные признания навыков:
рекомендуется
Требования к личностным компетенциям
Личная приверженность безопасности; адаптивность и гибкость;
аналитические способности; инициативность; исполнительность и надежность; креативный подход; коммуникабельность; построение отношений; принятие решений; самостоятельность; стрессоустойчивость; системность; убеждение; умение работать в команде; профессиональная честность

16. Кәсіп карточкасы: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
Топ коды:
3129-1
Сабақтар кодының атау:
Кәсіп атауы:
Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік кіші деңгейі:
4.2 еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
4.1. II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
4.0 еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник
БТБА, КС және басқа да үлгілік біліктілік
сипаттамалар бойынша біліктілік деңгейі:
4.2. I санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша орта білімнен кейінгі білім және II санатты техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.1. II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі және санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.0. санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Кәсіптік білім беру деңгейі:
Тиісті мамандық (біліктілік) бойынша техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
4.2. I санаттағы еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: II санаттағы техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.1. II санатты еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: санаты жоқ техник лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде 2 жыл
4.0. санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник: жұмыс өтіліне талаптар қойылмайды
Бейресми және информалды
білім берумен байланыс:
кәсіптік қызметтің жалпы және арнайы мәселелеріне сәйкес келетін біліктілікті арттыру, ұлттық, оның ішінде skill.enbek.kz платформасында және/немесе халықаралық сертификаттар ЕҚжҚ тар бағыттары бойынша біліктілікті арттырудың халықаралық бағдарламалары бойынша сертификаттардың болуы
Жұмысқа рұқсат етудің ерекше шарттары
Жұмыс берушіде қауіпті өндірістік объектілер болған кезде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында тиісті дайындық және аттестаттау, заңнамалық талаптарға сәйкес еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша оқыту.
Санаты жоқ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі техник кәсіптік бақылаумен жұмыс істейді.
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жұмыс орындарында ЕҚжҚ сыни тәуекелдерді бақылау үшін стратегия мен іс-қимыл жоспарын енгізу және орындау.
Еңбек функцияларының сипаттамасы
Міндетті еңбек функциялары:
1. Ұйымда және өндірісте ҚР еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық талаптардың сақталуына мониторингті жүзеге асыру.
2. Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды өндірістік бақылауды ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
1-еңбек функциясы: ҚР еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі заңнамалық талаптардың сақталуына мониторингті жүзеге асыру
1-дағды: Заңнамалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етуді мониторингтеуді, талдауды және өзектендіруді жүргізуді техникалық сүйемелдеу.
Машық:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық актілер мен нормативтік талаптарды білу және түсіну.
2. ЕҚБЖ жұмыс істеуі шеңберінде процестер бойынша жекелеген ішкі құжаттардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ЕҚжҚ, мемлекетаралық, ұлттық және халықаралық стандарттар бойынша заңнамалық талаптарды қолдану.
3. ЕҚжҚ саласындағы НҚА тізбесін қалыптастыру және жүргізу және ҚР заңнамалық актілеріне өзгерістер енгізілуіне қарай оны өзектендіру.
4. ЕҚБЖ жұмыс істеуі шеңберінде процестер бойынша бағдарламаларды, нұсқаулықтарды және өзге де техникалық құжаттамаларды, ішкі құжаттарды әзірлеу үшін материал жинауды орындау.
5. Орындалатын жұмысты қарау және талқылау кезінде қабылданған шешімдерге сәйкес жоспарлы және есепті құжаттаманы ресімдеу, техникалық құжаттамаға қажетті өзгерістер мен түзетулер енгізу бойынша жұмыстарды орындау.
6. ЕҚБЖ құрудың ең жақсы тәжірибелерін үйрену.
7. ЕҚБЖ жұмысының тексерулерін (аудиттерін) техникалық сүйемелдеу, жұмыс беруші қызметінің салалық спецификасы мен ерекшеліктерін ескере отырып, анықталған кемшіліктерді белгілеу.
8. Жұмыс туралы есеп беру үшін деректерді жүйелеу, өңдеу және дайындау.
9. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі цифрлық платформалар мен анықтамалық-ақпараттық жүйелерді пайдалану.
10. Жұмыс берушінің өндірістік қызметінің ерекшелігін ескере отырып, объект өндірісінің технологиялық процестерінің негіздерін, машиналардың, құрылғылар мен жабдықтардың жұмыс принциптерін меңгеру.
11. Техникалық тексерулер, инспекциялар және жұмыс жағдайларын бағалау, сондай-ақ еңбек жағдайларын жақсарту бойынша ұсыныстар әзірлеу.
12. ЕҚжҚ мәселелері бойынша мүдделі тараптармен байланысу.
13. Ұйымдағы еңбек жағдайларын жақсарту және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шараларды енгізу жөніндегі жобаларға қатысу.
14. ЕҚжҚ БЖ ішкі аудиттерін жүргізуге қатысу.
15. ЕҚжҚ бойынша деректердің дұрыстығын талдау және бақылау үшін мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалануды үйрену.
Білім
1. Еңбек заңнамасының және ЕҚжҚ саласындағы, оның ішінде техникалық реттеу, өнеркәсіптік, өрт, көлік, радиациялық, конструкциялық, химиялық, биологиялық қауіпсіздік, ҚР халқының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы туралы заңнаманың талаптары.
2. Еңбек қызметі саласындағы кең мәнмәтіндегі нақты және теориялық білім.
3.ЕҚБЖ бойынша халықаралық, мемлекетаралық және ұлттық стандарттардың ережелері мен ұсынымдары.
4. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымдары және функционалдық қызметтер мен құрылымдық бөлімшелердің жауапкершілік салалары.
5. Өндірісте зардап шеккендерді әлеуметтік қорғау.
6.ЕҚжҚ туралы деректерді басқаруға арналған мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
2-дағды: Жүргізілген мониторинг нәтижелері бойынша заңнамалық талаптардың сақталуын қамтамасыз етуге талдау жүргізу үшін деректерді қалыптастыру.
Машық:
1. ҚР ЕҚжҚ бойынша заңнамалық талаптардың сақталуына мониторинг нәтижелерін жүйелеу, өңдеу және дайындау.
2. Бірінші деңгейдегі желілік басшылармен, жұмыскерлермен, кәсіподақ өкілдерімен немесе жұмыскерлердің өкілдерімен және басқа да мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу.
3. ЕҚжҚ қызметінің ұйымдастыру-технологиялық және атқарушылық құжаттамасының сақталуына және толықтығына мониторинг жүргізу және бақылауға қатысу.
4. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін жинау, өңдеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау.
5. Еңбек жағдайларының жай-күйіне, жұмыс орындарындағы өндірістік санитарияға мониторингті жүзеге асыруға, алдын алу және ден қою шараларын әзірлеуге және іске асыруға қатысу.
6. Тексеру, аудит жүргізу кезінде комиссияларды сүйемелдеу.
7. Деректерді жинау, өңдеу және талдау үшін қажетті құралдар мен технологияларды меңгеру.
Білім:
1. ЕҚжҚ саласындағы заңнамалық талаптар.
2. ЕҚжҚ тәуекелдерінің үрдістері мен үлгілерін анықтау үшін статистикалық әдістер мен деректерді талдау құралдары.
3. Ұйымдағы ЕҚжҚ және КТ басқару жүйесінің жұмыс тиімділігінің көрсеткіштерін есептеу әдістемесі.
4. Міндетті есепті және статистикалық ақпаратты жинаудың цифрлық платформалары.
5. Мәтіндік құжаттарды, электрондық кестелерді құруға арналған қолданбалы компьютерлік бағдарламалар, олармен жұмыс істеу тәртібі.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Өндірістегі еңбек қауіпсіздігі мен еңбекті қорғауды өндірістік бақылауды ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыру.
1-дағды: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі қызметтің ұйымдастыру-технологиялық және атқарушылық құжаттамасының жобаларын әзірлеу үшін материалдарды қалыптастыру және дайындау.
Машық:
1. Тексеру деректерін, бұзушылықтарды жинауды және есептер шығаруды орындау.
2. Бастапқы материалдарды, статистикалық есептілік деректерін жинау, өңдеу және жинақтау бойынша жұмыстарды орындау.
3. Тәлімгердің қадағалауымен мамандандырылған әдістемелер мен құралдарды пайдалана отырып, жұмыс орындарында КТБағ жүргізуге қатысу.
4. Жұмыс беруші қызметінің ерекшелігін ескере отырып, объект өндірісінің технологиялық процестерінің негіздерін, машиналардың, құрылғылар мен жабдықтардың жұмыс қағидаттарын меңгеру.
5. Объектінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйелерінің жұмыс істеуін бақылау әдістемесін меңгеру.
6. Қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау әдістемесін меңгеру.
7. Өндірістік тұтану көздерін жою бойынша жұмыстар жүргізу.
8. Ғимараттардың, машиналар мен жабдықтардың қауіпсіз пайдаланылуын бақылауды жүзеге асыру.
Білім:
1. ЕҚжҚ, әлеуметтік кепілдіктер бойынша, өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларының табиғаты және олардың пайда болу көздері туралы базалық білім.
2. ЕҚБЖ үздік практикалары.
3. Есептер мен қызметтік жазбаларды жасау қағидалары.
4. ЕҚжҚ саласындағы коммуникация және мотивация әдістері мен құралдары.
5. Өндірістегі электр қауіпсіздігінің жай-күйін бақылау қағидалары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды: Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау бойынша өндірістік бақылауды ұйымдастыру-техникалық қамтамасыз ету.
Машық:
1. Жұмыскерлерді ЕҚжҚ саясатымен енгізуге және таныстыруға қатысу.
2. ЕҚжҚ бойынша рәсімдер мен нұсқаулықтарды белгілеуге қатысу.
3. Қауіпсіздік қағидалары мен шаралары бойынша жұмыскерлерге нұсқаулар беру.
4. Жұмыс орындарын жеке қорғаныс құралдарымен қамтамасыз етуге қатысу.
5. Өрт сөндіру және өрттен қорғау жүйелерін орнату мен қызмет көрсетуді қадағалау.
6. Еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін заманауи жабдықтар мен технологияларды пайдалану.
7. Авариялар мен ақауларды болдырмау мақсатында жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді жүргізуді қадағалау.
8. Жұмыс орындарында қауіптер мен кәсіптік тәуекелдерге талдау жүргізуге қатысу.
9. Еңбек жағдайларын бағалауға және профилактикалық іс-шараларды өткізуге қатысу.
10. ЕҚжҚ бойынша деректерді есепке алу және талдау үшін ақпараттық жүйелерді пайдалану.
Білім:
1. ЕҚжҚ, әлеуметтік кепілдіктер бойынша, өндірістік ортаның зиянды және қауіпті факторларының табиғаты және олардың пайда болу көздері, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік, электр қауіпсіздігі саласындағы талаптар бойынша базалық білім.
2. ЕҚБЖ нұсқаулары мен рәсімдері.
3. ЖҚҚ тізбесі және олардың сипаттамалары мен қолдану қағидалары.
Дағдыларды тану мүмкіндігі:
ұсынылады
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар
Қауіпсіздікке жеке бейілділігі; бейімделу және икемділік; аналитикалық қабілеттер; бастамашылық; орындаушылық және сенімділік; креативті көзқарас; байланысқа бейімділік; қарым-қатынас құру; шешім қабылдау; дербестік; стресске төзімділік; жүйелілік; сендіру; командада жұмыс істей білу; кәсіптік адалдық

Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
17. Наименование государственного органа: Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Исполнитель: Газизов А.Г., a.gazizov@enbek.gov.kz, 74-35-27.
18. Организации (предприятия) участвующие в разработке: Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский научно-исследовательский институт по охране труда Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан".
Исполнитель: Рахимова Г.М., +77017705855.
19. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: от 19 декабря 2024 года.
20. Национальный орган по профессиональным квалификациям: заключение от 11 декабря 2024 года.
21. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": экспертное заключение от 11 ноября 2024 года № 14551/30.
22. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 год.
23. Дата ориентировочной актуализации: 4 квартал 2027 года.

4-тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
17. Мемлекеттік органның атауы: Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі.
Орындаушы: Газизов А.Г., a.gazizov@enbek.gov.kz, 74-35-27.
18. Әзірлеуге қатысқан ұйымдар (кәсіпорындар): "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбекті қорғау жөніндегі республикалық ғылыми-зерттеу институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Орындаушы: Рахимова Г.М., +77017705855.
19. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: 2024 жылғы 19 желтоқсандағы.
20. Кәсіптік біліктілік бойынша ұлттық орган: 2024 жылғы 11 желтоқсандағы сараптамалық қорытынды.
21. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2024 жылғы 11 қарашадағы № 14551/30 сараптамалық қорытынды.
22. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: 1-нұсқа, 2024 жыл.
23. Болжамды жаңарту күні: 2027 жылғы 4-тоқсан.