Об утверждении профессионального стандарта в сфере геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 14 ноября 2024 года № 394
В соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях" и Правилами разработки и (или) обновления профессиональных стандартов, утвержденными приказом министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2023 года № 377 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33401), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить профессиональный стандарт "Геологическая съемка, поиски и разведка месторождений полезных ископаемых (Геолог)" согласно приложению к настоящему приказу Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
2. Комитету геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Профессиональный стандарт: "Геологическая съемка, поиски и разведка месторождений полезных ископаемых (Геолог)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Профессиональный стандарт "Геологическая съемка, поиски и разведка месторождений полезных ископаемых (Геолог)" (далее - профессиональный стандарт) в сфере геологической отрасли устанавливает требования к уровню квалификации и компетентности, а также расширению широкого круга задач в области геологии.
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:

Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің геология саласындағы кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2024 жылғы 14 қарашадағы № 394 бұйрығы.
"Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 7 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген, (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33401 болып тіркелген) Кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту қағидаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің осы бұйрығына қосымшаға сәйкес "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (Геолог)" кәсіптік стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Қ. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Бұйрыққа қосымша
Кәсіптік стандарт: "Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (Геолог)"
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолдану аясы: "Геологиялық түсірілім, пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу және барлау (Геолог)" кәсіби стандарты (бұдан әрі – кәсіби стандарт) геологиялық саласында біліктілік пен құзыреттілік деңгейіне, сондай-ақ геология саласындағы міндеттердің кең ауқымын кеңейтуге қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:

1) Алгоритм – набор инструкций, описывающих порядок действий исполнителя для достижения некоторого результата. В старой трактовке вместо слова "порядок" использовалось слово "последовательность";
2) Бурение – процесс сооружения горной выработки (шпура, буровой скважины, реже шурфа, шахтного ствола) преимущественно круглого сечения в земной коре для изучения геологического строения, поисков, разведки, добычи полезных ископаемых, инженерно-геологических изысканий и др. Известно много видов бурения: колонковое, бескерновое, ударное, шарошечное, шнековое, вибробурение, термическое и др.
3) Буровая установка – комплекс оборудования, предназначенный главным образом для строительства скважин. Различают стационарные, передвижные, самоходные и переносные буровые установки;
4) Разграфка – система деления поверхности Земли меридианами и параллелями. Каждый лист ограничен рамкой;
5) Геодезия – наука о методах определения фигуры и размеров Земли, изображения земной поверхности на планах и картах;
6) Геологическая картография – ветвь картографической науки, разрабатывающая методы составления карт различного геологического содержания - собственно геологические карты, карты четвертичных отложений, геоморфологических, гидрогеологических, геофизических, геохимических, литолого-петрографических, литолого-фациальных, палеогеографических, тектонических, полезных ископаемых, металлогенических и др;
7) Геологический фонд – геологический фонд АО "Национальная геологическая служба" и фонды межрегиональных департаментов в совокупности образуют систему геологического фонда Республики Казахстан. Служба геологических фондов является структурным подразделением АО "Национальная геологическая служба". Служба на постоянной основе осуществляет сбор, хранение, предоставление в пользование геологической информации, ведет государственную регистрацию работ по изучению недр, государственный учет геологической, геофизической и гидрогеологической изученности недр, регистрирует пообъектные планы Комитета геологии. Основным направлением деятельности Службы является сбор и хранение геологической информации;
8) Геология – наука о строении Земли, ее происхождении и развитии, основанная на изучении г. п. и земной коры в целом всеми доступными методами с привлечением данных астрономии, астрофизики, физики, химии, биологии и др. наук. Геологию долгое время смешивалась с другими отраслями знаний. Современная геология делится на ряд взаимосвязанных отраслей, используемых при описании и исследовании Земли; динамическую геологию, историческую геологию, геотектонику, петрологию, литологию, минералогию, кристаллографию, геологию полезных ископаемых, гидрогеологию, региональную геологию и другие. Каждая из названных отраслей геологии может быть подразделена на самостоятельные дисциплины. Преобладающая часть конкретных вопросов, решаемых в настоящее время геологией, относится к поверхностным частям планеты, ограниченным глубинами 10-15 км. Термин геология применяется также для обозначения геологического строения какой-либо страны или определенного крупного участка земной поверхности;

1) Алгоритм – белгілі бір нәтижеге жету үшін орындаушының іс-қимыл тәртібін сипаттайтын нұсқаулар жиынтығы. Ескі интерпретацияда "тәртіп" сөзінің орнына "реттілік" сөзі қолданылған;
2) Бұрғылау – геологиялық құрылымды зерттеу, іздестіру, барлау, пайдалы қазбаларды өндіру, инженерлік-геологиялық ізденістер және т. б. үшін жер қыртысында тау-кен қазбасының (шпур, бұрғылау ұңғымасын, сирек шурфты, шахта оқпанын) негізінен дөңгелек қиманы салу процесі. Бұрғылаудың көптеген түрлері белгілі: бағаналы, керндік емес, соққы, шарошек, шнек, діріл бұрғылау, термиялық және т.б.
3) Бұрғылау қондырғысы – негізінен ұңғымаларды салуға арналған жабдықтар кешені. Бұрғылау қондырғыларының стационарлық, жылжымалы, өздігінен жүретін және тасымалданатын түрлері болады;
4) Бөліп сызықтау – жердің фигурасы мен өлшемін анықтау әдістері, жоспарлар мен карталардағы жер бетін бейнелеу туралы ғылым;
5) Геодезия – жердің фигурасы мен өлшемін, сондай-ақ жер бетін жоспарлар мен карталарда бейнелеу әдістерін анықтау туралы ғылым;
6) Геологиялық картография – әртүрлі геологиялық мазмұндағы карталарды жасау әдістерін әзірлейтін картография ғылымының саласы-нақты геологиялық карталар, төрттік шөгінділердің карталары, геоморфологиялық, гидрогеологиялық, геофизикалық, геохимиялық, литологиялық-петрографиялық, литологиялық-фациалдық, палеогеографиялық, тектоникалық, пайдалы қазбалар, металлогендік және т. б жасау әдістерін әзірлейтін картография ғылымының саласы;
7) Геологиялық қор – "Ұлттық геологиялық қызмет" АҚ геологиялық қоры аймақаралық департаменттердың қорлары жиынтығында Қазақстан Республикасының геологиялық қорының жүйесін құрайды. Геологиялық қорлар қызметі - "Ұлттық геологиялық қызмет" АҚ құрылымдық бөлімшесі болып табылады. Қызмет тұрақты негізде геологиялық ақпаратты жинауды, сақтауды, пайдалануға беруді жүзеге асырады, жер қойнауын зерттеу жөніндегі жұмыстарды мемлекеттік тіркеуді, жер қойнауын геологиялық, геофизикалық және гидрогеологиялық зерделеуді мемлекеттік есепке алуды жүргізеді, Геология комитетінің Объектілік жоспарларын тіркейді. Қызметтің негізгі бағыты – геологиялық ақпаратты жинау және сақтау;
8) Геология – астрономия, астрофизика, физика, химия, биология және басқа ғылымдардың деректерін тарта отырып Жердің құрылымы, оның пайда болуы мен дамуы туралы жер қыртысын тұтастай алғанда барлық қол жетімді әдістермен зерттеуге негізделген ғылым. Геология ұзақ уақыт бойы білімнің басқа салаларымен араласып келді. Қазіргі геология жерді сипаттау мен зерттеуде қолданылатын бірқатар өзара байланысты салаларға бөлінеді; динамикалық геология, тарихи геология, геотектоника, петрология, литология, минералогия, кристаллография, пайдалы қазбалар геологиясы, гидрогеология, аймақтық геология және басқалар. Геологияның аталған салаларының әрқайсысы дербес пәнге бөлінуі мүмкін. Қазіргі уақытта геология шешетін нақты мәселелердің басым бөлігі - 10-15 км тереңдікпен шектелген планетаның беткі бөлігі. Геология термині кез-келген елдің геологиялық құрылымына немесе жер бетінің белгілі бір үлкен бөлігіне қатысты қолданылады;

9) Геологоразведочные работы – комплекс различных специальных геологических и других работ, производимых с целью поиска, обнаружения и подготовки к промышленному освоению месторождений полезных ископаемых. Геологоразведочные работы включают изучение закономерностей размещения, условий образования, особенностей строения, вещественного состава месторождений полезных ископаемых с целью их прогнозирования, поисков, установления условий залегания, предварительной и детальной разведки, геолого-экономической оценки и подготовки к промышленному освоению;
10) Геофизика – наука, изучающая физические явления и процессы, которые протекают в оболочках Земли и в ее ядре. Учитывая специфические особенности геосфер в отношении их структуры, состава, физических свойств и развития, в геофизике выделяют физику атмосферы, физику моря и физику твердой Земли. Геофизика геологического назначения (разведочная геофизика) имеет своим основным объектом самую верхнюю часть твердой Земли и смыкается с геологическими дисциплинами в изучении земной коры, поисках и разведке полезных ископаемых, решении задач инженерной геологии и гидрогеологии;
11) Геохимия – наука о распределении (концентрации и рассеянии) и процессах миграции хим. элементов в земной коре и насколько возможно в Земле в целом. Цель геохимия, используя достижения всего естествознания, вскрыть основные закономерности, управляющие этими явлениями. Геохимия широко использует сведения, полученные другими геологическими науками и прежде всего собственно геологией, минералогией, учением о полезных ископаемых и др. Современная геохимия представляет собой комплекс дисциплин, в том числе геохимия изотопов, биогеохимию, региональную геохимию, геохимические методы поисков месторождений полезных ископаемых;
12) Геологические поиски – комплекс геологических, геофизических и геохимических работ для выявления и перспективной оценки месторождений полезных ископаемых;
13) Разрез – 1) разрез, в геологии - графическое изображение геологического строения участка земной коры на плоскости. 2) Разрез, в горном деле - совокупность открытых горных выработок, образованных при разработке угольного или россыпного месторождения;
14) Керн – в геологии это цилиндрическая колонна горных пород, полученная в результате столбчатого бурения. Служит для геологического изучения и испытаний;
15) Кондиции полезных ископаемых – совокупность требований к качеству и горно-геологическим условиям разработки месторождения полезного ископаемого; обеспечивают оконтуривание месторождения и разделение его запасов на балансовые и забалансовые;

9) Геологиялық барлау жұмыстары – пайдалы қазбалар кен орындарын іздеу, табу және өнеркәсіптік игеруге дайындау мақсатында жүргізілетін әртүрлі арнайы геологиялық және басқа да жұмыстар кешені. Геологиялық барлау жұмыстары пайдалы қазбалар кен орындарының орналасу заңдылықтарын, қалыптасу жағдайларын, құрылымының ерекшеліктерін, заттай құрамын оларды болжау, іздестіру, жату жағдайларын белгілеу, алдын ала және егжей-тегжейлі барлау, геологиялық-экономикалық бағалау және өнеркәсіптік игеруге дайындық мақсатында зерделеуді қамтиды;
10) Геофизика – жердің қабығында және оның ядросында болатын физикалық құбылыстар мен процестерді зерттейтін ғылым. Геосфералардың құрылымына, құрамына, физикалық қасиеттері мен дамуына қатысты айрықша ерекшеліктерін ескере отырып, геофизикада физиканы атмосфера физикасы, теңіз физикасы және қатты жер физикасы деп бөледі. Геологиялық мақсаттағы геофизика (барлау геофизикасы) өзінің негізгі объектісі ретінде қатты Жердің ең жоғарғы бөлігін қарастырады және жер қыртысын зерттеуде, пайдалы қазбаларды іздеу мен барлауда, инженерлік геология мен гидрогеология мәселелерін шешуде геологиялық пәндермен байланысады;
11) Геохимия – химиялық элементтердің таралуы (концентрациясы және шашырауы) және жер қыртысында, мүмкін болғанша тұтастай жерде көшу процестері туралы ғылым. Мақсаты – геохимия, барлық жаратылыстану ғылымдарының жетістіктерін қолдана отырып, осы құбылыстарды басқаратын негізгі заңдылықтарды ашу. Геохимия басқа геологиялық ғылымдар, ең алдымен геология, минералогия, пайдалы қазбалар туралы ілімдер және т. б. алған ақпаратты кеңінен қолданады. Қазіргі геохимия – бұл изотоптардың геохимиясы, биогеохимия, аймақтық геохимия, пайдалы қазбалар кен орындарын іздеудің геохимиялық әдістері сияқты пәндер кешені;
12) Геологиялық ізденістер – қазбалар кен орындарын анықтау және перспективті бағалау үшін геологиялық, геофизикалық және геохимиялық жұмыстар кешені;
13) Кесу – 1) кесу, геологияда-жазықтықтағы жер қыртысы учаскесінің геологиялық құрылымының графикалық бейнесі. 2) тілік, тау-кен ісінде-көмір немесе шөгінді кен орнын игеру кезінде пайда болған ашық тау-кен қазбаларының жиынтығы;
14) Негізгі – геологияда-бағаналы бұрғылау нәтижесінде алынған тау жыныстарының цилиндрлік бағанасы. Геологиялық зерттеуге және сынауға қызмет етеді;
15) Пайдалы қазбалардың кондициясы – пайдалы қазбалар кен орнын игерудің сапасы мен тау-кен-геологиялық жағдайларына қойылатын талаптардың жиынтығы; кен орнын контурлауды және оның қорларын баланстық және баланстан тыс қорларға бөлуді қамтамасыз етеді;

16) Полезные ископаемые – минеральные образования земной коры, химический состав и физические свойства которых позволяют эффективно использовать их в сфере материального производства. Делятся на твердые (угли, руды, нерудные полезные ископаемые), жидкие (нефть, минеральные воды) и газообразные (природные горючие и инертные газы);
17) Разведка месторождений полезных ископаемых – совокупность работ для выявления и геолого-экономической оценки запасов минерального сырья в недрах. Состоит из трех главных стадий: предварительной, детальной и эксплуатационной;
18) Месторождение полезных ископаемых – скопление минерального вещества в недрах или на поверхности Земли, по количеству, качеству и условиям залегания пригодного для промышленного использования;
19) Стратиграфия – (от лат. stratum - слой и "графия") - раздел геологии, изучающий последовательность формирования горных пород и их первичные пространственные взаимоотношения. Во 2-й пол. 19 в. выделены основные геологические системы и намечена их последовательность. Применение в стратиграфии различных методов (палеонтологический, спорово-пыльцевой анализ, изотопные определения, литологический, геохимический, геофизический) позволило составить общую сводную стратиграфическую колонку.
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ГРР – геологоразведочные работы.
2) МТПИ – месторождения твердых полезных ископаемых.
3) ТПИ – твердые полезные ископаемые.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Геологическая съемка, поиски и разведка месторождений полезных ископаемых (Геолог).
5. Код профессионального стандарта: M71122052.
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД: M Профессиональная, научная и техническая деятельность.
71 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа.
71.1 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этих областях.
71.12 Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этой области.
71.12.2 Деятельность по проведению геологической разведки и изысканий (без научных исследований и разработок).
7. Краткое описание профессионального стандарта: Профессиональный стандарт разработан в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", устанавливает требования к формированию образовательных программ, в том числе обучения персонала на предприятиях, признания профессиональной квалификации работников и выпускников организаций образования и решений широкого круга задач в области управления персоналом в организациях и на предприятиях, осуществляющих деятельность в сфере геологии.

16) Пайдалы қазбалар – химиялық құрамы мен физикалық қасиеттері оларды материалдық өндіріс саласында тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін жер қыртысының минералды түзілімдері. Қатты (көмірлер, кендер, кенді емес пайдалы қазбалар), сұйық (мұнай, минералды сулар) және газ тәрізді (табиғи жанғыш және инертті газдар)болып бөлінеді;
17) Пайдалы қазбалар кен орындарын барлау – жер қойнауындағы минералды шикізат қорларын анықтау және геологиялық-экономикалық бағалау жұмыстарының жиынтығы. . Алдын-ала, егжей-тегжейлі және пайдалану секілді үш негізгі кезеңнен тұрады;
18) Пайдалы қазбалар кен орны – саны, сапасы және өнеркәсіптік пайдалануға жарамдылығы бойынша жер қойнауында немесе жер бетінде минералды заттардың жиналуы;
19) Стратиграфия – (лат. stratum-қабат және "графия") - тау жыныстарының түзілу реттілігін және олардың бастапқы кеңістіктік қатынастарын зерттейтін геология бөлімі. 2-қабатта. 19 ғ. негізгі геологиялық жүйелер бөлініп, олардың реттілігі белгіленді. Стратиграфияда әртүрлі әдістерді қолдану (палеонтологиялық, споралы-тозаңды талдау, изотоптық анықтамалар, литологиялық, геохимиялық, геофизикалық) жалпы жиынтық стратиграфиялық баған жасауға мүмкіндік берді.
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады:
1) ГБЖ – геологиялық барлау жұмыстары.
2) ҚПҚК – қатты пайдалы қазбалар кен орындары.
3) ҚПҚ – қатты пайдалы қазбалар.
2-тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Пайдалы қазбалар кен орындарын геологиялық түсіру, іздеу және барлау (Геолог).
5. Кәсіптік стандарттың коды: M71122052.
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету: M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет.
71 Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет.
71.1 Сәулет саласындағы қызмет, инженерлік ізденістер және осы салаларда техникалық кеңес беру.
71.12 Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және осы салаларда техникалық кеңес беруді ұсыну.
71.12.2 Геологиялық барлаулар мен ізденістер бойынша қызмет (ғылыми зерттеулер мен әзірлемелерсіз).
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Кәсіптік стандарт "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес әзірленді, білім беру бағдарламаларын қалыптастыруға, оның ішінде кәсіпорындарда персоналды оқытуға, білім беру ұйымдары қызметкерлері мен түлектерінің кәсіптік біліктілігін тануға және геология саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар мен кәсіпорындарда персоналды басқару саласындағы кең ауқымды міндеттердің шешімдеріне қойылатын талаптарды белгілейді.

8. Перечень карточек профессий:
1) Рабочий на геологических работах - 3 уровень ОРК.
2) Геолог-техник-картограф - 4 уровень ОРК.
3) Геолог-техник-разведчик - 4 уровень ОРК.
4) Геолог-техник-съемщик - 4 уровень ОРК.
5) Геолог-техник-поисковик - 4 уровень ОРК.
6) Геолог-специалист-картограф - 5 уровень ОРК.
7) Геолог-специалист-съемщик - 5 уровень ОРК.
8) Геолог-специалист-поисковик - 5 уровень ОРК.
9) Геолог-специалист-разведчик - 5 уровень ОРК.
10) Палинолог-специалист - 5 уровень ОРК.
11) Геоморфолог-специалист - 5 уровень ОРК.
12) Геолог-инженер-поисковик - 6 уровень ОРК.
13) Геолог-инженер-разведчик - 6 уровень ОРК.
14) Старший геолог-поисковик - 6 уровень ОРК.
15) Геолог-инженер-картограф - 6 уровень ОРК.
16) Старший геолог-картограф - 6 уровень ОРК.
17) Инженер-геолог-съемщик - 6 уровень ОРК.
18) Старший геолог-съемщик - 6 уровень ОРК.
19) Старший геолог-разведчик - 6 уровень ОРК.
20) Cтарший геоморфолог - 6 уровень ОРК.
21) Старший палинолог - 6 уровень ОРК.
22) Палинолог-инженер - 6 уровень ОРК.
23) Геоморфолог-инженер - 6 уровень ОРК.
24) Главный геолог-разведчик - 7 уровень ОРК.
25) Главный геолог-съемщик - 7 уровень ОРК.
26) Главный геолог-поисковик - 7 уровень ОРК.
27) Главный геолог-картограф - 7 уровень ОРК.
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Рабочий на геологических работах":
Код группы:
7340-0
Код наименования занятия:
7340-0-014
Наименование профессии:
Рабочий на геологических работах
Уровень квалификации по ОРК:
3
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Выпуск 5. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 191 "Об утверждении Единого тарифно-квалификационного справочника работ и профессий рабочих (выпуски 5, 11, 13, 15, 17, 19)". Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2017 года № 15924.
Параграф 3-4, рабочий на геологических работах (2,3 разряд)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация:
Уровень образования:
основное среднее образование
Специальность:
-
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
без опыта
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2114-1-001 - Геолог
2114-1-005 - Геологоразведчик
Основная цель деятельности:
Выполнение работ под руководством геолога
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Геологиялық жұмыстардағы жұмысшы - 3 СБШ-нің деңгейі.
2) Геолог-техник-картограф - 4 СБШ-нің деңгейі.
3) Геолог-техник-барлаушы - 4 СБШ-нің деңгейі.
4) Геолог-техник-түсіруші - 4 СБШ-нің деңгейі.
5) Геолог-техник-іздеуші - 4 СБШ-нің деңгейі.
6) Геолог-маман-картограф - 5 СБШ-нің деңгейі.
7) Геолог-маман-түсіруші - 5 СБШ-нің деңгейі.
8) Геолог-маман-іздеуші - 5 СБШ-нің деңгейі.
9) Геолог-маман-барлаушы - 5 СБШ-нің деңгейі.
10) Палинолог-маман - 5 СБШ-нің деңгейі.
11) Геоморфолог-маман - 5 СБШ-нің деңгейі.
12) Геолог-іздеуші инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
13) Геолог-инженер-барлаушы - 6 СБШ-нің деңгейі.
14) Аға геолог-іздеуші - 6 СБШ-нің деңгейі.
15) Геолог-инженер-картограф - 6 СБШ-нің деңгейі.
16) Аға геолог-картограф - 6 СБШ-нің деңгейі.
17) Геолог-инженер-түсіруші - 6 СБШ-нің деңгейі.
18) Аға геолог-түсіруші - 6 СБШ-нің деңгейі.
19) Аға барлаушы геолог - 6 СБШ-нің деңгейі.
20) Аға геоморфолог - 6 СБШ-нің деңгейі.
21) Аға палинолог - 6 СБШ-нің деңгейі.
22) Палинолог-инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
23) Геоморфолог-инженер - 6 СБШ-нің деңгейі.
24) Бас барлаушы геолог - 7 СБШ-нің деңгейі.
25) Бас геолог-түсіруші - 7 СБШ-нің деңгейі.
26) Бас геолог-іздеуші - 7 СБШ-нің деңгейі.
27) Бас геолог-картограф - 7 СБШ-нің деңгейі.
3-тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Геологиялық жұмыстардағы жұмысшы":
Топтың коды:
7340-0
Қызмет атауының коды:
7340-0-014
Кәсіптің атауы:
Геологиялық жұмыстардағы жұмысшы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
3
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
5-шығарылым. "Жұмыстар мен жұмысшы кәсіптерінің бірыңғай тарифтік-біліктілік анықтамалығын (5, 11, 13, 15, 17, 19-шығарылымдары) бекіту туралы" 2017 жылғы 4 шілдедегі № 191 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 20 қазанда № 15924 болып тіркелді.
3-4-Параграф, Геологиялық жұмыстардағы жұмысшы (2,3 разряд)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Білім деңгейі:
негізгі орта білім
Мамандық:
-
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесі жоқ
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2114-1-001 - Геолог
2114-1-005 - Геолог барлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Маршрутта маман геологты алып жүру
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:

1. Выполнение работ под руководством геолога
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ под руководством геолога
Навык 1:
Выполнение работ на участке
Умения:
Разряд 2
1. Сопровождать специалиста-геолога в маршруте.
2. Сортировать дубликат проб и подготавливать их для опробования.
3. Соблюдать режим использования источников воды и проводить замеры уровня воды.
4. Чистить створы при гидрометрических работах.
5. Сушить, дробить и просеивать литогеохимические пробы рыхлых пород.
6. Изготавливать пакеты, мыть фляги и стирать мешки для отбора проб.
7. Упаковывать, погружать, разгружать полевые снаряжения, приборы, инструменты, оборудование.
8. Перевозить или переносить (в местах, недоступных для транспортных средств) грузы.
9. Проводить маршруты в горных и пустынных районах.
10. Обрабатывать основные сведения о проведении геологосъемочных и поисковых работ.
11. Отбирать, упаковывать, транспортировать образцы пород и проб.
12. Соблюдать правила и приемы отбора и промывку шлихов проб.
Знания:
Разряд 2
1. Правила использования, хранения, упаковки и транспортировки полевого снаряжения, приборов, инструментов, оборудования, различных видов проб, находящихся на территории лагеря и при переездах геологической партии.
2. Правила обращения с приборами, оборудованием, снаряжением и материалами.
3. Основные понятия о расположении и назначении горных выработок.
4. Основные понятия порядка и правил отбора образцов горных пород из скважин и горных выработок, порядка и правил их хранения.
5. Основные понятия порядка отбора, оформления и хранения проб воды.
6. Основные понятия об отличительных признаков полезных ископаемых от пустой породы.
7. Основные понятия о принятых классификации горных пород, порядка заполнения и хранения журналов регистрации проб и образцов горных пород и другой установленной документации.
8. Основные понятия о простейших геологических планах.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выполнение производственных операций по участку изучения недр
Умения:
Разряд 3
1. Отбирать, упаковывать, этикетировать образцы пород из естественных обнажений, единичных штуфных, литгеохимических, геоботанических проб, проб воды и газа, бороздовых и шлиховых проб, отбор монолитов из рыхлых пород.

1. Геологтың басшылығымен жұмыстарды орындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Геологтың басшылығымен жұмыстарды орындау
1-дағды:
Учаскедегі жұмыстарды орындау
Машықтар:
2-разряд
1. Маршрутта геолог-маманды ертіп жүру.
2. Қайталанатын сынамаларды сұрыптаңыз және оларды сынауға дайындау.
3. Су көздерін пайдалану режимін сақтау және су деңгейін өлшеу.
4. Гидрометриялық жұмыстар кезінде жармаларды тазалау.
5. Борпылдақ жыныстардың литогеохимиялық сынамаларын құрғату, ұсақтау және електен өткізу;
6. Сөмкелер жасау, колбаларды жуу және сынама алу үшін сөмкелерді жуу.
7. Далалық жабдықтарды, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды буып-түю, тиеу, түсіру.
8. Жүктерді тасымалдау және тасу (көлік құралдары үшін қолжетімсіз жерлерде).
9. Таулы және шөлді аудандарда маршруттар жүргізу.
10. Геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарын жүргізу туралы негізгі мәліметтерді өңдеу.
11. Жыныстар мен сынамалардың үлгілерін іріктеу, буып-түю, тасымалдау.
12. Сынама шлихтарын іріктеу және жуу ережелері мен тәсілдерін сақтау.
Білімдер:
2-разряд
1. Лагерь аумағында және геологиялық партияның өткелдерінде орналасқан далалық жабдықтарды, аспаптарды, құралдарды, жабдықтарды, сынамалардың әртүрлі түрлерін пайдалану, сақтау, буып-түю және тасымалдау қағидалары.
2. Аспаптармен, жабдықтармен, жабдықтармен және материалдармен жұмыс істеу ережесі.
3. Тау-кен қазбаларының орналасуы мен мақсаты туралы негізгі ұғымдар.
4. Ұңғымалар мен тау-кен қазбаларынан тау жыныстарының үлгілерін іріктеу тәртібі мен қағидаларының, оларды сақтау тәртібі мен қағидаларының негізгі ұғымдары.
5. Су сынамаларын іріктеу, ресімдеу және сақтау тәртібінің негізгі ұғымдары.
6.Пайдалы қазбалардың бос жыныстардан айрықша белгілері туралы негізгі ұғымдар.
7. Қабылданған тау жыныстарының жіктелуі, тау жыныстарының сынамалары мен үлгілерін тіркеу журналдарын толтыру және сақтау тәртібі және басқа да белгіленген құжаттама туралы негізгі ұғымдар.
8. Қарапайым геологиялық жоспарлар туралы негізгі ұғымдар.
9. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Жер қойнауын зерттеу учаскесі бойынша өндірістік операцияларды орындау
Машықтар:
3-разряд
1. Табиғи өсінділерден, бірлік дана, литалық геохимиялық, геоботаникалық сынамалардан, су мен газ сынамаларынан, борозды және шлих сынамаларынан тау жыныстарының үлгілерін іріктеп алу, буып-түю, заттаңбалау, борпылдақ жыныстардан монолиттерді іріктеп алу.

2. Оборудовать места для промывки шлиховых проб.
3. Промывать шлиховые пробы в лотке или ковше до заданного удельного веса или цвета.
4. Сушить шлиховые пробы.
5. Обработывать шлихи путем отдувки зерен различных минералов и металлов от золота, касситерита, вольфрамита и иных компонентов.
6. Снимать показания с полевых приборов и записывать их в журнал.
Знания:
Разряд 3
1. Навыки проведения маршрутов в горно-таежных и пустынных районах.
2. Основные сведения о проведении геологосъемочных и поисковых работ.
3. Правила отбора, упаковки, этикетировки и транспортировки образцов пород и проб.
4. Правила и приемы отбора и промывки шлихов проб.
5. Правила и приемы отдувки шлихов.
6. Места наибольшей концентрации шлиховых минералов и металлов, встречающихся в шлихах.
7. Правила эксплуатации и обслуживания полевых приборов.
8. Элементарные сведения о физико-механических свойствах горных пород и условиях их залегания.
9. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:
СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Геолог-специалист-съемщик
10. Карточка профессии "Геолог-техник-картограф":
Код группы:
2114-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Геолог-техник-картограф
Уровень квалификации по ОРК:
4
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций геологии и разведки недр Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17407
Глава 2, параграф 5. Техник-геолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
техник-геолог первой категории, стаж работы в должности техника-геолога второй категории не менее двух лет; техник-геолог второй категории, стаж работы в должности техника-геолога без категории не менее двух лет; техник-геолог без категории, без предъявления требований к стажу работы.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

2. Шлих сынамаларын жууға арналған орындарды жабдықтау.
3. Шлих сынамаларын науада немесе шелекте берілген үлес салмағына немесе түсіне дейін шайю.
4. Шлих үлгілерін құрғату.
5. Әр түрлі минералдар мен металдардың дәндерін алтыннан, касситериттен, вольфрамиттен және басқа компоненттерден үрлеу арқылы шлюхаларды өңдеу.
6. Далалық аспаптардан көрсеткіштерді түсіру және оларды журналға жазу.
Білімдер:
3-разряд
1. Таулы-тайга және шөлді аудандарда маршруттар жүргізу дағдылары.
2. Геологиялық түсіру және іздестіру жұмыстарын жүргізу туралы негізгі мәліметтер.
3. Жыныстар мен сынамалардың үлгілерін іріктеу, буып-түю, таңбалау және тасымалдау қағидалары.
4. Сынама шлихтарын іріктеу және жуу қағидалары мен тәсілдері.
5. Шлихтерді үрлеу ережелері мен әдістері.
6. Шлихтерде кездесетін шлих минералдары мен металдардың ең көп шоғырланған жерлері.
7. Далалық аспаптарды пайдалану және оларға қызмет көрсету қағидалары.
8. Тау жыныстарының физика-механикалық қасиеттері және олардың пайда болу шарттары туралы қарапайым мәліметтер.
9. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР СТ EN 16228-2-2017 бұрғылауға арналған жабдық және іргетастарды Орнату Қауіпсіздік 2-бөлім. Азаматтық құрылыс, инженерлік геология, карьер және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Геолог-маман-түсіруші
10. Кәсіптің карточкасы "Геолог-техник-картограф":
Топтың коды:
2114-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Геолог-техник-картограф
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
4
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Геология және жер қойнауын барлау ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17407 болып тіркелді
2-тарау, 5-параграф. Техник-геолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
бірінші санатты техник-геолог, екінші санатты техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі екі жылдан кем емес; екінші санатты техник-геолог, санаты жоқ техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде екі жыл; санаты жоқ, жұмыс өтіліне талаптар қойылмайтын техник-геолог.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2165-2 - Картографы
Основная цель деятельности:
Участие в проведении полевых и камеральных геологоразведочных работ при разведке, эксплуатации месторождений ТПИ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в подготовке геологических материалов и оборудования к полевым геолого-съемочным работам
2. Участие в полевых разведочных работах
Дополнительные трудовые функции:
1. Участие в камеральной обработке первичной геологической информации
Трудовая функция 1:
Участие в подготовке геологических материалов и оборудования к полевым геолого-съемочным работам
Навык 1:
Сбор материалов и сведений о геологии изучаемого района работ
Умения:
1. Делать поиск и сбор геологических материалов в геологических фондах в соответствии с полученным заданием.
2. Составлять по картотекам геологических фондов перечни (списки) имеющихся дополнительных геологических материалов по району работ.
Знания:
1. Основные сведения о геологии изучаемого района работ.
2. Основные принципы работы в геологических фондах.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка геологоразведочного оборудования и снаряжения
Умения:
1. Подготавливать и проверять геологическую технику, оборудование и снаряжение, в соответствии с полученным заданием.
2. Получать на складе по заявке оборудование и проверять его техническое состояние.
Знания:
1. Организационно -распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геологических работ: инструкции и методические рекомендации по проведению разведочных работ на определенные виды полезного ископаемого.
2. Виды, назначение и основы технологии разведочных работ.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в полевых разведочных работах
Навык 1:
Выбор места полевого лагеря
Умения:
1. Ориентироваться на местности.
2. Читать топографические и геологические карты.
3. Проводить привязки по карте и на местности.
Знания:

2165-2 - Картографтар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Инженерлік-геологиялық жұмыстарды жүргізуге қатысу және бұрғылау жұмыстарын құжаттау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жабдықтарды инженерлік-іздестіру жұмыстарына дайындауға қатысу
2. Инженерлік-геологиялық жұмыстарға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеуге қатысу
1-еңбек функциясы:
Жабдықтарды инженерлік-іздестіру жұмыстарына дайындауға қатысу
1-дағды:
Зерттелетін жұмыс ауданының инженерлік-геологиялық жағдайлары туралы материалдар мен мәліметтерді жинау
Машықтар:
1. Алынған тапсырмаға сәйкес геологиялық қорларда геологиялық материалдарды іздеу және жинау.
2. Геологиялық қорлардың картотекалары бойынша жұмыс ауданы бойынша қолда бар қосымша геологиялық материалдардың тізбелерін (тізімдерін) жасау.
Білімдер:
1. Зерттелетін жұмыс ауданының геологиясы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Инженерлік-іздестіру жабдықтары мен жабдықтарын дайындау
Машықтар:
1. Алынған тапсырмаға сәйкес геологиялық техниканы, жабдықтар мен жабдықтарды дайындау және тексеру.
2. Сұраныс бойынша қоймадан жабдықты алу және оның техникалық жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Геологиялық жұмыстарды жүргізуге қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар: пайдалы қазбаның белгілі бір түрлеріне барлау жұмыстарын жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдар.
2. Барлау жұмыстарының түрлері, мақсаты және технологиясының негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Инженерлік-геологиялық жұмыстарға қатысу
1-дағды:
Далалық лагерь орнын таңдау
Машықтар:
1. Рельефке назар аудару.
2. Топографиялық және геологиялық карталарды оқу.
3. Карта бойынша және жергілікті жерде байланыстыру.
Білімдер:

1. Основы топографии и геодезии.
2. Номенклатура карт.
3. Виды, назначение и правила эксплуатации геологического оборудования, приборов и снаряжения: GPS-навигаторов, горного компаса.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Развертывание полевого лагеря
Умения:
1. Выполнять развертывание жилых и производственных помещений с учетом особенностей проводимых ГРР.
2. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
3. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
4. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
5. Выполнять требования правил по охране труда.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Сбор первичной геологической информации
Умения:
1. Вести первичную геологическую документацию и осуществлять ее обработку, учет и хранение.
2. Подготавливать текстовые, табличные и графические материалы с применением современных компьютерных технологий.
Знания:
1. Основы геологии, минералогии, петрографии, литологии и технологии геологоразведочных методов.
2. Учет и правила хранения геологических материалов, оборудования и аппаратуры.
3. Офисные пакеты приложений.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Ликвидация полевого лагеря
Умения:
1. Проводить ликвидационные работы в соответствии с требованиями правил охраны недр и окружающей среды.
2. Консервировать и упаковывать геологоразведочное оборудование, аппаратуру, снаряжение.
3. Руководить погрузочными работами на транспортные средства в полевом лагере для выезда на базу.
Знания:

1. Топография және геодезия негіздері.
2. Карталар номенклатурасы.
3. Геологиялық жабдықтардың, аспаптар мен жабдықтардың түрлері, мақсаты және пайдалану ережелері: GPS-навигаторлар, тау компасы.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:
1. Өткізілетін ГБЖ ерекшеліктерін ескере отырып, тұрғын және өндірістік үй-жайларды орналастыруды орындау.
2. Өрт қауіпсіздігі ережелерінің талаптарын орындау.
3. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
4. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды сақтау.
5. Еңбекті қорғау жөніндегі қағидалардың талаптарын орындау
Білімдер:
1. Геологиялық факторлар қызметінің негіздері және олардың нәтижелері, сондай-ақ белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Бастапқы инженерлік-геологиялық ақпаратты жинау
Машықтар:
1. Бастапқы геологиялық құжаттаманы жүргізу және оны өңдеуді, есепке алуды және сақтауды жүзеге асыру.
2. Заманауи компьютерлік технологияларды қолдана отырып, мәтіндік, кестелік және графикалық материалдарды дайындау.
Білімдер:
1. Геология, минералогия, петрография, литология және геологиялық барлау әдістерінің технологиясы негіздері.
2. Геологиялық материалдарды, жабдықтар мен аппаратураларды есепке алу және сақтау ережесі.
3. Кеңсе қосымшалары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-дағды:
Далалық лагерьді жою
Машықтар:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау қағидаларының талаптарына сәйкес тарату жұмыстарын жүргізу.
2. Геологиялық барлау жабдықтарын, аппаратураларын, жабдықтарын консервілеу және буып-түю.
3. Базаға шығу үшін далалық лагерьде көлік құралдарына тиеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:

1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Геологоразведочное оборудование, аппаратуру и снаряжение.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Участие в камеральной обработке первичной геологической информации
Навык 1:
Передача геологоразведочного оборудования, снаряжения и первичной геологической информации на хранение
Умения:
1. Руководить разгрузочными работами на полевой базе.
2. Передавать по описи на хранение геологоразведочное оборудование, снаряжение и первичную геологическую информацию.
Знания:
1. Организационно -распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геологических работ.
2. Виды, назначение и основы технологии геологоразведочных работ.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Камеральная обработка первичной геологической информации
Умения:
1. Обрабатывать первичную геологическую информацию на современных компьютерных технологиях с использованием специализированных ПО.
2. Использовать цифровые инструменты для камеральной обработки.
Знания:
1. Основы геологии, стратиграфии, способов и методик обработки геолого-съемочной информации.
2. Методы и средства выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ.
3. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Участие в подготовке и оформлении отчета о результатах геолого-съемочных работ
Умения:
1. Выполнять техническую корректировку текста и оформление геологических отчетов, а также других отчетных материалов.
2. Применять компьютерную технику для распечатки текстов и специального картографического материала.
Знания:

1. Ішкі еңбек тәртібінің тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Геологиялық барлау жабдықтары, аппаратуралар мен жабдықтар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
1-қосымша еңбек функциясы:
Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеуге қатысу
1-дағды:
Геологиялық барлау жабдықтарын, жабдықтарды және бастапқы геологиялық ақпаратты сақтауға беру
Машықтар:
1. Далалық базада түсіру жұмыстарын басқару.
2. Тізімдеме бойынша геологиялық барлау жабдықтарын, жабдықтарын және бастапқы геологиялық ақпаратты сақтауға беру.
Білімдер:
1. Геологиялық жұмыстарды жүргізуге қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
2. Геологиялық барлау жұмыстарының түрлері, мақсаты және технологиясының негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу
Машықтар:
1. Мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, заманауи компьютерлік технологияларда алғашқы геологиялық ақпаратты өңдеу.
2. Камералық өңдеу үшін сандық құралдарды пайдалану.
Білімдер:
1. Геология, стратиграфия негіздері, геологиялық түсірілім ақпаратын өңдеу әдістері мен әдістері.
2. Техникалық есептеулерді, графикалық және есептеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдары.
3. Геоақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, кеңсе қосымшалары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық түсірілім жұмыстарының нәтижелері туралы есепті дайындауға және ресімдеуге қатысу
Машықтар:
1. Мәтінді техникалық түзетуді және геологиялық есептерді, сондай-ақ басқа да есепті материалдарды ресімдеуді орындау.
2. Мәтіндерді және арнайы картографиялық материалдарды басып шығару үшін компьютерлік техниканы қолдану.
Білімдер:

2114-1-005 - Геологоразведчик
Основная цель деятельности:
Участие в проведении полевых и камеральных геологоразведочных работ при разведке, эксплуатации месторождений ТПИ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Участие в подготовке геологических материалов и оборудования к полевым работам
2. Участие в полевых разведочных работах
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в подготовке геологических материалов и оборудования к полевым работам
Навык 1:
Сбор материалов и сведений о геологии изучаемого района работ
Умения:
1. Делать поиск и сбор геологических материалов в геологических фондах в соответствии с полученным заданием.
2. Участвовать в организации и проведении полевых геологических исследований.
Знания:
1. Основные сведения о геологии изучаемого района работ.
2. Основные принципы работы в геологических фондах.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка геологоразведочного оборудования и снаряжения
Умения:
1. Подготавливать и проверять геологические приборы, технику, оборудование и снаряжение в соответствии с полученным заданием.
2. Получать на складе по заявки и проверять техническое состояние выданного оборудования.
3. Подготавливать разделы геологического отчета.
Знания:
1. Организационно -распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геолого-картографических работ: инструкции и методические рекомендации по проведению геологической съемки.
2. Виды, назначение и основы технологии геолого-съемочных и геолого-картографических работ.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в полевых разведочных работах
Навык 1:
Выбор места полевого лагеря
Умения:
1. Ориентироваться на местности.
2. Читать топографические и геологические карты.
3. Проводить привязку по карте и на местности.
Знания:
1. Основы геодезии и топографии.
2. Номенклатура топографических карт.

2114-1-005 - Геолог барлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚПҚ кен орындарын барлау, пайдалану кезінде далалық және камералдық геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дала жұмыстарына геологиялық материалдар мен жабдықтарды дайындауға қатысу
2. Далалық барлау жұмыстарына қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Дала жұмыстарына геологиялық материалдар мен жабдықтарды дайындауға қатысу
1-дағды:
Зерттелетін жұмыс ауданының геологиясы туралы материалдар мен мәліметтерді жинау
Машықтар:
1. Алынған тапсырмаға сәйкес геологиялық қорларда геологиялық материалдарды іздеу және жинау.
2. Далалық геологиялық зерттеулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу.
Білімдер:
1. Зерттелетін жұмыс ауданының геологиясы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық барлау жабдықтары мен жабдықтарын дайындау
Машықтар:
1. Алынған тапсырмаға сәйкес геологиялық аспаптарды, техниканы, жабдықтар мен жабдықтарды дайындау және тексеру.
2. Өтінім бойынша қоймада алу және берілген Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру.
3. Геологиялық есептің бөлімдерін дайындау.
Білімдер:
1. Геологиялық-картографиялық жұмыстарды жүргізуге қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар: геологиялық түсірілім жүргізу жөніндегі нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдар.
2. Геологиялық-түсіру және геологиялық-картографиялық жұмыстар технологиясының түрлері, мақсаты және негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық барлау жұмыстарына қатысу
1-дағды:
Далалық лагерь орнын таңдау
Машықтар:
1. Рельефке назар аудару.
2. Топографиялық және геологиялық карталарды оқу.
3. Карта бойынша және жергілікті жерде байланыстыру.
Білімдер:
1. Геодезия және топография негіздері.
2. Топографиялық карталардың номенклатурасы.

3. Виды, назначение и правила эксплуатации геологического оборудования, приборов и снаряжения: GPS-навигаторов, горного компаса.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Развертывание полевого лагеря
Умения:
1. Соблюдать основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Соблюдать нормативно-правовые документы по охране недр и окружающей среды.
3. Соблюдать нормативно-правовые документы по правилам охраны труда.
4. Соблюдать нормативно-правовые документы по правилам пожарной безопасности.
5. Соблюдать нормативно-правовые документы по санитарно-гигиеническим нормам.
Знания:
1. Методические аспекты размещения полевых центров обводнения пастбищ.
2.Принципы эксплуатации буровых скважин.
3. Ресурсный потенциал для обводнения пастбищ.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Участие в проведении полевых разведочных работ
Умения:
1. Участвовать в проведение поисково-разведочных маршрутов.
2. Делать отбор образцов горных пород, керна и всех видов проб при проведении разведки и эксплуатационной разведки месторождений.
3. Организовывать работы по оформлению, упаковке и отправке образцов горных пород, керна и всех видов проб для последующего изучения и анализа.
4. Участвовать в заполнение полевого журнала геологических наблюдений (обнажений), документации керна скважин и горных выработок (канава, шурф, и т.п.).
Знания:
1. Основы геологии, минералогии, петрографии, литологии и технологии геологоразведочных методов.
2. Требования к качеству проведения геологоразведочных работ.
3. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Ликвидация полевого лагеря
Умения:

3. Геологиялық жабдықтардың, аспаптар мен жабдықтардың түрлері, мақсаты және пайдалану ережелері: GPS-навигаторлар, тау компасы.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:
1. Геологиялық факторлар қызметінің негіздерін және олардың нәтижелерін, сондай-ақ белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтарын сақтау.
2. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
3. Еңбекті қорғау қағидалары бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
4. Өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
5. Санитарлық-гигиеналық нормалар бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
Білімдер:
1. Жайылымдарды суландыру далалық орталықтарын орналастырудың әдістемелік аспектілері.
2.Бұрғылау ұңғымаларын пайдалану принциптері.
3. Жайылымдарды суландыру үшін ресурстық әлеует.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Далалық барлау жұмыстарын жүргізуге қатысу
Машықтар:
1. Іздестіру-барлау маршруттарын жүргізуге қатысу.
2. Кен орындарын барлау және пайдалану барлауын жүргізу кезінде тау жыныстарының, өзектің және сынамалардың барлық түрлерінің үлгілерін іріктеу.
3. Кейіннен зерделеу және талдау үшін тау жыныстарының, өзектің және сынамалардың барлық түрлерінің үлгілерін ресімдеу, буып-түю және жөнелту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
4. Геологиялық бақылаулардың (өсінділердің) далалық журналын, ұңғымалар мен тау-кен қазбалары өзегінің құжаттамасын (арық, шурф және т.б.) толтыруға қатысу.
Білімдер:
1. Геология, минералогия, петрография, литология және геологиялық барлау әдістерінің технологиясы негіздері.
2. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу сапасына қойылатын талаптар.
3. Пайдалы қазбалар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-дағды:
Далалық лагерьді жою
Машықтар:

1. Участие в подготовке геологических материалов и оборудования к полевым работамх скважин на обводненных пастбищах
2. Участие в полевых работах
3. Участие в камеральной обработке первичной геологической информации
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Участие в подготовке геологических материалов и оборудования к полевым работамх скважин на обводненных пастбищах
Навык 1:
Сбор материалов и сведений о геологии изучаемого региона работ
Умения:
1. Делать поиски и сбор геологических материалов в геологических фондах в соответствии с полученным заданием.
2. Анализировать сведения о полноте геологической информации по региону, району, структуре, объекту.
Знания:
1. Основные сведения о полноте геологической информации по региону, району, структуре, объекту.
2. Основные принципы работы в геологических фондах.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка геологоразведочного оборудования и снаряжения
Умения:
1. Подготавливать и проверять геологические приборы, технику, оборудование и снаряжение в соответствии с полученным заданием.
2. Получать на складе по заявки и проверять техническое состояние выданного оборудования.
Знания:
1. Виды, назначение и основы технологии геологической съемки.
2. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геологических работ: инструкции и методические рекомендации по проведению геологической съемки.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в полевых работах
Навык 1:
Подготовка места полевого лагеря
Умения:
1. Ориентироваться на местности.
2. Читать топографических и геологических карты.
3. Проводить привязку по карте и на местности.
Знания:
1. Основы топографии и геодезии.
2. Номенклатура карт.
3. Виды, назначение и правила эксплуатации геологического оборудования и приборов, снаряжения: GPS-навигаторов, горного компаса.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Развертывание полевого лагеря
Умения:

1. Дала жұмыстарына геологиялық материалдар мен жабдықтарды дайындауға қатысуық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар жүргізу
2. Дала жұмыстарына қатысу
3. Бастапқы геологиялық өңдеуге қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Дала жұмыстарына геологиялық материалдар мен жабдықтарды дайындауға қатысуық жай-күйін тексеру бойынша жұмыстар жүргізу
1-дағды:
Жұмыстың зерттелетін аймағының геологиясы туралы материалдар мен мәліметтер жинағы
Машықтар:
1. Алынған тапсырмаға сәйкес геологиялық қорлардан геологиялық материалдарды іздеу және жинау.
2. Аймақ, аудан, құрылым, объект бойынша геологиялық ақпараттың толықтығы туралы ақпаратты талдау.
Білімдер:
1. Аймақ, аудан, құрылым, объект бойынша геологиялық ақпараттың толықтығы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық барлау жабдықтары мен жабдықтарын дайындау
Машықтар:
1. Алынған тапсырмаға сәйкес геологиялық аспаптарды, машиналарды, жабдықтар мен жабдықтарды дайындау және тексеру.
2. Сұраныс бойынша қоймаға қабылдау және шығарылған жабдықтың техникалық жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Геологиялық түсіру технологиясының түрлері, мақсаты және негіздері.
2. Геологиялық жұмыстарды орындауға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар: геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсыныстар.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Дала жұмыстарына қатысу
1-дағды:
Далалық лагерь алаңын дайындау
Машықтар:
1. Аймаққа бағдарлау.
2. Топографиялық және геологиялық карталарды оқу.
3. Картада және жер бетінде геоанықтаманы жүргізу.
Білімдер:
1. Топография және геодезия негіздері.
2. Карточкалардың номенклатурасы.
3. Геологиялық жабдықтар мен аспаптардың, жабдықтардың түрлері, тағайындалуы және жұмыс істеу ережелері: GPS навигаторлары, тау компасы.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:

1. Выполнять развертывание жилых и производственных помещений с учетом особенностей проводимых ГРР.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать правила по охране труда.
5. Соблюдать правила пожарной безопасности.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Участие в проведении полевых геологосъемочных работ
Умения:
1. Участвовать в проведении геологосъемочных и поисковых маршрутов.
2. Осуществлять отбор, обработку и документацию образцов горных пород, керна и всех видов проб в геологосъемочных работах.
3. Организовывать работу по оформлению, упаковке и отправке образцов горных пород и всех видов проб для последующего изучения и анализа.
4. Участвовать в заполнении полевого журнала геологических наблюдений (обнажений), документации керна скважин и горных выработок (канав, шурфов, и т.п.).
Знания:
1. Основы геологии, минералогии, петрографии, литологии, структурной геологии, геологической съемки и технологии геологоразведочных методов.
2. Требования к методам проведения геологоразведочных работ, отбора и методикам обработки образцов, керна и проб горных пород и руд на разнообразные виды лабораторных анализов и испытаний.
3. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Ликвидация полевого лагеря
Умения:
1. Проводить ликвидационные работы в соответствии с требованиями правил охраны недр и окружающей среды.
2. Консервировать и упаковывать геологоразведочное оборудование, аппаратуру, снаряжение.
3. Руководить погрузочными работами на транспортные средства в полевом лагере для выезда на базу.
Знания:
1. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.

1. Жүргізілген геологиялық барлау ерекшеліктерін ескере отырып, тұрғын және өндірістік үй-жайларды орналастыру.
2. Санитарлық-гигиеналық нормаларды орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларды орындау.
4. Еңбекті қорғау ережелерін орындау
5. Өрт қауіпсіздігі ережелері орындау.
Білімдер:
1. Геологиялық факторлардың әрекетінің негіздері және олардың нәтижелері, сондай-ақ белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Далалық геологиялық барлау жұмыстарына қатысу
Машықтар:
1. Геологиялық барлау және іздеу маршруттарын жүргізуге қатысу.
2. Геологиялық барлау жұмыстарында тау жыныстарының үлгілерін, керндерін және үлгілердің барлық түрлерін таңдау, өңдеу және құжаттау.
3. Тау жыныстары үлгілерін және сынамалардың барлық түрлерін кейіннен зерттеу және талдау үшін тіркеу, буып-түю және жөнелту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру.
4. Геологиялық байқаулардың (шығармалар) далалық журналын толтыруға, ұңғымалардан және кен қазбаларынан (арықтар, шұңқырлар және т.б.) керндерді құжаттауға қатысу.
Білімдер:
1. Геология, минералогия, петрография, литология, құрылымдық геология, геологиялық түсіру және геологиялық барлау әдістерінің технологиясы негіздері.
2. Геологиялық барлау әдістеріне қойылатын талаптар, әртүрлі зертханалық талдаулар мен сынақтар үшін тау жыныстары мен кендердің сынамаларын, керндерін және үлгілерін таңдау және өңдеу әдістері.
3. Минералдар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-дағды:
Дала лагерін тарату
Машықтар:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау ережелерінің талаптарына сәйкес жою жұмыстарын жүргізу.
2. Геологиялық барлау жабдықтарын, жабдықтарын, жабдықтарын консервациялау және орау.
3. Базаға бару үшін далалық қосындағы көліктерге тиеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар.

2. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в камеральной обработке первичной геологической информации
Навык 1:
Полевая камеральная обработка первичных материалов
Умения:
1. Оформлять журналы отбора образцов и проб.
2. Делать техническую обработку полевой документации: построение планов, схем, обзорных карт.
3. Работать с аэрофотоснимками, космоснимками и материалами других летательных аппаратов.
Знания:
1. Основы геологии, способов и методик обработки геологоразведочной информации.
2. Методы и средства выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ.
3. Информационные технологии, применяемые в геологии.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Обработка геологической информации, подготовка отчета о результатах ГРР на участке работ
Умения:
1. Делать обработку первичной геологической информации с использованием специализированного программного обеспечения (геоинформационные системы).
2. Выполнять техническую корректировки текста и оформлять геологические отчеты, а также других отчетные материалы.
3. Применять компьютерные техники для распечатки текстов и специального картографического материала.
Знания:
1. Основы геологии, способов и методик обработки геологоразведочной информации.
2. Методы и средства выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ.
3. Современные информационные технологии, применяемые в геологии.
4. Порядок и методы обработки полевых материалов.
5. Правила оформления и ведения геологической документации и отчетов.
6. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Индивидуальная ответственность
Работа в команде
Ориентированность на результат работы
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
3
Рабочий на геологических работах
3
Рабочий на геологосъемочных и поисковых работах
5
Геолог-специалист-съемщик

2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Бастапқы геологиялық өңдеуге қатысу
1-дағды:
Бастапқы материалдарды далалық кеңседе өңдеу
Машықтар:
1. Сынамаларды іріктеу және іріктеу журналдарын дайындау.
2. Далалық құжаттаманы техникалық өңдеу: жоспарларды, диаграммаларды, шолу карталарын құру.
3. Аэрофотосуреттермен, ғарыштық фотосуреттермен және басқа ұшақтардың материалдарымен жұмыс істеу.
Білімдер:
1. Геология негіздері, геологиялық барлау ақпаратын өңдеу әдістері мен тәсілдері.
2. Техникалық есептеулерді, графикалық және есептеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдары.
3. Геологияда қолданылатын ақпараттық технологиялар.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық ақпаратты өңдеу, жұмыс орнында геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша есеп беруді дайындау
Машықтар:
1. Арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету (географиялық ақпараттық жүйелер) көмегімен бастапқы геологиялық ақпаратты өңдеу.
2. Мәтінге техникалық түзетулер енгізу және геологиялық есептерді, сондай-ақ басқа да есеп беру материалдарын дайындау.
3. Мәтіндер мен арнайы картографиялық материалды басып шығару үшін компьютерлік технологияны қолдану.
Білімдер:
1. Геология негіздері, геологиялық барлау ақпаратын өңдеу әдістері мен тәсілдері.
2. Техникалық есептеулерді, графикалық және есептеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдары.
3. Геологияда қолданылатын қазіргі ақпараттық технологиялар.
4. Далалық материалдарды өңдеу тәртібі мен әдістері.
5. Геологиялық құжаттамалар мен есептерді жасау және жүргізу ережелері.
6. Географиялық ақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, қосымшалардың кеңсе пакеттері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жеке жауапкершілік
Командада жұмыс істеу
Жұмыс нәтижесіне бағдарлану
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР СТ EN 16228-2-2017 бұрғылауға арналған жабдық және іргетастарды Орнату Қауіпсіздік 2-бөлім. Азаматтық құрылыс, инженерлік геология, карьер және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
3
Геологиялық жұмыстарда жұмысшы
3
Геологиялық барлау және іздестіру жұмыстарының қызметкері
5
Геолог-маман-түсіруші

2. Получать на складе по заявкам и проверять техническое состояние выданного оборудования.
Знания:
1. Знать виды, назначение и основы технологии поисковых и оценочных работ.
2. Вести организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геологических работ: инструкции и методические рекомендации по проведению поисковых и оценочных работ на определенные виды полезного ископаемого.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в полевых работах
Навык 1:
Подготовка места полевого лагеря
Умения:
1. Ориентироваться на местности.
2. Читать топографических и геологических карт.
3. Организовывать проведение привязки по карте и на местности.
Знания:
1. Основы топографии и геодезии.
2. Номенклатура топографических карт.
3. Виды, назначение и правила эксплуатации геологического оборудования, приборов и снаряжения (GPS-навигаторов, горного компаса).
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Развертывание полевого лагеря
Умения:
1. Выполнять развертывания жилых и производственных помещений с учетом особенностей проводимых ГРР.
2. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
3. Выполнять требования санитарно-гигиенические нормы.
4. Выполнять требования меры по охране недр и окружающей среды.
5. Выполнять требования правила по охране труда.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Участие в проведении полевых поисковых и оценочных работ
Умения:
1. Принимать участие в проведение поисковых маршрутов.

2. Сұраныс бойынша қоймаға қабылдау және шығарылған жабдықтың техникалық жағдайын тексеру.
Білімдер:
1. Іздестіру және бағалау жұмыстарын жүргізу технологиясының түрлері, мақсаты және негіздері.
2. Геологиялық жұмыстарды орындауға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар: пайдалы қазбалардың жекелеген түрлерін іздеу-бағалау жұмыстарын жүргізуге арналған нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдар.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Дала жұмыстарына қатысу
1-дағды:
Далалық лагерь алаңын дайындау
Машықтар:
1. Аймаққа бағдарлау.
2. Топографиялық және геологиялық карталарды оқу.
3. Картада және жер бетінде геоанықтаманы жүргізу.
Білімдер:
1.Топография және геодезия негіздері.
2. Топографиялық карталардың номенклатурасы.
3. Геологиялық жабдықтардың, аспаптар мен жабдықтардың түрлері, мақсаты және пайдалану ережелері (GPS навигаторлары, тау компасы).
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:
1. Жүргізілетін барлау жұмыстарының ерекшеліктерін ескере отырып, тұрғын және өндірістік үй-жайларды орналастыру.
2. Өрт қауіпсіздігі ережелерін орындау.
3. Санитарлық-гигиеналық нормаларды білу орындау.
4. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шаралары білу орындау.
5. Еңбекті қорғау ережелері білу орындау.
Білімдер:
1. Геологиялық факторлар қызметінің негіздері және олардың нәтижелері, сонымен қатар белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Далалық іздеу және бағалау жұмыстарына қатысу
Машықтар:
1. Іздеу маршруттарын жүргізуге қатысу.

2. Делать отбор образцов горных пород, керна и всех видов проб в поисковых маршрутах.
3. Вести оформление, упаковку и отправку образцов горных пород, керна и всех видов проб для последующего изучения и анализа.
4. Принимать участие в заполнении полевого журнала геологических наблюдений (обнажений), документации керна скважин и горных выработок (канав, шурфов, и т.п.).
Знания:
1. Основы геологии, минералогии, петрографии, литологии и технологии геологоразведочных методов.
2. Требования к методам проведения геологоразведочных работ.
3. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Сбор первичной геологической информации
Умения:
1. Осуществлять ведение первичной геологической документации и осуществление ее обработки, учета и хранения.
2. Вести подготовку текстовых, табличных и графических материалов с применением современных компьютерных технологий.
Знания:
1. Основы геологии, минералогии, петрографии, литологии и технологии геологоразведочных методов.
2. Учет и правила хранения геологических материалов, оборудования и аппаратуры.
3. Офисные пакеты приложений.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 5:
Ликвидация полевого лагеря
Умения:
1. Уметь проводить ликвидационные работы в соответствии с требованиями правил охраны недр и окружающей среды.
2. Консервировать и упаковывать геологоразведочного оборудования, аппаратуры, снаряжения.
3. Руководить погрузочными работами на транспортные средства в полевом лагере для выезда на базу.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в камеральной обработке первичной геологической информации
Навык 1:
Подготовка геологоразведочного оборудования, приборов, технических средств, снаряжения и первичной геологической информации на хранение
Умения:
1. Проводить разгрузочные работы на полевой (производственной) базе.

2. Іздеу жолдарында тау жыныстарының үлгілерін, кернді және үлгілердің барлық түрлерін таңдау.
3. Кейіннен зерттеу және талдау үшін тау жыныстарының үлгілерін, керндерін және үлгілердің барлық түрлерін жобалау, орау және жөнелту.
4. Геологиялық байқаулардың (шығармалар) далалық журналын толтыруға, ұңғымалардан және кен қазбаларынан (арықтар, шұңқырлар және т.б.) керндерді құжаттауға қатысу.
Білімдер:
1. Геология, минералогия, петрография, литология негіздері және геологиялық барлау әдістерінің технологиясы.
2. Геологиялық барлау әдістеріне қойылатын талаптар.
3. Минералдар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-дағды:
Алғашқы геологиялық ақпараттар жинағы
Машықтар:
1. Бастапқы геологиялық құжаттаманы жүргізу және оны өңдеуді, есепке алуды және сақтауды жүзеге асыру.
2. Қазіргі компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, мәтіндік, кестелік және графикалық материалдарды дайындау.
Білімдер:
1. Геология, минералогия, петрография, литология негіздері және геологиялық барлау әдістерінің технологиясы.
2. Геологиялық материалдарды, жабдықтар мен аппараттарды сақтау есебі және ережелері.
3. Кеңсе қосымшалары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
5-дағды:
Дала лагерін тарату
Машықтар:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау ережелерінің талаптарына сәйкес жою жұмыстарын жүргізу.
2. Геологиялық барлау жабдықтарын, жабдықтарын, жабдықтарын консервациялау және орау.
3. Базаға бару үшін далалық қосындағы көліктерге тиеу жұмыстарын жүргізу.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Бүлінген жерлерді рекультивациялау жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Бастапқы геологиялық ақпаратты үстелдік өңдеуге қатысу
1-дағды:
Геологиялық барлау жабдықтарын, аспаптарды, техникалық құралдарды, жабдықтарды және бастапқы геологиялық ақпаратты сақтауға дайындау
Машықтар:
1. Далалық (өндірістік) базада түсіру жұмыстарын жүргізу.

Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций геологии и разведки недр Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17407
Глава 2, параграф 1. Геолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Геодезия и картография
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Геолог первой категории, стаж работы в должности геолога второй категории не менее трех лет. Геолог второй категории, стаж работы в должности геолога без категории не менее трех лет. Геолог без категории стаж работы в должности техника-геолога первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2165-2 - Картографы
Основная цель деятельности:
Участие в организации и проведении геологосъемочных работ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка геологических материалов и оборудования для проведения картографических работ
2. Организация и проведение картографических работ
3. Проведение стыковочных работ соседних картографических листов и подготовка к изданию карт
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка геологических материалов и оборудования для проведения картографических работ
Навык 1:
Сбор имеющейся геологической информации по участку работ
Умения:
1. Изучать проекты геологоразведочных работ (ГРР) и технического задания заказчика, определение степени геологической изученности по району работ.
2. Определять виды и типы дополнительных материалов (геологические отчеты предыдущих исследователей, геологические карты, разрезы, стратиграфические колонки) по району работ.
3. Составлять по картотекам геологических фондов перечень (список) имеющихся дополнительных геологических материалов по району работ.
Знания:
1. Основные сведения о геологии изучаемого района работ.
2. Основные принципы работы в геологических фондах по геологической изученности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Участие в постановке геологической задачи геолого-съемочных работ согласно заданию заказчика
Умения:

Геология және жер қойнауын барлау ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17407 болып тіркелді
2-тарау, 1-параграф. Геолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Геодезия және картография
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бірінші санатты Геолог, екінші санатты геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Екінші санатты Геолог, санаты жоқ геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Санаты жоқ Геолог бірінші санатты техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2165-2 - Картографтар
Қызметтің негізгі мақсаты:
Геологиялық түсіру жұмыстарын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Картографиялық жұмыстарды жүргізу үшін геологиялық материалдар мен жабдықтарды дайындау
2. Картографиялық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
3. Көршілес картографиялық парақтардың түйісу жұмыстарын жүргізу және карталарды шығаруға дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Картографиялық жұмыстарды жүргізу үшін геологиялық материалдар мен жабдықтарды дайындау
1-дағды:
Жұмыс учаскесі бойынша қолда бар геологиялық ақпаратты жинау
Машықтар:
1. ГБЖ жобасын және Тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасын зерделеу және жұмыс ауданының геологиялық зерделеу дәрежесін анықтау.
2. Жұмыс ауданы бойынша қосымша материалдардың түрлері мен түрлерін анықтау.
3. Геологиялық қорлардың картотекалары бойынша жұмыс ауданы бойынша қолда бар қосымша геологиялық материалдардың тізбесін (тізімін) жасау.
Білімдер:
1. Зерттелетін аумақтың геологиясы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық білімдер бойынша геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Тапсырыс берушінің тапсырмасына сәйкес геологиялық-түсіру жұмыстарының геологиялық міндетін қоюға қатысу
Машықтар:

1. Оформлять и согласовывать документы и разрешения на геологическое изучение недр от различных инстанций (санитарно-эпидемиологических станций, бассейнового надзора, лесничество и др.).
2. Обобщать и анализировать материалы геологического фонда по геологически изучаемому району работ с целью внесения в цифровую базу, необходимых для решения задачи заказчика.
3. Принимать участие в постановке геологической задачи геологической съемки совместно с заказчиками и геологами-специалистами.
4. Принимать участие в разработке плановой и проектно-сметной документации по проведению геологической съемки по региону работ.
5. Принимать участие в дешифрировании аэрофотоснимков региона.
Знания:
1. Основные технологии поисковых и оценочных работ и требований, предъявляемые к качеству геологических материалов.
2. Основы минералогии, петрографии, литологии, структурной геологии и геологического картирования, тектоники, геохронологии, исторической геологии, стратиграфии.
3. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка геологоразведочного оборудования и снаряжения
Умения:
1. Определять виды и типы снаряжения, техники и оборудования, необходимых для проведения планируемых геолого-съемочных работ.
2. Подготавливать технику, оборудование и снаряжение в соответствии с полученным проектом.
Знания:
1. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геолого-съемочных работ.
2. Виды, назначение и основы технологии геолого-съемочных работ.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение картографических работ
Навык 1:
Развертывание полевого лагеря
Умения:
1. Определять правильные расположения и развертывание на выбранном месте жилых и производственных помещений с учетом особенностей проводимых ГРР.

1. Әртүрлі инстанциялардан (санитарлық-эпидемиологиялық станциялар, бассейндік қадағалау, орманшылықтар және т.б.) жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған құжаттар мен рұқсаттарды ресімдеу және келісу.
2. Тапсырыс берушінің міндетін шешу үшін қажетті цифрлық базаға енгізу мақсатында зерттелетін жұмыс ауданының геологиясы бойынша геологиялық қор материалдарын жинақтау және талдау.
3. Тапсырыс берушілермен және Геолог-мамандармен бірлесіп геологиялық түсірудің геологиялық міндетін қоюға қатысу.
4. Жұмыс аймағы бойынша геологиялық түсірілім жүргізу бойынша жоспарлы және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
5. Аймақтың аэрофотосуреттерін шифрдан шығаруға қатысу.
Білімдер:
1. Геологиялық-түсіру жұмыстарының технологиясы және Геологиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар туралы негізгі мәліметтер.
2. Минералогия, петрография, литология, құрылымдық геология, Геологиялық картаға түсіру, тектоника, геохронология, тарихи геология, стратиграфия негіздері.
3. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық барлау жабдықтары мен жабдықтарын дайындау
Машықтар:
1. Жоспарланған геологиялық түсірілім жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жабдықтардың, техника мен жабдықтардың түрлері мен түрлерін анықтау.
2. Алынған жобаға сәйкес техниканы, жабдықтар мен жабдықтарды дайындау.
Білімдер:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарын жүргізуге қатысты ұйымдастырушылық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
2. Геологиялық түсірілім жұмыстарының түрлері, мақсаты және технологиясының негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Картографиялық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
1-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:
1. ГБЖ жүргізетін ерекшеліктерін ескере отырып, тұрғын және өндірістік үй-жайлардың дұрыс орналасуын анықтау және таңдалған жерде орналастыру.

2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Выполнять требования меры по охране недр и окружающей среды.
4. Выполнять требования правила по охране труда.
5. Выполнять требования правила пожарной безопасности.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка геологоразведочного оборудования к полевым работам
Умения:
1. Знать виды, технические характеристики, правила эксплуатации, обслуживания и метрологического обеспечения оборудования, приборов, аппаратуры, используемых при проведении геологических исследований.
2. Выбирать комплексы методов геологической съемки.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Проведение комплекса полевых геолого-съемочных работ согласно геологическому заданию
Умения:
1. Составлять план-график выполнения полевых геолого-съемочных работ.
2. Руководить работой техников-геологов и других исполнителей при проведении геолого-съемочных работ.
3. Обеспечивать и контролировать соблюдение методических положений, инструкций и требований по геологическому изучению недр и производству геолого-съемочных работ.
4. Составлять и представлять в установленном порядке учетно-отчетные материалы по результатам полевых геолого-съемочных работ.
Знания:
1. Современные методы, организация и средства проведения геолого-съемочных работ.
2. Виды и способы геолого-съемочных работ, а также основные параметры техники и технологии их производства.
3. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
4. Требования, предъявляемые к качеству геолого-съемочных работ и геологическим материалам.

2. Санитарлық-гигиеналық нормаларды талаптарды орындау .
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды талаптарды орындау.
4. Еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің талаптарды орындау.
5. Өрт қауіпсіздігі ережелердің талаптарды орындау.
Білімдер:
1. Геологиялық факторлар қызметінің негіздері және олардың нәтижелері, сондай-ақ белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Дала жұмыстарына геологиялық барлау жабдықтарын дайындау
Машықтар:
1. Геологиялық зерттеулер жүргізу кезінде пайдаланылатын жабдықтардың, аспаптардың, аппаратуралардың түрлерін, техникалық сипаттамаларын, пайдалану, қызмет көрсету және метрологиялық қамтамасыз ету қағидаларын білу.
2. Геологиялық түсірілім әдістерінің кешендерін таңдаңу.
Білімдер:
1. Геологиялық факторлар қызметінің негіздері және олардың нәтижелері, сондай-ақ белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық тапсырмаға сәйкес далалық геологиялық-түсіру жұмыстарының кешенін жүргізу
Машықтар:
1. Далалық геологиялық түсірілім жұмыстарын орындаудың жоспар-кестесін жасау.
2. Геологиялық түсірілім жұмыстарын жүргізу кезінде техник- геологтар мен басқа да орындаушылардың жұмысына басшылық жасау.
3. Жер қойнауын геологиялық зерттеу және Геологиялық-түсіру жұмыстарын жүргізу бойынша әдістемелік ережелердің, нұсқаулықтар мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету және бақылау.
4. Далалық геологиялық-түсіру жұмыстарының нәтижелері бойынша есепке алу-есеп беру материалдарын белгіленген тәртіппен жасау және ұсыну.
Білімдер:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарын жүргізудің заманауи әдістері, ұйымдастырылуы және құралдары.
2. Геологиялық түсірілім жұмыстарының түрлері мен тәсілдері, сондай-ақ оларды өндіру техникасы мен технологиясының негізгі параметрлері.
3. Пайдалы қазбалар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
4. Геологиялық-түсіру жұмыстарының сапасына және Геологиялық материалдарға қойылатын талаптар.

5. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования, охраны труда, правил пожарной защиты.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Ликвидация полевого лагеря с учетом требований правил охраны окружающей среды
Умения:
1. Контролировать проведение ликвидационных работ на территориях полевого лагеря.
2. Контролировать проведение ликвидационных работ на территориях участках проведения геолого-съемочных работ согласно требованиям правил охраны недр и окружающей среды.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение стыковочных работ соседних картографических листов и подготовка к изданию карт
Навык 1:
Камеральная обработка первичной геологической информации
Умения:
1. Делать анализ, систематизацию и обобщение первичной геологической информации и другие фактические материалы.
2. Составлять графические материалы по результатам геологической съемки (схемы, карты, разрезы, планы, диаграммы, колонки и т.п.).
3. Делать геологическую интерпретацию геофизических и геохимических данных.
Знания:
1. Геологическая изученность и современные представления о геологии района работ (месторождения, участка).
2. Методика составления и подготовки к изданию государственных геологических карт.
3. Правила ведения и оформления геологических карт.
4. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и оформление отчета о результатах геолого-съемочных работ
Умения:

5. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, Геология және жер қойнауын пайдалану, Еңбекті қорғау, өрттен қорғау ережелері саласындағы өзге де нормативтік құжаттар мен құқықтық білім негіздері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-дағды:
Қоршаған ортаны қорғау қағидаларының талаптарын ескере отырып, далалық лагерьді жою
Машықтар:
1. Далалық лагерь аумақтарында тарату жұмыстарының жүргізілуін бақылау.
2. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау қағидаларының талаптарына сәйкес геологиялық түсіру жұмыстарын жүргізу аумақтарында учаскелерінде жою жұмыстарын жүргізуді бақылау.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Көршілес картографиялық парақтардың түйісу жұмыстарын жүргізу және карталарды шығаруға дайындау
1-дағды:
Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу
Машықтар:
1. Бастапқы геологиялық ақпаратты және басқа да нақты материалдарды талдау, жүйелеу және жалпылау.
2. Геологиялық түсірілім нәтижелері бойынша графикалық материалдарды (сызбалар, карталар, қималар, жоспарлар, диаграммалар, бағандар және т.б.) жасау.
3. Геофизикалық және геохимиялық деректерді геологиялық түсіндіру.
Білімдер:
1. Жұмыс ауданының (кен орнының, учаскенің) геологиясы туралы геологиялық зерделеу және қазіргі заманғы түсініктер.
2. Мемлекеттік геологиялық карталарды жасау және басып шығаруға дайындау әдістемесі.
3. Геологиялық карталарды жүргізу және ресімдеу ережелері.
4. Геоақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, кеңсе қосымшалары.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық түсірілім жұмыстарының нәтижелері туралы есепті дайындау және ресімдеу
Машықтар:

1. Составлять самостоятельное и с участием специалистов отчетов о геологических результатах работ, составлять сводные геологические карты разного масштаба, колонок, геологических разрезов.
2. Контролировать соблюдение правил учета и хранения геологических материалов.
Знания:
1. Правила ведения и оформления геологической документации.
2. Требования к составлению и подготовки к изданию государственных геологических карт.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Требования к личностным компетенциям Работа в команде. Коммуникабельность, внимательность, ответственность, организованность. Способность анализировать, делать выводы. Постоянно учиться новым технологиям и новым подходам.
Список технических регламентов и национальных стандартов:
СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Связь с другими профессиями в рамках ОРК 6 Специалист по освидетельствованию технических устройств на объектах, ведущих горные и геологоразведочные работы
4
Техник-геолог-разведчик
15. Карточка профессии "Геолог-специалист-съемщик":
Код группы:
2114-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Геолог-специалист-съемщик
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций геологии и разведки недр Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17407
Глава 2, параграф 1. Геолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Геодезия и картография
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Геолог первой категории, стаж работы в должности геолога второй категории не менее трех лет. Геолог второй категории, стаж работы в должности геолога без категории не менее трех лет. Геолог без категории стаж работы в должности техника-геолога первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:

1. Өз бетінше және мамандардың қатысуымен жұмыстардың геологиялық нәтижелері туралы есептер жасау, әртүрлі масштабтағы жиынтық геологиялық карталар, бағандар, геологиялық қималар жасау.
2. Геологиялық материалдарды есепке алу және сақтау ережелерінің сақталуын бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық құжаттаманы жүргізу және ресімдеу қағидалары.
2. Мемлекеттік геологиялық карталарды жасауға және басып шығаруға дайындалуға қойылатын талаптар.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Жеке құзыреттілікке қойылатын талаптар топта жұмыс істеу. Қарым-қатынас, зейін, жауапкершілік, ұйымшылдық. Талдау, қорытынды жасау қабілеті. Үнемі жаңа технологиялар мен жаңа тәсілдерді үйреніңіз.
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
СБШ шеңберіндегі басқа кәсіптермен байланыс 6 тау-кен және геологиялық барлау жұмыстарын жүргізетін объектілердегі техникалық құрылғыларды куәландыру жөніндегі маман
4
Техник-геолог-картограф
15. Кәсіптің карточкасы "Геолог-маман-түсіруші":
Топтың коды:
2114-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Геолог-маман-түсіруші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Геология және жер қойнауын барлау ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17407 болып тіркелді
2-тарау, 1-параграф. Геолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Геодезия және картография
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бірінші санатты Геолог, екінші санатты геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Екінші санатты Геолог, санаты жоқ геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Санаты жоқ Геолог бірінші санатты техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:

2114-1-001 - Геолог
Основная цель деятельности:
Участие в организации и проведении полевых и камеральных геологосъемочных работ при региональном геологическом изучении недр
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка геологических материалов и оборудования для проведения полевых работ
2. Участие в организации и проведении полевых геологосъемочных работ
3. Проведение камеральных работ
4. Подготовка раздела геологического отчета
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка геологических материалов и оборудования для проведения полевых работ
Навык 1:
Сбор имеющейся геологической информации по региону работ
Умения:
1. Изучать проекты ГРР, определять степени геологической изученности по региону.
2. Определять виды и типы дополнительных материалов (геологические отчеты предыдущих исследователей, геологические карты, разрезы, стратиграфические колонки) по региону геологического изучения недр.
3. Составлять по картотекам геологических фондов перечни (списки) имеющихся дополнительных геологических материалов по региону работ.
Знания:
1. Основные сведения о геологии изучаемого региона работ.
2. Основные принципы работы в геологических фондах по геологической изученности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Участие в планировании ГРР по региональному геологическому изучению недр
Умения:
1. Оформлять и согласовывать документы и разрешения на геологическое изучение недр от различных инстанций (санитарно-эпидемиологических станций, бассейнового надзора, лесничеств и др.).
2. Участвовать в обобщении и анализе материалов (геологические отчеты предыдущих исследователей, геологические карты, разрезы, стратиграфические колонки) геологического фонда по геологии изучаемого региона работ.
3. Участвовать в постановке геологической задачи по региональному геологическому изучению недр совместно с заказчиками и геологами более высокого уровня ОРК.
4. Участвовать в разработке плановой и проектно-сметной документации по проведению геологосъемочных работ.
Знания:
1. Основы минералогии, петрографии, литологии, структурной геологии, геологической съемки, тектоники, геохронологии, исторической геологии, стратиграфии.
2. Базовые знания о составе, строении и истории формирования и развития земной коры (литосферы), геологических тел и месторождений, горных пород и руд разного типа.

2114-1-001 - Геолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу кезінде далалық және кеңселік геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Геологиялық материалдар мен жабдықтарды дала жұмыстарына дайындау
2. Далалық геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу
3. Камералдық жұмыстарды жүргізу
4. Геологиялық есеп бөлімін дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Геологиялық материалдар мен жабдықтарды дала жұмыстарына дайындау
1-дағды:
Жұмыс аймағы үшін қолжетімді геологиялық ақпаратты жинау
Машықтар:
1. Барлау жобасын зерттеу, аймақтағы геологиялық білім дәрежесін анықтау.
2. Жер қойнауын геологиялық зерттеу аймағы бойынша қосымша материалдардың (бұрынғы зерттеушілердің геологиялық есептері, геологиялық карталар, қималар, стратиграфиялық бағаналар) түрлері мен түрлерін анықтау.
3. Геологиялық қор файлдарын пайдалана отырып, жұмыс аймағына қолжетімді қосымша геологиялық материалдардың тізімін (тізбесін) құрастыру.
Білімдер:
1. Зерттелетін аймақтың геологиясы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық білімдер бойынша геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу үшін геологиялық барлауды жоспарлауға қатысу
Машықтар:
1. Әртүрлі органдардың (санопидстанциялар, бассейндік қадағалау, орман шаруашылығы және т.б.) жер қойнауын геологиялық зерттеуге рұқсат беретін құжаттары мен рұқсаттарын тіркеу және келісу.
2. Жұмыстың зерттелетін аймағының геологиясы бойынша геологиялық қордың материалдарын (бұрынғы зерттеушілердің геологиялық есептері, геологиялық карталар, қималар, стратиграфиялық бағаналар) синтездеуге және талдауға қатысу.
3. СБШ жоғары деңгейдегі тапсырыс берушілермен және геологтармен бірлесіп жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу бойынша геологиялық тапсырманы қоюға қатысу.
4. Геологиялық барлау жұмыстарының жоспарлық және жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Минералогия, петрография, литология, құрылымдық геология, геологиялық түсіру, тектоника, геохронология, тарихи геология, стратиграфия негіздері.
2. Жер қыртысының (литосфераның), геологиялық денелер мен кен орындарының, тау жыныстары мен әртүрлі типтегі кендердің құрамы, құрылымы және қалыптасу және даму тарихы туралы негізгі білім.

3. Основные технологии геологосъемочных, поисковых работ и требований, предъявляемые к качеству геологических материалов.
4. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка геологоразведочного оборудования, приборов, технических средств и снаряжения
Умения:
1. Определять виды и типы техники и оборудования для проведения планируемых геологических исследований.
2. Подготавливать специальные приборы, технических средств, оборудования и снаряжения в соответствии с полученным проектом (подготовка заявки на закуп, выдачу, поверку).
Знания:
1. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геологических работ: инструкции и методические рекомендации по проведению геологосъемочных работ в определенных условиях и на определенные виды полезного ископаемого.
2. Виды, назначение и основы технологии геологосъемочных работ.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в организации и проведении полевых геологосъемочных работ
Навык 1:
Развертывание полевого лагеря
Умения:
1. Определять правильное расположение и развертывание на выбранном месте жилых и производственных помещений с учетом особенностей проводимых ГРР.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм;
3. Выполнять требования мер по охране недр и окружающей среды;
4. Выполнять требования правил по охране труда;
5. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Использование геологоразведочного оборудования на полевых работах
Умения:

3. Геологиялық түсіру, іздестіру жұмыстарының негізгі технологиялары және геологиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
4. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де нормативтік құжаттар және құқықтық білім негіздері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық барлау жабдықтарын, аспаптарын, техникалық құралдар мен жабдықтарды дайындау
Машықтар:
1. Жоспарлы геологиялық зерттеулерді жүргізуге қажетті машиналар мен жабдықтардың түрлері мен түрлерін анықтау.
2. Алынған жобаға сәйкес арнайы құрылғыларды, техникалық құралдарды, жабдықтар (сатып алуға өтінімді дайындау, беру, тексеру) мен жабдықтарды дайындау .
Білімдер:
1. Геологиялық жұмыстарды орындауға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар: белгілі бір жағдайларда және пайдалы қазбалардың жекелеген түрлері бойынша геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге арналған нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдар.
2. Геологиялық түсіру технологиясының түрлері, мақсаты және негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу
1-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:
1. Жүргізілген геологиялық барлау ерекшеліктерін ескере отырып, таңдалған жерде тұрғын және өндірістік үй-жайларды дұрыс орналастыруды және орналастыруды анықтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды сақтау.
4. Еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді сақтау.
5. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Білімдер:
1. Геологиялық факторлардың әрекетінің негіздері және олардың нәтижелері, сондай-ақ белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық барлау құралдарын дала жұмыстарында пайдалану
Машықтар:

1. Использовать приборы, технику, оборудование и снаряжения на полевых работах (горный компас, геологический молоток, рулетки, портативные приборы экспресс-анализа состава горных пород и минералов - спектрометры, рентгеноструктурные анализаторы, GPS, электронные полевые книжки и т.д.).
2. Контролировать использование техники.
Знания:
1. Виды, технические характеристики, правила эксплуатации, обслуживания и метрологического обеспечения оборудования, приборов, аппаратуры, используемых при проведении геологических исследований.
2. Законодательство Республики Казахстан о недрах и недропользовании, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Проведение комплекса полевых работ по геологической съемке согласно геологическому заданию
Умения:
1. Ориентироваться на месте, проводить привязку обнажений, горных выработок и скважин на местности и на топографических картах, документация геологического материала горнопроходческих выработок и скважин, зарисовка и фотографирование обнажений и образцов.
2. Руководить работой техников-геологов и пробоотборщиков по отбору геологических проб, замеру элементов залегания пород и геологических структур.
3. Обеспечивать соблюдений методических положений, инструкций и требований по геологическому изучению недр и производству геологосъемочных работ.
4. Составлять и представлять в установленном порядке учетно-отчетных материалов по результатам полевых геологических исследований (полевые книжки, журналы документации горных выработок и скважин, каталог отобранных образцов горных пород, минералов, керна, шлама, проб).
Знания:
1. Современные методы, организацию и технологии проведения геологических исследований.
2. Виды и способы геологосъемочных работ, а также основные параметры техники и технологии их производства.
3. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
4. Требования к качеству геологоразведочных работ и геологическим материалам.
5. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования, правил по охране труда, правил пожарной защиты.

1. Дала жұмыстарына аспаптарды, машиналарды, жабдықтар мен жабдықтарды (тау-кен компасы, геологиялық балға, рулетка, тау жыныстары мен пайдалы қазбалардың құрамын экспресс-талдау үшін тасымалданатын құрылғылар – спектрометрлер, рентген анализаторлары, GPS, электрондық далалық кітаптар және т.б.) пайдалану.
2. Технологияларды пайдалануды қадағалау.
Білімдер:
1. Геологиялық зерттеулерде қолданылатын жабдықтардың, аспаптардың, жабдықтардың түрлері, техникалық сипаттамалары, пайдалану ережелері, техникалық қызмет көрсету және метрологиялық қамтамасыз ету.
2. Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық тапсырмаға сәйкес геологиялық түсіру жұмыстары бойынша кешенді дала жұмыстарын жүргізу
Машықтар:
1. Өндіріс орнында бағдарлану, жердегі және топографиялық карталарда тау-кен қазбалары мен ұңғымаларды картаға түсіру, тау-кен қазбалары мен ұңғымалардың геологиялық материалдарын құжаттау, тау-кен қазбалары мен үлгілерін сызба және суретке түсіру.
2. Геологиялық сынамаларды алуда, тау жыныстарының пайда болу элементтерін және геологиялық құрылымдарды өлшеуде техниктер мен сынама алушылардың жұмысын қадағалау.
3. Жер қойнауын геологиялық зерттеу және геологиялық барлау жұмыстарын орындау бойынша әдістемелік ережелердің, нұсқаулар мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
4. Далалық геологиялық зерттеу нәтижелері бойынша белгіленген тәртіппен есепке алу және есептілік материалдарын (далалық кітаптар, кен қазбалары мен ұңғымаларды құжаттама журналдары, тау жыныстарының, пайдалы қазбалардың, керннің, шламдардың, сынамалардың іріктелген үлгілерінің каталогы) құрастыру және ұсыну.
Білімдер:
1. Геологиялық зерттеулерді жүргізудің қазіргі әдістері, ұйымдастыру және технологиялары.
2. Геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен әдістері, сондай-ақ оларды өндірудің техникасы мен технологиясының негізгі параметрлері.
3. Минералдар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
4. Геологиялық барлау жұмыстары мен геологиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
5. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы басқа да нормативтік құжаттар мен құқықтық білім негіздері, еңбекті қорғау ережелері, өрттен қорғау ережелері.

6. Экологические нормы и правила, требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Ликвидация полевого лагеря с учетом требований правил охраны окружающей среды
Умения:
1. Контролировать проведение ликвидационных работ на территориях полевого лагеря и участках проведения ГРР согласно требованиям правил охраны недр и окружающей среды.
2. Организовывать консервацию и упаковку оборудования, аппаратуры снаряжения.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение камеральных работ
Навык 1:
Камеральная обработка первичной геологической информации
Умения:
1. Обрабатывать первичную геологическую информацию, анализ, систематизировать и обобщать первичную геологическую информацию и других фактических материалов: записи и зарисовки в полевых книжках в пределах региона работ.
2. Составлять графические материалы по результатам геологосъемочных работ для предварительной геолого-экономической оценки МТПИ (схемы, карты, разрезы, планы, диаграммы, колонки и т.п.).
3. Участвовать в осуществлении геологической интерпретации геофизических и геохимических данных.
Знания:
1. Геологическая изученность и современные представления о геологии региона работ.
2. Методика опробования и подсчета запасов изучаемых видов полезных ископаемых.
3. Правила ведения и оформления геологической документации.
4. Основы экономики минерального сырья и геологоразведочных работ.
5. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Подготовка раздела геологического отчета
Навык 1:
Подготовка и оформление отчета о результатах данной стадии ГРР региона работ
Умения:

6. Экологиялық нормалар мен ережелер, бүлінген жерлерді рекультивациялау жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-дағды:
Қоршаған ортаны қорғау ережелерінің талаптарын ескере отырып, дала лагерін тарату
Машықтар:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау қағидаларының талаптарына сәйкес дала лагерінің және барлау учаскелерінің аумақтарында тарату жұмыстарын бақылау.
2. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
3. Еңбекті қорғау қағидалары бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
4. Өрт қауіпсіздігі ережелері бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
5. Санитарлық-гигиеналық нормалар бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды сақтау.
Білімдер:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Камералдық жұмыстарды жүргізу
1-дағды:
Алғашқы геологиялық ақпаратты кеңселік өңдеу
Машықтар:
1. Бастапқы геологиялық ақпаратты өңдеу, бастапқы геологиялық ақпаратты және басқа да фактілерді (жұмыс аймағы шегінде далалық кітаптардағы жазбалар мен эскиздер) талдау, жүйелеу және жалпылау.
2. Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша ҚПҚК-ға алдын ала геологиялық-экономикалық бағалау жүргізу үшін графикалық материалдарды (схемалар, карталар, қималар, жоспарлар, диаграммалар, бағаналар және т.б.) құрастыру.
3. Геофизикалық және геохимиялық мәліметтерді геологиялық түсіндіруді жүзеге асыруға қатысу.
Білімдер:
1. Жұмыс аймағының геологиясы туралы геологиялық білім және заманауи идеялар.
2. Пайдалы қазбалардың зерттелетін түрлерінің сынамаларын алу және қорларын есептеу әдістемесі.
3. Геологиялық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
4. Минералды шикізат және геологиялық барлау экономикасының негіздері.
5. Географиялық ақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, қосымшалардың кеңсе пакеттері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Геологиялық есеп бөлімін дайындау
1-дағды:
Жұмыс аймағын геологиялық барлаудың осы кезеңінің нәтижелері бойынша есепті дайындау және ресімдеу
Машықтар:

2114-1-001 - Геолог
Основная цель деятельности:
Участие в организации и проведении полевых и камеральных геологических исследований при поисках МТПИ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Подготовка геологических материалов и оборудования для проведения полевых работ
2. Участие в организации и проведении полевых геологических исследований
3. Проведение камеральных работ
4. Подготовка раздела геологического отчета
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Подготовка геологических материалов и оборудования для проведения полевых работ
Навык 1:
Сбор имеющейся геологической информации по району работ
Умения:
1. Изучать проекты поисковых работ и технического задания заказчика, определять степени геологической изученности по району работ.
2. Определять виды и типы требуемых дополнительных материалов (геологические отчеты предыдущих исследователей, геологические карты, разрезы, стратиграфические колонки) по району работ.
3. Составлять по картотекам геологических фондов перечни (списки) имеющихся дополнительных геологических материалов по району работ.
Знания:
1. Основные сведения о геологии изучаемого района работ.
2. Основные принципы работы в геологических фондах по геологической изученности.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Участие в планировании геологической задачи, стадии поисковых и оценочных ГРР (проекта) согласно заданию заказчика
Умения:
1. Оформлять и согласовывать документы и разрешения на геологическое изучение недр от различных инстанций (санитарно-эпидемиологических станций, бассейнового надзора, лесничеств и др.).
2. Участвовать в обобщении и анализе материалов геологического фонда по геологии изучаемого района работ (геологические отчеты по региональному геологическому изучению недр).
3. Участвовать в постановке геологической задачи поисковых и оценочных работ совместно с заказчиками и по заданию главного геолога.
4. Участвовать в разработке плановой и проектно-сметной документации по проведению поисковых и оценочных стадий ГРР по району работ.
Знания:
1. Основы минералогии, петрографии, литологии, структурной геологии и геологического картирования, тектоники, геохронологии, исторической геологии, стратиграфии.
2. Поисковые признаки и критерий по видам полезных ископаемых.

2114-1-001 - Геолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚПҚК іздеуде далалық және кеңселік геологиялық зерттеулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу.
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Геологиялық материалдар мен жабдықтарды дала жұмыстарына дайындау
2. Далалық геологиялық зерттеулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу
3. Үстелдік жұмыстарды орындау
4. Геологиялық есеп бөлімін дайындау
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Геологиялық материалдар мен жабдықтарды дала жұмыстарына дайындау
1-дағды:
Жұмыс аймағы үшін қолжетімді геологиялық ақпаратты жинау
Машықтар:
1. Тапсырыс берушінің іздестіру жобалары мен техникалық сипаттамаларын зерттеу, жұмыс аймағындағы геологиялық білім дәрежесін анықтау.
2. Жұмыс аймағына қажетті қосымша материалдардың түрлері мен түрлерін (бұрынғы зерттеушілердің геологиялық есептері, геологиялық карталар, қималар, стратиграфиялық бағаналар) анықтау.
3. Геологиялық қорлардың картотекаларын пайдалана отырып, жұмыс алаңы үшін қолда бар қосымша геологиялық материалдардың тізімін (тізбесін) құрастыру.
Білімдер:
1. Зерттелетін аймақтың геологиясы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық білімдер бойынша геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Тапсырыс берушінің нұсқауы бойынша геологиялық тапсырманы, барлау және бағалау барлау (жобасын) кезеңін жоспарлауға қатысу
Машықтар:
1. Әртүрлі органдардан (санэпидстанциялар, бассейндік қадағалау, орман шаруашылығы бөлімдері және т.б.) жер қойнауын геологиялық барлауға рұқсаттар мен құжаттарды дайындау және келісу.
2. Зерттелетін аумақтың геологиясы бойынша геологиялық қордың материалдарын қорытуға және талдауға (жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу бойынша геологиялық есептер) қатысу .
3. Тапсырыс берушілермен бірлесіп және бас геологтың нұсқауы бойынша іздеу-бағалау жұмыстарының геологиялық міндетін қоюға қатысу.
4. Жұмыс учаскесінде геологиялық барлаудың іздеу-бағалау кезеңдерін жүргізу үшін жоспарлау және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Минерология, петрография, литология, құрылымдық геология және геологиялық карталау, тектоника, геохронология, тарихи геология, стратиграфия негіздері.
2. Пайдалы қазбалардың түрлерін іздеу сипаттамалары мен критерийлері.

3. Основные технологии поисковых и оценочных работ и требований, предъявляемые к качеству геологических материалов.
4. Требования к оформлению отчетов о геологическом изучении недр Республики Казахстан.
5. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка геологоразведочного оборудования, приборов, техники и снаряжения
Умения:
1. Определять виды и типы техники, оборудования, приборов и снаряжения, необходимого для проведения планируемых геологических исследований.
2. Подготавливать технику, оборудование и снаряжение в соответствии с полученным проектом.
3. Подготавливать заявки на закуп.
4. Уметь проверять, выдавать технику, оборудования и снаряжения.
Знания:
1. Базовые и специальные знания по веществу, составу, строению и генезису горных пород, минералов и полезных ископаемых, тел и структур слагаемых ими.
2.Виды, назначение и основы технологии поисковых и оценочных работ.
3. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся производства геологических работ: инструкции и методические рекомендации по проведению поисковых и оценочных работ на определенные виды полезного ископаемого.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в организации и проведении полевых геологических исследований
Навык 1:
Развертывание полевого лагеря
Умения:
1. Определять правильные расположения и развертывание на выбранном месте жилых и производственных помещений с учетом особенностей проводимых ГРР.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать правила по охране труда.
5. Соблюдать правила пожарной безопасности.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение комплекса полевых поисковых и оценочных работ согласно геологическому заданию
Умения:

3. Іздестіру-бағалау жұмыстарының негізгі технологиялары және геологиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
4. Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерттеу бойынша есептерді дайындауға қойылатын талаптар.
5. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де нормативтік құжаттар және құқықтық білім негіздері.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық барлау құрылғыларын, аспаптарын, техникалары мен жабдықтарын дайындау
Машықтар:
1. Жоспарланған геологиялық зерттеулерді жүргізуге қажетті құрылғылардың, аспаптардың, техникалар мен жабдықтардың түрлері мен типтерін анықтау.
2. Алынған жобаға сәйкес техникаларды, құрал-жабдықтарды және құрылғыларды дайындау.
3. Сатып алу сұрауларын дайындалу.
4. Жабдықтарды, құрылғыларды және керек-жарақтарды тексеріп, шығара білу.
білу.
Білімдер:
1. Тау жыныстарының, минералдар мен минералдардың заты, құрамы, құрылымы мен генезисі, олар құрайтын денелер мен құрылымдар туралы негізгі және арнайы білім.
2. Іздестіру және бағалау жұмыстарын жүргізу технологиясының түрлері, мақсаты және негіздері.
3. Геологиялық жұмыстарды орындауға қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар: пайдалы қазбалардың жекелеген түрлерін іздестіру және бағалау жұмыстарын жүргізу бойынша нұсқаулықтар мен әдістемелік ұсынымдар.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геологиялық зерттеулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу
1-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:
1. Жүргізілген геологиялық барлау ерекшеліктерін ескере отырып, таңдалған жерде тұрғын және өндірістік үй-жайлардың дұрыс орналасуын және орналастыруын анықтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбек қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
5. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Білімдер:
1. Геологиялық факторлар қызметінің негіздері және олардың нәтижелері, сонымен қатар белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық тапсырмаға сәйкес кен орындарын іздеу және бағалау жұмыстарын кешенді жүргізу
Машықтар:

1. Уметь ориентироваться на месте, проводить привязку обнажений, горных выработок и скважин на местности и на топографических картах, документировать геологический материал горнопроходческих выработок и скважин, зарисовывать и фотографировать обнажения и образцы.
2. Руководить работой техников-геологов и коллекторов, пробоотборщиков по отбору геологических проб, замеру элементов залегания пород и геологических структур.
3. Соблюдать положений, инструкций и требований по геологическому изучению недр и производству поисковых и оценочных работ.
4. Составлять и представлять в установленном порядке учетно-отчетных материалов по результатам полевых геологических исследований: полевые книжки, журналы документации горных выработок и скважин, каталог отобранных образцов горных пород, минералов, керна, шлама, проб.
Знания:
1. Базовые знания по составу, строению и вещественному преобразованию геологических тел и структур, закономерностях геологических процессов и распределения вещества в недрах земли.
2. Современные методы, организация и технологии проведения геологических исследований.
3. Виды и способы поисковых и оценочных работ, а также основные параметры техники и технологии их производства.
4. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
5. Требования к качеству геологоразведочных работ и геологическим материалам.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Ликвидация полевого лагеря с учетом требований правил охраны окружающей среды
Умения:
1. Контролировать проведение ликвидационных работ на территориях полевого лагеря и участках проведения ГРР согласно требованиям правил охраны недр и окружающей среды.
2. Контролировать методы и средства выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ.
3. Проводить современные компьютерные технологии, применяемые в геологии.
4. Знать порядок и методы обработки полевых материалов.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение камеральных работ
Навык 1:
Камеральная обработка первичной геологической информации
Умения:

1. Учаскеде шарлауды, жердегі және топографиялық карталардағы тау жыныстарының, кен орындары мен ұңғымалардың орнын анықтау, тау-кен қазбалары мен ұңғымалардың геологиялық материалын құжаттау, тау жыныстары мен үлгілердің эскизін және суретін түсіре білу.
2. Геологиялық сынамаларды алуда, тау жыныстарының пайда болуының элементтерін және геологиялық құрылымдарды өлшеуде геологтар мен коллекторлардың, сынама алушылардың жұмысын басқару.
3. Жер қойнауын геологиялық зерттеу және іздеу-бағалау жұмыстарын жүргізу жөніндегі ережелерді, нұсқауларды және талаптарды сақтау.
4. Белгіленген тәртіпте далалық геологиялық зерттеулердің нәтижелері бойынша есепке алу және есеп беру материалдарын: далалық кітаптарды, кен қазбалары мен ұңғымаларды құжаттама журналдарын, тау жыныстарының, пайдалы қазбалардың, керннің, шламның, сынамалардың таңдалған үлгілерінің каталогын құрастыру және ұсыну.
Білімдер:
1. Геологиялық денелер мен құрылымдардың құрамы, құрылымы және материалдық түрленуі, геологиялық процестердің заңдылықтары және жер қойнауындағы заттардың таралуы туралы негізгі білім.
2. Геологиялық зерттеулерді жүргізудің қазіргі әдістері, ұйымдастыру және технологиялары.
3. Іздестіру-бағалау жұмыстарының түрлері мен әдістері, сондай-ақ оларды өндірудің техникасы мен технологиясының негізгі параметрлері.
4. Минералдар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
5. Геологиялық барлау жұмыстары мен геологиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Қоршаған ортаны қорғау қағидаларының талаптарын ескере отырып, далалық лагерьді тарату
Машықтар:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау қағидаларының талаптарына сәйкес далалық лагерь аумақтарында және ГБЖ өткізу учаскелерінде тарату жұмыстарын жүргізуді бақылау.
2. Техникалық есептеулерді, графикалық және есептеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдарын бақылау.
3. Геологияда қолданылатын заманауи компьютерлік технологияларды жүргізу.
4. Дала материалдарын өңдеу тәртібі мен әдістерін білу.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау нормалары, өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғаныс құралдары және т.б.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Үстелдік жұмыстарды орындау
1-дағды:
Алғашқы геологиялық ақпаратты кеңселік өңдеу
Машықтар:

1. Делать анализ, систематизацию и обобщение первичной геологической информации и других фактических материалов: записи и зарисовки в полевых книжках в пределах района работ.
2. Составлять графические материалы по результатам поисковых и оценочных работ для предварительной геолого-экономической оценки МТПИ (схемы, карты, разрезы, планы, диаграммы, колонки и т.п.).
3. Участвовать в осуществлении геологической интерпретации геофизических и геохимических данных.
Знания:
1. Поисковые признаки и критерии на определенные виды полезных ископаемых.
2. Принципы оценки полезных ископаемых.
3. Геологическая изученность и современные представления о геологии района работ.
4. Правила ведения и оформления геологической документации.
5. Основы экономики минерального сырья и геологоразведочных работ.
6. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Подготовка раздела геологического отчета
Навык 1:
Подготовка и оформление отчета о результатах поисково-оценочных работ или проведения ГРР
Умения:
1. Участвовать в составлении раздела отчета о геологических результатах работ.
2. Участвовать в составлении окончательного технического отчета.
Знания:
1. Требования и методические рекомендации по проведению поисковых и оценочных работ.
2. Требования к оформлению отчетов о геологическом изучении недр Республики Казахстан.
3. Методы и средства выполнения технических расчетов, графических и вычислительных работ.
4. Современные компьютерные технологии, применяемые в геологии.
5. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Пунктуальность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Список технических регламентов и национальных стандартов:
СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-геолог-поисковик
6
Геолог-инженер-поисковик

1. Бастапқы геологиялық ақпаратты және басқа да фактілерді талдау, жұмыс аймағындағы далалық кітаптардағы жазбалар мен эскизде жинақтау.
2. ҚПҚК алдын ала геологиялық-экономикалық бағалау (сызбалар, карталар, қималар, жоспарлар, диаграммалар, бағаналар және т.б.) үшін іздеу-бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша графикалық материалдарды құрастыру.
3. Географиялық ақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, қосымшалардың кеңсе пакеттері.
Білімдер:
1. Пайдалы қазбалардың жекелеген түрлерін іздеу ерекшеліктері мен критерийлері.
2. Пайдалы қазбаларды бағалау принциптері.
3. Жұмыс аймағының геологиясы туралы геологиялық білім және заманауи идеялар.
4. Геологиялық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
5. Минералды шикізат және геологиялық барлау экономикасының негіздері.
6. Географиялық ақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, кеңсе қолданбалы пакеттері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
Геологиялық есеп бөлімін дайындау
1-дағды:
Іздестіру-бағалау жұмыстарының немесе геологиялық барлаудың нәтижелері туралы есепті дайындау және ресімдеу
Машықтар:
1. Жұмыстардың геологиялық нәтижелері туралы есептің бөлімін жасауға қатысу.
2. Түпкілікті техникалық есепті жасауға қатысу.
Білімдер:
1. Іздеу және бағалау жұмыстарын жүргізу бойынша талаптар мен әдістемелік ұсынымдар.
2. Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерттеу туралы есептерді ресімдеуге қойылатын талаптар.
3. Техникалық есептеулерді, графикалық және есептеу жұмыстарын орындау әдістері мен құралдары.
4. Геологияда қолданылатын заманауи компьютерлік технологиялар.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Ұқыптылық
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник-геолог-іздеүші
6
Геолог-инженер-іздеүші

1. Основные сведения о геологии изучаемого района работ.
2. Основные принципы работы в геологических фондах по геологической изученности.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Участие в планировании геологической задачи стадии разведки и эксплуатационной разведки (проекта) согласно заданию заказчика
Умения:
1. Оформлять и согласовывать документы и разрешения на геологическое изучение недр от различных инстанций (санитарно-эпидемиологических станций, бассейнового надзора, лесничеств и др.).
2. Участвовать в обобщении и анализе материалов геологического фонда по геологии изучаемого района работ (геологические отчеты по региональному геологическому изучению недр).
3. Участвовать в постановке геологической задачи разведки и эксплуатационной разведки месторождений совместно с заказчиками и геологами более высокого уровня ОРК.
4. Участвовать в разработке плановой и проектно-сметной документации по проведению разведки и эксплуатационной разведки стадий ГРР по району работ.
Знания:
1. Основные технологии поисковых и оценочных работ и требований, предъявляемые к качеству геологических материалов.
2. Основы минералогии, петрографии, литологии, структурной геологии и геологического картирования, тектоники, геохронологии, исторической геологии, стратиграфии.
3. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Участие в организации и проведении полевых геологических исследований
Навык 1:
Развертывание полевого лагеря
Умения:
1. Определять правильное расположение и развертывание на выбранном месте жилых и производственных помещений с учетом особенностей проводимых ГРР.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать правила по охране труда.

1. Зерттелетін жұмыс ауданының геологиясы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық зерттеу бойынша геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Тапсырыс берушінің тапсырмасына сәйкес барлау және пайдалану барлау (жоба) кезеңінің геологиялық міндетін жоспарлауға қатысу
Машықтар:
1. Әртүрлі инстанциялардан (санитарлық-эпидемиологиялық станциялар, бассейндік қадағалау, орманшылықтар және т.б.) жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған құжаттар мен рұқсаттарды ресімдеу және келісу.
2. Зерттелетін жұмыс ауданының геологиясы бойынша геологиялық қор материалдарын жинақтауға және талдауға қатысу (жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу бойынша геологиялық есептер).
3. СБШ жоғары деңгейдегі Тапсырыс берушілермен және геологтармен бірлесіп кен орындарын барлау мен пайдалану барлауының геологиялық міндетін қоюға қатысу.
4. Жұмыс ауданы бойынша ГБЖ сатыларына барлау және пайдалану барлауын жүргізу бойынша жоспарлы және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Іздеу және бағалау жұмыстарының негізгі технологиялары және Геологиялық материалдардың сапасына қойылатын талаптар.
2. Минералогия, петрография, литология, құрылымдық Геология және геологиялық картаға түсіру, тектоника, геохронология, тарихи геология, стратиграфия негіздері.
3. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геологиялық зерттеулерді ұйымдастыруға және жүргізуге қатысу
1-дағды:
Далалық лагерьді орналастыру
Машықтар:
1. ГБЖ ерекшеліктерін ескере отырып, тұрғын және өндірістік үй-жайлардың таңдалған орнында дұрыс орналасуын және орналасуын анықтау.
2. санитарлық-гигиеналық нормалар, талаптарды орындау .
3. орындау жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралар, талаптарды орындау;
4. еңбекті қорғау жөніндегі ережелер білу;

5. Соблюдать правила пожарной безопасности.
Знания:
1. Основы деятельности геологических факторов и их результатов, а также закономерностей развития геологических процессов в определенных условиях.
2. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение комплекса полевых разведочных работ согласно геологическому заданию
Умения:
1. Производить привязки обнажений, горных выработок и скважин к топографическим картам, документировать геологический материал горнопроходческих выработок и скважин, зарисовывать и фотографировать обнажения и образцы.
2. Руководить работой техников-геологов и коллекторов, пробоотборщиков по отбору геологических проб, замеру элементов залегания пород и геологических структур.
3. Обеспечивать соблюдение методических положений, инструкций и требований по геологическому изучению недр и производству разведки и эксплуатационной разведки месторождений.
4. Составлять и представлять в установленном порядке учетно-отчетные материалы по результатам полевых геологических исследований: полевые книжки, журналы документации горных выработок и скважин, каталог отобранных образцов горных пород, минералов, керна, шлама, проб.
Знания:
1. Современные методы, организация и технология проведения геологических исследований.
2. Виды и способы разведки и эксплуатационной разведки, а также основные параметры техники и технологии их производства.
3. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
4. Требования к качеству геологоразведочных работ и геологическим материалам.
5. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
6. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
7. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Проведение камеральных работ
Навык 1:
Камеральная обработка первичной геологической информации
Умения:

5. өрт қауіпсіздігі ережелері білу.
Білімдер:
1. Геологиялық факторлар қызметінің негіздері және олардың нәтижелері, сондай-ақ белгілі бір жағдайларда геологиялық процестердің даму заңдылықтары.
2. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік-құқықтық құжаттар.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық тапсырмаға сәйкес далалық барлау жұмыстары кешенін жүргізу
Машықтар:
1. Тау-кен қазбалары мен ұңғымаларды топографиялық карталарға байлау, тау-кен қазбалары мен ұңғымалардың геологиялық материалын құжаттау, өсінділер мен үлгілерді сызу және суретке түсіру.
2. Техник-геологтар мен коллекторлардың, сынама алушылардың геологиялық сынамаларды іріктеу, тау жыныстары мен геологиялық құрылымдардың пайда болу элементтерін өлшеу жөніндегі жұмысына басшылық жасау.
3. Жер қойнауын геологиялық зерттеу және кен орындарын барлау және пайдалану барлау өндірісі бойынша әдістемелік ережелердің, нұсқаулықтар мен талаптардың сақталуын қамтамасыз ету.
4. Далалық геологиялық зерттеулердің нәтижелері бойынша есепке алу-есеп беру материалдарын: далалық кітапшаларды, тау-кен қазбалары мен ұңғымалар құжаттамасының журналдарын, тау жыныстарының, минералдардың, өзектің, шламның, сынамалардың іріктелген үлгілерінің каталогын жасау және белгіленген тәртіппен ұсыну.
Білімдер:
1. Геологиялық зерттеулерді жүргізудің заманауи әдістері, ұйымдастырылуы және технологиясы.
2. Барлау және пайдалану барлау түрлері мен тәсілдері, сондай-ақ оларды өндіру техникасы мен технологиясының негізгі параметрлері.
3. Пайдалы қазбалар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
4. Геологиялық барлау жұмыстарының сапасына және Геологиялық материалдарға қойылатын талаптар.
5. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
6. Бұзылған жерлерді қалпына келтіру жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Камералдық жұмыстарды жүргізу
1-дағды:
Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу
Машықтар:

1. Анализировать, систематизировать и обобщать первичную геологическую информацию и другие фактические материалы: записи и зарисовки в полевых книжках в пределах района работ.
2. Составлять графические материалы по результатам разведочных работ для геолого-экономической оценки МТПИ (схемы, карты, разрезы, планы, диаграммы, колонки и т.п.).
3. Участвовать в осуществлении геологической интерпретации геофизических и геохимических данных.
Знания:
1. Геологическая изученность и современные представления о геологии района работ.
2. Методика опробования и подсчета запасов изучаемых видов полезных ископаемых.
3. Правила ведения и оформления геологической документации.
4. Основы экономики минерального сырья и геологоразведочных работ.
5. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
6. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 4:
Организация и проведение разведочных работ при эксплуатации МТПИ и подготовка геологического отчета
Навык 1:
Участие при проведении эксплуатационной разведки МТПИ
Умения:
1. Участвовать в разработке производственных планов, календарных графиков.
2. Отбирать пробы.
3. Оформлять заявки на материалы и оборудование для обеспечения геологических работ.
4. Формировать технические геологические документации.
Знания:
1. Политика в области менеджмента качества.
2. Документированные процедуры системы менеджмента качества.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:
СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
4
Техник-геолог-разведчик
6
Геолог-инженер-разведчик

1. Бастапқы геологиялық ақпаратты және басқа да нақты материалдарды талдау, жүйелеу, жұмыс ауданындағы далалық кітаптардағы жазбалар мен эскиздер жинақтау .
2. ҚПҚК геологиялық-экономикалық бағалау үшін барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша графикалық материалдар (схемалар, карталар, қималар, жоспарлар, диаграммалар, бағандар және т.б.) жасау.
3. Геофизикалық және геохимиялық деректерді геологиялық түсіндіруді жүзеге асыруға қатысу.
Білімдер:
1. Геологиялық зерттеу және жұмыс аймағының геологиясы туралы заманауи идеялар.
2. Зерттелетін пайдалы қазбалар түрлерінің қорларын сынау және есептеу әдістемесі.
3. Геологиялық құжаттаманы жүргізу және ресімдеу қағидалары.
4. Минералды шикізат экономикасы және геологиялық барлау жұмыстарының негіздері.
5. Геоақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, кеңсе қосымшалары.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Еңбек функциясы 4:
ҚПҚК пайдалану кезінде барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу және геологиялық есепті дайындау
1-дағды:
ҚПҚК пайдалану барлауын жүргізу кезінде қатысу
Машықтар:
1. Өндірістік жоспарларды, күнтізбелік кестелерді әзірлеуге қатысу.
2. Сынама алу.
3. Геологиялық жұмыстарды қамтамасыз ету үшін материалдар мен жабдықтарға өтінімдер ресімдеу.
4. Техникалық геологиялық құжаттаманы қалыптастыру.
Білімдер:
1. Сапа менеджменті саласындағы саясат.
2. Сапа менеджменті жүйесінің құжатталған процедуралары.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
4
Техник-геолог-барлаушы
6
Геолог-инженер-барлаушы

18. Карточка профессии "Палинолог-специалист":
Код группы:
2114-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Палинолог-специалист
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций геологии и разведки недр Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17407
Глава 2, параграф 1. Геолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Геодезия и картография
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (специалист среднего звена)
Специальность:
Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Геолог первой категории, стаж работы в должности геолога второй категории не менее трех лет. Геолог второй категории, стаж работы в должности геолога без категории не менее трех лет. Геолог без категории стаж работы в должности техника-геолога первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2114-1-001 - Геолог
Основная цель деятельности:
Геологические исследования, связанные с подземными отложениями и структурами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Предоставление консультаций и экспертных мнений овладение навыками идентификации ископаемых и современных спор и пыльцы.
2. Свод отчетов на основе полученных данных
3. Участие в экспедициях, направленных в области палинологии
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Предоставление консультаций и экспертных мнений овладение навыками идентификации ископаемых и современных спор и пыльцы.
Навык 1:
Оценка запроса методики палинологических исследований
Умения:
1. Понимать основы морфологической классификации ископаемых миоспор.
2. Понимать различные методики мацерации палинологических проб.
Знания:
1. Владение навыками отбора проб на спорово-пыльцевой анализ и определения палиноморф, различными методиками мацерации палинологических образцов, аналитическими методами.
2. Изучения ископаемые миоспоры и пыльцы (выделение споровопыльцевых спектров, спорово-пыльцевых комплексов и построение диаграмм и т.п.).
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Сбор и анализ необходимых данных
Умения:

18. Кәсіптің карточкасы "Палинолог-маман":
Топтың коды:
2114-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Палинолог-маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Геология және жер қойнауын барлау ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17407 болып тіркелді
2-тарау, 1-параграф. Геолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Геодезия және картография
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (орта деңгейдегі маман)
Мамандық:
Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бірінші санатты Геолог, екінші санатты геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Екінші санатты Геолог, санаты жоқ геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Санаты жоқ Геолог бірінші санатты техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2114-1-001 - Геолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жер асты кен орындары мен құрылымдарына байланысты геологиялық зерттеулер
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Палинологиялық зерттеу әдістеріне сұранысты бағалау
2. Алынған мәліметтерге негізделген есептердің қысқаша мазмұны
3. Палинологияға бағытталған экспедицияларға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Палинологиялық зерттеу әдістеріне сұранысты бағалау
1-дағды:
Палинологиялық зерттеу әдістеріне сұранысты бағалау
Машықтар:
1. Қазба миоспораларының морфологиялық жіктелуінің негіздерін түсіну.
2. Палинологиялық үлгілерді мацерациялаудың әртүрлі әдістерін білу.
Білімдер:
1. Спора-тозаңды талдау және палиноморфтарды анықтау үшін сынама алу дағдыларын, палинологиялық үлгілерді мацерациялаудың әртүрлі әдістерін, аналитикалық әдістерді білу.
2. Қазбалық миоспоралар мен тозаңдарды зерттеу (спора-тозаң спектрлерін, спора-тозаң кешендерін оқшаулау және диаграммаларды құру, т.б.).
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Қажетті мәліметтерді жинау және талдау
Машықтар:

1. Определять ископаемые палиноморфы с точностью до отдела (или турмы), а с помощью определителей – до рода, описывать и изображать ископаемые споры, пыльцевые зерна и другие палиноморфы, использовать для дальнейшего анализа статистические методы изучения ископаемых миоспор и пыльцы.
2. Реконструировать условия произрастания растений с помощью палинологических данных.
Знания:
1. Основные принципы отбора проб на спорово-пыльцевой анализ; методики мацерации палинологических образцов
2. Новейшие морфологические классификации палиноморф; основных представителей палинофлоры всех периодов позднего палеозоя, мезозоя и кайнозоя.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Свод отчетов на основе полученных данных
Навык 1:
Обеспечение документирования по составлению отчетов
Умения:
1. Формировать выводы и рекомендаций.
2. Визуализировать представленные данные.
Знания:
1. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
2. Знание различных методов сбора пыльцевых образцов: с поверхности почвы, из осадков, из глубоких скважин.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Анализ результатов исследований
Умения:
1. Проверять полученные данные на предмет правильности сбора.
2. Делать анализ качества образцов и сопоставлять полученные данные с образцами и т.д.
Знания:
1. Технология планирования и выполнения всех видов работ и требования, предъявляемые к их качеству.
2. Знание различных методов сбора пыльцевых образцов: с поверхности почвы, из осадков, из глубоких скважин.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в экспедициях, направленных в области палинологии
Навык 1:
Подготовка к исследованию в области палинологии
Умения:

1. Бөлімге (немесе турмаға) сәйкес қазба палиноморфтарды, ал кілттердің көмегімен - тұқымға сәйкес анықтау, қазба спораларын, тозаң дәндерін және басқа палиноморфтарды сипаттау және бейнелеу, қазба миоспоралары мен тозаңдарды зерттеудің статистикалық әдістерін әрі қарай пайдалану талдау.
2. Палинологиялық мәліметтерді пайдалана отырып, өсімдіктердің өсу жағдайларын қайта құру.
Білімдер:
1. Спора-тозаңды талдау үшін сынама алудың негізгі принциптері; палинологиялық үлгілерді мацерациялау әдістері
2. Палиноморфтардың соңғы морфологиялық классификациялары; соңғы палеозой, мезозой және кайнозойдың барлық кезеңдерінің палинофлорасының негізгі өкілдері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Алынған мәліметтерге негізделген есептердің қысқаша мазмұны
1-дағды:
Есеп беру үшін құжаттаманы қамтамасыз ету
Машықтар:
1. Қорытындылар мен ұсыныстарды қалыптастыру.
2. Деректерді визуализациялау және ұсыну.
Білімдер:
1. Геологиялық ұйымның геологиялық-өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
2. Тозаң үлгілерін алудың әртүрлі әдістерін білу: топырақ бетінен, шөгінділерден, терең құдықтардан.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Зерттеу нәтижелерін талдау
Машықтар:
1. Алынған мәліметтерді жинаудың дұрыстығын тексеру.
2. Үлгілердің сапасын бағалау және алынған мәліметтерді үлгілермен салыстыру және т.б.
Білімдер:
1. Жұмыстың барлық түрлерін жоспарлау және орындау технологиясы және олардың сапасына қойылатын талаптар.
2. Тозаң үлгілерін алудың әртүрлі әдістерін білу: топырақ бетінен, шөгінділерден, терең құдықтардан.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Палинологияға бағытталған экспедицияларға қатысу
1-дағды:
Палинология бойынша зерттеулерге дайындық
Машықтар:

1. Выбирать методы и локации исследования.
2. Разрабатывать план экспедиций, включая необходимое оборудование и материалы.
Знания:
1. Владение продвинутыми статистическими методами и программами для анализа данных пыльцы, включая мультивариантный и временной рядовый анализ.
2. Владеть дискриминантный анализ и другие методы.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение анализа данных в области палинологии
Умения:
1. Использовать геоинформационные системы для анализа и визуализации данных.
2. Интерпретировать статистические методы и данные.
Знания:
1. Специализированные программные средства для статистической обработки данных.
2. Навыками отбора проб на спорово-пыльцевой анализ и определения палиноморф, различными методиками мацерации палинологических образцов.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:
1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Самостоятельность и ответственность
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:
СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Палинолог-инженер
6
Старший палинолог

1. Зерттеу әдістері мен орындарын таңдау.
2. Қажетті жабдықтар мен материалдарды қамтитын экспедиция жоспарын жасау.
Білімдер:
1. Тозаң деректерін талдау үшін, оның ішінде көп өзгермелі және уақыттық қатарларды талдау үшін озық статистикалық әдістер мен бағдарламаларды меңгеру.
2. Дискриминантты талдау және басқа әдістерді меңгерген.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Палинология саласында мәліметтерді талдауды жүргізу
Машықтар:
1. Деректерді талдау және визуализациялау үшін географиялық ақпараттық жүйелерді пайдаланыңу.
2. Статистикалық әдістерді және мәліметтерді интерпретация жасау.
Білімдер:
1. Статистикалық мәліметтерді өңдеуге арналған арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
2. Спора-тозаңды талдау және палиноморфтарды анықтау үшін сынама алу дағдылары, палинологиялық үлгілерді мацерациялаудың әртүрлі әдістері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбекті қорғау нормаларын сақтау
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерінің талаптарын орындау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шараларды сақтау.
4. Еңбекті қорғау жөніндегі қағидалардың талаптарын сақтау.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Палинолог-инженер
6
Аға палинолог

19. Карточка профессии "Геоморфолог-специалист":
Код группы:
2114-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Геоморфолог-специалист
Уровень квалификации по ОРК:
5
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций геологии и разведки недр Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17407
Глава 2, параграф 1. Геолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послесреднее образование (прикладной бакалавриат)
Специальность:
Геодезия и картография
Квалификация:
Уровень образования:
ТиПО (рабочие профессии)
Специальность:
Геологическая съемка, поиск и разведка месторождений полезных ископаемых (по видам)
Квалификация:
Требования к опыту работы:
Геолог первой категории, стаж работы в должности геолога второй категории не менее трех лет. Геолог второй категории, стаж работы в должности геолога без категории не менее трех лет. Геолог без категории стаж работы в должности техника-геолога первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2114-1-008 - Геоморфолог
Основная цель деятельности:
Изучение местности, наблюдение за их изменением и прогнозирование различных геологических процессов
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Разработка проекта полевых геоморфологических исследований
2. Проведение полевых геоморфологических работ
3. Обработка и анализ полевых геоморфологических данных с получением окончательных временных разрезов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка проекта полевых геоморфологических исследований
Навык 1:
Сбор имеющейся геолого-геоморфологической информации по участку работ
Умения:
1. Собирать геолого-геоморфологической информации,
2. Анализировать полученные в прошлые годы, по заданным и близлежащим участкам или районам работ.
Знания:
1. Основы геофизических методов, геохимический анализ
2. Инструменты и методы полевых работ, отбор проб;
3. Разработка и использование моделей для прогнозирования изменений рельефа.
4. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выбор технологии проведения полевых геоморфологических работ на выбранном участке
Умения:

19. Кәсіптің карточкасы "Геоморфолог-маман":
Топтың коды:
2114-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Геоморфолог-маман
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
5
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Геология және жер қойнауын барлау ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17407 болып тіркелді
2-тарау, 1-параграф. Геолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
орта білімнен кейінгі (қолданбалы бакалавриат)
Мамандық:
Геодезия және картография
Біліктілік:
Білім деңгейі:
ТжКБ (жұмысшы кәсіптер)
Мамандық:
Геологиялық суретке түсіру, пайдалы қазба кен орындарын іздеу мен барлау (түрлері бойынша)
Біліктілік:
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бірінші санатты Геолог, екінші санатты геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Екінші санатты Геолог, санаты жоқ геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Санаты жоқ Геолог бірінші санатты техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2114-1-008 - Геоморфолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Аймақты зерттеу, олардың өзгеруін бақылау және әртүрлі геологиялық процестерді болжау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Далалық геоморфологиялық зерттеулер жобасын әзірлеу
2. Далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу
3. Соңғы уақыт кесінділерін ала отырып, далалық геоморфологиялық деректерді өңдеу және талдау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Далалық геоморфологиялық зерттеулер жобасын әзірлеу
1-дағды:
Жұмыс учаскесі бойынша қолда бар геологиялық-геоморфологиялық ақпаратты жинау
Машықтар:
1. Геологиялық-геоморфологиялық ақпаратты жинау.
2. Өткен жылдары алынған жұмыстарды берілген және жақын учаскелер немесе жұмыс аудандары бойынша талдаңу.
Білімдер:
1. Геофизикалық әдістердің негіздері, геохимиялық талдау
2. Дала жұмыстарының құралдары мен әдістері, сынама алу;
3. Рельефтің өзгеруін болжау үшін модельдерді әзірлеу және пайдалану.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Таңдалған учаскеде далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу технологиясын таңдау
Машықтар:

1. Выбирать исходные данные (виды работ, площадь участка, аппаратура и оборудование и пр.) для составления сметы на проведение полевых работ.
2. Использовать современные оборудования, такие как GPS, дроны и геофизические приборы, для точного сбора данных о рельефе и геологических структурах.
Знания:
1. Понимание основных процессов формирования рельефа и геологических структур участка.
2. Знание топографических особенностей и умение работать с геоинформационными системами.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка геологического и технического задания
Умения:
1. Подготавливать исходные данные для геолого-методической и производственно-технической части проекта полевых геоморфологических работ.
2. Подготавливать исходные данные для определения необходимых технологий.
Знания:
1. Оформление и согласование документов и разрешений на геологическое изучение недр от различных инстанций (санитарно-эпидемиологических станций, экологического и пожарного надзора и др.).
2. Техническая инструкция по наземной геоморфологии.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение полевых геоморфологических работ
Навык 1:
Проведение предварительных и опытных полевых геоморфологических работ
Умения:
1. Отбирать пробы грунта и горных пород для лабораторного анализа.
2. Анализировать существующие карты и снимки местности.
Знания:
1. Методы и модификации полевых геоморфологических работ и скважинной геофизики.
2. Геохимические и минералогические исследования.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка геоморфологического оборудования и системы наблюдений к полевым работам на местности
Умения:

1. Дала жұмыстарын жүргізуге смета жасау үшін бастапқы деректерді (жұмыс түрлері, учаскенің ауданы, аппаратура мен жабдық және т.б.) таңдаңу.
2. Жер бедері мен геологиялық құрылымдар туралы деректерді дәл жинау үшін GPS, дрондар және геофизикалық құрылғылар сияқты заманауи жабдықты пайдалану.
Білімдер:
1. Учаскенің рельефі мен геологиялық құрылымдарын қалыптастырудың негізгі процестерін түсіну.
2. Топографиялық ерекшеліктерді білу және геоақпараттық жүйелермен жұмыс істей білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық және техникалық тапсырманы дайындау
Машықтар:
1. Далалық геоморфологиялық жұмыстар жобасының геологиялық-әдістемелік және өндірістік-техникалық бөлігі үшін бастапқы деректерді дайындау.
2. Қажетті технологияларды анықтау үшін бастапқы деректерді дайындалу.
Білімдер:
1. Әртүрлі инстанциялардан (санитариялық-эпидемиологиялық станциялар, экологиялық және өрт қадағалау және т.б.) жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған құжаттар мен рұқсаттарды ресімдеу және келісу.
2. Жердегі геоморфология бойынша техникалық нұсқаулық.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу
1-дағды:
Алдын ала және тәжірибелік далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Зертханалық талдау үшін топырақ пен тау жыныстарының сынамаларын алу.
2. Қолданыстағы карталар мен жер бедерінің суреттерін талдау.
Білімдер:
1. Далалық геоморфологиялық жұмыстар мен ұңғымалық геофизиканың әдістері мен модификациялары.
2. Геохимиялық және минералогиялық зерттеулер.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геоморфологиялық жабдықтар мен бақылау жүйесін жергілікті жердегі дала жұмыстарына дайындау
Машықтар:

1. Обеспечивать укомплектование отряда аппаратурой, оборудованием и материалами.
2. Настраивать оборудование для работы в специфических условиях местности (температурные режимы, влажность и т.д.).
Знания:
1. Использование приборов.
2. Знание принципов работы и правильного использования геоморфологической аппаратуры (теодолиты, нивелиры, сейсмографы, магнитометры и т.д.).
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Регистрация геоморфологических данных
Умения:
1. Проводить картографирование рельефа, измерения форм, изучение отложений.
2. Анализировать, протекающие лабораторные процессы.
Знания:
1. Навыки сбора и документирования образцов почвы, горных пород и других материалов.
2. Умение обрабатывать данные с использованием специализированного программного обеспечения.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обработка и анализ полевых геоморфологических данных с получением окончательных временных разрезов.
Навык 1:
Проведение камеральной обработки первичной
Умения:
1. Делать приемку полевых материалов, оценивать качество первичного материала.
2. Проводить первичную классификация геоморфологических структур и процессов.
Знания:
1. Основы геоморфологии: знание процессов формирования и изменения земной поверхности.
2. Структура обработки полевых материалов.
3. Порядок внутреннего трудового распорядка, нормы по промышленной безопасности и охране труда, охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и иное.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и оформление отчета о результатах полевых геоморфологических работ
Умения:
1. Делать приемку результатов, оценку полноты и своевременности технической отчетности;
2. Вносить своевременные предложения о необходимых дополнениях и изменениях в технический проект; руководство составлением окончательного технического отчета.
Знания:

1. Отрядты аппаратурамен, жабдықтармен және материалдармен жабдықтауды қамтамасыз ету.
2. Жабдықты жердің нақты жағдайларында (температура, ылғалдылық және т.б.) жұмыс істеуге теңшеңу.
Білімдер:
1. Құрылғыларды пайдалану.
2. Геоморфологиялық аппаратураның (теодолиттер, нивелирлер, сейсмографтар, магнитометрлер және т.б.) жұмыс істеу және дұрыс пайдалану принциптерін білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геоморфологиялық деректерді тіркеу
Машықтар:
1. Рельефті картаға түсіру, пішіндерді өлшеу, шөгінділерді зерттеу.
2. Зертханалық процестерді талдау.
Білімдер:
1. Топырақ, тау жыныстары және басқа материалдардың үлгілерін жинау және құжаттау дағдылары.
2. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып деректерді өңдей білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Соңғы уақыт кесінділерін ала отырып, далалық геоморфологиялық деректерді өңдеу және талдау.
1-дағды:
Бастапқы камералдық өңдеуді жүргізу
Машықтар:
1. Далалық материалдарды қабылдау, бастапқы материалдың сапасын бағалау.
2. Геоморфологиялық құрылымдар мен процестердің бастапқы жіктелуін жүргізу.
Білімдер:
1. Геоморфология негіздері: жер бетінің қалыптасуы мен өзгеру процестерін білу.
2. Далалық материалдарды өңдеу құрылымы.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Далалық геоморфологиялық жұмыстардың нәтижелері туралы есепті дайындау және ресімдеу
Машықтар:
1. Нәтижелерді қабылдау, техникалық Есептіліктің толықтығы мен уақытылығын бағалау.
2. Техникалық жобаға қажетті толықтырулар мен өзгерістер туралы уақтылы ұсыныстар енгізу; түпкілікті техникалық есепті жасауға басшылық жасау.
Білімдер:

Глава 2, параграф 1. Геолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Геология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Геолог первой категории, стаж работы в должности геолога второй категории не менее трех лет: Геолог второй категории, стаж работы в должности геолога без категории не менее трех лет: Геолог без категории стаж работы в должности техника-геолога первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2114-1-005 - Геологоразведчик
Основная цель деятельности:
Организация и проведение полевых и камеральных геологических исследований при разведке и эксплуатационной разведке МТПИ.
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Анализ и обобщение геологических, геофизических и геохимических материалов по району работ
2. Организация и проведение полевых геологоразведочных работ
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и проведение камеральных работ по результатам полевых поисковых и оценочных работ
Трудовая функция 1:
Анализ и обобщение геологических, геофизических и геохимических материалов по району работ
Навык 1:
Определение перспективности участка работ на полезное ископаемое
Умения:
1. Анализировать и обобщать геологические отчеты по стадии регионального геологического изучения недр.
2. Определять уровень геологической изученности участка работ на полезное ископаемое по результатам предыдущих ГРР.
Знания:
1. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
2. Требования к качеству проведения ГРР.
3. Методики опробования и оценки ресурсов и подсчета запасов по изучаемым видам полезных ископаемых.
4. Методика обобщения результатов ГРР при решении геологических задач различного уровня сложности.
5. Геологическая изученность региона.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Планирование комплекса разведки и эксплуатационной разведки месторождений
Умения:
1. Участвовать в определении задач, решаемых различными методами ГРР для поисков полезного ископаемого: выявление и оконтуривание перспективных участков и рудопроявлений полезных ископаемых, оценка прогнозных ресурсов и предварительная геолого-экономическая оценка перспективных участков и рудопроявлений полезных ископаемых.

2-тарау, 1-параграф. Геолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Геология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бірінші санатты Геолог, екінші санатты геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Екінші санатты Геолог, санаты жоқ геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Санаты жоқ Геолог бірінші санатты техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2114-1-005 - Геолог барлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚПҚК іздеу кезінде далалық және камералдық геологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Тау жыныстарының құрамы мен құрылысын зерттеу
2. Далалық геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1. Далалық іздеу және бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша камералдық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
1-еңбек функциясы:
Тау жыныстарының құрамы мен құрылысын зерттеу
1-дағды:
Жұмыс ауданы бойынша геологиялық, геофизикалық және геохимиялық материалдарды талдау және қорыту
Машықтар:
1. Жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу сатысы бойынша геологиялық есептерді талдау және қорыту.
2. Пайдалы қазбаларға арналған жұмыстар учаскесінің геологиялық зерделеу деңгейін алдыңғы ГБЖ нәтижелері бойынша анықтау.
Білімдер:
1. Пайдалы қазбалар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
2. Минералды шикізаттың сапасына және ГБЖ жүргізуге қойылатын талаптар.
3. Пайдалы қазбалардың зерттелетін түрлері бойынша ресурстарды сынау және бағалау және қорларды есептеу әдістемесі.
4. Әр түрлі күрделілік деңгейіндегі геологиялық есептерді шешуде ГБЖ нәтижелерін жалпылау әдістемесі.
5. Аймақтың геологиялық зерттелуі.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Іздеу және бағалау жұмыстарының кешенін жоспарлау
Машықтар:
1. Пайдалы қазбаларды іздеу үшін ГБЖ-ның әртүрлі әдістерімен шешілетін міндеттерді анықтауға қатысу: пайдалы қазбалардың перспективалы учаскелері мен кен көріністерін анықтау және контурлау, болжамды ресурстарды бағалау және перспективалы учаскелер мен пайдалы қазбалардың кен көріністерін алдын ала геологиялық-экономикалық бағалау.

2. Подбирать комплекс методов ГРР для поисков определенных видов полезных ископаемых на участке работ.
Знания:
1. Закономерности размещения геологических тел и структур, их перспектив на определенные виды полезных ископаемых.
2. Основы и порядок проектирования, планирования и финансирования геологоразведочных работ.
3. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:
1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение полевых геологоразведочных работ
Навык 1:
Участие в организации и проведении комплекса полевых изыскательских и оценочных работ
Умения:
1. Составлять план-график выполнения полевых ГРР отряда.
2. Проводить разведочные, поисковые маршруты.
3. Вести полевой журнала по направлениям поиска.
4. Контролировать составление документации горных выработок и буровых скважин.
5. Контролировать объемы и качества ГРР, выполняемых исполнителями 1-5 уровня ОРК
Знания:
1. Правила периодичности геологоразведки.
2. Методы поисково-оценочных работ, требования к их качеству.
3. Правила технической эксплуатации, ремонта и обслуживания применяемого геологоразведочного оборудования и аппаратуры.
4. Правила учета и хранения геологических материалов, оборудования и аппаратуры, организация труда при геологических работах
5. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Сбор и анализ исходной геологической информации
Умения:

2. Жұмыс орнында пайдалы қазбалардың белгілі бір түрлерін іздеу үшін ГБЖ әдістерінің кешенін таңдау.
Білімдер:
1. Геологиялық денелер мен құрылымдардың орналасу заңдылықтары, олардың пайдалы қазбалардың белгілі бір түрлеріне келешегі.
2. Геологиялық барлау жұмыстарын жобалау, жоспарлау және қаржыландыру негіздері мен тәртібі.
3. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
Білімдер:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геологиялық барлау жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
1-дағды:
Далалық іздестіру және бағалау жұмыстарының кешенін ұйымдастыруға және өткізуге қатысу
Машықтар:
1. Отрядтың далалық ГБЖ орындау жоспар-кестесін жасау.
2. Барлау, іздеу маршруттарын жүргізу.
3. Іздеу бағыттары бойынша далалық журнал жүргізу.
4. Тау-кен қазбалары мен бұрғылау ұңғымаларының құжаттамасын жасауды бақылау.
5. ГБЖ 1-5 деңгейіндегі орындаушылар орындайтын СБШ көлемі мен сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау кезеңділігі ережелері.
2. Іздеу және бағалау жұмыстарының әдістері, олардың сапасына қойылатын талаптар.
3. Қолданылатын геологиялық барлау жабдықтары мен аппаратураларын техникалық пайдалану, жөндеу және қызмет көрсету қағидалары.
4. Геологиялық материалдарды, жабдықтар мен аппаратураларды есепке алу және сақтау қағидалары, геологиялық жұмыстар кезінде еңбекті ұйымдастыру.
5. Бұзылған жерлерді қалпына келтіру жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Бастапқы геологиялық ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:

1. Проверять качества исходной геологической информации.
2. Оперативно анализировать и обобщать исходную геологическую информацию и при необходимости, вносить соответствующие корректировки в ГРР.
Знания:
1. Правила учета и хранения материалов и документации, содержащих геологическую информацию.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация и проведение камеральных работ по результатам полевых поисковых и оценочных работ
Навык 1:
Камеральная обработка, интерпретация, анализ и обобщение исходной геологической информации
Умения:
1. Обрабатывать исходные полевой геологической информации: полевой дневник, документация горных выработок и буровых скважин.
2. Интерпретировать, анализировать, систематизировать и обобщать геологическую информацию и другие конкретные материалы.
Знания:
1. Географические информационные системы, графические системы, офисные приложения.
2. Методы интерпретации геологических исследований.
3. Правила учета и хранения материалов и документации, содержащих геологическую информацию.
4. Требования к качеству геологической информации.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:
СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Геолог-специалист-поисковик
6
Старший геолог-поисковик
7
Главный геолог-поисковик
21. Карточка профессии "Геолог-инженер-разведчик":
Код группы:
2114-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Геолог-инженер-разведчик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:

1. Бастапқы геологиялық ақпараттың сапасын тексеру.
2. Бастапқы геологиялық ақпаратты жедел талдау және қорыту және қажет болған жағдайда ГБЖ-ға тиісті түзету енгізу.
Білімдер:
1. Геологиялық ақпаратты қамтитын материалдар мен құжаттамаларды есепке алу және сақтау қағидалары.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
1-қосымша еңбек функциясы:
Далалық іздеу және бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша камералдық жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
1-дағды:
Бастапқы геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу, түсіндіру, талдау және жалпылау
Машықтар:
1. Далалық бастапқы геологиялық ақпаратты өңдеу: Далалық күнделік, тау-кен қазбалары мен бұрғылау ұңғымаларының құжаттамасу.
2. Геологиялық ақпаратты және басқа да нақты материалдарды түсіндіру, талдау, жүйелеу және жалпылау.
Білімдер:
1. Геоақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, кеңсе қосымшалары.
2. Геологиялық зерттеулерді түсіндіру әдістері.
3. Геологиялық ақпаратты қамтитын материалдар мен құжаттамаларды есепке алу және сақтау қағидалары.
4. Геологиялық ақпараттың сапасына қойылатын талаптар.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Геолог-маман-іздеуші
6
Геолог-іздеуші инженері
7
Бас геолог-іздеуші
21. Кәсіптің карточкасы "Геолог-инженер-барлаушы":
Топтың коды:
2114-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Геолог-инженер-барлаушы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:

1. Участвовать в определении задач, решаемых различными методами ГРР для разведки месторождений: выявлять и оконтуривать перспективные участки и рудопроявления полезных ископаемых, оценивать прогнозные ресурсы и предварительная геолого-экономическая оценка перспективных участков и рудопроявлений полезных ископаемых.
2. Подбирать комплекс методов ГРР для поисков полезного ископаемого на участке работ.
Знания:
1. Основы и порядок проектирования, планирования и финансирования геологоразведочных работ.
2. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Организация и проведение комплекса полевых разведочных и работ
Умения:
1. Составлять план-график выполнения полевых ГРР отряда.
2. Проводить рекогносцировочные, поисковые маршруты.
3. Вести полевой журнал по поисковым маршрутам.
4. Контролировать составление документации горных выработок и буровых скважин.
5. Контролировать объем и качество ГРР, выполняемых исполнителями 1-5 уровня ОРК.
Знания:
1. Правила стадийности геологоразведки.
2. Методы разведки и эксплуатационной разведки месторождений, требования, предъявляемые к их качеству.
3. Правила технической эксплуатации, ремонта и обслуживания применяемого геологоразведочного оборудования и аппаратуры.
4. Учет и правила хранения геологических материалов, оборудования и аппаратуры, организация труда при геологических работах.
5. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 4:
Сбор и анализ первичной геологической информации
Умения:
1. Проверять качество первичной геологической информации.
2. Оперативно анализировать и обобщать первичную геологическую информацию и при необходимости вносить соответствующие корректировки в ГРР.
Знания:
1. Правила учета и хранения материалов.

1. Кен орындарын барлау үшін ГБЖ әртүрлі әдістерімен шешілетін міндеттерді анықтауға қатысу: пайдалы қазбалардың перспективалық учаскелері мен кен көріністерін анықтау және контурлау, болжамды ресурстарды бағалау және перспективалық учаскелер мен пайдалы қазбалардың кен көріністерін алдын ала геологиялық-экономикалық бағалау.
2. Жұмыс орнында пайдалы қазбаларды іздеу үшін ГБЖ әдістерінің кешенін таңдаңу.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау жұмыстарын жобалау, жоспарлау және қаржыландыру негіздері мен тәртібі.
2. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Далалық барлау және жұмыстар кешенін ұйымдастыру және жүргізу
Машықтар:
1. Отрядтың далалық ГБЖ орындаудың жоспар-кестесін жасау.
2. Барлау, іздеу маршруттарын жүргізу.
3. Іздеу маршруттары бойынша далалық журнал жүргізу.
4. Тау-кен қазбалары мен бұрғылау ұңғымаларының құжаттамасын жасауды бақылау.
5. СБШ 1-5 деңгейіндегі орындаушылар орындайтын СБТ көлемі мен сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау кезеңділігі ережелері.
2. Кен орындарын барлау және пайдалану барлау әдістері, олардың сапасына қойылатын талаптар.
3. Қолданылатын геологиялық барлау жабдықтары мен аппаратураларын техникалық пайдалану, жөндеу және қызмет көрсету қағидалары.
4. Геологиялық материалдарды, жабдықтар мен аппаратураларды есепке алу және сақтау қағидалары, геологиялық жұмыстар кезінде еңбекті ұйымдастыру.
5. Бұзылған жерлерді қалпына келтіру жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
4-дағды:
Бастапқы геологиялық ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Бастапқы геологиялық ақпараттың сапасын тексеру.
2. Бастапқы геологиялық ақпаратты жедел талдаңыз және қорытындылаңыз және қажет болған жағдайда ГБЖ-ға тиісті түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Материалдарды есепке алу және сақтау ережелері.

3. Составлять отчеты о результатах разведки и эксплуатационной разведки месторождений.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к качеству геологических результатов.
2. Перечень, содержание и порядок представления производственной отчетности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Подготовка геологического отчета
Навык 1:
Подготовка и оформление отчета о результатах данной стадии ГРР района работ
Умения:
1. Сводить отчеты на основе полученных данных.
2. Составлять отчета о результатах геологоразведочных работ.
Знания:
1. Требования и методические рекомендации по проведению разведки, эксплуатационной разведки и оформлению геологической документации по результатам проведенных работ.
2. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Организация и контроль проведения ГРР при эксплуатации МТПИ и подготовка геологического отчета
Навык 1:
Организация и контроль над проведением ГРР при эксплуатации МТПИ
Умения:
1. Сопоставлять данные геологической разведки и эксплуатации МТПИ.
2. Контролировать выполнение планов ГРР, качество выполняемых работ, соблюдать установленные нормативы, требования безопасности выполняемых работ.
3. Разрабатывать инструкций и методы руководства по проведению ГРР.
4. Анализировать результаты аналитических исследований и составление предложений для эффективной отработки месторождения.
Знания:
1. Технология производства геологоразведочных работ.
2. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
3. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение быстро принимать решения
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Кен орындарын барлау және пайдалану барлау нәтижелері туралы есептер жасау.
Білімдер:
1. Геологиялық нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік есептіліктің тізбесі, мазмұны және ұсыну тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Геологиялық есепті дайындау
1-дағды:
Жұмыс ауданының ГБЖ осы кезеңінің нәтижелері туралы есепті дайындау және ресімдеу
Машықтар:
1. Алынған мәліметтер негізінде есептерді жинақтау.
2. Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есеп жасау.
Білімдер:
1. Жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша барлау, пайдалану барлауын жүргізу және геологиялық құжаттаманы ресімдеу жөніндегі талаптар мен әдістемелік ұсынымдар.
2. Геоақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, кеңсе қосымшалары.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
1-қосымша еңбек функциясы:
ҚПҚК пайдалану кезінде ГБЖ жүргізуді ұйымдастыру және бақылау және геологиялық есепті дайындау
1-дағды:
ҚПҚК және пайдалану кезінде ГБЖ өткізуді ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. ҚПҚК геологиялық барлау және пайдалану деректерін салыстыру.
2. ГБЖ жоспарларының орындалуын, орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау, орындалатын жұмыстардың белгіленген нормативтерін, қауіпсіздік талаптарын сақтау.
3. GRR жүргізу бойынша нұсқаулықтар мен әдістерді әзірлеу.
4. Аналитикалық зерттеулердің нәтижелерін талдау және кен орнын тиімді пайдалану үшін ұсыныстар жасау.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу технологиясы.
2. Геологиялық ұйымның геологиялық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
3. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Тез шешім қабылдай білу
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
5
Геолог-специалист-разведчик
6
Старший геолог-разведчик
7
Главный геолог-разведчик
22. Карточка профессии "Старший геолог-поисковик":
Код группы:
2114-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Старший геолог-поисковик
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций геологии и разведки недр Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17407
Глава 1, параграф 2. Начальник партии (геологической, геофизической, гидрогеологической).
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Геология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы - более 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2114-1-005 - Геологоразведчик
Основная цель деятельности:
Планирование, организация и руководство полевыми и камеральными геологоразведочными работами при поисках МТПИ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка потенциала участка на ТПИ в пределах района исследования
2. Организация и руководство проведением полевых работ в соответствии с проектом поисковых и оценочных работ
3. Организация и руководство проведением полевых и камеральных работ, согласно проекту поисковых и оценочных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оценка потенциала участка на ТПИ в пределах района исследования
Навык 1:
Оценка геологической изученности на ТПИ участка работ
Умения:
1. Анализировать и обобщать геологические материалы по району работ.
2. Проводить оценки геологической изученности района работ на ТПИ.
3. Интерпретировать геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
Знания:
1. Основные сведения о геологии изучаемого района работ.
2. Основные принципы работы в геологических фондах по геологической изученности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Планирование ГРР на перспективных ТПИ участках
Умения:

ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
5
Геолог-маман-барлаушы
6
Аға барлаушы геолог
7
Бас барлаушы геолог
22. Кәсіптің карточкасы "Аға геолог-іздеуші":
Топтың коды:
2114-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Аға геолог-іздеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Геология және жер қойнауын барлау ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17407 болып тіркелді
1-тарау, 2-параграф. Партия басшысы (геологиялық, геофизикалық, гидрогеологиялық).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Геология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жұмыс өтілі-5 жылдан астам
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2114-1-005 - Геолог барлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
ҚПҚК іздеу кезінде далалық және камералдық геологиялық барлау жұмыстарын жоспарлау, ұйымдастыру және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Зерттеу ауданы шегінде ҚПҚ-дағы учаскенің әлеуетін бағалау
2. Іздеу және бағалау жұмыстарының жобасына сәйкес далалық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
3. Іздеу және бағалау жұмыстарының жобасына сәйкес далалық және камералдық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Зерттеу ауданы шегінде ҚПҚ-дағы учаскенің әлеуетін бағалау
1-дағды:
Жұмыстың ҚПҚ учаскесінде геологиялық зерделеуді бағалау
Машықтар:
1. Жұмыс ауданы бойынша геологиялық материалдарды талдау және жинақтау.
2. ҚПҚ жұмыс ауданының геологиялық зерделенуіне бағалау жүргізу.
3. Геоақпараттық жүйелерді, графикалық жүйелерді, кеңсе қосымшаларын түсіндіру.
Білімдер:
1. Зерттелетін жұмыс ауданының геологиясы туралы негізгі мәліметтер.
2. Геологиялық зерттеу бойынша геологиялық қорлардағы жұмыстың негізгі принциптері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Перспективалы ҚПҚ учаскелерінде ГБЖ жоспарлау
Машықтар:

1. Проводить оценку перспективности на ТПИ района работ.
2. Организовывать и руководить разработкой проекта поисковых и оценочных работ в выделенном районе.
Знания:
1. РК, иные нормативные правовые акты и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
2. Основы трудового Требования к составлению проектных документов по геологическому изучению недр.
3. Порядок проектирования, планирования и финансирования геологоразведочных работ.
4. Основы экономики минерального сырья и геологоразведочных (геофизических, гидрогеологических) работ.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и руководство проведением полевых работ в соответствии с проектом поисковых и оценочных работ
Навык 1:
Проведение комплекса полевых ГРР на участке работ
Умения:
1. Определить задания и распределять между исполнителями работ.
2. Контролировать объемы и качества выполненных ГРР.
3. Контролировать своевременное обеспечение исполнителей необходимым оборудованием, приборами, инструментами, снаряжением и другими материальными ресурсами.
Знания:
1. Правила стадийности геологоразведки.
2. Технологии производства геологоразведочных работ.
3. Геология района работ и методов геологоразведочных работ.
4. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Анализ полевой геолого-поисковой информации
Умения:
1. Контролировать качество первичной геологической информации и соблюдать правил учета и хранения геологических материалов.
2. Анализировать первичную геологическую информации и при необходимости вносить соответствующие корректировки в проекты поисковых и оценочных работ.
Знания:
1. Правила учета и хранения геологической информации и материалов.
2. Методы обработки и интерпретации полевой геологоразведочной информации и требования, предъявляемые к их качеству.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:

1. Жұмыстың ҚПҚ ауданында перспективалық бағалау жүргізу.
2. Бөлінген ауданда іздеу және бағалау жұмыстарының жобасын әзірлеуді ұйымдастыру және басқару.
Білімдер:
1. ҚР, өзге де нормативтік құқықтық актілер және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
2. Жер қойнауын геологиялық зерттеу бойынша жобалау құжаттарын жасауға қойылатын еңбек талаптарының негіздері.
3. Геологиялық барлау жұмыстарын жобалау, жоспарлау және қаржыландыру тәртібі.
4. Минералдық шикізат экономикасының және геологиялық барлау (геофизикалық, гидрогеологиялық) жұмыстарының негіздері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Іздеу және бағалау жұмыстарының жобасына сәйкес далалық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
1-дағды:
Жұмыс учаскесінде далалық ГБЖ кешенін жүргізу
Машықтар:
1. Тапсырмаларды анықтаңыз және жұмыс орындаушылары арасында бөлу.
2. Орындалған ГРР көлемі мен сапасын бақылау.
3. Орындаушыларды қажетті жабдықтармен, аспаптармен, құралдармен, жабдықтармен және басқа да материалдық ресурстармен уақтылы қамтамасыз етуді бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау кезеңділігі ережелері.
2. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу технологиялары.
3. Геологиялық барлау жұмыстары мен әдістері ауданының геологиясы.
4. Геологиялық ұйымның геологиялық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Далалық геологиялық-іздеу ақпаратын талдау
Машықтар:
1. Бастапқы геологиялық ақпараттың сапасын бақылау және геологиялық материалдарды есепке алу және сақтау ережелерін сақтау.
2. Бастапқы геологиялық ақпаратты талдаңыз және қажет болған жағдайда іздеу және бағалау жұмыстарының жобаларына тиісті түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Геологиялық ақпарат пен материалдарды есепке алу және сақтау қағидалары.
2. Далалық геологиялық барлау ақпаратын өңдеу және түсіндіру әдістері және олардың сапасына қойылатын талаптар.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарын сақтау
Машықтар:

1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и руководство проведением полевых и камеральных работ, согласно проекту поисковых и оценочных работ
Навык 1:
Камеральная обработка геологической информации
Умения:
1. Руководить процессами комплексной геолого-геофизической, геохимической интерпретации данных.
2. Анализировать, систематизировать и обобщать геологическую информацию и другие фактические материалы.
3.Интерпретировать данные для определения геологии и экономической значимости природных ресурсов, используя современное техническое программное обеспечение.
4. Интерпретировать результаты и консультировать с другими специалистами в области наук о Земле.
Знания:
1. Методы обработки и интерпретации геологической (геофизической, гидрогеологической) информации.
2. Требования к качеству геологических (геофизических, гидрогеологических) результатов.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Руководство и контроль подготовки и оформлением отчетов о результатах ГРР в районе
Умения:
1. Контролировать подготовку геологических материалов.
2. Руководить и контролировать составление геологической текстовой и графической отчетной документации с использованием современного специализированного программного обеспечения (геоинформационные системы).
Знания:
1. Требования к качеству геологических результатов.
2. Перечень, содержание и порядок предоставления производственной отчетности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Концентрация и управление вниманием
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Іздеу және бағалау жұмыстарының жобасына сәйкес далалық және камералдық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
1-дағды:
Геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу
Машықтар:
1. Деректерді кешенді геологиялық-геофизикалық, геохимиялық интерпретациялау процестеріне жетекшілік ету.
2. Геологиялық ақпаратты және басқа да нақты материалдарды талдау, жүйелеу және жалпылау.
3. Заманауи техникалық бағдарламалық жасақтаманы қолдана отырып, табиғи ресурстардың геологиясы мен экономикалық маңыздылығын анықтау үшін деректерді түсіндіру.
4. Нәтижелерді түсіндіру және жер туралы ғылымдар саласындағы басқа мамандармен кеңесу.
Білімдер:
1. Геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) ақпаратты өңдеу және түсіндіру әдістері.
2. Геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Ауданда ГБЖ нәтижелері туралы есептерді дайындау мен ресімдеуге басшылық жасау және бақылау
Машықтар:
1. Геологиялық материалдарды дайындауды бақылау.
2. Қазіргі заманғы мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді (геоақпараттық жүйелер) пайдалана отырып, геологиялық мәтіндік және графикалық есептілік құжаттамасын жасауға басшылық жасау және бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік есептілікті ұсыну тізбесі, мазмұны және тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Зейінді шоғырландыру және бақылау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
2. Требования к качеству проведения геолого-съемочных работ.
3. Методика обобщения результатов геолого-съемочных при решении геологических задач различного уровня сложности.
4. Геологическая изученность региона.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Планирование геолого-съемочных работ
Умения:
1. Определять задачи, решаемых различными методами ГРР для геологической съемки.
2. Выбирать комплексы методов геологической съемки.
3. Дешифрировать аэрофотоснимки региона.
Знания:
1. Основы и порядок проектирования, планирования и финансирования геологоразведочных работ.
2. Требования к составлению и подготовки к изданию государственных геологических карт.
3. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение комплекса полевых геолого-съемочных работ
Навык 1:
Проведение комплекса полевых геолого-съемочных работ
Умения:
1. Проводить рекогносцировочные, геолого-съемочные маршрутов.
2. Вести полевой журнал геолого-съемочных маршрутов.
3. Составлять документации горных выработок.
4. Контролировать объемы и качества геолого-съемочных работ.
Знания:
1. Методы и технологии геолого-съемочных работ, требований, предъявляемых к их качеству.
2. Правила технической эксплуатации, ремонта и обслуживания применяемого геологоразведочного оборудования и аппаратуры.
3. Учет и правила хранения геологических материалов, оборудования и аппаратуры, организация труда при геологических работах.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Сбор и анализ первичной геологической информации
Умения:

1. Пайдалы қазбалар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
2. Геологиялық түсірілім жұмыстарын жүргізу сапасына қойылатын талаптар.
3. Әртүрлі деңгейдегі геологиялық есептерді шешуде геологиялық түсірілім нәтижелерін жалпылау әдістемесі.
4. Аймақтың геологиялық зерттелуі.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық түсірілім жұмыстарын жоспарлау
Машықтар:
1. Геологиялық түсірілім үшін ГБЖ әртүрлі әдістерімен шешілетін міндеттерді анықтау.
2. Геологиялық түсірілім әдістерінің кешендерін таңдау.
3. Аймақтың аэрофотосуреттерін декодтау.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау жұмыстарын жобалау, жоспарлау және қаржыландыру негіздері мен тәртібі.
2. Мемлекеттік геологиялық карталарды жасауға және басып шығаруға дайындалуға қойылатын талаптар.
3. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геологиялық түсірілім жұмыстарының кешенін ұйымдастыру және жүргізу
1-дағды:
Далалық геологиялық түсірілім жұмыстарының кешенін жүргізу
Машықтар:
1. Барлау, геологиялық түсіріліммаршруттарын жүргізу.
2. Геологиялық
түсірілім маршруттарының далалық журналын жүргізу.
3. Тау-кен қазбаларының құжаттамасын жасау.
4. Геологиялық түсірілім жұмыстарының көлемі мен сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарының әдістері мен технологиялары, олардың сапасына қойылатын талаптар.
2. Қолданылатын геологиялық барлау жабдықтары мен аппаратураларын техникалық пайдалану, жөндеу және қызмет көрсету қағидалары.
3. Геологиялық материалдарды, жабдықтар мен аппаратураларды есепке алу және сақтау қағидалары, геологиялық жұмыстар кезінде еңбекті ұйымдастыру.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Бастапқы геологиялық ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:

1. Оценка перспектив региона на месторождения твердых полезных ископаемых
2. Организация и руководство проведением полевых работ в соответствии с проектом геолого-съемочных работ
Дополнительные трудовые функции:
1. Организация и руководство проведением полевых и камеральных работ, согласно проекту геологической съемки
Трудовая функция 1:
Оценка перспектив региона на месторождения твердых полезных ископаемых
Навык 1:
Оценка геологической изученности региона работ
Умения:
1. Анализировать и обобщать геологических материалов по региону работ.
2. Делать оценку геологической изученности региона работ.
Знания:
1. Системный анализ и подход при решении геологических задач различного уровня сложности.
2. Геологическая изученность региона.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Планирование геолого-съемочных работ соответствующего масштаба
Умения:
1. Делать оценку перспективности на ТПИ региона работ.
2. Организовывать и руководить разработкой проекта геолого-съемочных работ в регионе.
3. Контролировать дешифрирование аэрофотоснимков региона.
Знания:
1. Требования к составлению и подготовки к изданию государственных геологических кар.
2.Порядок проектирования, планирования и финансирования геолого-съемочных работ.
3. Основы экономики минерального сырья и геологоразведочных работ.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и руководство проведением полевых работ в соответствии с проектом геолого-съемочных работ
Навык 1:
Проведение комплекса полевых геолого-съемочных работ на участке работ
Умения:
1. Расставлять и определять задания исполнителям работ.
2. Контролировать объемы и качества выполненных геолого-съемочных работ.
3. Контролировать своевременное обеспечение исполнителей необходимым оборудованием, приборами, инструментами, снаряжением и другими материальными ресурсами.
Знания:
1. Технология производства геолого-съемочных работ.
2. Геология района работ и методы геолого-съемочных работ.

1. Қатты пайдалы қазбалар кен орындарына өңірдің перспективаларын бағалау
2. Геологиялық түсірілім жұмыстарының жобасына сәйкес далалық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
1. Геологиялық түсірілім жобасына сәйкес далалық және камералдық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
1-еңбек функциясы:
Қатты пайдалы қазбалар кен орындарына өңірдің перспективаларын бағалау
1-дағды:
Жұмыс аймағының геологиялық зерттелуін бағалау
Машықтар:
1. Жұмыс аймағы бойынша геологиялық материалдарды талдау және жалпылау.
2. Жұмыс аймағының геологиялық зерттелуін бағалау.
Білімдер:
1. Жүйелік талдау және әртүрлі күрделілік деңгейіндегі геологиялық мәселелерді шешуге көзқарас.
2. Аймақ туралы геологиялық білім.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Тиісті масштабтағы геологиялық түсірілім жұмыстарын жоспарлау
Машықтар:
1. Жұмыс аймағының ҚПК перспективалылығын бағалау.
2. Өңірде геологиялық түсірілім жұмыстарының жобасын әзірлеуді ұйымдастыру және басшылық ету.
3. Аймақтың аэрофотосуреттерін шифрдан шығаруды бақылау.
Білімдер:
1. Мемлекеттік геологиялық карларды жасауға және басып шығаруға даярлауға қойылатын талаптар.
2. Геологиялық түсірілім жұмыстарын жобалау, жоспарлау және қаржыландыру тәртібі.
3. Минералды шикізат экономикасы және геологиялық барлау жұмыстарының негіздері.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Геологиялық түсірілім жұмыстарының жобасына сәйкес далалық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
1-дағды:
Жұмыс учаскесінде далалық геологиялық түсіру жұмыстарының кешенін жүргізу
Машықтар:
1. Жұмыс орындаушыларына тапсырманы белгілеу және анықтау.
2. Орындалған геологиялық түсірілім жұмыстарының көлемі мен сапасын бақылау.
3. Орындаушыларды қажетті жабдықтармен, аспаптармен, құралдармен, жабдықтармен және басқа да материалдық ресурстармен уақтылы қамтамасыз етуді бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарын өндіру технологиясы.
2. Жұмыс ауданының геологиясы және геологиялық-түсірілім жұмыстарының әдістері.

Глава 2, параграф 1. Геолог.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Геология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
Геолог первой категории, стаж работы в должности геолога второй категории не менее трех лет: Геолог второй категории, стаж работы в должности геолога без категории не менее трех лет: Геолог без категории стаж работы в должности техника-геолога первой категории не менее трех лет.
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2114-1-001 - Геолог
2114-1-010 - Инженер-геолог
Основная цель деятельности:
Организация и проведение полевых и камеральных геологосъемочных исследований при региональном геологическом изучении недр
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Анализ и обобщение геологических, геофизических и геохимических материалов по региону работ
2. Организация и проведение комплекса полевых геологоразведочных работ
3. Организация и проведение камеральных работ по результатам полевых геологосъемочных работ
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Анализ и обобщение геологических, геофизических и геохимических материалов по региону работ
Навык 1:
Определение перспективности участка работ на выделение участков изучения для достижения поставленных целей при съемке или картографировании
Умения:
1. Анализировать и обобщать геологическую информацию по материалам регионального геологического изучения недр.
2. Определять уровни геологической изученности территории работ по результатам предыдущих ГРР и задачи для проведения геологосъемочных работ в конкретных условиях.
Знания:
1. Методы геологического изучения разнообразных структурно-вещественных комплексов.
2. Требования к проведению ГРР.
3. Методика опробования и оценки ресурсов и подсчета запасов по изучаемым видам полезных ископаемых.
4. Методика обобщения результатов ГРР при решении геологических задач различного уровня сложности.
5. Геологическая изученность региона.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Планирование комплекса геологосъемочных работ
Умения:
1. Принимать участие в определении задач, решаемых различными методами ГРР для составления геологических карт разного содержания, выделения закономерностей и требуемых объектов изучения: выявление и оконтуривание перспективных участков и рудопроявлений полезных ископаемых, оценка прогнозных ресурсов и предварительная геолого-экономическая оценка перспективных участков и рудопроявлений полезных ископаемых.

2-тарау, 1-параграф. Геолог.
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Геология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
Бірінші санатты Геолог, екінші санатты геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Екінші санатты Геолог, санаты жоқ геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл. Санаты жоқ Геолог бірінші санатты техник-геолог лауазымындағы жұмыс өтілі кемінде үш жыл.
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2114-1-001 - Геолог
2114-1-010 - Инженер-геолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу кезінде далалық және кеңселік геологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Жұмыс аймағы үшін геологиялық, геофизикалық және геохимиялық материалдарды талдау және синтездеу
2. Далалық геологиялық барлау жұмыстары кешенін ұйымдастыру және өткізу
3. Далалық геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша іс жүргізуді ұйымдастыру және жүргізу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жұмыс аймағы үшін геологиялық, геофизикалық және геохимиялық материалдарды талдау және синтездеу
1-дағды:
Барлау немесе картаға түсіру кезінде қойылған мақсаттарға жету үшін оқу аймақтарын бөлу үшін жұмыс алаңының перспективаларын анықтау
Машықтар:
1. Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу материалдары негізінде геологиялық ақпаратты талдау және синтездеу.
2. Алдыңғы геологиялық барлаудың нәтижелері бойынша жұмыс аймағының геологиялық барлау деңгейін анықтау және нақты жағдайларда геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге міндеттер қою.
Білімдер:
1. Әртүрлі құрылымдық-материалдық кешендерді геологиялық зерттеу әдістері.
2. Геологиялық барлау жұмыстарына қойылатын талаптар.
3. Зерттелетін пайдалы қазбалардың түрлері бойынша ресурстарды сынау және бағалау және қорларды есептеу әдістемесі.
4. Күрделілігі әртүрлі деңгейдегі геологиялық есептерді шешу кезінде геологиялық барлау нәтижелерін жалпылау әдістемесі.
5. Аймақ геологиялық білімі.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық барлау жұмыстарының кешенін жоспарлау
Машықтар:
1. Әртүрлі мазмұндағы геологиялық карталарды жасау, заңдылықтарды және қажетті зерттеу объектілерін белгілеу үшін геологиялық барлаудың әртүрлі әдістерімен шешілетін мәселелерді анықтауға қатысу: пайдалы қазбалардың перспективалық учаскелері мен рудалық көріністерін анықтау және бөлу, болжамды ресурстарды бағалау және алдын ала геологиялық-экономикалық бағалау. перспективалы аудандар мен пайдалы қазбалардың рудалық көріністеру.

2. Подбирать комплексы методов ГРР для общих поисков полезных ископаемых на участке работ.
Знания:
1. Основы минералогии, петрографии, литологии, структурной геологии и геологического картирования, тектоники, геохронологии, исторической геологии, стратиграфии.
2. Методики наблюдений и картирования структурно-вещественного комплекса.
3. Основы и порядок проектирования, планирования и финансирования геологоразведочных работ.
4. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:
1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Организация и проведение комплекса полевых геологоразведочных работ
Навык 1:
Организация и проведение комплекса полевых геологосъемочных работ
Умения:
1. Составлять план-график выполнения полевых ГРР отряда.
2. Проводить рекогносцировочных, поисковых маршрутов.
3. Вести полевой геологический дневник и документацию по маршрутам.
4. Контролировать составление документации горных выработок и буровых скважин.
5. Контролировать объемы и качества ГРР, выполняемых исполнителями 1-5 уровня ОРК.
Знания:
1. Правила стадийности геологоразведки.
2. Методы поисковых и оценочных работ, требований, предъявляемых к их качеству.
3. Правила технической эксплуатации, ремонта и обслуживания применяемого геологоразведочного оборудования и аппаратуры.
4. Учет и правила хранения геологических материалов, оборудования и аппаратуры, организация труда при геологических работах.

2. Жұмыс орнындағы пайдалы қазбаларды жалпы барлау үшін барлау әдістерінің кешенін таңдау.
Білімдер:
1. Минералогия, петрография, литология, құрылымдық геология және геологиялық карталау, тектоника, геохронология, тарихи геология, стратиграфия негіздері.
2. Құрылымдық-материалдық кешенді бақылау және картаға түсіру әдістері.
3. Геологиялық барлау жұмыстарын жобалаудың, жоспарлаудың және қаржыландырудың негіздері мен тәртібі.
4. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, басқа да нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геологиялық барлау жұмыстары кешенін ұйымдастыру және өткізу
1-дағды:
Далалық геологиялық зерттеулер кешенін ұйымдастыру және өткізу
Машықтар:
1. Отрядтың кен орындарын барлау жұмыстарын орындау кестесін жасау.
2. Барлау және іздеу маршруттарын жүргізу.
3. Далалық геологиялық күнделік пен маршруттар бойынша құжаттаманы жүргізу.
4. Тау-кен қазбалары мен ұңғымалардың құжаттамасын дайындауды бақылау.
5. Геологиялық барлау жұмыстарының көлемі мен сапасын 1-5-ші деңгейлі ҒЗЖ орындаушыларының бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық барлауды кезең-кезеңімен жүргізу ережелері.
2. Іздеу-бағалау жұмыстарының әдістері, олардың сапасына қойылатын талаптар.
3. Пайдаланылатын геологиялық барлау жабдықтары мен жабдықтарын техникалық пайдалану, жөндеу және оларға қызмет көрсету ережелері.
4. Геологиялық материалдарды, жабдықтар мен аппараттарды сақтау есебі мен ережелері, геологиялық жұмыстар кезінде еңбекті ұйымдастыру.

5. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Сбор и анализ первичной геологической информации
Умения:
1. Проверять качество первичной геологической информации.
2. Оперативно анализировать и обобщать первичную геологическую информацию и при необходимости внесение соответствующей корректировки в ГРР.
Знания:
1. Правила учета и хранения материалов и документаций содержащие геологическую информацию.
2. Методы исследования полезных ископаемых и горных пород.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и проведение камеральных работ по результатам полевых геологосъемочных работ
Навык 1:
Камеральная обработка, интерпретация, анализ и обобщение первичной геологической информации
Умения:
1. Обрабатывать полевую первичную геологическую информацию: полевой дневник, документация горных выработок и буровых скважин.
2. Интерпретировать, анализировать, систематизировать и обобщать геологическую информации и другие фактические материалы.
Знания:
1. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
2. Методы интерпретации геологических исследований.
3. Правила учета и хранения материалов и документаций содержащие геологическую информацию.
4. Требования к качеству геологической информации.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и оформление периодических отчетов о результатах работ
Умения:
1. Анализировать, систематизировать и обобщать геологические материалы по всем разделам отчета.
2. Разрабатывать геологические материалы (экономические доклады, литологический, стратиграфический анализ, выделение структурно-вещественных комплексов, составление легенд и классификаций).

5. Бүлінген жерлерді рекультивациялау жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Алғашқы геологиялық ақпаратты жинау және талдау
Машықтар:
1. Алғашқы геологиялық ақпараттың сапасын тексеру.
2. Алғашқы геологиялық ақпаратты жедел талдау және синтездеу және қажет болған жағдайда геологиялық барлауға тиісті түзетулер енгізу.
Білімдер:
1. Геологиялық ақпаратты қамтитын материалдар мен құжаттамаларды есепке алу және сақтау қағидалары.
2. Пайдалы қазбалар мен тау жыныстарын зерттеу әдістері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Далалық геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша іс жүргізуді ұйымдастыру және жүргізу
1-дағды:
Алғашқы геологиялық ақпаратты кеңселік өңдеу, түсіндіру, талдау және синтездеу
Машықтар:
1. Далалық алғашқы геологиялық ақпаратты, дала күнделігі, кен қазбалары мен ұңғымалардың құжаттамасы өңдеу.
2. Геологиялық ақпаратты және басқа да фактілік материалдарды түсіндіру, талдау, жүйелеу және синтездеу.
Білімдер:
1. Географиялық ақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, қосымшалардың кеңсе пакеттері.
2. Геологиялық зерттеулерді түсіндіру әдістері.
3. Геологиялық ақпаратты қамтитын материалдар мен құжаттаманы есепке алу және сақтау ережелері.
4. Геологиялық ақпараттың сапасына қойылатын талаптар.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Жұмыс нәтижелері бойынша мерзімді есептерді дайындау және ресімдеу
Машықтар:
1. Есептің барлық бөлімдері бойынша геологиялық материалдарды талдау, жүйелеу және қорытындылау.
2. Геологиялық материалдарды әзірлеу (экономикалық есептер, литологиялық, стратиграфиялық талдау, құрылымдық және материалдық кешендерді анықтау, легендалар мен классификацияларды құрастыру).

1. Проектирование ГРР и подготовка к полевой работе по региональному геологическому изучению недр
2. Организация и руководство проведением полевых работ в соответствии с проектом регионального геологического изучения недр
3. Организация и руководство проведения камеральных работ согласно проекту ГРР
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Проектирование ГРР и подготовка к полевой работе по региональному геологическому изучению недр
Навык 1:
Участие в определении площади для регионального геологического изучения недр
Умения:
1. Руководить и контролировать сбором и обобщением геологических материалов по региону работ, выделять проблемные вопросы.
2. Составлять проекты ГРР по региональному геологическому изучению недр, используя материалы геолого-геофизической изученности площади.
Знания:
1. Основы минералогии, петрографии, литологии, структурной геологии и геологического картирования, тектоники, геохронологии, исторической геологии, стратиграфии.
2. Методы системного анализа и подход при решении геологических задач различного уровня сложности.
3. Геологическая изученность региона и актуальные задачи по ее повышению.
4. Программное обеспечение геоинформационных систем, используемого в геологии, картографии: системы управления базами данных (СУБД), редакторы растровой и векторной графики и аналитические средства.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Планирование ГРР на перспективных ТПИ участках
Умения:
1. Проводить анализ, обобщать и сопоставлять материалы геолого-геофизической изученности площади для геологического картирования на всю площадь геологической съемки.
2. Организовывать и руководить разработкой проекта геологосъемочных работ в выделенном регионе.
3. Организовывать дешифрирования аэрофото, космоснимков.
Знания:
1. Конъюнктура минерального сырья на региональном, республиканском и мировом рынке.
2. Основы экономики минерального сырья и геологоразведочных (геофизических, гидрогеологических) работ.
3. Порядок проектирования, планирования и финансирования геологоразведочных работ.
4. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.

1. Жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу бойынша ГБЖ жобалау және далалық жұмысқа дайындық
2. Жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу жобасына сәйкес дала жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру және оған басшылық ету
3. ГБЖ жобасына сәйкес камералдық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу бойынша ГБЖ жобалау және далалық жұмысқа дайындық
1-дағды:
Жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу үшін алаңды айқындауға қатысу
Машықтар:
1. Жұмыс аймағы бойынша геологиялық материалдарды жинауға және жинақтауға басшылық жасау және бақылау, проблемалық мәселелерді бөліп көрсету.
2. Аумақты геологиялық-геофизикалық зерделеу материалдарын пайдалана отырып, жер қойнауын өңірлік геологиялық зерттеу бойынша ГБЖ жобасын жасау.
Білімдер:
1. Минералогия, петрография, литология, құрылымдық Геология және геологиялық картаға түсіру, тектоника, геохронология, тарихи геология, стратиграфия негіздері.
2. Әр түрлі деңгейдегі геологиялық есептерді шешудегі жүйелік талдау әдістері мен тәсілі.
3. Аймақтың геологиялық зерттелуі және оны арттырудың өзекті міндеттері.
4. Геологияда, картографияда қолданылатын геоақпараттық жүйелердің бағдарламалық жасақтамасы: мәліметтер базасын басқару жүйелері (ДҚБЖ), растрлық және векторлық графика редакторлары және аналитикалық құралдар.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Перспективалы ҚПҚ учаскелерінде ГБЖ жоспарлау
Машықтар:
1. Геологиялық түсірудің барлық алаңына геологиялық картаға түсіру үшін алаңды геологиялық-геофизикалық зерделеу материалдарына талдау, жинақтау және салыстыру жүргізу.
2. Бөлінген өңірде геологиялық түсіру жұмыстарының жобасын әзірлеуді ұйымдастыру және оған басшылық жасау.
3. Аэрофото, ғарыштық суреттердің шифрын ашуды ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Өңірлік, республикалық және әлемдік нарықтағы минералдық шикізат конъюнктурасы.
2. Минералдық шикізат экономикасының және геологиялық барлау (геофизикалық, гидрогеологиялық) жұмыстарының негіздері.
3. Геологиялық барлау жұмыстарын жобалау, жоспарлау және қаржыландыру тәртібі.
4. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.

1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Организация и руководство проведения камеральных работ согласно проекту ГРР
Навык 1:
Камеральная обработка геологической информации
Умения:
1. Руководить процессами комплексной геолого-геофизической, геохимической интерпретации данных.
2. Анализировать, систематизировать и обобщать геологическую информацию и другие фактические материалы по материалам возглавляемого подразделения.
3. Руководить составлением карт, атласов геологического содержания определенного масштаба, геологических разрезов, стратиграфических колонок по геологическим материалам подразделения (партия, экспедиция).
4. Строить цифровые и электронные модели недр Земли.
Знания:
1. Методы обработки и интерпретации геологической (геофизической, гидрогеологической) информации.
2. Требования к качеству геологических (геофизических, гидрогеологических) результатов.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Руководство и контроль подготовки и оформлением отчетов о результатах ГРР в регионе
Умения:
1. Составлять отчеты о результатах геологосъемочных работ, выдавать рекомендаций, контролировать подготовки геологических материалов.
2. Руководить и контролировать составление геологической текстовой и графической отчетной документации.
Знания:
1. Требования к качеству геологических результатов.
2. Перечень, содержание и порядок предоставления производственной отчетности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Стратегическое мышление
Стрессоустойчивость
Выносливость и усердие
Список технических регламентов и национальных стандартов:

1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
ГБЖ жобасына сәйкес камералдық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастыру және басшылық ету
1-дағды:
Геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу
Машықтар:
1. Деректерді кешенді геологиялық-геофизикалық, геохимиялық интерпретациялау процестерін басқару.
2. Басқарылатын бөлімшенің материалдары бойынша геологиялық ақпаратты және басқа да нақты материалдарды талдау, жүйелеу және қорыту.
3. Белгілі бір масштабтағы геологиялық мазмұндағы карталарды, атластарды, геологиялық қималарды, бөлімшенің геологиялық материалдары бойынша стратиграфиялық бағандарды (партия, экспедиция) жасауға басшылық жасау.
4. Жер қойнауының цифрлық және электрондық модельдерін құру.
Білімдер:
1. Геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) ақпаратты өңдеу және түсіндіру әдістері.
2. Геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Өңірдегі ГБЖ нәтижелері туралы есептерді дайындау мен ресімдеуге басшылық ету және бақылау
Машықтар:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарының нәтижелері туралы есептер жасау, ұсынымдар беру, геологиялық материалдардың дайындалуын бақылау.
2. Геологиялық мәтіндік және графикалық есеп құжаттамасын жасауға басшылық жасау және бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік есептілікті ұсыну тізбесі, мазмұны және тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Стратегиялық ойлау
Күйзеліске тұрақтылық
Төзімділік пен еңбексүйгіштік
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

1. Разработка проекта полевых геоморфологических исследований для решения поставленной геологической задачи.
2. Проведение полевых геоморфологических работ
3. Обработка и анализ полевых геоморфологических данных с получением окончательных временных разрезов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка проекта полевых геоморфологических исследований для решения поставленной геологической задачи.
Навык 1:
Сбор имеющейся геолого-геоморфологической информации по участку работ
Умения:
1. Делать сбор и анализ геолого-геоморфологической информации, полученной в прошлые годы, по заданным и близлежащим участкам или районам работ.
2. Делать обзор и анализ геолого-геоморфологической информации для выбора основных параметров инженерных и строительных проектов.
Знания:
1. Теоретические основы геоморфологии, основы геологических процессов, интерпретация геологических карт.
2. Основы геофизических методов, геохимического анализа, инструментов и методов полевых работ, отбор проб, разработки и использование моделей для прогнозирования изменений рельефа.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выбор технологии проведения полевых геоморфологических работ на выбранном участке
Умения:
1. Анализировать топографические и геологические карты, интерпретировать аэрофотоснимки и спутниковые изображения
2. Выбирать исходные данные (виды работ, площадь участка, аппаратура и оборудование и пр.) для составления сметы на проведение полевых работ.
3. Использовать современное оборудование, такие как GPS, дроны и геофизические приборы, для точного сбора данных о рельефе и геологических структурах.
Знания:
1. Понимание основных процессов формирования рельефа и геологических структур участка, что позволяет определить наиболее подходящие методы исследования.
2. Знание топографических особенностей и умение работать с геоинформационными системами для анализа пространственных данных.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка геологического и технического задания
Умения:

1. Берілген геологиялық мәселені шешу үшін далалық геоморфологиялық зерттеу жобасын әзірлеу.
2. Далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу
3. Соңғы уақыт бөлімдерін алу үшін далалық геоморфологиялық мәліметтерді өңдеу және талдау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Берілген геологиялық мәселені шешу үшін далалық геоморфологиялық зерттеу жобасын әзірлеу.
1-дағды:
Жұмыс орнындағы бар геологиялық және геоморфологиялық ақпаратты жинау
Машықтар:
1. Берілген және жақын аумақтар немесе жұмыс аймақтары үшін өткен жылдары алынған геологиялық және геоморфологиялық ақпаратты жинау және талдау.
2. Инженерлік және құрылыс жобаларының негізгі параметрлерін таңдау үшін геологиялық және геоморфологиялық ақпаратты қарау және талдау.
Білімдер:
1. Геоморфологияның теориялық негіздері, геологиялық процестердің негіздері, геологиялық карталарды түсіндіру.
2. Геофизикалық әдістердің негіздері, геохимиялық талдау, дала жұмыстарының құралдары мен әдістері, сынамаларды алу, рельефтік өзгерістерді болжау үшін үлгілерді жасау және пайдалану.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Таңдалған аумақта далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу технологиясын таңдау
Машықтар:
1. Топографиялық және геологиялық карталарды талдау, аэрофотосуреттер мен спутниктік суреттерді түсіндіру.
2. Дала жұмыстарына сметаны құру үшін бастапқы деректерді (жұмыс түрлері, учаскенің ауданы, жабдықтар мен жабдықтар және т.б.) таңдаңу.
3. Жер бедері мен геологиялық құрылымдар туралы деректерді дәл жинау үшін GPS, дрондар және геофизикалық аспаптар сияқты заманауи жабдықты пайдалану.
Білімдер:
1. Ең қолайлы зерттеу әдістерін анықтауға мүмкіндік беретін рельефтің қалыптасуының негізгі процестерін және учаскенің геологиялық құрылымдарын түсіну.
2.Топографиялық белгілерді білу және кеңістіктік мәліметтерді талдау үшін географиялық ақпараттық жүйелермен жұмыс істей білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық-техникалық шарттарды дайындау
Машықтар:

1. Подготавливать исходные данные для геолого-методической и производственно-технической части проекта полевых геоморфологических работ.
2. Подготавливать исходные данные для оценки рисков и определения необходимых технологий и оборудования для эффективного проведения полевых геоморфологических исследований.
Знания:
1. Понимание геологической структуры участка и процессов формирования рельефа.
2. Оформление и согласование документов и разрешений на геологическое изучение недр от различных инстанций (санитарно-эпидемиологических станций, экологического и пожарного надзора и др.).
3. Техническая инструкция по наземной геоморфологии.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Проведение полевых геоморфологических работ
Навык 1:
Проведение предварительных и опытных полевых геоморфологических работ
Умения:
1. Контролировать проведение предварительных работ, обеспечивающие выполнение геоморфологических исследований: проведение визуального осмотра и описания геоморфологических форм
2. Делать отбор проб грунта и горных пород для лабораторного анализа.
3. Анализировать существующие карты и снимки местности, отбор проб грунта и горных пород для лабораторного анализа.
Знания:
Методы и модификации полевых геоморфологических работ и скважинной геофизики:
1. Аэрофотосъемка и дистанционное зондирование;
2. Геохимические и минералогические исследования;
3. Мониторинг геоморфологических процессов;
4. Сейсмические наблюдения в скважинах.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка геоморфологического оборудования и системы наблюдений к полевым работам на местности
Умения:
1. Организовывать работу полевых бригад.
2. Обеспечивать укомплектование отряда аппаратурой, оборудованием и материалами.
3. Определять технические и технологические параметры аппаратуры, оборудования, материалов, и подготовка к полевым работам (настройка, поверка или тестирование, профилактический ремонт).

1. Далалық геоморфологиялық жұмыстарға арналған жобаның геологиялық-әдістемелік және өндірістік-техникалық бөлігінің бастапқы мәліметтерін дайындау.
2. Тәуекелді бағалау және далалық геоморфологиялық зерттеулерді тиімді жүргізу үшін қажетті технологиялар мен жабдықтарды анықтау үшін бастапқы деректерді дайындау.
Білімдер:
1. Учаскенің геологиялық құрылымын және рельефтің қалыптасу процестерін түсіну.
2. Әртүрлі органдардың (санэпидстанциялар, табиғатты қорғау және өртке қарсы қадағалау және т.б.) жер қойнауын геологиялық барлауға рұқсаттары мен құжаттарын ресімдеу және келісу.
3. Құрлық геоморфологиясы бойынша техникалық нұсқаулар.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу
1-дағды:
Алдын ала және тәжірибелік далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу
Машықтар:
1. Геоморфологиялық зерттеулердің орындалуын қамтамасыз ету бойынша алдын ала жұмыстарды бақылау: геоморфологиялық нысандарды визуалды тексеру және сипаттау.
2. Зертханалық талдау үшін топырақ пен жыныс үлгілерін алу.
3. Зертханалық талдау үшін топырақ пен тау жыныстарының үлгілерін алып, аумақтың бар карталары мен фотосуреттерін талдау.
Білімдер:
1. Аэрофототүсірілім және қашықтықтан зондтау;
2. Геохимиялық және минералогиялық зерттеулер;
3. Геоморфологиялық процестерді бақылау;
4. Ұңғымаларында сейсмикалық бақылаулар.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Жердегі дала жұмыстарына геоморфологиялық аппаратура мен бақылау жүйелерін дайындау
Машықтар:
1. Далалық бригадалардың жұмысын ұйымдастыру.
2. Отрядтың құрал-жабдықтармен, жабдықтармен және материалдармен қамтамасыз етілуін қамтамасыз ету.
3. Жабдықтардың, жабдықтардың, материалдардың техникалық және технологиялық параметрлерін анықтау және дала жұмыстарына дайындық (баптау, тексеру немесе сынау, профилактикалық жөндеу).

4. Контролировать техническое состояние геоморфологической аппаратуры и оборудования.( Проверка точности измерений и проведение калибровки оборудования (теодолиты, нивелиры, GPS приемники и т.д.).
5. Настраивать оборудование для работы в специфических условиях местности (температурные режимы, влажность и т.д.).
Знания:
1. Технологии полевых работ: наземная, морская, скважинная сейсморазведки; топогеодезические работы и спутниковое позиционирование; буровые и взрывные работы; техника безопасности и охрана окружающей среды.
2. Использование приборов: Знание принципов работы и правильного использования геоморфологической аппаратуры (теодолиты, нивелиры, сейсмографы, магнитометры и т.д.).
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Регистрация геоморфологических данных
Умения:
1. Проводить полевые геоморфологические исследования (картографирование рельефа, измерение форм, изучение отложений, лабораторные анализы, регистрация протекающих процессов).
2. Контролировать качество полевых работ.
Знания:
1. Навыки сбора и документирования образцов почвы, горных пород и других материалов.. Умение обрабатывать данные с использованием специализированного программного обеспечения
2. Виды, технических характеристик, правила эксплуатации, обслуживания и метрологического обеспечения оборудования, приборов, аппаратуры, используемых при проведении геоморфологических исследований.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Обработка и анализ полевых геоморфологических данных с получением окончательных временных разрезов.
Навык 1:
Проведение камеральной обработки первичной информации для получения окончательного временного разреза
Умения:
1. Вести документацию и приемку полевых материалов, оценка качества первичных материалов.
2. Анализировать полученные данные для выявления общих закономерностей и аномалий
3. Вести первичную классификацию геоморфологических структур и процессов

4. Геоморфологиялық аппараттар мен жабдықтардың техникалық жағдайын бақылау (өлшеу және калибрлеу құралдарының (теодолиттер, нивелирлер, GPS қабылдағыштары және т.б.) дәлдігін тексеру).
5 Жабдықты белгілі бір жергілікті жағдайларда (температура жағдайлары, ылғалдылық және т.б.) жұмыс істеуі үшін орнату.
Білімдер:
1. Кен орындарының технологиялары: құрлықта, теңізде, ұңғымадағы сейсмикалық барлау; топографиялық-геодезиялық жұмыстар және спутниктердің орналасуын анықтау; бұрғылау және жару жұмыстары; қауіпсіздік шаралары және қоршаған ортаны қорғау.
2. Аспаптарды қолдану: геоморфологиялық жабдықтардың (теодолиттер, нивелирлер, сейсмографтар, магнитометрлер және т.б.) жұмыс істеу принциптерін және дұрыс пайдалана білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геоморфологиялық мәліметтерді тіркеу
Машықтар:
1. Далалық геоморфологиялық зерттеулерді жүргізу (рельефті картаға түсіру, пішіндерді өлшеу, шөгінділерді зерттеу, зертханалық талдаулар, жүріп жатқан процестерді тіркеу).
2. Дала жұмыстарының сапасын бақылау.
Білімдер:
1. Топырақтың, тау жыныстарының және басқа материалдардың үлгілерін жинау және құжаттау дағдылары арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалана отырып, деректерді өңдеу мүмкіндігі.
2. Геоморфологиялық зерттеулерде қолданылатын жабдықтардың, аспаптардың, жабдықтардың түрлері, техникалық сипаттамалары, пайдалану ережелері, техникалық қызмет көрсету және метрологиялық қамтамасыз ету.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Соңғы уақыт бөлімдерін алу үшін далалық геоморфологиялық мәліметтерді өңдеу және талдау.
1-дағды:
Соңғы уақыт бөлімін алу үшін бастапқы ақпаратты үстелдік өңдеуді жүргізу
Машықтар:
1. Бастапқы материалдардың сапасын бағалай отырып, құжаттаманы және далалық материалдарды қабылдауды жүргізу.
2. Жалпы заңдылықтар мен ауытқуларды анықтау үшін алынған мәліметтерді талдау.
3. Геоморфологиялық құрылымдар мен процестердің алғашқы классификациясын жүргізу.

4. Делать интерпретацию временных разрезов в контексте изучаемых геоморфологических процессов и истории развития территории
Знания:
1. Основы геоморфологии: знание процессов формирования и изменения земной поверхности.
2. Структура обработки полевых материалов.
3. Базовые знания о геологических процессах, типах пород, структурных особенностях ландшафта и климатических условиях.
4. Идентификация и классификация форм рельефа, изучение их происхождения и динамики.
5. Понимание влияния водных и климатических факторов на геоморфологические процессы.
6. Методы контроля качества обработки первичных данных.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Подготовка и оформление отчета о результатах полевых геоморфологических работ
Умения:
1. Делать приемку результатов, оценка полноты и своевременности технической отчетности; своевременное внесение предложений о необходимых дополнениях и изменениях в технический проект; руководство составлением окончательного технического отчета.
2. Своевременно представлять в центр компьютерной обработки всех необходимых материалов.
3. Составлять и сдавать окончательные отчеты.
Знания:
1. Требования к представлению данных в уполномоченном органе.
2. Геоинформационные системы, графические системы, офисные пакеты приложений.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Передача геоморфологического оборудования, снаряжения и первичной геоморфологической информации на хранение
Умения:
1. Оформлять процедуры передачи результатов полевых работ и первичной обработки заказчику.
2. Оформлять двусторонние акты заключения о соответствии уровня и объемов обработки.
3. Составлять рекомендации дальнейших работ.
4. Архивировать и хранить полевые материалы.
Знания:
1. Правила ведения и оформления геологической документации.
2. Форма отчетности по геологии района на основе геолого-геоморфологических исследований.
3. Инструкции по сейсморазведке.
4. Методические рекомендации по учету, хранению и передаче фондовой информации на магнитных носителях.

4. Зерттелетін геоморфологиялық процестер мен аумақтың даму тарихы контекстінде уақыт бөлімдерін түсіндіру.
Білімдер:
1. Геоморфология негіздері: жер бетінің түзілу және өзгеру процестерін білу.
2. Далалық материалдарды өңдеу құрылымы.
3. Геологиялық процестер, тау жыныстарының түрлері, ландшафттың құрылымдық ерекшеліктері және климаттық жағдайлар туралы негізгі білім.
4. Жер бедерінің пішіндерін анықтау және жіктеу, олардың пайда болуы мен динамикасын зерттеу.
5. Су-климат факторларының геоморфологиялық процестерге әсерін түсіну.
6. Алғашқы мәліметтерді өңдеу сапасын бақылау әдістері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Далалық геоморфологиялық жұмыстардың нәтижелері бойынша есеп беруді дайындау және ресімдеу
Машықтар:
1. Нәтижелерді қабылдау, техникалық есеп берудің толықтығы мен уақтылығын бағалау; техникалық жобаға қажетті толықтырулар мен өзгертулер бойынша ұсыныстарды уақтылы енгізу; қорытынды техникалық есепті дайындауды қадағалау.
2. Барлық қажетті материалдарды компьютерлік өңдеу орталығына уақытылы тапсыру.
3. Қорытынды есептерді дайындау және ұсыну.
Білімдер:
1. Уәкілетті органға мәліметтерді ұсынуға қойылатын талаптар.
2. Географиялық ақпараттық жүйелер, графикалық жүйелер, қосымшалардың кеңсе пакеттері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геоморфологиялық жабдықты, жабдықты және бастапқы геоморфологиялық ақпаратты сақтауға беру
Машықтар:
1. Тапсырыс берушіге дала жұмыстарының және бастапқы өңдеудің нәтижелерін беру тәртібін құрастыру.
2. Өңдеу деңгейі мен көлемінің сәйкестігі туралы екіжақты қорытынды актілерін жасау.
3. Әрі қарайғы жұмыстарға ұсыныстар жасау.
4. Далалық материалдарды мұрағаттау және сақтау.
Білімдер:
1. Геологиялық құжаттаманы жүргізу және дайындау ережелері.
2. Геологиялық-геоморфологиялық зерттеулер негізінде ауданның геологиясы бойынша есеп беру формасы.
3. Сейсмикалық барлау бойынша нұсқаулық.
4. Магниттік тасымалдағыштарда қор ақпаратын жазу, сақтау және беру бойынша әдістемелік ұсыныстар.

2114-1-001 - Геолог
Основная цель деятельности:
Геологические исследования, связанные с подземными отложениями и структурами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Предоставление консультаций и экспертных мнений в области палинологии ознакомление с новейшими достижениями в палинологии и с современными методами палинологических исследований; в том числе, с различными методиками мацерации палинологических проб; - изучение морфологии и ультратонкого строения палиноморф; -изучение основ морфологической классификации ископаемых миоспор; - овладение навыками идент
2. Составление отчетов на основе полученных данных
3. Участие в научных исследованиях и экспедициях, направленных в области палинологии
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Предоставление консультаций и экспертных мнений в области палинологии ознакомление с новейшими достижениями в палинологии и с современными методами палинологических исследований; в том числе, с различными методиками мацерации палинологических проб; - изучение морфологии и ультратонкого строения палиноморф; -изучение основ морфологической классификации ископаемых миоспор; - овладение навыками идент
Навык 1:
Оценка запроса для систематического подхода и планирования
Умения:
1. Понимать основные концепции и использовать методологические знания.
2. Уметь изучать морфологию и ультратонкого строение палиноморфа.
Знания:
1. Законодательство Республики Казахстан о недрах и недропользовании, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
2. Основные принципы отбора проб на спорово-пыльцевой анализ; методики мацерации палинологических образцов; особенности морфологии современных и ископаемых спор и пыльцы; статистический метод обработки палинологических данных (построение спорово-пыльцевых диаграмм, гистограмм, циклограмм и т.п.); новейшие морфологические классификации палиноморф; основных представителей палинофлоры всех периодов позднего палеозоя, мезозоя и кайнозоя.
3. Навыками отбора проб на спорово-пыльцевой анализ и определения палиноморф, различными методиками мацерации палинологических образцов, аналитическими методами изучения ископаемых миоспор и пыльцы (выделение споровопыльцевых спектров, спорово-пыльцевых комплексов и построение диаграмм и т.п.)
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Сбор и анализ необходимых данных
Умения:

2114-1-001 - Геолог
Қызметтің негізгі мақсаты:
Жерасты кен орындары мен құрылымдарына байланысты геологиялық зерттеулер
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Палинология саласында консультациялар мен сараптамалық қорытындылар беру палинологияның соңғы жетістіктерімен және палинологиялық зерттеудің заманауи әдістерімен танысу; оның ішінде палинологиялық сынамаларды макерациялаудың әртүрлі әдістерімен; - палиноморфтардың морфологиясы мен ультра жұқа құрылымын зерттеу; - қазба миоспораларының морфологиялық классификациясының негіздерін зерттеу.
2. Алынған мәліметтер бойынша есептер құрастыру
3. Палинологияға бағытталған ғылыми зерттеулер мен экспедицияларға қатысу
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Палинология саласында консультациялар мен сараптамалық қорытындылар беру палинологияның соңғы жетістіктерімен және палинологиялық зерттеудің заманауи әдістерімен танысу; оның ішінде палинологиялық сынамаларды макерациялаудың әртүрлі әдістерімен; - палиноморфтардың морфологиясы мен ультра жұқа құрылымын зерттеу; - қазба миоспораларының морфологиялық классификациясының негіздерін зерттеу.
1-дағды:
Жүйелі көзқарас пен жоспарлау үшін сұрауды бағалау
Машықтар:
1. Негізгі ұғымдарды түсіну және әдістемелік білімді пайдалану.
2. Палиноморфтың морфологиясы мен ультра жіңішке құрылымын зерттей білу.
Білімдер:
1. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де нормативтік құжаттар және құқықтық білімдердің негіздері.
2. Спора-тозаңды талдау үшін сынама алудың негізгі принциптері; палинологиялық үлгілерді мацерациялау әдістері; қазіргі және қазбалы споралар мен тозаңдардың морфологиясының ерекшеліктерін; палинологиялық мәліметтерді өңдеудің статистикалық әдісі (спора-тозаң диаграммаларын, гистограммаларды, циклограммаларды және т.б. құру); палиноморфтардың соңғы морфологиялық классификациялары; соңғы палеозой, мезозой және кайнозойдың барлық кезеңдерінің палинофлорасының негізгі өкілдері.
3. Спора-тозаңды талдау және палиноморфтарды анықтау үшін сынама алу, палинологиялық үлгілерді мацерациялаудың әртүрлі әдістері, қазба миоспоралары мен тозаңдарды зерттеудің аналитикалық әдістері (спора-тозаң спектрлерін, спора-тозаң кешендерін оқшаулау және диаграммаларды құру, т.б.) дағдылары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Қажетті мәліметтерді жинау және талдау
Машықтар:

4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль и анализ результатов исследований
Умения:
1. Проверять полученные данные на предмет правильности сбора.
2. Оценивать качество образцов и сопоставление полученных данных с образцами и т.д.
3. Определять ископаемые палиноморфы с точностью до отдела (или турмы), а с помощью определителей – до рода, описывать и изображать ископаемые споры, пыльцевые зерна и другие палиноморфы, использовать для дальнейшего анализа статистические методы изучения ископаемых миоспор и пыльцы; реконструировать условия произрастания растений с помощью палинологических данных.
Знания:
1. Технология планирования и выполнения всех видов работ и требования, предъявляемые к их качеству.
2. Знание различных методов сбора пыльцевых образцов: с поверхности почвы, из осадков, из глубоких скважин.
3. Основные принципы отбора проб на спорово-пыльцевой анализ; методики мацерации палинологических образцов; особенности морфологии современных и ископаемых спор и пыльцы; статистический метод обработки палинологических данных (построение спорово-пыльцевых диаграмм, гистограмм, циклограмм и т.п.); новейшие морфологические классификации палиноморф; основных представителей палинофлоры всех периодов позднего палеозоя, мезозоя и кайнозоя.
4. Навыками отбора проб на спорово-пыльцевой анализ и определения палиноморф, различными методиками мацерации палинологических образцов, аналитическими методами изучения ископаемых миоспор и пыльцы (выделение споровопыльцевых спектров, спорово-пыльцевых комплексов и построение диаграмм и т.п.).
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Участие в научных исследованиях и экспедициях, направленных в области палинологии
Навык 1:
Подготовка и планирование исследования в области палинологии
Умения:
1. Определять научные и практические цели исследования в области палинологии.
2. Формулировать конкретные вопросы, которые будут освещать цель исследования.

4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Зерттеу нәтижелерін бақылау және талдау
Машықтар:
1. Алынған мәліметтерді жинаудың дұрыстығын тексеру.
2. Үлгілердің сапасын бағалау және алынған мәліметтерді үлгілермен салыстыру және т.б.
3. Бөлімге (немесе турмаға) сәйкес қазба палиноморфтарды, ал кілттердің көмегімен - тұқымға сәйкес анықтау, қазба спораларын, тозаң дәндерін және басқа палиноморфтарды сипаттау және бейнелеу, әрі қарай қазба миоспоралары мен тозаңдарды зерттеудің статистикалық әдістерін қолдану. талдау; палинологиялық мәліметтерді пайдалана отырып, өсімдіктердің өсу жағдайларын қайта құру.
Білімдер:
1. Жұмыстың барлық түрлерін жоспарлау және орындау технологиясы және олардың сапасына қойылатын талаптар.
2. Тозаң үлгілерін жинаудың әртүрлі әдістерін білу: топырақ бетінен, жауын-шашыннан, терең ұңғымалардан.
3. Споралы-тозаңды талдауға сынама алудың негізгі принциптері; палинологиялық үлгілерді мацерациялау әдістері; қазіргі және қазба споралары мен тозаң морфологиясының ерекшеліктері; палинологиялық деректерді өңдеудің статистикалық әдісі (споралы-тозаң диаграммаларын, гистограммаларды, циклограммаларды және т.б. құру); палиноморфтардың соңғы морфологиялық жіктелімдері; палинофлораның барлық кезеңдерінің негізгі өкілдері кеш палеозой, мезозой және кайнозоя.
4. Палиноморфтарды анықтау, палинологиялық үлгілерді мацерациялаудың әртүрлі әдістері, қазба миоспоралар мен тозаңдарды зерттеудің аналитикалық әдістері (споралы тозаң спектрлерін, споралы тозаң кешендерін оқшаулау және диаграммалар құру және т. б.).
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Палинологияға бағытталған ғылыми зерттеулер мен экспедицияларға қатысу
1-дағды:
Палинология саласындағы зерттеулерді дайындау және жоспарлау
Машықтар:
1. Палинология саласындағы зерттеулердің ғылыми-практикалық мақсаттарын анықтау.
2. Зерттеу мақсатын айқындайтын нақты сұрақтарды құрастыру.

3. Выбирать методы и локации исследования.
4. Разрабатывать планы экспедиций, включая необходимое оборудование и материалы.
5. Оценивать технические и финансовые ресурсы и т.д.
Знания:
1. Понимание международных стандартов и классификаций.
2. Владение продвинутыми статистическими методами и программами для анализа данных пыльцы, включая мультивариантный и временной рядовый анализ, дискриминантный анализ и другие методы.
3. Умение в управлении научными проектами и координации международных научных команд, включая планирование ресурсов, организацию полевых и лабораторных работ, и обеспечение выполнения сроков и качества.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Проведение исследования и анализ данных в области палинологии
Умения:
1. Использовать геоинформационные системы для анализы и визуализации данных.
2. Иметь знания статистических методов и интерпретации данных.
3. Определять ископаемые палиноморфы с точностью до отдела (или турмы), а с помощью определителей – до рода, описывать и изображать ископаемые споры, пыльцевые зерна и другие палиноморфы, использовать для дальнейшего анализа статистические методы изучения ископаемых миоспор и пыльцы; реконструировать условия произрастания растений с помощью палинологических данных.
Знания:
1. Специализированные программные средства для статистической обработки данных.
2. Основы авторского права.
3. Порядок обращения с секретными документами (при работе с секретными материалами).
4. Навыками отбора проб на спорово-пыльцевой анализ и определения палиноморф, различными методиками мацерации палинологических образцов, аналитическими методами изучения ископаемых миоспор и пыльцы (выделение споровопыльцевых спектров, спорово-пыльцевых комплексов и построение диаграмм и т.п.).
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:
1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.

3. Зерттеу әдістері мен орындарын таңдау.
4. 4. Қажетті жабдықтар мен материалдарды қоса алғанда экспедиция жоспарларын әзірлеу.
5. Техникалық және қаржылық ресурстарды бағалау және т.б.
Білімдер:
1. Халықаралық стандарттар мен классификациялар туралы түсінік.
2. Тозаң деректерін талдауға арналған жетілдірілген статистикалық әдістер мен бағдарламаларды, соның ішінде көп өзгермелі және уақыттық қатарларды талдауды, дискриминантты талдауды және басқа әдістерді меңгерген.
3. Ғылыми жобаларды басқару және халықаралық ғылыми топтарды үйлестіру, соның ішінде ресурстарды жоспарлау, далалық және зертханалық жұмыстарды ұйымдастыру, мерзімдер мен сапаны қамтамасыз ету мүмкіндігі.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Палинология саласында зерттеулер мен мәліметтерді талдауды жүргізу
Машықтар:
1. Деректерді талдау және визуализациялау үшін географиялық ақпараттық жүйелерді пайдалану.
2. Статистикалық әдістерді және мәліметтерді түсіндіре алуы.
3. Бөлімге (немесе турмаға) сәйкес қазба палиноморфтарды, ал кілттердің көмегімен - тұқымға сәйкес анықтау, қазба спораларын, тозаң дәндерін және басқа палиноморфтарды сипаттау және бейнелеу, әрі қарай қазба миоспоралары мен тозаңдарды зерттеудің статистикалық әдістерін қолдану. талдау; палинологиялық мәліметтерді пайдалана отырып, өсімдіктердің өсу жағдайларын қайта құру.
Білімдер:
1. Статистикалық мәліметтерді өңдеуге арналған арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету.
2. Авторлық құқық негіздері.
3. Құпия құжаттармен жұмыс істеу тәртібі (құпия материалдармен жұмыс істегенде).
4. Спора-тозаңды талдау және палиноморфтарды анықтау үшін сынама алу, палинологиялық үлгілерді мацерациялаудың әртүрлі әдістері, қазба миоспоралары мен тозаңдарды зерттеудің аналитикалық әдістері (спора-тозаң спектрін, спора-тозаң кешендерін оқшаулау және диаграммаларды құру және т.б.) дағдылары.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.

3. Обработка и анализ полевых геоморфологических данных с получением окончательных временных разрезов.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Разработка проекта полевых геоморфологических исследований для решения поставленной геологической задачи.
Навык 1:
Сбор имеющейся геолого-геоморфологической информации по участку работ
Умения:
1. Собирать и анализировать геолого-геоморфологической информации, полученной в прошлые годы, по заданным и близлежащим участкам или районам работ.
2. Анализировать геолого-геоморфологическую информацию.
Знания:
1. Теоретические основы геоморфологии.
2. Основы геологических процессов, интерпретация геологических карт.
3. Основы геофизических методов, геохимический анализ.
4. Инструменты и методы полевых работ, отбор проб.
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Выбор технологии проведения полевых геоморфологических работ на выбранном участке
Умения:
1. Анализировать топографические и геологические карты, интерпретировать аэрофотоснимки и спутниковые изображения.
2. Выбирать исходные данные (виды работ, площадь участка, аппаратура и оборудование и пр.) для составления сметы на проведение полевых работ.
Знания:
1. Понимание основных процессов формирования рельефа и геологических структур участка, что позволяет определить наиболее подходящие методы исследования.
2. Знание топографических особенностей и умение работать с геоинформационными системами для анализа пространственных данных.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Подготовка геологического и технического задания
Умения:
1. Подготавливать исходные данные для оценки рисков.
2. Определять необходимые технологии и оборудование для эффективного проведения полевых геоморфологических исследований.
Знания:
1. Понимание геологической структуры участка и процессов формирования рельефа.
2. Оформление и согласование документов и разрешений на геологическое изучение недр от различных инстанций (санитарно-эпидемиологических станций, экологического и пожарного надзора и др.).

3. Соңғы уақыт бөлімдерін алу үшін далалық геоморфологиялық мәліметтерді өңдеу және талдау.
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Қойылған геологиялық мәселені шешу үшін далалық геоморфологиялық зерттеулер жобасын әзірлеу.
1-дағды:
Жұмыс орнындағы бар геологиялық және геоморфологиялық ақпаратты жинау
Машықтар:
1. Берілген және жақын аумақтар немесе жұмыс аймақтары үшін өткен жылдары алынған геологиялық және геоморфологиялық ақпаратты жинау және талдау.
2. Геологиялық және геоморфологиялық ақпаратты талдау.
Білімдер:
1. Геоморфологияның теориялық негіздері.
2. Геологиялық процестердің негіздері, геологиялық карталарды түсіндіру.
3. Геофизикалық әдістердің негіздері, геохимиялық талдау.
4. Дала жұмыстарының құралдары мен әдістері, сынама алу.
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Таңдалған аумақта далалық геоморфологиялық жұмыстарды жүргізу технологиясын таңдау
Машықтар:
1. Топографиялық және геологиялық карталарды талдау, аэрофотосуреттер мен спутниктік суреттерді түсіндіру.
2. Дала жұмыстарына сметаны құру үшін бастапқы деректерді (жұмыс түрлері, учаскенің ауданы, жабдықтар мен жабдықтар және т.б.) таңдаңу.
Білімдер:
1. Ең қолайлы зерттеу әдістерін анықтауға мүмкіндік беретін рельефті қалыптастырудың негізгі процестері мен учаскенің геологиялық құрылымдарын түсіну.
2. Топографиялық белгілерді білу және кеңістіктік мәліметтерді талдау үшін географиялық ақпараттық жүйелермен жұмыс істей білу.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Геологиялық-техникалық шарттарды дайындау
Машықтар:
1. Тәуекелді бағалау үшін бастапқы деректерді дайындау.
2. Далалық геоморфологиялық зерттеулерді тиімді жүргізу үшін қажетті технологиялар мен жабдықтарды анықтау.
Білімдер:
1. Тәуекелді бағалау үшін бастапқы деректерді дайындаңыз.
2. Далалық геоморфологиялық зерттеулерді тиімді жүргізу үшін қажетті технологиялар мен жабдықтарды анықтау.

1. Планирование и руководство ГРР при эксплуатации месторождений твердых плезных ископаемых
Трудовая функция 1:
Оценка потенциала региона на перспективные твердые полезные ископаемые
Навык 1:
Определение перспективности региона и месторождения на твердые полезные ископаемые
Умения:
1. Анализировать данные.
2 Сопоставлять, обобщать, оценивать имеющуюся геологическую информацию для определения перспективных на твердых полезных ископаемых участков региона и месторождения на основе системного анализа геологических материалов.
Знания:
1. Системный анализ и подход при решении геологических задач различного уровня сложности.
2. Степень геологической (геофизической, гидрогеологической) изученности района работ, состояние и перспективы развития минерально-сырьевой базы геологического района.
3. Перспективы развития горнодобывающей промышленности района.
4. Основные требования, предъявляемые промышленностью к минеральному сырью.
5. Правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на геологическое изучение недр.
6. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Постановка целей и задач ГРР
Умения:
1. Ставить цели по поиску новых участков региона на месторождениях твердых полезных ископаемых.
2. Понимать перспективные задачи геологической организации.
Знания:
1. Решения органов государственной власти и управления, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности.
2. Перспективы технического, экономического и социального развития вида экономической деятельности и бизнес-план организации.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Планирование, организация и контроль гелогоразведочных работ в регионе для проведения разведки и эксплуатационной разведки на новые участки в пределах месторождения ТПИ
Навык 1:
Планирование видов гелогоразведочных работ, необходимых для организации разведки и эксплуатационной разведки МТПИ
Умения:

1. ҚПҚК пайдалану кезінде ГБЖ жоспарлау және басқару
1-еңбек функциясы:
ЖАС кен орындарының перспективалылығы мен ашылуына өңірдің әлеуетін бағалау
1-дағды:
Перспективалы ҚПҚ-дағы өңірдің әлеуетін бағалау
Машықтар:
1. Деректерді талдау.
2 Геологиялық материалдарды жүйелі талдау негізінде өңірдің және кен орнының қатты пайдалы қазбалардағы перспективалы учаскелерін айқындау үшін қолда бар геологиялық ақпаратты салыстыруға, қорытуға, бағалау.
Білімдер:
1. Әртүрлі деңгейдегі геологиялық есептерді шешудегі жүйелік талдау және тәсіл.
2. Жұмыс ауданының геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) зерттелу дәрежесі, геологиялық ауданның минералдық-шикізат базасының жай-күйі мен даму перспективалары.
3. Ауданның тау-кен өнеркәсібін дамыту перспективалары.
4. Өнеркәсіптің минералды шикізатқа қойылатын негізгі талаптары.
5. Жер қойнауын геологиялық зерттеуге лицензиялар беруге өтініштер беру және қарау қағидалары.
6. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
ГБЖ мақсаттары мен міндеттерін қою
Машықтар:
1. Қатты пайдалы қазбалар кен орындарында өңірдің жаңа учаскелерін іздеу бойынша мақсаттар қою.
2. Геологиялық ұйымның перспективалық міндеттерін түсіну.
Білімдер:
1. Экономиканы дамытудың басым бағыттарын және экономикалық қызметтің тиісті түрін айқындайтын мемлекеттік билік және басқару органдарының шешімдері.
2. Экономикалық қызмет түрінің техникалық, экономикалық және әлеуметтік даму перспективалары және ұйымның бизнес-жоспары.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
ҚПҚ кен орны шегіндегі жаңа учаскелерге барлау және пайдалану барлауын жүргізу үшін өңірде ГБЖ жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
1-дағды:
ҚПҚК барлау және пайдалану барлауын ұйымдастыру үшін қажетті ГБЖ түрлерін жоспарлау
Машықтар:

1. Анализировать потенциал организации по решению геологических задач при используемом комплексе поисковых и оценочных работ.
2. Определять и планировать виды гелогоразведочных работ, необходимых для выполнения задач и планов по разведке новых перспективных участков на твердые полезные ископаемые.
3. Руководить разработкой основных направлений перспективных и текущих планов развития геологоразведочных (геофизических, гидрогеологических) работ, годовых и поэтапных геологических заданий, планов завершения геологических работ и списания затрат по ним.
4. Внедрять современные техники и технологии, совершенствовать производственный процесс и организации труда.
Знания:
1. Правила стадийности геологоразведки.
2. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
3. Порядок составления и согласования планов производственно-хозяйственной деятельности организации.
4. Экономика и организация производства, труда и управления.
5. Научно-технические достижения в соответствующем виде экономической деятельности и опыт передовых организаций.
6. Конституция РК, Законодательство о недрах и недропользовании РК, о трудовых отношениях, о противодействии коррупции и иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация и контроль ГРР
Умения:
1. Руководить деятельностью геологической организации и координировать взаимодействие структурных подразделений организации по выполнению планов и задач.
2. Обеспечивать проведение комплексного изучения геологического строения земных недр на территории проведения работ.
3. Организовывать внедрение в производство рациональных методов поисков полезных ископаемых.
4. Обеспечивать контроль качества и сроков выполнения всех видов ГРР.
Знания:
1. Экономика и организация производства, труда и управления.
2. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
3. Основы современного менеджмента и умение применять их на практике.
4. Конституция РК, Законодательство о недрах и недропользовании РК, о трудовых отношениях, о противодействии коррупции и иные нормативные документы, и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.

1. Іздеу және бағалау жұмыстарының кешені кезінде геологиялық мәселелерді шешу бойынша ұйымның әлеуетін талдау.
2. ҚПҚ-дегі жаңа перспективалы учаскелерді барлау жөніндегі міндеттер мен жоспарларды орындау үшін қажетті ГБЖ түрлерін анықтау және жоспарлау.
3. Геологиялық барлау (геофизикалық, гидрогеологиялық) жұмыстарды дамытудың перспективалық және ағымдағы жоспарларының, жылдық және кезеңдік геологиялық тапсырмалардың, геологиялық жұмыстарды аяқтау және олар бойынша шығындарды есептен шығару жоспарларының негізгі бағыттарын әзірлеуге басшылық жасау.
4. Заманауи техника мен технологияны енгізу, өндірістік процестерді жетілдіру және еңбекті ұйымдастыру.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау кезеңділігі ережелері.
2. Геологиялық ұйымның геологиялық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
3. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің жоспарларын жасау және келісу тәртібі.
4. Экономика және өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру.
5. Экономикалық қызметтің тиісті түріндегі ғылыми-техникалық жетістіктер және озық ұйымдардың тәжірибесі.
6. ҚР Конституциясы, ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы, еңбек қатынастары туралы, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнама және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де нормативтік құжаттар мен құқықтық білім негіздері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
ГБЖ ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Геологиялық ұйымның қызметіне басшылық жасау және ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жоспарлар мен міндеттерді орындау бойынша өзара іс-қимылын үйлестіру.
2. Жұмыс жүргізу аумағында жер қойнауының геологиялық құрылысына кешенді зерттеу жүргізуді қамтамасыз ету.
3. Өндіріске пайдалы қазбаларды іздеудің ұтымды әдістерін енгізуді ұйымдастыру.
4. ГБЖ барлық түрлерінің сапасы мен орындалу мерзімдерін бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Экономика және өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру.
2. Геологиялық ұйымның геологиялық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
3. Қазіргі менеджменттің негіздері және оларды іс жүзінде қолдана білу.
4. ҚР Конституциясы, ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы, еңбек қатынастары туралы, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнама және өзге де нормативтік құжаттар, Геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.

5. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:
1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Руководство инновационной деятельностью по развитию новых знаний о геологии региона
Навык 1:
Камеральная обработка, интерпретация, анализ и обобщение геологической информации
Умения:
1. Обеспечивать общее руководство процессами обработки и анализа геологической информации.
2. Анализировать систематизацию и обобщение геологической информации и других фактических материалов.
3. Контролировать геологическую интерпретацию геофизических и геохимических данных.
4. Разрабатывать геологические модели недр Земли для понимания геологического строения, характеристик горных пород и вероятного распределения минерального компонента.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к качеству геологических (геофизических, гидрогеологических) результатов.
2. Передовой отечественный и зарубежный опыт обработки данных геолого-поисковых работ: геохимические анализы, статистические данные, данные региональных геофизических исследований.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Руководство и контроль подготовки и оформления отчетов о результатах ГРР по региону
Умения:
1. Контролировать составление различных геологических материалов: геологических карт масштаба 1:50 000, 1:25 000. геологических разрезов, стратиграфических колонок, легенды геологических карт с нанесением результатов поисковых и оценочных работ.

5. Бұзылған жерлерді қалпына келтіру жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
Білімдер:
1. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Өңірдің геологиясы туралы жаңа білімді дамыту жөніндегі инновациялық қызметке басшылық ету
1-дағды:
Геологиялық ақпаратты камералдық өңдеу, түсіндіру, талдау және жалпылау
Машықтар:
1. Геологиялық ақпаратты өңдеу және талдау процестеріне жалпы басшылық жасау.
2. Геологиялық ақпаратты және басқа да нақты материалдарды талдау, жүйелеу және жалпылау.
3. Геофизикалық және геохимиялық деректердің геологиялық интерпретациясын бақылау.
4. Геологиялық құрылымды, тау жыныстарының сипаттамаларын және минералды компоненттің ықтимал таралуын түсіну үшін жер қойнауының геологиялық модельдерін жасау.
Білімдер:
1. Геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Геологиялық-іздестіру жұмыстарының деректерін өңдеудің озық отандық және шетелдік тәжірибесі: геохимиялық талдаулар, статистикалық деректер, өңірлік геофизикалық зерттеулердің деректері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Аймақ бойынша ГБЖ нәтижелері туралы есептерді дайындау мен ресімдеуге басшылық жасау және бақылау
Машықтар:
1. Әр түрлі геологиялық материалдардың құрастырылуын бақылау: масштабты геологиялық карталар 1:50 000, 1:25 000. геологиялық бөлімдер, стратиграфиялық бағандар, іздеу және бағалау жұмыстарының нәтижелері жазылған геологиялық карталардың аңыздау.

2. Руководить и контролировать подготовку отчетов о результатов ГРР в регионе.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к качеству геологических результатов.
2. Перечень, содержание и порядок представления производственной геологической отчетности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Дополнительная трудовая функция 1:
Планирование и руководство ГРР при эксплуатации месторождений твердых плезных ископаемых
Навык 1:
Руководство геологической деятельностью организации
Умения:
1. Руководить всеми геологоразведочными и эксплуатационными работами в регионе.
2. Контролировать состояние минерально-сырьевой базы направления геологоразведочных и эксплуатационных работ.
3. Контролировать выполнение требований по охране недр, комплексного извлечения твердых полезных ископаемых из недр месторождений.
4. Участвовать в разработке проектов в строительстве, реконструкции, консервации и ликвидации подразделений по добыче твердых полезных ископаемых.
Знания:
1. Технология производства геологоразведочных работ.
2. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
3. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Руководство взаимодействия с государственными органами в области недропользования
Умения:
1. Руководить составление отчетной геологической документации.
2. Контролировать передачу отчетности в государственные органы.
Знания:
1. Порядок проектирования, планирования и финансирования геологоразведочных работ.
2. Основы экономики минерального сырья и геологоразведочных (геофизических, гидрогеологических) работ.
3. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.

2. Аймақтағы ГБЖ нәтижелері туралы есептерді дайындауға басшылық жасау және бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік геологиялық есептіліктің тізбесі, мазмұны және ұсыну тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
1-қосымша еңбек функциясы:
ҚПҚК пайдалану кезінде ГБЖ жоспарлау және басқару
1-дағды:
Ұйымның геологиялық қызметіне басшылық жасау
Машықтар:
1. Өңірдегі барлық геологиялық барлау және пайдалану жұмыстарына басшылық жасау.
2. Геологиялық барлау және пайдалану жұмыстары бағытындағы минералдық-шикізат базасының жай-күйін бақылау.
3. Жер қойнауын қорғау, кен орындарының жер қойнауынан ҚПҚ кешенді алу жөніндегі талаптардың орындалуын бақылау.
4. ҚПҚ өндіру жөніндегі бөлімшелерді салуда, реконструкциялауда, консервациялауда және жоюда жобаларды әзірлеуге қатысу.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу технологиясы.
2. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
3. Геологиялық ұйымның геологиялық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылға басшылық жасау
Машықтар:
1. Есепті геологиялық құжаттаманы жасауға басшылық жасау.
2. Есептіліктің мемлекеттік органдарға берілуін бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық барлау жұмыстарын жобалау, жоспарлау және қаржыландыру тәртібі.
2. Минералдық шикізат экономикасының және геологиялық барлау (геофизикалық, гидрогеологиялық) жұмыстарының негіздері.
3. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.

3. Руководство инновационной деятельностью по развитию новых знаний о геологии региона
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Руководство и контроль проектирования ГРР и подготовки к полевой работе по региональному геологическому изучению недр
Навык 1:
Определение площади для регионального геологического изучения недр
Умения:
1. Анализировать, сопоставлять, обобщать и оценивать имеющуюся геологическую информацию для определения перспективных площадей для регионального геологического изучения недр (материалов геолого-геофизической изученности площади для геологического картирования, аэрофотогеологической основы на всю площадь геологической съемки).
2. Соблюдать требования, предъявляемые промышленностью к минеральному сырью.
Знания:
1. Системный анализ и подход при решении геологических задач различного уровня сложности.
2. Степень геологической (геофизической, гидрогеологической) изученности региона работ.
3. Основные требования, предъявляемые промышленностью к минеральному сырью.
4. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
5. Правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на геологическое изучение недр.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Постановка целей и задач ГРР
Умения:
1. Ставить цели и задачи геологической организации по региональному геологическому изучению недр.
2. Знать экономику минерального сырья и особенности геологического строения регионов и недр страны в целом.
Знания:
1. Экономики минерального сырья и особенностей геологического строения регионов и недр страны в целом.
2. Решения органов государственной власти и управления, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности.
3. Перспектив технического, экономического и социального развития вида экономической деятельности и бизнес-план организации.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Планирование, организация и контроль ГРР по региональному геологическому изучению недр: геологическая съемка поверхности, изучение глубинного геологического строения, первичная оценка перспективных участков, работы по составлению и подготовке к изданию карт геологического содержания
Навык 1:
Планирование и определение видов ГРР, необходимых для организации работ по региональному геологическому изучению недр
Умения:

3. Аймақтың геологиясы туралы жаңа білімдерді дамыту бойынша инновациялық қызметті басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Геологиялық барлау жобасын басқару және бақылау және жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу бойынша дала жұмыстарына дайындық
1-дағды:
Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу үшін ауданды анықтау
Машықтар:
1. Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеудің перспективті бағыттарын анықтау үшін қолда бар геологиялық ақпаратты талдау, салыстыру,(геологиялық картаға түсіру үшін аумақты геологиялық-геофизикалық зерттеу материалдары, бүкіл геологиялық барлау учаскесі бойынша аэрофотогеологиялық негіз) жалпылау және бағалау.
2. Минералды шикізатқа қойылатын салалық талаптарды сақтау.
Білімдер:
1. Жүйелік талдау және әртүрлі күрделілік деңгейіндегі геологиялық мәселелерді шешуге көзқарас.
2. Жұмыс аймағының геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) білім дәрежесі.
3. Минералды шикізатқа өнеркәсіптің қоятын негізгі талаптары.
4. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, басқа да нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
5. Жер қойнауын геологиялық барлауға лицензия алуға өтінімдерді беру және қарау қағидалары.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық барлаудың мақсаттары мен міндеттерін қою
Машықтар:
1. Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу бойынша геологиялық ұйымның мақсаттары мен міндеттерін қою.
2. Минералды шикізаттың экономикасын және жалпы еліміздің аймақтары мен жер қойнауының геологиялық құрылымының ерекшеліктерін білу.
Білімдер:
1. Минералды шикізат экономикасы және облыстардың геологиялық құрылымының ерекшеліктері және жалпы еліміздің жер қойнауы.
2. Экономиканы және экономикалық қызметтің сәйкес түрін дамытудың басым бағыттарын айқындайтын мемлекеттік және әкімшілік органдардың шешімдері.
3. Шаруашылық қызмет түрінің техникалық-экономикалық және әлеуметтік даму болашағы және ұйымның бизнес-жоспары.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Аймақтар бойынша геологиялық барлауды жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау: жер бетін геологиялық түсіру, терең геологиялық құрылысты зерттеу, перспективалы учаскелерді бастапқы бағалау, геологиялық мазмұндағы карталарды жасау және басып шығаруға дайындау жөніндегі жұмыстар
1-дағды:
Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру үшін қажетті геологиялық барлау түрлерін жоспарлау және анықтаужер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру
Машықтар:

1. Анализировать потенциал организации по решению геологических задач при используемом комплексе геологосъемочных работ, подбор и расстановка кадров.
2. Определять и планировать виды ГРР, необходимых для выполнения задач и планов.
3. Руководить разработкой основных направлений перспективных и текущих планов развития геологоразведочных (геофизических, гидрогеологических) работ, годовых и поэтапных геологических заданий.
4. Внедрять современную технику и технологию, совершенствовать производственные процессы и организовывать труд.
Знания:
1. Этапы стадийности геологоразведки.
2. Экономика и организация производства, труда и управления.
3. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
4. Порядок составления и согласования планов производственно-хозяйственной деятельности организации.
5. Конституция РК, Законодательство о недрах и недропользовании РК, о трудовых отношениях, о противодействии коррупции и иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
6. Научно-технические достижения в соответствующем виде экономической деятельности и опыт передовых организаций.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Организация и контроль ГРР
Умения:
1. Руководить деятельностью геологической организации и координация взаимодействия структурных подразделений организации по выполнению планов и задач.
2. Обеспечивать проведение комплексного изучения геологического строения земных недр на территории проведения работ.
3. Организовывать контроль проведения геологической съемки поверхности: изучения глубинного геологического строения, первичной оценки перспективных участков; работ по составлению и подготовке к изданию карт геологического содержания масштабов 1:500 000, 1:200 000, 1:100 000.
4. Организовывать внедрение в производство рациональных методов регионального геологического изучения недр.
5. Обеспечивать контроль качества и сроками выполнения всех видов ГРР.
Знания:
1. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.

1. Геологиялық барлау жұмыстары кешенін пайдалана отырып, геологиялық мәселелерді шешудегі ұйымның әлеуетін талдау, кадрларды іріктеу және орналастыру.
2. Тапсырмалар мен жоспарларды орындау үшін қажетті геологиялық барлау түрлерін анықтау және жоспарлау.
3. Геологиялық барлау (геофизикалық, гидрогеологиялық) жұмыстарды дамытудың перспективалық және ағымдағы жоспарларының негізгі бағыттарын, жылдық және кезеңдік геологиялық тапсырмаларды әзірлеуді басқару.
4. Заманауи техника мен технологияны енгізу, өндірістік процестерді және еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру.
Білімдер:
1. Геологиялық барлауды кезең-кезеңімен жүргізу ережелері.
2.Экономика және өндірісті, еңбек пен басқару ды ұйымдастыру.
3. Геологиялық ұйымның геологиялық-өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдық-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
4. Ұйымның өндірістік-шаруашылық қызметінің жоспарларын жасау және бекіту тәртібі.
5. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, еңбек қатынастары туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы өзге де нормативтік құжаттар және құқықтық білім негіздері.
6. Тиісті шаруашылық қызмет түріндегі ғылыми-техникалық жетістіктер және жетекші ұйымдардың тәжірибесі.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық барлауды ұйымдастыру және бақылау
Машықтар:
1. Геологиялық ұйымның қызметін басқару және жоспарлар мен тапсырмаларды орындау үшін ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимылын үйлестіру.
2. Жұмыс аймағында жер қойнауының геологиялық құрылымын кешенді зерттеуді қамтамасыз ету.
3. Жер бетін геологиялық түсіру жұмыстарын ұйымдастыру және бақылау: терең геологиялық құрылымды зерттеу, перспективті учаскелерді бастапқы бағалау; 1:500 000, 1:200 000, 1:100 000 масштабтағы геологиялық мазмұндағы карталарды құрастыру және басып шығаруға дайындау.
4. Жер қойнауын аймақтық геологиялық зерттеудің ұтымды әдістерін өндіріске енгізуді ұйымдастыру.
5. Геологиялық барлаудың барлық түрлерінің сапасын және мерзімін бақылауды қамтамасыз ету.
Білімдер:
1. Геологиялық ұйымның геологиялық-өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-басқару құжаттары мен әдістемелік материалдар.

2. Основы современного менеджмента и умение применять их на практике.
3. Экономика и организация производства, труда и управления.
4. Конституция РК, Законодательство о недрах и недропользовании РК, о трудовых отношениях, о противодействии коррупции и иные нормативные документы, и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
5. Требования к разработке проектов рекультивации нарушенных земель.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:
1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.
3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Руководство инновационной деятельностью по развитию новых знаний о геологии региона
Навык 1:
Камеральная обработка, интерпретация, анализ и обобщение геологической информации
Умения:
1. Обеспечивать общее руководство процессами обработки и анализа геологической информации.
2. Проводит анализ, систематизацию и обобщение геологической информации и других фактических материалов.
3. Вести контроль геологической интерпретации геофизических и геохимических данных.
4. Руководить и контролировать составление сводных и обзорных карт, атласов, обобщающих геологическую информацию о геологическом строении и минерагении крупных территорий.
5. Контролировать проведение широких межрегиональных и глобальных геологических построений и сопоставлять геолого-геофизические и другие профили.
6. Вести руководство по построению цифровых и электронных моделей недр Земли.
Знания:
1. Требования к качеству геологических (геофизических, гидрогеологических) результатов.
2. Передовой отечественный и зарубежный опыт обработки данных геологосъемочных работ: статистических данных, данные региональных геохимических, геологических, геофизических исследований.

2. Қазіргі заманғы менеджмент негіздері және оларды тәжірибеде қолдана білу.
3. Экономика және өндірісті ұйымдастыру, еңбек және басқару.
4. Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, еңбек қатынастары туралы, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы және басқа да нормативтік құжаттар, геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
5. Бүлінген жерлерді рекультивациялау жобаларын әзірлеуге қойылатын талаптар.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарын сақтау
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.
3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Аймақтың геологиясы туралы жаңа білімдерді дамыту бойынша инновациялық қызметті басқару
1-дағды:
Геологиялық ақпаратты кеңселік өңдеу, түсіндіру, талдау және синтездеу геологиялық ақпарат
Машықтар:
1. Геологиялық ақпаратты өңдеу және талдау процестеріне жалпы басшылық жасау.
2. Геологиялық ақпаратты және басқа да фактілік материалдарды талдау, жүйелеу және синтездеу.
3. Геофизикалық және геохимиялық мәліметтерді геологиялық түсіндіруді бақылау.
4. Ірі аумақтардың геологиялық құрылымы мен минералогиясы бойынша геологиялық ақпаратты қорытындылайтын жиынтық және шолу карталарын, атластарды құрастыруды басқару және бақылау.
5. Кең аймақаралық және ғаламдық геологиялық құрылыстарды және салыстыруларды, геологиялық, геофизикалық және басқа профильдерді жүргізу.
6. Жердің ішкі бөлігінің цифрлық және электронды үлгілерінің құрылысын басқару.
Білімдер:
1. Геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Геологиялық барлау мәліметтерін өңдеудің озық отандық және шетелдік тәжірибесі: статистикалық мәліметтер, аймақтық геохимиялық, геологиялық, геофизикалық зерттеулердің мәліметтері.

3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Руководство и контроль подготовки и оформлением отчетов о результатах ГРР по региону
Умения:
1. Вести контроль составления графических геологических материалов: геологических карт масштаба 1:500 000, 1:200 000. геологических разрезов, стратиграфических колонок, легенды геологических карт с нанесением результатов геологосъемочных работ.
2. Вести руководство и контроль подготовки отчетов о результатах ГРР в регионе.
Знания:
1. Требования к качеству геологических результатов.
2. Перечень, содержание и порядок представления производственной геологической отчетности.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Представление отчетов о результатах по региональному геологическому изучению недр и подготовка рекомендации для дальнейших ГРР
Умения:
1. Защищать отчеты в уполномоченных органах.
2. Составлять перспективные планы развития дальнейших геологических работ региона.
Знания:
1. Состояние и перспективы развития минерально-сырьевой базы региона.
2. Геолого-промышленные типы месторождений полезных ископаемых на определенные виды перспективного сырья.
3. Перспективы развития горнодобывающей промышленности региона.
4. Правила ведения единого кадастра государственного фонда недр.
5. Правила учета, хранения, систематизации, обобщения и предоставления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства.
6. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Сотрудничество и взаимодействие
Стрессоустойчивость
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Өңірдегі геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша есептерді дайындау мен орындауды басқару және бақылау
Машықтар:
1. Графикалық геологиялық материалдардың құрастырылуын : 1:500 000, 1:200 000 масштабтағы геологиялық карталар, геологиялық қималар, стратиграфиялық бағаналар, геологиялық түсіру нәтижелері бар геологиялық карталардың легендалары бақылау.
2. Облыс бойынша геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері бойынша есептерді дайындауды басқару және бақылау.
Білімдер:
1. Геологиялық нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік геологиялық есептердің тізбесі, мазмұны және беру тәртібі.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Жер қойнауын өңірлік геологиялық зерделеу нәтижелері бойынша есептерді ұсыну және одан әрі геологиялық барлау жұмыстарын жүргізу үшін ұсынымдар дайындауа
Машықтар:
1. Уәкілетті органдарда есептерді қорғау.
2. Облыстағы геологиялық жұмыстарды одан әрі дамытудың перспективалық жоспарларын құру.
Білімдер:
1. Аймақтың минералдық-шикізат базасының жағдайы және даму болашағы.
2. Перспективті шикізаттың жекелеген түрлері үшін пайдалы қазбалар кен орындарының геологиялық және өнеркәсіптік түрлері.
3. Өңірдегі тау-кен өнеркәсібінің даму болашағы.
4. Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидалары.
5. Мемлекет меншігіндегі, меншігіндегі және пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу, қорытындылау және беру қағидалары.
6. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ынтымақтастық және өзара іс-қимыл
Күйзеліске тұрақтылық
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Геолог-инженер-съемщик
6
Старший геолог-съемщик
8
Первый руководитель
34. Карточка профессии "Главный геолог-поисковик":
Код группы:
2114-1
Код наименования занятия:
-
Наименование профессии:
Главный геолог-поисковик
Уровень квалификации по ОРК:
7
подуровень квалификации по ОРК:
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей и специалистов организаций геологии и разведки недр Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 619. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2018 года № 17407
Глава 1, параграф 1 . Главный геолог (геофизик, гидрогеолог) организации.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Геология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы - более 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2114-1-005 - Геологоразведчик
Основная цель деятельности:
Планирование, организации и контроль геологоразведочными работами для поисков и оценки МТПИ
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Оценка потенциала региона на перспективные ТПИ
2. Планирование, организация и контроль ГРР в регионе для поисковых и оценочных работ на новые месторождения ТПИ
3. Руководство инновационной деятельностью по развитию новых знаний о геологии региона
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Оценка потенциала региона на перспективные ТПИ
Навык 1:
Определение перспективности региона на ТПИ
Умения:
1. Делать анализ, сопоставлять, обобщать, оценивать имеющуюся геологическую информацию для определения перспективных на ТПИ участков региона на основе системного анализа геологических материалов региона.
2. Знать правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на геологическое изучение недр.
Знания:
1. Системный анализ и подход при решении геологических задач различного уровня сложности.
2. Правила подачи и рассмотрения заявлений на выдачу лицензий на геологическое изучение недр.
3. Степень геологической (геофизической, гидрогеологической) изученности района работ, состояние и перспективы развития минерально-сырьевой базы геологического района.

ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Бас-инженер-съемщик
6
Аға геолог-съемщик
8
Бірінші басшы
34. Кәсіптің карточкасы "Бас геолог-іздеуші":
Топтың коды:
2114-1
Қызмет атауының коды:
-
Кәсіптің атауы:
Бас геолог-іздеуші
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
7
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Геология және жер қойнауын барлау ұйымдарының басшылары мен мамандары лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 619 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 22 қыркүйекте № 17407 болып тіркелді
1-тарау, 1-тармақ. Ұйымның бас геологы (геофизигі, гидрогеологы).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Геология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
тәжірибесі 5 жылдан астам
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2114-1-005 - Геолог барлаушы
Қызметтің негізгі мақсаты:
Пайдалы қазбалардың кен орындарын іздеу және бағалау бойынша геологиялық барлау жұмыстарын жоспарлау, ұйымдастыру және бақылау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Өңірдің перспективалық қатты пайдалы қазбалар әлеуетін бағалау
2. Іздестіру-бағалау жұмыстарын ұйымдастыруға қажетті геологиялық барлау түрлерін жоспарлау
3. Аймақтың геологиясы туралы жаңа білімдерді дамыту бойынша инновациялық қызметті басқару
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Өңірдің перспективалық қатты пайдалы қазбалар әлеуетін бағалау
1-дағды:
Қатты пайдалы қазбалар бойынша аймақтың болашағын анықтау
Машықтар:
1. Өңірдегі геологиялық материалдарды жүйелі талдау негізінде аймақтағы қатты пайдалы қазбалар кен орындарының перспективалық аймақтарын анықтау үшін қолда бар геологиялық ақпаратты талдау, салыстыру, жалпылау, бағалау.
2. Жер қойнауын геологиялық барлауға лицензия алуға өтінім беру және қарау ережелерін білу.
Білімдер:
1. Жүйелік талдау және әртүрлі күрделілік деңгейіндегі геологиялық мәселелерді шешуге көзқарас.
2. Жер қойнауын геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге лицензия алуға өтінімдерді беру және қарау қағидалары.
3. Жұмыс аймағының геологиялық (геофизикалық, гидрогеологиялық) білім дәрежесі, геологиялық ауданның минералдық-шикізаттық базасының жағдайы мен даму болашағы.

4. Перспективы развития горнодобывающей промышленности района.
5. Основные требования, предъявляемые промышленностью к минеральному сырью.
6. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
7. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Постановка целей и задач ГРР
Умения:
1. Делать постановку целей и задач геологической организации по поиску новых перспективных участков региона на МТПИ.
2. Определять и планировать виды ГРР, необходимых для выполнения задач и планов по поиску новых перспективных участков на ТПИ
Знания:
1. Решения органов государственной власти и управления, определяющие приоритетные направления развития экономики и соответствующего вида экономической деятельности.
2. Перспективы технического, экономического и социального развития вида экономической деятельности и бизнес-план организации.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Планирование, организация и контроль ГРР в регионе для поисковых и оценочных работ на новые месторождения ТПИ
Навык 1:
Планирование видов ГРР, необходимых для организации поисковых и оценочных работ
Умения:
1. Делать анализ потенциала организации по решению геологических задач при используемом комплексе поисковых и оценочных работ.
2. Определять и планировать виды ГРР, необходимых для выполнения задач и планов по поиску новых перспективных участков на ТПИ.
3. Руководить разработкой основных направлений перспективных и текущих планов развития геологоразведочных (геофизических, гидрогеологических) работ, годовых и поэтапных геологических заданий, планов завершения геологических работ и списания затрат по ним.
4. Внедрять современные техники и технологии, совершенства производственных процессов и организации труда.
Знания:
1. Правила стадийности геологоразведки, инструкция по составлению проектных документов по геологическому изучению недр.

4. Өңірдегі тау-кен өнеркәсібінің даму болашағы.
5. Минералды шикізатқа өнеркәсіптің қоятын негізгі талаптары.
6. Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, басқа да нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
7. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық барлаудың мақсаттары мен міндеттерін қою
Машықтар:
1. ҚПҚК-де аймақтағы жаңа перспективалық учаскелерді іздеу бойынша геологиялық ұйымның мақсаттары мен міндеттерін қою.
2. Қатты пайдалы қазбалар кен орындарында жаңа перспективалық учаскелерді іздеу бойынша тапсырмалар мен жоспарларды орындау үшін қажетті геологиялық барлау түрлерін анықтау және жоспарлау.
Білімдер:
1. Экономиканы дамытудың басым бағыттарын және экономикалық қызметтің сәйкес түрін айқындайтын мемлекеттік және әкімшілік органдардың шешімдері.
2. Шаруашылық қызмет түрінің техникалық-экономикалық және әлеуметтік даму болашағы және ұйымның бизнес-жоспары.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Іздестіру-бағалау жұмыстарын ұйымдастыруға қажетті геологиялық барлау түрлерін жоспарлау
1-дағды:
Іздестіру-бағалау жұмыстарын ұйымдастыруға қажетті геологиялық барлау түрлерін жоспарлау
Машықтар:
1. Іздеу-бағалау жұмыстары кешенін пайдалана отырып, геологиялық мәселелерді шешудегі ұйымның мүмкіндіктерін талдау.
2. Қатты пайдалы қазбалар кен орындарында жаңа перспективалық учаскелерді іздеу бойынша тапсырмалар мен жоспарларды орындау үшін қажетті геологиялық барлау түрлерін анықтау және жоспарлау.
3. Геологиялық барлау (геофизикалық, гидрогеологиялық) жұмыстарды дамытудың перспективалық және ағымдағы жоспарларының негізгі бағыттарын, жылдық және кезеңдік геологиялық тапсырмаларды, геологиялық жұмыстарды аяқтау және олар бойынша шығындарды есептен шығару жоспарларын әзірлеу басқармасы.
4. Заманауи техника мен технологияны енгізу, өндірістік процестерді және еңбекті ұйымдастыруды жетілдіру.
Білімдер:
1. Геологиялық барлауды кезең-кезеңімен жүргізу ережелері, жер қойнауын геологиялық зерттеу бойынша жобалық құжаттарды ресімдеу бойынша нұсқаулықтар.

Глава 1, параграф 1 . Главный геолог (геофизик, гидрогеолог) организации.
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
послевузовское образование (магистратура, резидентура)
Специальность:
Геология
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
стаж работы - более 5 лет
Связь с неформальным и информальным образованием:
не требуется
Другие возможные наименования профессии:
2165-2-007 - Картограф
Основная цель деятельности:
Планирование и управление геолого-съемочными работами
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Планирование отдельных видов геолого-съемочных работ разного масштаба
2. Управление отдельных видов геолого-съемочных работ разного масштаба
3. Повышение эффективности геолого-съемочных работ, качества обеспечения геоинформационных систем
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Планирование отдельных видов геолого-съемочных работ разного масштаба
Навык 1:
Анализ технического задания и постановка исполнителям задач по сбору исходной информации для разработки решения на выполнения геолого-съемочных работ
Умения:
1. Использовать нормативно - техническую документацию для планирования и выполнения геолого-съемочных работ.
2. Уметь анализировать технические задания и поставить задачу исполнителям.
Знания:
1. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.
2. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Планирование работы геологической организации
Умения:
1. Определять задачи и планы работ геологической организации по геологической съемке разного масштаба.
2. Координировать взаимодействия структурных подразделений организации по выполнению планов и задач.
3. Направлять деятельности структурных подразделений организации на повышение эффективности и качества геолого-съемочных работ и сопутствующих им работ.
Знания:
1. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
2. Законодательство о недрах и недропользовании РК, иные нормативные документы и основы правовых знаний в области геологии и недропользования.

1-тарау, 1-тармақ. Ұйымның бас геологы (геофизигі, гидрогеологы).
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары оқу орнынан кейінгі білім (магистратура, резидентура)
Мамандық:
Геология
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
еңбек өтілі - 5 жылдан астам
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
талап етілмейді
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
2165-2-007 - Картограф
Қызметтің негізгі мақсаты:
Геологиялық түсірілім жұмыстарын жоспарлау және басқару
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Әртүрлі масштабтағы геологиялық түсірілім жұмыстарының жекелеген түрлерін жоспарлау
2. Әртүрлі масштабтағы геологиялық түсірілім жұмыстарының жекелеген түрлерін басқару
3. Геологиялық түсіру жұмыстарының тиімділігін, геоақпараттық жүйелерді қамтамасыз ету сапасын арттыру
Қосымша еңбек функциялары:
1-еңбек функциясы:
Әртүрлі масштабтағы геологиялық түсірілім жұмыстарының жекелеген түрлерін жоспарлау
1-дағды:
Техникалық тапсырманы талдау және орындаушыларға геологиялық түсірілім жұмыстарын орындауға арналған шешімді әзірлеу үшін бастапқы ақпаратты жинау бойынша міндеттер қою
Машықтар:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарын жоспарлау және орындау үшін нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
2. Техникалық шарттарды талдай білу және орындаушыларға тапсырма беру.
Білімдер:
1. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.
2. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық ұйымның жұмысын жоспарлау
Машықтар:
1. Әртүрлі масштабтағы геологиялық түсірілім бойынша геологиялық ұйымның міндеттері мен жұмыс жоспарын анықтау.
2. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің жоспарлар мен міндеттерді орындау бойынша өзара іс-қимылын үйлестіру.
3. Ұйымның құрылымдық бөлімшелерінің қызметін геологиялық түсірілім жұмыстарының және оларға ілеспе жұмыстардың тиімділігі мен сапасын арттыруға бағыттау.
Білімдер:
1. Геологиялық ұйымның геологиялық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
2. ҚР Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасы, өзге де нормативтік құжаттар және геология және жер қойнауын пайдалану саласындағы құқықтық білім негіздері.

3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 2:
Управление отдельных видов геолого-съемочных работ разного масштаба
Навык 1:
Обеспечение соответствия заданий исполнителями техническому заданию заказчика
Умения:
1. Распределять задания на выполнение геолого-съемочных работ.
2. Контролировать полноту и соответствие заданий исполнителей геолого-съемных работ.
3. Устанавливать обратную связь с исполнителями геолого-съемочных работ, определение сроков, содержание и последовательность предоставления информации в организацию.
Знания:
1. Организационно-распорядительные документы и методические материалы, касающиеся геологической и производственно-хозяйственной деятельности геологической организации.
2. Геология района и методов геолого-съемочных работ.
3. Технология планирования и выполнения всех видов работ по геологической съемке.
4. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Контроль и анализ результатов геолого-съемочных работ
Умения:
1. Контролировать качества геологической информации.
2. Разрабатывать план проверки, обеспечение 100%-ной проверки полученных результатов, контроль выполнения полевых и камеральных работ.
3. Совершенствовать внедрение новых методов обработки и интерпретации геологической информации.
Знания:
1. Технология планирования и выполнения всех видов работ по геологической съемке и требования, предъявляемые к их качеству.
2. Приемы и методы делового общения, ведения переговоров.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 3:
Соблюдением норм охраны труда
Умения:
1. Выполнять требования правил пожарной безопасности.
2. Выполнять требования санитарно-гигиенических норм.

3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
1-дағды:
Орындаушылардың тапсырмалардың тапсырыс берушінің техникалық тапсырмасына сәйкестігін қамтамасыз ету
ұсынылмайды
2-еңбек функциясы:
Әртүрлі масштабтағы геологиялық түсірілім жұмыстарының жекелеген түрлерін басқару
Машықтар:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарын орындауға тапсырманы бөлу.
2. Геологиялық алмалы-салмалы жұмыстарды орындаушылар тапсырмаларының толықтығы мен сәйкестігін бақылау.
3. Геологиялық түсірілім жұмыстарын орындаушылармен кері байланыс орнату, ұйымға ақпарат беру мерзімдерін, мазмұны мен реттілігін анықтау.
Білімдер:
1. Геологиялық ұйымның геологиялық және өндірістік-шаруашылық қызметіне қатысты ұйымдастыру-өкімдік құжаттар мен әдістемелік материалдар.
2. Ауданның геологиясы және геологиялық түсірілім жұмыстарының әдістері.
3. Геологиялық түсірілім бойынша жұмыстардың барлық түрлерін жоспарлау және орындау технологиясы.
4. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық түсірілім жұмыстарының нәтижелерін бақылау және талдау
Машықтар:
1. Геологиялық ақпараттың сапасын бақылау.
2. Тексеру жоспарын әзірлеу, алынған нәтижелерді 100% тексеруді қамтамасыз ету, далалық және камералдық жұмыстардың орындалуын бақылау.
3. Геологиялық ақпаратты өңдеу мен түсіндірудің жаңа әдістерін енгізуді жетілдіру.
Білімдер:
1. Геологиялық түсірілім бойынша жұмыстардың барлық түрлерін жоспарлау және орындау технологиясы және олардың сапасына қойылатын талаптар.
2. Іскерлік қарым-қатынас, келіссөздер жүргізу әдістері мен тәсілдері.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-дағды:
Еңбек қауіпсіздігі стандарттарын сақтауы
Машықтар:
1. Өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
2. Санитарлық-гигиеналық нормалардың талаптарын орындау.

3. Соблюдать меры по охране недр и окружающей среды.
4. Соблюдать требования правил по охране труда.
Знания:
1. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
2. Порядок соблюдения на рабочем месте требований промышленной безопасности.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Трудовая функция 3:
Повышение эффективности геолого-съемочных работ, качества обеспечения геоинформационных систем
Навык 1:
Подготовка отзывов и заключений на проекты нормативно-правовых актов, связанных с геолого-съемочными работами
Умения:
1. Делать поиск, хранить, обрабатывать и анализировать информацию из печатных и электронных источников.
2. Разрабатывать методические пособия по освоению новых технологий в геолого-съемочных работах.
3. Осваивать и внедрять в производство передовые геологические приборы, инструменты и программное обеспечение.
4. Получать, обрабатывать и представлять геологическую информацию.
Знания:
1. Перспективные средства, методы и программное обеспечение производства и обработки материалов геолого-съемочных работ.
2. Передовой отечественный и зарубежный опыт обработки данных геологоразведочных (геофизических, гидрогеологических) работ.
3. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Навык 2:
Анализ и обобщение опыта геолого-съемочных работ и качества обеспечения геоинформационных систем
Умения:
1. Разрабатывать планы организационно-технических мероприятий по совершенствованию средств и методов геолого-съемочных работ.
2. Подготавливать и предоставлять материалы геолого-съемочных работ для публикации, а также презентационные материалы на семинарах и конференциях по актуальным вопросам геолого-съемочных работ.
Знания:
1. Требования, предъявляемые к качеству геологических результатов.
2. Перечень, содержание и порядок представления производственной отчетности.
3. Основы авторского права.
4. Порядок обращения с секретными документами (при работе с секретными материалами).
5. Правила внутреннего трудового распорядка, промышленной безопасности и охраны труда, нормы по охране окружающей среды, производственной санитарии, требования пожарной безопасности, средства коллективной и индивидуальной защиты от воздействия опасных и вредных производственных и природных факторов и другие.
Возможность признания навыка:
не рекомендуется
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Стрессоустойчивость
Умение работать в команде
Список технических регламентов и национальных стандартов:

3. Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғау шараларын сақтау.
4. Еңбекті қорғау ережелерінің талаптарын орындау.
Білімдер:
1. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау қағидалары, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
2. Жұмыс орнында өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын сақтау тәртібі.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
3-еңбек функциясы:
Геологиялық түсіру жұмыстарының тиімділігін, геоақпараттық жүйелерді қамтамасыз ету сапасын арттыру
1-дағды:
Геологиялық түсірілім жұмыстарына байланысты нормативтік-құқықтық актілердің жобаларына пікірлер мен қорытындылар дайындауы
Машықтар:
1. Баспа және электрондық көздерден ақпаратты іздеу, сақтау, өңдеу және талдау.
2. Геологиялық түсірілім жұмыстарында жаңа технологияларды игеру бойынша әдістемелік құралдар әзірлеу.
3. Озық геологиялық аспаптарды, құралдарды және бағдарламалық қамтамасыз етуді игеру және өндіріске енгізу.
4. Геологиялық ақпаратты алу, өңдеу және ұсыну.
Білімдер:
1. Геологиялық түсіру жұмыстарының материалдарын өндіру мен өңдеудің перспективалық құралдары, әдістері мен бағдарламалық қамтамасыз етілуі.
2. Геологиялық барлау (геофизикалық, гидрогеологиялық) жұмыстарының деректерін өңдеудің отандық және шетелдік озық тәжірибесі.
3. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
2-дағды:
Геологиялық түсіру жұмыстарының тәжірибесін және геоақпараттық жүйелерді қамтамасыз ету сапасын талдау және қорытуы
Машықтар:
1. Геологиялық түсірілім жұмыстарының құралдары мен әдістерін жетілдіру бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жоспарларын әзірлеу.
2. Жариялау үшін геологиялық түсірілім жұмыстарының материалдарын, сондай-ақ геологиялық түсірілім жұмыстарының өзекті мәселелері бойынша семинарлар мен конференцияларда презентациялық материалдарды дайындау және ұсыну.
Білімдер:
1. Геологиялық нәтижелердің сапасына қойылатын талаптар.
2. Өндірістік есептіліктің тізбесі, мазмұны және ұсыну тәртібі.
3. Авторлық құқық негіздері.
4. Құпия құжаттармен жұмыс істеу тәртібі (құпия материалдармен жұмыс істеу барысында).
5. Ішкі еңбек тәртібі, өнеркәсіптік қауіпсіздік және еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өндірістік санитария жөніндегі нормалар, өрт қауіпсіздігі талаптары, қауіпті және зиянды өндірістік және табиғи факторлардың әсерінен ұжымдық және жеке қорғану құралдары және басқалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
ұсынылмайды
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Күйзеліске тұрақтылық
Командада жұмыс істей білу
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:

СТ РК EN 16228-2-2017 Оборудование для бурения и устройства фундаментов Безопасность Часть 2. Самоходные буровые установки для гражданского строительства, инженерной геологии, карьерных и горных работ
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Геолог-инженер-картограф
6
Старший геолог-картограф
8
Первый руководитель
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта
36. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
37. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
АО "НГС".
38. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям.
39. Национальный орган по профессиональным квалификациям.
40. НПП Казахстан "Атамекен".
41. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2024 г.
42. Дата ориентировочного пересмотра: 30.09.2027 г.

ҚР СТ EN 16228-2-2017 Бұрғылауға және іргетастарды бұрғылауға арналған жабдық Қауіпсіздік 2-бөлім. Құрылыс, инженерлік геология, карьерлерді және тау-кен жұмыстарына арналған өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Геолог-инженер-картограф
6
Аға геолог-картограф
8
Бірінші басшы
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері
36. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі.
37. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
"ҰГҚ" АҚ.
38. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес.
39. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган.
40. "Атамекен" Қазақстан Республикасының ҰКП.
41. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2024 ж.
42. Болжалды қайта қарау күні: 30.09.2027 ж.