Об использовании предварительной информации, представленной в виде электронного документа
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2018 года № 214.
В соответствии с пунктами 4 и 17 статьи 11, пунктом 7 статьи 105 и абзацем четвертым пункта 4 статьи 278 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок использования предварительной информации, представленной в виде электронного документа.
2. Определить следующие таможенные операции, при совершении которых используется предварительная информация, представленная в виде электронного документа:
а) получение разрешения таможенного органа государства – члена Евразийского экономического союза (далее соответственно – государство-член, Союз) на осуществление в месте прибытия разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами, а также замены транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Союза, другими транспортными средствами;
б) уведомление таможенного органа государства-члена об осуществлении в месте прибытия разгрузки, перегрузки (перевалки) и иных грузовых операций с товарами, а также замены транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Союза, другими транспортными средствами, если такое уведомление представляется в случаях, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной.
3. Настоящее Решение вступает в силу с 1 июля 2019 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 25 декабря 2018 г. № 214
ПОРЯДОК
использования предварительной информации, представленной в виде электронного документа
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет правила использования предварительной информации, представленной в виде электронного документа (далее – предварительная информация), до прибытия товаров на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – Союз) и после их прибытия на такую территорию для оценки рисков и принятия предварительных решений о выборе объектов и форм таможенного контроля, мер, обеспечивающих его проведение, а также при совершении таможенных операций, указанных в подпункте "а" пункта 2 настоящего Порядка, либо в качестве транзитной декларации и (или) декларации на транспортное средство.
2. Предварительная информация используется:
а) при совершении таможенных операций, связанных с:
уведомлением таможенного органа государства – члена Союза (далее соответственно – таможенный орган, государство-член) о прибытии товаров на таможенную территорию Союза;
получением разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки товаров в месте прибытия или уведомлением таможенного органа об осуществлении разгрузки товаров в месте прибытия, если такое уведомление представляется в случаях, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной (далее – уведомление таможенного органа об осуществлении разгрузки товаров в месте прибытия);
получением разрешения таможенного органа на осуществление перегрузки (перевалки) товаров и иных грузовых операций с товарами, а также замены транспортных средств международной перевозки, доставивших товары на таможенную территорию Союза, другими транспортными средствами (далее – грузовые операции с товарами и (или) замена транспортных средств) в месте прибытия или уведомлением таможенного органа об осуществлении грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия, если такое уведомление представляется в случаях, установленных законодательством государств-членов о таможенном регулировании и (или) международными договорами государств-членов с третьей стороной (далее – уведомление таможенного органа об осуществлении грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия);
помещением товаров на временное хранение;
б) в качестве транзитной декларации;
в) в качестве декларации на транспортное средство.

Электронды құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты пайдалану туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 214 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 11-бабының 4 және 7-тармақтарына, 105-баптың 7-тармағына және 278-баптың 4-тармағының төртінші абзацына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Электронды құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты пайдалану тәртібі бекітілсін.
2. Оларды жасау кезінде электронды құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпарат пайдаланылатын мынадай:
а) келу орнында жүкті түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операцияларын жүзеге асыруға, сондай-ақ тауарларды Одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен алмастыруға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекет, Одақ) кеден органының рұқсатын алу;
б) егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленген жағдайларда осындай хабарлама ұсынылатын болса, мүше мемлекеттің кеден органына келу орнында жүкті түсіру, қайта тиеу (ауыстырып тиеу) және тауарлармен өзге де жүк операцияларын жүзеге асыру, сондай-ақ тауарларды Одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен алмастыру туралы хабарлау кедендік операциялары белгіленсін.
3. Осы Шешім 2019 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 214 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Электронды құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты пайдалану ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағына келгенге дейін және олар осындай аумаққа келгеннен кейін тәуекелдерді бағалау және кедендік бақылау объектілері мен нысандарын, оны жүргізуді қамтамасыз ететін шараларды таңдау туралы алдын ала шешімдер қабылдау үшін, сондай-ақ осы Тәртіптің 2-тармағының "а" тармақшасында көрсетілген кедендік операцияларды жасау кезінде не транзиттік декларация және (немесе) көлік құралына декларация ретінде электронды құжат түрінде ұсынылған алдын ала ақпаратты (бұдан әрі – алдын ала ақпарат) пайдалану қағидасын белгілейді.
2. Алдын ала ақпарат:
а) мыналармен:
Одаққа мүше мемлекеттің кеден органына (бұдан әрі тиісінше – кеден органы, мүше мемлекет) тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келгені туралы хабарлаумен;
келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алумен немесе
егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленген жағдайларда осындай хабарлама ұсынылатын болса, келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыру туралы кеден органына хабарлаумен (бұдан әрі – келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыру туралы кеден органына хабарлау);
келу орнында тауарларды қайта тиеуді (ауыстырып тиеуді) және өзге де жүк операцияларын жүзеге асыруға, сондай-ақ тауарларды Одақтың кедендік аумағына жеткізген халықаралық тасымалдау көлік құралдарын басқа көлік құралдарымен алмастыруға (бұдан әрі – тауарлармен жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын алмастыру) кеден органының рұқсатын алумен немесе егер мүше мемлекеттердің кедендік реттеу туралы заңнамасында және (немесе) мүше мемлекеттердің үшінші тараппен халықаралық шарттарында белгіленген жағдайларда осындай хабарлама ұсынылатын болса, келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыру және (немесе) көлік құралдарын алмастыру туралы кеден органына хабарлаумен (бұдан әрі – келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыру және (немесе) көлік құралдарын алмастыру туралы кеден органына хабарлау);
тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде;
б) транзиттік декларация ретінде;
в) көлік құралына декларация ретінде пайдаланылады.

3. Предварительная информация, представленная до прибытия товаров на таможенную территорию Союза и заверенная электронной цифровой подписью (электронной подписью) в соответствии с законодательством того государства-члена, таможенному органу которого она представляется, используется вне зависимости от сроков ее представления, определенных Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) в соответствии с пунктом 17 статьи 11 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс).
4. В целях проверки сведений, содержащихся в предварительной информации, таможенными органами используется информация, полученная из иных информационных систем, в том числе из информационных систем лиц, указанных в пункте 1 статьи 362 Кодекса, в рамках информационного взаимодействия информационных систем таможенных органов и информационных систем таких лиц.
II. Порядок использования предварительной информации до прибытия товаров на таможенную территорию Союза
5. После регистрации предварительной информации таможенный орган с использованием информационных систем, в том числе с применением системы управления рисками:
а) выявляет товары, при ввозе которых на таможенную территорию Союза могут применяться запреты и ограничения;
б) выявляет товары, в отношении которых при ввозе на таможенную территорию Союза должен быть осуществлен государственный контроль (надзор);
в) определяет меры по минимизации рисков.
6. При выявлении товаров, в отношении которых при ввозе на таможенную территорию Союза должен быть осуществлен санитарно-эпидемиологический, ветеринарный, карантинный фитосанитарный контроль (надзор), таможенный орган формирует и в максимально короткие сроки, но не позднее 15 минут с момента регистрации предварительной информации, направляет в уполномоченные органы своего государства, осуществляющие государственный контроль (надзор) на таможенной границе Союза (далее – уполномоченные органы), сведения из предварительной информации.
7. По итогам рассмотрения сведений, направленных таможенным органом в соответствии с пунктом 6 настоящего Порядка, уполномоченный орган не позднее 30 минут с момента их получения направляет результаты рассмотрения таких сведений в указанный таможенный орган.
8. Таможенный орган не позднее 1 часа с момента регистрации предварительной информации направляет лицу, представившему предварительную информацию, а при наличии в предварительной информации сведений о регистрационном номере предварительной информации, представленной в составе, предусмотренном подпунктом 1 пункта 2 статьи 11 Кодекса, – также лицу, представившему такую предварительную информацию, следующие сведения о результатах рассмотрения предварительной информации:
а) о наличии или об отсутствии возможности использования предварительной информации для совершения указанных в ней таможенных операций и (или) в качестве таможенных деклараций (в случае отсутствия возможности использования предварительной информации – с указанием причин);
б) о товарах, в отношении которых могут применяться запреты и ограничения, а также о документах, представление которых может потребоваться для подтверждения соблюдения таких запретов и ограничений;
в) об отсутствии возможности осуществления в отношении товаров государственного контроля (надзора) соответствующего вида в планируемом месте их прибытия на таможенную территорию Союза;
г) об указанных в пункте 7 настоящего Порядка результатах рассмотрения сведений (при наличии);
д) о разрешении на осуществление разгрузки товаров в месте прибытия;
е) о разрешении на осуществление разгрузки товаров в месте прибытия без нарушения целостности средств идентификации;
ж) о разрешении (запрете) на осуществление грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия;

3. Тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін ұсынылған және кеден органына ол ұсынылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен (электрондық қолтаңбамен) куәландырылған алдын ала ақпарат Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 11-бабының 17-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) белгілеген оны ұсыну мерзімдеріне тәуелсіз пайдаланылады.
4. Алдын ала ақпаратта қамтылған мәліметтерді тексеру мақсатында кеден органдары өзге ақпараттық жүйелерден, соның ішінде кеден органдарының ақпараттық жүйелері мен осындай тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің ақпараттық өзара іс-қимылы шеңберінде Кодекстің 362-бабының 1-тармағында көрсетілген тұлғалардың ақпараттық жүйелерінен алынған ақпаратты пайдаланады.
II. Алдын ала ақпаратты пайдалану тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін пайдалану тәртібі
5. Кеден органы алдын ала ақпаратты тіркегеннен кейін ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, соның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып:
а) Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде тыйым салу және шектеулер қолданылатын тауарларды анықтайды;
б) Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде мемлекеттік бақылау (қадағалау) жүзеге асырылуы тиіс тауарларды анықтайды;
в) тәуекелдерді азайту бойынша шараларды белгілейді.
6. Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде оларға қатысты санитариялық-эпидемиологиялық, ветеринариялық, карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) жүзеге асырылуы тиіс тауарларды анықтау кезінде кеден органы алдын ала ақпараттың мәліметтерін қалыптастырады және барынша қысқа мерзімде, бірақ алдын ала ақпарат тіркелген сәттен бастап 15 минуттан кешіктірмей өз мемлекетінің Одақтың кедендік шекарасында мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын уәкілетті органдарына (бұдан әрі – уәкілетті органдар) жібереді.
7. Осы Тәртіптің 6-тармағына сәйкес кеден одағы жіберген мәліметтерді қарау қорытындысы бойынша уәкілетті орган оларды алған сәттен бастап 30 минуттан кешіктірмей осындай мәліметтерді қарау нәтижелерін көрсетілген кеден органына жібереді.
8. Кеден органы алдын ала ақпарат тіркелген сәттен бастап 1 сағаттан кешіктірмей алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға, ал алдын ала ақпаратта Кодекстің 11-бабының 2-тармағы 1-тармақшасында көзделген құрамда ұсынылған алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі туралы мәліметтер болған кезде де осындай алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға алдын ала ақпаратты қарау нәтижелері туралы мынадай:
а) алдын ала ақпаратты онда көрсетілген кедендік операцияларды жасау үшін және (немесе) кедендік декларациялар ретінде пайдалану мүмкіндігі бар екені немесе жоқ екені (алдын ала ақпаратты пайдалану мүмкіндігі жоқ болған жағдайда – себептері көрсетіле отырып) туралы;
б) оларға қатысты тыйым салу және шектеулер қолданылуы мүмкін тауарлар туралы, сондай-ақ осындай тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын растау үшін ұсынылуы талап етілуі мүмкін құжаттар туралы;
в) Одақтың кедендік аумағына олардың келуі жоспарланған орында тиісті түрдегі тауарларға қатысты мемлекеттік бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру мүмкіндігі жоқ екені туралы;
г) осы Тәртіптің 7-тармағында көрсетілген мәліметтерді қарау нәтижелері туралы (бар болған жағдайда);
д) келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыруға рұқсат беру туралы;
е) келу орнында тауарларды түсіруді сәйкестендіру құралдарының тұтастығын бұзбай жүзеге асыруға рұқсат беру туралы;
ж) келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыруға және (немесе) көлік құралдарын алмастыруға рұқсат беру (тыйым салу) туралы;

з) о необходимости представления документов, подтверждающих сведения, заявленные в соответствии с абзацем седьмым подпункта "а" пункта 7 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза автомобильным транспортом, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 апреля 2018 г. № 56, с целью осуществления транспортного контроля в отношении автомобильного транспорта.
9. Результаты рассмотрения предварительной информации, указанные в пункте 8 настоящего Порядка, формируются таможенным органом по каждому транспортному (перевозочному) документу на товары, предполагаемые к ввозу на таможенную территорию Союза, и (или) транспортному средству международной перевозки.
10. Результаты рассмотрения предварительной информаци, указанные в пункте 8 настоящего Порядка, могут быть пересмотрены таможенным органом до прибытия товаров на таможенную территорию Союза. В таком случае таможенный орган направляет лицам, указанным в пункте 8 настоящего Порядка, уведомления, содержащие сведения о пересмотре результатов рассмотрения предварительной информации (с указанием причин).
11. Сведения из предварительной информации и результатыее рассмотрения, указанные в пункте 8 настоящего Порядка, направляются таможенным органом иным заинтересованным лицам, чем указанные в пункте 8 настоящего Порядка, в случае, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов.
III. Порядок использования предварительной информации после прибытия товаров на таможенную территорию Союза
1. Использование предварительной информации при совершении таможенных операций, связанных с уведомлением таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза
12. Перевозчик или действующий от его имени таможенный представитель, а в случае, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов, – иное лицо, действующее по поручению перевозчика, уведомляет с использованием предварительной информации таможенный орган о прибытии товаров на таможенную территорию Союза путем представления документа, содержащего следующие сведения:
а) о перевозчике, который уведомляет таможенный орган о прибытии товаров на таможенную территорию Союза (полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, адрес);
б) о таможенном представителе (номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр таможенных представителей) либо об ином лице, действующем по поручению перевозчика (полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, адрес), если такое лицо совершает таможенные операции, связанные с уведомлением таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза;
в) об использовании предварительной информации для уведомления таможенного органа о прибытии товаров;
г) регистрационные номера предварительной информации, используемые для уведомления таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза.

з) автомобиль көлігіне қатысты көліктік бақылауды жүзеге асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 56 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына автомобиль көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 7-тармағы "а" тармақшасының жетінші абзацына сәйкес өтініш берілген мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсыну қажеттілігі туралы мәліметтерді жібереді.
9. Осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген алдын ала ақпаратты қарау нәтижелерін кеден органы Одақтың кедендік аумағына әкелу көзделетін тауарларға әрбір көліктік (тасымалдау) құжаты және (немесе) халықаралық тасымалдау көлік құралы бойынша қалыптастырады.
10. Осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген алдын ала ақпаратты қарау нәтижелерін кеден органы тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгенге дейін қайта қарауы мүмкін. Мұндай жағдайда кеден органы осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген тұлғаларға алдын ала ақпаратты қарау нәтижелерін қайта қарау туралы мәліметтерді қамтитын хабарлама (себептерін көрсете отырып) жібереді.
11. Егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес бұған жол берілетін жағдайда, кеден органы осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген алдын ала ақпараттың мәліметтер мен оны қарау нәтижелерін осы Тәртіптің 8-тармағында көрсетілген өзге мүдделі тұлғаларға жібереді.
III. Алдын ала ақпаратты тауарлар Одақтың кедендік аумағына келгеннен кейін пайдалану тәртібі
1. Кеден органының тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабарламасымен байланысты кедендік операцияларды жасау кезінде алдын ала ақпаратты пайдалану
12. Тасымалдаушы немесе оның атынан әрекет ететін кеден өкілі, ал егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес бұған жол берілетін болса – тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлға алдын ала ақпаратты пайдалана отырып, мынадай:
а) тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарлайтын тасымалдаушы туралы (заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы);
б) кеден өкілі туралы (заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізуді растайтын құжаттың нөмірі) не, егер мұндай тұлға тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарлауымен байланысты кедендік операцияларды жасайтын болса, тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлға туралы (заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы);
в) тауарлардың келуі туралы кеден органына хабарлау үшін алдын ала ақпаратты пайдалану туралы;
г) тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарлау үшін пайдаланылатын алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі туралы мәліметтерді қамтитын құжатты ұсыну арқылы тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарлайды.

13. После получения документа, указанного в пункте 12 настоящего Порядка, таможенный орган осуществляет проверку наличия в предварительной информации, регистрационные номера которой указаны в таком документе, сведений о ее использовании в целях ускорения совершения таможенных операций, связанных с уведомлением таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза, а также следующих сведений, определенных:
а) для товаров, перевозимых водным транспортом, – пунктом 5 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза водным транспортом, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 апреля 2018 г. № 51;
б) для товаров, перевозимых автомобильным транспортом, –подпунктом "б" пункта 7 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза автомобильным транспортом;
в) для товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, – подпунктом "а" пункта 6 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза железнодорожным транспортом, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 апреля 2018 г. № 57;
г) для товаров, перевозимых воздушным транспортом, – подпунктом "а" пункта 6 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза воздушным транспортом, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 апреля 2018 г. № 62.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20.10.2020 № 129 (вступает в силу с 01.04.2021).
14. После представления в соответствии с пунктом 12 настоящего Порядка документа в случае, если предварительная информация содержит сведения, указанные в пункте 13 настоящего Порядка, таможенный орган фиксирует дату и время уведомления о прибытии товаров на таможенную территорию Союза с использованием предварительной информации и информирует лицо, представившее предварительную информацию, о ее использовании для уведомления таможенного органа о прибытии товаров на таможенную территорию Союза.

13. Осы Тәртіптің 12-тармағында көрсетілген құжатты алғаннан кейін кеден органы алдын ала ақпаратта осы құжатта көрсетілген тіркеу нөмірлерінің, тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарлаумен байланысты кедендік операцияларды жүргізуді жылдамдату мақсатында оны пайдалану туралы мәліметтердің, сондай-ақ мынадай:
а) су көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 10 сәуірдегі № 51 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына су көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 5-тармағымен;
б) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін:
Армения Республикасы үшін – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына автомобиль көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 7-тармағының "б" тармақшасымен;
Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы үшін – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына автомобиль көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 6-тармағымен;
в) теміржол көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін:
Армения Республикасы үшін – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 17 сәуірдегі № 57 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына теміржол көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 6-тармағының "а" тармақшасымен;
Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Ресей Федерациясы үшін – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына теміржол көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 5-тармағымен;
г) әуе көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 62 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әуе көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 6-тармағының "а" тармақшасымен анықталған мәліметтердің болуын тексеруді жүзеге асырады.
14. Осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес құжатты ұсынғаннан кейін, егер алдын ала ақпарат осы Тәртіптің 13-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтитын жағдайда, кеден органы алдын ала ақпаратты пайдалана отырып тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы хабарламаның күні мен уақытын тіркейді және алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға тауарлардың Одақтың кедендік аумағына келуі туралы кеден органына хабарлау үшін оны пайдаланғаны туралы хабарлайды.

2. Использование предварительной информации для получения разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки товаров в месте прибытия или уведомления таможенного органа об осуществлении разгрузки товаров в месте прибытия
15. После уведомления в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка лица, представившего предварительную информацию, и при условии наличия в предварительной информации сведений о ее использовании для получения разрешения таможенного органа на осуществление разгрузки товаров в месте прибытия или уведомления таможенного органа об осуществлении разгрузки товаров в месте прибытия такая предварительная информация рассматривается таможенным органом в качестве заявления о получении такого разрешения или такого уведомления, о чем таможенный орган информирует лицо, представившее такую предварительную информацию.
16. По итогам рассмотрения заявления, указанного в пункте 15 настоящего Порядка, таможенный орган выдает разрешение на осуществление разгрузки товаров в месте прибытия или отказывает в такой разгрузке.
3. Использование предварительной информации для получения разрешения таможенного органа на осуществление грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия или для уведомления таможенного органа об осуществлении грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия
17. После уведомления в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка лица, представившего предварительную информацию, и при условии наличия в предварительной информации сведений о ее использовании для получения разрешения таможенного органа на осуществление грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия или уведомления таможенного органа об осуществлении грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия, которые будут осуществляться до помещения товаров под таможенную процедуру таможенного транзита или их помещения на временное хранение в месте прибытия, такая предварительная информация рассматривается таможенным органом в качестве заявления о получении такого разрешения или такого уведомления при наличии в такой предварительной информации следующих сведений:
а) о планируемых грузовых операциях с товарами и (или) замене транспортных средств;
б) о лице, которое будет осуществлять дальнейшую перевозку (транспортировку) товаров после осуществления грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств (полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, адрес);
в) регистрационный номер транспортного средства (регистрационные номера транспортных средств), которое будет использоваться для дальнейшей перевозки (транспортировки) товаров.
18. Таможенный орган информирует лицо, представившее предварительную информацию, о рассмотрении предварительной информации в качестве заявления об осуществлении грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия или уведомления об осуществлении грузовых операций с товарами и (или) замены транспортных средств в месте прибытия.

2. Алдын ала ақпаратты келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алу немесе келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыру туралы кеден органына хабарлау үшін пайдалану
15. Осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға хабарлағаннан кейін және алдын ала ақпаратта келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыруға кеден органының рұқсатын алу немесе келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыру туралы кеден органына хабарлау үшін оны пайдалану туралы мәліметтер болған жағдайда кеден органы мұндай алдын ала ақпаратты осындай рұқсат алу туралы өтініш немесе осындай хабарлама ретінде қарайды, кеден органы бұл туралы осындай алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға хабарлайды.
16. Осы Тәртіптің 15-тармағында көрсетілген өтінішті қарау қорытындысы бойынша кеден органы келу орнында тауарларды түсіруді жүзеге асыруға рұқсат береді немесе мұндай түсіруден бас тартады.
3. Алдын ала ақпаратты келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыруға және (немесе) көлік құралдарын алмастыруға кеден органының рұқсатын алу үшін немесе келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыру және (немесе) көлік құралдарын алмастыру туралы кеден органына хабарлау үшін пайдалану
17. Осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға хабарлағаннан кейін және алдын ала ақпаратта келу орнында тауарлар кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастырылғанға немесе олар уақытша сақтауға орналастырылғанға дейін жүзеге асырылатын келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыруға және (немесе) көлік құралдарын алмастыруға кеден органының рұқсатын алу немесе келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыру және (немесе) көлік құралдарын алмастыру туралы кеден органына хабарлау үшін оны пайдалану туралы мәліметтер бар болған жағдайда мұндай алдын ала ақпаратты кеден органы мұндай алдын ала ақпаратта мынадай:
а) жоспарланған тауарлармен жүк операциялары және (немесе) көлік құралдарын алмастыру туралы;
б) тауарлармен жүк операциялары жүзеге асырылғаннан және (немесе) көлік құралдары алмастырылғаннан кейін тауарларды одан әрі тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын тұлға туралы (заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы);
в) тауарларды одан әрі тасу (тасымалдау) үшін пайдаланылатын көлік құралының тіркеу нөмірі (көлік құралының тіркеу нөмірлері) туралы мәліметтер болған кезде осындай рұқсат алу туралы өтініш немесе осындай хабарлама ретінде қарайды.
8. Кеден органы алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға алдын ала ақпаратты келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыру және (немесе) көлік құралдарын алмастыру туралы өтініш немесе келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыру және (немесе) көлік құралдарын алмастыру туралы хабарлама ретінде қаралғаны туралы хабарлайды.

19. По итогам рассмотрения заявления, указанного в пункте 17 настоящего Порядка, таможенный орган выдает разрешение на осуществление грузовых операций и (или) замены транспортных средств в месте прибытия или отказывает в осуществлении грузовых операций и (или) замены транспортных средств.
4. Использование предварительной информации при совершении таможенных операций, связанных с помещением товаров
на временное хранение
20. Перевозчик или иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, либо действующий от их имени таможенный представитель заявляет таможенному органу об использовании предварительной информации для помещения товаров на временное хранение путем представления документа, содержащего следующие сведения:
а) о лице, помещающем товары на временное хранение (полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, адрес);
б) о таможенном представителе, если он совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров на временное хранение (номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр таможенных представителей);
в) об использовании предварительной информации для помещения товаров на временное хранение;
г) регистрационный номер предварительной информации, используемой для помещения товаров на временное хранение;
д) номер и дата составления (выдачи) транспортного (перевозочного) документа.
21. После получения документа, указанного в пункте 20 настоящего Порядка, таможенный орган осуществляет проверку наличия в предварительной информации, регистрационный номер которой указан в таком документе, сведений о ее использовании в целях ускорения совершения таможенных операций, связанных с помещением товаров на временное хранение, а также следующих сведений, определенных:
а) для товаров, перевозимых водным транспортом, – подпунктом "в" пункта 6 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза водным транспортом;
б) для товаров, перевозимых автомобильным транспортом, – подпунктом "г" пункта 7 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза автомобильным транспортом;
в) для товаров, перевозимых железнодорожным транспортом, – подпунктом "з" пункта 6 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза железнодорожным транспортом;
г) для товаров, перевозимых воздушным транспортом, – подпунктом "е" пункта 6 Порядка представления предварительной информации о товарах, предполагаемых к ввозу на таможенную территорию Евразийского экономического союза воздушным транспортом.

19. Осы Тәртіптің 17-тармағында көрсетілген өтінішті қарау қорытындысы бойынша кеден органы келу орнында тауарлармен жүк операцияларын жүзеге асыруға және (немесе) көлік құралдарын алмастыруға рұқсат береді немесе жүк операцияларын жүзеге асырудан және (немесе) көлік құралдарын алмастырудан бас тартады.
4. Алдын ала ақпаратты тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасау үшін пайдалану
20. Тасымалдаушы немесе тауарларға қатысты өкілеттіктері бар өзге тұлға не олардың атынан әрекет ететін кеден өкілі кеден органына мынадай:
а) тауарларды уақытша сақтауға орналастыратын тұлға туралы (заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы);
б) егер ол тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасайтын болса, кеден өкілі туралы (заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізуді растайтын құжаттың нөмірі);
в) алдын ала ақпаратты тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін пайдалану туралы;
г) тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін пайдаланылатын алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі;
д) көліктің (тасымалдау) құжатының нөмірі мен толтырылған (берілген) күні туралы мәліметтерді қамтитын құжатты ұсыну арқылы алдын ала ақпаратты тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін пайдалану туралы өтініш білдіреді.
21. Осы Тәртіптің 20-тармағында көрсетілген құжатты алғаннан кейін кеден органы тіркеу нөмірі осы құжатта көрсетілген алдын ала ақпаратта оны тауарларды уақытша сақтауға орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасауды жылдамдату мақсатында пайдаланғаны туралы мәліметтердің, сондай-ақ мынадай:
а) су көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына су көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 6-тармағының "в" тармақшасымен;
б) автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына автомобиль көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 7-тармағының "г" тармақшасымен;
в) теміржол көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына теміржол көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 6-тармағының "з" тармақшасымен;
г) әуе көлігімен тасымалданатын тауарлар үшін – Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әуе көлігімен әкелуі көзделген тауарлар туралы алдын ала ақпаратты ұсыну тәртібінің 6-тармағының "е" тармақшасымен анықталатын мәліметтердің болуын тексеруді жүзеге асырады.

22. После представления документа, указанного в пункте 20 настоящего Порядка, в случае, если предварительная информация содержит сведения, указанные в пункте 21 настоящего Порядка, таможенный орган регистрирует предварительную информацию в качестве документа, представленного для помещения товаров на временное хранение, и информирует об этом лицо, представившее предварительную информацию.
5. Использование предварительной информации в качестве транзитной декларации
23. Лицо, сведения о котором в качестве декларанта таможенной процедуры таможенного транзита указаны в предварительной информации, или действующий от его имени таможенный представитель заявляет таможенному органу, расположенному в месте прибытия, об использовании предварительной информации в качестве транзитной декларации путем представления документа, содержащего следующие сведения:
а) о декларанте таможенной процедуры таможенного транзита;
б) о таможенном представителе, если он совершает таможенные операции, связанные с помещением товаров под таможенную процедуру таможенного транзита (номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр таможенных представителей);
в) об использовании предварительной информации в качестве транзитной декларации;
г) регистрационный номер предварительной информации, используемой в качестве транзитной декларации;
д) номер и дата составления (выдачи) транспортного (перевозочного) документа.
24. После получения документа, указанного в пункте 23 настоящего Порядка, таможенный орган, расположенный в месте прибытия, осуществляет проверку наличия в предварительной информации, регистрационный номер которой указан в таком документе, сведений о ее использовании в качестве транзитной декларации, а также сведений, подлежащих указанию в транзитной декларации в соответствии с пунктом 1 статьи 107 Кодекса и актами Комиссии, определяющими порядок заполнения транзитной декларации в зависимости от категорий товаров, лиц, их перемещающих через таможенную границу Союза, и (или) вида транспорта, которым осуществляется перевозка (транспортировка) товаров.
25. В случае если предварительная информация содержит сведения, указанные в пункте 24 настоящего Порядка, таможенный орган, расположенный в месте прибытия:
а) фиксирует дату и время подачи транзитной декларации, в качестве которой используется предварительная информация;
б) совершает таможенные операции, связанные с регистрацией или отказом в регистрации транзитной декларации;
в) информирует лицо, представившее предварительную информацию, о ее использовании в качестве транзитной декларации (с указанием номера, даты и времени регистрации такой декларации).

22. Осы Тәртіптің 20-тармағында көрсетілген құжатты ұсынғаннан кейін, егер алдын ала ақпарат осы Тәртіптің 21-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтитын жағдайда, кеден органы алдын ала ақпаратты тауарларды уақытша сақтауға орналастыру үшін ұсынылған құжат ретінде тіркейді және бұл туралы алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға хабарлайды.
5. Алдын ала ақпаратты транзиттік декларация ретінде пайдалану
23. Ол туралы мәліметтер алдын ала ақпаратта кедендік транзиттің кедендік рәсімдерінің декларанты ретінде көрсетілген тұлға немесе оның атынан әрекет ететін кеден өкілі келу орнында орналасқан кеден органына мынадай:
а) кедендік транзиттің кедендік рәсімінің декларанты туралы;
б) егер ол тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімдеріне орналастырумен байланысты кедендік операцияларды жасайтын болса, кеден өкілі туралы (заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіміне енгізуді растайтын құжаттың нөмірі);
в) алдын ала ақпаратты транзиттік декларация ретінде пайдалану туралы;
г) транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі;
д) көліктік (тасымалдау) құжатының нөмірі және толтырылған (берілген) күні туралы мәліметтерді қамтитын құжатты ұсыну арқылы алдын ала ақпаратты транзиттік декларация ретінде пайдалану туралы өтініш білдіреді.
24. Осы Тәртіптің 23-тармағында көрсетілген құжатты алғаннан кейін келу орнында орналасқан кеден органы тіркеу нөмірі осы құжатта көрсетілген алдын ала ақпаратта оны транзиттік декларация ретінде пайдалану туралы мәліметтердің, сондай-ақ Кодекстің 107-бабының 1-тармағына және тауарлардың, оларды Одақтың кедендік шекарасы арқылы тасымалдайтын тұлғалардың санатына және (немесе) тауарларды тасуды (тасымалдауды) жүзеге асыратын көлік түріне қарай транзиттік декларацияны толтыру тәртібін белгілейтін Комиссияның актілеріне сәйкес транзиттік декларацияда көрсетуге жататын мәліметтердің болуын тексеруді жүзеге асырады.
25. Егер алдын ала ақпарат осы Тәртіптің 24-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтыған жағдайда, келу орнында орналасқан кеден органы:
а) транзиттік декларация ретінде пайдаланылатын алдын ала ақпараттың тапсырылған күні мен уақытын тіркейді;
б) транзиттік декларацияны тіркеумен немесе тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операцияларды жүргізеді;
в) алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға оны транзиттік декларация ретінде пайдаланғаны туралы (осындай декларацияның нөмірін, тіркелген күні мен уақытын көрсете отырып) хабарлайды.

6. Использование предварительной информации в качестве декларации на транспортное средство
26. Перевозчик или действующий от его имени таможенный представитель, а в случае, если это допускается в соответствии с законодательством государств-членов, – иное лицо, действующее по поручению перевозчика, заявляет таможенному органу, расположенному в месте прибытия, об использовании предварительной информации в качестве декларации на транспортное средство путем представления документа, содержащего следующие сведения:
а) о перевозчике (полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, адрес);
б) о таможенном представителе (номер документа, подтверждающего включение юридического лица в реестр таможенных представителей) либо об ином лице, действующем по поручению перевозчика (полное или краткое (сокращенное) наименование юридического лица, организации, не являющейся юридическим лицом, либо фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, адрес), если такое лицо совершает таможенные операции, связанные с таможенным декларированием транспортного средства международной перевозки;
в) об использовании предварительной информации в качестве декларации на транспортное средство;
г) регистрационный номер предварительной информации, используемой в качестве декларации на транспортное средство.
27. После получения документа, указанного в пункте 26 настоящего Порядка, таможенный орган, расположенный в месте прибытия, осуществляет проверку наличия в предварительной информации, регистрационный номер которой указан в таком документе, сведений о ее использовании в качестве декларации на транспортное средство, а также сведений, подлежащих указанию в декларации на транспортное средство в соответствии с актами Комиссии, определяющими порядок заполнения такой таможенной декларации в зависимости от вида транспорта, которым осуществляется перевозка товаров, направления перемещения транспортного средства международной перевозки через таможенную границу Союза, а также категорий товаров, указанных в подпункте 2 пункта 7 статьи 272 Кодекса.
28. В случае если предварительная информация содержит сведения, указанные в пункте 27 настоящего Порядка, таможенный орган, расположенный в месте прибытия:
а) фиксирует дату и время подачи декларации на транспортное средство, в качестве которой используется предварительная информация;
б) совершает таможенные операции, связанные с регистрацией или отказом в регистрации декларации на транспортное средство;
в) информирует лицо, представившее предварительную информацию, о ее использовании в качестве декларации на транспортное средство (с указанием номера, даты и времени регистрации такой декларации).
IV. Заключительные положения

6. Алдын ала ақпаратты көлік құралына декларация ретінде пайдалану
26. Тасымалдаушы немесе оның атынан әрекет ететін кеден өкілі, ал егер мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес бұған жол берілетін болса – тасымалдаушының атынан әрекет ететін өзге тұлға келу орнында орналасқан кеден органына мынадай:
а) тасымалдаушы туралы (заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы);
б) кеден өкілі туралы (заңды тұлғаны кеден өкілдерінің тізіліміне енгізуді растайтын құжаттың нөмірі) не егер мұндай тұлға халықаралық тасымалдау көлік құралын кедендік декларациялаумен байланысты кедендік операцияларды жасайтын болса, тасымалдаушының тапсырмасы бойынша әрекет ететін өзге тұлға туралы (заңды тұлғаның, заңды тұлға болып табылмайтын ұйымның толық немесе қысқа (қысқартылған) атауы не жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), мекенжайы);
в) алдын ала ақпаратты көлік құралына декларация ретінде пайдалану туралы;
г) көлік құралына декларация ретінде пайдаланылатын алдын ала ақпараттың тіркеу нөмірі туралы мәліметтерді қамтитын құжатты ұсыну арқылы алдын ала ақпаратты көлік құралына декларация ретінде пайдалану туралы өтініш білдіреді.
27. Осы Тәртіптің 26-тармағында көрсетілген құжатты алғаннан кейін келу орнында орналасқан кеден органы тіркеу нөмірі осы құжатта көрсетілген алдын ала ақпаратта оны көлік құралына декларация ретінде пайдалану туралы мәліметтердің, сондай-ақ тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын көлік түріне, халықаралық тасымалдау көлік құралының Одақтың кедендік шекарасы арқылы өту бағытына, сондай-ақ Кодекстің 272-бабының 7-тармағының 2-тармақшасында көрсетілген тауарлар санатына қарай осындай кедендік декларацияны толтыру тәртібін белгілейтін Комиссия актілеріне сәйкес көлік құралына декларацияда көрсетуге жататын мәліметтердің болуын тексеруді жүзеге асырады.
28. Егер алдын ала ақпарат осы Тәртіптің 27-тармағында көрсетілген мәліметтерді қамтитын болса, келу орнында орналасқан кеден органы:
а) алдын ала ақпарат ретінде пайдаланылатын көлік құралына декларацияның тапсырылған күні мен уақытын тіркейді;
б) көлік құралына декларацияны тіркеумен немесе тіркеуден бас тартумен байланысты кедендік операцияларды жүргізеді;
в) алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға оны көлік құралына декларация ретінде пайдаланғаны туралы (осындай декларацияның тіркеу нөмірін, күні мен уақытын көрсете отырып) хабарлайды.
IV. Қорытынды ережелер

29. В случае если предварительная информация не содержит сведения, указанные в пунктах 13, 17, 21, 24 и 27 настоящего Порядка, и (или) в рамках таможенного контроля выявлены расхождения между предварительной информацией и сведениями, содержащимися в транспортных (перевозочных), коммерческих и (или) иных документах, таможенный орган не использует такую предварительную информацию в соответствии с разделом III настоящего Порядка и информирует лицо, представившее предварительную информацию, об отсутствии возможности использования предварительной информации в случаях, указанных в пункте 2 настоящего Порядка (с указанием причин).
30. Информирование лиц, указанных в пунктах 8, 14, 15, 18 и 22, подпункте "в" пункта 25, подпункте "в" пункта 28 и пункте 29 настоящего Порядка, осуществляется путем взаимодействия информационных систем таможенных органов и информационных систем данных лиц или с использованием ресурсов информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
31. При заявлении об использовании предварительной информации для совершения нескольких таможенных операций, определенных подпунктом "а" пункта 2 настоящего Порядка, и (или) в качестве транзитной декларации, и (или) декларации на транспортное средство в отношении товаров, ввозимых по одному транспортному (перевозочному) документу, и (или) одного транспортного средства международной перевозки лицо вправе представить один документ, содержащий сведения, указанные в пунктах 12, 20, 23 и (или) 26 настоящего Порядка.

29. Егер алдын ала ақпарат осы Тәртіптің 13, 17, 21, 24 және 27-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді қамтымайтын болса және (немесе) кедендік бақылау шеңберінде алдын ала ақпарат пен көліктік (тасымалдау), коммерциялық және (немесе) өзге де құжаттарда қамтылған мәліметтер арасында алшақтық анықталған жағдайда кеден органы осы Тәртіптің ІІІ бөліміне сәйкес мұндай алдын ала ақпаратты пайдаланбайды және алдын ала ақпаратты ұсынған тұлғаға осы Тәртіптің 2-тармағында көрсетілген жағдайларда алдын ала ақпаратты пайдалану мүмкіндігінің жоқ екені туралы (себептерін көрсете отырып) хабарлайды.
30. Осы Тәртіптің 8, 14, 15, 18 және 22-тармақтарында, 25-тармағының "в" тармақшасында, 28-тармағының "в" тармақшасында және 29-тармағында көрсетілген тұлғаларды хабардар ету кеден органдарының ақпараттық жүйелері мен осы тұлғалардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылы арқылы немесе ақпараттық-телекоммуникациялық "Интернет" желісінің ресурстарын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
31. Алдын ала ақпаратты осы Тәртіптің 2-тармағының "а" тармақшасында белгіленген бірнеше кедендік операцияларды жасау үшін және (немесе) транзиттік декларация және (немесе) көлік құралына декларация ретінде пайдалану туралы өтініш беру кезінде тұлға бір көліктік (тасымалдау) құжаты бойынша әкелінетін тауарларға және (немесе) бір халықаралық тасымалдау көлік құралына қатысты осы Тәртіптің 12, 20, 23 және (немесе) 26-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді қамтитын бір құжатты ұсынуға құқылы.