О заявлении о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 года № 178.
В соответствии с пунктом 4 статьи 277 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
форму заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска);
Порядок заполнения заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а также внесения в такое заявление изменений (дополнений);
Порядок совершения таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией и отказом в регистрации заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 декабря 2017 г. № 178
ФОРМА
заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной
перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной
территории Евразийского экономического союза транспортных средств
международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под
таможенную процедуру временного ввоза (допуска)
1. Декларант
А
2. Описание товара
3. Код товара
4. Предшествующий документ
5. Стоимость операций
5а.Таможенная стоимость
6. Описание операций
7. Представленные документы

Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдеме туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 178 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 277-бабының 4-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәдімдеменің нысаны;
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдемені толтыру, сондай-ақ, осы мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібі;
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдемені беруге, тіркеуге және тіркеуден бас тартуға байланысты кеден операцияларын жасау тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы Шарт күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 178 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдеменің НЫСАНЫ
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы
МӘЛІМДЕМЕ
Декларант
А
Тауардың сипаттамасы
3. Тауардың коды
4.Осының алдындағы құжат
5. Операциялар
дың құны
5а. Кедендік құны
6. Операциялардың сипаттамасы
7. Ұсынылған құжаттар

8. Исчисление платежей
9. Подробности подсчета
Вид
Основа начисления
Ставка
Сумма
СП
10. Ф. И. О., должность, дата
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 декабря 2017 г. № 178
ПОРЯДОК
заполнения заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств
международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а также внесения в такое заявление изменений (дополнений)
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет правила заполнения заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) (далее соответственно – заявление, Союз), а также правила внесения в такое заявление изменений (дополнений).
2. Заявление в виде электронного документа заполняется в соответствии со структурой, определяемой Евразийской экономической комиссией.
Заявление в виде документа на бумажном носителе заполняется по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 г. № 178 .
3. В заявлении указываются сведения о совершении операций в отношении одного транспортного средства международной перевозки, являющегося товаром, помещенным под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
4. При заполнении заявления применяются справочники и классификаторы, входящие в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Союза, а также справочники и классификаторы, используемые для таможенных целей, формируемые и подлежащие применению в соответствии с законодательством государств – членов Союза (далее – государства-члены).
5. Для целей настоящего Порядка под графой понимается реквизит (реквизиты) структуры заявления в виде электронного документа или структурная единица формы заявления в виде документа на бумажном носителе, которые могут включать в себя подразделы, колонки, элементы. В соответствии с настоящим Порядком в одной графе указываются сведения, объединенные по одному признаку.
6. Заявление в виде электронного документа может содержать сведения технического характера, необходимые для автоматизированной обработки заявления. Такие сведения указываются лицом, заполняющим заявление, либо формируются информационной системой. Состав указанных сведений определяется в структуре заявления в виде электронного документа.
Сведения технического характера не отображаются при распечатывании бумажной копии заявления в виде электронного документа.

8. Төлемдерді есептеу
9. Есептеудің мән-жайы
Түрі
Есептеудің негізі
Мөлшер
леме
Сома
СП
10. Тегі, лауазымы, күні
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 178 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдемені толтыру, сондай-ақ, осы мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу ТӘРТІБІ
1. Жалпы ережелер
1. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі-Одақ) кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдемені (бұдан әрі-Мәлімдеме) толтырудың қағидаларын, сондай-ақ, осы мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізудің қағидаларын айқындайды.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия айқындайтын құрылымға сәйкес электронды құжат түрінде мәлімдеме толтырылады.
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 178 шешімімен бекітілген нысан бойынша қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдеме толтырылады.
3. Мәлімдемеде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауар болып табылатын халықаралық тасымалдың бір көлік құралына қатысты операциялар жасау туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. Мәлімдемені толтыру кезінде Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпараты бірыңғай жүйесінің ресурстарының құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштар, сондай-ақ, Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі-мүше мемлекет) заңнамасына сәйкес қалыптасатын және қолдануға жататын, кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштар қолданылады.
5. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін электронды құжат түріндегі мәлімдеме құрылымының реквизиті (реквизиттері) немесе қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдеме нысанының құрылымдық бірлігі баған деп түсініледі, оларға кіші бірлігі баған деп түсініледі, оларға кіші бөлімшелер, бағаналар, элементтер кіруі мүмкін. Осы Тәртіпке сәйкес бір бағанда бір белгісі бойынша біріктірілген мәліметтер көрсетіледі.
6. Электронды құжат түріндегі мәлімдемеде мәлімдемені автоматизациялық өңдеу үшін қажетті техникалық сипаттағы мәліметтер болуы мүмкін. Бұл мәліметтерді мәлімдемені толтырушы адам көрсетеді не ақпарат жүйесінде қалыптастырылады. Аталған мәліметтердің құрамы электронды құжат түріндегі мәлімдеменің құрылымында айқындалады.
Электронды құжат түріндегі мәлімдеменің қағаздағы көшірмесін басып шығару кезінде техникалық сипаттағы мәліметтер көрсетілмейді.

7. Заявление в виде документа на бумажном носителе составляется на листах бумаги формата А4 в 2 экземплярах. Один экземпляр предназначен для таможенного органа, другой – для лица, подающего заявление.
При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе представляется его электронная копия.
8. В случае если в графах заявления в виде документа на бумажном носителе недостаточно места для указания сведений, такие сведения указываются на оборотной стороне заявления или на дополнительно прикладываемых к заявлению листах бумаги формата A4, которые являются неотъемлемой частью заявления в виде документа на бумажном носителе (далее – дополнение). При этом в соответствующей графе заявления производится запись "См. оборот" или "См. дополнение". Все листы дополнения должны быть пронумерованы.
В правом верхнем углу каждого листа дополнения производится запись "Дополнение к заявлению № ______________на ___ л.".
При использовании оборотной стороны заявления или дополнения указываются номер графы заявления и те сведения, для которых недостаточно места в графе заявления.
Каждый лист дополнения в правом нижнем углу заверяется подписью лица, заполнившего заявление, и оттиском печати этого лица, если в соответствии с законодательством государства-члена такое лицо имеет печать.
II. Порядок заполнения граф заявления
9. Заявление заполняется подающим его лицом, за исключением графы "А", которая заполняется должностным лицом таможенного органа либо формируется информационной системой таможенного органа.
10. Графа "A" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается регистрационный номер заявления, сформированный по следующей схеме:
ХХХХХХХХ/ХХХХХХ/ХХХХХХХ/ХХ
,
1 2 3 4
,
где:
элемент 1 – код таможенного органа, регистрирующего заявление, в соответствии с классификаторами таможенных органов, применяемыми в государствах-членах;
элемент 2 – дата регистрации заявления в формате ДДММГГ (день, месяц, 2 последние цифры календарного года);
элемент 3 – порядковый номер заявления, присваиваемый по журналу регистрации заявлений таможенным органом, зарегистрировавшим заявление (нумерация начинается каждый календарный год с 0000001);
элемент 4 – номер "01".
При подаче заявления в виде электронного документа сведения о регистрационном номере заявления формируются в виде электронного документа.
В графе заявления в виде документа на бумажном носителе все элементы регистрационного номера заявления указываются через знак разделителя "/", пробелы между элементами не допускаются.
11. Графа 1 "Декларант" заполняется в следующем порядке.

7. Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдеме А4 пішініндегі қағаз парағында, 2 данамен жасалады. Бір данасы кеден органына, басқасы – мәлімдемені берген адамға арналады.
Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемені беру кезінде оның электронды көшірмесі ұсынылады.
8. Егер қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдеменің бағандарында мәліметтерді көрсету үшін орын жетіспеген жағдайда, мұндай мәліметтер мәлімдеменің қарсы бетінде немесе мәлімдемеге қосымша берілетін А4 пішіміндегі қағаз парақтарда көрсетіледі, олар қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдеменің ажырамас бөлігі болып табылады (одан әрі - қосымша). Бұл ретте, мәлімдеменің тиісті бағанында "қарсы жағын қараңыз" немесе "қосымшаны қараңыз" деген жазу түсіріледі. Қосымшаның барлық парақтары нөмірленуге тиіс.
Қосымшаның әрбір парағының оң жақтағы Жоғарғы бұрышында "№______________ _____парақ мәлімдемеге қосымша" деген жазу түсіріледі.
Мәлімдеменің немесе қосымшаның қарсы бетін пайдалану кезінде мәлімдеменің бағанының нөмірі және мәлімдеменің бағанында орын жетіспген мәліметтер көрсетіледі.
Қосымшаның әрбір парағы оң жақтағы төменгі бұрышынан мәлімдемені толтырған адамның қолы қойылып және егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы адамда мөр болса, сол адамның мөрінің таңбасымен куәландырылады.
ІІ. Мәлімдеменің бағандарын толтыру тәртібі
9. Кеден органының лауазымды адамы толтыратын не кеден органының ақпарат жүйесінде қалыптасатын "А" бағанын қоспағанда, мәлімдемені оны беретін адам толтырады.
10. "А" бағаны келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда келесі схема бойынша құралған мәлімдеменің тіркеу нөмірі көрсетіледі:
ХХХХХХХХ\ХХХХХХ\ХХХХХХ\ХХ,
1            2            3       4
мұнда:
1-элемент – мүше мемлекеттерде қолданылатын кеден органдарының сыныптауыштарына сәйкес, мәлімдемені тіркейтін кеден органының коды;
2-элемент – ДДММГГ (күні, айы, күнтізбелік жылдың 2 соңғы цифры) пішімінде мәлімдеменің толтырылған күні;
3-элемент - мәлімдемені тіркеген кеден органының мәлімдемелерді тіркеу журналы бойынша берілетін, мәлімдеменің реттік нөмірі (әрбір күнтізбелік жылдан 000000-ден нөмірлеу басталады);
4-элемент – "01" нөмірі.
Электронды құжат түріндегі мәлімдемені беру кезінде мәлімдемені тіркеу нөмірі туралы мәліметтер электронды құжат түрінде қалыптасады.
Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдеменің бағанында мәлімдемені тіркеу нөмірінің барлық элементтері "/" айырғыш белгісі арқылы көрсетіледі, элементтер арасында бос аралыққа жол берілмейді.
11. 1-баған "Декларант" келесі тәртіппен толтырылады.

В графе в соответствии с пунктами 22 – 25 настоящего Порядка указываются сведения о лице, которое выступало декларантом товара, помещенного под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и используемого в качестве транспортного средства международной перевозки, в отношении которого совершены операции, указанные в графе 6 заявления.
12. Графа 2 "Описание товара" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о товаре, помещенном под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) и используемом в качестве транспортного средства международной перевозки, в отношении которого совершены операции, необходимые для исчисления таможенных пошлин, налогов и (или) отнесения товара к одному 10-значному коду в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС).
В заявлении в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры заявления. При подаче заявления в виде документа на бумажном носителе сведения указываются под номерами:
под номером 1:
наименование товара (торговое, коммерческое или иное традиционное наименование товара);
описание товара, которое включает в себя качественный и количественный состав товара, наименование производителя, сведения о товарных знаках, марку, модель, иные технические и коммерческие характеристики, дату выпуска (изготовления) (через запятую, каждая позиция с новой строки);
под номером 2:
характеристики или параметры товара в единицах измерения, отличных от основной или дополнительной единицы измерения, используемые при исчислении таможенных и иных платежей;
условное обозначение единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения или условное обозначение
характеристики или параметра товара в соответствии с классификатором дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов;
код единицы измерения в соответствии с классификатором единиц измерения или код характеристики или параметра в соответствии с классификатором дополнительных характеристик и параметров, используемых при исчислении таможенных пошлин, налогов.
В заявлении в виде документа на бумажном носителе такие сведения указываются через знак разделителя "/".
13. Графа 3 "Код товара" заполняется в следующем порядке.
В графе без пробелов указывается 10-значный код товара в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, указанный в первом подразделе графы 33 декларации на товары, в соответствии с которой товар, используемый в качестве транспортного средства международной перевозки, помещен под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).

Бағанда, осы Тәртіптің 22-25-тармақтарына сәйкес, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған және мәлімдеменің 6-бағанында аталған операциялар жасалған халықаралық тасымалдың көлік құралы ретінде пайдаланылған тауардың декларанты болған адам туралы мәліметтер көрсетіледі.
12. 2-баған "Тауардың сипаттамасы" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған және оған қатысты кеден баждарын, салықтарды есептеу және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына (ЕАЭЫ СЭҚ ТН) сәйкес тауарды бір 10-таңбалы кодқа жатқызу үшін қажетті операциялар жасалған халықаралық тасымалдың көлік құралы ретінде пайдаланылатын тауар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Электронды құжат түріндегі мәлімдемеде мәліметтер мәлімдеме құрылымының тиісті реквизиттерінде көрсетіледі. Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемені беру кезінде мәліметтер нөмірлермен көрсетіледі:
1-нөмірмен:
Тауардың атауы (тауардың саудалық, коммерциялық немесе өзге де дәстүрлі атауы);
Тауардың сипаттамасы, оған тауардың сапалық және сандық құрамы, өндірушінің атауы, тауар белгілері туралы мәліметтер, маркісі, моделі, өзге де техникалық және коммерциялық сипаттамалары, шығарылған (дайындалған) күні кіреді (үтір арқылы, әрбір позиция жаңа жолдан);
2-нөмірмен:
кедендік және өзге де төлемдерді есептеу кезінде пайдаланылатын негізгі немесе қосымша өлшем бірлігінен өзгеше, өлшем бірліктері бойынша тауардың сипаттамалары немесе өлшемдері;
өлшем бірліктерінің сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің шартты белгіленуі немесе кедендік және өзге де төлемдерді есептеу кезінде пайдаланылатын қосымша сипаттамалар мен өлшемдердің сыныптауышына сәйкес тауардың сипаттамалары мен өлшемдерінің шартты белгіленуі;
өлшем бірліктерінің сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігінің коды немесе кедендік және өзге де төлемдерді есептеу кезінде пайдаланылатын қосымша сипаттамалар мен өлшемдердің сыныптауышына сәйкес сипаттаманың немесе өлшемнің коды.
Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде мұндай мәліметтер "/" айырғыш белгісі арқылы көрсетіледі.
13. 3-баған "Тауардың коды" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда, бос аралықсыз, халықаралық тасымалдың көлік құралы ретінде пайдаланылатын тауар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған, тауарлар декларациясының 33-бағанының бірінші кіші бөлімінде аталған ЕАЭЫ СЭҚ ТН-ға сәйкес тауардың 10-таңбалы коды көрсетіледі.

14. Графа 4 "Предшествующий документ" заполняется в следующем порядке.
В заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/" указываются регистрационный номер декларации на товары и порядковый номер такого товара в графе 32 декларации на товары, в соответствии с которой товар, используемый в качестве транспортного средства международной перевозки, помещен под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
15. Графа 5 "Стоимость операций" заполняется в следующем порядке.
В графе указывается определенная в соответствии со статьей 186 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) стоимость операций, указанных в графе 6 заявления, в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается заявление.
Если при определении стоимости операций требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, таможенному органу которого подается заявление, такой пересчет производится по курсу валют, устанавливаемому (определяемому) в соответствии с законодательством этого государства-члена, действующему на день регистрации декларации на товары, в соответствии с которой товар, используемый в качестве транспортного средства международной перевозки, помещен под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
Полученное значение стоимости операций округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения – до целой величины.
16. Графа 5а "Таможенная стоимость" заполняется в следующем порядке.
Графа заполняется в случае, если к товару, используемому в качестве транспортного средства международной перевозки, в отношении которого за пределами таможенной территории Союза совершены операции, применяются специфические ставки ввозных таможенных пошлин.
В графе в валюте государства-члена, таможенному органу которого подается заявление, указывается определенная в соответствии с главой 5 Кодекса таможенная стоимость транспортного средства международной перевозки, как если бы такое транспортное средство международной перевозки помещалось под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления в соответствии с пунктом 1 статьи 184 Кодекса.
Если при определении таможенной стоимости требуется произвести пересчет иностранной валюты в валюту государства-члена, таможенному органу которого подается заявление, такой пересчет производится по курсу валют, устанавливаемому (определяемому) в соответствии с законодательством этого государства-члена, действующему на день регистрации декларации на товары, в соответствии с которой товар, используемый в качестве транспортного средства международной перевозки, помещен под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
Полученное значение таможенной стоимости округляется по математическим правилам с точностью до 2 знаков после запятой, а в Республике Армения – до целой величины.

14. 4-баған. "Осының алдындағы құжат" келесі тәртіппен толтырылады.
Электронды құжат түріндегі мәлімдемеде, мәлімдеменің құрылымының тиісті реквизиттерінде, ал қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде - "/" айырғыш белгісі арқылы халықаралық тасымалдың көлік құралы ретінде пайдаланылатын тауар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған, тауарлар декларациясын тіркеу нөмірі және тауарлар декларациясының 32-бағанында осы тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.
15. 5-баған. "Операциялардың құны" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда Еуразиялық экономикалық одақтың кеден кодексінің (бұдан әрі-Кодекс) 186-бабына сәйкес айқындалған, кеден органына мәлімдеме берілген мүше мемлекеттің валютасымен, мәлімдеменің 6-бағанында көрсетілген операциялардың құны көретіледі.
Егер операциялардың құнын айқындау кезінде кеден органына мәлімдеме берілген мүше мемлекеттің валютасымен шетел валютасын қайта есептеу қажет етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу халықаралық тасымалдың көлік құралы ретінде пайдаланылатын тауар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған, тауарлар декларациясын тіркеу күніндегі қолданыстағы, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген (айқындалған) валюта бағамы бойынша есептеледі.
Операциялар құнының алынған мәні үтірден кейінгі 2 таңбаға дейін дәлікпен, математикалық қағидалар бойынша, ал Армения Республикасында – тұтас шамаға дейін бүтінделеді.
16. 5а-баған. "Кедендік құн" келесі тәртіппен толтырылады.
Егер Одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде халықаралық тасымалдың көлік құралы ретінде пайдаланылатын тауарға қатысты операциялар жасалып, әкелу кеден баждарының өзіндік мөлшерлемелері қолданылған жағдайда, баған толтырылады.
Бағанда, Кодекстің 184-бабының 1-тармағына сәйкес ішкі тұтыну үшін, осы халықаралық тасымалдың көлік құралы шығару кедендік рәсіміне орналастырылғандай, кеден органына мәлімдеме берілген мүше мемлекеттің валютасымен, Кодекстің 5-тарауына сәйкес айқындалған халықаралық тасымалдың көлік құралының құны көрсетіледі.
Егер кедендік құнды айқындау кезінде кеден органына мәлімдеме берілген мүше мемлекеттің валютасымен шетел валютасын қайта есептеу қажет етілген жағдайда, мұндай қайта есептеу халықаралық тасымалдың көлік құралы ретінде пайдаланылатын тауар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған, тауарлар декларациясын тіркеу күніндегі қолданыстағы, мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген (айқындалған) валюта бағамы бойынша есептеледі.
Кедендік құнның алынған мәні үтірден кейінгі 2 таңбаға дейін дәлікпен, математикалық қағидалар бойынша, ал Армения Республикасында– тұтас шамаға дейін бүтінделеді.

17. Графа 6 "Описание операций" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения об операциях, совершенных в отношении находящегося за пределами таможенной территории Союза транспортного средства международной перевозки, являющегося товаром, помещенным под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а также дата (период) их совершения.
18. Графа 7 "Представленные документы" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о документах, подтверждающих стоимость операций, указанных в графе 6 заявления.
В заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/" указываются:
код документа в соответствии с классификатором видов документов и сведений, используемых при таможенном декларировании;
номер и дата документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
В заявлении в виде документа на бумажном носителе сведения о каждом документе указываются отдельными строками.
19. Графа 8 "Исчисление платежей" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения об исчислении в соответствии со статьей 186 Кодекса ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии с правилами заполнения графы 47 декларации на товары, установленными Порядком заполнения декларации на товары, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257.
Сноска. Пункт 19 с изменениями решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21.05.2019 № 83 (вступает в силу с 01.02.2020).
20. Графа 9 "Подробности подсчета" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются сведения о фактически уплаченных (взысканных) суммах ввозных таможенных пошлин, налогов за товар, в отношении которого в заявлении исчислены ввозные таможенные пошлины, налоги.
Суммы таможенных пошлин, налогов округляются по математическим правилам с точностью:
в Республике Армения и Республике Казахстан – до целой величины;
в Республике Беларусь, Кыргызской Республике и Российской Федерации – до 2 знаков после запятой.
Сведения об уплате (взыскании) таможенных пошлин, налогов указываются раздельно по каждому виду платежа в разрезе документов, подтверждающих (отражающих) их уплату (взыскание). При заполнении заявления в виде электронного документа сведения указываются в соответствующих реквизитах структуры заявления. При заполнении заявления в виде документа на бумажном носителе такие сведения указываются отдельными строками, все элементы разделяются между собой знаком тире "–", пробелы между элементами не допускаются.
Сведения об уплате (взыскании) таможенных пошлин, налогов формируются по следующей схеме:
элемент 1 – код вида платежа в соответствии с классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
элемент 2 – уплаченная (взысканная) сумма платежа;
элемент 3 – цифровой код валюты уплаты (взыскания) платежа в соответствии с классификатором валют;
элемент 4 – номер документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа;
элемент 5 – в Республике Армения, Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации – дата документа, подтверждающего уплату (взыскание) платежа, в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год), в Республике Беларусь – дата уплаты (взыскания) (дата исполнения обязанности по уплате платежа) в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) по документу, подтверждающему уплату (взыскание) платежа;
элемент 6 – способ уплаты платежа в соответствии с классификатором способов уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
элемент 7 – в Республике Беларусь и Республике Казахстан сведения о лице, уплатившем суммы таможенных пошлин, налогов или за счет денежных средств (денег), иного имущества либо предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов которого взысканы суммы таможенных пошлин, налогов. При этом такими сведениями являются:
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП) (за исключением физического лица, не являющегося индивидуальным предпринимателем) либо идентификационный номер физического лица (при наличии);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) – для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) – для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства.
Если в качестве лица, уплатившего суммы таможенных пошлин, налогов или за счет денежных средств (денег), иного имущества либо предоставленного обеспечения исполнения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов которого взысканы суммы таможенных пошлин, налогов, выступает иностранное лицо, а также лицо, зарегистрированное в соответствии с законодательством иного государства-члена, чем государство-член, таможенному органу которого подается заявление, элемент 7 не заполняется.
В Республике Армения, Кыргызской Республике и Российской Федерации элемент 7 не заполняется.

17. 6-баған. "Операциялардың сипаттамасы" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда, уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауар болып табылатын, Одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралына қатысты жасалған операциялар туралы мәліметтер, сондай-ақ, олардың жасалған күні (кезеңі) көрсетіледі.
18. 7-баған. "Ұсынылған құжаттар" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда мәлімдеменің 6-бағанында аталған операциялардың құнын растайтын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мәлімдеменің құрылымының тиісті реквизиттерінде электронды құжат түріндегі мәлімдемеде, ал қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде -"/" айырғыш белгісі арқылы көрсетілетіндер:
кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын құжаттар мен мәліметтердің түрлерінің сыныптауышына сәйкес құжаттардың коды;
кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жыл) пішіміндегі құжаттың нөмірі және күні.
Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде әрбір құжат туралы мәліметтер жеке жолдармен көрсетіледі.
19. 8-баған. "Төлемдерді есептеу" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда, Кодекстің 186-бабына сәйкес, Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген, Тауарлардың декларациясын толтыру тәртібі туралы нұсқаулықта белгіленген, тауарлар декларациясының 47-бағанын толтыру қағидаларына сәйкес, кеден баждарын, салықтарды төлеу туралы мәліметтер көрсетіледі.
20. 9-баған. "Есептеудің мән-жайы" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда, мәлімдемеде әкелу кедендік баждары, салықтар есептелген тауарға қатысты іс жүзінде әкелу кедендік баждары, салықтар төленген (өндіріп алынған) сомалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Кедендік баждардың, салықтардың сомалары математикалық қағидалар бойынша дәлдікпен бүтінділеді:
Армения Республикасында және Қазақстан Республикасында – тұтас шамаға дейін;
Беларусь Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында – үтірден кейін 2 таңбаға дейін.
Кедендік баждардың, салықтардың төленгені (өндіріп алынғаны) туралы мәліметтер олардың төленгенін (өндіріп алынғанын) растайтын құжаттар бөлігінде, әрбір төлем түрі бойынша, жеке көрсетіледі. Электронды құжат түріндегі мәлімдемені толтыру кезінде, мәліметтер мәлімдеменің құрылымының тиісті реквизиттерінде көрсетіледі. Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемені толтыру кезінде, мұндай мәліметтер жеке жолдармен көрсетіледі, барлық элементтер бір-бірінен "-" белгісімен ажыратылады, элементтер арасында бос аралыққа жол берілмейді.
Кедендік баждардың, салықтардың төленгені (өндіріп алынғаны) туралы мәліметтер келесі схема бойынша құралады:
1-элемент – кеден органдарына өндіріп алу жүктелген салықтардың, алымдардың және өзге де төлемдердің түрлерінің сыныптауышына сәйкес төлем түрінің коды;
2-элемент – төленген (өндіріп алынған) төлем сомасы;
3-элемент – валюталардың сыныптауышына сәйкес төленген (өндіріп алынған) төлемнің цифрлы коды;
4-элемент – төленген (өндіріп алынған) төлемді растайтын құжаттың нөмірі;
5-элемент – Армения Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында – кк. аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жыл) пішімінде төленген (өндіріп алынған) төлемді растайтын құжаттардың күні, Беларусь Республикасында - төленген (өндіріп алынған) төлемді растайтын құжат бойынша кк. аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жыл) пішімінде төленген (өндірілген) күн (төлем жасау жөніндегі міндеттемелердің орындалған күні);
6-элемент – кеден органдарына өндіріп алу жүктелген кедендік және өзге де төлемдерді төлеу тәсілдерінің сыныптауышына сәйкес төлемді төлеу тәсілі;
7-элемент – Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында – кедендік баждардың, салықтардың сомаларын немесе өзге мүліктің ақшалай қаражаттары (ақшалары) не кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ұсынылуы есебінен төлеген, одан кедендік баждардың, салықтардың сомалары өндіріп алынған, тұлға туралы мәліметтер;
Беларусь Республикасында – төлеушінің есепке алу нөмірі (ТЕН) (дара кәсіпкер болып табылмайтын жеке тұлғаны қоспағанда) не жеке тұлғаның сәйкестендіру нөмірі (болған кезде);
Қазақстан Республикасында – ұйым (филиал және өкілдік) және бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі не жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) – жеке тұлға үшін, соның ішінде, бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін.
Егер, кеден органына мәлімдеме берілген мүше мемлекетпен салыстырғанда, кедендік баждардың, салықтардың сомаларын немесе өзге мүліктің ақшалай қаражаттары (ақшалары) не кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ету ұсынылуы есебінен төлеген, одан кедендік баждардың, салықтардың сомалары өндіріп алынған тұлға ретінде, шетелдік тұлға, сондай-ақ, өзге де мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес тіркелген тұлға танылса, 7-элемент толтырылмайды.
Армения Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында 7-элемент толтырылмайды.

21. Графа 10 "Ф. И. О., должность, дата" заполняется в следующем порядке.
В графе указываются фамилия, инициалы и должность лица, заполнившего заявление, а также дата заполнения заявления в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
В заявлении в виде документа на бумажном носителе сведения, указанные в заявлении, удостоверяются путем проставления в графе подписи лица, заполнившего заявление, и оттиска печати этого лица, если в соответствии с законодательством государства-члена такое лицо имеет печать.
22. В заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – в графе 1 отдельными строками указываются:
1) сведения об иностранной организации:
полное или краткое (сокращенное) наименование;
место нахождения (в соответствии с пунктом 23 настоящего Порядка);
идентификационный таможенный номер (ИТН) в соответствии с классификатором формирования идентификационного таможенного номера, применяемым в Республике Казахстан (для Республики Казахстан);
2) сведения об иностранном физическом лице:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 23 настоящего Порядка);
документ, удостоверяющий личность (в соответствии с пунктом 24 настоящего Порядка);
идентификационный таможенный номер (ИТН) в соответствии с классификатором формирования идентификационного таможенного номера, применяемым в Республике Казахстан (для Республики Казахстан);
номерной знак общественных услуг (НЗОУ) или номер справки об отсутствии такого знака (для Республики Армения), идентификационный номер (при его наличии) (для других государств-членов);
3) сведения о юридическом лице или организации, не являющейся юридическим лицом, созданных в соответствии с законодательством государств-членов:
полное или краткое (сокращенное) наименование;
место нахождения (в соответствии с пунктом 23 настоящего Порядка);
налоговый номер (в соответствии с пунктом 25 настоящего Порядка);
идентификационный таможенный номер (ИТН) в соответствии с классификатором формирования идентификационного таможенного номера, применяемым в Республике Казахстан (для Республики Казахстан);
код общереспубликанского классификатора предприятий и организаций (ОКПО) (для Кыргызской Республики);
основной государственный регистрационный номер (ОГРН) (для Российской Федерации);
4) сведения о физическом лице, зарегистрированном в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством государства-члена:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 23 настоящего Порядка);
налоговый номер (в соответствии с пунктом 25 настоящего Порядка);
идентификационный таможенный номер (ИТН) в соответствии с классификатором формирования идентификационного таможенного номера, применяемым в Республике Казахстан (для Республики Казахстан);
код общереспубликанского классификатора предприятий и организаций (ОКПО) (для Кыргызской Республики);
основной государственный регистрационный номер (ОГРН) (для Российской Федерации);

21. 10-баған "Тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы, күні" келесі тәртіппен толтырылады.
Бағанда мәлімдемені толтырған адамның аты-жөні және лауазымы, сондай-ақ, кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жыл) пішімінде мәлімдеменің толтырылған күні көрсетіледі.
Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде, мәлімдемеде көрсетілген мәліметтер бағанда мәлімдемені толтырған адамның қол қоюы және егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы адамда мөр болса, сол адамның мөрінің таңбасын қою арқылы куәландырылады.
22. Электронды құжат түріндегі мәлімдемеде, мәлімдеменің құрылымының тиісті реквизиттерінде, ал қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде 1-бағанда, жеке жолдармен көрсетілетіндер:
1) шетелдік ұйым туралы мәліметтер:
толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы;
орналасқан жері (осы Тәртіптің 23-тармағына сәйкес);
Қазақстан Республикасында қолданылатын, сәйкестендіру кеден нөмірін қалыптастыру сыныптауышына сәйкес сәйкестендіру кеден нөмірі (СКН) (Қазақстан Республикасы үшін);
2) шетелдік жеке тұлға туралы мәліметтер;
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 23-тармағына сәйкес);
жеке басын куәландыратын құжат (осы Тәртіптің 24-тармағына сәйкес);
Қазақстан Республикасында қолданылатын, сәйкестендіру кеден нөмірін қалыптастыру сыныптауышына сәйкес сәйкестендіру кеден нөмірі (СКН) (Қазақстан Республикасы үшін);
қоғамдық қызметтер түрінің (ҚҚТ) нөмірлі белгісі немесе мұндай белгінің болмағаны туралы анықтамалықтың нөмірі (Армения Республикасы үшн), сәйкестендіру нөмірі (болған кезде) (басқа мүше мемлекеттер үшін);
3) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлға немесе заңды тұлға болып табылмайтын ұйым туралы мәліметтер;
толық немесе қысқаша (қысқартылған) атауы;
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 23-тармағына сәйкес);
Қазақстан Республикасында қолданылатын, сәйкестендіру кеден нөмірін қалыптастыру сыныптауышына сәйкес сәйкестендіру кеден нөмірі (СКН) (Қазақстан Республикасы үшін);
кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы республикалық сыныптауышының (КҰЖС) коды (Қырғыз Республикасы үшін);
негізгі мемлекеттік тіркеу нөмірі (НМТН) (Ресей Федерациясы үшін);
4) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлға туралы мәліметтер;
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 23-тармағына сәйкес);
салық нөмірі (осы Тәртіптің 25-тармағына сәйкес);
Қазақстан Республикасында қолданылатын, сәйкестендіру кеден нөмірін қалыптастыру сыныптауышына сәйкес сәйкестендіру кеден нөмірі (СКН) (Қазақстан Республикасы үшін);
кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы республикалық сыныптауышының (КҰЖС) коды (Қырғыз Республикасы үшін);
негізгі мемлекеттік тіркеу нөмірі (НМТН) (Ресей Федерациясы үшін);

5) сведения о физическом лице, имеющем постоянное место жительства в государстве-члене и не зарегистрированном в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством этого государства-члена:
фамилия, имя, отчество (при наличии);
место жительства (в соответствии с пунктом 23 настоящего Порядка);
документ, удостоверяющий личность (в соответствии с пунктом 24 настоящего Порядка);
налоговый номер (кроме Республики Беларусь) (в соответствии с пунктом 25 настоящего Порядка);
идентификационный таможенный номер (ИТН) в соответствии с применяемым в Республике Казахстан классификатором формирования идентификационного таможенного номера (для Республики Казахстан);
номерной знак общественных услуг (НЗОУ) или номер справки об отсутствии такого знака (для Республики Армения), идентификационный номер (при его наличии) (для других государств-членов).
23. Сведения о месте жительства или месте нахождения указываются в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – в графе отдельной строкой через запятую и включают в себя:
1) краткое название страны в соответствии с классификатором стран мира;
2) административно-территориальную единицу (регион, область, район и т. п.) (для Кыргызской Республики при указании сведений о физическом лице, имеющем постоянное место жительства в Кыргызской Республике, не являющемся индивидуальным предпринимателем, – код административно-территориальной единицы в соответствии с государственным классификатором системы обозначений объектов административно-территориальных и территориальных единиц (ЕК СОАТЕ));
3) населенный пункт;
4) улицу (бульвар, проспект и т. д.);
5) номер дома;
6) номер корпуса (строения);
7) номер квартиры (комнаты, офиса).
24. Сведения о документе, удостоверяющем личность, указываются в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – в графе отдельной строкой через запятую и включают в себя:
1) код страны, уполномоченным органом которой выдан документ, удостоверяющий личность, в соответствии с классификатором стран мира;
2) наименование документа (для Российской Федерации);
3) серию (при наличии) и номер документа;
4) дату выдачи документа в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год).
25. Под налоговым номером лица понимается:
в Республике Армения – учетный номер налогоплательщика (УНН);
в Республике Беларусь – учетный номер плательщика (УНП);
в Республике Казахстан – бизнес-идентификационный номер (БИН) – для организации (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства, либо индивидуальный идентификационный номер (ИИН) – для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства;
в Кыргызской Республике – идентификационный налоговый номер налогоплательщика (ИНН) – для юридического лица и физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством государства-члена, либо персональный идентификационный номер (ПИН) – для физического лица, осуществляющего коммерческую деятельность на территории Кыргызской Республики и не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
в Российской Федерации – идентификационный номер налогоплательщика (ИНН), а для юридического лица – также код причины постановки на учет (КПП) (для обособленного подразделения юридического лица проставляется КПП, присвоенный по месту нахождения обособленного подразделения). Код причины постановки на учет (КПП) указывается в заявлении в виде электронного документа в соответствующих реквизитах структуры заявления, а в заявлении в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя "/".
III. Внесение изменений (дополнений) в заявление

5) мүше мемлекетте тұрақты тұратын жері бар және осы мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға туралы мәліметтер;
тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде);
тұрғылықты жері (осы Тәртіптің 23-тармағына сәйкес);
жеке басын куәландыратын құжат (осы Тәртіптің 24-тармағына сәйкес);
салық нөмірі (осы Тәртіптің 25-тармағына сәйкес) (Беларусь Республикасы үшін);
Қазақстан Республикасында қолданылатын, сәйкестендіру кеден нөмірін қалыптастыру сыныптауышына сәйкес сәйкестендіру кеден нөмірі (СКН) (Қазақстан Республикасы үшін);
қоғамдық қызметтер түрінің (ҚҚТ) нөмірлі белгісі немесе мұндай белгінің болмағаны туралы анықтамалықтың нөмірі (Армения Республикасы үшн), сәйкестендіру нөмірі (болған кезде) (басқа мүше мемлекеттер үшін);
23. Тұрғылықты жері немесе орналасқан жері туралы мәліметтер мәлімдеменің құрылымының тиісті реквизиттерінде электронды құжат түрінде, қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде – бағанда, үтір арқылы, жеке жолмен көрсетіледі және оған кіретіндер:
1) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес елдің қысқаша атауы;
2) әкімшілік-аумақтық бірлік (өңір, облыс, аудан және басқа) (Қырғыз Республикасы үшін, дара кәсіпкер болып табылмайтын, Қырғыз Республикасында тұрақты тұратын жері бар жеке тұлға туралы мәліметтерді көрсету кезінде, - әкімшілік-аумақтық және аумақтық бірліктер объектілерін белгілеу жүйесінің (ӘАББЖ БС) мемлекеттік сыныптауышына сәйкес, әкімшілік-аумақтық бірлік коды);
3) елді мекен;
4) көшесі (бульвар, даңғыл т.с.с.);
5) үйдің нөмірі;
6) корпустың (құрылыстың) нөмірі;
7) пәтердің (бөлменің, кеңсенің) нөмірі.
24. Мәлімдеменің құрылымының тиісті реквизиттерінде, электронды құжат түріндегі мәлімдемеде, ал қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде - бағанда, жеке басын куәландыратын құжат, үтір арқылы, жеке жолдармен көрсетіледі және оған:
1) әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес, уәкілетті органы жеке басын куәландыратын құжатты берген елдің коды;
2) құжаттың атауы (Ресей Федерациясы үшін);
3) құжаттың сериясы (болған кезде) мен нөмірі;
4) кк.аа.жж. (күні, айы, күнтізбелік жыл) пішімінде құжаттың берілген күні кіреді.
25. Тұлғаның салық нөмірі болып түсінілетіндер:
Армения Республикасында – салық төлеушіні есепке алу нөмірі (СЕН);
Беларусь Республикасында - төлеушіні есепке алу нөмірі (ТЕН);
Қазақстан Республикасында – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) – ұйым (филиал және өкілдік) және бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін не жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) – жеке тұлға үшін, соның ішінде, жеке кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін;
Қырғыз Республикасында – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (ССН) – мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес, дара кәсіпкер ретінде тіркелген заңды тұлға және жеке тұлға үшін не дербес сәйкестендіру нөмірі (ДСН) - Қырғыз Республикасының аумағында коммерциялық қызметті жүзеге асыратын және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлға үшін;
Ресей Федерациясында – салық төлеушінің сәйкестендіру салық нөмірі (ССН), заңды тұлға үшін – есепке қоюдың себептерінің коды (ЕҚК) (заңды тұлғаның оқшау бөлімшесі үшін оқшау бөлімшенің орналасқан жері бойынша берілетін ЕҚК қойылады). Есепке қоюдың себептерінің коды (ЕҚК) мәлімдеменің құрылымының тиісті реквизиттерінде, электронды құжат түріндегі мәлімдемеде, ал қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдемеде – "/" ажыратқыш белгісі арқылы көрсетіледі.
ІІІ. Мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу

26. Сведения, указанные в заявлении, подлежат изменению (дополнению) при выявлении недостоверности таких сведений.
27. Внесение изменений (дополнений) в заявление осуществляется путем заполнения нового заявления.
При этом в соответствующие графы нового заявления переносятся все сведения, ранее указанные в заявлении, с учетом вносимых изменений (дополнений).
28. При внесении изменений (дополнений) в заявление графа "А" нового заявления заполняется с учетом следующих особенностей.
В графе "А" нового заявления указывается регистрационный номер нового заявления, сформированный по следующей схеме:
ХХХХХХХХ/ХХХХХХ/ХХХХХХХ/ХХ
,
1 2
,
где:

26. Мәлімдемеде көрсетілген мәліметтер бұл мәліметтердің анық еместігі анықталған кезде өзгеруге (толықтыруға) жатады.
27. Мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу жаңа мәлімдемені толтыру арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте, енгізілетін өзгерістер (толықтырулар) ескеріле отырып, жаңа мәлімдеменің тиісті бағандарына бұрын мәлімдемеде көрсетілген барлық мәліметтер ауыстырылады.
28. Мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу кезінде жаңа мәлімдеменің "А" бағаны келесі ерекшеліктер ескеріле отырып, толтырылады.
Жаңа мәлімдеменің "А" бағанында келесі схема бойынша құралған жаңа мәлімдемені тіркеу нөмірі көрсетіледі:
ХХХХХХХХ/ХХХХХХ/ХХХХХХХ/ХХ,
1            2
мұнда:

элемент 1 – первые 3 элемента регистрационного номера заявления, в которое вносятся изменения (дополнения);
элемент 2 – порядковый номер вносимых изменений (дополнений), начиная с номера "02".
При подаче нового заявления в виде электронного документа сведения о регистрационном номере этого заявления формируются в виде электронного документа.
В графе "А" нового заявления в виде документа на бумажном носителе все элементы регистрационного номера нового заявления указываются через знак разделителя "/", пробелы между элементами не допускаются.
29. При внесении изменений (дополнений) в заявление графа 7 нового заявления заполняется с учетом следующих особенностей.
В графу 7 нового заявления переносятся сведения из графы 7 заявления, в которое вносятся изменения (дополнения). Дополнительно в графе 7 нового заявления указываются сведения о документах, подтверждающих вносимые в заявление изменения (дополнения).
30. При внесении изменений (дополнений) в заявление в Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике в графу 9 нового заявления переносятся все сведения из графы 9 заявления, в которое вносятся изменения (дополнения). В случае если в связи с внесением изменений (дополнений) в сведения, указанные в заявлении, сумма уплаченного (взысканного) платежа, указанная в графе 9 нового заявления, превышает подлежащую уплате сумму такого платежа, указанную в графе 8 нового заявления, сведения о сумме платежа, уплаченного (взысканного) сверх суммы, подлежащей уплате, указываются со знаком "–" в разрезе платежных документов, в соответствии с которыми произведена уплата (взыскание) платежа.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 декабря 2017 г. № 178
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией и отказом в регистрации заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной
территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза
(допуска)
1. Настоящий Порядок определяет последовательность совершения таможенных операций, связанных с подачей, регистрацией и отказом в регистрации заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) (далее соответственно – заявление, Союз).

1-элемент – өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін, мәлімдемені тіркеу нөмірінің бастапқы 3 элементі;
2-элемент – "02" нөмірінен бастағанда, енгізілетін өзгерістердің (толықтырулардың) реттік нөмірі.
Электронды құжат түрінде жаңа мәлімдемені беру кезінде осы мәлімдемені тіркеу туралы мәліметтер электронды құжат түрінде қалыптасады.
Қағаз жүзіндегі құжат түріндегі жаңа мәлімдеменің "А" бағанында жаңа мәлімдемені тіркеу нөмірінің барлық элементтері "/" ажыратқыш белгісі арқылы көрсетіледі, элементтер арасында бос аралықтарға жол берілмейді.
29. Мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу кезінде жаңа мәлімдеменің 7-бағаны келесі ерекшеліктер ескеріле отырып, толтырылады.
Жаңа мәлімдеменің 7-бағанына өзгерістер (толықтырулар) енгізілген мәлімдеменің 7-бағанынағы мәліметтер ауыстырылады. Жаңа мәлімдеменің 7-бағанына, қосымша, мәлімдемеге енгізілген өзгерістерді (толықтыруларды) растайтын құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
30. Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу кезінде жаңа мәлімдеменің 9-бағанына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген мәлімдеменің 9-бағанынан барлық мәліметтер ауыстырылады. Егер мәлімдемеде аталған мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізілуіне байланысты, жаңа мәлімдеменің 9-бағанында көрсетілген төленген (өндіріп алынған) төлем сомасы жаңа мәлімдеменің 8-бағанында көрсетілген осы төлемнің төленуге тиіс сомасынан асқан жағдайда, төлеуге жататын сомадан тыс төленген (өндіріп алынған) төлем сомасы туралы мәліметтер төлемдер төленген (өндіріп алынған) төлем құжаттары бөлігінде "-" таңбасымен көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2017 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 178 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдемені беруге, тіркеуге және тіркеуден бас тартуға байланысты кеден операцияларын жасау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдемені беруге, тіркеуге және тіркеуден бас тартуға байланысты кеден операцияларын жасаудың дәйектілігін айқындайды (бұдан әрі – тиісінше, мәлімдеме, Одақ).

2. В случае совершения операций в отношении транспортного средства международной перевозки, являющегося товаром, помещенным под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) (далее – временно ввезенный товар), декларант такого временно ввезенного товара подает заявление (в виде электронного документа или в виде документа на бумажном носителе) в таможенный орган, поместивший временно ввезенный товар под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), либо иному таможенному органу государства – члена Союза, правомочному регистрировать заявление, в котором товар был помещен под таможенную процедуру временного ввоза (допуска).
Таможенному органу вместе с заявлением представляются документы (копии документов на бумажном носителе, электронные документы и (или) электронные копии документов на бумажном носителе), подтверждающие стоимость совершенных операций.
При подаче заявления фактическое прибытие в таможенный орган лица и (или) представление временно ввезенного товара не требуются.
3. Должностное лицо таможенного органа, в который подано заявление, в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента подачи такого заявления:
фиксирует дату и время подачи заявления с использованием информационной системы таможенного органа;
формирует и направляет лицу, подавшему заявление, с использованием информационной системы таможенного органа электронный документ, содержащий информацию о дате и времени фиксации подачи заявления в таможенный орган, либо проставляет на оборотной стороне заявления дату и время поступления заявления и заверяет такие сведения подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа, если в соответствии с законодательством государства – члена Союза такое лицо имеет печать (в случае, если заявление подано на бумажном носителе).
4. После фиксации даты и времени подачи заявления должностное лицо таможенного органа, в который подано заявление, в возможно короткие сроки, но не позднее 1 часа рабочего времени таможенного органа с момента фиксации его подачи рассматривает такое заявление и принимает решение о регистрации заявления или об отказе в его регистрации.
В случае если заявление в виде электронного документа поступило в таможенный орган менее чем за 1 час до окончания времени работы таможенного органа, решение о регистрации или об отказе в регистрации такого заявления принимается не позднее 1 часа с момента начала времени работы этого таможенного органа.
5. Должностное лицо таможенного органа принимает решение об отказе в регистрации заявления по следующим основаниям:

2. Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауар (бұдан әрі – уақытша әкелінген тауар) болып табылатын халықаралық тасымалдың көлік құралына қатысты операциялар жасалған жағдайда, осы уақытша әкелінген тауардың декларанты уақытша әкелінген тауарды уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырған кеден органына не тауар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған, мәлімдемені тіркеуге құқылы, Одаққа мүше мемлекеттің кеден органына мәлімдеме береді (электронды құжат түрінде немесе қағаз жүзіндегі құжат түрінде).
Кеден органына мәлімдемемен бірге, жасалған операциялардың құнын айқындайтын құжаттар (қағаз жүзіндегі құжаттардың көшірмелері, электронды құжаттар және (немесе) қағаз жүзіндегі құжаттардың электронды көшірмелері) ұсынылады.
Мәлімдемені беру кезінде іс жүзінде тұлғаның кеден органына келуі және (немесе) уақытша әкелінген тауарды ұсыну қажет етілмейді.
3. Осы мәлімдеме берілген кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 1сағат жұмыс уақытынан кешікпей, мәлімдеме берілген кеден органының дауазымды адамы:
кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, берілген мәлімдеменің күнін және уақытын тіркейді;
кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, кеден органына берілген мәлімдеменің тіркелген күні мен уақыты туралы ақпараттан тұратын электронды құжатты қалыптастырады және мәлімдемені берген тұлғаға жібереді не мәлімдеменің қарсы жағынан, мәлімдеменің түскен күні мен уақытын қояды және осы мәліметтерді кеден органының лауазымды адамының қолын қойып, жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәландырады (егер Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы адамда мөр болған кезде) (мәлімдеме қағаз жүзінде берілген жағдайда).
4. Берілген мәлімдеменің күні мен уақыты тіркелгеннен кейін, мәлімдеме берілген кеден органының лауазымды адамы мәлімдеме тіркелген кезден бастап, мүмкін қысқа мерзімдерде, бірақ кеден органының 1сағат жұмыс уақытынан кешікпей, осы мәлімдемені қарайды және оны тіркеу туралы немесе оны тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Егер электронды құжат түріндегі мәлімдеме кеден органына оның жұмыс уақыты аяқталғанға дейін кемі 1сағат жұмыс уақытында түскен жағдайда, осы мәлімдемені тіркеу туралы немесе оны тіркеуден бас тарту туралы шешім осы кеден органының жұмыс уақыты басталған кезден бастап, 1сағат жұмыс уақытынан кешікпей қабылданады.
5. Кеден органының лауазымды адамы келесі негіздер бойынша мәлімдемені тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылдайды:

1) заявление подано в таможенный орган, неправомочный регистрировать заявление;
2) заявление подано неуполномоченным лицом и (или) не подписано либо не заверено надлежащим образом;
3) заявление в виде документа на бумажном носителе составлено не по форме, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 г. № 178;
4) заявление не содержит сведения, подлежащие указанию в соответствии с Порядком заполнения заявления о совершении операций в отношении находящихся за пределами таможенной территории Евразийского экономического союза транспортных средств международной перевозки, являющихся товарами, помещенными под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а также внесения в такое заявление изменений (дополнений), утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2017 г. № 178 (далее – Порядок заполнения заявления);
5) структура и формат заявления в виде электронного документа не соответствуют структуре и формату, определяемым Евразийской экономической комиссией;
6) не уплачены ввозные таможенные пошлины, налоги в размере, исчисленном в соответствии со статьей 186 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.
6. В случае принятия решения о регистрации заявления должностное лицо таможенного органа в срок, предусмотренный пунктом 4 настоящего Порядка:
1) регистрирует заявление с использованием информационной системы таможенного органа путем присвоения регистрационного номера в соответствии с Порядком заполнения заявления;
2) формирует и направляет лицу, подавшему заявление, с использованием информационной системы таможенного органа электронный документ, содержащий информацию о регистрационном номере заявления (в случае, если заявление подано в виде электронного документа);
3) проставляет в графе "А" заявления регистрационный номер заявления и заверяет его подписью и оттиском личной номерной печати должностного лица таможенного органа (в случае, если заявление подано на бумажном носителе);
4) возвращает один экземпляр зарегистрированного заявления лицу, подавшему заявление (в случае, если заявление подано на бумажном носителе). В случае если в течение 1 рабочего дня таможенного органа, следующего за днем принятия соответствующего решения, лицо, подавшее заявление, не прибыло для получения заявления, таможенный орган направляет такое заявление заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает иным способом, позволяющим подтвердить факт получения заявления.
7. В случае принятия решения об отказе в регистрации заявления должностное лицо таможенного органа в срок, предусмотренный пунктом 4 настоящего Порядка:

1) мәлімдеме оны тіркеуге құқылы емес кеден органына берілген;
2) мәлімдемені уәкілетті емес адам берген және (немесе) оған тиісті түрде қол қойылмаған не куәландырылмаған;
3) қағаз жүзіндегі құжат түріндегі мәлімдеме Еуразиялық экономикалық одақ комиссиясы Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 178 шешімімен бекітілген нысан бойынша берілмеген;
4) Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған тауарлар болып табылатын, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден аумағынан тысқары жерлерде орналасқан халықаралық тасымалдың көлік құралдарына қатысты операциялар жасау туралы мәлімдемені толтыру, сондай-ақ, Еуразиялық экономикалық одақ комиссиясы Алқасының 2017 жылғы 19 желтоқсандағы № 178 шешімімен бекітілген, осы мәлімдемеге өзгерістер (толықтырулар) енгізу тәртібіне (бұдан әрі – Мәлімдемені толтыру тәртібі) сәйкес көрсетілуге жататын мәліметтер мәлімдемеде болмаған;
5) электронды құжат түріндегі мәлімдеменің құрылымы мен пішімі Еуразиялық экономикалық комиссия айқындаған құрылым мен пішімге сәйкес келмеген;
б) Еуразиялық экономикалық одақтың кеден кодексінің 186-бабына сәйкес есептелген мөлшерде әкелу кеден баждары, салықтар төленбеген.
6. Мәлімдемені тіркеу туралы шешім қабылданған жағдайда, кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 4-тармағында көзделген мерзімде:
1) Мәлімдемені толтыру тәртібіне сәйкес тіркеу нөмірін беру арқылы кеден органның ақпарат жүйесін пайдалана отырып, мәлімдемені тіркейді;
2) кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, мәлімдемені тіркеу нөмірі туралы ақпараттан тұратын электронды құжатты қалыптастырады және мәлімдемені берген адамға жібереді (мәлімдеме электронды құжат түрінде берілген жағдайда);
3) мәлімдеменің "А" бағанында мәлімдеменің тіркеу нөмірін белгілейді және оны кеден органының лауазымды адамының қолын қойып, жеке нөмірлі мөрінің таңбасымен куәланырады (мәлімдеме қағаз жүзінде берілген жағдайда);
4) тіркелген мәлімдеменің бір данасын мәлімдемені берген адамға қайтарады (мәлімдеме қағаз жүзінде берілген жағдайда). Егер тиісті шешім қабылданған күннен кейін, кеден органының 1 жұмыс күні ішінде мәлімдемені берген адам мәлімдемені алу үшін келмеген жағдайда, кеден органы осы мәлімдемені табыс етілгені туралы хабарламамен, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді немесе мәлімдеменің алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.
7. Мәлімдемені тіркеуден бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, кеден органының лауазымды адамы осы Тәртіптің 4-тармағында көзделген мерзімде:

1) если заявление подано в виде электронного документа:
формирует в информационной системе таможенного органа информацию об отказе в регистрации заявления с указанием причин отказа в регистрации заявления, даты и времени оформления отказа в регистрации заявления;
формирует и направляет лицу, подавшему заявление, с использованием информационной системы таможенного органа электронный документ, содержащий информацию об отказе в регистрации заявления, с указанием причин отказа, даты и времени оформления отказа в регистрации заявления;
2) если заявление подано на бумажном носителе:
проставляет на оборотной стороне заявления отметку "В регистрации отказано" с указанием причин отказа, даты и времени оформления отказа в регистрации заявления и заверяет такую отметку подписью и оттиском личной номерной печати;
возвращает один экземпляр заявления с отметкой об отказе в регистрации лицу, подавшему заявление. В случае если в течение 1 рабочего дня таможенного органа, следующего за днем принятия соответствующего решения, лицо, подавшее заявление, не прибыло для получения заявления, таможенный орган направляет такое заявление заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении или передает иным способом, позволяющим подтвердить факт получения такого заявления.

1) егер мәлімдеме электронды құжат түрінде берлген кезде:
кеден органының ақпарат жүйесінде мәлімдемені тіркеуден бас тартудың себептерін, мәлімдемені тіркеуден бас тартудың ресімделген күні мен уақытын көрсете отырып, мәлімдемені тіркеуден бас тарту туралы ақпаратты қалыптастырады;
мәлімдемені тіркеуден бас тартудың себептерін, тіркеуден бас тартудың ресімделген күні мен уақытын көрсете отырып, кеден органының ақпарат жүйесін пайдалана отырып, мәлімдемені тіркеуден бас тарту туралы ақпараттан тұратын электронды құжатты қалыптастырады және мәлімдемені берген адамға жібереді;
2) мәлімдеме қағаз жүзінде берілген кезде:
мәлімдемені тіркеуден бас тартудың себептерін, тіркеуден бас тартудың ресімделген күні мен уақытын көрсете отырып, мәлімдеменің қарсы жағынан "Тіркеуден бас тартылды" деген белгі қояды және осы белгіні қол қойып және жеке нөмірлі мөрдің таңбасымен куәландырады;
тіркеуден бас тарту туралы белгімен мәлімдеменің бір данасын мәлімдемені берген адамға қайтарады. Егер тиісті шешім қабылданған күннен кейін, кеден органының 1 жұмыс күні ішінде мәлімдемені берген адам мәлімдемені алу үшін келмеген жағдайда, кеден органы осы мәлімдемені табыс етілгені туралы хабарламамен, почта жөнелтімімен тапсырыстап жібереді немесе мәлімдеменің алынған фактісін растауға мүмкіндік беретін өзге де тәсілмен береді.