О внесении изменений и дополнения в решение Мангистауского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 17/177 "Об областном бюджете на 2025 - 2027 годы"
Решение Мангистауского областного маслихата от 28 февраля 2025 года № 19/216
Мангистауский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Мангистауского областного маслихата от 13 декабря 2024 года № 17/177 "Об областном бюджете на 2025-2027 годы" следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить областной бюджет на 2025-2027 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2025 год в следующих объемах:
1) доходы – 546 120 782,9 тысячи тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 241 006 578,4 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 40 145 152,5 тысячи тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 60 000,0 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 264 909 052,0 тысячи тенге;
2) затраты – 573 739 769,7 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 9 160 317,5 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 12 334 544,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 3 174 226,5 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 3 687 184,0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 3 687 184,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -40 466 488,3 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 40 466 488,3 тысяч тенге.
поступление займов – 11 334 544,0 тысяч тенге;
погашение займов – 3 011 688,0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 32 143 632,3 тысячи тенге.";
пункт 2 изложить в новой редакции:
"2. Установить на 2025 год нормативы распределения доходов в бюджеты городов и районов в следующих размерах:
1) Корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
городу Актау – 51,4 процентов;
городу Жанаозен – 50 процентов;
2) Индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 37,7 процентов;
Каракиянскому району – 0 процентов;
Мангистаускому району – 7,5 процентов;
Мунайлинскому району – 39 процентов;
Тупкараганскому району – 17,1 процентов;
городу Актау – 2,2 процентов;
городу Жанаозен – 18 процентов;
3) Индивидуальный подоходный налог с доходов, необлагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 100 процентов;
Мангистаускому району – 100 процентов;
Мунайлинскому району – 100 процентов;
Тупкараганскому району – 100 процентов;
городу Актау – 5 процентов;
городу Жанаозен – 38 процентов;

Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 17/177 "2025 - 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Маңғыстау облыстық мәслихатының 2025 жылғы 28 ақпандағы № 19/216 шешімі
Маңғыстау облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2025-2027 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" Маңғыстау облыстық мәслихатының 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 17/177 шешіміне келесідей өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2025 - 2027 жылдарға арналған облыстық бюджет тиісінше осы шешімге 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2025 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 546 120 782,9 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 241 006 578,4 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 40 145 152,5 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 60 000,0 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 264 909 052,0 мың теңге;
2) шығындар – 573 739 769,7 мың теңге;
3) таза бюджеттік несиелендіру – 9 160 317,5 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 12 334 544,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 3 174 226,5 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 3 687 184,0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 3 687 184,0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге:
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -40 466 488,3 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану)
– 40 466 488,3 мың теңге;
қарыздар түсімі – 11 334 544,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 3 011 688,0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 32 143 632,3 мың теңге.";
2 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"2. 2025 жылға қалалар мен аудандардың бюджеттеріне кірістерді бөлу нормативтері мына мөлшерде белгіленсін:
1) Ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына –100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 51,4 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 50 пайыз;
2) Төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 37,7 пайыз;
Қарақия ауданына – 0 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 7,5 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 39 пайыз;
Түпқараған ауданына – 17,1 пайыз;
Ақтау қаласына – 2,2 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 18 пайыз;
3) Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 100 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 100 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 100 пайыз;
Түпқараған ауданына – 100 пайыз;
Ақтау қаласына – 5 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 38 пайыз;

4) Индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты:
Бейнеускому району – 100 процентов;
Каракиянскому району – 0 процентов;
Мангистаускому району – 0 процентов;
Мунайлинскому району – 0 процентов;
Тупкараганскому району – 0 процентов;
городу Актау – 0 процентов;
городу Жанаозен – 42 процентов;
5) Социальный налог:
Бейнеускому району – 37,8 процентов;
Каракиянскому району – 0 процентов;
Мангистаускому району – 7,4 процентов;
Мунайлинскому району – 39 процентов;
Тупкараганскому району – 17,2 процентов;
городу Актау – 2,3 процентов;
городу Жанаозен – 17,9 процентов.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Предоставить с 1 января 2025 года право на установление за счет средств местного бюджета стимулирующей надбавки к должностным окладам управленческого персонала блока A и основного персонала блока B (за исключением главного бухгалтера, теолога, заместителей руководителя по административно-хозяйственным вопросам) сотрудников государственных организаций, занимающихся вопросами молодежной политики в молодежных ресурсных центрах и центрах общественного развития в размере 25 процентов.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объемы целевых трансфертов из областного бюджета в бюджет городов и районов в сумме 5 434 202,0 тысячи тенге, в том числе:
Бейнеускому району – 88 107,0 тысяч тенге;
Мунайлинскому району – 3 301 176,0 тысяч тенге;
Тупкараганскому району – 445 500,0 тысяч тенге;
города Актау –1 599 419,0 тысяч тенге.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Предусмотреть в областном бюджете на 2025 год объемы трансфертов из районных бюджетов на компенсацию потерь областного бюджета в сумме 3 231 080,0 тысяч тенге, в том числе, из:
Каракиянского района – 3 126 080,0 тысяч тенге;
Мангистауского района – 50 000,0 тысяч тенге;
Тупкараганского района – 55 000,0 тысяч тенге.".
приложение 1 к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
3. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2025 года.
Председатель Мангистауского областного маслихата Ж.Матаев
"Согласовано"
Руководитель государственного
учреждения "Управление экономики
и бюджетного планирования
Мангистауской области"
_________________ С. Б. Нарешова
"28" февраля 2025 года
Приложение 1
к решению Мангистауского
областного маслихата от
"28" февраля 2025 года № 19/216
Приложение 1
к решению Мангистауского
областного маслихата от
"13" декабря 2024 года № 17/177
Областной бюджет на 2025 год
Категория
Класс
Подкласс
Наименование
Сумма, тысяч тенге
1
2
3
1. ДОХОДЫ

4) Төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы:
Бейнеу ауданына – 100 пайыз;
Қарақия ауданына – 0 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 0 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 0 пайыз;
Түпқараған ауданына – 0 пайыз;
Ақтау қаласына – 0 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 42 пайыз;
5) Әлеуметтік салық:
Бейнеу ауданына – 37,8 пайыз;
Қарақия ауданына – 0 пайыз;
Маңғыстау ауданына – 7,4 пайыз;
Мұнайлы ауданына – 39 пайыз;
Түпқараған ауданына – 17,2 пайыз;
Ақтау қаласына – 2,3 пайыз;
Жаңаөзен қаласына – 17,9 пайыз.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жергілікті бюджет қаражаты есебінен жастар ресурстық орталықтары мен қоғамдық даму орталықтарында жастар саясаты мәселелерімен айналысатын мемлекеттік ұйымдар қызметкерлерінің А блогының басқарушы персоналы мен В блогының негізгі персоналына (бас бухгалтер, теолог, әкімшілік-шаруашылық жөніндегі басшының орынбасарларынан басқа) 25 пайыз мөлшерінде ынталандырушы үстемеақы белгілеу құқығы 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап берілсін.";
5 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"5. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте облыстық бюджеттен аудандар мен қаланың бюджетіне нысаналы трансферттер көлемдері 5 434 202,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Бейнеу ауданына – 88 107 мың теңге;
Мұнайлы ауданына –3 301 176 мың теңге;
Түпқараған ауданына – 445 500 мың теңге;
Ақтау қаласына – 1 599 419 мың теңге.";
6 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. 2025 жылға арналған облыстық бюджетте аудандық бюджеттерден облыстық бюджеттің ысырабын өтеуге арналған трансферттер көлемдері 3 231 080,0 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Қарақия ауданынан – 3 126 080,0 мың теңге;
Маңғыстау ауданынан – 50 000,0 мың теңге;
Түпқараған ауданынан – 55 000,0 мың теңге.";
көрсетілген шешімнің 1 қосымша осы шешімнің қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. Осы шешім 2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Маңғыстау облыстық мәслихатының төрағасы Ж. Матаев
"Келісілді"
"Маңғыстау облыстық экономика
және бюджеттік жоспарлау басқармасы"
мемлекеттік мекемесінің басшысы
_______________ С. Б. Нарешова
"28" ақпан 2025 жыл
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2025 жылғы "28" ақпандағы
№ 19/216 шешіміне 1 қосымша
Маңғыстау облыстық мәслихатының
2024 жылғы "13" желтоқсандағы
№ 17/177 шешіміне 1 қосымша
2025 жылға арналған облыстық бюджет
Санаты
Сыныбы
Кіші сыныбы
Атауы
Сомасы,
мың теңге
1
2
3
1.КІРІСТЕР

15 835 354,7
253
Управление здравоохранения области
15 835 354,7
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области здравоохранения
303 812,0
008
Реализация мероприятий по профилактике и борьбе со СПИД в Республике Казахстан
248 838,0
016
Обеспечение граждан бесплатным или льготным проездом за пределы населенного пункта на лечение
88 200,0
018
Информационно-аналитические услуги в области здравоохранения
123 507,0
023
Социальная поддержка медицинских и фармацевтических работников
1 799 000,0
028
Содержание вновь вводимых объектов здравоохранения
17 845,0
030
Капитальные расходы государственных органов здравоохранения
19 347,0
033
Капитальные расходы медицинских организаций здравоохранения
13 234 805,7
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
33 371 342,0
1
Социальное обеспечение
6 435 848,0
256
Управление координации занятости и социальных программ области
5 212 495,0
002
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых и лиц с инвалидностью в медико-социальных учреждениях (организациях) общего типа, в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
612 746,0
013
Предоставление специальных социальных услуг для лиц с инвалидностью с психоневрологическими заболеваниями, в психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 843 114,0
014
Предоставление специальных социальных услуг для престарелых, лиц с инвалидностью, в том числе детей с инвалидностью, в реабилитационных центрах
251 234,0
015
Предоставление специальных социальных услуг для детей с инвалидностью с психоневрологическими патологиями в детских психоневрологических медико-социальных учреждениях (организациях), в центрах оказания специальных социальных услуг, в центрах социального обслуживания
1 770 532,0
064
Обеспечение деятельности центров трудовой мобильности и карьерных центров по социальной поддержке граждан по вопросам занятости
726 664,0
069
Субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства лиц с инвалидностью
8 205,0
261
Управление образования области
338 728,0
015
Социальное обеспечение сирот, детей, оставшихся без попечения родителей
213 747,0
037
Социальная реабилитация
97 378,0
092
Содержание ребенка (детей), переданного патронатным воспитателям
27 603,0
288
Управление строительства, архитектуры и градостроительства области

15 835 354,7
253
Облыстың денсаулық сақтау басқармасы
15 835 354,7
001
Жергілікті деңгейде денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
303 812,0
008
Қазақстан Республикасында ЖИТС профилактикасы және оған қарсы күрес жөніндегі іс-шараларды іске асыру
248 838,0
016
Азаматтарды елді мекеннен тыс жерлерде емделу үшін тегін және жеңілдетілген жол жүрумен қамтамасыз ету
88 200,0
018
Денсаулық сақтау саласындағы ақпараттық талдамалық қызметтер
123 507,0
023
Медициналық және фармацевтикалық қызметкерлерді әлеуметтік қолдау
1 799 000,0
028
Жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерін күтіп-ұстау
17 845,0
030
Мемлекеттік денсаулық сақтау органдарының күрделі шығыстары
19 347,0
033
Медициналық денсаулық сақтау ұйымдарының күрделі шығыстары
13 234 805,7
06
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
33 371 342,0
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
6 435 848,0
256
Облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы
5 212 495,0
002
Жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде (ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында, әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
612 746,0
013
Психоневрологиялық медициналық-әл еуметтік мекемелерде ( ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында , әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологи я л ы қ аурулармен ауыратын мүгедектігі бар адамдар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 843 114,0
014
Оңалту орталықтарында қарттарға, мүгедектігі бар адамдарға, оның ішінде мүгедектігі бар балаларға арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
251 234,0
015
Балалар психоневрологи я л ы қ медициналық-әл еуметтік мекемелерінде ( ұйымдарда), арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарында , әлеуметтік қызмет көрсету орталықтарында психоневрологиялық патологиялары бар мүгедектігі бар балалар үшін арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету
1 770 532,0
064
Еңбек мобильділігі орталықтары мен мансап орталықтарының жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі азаматтарды әлеуметтік қолдау бойынша қызметін қамтамасыз ету
726 664,0
069
Мүгедектігі бар адамдарды жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялау
8 205,0
261
Облыстың білім басқармасы
338 728,0
015
Жетiм балаларды, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды әлеуметтік қамсыздандыру
213 747,0
037
Әлеуметтік сауықтандыру
97 378,0
092
Патронат тәрбиешілерге берілген баланы (балаларды) асырап бағу
27 603,0
288
Облыстың құрылыс, сәулет және қала құрылысы басқармасы