О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 11 декабря 2015 года № 367-2307 "Об утверждении норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению, теплоснабжению, водоснабжению и водоотведению, газоснабжению по городу Астане для потребителей, не имеющих приборов учета"
Постановление акимата города Астаны от 17 января 2025 года № 509-171
Акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Астаны от 11 декабря 2015 года № 367-2307 "Об утверждении норм потребления коммунальных услуг по электроснабжению, теплоснабжению, водоснабжению и водоотведению, газоснабжению по городу Астане для потребителей, не имеющих приборов учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 995) следующее изменение:
в приложении к вышеуказанному постановлению раздел 4 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Руководителю Государственного учреждения "Управление энергетики города Астаны" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего постановления в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Астаны.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны Ж. Қасымбек
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 11 декабря 2015 года № 367-2307
4. Нормы потребления коммунальных услуг по газоснабжению для потребителей, не имеющих приборов учета, по городу Астане
1. В соответствии с Правилами расчета и утверждения норм потребления товарного и сжиженного нефтяного газа (далее – Правила), утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 18 сентября 2018 года № 377, утверждается следующий расчет нормы потребления сжиженного нефтяного газа при отсутствии приборов учета для города Астаны:
нормы потребления сжиженного нефтяного газа при наличии в жилых помещениях газовых плит и наличии централизованного горячего водоснабжения рассчитываются на основании годовых норм расхода теплоты Q;
расчет среднемесячной нормы потребления сжиженного нефтяного газа для одного человека-Н, кг/чел*месяц проводится по формуле:
Н=Q/Qнв*12
где:
Q – годовая норма расхода теплоты для одного МДж/чел*год=3850 МДж/чел*год
Qнв – низшая массовая теплота сгорания сжиженного нефтяного газа, МДж/кг
12 – количество месяцев в году.
Расчет низшей массовой теплоты сгорания – Qнв

"Астана қаласы бойынша есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, газбен жабдықтау бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 367-2307 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 17 қаңтардағы № 509-171 қаулысы
Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласы бойынша есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, газбен жабдықтау бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормаларын бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 367-2307 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 995 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
жоғарыда көрсетілген қаулыға қосымшадағы 4-бөлім осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Астана қаласының Энергетика басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне жіберуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оның Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ж. Қасымбек
Астана қаласы әкімдігінің
2015 жылғы 11 желтоқсандағы
№ 367-2307 қаулысына
қосымша
4. Астана қаласы бойынша есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін газбен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары
1. Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 қыркүйектегі № 377 бұйрығымен бекітілген Тауарлық және сұйытылған мұнай газын тұтыну нормаларын есептеу мен бекіту қағидаларына (бұдан әрі – Қағида) сәйкес есептеу аспаптары болмаған жағдайда Астана қаласына арналған сұйытылған мұнай газын тұтыну нормалары төмендегі есеп бойынша бекітіледі:
сұйытылған мұнай газын тұтыну нормалары тұрғын үй орын-жайларында газ плиталары бар және орталық ыстық сумен жабдықталған жағдайда жылу шығыны жылдық нормаларының негізінде есептеледі Q;
бір адамға орташа айлық сұйытылған мұнай газын тұтыну нормаларының есебі – Н, айына адам/кг төмендегі формула бойынша жүргізіледі:
Н=Q/Qнв*12
мұнда:
Q – бір адамға жылу шығынының жылдық нормасы МДж/жыл*адам=3850 МДж/жыл*адам
Qнв – сұйытылған мұнай газын жағудың төменгі массалық жылуы, МДж/кг
12 - жылдағы айлар саны.
Жағудың төменгі массалық жылуының есебі – Qнв

Поступающий газ по нормативам должен иметь состав в холодный – зимний период времени (с 1 октября по 1 мая) 80% пропана и 20% бутана, в летний – теплый период времени (с 1 мая по 1 октября) состав газа должен иметь 40% пропана и 60% бутана.
В связи с этим принимается величина низшей массовой теплоты сгорания для холодного и теплого периода времени в соответствии с Правилами (таблица 3.2) – 46,3 МДж/кг в зимний период и 46,0 МДж/кг в летний период. Для расчета выводится среднемесячная величина низшей массовой теплоты сгорания:

Нормативтер бойынша келіп түсетін газ суық қысқы кезеңде (1 қазаннан бастап 1 мамырға дейін) 80% пропаннан және 20% бутаннан, жылы жазғы кезеңде (1 мамырдан бастап 1 қазанға дейін) газ 40% пропан мен 60% бутаннан құралуы тиіс.
Осыған байланысты Қағидаларға (3.2-кесте) сәйкес суық және жылы кезеңге арналған төменгі массалық жылудың ұлғаюы қабылданады – қысқы кезеңде 46,3 МДж/кг және жазғы кезеңде 46,0 МДж/кг. Есептеу үшін жағудың төменгі массалық жылуының орташа айлық ұлғаюы шығарылады.

Qнв = (46,3*7+46,0*5)/12=46,17 МДж/кг
Н – расчет среднемесячной нормы потребления сжиженного нефтяного газа
Н=3850 МДж/чел*год/ (46,17 МДж/кг*12)
Н=6,95 кг/чел.мес.
2. В соответствии с Правилами утверждается следующий расчет нормы потребления товарного газа при отсутствии приборов учета для города Астаны:
№ п/п
Характеристика потребления товарного газа
Единица измерения
Среднемесячная норма потребления
1.
При наличии в квартире газовой плиты и центрального горячего водоснабжения
м³ на одного человека
9,3
2.
При наличии в квартире газовой плиты и газового водонагревателя (при отсутствии центрального горячего водоснабжения)
м³ на одного человека
23
3.
При наличии в квартире газовой плиты и отсутствии центрального горячего водоснабжения и газового водонагревателя
м³ на одного человека

Qнв = (46,3*7+46,0*5)/12=46,17 МДж/кг
Н – сұйытылған мұнай газдын орташа айлық тұтыну нормасының есебі
Н=3850 МДж/ жылына*адам / (46,17 МДж/кг*12)
Н=6,95 кг/айына/ адам.
2. Қағидаларға сәйкес есептеу аспаптары болмаған жағдайда Астана қаласына арналған тауар газын тұтыну нормалары төмендегі есеп бойынша бекітіледі:
Р/с №
Тауарлық газды тұтыну сипаттамасы
Өлшем бірлігі
Орташа айлық тұтыну мөлшерлемесі
1.
Пәтерде газ плитасы және орталық ыстық сумен жабдықтау болған кезде
бір адамға м³
9,3
2.
Пәтерде газ плитасы және газ су жылытқышы болған кезде (орталық ыстық сумен жабдықтау болмаған кезде)
бір адамға м³
23
3.
Пәтерде газ плитасы болған және орталық ыстық сумен жабдықтау және газды су жылытқышы болмаған кезде
бір адамға м³