О применении резервного метода (метод 6) при определении таможенной стоимости товаров
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 августа 2019 года № 138.
В соответствии с пунктом 17 статьи 38 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые Правила применения резервного метода (метод 6) при определении таможенной стоимости товаров.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической коммиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 6 августа 2019 г. № 138
ПРАВИЛА
применения резервного метода (метод 6) при определении таможенной стоимости товаров
1. Настоящие Правила используются при применении резервного метода (метод 6), установленного статьей 45 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс).
2. Настоящие Правила разработаны на основе положений главы 5 Кодекса, Соглашения по применению статьи VII Генерального соглашения по тарифам и торговле 1994 года, включая пояснительные примечания к нему, а также материалов Технического комитета по таможенной оценке Всемирной таможенной организации с целью обеспечения единообразного применения резервного метода (метод 6).
3. Резервный метод (метод 6) применяется в случае, если таможенная стоимость товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – Союз), не может быть определена в соответствии со статьями 39, 4144 Кодекса в связи с несоответствием обстоятельств ввоза оцениваемых товаров условиям применения каждого из методов, установленных статьями 39, 4144 Кодекса, и (или) из-за отсутствия необходимой информации для применения этих методов. Например, ввоз произведений искусства и культурных ценностей в целях их демонстрации на выставках, ввоз продукции, не имеющей аналогов, для проведения испытаний и т. п.
Таможенная стоимость товаров по резервному методу (метод 6) определяется на основе сведений, имеющихся на таможенной территории Союза, путем использования разумных способов, совместимых с принципами и положениями главы 5 Кодекса, и при ее определении допускается разумная гибкость при применении методов определения таможенной стоимости товаров, установленных статьями 39, 41 – 44 Кодекса.
4. В соответствии с пунктом 3 статьи 45 Кодекса в случае наличия возможности гибкого применения нескольких методов определения таможенной стоимости товаров необходимо придерживаться последовательности их применения.

Тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде резервтік әдісті (6-әдіс) қолдану туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 6 тамыздағы № 138 шешімі
Еуразиялық экономикалық Одақтың Кеден кодексінің 38-бабының 17-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде резервтік әдісті (6-әдіс) қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
Комиссия Алқасының
2019 жылғы 6 тамыздағы
№ 138 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде резервтік әдісті (6-әдіс) қолдану ҚАҒИДАЛАРЫ
1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 45-бабында белгіленген резервтік әдісті (6-әдіс) қолдану кезінде қолданылады.
2. Осы Қағидалар Кодекстің 5-тарауының, оған түсіндірме ескертулерді қоса алғанда, 1994 жылғы Тарифтер және сауда жөніндегі Бас келісімнің VII бабын қолдану жөніндегі келісімнің, сондай-ақ резервтік әдісті (6-әдіс) біркелкі қолдануды қамтамасыз ету мақсатында Дүниежүзілік кеден ұйымының Кедендік бағалау жөніндегі техникалық комитетінің материалдарының ережелері негізінде әзірленді.
3. Резервтік әдіс (6 - әдіс), егер Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі - Одақ) кедендік аумағына әкелінетін тауарлардың кедендік құнын бағаланатын тауарларды әкелу мән-жайларының Кодекстің 39, 41-44-баптарында белгіленген әдістердің әрқайсысын қолдану шарттарына сәйкес келмеуіне және (немесе) осы әдістерді қолдану үшін қажетті ақпараттың болмауына байланысты Кодекстің 39, 41-44-баптарына сәйкес айқындау мүмкін болмаған жағдайда қолданылады. Мысалы, көрмелерде көрсету мақсатында өнер туындыларын және мәдени құндылықтарды әкелу, сынақтар өткізу үшін аналогтары жоқ өнімдерді әкелу және т. б.
Резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша тауарлардың кедендік құны Одақтың кедендік аумағында бар мәліметтер негізінде Кодекстің 5 - тарауының қағидаттары мен ережелерімен үйлесімді ақылға қонымды тәсілдерді пайдалану жолымен айқындалады және оны айқындау кезінде Кодекстің 39, 41-44-баптарында белгіленген тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолдану кезінде ақылға қонымды икемділікке жол беріледі.
4. Кодекстің 45-бабының 3-тармағына сәйкес, тауарлардың кедендік құнын айқындаудың бірнеше әдістерін икемді қолдану мүмкіндігі болған жағдайда оларды қолданудың реттілігін ұстану қажет.

При этом решение о гибком применении того или иного метода должно приниматься в каждом конкретном случае на основании имеющейся информации, наиболее полно отвечающей требованиям соответствующей статьи главы 5 Кодекса, при условии, что это не противоречит положениям пункта 5 статьи 45 Кодекса.
5. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров в соответствии со статьей 45 Кодекса, в частности, допускается следующее:
а) для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров за основу может быть принята стоимость сделки с идентичными или однородными товарами, произведенными в иной стране, чем страна, в которой были произведены оцениваемые товары;
б) при определении таможенной стоимости оцениваемых товаров на основе стоимости сделки с идентичными или однородными товарами допускается разумное отклонение от установленных соответственно статьями 41 и 42 Кодекса требований о том, что идентичные оцениваемым или однородные с оцениваемыми товары должны быть проданы для вывоза на таможенную территорию Союза и ввезены на таможенную территорию Союза в тот же или в соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за 90 календарных дней до ввоза на таможенную территорию Союза оцениваемых товаров;
в) для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров за основу может быть принята таможенная стоимость идентичных оцениваемым или однородных с оцениваемыми товаров, определенная в соответствии со статьями 43 и 44 Кодекса;
г) при определении таможенной стоимости оцениваемых товаров в соответствии со статьей 43 Кодекса допускается отклонение от срока, установленного пунктом 3 статьи 43 Кодекса;
д) при определении таможенной стоимости оцениваемых товаров за основу может быть принята определенная в соответствии со статьями 43 и 44 Кодекса таможенная стоимость товаров того же класса или вида (не являющихся идентичными или однородными) либо стоимость сделки с товарами того же класса или вида (не являющимися идентичными или однородными) в соответствии с порядком, установленным статьями 41 и 42 Кодекса.
6. Положения пункта 5 настоящих Правил не являются исчерпывающими примерами гибкого применения методов определения таможенной стоимости товаров, установленных статьями 39, 41 – 44 Кодекса. При определении таможенной стоимости ввозимых товаров по резервному методу (метод 6) могут использоваться другие разумные способы при условии, что они не противоречат положениям пункта 5 статьи 45 Кодекса.
Так, в частности, примерами применения резервного метода (метод 6), основанного на принципах и положениях главы 5 Кодекса, являются:

Бұл ретте қандай да бір әдісті икемді қолдану туралы шешім әрбір нақты жағдайда Кодекстің 5-тарауының тиісті бабының талаптарына неғұрлым толық жауап беретін қолда бар ақпарат негізінде, бұл Кодекстің 45-бабы 5-тармағының ережелеріне қайшы келмейтін жағдайда қабылдануға тиіс.
5. Кодекстің 45-бабына сәйкес, әкелінетін тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде, атап айтқанда, мыналарға жол беріледі:
а) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін бағаланатын тауарлар өндірілген елден өзге елде өндірілген бірдей немесе біртектес тауарлармен жасалған мәміле құны негізге алынуы мүмкін;
б) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын бірдей немесе біртектес тауарлармен жасалған мәміле құнының негізінде айқындау кезінде, Кодекстің тиісінше 41 және 42-баптарында белгіленген, бағаланатын тауарлармен бірдей немесе біртектес тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкету үшін сатылуы және бағаланатын тауарлар сияқты сол немесе оған сәйкес уақыт кезеңінде, бірақ бағаланатын тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін кемінде күнтізбелік 90 күн бұрын Одақтың кедендік аумағына әкелінуі тиіс екендігі туралы талаптардан ақылға қонымды ауытқуға жол беріледі.
в) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін Кодекстің 43 және 44-баптарына сәйкес айқындалған, бағаланатын тауармен бірдей немесе біртектес тауарлардың кедендік құны негізге алынуы мүмкін;
г) Кодекстің 43-бабына сәйкес, бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде Кодекстің 43-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімнен ауытқуға жол беріледі;
д) бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде Кодекстің 43 және 44-баптарына сәйкес айқындалған сол сыныптағы немесе түрдегі тауарлардың (бірдей немесе біртектес болып табылмайтын) кедендік құны не Кодекстің 41 және 42-баптарында белгіленген тәртіпке сәйкес сол сыныптағы немесе түрдегі (бірдей немесе біртектес болып табылмайтын) тауарлармен жасалған мәміле құны негізге алынуы мүмкін.
6. Осы Қағидалардың 5-тармағының ережелері Кодекстің 39, 41-44-баптарында белгіленген тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін икемді қолданудың толық мысалдары болып табылмайды. Әкелінетін тауарлардың кедендік құнын резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша айқындау кезінде, олар Кодекстің 45-бабы 5-тармағының ережелеріне қайшы келмейтін жағдайда, басқа да ақылға қонымды тәсілдер пайдаланылуы мүмкін.
Атап айтқанда, Кодекстің 5-тарауының қағидаттары мен ережелеріне негізделген резервтік әдісті (6-әдіс) қолдану мысалдары болып:

определение таможенной стоимости поврежденных товаров по резервному методу (метод 6), как это установлено Положением об особенностях применения методов определения таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную территорию Евразийского экономического союза, пришедших в негодность, испорченных или поврежденных вследствие аварии или действия непреодолимой силы, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 июня 2013 г. № 145;
определение таможенной стоимости незаконно ввезенных товаров по резервному методу (метод 6), как это установлено Положением об особенностях определения таможенной стоимости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза с недекларированием, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 августа 2013 г. № 180.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14.01.2020 № 6 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
7. При определении таможенной стоимости товаров по резервному методу (метод 6) с учетом положений подпункта "а" пункта 5 настоящих Правил рассматриваются ранее ввезенные на таможенную территорию Союза идентичные или однородные товары при условии сопоставимости факторов, влияющих на стоимость товаров (например, социально-экономическое развитие стран производства, условия сравниваемых сделок, объемы партий, условия поставки, виды транспорта).
8. При определении таможенной стоимости товаров по резервному методу (метод 6) с учетом положений подпунктов "б" и "г" пункта 5 настоящих Правил разумное отклонение от сроков, установленных статьями 41 – 43 Кодекса, заключается в использовании временных рамок в пределах неизменной или близкой к неизменной конъюнктуре рынка. Так, например, в отношении сезонных товаров (верхней одежды, свежих фруктов нового урожая и т. п.) необходимо учитывать время года, сезон, период массового созревания фруктов, время уборки урожая и т. п.
9. При определении таможенной стоимости товаров по резервному методу (метод 6) с учетом положений подпункта "в" пункта 5 настоящих Правил может использоваться принятая таможенным органом таможенная стоимость идентичных оцениваемым или однородных с оцениваемыми товаров, отвечающих установленным критериям идентичности (внешний вид, физические характеристики, качество, репутация на рынке, производитель) или однородности (физические характеристики, компоненты, произведенные из тех же материалов, качество, репутация на рынке, товарный знак, производитель, тождественность выполняемых функций и коммерческая взаимозаменяемость) товаров.

зақымдалған тауарлардың кедендік құнын Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 25 маусымдағы № 145 шешімімен бекітілген Кеден одағының бірыңғай кедендік аумағына әкелінетін авария немесе еңсерілмейтін күш әсерінің салдарынан жарамсыз болған, бүлінген немесе зақымданған тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістерін қолданудың ерекшеліктері туралы ережеде белгіленгендей, резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша айқындау;
заңсыз әкелінген тауарлардың кедендік құнын Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 180 шешімімен бекітілген Кеден одағының кедендік шекарасы арқылы декларациялаусыз өткізілген тауарлардың кедендік құнын анықтау әдістерін қолдану ерекшеліктері туралы ережеде белгіленгендей, резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша айқындау табылады.
7. Осы Қағидалардың 5-тармағы "а" тармақшасының ережелерін ескере отырып, резервтік әдіс бойынша (6-әдіс) тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде бұрын Одақтың кедендік аумағына әкелінген бірдей немесе біртекті тауарлар, егер тауарлардың құнына әсер ететін факторлар (мысалы, өндірген елдердің әлеуметтік-экономикалық дамуы, салыстырылатын мәмілелердің шарыттары, партиялардың көлемдері, жеткізу шарыттары, көлік түрлері) салыстырылатын жағдайда, қарастырылады.
8. Осы Қағидалардың 5-тармағының "б" және "г" тармақшаларының ережелерін ескере отырып, резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде Кодекстің 41-43-баптарында белгіленген мерзімдерден ақылға қонымды ауытқу уақытша шеңберлерді өзгермейтін немесе өзгермейтін нарық конъюнктурасына жақын шектерде пайдалану болып табылады. Мысалы, маусымдық тауарларға (сыртқы киім, жаңа түсімнің жас жемістері және т. б.) қатысты жыл мезгілін, маусымды, жемістердің жаппай пісу кезеңін, өнімді жинау уақытын және т. б. ескеру қажет.
9. Осы Қағидалардың 5-тармағының "в" тармақшасының ережелерін ескере отырып, резервтік әдіс бойынша (6-әдіс) тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде кеден органы қабылдаған бағаланатын тауарлармен бірдей немесе бағаланатын тауарлардың бірдейлігінің (сыртқы түрі, физикалық сипаттамалары, сапасы, нарықтағы беделі, өндірушісі) немесе біртектілігінің (сол материалдардан жасалған физикалық сипаттамалары, компоненттер, сапасы, нарықтағы беделі, тауар белгісі, өндірушісі, орындалатын функциялардың ұқсастығы және коммерциялық өзара алмасушылығы) белгіленген өлшемдеріне жауап беретін кедендік құны қолданылуы мүмкін.

10. При определении таможенной стоимости товаров по резервному методу (метод 6) с учетом положений подпункта "д" пункта 5 настоящих Правил рассматриваются ранее ввезенные на таможенную территорию Союза товары того же класса или вида (не являющиеся идентичными или однородными), имеющие качество и репутацию на рынке, сходные с оцениваемыми товарами за счет совокупности потребительских свойств, определяющих соответствующий ценовой диапазон.
При этом необходимо учитывать максимально возможную схожесть товаров, то есть использовать информацию о товарах того же класса или вида (не являющихся идентичными или однородными) можно только при отсутствии информации об идентичных или однородных товарах.
При определении таможенной стоимости по резервному методу (метод 6) с учетом положений подпункта "д" пункта 5 настоящих Правил применяются также положения пунктов 7 и 8 настоящих Правил в части сопоставимости факторов и конъюнктуры рынка.
11. При определении таможенной стоимости товаров по резервному методу (метод 6) должны соблюдаться требования главы 5 Кодекса о документальном подтверждении таможенной стоимости товаров и сведений, относящихся к ее определению.
12. В случае если для определения таможенной стоимости товаров по резервному методу (метод 6) используется информация об идентичных или однородных товарах, товарах того же класса или вида (не являющихся идентичными или однородными), источники такой информации должны содержать сведения, которые позволяют соотнести такие товары с оцениваемыми товарами (в частности, такие сведения, как описание товаров, их технические характеристики, параметры, коммерческие наименования и прочие характеристики в зависимости от вида товара).
13. С учетом требований, установленных пунктом 4 статьи 45 Кодекса, для определения таможенной стоимости оцениваемых товаров на основе таможенной стоимости ранее ввезенных товаров, принятой таможенным органом, используются сведения, заявленные в таможенной декларации, в том числе в декларации таможенной стоимости (в случае ее заполнения), в отношении ранее ввезенных товаров.
14. При определении таможенной стоимости товаров по резервному методу (метод 6) также могут использоваться ценовые данные из нейтральных источников информации (каталоги независимых фирм; издания, содержащие подробное описание конкретного товара и четкое определение структуры цены; публикуемые, в том числе в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", или рассылаемые официальные прейскуранты цен на товары или торговые предложения фирм о поставках конкретных товаров и о ценах), а также биржевые котировки (биржевые индексы цен) и сведения из отчетов об оценке, проведенной организациями (лицами), осуществляющими оценочную деятельность.

10. Осы Қағидалардың 5-тармағы "д" тармақшасының ережелерін ескере отырып, резервтік әдіс бойынша (6-әдіс) тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде Одақтың кедендік аумағына бұрын әкелінген сол сыныптағы немесе түрдегі (бірдей немесе біртекті болып табылмайтын), нарықта сапасы мен беделі бар, тиісті баға диапазонын айқындайтын тұтыну қасиеттерінің жиынтығы есебінен бағаланатын тауарлармен ұқсас тауарлар қарастылады.
Бұл ретте тауарлардың барынша ықтимал ұқсастығын ескеру қажет, яғни сол санаттағы немесе түрдегі (бірдей немесе біртекті болып табылмайтын) тауарлар туралы ақпаратты бірдей немесе біртекті тауарлар туралы ақпарат болмаған кезде ғана пайдалануға болады.
Осы Қағидалардың 5-тармағы "д" тармақшасының ережелерін ескере отырып, резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша кедендік құнды айқындау кезінде нарықтың факторлары мен конъюнктурасын салыстыру бөлігінде осы Қағидалардың 7 және 8-тармақтарының ережелері қолданылады.
11. Резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде тауарлардың кедендік құнын және оны айқындауға қатысты мәліметтерді құжаттық растау туралы Кодекстің 5-тарауының талаптары сақталуға тиіс.
12. Егер резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін бірдей немесе біртектес тауарлар, сол сыныптағы немесе түрдегі (бірдей немесе біртектес болып табылмайтын) тауарлар туралы ақпарат пайдаланылса, мұндай ақпарат көздері осындай тауарлардың бағаланатын тауарлармен салыстыруға мүмкіндік беретін мәліметтерді қамтуы тиіс (атап айтқанда, тауарлардың сипаттамасы, олардың техникалық сипаттамалары, параметрлері, коммерциялық атаулары және тауардың түріне байланысты өзге де сипаттамалары сияқты мәліметтер).
13. Кодекстің 45-бабының 4-тармағында белгіленген талаптарды ескере отырып, кеден органы қабылдаған бұрын әкелінген тауарлардың кедендік құны негізінде бағаланатын тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін (оны толтырған жағдайда) бұрын әкелінген тауарларға қатысты кедендік декларацияда, соның ішінде кедендік құн декларациясында мәлімделген мәліметтер пайдаланылады.
14. Резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде бейтарап ақпарат көздерінен алынған баға деректері (тәуелсіз фирмалардың каталогтары; нақты тауардың жан-жақты сипаттамасы және баға құрылымының нақты анықтамасы бар басылымдар; жарияланатын, соның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде жарияланатын немесе тауарлар бағасының ресми прейскуранттары немесе нақты тауарларды жеткізу туралы және бағалар туралы фирмалардың сауда ұсыныстары), сондай-ақ биржалық баға белгіленімі (бағалардың биржалық индекстері) және бағалау қызметін жүзеге асыратын ұйымдар (тұлғалар) жүргізген бағалау туралы есептерден алынған мәліметтер пайдаланылуы мүмкін.

15. При использовании ценовых данных, указанных в пункте 14 настоящих Правил, необходимо учитывать следующее:
а) преимущественно используются ценовые данные, относящиеся к товарам, которые являются идентичными или однородными с оцениваемыми товарами;
б) при отсутствии ценовых данных в отношении идентичных или однородных товаров данные о товарах того же класса или вида (не являющихся идентичными или однородными) могут использоваться только в том случае, если такие товары имеют качество и репутацию на рынке, сходные с оцениваемыми товарами за счет совокупности потребительских свойств, определяющих соответствующий ценовой диапазон, как это указано в пункте 10 настоящих Правил;
в) ценовые данные из нейтральных источников информации используются только в том случае, если такие данные отражают действительные (актуальные) предложения о продаже товаров для вывоза на таможенную территорию Союза в пределах неизменной или близкой к неизменной конъюнктуре рынка;
г) при использовании нейтральных источников информации учитываются различные экономические факторы, включая страны производства, объемы партий, условия поставки, виды транспорта и прочие факторы, влияющие на стоимость товара;
д) использование ценовых данных не противоречит положениям пункта 5 статьи 45 Кодекса.
16. При применении резервного метода (метод 6) не допускается использование усредненных ценовых данных в отношении обобщенных групп товаров (например, обувь женская, костюмы мужские, духи, вино виноградное и т. п.).
17. Главой 5 Кодекса не устанавливаются какие-либо специальные требования к источникам информации, используемым при определении таможенной стоимости товаров, но при этом пунктом 1 статьи 45 Кодекса устанавливается условие, что таможенная стоимость товаров определяется на основе сведений, имеющихся на таможенной территории Союза. Таким образом, сам по себе факт использования информации из источников государств, не являющихся членами Союза, не препятствует использованию данных источников для определения таможенной стоимости товаров, но при условии, что такая информация доступна на таможенной территории Союза и имеется возможность убедиться в ее достоверности и точности.
Примеры применения резервного метода (метод 6)
Пример 1. Товар "мотоцикл Harley-Davidson" временно ввозится на таможенную территорию Союза для демонстрации новой серийной модели на выставке.
Декларантом договор перевозки (транспортировки) ввозимых товаров с перевозчиком не заключался.
Метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1) неприменим, поскольку ввозимый товар не является предметом купли-продажи, а также отсутствует информация о величине расходов, связанных с перевозкой товаров и подлежащих включению в таможенную стоимость товаров в соответствии со статьей 40 Кодекса.

15. Осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген баға деректерін пайдалану кезінде мыналарды ескеру қажет:
а) көбінесе бағаланатын тауарлармен бірдей немесе біртекті болып табылатын тауарларға қатысты баға деректері қолданылады;
б) бірдей немесе біртектес тауарларға қатысты баға деректері болмаған кезде сол сыныптағы немесе түрдегі (бірдей немесе біртекті болып табылмайтын) тауарлар туралы деректер, егер мұндай тауарлар осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілгендей, тиісті баға диапазонын айқындайтын тұтынушылық қасиеттердің жиынтығы есебінен бағаланатын тауарлармен ұқсас нарықта сапасы мен беделі болған жағдайда ғана пайдаланылуы мүмкін;
в) ақпараттың бейтарап көздерінен алынған баға деректері, егер мұндай деректер нарықтың өзгермейтін конъюнктурасы шегінде Одақтың кедендік аумағына әкету үшін тауарларды сату туралы нақты (өзекті) ұсыныстарды қамтып көрсеткен жағдайда ғана пайдаланылады;
г) бейтарап ақпарат көздерін пайдалану кезінде өндіруші елді, партия көлемдерін, жеткізу шарыттарын, көлік түрлерін және тауардың құнына әсер ететін өзге де факторларды қоса алғанда, әртүрлі экономикалық факторлар ескеріледі;
д) баға деректерін пайдалану Кодекстің 45-бабы 5-тармағының ережелеріне қайшы келмейді.
16. Резервтік әдісті (6-әдіс) қолдану кезінде тауарлардың жалпыланған топтарына (мысалы, әйелдер аяқ киімі, ерлер костюмдері, иіссу, жүзім шарабы және т.б.) қатысты орташаландырылған баға деректерін пайдалануға жол берілмейді.
17. Кодекстің 5-тарауында тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде пайдаланылатын ақпарат көздеріне қандай да бір арнайы талаптар белгіленбейді, бірақ бұл ретте Кодекстің 45-бабының 1-тармағында тауарлардың кедендік құны Одақтың кедендік аумағында бар мәліметтер негізінде айқындалады деген шарыт белгіленеді. Сөйтіп, Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің көздерінен ақпаратты пайдалану, бірақ мұндай ақпарат Одақтың кедендік аумағында қолжетімді және оның шынайылығы мен дәлдігіне көз жеткізу мүмкіндігі болған жағдайда пайдалану фактісінің өзі тауарлардың кедендік құнын айқындау үшін осы көздерді пайдалануға кедергі келтірмейді.
Резервтік әдісті (6 әдіс) қолдану мысалдары
1-мысал. "Harley-Davidson мотоциклі" тауары Одақтың кедендік аумағына көрмеде жаңа сериялық модельді көрсету үшін уақытша әкелінеді.
Декларант тасымалдаушымен әкелінетін тауарларды тасу (тасымалдау) шартын жасаспаған.
Әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны бойынша әдіс (1-әдіс) қолданылмайды, өйткені әкелінетін тауар сатып алу-сату нысаны болып табылмайды, сондай-ақ Кодекстің 40-бабына сәйкес тауарларды тасымалдауға және тауарлардың кедендік құнына енгізуге байланысты шығындардың көлемі туралы ақпарат жоқ.

Метод по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2), метод по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3), метод вычитания (метод 4) и метод сложения (метод 5) неприменимы, поскольку отсутствует необходимая информация для применения данных методов.
У декларанта имеется счет-проформа, выставленный поставщиком в связи с отгрузкой данного товара. Также декларант располагает информацией о типовых (усредненных) тарифах на перевозку товаров по аналогичному маршруту, предоставленной перевозчиком (логистической компанией).
Таможенная стоимость определена декларантом по резервному методу (метод 6) путем гибкого применения метода по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1) с использованием в качестве основы информации о цене товара, указанной в счете-проформе, и добавлением величины транспортных расходов, определенной исходя из имеющихся сведений о типовых (усредненных) тарифах на перевозку товаров.
Пример 2. Оборудование для производства изделий из теста (круассанов), помещенное под таможенную процедуру свободной таможенной зоны в государстве – члене Союза, введенное в эксплуатацию и использовавшееся резидентом свободной экономической зоны для реализации соглашения об осуществлении деятельности на территории свободной экономической зоны, по истечении 5 лет вывозится за ее пределы и помещается под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления.
Оборудование не реализуется сторонней организации, а вывозится организацией-резидентом свободной экономической зоны на остальную часть таможенной территории Союза на собственный склад.
Сделка купли-продажи отсутствует, в связи с чем метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1) неприменим.
Метод по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2), метод по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3) и метод вычитания (метод 4) неприменимы, поскольку отсутствует необходимая информация об оборудовании, обладающем аналогичной степенью износа.
Информация, необходимая для определения таможенной стоимости оборудования по методу сложения (метод 5), также отсутствует.
Оборудование эксплуатировалось на территории свободной экономической зоны в течение 5 лет.
У декларанта имеется отчет об оценке, проведенной в соответствии с законодательством государства – члена Союза об оценочной деятельности в целях определения стоимости данного оборудования, позволяющий определить таможенную стоимость оборудования путем гибкого применения метода по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1).
Таможенная стоимость определена декларантом по резервному методу (метод 6) с использованием в качестве основы информации о стоимости товара, указанной в отчете об оценке, проведенной лицом, осуществляющим оценочную деятельность.
Пример 3. Организация "А" формирует уставный (складочный) капитал (фонд). В качестве вклада в уставный (складочный) капитал (фонд) организация "В", являясь соучредителем организации "А", передает новый грузовой автомобиль-тягач МАН (MAN).
Метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1) неприменим, поскольку отсутствует сделка купли-продажи.

Бірдей тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (2-әдіс), біртектес тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (3-әдіс), шегеру әдісі (4-әдіс) және қосу әдісі (5-әдіс) қолданылмайды, өйткені осы әдістерді қолдану үшін қажетті ақпарат жоқ.
Декларантта осы тауарды жөнелтуге байланысты жеткізуші қойған шот-проформа бар. Сондай-ақ декларантта тасымалдаушы (логистикалық компания) берген ұқсас бағыт бойынша тауарларды тасымалдауға арналған үлгі (орташаландырылған) тарифтер туралы ақпарат бар.
Кедендік құнды декларант резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша шот-проформада көрсетілген тауардың бағасы туралы ақпаратты негіз ретінде пайдалана отырып және тауарларды тасымалдауға арналған үлгі (орташаландырылған) тарифтер туралы қолда бар мәліметтерді негізге ала отырып айқындалған көлік шығыстарының шамасын қоса отырып, әкелінетін тауарлармен мәміленің құны бойынша әдісті (1-әдіс) икемді қолдану жолымен айқындайды.
2-мысал. Одаққа мүше мемлекетте еркін кедендік аймақтың кедендік рәсімімен орналастырылған, пайдалануға берілген және еркін экономикалық аймақтың резиденті еркін экономикалық аймақтың аумағында қызметті жүзеге асыру туралы келісімді іске асыру үшін пайдаланған қамырдан (круассаннан) бұйымдарды өндіруге арналған жабдық 5 жыл өткеннен кейін одан тысқары шығарылады және ішкі тұтыну үшін шығарудың кедендік рәсімімен орналастырылады.
Жабдық бөгде ұйымға сатылмайды, еркін экономикалық аймақтың резидент ұйымы Одақтың кедендік аумағының қалған бөлігіне өз қоймасына әкетеді.
Сатып алу-сату мәмілесі жоқ, осыған байланысты әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны бойынша әдіс (1-әдіс) қолданылмайды.
Бірдей тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (2-әдіс), біртекті тауарлармен мәміле құны бойынша әдіс (3-әдіс) және шегеру әдісі (4-әдіс) қолданылмайды, өйткені тозудың ұқсас дәрежесіне ие жабдықтар туралы қажетті ақпарат жоқ.
Қосу әдісі (5-әдіс) бойынша жабдықтың кедендік құнын айқындау үшін қажетті ақпарат та жоқ.
Жабдық 5 жыл бойы еркін экономикалық аймақ аумағында пайдаланылды.
Декларантта әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны бойынша әдісті (1-әдіс) икемді қолдану жолымен жабдықтың кедендік құнын айқындауға мүмкіндік беретін осы жабдықтың құнын айқындау мақсатында бағалау қызметі туралы Одаққа мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жүргізілген бағалау туралы есеп бар.
Кедендік құнды декларант бағалау қызметін жүзеге асыратын тұлға жүргізген бағалау туралы есепте көрсетілген тауардың құны туралы ақпаратты негіз ретінде пайдалана отырып резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша айқындады.
3-мысал. "А" ұйымы жарғылық (қоймалық) капитал (қор) қалыптастырады. "В" ұйымы "A" ұйымының тең құрылтайшысы бола отырып, жарғылық (қоймалық) капиталға (қорға) салым ретінде жаңа MAH (MAN) жүк тартқыш автомобилін береді.
Сатып алу-сату мәмілесі болмағандықтан, әкелінетін тауарлармен жасалатын мәміленің құны бойынша әдіс (1-әдіс) қолданылмайды.

Метод по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2), метод по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3), метод вычитания (метод 4) и метод сложения (метод 5) при определении таможенной стоимости товаров неприменимы, поскольку отсутствует необходимая информация для применения данных методов.
При рассмотрении возможности гибкого применения метода по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3) при определении таможенной стоимости по резервному методу (метод 6) учитывалась информация о стоимости ранее ввезенного автомобиля. При анализе такой информации было установлено, что за 6 месяцев до ввоза оцениваемого автомобиля на таможенную территорию Союза был ввезен новый грузовой автомобиль-тягач Scania. При сравнении оцениваемого и ранее ввезенного автомобилей было установлено, что эти автомобили произведены в одной стране, имеют одинаковые мощность двигателя, колесную формулу, тип кабины, комплектацию и примерно одинаковую репутацию на рынке.
Вывод о примерно одинаковой репутации на рынке сделан исходя из анализа информации, содержащейся в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", в частности, исходя из следующего:
объем продаж грузовых автомобилей-тягачей указанных марок на внутреннем рынке примерно одинаков;
грузовые автомобили-тягачи продаются на внутреннем рынке по примерно одинаковым ценам (находятся в одном ценовом диапазоне);
указанные бренды автомобилей рассматриваются в качестве прямых конкурентов.
С учетом данной информации таможенная стоимость грузового автомобиля-тягача МАН (MAN) была определена по резервному методу (метод 6) путем гибкого применения метода по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3).
В данном случае гибкость применения метода по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3) заключается в отклонении от установленного статьей 42 Кодекса требования о том, что однородные товары должны быть проданы для ввоза на таможенную территорию Союза и ввезены на таможенную территорию Союза в тот же или соответствующий ему период времени, что и оцениваемые товары, но не ранее чем за 90 календарных дней до ввоза на таможенную территорию Союза оцениваемых товаров.
Ввиду отсутствия информации о ввозе на таможенную территорию Союза автомобиля, произведенного тем же производителем, что и грузовой автомобиль-тягач МАН (MAN), в качестве основы для определения таможенной стоимости оцениваемого товара принята таможенная стоимость ранее ввезенного автомобиля Scania, имеющего примерно одинаковую репутацию на рынке.
Пример 4. Платье женское бренда Louis Vuitton ввозится в целях организации показов (демонстрации) в рамках Недели моды.
Товар создан дизайнерским ателье и произведен в единичном экземпляре, обладает эксклюзивными свойствами и, таким образом, не имеет близких аналогов.
Метод по стоимости сделки с ввозимыми товарами (метод 1) неприменим, так как договором, в соответствии с которым платье ввозится на таможенную территорию Союза, не предусмотрена передача товара с уплатой за него определенной денежной суммы (цены товара).

Тауарлардың кедендік құнын айқындау кезінде бірдей тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (2-әдіс), біртектес тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (3-әдіс), шегеру әдісі (4-әдіс) және қосу әдісі (5-әдіс) қолданылмайды, өйткені осы әдістерді қолдану үшін қажетті ақпарат жоқ.
Біртектес тауарлармен жасалатын мәміле құны бойынша әдісті (3-әдіс) икемді қолдану мүмкіндігін қарау кезінде резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша кедендік құнды айқындау кезінде бұрын әкелінген автомобильдің құны туралы ақпарат ескерілді. Мұндай ақпаратты талдау кезінде бағаланатын автомобильді Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін 6 ай бұрын Scania жаңа жүк-тартқыш автомобилі әкелінгені белгіленді. Бағаланатын және бұрын әкелінген автомобильдерді салыстыру кезінде бұл автомобильдердің бір елде шығарылғаны, қозғалтқыштың бірдей қуаты, доңғалақ формуласы, кабина түрі, комплектациясы және нарықта шамамен бірдей беделі бар екендігі белгіленді.
Нарықтағы шамамен бірдей бедел туралы қорытынды "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде қамтылған ақпаратты талдауға сүйене отырып, атап айтқанда, мыналарды негізге ала отырып жасалды:
ішкі нарықта көрсетілген маркалы жүк-тартқыш автомобильдерді сату көлемі шамамен бірдей;
жүк-тартқыш автомобильдері ішкі нарықта шамамен бірдей бағамен сатылады (бір баға диапазонында);
аталған автокөлік брендтері тікелей бәсекелестер ретінде қарастырылады.
Осы ақпаратты ескере отырып, МАН (MAN) жүк-тартқыш автомобилінің кедендік құны бірыңғай тауарлармен мәміле құны бойынша әдісті (3-әдіс) икемді қолдану арқылы резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша анықталды.
Бұл жағдайда біртектес тауарлармен жасалатын мәміле құны бойынша әдісті (3-әдіс) қолданудың икемділігі кодекстің 42-бабында белгіленген біртектес тауарлар Одақтың кедендік аумағына әкелу үшін сатылуы және бағаланатын тауарлар сияқты сол немесе оған сәйкес келетін уақыт кезеңінде, бірақ бағаланатын тауарларды Одақтың кедендік аумағына әкелгенге дейін кемінде күнтізбелік 90 күн бұрын Одақтың кедендік аумағына әкелінуі тиіс екендігі туралы талаптан ауытқуға негізделеді.
Одақтың кедендік аумағына МАН (MAN) жүк-тартқыш автомобилі сияқты өндіруші шығарған автомобильді әкелу туралы ақпараттың болмауына байланысты бағаланатын тауардың кедендік құнын айқындау үшін негіз ретінде нарықта шамамен бірдей беделі бар бұрын әкелінген Scania автомобилінің кедендік құны қабылданды.
4-мысал. Louis Vuitton әйелдер брендінің көйлегі Сән апталығы аясында көрсетілімдерді (демонстрацияларды) ұйымдастыру мақсатында әкелінеді.
Өнім дизайнерлік ательеде жасалған және бір дана жасалған, эксклюзивті қасиеттерге ие және осылайша жақын аналогтары жоқ.
Әкелінетін тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (1-әдіс) қолданылмайды, өйткені оған сәйкес көйлек Одақтың кедендік аумағына әкелінетін шартта ол үшін белгілі бір ақшалай соманы (тауар бағасын) төлей отырып, тауарды беру көзделмеген.

Метод по стоимости сделки с идентичными товарами (метод 2) и метод по стоимости сделки с однородными товарами (метод 3) неприменимы, так как ввиду специфических свойств товара отсутствует информация о товарах, отвечающих установленным критериям идентичности или однородности.
Метод вычитания (метод 4) неприменим, так как товар ввозится на таможенную территорию Союза впервые и его продажа на таможенной территории Союза не предусмотрена.
Метод сложения (метод 5) неприменим из-за отсутствия необходимой информации.
В договоре, в соответствии с которым платье ввозится на таможенную территорию Союза, отсутствуют сведения о стоимости ввезенного товара. Кроме того, отсутствует информация о стоимости идентичных или однородных товаров.
Таможенная стоимость определена декларантом по резервному методу (метод 6) на основе сведений о стоимости сделки с товарами того же класса или вида с учетом положений статей 41 и 42 Кодекса.
При выборе основы для определения таможенной стоимости товара учитывалась информация о стране его производства, бренде, в том числе о производителе товаров высокой ценовой категории (luxury brand), а также о единичном экземпляре рассматриваемого товара.

Бірдей тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (2-әдіс) және біртекті тауарлармен жасалған мәміле құны бойынша әдіс (3-әдіс) қолданылмайды, өйткені тауардың ерекше қасиеттеріне байланысты сәйкестендірудің немесе біртектіліктің белгіленген өлшемдеріне жауап беретін тауарлар туралы ақпарат жоқ.
Шегеру әдісі (4-әдіс) қолданылмайды, өйткені тауар Одақтың кедендік аумағына алғаш рет әкелінеді және оны Одақтың кедендік аумағында сату көзделмеген.
Қажетті ақпараттың болмауына байланысты қосу әдісі (5 әдіс) қолданылмайды.
Оған сәйкес көйлек Одақтың кедендік аумағына әкелінетін шартта әкелінген тауардың құны туралы мәліметтер жоқ. Оған қоса, ұқсас немесе біртекті тауарлардың құны туралы ақпарат жоқ.
Кедендік құнды декларант Кодекстің 41 және 42-баптарының ережелерін ескере отырып, сол сыныптағы немесе түрдегі тауарлармен жасалған мәміле құны туралы мәліметтер негізінде резервтік әдіс (6-әдіс) бойынша айқындайды.
Тауардың кедендік құнын айқындау үшін негізді таңдау кезінде оны шығарған ел, бренд туралы, соның ішінде жоғары баға санатындағы (luxury brand) тауарларды өндіруші туралы, сондай-ақ қаралатын тауардың бір данасы туралы ақпарат ескерілді.