Об утверждении Правил представления органами государственных доходов уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений
Совместный приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 30 декабря 2024 года № 642-НҚ и Министра финансов Республики Казахстан от 31 декабря 2024 года № 897
В соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) Перечень представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по делам гражданского общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и внесения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке разместить настоящий совместный приказ на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих вице-министров культуры и информации и финансов Республики Казахстан.

Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға ұсыну қағидаларын және ұсынылатын мәліметтердің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 642-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 897 бірлескен бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға ұсыну қағидалары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға ұсынатын салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Азаматтық қоғам істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен
1) осы бірлескен бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырсын.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының мәдениет және ақпарат және қаржы вице-министрлеріне жүктелсін.

5. Настоящий совместный приказ вступает в силу со дня его подписания последним из руководителей государственного органа.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
___________________
А. Балаева
Министр финансов
Республики Казахстан
____________
М. Такиев
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и
информации
от 30 декабря 2024 года
№ 642-НҚ
и Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 897
Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее − Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок предоставления органами государственных доходов уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – сведения).
2. Сведения представляются должностным лицам уполномоченного органа в сфере взаимодействия с неправительственными организациями, включенным в перечень должностных лиц, утвержденным уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями в соответствии с абзацем вторым подпункта 4) пункта 3 статьи 30 Налогового кодекса (далее – Перечень).
3. Уполномоченным органом в сфере взаимодействия с неправительственными организациями является Министерство культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство).
4. Министерство обеспечивает своевременное внесение изменений в Перечень в случаях увольнения либо иного отсутствия должностных лиц, включенных в данный Перечень.
Глава 2. Порядок предоставления сведений
5. Передача сведений осуществляется одним из следующих способов:
1) на бумажных носителях;
2) на электронных носителях;
3) посредством Единой транспортной среды государственных органов при наличии информационного взаимодействия между информационными системами органов государственных доходов, а также системы электронного документооборота.

5. Осы бірлескен бұйрық мемлекеттік органның соңғы басшылары қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
___________ А. Балаева
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
____________ М. Такиев
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 642 және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 897 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға ұсыну қағидалары (бұдан әрі − Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтерді (бұдан әрі – мәліметтер) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға беру тәртібін айқындайды.
2. Мәліметтер Салық кодексінің 30-бабы 3-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацына сәйкес бекітілген лауазымды адамдардың тізбесіне (бұдан әрі – Лауазымды адамдардың тізбесі) енгізілген үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға лауазымды адамдарына ұсынылады.
3. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органы болып табылады.
4. Министрлігі осы Тізбеге енгізілген лауазымды адамдар жұмыстан шығарылған не өзге де болмаған жағдайларда Тізбеге өзгерістердің уақтылы енгізілуін қамтамасыз етеді.
2-тарау. Мәліметтер беру тәртібі
5. Мәліметтерді беру мынадай тәсілдердің бірінде:
1) қағаз жеткізгіштерде;
2) электрондық жеткізгіштерде;
3) мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл, сондай-ақ электрондық құжат айналымы жүйесі болған кезде, Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы арқылы жүзеге асырылады.

6. Органы государственных доходов в срок не превышающий 30 (тридцати) календарных дней со дня получения запроса представляет сведения Министерству.
7. Министерство использует полученные сведения исключительно для выполнения возложенных на него задач и функций.
Глава 3. Обеспечение конфиденциальности сведений
8. Министерство обеспечивает конфиденциальность сведений, полученных в рамках настоящих Правил.
9. Сведения не подлежат разглашению лицами, имеющими доступ к таким сведениям, как в период исполнения ими своих обязанностей, так и после завершения их исполнения.
10. После достижения целей и утраты практической необходимости, полученные сведения подлежат уничтожению в порядке, определенном Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 25 августа 2023 года № 236 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33339).
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и
информации
от 30 декабря 2024 года
№ 642-НҚ и
Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 декабря 2024 года № 897
Перечень представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)
Атрибут
Тип (размер)
Формат
Доходы НПО* за отчетный период (сумма, тенге)
1
БИН
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
2
Наименование налогоплательщика
Текстовый (40)
3
Код УГД
Числовой (4)
Цифры 0,..,9
4
Код ДГД
Числовой (2)
Цифры 0,..,9
5
Вознаграждения по депозитам
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
6
Гранты
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
7
Вступительные взносы
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
8
Членские взносы
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
9
Благотворительная помощь
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
10
Спонсорская помощь
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
11
Деньги и другое имущество, полученное на безвозмездной основе
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
12
Доход, полученный по договору на осуществление государственного социального заказа
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
13
Всего доходов
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
Расходы НПО* за отчетный период (сумма, тенге)
14
Содержание некоммерческой организации
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
15
Организация и проведение мероприятий
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
16
Подготовка и размещение информационных материалов
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
17
Вознаграждение
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
18
Благотворительная помощь
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
19
Спонсорская помощь
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
20
Вступительные взносы
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
21
Членские взносы
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
22
Деньги и другое имущество, переданное на безвозмездной основе
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
23
Всего расходов
Числовой (12)
Цифры 0,..,9
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер
УГД – управление государственных доходов
ДГД – департамент государственных доходов
НПО – неправительственная организация

6. Мемлекеттік кірістер органдары сұрау салуын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде мәліметтерді Министрлікке ұсынады.
7. Министрлік осы бірлескен бұйрық шеңберінде алынған мәліметтерді өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін ғана пайдаланады.
3-тарау. Мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз ету
8. Министрлік осы Қағидалардың шеңберінде алынған мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз етеді.
9. Мұндай мәліметтерге рұқсаты бар адамдар өздерінің міндеттерін атқару кезеңінде де, оларды атқарып болғаннан кейін де мәліметтерді жария етпеуге тиіс.
10. Алынған мәліметтер мақсаттарға қол жеткiзгеннен және практикалық қажеттiлiгiн жоғалтқаннан кейiн Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 25 тамыздағы № 236 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33339 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттама жасау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларында айқындалған тәртіппен жойылуға жатады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 642 және
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2024 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 897 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға ұсынатын салық төлеуші (салық агенті) туралы салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің тізбесі
Атрибуты
Түрі (өлшемі)
Форматы
ҮЕҰ*-ның есепті кезеңдегі кірістері (сомасы, теңге)
1
БСН
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
2
Салық төлеушінің атауы
Мәтіндік (40)
3
МКБ коды
Сандық (4)
0,..,9цифрлар
4
МКД коды
Сандық (2)
0,..,9цифрлар
5
Депозит бойынша сыйақылар
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
6
Гранттар
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
7
Кіру жарналары
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
8
Мүшелік жарналар
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
9
Қайырымдылық көмек
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
10
Демеушілік көмек
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
11
Өтеусіз негізде алынған ақша және басқа мүлік
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
12
Мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыру шарты бойынша алынған кіріс
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
13
Барлық кірістер
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
ҮЕҰ*-ның есепті кезеңдегі шығыстары (сомасы, теңге)
14
Коммерциялық емес ұйымдарды күтіп-ұстау
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
15
Іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
16
Ақпараттық материалдарды дайындау және орналастыру
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
17
Сыйақы
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
18
Қайырымдылық көмек
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
19
Демеушілік көмек
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
20
Кіру жарналары
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
21
Мүшелік жарналар
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
22
Өтеусіз негізде берілген ақша және басқа мүлік
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
23
Барлық шығыстар
Сандық (12)
0,..,9цифрлар
Ескерту: аббревиатуралардың анықтамасы:
БСН – бизнес сәйкестендіру нөмірі
МКБ – мемлекеттік кірістер басқармасы
МКД – мемлекеттік кірістер департаменті
ҮЕҰ – Үкіметтік емес ұйым