О перечне стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности рыбы и рыбной продукции" (ТР ЕАЭС 040/2016), и перечне стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности рыбы и рыбной продукции" (ТР ЕАЭС 040/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 29 августа 2017 года № 106.
Сноска. Утратио силу решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19.07.2022 № 107 (вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности рыбы и рыбной продукции" (ТР ЕАЭС 040/2016);
перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности рыбы и рыбной продукции" (ТР ЕАЭС 040/2016) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 29 августа 2017 г. № 106
ПЕРЕЧЕНЬ
стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований
технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности рыбы

Оларды қолдану нәтижесінде "Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 040/2016) талаптарының сақталуы ерікті негізде қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесі және зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде "Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 040/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 29 тамыздағы № 106 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың № 9 қосымшасы) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Оларды қолдану нәтижесінде "Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 040/2016) талаптарының сақталуы ерікті негізде қамтамасыз етілетін стандарттар тізбесі;
Зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде "Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 040/2016) талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар тізбесі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 29 тамыздағы
№ 106 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Оларды қолдану нәтижесінде "Балық және балық өнімдерінің қауіпсіздігі туралы"

ГОСТ 11771-93
Консервы и пресервы из рыбы и морепродуктов. Упаковка и маркировка
131
ГОСТ 14192-96
Маркировка грузов
132
ГОСТ 15846-2002
Продукция, отправляемая в районы Крайнего Севера и приравненные к ним местности. Упаковка, маркировка, транспортирование и хранение
133
ГОСТ Р 53598-2009
Продукты пищевые. Рекомендации по этикетированию
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 29 августа 2017 г. № 106
ПЕРЕЧЕНЬ
стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений,
в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности рыбы и

МЕМСТ 11771-93
Балықтан және теңіз өнімдерінен жасалған консервілер және пресервілер. Қаптау және таңбалау
131
МЕМСТ 14192-96
Жүктерді таңбалау
132
МЕМСТ 15846-2002
Қиыр солтүстіктің аудандары мен оларға теңестірілген жерлерге жіберілетін өнімдер. Қаптау, таңбалау, тасымалдау және сақтау
133
МЕМСТ Р 53598-2009
Тағам өнімдері. Затбелгі жапсыру бойынша нұсқаулық
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 29 тамыздағы
№ 106 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Зерттеу (сынау) және өлшеу қағидалары мен әдістерін, соның ішінде "Балық және
балық өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Еуразиялық экономикалық одақтың

рыбной продукции" (ТР ЕАЭС 040/2016) и осуществления оценки соответствия
объектов технического регулирования
№ п/п
Элементы технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение стандарта
Наименование стандарта
Примечание
1
2
3
4
5
1
разделы II и III
ГОСТ 19182-2014
Пресервы из рыбы. Методы определения буферности
2
ГОСТ 20221-90
Консервы рыбные. Метод определения отстоя в масле
3
ГОСТ 30812-2002
Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации икры рыб семейства осетровых
4
ГОСТ 31781-2012
Рыба и продукция из нее. Видовая идентификация рыбы методом изоэлектрофокусирования в полиакриламидном геле
5
ГОСТ Р 54414-2011
Рыба и продукция из нее. Видовая идентификация рыбы методом электрофореза с додецилсульфатом натрия в полиакриламидном геле
6
раздел V
ГОСТ 1368-2003
Рыба. Длина и масса
7
ГОСТ 31719-2012
Продукты пищевые и корма. Экспресс-метод определения сырьевого состава (молекулярный)
8
ГОСТ 33331-2015
Водоросли, травы морские и продукция из них. Методы определения массовой доли воды, золы и посторонних примесей
9
СТ РК 1801-2008
Рыбное филе, рыбный фарш, смеси рыбного филе и фарша быстрозамороженные. Общие требования
10
пункт 15 раздела V
ГОСТ CEN/TS 15568-2015
Пищевые продукты. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Стратегии отбора проб
11
ГОСТ ИСО 21569-2009
Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Методы качественного обнаружения на основе анализа нуклеиновых кислот
12
ГОСТ ИСО 21570-2009
Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Экстрагирование нуклеиновых кислот
13
ГОСТ ИСО 21571-2009
Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Экстрагирование нуклеиновых кислот
14
ГОСТ 34150-2017
Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных организмов (ГМО) растительного происхождения с применением биологического микрочипа
15
СТ РК 1345-2005
Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения с применением биологического микрочипа
16
ГОСТ Р 52173-2003
Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения
17

техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 040/2016) талаптарын қолдану мен орындау және
техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті
үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын стандарттар
ТІЗБЕСІ
№ р/с
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің элементі
Стандарттың белгіленуі
Стандарттың атауы
Ескерту
1
2
3
4
5
1
II және III-бөлімдер
МЕМСТ 19182-2014
Балықтан жасалған пресервілер. Буферлікті анықтау әдістемесі
2
МЕМСТ 20221-90
Балық консервілері. Майдағы тұнбаны анықтау әдісі
3
МЕМСТ 30812-2002
Шикізат және тағам өнімдері. Бекіре тұқымдас балықтардың уылдырығын сәйкестендіру әдісі
4
МЕМСТ 31781-2012
Балық және одан жасалған өнімдер. Полиакриламид геліндегі изоэлектрофокустау әдісімен балықтың түрін сәйкестендіру
5
МЕМСТ Р 54414-2011
Балық және одан жасалған өнімдер. Додецилсульфат натрийі бар полиакриламид геліндегі электрофорез әдісімен балықтың түрін сәйкестендіру
6
V-бөлім
МЕМСТ 1368-2003
Балық. Ұзындығы мен салмағы
7
МЕМСТ 31719-2012
Тағам өнімедері мен жемшөп. Шикізат құрамын анықтаудың экспресс-әдісі (молекулярлық)
8
МЕМСТ 33331-2015
Балдырлар, теңіз шөптері және олардан жасалған өнімдер. Судың, күлдің және бөтен қоспаның үлесін анықтау әдістері
9
ҚР СТ 1801-2008
Тез мұздатылған балықтың жон еті, балықтың тартылған еті, балық жон еті мен тартылған етінің қоспасы. Жалпы талаптар
10
V-бөлім 15-тармақ
МЕМСТ CEN/TS 15568-2015
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен туынды өнімдерді табу үшін талдау жүргізу әдістері. Сынамаларды іріктеу стратегиялары
11
МЕМСТ ИСО 21569-2009
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен туынды өнімдерді табу үшін талдау жүргізу әдістері. Нуклеин қышқылдарын талдау негізінде сапалылығын анықтау әдістері
12
МЕМСТ ИСО 21570-2009
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен туынды өнімдерді табу үшін талдау жүргізу әдістері. Нуклеин қышқылдарын экстрагирлеу
13
МЕМСТ ИСО 21571-2009
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен туынды өнімдерді анықтауға арналған талдау әдістері. Нуклеин қышқылдарын экстрагирлеу
14
МЕМСТ 34150-2017
Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тағам өнімдері. Биологиялық микрочипті қолдана отырып өсімдіктен алынған генетикалық түрлендірілген ағзаларды (ГТА) сәйкестендіру әдісі
15
ҚР СТ 1345-2005
Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тағам өнімдері. Биологиялық микрочипті қолдана отырып өсімдіктен алынған генетикалық түрлендірілген ағзаларды (ГТА) сәйкестендіру әдісі
16
МЕМСТ Р 52173-2003
Шикізат және тағам өнімдері. Өсімдіктен алынған генетикалық түрлендірілген ағзаларды (ГТА) сәйкестендіру әдісі
17

ГОСТ Р 52174-2003
Биологическая безопасность. Сырье и продукты пищевые. Метод идентификации генетически модифицированных источников (ГМИ) растительного происхождения с применением биологического микрочипа
18
ГОСТ Р 53214-2008
Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных источников (ГМИ) и полученных из них продуктов. Общие требования и определения
19
ГОСТ Р 53244-2008
Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и полученных из них продуктов. Методы, основанные на количественном определении нуклеиновых кислот
20
подпункт "б" пункта 16 раздела V
ГОСТ 7631-2008
Рыба, нерыбные объекты и продукция из них. Методы определения органолептических и физических показателей
21
ГОСТ 7636-85
Рыба, морские млекопитающие, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Методы анализа
22
ГОСТ 8756.1-79
Продукты пищевые консервированные. Методы определения органолептических показателей, массы нетто или объема и массовой доли составных частей
23
ГОСТ 20438-75
Водоросли, травы морские и продукты их переработки. Правила приемки. Метод органолептической оценки качества. Методы отбора проб для лабораторных испытаний
24
ГОСТ 26664-85
Консервы и пресервы из рыбы и морепродуктов. Методы определения органолептических показателей, массы нетто и массовой доли составных частей
25
ГОСТ 31412-2010
Водоросли, травы морские и продукция из них. Методы определения органолептических и физических показателей
26
ГОСТ Р 54607.2-2012
Услуги общественного питания. Методы лабораторного контроля продукции общественного питания. Часть 2. Методы физико-химических испытаний
27

МЕМСТ Р 52174-2003
Биологиялық қауіпсіздік. Шикізат және тағам өнімдері. Биологиялық микрочипті қолдана отырып өсімдіктен алынған генетикалық түрлендірілген ағзаларды (ГТА) сәйкестендіру әдісі
18
МЕМСТ Р 53214-2008
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген көздер (ГТК) мен олардан алынған өнімдерді табу үшін талдау жүргізу әдістері. Жалпы талаптар мен анықтамалар
19
МЕМСТ Р 53244-2008
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен олардан алынған өнімдерді табу үшін талдау жүргізу әдістері. Нуклеин қышқылдарын сандық анықтауға негізделген әдістер
20
V-бөлім 16-тармақ "б" тармақшасы
МЕМСТ 7631-2008
Балық, балыққа жатпайтын объектілер мен олардан жасалған өнімдер. Органолептикалық және физикалық көрсеткіштерді анықтау әдістері
21
МЕМСТ 7636-85
Балық, теңіз сүтқоректілері, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Талдау әдістері
22
МЕМСТ 8756.1-79
Консервіленген тағам өнімдері. Құрамдас бөліктердің органолептикалық көрсеткіштерін, нетто салмағын немесе көлемі мен салмақтық үлесін анықтау әдістері
23
МЕМСТ 20438-75
Балдырлар, теңіз шөптері және оларды өңдеу өнімдері. Қабылдау қағидалары. Сапаны бағалаудың органолептикалық әдісі. Зертханалық сынақтар үшін сынамаларды іріктеу әдістері
24
МЕМСТ 26664-85
Балықтан және теңіз өнімдерінен жасалған консервілер мен пресервілер. Құрамдас бөліктердің органолептикалық көрсеткіштерін, нетто салмағын немесе көлемі мен салмақтық үлесін анықтау әдістері
25
МЕМСТ 31412-2010
Балдырлар, теңіз шөптері және олардан жасалған өнімдер. Органолептикалық және физикалық көрсеткіштерді анықтау әдістері
26
МЕМСТ Р 54607.2-2012
Қоғамдық тамақтану қызметтері. Қоғамдық тамақтану өнімдерін зертханалық бақылау әдістері. 2-бөлік. Физикалық-химиялық сынақтар жүргізу әдістері
27

пункты 19 и 20 раздела V
СТ РК 2779-2015
Продукты пищевые. Методы санитарно-паразитологической экспертизы рыбы, моллюсков, ракообразных, земноводных, пресмыкающихся и продуктов их переработки
28
ГОСТ Р 54378-2011
Рыба, нерыбные объекты и продукция из них. Методы определения жизнеспособности личинок гельминтов
29
Инструкция 4.2.10-21-25-2006*
Паразитологический контроль качества рыбы и рыбной продукции
30
пункт 21 раздела V

V-бөлім 19 және 20-тармақтар
ҚР СТ 2779-2015
Тағам өнімдері. Балыққа, ұлуларға, шаянтәрізділерге, қос мекенділерге, бауырымен жорғалаушыларға және оларды өңдеу өнімдеріне санитариялық-паразитологиялық сараптама жүргізу әдістері
28
МЕМСТ Р 54378-2011
Балық, балыққа жатпайтын объектілер мен олардан жасалған өнімдер. Гельминттер дернәсілдерінің тіршілік ету қабілетін анықтау әдістері
29
Нұсқаулық
4.2.10-21-25-2006*
Балық пен балық өнімдерінің сапасына паразитологиялық бақылау
30
V-бөлім 21-тармақ

ГОСТ 26889-86
Продукты пищевые и вкусовые. Общие указания по определению содержания азота методом Кьельдаля
31
ГОСТ Р 50846-96
Рыба, морские млекопитающие, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Методика измерения массовой доли аммиака в рыбе
32
раздел VI
ГОСТ 8756.18-70
Продукты пищевые консервированные. Методы определения внешнего вида, герметичности тары и состояния внутренней поверхности металлической тары
33
ГОСТ 27001-86
Икра и пресервы из рыбы и морепродуктов. Методы определения консервантов
34
ГОСТ 31339-2006
Рыба, нерыбные объекты и продукция из них. Правила приемки и методы отбора проб
35
пункт 38 раздела VI

МЕМСТ 26889-86
Тағамдық және дәмдік өнімдер. Құрамындағы азотты Кьельдаль әдісімен анықтау бойынша жалпы нұсқаулар
31
МЕМСТ Р 50846-96
Балық, теңіз сүтқоректілері, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Балықтағы аммиактың салмақтық үлесін өлшеу әдістемесі
32
VI-бөлім
МЕМСТ 8756.18-70
Консервіленген тағам өнімдері. Ыдыстың сыртқы түрін, герметикалығын және металл ыдыстың ішкі бетінің жай-күйін анықтау әдістері
33
МЕМСТ 27001-86
Балық пен теңіз өнімдерінің уылдырығы және олардан жасалған пресервілер. Консерванттарды анықтау әдістері
34
МЕМСТ 31339-2006
Балық, балыққа жатпайтын объектілер мен олардан жасалған өнімдер. Сынамаларды қабылдау қағидалары және іріктеу әдістері
35
VI-бөлім 38-тармақ

ГОСТ 26664-85
Консервы и пресервы из рыбы и морепродуктов. Методы определения органолептических показателей, массы нетто и массовой доли составных частей
36
ГОСТ 32157-2013
Консервы рыбные. Метод определения массовой доли отстоя в масле
37
пункт 40 раздела VI
ГОСТ ИСО 21569-2009
Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Методы качественного обнаружения на основе анализа нуклеиновых кислот
38
ГОСТ ИСО 21570-2009
Продукты пищевые. Методы анализа для обнаружения генетически модифицированных организмов и производных продуктов. Количественные методы, основанные на нуклеиновой кислоте
39
ГОСТ 30615-99
Сырье и продукты пищевые. Метод определения фосфора
40
ГОСТ Р 55503-2013
Рыба, нерыбные объекты и продукция из них. Определение содержания соединений фосфора
41
приложения № 1 – 7
ГОСТ 7636-85
Рыба, морские млекопитающие, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Методы анализа
42
ГОСТ 8756.0-70
Продукты пищевые консервированные. Отбор проб и подготовка их к испытанию
43
ГОСТ 26185-84
Водоросли морские, травы морские и продукты их переработки. Методы анализа
44
ГОСТ 31339-2006
Рыба, нерыбные объекты и продукция из них. Правила приемки и методы отбора проб
45
ГОСТ 31413-2010
Водоросли, травы морские и продукция из них. Правила приемки и методы отбора проб
46
СТБ 1036-97
Продукты пищевые и продовольственное сырье. Методы отбора проб для определения показателей безопасности
47
СТ РК 1802-2008
Рыба, морепродукты и продукты их переработки. Правила приемки и отбор проб
48
СТ РК 1803-2008
Рыба и морепродукты. Сенсорный метод оценки
49
приложение № 1
ГОСТ ISO 7218-2015
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Общие требования и рекомендации по микробиологическим исследованиям

МЕМСТ 26664-85
Балықтан және теңіз өнімдерінен жасалған консервілер мен пресервілер. Құрамдас бөліктердің органолептикалық көрсеткіштерін, нетто салмағын немесе көлемі мен салмақтық үлесін анықтау әдістері
36
МЕМСТ 32157-2013
Балық консервілері. Майдағы тұнбаның салмақтық үлесін анықтау әдісі
37
VI-бөлім 40-тармақ
МЕМСТ ИСО 21569-2009
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен туынды өнімдерді табу үшін талдау жүргізу әдістері. Нуклеин қышқылдарын талдау негізінде сапалылығын анықтау әдістері
38
МЕМСТ ИСО 21570-2009
Тағам өнімдері. Генетикалық түрлендірілген ағзалар мен туынды өнімдерді табу үшін талдау жүргізу әдістері. Нуклеин қышқылдарына негізделген сандық әдістер
39
МЕМСТ 30615-99
Шикізат және тағам өнімдері. Фосфорды анықтау әдісі
40
МЕМСТ Р 55503-2013
Балық, балыққа жатпайтын объектілер мен олардан жасалған өнімдер. Құрамындағы фосфор қосындыларын анықтау
41
№ 1 – 7 қосымшалар
МЕМСТ 7636-85
Балық, теңіз сүтқоректілері, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Талдау әдістері
42
МЕМСТ 8756.0-70
Консервіленген тағам өнімдері. Сынамаларды іріктеу және оларды сынауға дайындау
43
МЕМСТ 26185-84
Теңіз балдырлары, теңіз шөптері және оларды өңдеу өнімдері. Талдау әдістері
44
МЕМСТ 31339-2006
Балық, балыққа жатпайтын объектілер мен олардан жасалған өнімдер. Сынамаларды қабылдау қағидалары және іріктеу әдістері
45
МЕМСТ 31413-2010
Балдырлар, теңіз шөптері және олардан жасалған өнімдер. Сынамаларды қабылдау қағидалары және іріктеу әдістері
46
БСТ 1036-97
Тағам өнімдері мен азық-түлік шикізаты. Қауіпсіздік көрсеткіштерін анықтау үшін сынамаларды іріктеу әдістері
47
ҚР СТ 1802-2008
Балық, теңіз өнімдері және оларды өңдеу өнімдері. Сынамаларды қабылдау қағидалары және іріктеу
48
ҚР СТ 1803-2008
Балық және теңіз өнімдері. Бағалаудың сенсорлық әдісі
49
№ 1 қосымша
МЕМСТ ISO 7218-2015
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Микробиологиялық зерттеулерге қойылатын жалпы талаптар мен ұсынымдар

применяется в Республике Беларусь с 01.01.2018
50
ГОСТ 10444.1-84
Консервы. Приготовление растворов реактивов, красок, индикаторов и питательных сред, применяемых в микробиологическом анализе
51
ГОСТ 26669-85
Продукты пищевые и вкусовые. Подготовка проб для микробиологических анализов
52
ГОСТ 26670-91
Продукты пищевые. Методы культивирования микроорганизмов
53
ГОСТ 30425-97
Консервы. Метод определения промышленной стерильности
54

Беларусь Республикасында 01.01.2018 ж. бастап қолданылады
50
МЕМСТ 10444.1-84
Консервілер. Микробиологиялық талдауда қолданылатын реактивтердің ерітінділерін, бояуларды, индикаторларды және қоректік орталарды дайындау
51
МЕМСТ 26669-85
Тағамдық және дәмдік өнімдер. Микробиологиялық талдаулар үшін сынамаларды дайындау
52
МЕМСТ 26670-91
Тағам өнімдері. Микроағзаларды өсіру әдістері
53
МЕМСТ 30425-97
Консервілер. Өнеркәсіптік зарарсыздығын анықтау әдісі
54

ГОСТ 31904-2012
Продукты пищевые. Методы отбора проб для микробиологических испытаний
55
МУК 4.2.2578-10*
Санитарно-бактериологические исследования методом разделенного импеданса
56
приложение № 1, таблицы 1 – 5, показатель "количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов (КМАФАиМ)"
ГОСТ 10444.11-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Методы выявления и подсчета количества мезофильных молочнокислых микроорганизмов
57

МЕМСТ 31904-2012
Тағам өнімдері. Микробиологиялық сынаулар үшін сынамаларды іріктеу әдістері
55
ӘНҚ 4.2.2578-10*
Бөлек импеданс әдісімен санитариялық-бактериологиялық зерттеулер
56
№ 1 қосымша, 1 – 5-кестелер, "мезофилды аэробты және факультативті-анаэробты микроағзалардың саны (МАФАжәнеМС)" көрсеткіші
МЕМСТ 10444.11-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Мезофилдық сүт қышқылы микроағзаларын анықтау және олардың санын есептеу
57

ГОСТ 10444.15-94
Продукты пищевые. Методы определения количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов
58
приложение № 1, таблицы 1 – 5, показатель "бактерии группы кишечных палочек (колиформы) (БГКП)"
ГОСТ 31747-2012
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий группы кишечных палочек (колиформных бактерий)
59
приложение № 1, таблицы 1 – 5, показатель "s. aureus"
ГОСТ 10444.2-94
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества Staphylococcus aureus
60
ГОСТ 31746-2012
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества коагулазоположительных стафилококков и Staphylococcus aureus
61
приложение № 1, таблицы 1 и 3, показатель "v. parahaemolyticus"
ГОСТ ISO/TS 21872-1-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Горизонтальный метод обнаружения потенциально энтеропатогенных Vibrio spp. Часть 1. Обнаружение бактерий Vibrio parahaemoliticus и Vibrio cholerae
62
приложение № 1, таблицы 1 и 3, показатель "бактерии рода Enterococcus"
ГОСТ 28566-90
Продукты пищевые. Метод выявления и определения количества энтерококков
63
приложение № 1, таблицы 1 – 3, 5, показатель "сульфитредуци-рующие клостридии"
ГОСТ 29185-2014
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Методы выявления и подсчета сульфитредуцирующих бактерий, растущих в анаэробных условиях
64
приложение № 1, таблицы 1 – 3, 5, показатели "плесень" и "дрожжи"

МЕМСТ 10444.15-94
Тағам өнімдері. Мезофилдық аэробты және факультативті-анаэробты микроағзалардың санын анықтау әдістері
58
№ 1 қосымша, 1 – 5-кестелер, "ішек таяқшалары тобындағы бактериялар (колиформдар) (ІТТБ)" көрсеткіші
МЕМСТ 31747-2012
Тағам өнімдері. Ішек таяқшалары (колиформдық бактериялар) тобындағы бактерияларды табу және олардың санын анықтау әдістері
59
№ 1 қосымша, 1 – 5-кестелер, "s. aureus" көрсеткіші
МЕМСТ 10444.2-94
Тағам өнімдері. Staphylococcus aureus табу және олардың санын анықтау
60
МЕМСТ 31746-2012
Тағам өнімдері. Коагулаз оң стафилококктарды және Staphylococcus aureus табу және олардың санын анықтау әдістері
61
№ 1 қосымша, 1 және 3 кестелер,
"v. parahaemolyticus" көрсеткіші
МЕМСТ ISO/TS 21872-1-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Ықтимал энтеропатогендік Vibrio spp табудың горизонтальді әдісі. 1-бөлік. Vibrio parahaemoliticus және Vibrio cholerae бактерияларын табу
62
№ 1 қосымша, 1 және 3 кестелер, "Enterococcus тегіндегі бактериялар" көрсеткіші
МЕМСТ 28566-90
Тағам өнімдері. Энтерококктарды табу және олардың санын анықтау әдісі
63
№ 1 қосымша, 1 – 3, 5, кестелер, "сульфитредуцияланатын клостридиялар" көрсеткіші
МЕМСТ 29185-2014
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Анаэробты жағдайда өсетін сульфитредуцияланатын бактерияларды табу және есептеу
64
№ 1 қосымша,1 – 3, 5, кестелер, "зең" және "ашытқы" көрсеткіштері

ГОСТ ISO 21527-1-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод подсчета дрожжевых и плесневых грибов. Часть 1. Методика подсчета колоний в продуктах, активность воды в которых больше 0,95
65
ГОСТ 10444.12-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод выявления и подсчета количества дрожжей и плесневых грибов
66
ГОСТ 28805-90
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества осмотолерантных дрожжей и плесневых грибов
67

МЕМСТ ISO 21527-1-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Ашытқы және зең грибоктарын есептеу әдісі. 1-бөлік. Олардағы судың белсенділігі 0,95 көп өнімдерде колонияларды есептеу әдістемесі
65
МЕМСТ 10444.12-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Ашытқы және зең грибоктарын табу және олардың санын есептеу әдісі
66
МЕМСТ 28805-90
Тағам өнімдері. Осмотолерантты ашытқы және зең грибоктарын табу және санын анықтау әдістері
67

приложение № 1, таблицы 1 – 3, показатель "бактерии рода Proteus"
ГОСТ 28560-90
Продукты пищевые. Метод выявления бактерий родов Proteus, Morganella, Providencia
68
приложение № 1, таблица 2, показатель "e. coli"
ГОСТ 30726-2001
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий вида Escherichia coli
69
ГОСТ 32011-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Горизонтальный метод обнаружения Escherichia coli O157
70
ГОСТ 32064-2013
Продукты пищевые. Методы выявления и определения количества бактерий семейства Еntеrоbасtеriаceae
71
приложение № 1, таблица 5, показатель "спорообразующие мезофильные аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы групп B. cereus и B. polymyxa"
ГОСТ 10444.8-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Горизонтальный метод подсчета презумптивных бактерий Bacillus cereus. Метод подсчета колоний при температуре 30 °C
72
ГОСТ ISO 21871-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод обнаружения и подсчета наиболее вероятного числа Bacillus cereus
73
приложение № 1, таблица 5, показатель "спорообразующие мезофильные аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы группы B. subtilis"

№ 1 қосымша, 1 – 3 кестелер, "Proteus тектес бактериялар" көрсеткіші
МЕМСТ 28560-90
Тағам өнімдері. Proteus, Morganella, Providencia тектес бактерияларды анықтау әдісі
68
№ 1 қосымша, 2-кесте, "e. coli" көрсеткіші
МЕМСТ 30726-2001
Тағам өнімдері. Escherichia coli түріндегі бактерияларды табу және олардың санын анықтау әдістері
69
МЕМСТ 32011-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Escherichia coli O157 табудың горизонтальді әдісі
70
МЕМСТ 32064-2013
Тағам өнімдері. Еntеrоbасtеriаceae түріндегі бактерияларды табу және олардың санын анықтау әдістері
71
№ 1 қосымша, 5-кесте, "B. cereus и B. Polymyxa тобындағы спора түзуші мезофилдық аэробты және факультативті-анаэробты микроағзалар" көрсеткіші
МЕМСТ 10444.8-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Bacillus cereus презумптивті бактерияларын есептеудің горизонтальді әдісі. 30 °C температурасында колонияларды есептеу әдісі
72
МЕМСТ ISO 21871-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Bacillus cereus анағұрлым ықтимал санын табу және есептеу әдісі
73
№ 1 қосымша, 5-кесте, "B. Subtilis тобындағы спора түзуші мезофилдық аэробты және факультативті-анаэробты микроағзалар" көрсеткіші

ГОСТ 10444.11-2013
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Методы выявления и подсчета количества мезофильных молочнокислых микроорганизмов
74
ГОСТ 10444.15-94
Продукты пищевые. Методы определения количества мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов
75
приложение № 1, таблица 5, показатель "мезофильные клостридии C. botulinum и (или) C. perfringens"
ГОСТ 10444.7-86
Продукты пищевые. Методы определения бутулинических токсинов и Clostridium botulinum
76
ГОСТ 10444.9-88
Продукты пищевые. Метод определения Clostridium perfringens
77
ГОСТ 31744-2012
Микробиология пищевых продуктов и кормов для животных. Метод подсчета колоний Clostridium perfringens
78
приложение № 2

МЕМСТ 10444.11-2013
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Мезофилдық сүт қышқылы микроағзаларын анықтау және олардың санын есептеу әдістері
74
МЕМСТ 10444.15-94
Тағам өнімдері. Мезофилдық аэробты және факультативті-анаэробты микроағзалардың санын анықтау әдістері
75
№ 1 қосымша, 5-кесте, "C. botulinum
және (немесе) C. perfringens мезофилдық клостридиялар" көрсеткіші
МЕМСТ 10444.7-86
Тағам өнімдері. Бутулиндік токсиндерді және Clostridium botulinum анықтау әдістері
76
МЕМСТ 10444.9-88
Тағам өнімдері. Clostridium perfringens анықтау әдістері
77
МЕМСТ 31744-2012
Жануарларға арналған тағам өнімдері мен жемшөптердің микробиологиясы. Clostridium perfringens колонияларын есептеу әдісі
78
№ 2 қосымша

ГОСТ 31694-2012
Продукты пищевые и продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания антибиотиков тетрациклиновой группы с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
79
ГОСТ 31982-2012
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения содержания бета-адреностимуляторов с помощью газовой хроматографии с
масс-спектрометрическим детектором
80
ГОСТ 32014-2012
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания метаболитов нитрофуранов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
81
ГОСТ 32015-2012
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения содержания анаболических стероидов и производных стильбена с помощью газовой хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
82
ГОСТ 32797-2014
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания хинолонов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
83
ГОСТ 32798-2014
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания аминогликозидов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
84
ГОСТ 32834-2014
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания антгельминтиков с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
85
ГОСТ 32881-2014
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания нестероидных противовоспалительных лекарственных средств с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
86
ГОСТ 33482-2015
Продукты пищевые, сырье продовольственное, комбикорма. Метод определения содержания анаболических стероидов и производных стильбена с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектированием
87
ГОСТ 33615-2015
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Иммуноферментный метод определения остаточного содержания метаболита фуразолидона
88
ГОСТ 33681-2015
Продукты пищевые. Определение антибиотиков методом инверсионной вольтамперометрии (левомицетин, тетрациклин)
89
ГОСТ Р 53594-2009
Продукция животноводства и корма. Иммуноферментный метод определения синтетических анаболических стимуляторов роста
90
ГОСТ Р 54518-2011
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Метод определения содержания кокцидиостатиков с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
91

МЕМСТ 31694-2012
Тағам өнімдері мен азық-түлік шикізаты. Құрамындағы тетрациклин тобындағы қалдық антибиотиктарды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдістері
79
МЕМСТ 31982-2012
Тағам өнімдері, жемшөп, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы бета-адреностимуляторды масс-спектрометрия детекторы бар газ-хроматография көмегімен анықтау әдісі
80
МЕМСТ 32014-2012
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық метаболит нитрофурандарды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
81
МЕМСТ 32015-2012
Тағам өнімдері, жемшөп, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы анаболикалық стероидтар мен стильбен туындыларын масс-спектрометрия детекторы бар газ- хроматография көмегімен анықтау әдісі
82
МЕМСТ 32797-2014
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық хинолондарды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
83
МЕМСТ 32798-2014
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық аминогликозидтерді масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
84
МЕМСТ 32834-2014
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық антгельминтиктерді масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
85
МЕМСТ 32881-2014
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық стероидтік емес қабынуға қарсы дәрілік заттарды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
86
МЕМСТ 33482-2015
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты, құрама жем.
Құрамындағы анаболикалық стероидтар мен стильбен туындыларын масс-спектрометриялық детектрлеу бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
87
МЕМСТ 33615-2015
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық метаболит фуразолидонды анықтаудың иммуноферменттік әдісі
88
МЕМСТ 33681-2015
Тағам өнімдері. Антибиотиктерді инверсиялық вольтамперметрия әдісімен анықтау (левомицетин, тетрациклин)
89
МЕМСТ Р 53594-2009
Мал шаруашылығы өнімдері және жемшөп. Өсудің синтетикалық анаболикалық стимуляторын иммуноферменттік әдіспен анықтау
90
МЕМСТ Р 54518-2011
Тағам өнімдері, жемшөп, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы кокцидиостатиктерді масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
91

ГОСТ Р 54904-2012
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания сульфаниламидов, нитроимидазолов, пенициллинов, амфениколов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
92
ГОСТ Р 56962-2016
Рыба, нерыбные продукты и продукция из них. Метод определения остаточного содержания трифенилметановых красителей с помощью сверхвысокоэффективной жидкостной хроматографии с времяпролетным масс-спектрометрическим детектором высокого разрешения
93
ГОСТ Р 57024-2016
Рыба. Метод определения остаточного содержания производных бензоилмочевины с помощью сверхвысокоэффективной жидкостной хроматографии с времяпролетным масс-спектрометрическим детектором высокого разрешения
94

МЕМСТ Р 54904-2012
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық сульфаниламидтерді, нитроимидазды, пенициллинді, амфениколды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
92
МЕМСТ Р 56962-2016
Балық, балыққа жатпайтын өнімдер және олардан жасалған өнімдер. Құрамындағы қалдық трифенилметан бояғыштарын жоғары ажыратымды ұшпалы-уақытты масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі аса жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
93
МЕМСТ Р 57024-2016
Балық. Құрамындағы қалдық туынды бензоилмочевинді жоғары ажыратымды ұшпалы-уақытты масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі аса жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
94

ГОСТ Р 57025-2016
Рыба, нерыбные объекты и продукция из них. Иммуноферментный метод определения остаточного содержания трифенилметановых красителей
95
МВИ.МН 4652-2013*
Определение содержания остаточных бацитрацина в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием тест-системы производства EuroProxima B.V. Нидерланды. Методика выполнения измерений
96
приложение № 3
СТ РК 2779-2015
Продукты пищевые. Методы санитарно-паразитологической экспертизы рыбы, моллюсков, ракообразных, земноводных, пресмыкающихся и продуктов их переработки
97

МЕМСТ Р 57025-2016
Балық, балыққа жатпайтын объектілер мен олардан жасалған өнімдер. Құрамындағы қалдық трифенилметан бояғыштарын анықтаудың иммуноферменттік әдісі
95
ӨОӘ. МН 4652-2013*
Құрамындағы қалдық бацитрацинді жануарлардан алынатын өнімде EuroProxima B.V.-Нидерланд өндірісінің тест-жүйесін пайдалана отырып ИФА әдісімен анықтау. Өлшеуді орындау әдістемесі
96
№ 3 қосымша
ҚР СТ 2779-2015
Тағам өнімдері. Балыққа, ұлуларға, шаянтәрізділерге, қос мекенділерге, бауырымен жорғалаушыларға және оларды өңдеу өнімдеріне санитариялық-паразитологиялық сараптама жүргізу әдістері
97

ГОСТ Р 54378-2011
Рыба, нерыбные объекты и продукция из них. Методы определения жизнеспособности личинок гельминтов
98
приложение № 4, показатель "гистамин"
ГОСТ 31789-2012
Рыба, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Количественное определение содержания биогенных аминов методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
99
СТ РК 2787-2015
Продукты пищевые. Метод определения содержания гистамина в рыбопродуктах

МЕМСТ Р 54378-2011
Балық, балыққа жатпайтын объектілер мен олардан жасалған өнімдер. Гельминттер дернәсілдерінің тіршілік ету қабілетін анықтау әдістері
98
№ 4 қосымша, "гистамин" көрсеткіші
МЕМСТ 31789-2012
Балық, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Құрамындағы биогендік аминдерді тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен сандық анықтау
99
ҚР СТ 2787-2015
Тағам өнімдері. Балық өнімдерінің құрамындағы гистаминді анықтау әдісі

100
приложение № 4, показатель "нитрозамины (сумма N-нитрозодиметила-мина (НДМА) и N-нитрозодиэтиламина (НДЭА))"
МУК 4.4.1.011-93*
Определение летучих N-нитрозаминов в продовольственном сырье и пищевых продуктах
101
МВИ.МН 3543-2010*
Методика определения нитрозаминов в пищевых продуктах и продовольственном сырье методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
102
приложение № 4, показатель "диоксины"
ГОСТ 31792-2012
Рыба, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Определение содержания диоксинов и диоксинподобных полихлорированных бифенилов хромато-масс-спектральным методом

100
№ 4 қосымша, "нитрозаминдер
(N-нитрозодиметила-мин (НДМА) және
N-нитрозодиэтиламин (НДЭА) жиынтығы)" көрсеткіші
ӘНҚ 4.4.1.011-93*
Азық-түлік шикізатындағы және тағам өнімдеріндегі ұшпалы N-нитрозаминдерді анықтау
101
ӨОӘ. МН 3543-2010*
Тағам өнімдеріндегі және азық-түлік шикізатындағы нитрозаминдерді тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен анықтаудың әдістемесі
102
№ 4 қосымша, "диоксиндер" көрсеткіші
МЕМСТ 31792-2012
Балық, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Құрамындағы диоксиндерді және диоксин тәрізді полихлорланған бифенилдерді хромато-масс-спектральдік әдіспен анықтау

103
АСТ 348-2012
Методы отбора проб и анализа для контроля уровней диоксинов (ПХДД/ПХДФ), и диоксин-подобных ПХБ и диоксин-неподобных ПХБ вопределенных пищевых продуктах
104
приложение № 4, показатель "бенз(а)пирен"
ГОСТ 31745-2012
Продукты пищевые. Определение содержания полициклических ароматических углеводородов методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
105
ГОСТ 33680-2015
Продукты пищевые. Определение бенз(а)пирена в зерне, копченых мясных и рыбных продуктах методом ТСХ и ВЭЖХ
106
СТБ ГОСТ Р 51650-2001
Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена
107

103
АСТ 348-2012
Белгілі бір тағам өнімдерінде диоксиндерді (ПХДД/ПХДФ), және диоксин-тәрізді ПХБ және диоксин-тәрізді емес ПХБ деңгейін бақылау үшін сынамаларды іріктеу және талдау жүргізу әдістері
104
№ 4 қосымша, "бенз(а)пирен" көрсеткіші
МЕМСТ 31745-2012
Тағам өнімдері. Құрамындағы полициклды хош иісті көмірсутегін тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен анықтау
105
МЕМСТ 33680-2015
Тағам өнімдері. ЖҚХ және ТЖСХ әдісімен астықта, ысталған ет және балық өнімдерінде бенз(а)пиренді анықтау
106
БСТ МЕМСТ Р 51650-2001
Тағам өнімдері. Бенз(а)пиреннің салмақтық үлесін анықтау әдістері
107

ГОСТ Р 51650-2000
Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена
108
приложение № 4, показатель "полихлорированные бифенилы"
ГОСТ EN 1528-1-2014
Продукты пищевые с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ). Часть 1. Общие положения
109
ГОСТ EN 1528-2-2014
Продукты пищевые с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ). Часть 2. Экстракция жира, пестицидов и ПХБ и определение содержания жира

МЕМСТ Р 51650-2000
Тағам өнімдері. Бенз(а)пиреннің салмақтық үлесін анықтау әдістері
108
№ 4 қосымша, "полихлорланған
бифенилдер" көрсеткіші
МЕМСТ EN 1528-1-2014
Құрамындағы майдың көрсеткіші жоғары тағам өнімдері. Пестицидтер мен полихлорланған бифенилдерді (ПХБ) анықтау. 1-бөлік. Жалпы ережелер
109
МЕМСТ EN 1528-2-2014
Құрамындағы майдың көрсеткіші жоғары тағам өнімдері. Пестицидтер мен полихлорланған бифенилдерді (ПХБ) анықтау. 2-бөлік. Майды, пестицидтерді және ПХБ экстракциялау және құрамындағы майды анықтау

110
ГОСТ EN 1528-3-2014
Пищевая продукция с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ). Часть 3. Методы очистки
111
ГОСТ EN 1528-4-2014
Продукты пищевые с большим содержанием жира. Определение пестицидов и полихлорированных бифенилов (ПХБ)
112
ГОСТ 31983-2012
Продукты пищевые, корма, продовольственное сырье. Методы определения содержания полихлорированных бифенилов
113
приложение № 4, показатель "паралитический яд моллюсков (сакситоксин)"

110
МЕМСТ EN 1528-3-2014
Құрамындағы майдың көрсеткіші жоғары тамақ өнімдері. Пестицидтер мен полихлорланған бифенилдерді (ПХБ) анықтау. 3-бөлік. Тазалау әдістері
111
МЕМСТ EN 1528-4-2014
Құрамындағы майдың көрсеткіші жоғары тағам өнімдері. Пестицидтер мен полихлорланған бифенилдерді (ПХБ) анықтау
112
МЕМСТ 31983-2012
Тағам өнімдері, жемшөп, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы полихлорланған бифенилдерді анықтау әдістері
113
№ 4 қосымша, "ұлулардың сал қылатын уы
(сакситоксин)" көрсеткіші

ГОСТ EN 14526-2015
Продукты пищевые. Определение сактоксина и DC-сактоксина в мидиях. Метод высокоэффективной жидкостной хроматографии с применением предколоночной дериватизации методом пероксидного или периодатного окисления
114
приложение № 4, показатель "амнестический яд моллюсков (домоевая кислота)"
ГОСТ EN 14176-2015
Продукты пищевые. Определение домоевой кислоты в мидиях методом высокоэффективной жидкостной хроматографии

МЕМСТ EN 14526-2015
Тағам өнімдері. Мидиялардағы сактоксин мен DC-сактоксинді анықтау. Пероксидтік немесе периодаттық тотығу әдісімен колония алды дериватизацияны қолдана отырып тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісі
114
№ 4 қосымша, "ұлулардың амнестикалық уы
(домоелық қышқыл)" көрсеткіші
МЕМСТ EN 14176-2015
Тағам өнімдері. Мидиялардағы домое қышқылын тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен анықтау

115
приложение № 4, показатель "диарейный яд моллюсков (окадаиковая кислота)"
МР 01.016-07*
Экспресс-определение окадаиковой кислоты в моллюсках с помощью тест-системы
116
приложение № 4, показатель "кислотное число"
ГОСТ 27082-2014
Консервы и пресервы из рыбы, водных беспозвоночных, водных млекопитающих и водорослей. Методы определения общей кислотности
117
ГОСТ 28972-91
Консервы и продукты из рыбы и нерыбных объектов промысла. Метод определения активной кислотности (рН)

115
№ 4 қосымша, "ұлулардың диареялық уы
(окадаик қышқылы)" көрсеткіші
МР 01.016-07*
Ұлулардағы окадаик қышқылын тест-жүйе көмегімен экспресс-анықтау
116
№ 4 қосымша, "қышқылдық саны" көрсеткіші
МЕМСТ 27082-2014
Балықтан, су омыртқасыздарынан, су сүтқоректілерден және балдырлардан жасалған консервілер мен пресервілер. Жалпы қышқылдығын анықтау әдістері
117
МЕМСТ 28972-91
Кәсіпшілік балықтан және балыққа жатпайтын объектілерінен жасалған консервілер мен пресервілер. Белсенді қышқылдылықты (рН) анықтау әдісі

118
приложение № 4, показатель "перекисное число"
ГОСТ ISO 27107-2016
Жиры и масла животные и растительные. Определение перекисного числа потенциометрическим методом по конечной точке титрования
119
СТБ ГОСТ Р 51487-2001
Масла растительные и жиры животные. Метод определения перекисного числа
120
ГОСТ Р 50457-92
Жиры и масла животные и растительные. Метод определения перекисного числа
121
ГОСТ Р 51487-99
Масла растительные и жиры животные. Метод определения перекисного числа

118
№ 4 қосымша, "перекистік сан" көрсеткіші
МЕМСТ ISO 27107-2016
Жануарлар майы және өсімдік майы. Титрлеудің соңғы нүктесі бойынша потенциометрия әдісімен перекистік санды анықтау
119
БСТ МЕМСТ Р 51487-2001
Өсімдік майы және жануарлар майы. Перекистік санды анықтау әдісі
120
МЕМСТ Р 50457-92
Өсімдік майы және жануарлар майы. Перекистік санды анықтау әдісі
121
МЕМСТ Р 51487-99
Өсімдік майы және жануарлар майы. Перекистік санды анықтау әдісі

122
приложение № 5, таблицы 1 и 3, показатель "массовая доля сухих веществ"
ГОСТ 26808-86
Консервы из рыбы и морепродуктов. Методы определения сухих веществ
123
приложение № 5, таблицы 1 и 3, показатель "белок"
ГОСТ 7636-85
Рыба, морские млекопитающие, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Методы анализа
124
ГОСТ 31795-2012
Рыба, морепродукты и продукция из них. Метод определения массовой доли белка, жира, воды, фосфора, кальция и золы спектроскопией в ближней инфракрасной области

122
№ 5 қосымша, 1 және 3 кестелер, "құрғақ заттардың салмақтық үлесі" көрсеткіші
МЕМСТ 26808-86
Балықтан және теңіз өнімдерінен жасалған консервілер. Құрғақ заттарды анықтау әдістері
123
№ 5 қосымша, 1 және 3 кестелер, "ақуыз" көрсеткіші
МЕМСТ 7636-85
Балық, теңіз сүтқоректілері, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Талдау әдістері
124
МЕМСТ 31795-2012
Балық, теңіз өнімдері және олардан жасалған өнімдер. Ақуыздың, майдың, судың, фосфордың, кальцийдің және күлдің салмақтық үлесін жақын инфрақызыл салада спектроскопиямен анықтау әдісі

125
приложение № 5, таблицы 1 и 3, показатель "жир"
ГОСТ 7636-85
Рыба, морские млекопитающие, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Методы анализа
126
ГОСТ 26829-86
Консервы и пресервы из рыбы. Методы определения жира
127
приложение № 5, таблицы 1 и 3, показатель "поваренная соль"
ГОСТ 27207-87
Консервы и пресервы из рыбы и морепродуктов. Метод определения поваренной соли
128
приложение № 5, таблицы 1 и 3, показатель "минеральные вещества – железо"
ГОСТ EN 14084-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии после микроволнового разложения

125
№ 5 қосымша, 1 және 3 кестелер, "май" көрсеткіші
МЕМСТ 7636-85
Балық, теңіз сүтқоректілері, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Талдау әдістері
126
МЕМСТ 26829-86
Балықтан жасалған консервілер мен пресервілер. Майды анықтау әдістері
127
№ 5 қосымша, 1 және 3 кестелер, "ас тұзы" көрсеткіші
МЕМСТ 27207-87
Балықтан және теңіз өнімдерінен жасалған консервілер мен пресервілер. Ас тұзды анықтау әдістері
128
№ 5 қосымша, 1 және 3 кестелер, "минералдық заттар – темір" көрсеткіші
МЕМСТ EN 14084-2014
Тағам өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Құрамындағы қорғасынды, кадмийді, мырышты, мысты және темірді микротолқынды ыдыратудан кейін атомды-абсорбциялық спектрометрия көмегімен анықтау

применяется с 01.04.2018
129
ГОСТ 26928-86
Продукты пищевые. Метод определения железа
130
ГОСТ 30178-96
Сырье и продукты пищевые. Атомно-абсорбционный метод определения токсичных элементов
131
ГОСТ 31671-2012
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Подготовка проб методом минерализации при повышенном давлении
132
СТБ EN 14082-2014
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди, железа и хрома с помощью атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) после сухого озоления

01.04.2018 ж. бастап қолданылады
129
МЕМСТ 26928-86
Тағам өнімдері. Темірді анықтау әдісі
130
МЕМСТ 30178-96
Шикізат және тағам өнімдері. Уытты элементтерді анықтаудың атомды-абсорбциялық әдісі
131
МЕМСТ 31671-2012
Тағам өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Жоғары қысым кезінде минералдау әдісімен сынамаларды дайындау
132
БСТ EN 14082-2014
Тағам өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Құрамындағы қорғасынды, кадмийді, мырышты, мысты, темірді және хромды құрғақ күлденуден кейін атомды-абсорбциялық спектрометрия (ААС) көмегімен анықтау

133
СТБ EN 14084-2012
Продукты пищевые. Определение следовых элементов. Определение содержания свинца, кадмия, цинка, меди и железа методом атомно-абсорбционной спектрометрии (ААС) после микроволнового разложения
применяется до 01.01.2019
134
приложение № 5, таблицы 1 и 3, показатель "витамины: тиамин (В1), рибофлавин (В2), ниацин (РР)"
ГОСТ 7047-55
Витамины А, С, D, B1, B2 и РР. Отбор проб, методы определения витаминов и испытания качества витаминных препаратов

133
БСТ EN 14084-2012
Тағам өнімдері. Іздік элементтерді анықтау. Құрамындағы қорғасынды, кадмийді, мырышты, мысты және темірді микротолқынды ыдыратудан кейін атомды-абсорбциялық спектрометрия (ААС) әдісімен анықтау
01.01.2019 ж. дейін қолданылады
134
№ 5 қосымша, 1 және 3 кестелер, "дәрумендер:
тиамин (В1), рибофлавин (В2),
ниацин (РР)" көрсеткіші
МЕМСТ 7047-55
А, С, D, B1, B2 және РР дәрумендері. Сынамаларды іріктеу, дәрумендерді анықтау және дәрумендік препараттардың сапасын сынау әдістері

135
ГОСТ EN 14122-2013
Продукты пищевые. Определение витамина В1 с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии
136
ГОСТ EN 14152-2013
Продукты пищевые. Определение витамина В2 с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии
137
ГОСТ EN 15652-2015
Продукты пищевые. Определение ниацина методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
138
приложение № 5, таблицы 1 и 3, показатель "крахмал"
ГОСТ 10574-91
Продукты мясные. Методы определения крахмала
применяется до 01.01.2018

135
МЕМСТ EN 14122-2013
Тағам өнімдері. В1 дәруменін тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау
136
МЕМСТ EN 14152-2013
Тағам өнімдері. В2 дәруменін тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау
137
МЕМСТ EN 15652-2015
Тағам өнімдері. Ниацинді тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен анықтау
138
№ 5 қосымша, 1 және 3 кестелер, "крахмал" көрсеткіші
МЕМСТ 10574-91
Ет өнімдері. Крахмалды анықтау әдістері
01.01.2018 ж. дейін қолданылады

148
МВИ.МН 3543-2010*
Методика определения нитрозаминов в пищевых продуктах и продовольственном сырье методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
149
приложение № 5, таблицы 2 и 4, показатель "диоксины"
ГОСТ 31792-2012
Рыба, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Определение содержания диоксинов и диоксинподобных полихлорированных бифенилов хромато-масс-спектральным методом
150
АСТ 348-2012
Методы отбора проб и анализа для контроля уровней диоксинов (ПХДД/ПХДФ), и диоксин-подобных ПХБ и диоксин-неподобных ПХБ в определенных пищевых продуктах

148
ӨОӘ. МН 3543-2010*
Тағам өнімдеріндегі және азық-түлік шикізатындағы нитрозаминдерді тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен анықтау әдістемесі
149
№ 5 қосымша, 2 және 4-кесте, "диоксиндер" көрсеткіші
МЕМСТ 31792-2012
Балық, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Құрамындағы диоксиндерді және диоксин тәрізді полихлорланған бифенилдерді хромато-масс-спектральдік әдіспен анықтау
150
АСТ 348-2012
Белгілі бір тағам өнімдеріндегі диоксиндерді (ПХДД/ПХДФ), және диоксин-тәрізді ПХБ және диоксин-тәрізді емес ПХБ деңгейін бақылау үшін сынамаларды іріктеу және талдау жүргізу әдістері

157
приложение № 6, таблицы 2 и 4, показатель "амнестический яд моллюсков (домоевая кислота)"
ГОСТ EN 14176-2015
Продукты пищевые. Определение домоевой кислоты в мидиях методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
158
приложение № 6, таблицы 2 и 4, показатель "диарейный яд моллюсков (окадаиковая кислота)"
МР 01.016-07*
Экспресс-определение окадаиковой кислоты в моллюсках с помощью тест-системы
159
приложение № 6, таблицы 2 и 4, показатель "нитрозамины: сумма N-нитрозодимети-ламина (НДМА) и N-нитро-зодиэтиламина (НДЭА)"
МУК 4.4.1.011-93*
Определение летучих N-нитрозаминов в продовольственном сырье и пищевых продуктах

157
№ 6 қосымша, 2 және 4-кесте, "ұлулардың амнестикалық уы
(домое қышқылы)" көрсеткіші
МЕМСТ EN 14176-2015
Тағам өнімдері. Мидиялардағы домое қышқылын тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен анықтау
158
№ 6 қосымша, 2 және 4-кесте, "ұлулардың диареялық уы
(окадаик қышқылы)" көрсеткіші
МР 01.016-07*
Ұлулардағы окадаик қышқылын тест-жүйе көмегімен экспресс-анықтау
159
№ 6 қосымша, 2 және 4-кесте, "нитрозаминдер:
N-нитрозодимети-ламин (НДМА) және N-нитро-зодиэтиламин (НДЭА) жиынтығы" көрсеткіші
ӘНҚ 4.4.1.011-93*
Азық-түлік шикізатындағы және тағам өнімдеріндегі ұшпалы N-нитрозаминдерді анықтау

приложение № 6, таблица 3, показатель "поваренная соль"
ГОСТ 27207-87
Консервы и пресервы из рыбы и морепродуктов. Метод определения поваренной соли
171
приложение № 6, таблица 3, показатель "крахмал"
ГОСТ 10574-91
Продукты мясные. Методы определения крахмала
применяется до 01.01.2018
172
ГОСТ 10574-2016
Продукты мясные. Методы определения крахмала
применяется с 01.01.2018
173
приложение № 6, таблица 4, показатель "левомицетин (хлорамфеникол)"
ГОСТ 33681-2015
Продукты пищевые. Определение антибиотиков методом инверсионной вольтамперометрии (левомицетин, тетрациклин)

№ 6 қосымша, 3-кесте, "ас тұзы" көрсеткіші
МЕМСТ 27207-87
Балықтан және теңіз өнімдерінен жасалған консервілер мен пресервілер. Ас тұзды анықтау әдістері
171
№ 6 қосымша, 3-кесте, "крахмал" көрсеткіші
МЕМСТ 10574-91
Ет өнімдері. Крахмалды анықтау әдістері
01.01.2018 ж. дейін қолданылады
172
МЕМСТ 10574-2016
Ет өнімдері. Крахмалды анықтау әдістері
01.01.2018 ж. бастап қолданылады
173
№ 6 қосымша, 4-кесте, "левомицетин (хлорамфеникол)" көрсеткіші
МЕМСТ 33681-2015
Тағам өнімдері. Антибиотиктерді инверсиялық вольтамперметрия әдісімен анықтау (левомицетин, тетрациклин)

174
ГОСТ Р 54904-2012
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания сульфаниламидов, нитроимидазолов, пенициллинов, амфениколов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
175
приложение № 6, таблица 4, показатель "тетрациклиновая группа"
ГОСТ 31694-2012
Продукты пищевые и продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания антибиотиков тетрациклиновой группы с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
176

174
МЕМСТ Р 54904-2012
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық сульфаниламидтерді, нитроимидазды, пенициллинді, амфениколды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
175
№ 6 қосымша, 4-кесте, "тетрациклин тобы" көрсеткіші
МЕМСТ 31694-2012
Тағам өнімдері мен азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық тетрациклин тобындағы антибиотиктарды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
176

приложение № 6, таблица 4, показатель "пенициллин"
ГОСТ Р 54904-2012
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания сульфаниламидов, нитроимидазолов, пенициллинов, амфениколов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
177
приложение № 6, таблица 4, показатель "стрептомицин"
ГОСТ 32798-2014
Продукты пищевые, продовольственное сырье. Метод определения остаточного содержания аминогликозидов с помощью высокоэффективной жидкостной хроматографии с масс-спектрометрическим детектором
178
приложение № 6, таблица 4, показатель "бацитрацин"
МВИ.МН 4652-2013*
Определение содержания остаточных бацитрацина в продукции животного происхождения методом ИФА с использованием тест-системы производства EuroProxima B.V. Нидерланды. Методика выполнения измерений
179
приложение № 6, таблица 4, показатель "бенз(а)пирен"
ГОСТ 33680-2015
Продукты пищевые. Определение бенз(а)пирена в зерне, копченых мясных и рыбных продуктах методом ТСХ и ВЭЖХ
180
СТБ ГОСТ Р 51650-2001
Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена
181
ГОСТ Р 51650-2000
Продукты пищевые. Методы определения массовой доли бенз(а)пирена
182
приложение № 6, таблицы 2 и 4
ГОСТ 31789-2012
Рыба, морские беспозвоночные и продукты их переработки. Количественное определение содержания биогенных аминов методом высокоэффективной жидкостной хроматографии
* Применяется до разработки соответствующего межгосударственного стандарта и внесения его в перечень стандартов.

№ 6 қосымша, 4-кесте, "пенициллин" көрсеткіші
МЕМСТ Р 54904-2012
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық сульфаниламидтерді, нитроимидазды, пенициллинді, амфениколды масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
177
№ 6 қосымша, 4-кесте, "стрептомицин" көрсеткіші
МЕМСТ 32798-2014
Тағам өнімдері, азық-түлік шикізаты. Құрамындағы қалдық аминогликозидтерді масс-спектрометрия детекторы бар тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография көмегімен анықтау әдісі
178
№ 6 қосымша, 4-кесте, "бацитрацин" көрсеткіші
ӨОӘ. МН 4652-2013*
Құрамындағы қалдық бацитрацинді жануарлардан алынатын өнімде EuroProxima B.V. Нидерланды өндірісінің тест-жүйесін пайдалана отырып ИФА әдісімен анықтау. Өлшеуді орындау әдістемесі
179
№ 6 қосымша, 4-кесте, "бенз(а)пирен" көрсеткіші
МЕМСТ 33680-2015
Тағам өнімдері. ЖҚХ және ТЖСХ әдісімен астықта, ысталған ет және балық өнімдерінде бенз(а)пиренді анықтау
180
БСТ МЕМСТ Р 51650-2001
Тағам өнімдері. Бенз(а)пиреннің салмақтық үлесін анықтау әдістері
181
МЕМСТ Р 51650-2000
Тағам өнімдері. Бенз(а)пиреннің салмақтық үлесін анықтау әдістері
182
№ 6 қосымша, 2 және 4-кесте
МЕМСТ 31789-2012
Балық, теңіз омыртқасыздары және оларды өңдеу өнімдері. Құрамындағы биогендік аминдерді тиімділігі жоғары сұйықтықты хроматография әдісімен сандық анықтау
* Тиісті мемлекетаралық стандарт әзірленіп, ол стандарттар тізбесіне енгізілгенге дейін қолданылады.