О классификаторе таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 года № 145
В соответствии с пунктами 4 и 7 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Положением о единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый классификатор таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее – классификатор).
2. Включить классификатор в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза.
3. Установить, что использование кодовых обозначений классификатора является обязательным при реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза в сфере таможенного регулирования и при заполнении электронных таможенных документов в случае, если порядками заполнения таких документов предусмотрены нормы об указании кода таможенного органа в соответствии с классификатором.
4. Настоящее Решение вступает в силу с 1 июля 2020 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Т. Саркисян
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 2 сентября 2019 г. № 145
КЛАССИФИКАТОР
таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза
I. Паспорт классификатора
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Код

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 4 және 7-тармақтарына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы ережені басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы (бұдан әрі –сыныптауыш) бекітілсін.
2. Сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі ресурстарының құрамына енгізілсін.
3. Сыныптауыштың кодтық белгілерін пайдалану кедендік реттеу саласындағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру кезінде және егер мұндай құжаттарды толтыру тәртіптерімен сыныптауышқа сәйкес кеден органының кодын көрсету туралы нормалар көзделген жағдайда, электрондық кедендік құжаттарды толтыру кезінде міндетті болып табылады деп белгіленсін.
4. Осы Шешім 2020 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Т. Саркисян
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2019 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 145 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының СЫНЫПТАУЫШЫ
I. Сыныптауыштың паспорты
р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Коды

054
2
Тип
2 – классификатор
3
Наименование
классификатор таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза
4
Аббревиатура
КТО
5
Обозначение
ЕК 054-2019
6
Реквизиты акта о принятии (утверждении) справочника (классификатора)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145
7
Дата введения в действие (начала применения) справочника (классификатора)
С даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 сентября 2019 г. № 145
8
Реквизиты акта о прекращении применения справочника (классификатора)
9
Дата окончания применения справочника (классификатора)
10
Оператор (операторы)
AM, Комитет государственных доходов Республики Армения;
BY, Государственный таможенный комитет Республики Беларусь;
KZ, Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
KG, Государственная таможенная служба при Правительстве Кыргызской Республики;
RU, Федеральная таможенная служба
11
Назначение
классификатор предназначен для систематизации и унификации кодирования сведений о таможенных органах государств – членов Евразийского экономического союза и их структурных подразделений
12
Аннотация (область применения)
обеспечение информационного взаимодействия
в ходе реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, при формировании электронных документов, документов в электронном виде в случаях, предусмотренных правом Евразийского экономического союза
13
Ключевые слова
таможня, структурное подразделение таможенного органа, таможенные органы
14
Сфера, в которой реализуются полномочия органов Евразийского экономического союза
таможенное регулирование
15
Использование международной (межгосударственной, региональной) классификации
3 – при разработке классификатора международные (межгосударственные, региональные) классификаторы и (или) стандарты не применялись
16
Наличие государственных справочников (классификаторов)
государств – членов Евразийского экономического союза
1 – классификатор имеет аналоги
в государствах – членах Евразийского экономического союза:
классификатор таможенных органов Республики Армения (утвержден нормативными правовыми актами Комитета государственных доходов Республики Армения);
классификатор таможенных органов и пунктов таможенного оформления Республики Беларусь (утвержден постановлением Государственного таможенного комитета Республики Беларусь от 30 мая 2014 г. № 30);
классификатор кодов органов государственных доходов Республики Казахстан, используемых для таможенных целей (утвержден приказом председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 6 февраля 2015 г. № 66);
классификатор таможенных органов Кыргызской Республики (утвержден приказом Государственной таможенной службы при Правительстве Кыргызской Республики от 2 апреля 2018 г. № 35-04/137);
классификатор таможенных органов и их структурных подразделений Российской Федерации (утвержден приказом Федеральной таможенной службы от 26 сентября 2011 г. № 1939)
17
Метод систематизации (классификации)
2 – иерархический метод классификации
18
Методика ведения
ведение классификатора осуществляется в электронном виде в соответствии с порядком согласно приложению
19
Структура
информация о структуре классификатора (состав полей классификатора, области их значений и правила формирования) приведена в разделе II настоящего классификатора
20
Степень конфиденциальности данных
сведения из классификатора относятся к информации открытого доступа
21
Установленная периодичность пересмотра
не установлена
22
Изменения
23
Ссылка на детализированные сведения из справочника (классификатора)
https://portal.eaeunion.org/sites/odata/_layouts/15/Portal.EEC.Registry.Ui/DirectoryForm.aspx?ViewId=
24
Способ представления сведений из справочника (классификатора)
опубликование на информационном портале Евразийского экономического союза. Сведения из классификатора предоставляются по запросу уполномоченным органам и (или) органам государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза, являющимся пользователями единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза, с использованием средств интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
II. Описание структуры классификатора

054
2
Түрі
2 – сыныптауыш
3
Атауы
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышы
4
Аббревиатурасы
КТО
5
Белгілеу
ЕК 054-2019
6
Анықтамалықты (сыныптауышты) қабылдау (бекіту) туралы актінің деректемелері
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімі
7
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданысқа енгізу (қолдануды бастау) күні)
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 қыркүйектегі № 145 шешімі күшіне енген күннен бастап
8
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолдануды тоқтату туралы актінің деректемелері
9
Анықтамалықты (сыныптауышты) қолданудың аяқталу күні)
10
Оператор (операторлар)
AM, Армения Республикасының Мемлекеттік кірістер комитеті;
BY, Беларусь Республикасының Мемлекеттік Кеден комитеті;
KZ, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті;
KG, Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік кеден қызметі;
RU, Федералдық кеден қызметі
11
Белгіленуі
сыныптауыш Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдары және олардың құрылымдық бөлімшелері туралы мәліметтерді кодтауды жүйелендіруге және біріздендіруге арналған
12
Аннотация (қолдану саласы)
Еуразиялық экономикалық одақ құқығында көзделген жағдайларда электрондық құжаттарды, электрондық түрдегі құжаттарды қалыптастыру кезінде Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру барысында ақпараттық өзара іс-әрекетті қамтамасыз ету
13
Түйін сөздер
кеден, кеден органының құрылымдық бөлімшесі, кеден органдары
14
Еуразиялық экономикалық одақ органдарының өкілеттіктері іске асырылатын сала
кедендік реттеу
15
Халықаралық (мемлекетаралық, аймақтық) сыныптауды пайдалану
3 – сыныптауышты әзірлеу кезінде халықаралық (мемлекетаралық, өңірлік) сыныптауыштар және (немесе) стандарттар қолданылған жоқ
16
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік анықтамалықтарының (сыныптауыштарының) болуы
1 – сыныптауыштың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде аналогтары бар: Армения Республикасы кеден органдарының сыныптауышы (Армения Республикасы Мемлекеттік кірістер комитетінің нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген); Беларусь Республикасы кеден органдарының және кедендік ресімдеу пункттерінің сыныптауышы (Беларусь Республикасы Мемлекеттік Кеден комитетінің 2014 жылғы 30 мамырдағы № 30 қаулысымен бекітілген); кедендік мақсаттар үшін пайдаланылатын Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кірістер органдары кодтарының сыныптауышы (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 66 бұйрығымен бекітілген)); Қырғыз Республикасы кеден органдарының сыныптауышы (Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік кеден қызметінің 2018 жылғы 2 сәуірдегі № 35-04/137 бұйрығымен бекітілген); Ресей Федерациясының кеден органдары және олардың құрылымдық бөлімшелерінің сыныптауышы (Федералдық кеден қызметінің 2011 жылғы 26 қыркүйектегі № 1939 бұйрығымен бекітілген)
17
Жүйелеу (сыныптау) әдісі
2-сыныптаудың иерархиялық әдісі
18
Жүргізу әдістемесі
сыныптауышты жүргізу қосымшаға сәйкес тәртіп бойынша электрондық түрде жүзеге асырылады
19
Құрылымы
сыныптауыштың құрылымы туралы ақпарат (сыныптауыштың өрістерінің құрамы, олардың мәндерінің облысы және қалыптастыру қағидалары) осы сыныптауыштың II бөлімінде келтірілген
20
Деректердің құпиялылық дәрежесі
сыныптауыштан алынған мәліметтер ашық қол жеткізілетін ақпаратқа жатады
21
Қайта қараудың белгіленген мерзімділігі
анықталмаған
22
Өзгерістер
23
Анықтамалықтың (сыныптауыштың) егжей-тегжейлі мәліметтеріне сілтеме
https://portal.eaeunion.org/sites/odata/_layouts/15/Portal.EEC.Registry.Ui/DirectoryForm.aspx?ViewId=
24
Анықтамалықтан (сыныптауыштан) мәліметтерді ұсыну тәсілі
Еуразиялық экономикалық одақтың ақпараттық порталында жариялау. Сыныптауыштан мәліметтер сұрау салу бойынша Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарын пайдалана отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін пайдаланушылар болып табылатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына және (немесе) мемлекеттік билік органдарына ұсынылады.
II. Сыныптауыш құрылымының сипаттамасы

1. Настоящий раздел определяет структуру и реквизитный состав классификатора, в том числе области значений реквизитов и правила их формирования.
2. Структура и реквизитный состав классификатора приведены в таблице, в которой формируются следующие поля (графы):
"область значения реквизита"  – текст, поясняющий смысл (семантику) элемента;
"правила формирования значения реквизита" – текст, уточняющий назначение элемента и определяющий правила его формирования (заполнения), или словесное описание возможных значений элемента;
"мн." – множественность реквизита (обязательность (опциональность) и количество возможных повторений реквизита).
3. Для указания множественности реквизитов передаваемых данных используются следующие обозначения:
1 – реквизит обязателен, повторения не допускаются;
n – реквизит обязателен, должен повторяться n раз (n > 1);
1..* – реквизит обязателен, может повторяться без ограничений;
n..* – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз (n > 1);
n..m – реквизит обязателен, должен повторяться не менее n раз и не более m раз ( n > 1, m > 1);
0..1 – реквизит опционален, повторения не допускаются;
0..* – реквизит опционален, может повторяться без ограничений;
0..m – реквизит опционален, может повторяться не более m раз (m > 1).
Таблица
Структура и реквизитный состав классификатора
Наименование реквизита
Область значения реквизита
Правила формирования значения реквизита
Мн.
1. Сведения о таможенном органе
1..*
1.1. Код государства
строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}
буквенный код Alpha-2 государства – члена Евразийского экономического союза, таможенная служба которого формирует и предоставляет информацию, в соответствии со стандартом ISO 3166-1
1
1.2. Код таможенного органа
строка символов.
Шаблон: [0-9]{8}
8-значный код таможенного органа
1
1.3. Национальный код таможенного органа
строка символов.
Шаблон:[0-9]{5}/[0-9]{8}/[0-9]{2}
национальный код таможенного органа
в соответствии со структурой кода, принятой
в государстве – члене Евразийского экономического союза
1
1.4. Краткое наименование таможенного органа
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
краткое наименование таможенного органа
0..1
1.5. Полное наименование таможенного органа
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
полное наименование таможенного органа
1
1.6. Адрес таможенного органа
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..1
1.6.1. Код территории
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 17
код единицы административно-территориального деления
0..1

1. Осы бөлім сыныптауыштың құрылымы және деректемелік құрамын, оның ішінде деректемелер мәндерінің саласын және оларды қалыптастыру қағидаларын айқындайды.
2. Сыныптауыштың құрылымы және деректемелік құрамы мынадай жолдар (бағандар) қалыптастырылатын кестеде келтірілген:
"деректеме мәнінің аясы" – элементтің мағынасын (семантикасын) түсіндіретін мәтін;
"деректеменің мәнін қалыптастыру қағидалары" – элементтің мақсатын нақтылайтын және оны қалыптастыру (толтыру) қағидаларын айқындайтын мәтін немесе элементтің ықтимал мәндерін ауызша сипаттау;
"көпт." – деректеменің көптігі (міндеттілік (опциондық) және деректеменің ықтимал қайталануының саны).
3. Берілетін деректер реквизиттерінің көптігін көрсету үшін мынадай белгілер пайдаланылады:
1 – деректеме міндетті, қайталауға жол берілмейді;
n – деректеме міндетті, n рет қайталануы тиіс (n > 1);
1..* – деректеме міндетті, шектеусіз қайталануы мүмкін;
n..* – деректеме міндетті, кемінде n рет қайталануы тиіс (n > 1);
n..m – деректеме міндетті, кемінде n рет және m реттен артық емес қайталануы тиіс ( n > 1, m > 1);
0..1 – деректеме опционалды, қайталауға жол берілмейді;
0..* – деректеме опционалды, шектеусіз қайталануы мүмкін;
0..m – деректеме опционалды, m реттен артық емес қайталануы мүмкін (m > 1).
Кесте
Сыныптауыштың құрылымы және деректемелік құрамы
Деректеменің атауы
Деректеме мәнінің аясы
Деректеме мәнін қалыптастыру қағидалары
Көпт.
1. Кеден органы туралы мәліметтер
1..*
1.1. Мемлекеттің коды
таңбалар жолы.
Үлгі: [A-Z]{2}
кеден қызметі ISO 3166-1 стандартына сәйкес ақпаратты қалыптастыратын және ұсынатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Alpha-2 әріптік коды
1
1.2. Кеден органының коды
таңбалар жолы.
Үлгі: [0-9]{8}
Кеден органының 8 таңбалы коды
1
1.3. Кеден органының ұлттық коды
таңбалар жолы.
Үлгі:[0-9]{5}/[0-9]{8}/[0-9]{2}
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекетте қабылданған код құрылымына сәйкес кеден органының ұлттық коды
1
1.4. Кеден органының қысқаша атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 50
кеден органының қысқаша атауы
0..1
1.5. Кеден органының толық атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 255
кеден органының толық атауы
1
1.6. Кеден органының мекен-жайы
салынған деректемелердің мәндері аясында айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады
0..1
1.6.1. Аумақтың коды
нормаланған таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 17
әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің коды
0..1

1.6.2. Наименование региона
нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование единицы административно-территориального деления первого уровня
0..1
1.6.3. Наименование района
нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование единицы административно-территориального деления второго уровня
0..1
1.6.4. Наименование города
нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование города
0..1
1.6.5. Наименование населенного пункта
нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование населенного пункта
0..1
1.6.6. Наименование улицы
нормализованная строка символов, не содержащая символов разрыва строки (#xA) и табуляции (#x9).
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 120
наименование элемента улично-дорожной сети городской инфраструктуры
0..1
1.6.7. Номер дома
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
обозначение дома, корпуса, строения
0..1
1.6.8. Помещение
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
обозначение офиса
0..1
1.6.9. Почтовый индекс
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 20
почтовый индекс предприятия почтовой связи
0..1
1.6.10. Сведения об адресе
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 1000
адрес в свободной форме в виде текста
0..1
1.7. Контактный реквизит
определяется областями значений вложенных реквизитов
определяется правилами формирования вложенных реквизитов
0..*
1.7.1. Код вида связи
строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}
формируется в соответствии
с классификатором видов связи СЕФАКТ ООН
1
1.7.2. Идентификатор канала связи
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 255
формируется в виде текста, содержащего цифры, специальные символы и буквы латинского алфавита
1..*
1.8. Новый 8-значный код таможенного органа
(при реорганизации)
строка символов.
Шаблон: [0-9]{8}
код таможенного органа, присвоенный
в рамках реорганизации
0..*
1.9. Старый код таможенного органа (действовавший до реорганизации)
строка символов.
Шаблон: [0-9]{8}
код таможенного органа, действовавший до реорганизации
0..*
1.10. Код признака таможенного органа
строка символов.
Шаблон:[0-9]{5}
заполняется в соответствии с правилами, приведенными в разделе III настоящего классификатора
0..1
1.11. Дата начала действия
обозначение даты в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601-2001
в формате YYYY-MM-DD
дата начала действия кода таможенного органа (дата изменения статуса таможенного органа) соответствует дате начала действия записи классификатора (дата включения записи
(в случае если запись включается
в классификатор) или дата изменения записи
(в случае если ранее включенная в классификатор запись изменяется))
1

1.6.2. Өңірдің атауы
жол үзілісінің (#xA) және табуляция(#x9) символдары жоқ нормаланған таңбалар жолы
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 120
бірінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
0..1
1.6.3. Аудан атауы
жол үзілісі (#xA) және табуляция(#x9) символдары жоқ нормаланған таңбалар жолы
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 120
екінші деңгейдегі әкімшілік-аумақтық бөлініс бірлігінің атауы
0..1
1.6.4. Қала атауы
жол үзілісі (#xA) және табуляция(#x9) символдары жоқ нормаланған таңбалар жолы
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 120
қала атауы
0..1
1.6.5. Наименование населенного пункта
жол үзілісі (#xA) және табуляция(#x9) символдары жоқ нормаланған таңбалар жолы
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 120
елді мекеннің атауы
0..1
1.6.6. Наименование улицы
жол үзілісі (#xA) және табуляция(#x9) символдары жоқ нормаланған таңбалар жолы
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 120
қалалық инфрақұрылымның көше-жол желісі элементінің атауы
0..1
1.6.7. Үй нөмірі
нормаланған таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 50
үйдің, корпустың, құрылыстың белгіленуі
0..1
1.6.8. Үй-жай
нормаланған таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 20
офистің белгіленуі
1.6.9. Пошталық индексі
нормаланған таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 20
пошта байланысы кәсіпорнының пошта индексі
0..1
1.6.10. Мекен-жайы туралы мәлімет
нормаланған таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 1000
мекен - жайы еркін нысандағы мәтін түрінде
0..1
1.7. Байланыс деректемесі
салынған деректемелердің мәндері аясында айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларымен айқындалады
0..*
1.7.1. Байланыс түрінің коды
таңбалар жолы.
Үлгі: [A-Z]{2}
СЕФАКТ БҰҰ-ның байланыс түрлерінің сыныптауышына сәйкес қалыптастырылады
1
1.7.2. Байланыс каналының идентификаторы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 255
латын әліпбиінің цифрлары, арнайы символдары және әріптері бар мәтін түрінде қалыптасады
1..*
1.8. Кеден органының жаңа 8-таңбалы коды (қайта ұйымдастыру кезінде)
таңбалар жолы.
Үлгі: [0-9]{8}
қайта ұйымдастыру шеңберінде берілген кеден органының коды
0..*
1.9. Кеден органының ескі коды (қайта ұйымдастырылғанға дейін қолданыста болған)
таңбалар жолы.
Үлгі: [0-9]{8}
қайта ұйымдастырылғанға дейін қолданылған кеден органының коды
0..*
1.10. Кеден органы белгісінің коды
таңбалар жолы.
Үлгі: [0-9]{5
осы сыныптауыштың III бөлімінде келтірілген қағидаларға сәйкес толтырылады
0..1
1.11. Іс-әрекеттің басталу күні
YYYY-MM-DD форматындағы МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес күнді белгілеу
кеден органы кодының қолданылуының басталу күні (кеден органы мәртебесінің өзгеру күні) сыныптауыштың жазбасының қолданылуының басталу күніне (жазбаны енгізу күні (егер жазба сыныптауышқа енгізілген жағдайда) немесе жазбаның өзгертілген күніне сәйкес келеді (егер бұрын сыныптауышқа енгізілген жазба өзгерген жағдайда)
1

1.12. Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи классификатора
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов и содержат реквизиты акта об учреждении таможенного органа или реквизиты акта, утверждающего изменение сведений о таможенном органе
0..1
1.12.1. Наименование вида акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
формируется в виде текста на русском языке
1
1.12.2. Наименование акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
собственное наименование акта формируется
в виде текста на русском языке
0..1
1.12.3. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
содержит цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное акту
1
1.12.4. Дата акта
обозначение даты в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601-2001
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта
1
1.12.5. Код органа, принявшего акт
строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}\.[0-9]{11}
содержит код органа Евразийского экономического союза или органа государственной власти и управления государства – члена Евразийского экономического союза, принявшего акт
0..1
1.12.6. Наименование органа, принявшего акт
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде текста на русском языке
0..1
1.13. Дата окончания действия записи классификатора
обозначение даты в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601-2001
в формате YYYY-MM-DD
соответствует последнему дню действия записи классификатора
0..1
1.14. Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи классификатора
определяются областями значений вложенных реквизитов
определяются правилами формирования вложенных реквизитов и содержат реквизиты акта, устанавливающие ликвидацию (прекращение деятельности) таможенного органа (в случае если таможенный орган ликвидируется или реорганизуется)
0..1
1.14.1. Наименование вида акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
формируется в виде текста на русском языке
1
1.14.2. Наименование акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 500
формируется в виде текста на русском языке
0..1
1.14.3. Номер акта
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 50
содержит цифровое или буквенно-цифровое обозначение, присвоенное акту
1
1.14.4. Дата акта
обозначение даты в соответствии
с ГОСТ ИСО 8601-2001
в формате YYYY-MM-DD
соответствует дате принятия акта
1
1.14.5. Код органа, принявшего акт
строка символов.
Шаблон: [A-Z]{2}\.[0-9]{11}
содержит код органа Евразийского экономического союза или органа государственной власти и управления государства – члена Евразийского экономического союза
0..1

1.12. Сыныптауыш жазбасының әрекет етуін реттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелердің мәндері аясында айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады және кеден органын құру туралы актінің деректемелерін немесе кеден органы туралы мәліметтердің өзгеруін бекітетін актінің деректемелерін қамтиды
0..1
1.12.1. Акт түрінің атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 500
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.12.2. Актінің атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 500
актінің өзіндік атауы орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
0..1
1.12.3. Актінің нөмірі
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 50
актіге берілген сандық немесе әріптік-сандық белгіні қамтиды
1
1.12.4. Актінің күні
YYYY-MM-DD форматындағы МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес күнді белгілеу
актінің қабылданған күніне сәйкес келеді
1
1.12.5. Актіні қабылдаған органның коды
таңбалар жолы.
Үлгі: [A-Z]{2}\.[0-9]{11}
актіні қабылдаған Еуразиялық экономикалық одақ органының немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік билік және басқару органының кодын қамтиды
0..1
1.12.6. Актіні қабылдаған органның атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
0..1
1.13. Сыныптауыш жазбасы іс-әрекетінің аяқталу күні
YYYY-MM-DD форматындағы МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес күнді белгілеу
сыныптауыш жазбасының соңғы әрекет ету күніне сәйкес келеді
0..1
1.14. Сыныптауыш жазбасының іс-әрекетінің аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер
салынған деректемелердің мәндерінің облыстарында айқындалады
салынған деректемелерді қалыптастыру қағидаларында айқындалады және кеден органының таратылуын (қызметінің тоқтатылуын) белгілейтін актінің деректемелерін қамтиды (егер кеден органы таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда)
0..1
1.14.1. Акт түрінің атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 500
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
1
1.14.2. Актінің атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 500
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
0..1
1.14.3. Актінің нөмірі
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 50
актіге берілген сандық немесе әріптік-сандық белгіні қамтиды
1
1.14.4. Актінің күні
YYYY-MM-DD форматындағы МЕМСТ ИСО 8601-2001 сәйкес күнді белгілеу
актінің қабылданған күніне сәйкес келеді
1
1.14.5. Актіні қабылдаған органның коды
таңбалар жолы.
Үлгі: [A-Z]{2}\.[0-9]{11}
Еуразиялық экономикалық одақ органының немесе Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің мемлекеттік билік және басқару органының кодын қамтиды
0..1

1.14.6. Наименование органа, принявшего акт
строка символов.
Мин. длина: 1.
Макс. длина: 300
формируется в виде текста на русском языке
0..1
III. Правила формирования значений отдельных реквизитов классификатора
4. Реквизит "Код признака таможенного органа" состоит из 5 элементов и имеет вид XXXXX, где каждый элемент является арабской цифрой. Реквизит заполняется в соответствии с пунктами 5 – 9 настоящего раздела.
5. Первый элемент (правомочие таможенного органа государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государство-член) регистрировать таможенные декларации) может принимать следующие значения:
"0" – таможенный орган государства-члена не правомочен регистрировать таможенные декларации;
"1" – таможенный орган государства-члена правомочен регистрировать таможенные декларации;
"2" – таможенный орган государства-члена, компетенция которого ограничивается исключительно совершением таможенных операций в отношении товаров, декларируемых с использованием информационных технологий представления таможенным органам сведений в электронной форме для целей таможенного оформления товаров, в том числе с использованием информационно-телекоммуникационной сети "Интернет".
По умолчанию у таможенных постов и структурных подразделений таможенного органа государства-члена данному элементу присваивается значение "1", у всех остальных – "0".
6. Второй элемент кода зарезервирован.
7. Третий элемент (компетенция таможенного органа государства-члена совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением карнета АТА) может принимать следующие значения:
"0" – таможенный орган государства-члена не имеет права совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением карнета АТА;
"1" – таможенный орган государства-члена имеет право совершать таможенные операции с товарами, перемещаемыми с применением карнета АТА.
8. Четвертый элемент (информация о включении таможенного органа государства-члена в перечень таможенных органов государств-членов и их структурных подразделений, имеющих достаточную техническую оснащенность для применения электронной формы декларирования) может принимать следующие значения:
"0" – таможенный орган государства-члена не включен в данный перечень;
"1" – таможенный орган государства-члена включен в данный перечень.
9. Пятый элемент (информация о включении таможенного органа государства-члена в перечень таможенных постов и структурных подразделений таможенных органов государств-членов, осуществляющих подтверждение фактического вывоза (ввоза) товаров) может принимать следующие значения:
"0" – таможенный орган государства-члена не включен в данный перечень;
"1" – таможенный орган государства-члена включен в данный перечень без примечаний;
"2" – таможенный орган государства-члена включен в данный перечень с примечаниями.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к классификатору таможенных
органов государств – членов
Евразийского экономического
союза
ПОРЯДОК
ведения классификатора таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения

1.14.6. Актіні қабылдаған органның атауы
таңбалар жолы.
ең аз ұзындығы: 1.
ең көп ұзындығы: 300
орыс тіліндегі мәтін түрінде қалыптастырылады
0..1
III. Сыныптауыштың жекелеген деректемелерінің мәнін қалыптастыру қағидалары
4. "Кеден органы белгісінің коды" деректемесі 5 элементтен тұрады және XXXXX түрге ие, ондағы әрбір элемент араб цифры болып табылады. Деректеме осы бөлімнің 5-9 тармақтарына сәйкес толтырылады.
5. Бірінші элемент (Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) кеден органының кедендік декларацияларды тіркеуге құқығы) мынадай мәндерді қабылдай алады:
"0" – мүше мемлекеттің кеден органының кедендік декларацияларды тіркеу құқығы жоқ;
"1" – мүше мемлекеттің кеден органы кедендік декларацияларды тіркеуге құқығы бар;
"2" – құзыреті тауарларды кедендік ресімдеу мақсаттары үшін электрондық нысанда, оның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісін пайдаланып, кеден органдарына мәліметтерді ұсынудың ақпараттық технологияларын пайдалана отырып декларацияланатын тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасаумен ғана шектелетін мүше мемлекеттің кеден органы.
Әдепкі қалпы бойынша мүше мемлекеттің кеден бекеттерінде және кеден органының құрылымдық бөлімшелерінде осы элементке "1" мәні, қалғандарының барлығында "0" мәні беріледі.
6. Кодтың екінші элементі резервтелген.
7. Үшінші элемент (мүше мемлекеттің кеден органының АТА карнетін қолдана отырып тасымалданатын тауарлармен кедендік операциялар жасау құзыреті) мынадай мәндерді қабылдай алады:
"0" – мүше мемлекеттің кеден органының АТА карнетін қолдана отырып тасымалданатын тауарлармен кедендік операцияларды жасауға құқығы жоқ.;
"1" – мүше мемлекеттің кеден органының АТА карнетін қолдана отырып тасымалданатын тауарлармен кедендік операциялар жасауға құқығы бар.
8. Төртінші элемент (мүше мемлекеттің кеден органын декларациялаудың электрондық нысанын қолдану үшін жеткілікті техникалық жарақтандырылуы бар мүше мемлекеттердің кеден органдарының және олардың құрылымдық бөлімшелерінің тізбесіне енгізу туралы ақпарат) мынадай мәндерді қабылдай алады:
"0" – мүше мемлекеттің кеден органы осы тізбеге енгізілмеген;
"1" – мүше мемлекеттің кеден органы осы тізбеге енгізілген.
9. Бесінші элемент (мүше мемлекеттің кеден органын тауарларды іс жүзінде әкетуді (әкелуді) растауды жүзеге асыратын мүше мемлекеттердің кеден бекеттерінің және кеден органдары құрылымдық бөлімшелерінің тізбесіне енгізу туралы ақпарат) мынадай мәндерді қабылдай алады:
"0" – мүше мемлекеттің кеден органы осы тізбеге енгізілмеген;
"1" – мүше мемлекеттің кеден органы осы тізбеге ескертулерсіз енгізілген;
"2" – мүше мемлекеттің кеден органы осы тізбеге ескертулермен енгізілген.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
кеден органдарының
сыныптауышына
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышын жүргізу ТӘРТІБІ
І. Жалпы ережелер

1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза".
II. Область применения
2. Настоящий Порядок определяет правила ведения классификатора таможенных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – классификатор, таможенные органы, государства-члены).
3. Настоящий Порядок применяется операторами классификатора и администратором единой системы нормативно-справочной информации Союза (далее – единая система) при формировании и ведении классификатора.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего документа под заинтересованным лицом понимаются участник внешнеэкономической деятельности, юридическое или физическое лицо, использующие в своей деятельности сведения из классификатора.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Таможенным кодексом Евразийского экономического союза и актами органов Союза по вопросам формирования и развития единой системы.
IV. Принципы ведения классификатора
5. Ведение классификатора осуществляется в целях систематизации и кодирования сведений о таможенных органах.
6. Задачами ведения классификатора являются:
а) кодирование информации о таможенных органах в целях обеспечения автоматизированной обработки и совместимости данных в информационных системах Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) и уполномоченных органов государств-членов, используемых в том числе при реализации информационного взаимодействия в рамках общих процессов;
б) предоставление уполномоченным органам государств-членов и заинтересованным лицам сведений о таможенных органах.
7. Объектами систематизации являются таможенные органы.
8. Операторами классификатора являются органы государств-членов, уполномоченные на ведение классификаторов таможенных органов.
9. Оператор классификатора формирует и представляет в Комиссию сведения о таможенных органах своего государства в соответствии с настоящим Порядком.

1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
"Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпаратының жүйесі туралы" Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпаратының жүйесінің ресурстары құрамына кіретін анықтамалықтар және сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" шешімі.
II. Қолдану аясы
2. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауышын (бұдан әрі тиісінше – сыныптауыш, кеден органдары, мүше мемлекеттер) жүргізу қағидаларын айқындайды.
3. Осы Тәртіпті сыныптауыштың операторлары және Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратының бірыңғай жүйесінің (бұдан әрі – бірыңғай жүйе) әкімшісі сыныптауышты қалыптастыру және жүргізу кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы құжаттың мақсаттары үшін мүдделі тұлға деп өз қызметінде сыныптауыштан мәліметтерді пайдаланатын сыртқы экономикалық қызметке қатысушы, заңды немесе жеке тұлға түсініледі.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінде және Одақ органдарының бірыңғай жүйені қалыптастыру және дамыту мәселелері бойынша актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Сыныптауышты жүргізу қағидаттары
5. Сыныптауышты жүргізу кеден органдары туралы мәліметтерді жүйелеу және кодтау мақсатында жүзеге асырылады.
6. Сыныптауышты жүргізудің міндеттері болып:
а) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) және мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының ақпараттық жүйелеріндегі, оның ішінде жалпы процестер шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру кезінде пайдаланылатын деректердің автоматтандырылған өңделуін және үйлесімділігін қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары туралы ақпаратты кодтау;
б) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына және мүдделі тұлғаларға кеден органдары туралы мәліметтерді ұсыну табылады.
7. Кеден органдары жүйелеу объектілері болып табылады.
8. Мүше мемлекеттердің кеден органдарының сыныптауыштарын жүргізуге уәкілетті органдары сыныптауыштың операторлары болып табылады.
9. Сыныптауыштың операторы осы Тәртіпке сәйкес өз мемлекетінің кеден органдары туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияға ұсынады.

10. Для целей кодирования объектов систематизации устанавливается общая унифицированная в рамках Союза длина кода объектов классификатора – 8 знаков.
Для государств-членов, за исключением Российской Федерации, устанавливается следующая структура кода:
XXXYYYYY, где:
XXX – цифровой код страны согласно стандарту ИСО 3166-1;
YYYYY – код таможенного органа, формируемый с учетом следующих особенностей:
для таможенных органов Республики Армения код имеет вид 000YY;
для Государственного таможенного комитета Республики Беларусь и таможен Республики Беларусь код имеет вид YY000, для пунктов таможенного оформления Республики Беларусь – YYYYY, где первые 2 знака являются кодом вышестоящего подразделения;
для Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, его структурных подразделений, территориальных органов и специализированных учреждений код имеет вид YYY00, для подчиненных структурных подразделений – YYYYY, где первые 3 знака являются кодом вышестоящего подразделения;
для Государственной таможенной службы при Правительстве Кыргызской Республики и таможен Кыргызской Республики код имеет вид YY000, для центров таможенного управления Кыргызской Республики – YYY00, для мест совершения таможенных операций и мест, в которых товары помещаются под таможенные процедуры, – вид YYYYY, где первые 3 знака являются кодом вышестоящего центра таможенного управления.
Для таможенных органов Российской Федерации цифровой код страны не используется, а 8-значный код таможенного органа имеет вид YYYYYYYY в соответствии с методом кодирования, принятым Федеральной таможенной службой.
11. Методы систематизации и кодирования сведений с целью представления их в Комиссию для включения в классификатор определяются оператором классификатора с учетом унифицированной структуры кода.
12. В случае ликвидации или реорганизации таможенного органа соответствующая позиция не исключается из классификатора, а продолжает отображаться для сохранения истории изменений.
13. С целью исключения повторного присвоения одинаковых кодов различным таможенным органам по возможности осуществляется резервирование (сохранение) кодов ликвидированных или реорганизованных таможенных органов, которые не могут использоваться при формировании новых позиций классификатора.
14. Взаимодействие оператора классификатора с администратором единой системы в целях формирования и ведения классификатора осуществляется в электронном виде в соответствии с требованиями технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общего процесса "Формирование, ведение и использование классификаторов, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – технологические документы).

10. Жүйелеу объектілерін кодтау мақсаттары үшін Одақ шеңберінде жалпы біріздендірілген сыныптауыштың объектілері кодының ұзақтығы – 8 белгі белгіленеді.
Ресей Федерациясын қоспағанда, мүше мемлекеттер үшін кодтың мынадай құрылымы белгіленеді:
XXXYYYYY, мұнда:
XXX – ИСО 3166-1 стандартына сәйкес елдің сандық коды;
YYYYY – мынадай ерекшеліктерді ескере отырып қалыптастырылатын кеден органының коды:
Армения Республикасының кеден органдары үшін кодтың 000YY түрі бар;
Беларусь Республикасының Мемлекеттік Кеден комитеті және Беларусь Республикасының кедендері үшін кодтың YY000 түрі бар, Беларусь Республикасының кедендік ресімдеу пункттері үшін – YYYYY, мұнда алғашқы 2 белгі жоғары тұрған бөлімшенің коды болып табылады;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті, оның құрылымдық бөлімшелері, аумақтық органдары және мамандандырылған мекемелері үшін кодтың YY00 түрі бар, ал бағынысты құрылымдық бөлімшелері үшін – YYYYYY, онда алғашқы 3 белгі жоғары тұрған бөлімшенің коды болып табылады;
Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік кеден қызметі және Қырғыз Республикасы кедендері үшін кодтың YY000 түрі, Қырғыз Республикасының Кедендік басқару орталықтары үшін – YYY00 түрі, кедендік операцияларды жасау орындары және тауарлар кедендік рәсімдерге орналастырылатын орындар үшін – YYYYY түрі болады, онда алғашқы 3 белгі жоғарыда тұрған Кедендік басқару орталығының коды болып табылады.
Ресей Федерациясының кеден органдары үшін елдің сандық коды пайдаланылмайды, ал кеден органының 8 таңбалы коды Федералдық кеден қызметі қабылдаған кодтау әдісіне сәйкес YYYYYYYY түрде болады.
11. Сыныптауышқа енгізу үшін комиссияға ұсыну мақсатында мәліметтерді жүйелеу және кодтау әдістерін сыныптау операторы кодтың біріздендірілген құрылымын ескере отырып айқындайды.
12. Кеден органы таратылған немесе қайта ұйымдастырылған жағдайда тиісті позиция сыныптауыштан шығарылмайды, бірақ өзгерістер тарихын сақтау үшін бейнеленуді жалғастырады.
13. Әртүрлі кеден органдарына бірдей кодтарды қайта беруді болдырмау мақсатында мүмкіндігінше сыныптауыштың жаңа позицияларын қалыптастыру кезінде пайдаланылмайтын таратылған немесе қайта ұйымдастырылған кеден органдарының кодтарын резервтеу (сақтау) жүзеге асырылады.
14. Сыныптау операторының бірыңғай жүйе әкімшісімен сыныптауышты қалыптастыру және жүргізу мақсатында өзара іс-қимылы "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын сыныптауыштарды қалыптастыру, жүргізу және пайдалану" жалпы процестің сыртқы және өзара саудасының интеграцияланған ақпараттық жүйесінің құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылы регламенттейтін технологиялық құжаттардың (бұдан әрі – технологиялық құжаттар) талаптарына сәйкес электрондық түрде жүзеге асырылады.

15. В случае присоединения к Союзу нового государства это государство определяет орган, уполномоченный на формирование национальной части классификатора в соответствии с настоящим Порядком, который совместно с администратором единой системы осуществляет первичное наполнение классификатора сведениями о таможенных органах присоединяющегося государства в соответствии с подразделом 1 раздела V настоящего Порядка.
16. Доступ заинтересованных лиц к сведениям из классификатора осуществляется в соответствии с настоящим Порядком с использованием средств информационного портала Союза.
17. Доступ уполномоченных органов государств-членов к сведениям из классификатора осуществляется с использованием интегрированной информационной системы Союза в соответствии с требованиями технологических документов.
V. Ведение классификатора
1. Первичное наполнение классификатора
18. Первичное наполнение классификатора выполняется однократно после принятия Комиссией решения, утверждающего классификатор, в срок, установленный технологическими документами. В случае присоединения к Союзу нового государства первичное наполнение классификатора осуществляется в срок, определяемый Комиссией.
19. Представление сведений администратору единой системы для первичного наполнения классификатора осуществляется операторами классификатора.
20. Сведения, представляемые для первичного наполнения классификатора, должны содержать актуальную на момент формирования классификатора информацию о таможенных органах.
Оператор классификатора при первичном наполнении классификатора может определить перечень ликвидированных (прекративших деятельность) или реорганизованных таможенных органов для включения сведений о таких органах в классификатор.
21. Сведения для первичного наполнения классификатора формируются в соответствии с описанием структуры классификатора, предусмотренным разделом II классификатора, и технологическими документами с учетом следующих особенностей:
а) в реквизите "Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи классификатора" указываются сведения об акте, регламентирующем создание или реорганизацию таможенного органа, а в случае отсутствия такого акта – реквизиты документа, на основании которого оператор классификатора выполняет первичное наполнение;
б) реквизиты "Дата окончания действия" и "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи классификатора" заполняются только при представлении сведений о ликвидированном (прекратившем деятельность) или реорганизованном таможенном органе в соответствии с абзацем вторым пункта 20 настоящего Порядка.

15. Одаққа жаңа мемлекет қосылған жағдайда, бұл мемлекет осы Тәртіпке сәйкес сыныптауыштың Ұлттық бөлігін қалыптастыруға уәкілетті органды айқындайды, ол бірыңғай жүйенің әкімшісімен бірлесіп, осы Тәртіптің V бөлімінің 1-кіші бөліміне сәйкес қосылатын мемлекеттің кеден органдары туралы мәліметтермен сыныптауышты бастапқы толтыруды жүзеге асырады.
16. Мүдделі тұлғалардың сыныптауыштан алынған мәліметтерге қол жеткізуі Одақтың ақпараттық порталының құралдарын пайдалана отырып, осы Тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
17. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының сыныптауыштан алынған мәліметтерге қол жеткізуі технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкес Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
V. Сыныптауышты жүргізу
1. Сыныптауышты бастапқы толтыру
18. Сыныптауышты бастапқы толтыру Комиссия сыныптауышты бекітетін шешім қабылдағаннан кейін технологиялық құжаттарда белгіленген мерзімде бір рет орындалады. Жаңа мемлекет одаққа қосылған жағдайда сыныптауышты бастапқы толтыру Комиссия айқындайтын мерзімде жүзеге асырылады.
19. Сыныптауышты бастапқы толтыру үшін бірыңғай жүйенің әкімшісіне мәліметтерді ұсынуды сыныптауыштың операторлары жүзеге асырады.
20. Сыныптауышты бастапқы толтыру үшін ұсынылатын мәліметтер сыныптауышты қалыптастыру сәтінде кеден органдары туралы өзекті ақпаратты қамтуы тиіс.
Сыныптауыштың операторы сыныптауышты бастапқы толтыру кезінде мұндай органдар туралы мәліметтерді сыныптауышқа енгізу үшін таратылған (қызметін тоқтатқан) немесе қайта ұйымдастырылған кеден органдарының тізбесін анықтай алады.
21. Сыныптауышты алғашқы толтыруға арналған мәліметтер сыныптауыштың II бөлімінде көзделген сыныптауыштың құрылымы сипаттамасына және технологиялық құжаттарға сәйкес мынадай ерекшеліктерді ескере отырып қалыптастырылады:
а) "Сыныптауыштың жазбасы қолданылуының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемесінде кеден органын құруды немесе қайта ұйымдастыруды регламенттейтін акт туралы мәліметтер, ал мұндай акт болмаған жағдайда – сыныптауыштың операторы бастапқы толтыруды орындайтын құжаттың деректемелері көрсетіледі;
б) "Іс-әрекеттің аяқталу күні" және "Сыныптауыш жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелері осы Тәртіптің 20-тармағының екінші абзацына сәйкес таратылған (қызметін тоқтатқан) немесе қайта ұйымдастырылған кеден органы туралы мәліметтер ұсынылған кезде ғана толтырылады.

22. Оператор классификатора формирует сведения для первичного наполнения классификатора и представляет их администратору единой системы в соответствии с настоящим Порядком и технологическими документами.
23. Администратор единой системы подтверждает получение и обработку сведений для первичного наполнения классификатора.
24. При отсутствии ошибок в сведениях администратор единой системы обеспечивает их включение в классификатор и опубликование в составе классификатора на информационном портале Союза.
25. В случае обнаружения администратором единой системы ошибок в сведениях оператор классификатора устраняет выявленные ошибки и повторяет передачу сведений для первичного наполнения классификатора.
26. Результатом первичного наполнения классификатора является опубликование на информационном портале Союза сведений о таможенных органах.
2. Внесение в классификатор изменений
27. Сведения, представляемые для внесения в классификатор изменений, формируются в соответствии с описанием структуры классификатора, предусмотренным разделом II классификатора, и технологическими документами.
28. Сведения, представляемые для включения в классификатор, могут содержать:
а) сведения о создании (образовании, учреждении, начале деятельности) таможенного органа, не связанном с реорганизацией таможенных органов. Правила формирования соответствующей записи приведены в пункте 29 настоящего Порядка;
б) изменения, вносимые в классификатор и не связанные с реорганизацией таможенных органов. Правила формирования соответствующих записей приведены в пункте 30 настоящего Порядка;
в) сведения о ликвидации (упразднении, прекращении деятельности) таможенного органа, сведения о котором включены в классификатор и ликвидация которого не связана с реорганизацией таможенных органов. Правила формирования соответствующей записи приведены в пункте 31 настоящего Порядка;
г) изменения, вносимые в классификатор в связи с реорганизацией таможенного органа в форме его переподчинения. Правила формирования соответствующих записей приведены в пункте 32 настоящего Порядка;
д) изменения, вносимые в классификатор в связи с реорганизацией таможенных органов в форме слияния (объединения), в результате которой создается таможенный орган и прекращается деятельность нескольких таможенных органов, полномочия которых полностью передаются созданному таможенному органу. Правила формирования соответствующих записей приведены в пункте 33 настоящего Порядка;
е) изменения, вносимые в классификатор в связи с реорганизацией таможенных органов в форме присоединения, в результате которой прекращается деятельность одного или нескольких таможенных органов, полномочия которых передаются таможенному органу, продолжающему свою деятельность. Правила формирования соответствующих записей приведены в пункте 34 настоящего Порядка;
ж) изменения, вносимые в классификатор в связи с реорганизацией таможенных органов в форме разделения, в результате которой деятельность таможенного органа прекращается, а его полномочия передаются нескольким создаваемым таможенным органам. Правила формирования соответствующих записей приведены в пункте 35 настоящего Порядка;
з) изменения, вносимые в классификатор в связи с реорганизацией таможенных органов в форме выделения, в результате которой деятельность таможенного органа не прекращается, а часть его полномочий передается одному или нескольким создаваемым таможенным органам. Правила формирования соответствующих записей приведены в пункте 36 настоящего Порядка.

22. Сыныптауыштың операторы сыныптауышты бастапқы толтыру үшін мәліметтерді қалыптастырады және оларды осы Тәртіпке және технологиялық құжаттарға сәйкес бірыңғай жүйенің әкімшісіне ұсынады.
23. Бірыңғай жүйенің әкімшісі сыныптауышты бастапқы толтыру үшін мәліметтерді алуды және өңдеуді растайды.
24. Мәліметтерде қателер болмаса, бірыңғай жүйенің әкімшісі оларды сыныптауышқа енгізуді және Одақтың ақпараттық порталында сыныптауыштың құрамында жариялауды қамтамасыз етеді.
25. Бірыңғай жүйе әкімшісі мәліметтерде қателерді анықтаған жағдайда, сыныптауыштың операторы анықталған қателерді жояды және сыныптауышты бастапқы толтыру үшін мәліметтерді беруді қайталайды.
26. Сыныптауышты алғашқы толтырудың нәтижесі Кеден органдары туралы мәліметтерді Одақтың ақпараттық порталында жариялау болып табылады.
2. Сыныптауышқа өзгерістер енгізу
27. Сыныптауышқа өзгерістер енгізу үшін ұсынылатын мәліметтер сыныптауыштың II бөлімінде және технологиялық құжаттарда көзделген сыныптауыш құрылымының сипаттамасына сәйкес қалыптастырылады.
28. Сыныптауышқа енгізу үшін ұсынылатын мәліметтерде мыналар болуы мүмкін:
а) кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органының құрылуы (құру, құрылуы, қызметінің басталуы) туралы мәліметтер. Тиісті жазбаны қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 29-тармағында келтірілген;
б) сыныптауышқа енгізілетін және кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес өзгерістер. Тиісті жазбаларды қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 30-тармағында келтірілген;
в) сыныптауышқа енгізілген және таратылуы кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес кеден органының таратылуы (таратылуы, қызметін тоқтатуы) туралы мәліметтер. Тиісті жазбаны қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 31-тармағында келтірілген;
г) қайта санау нысанында кеден органының қайта ұйымдастырылуына байланысты сыныптауышқа енгізілетін өзгерістер. Тиісті жазбаларды қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 32-тармағында келтірілген;
д) нәтижесінде кеден органы құрылатын және өкілеттіктері құрылған кеден органына толығымен берілетін бірнеше кеден органдарының қызметі тоқтатылатын кеден органдарын біріктіру (бірігу) нысанында қайта ұйымдастыруға байланысты сыныптауышқа енгізілетін өзгерістер. Тиісті жазбаларды қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 33-тармағында келтірілген;
е) нәтижесінде өкілеттіктері өз қызметін жалғастырушы кеден органына берілетін бір немесе бірнеше кеден органдарының қызметі тоқтатылатын қосылу нысанында кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты сыныптаушқа енгізілетін өзгерістер. Тиісті жазбаларды қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 34-тармағында келтірілген;
ж) нәтижесінде кеден органының қызметі тоқтатылатын, ал оның өкілеттіктері құрылатын бірнеше кеден органына берілетін бөлу нысанында кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты сыныптаушқа енгізілетін өзгерістер. Тиісті жазбаларды қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 35-тармағында келтірілген;
з) нәтижесінде кеден органының қызметі тоқтатылмайтын, ал оның өкілеттіктерінің бір бөлігі құрылатын бір немесе бірнеше кеден органына берілетін бөлініп шығу нысанында кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты сыныптауышқа енгізілетін өзгерістер. Тиісті жазбаларды қалыптастыру қағидалары осы Тәртіптің 36-тармағында келтірілген.

29. С целью внесения сведений о таможенном органе и о подчиненных ему таможенных органах (при наличии), сведения о которых отсутствуют в классификаторе, для каждого из таких таможенных органов формируется запись в соответствии со следующими правилами:
а) значение реквизита "Код таможенного органа" не должно совпадать со значением этого реквизита в существующих записях классификатора;
б) реквизиты "Дата начала действия" и "Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи классификатора" должны быть заполнены;
в) классификатор или представляемые сведения должны содержать запись о действующем таможенном органе, которому непосредственно подчинен соответствующий таможенный орган.
30. С целью внесения в классификатор изменений, не связанных с реорганизацией таможенных органов, формируются 2 записи:
а) первая запись содержит сведения об изменяемой записи классификатора и формируется в соответствии со следующими правилами:
значения всех реквизитов (за исключением реквизитов "Дата окончания действия" и "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи классификатора") должны соответствовать значениям изменяемой записи;
реквизит "Дата окончания действия" должен содержать дату, до которой (включительно) действует изменяемая запись и которая соответствует дате окончания действия изменяемой записи классификатора. Дата окончания действия не может быть ранее даты, указанной в реквизите "Дата начала действия" и может совпадать с ней в случае, если сведения о таможенном органе, включенные в классификатор, действительны в течение 1 календарного дня либо если до начала действия сведений, включенных в классификатор, были внесены изменения в акт, на основании которого они включены в классификатор;
реквизит "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи классификатора" должен содержать сведения об акте, в соответствии с которым изменяются сведения о таможенном органе;
б) вторая запись содержит измененные сведения о таможенном органе и формируется в соответствии со следующими правилами:
значения реквизитов должны содержать измененные сведения о таможенном органе, при этом значение реквизита "Код таможенного органа" должно соответствовать значению реквизита "Код таможенного органа" изменяемой записи;
реквизит "Дата начала действия" должен содержать дату, начиная с которой применяются изменения, внесенные в сведения о таможенном органе. Дата начала действия должна быть позднее даты, указанной в реквизите "Дата окончания действия" изменяемой записи;
в реквизите "Сведения об акте, регламентирующем начало действия записи классификатора" указываются сведения об акте, в соответствии с которым изменяются сведения о таможенном органе.

29. Сыныптауышта олар туралы мәліметтер жоқ кеден органы туралы және оған бағынысты кеден органдары (болған жағдайда) туралы мәліметтерді енгізу мақсатында осындай кеден органдарының әрқайсысы үшін мынадай қағидаларға сәйкес жазба жасалады:
а) "Кеден органының коды" деректемесінің мәні сыныптауыштың қолданыстағы жазбаларындағы осы деректеменің мәнімен сәйкес келмеуі тиіс;
б) "Іс-әрекеттің басталу күні" және "Сыныптауыштың жазбасы іс-әрекетінің басталуын реттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелері толтырылуы тиіс;
в) сыныптауышта немесе ұсынылатын мәліметтерде тиісті кеден органы тікелей бағынатын қолданыстағы кеден органы туралы жазба болуға тиіс.
30. Сыныптауышқа кеден органдарын қайта ұйымдастыруға байланысты емес өзгерістерді енгізу мақсатында 2 жазба қалыптастырылады:
а) бірінші жазба сыныптауыштың өзгертілетін жазбасы туралы мәліметтерден тұрады және келесі қағидаларға сәйкес қалыптастырылады:
барлық деректемелердің мәндері ("Іс-әрекеттің аяқталу күні" және "Сыныптауыштың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелерін қоспағанда) өзгертілетін жазбаның мәндеріне сәйкес келуі тиіс;
"Іс-әрекеттің аяқталу күні" деректемесінде өзгертілетін жазба қолданылатын және сыныптауыштың өзгертілетін жазбасының әрекетінің аяқталу күніне сәйкес келетін күн (қоса алғанда) болуы тиіс. Іс-әрекеттің аяқталу күні "Іс-әрекеттің басталу күні" деректемесінде көрсетілген күннен бұрын бола алмайды және егер сыныптауышқа енгізілген кеден органы туралы мәліметтер 1 күнтізбелік күн ішінде жарамды болса не егер сыныптауышқа енгізілген мәліметтердің іс-әрекеті басталғанға дейін олар сыныптауышқа енгізілген актіге өзгерістер енгізілсе, онымен сәйкес келуі мүмкін;
"Сыныптауыштың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемесінде оған сәйкес кеден органы туралы мәліметтер өзгертілетін акт туралы мәліметтерді қамтуы тиіс;
б) екінші жазбада кеден органы туралы өзгертілген мәліметтер болады және мынадай қағидаларға сәйкес қалыптастырылады:
деректемелердің мәндері кеден органы туралы өзгертілген мәліметтерді қамтуы тиіс, бұл ретте "Кеден органының коды" деректемесінің мәні өзгертілетін жазбаның "Кеден органының коды" деректемесінің мәніне сәйкес келуі тиіс;
"Іс-әрекеттің басталу күні" деректемесінде кеден органы туралы мәліметтерге Енгізілген өзгерістер қолданылатын күн болуға тиіс. Әрекеттің басталу күні өзгертілетін жазбаның "Іс-әрекеттің аяқталу күні" деректемесінде көрсетілген күннен кеш болуы тиіс;
"Сыныптауыштың жазбасы қолданылуының басталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемесінде оған сәйкес кеден органы туралы мәліметтер өзгертілетін акт туралы мәліметтер көрсетіледі.

31. С целью представления сведений о ликвидации (упразднении, прекращении деятельности) таможенного органа, а также подчиненных ему таможенных органов (при наличии) для каждого из таких таможенных органов формируется запись в соответствии со следующими правилами:
а) значения всех реквизитов (за исключением реквизитов "Дата окончания действия" и "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи классификатора") должны соответствовать значениям записи о ликвидируемом таможенном органе;
б) реквизит "Дата окончания действия" должен содержать дату ликвидации таможенного органа, до которой (включительно) действует изменяемая запись и которая соответствует дате окончания действия записи классификатора. Дата окончания действия не может быть ранее даты, указанной в реквизите "Дата начала действия" и может совпадать с ней в случае, если сведения о таможенном органе, включенные в классификатор, действительны в течение 1 календарного дня либо если до начала действия сведений, включенных в классификатор, были внесены изменения в акт, на основании которого они включены в классификатор;
в) в реквизите "Сведения об акте, регламентирующем окончание действия записи классификатора" указываются сведения об акте, в соответствии с которым ликвидируется таможенный орган.
32. С целью представления сведений о реорганизации таможенного органа в форме его переподчинения формируются 2 записи (о создании таможенного органа и о прекращении деятельности таможенного органа) в соответствии со следующими правилами:
а) для создаваемого таможенного органа формируется запись в соответствии с пунктом 29 настоящего Порядка. При этом реквизит "Старый код таможенного органа (действовавший до реорганизации)" должен содержать код таможенного органа, действовавший до переподчинения;
б) для таможенного органа, деятельность которого прекращается, формируется запись в соответствии с пунктом 31 настоящего Порядка. При этом реквизит "Новый 8-значный код таможенного органа (при реорганизации)" должен содержать код таможенного органа, присвоенный в результате переподчинения.
33. С целью представления сведений о реорганизации таможенных органов в форме слияния (объединения) формируются записи в соответствии со следующими правилами:
а) для создаваемого таможенного органа формируется запись в соответствии с пунктом 29 настоящего Порядка. При этом экземпляры реквизита "Старый код таможенного органа (действовавший до реорганизации)" должны содержать коды таможенных органов, деятельность которых прекращается;
б) для каждого переподчиняемого таможенного органа формируются записи в соответствии с пунктом 32 настоящего Порядка;

31. Кеден органын, сондай-ақ оған бағынысты кеден органдарын (бар болса) тарату (тарату, қызметін тоқтату) туралы мәліметтерді ұсыну мақсатында осындай кеден органдарының әрқайсысы үшін мынадай қағидаларға сәйкес жазба жасалады:
а) барлық деректемелердің мәндері ("Іс-әрекеттің аяқталу күні" және "Сыныптауыштың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемелерін қоспағанда) таратылатын кеден органы туралы жазбаның мәндеріне сәйкес келуі тиіс;
б) "Іс-қимылдың аяқталу күні" деректемесінде оған дейін (қоса алғанда) өзгертілетін жазба қолданылатын және сыныптауыш жазбасының іс-қимылы аяқталу күніне сәйкес келетін кеден органы таратылған күн болуы тиіс. Іс-қимылдың аяқталу күні "Іс-қимылдың басталу күні" деректемесінде көрсетілген күннен бұрын бола алмайды және егер сыныптауышқа енгізілген кеден органы туралы мәліметтер 1 күнтізбелік күн ішінде жарамды болса, не егер сыныптауышқа енгізілген мәліметтердің іс-қимылы басталғанға дейін олар сыныптауышқа енгізілген актіге өзгерістер енгізілсе, онымен сәйкес келуі мүмкін;
в) "Сыныптауыштың жазбасының қолданылуының аяқталуын регламенттейтін акт туралы мәліметтер" деректемесінде оған сәйкес кеден органы таратылатын акт туралы мәліметтер көрсетіледі.
32. Кеден органын қайта құру туралы мәліметтерді беру мақсатында оны қайта бағындыру нысанында мынадай қағидаларға сәйкес 2 жазба (кеден органын құру туралы және кеден органының қызметін тоқтату туралы) қалыптастырылады:
а) құрылатын кеден органы үшін осы Тәртіптің 29-тармағына сәйкес жазба жасалады. Бұл ретте "Кеден органының ескі коды (қайта ұйымдастыруға дейін қолданыста болған)" деректемесінде қайта бағындыруға дейін қолданыста болған кеден органының коды болуы тиіс;
б) қызметі тоқтатылатын кеден органы үшін осы Тәртіптің 31-тармағына сәйкес жазба қалыптастырылады. Бұл ретте "Кеден органының жаңа 8 таңбалы коды (қайта ұйымдастыру кезінде)" деректемесінде қайта бағындыру нәтижесінде берілген кеден органының коды болуы тиіс.
33. Кеден органдарын біріктіру (бірігу) нысанында қайта құру туралы мәліметтерді ұсыну мақсатында мынадай қағидаларға сәйкес жазбалар жасалады:
а) құрылатын кеден органы үшін осы Тәртіптің 29-тармағына сәйкес жазба жасалады. Бұл ретте "Кеден органының ескі коды (қайта ұйымдастырылғанға дейін қолданыста болған)" деректемесінің даналарында қызметі тоқтатылатын кеден органдарының кодтары болуға тиіс;
б) қайта бағындырылатын әрбір кеден органы үшін осы Тәртіптің 32-тармағына сәйкес жазбалар қалыптастырылады;

в) для каждого таможенного органа, деятельность которого прекращается, формируется запись в соответствии с пунктом 31 настоящего Порядка. При этом реквизит "Новый 8-значный код таможенного органа (при реорганизации)" должен содержать код создаваемого таможенного органа.
34. С целью представления сведений о реорганизации таможенных органов в форме присоединения формируются записи в соответствии со следующими правилами:
а) для таможенного органа, которому передаются полномочия таможенных органов, формируются записи в соответствии с пунктом 30 настоящего Порядка. При этом экземпляры реквизита "Старый код таможенного органа (действовавший до реорганизации)" должны содержать коды таможенных органов, деятельность которых прекращается;
б) для каждого переподчиняемого таможенного органа формируются записи в соответствии с пунктом 32 настоящего Порядка;
в) для каждого таможенного органа, деятельность которого прекращается, формируется запись в соответствии с пунктом 31 настоящего Порядка. При этом реквизит "Новый 8-значный код таможенного органа (при реорганизации)" должен содержать код таможенного органа, которому передаются полномочия.
35. С целью представления сведений о реорганизации таможенных органов в форме разделения формируются записи в соответствии со следующими правилами:
а) для каждого создаваемого таможенного органа формируется запись в соответствии с пунктом 29 настоящего Порядка. При этом реквизит "Старый код таможенного органа (действовавший до реорганизации)" должен содержать код таможенного органа, деятельность которого прекращается;
б) для каждого переподчиняемого таможенного органа, формируются записи в соответствии с пунктом 32 настоящего Порядка;
в) для таможенного органа, деятельность которого прекращается, формируется запись в соответствии с пунктом 31 настоящего Порядка. При этом экземпляры реквизита "Новый 8-значный код таможенного органа (при реорганизации)" должны содержать коды создаваемых таможенных органов.
36. С целью представления сведений о реорганизации таможенных органов в форме выделения формируются записи в соответствии со следующими правилами:
а) для таможенного органа, полномочия которого передаются, формируются записи о внесении в классификатор изменений в соответствии с пунктом 30 настоящего Порядка. При этом экземпляры реквизита "Новый 8-значный код таможенного органа (при реорганизации)" должны содержать коды создаваемых таможенных органов;
б) для каждого создаваемого таможенного органа формируется запись в соответствии с пунктом 29 настоящего Порядка. При этом реквизит "Старый код таможенного органа (действовавший до реорганизации)" должен содержать код таможенного органа, полномочия которого переданы этому таможенному органу;
в) для каждого переподчиняемого таможенного органа формируются записи в соответствии с пунктом 32 настоящего Порядка.

в) қызметі тоқтатылатын әрбір кеден органы үшін осы Тәртіптің 31-тармағына сәйкес жазба қалыптастырылады. Бұл ретте "Кеден органының жаңа 8 таңбалы коды (қайта ұйымдастыру кезінде)" деректемесінде құрылатын кеден органының коды болуы тиіс.
34. Кеден органдарын қайта ұйымдастыру туралы мәліметтерді ұсыну мақсатында қосылу нысанында мынадай қағидаларғаларға сәйкес жазбалар жасалады:
а) кеден органдарының өкілеттіктері берілетін кеден органы үшін осы Тәртіптің 30-тармағына сәйкес жазбалар қалыптастырылады. Бұл ретте "Кеден органының ескі коды (қайта ұйымдастырылғанға дейін қолданыста болған)" деректемесінің даналарында қызметі тоқтатылатын кеден органдарының кодтары болуға тиіс;
б) әрбір қайта бағындырылатын кеден органы үшін осы Тәртіптің 32-тармағына сәйкес жазбалар қалыптастырылады;
в) қызметі тоқтатылатын әрбір кеден органы үшін осы Тәртіптің 31-тармағына сәйкес жазба қалыптастырылады. Бұл ретте "Кеден органының жаңа 8 таңбалы коды (қайта ұйымдастыру кезінде)" деректемесінде өкілеттіктер берілетін кеден органының коды болуы тиіс.
35. Кеден органдарын бөлу нысанында қайта ұйымдастыру туралы мәліметтерді ұсыну мақсатында мынадай қағидаларға сәйкес жазбалар қалыптастырылады:
а) құрылатын әрбір кеден органы үшін осы Тәртіптің 29-тармағына сәйкес жазба жасалады. Бұл ретте "Кеден органының ескі коды (қайта ұйымдастырылғанға дейін қолданыста болған)" деректемесінде қызметі тоқтатылатын кеден органының коды болуы тиіс.;
б) әрбір қайта бағындырылатын кеден органы үшін осы Тәртіптің 32-тармағына сәйкес жазбалар қалыптастырылады.;
в) қызметі тоқтатылатын кеден органы үшін осы Тәртіптің 31-тармағына сәйкес жазба қалыптастырылады. Бұл ретте Кеден органының жаңа 8 таңбалы коды (қайта ұйымдастыру кезінде)" деректемесінің даналарында құрылатын кеден органдарының кодтары болуға тиіс.
36. Кеден органдарын бөліп шығару нысанында қайта ұйымдастыру туралы мәліметтерді ұсыну мақсатында мынадай қағидаларға сәйкес жазбалар жасалады:
а) өкілеттігі берілетін кеден органы үшін осы Тәртіптің 30-тармағына сәйкес сыныптауышқа өзгерістер енгізу туралы жазбалар қалыптастырылады. Бұл ретте "Кеден органының жаңа 8 таңбалы коды (қайта ұйымдастыру кезінде)" деректемесінің даналарында құрылатын кеден органдарының кодтары болуы тиіс;
б) құрылатын әрбір кеден органы үшін осы Тәртіптің 29-тармағына сәйкес жазба жасалады. Бұл ретте "Кеден органының ескі коды (қайта ұйымдастырылғанға дейін қолданыста болған)" деректемесінде өкілеттігі осы кеден органына берілген кеден органының коды болуы тиіс;
в) әрбір қайта бағындырылатын кеден органы үшін осы Тәртіптің 32-тармағына сәйкес жазбалар қалыптастырылады.

37. Оператор классификатора формирует сведения для внесения в классификатор изменений и представляет их администратору единой системы в соответствии с настоящим Порядком и технологическими документами.
38. Администратор единой системы подтверждает получение и обработку сведений для внесения в классификатор изменений.
39. При отсутствии ошибок в сведениях администратор единой системы обеспечивает их включение в классификатор и опубликование в составе классификатора на информационном портале Союза не позднее 3 рабочих дней со дня получения.
40. В случае обнаружения администратором единой системы ошибок в сведениях оператор классификатора устраняет выявленные ошибки и повторяет передачу сведений для внесения в классификатор изменений.
41. Результатом внесения в классификатор изменений является опубликование на информационном портале Союза измененных сведений о таможенных органах.

37. Сыныптауыштың операторы сыныптауышқа өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді қалыптастырады және оларды осы Тәртіпке және технологиялық құжаттарға сәйкес бірыңғай жүйенің әкімшісіне ұсынады.
38. Бірыңғай жүйенің әкімшісі өзгерістер сыныптауышына енгізу үшін мәліметтерді алуды және өңдеуді растайды.
39. Мәліметтерде қателер болмаса, бірыңғай жүйенің әкімшісі оларды сыныптауышқа енгізуді және Одақтың ақпараттық порталында сыныптауыштың құрамында жариялауды алған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей қамтамасыз етеді.
40. Бірыңғай жүйе әкімшісі мәліметтерде қателерді анықтаған жағдайда сыныптау операторы анықталған қателерді жояды және сыныптауышқа өзгерістер енгізу үшін мәліметтерді беруді қайталайды.
41. Сыныптауышқа өзгерістер енгізудің нәтижесі Одақтың ақпараттық порталында кеден органдары туралы өзгертілген мәліметтерді жариялау болып табылады.