Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию города Арыс на 2025-2029 годы
Решение Арысского городского маслихата Туркестанской области от 24 апреля 2025 года № 31/181-VIII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат города Арыс РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию города Арыс на 2025-2029 годы согласно приложению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Арыс К.Ахметов
Утверждено решением
маслихата города Арыс
от 24 апреля 2025 года
№31/181-VІІІ
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Арыс на 2025-2029 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по городу Арыс на 2025-2029 годы (далее-план) распространяется на Законы Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года № 47-VІ ЗРК "О пастбищах", Закон Республики Казахстан О государственной статистике В закон от 19 марта 2010 года №257-IV, Приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года №263 "Об утверждении Типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года №34831), приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "О разрешении предельной нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
3. План содержит:
1) Общая площадь города Арыс составляет 765395 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 460595 гектар, в том числе пашни 51250 гектар, в том числе 51250 гектар орошаемой пашни, багарный 21000 гектар, 337 гектар многолетних насаждений, 169 гектар сенокосных угодий, залеж 25834 гектар, пастбищные 408446 гектар.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 460595 гектар;
земли населенных пунктов 261 296 гектар;
земли используемые не в целях промышленности, транспорта, связи, обороны, сельского хозяйства – 6906 гектар;
земли особо охраняемых природных парков-28018 гектар;

Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Арыс қалалық мәслихатының 2025 жылғы 24 сәуірдегі № 31/181-VIII шешiмi
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Арыс қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Арыс қаласының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ.Ахметов
Арыс қалалық мәслихатының
2025 жылғы 24 сәуірдегі
№31/181-VІІІ шешімімен
бекітілген
Арыс қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспары
Осы Арыс қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2025-2029 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі-жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы №47-VІ ҚРЗ "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Мемлекеттік статистика туралы Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы № 257-IV Заңына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі №263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа деген қажеттілікті орнықты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
3. Жоспар мазмұны:
1) Арыс қаласының барлық жер көлемі 765395 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 460595 гектар, оның ішінде егістік жерлер 51250 гектар, суармалы егістік 30250 гектар, тәлімі 21000 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 169 гектар, тыңайған жерлер 25834 гектар, жайылымдық 408446 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлері 460595 гектар;
елді мекендердің жерлері 261296 гектар;
өнеркәсіп, көлік байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 6906 гектар:
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 28018 гектар;

земли лесного фонда-161985 гектар, в том числе пастбищные – 161985 гектар.
земли водного фонда-4972 гектар;
Сельское хозяйство: 1-приложение согласно форме;
На территории города 460595 гектар земель пригодных для ведения сельского хозяйства, в том числе 51250 гектар пашни, 30250 гектар орошаемой пашни, 21000 гектар багарных, 169 гектар многолетних растений, залеж 25834 гектар, сенокосные угодья 225 гектар, пастбищных 408446 гектар.
По городу Арыс крупнорогатый скот 35634 овец и коз 348101, лошадей 16570, верблюдов 4672, птицы 34947 голов.
2) Сведения о геоботаническом обследовании в приказ министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 октября 2022 года №314 "Об утверждении Методики по проведению крупномасштабных (1:1000-1:100000) геоботанических изысканий природных кормовых угодий Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 30043) 2-приложение согласно форме; сведения о ветеринарно-санитарных учреждениях, данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием владельцев-пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данные о количестве сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, формирование поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на удаленных пастбищах сведения об особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на прививочных и аридных пастбищах, данные об сервитутах на погоню скота, приняты с учетом иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3) Сведения о скотомогильниках (биометрических ямах), сформированных в соответствии с правилами ведения реестра скотомогильников (биотермических ям), утвержденными приказом министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 февраля 2020 года №35 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19987): количество биотермических ям-5, количество захоронений сибирской язвы по площади-6 из них расположены на востоке по координатам ВС и в западной части района общей площадью-0,045 гектара, все ограждены бетоном и сеткой, расположены на расстоянии 1000 метров от населенного пункта. По балансу в городском учреждении "ветеринарная служба".
4) На основании плана по развитию и реконструкции объектов пастбищной инфраструктуры объекты пастбищной инфраструктуры-сооружения, мосты, дороги-17-25 километров, оросительные сооружения (скважины, трубчатые и шахтные колодцы, катки)-164 протяженность 112,3 километров, перегонные дороги, площадки для стоянки скота и водопои- 9 площадь 1100 гектаров, емкости для переплавки овец, конюшни и огороженные земли, ограждения пастбищ, заборы (в том числе электрические), загоны для раздельного выпаса сельскохозяйственных животных - 33 длина 2-11 км, проходы для ветеринарного лечения сельскохозяйственных животных-19, сооружения и объекты для обеспечения электрической и тепловой энергией, по объектам использования возобновляемых и альтернативных источников энергии, объектам водоснабжения и другим видам жизнеобеспечения, сооружениям для сезонного проживания персонала и иному имуществу, необходимому для содержания и использования пастбищ, мест купания мелких животных, обслуживающих хозяйственные животные населения-8, пунктов искусственного осеменения-11;

орман қорының жерлері 161985 гектар, оның ішінде жайылымы 161985 гектар;
су қорының жерлері 4972 гектар.
Ауыл шаруашылығы: 1-қосымша нысанына сәйкес;
Қаланың ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 460595 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 51250 гектар, суармалы егістік 8297 гектар, тәлімі 21000 гектар, көп жылдық ағашты өсімдіктер 169 гектар, тыңайған жерлер 25834 гектар, шабындық жерлер 225 гектар, жайылымдық 408446 гектар.
Арыс қаласы бойынша ірі қара мал – 35634, қой-ешкі – 348101, жылқы – 16570, түйе- 4672, құс – 34947 басты құрайды.
2) "Қазақстан Республикасы табиғи жем-шөп алқаптарының ірі масштабты (1:1000 – 1:100000) геоботаникалық іздестірулерін жүргізу жөніндегі әдістемені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2022 жылғы 3 қазандағы №314 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №30043 болып тіркелген) геоботаникалық зерттеп-қараудың туралы мәліметтер, 2-қосымша нысанына сәйкес; ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы деректер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
3) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 3 ақпандағы №35 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №19987 болып тіркелген) бекітілген Мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың) тізілімін жүргізу қағидаларына сәйкес қалыптастырылған мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) туралы мәліметтер: биотермиялық шұңқырлар саны-5, ауданы бойынша сібір жарасы көмінділері саны-6 олардың әр қайсысы координаттары бойынша шығысында және ауданның батыс бөлігінде орналасқан жалпы алаңы-0,045 гектар барлығы бетонмен және сеткамен қоршалған, елді мекеннен 1000 метр ұзақтықта орналасқан. Баланс бойынша қалалық "Ветеринарлық қызмет" мекемесінде.
4) Жайылымдық инфрақұрылым объектілерін дамыту және реконструкциялау жөніндегі жоспар негізінде жайылымдық инфрақұрылым объектілері – құрылыстар, көпірлер, жолдар -17-25 километр, суландыру құрылыстары (ұңғымалар, құбырлы және шахталы құдықтар, апандар)- 164 ұзындығы 112,3 километр, мал айдайтын жолдар, малды аялдатуға арналған алаңдар мен суат алаңдары-9 алаңы 1100 гектар, қойларды тоғытуға арналған ыдыстар, қоралар және қоршалған жерлер, жайылымдардың қоршаулары, шарбақтар (оның ішінде электрлі шарбақтар), ауыл шаруашылығы жануарларын қоршап-бөлшектеп жаюға арналған қашалар-33 ұзындыңы 2-11 км алаңы 11,0 гектар, ауыл шаруашылығы жануарларын ветеринариялық емдеуге арналған өткелектер-19, электр және жылу энергиясымен қамтамасыз етуге арналған құрылыстар мен объектілер, жаңартылатын және баламалы энергия көздері пайдаланылатын объектілер, сумен жабдықтау объектілері және тіршілікті қамтамасыз етудің басқа да түрлері, персоналдың маусымдық тұруына арналған құрылыстар және жайылымдарды күтіп-ұстау мен пайдалану үшін қажетті өзге де мүлік бойынша жұртшылық шаруашылық малдарына қызмет көрсететін ұсақ малдарды шомылдыру орындары-8, жасанды ұрықтандыру пунктері-11;

4. Приложения плана:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
По административно-территориальному делению в городе Арыс имеются 6 сельских округов (Акдала, Байыркум, Дермене, Жидели, Монтайтас, Кожатогай), 29 сельских населенных пункта.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Город Арыс расположен на юго-западе территории Туркестанской области и граничит по территориальной 7 районами. Общая протяженность границы составляет более 390 километров, все они проходят по суше.
Климат:
Климат слишком континентальный. Зимы холодные на севере и несколько теплые на юге. Лето очень жаркое, засушливое. Среднегодовая температура января (7-12°С), июля (37-41°С). Среднегодовое количество осадков составляет 300-450 мм.
Гидрография:
В городе Арыс 1 водохранилищ, 3 канала.
Сведения о численности поголовья, объемах естественных пастбищ и объемах нуждающихся в естественных пастбищах по сельским округам города Арыс:
Сведения, схемы и карты в разрезе сельских округов в приложении:
Приложение 4 – Сельский округ Акдала
Приложение 5 - Сельский округ Байыркум
Приложение 6- Сельский округ Дермене
Приложение 7 - Сельский округ Жидели
Приложение 8 - Сельский округ Монтайтас
Приложение 9 - Сельский округ Кожатогай
Управление пастбищами и
по их использованию Таблица
1 Приложения к плану
Уровень обеспеченности скота на пастбищах:
Число сельских округов
Общая площадь пастбищных угодий в сельских округах, гектар
Поголовья и площадь требуемых пастбищных угодий, гектар
Крупный рогатый скот
Норма, гектар
Требуемые пастбищные угодья, гектар
Мелкий рогатый скот
Норма, гектар
Требуемые пастбищные угодья,гектар
Лошади
Норма, гектар
Требуемые пастбищные угодья, гектар
Верблюды
Норма, гектар
Требуемые пастбищные угодья, гектар
Общая площадь требуемых пастбищных угодий, гектар
Общая разница в городе пастбищ и необходимых пастбищ, (+,-)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
1
Акдала

4. Жоспардың қосымшалары:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Арыс қаласына 6 ауылдық округтер (Ақдала, Байырқұм, Дермене, Жиделі, Монтайтас, Қожатоғай), 29 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1 Табиғаты
2 Климаты
3 Гидрографиясы
4 Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Арыс қаласы, Түркістан облысының оңтүстік-батыс аумағында орналасқан және территориялық аймақ бойынша 7 ауданмен шектеседі. Шекарасының жалпы ұзындығы 390 шақырымнан астам, оның барлығы құрлық арқылы өтеді.
Климаты:
Климаты тым континенттік. Қысы батысында суықтау, оңтүстігінде біршама жылы. Жазы аптап ыстық, желді. Қаңтар айының жылдық орташа температурасы (7-12°С), шілдеде (37-41°С). Жауын шашынның жылдық орташа мөлшері 300-450 мм.
Гидрографиясы:
Арыс қаласында 1 су қоймасы, 3 канал бар.
Арыс қаласындағы ауылдық және поселкелік округтері бойынша мал басының саны, табиғи жайылымының көлемі және табиғи жайылымды қажет ететін көлемі туралы мәлімет:
Қосымшада ауыл округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
4-қосымша – Ақдала ауылдық округі
5-қосымша – Байырқұм ауылдық округі
6-қосымша – Дермене ауылдық округі
7-қосымша – Жиделі ауылдық округі
8-қосымша – Монтайтас ауылдық округі
9-қосымша – Қожатоғай ауылдық округі
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспардың 1-қосымшасы
Төрт түлік малдың жайылымдық жерлермен қамтылу деңгейі:
Ауыл округтер саны
Ауыл округтеріндегі жалпы жайылымның жер көлемі, гектар
Мал басы мен қажетті жайылымдық жер көлемі, гектар
Ірі қара мал
Гектар нормасы
Қажетті жайылым, гектар
Ұсақ мал
Гектар нормасы
Қажетті жайылым, гектар
Жылқы лар
Гектар, нормасы
Қажетті жайылым, гектар
Түйелер
Гектар, нормасы
Қажетті жайылым, гектар
Жалпы қажет жайылым, жер көлемі
Қаладағы жалпы жайылым мен қажетті жайылымның айырмасы (+,-)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
1
Ақдала

1,0 ниже
Весенне-осеннее
Оценивается в два сезона, весенне-осеннее
Питательность кормов и трав оценивается по нижеследующим показателям:
Рекомендация использования сезонных пастбищ
Питательность кормов и трав
(объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
среднее
плохо
1
2
3
4
Весеннее
68 выше
51-69
ниже 51
Весенне-летнее, осенне-летнее
50 выше
40-50
ниже 40
Осеннее
40 выше
30-40
ниже 30
Заключение:
Общая площадь пастбищ в городе Арыс составляет 548337 га, согласно приказу Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы загрузки на общую площадь пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 1291804 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по городу 471586 голов скота (36204 крупного рогатого скота, 417260 мелкого рогатого скота, 15845 лошадей, 2277 верблюдов) используют 426643 гектар пастбищ, из них 16688 голов скота (3084 крупного рогатого скота, 12901 мелкого рогатого скота, 703 лошадей) содержатся в стойловом режиме на откорме.
Исходя из вышеизложенного в городе Арыс для 471586 голов скота не хватает пастбищных угодий площадью 743467 гектар.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в городе Арыс, нужно уменьшить нагрузку на пастбищные земли и перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (стойловый режим, откорм).
Предложение:

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады, көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық, күздік- жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды:
Арыс қаласында жалпы жайылымдық жер 548337 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 1291804 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Қала бойынша барлығы 471586 мал басы (36204 ірі қара мал, 417260 ұсақ мал, 15845 жылқылар, 2277 түйелер) көлемі 426643 гектар жайылымды пайдаланады, оның ішінде 16688 бас мал (3084 ірі қара мал, 12901 ұсақ мал, 703 жылқылар) бір орында, қоралық жағдайда ұсталынып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Арыс қаласында жалпы 471586 бас малға көлемі 743467 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі байқалады.
Арыс қаласындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, мал өсіруді жайылымдық-қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс: