О перечне мероприятий по реализации основных ориентиров макроэкономической политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2016 – 2017 годы
Распоряжение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 октября 2016 года № 23
В соответствии с пунктом 63 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, и в целях исполнения Решения Высшего Евразийского экономического совета от 31 мая 2016 г. № 5 «Об основных ориентирах макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2016 – 2017 годы»:
1. Утвердить прилагаемый перечень мероприятий по реализации основных ориентиров макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2016 – 2017 годы
(далее – перечень).
2. Просить государства – члены Евразийского экономического союза при проведении макроэкономической политики учитывать мероприятия, указанные в перечне, и информировать Евразийскую экономическую комиссию о ходе их реализации.
3. Члену Коллегии (Министру) по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Валовой Т.Д. обеспечить  проведение анализа действий, направленных на реализацию основных ориентиров макроэкономической политики государств – членов Евразийского экономического союза на 2016 – 2017 годы, и  координировать выполнение мероприятий, предусмотренных перечнем, в части, отнесенной к компетенции Комиссии.
4. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет».
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
В. Габриелян В. Матюшевский А. Мамин О. Панкратов И. Шувалов
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 18 октября 2016 г. № 23
ПЕРЕЧЕНЬ
мероприятий по реализации основных ориентиров
макроэкономической политики государств – членов Евразийского
экономического союза на 2016 – 2017 годы
Действия, направленные на реализацию основных ориентиров
Мероприятия, рекомендуемые для осуществления государствами – членами Евразийского экономического союза
Мероприятия, осуществляемые Евразийской экономической комиссией
Ответственные департаменты Евразийской экономической комиссии
Ожидаемый экономический эффект
I. Обеспечение макроэкономической устойчивости
Направление 1. Принятие мер по стабилизации уровня инфляции

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2016 – 2017 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыру бойынша іс-шаралар тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2016 жылғы 18 қазандағы № 23 өкімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы №98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссиясының Жұмыс регламентіне №1 қосымшаның 63-тармағына сәйкес және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2016 – 2017 жылдарға арналған негізгі бағдарлары туралы" 2016 жылғы 31 мамырдағы №5 шешімін орындау мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2016 – 2017 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыру жөніндегі іс-шаралардың тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерден макроэкономикалық саясат жүргізу кезінде тізбеде көрсетілген іс-шараларды ескеру және олардың іске асырылу барысы туралы Еуразиялық экономикалық комиссияны хабардар ету сұралсын.
3. Еуразиялық экономикалық комиссияның Интеграция және макроэкономика жөніндегі Алқа мүшесі (Министр) Т.Д. Валовая Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының 2016 – 2017 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыруға бағытталған іс-қимылдарға талдау жүргізуді қамтамасыз етсін және Комиссияның құзыретіне жататын бөлікте тізбеде көзделген іс-шаралардың орындалуын үйлестірсін.
4. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісіндегі ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Беларусь Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасынан Республикасынан Республикасынан Республикасынан Федерациясынан
В.Габриелян В.Матюшевский Б.Сағынтаев О.Панкратов И.Шувалов
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің
2016 жылғы 18 қазандағы № 23 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің макроэкономикалық
саясатының 2016 – 2017 жылдарға арналған негізгі бағдарларын іске асыру
жөніндегі іс-шаралардың ТІЗБЕСІ
Негізгі бағдарларды іске асыруға бағытталған іс-қимылдар
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жүзеге асыруы үшін ұсынылатын іс-шаралар
Еуразиялық экономикалық комиссия жүзеге асыратын іс-шаралар
Еуразиялық экономикалық комиссияның жауапты департаменттері
Күтілетін экономикалық нәтиже
I. Макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету
1-бағыт. Инфляция деңгейін тұрақтандыру жөнінде шаралар қабылдау

1. Продолжение работы по переходу государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены, Союз) к проведению денежно-кредитной политики в режиме таргетирования инфляции и созданию условий для перехода к данному режиму
принятие мер на национальном уровне, обеспечивающих достижение определенных государствами-членами среднесрочных ориентиров по инфляции и соблюдение государствами-членами  установленного Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор) количественного значения
уровня инфляции (индекса потребительских цен)
проведение консультаций с Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) и учет рекомендаций Комиссии, разработанных в случае превышения государствами-членами установленного Договором количественного значения уровня инфляции (индекса потребительских цен)
анализ мер, принимаемых государствами-членами для достижения среднесрочных ориентиров по инфляции и соблюдения установленного Договором количественного значения уровня инфляции (индекса потребительских цен)
проведение консультаций с уполномоченными органами государств-членов и разработка рекомендаций Комиссии в случае превышения государствами-членами установленного Договором количественного значения уровня инфляции (индекса потребительских цен)
Департамент макроэкономической политики, Департамент финансовой политики
достижение государствами-членами среднесрочных ориентиров по инфляции
соблюдение государствами-членами установленного Договором количественного значения уровня инфляции (индекса потребительских цен)
2. Выработка подходов к определению среднесрочных ориентиров по уровню инфляции
участие в работе по уточнению методических подходов к расчету предельного значения показателя уровня инфляции (индекса потребительских цен), установленного Договором
участие в выработке и обсуждении подходов к определению среднесрочного ориентира по уровню инфляции государств-членов
подготовка предложений и организация консультаций с государствами-членами по уточнению методических подходов к расчету предельного значения показателя уровня инфляции (индекса потребительских цен), установленного Договором
подготовка предложений и организация консультаций по выработке и обсуждению подходов к определению среднесрочного ориентира по уровню инфляции государств-членов
Департамент макроэкономической политики
уточнение подходов к расчету и определению количественного значения уровня инфляции
3. Совершенствование механизмов и реализация мер, направленных на недопущение значительного роста цен на социально значимые товары и услуги, а также на актуализацию перечней таких товаров и услуг
осуществление регулярного мониторинга уровня розничных цен на социально значимые товары и услуги
актуализация при необходимости перечней социально значимых товаров и услуг
мониторинг действий государств-членов  по недопущению значительного роста цен на социально значимые товары и услуги и по актуализации перечней таких товаров и услуг
Департамент макроэкономической политики, Департамент развития предпринимательской деятельности
сдерживание значительного роста цен на социально значимые товары и услуги

1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) инфляцияны таргеттеу режимінде ақшалай-кредиттік саясатты жүргізуге көшуі және осы режимге көшу үшін жағдай жасау бойынша жұмысты жалғастыру
мүше мемлекеттер айқындаған инфляция бойынша орта мерзімді бағдарларға қол жеткізуді қамтамасыз ететін ұлттық деңгейдегі шараларды қабылдау және мүше мемлекеттердің 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта (бұдан әрі – Шарт) белгіленген инфляция деңгейінің сандық мәнін
(тұтынушылық бағалар индексін) сақтауы
Еуразиялық экономикалық комиссиямен (бұдан әрі – Комиссия) консультациялар жүргізу және мүше мемлекеттер Шартта белгіленген инфляция деңгейінің сандық мәнін
(тұтынушылық бағалар индексін) асырған жағдайда әзірленген Комиссияның ұсынымдарын есепке алу
инфляция бойынша орта мерзімді бағдарларға қол жеткізу үшін мүше мемлекеттер қабылдайтын шараларды талдау және Шартта белгіленген инфляция деңгейінің сандық мәнін (тұтынушылық бағалар индексін) сақтау
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен консультациялар жүргізу және мүше мемлекеттер Шартта белгіленген инфляция деңгейінің сандық мәнін
(тұтынушылық бағалар индексін) асырған жағдайда Комиссияның ұсынымдарын әзірлеу
Макроэкономикалық саясат департаменті, Қаржылық саясат департаменті
мүше мемлекеттердің инфляция бойынша орташа мерзімді бағдарламаларға қол жеткізуі
мүше мемлекеттердің инфляция деңгейінің Шартта белгіленген сандық мәнін (тұтынушылық бағалар индексі) сақтауы
2. Инфляция деңгейі бойынша орта мерзімді бағдарларды айқындау тәсілдерін әзірлеу
Шартта белгіленген инфляция деңгейі көрсеткішінің шекті мәнін (тұтынушылық бағалар индексін) есептеуге әдімтемелік тәсілдерді нақтылау бойынша жұмысқа қатысу
мүше мемлекеттердің инфляция деңгейі бойынша орта мерзімді бағдарларды айқындау тәсілдерін әзірлеуге немесе талқылауға қатысу
Шартта белгіленген инфляция деңгейі көрсеткішінің шекті мәнін (тұтынушылық бағалар индексін) есептеуге әдімтемелік тәсілдерді нақтылау бойынша ұсыныстар дайындау және мүше мемлекеттермен консультациялар ұйымдастыру
мүше мемлекеттердің инфляция деңгейі бойынша орта мерзімді бағдарларды айқындау тәсілдерін әзірлеу немесе талқылау бойынша ұсыныстар дайындау және консультациялар ұйымдастыру
Макроэкономикалық саясат департаменті
инфляция деңгейінің сандық мәнін есептеу және айқындау тәсілдерін нақтылау
3. Әлеуметтік маңызы бар тауарлар мен қызметтер көрсету бағаларының айтарлықтай өсуіне жол бермеуге, сондай-ақ осындай тауарлар мен қызметтер көрсетудің тізбелерін жаңартуға бағытталған шараларды іске асыру және тетіктерді жетілдіру
әлеуметтік маңызы бар тауарлар мен қызметтер көрсетудің
бөлшек сауда бағаларының деңгейіне тұрақты мониторингті жүзеге асыру
қажет болған кезде әлеуметтік маңызы бар тауарлар мен қызметтер көрсету тізбелерін жаңарту
әлеуметтік маңызы бар тауарлар мен қызметтер көрсету бағаларының айтарлықтай өсуіне жол бермеу және осындай тауарлар мен қызметтер көрсету тізбелерін жаңарту бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылына мониторинг жүргізу
Макроэкономикалық саясат департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
әлеуметтік маңызы бар тауарлар мен қызметтер көрсету бағаларының айтарлықтай өсуін тежеу

4. Выявление нарушений общих правил конкуренции  и порядка государственного ценового регулирования. Пресечение нарушений конкурентного (антимонопольного) законодательства государств-членов и общих правил конкуренции на территориях государств-членов
передача в Комиссию заявлений (материалов) о наличии признаков нарушений хозяйствующими субъектами государств-членов общих правил конкуренции на трансграничных рынках и обращений государств-членов о несогласии с решением другого государства-члена о введении им государственного ценового регулирования
осуществление антимонопольного контроля за реализацией товаров (работ, услуг) на товарных рынках государств-членов в целях пресечения нарушений хозяйствующими субъектами антимонопольного законодательства и общих правил конкуренции и принятие соответствующих мер
осуществление контроля действий (бездействия) хозяйствующих субъектов государств-членов в целях пресечения нарушений антимонопольного законодательства и общих правил конкуренции на товарных рынках и принятие соответствующих мер антимонопольного реагирования
рассмотрение заявлений (материалов) о наличии признаков нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках и обращений государств-членов об оспаривании решений о введении другим государством-членом государственного ценового регулирования
реализация полномочий контроля за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках государств-членов в целях пресечения нарушений хозяйствующими субъектами государств-членов общих правил конкуренции и принятие соответствующих мер
осуществление контроля соблюдения хозяйствующими субъектами государств-членов общих правил конкуренции в целях пресечения нарушений, которые оказывают или могут оказать негативное влияние на конкуренцию на трансграничных рынках, в том числе приводят к необоснованному росту цен
Департамент антимонопольного регулирования
пресечение нарушений общих правил конкуренции и порядка введения государственного ценового регулирования
содействие сдерживанию уровня инфляции в государствах-членах
5. Реализация и развитие закупочных и товарных интервенций как инструмента снижения сезонных колебаний цен на социально значимые продовольственные товары
проведение при необходимости закупочных и товарных интервенций на агропродовольственном рынке
мониторинг действий государств-членов по реализации и развитию закупочных и товарных интервенций
Департамент агропромышленной политики, Департамент функционирования внутренних рынков, Департамент макроэкономической политики
сдерживание значительного роста цен на социально значимые продовольственные товары

4. Бәсекелестіктің жалпы қағидаларын және мемлекеттік баға реттеу тәртібін бұзушылықтарды анықтау.
Мүше мемлекеттер аумақтарында мүше мемлекеттердің бәсекелестік (монополияға қарсы) заңнамасының және бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтардың жолын кесу
мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылық белгілерінің болуы туралы арыздарды (материалдарды) және мүше мемлекеттердің басқа мүше мемлекеттің мемлекеттік баға реттеуді енгізуі туралы шешімімен келіспеуі туралы өтініштерін Комиссияға беру
мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің монополияға қарсы заңнаманың және бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзуының жолын кесу мақсатында мүше мемлекеттердің тауар нарықтарында тауарларды өткізуге (жұмыстарды, қызметтер көрсетуді) өткізуге монополияға қарсы бақылауды жүзеге асыру және тиісті шаралар қабылдау
тауар нарықтарында монополияға қарсы заңнаманың және бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтардың жолын кесу мақсатында мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің әрекеттерін (әрекетсіздіктерін) бақылауды жүзеге асыру және монополияға қарсы ден қоюдың тиісті шараларын қабылдау
трансшекаралық нарықтарда бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылық белгілерінің болуы туралы арыздарды (материалдарды) және мүше мемлекеттердің басқа мүше мемлекеттің мемлекеттік баға реттеуді енгізуі туралы шешімімен келіспеуі туралы өтініштерін қарау
мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзуының жолын кесу мақсатында мүше мемлекеттердің тауар нарықтарында бәсекелестіктің жалпы қағидаларының сақталуын бақылау өкілеттіктерін іске асыру және тиісті шаралар қабылдау
трансшекаралық нарықтарда бәсекелестікке теріс әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін, соның ішінде бағалардың негізсіз өсуіне әкелетін бұзушылықтардың жолын кесу мақсатында мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің бәсекелестіктің жалпы қағидаларын сақтауын бақылауды жүзеге асыру
Монополияға қарсы реттеу департаменті
бәсекелестіктің жалпы қағидаларын және мемлекеттік баға реттеуді енгізу тәртібін бұзушылықтардың жолын кесу
мүше мемлекеттерде инфляция деңгейін тежеуге жәрдемдесу
5. Әлеуметтік мәні бар азық-түлік тауарларына бағалардың маусымдық ауытқуын төмендету құралы ретінде сатып алу және тауарлық интервенцияларды іске асыру және дамыту
қажет болған кезде агроазық-түлік нарығында сатып алу және тауарлық интервенцияларды жүргізу
сатып алу және тауарлық интервенцияларды іске асыру және дамыту бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылына мониторинг жүргізу
Агроөнеркәсіптік саясат департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеуі департаменті, Макроэкономикалық саясат департаменті
әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағалардың айтарлықтай өсуін тежеу

6. Расширение инструментов розничной торговли (электронная торговля, склады-магазины, ярмарки и т. д.), обеспечивающих реализацию товаров по более низким ценам и повышающих доступность товаров для населения государств-членов
создание условий для развития розничной торговли, в том числе упрощение доступа товаропроизводителей государств-членов на ярмарочные мероприятия
создание условий для стимулирования электронной торговли национальными товарами в государствах-членах и на территории Союза
мониторинг действий государств-членов по созданию условий для развития и расширения инструментов розничной торговли
изучение мирового опыта развития и регулирования ярмарочной деятельности и электронной торговли
Департамент макроэкономической политики, Департамент функционирования внутренних рынков, Департамент информационных технологий, Департамент торговой политики, Департамент развития предпринимательской деятельности
сдерживание значительного роста цен на национальные товары
увеличение розничного товарооборота
7. Экономически обоснованное регулирование тарифов на услуги естественных монополий с учетом соблюдения баланса интересов их потребителей и производителей
обеспечение и достижение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий при формировании тарифов (цен) на регулируемые услуги
обеспечение соответствия устанавливаемых тарифов (цен) качеству услуг в сферах естественных монополий, на которые распространяется регулирование
создание экономических условий, при которых субъектам естественных монополий выгодно сокращать издержки, внедрять новые технологии, повышать эффективность использования инвестиций
подготовка предложений по сближению сфер естественных монополий и соответствующих нормативных правовых актов государств-членов
продолжение работы по проведению сравнительного анализа системы и практики регулирования деятельности субъектов естественных монополий в государствах-членах
выработка и согласование с государствами-членами предложений по установлению нормативных правовых актов государств-членов в сфере естественных монополий, которые подлежат сближению, и разработка плана мероприятий («дорожной карты») по определению последовательности осуществления соответствующих мер по гармонизации законодательства в этой сфере
Департамент транспорта и инфраструктуры
недопущение необоснованного роста цен на услуги субъектов  естественных монополий
содействие сдерживанию инфляции в государствах-членах
8. Анализ рынков государств-членов, находящихся в состоянии монополии, на предмет их оптимального регулирования и возможного формирования конкурентного рынка
выработка мер по формированию и развитию конкуренции на товарных рынках, находящихся в состоянии монополии
сбор и обобщение информации о мерах государств-членов по формированию и развитию конкуренции на товарных рынках, находящихся в состоянии монополии
Департамент антимонопольного регулирования
развитие конкурентной среды на товарных рынках, находящихся в состоянии монополии

6. Тауарларды барынша төмен бағамен өткізуді қамтамасыз ететін және мүше мемлекеттердің халқы үшін тауарлардың қолжетімділігін арттыратын бөлшек сауда құралдарын кеңейту (электрондық сауда, дүкен-қоймалар, жәрмеңкелер және т.б.)
бөлшек сауданы дамыту үшін жағдай жасау, соның ішінде мүше мемлекеттердің тауар өндірушілерінің жәрмеңке іс-шараларына қол жеткізуін оңайлату
мүше мемлекеттерде және Одақтың аумағында ұлттық тауарлардың электрондық саудасын ынталандыру үшін жағдай жасау
бөлшек сауда құралдарын дамыту және кеңейту бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылына мониторинг жүргізу
жәрмеңке қызметін және электрондық сауданы дамыту мен реттеудің әлемдік тәжірибесін зерделеу
Макроэкономикалық саясат департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеуі департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті, Сауда саясаты департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
ұлттық тауарларға бағалардың айтарлықтай өсуін тежеу
бөлшек сауда тауар айналымын ұлғайту
7. Табиғи монополия субъектілерінің қызметтер көрсетуіне тарифтерді оларды тұтынушылар мен өндірушілердің мүдделерінің балансын сақтауды ескере отырып экономикалық негізделген реттеу
реттелетін нарықтарға тарифтерді (бағаларды) қалыптастыру кезінде тұтынушылар мен табиғи монополия субъектілерінің мүдделерінің балансын қамтамасыз ету және оған қол жеткізу
белгіленетін тарифтердің (бағалардың) реттеу қолданылатын табиғи монополия саласындағы қызметтер көрсетудің бағасына сәйкестігін қамтамасыз ету
табиғи монополия субъектілеріне шығындарды азайту, жаңа технологиялар енгізу, инвестицияларды пайдалану тиімділігін арттыру тиімді болатын экономикалық жағдай жасау
мүше мемлекеттердің табиғи монополия салалары мен тиісті нормативтік құқықтық актілерін жақындастыру жөніндегі ұсыныстарды дайындау
мүше мемлекеттерде табиғи монополия субъектілерінің қызметін реттеу жүйесі мен практикасына салыстырмалы талдау жүргізу жөніндегі қызметті жалғастыру
мүше мемлекеттердің жақындастыруға жататын, табиғи монополия саласындағы нормативтік құқықтық актілерін белгілеу жөніндегі ұсыныстады әзірлеу және мүше мемлекеттермен келісу және осы саладағы заңнаманы үйлестіру жөніндегі тиісті шараларды жүзеге асырудың сабақтастығын анықтау жөніндегі іс-шаралар жоспарын ("жол картасы") әзірлеу
Көлік және инфрақұрылым департаменті
табиғи монополия субъектілерінің қызметтер көрсетуіне бағалардың негізсіз өсуіне жол бермеу
мүше мемлекеттерге инфляцияны тежеуге жәрдемдесу
8. Мүше мемлекеттердің монополия жағдайындағы нарықтарын бәсекелестік нарықты оңтайлы реттеу және ықтимал қалыптастыру тұрғысынан талдау
монополия жағдайындағы тауар нарықтарында қалыптастыру және дамыту жөніндегі шараларды әзірлеу
монополия жағдайындағы тауар нарықтарында бәсекелестікті қалыптастыру және дамыту жөніндегі мүше мемлекеттердің шаралары туралы ақпаратты жинау және қорыту
Монополияға қарсы реттеу департаменті
монополия жағдайындағы тауар нарықтарында бәсекелес ортаны дамыту

9. Активизация использования национальных валют государств-членов в сфере взаимной торговли
совершенствование условий для расширения использования национальных валют государств-членов во взаимных расчетах при осуществлении взаимной торговли
развитие при необходимости национальных платежных систем государств-членов
присоединение заинтересованных центральных (национальных) банков государств-членов к Соглашению о создании рабочей группы по координации развития национальных платежных систем от 31 декабря 2015 года
мониторинг функционирования и совершенствования механизма платежно-расчетных отношений между резидентами государств-членов
определение направлений сотрудничества с Межгосударственным банком по вопросам совершенствования механизма платежно-расчетных отношений между резидентами государств-членов
проведение анализа необходимых предпосылок создания единого платежного пространства (единой платежной инфраструктуры)
Департамент финансовой политики, Департамент функционирования внутренних рынков,  Департамент макроэкономической политики
снижение транзакционных издержек во взаимных расчетах и обеспечение доступа к платежным услугам на всей территории Союза
увеличение доли расчетов в национальных валютах при осуществлении взаимной торговли
повышение роли национальных валют в экономиках государств-членов
Направление 2. Поддержание сбалансированности бюджетных систем государств-членов
1. Увеличение доходной части бюджетов государств-членов, в том числе путем совершенствования налоговой системы и повышения эффективности налогового администрирования
совершенствование налогового законодательства и инструментов налогового администрирования с целью обеспечения полноты сбора налогов
подготовка проекта протокола о внесении изменений в Протокол об обмене информацией в электронном виде между налоговыми органами государств – членов Евразийского экономического союза об уплаченных суммах косвенных налогов от 11 декабря 2009 года
согласование проекта протокола об обмене информацией
в электронном виде между налоговыми органами государств-членов для осуществления налогового администрирования
мониторинг действий государств-членов по совершенствованию налогового законодательства и инструментов налогового администрирования
проведение консультаций с уполномоченными органами государств-членов по согласованию проектов документов, подготовка материалов для внесения на рассмотрение Коллегии Комиссии
Департамент финансовой политики
увеличение доходной части государственных бюджетов в целях обеспечения соблюдения государствами-членами установленного Договором значения дефицита  консолидированного бюджета сектора государственного управления

9. Өзара сауда саласында мүше мемлекеттердің ұлттық валюталарын пайдалануды жандандыру
өзара сауданы жүзеге асыру кезінде өзара есеп айырысуларда мүше мемлекеттердің ұлттық валюталарын пайдалануды кеңейту үшін жағдайларды жетілдіру
қажет болған кезде мүше мемлекеттердің ұлттық төлем жүйелерін дамыту
мүше мемлекеттердің мүдделі орталық (ұлттық) банктерін 2015 жылғы 31 желтоқсандағы Ұлттық төлем жүйелерін дамытуды үйлестіру жөніндегі жұмыс тобын құру туралы келісімге қосу
мүше мемлекеттердің резиденттері арасында төлемдік-есептеу қатынастары механизмінің жұмыс істеуіне мониторинг жүргізу және жетілдіру
мүше мемлекеттердің резиденттері арасында төлемдік-есептеу қатынастарының механизмін жетілдіру мәселелері бойынша Мемлекетаралық банкпен ынтымақтастық бағыттарын айқындау
бірыңғай төлем кеңістігін (бірыңғай төлем инфрақұрылымы) құрудың қажетті алғышарттарына талдау жүргізу
Қаржылық саясат департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеуі департаменті, Макроэкономикалық саясат департаменті
өзара есеп айрысуларда транзакциялық шығындарды төмендету және Одақтың бүкіл аумағында төлемдік қызметтер көрсетуге қолжетімділікті қамтамасыз ету
өзара сауданы жүзеге асыру кезінде ұлттық валюталардағы есеп айырысу үлесін ұлғайту
мүше мемлекеттердің экономикаларында ұлттық валютаның рөлін арттыру
2-бағыт. Мүше мемлекеттердің бюджет жүйелерінің теңгерімділігін қолдау
1. Мүше мемлекеттердің кіріс бөлігін, соның ішінде салық жүйесін жетілдіру және салықтық әкімшілендірудің тиімділігін арттыру арқылы ұлғайту
салықтарды жинаудың толықтығын қамтамасыз ету мақсатында салық заңнамасын және салықтық әкімшілендіру құралдарын жетілдіру
2009 жылғы 11 желтоқсандағы Салық органдары мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер арасында жанама салықтардың төленген сомалары туралы электрондық түрде ақпарат алмасу туралы хаттамаға өзгерістер енгізгу туралы хаттаманың жобасын дайындау
салықтық әкімшілерді жүзеге асыру үшін салық органдары мен мүше мемлекеттер арасында электрондық түрде ақпарат алмасу туралы хаттаманың жобасын келісу
салық базасын және салықтық әкімшілендіру құралдарын жетілдіру бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылына мониторинг жүргізу
құжаттар жобаларын келісу бойынша мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен консультациялар жүргізу, Комиссия Алқасының қарауына енгізу үшін материалдар дайындау
Қаржылық саясат департаменті
мүше мемлекеттердің мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет тапшылығын Шартта белгіленген тапшылық мәнін сақтауын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік бюджеттердің кіріс бөлігін ұлғайту

2. Повышение качества и эффективности таможенного администрирования   с целью увеличения поступления платежей, администрируемых таможенными органами, в бюджеты государств-членов
развитие системы электронного декларирования
усовершенствование института уполномоченного экономического оператора
переход на электронный документооборот
развитие межведомственного взаимодействия
изменение подходов к предоставлению отсрочки или рассрочки по уплате ввозных таможенных пошлин
мониторинг действий государств-членов по повышению качества и эффективности таможенного администрирования
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент развития предпринимательской деятельности
увеличение доходной части государственных бюджетов в целях обеспечения соблюдения государствами-членами установленного Договором значения дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления
3. Оптимизация бюджетных расходов за счет концентрации ресурсов на стратегически приоритетных направлениях развития и секторах экономики
перераспределение бюджетных расходов с целью развития стратегически приоритетных секторов экономики
проведение консультаций с Комиссией и учет рекомендаций Комиссии, разработанных в случае превышения установленного Договором количественного значения дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления
мониторинг действий государств-членов по оптимизации бюджетных расходов
проведение консультаций с уполномоченными органами государств-членов и разработка рекомендаций Комиссии в случае превышения установленного Договором количественного значения дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления
Департамент макроэкономической политики, Департамент финансовой политики
оптимизация расходной части государственных бюджетов в целях обеспечения соблюдения государствами-членами установленного Договором значения  дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления
4. Корректировка темпов прироста непроцентных расходов бюджета с учетом складывающегося дефицита (профицита) бюджета сектора государственного управления
соблюдение установленного Договором количественного значения  дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления, в том числе за счет поддержания темпов роста непроцентных расходов на уровне, не превышающем темпы роста его доходов, с целью недопущения роста первичного дефицита
мониторинг, анализ и оценка эффективности расходов консолидированного бюджета сектора государственного управления
Департамент макроэкономической политики, Департамент финансовой политики
обеспечение сбалансированности бюджетной системы государств-членов
снижение дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления и уменьшение потребности в дополнительном финансировании бюджета за счет государственного заимствования

2. Кеден органдары әкімшілендіретін төлемдердің мүше мемлекеттердің бюджеттеріне түсімдерін ұлғайту мақсатында кедендік әкімшілендірудің сапасы мен тиімділігін арттыру
электрондық декларациялар жүйесін дамыту
уәкілетті экономикалық оператор институтын жетілдіру
электрондық құжат айналымына көшу
ведомствоаралық өзара іс-қимылды дамыту
кедендік әкелу баждарын төлеу бойынша кейінге қалдыруды және мерзімін ұзартуды беру тәсілдерін өзгерту
кедендік әкімшілендірудің сапасы мен тиімділігін арттыру бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылына мониторинг жүргізу
Кедендік заңнама және құқық қолдану практикасы департаменті, Кедендік инфрақұрылым департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
мүше мемлекеттердің мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет тапшылығын Шартта белгіленген тапшылық мәнін сақтауды қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік бюджеттердің кіріс бөлігін ұлғайту
3. Экономиканы дамытудың стратегиялық басым бағыттары мен секторларында ресурстарды шоғырландыру үшін бюджет шығыстарын оңтайландыру
экономиканың стратегиялық басым секторларын даму мақсатында бюджет шығыстарын қайта бөлу
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет тапшылығы Шартта белгіленген сандық мәннен асып кеткен жағдайда Комиссиямен
консультациялар жүргізу және әзірленген Комиссия ұсынымдарын есепке алу
бюджет шығыстарын оңтайландыру бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылына мониторинг жүргізу
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет тапшылығы Шартта белгіленген мәннен асып кеткен жағдайда мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен консультациялар жүргізу және Комиссияға ұсынымдар әзірлеу
Макроэкономикалық саясат департаменті, Қаржылық саясат департаменті
мүше мемлекеттердің мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет тапшылығын Шартта белгіленген тапшылық мәнін сақтауын қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік бюджеттердің шығыс бөлігін оңтайландыру
4. Мемлекеттік басқару секторының қалыптасқан тапшылығын (профицитін) ескере отырып, пайыздық емес шығыстардың өсу қарқынын түзету
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет тапшылығының Шартта белгіленген сандық мәнін, соның ішінде пайыздық емес шығыстардың өсу қарқынын бастапқы тапшылықтың өсуін болғызбау мақсатында оның кірістерінің өсу қарқынынан аспайтын деңгейде ұстап тұру есебінен сақтау
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет шығыстарының тиімділігін мониторингтеу, талдау және бағалау
Макроэкономикалық саясат департаменті, Қаржылық саясат департаменті
мүше мемлекеттердің бюджет жүйесінің теңгерімділігін қамтамасыз ету
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджетінің тапшылығын төмендету және мемлекеттік қарыз алу есебінен бюджетті қосымша қаржыландыруға қажеттілікті азайту

5. Оптимизация операций с нефинансовыми активами с целью повышения сбалансированности  бюджетных систем
соблюдение установленного Договором количественного значения дефицита консолидированного бюджета сектора государственного управления, в том числе за счет оптимизации операций с нефинансовыми активами
мониторинг, анализ и оценка эффективности расходов консолидированного бюджета сектора государственного управления, связанных с приобретением нефинансовых активов
Департамент макроэкономической политики, Департамент финансовой политики
обеспечение сбалансированности бюджетной системы государств-членов
снижение дефицита государственного бюджета и уменьшение потребности в дополнительном финансировании бюджета за счет государственного заимствования
Направление 3. Обеспечение долговой устойчивости сектора государственного управления
1. Разработка и реализация стратегий по управлению долгом во избежание пиковых нагрузок в наиболее сложные для экономик государств-членов периоды с целью соблюдения установленного Договором количественного значения показателя долга сектора государственного управления
разработка при необходимости национальных стратегий по управлению долгом
установление национальных пороговых значений показателей долга сектора государственного управления, обеспечивающих соблюдение установленного Договором количественного значения показателя долга сектора государственного управления, в процентах к ВВП
проведение консультаций с Комиссией и учет рекомендаций Комиссии, разработанных в случае
превышения установленного Договором количественного значения показателя долга сектора государственного управления
мониторинг установленного Договором количественного значения показателя долга сектора государственного управления и других показателей долговой устойчивости сектора государственного управления, а также анализ результатов данного мониторинга
проведение консультаций с  уполномоченными органами государств-членов и разработка рекомендаций Комиссии в случае превышения установленного Договором количественного значения показателя долга сектора государственного управления
Департамент макроэкономической политики
соблюдение государствами-членами установленного Договором количественного значения показателя долга сектора государственного управления
2. Рассмотрение возможности финансирования приоритетных  проектов путем использования механизмов, не увеличивающих долговую нагрузку    на сектор государственного управления
стимулирование привлечения внутренних и внешних прямых инвестиций частного сектора для снижения доли инвестиций сектора государственного управления, финансируемых за счет долговых инструментов, с учетом необходимости реализации приоритетных проектов
мониторинг мер государств-членов по стимулированию прямых инвестиций частного сектора
Департамент макроэкономической политики, Департамент развития предпринимательской деятельности
снижение доли инвестиций, финансируемых за счет государственных долговых инструментов, в общей сумме инвестиций сокращение темпов роста долга сектора государственного управления

5. Бюджет жүйелерінің теңгерімділігін арттыру мақсатында қаржылық емес активтермен жасалатын операцияларды оңтайландыру
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет тапшылығының Шартта белгіленген сандық мәнін, соның ішінде қаржылық емес активтермен жасалатын операцияларды оңтайландыру есебінен сақтау
қаржылық емес активтерді сатып алуға байланысты мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджет шығыстарының тиімділігін мониторингтеу, талдау және бағалау
Макроэкономикалық саясат департаменті, Қаржылық саясат департаменті
мүше мемлекеттердің бюджет жүйесінің теңгерімділігін қамтамасыз ету
мемлекеттік басқару секторының шоғырландырылған бюджетінің тапшылығын төмендету және мемлекеттік қарыз алу есебінен бюджетті қосымша қаржыландыруға қажеттілікті азайту
3-бағыт. Мемлекеттік басқару секторының борыштық тұрақтылығын қамтамасыз ету
1. Мемлекеттік басқару секторы борышының Шартта белгіленген сандық мәнін сақтау мақсатында мүше мемлекеттердің экономикалары үшін неғұрлым күрделі кезеңдерде шарықтаушы жүктемелерді болғызбау мақсатында борышты басқару жөніндегі стратегияларды әзірлеу және іске асыру
борышты басқару жөніндегі ұлттық стратегияларды қажет болған кезде әзірлеу
мемлекеттік басқару секторы борышының Шартта белгіленген сандық мәнінің ЖІӨ-де пайыздармен сақталуын қамтамасыз ететін мемлекеттік басқару секторының борыш көрсеткіштерінің ұлттық шекті мәндерін белгілеу
мемлекеттік басқару секторының борыш көрсеткіштері Шартта белгіленген сандық мәннен асып кеткен жағдайда Комиссиямен консультациялар жүргізу және әзірленген Комиссия ұсынымдарын есепке алу
мемлекеттік басқару секторының борыш көрсеткішінің Шартта белгіленген сандық мәнін және мемлекеттік басқару секторының борыштық тұрақтылығының басқа да көрсеткіштерін мониторингтеу, сондай-ақ осы мониторингтеу нәтижелерін талдау
мемлекеттік басқару секторының борыш көрсеткіштері Шартта белгіленген сандық мәннен асып кеткен жағдайда мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен консультациялар жүргізу және Комиссияға ұсынымдар әзірлеу
Макроэкономикалық саясат департаменті
мүше мемлекеттердің мемлекеттік басқару секторының борыш көрсеткішінің Шартта белгіленген сандық мәнін сақтауы
2. Мемлекеттік басқару секторына борыштық жүктемені ұлғайтпайтын механизмдерді пайдалану арқылы басым жобаларды қаржыландыру мүмкіндігін қарау
басым жобаларды қаржыландыру қажеттігін ескере отырып, борыш құралдары есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік басқару секторының инвестициялар үлесін азайту үшін жеке сектордың ішкі және сыртқы тікелей инвестицияларын тартуды ынталандыру
жеке сектордың тікелей инвестицияларын ынталандыру жөніндегі мүше мемлекеттердің шараларын мониторингтеу
Макроэкономикалық саясат департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
инвестицияның жалпы сомасында мемлекеттік борыш құралдары есебінен қаржыландырылатын инвестициялар үлесін төмендету мемлекеттік басқару секторы борышының өсу қарқынын қысқарту

3. Обеспечение финансирования бюджетного дефицита за счет внутренних источников для минимизации рисков заимствований на внешнем рынке
развитие рынка государственных ценных бумаг и других долговых инструментов, выраженных в национальной валюте, с целью уменьшения валютного риска долга сектора государственного управления
анализ мер государств-членов по развитию рынка государственных ценных бумаг и других долговых инструментов, выраженных в национальной валюте, в том числе с целью разработки рекомендаций Комиссии для государств-членов, превысивших установленное Договором количественное значение показателя долга сектора государственного управления
Департамент макроэкономической политики, Департамент финансовой политики
увеличение финансирования бюджетного дефицита за счет внутренних источников
снижение долга сектора государственного управления, выраженного в иностранной валюте, в общей сумме долга сектора государственного управления
II. Создание условий для устойчивого развития и восстановления экономического роста
Направление 1. Диверсификация экономик государств-членов
1. Определение сфер экономики, обладающих интеграционным потенциалом
рассмотрение доклада  Комиссии «Сферы экономики, обладающие интеграционным потенциалом в Евразийском экономическом союзе, и меры, направленные на его использование»
участие в работе экспертной группы по использованию страновых и межстрановых таблиц «Затраты-Выпуск» для формирования и оценки интеграционного потенциала Евразийского экономического союза
подготовка доклада «Сферы экономики, обладающие интеграционным потенциалом в Евразийском экономическом союзе, и меры, направленные на его использование» и внесение его на рассмотрение органами Союза
организация работы экспертной группы по использованию страновых и межстрановых таблиц «Затраты-Выпуск» для формирования и оценки интеграционного потенциала Евразийского экономического союза
Департамент макроэкономической политики, Департамент статистики
формирование перечня сфер экономики, обладающих интеграционным потенциалом
2. Реализация политики импортозамещения продукции третьих стран продукцией Союза, в том числе путем развития промышленных комплексов государств-членов
реализация Основных направлений промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
формирование Евразийского инжинирингового центра по станкостроению
разработка концепции создания сети промышленной кооперации и субконтрактации, включающей в себя порядок ее формирования
подготовка предложений по реализации политики импортозамещения в части оснащения объектов таможенной инфраструктуры техническими средствами таможенного контроля, производимыми на территориях государств-членов,  если иное не предусмотрено международными соглашениями
консультативная поддержка и координация деятельности государств-членов при реализации Основных направлений промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза
проведение анализа мирового опыта развития и создания сетей промышленной кооперации и субконтрактации
обобщение предложений по реализации политики импортозамещения в части оснащения объектов таможенной инфраструктуры техническими средствами таможенного контроля, производимыми на территориях государств-членов, если иное не предусмотрено международными соглашениями
Департамент промышленной политики, Департамент функционирования внутренних рынков, Департамент макроэкономической политики
Департамент таможенной инфраструктуры
увеличение доли национальной продукции на рынках государств-членов

3. Сыртқы нарықта қарыз алу тәуекелдерін барынша азайту үшін ішкі көздер есебінен бюджет тапшылығын қаржыландыруды қамтамасыз ету
мемлекеттік басқару секторы борышының валюталық тәуекелін азайту мақсатында ұлттық валюта көрсетілген мемлекеттік бағалы қағаздар мен басқа да борыштық құралдар нарығын дамыту
мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын және ұлттық валютада көрсетілген басқа да борыштық құралдарды дамыту бойынша, соның ішінде мемлекеттік басқару секторының борыш көрсеткішінің Шартта белгіленген сандық мәнін асырған мүше мемлекеттер үшін Комиссия ұсынымдарын әзірлеу мақсатында мүше мемлекеттердің шараларын талдау
Макроэкономикалық саясат департаменті, Қаржылық саясат департаменті
ішкі көздер есебінен бюджет тапшылығын қаржыландыруды ұлғайту
мемлекеттік басқару секторы борышының жалпы сомасында, шетел валютасында көрсетілген мемлекеттік басқару секторының борышын төмендету
II. Экономикалық өсімді тұрақты дамыту мен қалпына келтіру үшін жағдайлар жасау
1-бағыт. Мүше мемлекеттердің экономикаларын әртараптандыру
1. Интеграциялық әлеуетке ие экономика салаларын айқындау
Комиссияның "Еуразиялық экономикалық одақта интеграциялық әлеуетке ие экономика салалары және оны пайдалануға бағытталған шаралар" атты баяндамасын қарау
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграциялық әлеуетін қалыптастыру және бағалау үшін "Шығындар-Шығару" елдік және еларалық кестелерді пайдалану жөніндегі сарапшылық топтардың жұмысына қатысу
"Еуразиялық экономикалық одақта интеграциялық әлеуетке ие экономика салалары және оны пайдалануға бағытталған шаралар" атты баяндама дайындау және оны Одақ органдарының қарауына енгізу
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграциялық әлеуетін қалыптастыру және бағалау үшін "Шығындар-Шығару" елдік және еларалық кестелерді пайдалану жөніндегі сарапшылық топтардың жұмысын ұйымдастыру
Макроэкономикалық саясат департаменті, Статистика департаменті
интеграциялық әлеуетке ие экономика салаларының тізбесін қалыптастыру
2. Үшінші елдердің өнімдерінің импортын Одақ өнімдерімен алмастыру саясатын, соның ішінде мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік кешендерін дамыту арқылы іске асыру
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастықтың Негізгі бағыттарын іске асыру
станок жасау жөніндегі еуразиялық инжинирингтік орталықты қалыптастыру
қалыптастыру тәртібін қамтитын, өнеркәсіптік кооперация мен қосалқы контрактация желілерін құру тәжырымдамасын әзірлеу
егер халықаралық келісімдерде өзгеше көзделмесе, мүше мемлекеттер аумақтарында өндірілетін кедендік бақылаудың кедендік құралдарымен кедендік инфрақұрылым объектілерін жарақтандыру бөлігінде импорт алмасу саясатын іске асыру жөнінде ұсыныстар дайындау
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде өнеркәсіптік ынтымақтастықтың негізгі бағыттарын іске асыру кезінде мүше мемлекеттердің қызметін консультациялық қолдау және үйлестіру
өнеркәсіптік кооперация мен қосалқы контрактация желілерін дамытудың және құрудың әлемдік тәжірибесіне талдау жүргізу
егер халықаралық келісімдерде өзгеше көзделмесе, мүше мемлекеттер аумақтарында өндірілетін кедендік бақылаудың кедендік құралдарымен кедендік инфрақұрылым объектілерін жарақтандыру бөлігінде импорт алмасу саясатын іске асыру жөніндегі ұсыныстарды қорыту
Өнеркәсіптік саясат департаменті, Ішкі нарықтардың жұмыс істеуі департаменті, Макроэкономикалық саясат департаменті
Кедендік инфрақұрылым департаменті
мүше мемлекеттер нарықтарында ұлттық өнімнің үлесін ұлғайту

3. Стимулирование инновационной активности и создание условий для внедрения инновационных технологий
поддержка инновационной активности, включая меры по совершенствованию регулирования инновационной деятельности
участие в формировании приоритетных евразийских технологических платформ в соответствии с перечнем направлений по формированию евразийских технологических платформ
проведение анализа мирового опыта развития промышленности и подходов к цифровой трансформации промышленности государств-членов
координация формирования приоритетных евразийских технологических платформ в соответствии с перечнем направлений по формированию евразийских технологических платформ
Департамент промышленной политики, Департамент информационных технологий
рост доли инновационной продукции
создание условий для обеспечения эффективного сотрудничества в инновационной сфере
развитие инновационной инфраструктуры, рост инвестиций в инновации
4. Разработка механизмов организации проведения совместных научно исследовательских и опытно-конструкторских работ государств-членов с целью стимулирования развития высокотехнологичных производств, в том числе в сфере агропромышленного комплекса
подготовка предложений по организации совместных научно-исследовательских и опытно конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса
подготовка предложений по координации научной и инновационной деятельности государств-членов в сфере агропромышленного комплекса
координация деятельности государств-членов по разработке порядка организации совместных научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ в сфере агропромышленного комплекса
подготовка рекомендации Коллегии Комиссии по координации научной и инновационной деятельности государств-членов в сфере агропромышленного комплекса
Департамент агропромышленной политики
углубление научно-технического сотрудничества и стимулирование инновационного развития
5. Реализация комплексных мер поддержки малого и среднего бизнеса
принятие и реализация комплексных программ поддержки малого и среднего бизнеса, включающих мероприятия по созданию дополнительных стимулов развития предпринимательства и повышению эффективности использования государственных средств для поддержки малого и среднего бизнеса
внедрение механизмов регистрации, правовой охраны и использования товарных знаков Союза и наименований мест происхождения товаров Союза в целях обеспечения эффективной защиты прав малого и среднего бизнеса на объекты интеллектуальной собственности
анализ действий государств-членов по принятию и реализации комплексных программ поддержки малого и среднего бизнеса
обеспечение формирования и применения Единого реестра товарных знаков Союза и Единого реестра наименований мест происхождения товаров Союза
оказание консультативной и методической помощи представителям малого и среднего бизнеса
Департамент развития предпринимательской деятельности
рост доли продукции малого и среднего бизнеса в ВВП государств-членов
увеличение количества вновь созданных предприятий малого и среднего бизнеса
увеличение предпринимательской активности, создание дополнительных условий для ведения малого и среднего бизнеса в сфере интеллектуальной собственности

3. Инновациялық белсенділікті ынталандыру және инновациялық технологияларды енгізу үшін жағдай жасау
инновациялық қызметті реттеуді жетілдіру жөніндегі шараларды қоса алғанда, инновациялық белсенділікті қолдау
еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру бойынша бағыттар тізбесіне сәйкес басым еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыруға қатысу
мүше мемлекеттердің өнеркәсібін дамытудың әлемдік тәжірибесіне және өнеркәсібін цифрлық өзгерту тәсілдеріне талдау жүргізу
еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыру бойынша бағыттар тізбесіне сәйкес басым еуразиялық технологиялық платформаларды қалыптастыруды үйлестіру
Өнеркәсіптік саясат департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті
инновациялық өнім үлесінің өсімі
инновациялық салада тиімді ынтымақтастықты қамтамасыз ету үшін жағдай жасау
инновациялық инфрақұырылымды дамыту, инвестициялардың инновациядағы өсімі
4. Жоғары технологиялы өндірістерді дамытуды, соның ішінде агроөнеркәсіптік кешен саласында ынталандыру мақсатында мүше мемлекеттердің бірлескен ғылыми-іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыру тетіктерін әзірлеу
агроөнеркәсіптік кешен саласында бірлескен ғылыми-іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар дайындау
агроөнеркәсіптік кешен саласында мүше мемлекеттердің ғылыми және инновациялық қызметін үйлестіру жөнінде ұсыныстар дайындау
агроөнеркәсіптік кешен саласында бірлескен ғылыми-іздестіру және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ұйымдастыру тәртібін әзірлеу бойынша мүше мемлекеттердің қызметін үйлестіру
агроөнеркәсіптік кешен саласында мүше мемлекеттердің ғылыми және инновациялық қызметін үйлестіру бойынша Комиссия Алқасының ұсынымын әзірлеу
Агроөнеркәсіптік саясат департаменті
ғылыми-техникалық ынтымақтастықты тереңдету және инновациялық дамуды ынталандыру
5. Шағын және орта бизнесті кешенді қолдау шараларын іске асыру
кәсіпкерлікті дамытуды қосымша ынталандыру әрі және шағын және орта бизнесті қолдау үшін мемлекет қаражатын пайдалану тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды қамтитын шағын және орта бизнесті кешенді қолдау шараларын қабылдау және іске асыру
зияткерлік меншік объектілеріне шағын және орта бизнестің құқықтарының тиімді қорғалуын қамтамасыз ету мақсатында Одақтың тауар белгілерін және Одақ тауарларының шығарылған жерінің атауларын тіркеу, құқықтық қорғау және пайдалану механизмдерін енгізу
шағын және орта бизнесті қолдаудың кешенді бағдарламаларын қабылдау мен іске асыру бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылын талдау
Одақтың тауар белгілерінің бірыңғай тізілімін және Одақтың тауарлардың шығарылған жерінің атауларының бірыңғай тізілімін қалыптастыруды және қолдауды қамтамасыз ету
шағын және орта бизнес өкілдеріне консультациялық және әдістемелік көмек көрсету
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
мүше мемлекеттердің ЖІӨ шағын және орта бизнес өнімі үлесінің өсімі
шағын және орта бизнестің жаңадан құрылған кәсіпорындарының санын ұлғайту
кәсіпкерлік белсенділікті ұлғайту, зияткерлік меншік саласында шағын және орта бизнесті жүргізу үшін қосымша жағдай жасау

6. Разработка и согласование принципов и подходов к оценке макроэкономических и отраслевых эффектов влияния интеграционных процессов на экономики государств-членов
обсуждение пилотных расчетов Комиссии по оценке макроэкономических и отраслевых эффектов влияния интеграционных процессов на экономики государств-членов
подготовка пилотных расчетов по оценке макроэкономических и отраслевых эффектов влияния интеграционных процессов на экономики государств-членов
Департамент макроэкономической политики
получение количественных оценок макроэкономических и отраслевых эффектов влияния интеграционных процессов на экономики государств-членов
Направление 2. Расширение источников финансовых средств и повышение доступности кредитных ресурсов с целью наращивания объемов инвестиций в основной капитал
1. Дальнейшее развитие механизмов эффективного целевого выделения  средств под приоритетные проекты
обеспечение надлежащего контроля за целевым выделением и использованием средств под приоритетные проекты
совершенствование правовых и институциональных основ формирования и развития инструментов осуществления бюджетных инвестиций и целевых субсидий в сектора экономики и проекты, соответствующие приоритетам развития государств-членов
анализ действий государств-членов по дальнейшему развитию механизмов целевого выделения средств под приоритетные проекты
Департамент макроэкономической политики, Департамент финансовой политики
повышение эффективности использования средств, выделенных под приоритетные проекты
2. Совершенствование законодательства государств-членов, регламентирующего сферу применения механизмов государственно-частного партнерства, с учетом лучших международных практик, наиболее прогрессивных моделей государств-членов, наилучшего опыта третьих стран и интеграционных объединений
анализ опыта государств-членов и международных практик применения механизмов государственно-частного партнерства
подготовка предложений по совершенствованию и гармонизации законодательства государств-членов в сфере государственно-частного партнерства
подготовка предложений по реализации проектов государственно-частного партнерства (в том числе интеграционного характера) в рамках Союза
участие в совместных конференциях, форумах, консультациях, учебно-практических семинарах, круглых столах и иных мероприятиях по вопросам государственно-частного партнерства
организация заседаний экспертной группы по развитию механизмов государственно-частного партнерства в рамках Евразийского экономического союза и консультаций  представителей государств-членов по вопросам совершенствования механизмов государственно-частного партнерства, в том числе для использования при формировании нормативно-правовой базы государств-членов, регламентирующей порядок применения механизмов государственно-частного партнерства, и практической реализации проектов государственно-частного партнерства на территории Союза
содействие государствам-членам в обмене информацией по вопросам в сфере государственно-частного партнерства, представляющим взаимный интерес, в том числе в обмене аналитическими и справочными материалами
организация и проведение совместных конференций, форумов, консультаций, учебно-практических семинаров, круглых столов и иных мероприятий по вопросам государственно-частного партнерства
Департамент развития предпринимательской деятельности
создание благоприятных условий для внедрения оптимальных механизмов осуществления проектов государственно-частного партнерства на территории Союза

6. Мүше мемлекеттердің экономикаларына интеграциялық процестер әсерінің макроэкономикалық және салалық нәтижелерін бағалау қағидаттары мен тәсілдерін әзірлеу және келісу
мүше мемлекеттердің экономикаларына интеграциялық процестер әсерінің макроэкономикалық және салалық нәтижелерін бағалау бойынша Комиссияның пилоттық есеп-қисаптарын талқылау
мүше мемлекеттердің экономикаларына интеграциялық процестер әсерінің макроэкономикалық және салалық нәтижелерін бағалау жөніндегі пилоттық есеп-қисаптарды дайындау
Макроэкономикалық саясат департаменті
мүше мемлекеттердің экономикаларына интеграциялық процестер әсерінің макроэкономикалық және салалық нәтижелеріне сандық бағалау алу
2-бағыт. Қаржы қаражаты көздерін кеңейту және негізгі капиталға инвестициялар көлемін өсіру мақсатында кредит ресурстарына қолжетімділікті арттыру
1. Қаражатты басым жобаларға тиімді нысаналы бөлу механизмдерін одан әрі дамыту
қаражаттың басым бағыттарға нысаналы бөлінуін және пайдаланылуын тиісті бақылауды қамтамасыз ету
экономика секторында бюджеттік инвестициялар мен нысаналы субсидияларды және мүше мемлекеттерді дамыту басымдықтарына сәйкес келетін жобаларды жүзеге асыру құралдарын қалыптастыру мен дамытудың құқықтық және институционалдық негіздерін жетілдіру
қаражатты басым жобаларға нысаналы бөлу тетіктерін одан әрі дамыту бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылын талдау
Макроэкономикалық саясат департаменті, Қаржылық саясат департаменті
басым жобаларға бөлінген қаражатты пайдалану тиімділігін арттыру
2. Озық халықаралық практикаларды, мүше мемлекеттердің барынша прогрессивті модельдерін, үшінші елдер мен интеграциялық бірлестіктердің озық тәжірибесін ескере отырып, мүше мемлекеттердің мемлекеттік-жекешелік әріптестік механизмдерін қолдану саласын регламенттейтін заңнамасын жетілдіру
мүше мемлекеттердің тәжірибесін және мемлекеттік-жекешелік әріптестік механизмдерін қолданудың халықаралық практикаларын талдау
мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласында мүше мемлекеттердің заңнамасын жетілдіру және үндестіру жөнінде ұсыныстар дайындау
Одақ шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру жөнінде (соның ішінде интеграциялық сипатта) ұсыныстар дайындау
мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша бірлескен конференцияларға, форумдарға, консультацияларға, оқу-практиалық семинарларға, дөңгелек үстелдерге және өзге де іс-шараларға қатысу
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік механизмдерін дамыту жөніндегі сарапшылық топтың отырыстарын және мемлекеттік-жекешелік әріптестік механизмдерін жетілдіру мәселелері бойынша, соның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік механизмдерін қолдану тәртібін регламенттейтін мүше мемлекеттердің нормативтік-құқықтық базасын қалыптастыру кезінде пайдалану және Одақ аумағында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іс жүзінде іске асыру үшін мүше мемлекеттер өкілдерінің консультацияларын ұйымдастыру
өзара мүдделілік танытатын мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мәселелер бойынша ақпарат алмасуда, соның ішінде талдамалық және анықтамалық материалдармен алмасуда мүше мемлекеттерге жәрдемдесу
мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша бірлескен конференциялар, форумдар, консультациялар, оқу-практиалық семинарлар, дөңгелек үстелдер және өзге де іс-шаралар ұйымдастыру және өткізу
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
Одақ аумағында мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын жүзеге асырудың оңтайлы механизмдерін енгізу үшін қолайлы жағдайлар жасау

3. Активизация заимствований на внутренних рынках государств-членов, включая использование возможностей общего рынка капитала Союза
подписание Соглашения о гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в сфере финансового рынка и проведение внутригосударственных процедур, необходимых для вступления его в силу
разработка проекта плана гармонизации законодательств государств-членов в финансовой сфере
консультативная поддержка и координация деятельности государств-членов по принятию Соглашения о гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в сфере финансового рынка
участие в разработке проекта плана гармонизации законодательств государств-членов в финансовой сфере
обеспечение внесения проектов разработанных документов на рассмотрение органов Союза
Департамент финансовой политики
создание условий для свободного движения капитала и трансграничной поставки финансовых услуг
формирование недискриминационного доступа на финансовые рынки государств-членов
4. Реализация мер, обеспечивающих продвижение позиций государств-членов в рейтингах международных  организаций, в том числе посредством  обмена опытом по значимым в рамках интеграции вопросам, с целью повышения инвестиционной привлекательности экономик государств-членов
обмен информацией о реализованных  действиях государств-членов, обеспечивших  улучшение позиций в рейтингах международных организаций
рассмотрение предложений Комиссии, направленных на продвижение позиций государств-членов в рейтингах международных организаций,  в том числе по обмену опытом между государствами-членами
мониторинг и анализ уровня развития государств-членов и Союза по данным  рейтингов международных организаций
подготовка предложений, направленных на продвижение позиций государств-членов в рейтингах международных организаций,  в том числе по обмену опытом между государствами-членами
Департамент макроэкономической политики
Департамент развития предпринимательской деятельности
продвижение позиций государств-членов в рейтингах международных организаций
5. Создание условий для долгосрочного банковского кредитования,
в том числе путем повышения привлекательности долгосрочных сбережений в национальных валютах государств-членов
стимулирование открытия и поддержания физическими и юридическими лицами депозитов в национальных валютах
стимулирование сберегательной и инвестиционной активности населения, в том числе путем повышения финансовой грамотности и популяризации услуг банковского сектора
содействие развитию дистанционного банковского обслуживания (интернет-банкинг),
в том числе путем развития инфраструктуры
создание условий для снижения процентных ставок по долгосрочным банковским кредитам
рассмотрение возможности возмещения (субсидирования) в соответствии с законодательством государств-членов части затрат на уплату процентов по кредитам, полученным хозяйствующими субъектами в кредитных организациях государств-членов на технологическую модернизацию
анализ действий государств-членов по созданию условий для долгосрочного банковского кредитования
Департамент финансовой политики
Департамент макроэкономической политики, Департамент финансовой политики
увеличение объемов долгосрочного кредитования

3. Одақ капиталының жалпы нарығының мүмкіндіктерін пайдалануды қоса алғанда, мүше мемлекеттердің ішкі нарықтарында қарыз алуды жандандыру
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қаржы нарығы саласындағы заңнамасын үндестіру туралы келісімге қол қою және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді жүргізу
мүше мемлекеттердің қаржы саласындағы заңнамасын үндестіру жоспарының жобасын әзірлеу
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қаржы нарығы саласындағы заңнамасын үндестіру туралы келісімді қабылдау бойынша мүше мемлекеттердің қызметін үйлестіру және консультациялық қолдау
мүше мемлекеттердің қаржы саласындағы заңнамасын үндестіру жоспарының жобасын әзірлеуге қатысу
әзірленген құжаттардың жобаларын Одақ органдарының қарауына енгізуді қамтамасыз ету
Қаржылық саясат департаменті
капиталдың еркін қозғалысы үшін және қаржылық қызметтер көрсетуді трансшекаралық жеткізу үшін жағдайлар жасау
мүше мемлекеттердің қаржы нарықтарына кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз ету
4. Мүше мемлекеттер экономикаларының инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында халықаралық ұйымдар рейтингінде мүше мемлекеттердің позицияларын, соның ішінде интеграция шеңберінде маңызды мәселелер бойынша тәжірибе алмасу арқылы ілгерілетуді қамтамасыз ететін шараларды іске асыру
халықаралық ұйымдар рейтингінде позицияларды жақсартуды қамтамасыз ететін мүше мемлекеттердің іске асырылған іс-қимылдары туралы ақпарат алмасу
халықаралық ұйымдар рейтингінде мүше мемлекеттердің позицияларын, соның ішінде мүше мемлекеттер арасында тәжірибе алмасу бойынша ілгерілетуге бағытталған Комиссияның ұсыныстарын қарау
мүше мемлекеттер мен Одақтың халықаралық ұйымдар рейтингінің деректері бойынша даму деңгейін мониторингтеу және талдау
халықаралық ұйымдар рейтингінде мүше мемлекеттердің позицияларын, соның ішінде мүше мемлекеттер арасында тәжірибе алмасу бойынша ілгерілетуге бағытталған ұсыныстар дайындау
Макроэкономикалық саясат департаменті
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
халықаралық ұйымдардың рейтингтерінде мүше мемлекеттердің позицияларын ілгерлету
5. Ұзақ мерзімді банктік кредиттеу үшін, соның ішінде мүше мемлекеттердің ұлттық валюталарында ұзақ мерзімді жинақтардың тартымдылығын арттыру жолымен жағдай жасау
жеке және заңды тұлғалардың ұлттық валюталарда депозиттер ашуын және қолдауын ынталандыру
халықтың жинақтау және инвестициялық белсенділігін, соның ішінде банк секторының қаржылық сауаттылығын арттыру және оның көрсетілетін қызметтерін танымал ету жолымен ынталандыру
қашықтықтан банктік қызмет көрсетуді дамытуға (интернет-банкинг), соның ішінде инфрақұрылымды дамыту жолымен жәрдемдесу
ұзақ мерзімді банктік кредиттер бойынша пайыздық мөлшерлемелерді азайту үшін жағдай жасау
шаруашылық жүргізуші субъектілер технологиялық жаңғыртуға мүше мемлекеттердің кредиттік ұйымдарынан алған кредиттер бойынша пайыздарды төлеуге жұмсалатын шығындардың бір бөлігін мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес өтеу (субсидиялау) мүмкіндігін қарау
ұзақ мерзімді банктік кредиттеу үшін жағдай жасау бойынша мүше мемлекеттердің іс-қимылын талдау
Қаржылық саясат департаменті
Макроэкономикалық саясат департаменті, Қаржылық саясат департаменті
ұзақ мерзімді кредиттеу көлемдерін ұлғайту

6. Активизация использования финансовых возможностей региональных институтов развития (Евразийский фонд стабилизации и развития, Евразийский банк развития)
подготовка предложений по использованию финансовых возможностей Евразийского фонда стабилизации и развития и Евразийского банка развития
разработка порядка рассмотрения кооперационных проектов
(в том числе паспорта проекта) для их направления в Евразийский
банк развития
выработка механизма взаимодействия с Евразийским банком развития по реализации и финансированию кооперационных проектов
разработка перечня взаимовыгодных направлений кооперационного сотрудничества для приоритетного финансирования Евразийским банком развития кооперационных проектов
создание государствами-членами совместно с Евразийским банком развития рабочей группы по рассмотрению кооперационных проектов, имеющих интеграционный потенциал для приоритетного финансирования Евразийским банком развития
организация консультаций с Евразийским фондом стабилизации и развития и Евразийским банком развития
создание рабочей группы по рассмотрению кооперационных проектов, имеющих интеграционный потенциал для приоритетного финансирования  Евразийским банком развития, и организация ее деятельности
Департамент макроэкономической политики, Департамент промышленной политики, Департамент информационных технологий, Департамент финансовой политики, Департамент развития предпринимательской деятельности
обеспечение финансирования кооперационных проектов
Направление 3. Активизация взаимной торговли и развитие внутреннего рынка Союза
1. Продолжение работы по выявлению и устранению препятствующих функционированию внутреннего рынка Союза барьеров для взаимного доступа,    а также изъятий и ограничений в отношении движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы
направление в Комиссию информации о наличии (отсутствии) барьеров, изъятий и ограничений для взаимного доступа на внутренние рынки, а также информации об определении возможности устранения выявленных барьеров, изъятий и ограничений, препятствующих функционированию внутреннего рынка Союза
выявление наличия (отсутствия) барьеров, изъятий и ограничений для взаимного доступа на внутренние рынки, а также определение возможности устранения выявленных барьеров, изъятий и ограничений, препятствующих функционированию внутреннего рынка Союза
Департамент функционирования внутренних рынков, департаменты в соответствии с их компетенцией
рост взаимной торговли государств-членов
2. Продолжение работы по согласованию подходов по совершенствованию системы взимания косвенных налогов, направленных в том числе на предотвращение уклонения от их уплаты
внедрение и использование электронного документооборота при представлении налогоплательщиком заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в налоговый орган
разработка и согласование проектов соглашений о принципах ведения налоговой политики в области акцизов на алкогольную и табачную продукцию государств-членов
организация мероприятий для обмена информацией по внедрению и использованию участниками внешнеэкономической деятельности электронного документооборота при представлении налогоплательщиком заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в налоговый орган
проведение консультаций с уполномоченными органами государств-членов по согласованию проектов документов, подготовка материалов для внесения на рассмотрение Коллегии Комиссии
Департамент финансовой политики, Департамент информационных технологий
повышение эффективности налогового администрирования косвенных налогов в государствах-членах повышение поступлений косвенных налогов в бюджеты государств-членов

6. Өңірлік даму институттарының қаржылық мүмкіндіктерін пайдалануды жандандыру (Еуразиялық тұрақтандыру және даму банкі, Еуразиялық даму банкі)
Еуразиялық тұрақтандыру және даму банкінің және Еуразиялық даму банкінің қаржылық мүмкіндіктерін пайдалану жөнінде ұсыныстар дайындау
Еуразиялық даму банкіне жіберу үшін кооперациялық жобаларды қарау тәртібін (соның ішінде жоба паспортын) әзірлеу
кооперациялық жобаларды іске асыру және қаржыландыру бойынша Еуразиялық даму банкімен өзара іс-қимыл жасау механизмін әзірлеу
Еуразиялық даму банкінің кооперациялық жобаларды қаржыландыруы үшін кооперациялық ынтымақтастықтың өзара тиімді бағыттарының тізбесін әзірлеу
Еуразиялық даму банкінің басым қаржыландыруы үшін интергациялық әлеуеті бар кооперациялық жобаларды қарау жөніндегі жұмыс тобын мүше мемлекеттердің Еуразиялық даму банкімен бірлесіп құруы
Еуразиялық тұрақтандыру және даму банкімен және Еуразиялық даму банкімен консультациялар ұйымдастыру
Еуразиялық даму банкінің басым қаржыландыруы үшін интергациялық әлеуеті бар кооперациялық жобаларды қарау бойынша жұмыс тобын құру және оның қызметін ұйымдастыру
Макроэкономикалық саясат департаменті, Өнеркәсіптік саясат департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті, Қаржылық саясат департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
кооперациялық жобаларды қаржыландыруды қамтамасыз ету
3-бағыт. Одақтың өзара саудасын жандандыру және ішкі нарығын дамыту
1. Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуіне кедергі келтіретін, тауарлардың, қызметтер көрсетудің, капиталдың қозғалысына және жұмыс күшіне қатысты өзара қол жеткізу үшін кедергілерді, сондай-ақ алып қоюлар мен шектеулерді анықтау және жою жөніндегі жұмысты жалғастыру
ішкі нарықтарға өзара қол жеткізу үшін кедергілердің, алып қоюлар мен шектеулердің болуы (болмауы) туралы ақпаратты, сондай-ақ Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуіне кедергі келтіретін кедергілерді, алып қоюлар мен шектеулерді жою мүмкіндігін айқындау туралы ақпаратты Комиссияға жіберу
ішкі нарықтарға өзара қол жеткізу үшін кедергілердің, алып қоюлар мен шектеулердің болуын (болмауын) анықтау, сондай-ақ Одақтың ішкі нарығының жұмыс істеуіне кедергі келтіретін кедергілерді, алып қоюлар мен шектеулерді жою мүмкіндігін айқындау
Ішкі нарықтардың жұмыс істеуі департаменті, өз құзыреттеріне сәйкес департаменттер
мүше мемлекеттердің өзара саудасының өсімі
2. Жанама салықтарды алу жүйесін жетілдіру бойынша, соның ішінде оларды төлеуден жалтаруды болғызбауға бағытталған тәсілдерді келісу жөніндегі жұмысты жалғастыру
салық төлеуші салық органына тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш берген кезде электрондық құжат айналымын енгізу және пайдалану
мүше мемлекеттердің алкоголь және темекі өнімдеріне акциздер саласындағы салық саясатын жүргізу қағидаттары туралы келісімдер жобаларын әзірлеу және келісу
салық төлеуші салық органына тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш берген кезде сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың электрондық құжат айналымын енгізуі мен пайдалануы бойынша ақпарат алмасу үшін іс-шараларды ұйымдастыру
мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен құжаттар жобаларын келісу бойынша консультациялар жүргізу, Комиссия Алқасының қарауына енгізу үшін материалдар дайындау
Қаржылық саясат департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті
мүше мемлекеттерде жанама салықтарды салықтық әкімшілендірудің тиімділігін арттыру
мүше мемлекеттердің бюджеттеріне жанама салықтардың түсімдерін арттыру

3. Выработка предложений по формированию цифрового пространства Союза
цифровая трансформация государственного управления, включая расширение практики использования в государствах-членах современных информационно-коммуникационных технологий и переход на преимущественное использование электронных документов при осуществлении экономической деятельности, а также реинжиниринг ведомственных процессов в рамках формирования общих процессов Союза
подготовка предварительных предложений по формированию цифрового пространства Союза в рамках деятельности рабочей группы по выработке предложений по формированию цифрового пространства Евразийского экономического союза
координация проработки совместных проектов в сфере формирования цифрового пространства Союза
формирование итоговых концептуальных предложений по формированию цифрового пространства Союза в рамках деятельности рабочей группы по выработке предложений по формированию цифрового пространства Евразийского экономического союза
совершенствование механизма проектирования и реинжиниринга ведомственных процессов в рамках формирования общих процессов Союза
Департамент информационных технологий
укрепление интеграционных процессов в Союзе и рост экономической активности в государствах-членах
4. Подготовка совместного прогноза развития агропромышленного комплекса, спроса и предложения государств-членов по основным видам сельскохозяйственной продукции и продовольствия государств-членов
подготовка и представление в Комиссию прогнозных значений индикативных показателей развития агропромышленного комплекса, спроса и предложения по основным видам сельскохозяйственной продукции и продовольствия
формирование сводного прогноза развития  агропромышленного комплекса государств-членов, сводных прогнозов спроса и предложения государств-членов по основным видам сельскохозяйственной продукции и продовольствия
Департамент агропромышленной политики
оценка состояния и определение приоритетов развития аграрного сектора экономик государств-членов
оценка емкости агропродовольственного рынка Союза, потенциалов взаимных поставок, экспорта и импортозамещения
5. Завершение работы по определению мероприятий, направленных на формирование общего электроэнергетического рынка, а также начало их реализации
согласование программы формирования общего электроэнергетического рынка Союза
участие в разработке единых правил доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики
участие в разработке актов, регулирующих общий электроэнергетический рынок Союза, предусмотренных программой формирования общего электроэнергетического рынка Союза
подготовка и внесение на рассмотрение органов Союза программы формирования общего электроэнергетического рынка Союза
разработка единых правил доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере электроэнергетики разработка  актов, регулирующих общий электроэнергетический рынок Союза, предусмотренных программой формирования общего электроэнергетического рынка Союза
Департамент энергетики
повышение конкурентоспособности сферы энергетики
повышение энергетической безопасности государств-членов

3. Одақтың цифрлық кеңістігін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
мүше мемлекеттерде қазіргі заманғы ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану практикасын кеңейтуді және экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде электрондық құжаттарды басым пайдалануға көшуді, сондай-ақ Одақтың жалпы процестерін қалыптастыру шеңберінде ведомстволық процестердің реинжинирингін қоса алғанда, мемлекеттік басқаруды цифрлық трансформациялау
Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық кеңістігін қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының қызметі шеңберінде Одақтың цифрлық кеңістігін қалыптастыру жөнінде алдын ала ұсыныстар дайындау
Одақтың цифрлық кеңістігін қалыптастыру саласында бірлескен жобалар әзірлеуді үйлестіру
Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық кеңістігін қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының қызметі шеңберінде Одақтың цифрлық кеңістігін қалыптастыру жөнінде қорытынды тұжырымдамалық ұсыныстар қалыптастыру
Одақтың жалпы процестерін қалыптастыру шеңберінде ведомстволық процестерді жобалау және реинжирининг механизмін жетілдіру
Ақпараттық технологиялар департаменті
Одақта интеграциялық процестерді нығайту және мүше мемлекеттерде экономикалық белсенділіктің өсімі
4. Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың индикативтік көрсеткіштерінің, мүше мемлекеттердің азық-түлік өнімдері мен азық-түліктің жекелеген түрлері бойынша сұранысы мен ұсынысының бірлескен болжамын дайындау
агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың индикативтік көрсеткіштерінің, азық-түлік өнімдері мен азық-түліктің жекелеген түрлері бойынша сұраныс пен ұсыныстың болжамды мәндерін дайындау және Комиссияға ұсыну
мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың жиынтық болжамын, мүше мемлекеттердің азық-түлік өнімдері мен азық-түліктің жекелеген түрлері бойынша сұранысы мен ұсынысының жиынтық болжамдарын қалыптастыру
Агроөнеркәсіптік саясат департаменті
мүше мемлекеттер экономикаларының аграрлық секторының жай күйін бағалау және оларды дамыту басымдықтарын айқындау
Одақтың агроазық-түліктік нарығының сыйымдылығын, өзара жеткізу әлеуетін, экспорт пен импорт алмасуды бағалау
5. Ортақ электр энергетикасы нарығын қалыптастыруға бағытталған іс-шараларды айқындау жөніндегі жұмысты аяқтау, сондай-ақ оларды іске асыруды бастау
Одақтың ортақ электр энергетикасы нарығын қалыптастыру бағдарламасын келісу
электр энергетикасы саласында табиғи монополия субъектілерінің қызметтер көрсетуіне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын әзірлеуге қатысу
Одақтың ортақ электр энергетикасы нарығын қалыптастыру бағдарламасында көзделген Одақтың ортақ электр энергетикасы нарығын реттейтін актілерді әзірлеуге қатысу
Одақтың ортақ электр энергетикасы нарығын қалыптастыру бағдарламасын дайындау және Одақ органдарының қарауына енгізу
электр энергетикасы саласында табиғи монополия субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай қағидаларын әзірлеу
Одақтың ортақ электр энергетикасы нарығын қалыптастыру бағдарламасында көзделген Одақтың ортақ электр энергетикасы нарығын реттейтін актілерді әзірлеу
Энергетика департаменті
энергетика саласының бәсекеге қабілеттелігін арттыру
мүше мемлекеттердің энергетикалық қауіпсіздігін арттыру

6. Завершение работы по определению целей, принципов и задач формирования общего рынка газа Союза, общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза. Определение мероприятий, направленных на формирование общего рынка газа Союза, общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
согласование программы формирования общего рынка газа Союза
согласование программы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза
разработка программы формирования общего рынка газа Союза и внесение ее на рассмотрение органами Союза
разработка программы формирования общих рынков нефти и нефтепродуктов Союза и внесение ее на рассмотрение органами Союза
Департамент энергетики
повышение конкурентоспособности сферы энергетики государств-членов
повышение энергетической безопасности государств-членов
7. Разработка индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза на основе принятой Методологии
разработка индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов государства-члена на основе принятой Методологии (Соглашение о Методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках Евразийского экономического союза от 22 апреля 2016 года) и представление их в Комиссию
согласование индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза
подготовка индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза на основе принятой Методологии (Соглашение о Методологии формирования индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов в рамках Евразийского экономического союза от 22 апреля 2016 года)
формирование скорректированных (уточненных) индикативных (прогнозных) балансов газа, нефти и нефтепродуктов Союза,
публикация их на официальном сайте Союза, рассмотрение информации на заседании Коллегии Комиссии
Департамент энергетики
эффективное использование совокупного энергетического потенциала государств-членов
оптимизация межгосударственных поставок энергетических ресурсов
Направление 4. Развитие внешней торговли и диверсификация рынков сбыта
1. Развитие торгово-экономических отношений с третьими сторонами, направленных на продвижение интересов Союза на мировом рынке
подготовка предложений по проекту Соглашения о порядке и условиях устранения технических барьеров во взаимной торговле с третьими странами,  проведение внутригосударственного согласования проекта указанного Соглашения и внутригосударственных процедур, необходимых для его подписания
участие в переговорах с Китайской Народной Республикой о заключении соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве
подготовка проекта Соглашения о порядке и условиях устранения технических барьеров во взаимной торговле с третьими странами
участие в организации и проведении совместно с государствами-членами переговоров с Китайской Народной Республикой о заключении соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве
Департамент технического регулирования и аккредитации, Департамент развития предпринимательской деятельности
Департамент торговой политики
увеличение объемов торговли с третьими странами
интенсификация торгового  сотрудничества с Китайской Народной Республикой

6. Одақтың ортақ газ нарығын, Одақтың мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру мақсаттарын, қағидаттары мен міндеттерін айқындау жөніндегі жұмысты аяқтау. Одақтың ортақ газ нарығын, Одақтың мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыруға бағытталған іс-шараларды айқындау
Одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасын келісу
Одақтың мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру бағдарламасын келісу
Одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру бағдарламасын әзірлеу және оны Одақ органдарының қарауына енгізу
Одақтың мұнай мен мұнай өнімдерінің ортақ нарықтарын қалыптастыру бағдарламасын әзірлеу және оны Одақ органдарының қарауына енгізу
Энергетика департаменті
мүше мемлекеттердің энергетика саласының бәсекеге қабілеттелігін арттыру
мүше мемлекеттердің энергетикалық қауіпсіздігін арттыру
7. Қабылданған Әдіснама негізінде Одақтың газ, мұнай мен мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) баланстарын әзірлеу
қабылданған Әдіснама (2016 жылғы 22 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі газдың, мұнай мен мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) баланстарын қалыптастыру әдіснамасы туралы келісім) негізінде Одақ газының, мұнайы мен мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) баланстарын әзірлеу және оларды Комиссияға ұсыну
Одақ газының, мұнайы мен мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) баланстарын келісу
қабылданған Әдіснама (2016 жылғы 22 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі газдың, мұнай мен мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) баланстарын қалыптастыру әдіснамасы туралы келісім) негізінде Одақ газының, мұнайы мен мұнай өнімдерінің индикативтік (болжамды) баланстарын дайындау
Одақ газының, мұнайы мен мұнай өнімдерінің түзетілген индикативтік (болжамды) баланстарын қалыптастыру,
оларды Одақтың ресми сайтында жариялау, ақпаратты Комиссия Алқасының отырысында қарау
Энергетика департаменті
мүше мемлекеттердің жиынтық энергетикалық әлеуетін тиімді пайдалану
энергетикалық ресурстарды мемлекетаралық жеткізуді оңтайландыру
4-бағыт. Сыртқы сауданы дамыту және өткізу нарықтарын әртараптандыру
1. Үшінші елдермен Одақтың мүдделерін әлемдік нарықта ілгерілетуге бағытталған сауда-экономикалық қатынастарды дамыту
үшінші елдермен өзара саудада техникалық кедергілерді жою тәртібі мен шарттары туралы келісім жобасы бойынша ұсыныстар дайындау, көрсетілген Келісім жобасын мемлекетішілік келісуді және оған қол қою үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді жүргізу
Қытай Халық Республикасымен сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісім жасасу туралы келіссөздерге қатысу
үшінші елдермен өзара саудада техникалық кедергілерді жою тәртібі мен шарттары туралы келісімнің жобасын дайындау
мүше мемлекеттермен бірлесіп, Қытай Халық Республикасымен сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы келісім жасасу туралы келіссөздерді ұйымдастыруға қатысу және жүргізу
Техникалық реттеу және аккредиттеу департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
Сауда саясаты департаменті
үшінші елдермен сауда көлемін ұлғайту
Қытай Халық Республикасымен сауда ынтымақтастығын қарқынды ету

2. Продолжение переговоров по заключению соглашений о свободной торговле с третьими сторонами,   а также совместной работы государств-членов и Комиссии с торговыми партнерами государств-членов, направленной на изучение целесообразности заключения таких соглашений
начало переговоров по заключению соглашения о свободной торговле с Государством Израиль и по унификации торгового режима государств-членов с Республикой Сербией
участие в работе по завершению подготовки докладов совместных исследовательских групп по изучению целесообразности заключения соглашений о свободной торговле с Республикой Индией, Арабской Республикой Египет и Исламской Республикой Иран
участие в заседаниях рабочей группы для определения необходимости создания совместной исследовательской группы по
изучению целесообразности заключения соглашения о свободной торговле с Республикой Индонезией в случае принятия решения о продолжении соответствующей работы
подготовка предложений по заключению соглашений о свободной торговле с третьими сторонами
подготовка и утверждение директив на переговоры с Республикой Сербией по унификации торгового режима государств-членов с Республикой Сербией
организация и проведение переговоров по заключению соглашений о свободной торговле между Союзом и его государствами-членами с Государством Израиль и Республикой Сербией
координация работы по завершению подготовки проектов докладов совместных исследовательских групп по изучению целесообразности заключения соглашений о свободной торговле с Республикой Индией, Арабской Республикой Египет и Исламской Республикой Иран
проведение заседаний рабочей группы для определения необходимости создания совместной исследовательской группы по изучению целесообразности заключения соглашения о свободной торговле с Республикой Индонезией в случае принятия решения о продолжении соответствующей работы
обеспечение рассмотрения на площадке Комиссии предложений государств – торговых партнеров  или  государств-членов по заключению соглашений о свободной торговле с третьими сторонами
Департамент торговой политики
упрощение условий доступа товаров государств-членов на рынки третьих сторон
увеличение товарооборота между Союзом и государствами – торговыми партнерами
3. Развитие и реализация механизмов кредитования, страхования и других видов поддержки экспорта продукции, произведенной на кооперационной основе
разработка Советом банков развития государств-членов совместных программ финансирования экспорта продукции, произведенной на кооперационной основе
проработка Советом банков развития государств-членов возможности создания банка совместных проектов, направленных на поддержку высокотехнологичных и экспортно ориентированных производств с интеграционным потенциалом
учет в рамках существующих  программ финансирования поддержки экспорта продукции, произведенной в государствах-членах на кооперационной основе
активизация осуществления кредитования между банками развития государств-членов в целях совместной поддержки экспорта продукции, произведенной в государствах-членах на кооперационной основе
участие в деятельности рабочей группы по вопросам финансовой поддержки экспорта
развитие сотрудничества с Советом банков развития государств-членов и оказание содействия в его работе
привлечение банков развития государств-членов к подготовке проектов соглашений о торгово-экономическом сотрудничестве между Союзом и третьими странами в целях создания механизмов  поддержки инвестиционных  проектов, в том числе экспорта кооперационной продукции
создание рабочей группы по вопросам финансовой поддержки экспорта
Департамент торговой политики, Департамент финансовой политики, Департамент агропромышленной политики, Департамент промышленной политики, Департамент развития предпринимательской деятельности
рост объемов экспорта продукции государств-членов

2. Үшінші елдермен еркін сауда туралы келісімдер жасасу бойынша келіссіөздерді, сондай-ақ мүше мемлекеттердің және Комиссияның мүше мемлекеттердің сауда әріптестерімен осындай келісімдер жасасудың орындылығын зерделеуге бағытталған бірлескен жұмысын жалғастыру
Израиль Мемлекетімен еркін сауда туралы келісім жасасу бойынша және Сербия Республикасымен мүше мемлекеттердің сауда режимін біріздендіру бойынша келіссөздерді бастау
Үндістан Республикасымен, Египет Араб Республикасымен және Иран Ислам Республикасымен еркін сауда туралы келісімдерді жасасудың орындылығын зерделеу жөніндегі бірлескен зерттеу топтары баяндамаларын дайындауды аяқтау бойынша жұмысқа қатысу
тиісті жұмысты жалғастыру туралы шешім қабылданған жағдайда Индонезия Республикасымен еркін сауда туралы келісім жасасудың орындылығын зерделеу жөніндегі бірлескен зерттеу тобын құру қажеттігін айқындау үшін жұмыс тобының отырыстарына қатысу
үшінші елдермен еркін сауда туралы келісімдер жасасу жөнінде ұсыныстар дайындау
мүше мемлекеттердің сауда режимін Сербия Республикасымен сәйкестендіру бойынша Сербия Республикасымен келіссөздерге директивалар дайындау және бекіту
Израиль Мемлекетімен және Сербия Республикасымен Одақ пен оған мүше мемлекеттер арасындағы еркін сауда туралы келісім жасасу бойынша келіссөздерді ұйымдастыру және жүргізу
Үндістан Республикасымен, Египет Араб Республикасымен және Иран Ислам Республикасымен еркін сауда туралы келісімдер жасасудың орындылығын зерделеу жөніндегі бірлескен зерттеу топтары баяндамаларының жобаларын әзірлеу бойынша жұмысты үйлестіру
тиісті жұмысты жалғастыру туралы шешім қабылданған жағдайда Индонезия Республикасымен еркін сауда туралы келісім жасасудың орындылығын зерделеу жөніндегі бірлескен зерттеу тобын құру қажеттігін айқындау үшін жұмыс тобының отырыстарын өткізу
үшінші тараптармен еркін сауда туралы келісімдер жасасу бойынша саудадағы әріптес мемлекеттердің немесе мүше мемлекеттердің ұсыныстарын Комиссия алаңында қарауды қамтамасыз ету
Сауда саясаты департаменті
үшінші тараптардың нарығына мүше мемлекеттер тауарларының кіру шарттын жеңілдету
Одақ пен саудадағы әріптес мемлекеттер арасындағы тауар айналымын ұлғайту
3. Кооперациялық негізде өндірілген өнімнің экспортын кредиттеу, сақтандыру механизмдерін және басқа да қолдау түрлерін дамыту және іске асыру
кооперациялық негізде өндірілген өнімнің экспортын қаржыландырудың бірлескен бағдарламаларын мүше мемлекеттердің Даму банктері кеңесімен әзірлеу
мүше мемлекеттердің Даму банктері кеңесімен интеграциялық әлеуетке ие жоғары технологиялы және экспортқа бағдарланған өндірістерді қолдауға бағытталған бірлескен жобалар банкін құру мүмкіндігін пысықтау
кооперациялық негізде мүше мемлекеттерде өндірілген өнімнің экспортын қолдауды қаржыландырудың тиісті бағдарламалары шеңберінде есепке алу
кооперациялық негізде мүше мемлекеттерде өндірілген өнімнің экспортын бірлесіп қолдау мақсатында мүше мемлекеттердің даму банктері арасында кредиттеуді жүзеге асыруды жандандыру
экспортты қаржылық қолдау мәселелері бойынша жұмыс тобының қызметіне қатысу
мүше мемлекеттердің Даму банктері кеңесімен ынтымақтастықты дамыту және оның жұмысына жәрдем көрсету
инвестициялық жобалардың, соның ішінде кооперациялық өнім экспортын қолдау тетіктерін құру мақсатында Одақ пен үшінші елдер арасында сауда-экономикалық туралы келісімдердің жобаларын әзірлеуге мүше мемлекеттердің даму банктерін тарту
экспортты қаржылық қолдау мәселелері бойынша жұмыс тобын құру
Сауда саясаты департаменті, Қаржылық саясат департаменті, Агроөнеркәсіптік саясат департаменті, Өнеркәсіптік саясат департаменті, Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
мүше мемлекеттер өнімі экспорты көлемінің өсімі

4. Создание условий для организации информационного обмена с третьими сторонами, в том числе обмена информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу Союза
участие в переговорах с Китайской Народной Республикой и подготовка предложений по проекту соглашения об обмене информацией о товарах и транспортных средствах международной перевозки, перемещаемых через таможенные границы Союза и Китайской Народной Республики
проведение консультаций для организации электронного информационного обмена между центральными таможенными органами государств-членов и Социалистической Республики Вьетнам
организация экспериментального электронного информационного обмена между таможенными органами государств-членов и Социалистической Республики Вьетнам
подготовка предложений по реализации информационного обмена с третьими сторонами о товарах и транспортных средствах международной перевозки, перемещаемых через таможенную границу Союза
организация и проведение переговоров с Китайской Народной Республикой в соответствии с утвержденными директивами
оказание содействия при проведении консультаций для организации электронного информационного обмена между центральными таможенными органами государств-членов и Социалистической Республики Вьетнам
содействие процессу создания электронного информационного обмена между таможенными органами государств-членов и Социалистической Республики Вьетнам и оказание содействия его применению
подготовка и рассмотрение предложений по реализации информационного обмена с третьими сторонами о товарах и транспортных средствах международной перевозки, перемещаемых через таможенную границу Союза
Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент торговой политики, Департамент информационных технологий, Департамент транспорта и инфраструктуры
увеличение объемов взаимной торговли с третьими сторонами
снижение объемов неучтенной торговли
рост таможенных доходов
рост экспорта транспортных услуг
5. Развитие транзитных и смешанных перевозок с целью ускорения доставки грузов и улучшения качества транспортных услуг
участие в консультациях по вопросу формирования перевозчиками государств-членов сквозных тарифных ставок на участках маршрутов, проходящих транзитом по территориям двух и более государств-членов и позволяющих выполнять новые, ранее не осуществлявшиеся перевозки
анализ условий для осуществления в государствах-членах смешанных перевозок, выработка предложений по развитию смешанных перевозок в международном сообщении
развитие транзитных контейнерных перевозок, в том числе путем содействия деятельности хозяйствующих субъектов, осуществляющих контейнерные перевозки
организация по запросу государств-членов консультаций по вопросам развития транзитных и смешанных перевозок
организация по запросу государств-членов консультаций по вопросам деятельности хозяйствующих субъектов, осуществляющих контейнерные перевозки
Департамент транспорта и инфраструктуры
увеличение объемов транзитных перевозок

4. Үшінші елдермен ақпарат алмасуды, соның ішінде Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы ақпарат алмасуды ұйымдастыру үшін жағдайлар жасау
Одақтың және Қытай Халық Республикасының кедендік шекаралары арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдары туралы ақпарат алмасу туралы келісім жобасы бойынша Қытай Халық Республикасымен келіссөздерге қатысу және ұсыныстар дайындау
мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары мен Вьетнам Социалистік Республикасы арасында электрондық ақпарат алмасуды ұйымдастыру үшін консультациялар жүргізу
мүше мемлекеттердің кеден органдары мен Вьетнам Социалистік Республикасы арасында эксперименттік электрондық ақпарат алмасуды ұйымдастыру
Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін халықаралық тасымалдың тауарлары мен көлік құралдары туралы үшінші елдермен ақпарат алмасуды іске асыру бойынша ұсыныстар дайындау
бекітілген директиваларға сәйкес Қытай Халық Республикасымен келіссөздер ұйымдастыру және жүргізу
мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары мен Вьетнам Социалистік Республикасы арасында эклектрондық ақпарат алмасуды ұйымдастыру үшін консультациялар жүргізу кезінде жәрдем көрсету
мүше мемлекеттердің кеден органдары мен Вьетнам Социалистік Республикасы арасында эклектрондық ақпарат алмасуды құру процесіне жәрдемдесу және оны қолдануға жәрдем көрсету
Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін халықаралық тасымалдың тауарлары мен көлік құралдары туралы үшінші елдермен ақпарат алмасуды іске асыру бойынша ұсыныстар дайындау және оларды қарау
Кедендік инфрақұрылым департаменті, Кедендік заңнама және құқық қолдану практикасы департаменті, Сауда саясаты департаменті, Ақпараттық технологиялар департаменті, Көлік және инфрақұрылым департаменті
үшінші тараптармен өзара сауда көлемін ұлғайту
есепке алынбаған сауда көлемін азайту
кедендік кірістер өсімі
көліктік қызметтер көрсету экспортының өсімі
5. Жүктерді жеткізуді жеделдету және көліктік қызметтер көрсетудің сапасын жақсарту мақсатында транзиттік және аралас тасымалдарды дамыту
екі және одан көп мүше мемлекеттердің аумақтары арқылы өтетін және бұрын тасымалдау жүзеге асырылмаған жаңа тасымалдарды орындауға мүмкіндік беретін маршруттар учаскелерінде тура тарифтік ставкаларды мүше мемлекеттердің қалыптастыру мәселесі бойынша консультацияларға қатысу
мүше мемлекеттерде аралас тасымалдарды жүзеге асыру үшін жағдайларды талдау, халықаралық қатынаста аралас тасымалдарды дамыту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
транзиттік контейнерлік тасымалдарды, соның ішінде контейнерлік тасымалдарды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің қызметіне жәрдемдесу жолымен дамыту
мүше мемлекеттердің сұрау салуы бойынша транзиттік және аралас тасымалдарды дамыту мәселелері бойынша консультациялар ұйымдастыру
мүше мемлекеттердің сұрау салуы бойынша контейнерлік тасымалдарды жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілердің қызметі мәселелері бойынша консультациялар ұйымдастыру
Көлік және инфрақұрылым департаменті
көліктік тасымал көлемін ұлғайту

6. Создание условий для реализации совместных проектов государств-членов в сфере транспорта и инфраструктуры в рамках сопряжения процессов строительства Союза и Экономического пояса Шелкового пути с обеспечением приоритетности проектов, максимально доступных для государств-членов
участие в работе рабочей группы по выработке предложений по совместным проектам в сфере транспорта и инфраструктуры в рамках сопряжения процессов строительства Союза и Экономического пояса Шелкового пути
подготовка предложений по совместным проектам в сфере транспорта и инфраструктуры в рамках сопряжения процессов строительства Союза и Экономического пояса Шелкового пути
организация и проведение заседаний рабочей группы по выработке предложений по совместным проектам в сфере транспорта и инфраструктуры в рамках сопряжения процессов строительства Союза и Экономического пояса Шелкового пути
Департамент транспорта и инфраструктуры
рост объемов транзита и экспорта транспортных услуг
7. Совершенствование таможенного регулирования, направленное на улучшение условий
ведения внешнеэкономической деятельности, оптимизацию порядка совершения таможенных операций, внедрение электронного документооборота, развитие транзитного потенциала государств-членов и Союза в целом
доработка проекта Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза и совершение действий, необходимых для его внутригосударственного согласования, подписания и вступления в силу
приведение законодательства государств-членов  в соответствие с Договором о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза
обеспечение эффективного таможенного контроля за перемещением через таможенную границу Союза товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, включенные в Единый таможенный реестр объектов интеллектуальной собственности государств ? членов Евразийского экономического союза (далее – Единый таможенный реестр)
участие совместно с государствами-членами в доработке проекта Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза и совершение действий, необходимых для организации его внутригосударственного согласования, подписания и вступления в силу
приведение актов, входящих в право Союза, регулирующих таможенные правоотношения, в соответствие с Договором о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза и разработка новых актов, входящих в право Союза
обеспечение ведения Единого таможенного реестра, информирование центральных таможенных органов об объектах интеллектуальной собственности, включенных в Единый таможенный реестр
оказание консультативной и методической помощи правообладателям и их представителям
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент таможенной инфраструктуры
Департамент развития предпринимательской деятельности
сокращение материальных и временных затрат хозяйствующих субъектов при совершении таможенных операций в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Союза
снижение распространения контрафактных товаров на территории Союза, сокращение затрат правообладателей на обеспечение защиты своих прав

6. Мүше мемлекеттер үшін барынша қолжетімді жобалардың басымдығын қамтамасыз ете отырып, Одақты және Жібек жолы Экономикалық белдеуін құру процестерін ұштастыру шеңберінде көлік және инфрақұрылым саласында мүше мемлекеттердің бірлескен жобаларын іске асыру үшін жағдайлар жасау
Одақты және Жібек жолы Экономикалық белдеуін құру процестерін ұштастыру шеңберінде көлік және инфрақұрылым саласында бірлескен жобалар бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының жұмысына қатысу
Одақты және Жібек жолы Экономикалық белдеуін құру процестерін ұштастыру шеңберінде көлік және инфрақұрылым саласында бірлескен жобалар бойынша ұсыныстар дайындау
Одақты және Жібек жолы Экономикалық белдеуін құру процестерін ұштастыру шеңберінде көлік және инфрақұрылым саласындағы бірлескен жобалар бойынша ұсыныстар әзірлеу жөніндегі жұмыс тобының отырыстарын ұйымдастыру және өткізу
Көлік және инфрақұрылым департаменті
көліктік қызметтер көрсету транзиті мен экспорты көлемінің өсімі
7. Сыртқы экономикалық қызметті жүргізу жағдайларын жақсартуға, кедендік операцияларды жасау тәртібін оңтайландыруға, электрондық құжат айналымын енгізуге, тұтастай Одаққа мүше мемлекеттердің транзиттік әлеуетін дмытуға бағытталған кедендік реттеуді жетілдіру
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт жобасын пысықтау және оны мемлекетішілік келісу, оған қол қою және оның күшіне енуі үшін қажетті іс-қимылдарды жасау
мүше мемлекеттердің заңнамасын Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа сәйкес келтіру
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің зияткерлік меншік объектілерінің бірыңғай кедендік тізіліміне (бұдан әрі – Бірыңғай кедендік тізілім) енгізілген зияткерлік меншік объектілерін қамтитын тауарлардың Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілуін тиімді кедендік бақылауды қамтамасыз ету
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт жобасын пысықтауға мүше мемлекеттермен бірлесіп қатысу және оны мемлекетішілік келісуді, оған қол қоюды ұйымдастыру және оның күшіне енуі үшін қажетті іс-қимылдарды жасау
кедендік құқықтық қатынастарды реттейтін, Одақтың құқығына кіретін актілерді Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартқа сәйкес келтіру және Одақтың құқығына кіретін жаңа актілерді әзірлеу
Бірыңғай кедендік тізілімді қамтамасыз ету, Бірыңғай кедендік тізілімге енгізілген зияткерлік меншік объектілері туралы орталық кеден органдарына хабарлау
құқық иеленушілерге және олардың өкілдеріне консультациялық және әдістемелік көмек көрсету
Кедендік заңнама және құқық қолдану практикасы департаменті, Кедендік инфрақұрылым департаменті
Кәсіпкерлік қызметті дамыту департаменті
Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарларға қатысты кедендік операцияларды жүргізу кезінде шаруашылық жүргізуші субъектілердің материалдық және уақыт шығындарын қысқарту
Одақ аумағында контрафактілі тауарлардың таратылуын төмендету, құқық иеленушілердің құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету мақсатында олардың шығындарын қысқарту

8. Совершенствование в рамках Союза единых гарантийных механизмов при таможенном транзите
доработка проекта Соглашения об особенностях применения обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
обеспечение проведения внутригосударственного согласования проекта Соглашения об особенностях применения обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
участие в доработке проекта
Соглашения об особенностях применения обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов при перевозке товаров в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики
сокращение материальных и временных затрат, связанных с совершением транзитных перевозок
ускорение и упрощение транзитных перевозок
9. Создание в государствах-членах административных, организационных и правовых условий для дальнейшего развития и сближения
национальных механизмов «единого окна» государств-членов
развитие национальных механизмов «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности
организация работы по приоритетным для унификации процедурам взаимодействия заинтересованных лиц с государственными органами
проведение анализа состояния развития национальных механизмов «единого окна» в соответствии с Методикой оценки состояния развития национальных механизмов «единого окна», утвержденной Решение Коллегии Комиссии от 28 сентября 2015 г. № 123
организация работы рабочей группы по выполнению плана мероприятий по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент таможенной инфраструктуры,  Департамент транспорта и инфраструктуры
сокращение временных и стоимостных затрат, связанных с совершением таможенных операций, необходимых при  осуществлении внешнеэкономической деятельности
10. Реализация мер, направленных на сокращение трудовых, временных и финансовых затрат на осуществление государственных процедур, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, при повышении эффективности форм государственного контроля
анализ документов и сведений, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, и оценка необходимости внесения изменений в акты, входящие в право Союза, и законодательство государств-членов с целью создания условий для перехода на оформление и использование электронных документов
разработка предложений по внесению изменений в акты, входящие в право Союза, и внесение изменений в законодательство государств-членов с целью создания условий для перехода на оформление и использование электронных документов
анализ документов и сведений, необходимых для осуществления внешнеэкономической деятельности, и оценка необходимости внесения изменений в акты, входящие в право Союза, и законодательство государств-членов с целью создания условий для перехода на оформление и использование электронных документов
включение в ежегодные детализированные планы по реализации Основных направлений развития механизма «единого окна» в системе регулирования внешнеэкономической деятельности мероприятий по внесению изменений в акты, входящие в право Союза, предусматривающие возможность оформления электронных документов, утверждение порядка их использования, форматов и структур
Департамент таможенного законодательства и правоприменительной практики, Департамент таможенной инфраструктуры, Департамент информационных технологий
сокращение издержек участников внешнеэкономической деятельности

8. Кедендік транзит кезінде бірыңғай кепілдік беру механизмдерін Одақ шеңберінде жетілдіру
Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде кедендк баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді қолдану ерекшеліктері туралы келісімнің жобасын пысықтау
Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде кедендк баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді қолдану ерекшеліктері туралы келісімнің жобасын мемлекетішілік келісуді жүргізуді қамтамасыз ету
Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тауарларды тасымалдау кезінде кедендк баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді қолдану ерекшеліктері туралы келісімнің жобасын пысықтауға қатысу
Кедендік заңнама және құқық қолдану практикасы департаменті
транзиттік тасымалдар жасауға байланысты материалдық және уақыт шығындарын қысқарту
транзиттік тасымалдарды жеделдету және оңайлату
9. Мүше мемлекеттердің "бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерін одан әрі дамыту және жақындастыру үшін мүше мемлекеттерде әкімшілік, ұйымдастырушылық және құқықтық жағдайлар жасау
сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерін дамыту
мүдделі тұлғалардың мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауын біріздендіру үшін басым рәсімдер жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Комиссия Алқасының 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 123 шешімімен бекітілген "Бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерін дамытудың жай-күйін бағалау әдістемесіне сәйкес "бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерін дамытудың жай-күйіне талдау жүргізу
сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "Бірыңғай терезе" механизмін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындау жөніндегі жұмыс тобының жұмысын ұйымдастыру
Кедендік заңнама және құқық қолдану практикасы департаменті, Кедендік инфрақұрылым департаменті,  Көлік және инфрақұрылым департаменті
сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру кезінде қажетті кедендік операцияларды жасауға байланысты уақыт және құн шығындарын қысқарту
10. Мемлекеттік бақылау нысандарының тиімділігін арттыру кезінде сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті мемлекеттік рәсімдерді жүзеге асыруға жұмсалатын еңбек, уақыт және қаржы шығындарын қысқартуға бағытталған шараларды іске асыру
сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді талдау және электрондық құжаттарды ресімдеу мен пайдалануға көшу үшін жағдай жасау мақсатында Одақтың құқығына кіретін актілерге және мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізу қажеттігін бағалау
электрондық құжаттарды ресімдеу мен пайдалануға көшу үшін жағдай жасау мақсатында Одақтың құқығына кіретін актілерге өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу және мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізу
сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар мен мәліметтерді талдау және электрондық құжаттарды ресімдеу мен пайдалануға көшу үшін жағдай жасау мақсатында Одақтың құқығына кіретін актілерге және мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізу қажеттігін бағалау
сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесінде "Бірыңғай терезе" механизмін дамытудың негізгі бағыттарын іске асыру жөніндегі жыл сайынғы егжей-тегжейлі жоспарларға электрондық құжаттарды ресімдеу мүмкіндігін көздейтін Одақтың құқығына кіретін актілерге өзгерістер енгізу жөніндегі іс-шараларды қосу, оларды пайдалану тәртібін, форматтары мен құрылымдарын бекіту
Кедендік заңнама және құқық қолдану практикасы департаменті, Кедендік инфрақұрылым департаменті,
Ақпараттық технологиялар департаменті
сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың шығындарын қысқарту