Об утверждении состава сведений о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, содержащихся в документах, указанных в перечне документов, содержащих сведения о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, взаимно признаваемых государствами – членами Евразийского экономического союза при обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 октября 2022 года № 153.
В соответствии с подпунктом 13 пункта 7 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 4 перечня мер, направленных на унификацию законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в сферах испытания сортов и семеноводства сельскохозяйственных растений, утвержденного Решением Высшего Евразийского экономического совета от 21 мая 2021 г. № 7, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый состав сведений о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, содержащихся в документах, указанных в перечне документов, содержащих сведения о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, взаимно признаваемых государствами – членами Евразийского экономического союза при обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 25 октября 2022 г. № 153
СОСТАВ
сведений о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, содержащихся в документах, указанных в перечне документов, содержащих сведения о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, взаимно признаваемых государствами – членами Евразийского экономического союза при обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза
I. Состав сведений, содержащихся в документах о посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, указанных в разделе II перечня* (далее – документ о посевных (посадочных) качествах)
1. Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, выдавшего документ о посевных (посадочных) качествах заявителю (производителю, продавцу (реализатору) семян или иному лицу) (далее – заявитель).

Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттардың тізбесінде көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы кезінде өзара таныған құжаттардағы ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтердің құрамын бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 25 қазандағы № 153 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабының 7-тармағының 13) тармақшасына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2021 жылғы 21 мамырдағы № 7 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын сынау және тұқым шаруашылығы саласындағы заңнамасын біріздендіруге бағытталған шаралар тізбесінің 4-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттардың тізбесінде көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы кезінде өзара таныған құжаттардағы ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтердің құрамы бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 25 қазандағы
№ 153 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттардың тізбесінде көрсетілген, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының айналысы кезінде өзара таныған құжаттардағы ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтердің ҚҰРАМЫ
I. Тізбенің* II бөлімінде көрсетілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарын себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттарда (бұдан әрі – себу (отырғызу) сапасы туралы құжат) қамтылған мәліметтердің құрамы
1. Заңды тұлғаның атауы немесе кәсіпкер ретінде тіркелген, өтініш берушіге (өндірушіге, тұқым сатушыға (сатушы) немесе өзге тұлғаға) себу (отырғызу) сапасы туралы құжатты берген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (бұдан әрі – өтініш беруші).

2. Наименование документа о посевных (посадочных) качествах.
3. Регистрационный номер и дата регистрации документа о посевных (посадочных) качествах.
4. Срок действия документа о посевных (посадочных) качествах.
5. Сведения о заявителе:
5.1. наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
5.2. место нахождения юридического лица и номер, идентифицирующий лицо в качестве налогоплательщика государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государство-член), или адрес регистрации по месту жительства (месту пребывания) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
5.3. контактные данные (номер телефона, адрес электронной почты).
6. Сведения о партии семян сельскохозяйственного растения:
6.1. название сельскохозяйственного растения, код ОКПД, код ТН ВЭД ЕАЭС;
6.2. наименование сорта, сорто-подвойной комбинации, код (регистрационный номер) сорта;
6.3. наименование страны происхождения семян;
6.4. сведения о происхождении оригинальных, суперэлитных и элитных семян (страна происхождения, дата получения семян производителем, категория (этап размножения, поколение));
6.5. категория (репродукция, этап размножения, поколение), фракция семян**, класс**, товарный сорт**;
6.6. номер партии семян;
6.7. год урожая семян (возраст семян сельскохозяйственного растения);
6.8. способ выращивания семян (открытый, закрытый грунт, беспересадочный и др.)**;
6.9. масса (размер) партии семян и (или) число мест (для семян, поставляемых в посевных единицах, дополнительно указывается масса (г, кг) или количество семян (шт.) в посевной единице);
6.10. номер акта и дата отбора средней пробы семян, представленной на анализ (испытание);
6.11. назначение семян (посев на семенные, кормовые или товарные цели);
6.12. качество семян (сведения о соответствии качества семян требованиям нормативного правового акта государства-члена или международного либо регионального (межгосударственного) стандарта, а в случае их отсутствия – национального (государственного) стандарта либо иного документа (договора, контракта), содержащего требования
и устанавливающего показатели, которым должны соответствовать посевные (посадочные) качества партии семян).
7. Сведения о результате анализа (испытаний) семян (за исключением лука-севка, лука-выборка, чеснока семенного, хлопчатника, картофеля семенного, посадочного материала плодовых, ягодных культур и винограда):
7.1. чистота семян (содержание семян основной сельскохозяйственной культуры) (процентов), в том числе:
обрушенных (облущенных)**;
семян плоскосемянной вики в семенах чечевицы**;
семян пелюшки в семенах посевного гороха и семян посевного гороха в семенах пелюшки**;
иные нормируемые показатели чистоты семян**;

2. Себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттың атауы.
3. Себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттың тіркеу нөмірі мен тіркелген күні.
4. Себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттың қолданылу мерзімі.
5. Өтініш беруші туралы мәлімет:
5.1. заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
5.2. заңды тұлғаның орналасқан жері және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) салық төлеушісі ретіндегі сәйкестендіру нөмірі немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тұрғылықты (тұрғылықты жері) жері бойынша тіркелген мекенжайы;
5.3. байланыс деректері (телефон нөмірі, электрондық почта мекенжайы).
6. Ауыл шаруашылығы өсімдігі тұқымының партиясы туралы мәліметтер:
6.1. ауыл шаруашылығы өсімдігінің атауы,  ЭӨЖРС, ЕАЭО СЭҚ ТН коды;
6.2. сорттың, сорттау-телітуші комбинациясының атауы, сорттың коды (тіркеу нөмірі);
6.3. тұқымның шығарылған елінің атауы;
6.4. бірегей, суперэлиталық және элиталық тұқымдардың шығарылған жері (шығарылған елі, өндірушінің тұқымды алған күні, санаты (өну кезеңі, ұрпағы)) туралы мәліметтер
6.5. тұқымдардың санаты (ұрықтануы, көбею кезеңі, ұрығы), тұқымдардың фракциясы**, класы**, тауарлық сорты**;
6.6. тұқымдар партиясының нөмірі;
6.7. тұқымның алынған жылы (ауыл шаруашылығы өсімдігінің тұқымдық жасы);
6.8. тұқым өсіру әдісі (ашық, жабық топырақ, тікелей және т.б.)**;
6.9. тұқымдар партиясының салмағы (мөлшері) және (немесе) орындардың саны (егіс бірліктеріне жеткізілетін тұқымдар үшін егіс бірлігіндегі массасы (г, кг) немесе тұқымдар (дана) саны қосымша көрсетіледі);
6.10. талдауға (сынауға) ұсынылған орташа тұқым сынамасын іріктеу күні және актінің нөмірі;
6.11. тұқымның мақсаты (тұқымдық, жемдік немесе коммерциялық мақсатта себу);
6.12. тұқымның сапасы (тұқым сапасының мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісінің немесе халықаралық немесе өңірлік (мемлекетаралық) стандарттың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттың не тұқымдар партиясының себу (отырғызу) сапасы сәйкес болуы тиіс талаптарды қамтитын және көрсеткіштерді белгілейтін өзге құжаттың (шарттың, келісімшарттың) талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер).
7. Тұқымдарды талдау (сынау) нәтижесі туралы мәліметтер: (пияз жиынтықтарынан, пияздан, сарымсақ тұқымынан, шитті мақтадан, картоп тұқымынан, жеміс-жидек, жидек дақылдары мен жүзімге арналған отырғызу материалдарынан басқа):
7.1. тұқымның тазалығы (негізгі ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқымдық құрамы) (пайыздар), оның ішінде:
жаншылған (қабығы ашылып қалған)**;
жасымық тұқымдарындағы жалпақ тұқымды тұқымдар**;
асбұршақ тұқымындағы азықтық бұршақ тұқымы және азықтық бұршақ тұқымындағы асбұршақ тұқымы**;
тұқым тазалығының басқа нормаланған көрсеткіштері**;

7.2. отход всего (процентов), в том числе преобладающие группы** (процентов);
7.3. примесь семян других растений (шт./кг или процентов), в том числе:
7.3.1. примесь семян сорных растений, всего (шт./кг или процентов), в том числе:
семян овсюга** (шт./кг);
семян наиболее вредных сорных растений (для кормовых трав) (шт./кг);
семян пырея ползучего** (шт./кг);
семян куколя обыкновенного (посевного) и вьюнка полевого** (шт./кг);
7.3.2. примесь семян других видов кормовых трав** (процентов);
7.3.3. примесь семян других культурных растений (шт./кг или процентов), в том числе семян других видов вики** (процентов);
7.3.4. семян карантинных растений*** (не обнаружено);
7.3.5. семян ядовитых растений** (не обнаружено);
7.4. головневых образований** (процентов);
7.5. склероциев** (процентов);
7.6. галлов пшеничной нематоды (не обнаружено);
7.7. всхожесть (процентов), в том числе:
твердых семян** (процентов);
7.7.1. энергия прорастания** (процентов);
7.8. условия проращивания (субстрат (ложе), температура, свет или темнота, продолжительность проведения анализа (испытаний)) (дней);
7.9. жизнеспособность** (процентов), наименование метода определения жизнеспособности;
7.10. влажность (процентов);
7.11. масса 1 000 семян** (г);
7.12. зараженность болезнями (процентов);
7.13. заселенность живыми вредителями и их личинками (шт./кг);
7.14. содержание алкалоидных зерен люпина** (процентов к количеству (шт.) семян в пробе);
7.15. массовая доля глюкозинолатов рапса**, сурепицы** (мкмоль/г или процентов);
7.16. массовая доля эруковой кислоты в масле в безэруковых сортах рапса**, сурепицы** и горчицы** (процентов);
7.17. ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений (название);
семян сорных растений (название);
7.18. другие показатели.
8. Сведения, отражаемые в документах о посевных (посадочных) качествах только для семян свеклы:
8.1. стебельки и плоды со стебельками длиннее 1 см (шт./кг);
8.2. выравненность (процентов);
8.3. односемянность (процентов);
8.4. одноростковость (процентов);
8.5. количество семян в посевной единице** (шт.).
9. Сведения, отражаемые в документах о посевных (посадочных) качествах только для лука-севка и лука-выборка:
9.1. луковицы основной культуры (процентов), в том числе:
1-й группы (процентов);
2-й группы (процентов);
3-й группы (процентов);
выборок (процентов);
нестандартные (процентов);
луковицы других групп (процентов);
9.2. содержание отхода и посторонних примесей, всего (процентов), в том числе:
луковиц больных, поврежденных вредителями (луковой мухой, луковой журчалкой, проволочником, озимой и другими подгрызающими совками, табачным трипсом, клещом);
луковиц высохших;
луковиц с механическими повреждениями, проросших, оголенных;
примеси (земля, чешуя);

7.2. барлық қалдықтар (пайыз), оның ішінде басым топтар** (пайыз);
7.3. басқа өсімдіктер тұқымдарының қоспасы (дана/кг немесе пайыз), оның ішінде:
7.3.1. арамшөптердің қоспасы, барлығы (дана/кг немесе пайыз), соның ішінде:
қара сұлы тұқымдары** (дана/кг);
аса зиянды арамшөптердің тұқымдары (азықтық шөптер үшін) (дана/кг);
жатаған бидайықты тұқымдар** (дана/кг);
кәдімгі қарамықша (себу) және дала шырмауығы тұқымдары** (дана/кг);
7.3.2. азықтық шөптердің басқа түрлері тұқымдарының қоспасы** (пайыз);
7.3.3. басқа өсімдік тұқымдарының қоспасы (дана/кг) немесе пайыз), оның ішінде сиыржоңышқаның басқа түрлерінің тұқымдары** (пайыз);
7.3.4. карантиндік өсімдіктердің тұқымдары*** (табылмады);
7.3.5. улы өсімдіктердің тұқымдары** (табылмады);
7.4. қаракүйелік түзілімдер** (пайыз);
7.5. қарамықтар** (пайыз);
7.6. бидай жұмырқұртының беріштері (табылмады);
7.7. өнгіштігі (пайыз), оның ішінде:
қатты тұқымдар** (пайыз);
7.7.1. өну қуаты** (пайыз);
7.8. өну жағдайлары (субстрат (төселімі), температура, жарық немесе қараңғылық, талдау жүргізудің ұзақтығы (сынақтар)) (күндер);
7.9. өміршеңдігі** (пайыз), өміршеңдігін анықтау әдісінің атауы;
7.10. ылғалдылығы (пайыз);
7.11. 1000 тұқымның массасы** (г);
7.12. ауруларға ұшырауы (пайыз);
7.13. тірі зиянкестер мен олардың дернәсілдерінің қаптап кетуі (дана/кг);
7.14. бөрі бұршақты алкалоидты дәндерінің құрамы ** (сынамадағы тұқымдар санына пайызбен (дана);
7.15. рапс глюкозинолаттарының массалық үлесі**, қышабас** (мкмоль/г немесе пайыз);
7.16. рапстың**, қышабастың** және қышаның** эруксіз сорттарындағы майдағы эрук қышқылының массалық үлесі (пайыз);
7.17. басым түрлердің ботаникалық құрамы:
басқа өсімдік дақылдарының тұқымдары (атауы);
арамшөп тұқымдары (атауы);
7.18. басқа көрсеткіштер.
8. Құжаттарда тек қызылша тұқымдары бойынша себу (отырғызу) сапалары бойынша көрсетілген мәліметтер:
8.1. сабақтары мен ұзындығы 1 см-ден асатын сабақты жемістер (дана/кг);
8.2. тегістігі (пайыз);
8.3. бір тұқымды (пайыз);
8.4. тамырластығы (пайыз);
8.5. себу бірлігіндегі тұқым саны** (дана).
9. Себу (отырғызу) сапасы туралы құжаттарда тек пияз жиынтықтары мен пияз үлгілері бойынша көрсетілген мәліметтер:
9.1. негізгі дақылдың баданалары (пайыз), оның ішінде:
1-топ (пайыз);
2-топ (пайыз);
3-топ (пайыз);
іріктеп алынғандар (пайыз);
стандартты емес (пайыз);
басқа топтардың баданалары (пайызбен);
9.2. қалдықтар мен қоспалардың құрамы, барлығы (пайыз), оның ішінде:
ауруға ұшыраған, зиянкестермен (пияз шыбынымен, пияз ұшқышы, сымқұрт, күздік және басқа кеміргіштер, темекі трипстері, кенелер) зақымдалған баданалар;
кепкен баданалар;
механикалық зақымдануы бар, өніп кеткен, қабығы ашылып қалған баданалар;
қоспалар (топырақ, қабыршықтар);

9.3. наличие живых клещей и стеблевой нематоды;
9.4. наличие подмороженных и запаренных луковиц.
10. Сведения, отражаемые в документах о посевных (посадочных) качествах только для чеснока семенного:
10.1. чистота (процентов);
10.2. размер луковиц чеснока по наибольшему поперечному диаметру (мм):
10.2.1. для озимого чеснока:
стрелкующихся форм;
нестрелкующихся форм;
10.2.2. для ярового чеснока;
10.3. размер однозубок (севка) чеснока по наибольшему поперечному диаметру (мм);
10.4. размер воздушных луковичек (бульбочек) чеснока по наибольшему поперечному диаметру (мм);
10.5. наличие луковиц, однозубок, воздушных луковичек, размер которых не соответствует требованиям нормативного правового акта государства-члена или международного либо регионального (межгосударственного) стандарта, а в случае их отсутствия – национального (государственного) стандарта либо иного документа (договора, контракта), содержащего требования и устанавливающего показатели, которым должны соответствовать посевные (посадочные) качества чеснока семенного (процентов к массе основной сельскохозяйственной культуры);
10.6. содержание отхода и примесей в осенне-зимний период, всего (процентов к массе):
для озимых форм;
для яровых форм, в том числе:
луковиц, зубков, однозубок и воздушных луковичек больных, высохших, поврежденных вредителями;
зубков, однозубок и воздушных луковичек с механическими повреждениями, оголенных (для озимых форм);
луковиц, однозубок и воздушных луковичек проросших (для озимых форм);
зубков с механическими повреждениями (для яровых форм);
примеси (земля, чешуя);
10.7. содержание отхода и примесей в весенний период, всего (процентов к массе), в том числе:
луковиц и зубков больных, высохших, поврежденных вредителями;
зубков с механическими повреждениями, оголенных;
луковиц проросших;
примеси (земля, чешуя);
10.8. наличие здоровых зубков, отпавших от общего донца;
10.9. наличие живых клещей и стеблевой нематоды;
10.10. наличие подмороженных и запаренных луковиц и однозубок.
11. Сведения, отражаемые в документах о посевных (посадочных) качествах только для семян хлопчатника:
11.1. наличие семян:
с механическими повреждениями (процентов);
с остаточной волокнистостью (процентов);
засоренных (процентов);
с наличием горелости (процентов) (обнаружено, не обнаружено).
12. Сведения, отражаемые в документах о посевных (посадочных) качествах только для картофеля семенного:
12.1. наличие клубней:
12.1.1. других ботанических сортов (процентов к анализируемому количеству клубней объединенной пробы);

9.3. тірі кенелер мен сабақты жұмырқұрттардың болуы;
9.4. үсіп қалған және буланған баданалардың болуы.
10. Тек сарымсақ тұқымына арналған себу (отырғызу) сапасы туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтер:
10.1. тазалығы (пайыз);
10.2. көлденең диаметрі бойынша ең үлкен сарымсақ баданаларының мөлшері (мм):
10.2.1. күздік сарымсақ үшін:
сидам сабақтанатын нышандағы;
сидам сабақтанбайтын нышандағы;
10.2.2. жаздық сарымсақ үшін;
10.3. көлденең диаметрі (мм) бойынша үлкен бір тісті (севка) сарымсақ мөлшері;
10.4. көлденең диаметрі бойынша ең үлкен (мм) ұшпа баданақтардың (шамалардың) мөлшері (мм);
10.5. мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісінің немесе халықаралық немесе өңірлік (мемлекетаралық) стандарттың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттың талаптарына не тұқымдық сарымсақты себу (отырғызу) сапасы сәйкес келуге тиіс талаптарды қамтитын және көрсеткіштерді белгілейтін өзге құжаттың (шарттың, келісімшарттың) талаптарына сәйкес келмейтін баданалардың, біртістілердің, ұшпалы баданалардың болуы (негізгі ауыл шаруашылығы дақылының массасына пайызбен);
10.6. күзгі-қысқы кезеңдегі қалдықтар мен қоспалардың құрамы, жалпы (массасы бойынша пайызбен):
күздік нышандар үшін;
жаздық нышандар үшін, оның ішінде:
ауруға ұшыраған, кеуіп қалған, зиянкестермен зақымдалған ұшпалы баданалар, тістілер, бір тістілер және ұшпалы баданалар;
механикалық зақымдануға ұшыраған, қабығы ашылып қалған тісті, бір тісті және ұшпалы баданалар (күздік пішіндер үшін);
бір тісті және өніп кеткен ұшпалы баданалар (күздік нышандар үшін);
механикалық зақымдануы бар тістер (жаздық пішіндер үшін);
қоспалар (топырақ, қабыршықтар);
10.7. көктемгі кезеңдегі қалдықтар мен қоспалардың құрамы, барлығы (массаға пайыз есебімен), соның ішінде:
ауруға ұшыраған, кеуіп кеткен, зиянкестермен зақымдалған ұшпалы баданалар;
механикалық зақымдануға ұшыраған, жалаңашталып қалған тістер;
өніп кеткен баданалар;
қоспалар (топырақ, қабықшалар);
10.8. жалпы түбірінен түсіп кеткен сау тістердің болуы;
10.9. тірі кенелер мен сабақты жұмырқұрттардың болуы;
10.10. үсіп қалған және буланған баданалар мен бір тістілердің болуы.
11. Тек шитті мақта тұқымына арналған себу (отырғызу) сапасы туралы құжаттарда көрсетілетін мәліметтер:
11.1. тұқымның болуы:
механикалық зақымданған (пайыз);
талшық басқан (пайыз);
ластанған (пайыз);
қызғандығы бар (пайыз) (байқалды, байқалмады).
12. Тек картоп тұқымының себу (отырғызу) сапасы туралы құжаттарда көрсетілетін мәліметтер:
12.1. түйнектердің болуы:
12.1.1. басқа ботаникалық сорттардың болуы (біріктірілген сынаманың талданып отырған санына пайызбен);

12.1.2. пораженных болезнями, всего (процентов), в том числе:
мокрой гнилью (черной ножкой, кольцевой гнилью, фитофторозом) (процентов);
сухими гнилями (фомозом, фузариозом, альтернарией, антракнозом**) (процентов);
стеблевой нематодой (процентов);
паршой обыкновенной (сетчатой) (поражение более 1/3 поверхности клубня) (процентов);
паршой порошистой (поражение более 1/10 поверхности клубня)** (процентов);
ризоктониозом (поражение более 1/10 поверхности клубня) (процентов);
железистой пятнистостью и потемнением мякоти (поражение более 1/4 поверхности клубня)**(шт., процентов);
12.1.3. сморщенных клубней вследствие поражения паршой серебристой** (шт., процентов);
12.1.4. с механическими повреждениями (процентов);
12.1.5. с повреждениями сельскохозяйственными вредителями (процентов);
12.1.6. с признаками "удушья" (процентов);
12.1.7. подмороженных (процентов);
12.1.8. с ожогами (процентов);
12.1.9. уродливых (процентов);
12.1.10. с израстаниями и легко обламывающимися наростами (процентов);
12.1.11. раздавленных и порезанных (процентов);
12.1.12. с ободранной кожурой (при оголении более 1/4 поверхности клубня)** (процентов);
12.2. размер клубней (мм), в том числе не отвечающих требованиям к размеру (процентов);
12.3. наличие земли и посторонних примесей (процентов);
12.4. наличие растений или клубней, пораженных болезнями (в скрытой форме), всего (процентов), в том числе:
вирусными болезнями** (тяжелыми формами мозаики YВК (Y-вирусом картофеля), АВК (А-вирусом картофеля) и ВСЛК (вирусом скручивания листьев картофеля);
бактериальными болезнями (черной ножкой, кольцевой гнилью).
13. Сведения, отражаемые в документах о посевных (посадочных) качествах только для посадочного материала плодовых, ягодных культур и винограда:
13.1. внешний вид;
13.2. надземная система:
13.2.1. возраст (лет) (не позднее** – для саженцев с закрытой корневой системой);
13.2.2. высота надземной части (см, не менее);
13.2.3. высота штамба (см);
13.2.4. количество побегов (боковых или основных) (шт., не менее);
13.2.5. длина побегов (см, не менее);
13.2.6. диаметр основания побега (мм, не менее);
13.2.7. толщина (диаметр) штамба, стволика (ствола) (мм, не менее);
13.2.8. длина отводочной части клонового подвоя (см, не менее);
13.2.9. количество междоузлий** (шт., не менее) (для привитых подвоев);
13.2.10. количество свежих ранок от удаления побегов (шт., не более);
13.2.11. количество листьев (шт., не менее) (нормально развитых**, молодых**) (для рассады земляники);
13.2.12. диаметр рожка (для рассады земляники), основания побега (для саженцев винограда) (мм, не менее);

12.1.2. аурулармен зақымданған, барлығы (пайыз), оның ішінде:
ылғалды шірікпен (қара сирақпен, дөңгелек шірікпен, фитофторозбен) (пайыз);
құрғақ шірікпен (фомозбен, фузариозбен, альтернариймен, антракнозбен**) (пайыз);
сабақты жұмырқұртпен (пайыз);
кәдiмгi тазқотырмен (түйнек бетiнiң 1/3-тен астамының зақымдануы);
қырбақ тазқотырымен (түйнек бетiнiң 1/10-ден астамының зақымдануы) ** (пайыз);
қызыл шірікпен (түйнек бетінің 1/10-ден астамының зақымдануы (пайыз);
таттанған теңбiлмен және жұмсағының қараюымен (түйнек бетiнiң 1/4-тен астамы зақымдануы) ** (дана, пайыз);
12.1.3. күмiс тазқотырмен зақымдану салдарынан бүрісіп қалған түйнектер (түйнек бетiнiң 1/4-тен астамы зақымданған жағдайда) (дана, пайыз);
12.1.4. механикалық зақымданған (пайыз);
12.1.5. ауыл шаруашылығы зиянкестерімен зақымданған (пайыз);
12.1.6. "үсіп қалу" белгілері бар (пайыз);
12.1.7. үсікке ұшыраған (пайыз);
12.1.8. күйген (пайыз);
12.1.9. ұсқынсыз (пайыз);
12.1.10. өсiндiлерi және жеңiл сынатын сабақтары бар (пайыз);
12.1.11. жаншылған және кесiлген (пайыз);
12.1.12. қабығы сыдырылған (түйнек бетiнiң 1/4-тен астамының жалаңаштануы ** (пайыз);
12.2. түйнектердің мөлшері (мм), оның ішінде мөлшеріне қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін (пайыз);
12.3. топырақтың және басқа да қоспалардың болуы (пайыз);
12.4. аурулармен зақымданған өсімдіктердің немесе түйнектердің болуы (жасырын нысанда), жалпы (пайыз), оның ішінде:
вирустық аурулар** (YВК мозаикасының ауыр түрлері (картоптың Y вирусы), АВK (картоп А вирусы) және ВСЛК (картоп жапырағы вирусы);
бактериялық аурулар (қара сирақ, дөңгелек шірік).
13. Жеміс, жидек дақылдары мен жүзімнің отырғызу материалына ғана арналған себу (отырғызу) сапасы туралы құжаттарда көрсетілген мәліметтер:
13.1. сыртқы түрі;
13.2. жер бетіндегі жүйесі:
13.2.1. жасы (жыл) (** кешіктірмей - жабық тамыр жүйесі бар көшеттер үшін);
13.2.2. жер бетіндегі бөлігінің биіктігі (см, кем емес);
13.2.3. ойықтың биіктігі (см);
13.2.4. өркеннің саны (бүйірлік немесе негізгі) (дана, кем емес);
13.2.5. өркеннің ұзындығы (кемінде.. см);
13.2.6. өркен негізінің диаметрі (кемінде ...мм);
13.2.7. ойықтың, діңшенің (діңше) қалыңдығы (диаметрі) (кемінде ...мм);
13.2.8. клондық тамыр сабағының тармақ бөлігінің ұзындығы (кемінде ...см.);
13.2.9. тораптар аралығының саны** (кемінде дана) (телітушілер үшін);
13.2.10. өркендерді алып тастағаннан болатын жаңа зақымданулар саны (кемінде .. дана);
13.2.11. жапырақтардың саны (кемінде ...дана,) (қалыпты дамыған**, жас**) (құлпынай көшеттері үшін);
13.2.12. бір түйнегінің диаметрі (құлпынай көшеттері үшін), өркен негізі (жүзім көшеттері үшін) (кемінде ... мм);

13.2.13. длина вызревшей части побега (см, не менее) (для саженцев винограда);
13.2.14. длина зеленого побега** (см) (для саженцев винограда);
13.2.15. наличие каллуса**;
13.2.16. вызревание тканей**;
13.2.17. физиологическое состояние растений** (для закрытой корневой системы);
13.2.18. повреждение листового аппарата капельными ожогами** (для закрытой корневой системы);
13.2.19. количество сформированных глазков на одном побеге (шт., не менее) (для саженцев винограда);
13.2.20. состояние почек** (для привитых подвоев плодовых культур);
13.2.21. срастание привоя с подвоем** (для саженцев винограда);
13.2.22. совмещение камбиальных слоев привоя и подвоя** (для плодовых культур);
13.3. корневая система:
13.3.1. характер корневой системы**;
13.3.2. тип корневой системы**;
13.3.3. количество корней (шт., не менее) (диаметром более 2 мм** – для подвоев плодовых культур);
13.3.4. длина корневой системы (см, не менее);
13.3.5. зона корнеобразования** (для подвоев плодовых культур);
13.3.6. число ярусов у саженцев на вегетативно размножаемых подвоях** (шт.);
13.3.7. толщина корней** (мм, не менее) (для саженцев винограда);
13.3.8. количество корневых мочек (шт.) (для саженцев клюквы и брусники);
13.3.9. расстояние от корневой шейки до основания боковых побегов (см, не менее) (высота боковых разветвлений относительно корневой шейки**) (для подвоев плодовых культур);
13.3.10. диаметр и высота земляного кома (см, не менее) или объем субстрата** (см3, не менее) (для закрытой корневой системы);
13.4. наличие саженцев (микросаженцев, рассады, черенков, подвоев) с отклонением от допустимых значений (процентов, не более);
13.5. наличие корнепорослевых побегов и (или) корней на привое**;
13.6. объем ячейки кассеты** (см3, не менее) (для рассады земляники с гряд ожидания);
13.7. диаметр ячейки кассеты** (см, не менее) (для рассады земляники с гряд ожидания);
13.8. наличие (отсутствие) вредных объектов в соответствии с требованиями нормативного правового акта государства-члена или международного либо регионального (межгосударственного) стандарта, а в случае их отсутствия – национального (государственного) стандарта либо иного документа (договора, контракта), содержащего требования
и устанавливающего показатели, которым должны соответствовать посевные (посадочные) качества посадочного материала:
13.8.1. вредителей;
13.8.2. болезней;
13.8.3. карантинных объектов***;
13.9. механических повреждений и любых других естественных (абиотических) повреждений** (надземной части, корневой системы);

13.2.13. өркеннің піскен бөлігінің ұзындығы (см, кем емес) (жүзім көшеттері үшін);
13.2.14. жасыл өркеннің ұзындығы** (см) (жүзім көшеттері үшін);
13.2.15. каллустың болуы**;
13.2.16. тіндердің пісуі**;
13.2.17. өсімдіктердің физиологиялық жағдайы** (тұйық тамыр жүйесі үшін);
13.2.18. жапырақ аппаратының тамшы күйікпен зақымдануы** (тұйық тамыр жүйесі үшін);
13.2.19. бір өркендегі қалыптасқан көздердің саны (кемінде .. дана) (жүзім көшеттері үшін);
13.2.20. бүршіктердің жағдайы** (жеміс-жидек дақылдарының егілген тамыр сабақтары үшін);
13.2.21. телушінің телітушімен бірігіп өсуі** (жүзім көшеттері үшін);
13.2.22. телуші мен телітушінің камбиальды қабаттарының араласып кетуі**(жеміс-жидек дақылдары үшін);
13.3. тамыр жүйесі:
13.3.1. тамыр жүйесінің сипаты**;
13.3.2. тамыр жүйесінің түрі**;
13.3.3. тамырлардың саны (кемінде ...дана) (диаметрі 2 мм артық ** – жеміс-жидек дақылдарының тамырсабақтары үшін);
13.3.4. тамыр жүйесінің ұзындығы (кемінде....см);
13.3.5. тамыр түзілу аймағы** (жеміс дақылдарының тамырсабақтары үшін);
13.3.6. вегетативті жолмен көбейетін тамыр сабақтарындағы өскіндердегі ярустардың саны** (дана);
13.3.7. тамырдың қалыңдығы** (мм, кем емес) (жүзім көшеттері үшін);
13.3.8. тамыр бүршіктерінің саны (дана) (мүкжидек және сиыржидек көшеттері үшін);
13.3.9. тамыр мойнынан бүйірлік өркендердің түбіне дейінгі арақашықтық (кемінде ..см) (тамыр мойынына қатысты бүйір тармақтарының биіктігі**) (жеміс дақылдарының тамырсабақтары үшін);
13.3.10. топырақ үйіндісінің диаметрі мен биіктігі (кемінде ...см) немесе субстраттың көлемі** (кемінде ...см3) (тұйық тамыр жүйесі үшін);
13.4. рұқсат етілген мәндерден (пайыз, артық емес) ауытқуы бар көшеттердің (шағын көшеттер, көшеттер, шламдар, тамырлар) болуы;
13.5. тамыр өсіндісі өркендерінің және (немесе) тамырлардың болуы **;
13.6. кассеталық ұяшық көлемі** (кемінде ... см3) (қарықтан күтілетін құлпынай көшеттері үшін);
13.7. кассеталық ұяшық диаметрі** (кемінде ...см) (қарықтан күтілетін құлпынай көшеттері үшін);
13.8. мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісінің немесе халықаралық не өңірлік (мемлекетаралық) стандарттың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттың не отырғызу материалының себу (отырғызу) сапасы сәйкес келуге тиіс талаптарды қамтитын және көрсеткіштерді белгілейтін өзге құжаттың талаптарына сәйкес зиянды объектілердің болуы (болмауы);
13.8.1. зиянкестердің;
13.8.2. аурулардың;
13.8.3. карантиндік объектілердің***;
13.9. механикалық зақымданулардың және кез келген табиғи (абиотикалық) зақымданулардың болуы** (жер бетіндегі бөлігінде, түбір жүйесінде);

13.10. для черенков плодовых, ягодных, орехоплодных сельскохозяйственных растений и винограда:
13.10.1. возраст (лет);
13.10.2. длина черенка (см, не менее);
13.10.3. толщина черенка (в верхнем обрезе** – для саженцев винограда) (мм, не менее);
13.10.4. количество живых глазков (шт., не менее);
13.11. высота пенька над верхним узлом** (см, не менее);
13.12. пенек под нижним узлом** (см, не менее);
13.13. влажность черенка** (процентов, не менее) (для винограда);
13.14. количество корней укорененного черенка** (шт., не менее).
14. Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, проводившего анализ (испытание) пробы семян, номер рабочей карточки, на основании которой в документ внесены сведения о результате анализа (испытаний), номер протокола анализа (испытаний), дата окончания проведения анализа (испытаний).
15. Должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись уполномоченного лица, печать юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, выдавшего документ о посевных (посадочных) качествах партии семян.
II. Состав сведений, содержащихся в документах о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, указанных в разделе III перечня* (далее – документ о сортовых и посевных (посадочных) качествах)
1. Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, выдавшего документ о сортовых и посевных (посадочных) качествах заявителю (производителю, продавцу (реализатору) семян или иному лицу).
2. Наименование документа о сортовых и посевных (посадочных) качествах.
3. Регистрационный номер и дата регистрации документа о сортовых и посевных (посадочных) качествах.
4. Срок действия документа о сортовых и посевных (посадочных) качествах.
5. Сведения о заявителе:
5.1. наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
5.2. место нахождения юридического лица и номер, идентифицирующий лицо в качестве налогоплательщика государства-члена, или адрес регистрации по месту жительства (месту пребывания) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
5.3. контактные данные (номер телефона, адрес электронной почты);
5.4. сведения о договоре продавца с производителем семян (номер и дата регистрации (подписания) договора) (в случае если производитель семян не является продавцом (реализатором)).

13.10. жемістердің, жидектердің, жаңғақ дақылдарының және жүзімнің сабақтары үшін:
13.10.1. жасы (жыл);
13.10.2. сабақтың ұзындығы (кемінде .. . см);
13.10.3. сабақтың қалыңдығы (жоғарғы жиекте** - жүзім көшеттері үшін) (кемінде ... мм);
13.10.4. тірі көздерінің саны (кемінде ...дана);
13.11. діңгектің үстіңгі түйіннен жоғары биіктігі** (кемінде ...см);
13.12. төменгі түйіннің астындағы діңгек** (кемінде ... см);
13.13. сабақтың ылғалдылығы** (кемінде ..пайыз) (жүзім үшін);
13.14. тамырланған сабақтардың тамыр саны** (кемінде ...дана).
14. Тұқым үлгісіне талдауды (сынауды) жүргізген заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), оның негізінде құжатқа талдаудың (сынақтардың) нәтижесі туралы ақпарат енгізілген жұмыс карточкасының нөмірі, талдау (сынақтар) хаттамасының нөмірі, талдаудың (сынақтардың) аяқталған күні.
15. Уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы, заңды тұлғаның мөрі немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелген, тұқымдар партиясының себу (отырғызу) қасиеттері туралы құжатты берген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ІІ. Тізбенің* III бөлімінде көрсетілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттардағы (бұдан әрі – сорттық және себу (отырғызу) сапалары туралы құжат) мәліметтердің құрамы
1. Сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы құжатты өтініш берушіге (тұқымды өндірушіге, сатушыға (сатушы) немесе басқа тұлғаға) берген заңды тұлғаның атауы немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
2. Сорттық және себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттың атауы.
3. Сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы құжаттың тіркеу нөмірі және тіркелген күні.
4. Сорттық және себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттың қолданылу мерзімі.
5. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
5.1. заңды тұлғаның атауы немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
5.2. заңды тұлғаның орналасқан жері және тұлғаны мүше мемлекеттің салық төлеушісі ретінде сәйкестендіретін нөмір немесе дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тұрғылықты жері (болатын жері) бойынша тіркелген мекенжайы;
5.3. байланыс деректері (телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы);
5.4. сатушының тұқым өндірушімен шарты туралы мәліметтер (шартты тіркеу (қол қою) нөмірі мен күні) (егер тұқым өндіруші сатушы (таратқыш) болмаса).

6. Сведения о партии семян сельскохозяйственного растения:
6.1. название сельскохозяйственного растения, код ОКПД, код ТН ВЭД ЕАЭС;
6.2. наименование сорта, сорто-подвойной комбинации, код (регистрационный номер) сорта;
6.3. наименование страны происхождения семян;
6.4. сведения о происхождении оригинальных, суперэлитных и элитных семян (страна происхождения, дата получения семян производителем, категория (этап размножения, поколение));
6.5. категория (репродукция, этап размножения, поколение), фракция семян**, класс**, товарный сорт**;
6.6. номер партии семян;
6.7. год урожая семян (возраст семян сельскохозяйственного растения);
6.8. способ выращивания семян (открытый, закрытый грунт, беспересадочный и др.)**;
6.9. масса (размер) партии семян и (или) число мест (для семян, поставляемых в посевных единицах, дополнительно указывается масса (г, кг) или количество (шт.) семян в посевной единице);
6.10. номер акта и дата отбора средней пробы семян, представленной на анализ (испытание);
6.11. назначение семян (посев на семенные, кормовые или товарные цели);
6.12. качество семян (сведения о соответствии качества семян требованиям нормативного правового акта государства-члена или международного либо регионального (межгосударственного) стандарта, а в случае их отсутствия – национального (государственного) стандарта либо иного документа (договора, контракта), содержащего требования и устанавливающего показатели, которым должны соответствовать сортовые и посевные (посадочные) качества партии семян);
6.13. наименование организации, выдавшей документ, содержащий сведения о посевных (посадочных) качествах семян, его номер и дата выдачи.
7. Сведения о сортовых качествах семян:
7.1. наименование организации, выдавшей документ, содержащий сведения о сортовых качествах семян, его наименование, номер и дата выдачи;
7.2. сортовая (видовая) чистота (процентов).
8. Сведения о результатах анализа (испытаний) семян (за исключением лука-севка, лука-выборка, чеснока семенного, хлопчатника, картофеля семенного, посадочного материала плодовых, ягодных культур и винограда):
8.1. чистота семян (содержание семян основной сельскохозяйственной культуры) (процентов), в том числе:
обрушенных (облущенных)**;
семян плоскосемянной вики в семенах чечевицы**;
семян пелюшки в семенах посевного гороха и семян посевного гороха в семенах пелюшки**;
иные нормируемые показатели чистоты семян**;
8.2. отход всего (процентов), в том числе преобладающие группы** (процентов);
8.3. примесь семян других растений (шт./кг или процентов), в том числе:

6. Ауыл шаруашылығы өсiмдiгі тұқымдарының партиялары туралы мәлiметтер:
6.1. ауыл шаруашылығы тұқымдарының атауы, ЭОЖРС коды, ЕАЭО СЭҚ ТН коды;
6.2. сорттың, сорттау-телітуші комбинациясының атауы, сорттың коды (тіркеу нөмірі);
6.3. тұқым шығарылған елдің атауы;
6.4. бірегей, суперэлиталық және элиталық тұқымдардың шығарылған жері туралы мәліметтер ( шығарылған елі, өндірушінің тұқымды алған күні, санаты (өну кезеңі, ұрпағы)
6.5. тұқымның санаты (көбеюі, өну кезеңі, ұрпақ), фракциясы**, класс**, тауарлық сорт**;
6.6. тұқым партиясының нөмірі;
6.7. тұқымнан өнім алынған жыл (ауыл шаруашылығы өсімдігінің тұқымдық жасы);
6.8. тұқымдарды өсіру тәсілі (ашық, жабық топырақ, тікелей және т.б.)**;
6.9. тұқымдар партиясының массасы (мөлшері) және (немесе) орындар саны (себу бірліктеріне жеткізілетін тұқымдар үшін себу бірлігіндегі тұқымның салмағы (г, кг) немесе саны (дана) қосымша көрсетіледі);
6.10. талдауға (сынауға) ұсынылған орташа тұқым сынамасын іріктеу күні және актінің нөмірі;
6.11. тұқымның мақсаты (тұқымдық, жемдік немесе коммерциялық мақсатта себу);
6.12. тұқымның сапасы (тұқым сапасының мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісінің немесе халықаралық немесе өңірлік (мемлекетаралық) стандарттың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттың не сорттық және себу (отырғызу) сапаларына сәйкес келуге тиіс талаптарды қамтитын және көрсеткіштерді белгілейтін өзге құжаттың (шарт, келісімшарт) талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер);
6.13. тұқымдардың себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтерді қамтитын құжатты берген ұйымның атауы, оның нөмірі және берілген күні.
7. Тұқымның сорттық сапалары туралы мәліметтер:
7.1. тұқымның сорттық сапасы туралы ақпаратты қамтитын құжатты берген ұйымның атауы, оның атауы, нөмірі және берілген күні;
7.2. сорттық (тұқымдық) тазалығы (пайыз).
8. Тұқымдарды талдау (сынау) нәтижелері туралы мәліметтер (пияз жиынтықтарынан, іріктемелі пияздан, сарымсақ тұқымынан, шитті мақтадан, картоп тұқымынан, жеміс-жидек, жидек дақылдары мен жүзімге арналған отырғызу материалдарынан басқа):
8.1. тұқымның тазалығы (негізгі ауыл шаруашылығы дақылы тұқымының құрамы) (пайыз), оның ішінде:
жаншылған (қабығы ашылып қалған)**;
жасымық тұқымдарындағы жалпақ тұқымды сиыржоңышқа тұқымдары**;
асбұршақ тұқымындағы азықтық бұршақ тұқымы және азықтық бұршақ тұқымындағы асбұршақ тұқымы**;
тұқым тазалығының басқа нормаланған көрсеткіштері**;
8.2. қалдықтар (пайыз), оның ішінде басым топтар** (пайыз);
8.3. басқа өсімдіктер тұқымдарының қоспасы (дана/кг немесе пайыз), оның ішінде:

8.3.1. примесь семян сорных растений, всего (шт./кг или процентов), в том числе:
семян овсюга** (шт./кг);
семян наиболее вредных сорных растений (для кормовых трав) (шт./кг);
семян пырея ползучего** (шт./кг);
семян куколя обыкновенного (посевного) и вьюнка полевого** (шт./кг);
8.3.2. примесь семян других видов кормовых трав** (процентов);
8.3.3. примесь семян других культурных растений (шт./кг или процентов), в том числе семян других видов вики** (процентов);
8.3.4. семян карантинных растений*** (не обнаружено);
8.3.5. семян ядовитых растений** (не обнаружено);
8.4. головневых образований** (процентов);
8.5. склероциев** (процентов);
8.6. галлов пшеничной нематоды (не обнаружено);
8.7. всхожесть (процентов), в том числе:
твердых семян** (процентов);
8.7.1. энергия прорастания** (процентов);
8.8. условия проращивания (субстрат (ложе), температура, свет или темнота, продолжительность проведения анализа (испытаний)) (дней);
8.9. жизнеспособность** (процентов), наименование метода определения жизнеспособности;
8.10. влажность (процентов);
8.11. масса 1 000 семян** (г);
8.12. зараженность болезнями (процентов);
8.13. заселенность живыми вредителями и их личинками (шт./кг);
8.14. содержание алкалоидных зерен люпина** (процентов к количеству (шт.) семян в пробе);
8.15. массовая доля глюкозинолатов рапса**, сурепицы** (мкмоль/г или процентов);
8.16. массовая доля эруковой кислоты в масле в безэруковых сортах рапса**, сурепицы** и горчицы** (процентов);
8.17. ботанический состав преобладающих видов:
семян других культурных растений (название);
семян сорных растений (название);
8.18. другие показатели.
9. Сведения, отражаемые в документах о сортовых и посевных (посадочных) качествах только для семян свеклы:
9.1. стебельки и плоды со стебельками длиннее 1 см (шт./кг);
9.2 выравненность (процентов);
9.3. односемянность (процентов);
9.4. одноростковость (процентов);
9.5. количество семян в посевной единице** (шт.).
10. Сведения, отражаемые в документах о сортовых и посевных (посадочных) качествах только для лука-севка и лука-выборка:
10.1. луковицы основной культуры (процентов), в том числе:
1-й группы (процентов);
2-й группы (процентов);
3-й группы (процентов);
выборок (процентов);
нестандартные (процентов);
луковицы других групп (процентов);
10.2. содержание отхода и посторонних примесей, всего (процентов), в том числе:
луковиц больных, поврежденных вредителями (луковой мухой, луковой журчалкой, проволочником, озимой и другими подгрызающими совками, табачным трипсом, клещом);
луковиц высохших;
луковиц с механическими повреждениями, проросших, оголенных;
примеси (земля, чешуя);

8.3.1. арамшөп тұқымдарының қоспасы, барлығы (дана/кг немесе пайыз), оның ішінде:
қара сұлы тұқымдары** (дана/кг);
аса зиянды арамшөптердің тұқымдары (азықтық шөптер үшін) (дана/кг);
жатаған бидайық тұқымы** (дана/кг);
кәдімгі қармықша және дала шырмауығы тұқымдары** (дана/кг);
8.3.2. азықтық шөп түрлері басқа тұқымдарының қоспасы** (пайыз);
8.3.3. басқа өсімдіктер дақылдары тұқымдарының қоспасы (дана/кг немесе пайыз), оның ішінде сиыржоңышқа** басқа түрлерінің тұқымдары (пайыз);
8.3.4. карантиндік өсімдіктердің тұқымдары*** (табылмады);
8.3.5. улы өсімдіктердің тұқымдары** (табылмады);
8.4. қаракүйек құрылымдары** (пайыз);
8.5. қарамықтар** (пайыз);
8.6. бидай жұмырқұртының беріштері (табылмады);
8.7. өнгіштігі (пайыз), оның ішінде:
қатты тұқымдар** (пайыз);
8.7.1. өну қуаты** (пайыз);
8.8. өну жағдайлары (субстрат (төселімі, температура, жарық немесе қараңғылық, талдау жүргізудің ұзақтығы (тесттер)) (күндер);
8.9. өміршеңдігі** (пайыз), өміршеңдікті анықтау әдісінің атауы;
8.10. ылғалдылығы (пайыз);
8.11. 1000 тұқымның салмағы** (г);
8.12. ауруға ұшырауы (пайыз);
8.13. тірі зиянкестер мен олардың дернәсілдерінің қаптап кетуі (дана/кг);
8.14. бөрі бұршақтың алкалоидтық дәндерінің құрамы ** (сынамадағы тұқымдар санына (дана);
8.15. рапс глюкозинолаттарының массалық үлесі**, қышабас** (мкмоль/г немесе пайыз);
8.16. рапс**, қышабас** және қыша** (пайыз) эруксіз сорттарындағы майдағы эрук қышқылының массалық үлесі (пайыз);
8.17. басым түрлердің ботаникалық құрамы:
басқа өсімдік дақылдарының тұқымдары (атауы);
арамшөп тұқымдары (атауы);
8.18. басқа көрсеткіштер.
9. Құжаттарда тек қызылша тұқымдарына арналған сорттық және себу (отырғызу) сапалары бойынша көрсетілген мәліметтер:
9.1. сабақтарының және 1 см-ден асатын сабақты жемістердің ұзындығы (дана/кг);
9.2 тегістігі (пайыз);
9.3. бір тұқымдылығы (пайыз);
9.4. тамырластығы (пайыз);
9.5. себу бірлігіндегі тұқым саны** (дана).
10. Пияз жиынтықтары мен пияз таңдамасы үшін сорттық және себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттарда көрсетілетін мәліметтер:
10.1. негізгі дақылдың баданалары (пайыз), оның ішінде:
1-топ (пайыз);
2-топ (пайыз);
3-топ (пайыз);
үлгілер (пайыз);
стандартты емес (пайыз);
басқа топтардың баданалары (пайыз);
10.2. қалдықтар мен бөгде қоспалардың құрамы, барлығы (пайыз), оның ішінде:
ауруға ұшыраған, зиянкестермен зақымдалған баданалар (пияз шыбыны, ұшпалы пияз, сымқұрт, күздік және басқа кеміргіштер, темекі трипстері, кенелер);
кеуіп қалған баданалар;
механикалық зақымдануы бар, өніп кеткен, қабығы ашылып қалған түйнектер;
қоспалар (топырақ, қабыршықтар);

10.3. наличие живых клещей и стеблевой нематоды;
10.4. наличие подмороженных и запаренных луковиц.
11. Сведения, отражаемые в документах о сортовых и посевных (посадочных) качествах только для чеснока семенного:
11.1. чистота (процентов);
11.2. размер луковиц чеснока по наибольшему поперечному диаметру (мм):
11.2.1. для озимого чеснока:
стрелкующихся форм;
нестрелкующихся форм;
11.2.2. для ярового чеснока;
11.3. размер однозубок (севка) чеснока по наибольшему поперечному диаметру (мм);
11.4. размер воздушных луковичек (бульбочек) чеснока по наибольшему поперечному диаметру (мм);
11.5. наличие луковиц, однозубок, воздушных луковичек, размер которых не соответствует требованиям нормативного правового акта государства-члена или международного либо регионального (межгосударственного) стандарта, а в случае их отсутствия – национального (государственного) стандарта либо иного документа (договора, контракта), содержащего требования и устанавливающего показатели, которым должны соответствовать сортовые и посевные (посадочные) качества чеснока семенного (процентов к массе основной сельскохозяйственной культуры);
11.6. содержание отхода и примесей в осенне-зимний период, всего (процентов к массе):
для озимых форм;
для яровых форм, в том числе:
луковиц, зубков, однозубок и воздушных луковичек больных, высохших, поврежденных вредителями;
зубков, однозубок и воздушных луковичек с механическими повреждениями, оголенных (для озимых форм);
луковиц, однозубок и воздушных луковичек проросших (для озимых форм);
зубков с механическими повреждениями (для яровых форм);
примеси (земля, чешуя);
11.7. содержание отхода и примесей в весенний период, всего (процентов к массе), в том числе:
луковиц и зубков больных, высохших, поврежденных вредителями;
зубков с механическими повреждениями, оголенных;
луковиц проросших;
примеси (земля, чешуя);
11.8. наличие здоровых зубков, отпавших от общего донца;
11.9. наличие живых клещей и стеблевой нематоды;
11.10. наличие подмороженных и запаренных луковиц и однозубок.
12. Сведения, отражаемые в документах о сортовых и посевных (посадочных) качествах только для семян хлопчатника:
12.1. наличие семян:
с механическими повреждениями (процентов);
с остаточной волокнистостью (процентов);
засоренных (процентов);
с наличием горелости (процентов) (обнаружено, не обнаружено).
13. Сведения, отражаемые в документах о сортовых и посевных (посадочных) качествах только для картофеля семенного:
13.1. сортовая чистота посадок картофеля (процентов);

10.3. тірі кенелер мен сабақты жұмырқұрттардың болуы;
10.4. үсіп қалған және буланған баданалардың болуы.
11. Тек сарымсақ тұқымына арналған сорттық және себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттарда көрсетілетін мәліметтер:
11.1. тазалығы (пайыз);
11.2. көлденең диаметрі бойынша ең үлкен сарымсақ баданаларының мөлшері (мм):
11.2.1. күздік сарымсақ үшін:
сидам сабақтанатын нышандағы;
сидам сабақтанбайтын нышандағы;
11.2.2. жаздық сарымсақ үшін;
11.3. көлденең диаметрі (мм) бойынша ең үлкен бір тісті (севка) сарымсақ мөлшері;
11.4. көлденең диаметрі бойынша ең үлкен сарымсақ баданаларының (шамалардың) мөлшері (мм);
11.5. өлшемдері мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісінің немесе халықаралық немесе өңірлік (мемлекетаралық) стандарттың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттың не тұқымдық сарымсақты себу (отырғызу) сапасы сәйкес келуге тиіс талаптарды қамтитын және көрсеткіштерді белгілейтін өзге құжаттың (шарттың, келісімшарттың) талаптарына сәйкес келмейтін баданалардың, бір тістілердің, ұшпалы баданалардың болуы (негізгі ауыл шаруашылығы дақылының массасына пайызбен);
11.6. күзгі-қысқы кезеңдегі қалдықтар мен қоспалардың құрамы, барлығы (массаға пайызбен):
күздік нышандар үшін;
жаздық нышандар үшін, оның ішінде:
ауруға ұшыраған, кеуіп қалған, зиянкестермен зақымдалған баданалар, тістер, бір тістілер және ұшпалы баданалар;
механикалық зақымдануы бар қабығы ашылып қалған, тістілер, бір тісті және ұшпалы баданалар (күздік нышандар үшін);
өніп кеткен тістер, бір тістілер және ұшпалы баданалар (күздік нышандар үшін);
механикалық зақымдануы бар тістер (жаздық нышандар үшін);
қоспалар (топырақ, қабықшалар);
11.7. көктемгі кезеңдегі қалдықтар мен қоспалардың құрамы, барлығы (массаға пайызбен), оның ішінде:
ауру, кеуіп қалған, зиянкестермен зақымдалған баданалар мен тістер;
механикалық зақымдануы бар, қабығы ашылып қалған тістер;
өніп кеткен баданалар;
қоспалар (топырақ, қабықшалар);
11.8. жалпы түбірінен түсіп кеткен сау тістердің болуы;
11.9. тірі кенелер мен сабақты жұмырқұрттардың болуы;
11.10. үсіп кеткен және буланған баданалар мен бір тістілердің болуы.
12. Құжаттарда тек мақта тұқымдарына арналған сорттық және себу (отырғызу) сапалары бойынша көрсетілетін мәліметтер:
12.1. мына тұқымдардың болуы:
механикалық зақымданған (пайыз);
қалдықты талшығы бар (пайыз);
бітеліп қалған (пайыз);
күйік шалған (пайыз) тұқымдардың болуы (байқалды, байқалмады).
13. Құжаттарда тек картоп тұқымдарына арналған сорттық және себу (отырғызу) сапалары бойынша көрсетілетін мәліметтер:
13.1. картоп екпелерінің сорттық тазалығы (пайыз);

13.2. наличие клубней:
13.2.1. других ботанических сортов (процентов к анализируемому количеству клубней объединенной пробы);
13.2.2. пораженных болезнями, всего (процентов), в том числе:
мокрой гнилью (черной ножкой, кольцевой гнилью, фитофторозом) (процентов);
сухими гнилями (фомозом, фузариозом, альтернарией, антракнозом**) (процентов);
стеблевой нематодой (процентов);
паршой обыкновенной (сетчатой) (поражение более 1/3 поверхности клубня) (процентов);
паршой порошистой (поражение более 1/10 поверхности клубня)** (процентов);
ризоктониозом (поражение более 1/10 поверхности клубня) (процентов);
железистой пятнистостью и потемнением мякоти (поражение более 1/4 поверхности клубня)** (шт., процентов);
13.2.3. сморщенных клубней вследствие поражения паршой серебристой** (шт., процентов);
13.2.4. с механическими повреждениями (процентов);
13.2.5. с повреждениями сельскохозяйственными вредителями (процентов);
13.2.6. с признаками "удушья" (процентов);
13.2.7. подмороженных (процентов);
13.2.8. с ожогами (процентов);
13.2.9. уродливых (процентов);
13.2.10. с израстаниями и легко обламывающимися наростами (процентов);
13.2.11. раздавленных и порезанных (процентов);
13.2.12. с ободранной кожурой (при оголении более 1/4 поверхности клубня)** (процентов);
13.3. размер клубней (мм), в том числе не отвечающих требованиям к размеру (процентов);
13.4. наличие земли и посторонних примесей (процентов);
13.5. наличие растений или клубней, пораженных болезнями (в скрытой форме), всего (процентов), в том числе:
вирусными болезнями** (тяжелыми формами мозаики YВК (Y-вирусом картофеля), АВК (А-вирусом картофеля) и ВСЛК (вирусом скручивания листьев картофеля);
бактериальными болезнями (черной ножкой, кольцевой гнилью).
14. Сведения, отражаемые в документах о сортовых и посевных (посадочных) качествах только для посадочного материала плодовых, ягодных культур и винограда:
14.1. внешний вид;
14.2. надземная система:
14.2.1. возраст (лет) (не позднее** – для саженцев с закрытой корневой системой);
14.2.2. высота надземной части (см, не менее);
14.2.3. высота штамба (см);
14.2.4. количество побегов (боковых или основных) (шт., не менее);
14.2.5. длина побегов (см, не менее);
14.2.6. диаметр основания побега (мм, не менее);
14.2.7. толщина (диаметр) штамба, стволика (ствола) (мм, не менее);
14.2.8. длина отводочной части клонового подвоя (см, не менее);
14.2.9. количество междоузлий** (шт., не менее) (для привитых подвоев);
14.2.10. количество свежих ранок от удаления побегов (шт., не более);
14.2.11. количество листьев (шт., не менее) (нормально развитых**, молодых**) (для рассады земляники);

13.2. түйнектердің болуы:
13.2.1. басқа ботаникалық сорттар (біріктірілген сынамадағы түйнектердің талданған санына пайызбен);
13.2.2. аурудан зардап шеккендер, барлығы(пайыз), оның ішінде:
дымқыл шірікпен (қара сирақ, дөңгелек шірік, фитофтороз) (пайыз);
құрғақ шірікпен (фомоз, фузариоз, альтернария, антракноз**) (пайыз);
сабақты жұмырқұртпен (пайыз);
кәдімгі тазқотырмен (торланған) (түйнек бетінің 1/3 бөлігінің зақымдануы) (пайыз);
қырбақ тазқотырмен (торланған) (түйнек бетінің) 1/10 бөлігінің зақымдануы) (пайыз);
қызыл шiрiкпен (түйнек бетiнiң 1/8-ден 1/10-ке дейiн зақымдануы);
таттанған теңбiлмен және жұмсағының қараюымен (түйнек бетiнiң 1/4-тен астамы зақымдануы ** (... дана, ... пайыз);
13.2.3. күміс тазқотырымен зақымдануы салдарынан шіри бастаған түйнектер** (..дана, ...пайыз);
13.2.4. механикалық зақымданған (пайыз);
13.2.5. ауылшаруашылық зиянкестерімен зақымданған (пайыз);
13.2.6. "үсіп қалу" белгілерімен (пайыз);
13.2.7. үсік шалған (пайыз);
13.2.8. күйік шалған (пайыз);
13.2.9. ұсқынсыз (пайыз);
13.2.10. өсінділермен және оңай үзілетін сабақтарымен (пайыз);
13.2.11. жаншылған және кесілген (пайыз);
13.2.12. қабығы аршылған (түйнек бетінің 1/4 жалаңашталып қалған) ** (пайыз);
13.3. түйнектердің мөлшері (мм), оның ішінде мөлшері талаптарына сәйкес келмейтіндері (пайыз);
13.4. топырақтың және бөгде қоспалардың болуы (пайыз);
13.5. аурулардан зардап шеккен өсімдіктердің немесе түйнектердің болуы (жасырын түрде), барлығы (пайыз), оның ішінде:
вирустық аурулар** (YВК мозаикасының ауыр түрлері (картоптың Y вирусы), АВK (картоп А вирусы) және ВСЛК (картоп жапырағы вирусы);
бактериялық аурулар (қара сирақ, дөңгелек шірік).
14. Тек жеміс, жидек дақылдары мен жүзімге арналған себу (отырғызу) сапалары туралы құжаттарда көрсетілетін мәліметтер:
14.1. сыртқы түрі;
14.2. жер бетіндегі жүйесі:
14.2.1. жасы (жыл) (** жабық тамыр жүйесі бар көшеттер үшін - кешіктірмей);
14.2.2. жер бетіндегі бөлігінің биіктігі (кемінде ...см);
14.2.3. ойықтың биіктігі (см);
14.2.4. өркендер саны (бүйірлік немесе негізгі) (кемінде ..дана);
14.2.5. өркеннің ұзындығы (кемінде ...см);
14.2.6. өркен негізінің диаметрі (кемінде ...мм);
14.2.7. ойықтың, ұңғыманың (ұңғыманың) қалыңдығы (диаметрі) (кемінде ..мм);
14.2.8. клондық телітушінің бір бөлігінің ұзындығы (кемінде ... см);
14.2.9. торап арасының саны** (кемінде .. дана) (егілген телітушілер үшін);
14.2.10. өркендерді алып тастаудан алынған жаңа зақымданулар саны (..данадан көп емес);
14.2.11. жапырақтардың саны (кемінде ... дана) (қалыпты дамыған**, жас**) (құлпынай көшеттері үшін);

14.2.12. диаметр рожка (для рассады земляники), основания побега (для саженцев винограда) (мм, не менее);
14.2.13. длина вызревшей части побега (см, не менее) (для саженцев винограда);
14.2.14. длина зеленого побега** (см) (для саженцев винограда);
14.2.15. наличие каллуса**;
14.2.16. вызревание тканей**;
14.2.17. физиологическое состояние растений** (для закрытой корневой системы);
14.2.18. повреждение листового аппарата капельными ожогами** (для закрытой корневой системы);
14.2.19. количество сформированных глазков на одном побеге (шт., не менее) (для саженцев винограда);
14.2.20. состояние почек** (для привитых подвоев плодовых культур);
14.2.21. срастание привоя с подвоем** (для саженцев винограда);
14.2.22. совмещение камбиальных слоев привоя и подвоя** (для плодовых культур);
14.3. корневая система:
14.3.1. характер корневой системы**;
14.3.2. тип корневой системы**;
14.3.3. количество корней (шт., не менее) (диаметром более 2 мм** – для подвоев плодовых культур);
14.3.4. длина корневой системы (см, не менее);
14.3.5. зона корнеобразования** (для подвоев плодовых культур);
14.3.6. число ярусов у саженцев на вегетативно размножаемых подвоях** (шт.);
14.3.7. толщина корней** (мм, не менее) (для саженцев винограда);
14.3.8. количество корневых мочек (шт.) (для саженцев клюквы и брусники);
14.3.9. расстояние от корневой шейки до основания боковых побегов (см, не менее) (высота боковых разветвлений относительно корневой шейки**) (для подвоев плодовых культур);
14.3.10. диаметр и высота земляного кома (см, не менее) или объем субстрата** (см3, не менее) (для закрытой корневой системы);
14.4. наличие саженцев (микросаженцев, рассады, черенков, подвоев) с отклонением от допустимых значений (процентов, не более);
14.5. наличие корнепорослевых побегов и (или) корней на привое**;
14.6. объем ячейки кассеты** (см3, не менее) (для рассады земляники с гряд ожидания);
14.7. диаметр ячейки кассеты** (см, не менее) (для рассады земляники с гряд ожидания);
14.8. наличие (отсутствие) вредных объектов в соответствии с требованиями нормативного правового акта государства-члена или международного либо регионального (межгосударственного) стандарта, а в случае их отсутствия – национального (государственного) стандарта либо иного документа (договора, контракта), содержащего требования и устанавливающего показатели, которым должны соответствовать сортовые и посевные (посадочные) качества посадочного материала:
14.8.1. вредителей;

14.2.12. бір бөлігінің диаметрі (құлпынай көшеттері үшін), өркеннің негізі (жүзім көшеттері үшін) (кемінде ... мм);
14.2.13. өркеннің піскен бөлігінің ұзындығы (кемінде ...см) (жүзім көшеттері үшін);
14.2.14. жасыл өркеннің ұзындығы** (см) (жүзім көшеттері үшін);
14.2.15. каллустың болуы**;
14.2.16. тіндердің пісіп жетілуі**;
14.2.17. өсімдіктердің физиологиялық жағдайы** (тұйық тамыр жүйесі үшін);
14.2.18. жапырақ аппаратының тамшылап күюмен зақымдануы** (тұйық тамыр жүйесі үшін);
14.2.19. бір өркендегі қалыптасқан көздердің саны (кемінде ...дана) (жүзім көшеттері үшін);
14.2.20. бүршіктердің жағдайы** (жеміс-жидек дақылдарының егілген тамыр сабақтары үшін);
14.2.21. телінушінің телітушімен бірігіп өсіп кетуі** (жүзім көшеттері үшін);
14.2.22. телінуші мен телітушінің камбиальды қабаттарының комбинациясы** (жеміс-жидек дақылдары үшін);
14.3. тамыр жүйесі:
14.3.1. тамыр жүйесінің сипаты**;
14.3.2. тамыр жүйесінің түрі**;
14.3.3. тамырлардың саны (кемінде ...дана) (диаметрі 2 мм артық ** – жеміс-жидек дақылдарының телітушілері үшін);
14.3.4. тамыр жүйесінің ұзындығы (кемінде ...см);
14.3.5. тамыр түзілу аймағы** (жеміс-жидек дақылдарының телітушілері үшін);
14.3.6. вегетативті жолмен көбейетін тамыр өскіндеріндегі ярустардың саны** (дана);
14.3.7. тамырдың қалыңдығы** (кемінде ... мм) (жүзім көшеттері үшін);
14.3.8. тамыр бүршіктерінің саны (дана) (мүкжидек және сиыржидек көшеттері үшін);
14.3.9. тамыр мойнынан бастап бүйірлік өркендердің түбіне дейінгі арақашықтық (кемінде ...см) (тамыр мойынына қатысты бүйір тармақтарының биіктігі**) (жеміс дақылдарының телітушілері үшін);
14.3.10. топырақ үйіндісінің диаметрі мен биіктігі (кемінде ...см) немесе субстраттың көлемі** (кемінде ...см3) (тұйық тамыр жүйесі үшін);
14.4. рұқсат етілген мәндерден (пайыздан аспайтын) ауытқуы бар көшеттердің (шағын көшеттер, көшеттер, шыбықтар, телітушілер) болуы;
14.5. тамыр өркендерінің және (немесе) тамырлардың болуы**;
14.6. кассеталық ұяшық көлемі** (кемінде ...см3) (күту қарығынан құлпынай көшеттері үшін);
14.7. кассеталық ұяшықтың диаметрі** (кемінде ... см) (күту қарығынан құлпынай көшеттері үшін);
14.8. мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актісінің немесе халықаралық немесе өңірлік (мемлекетаралық) стандарттың, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттың не отырғызу материалының сорттық және себу (отырғызу) сапаларына сәйкес келуге тиіс талаптарды қамтитын және көрсеткіштерді белгілейтін өзге құжаттың (шарт, келісімшарт) талаптарына сәйкес зиянды объектілердің болуы (болмауы);
14.8.1. зиянкестер;

14.8.2. болезней;
14.8.3. карантинных объектов***;
14.9. механических повреждений и любых других естественных (абиотических) повреждений** (надземной части, корневой системы);
14.10. для черенков плодовых, ягодных, орехоплодных сельскохозяйственных растений и винограда:
14.10.1. возраст (лет);
14.10.2. длина черенка (см, не менее);
14.10.3. толщина черенка (в верхнем обрезе** – для саженцев винограда) (мм, не менее);
14.10.4. количество живых глазков (шт., не менее);
14.11. высота пенька над верхним узлом** (см, не менее);
14.12. пенек под нижним узлом** (см, не менее);
14.13. влажность черенка** (процентов, не менее) (для винограда);
14.14. количество корней укорененного черенка** (шт., не менее).
15. Наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, проводившего анализ (испытание) пробы семян, номер рабочей карточки, на основании которой в документ внесены сведения о результате анализа (испытаний), номер протокола анализа (испытаний), дата окончания проведения анализа (испытаний).
16. Должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) и подпись уполномоченного лица, печать юридического лица или фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, выдававшего документ о сортовых и посевных (посадочных) качествах партии семян.
______________
* Перечень документов, содержащих сведения о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян сельскохозяйственных растений, взаимно признаваемых государствами – членами Евразийского экономического союза при обращении семян сельскохозяйственных растений в рамках Евразийского экономического союза, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 31 января 2018 г. № 18.
** Показатели указываются только в документах, содержащих сведения о сортовых и посевных (посадочных) качествах семян, для которых данные показатели нормируются.
*** Не исключает необходимости сопровождения каждой партии семян фитосанитарным сертификатом в соответствии с положениями Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года).

14.8.2. аурулар;
14.8.3. карантиндік объектілер***;
14.9. механикалық зақымдану және кез келген басқа да табиғи (абиотикалық) зақымдану** (жер бетіндегі бөлігінде, тамыр жүйесінде);
14.10. жемістердің, жидектердің, жаңғақ дақылдарының, ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің және жүзімнің шыбықтары үшін:
14.10.1. жасы (жыл);
14.10.2. шыбықтың ұзындығы (кемінде ...см);
14.10.3. шыбықтың қалыңдығы (жоғарғы кесіндіде** - жүзім көшеттері үшін) (кемінде ...мм);
14.10.4. тірі көздерінің саны (кемінде ...дана);
14.11. жоғары түйіндегі діңгекшенің биіктігі** (кемінде ... см);
14.12. төменгі түйіндегі діңгекше** (кемінде ..см);
14.13. діңгекшенің ылғалдылығы** (кемінде ...пайыз) (жүзім үшін);
14.14. тамырланған діңгекшелердің тамыр саны** (кемінде ..дана).
15. Тұқым сынамасына талдау (сынақ) жүргізген заңды тұлғаның атауы немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), оның негізіндегі құжатқа талдаудың (сынақтардың) нәтижесі туралы ақпарат енгізілген жұмыс карточкасының нөмірі, талдау (сынақтар) хаттамасының нөмірі, талдаудың (сынақтардың) аяқталған күні.
15. Уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы, заңды тұлғаның мөрі немесе жеке кәсіпкер ретінде тіркелген, тұқымдар партиясының себу (отырғызу) сапалары туралы құжатты берген жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса).
______________
* Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 31 қаңтардағы № 18 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын айналымға енгізу кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер өзара мойындайтын ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымдарының сорттық және себу (отырғызу) сапасы туралы мәліметтерді қамтитын құжаттардың тізбесі.
** Көрсеткіштер осы көрсеткіштер нормаланатын тұқымдардың сорттық және себу (отырғызу) сапалары туралы ақпаратты қамтитын құжаттарда ғана көрсетіледі.
*** Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) ережелеріне сәйкес тұқымның әрбір партиясын фитосанитариялық сертификатпен бірге алып жүру қажеттілігін жоққа шығармайды.