О плане мероприятий ("дорожной карте") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2021 - 2023 годы
Распоряжение Евразийского Межправительственного Совета от 20 августа 2021 года № 15.
В соответствии с пунктом 3 Решения Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2016 г. № 19 "Об Основных направлениях и этапах реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза":
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2021 - 2023 годы (далее - план мероприятий).
2. Правительствам государств - членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссии обеспечить своевременное исполнение плана мероприятий.
3. Евразийской экономической комиссии обеспечить проведение мониторинга исполнения плана мероприятий государствами - членами Евразийского экономического союза и проинформировать о его результатах Евразийский межправительственный совет в первом полугодии 2024 г.
4. Евразийской экономической комиссии совместно с государствами - членами Евразийского экономического союза продолжить в 2021 - 2023 годах мониторинг реализации государствами- членами скоординированной (согласованной) транспортной политики в части организации перевозок железнодорожным транспортом в целях выработки предложений по их совершенствованию.
5. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 20 августа 2021 г. № 15
ПЛАН мероприятий ("дорожная карта")
по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза на 2021 - 2023 годы
Наименование мероприятия
Срок реализации
Ответственный исполнитель (разработчик проекта документа)
Планируемый результат (документ)
I. Мероприятия, направленные на реализацию задач и приоритетов скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз)

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің 2021-2023 жылдарға арналған үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары және іске асыру кезеңдері жөніндегі іс-шаралар жоспары ("жол картасы") туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2021 жылғы 20 тамыздағы № 15 Өкімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары және іске асыру кезеңдері туралы" 2016 жылғы 26 желтоқсандағы № 19 шешімінің 3-тармағына сәйкес:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің 2021-2023 жылдарға арналған үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары және іске асыру кезеңдері жөніндегі іс-шаралар жоспары ("жол картасы") (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері мен Еуразиялық экономикалық комиссия іс-шаралар жоспарының уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия іс-шаралар жоспарын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орындауына мониторинг жүргізуді қамтамасыз етсін және оның нәтижелері туралы 2024 жылғы бірінші жарты жылдықта Еуразиялық үкіметаралық кеңеске хабарласын.
4. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен бірлесіп, үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын темір жол көлігімен тасымалдауды ұйымдастыру бөлігінде жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында оны мүше мемлекеттердің іске асыруына мониторингті 2021-2023 жылдарда жалғастырсын.
5. Осы өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің
2021 жылғы 20 тамыздағы
№ 15 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің 2021-2023 жылдарға арналған үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары және іске асыру кезеңдері жөніндегі іс-шаралар ("жол картасы") ЖОСПАРЫ
Іс-шаралар атауы
Іске асыру мерзімі
Жауапты атқарушы (құжат жобасын әзірлеуші)
Жоспарланып отырған нәтиже (құжат)
І. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі міндеттерін іске асыруына және басымдықтарына бағытталған іс-шаралар

1. Принятие согласованных мер по обеспечению общих преимуществ в сфере транспорта и реализация наилучших международных практик, в том числе содействие более полной реализации географических преимуществ Союза при осуществлении транзитных транспортно-экономических связей между Европой и Азией, анализ и согласованное внедрение передового зарубежного опыта
1. Анализ и внедрение международного передового опыта, реализация наилучших международных практик с учетом Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2019 г. № 43 "О развитии транспортных систем государств - членов Евразийского экономического союза с учетом наилучших международных практик"
2021 - 2023 годы
государства-члены, Евразийская экономическая комиссия (далее - Комиссия)
информация государств-членов, аналитические материалы
2. Проведение конференций (в том числе онлайн) по реализации Основных направлений и этапов реализации скоординированной (согласованной) транспортной политики государств - членов Евразийского экономического союза, а также по вопросам обмена наилучшими международными практиками
на постоянной основе
государства-члены,
Комиссия
проведение консультаций уполномоченных органов в области транспорта государств-членов (далее - уполномоченные органы)
2. Интеграция транспортных систем государств-членов в мировую транспортную систему
3. Развитие и совершенствование права Союза и законодательства государств-членов в целях внедрения в Союзе электронных транспортных документов
2021 - 2023 годы
Комиссия,
государства-члены
акты органов Союза, нормативные правовые акты государств-членов
4. Реализация пилотных (тестовых) проектов (в том числе в двустороннем формате) по внедрению электронных документов, используемых в транспортной деятельности
2021 - 2023 годы
государства-члены,
Комиссия
результаты испытаний, отчеты
5. Определение перечня международных договоров в области транспорта, по которым возможна выработка скоординированных позиций в целях учета интересов государств-членов в международных организациях:
а) мониторинг участия государств-членов в международных договорах в области транспорта
2021 - 2023 годы
Комиссия,
государства-члены
ежегодное представление информации о результатах мониторинга Совету руководителей уполномоченных органов в области транспорта государств-членов (далее - Совет руководителей)
б) проведение консультаций в целях формирования скоординированной позиции государств-членов в международных организациях
по мере необходимости
государства-члены, Комиссия
протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии, Совета руководителей
3. Эффективное использование транзитного потенциала

1. Көлік саласындағы басымдықтарды және үздік халықаралық практикаларды іске асыруды, соның ішінде Еуропа мен Азия арасындағы транзиттік көліктік-экономикалық байланыстарды іске асыру кезіндегі Одақтың географиялық басымдықтарын толығынан іске асыруға жәрдемдесуді қамтамасыз ету бойынша келісілген шараларды қабылдау, шетелдік озық тәжірибелерді талдау және енгізу
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің көлік жүйелерін үздік халықаралық практикаларды ескере отырып дамыту туралы" 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 43 ұсынымын ескере отырып, халықаралық тәжірибені талдау және енгізу, ең үздік деген халықаралық практикаларды іске асыру
2011-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі - Комиссия)
мүше мемлекеттердің ақпараты, талдау материалдары
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үйлестірілген (келісілген) көлік саясатының негізгі бағыттары мен кезеңдерін іске асыру бойынша, сондай-ақ ең үздік халықаралық практикалармен алмасу мәселелері бойынша конференциялар (соның ішінде онлайн) өткізу
тұрақты негізде
мүше мемлекеттер. Комиссия
мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдарымен (бұдан әрі – уәкілетті органдар) консультациялар өткізу
2. Мүше мемлекеттердің көлік жүйелерін әлемдік көлік жүйесіне интеграциялау
3 . Одақта электрондық көліктік құжаттарды енгізу мақсатында Одақтың құқығы мен мүше мемлекеттердің заңнамасын дамыту және жетілдіру
тұрақты негізде
мүше мемлекеттер, Комиссия
Одақ органдарының актілері мен мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
4. Көлік қызметінде пайдаланылатын электрондық көліктік құжаттарды енгізу бойынша пилоттық (тестілік) жобаларды (соның ішінде екі жақты форматта) іске асыру
2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
зерттеулер нәтижелері, есептер
5. Халықаралық ұйымдарда мүше мемлекеттердің мүдделерін ескеру мақсатында үйлестірілген позицияларды әзірлеу мүмкіндігі бар көлік саласындағы халықаралық шарттардың тізбесін айқындау:
а) көлік саласындағы халықаралық шарттарға мүше мемлекеттердің қатысуына мониторингі жүргізу
б) мүше мемлекеттердің халықаралық ұйымдарда үйлестірілген позицияларын қалыптастыру мақсатында консультациялар өткізу
2021-2023 жылдар
қажетіне қарай
Комиссия, мүше мемлекеттер
мүше мемлекеттер, Комиссия
мониторингің нәтижелері туралы мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары басшыларының кеңесіне (бұдан әрі – Басшылар кеңесі) жыл сайын ақпарат ұсыну
Консультациялар хаттамалары, Комиссияның консультативтік органдарының хаттамалары, Басшылар кеңесінің шешімдері
3.Транзиттік әлеуетті тиімді пайдалану

6. Формирование правовых основ для регламентации смешанных перевозок в рамках Союза:
а) проведение консультаций для выработки предложений по определению формата регламентации смешанных перевозок
2021 - 2022 годы
Комиссия, государства-члены
протоколы консультаций, решения консультативных органов Комиссии, Совета руководителей
б) определение принципов организации смешанных перевозок в рамках Союза с учетом особенностей осуществления международных перевозок по территориям государств-членов
2021 - 2022 годы
Комиссия, государства-члены
Рекомендация Комиссии
7. Развитие контейнерных перевозок в рамках Союза:
а) проведение анализа контейнерных перевозок в целях выработки предложений, направленных на их развитие, определение административных барьеров, препятствующих контейнеризации грузов в Союзе
2021 год
Комиссия, государства-члены
Аналитический доклад
б) выработка предложений по совершенствованию права Союза в целях учета интересов субъектов транспортной деятельности
2022 год
Комиссия, государства-члены
Рекомендация Комиссии
8. Участие в работе по формированию правовых основ обеспечения единой системы транзита в Союзе
2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
скоординированные позиции уполномоченных органов, проекты документов
9. Анализ состояния и современных тенденций развития транспортнологистических центров в целях выработки рекомендаций по их развитию в рамках Союза
2021 - 2022 годы
Комиссия, государства-члены
аналитический доклад, рекомендация Комиссии
10. Реализация предложений по общим подходам к вопросам цифровой логистики в Союзе
2022 год
Комиссия, государства-члены
Рекомендация Комиссии
4. Повышение качества транспортных услуг
11. Мониторинг реализации Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 3 декабря 2019 г. № 41 "О перечне индикаторов качества транспортных услуг в Евразийском экономическом союзе"
ежегодно
Комиссия, государства-члены
информация о результатах мониторинга
5. Создание и развитие евразийских транспортных коридоров
12. Утверждение перечня евразийских транспортных коридоров и маршрутов
2021 год
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
13. Подготовка комплексного плана развития евразийских транспортных коридоров
2022 год
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
14. Проведение консультаций в целях выработки согласованных позиций в рамках работы по формированию экосистемы цифровых транспортных коридоров, в том числе в рамках поэтапной реализации плана мероприятий, утвержденного распоряжением Евразийского межправительственного совета от 31 января 2020 г. № 4

6. Одақ аясында аралас тасымалдарды регламенттеу үшін құқықтық негіздер қалыптастыру:
а) аралас тасымалдар форматын анықтау бойынша ұсыныстар әзірлеу үшін консультациялар өткізу
б) мүше мемлекеттердің аумақтары бойынша халықаралық тасымалдарды жүзеге асырудың ерекшеліктерін ескере отырып, Одақ аясында аралас тасымалдарды ұйымдастыру қағидаттарын айқындау
2021-2023 жылдар
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссия, мүше мемлекеттер
Консультациялар хаттамалары, Комиссияның консультативтік органдарының хаттамалары, Басшылар кеңесінің шешімдері
Комиссияның ұсынымдары
7. Одақ аясында контейнерлік тасымалдарды дамыту:
а) контейнерлік тасымалдарды дамытуға бағытталған ұсыныстарды әзірлеу, Одақта жүктерді контейнерлеуге кедергі келтіретін әкімшілік тосқауылдарды анықтау мақсатында оларға талдау жүргізу
б) көлік қызметі субъектілерінің мүдделерін ескеру мақсатында Одақ құқығын жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу
2021 жыл
2022 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдау баяндамасы
Комиссияның ұсынымы
Одақтың бірыңғай транзит жүйесін қамтамасыз етудің құқықтық негізін қалыптастыру жөніндегі жұмысқа қатысу
2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
Уәкілетті органдардың үйлестірілген позициялары, құжаттардың жобалары
Одақ аясында ұсыныстар әзірлеу үшін көліктік-логистикалық орталықтарды дамытудың осы заманғы тенденцияларының жағдайына талдау жүргізу
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Талдау баяндамасы, Комиссияның ұсынымы
Одақта цифрландыру мәселелеріне жалпы көзқарастар бойынша ұсыныстарды іске асыру
2022 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссияның ұсынымы
4. Көлік қызметінің сапасын арттыру
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақта көлік қызметін көрсету сапасы индикаторларының тізбесі туралы" 2019 жылғы 3 желтоқсандағы № 41 ұсынымын іске асыруға мониторинг
жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер
мониторинг нәтижелері туралы ақпарат
5. Еуразиялық көлік дәліздерін құру және дамыту
12. Еуразиялық көлік дәліздері мен маршруттарының тізбесін бекіту
2021 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
13. Еуразиялық көлік дәліздерін дамытудың кешенді жоспарын дайындау
2022 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
14. Цифрлық көлік дәліздерінің экожүйесін қалыптастыру бойынша келісілген позицияларды, соның ішінде Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 4 өкімімен бекітілген іс-шараларды кезең-кезеңімен іске асыру аясында консультациялар өткізу

2021 - 2023 годы
Комиссия, государства-члены
протоколы консультаций
6. Координация развития транспортной инфраструктуры
15. Развитие транспортной инфраструктуры, реализация совместных инфраструктурных проектов, в том числе в рамках сопряжения с китайской инициативой "Один пояс - один путь":
а) актуализация перечня совместных проектов государств-членов в сфере транспорта и инфраструктуры
ежегодно
Комиссия, государства-члены
перечень совместных проектов, протоколы заседаний рабочей группы по рассмотрению значимых интеграционных проектов в сфере транспорта и инфраструктуры, созданной распоряжением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 апреля 2018 г. №75
б) мониторинг реализации совместных проектов государств-членов в сфере транспорта и инфраструктуры
2021 - 2023 годы
Комиссия, государства-члены
ежегодный отчет, протоколы заседаний рабочей группы по рассмотрению значимых интеграционных проектов в сфере
7. Привлечение и использование кадрового потенциала транспорта и инфраструктуры
16. Проведение анализа законодательства государств-членов, регулирующего вопросы подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов в целях подготовки предложений по совершенствованию или гармонизации нормативных правовых актов государств-членов
2021 - 2022 годы
государства-члены, Комиссия
Аналитический доклад
17. Подготовка предложений, касающихся вопросов:
формирования условий для рационального использования высокопрофессиональных специалистов в области транспорта;
гармонизации профессиональных и квалификационных требований к специалистам;
развития сотрудничества в сфере обучения, подготовки, переподготовки и повышения квалификации специалистов
2021 - 2023 годы
Комиссия, государства-члены
протоколы заседаний рабочей группы по выработке предложений по развитию кадрового потенциала в сфере транспорта и инфраструктуры, созданной распоряжением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 апреля 2018 г. №76, решения консультативных органов Комиссии, Совета руководителей
8. Развитие науки и инноваций в сфере транспорта
18. Создание условий для проведения совместных научных исследований. Формирование и развитие совместных современных конкурентоспособных научно-образовательных центров. Выработка предложений по развитию науки и инноваций в сфере транспорта
ежегодно
государства-члены, Комиссия
Аналитические материалы, решения уполномоченных органов
II. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере автомобильного транспорта

2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
консультациялар
хаттамалары
Көлік инфрақұрылымын дамытуды үйлестіру
15. Көлік инфрақұрылымын дамыту, бірлескен инфрақұрылымдық жобаларды, соның ішінде "Бір белдеу-бір жол" қытай бастамасымен қиыстыра отырып іске асыру:
а) мүше мемлекеттердің көлік және инфрақұрылым саласындағы бірлескен жобаларының тізбесін өзекті ету
жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер
бірлескен жобалардың тізбесі, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 75 өкімімен құрылған жұмыс тобының көлік және инфрақұрылым саласындағы маңызды интеграциялық жобаларды қарау бойынша отырыстарының хаттамалары
б) мүше мемлекеттердің көлік және инфрақұрылым саласындағы бірлескен жобаларды іске асыруына мониторинг жүргізу
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
жыл сайынғы есеп, жұмыс тобының көлік және инфрақұрылым саласындағы маңызды интеграциялық жобаларды қарау бойынша отырыстарының хаттамалары
Кадрлық әлеуетті тарту және пайдалану
16. Мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру немесе үйлестіру бойынша ұсыныстар әзірлеу мақсатында мамандарды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру мәселелерін реттейтін мүше мемлекеттердің заңнамасына талдау жүргізу
2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
талдау баяндамасы
17. Мына мәселелерге қатысты ұсыныстар әзірлеу:
көлік саласындағы жоғары кәсіби мамандарды ұтымды пайдалану үшін жағдайлар жасау;
мамандарға қойылатын кәсіби және біліктілік талаптарын үйлестіру;
мамандарды оқыту, даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру саласында ынтымақтастықты дамыту
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 76 өкімімен құрылған жұмыс тобының көлік және инфрақұрылым саласындағы кадрлық әлеуетті дамыту бойынша отырыстарының хаттамалары, Комиссияның, Басшылар кеңесінің шешімдері
18. Бірлескен ғылыми зерттеулерді жүргізу үшін жағдайлар жасау. Осы заманғы бәсекеге қабылетті бірлескен орталықтарды құру және дамыту. Көлік саласында ғылымды және инновацияны дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу
жыл сайын
мүше мемлекеттер, Комиссия
талдау материалдары, уәкілетті органдардың шешімдері
ІІ. Мүше мемлекеттердің автомобиль көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар

1. Развитие интеллектуальных транспортных систем
19. Подготовка предложений по формированию правовых основ для создания, развития и обеспечения функционирования национальной сети интеллектуальных транспортных систем государств-членов
2021 - 2022 годы
Комиссия, государства-члены
Аналитический доклад
20. Разработка проекта концепции по совершенствованию взаимодействия национальных интеллектуальных транспортных систем в Союзе
2023 год
Комиссия, государства-члены
Проект концепции
2. Развитие пассажирских перевозок
перевозок
21. Подготовка предложений и рекомендаций, направленных на развитие системы информационного обеспечения потребителей услуг международных пассажирских перевозок
2022 год
Комиссия, государства-члены
Рекомендация Комиссии
22. Подготовка предложений о целесообразности гармонизации порядка лицензирования деятельности в области международных автомобильных пассажирских перевозок (допуска к осуществлению международных автомобильных пассажирских перевозок) в рамках Союза
2021 — 2022 годы
Комиссия, государства-члены
Аналитический доклад
23. Выработка предложений по внедрению системы электронного билетирования при международных пассажирских перевозках в рамках Союза
2021 - 2023 годы
Комиссия, государства-члены
Рекомендация Комиссии
3. Развитие и обеспечение сохранности инфраструктуры автомобильных дорог
24. Разработка и внедрение согласованного механизма контроля за движением крупногабаритных и (или) тяжеловесных транспортных средств по автомобильным дорогам государств-членов, в том числе при въезде (выезде) на территории (с территорий) государств-членов, с учетом законодательства государств-членов, по автомобильным дорогам которых осуществляется движение
2022 год
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
25. Разработка и подписание в рамках Союза международного договора о допустимых массах, осевых нагрузках и габаритах транспортных средств при движении по дорогам, включенным в перечень евразийских транспортных коридоров
2021 - 2022 годы
государства-члены, Комиссия
Международный договор
4. Повышение качества автотранспортных услуг и эффективности использования транзитного потенциала государств-членов
26. Выявление и устранение препятствий (барьеров, изъятий, ограничений) на внутреннем рынке Союза в сфере автомобильного транспорта
на постоянной основе
Комиссия, государства-члены
информация для включения в ежегодный доклад о ходе устранения препятствий, представляемый Высшему Евразийскому экономическому совету
27. Обеспечение синхронизации процедур оформления и выдачи специальных разрешений на проезд тяжеловесных и (или) крупногабаритных транспортных средств при осуществлении международных автомобильных перевозок по автомобильным дорогам, включенным в перечень евразийских транспортных коридоров, в том числе проработка общих подходов к выдаче таких разрешений по принципу "единого окна"

1. Интеллектуалды көлік жүйесін дамыту
19. Мүше мемлекеттердің ұлттық интеллектуалды желісін құру, дамыту және оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін құқықтық негіздер қалыптастыру бойынша ұсыныстар әзірлеу
2021-2022 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдау баяндамасы
20. Одақтағы ұлттық интеллектуалды көлік жүйесін жетілдіру бойынша тұжырымдама жобасын әзірлеу
2023 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
тұжырымдаманың жобасы
2. Жолаушылар тасымалын дамыту
21. Халықаралық жолаушылар тасымалының қызметін тұтынушыларды ақпараттық қамтамасыз ету жүйесін дамытуға арналған ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу
2022 жыл
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссияның ұсынымы
22. Одақ аясында жолаушылардың халықаралық автомобиль тасымалы саласындағы қызметті лицензиялау (жолаушылардың халықаралық автомобилі тасымалын жүзеге асыруға рұқсат беру) тәртібін үйлестірудің орындылығы туралы ұсыныстар әзірлеу
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдау баяндамасы
23. Одақ аясында халықаралық жолаушылар тасымалына электронды билет сату жүйесін енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссияның ұсынымы
3. Автомобиль жолдарының инфрақұрылымын дамыту және сақталуын қамтамасыз ету
24. Көлемі үлкен және (немесе) ауыр жүкті көлік құралдарының мүше мемлекеттердің автомобиль жолдарымен жүруін, соның ішінде аумағымен автомобиль көлігі жүріп өтетін мүше мемлекеттердің заңнамасын ескере отырып, оның аумағына (аумағынан) кірер (шығар) кезде бақылаудың келісілген механизмін әзірлеп, енгізу
25. Еуразиялық көлік дәліздерінің тізіліміне енгізілген жолдармен жүрген кезде көлік құралдарының рұқсат етілетін массасы, діңгекке түсетін салмағы және көлемі туралы халықаралық шартты Одақ шеңберінде әзірлеп, оған қол қою
2022 жыл
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
мүше мемлекеттер, Комиссия
Одақ органының актісі
халықаралық шарт
4. Мүше мемлекеттердің автокөлік қызметінің сапасын және транзиттік әлеуетінің тиімділігін арттыру
26. Одақтың ішкі нарығында автомобиль көлігі саласындағы кедергілерді (тосқауылдарды, алып қоюларды, шектеулерді) анықтау және жою
тұрақты негізде
Комиссия, мүше мемлекеттер
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске ұсынылатын кедергілерді жою барысы туралы жыл сайынғы баяндамаға енгізу үшін ақпарат
27. Еуразиялық көлік дәліздерінің тізбесіне енгізілген автомобиль жолдары бойынша халықаралық жолаушылар тасымалын жүзеге асырған кезде ауыр салмақты және (немесе) ірі көлемді көлік құралдарының жол жүруіне арнайы рұқсаттарды ресімдеу және беру рәсімдерінің үйлесімділігін қамтамасыз ету, соның ішінде осындай рұқсаттарды "бір терезе" қағидаты бойынша берудің жалпы тәсілдерін әзірлеу

2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
совместное решение уполномоченных органов
28. Обеспечение синхронизации процедур оформления и выдачи специальных разрешений, предусмотренных законодательством государств-членов, на перевозку опасных грузов при осуществлении международных автомобильных перевозок по автомобильным дорогам, включенным в перечень евразийских транспортных коридоров, в том числе процедур установления предельных согласованных сроков выдачи специальных разрешений
2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
совместное решение уполномоченных органов
29. Обмен информацией о результатах транспортного (автомобильного) контроля с внешней границы Союза между уполномоченными органами государств-членов
на постоянной основе
государства-члены, Комиссия
представление информации с внешней границы Союза в ситуационные центры государств- членов, информация государств-членов
30. Выработка предложений по поэтапному переходу к применению в электронном виде документов при международных автомобильных перевозках грузов
2021 - 2023 годы
Комиссия, государства-члены
Аналитический доклад, рекомендация Комиссии
5. Обеспечение профессиональной компетентности работников, связанных с осуществлением международных автомобильных перевозок
31. Гармонизация профессиональных и квалификационных требований к водителям и специалистам, ответственным за организацию международных автомобильных перевозок грузов, на основе принятых согласованных подходов
2021 - 2022 годы
государства-члены
нормативные правовые акты государств-членов
32. Подготовка и принятие рекомендации о гармонизации требований к документам, удостоверяющим образование и наличие необходимой квалификации, к соответствующим учебным центрам и образовательным организациям, к контролю качества образования и его научно-методическому обеспечению
2021 - 2022 годы
Комиссия, государства-члены
Рекомендация Комиссии
III. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере водного транспорта
1. Морской транспорт
33. Выработка мер по упрощению процедур в портах государств-членов при организации перевозок в третьи страны (из третьих стран)
2021 - 2023 годы (по мере необходимости)
государства-члены
Протокольные решения уполномоченных органов
2. Внутренний водный транспорт
34. Завершение процедур, необходимых для вступления в силу Соглашения о судоходстве от 1 февраля 2019 года
2021 год
государства-члены, Комиссия
нормативные правовые акты государств-членов, ноты министерств иностранных дел государств-членов, ноты Комиссии

2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
уәкілетті органдардың бірлескен шешімдері
28. Еуразиялық көлік дәліздерінің тізбесіне енгізілген автомобиль жолдары бойынша халықаралық жолаушылар тасымалын жүзеге асырған кезде қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған рұқсаттарды ресімдеу және беру рәсімдерінің үйлесімділігін қамтамасыз ету, соның ішінде осындай рұқсаттарды "бір терезе" қағидаты бойынша берудің жалпы тәсілдерін әзірлеу
29. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы Одақтың сыртқы шекарасынан көліктік (автомобиль) бақылаудың нәтижелері туралы ақпарат алмасу
2021-2023 жылдар
тұрақты негізде
мүше мемлекеттер, Комиссия
Комиссия, мүше мемлекеттер
уәкілетті органдардың бірлескен шешімдері
Одақтың сыртқы шекарасынан мүше мемлекеттердің мән-жайлар орталығына ақпарат ұсыну, мүше мемлекеттердің ақпараты
30. Жүктердің халықаралық автомобильмен тасымалы кезінде құжаттарды электронды түрде қолдануға бірте-бірте өту бойынша ұсыныстар әзірлеу
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдау баяндамасы, Комиссияның ұсынымы
5. Халықаралық автомобиль тасымалын жүзеге асырумен байланысты қызметкерлердің кәсіптік құзыретін қамтамасыз ету
31. Жүктерді халықаралық автомобильмен тасымалдауды ұйымдастыру үшін жауапты жүргізушілер мен мамандарға қойылатын кәсіптік және біліктілік талаптарын келісілген қабылданған тәсілдер негізінде үйлестіру
2021-2022 жылдар
мүше мемлекеттер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
32. Қажетті біліктілігі бар екенін куәландыратын құжаттарға, тиісті оқу орталықтарына және білім беру ұйымдарына, білімінің сапасы мен ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етілуіне талаптарды үйлестіру туралы ұсынымдарды әзірлеу және қабылдау
2021-2022 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Комиссияның ұсынымы
ІІІ. Мүше мемлекеттердің су көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар
Теңіз көлігі
33. Үшінші елдерге (үшінші елдерден) тасымалдау кезінде мүше мемлекеттердің порттарында рәсімдерді жеңілдету бойынша шаралар әзірлеу
2021-2023 жылдар (қажетіне қарай)
мүше мемлекеттер, Комиссия
уәкілетті органдардың хаттамалық шешімі
2. Ішкі су көлігі
34. 2019 жылғы 1 ақпандағы Келісімді күшіне енгізу үшін қажетті рәсімдерді аяқтау
2021 жыл
мүше мемлекеттер, Комиссия
мүше мемлекеттердің нормативтік-құқықтық актілері, мүше мемлекеттер сыртық істер министрліктерінің ноталары, Комиссияның нотасы

35. Подготовка и принятие нормативных правовых актов и международного межведомственного договора, предусмотренных Соглашением о судоходстве от 1 февраля 2019 года
2021 - 2022 годы
государства-члены, Комиссия
Международный межведомственный договор, нормативные правовые акты государств-членов
36. Проведение консультаций по выработке согласованных подходов по гармонизации законодательства государств-членов в сфере внутреннего водного транспорта
на постоянной основе (по мере необходимости)
государства-члены, Комиссия
Протоколы консультаций
37. Совершенствование порядка прохода судов по внутренним водным путям для государств-членов
по мере необходимости
государства-члены
нормативные правовые акты государств-членов
38. Проведение консультаций по выработке согласованных подходов по гармонизации программ и стандартов подготовки кадров в сфере внутреннего водного транспорта
2021 - 2022 годы
государства-члены
Протоколы консультаций
IV. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере железнодорожного транспорта
1. Совершенствование условий для функционирования единого транспортного пространства
39. Проработка вопроса о заключении международного договора об организации обмена предварительной информацией о товарах и транспортных средствах международной перевозки железнодорожным транспортом с третьей стороной
2021 - 2022 годы
государства-члены, Комиссия
протоколы консультаций, решения Совета руководителей
40. Реализация проектов, связанных с переходом на использование электронной железнодорожной накладной при осуществлении перевозок в рамках Союза
2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
Информация уполномоченных органов
2. Создание условий для функционирования общего рынка услуг железнодорожного транспорта, за исключением услуг по перевозке и услуг инфраструктуры
41. Выявление и устранение препятствий (барьеров, изъятий, ограничений), влияющих на функционирование рынка услуг железнодорожного транспорта
на постоянной основе
Комиссия, государства-члены
информация для включения в ежегодный доклад о ходе устранения препятствий, представляемый Высшему Евразийскому экономическому совету
V. Мероприятия, направленные на реализацию скоординированной (согласованной) транспортной политики государств-членов в сфере воздушного транспорта
1. Гармонизация законодательства государств-членов в соответствии с нормами и принципами международного права в области гражданской авиации
42. Выработка и согласование норм, правил и процедур на основании согласованных предложений по сферам гармонизации, регулирование которых осуществляется законодательством государств-членов с учетом Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 ноября 2019 г. № 37 "О гармонизации законодательства государств - членов Евразийского экономического союза в области гражданской авиации"

35. 2019 жылғы 1 ақпандағы Кеме шаруашылығы туралы келісімде көзделген нормативтік-құқықтық актілер мен халықаралық ведомствоаралық шарттарды әзірлеу және қабылдау
36. Мүше мемлекеттердің ішкі су көлігі саласындағы заңнамасын үйлестірудің келісілген тәсілдерін әзірлеу бойынша консультациялар өткізу
2021-2022 жылдар
тұрақты негізде (қажетіне қарай)
мүше мемлекеттер, Комиссия
мүше мемлекеттер, Комиссия
халықаралық ведомствоаралық шарт, мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
консультациялар хаттамалары
37. Мүше мемлекеттер үшін кемелердің су жолдарымен өту тәртібін жетілдіру
қажетіне қарай
мүше мемлекеттер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
38. Ішкі су көлігі саласындағы бағдарламалар мен стандарттарды үйлестіру бойынша келісілген тәсілдерді әзірлеу жөнінде консультациялар өткізу
2021-2022 жылдар
мүше мемлекеттер
консультациялар хаттамалары
ІҮ. Мүше мемлекеттердің темір жол көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар
Бірыңғай көлік кеңістігінің жұмыс істеуі үшін жағдайларды жетілдіру
39. Үшінші мемлекеттермен халықаралық темір жол көлігімен тасымалданатын тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпарат алмасуды ұйымдастыру туралы халықаралық шарт жасасу туралы мәселені әзірлеу
2021-2022 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
консультациялар хаттамалары, Басшылар кеңесінің шешімдері
40. Одақ шеңберінде тасымалдары жүзеге асырған кезде электронды темір жол жүк құжатын пайдалануға көшумен байланысты жобаларды іске асыру
2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
уәкілетті органдардың ақпараты
2. Тасымалдау қызметін және инфрақұрылым қызметін көрсетуді қоспағанда, темір жол қызметтерінің жалпы Нарығының жұмыс істеуі үшін жағдайлар жасау
41. Темір жол көлігімен көрсетілетін қызметтерге әсер ететін кедергілерді (тосқауылдарды, алып қоюларды, шектеулерді) анықтау және жою
тұрақты негізде
Комиссия, мүше мемлекеттер
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске ұсынылатын кедергілерді жою барысы туралы жыл сайынғы баяндамаға енгізу үшін ақпарат
Ү. Мүше мемлекеттердің әуе көлігі саласындағы үйлестірілген (келісілген) көлік саясатын іске асыруға бағытталған іс-шаралар
Мүше мемлекеттердің заңнамасын азаматтық авиация саласындағы халықаралық құқықтың нормалары мен қағидаттарына сәйкес үйлестіру
42. Үйлестіру салалары бойынша келісілген ұсыныстар негізінде келісілген нормаларды, қағидаларды және рәсімдерді әзірлеу, оларды реттеу Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің азаматтық авиация саласындағы заңнамасын үйлестіру туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы № 37 ұсынымы ескеріле отырып мүше мемлекеттердің заңнамасымен жүзеге асырылады

2021 - 2022 годы
государства-члены, Комиссия
акт органа Союза
43. Внесение изменений в нормативные правовые акты государств-членов согласно выработанным нормам, правилам и процедурам
2023 - 2025 годы
государства-члены
нормативные правовые акты государств-членов
2. Снижение негативного воздействия гражданской авиации на окружающую среду
44. Выработка и координация общих для государств-членов подходов по вопросам реализации стандартов Международной организации гражданской авиации (ИКАО) в части Системы компенсации и сокращения выбросов углерода для международной авиации (CORSIA)
2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
Протоколы консультаций
45. Обмен опытом по разработке и представлению в ИКАО "зеленых проектов"
ежегодно
государства-члены, Комиссия
аналитическая справка, протоколы консультаций
3. Обеспечение справедливой и добросовестной конкуренции
46. Выявление и устранение препятствий (барьеров, изъятий, ограничений), влияющих на развитие конкуренции на рынке перевозок воздушным транспортом между государствами-членами
на постоянной основе
Комиссия, государства-члены
информация для включения в ежегодный доклад о ходе устранения препятствий, представляемый Высшему Евразийскому экономическому совету
47. Разработка и принятие акта органа Союза об обеспечении справедливой и добросовестной конкуренции на общем рынке услуг воздушного транспорта Союза, включающего, но не ограничивающего:
а) выработку и согласование норм в реализацию положений Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 ноября 2019 г. № 39 "О согласованных подходах по обеспечению справедливой и добросовестной конкуренции и расширению воздушного сообщения при поэтапном формировании общего рынка услуг воздушного транспорта Евразийского экономического союза", обеспечивающих до 2025 года (по мере готовности государств-членов*) одновременно:
при взимании сборов за аэронавигационное и аэропортовое обслуживание применение для эксплуатантов воздушных судов других государств-членов, выполняющих регулярные международные воздушные сообщения между государствами-членами, тех же тарифных ставок, что и для своих эксплуатантов;
при взаиморасчетах в национальных валютах или валютах третьих стран за аэронавигационное и аэропортовое обслуживание применение для эксплуатантов воздушных судов других государств-членов официальных курсов, установленных национальными (центральными) банками государств- членов на соответствующие календарные даты;
до 2023 года
Комиссия, государства-члены
акт органа Союза
включение в законодательство государств-членов положений, в соответствии с которыми оказание услуг аэропортов и аэронавигации потребителям других государств-членов осуществляется на условиях не менее благоприятных, чем условия, на которых данные услуги предоставляются своим потребителям;
недопущение взимания дополнительных платежей с авиакомпаний государств-членов за использование воздушного пространства другого государства-члена при выполнении пассажирских и грузовых авиаперевозок;
снятие существующих ограничений при выполнении пассажирских и грузовых авиаперевозок по транзитным пролетам через воздушное пространство другого государства-члена; по количеству авиапредприятий, назначенных и уполномоченных для эксплуатации договорных линий по установленным маршрутам (перевозчиков);
обеспечение поэтапного снятия до 2025 года (по мере готовности государств-членов*) существующих ограничений при выполнении регулярных международных воздушных сообщений между государствами-членами:
по договорным линиям по установленным маршрутам (пунктам назначения);
по количеству авиапредприятий, назначенных и уполномоченных для эксплуатации договорных линий по установленным маршрутам (перевозчиков);
по коммерческой загрузке воздушных судов на маршруте или части маршрута (емкости воздушных судов);
по количеству полетов, совершаемых воздушным судном на протяжении определенного периода на маршруте или части маршрута (частоте выполнения полетов)
б) внесение изменений в нормативные правовые акты государств-членов и в приложения к соглашениям о воздушном сообщении
до 2025 года (по мере готовности государств- членов*)
государства-члены, Комиссия
нормативные правовые акты государств-членов, внесение изменений в соглашения о воздушном сообщении
4. Создание условий для обновления парка воздушных судов, модернизации и развития объектов наземной инфраструктуры аэропортов в соответствии со стандартами и рекомендуемой практикой ИКАО

2021-2022 жылдар
мүше мемлекеттер,
Комиссия
Одақ органының актісі
43. Мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне әзірленген нормаларға, қағидаларға және рәсімдерге сәйкес өзгерістер енгізу
2023-2025 жылдар
мүше мемлекеттер
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
Азаматтық авиацияның қоршаған ортаға келеңсіз әсерін азайту
44. Халықаралық азаматтық авиация ұйымы стандарттарын халықаралық авиация үшін (CORSIA) көмір қышқылының ауаға шығарылымын азайту және оған өтемақы төлеу жүйесіне қатысты іске асыру мәселелері бойынша мүше мемлекеттер үшін ортақ тәсілдерді әзірлеу және үйлестіру
20214- жылдар
мүше мемлекеттер,
Комиссия
консультациялар хаттамалары
45. "жасыл жобаларды" әзірлеу және ИКАО-ға ұсыну бойынша тәжірибе алмасу
жыл сайын
мүше мемлекеттер,
Комиссия
талдау анықтасы, консультациялар хаттамалары
Әділетті және жосықты бәсекелестікті қамтамасыз ету
46. Мүше мемлекеттер арасында әуе көлігімен тасымалдау нарығында бәсекелестікті дамытуға әсер ететін кедергілерді (тосқауылдарды, алып қоюларды, шектеулерді) анықтау және жою
тұрақты негізде
Комиссия, мүше мемлекеттер
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңеске ұсынылатын кедергілерді жою барысы туралы жыл сайынғы баяндамаға енгізу үшін ақпарат
47. Одақтың әуе көлігімен қызмет көрсетудің ортақ нарығында әділетті және жосықты бәсекелестікті қамтамасыз ету туралы Одақ органының актісін әзірлеп, қабылдау, оған мыналар кіреді, бірақ шектелмейді:
а) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының "Еуразиялық экономикалық одақтың әуе көлігімен қызмет көрсетудің ортақ нарығын кезең-кезеңімен қалыптастыру кезінде әділетті әрі жосықты бәсекелестікті қамтамасыз ету және әуе қатынасын кеңейту бойынша келісілген тәсілдер туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы № 39 ұсынымының ережелерін іске асырудың нормаларын әзірлеп, келісу, ол 2025 жылға дейін бір мезгілде (мүше мемлекеттердің әзірлігіне қарай*) мыналарды қамтамасыз етуге тиіс:
басқа мемлекеттердің арасында әуе қатынасын тұрақты орындайтын әуе кемелерін пайдаланғаны үшін қолданылатын аэронавигациялық және әуежайлық қызмет көрсеткені үшін алымдарды алу кезінде өз пайдаланушылары үшін белгіленген тарифтер сияқты тарифтерді қолдану;
басқа мүше мемлекеттердің әуе кемелерін пайдаланушылар үшін аэронавигациялық және әуежайлық қызмет көрсеткені үшін ұлттық валютада немесе үшінші елдердің валюталарында өзара есеп айырысу кезінде мүше мемлекеттердің банктері тиісті күнтізбе күні белгілеген ресми бағамды қолдану;
мүше мемлекеттердің заңнамасына ережелерді енгізу, оған сәйкес басқа мүше мемлекеттердің тұтынушыларына аэронавигациялық және әуежайлық қызмет көрсету өз тұтынушыларына көрсетілетін қызметтері үшін жасалатын жағдайлардан кем болмайтын жағдайларда жүзеге асырылады;
мүше мемлекеттердің авиакомпанияларынан жолаушыларды және жүкті авиамен тасымалдау үшін басқа мүше мемлекеттің әуе кеңістігін пайдаланғаны үшін қосымша алым алуға жол бермеу;
басқа мүше мемлекеттің әуе кеңістігі арқылы транзиттік ұшу бойынша жолаушыларды және жүкті тасымалдаған кезде қолданылып жүрген шектеулерді алып тастау;
мүше мемлекеттердің арасында халықаралық әуе қатынастарын тұрақты орындаған кезде қолданылып жүрген шектеулерді 2025 жылға дейін (мүше мемлекеттердің әзірлігіне қарай*) кезең-кезеңімен алып тастауды қамтамасыз ету:
белгіленген маршруттар бойынша шарттық желі (баратын жері) бойынша;
белгіленген маршруттар бойынша шарттық желілерді пайдалану үшін белгіленген және уәкілетті авиа кәсіпорындардың (тасымалдаушылардың) саны бойынша;
2023 жылға дейін
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органының актісі
маршрутта немесе маршруттың бір бөлігінде әуе кемелерінің түсетін коммерциялық жүктеме (әуе кемелерінің сыйымдылығы) бойынша;
әуе кемесінің белгілі бір кезең ішінде маршрутта немесе маршруттың бір бөлігінде жасайтын ұшуларының саны (ұшуларды орындаудың жиілігі) бойынша
б) мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне және әуе қатынасы туралы келісімге қосымшаға өзгерістер енгізу
2025 жылға дейін (мүше мемлекеттердің әзірлігіне қарай*)
мүше мемлекеттер, Комиссия
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері, әуе қатынасы туралы келісімге қосымшаға өзгерістер енгізу
Әуе кемелерінің паркін жаңалау, әуежайлардың жер үстіндегі инфрақұрылымдарының объектілерін ИКАО-ның стандарттарына және ұсынатын практикаларына сәйкес жаңарту және дамыту

48. Обеспечение исполнения поручения Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 г. № 6:
а) рассмотрение правительствами государств-членов в первом полугодии 2021 г. возможности создания в рамках Союза комиссии по импортозамещению в высокотехнологичных отраслях экономики, включая авиационную промышленность;
б) проработка Комиссией совместно с государствами-членами возможности расширения промышленной кооперации в области авиастроения;
в) продолжение совместной работы Комиссии и государств-членов по вопросу предоставления тарифной льготы при ввозе на таможенную территорию Союза отдельных видов гражданских пассажирских самолетов с учетом имеющегося и планируемого производства воздушных судов на территории Союза; г) представление Комиссией информации об исполнении пункта 2 поручения на заседании Совета Комиссии во II квартале 2021 г.
2021-2023 годы
Комиссия, государства-члены
акты органов Союза
5. Обеспечение безопасности полетов и авиационной безопасности
49. Организация систематического взаимодействия уполномоченных органов государств-членов в части обмена опытом по организации и проведению проверок ИКАО по Универсальным программам ИКАО по проведению проверок в сфере обеспечения безопасности полетов (УППБП) и авиационной безопасности (УППАБ) в рамках механизма непрерывного мониторинга (МНМ), а также реализации стандартов приложения 17 "Безопасность" и приложения 19 "Управление безопасностью полетов" ИКАО для повышения эффективности государственного контроля и надзора за безопасностью полетов и авиационной безопасностью
2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
Проведение ежегодных конференций
50. Организация взаимодействия по прохождению государственными инспекторами практической подготовки (OJT) в сфере авиационной безопасности
2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
Проведение ежегодных конференций
51. Проработка вопроса целесообразности заключения соглашений в области летной годности и обеспечения безопасности полетов между уполномоченными органами, а также организации обмена информацией в области работ по типовой сертификации авиационной техники (признания первичных сертификатов типа)
2021 - 2023 годы
Комиссия, государства-члены
Аналитический доклад, рекомендация Комиссии
52. Проведение консультаций по реализации положений Рекомендации Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 ноября 2020 г. № 22 "О согласованных подходах к планированию использования воздушного пространства и организации воздушного движения", включая:
применение положений Глобального аэронавигационного плана ИКАО на согласованной основе в рамках реализации блочной модернизации авиационной системы ИКАО на 2016 - 2030 годы;
достижение совместимости и гармонизации национальных аэронавигационных систем государств-членов на согласованной основе;
реализацию концепции гибкого использования воздушного пространства; гармонизацию процедур выдачи разрешений (уведомлений) на использование воздушного пространства воздушным судам, эксплуатируемым авиаперевозчиками государств-членов, при регулярном международном воздушном сообщении

48. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 6 тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз ету:
а) мүше мемлекеттердің үкіметтерінің 2021 жылғы бірінші жарты жылдықта Одақ аясында авиациялық саланы қоса алғанда, экономиканың жоғары технологиялық салаларында импорт алмасу жөнінде комиссия құру мүмкіндігін қарастыруы;
б) Комиссияның мүше мемлекеттермен бірге авиа құрылысы саласындағы өнеркәсіптік кооперацияны кеңейту мүмкіндігін қарастыруы;
в) Комиссия мен мүше мемлекеттердің қолда бар және өндірісі жоспарланып отырған әуе кемелерін жасауды ескере отырып, азаматтық жолаушылар самолеттерінің жекелеген түрлерін Одақ аумағына әкелген кезде тарифтік жеңілдіктер беру мәселесі бойынша бірлескен жұмысын жалғастыру;
г) Комиссияның тапсырманың 2-тармағын орындағаны туралы Комиссия кеңесіне 2021 жылғы ІІ тоқсанда ақпарат беруі.
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
Одақ органдарының актілері
5. Ұшулардың қауіпсіздігін және авиацияның қауіпсіздігін қамтамасыз ету
49. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының үздіксіз мониторинг шеңберінде Ұшулар қауіпсіздігі мен (УППБП) мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында тексерулер жүргізу бойынша ИКАО әмбебап бағдарламасы жөніндегі ИКАО тексерулерін ұйымдастыру мен жүргізу бойынша тәжірибе алмасу бөлігінде жүйелі түрде өзара іс-қимылын ұйымдастыру, сондай-ақ ұшулардың қауіпсіздігі мен авиация қауіпсіздігін мемлекеттік бақылау мен қадағалаудың тиімділігін арттыру үшін "Қауіпсіздік" қосымшасының 17-ережесі мен ИКАО "Ұшулардың қауіпсіздігін басқару" 19-ережесі стандарттарын іске асыру
2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
жыл сайын конференциялар өткізу
50. Мемлекеттік инспекторлардың авиация қауіпсіздігі саласында практикалық дайындықтан өтуі (OJT) бойынша өзара іс-қимылын ұйымдастыру
2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
жыл сайын конференциялар өткізу
51. Ұшуға жарамдылық және ұшулардың қауіпсіздігін қамта-масыз ету саласында мүше мемлекеттер арасында келісім жасасудың орындылығы, сондай-ақ авиациялық техниканың типі (бастапқы сертификат типін тану) бойынша жұмыс саласында ақпарат алмасуды ұйымдастыру мәселесін әзірлеу
2021-2023 жылдар
Комиссия, мүше мемлекеттер
талдау баяндамасы, Комиссияның ұсынымы
52. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлауға және әуе қозғалысын ұйымдастыруға келісілген тәсілдер туралы" 2020 жылғы 24 қарашадағы № 22 ұсынымының ережелерін іске асыру бойынша консультациялар жүргізу, оған мыналар жатады:
ИКАО Ғаламдық аэронавигациялық жоспарының ережелерін ИКАО 2016-2030 жылдарға арналған авиация жүйесін блоктық жаңалауды іске асыру шеңберінде келісілген негізде қолдану;
мүше мемлекеттердің ұлттық аэронавигациялық жүйелерін сәйкестендіруге және үйлестіруге келісілген негізде қол жеткізу;
әуе кеңістігін ыңғайлы пайдалану тұжырымдамасын іске асыру;
халықаралық әуе кеңістігін тұрақты пайдаланатын мүше мемлекеттердің авиатасымалдаушыларына әуе кеңістігін пайдалануға рұқсаттар (хабарламалар) беру рәсімдерін үйлестіру

2021 - 2023 годы
государства-члены, Комиссия
Протоколы консультаций
6. Расширение воздушного сообщения
53. Проработка вопроса о целесообразности разработки и заключения международного договора по созданию и функционированию общего рынка услуг воздушного транспорта в рамках Союза
2021 - 2022 годы
Комиссия, государства-члены
Аналитический доклад, рекомендация Комиссии
* Предусматривает возможность исполнения мероприятия ранее указанного срока.

2021-2023 жылдар
мүше мемлекеттер, Комиссия
консультациялар хаттамалары
Әуе қатынасын кеңейту
53. Одақ аясында әуе көлігі қызметін көрсетудің ортақ нарығын құру және олардың жұмыс істеуі бойынша халықаралық шартты әзірлеу және жасасу мәселесін әзірлеу
2021-2022 жылдар
талдау баяндамасы, Комиссияның ұсынымы
* іс-шараларды белгіленген мерзімінен бұрын орындау мүмкіндігін көздейді