О типовых требованиях к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, системой осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 1 ноября 2022 года № 164.
В целях реализации пункта 3 статьи 353 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые типовые требования к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, системой осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 6 месяцев с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 1 ноября 2022 г. № 164
ТИПОВЫЕ ТРЕБОВАНИЯ
к обустройству и техническому оснащению элементов таможенной инфраструктуры, расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза, системой осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади
I. Общие положения
1. Настоящие типовые требования определяют требования к обустройству и техническому оснащению вновь строящихся или реконструируемых зданий, сооружений, помещений, открытых площадок, оснащенных техническими средствами таможенного контроля, инженерными, информационными, телекоммуникационными системами и средствами их обеспечения (элементы таможенной инфраструктуры), расположенных в местах перемещения товаров через таможенную границу Евразийского экономического союза (далее – Союз), системой осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади.
2. Элементы таможенной инфраструктуры, расположенные в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза, обустраиваются и технически оснащаются с учетом особенностей их функционального назначения, связанных с обеспечением деятельности таможенных органов, системой осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади, которая состоит из следующих видов аппаратуры:
а) стационарный металлодетектор арочного типа;
б) ручной (портативный) металлодетектор;
в) стационарный обнаружитель оружия и веществ, запрещенных к перемещению через таможенную границу Союза, у лиц с использованием электромагнитного излучения и (или) рентгеновского излучения;
г) досмотровая рентгеновская техника одноракурсная и (или) многоракурсная;
д) досмотровый эндоскоп;
е) устройство получения данных с контрольных (идентификационных) знаков;
ж) портативный анализатор содержания металлов, сплавов и изделий на их основе;
з) портативный анализатор драгоценных камней;
и) аппаратура контроля подлинности документов, денежных знаков и защищенных бумаг;
к) весы электронные с пределом взвешивания до 150 кг;
л) весы электронные с пределом взвешивания до 3 кг.
II. Стационарный металлодетектор арочного типа

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және адамдарды, багажды және қол жүгін тексеру (қарау) жүйесімен техникалық жарақтандыруға қойылатын типтік талаптар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 1 қарашадағы № 164 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 353-бабының 3-тармағын іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және адамдарды, багажды және қол жүгін тексеру (қарау) жүйесімен техникалық жарақтандыруға қойылатын типтік талаптар бекітілсін.
2. Осы Шешім ол ресми жарияланған күннен бастап 6 ай өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 1 қарашадағы
№ 164 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кедендік инфрақұрылым элементтерін жайластыруға және адамдарды, багажды және қол жүгін тексеру (қарау) жүйесімен техникалық жарақтандыруға қойылатын ТИПТІК ТАЛАПТАР
I. Жалпы ережелер
1. Осы типтік талаптар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан, кедендік бақылаудың техникалық құралдарымен, инженерлік, ақпараттық, телекоммуникациялық жүйелермен және оларды қамтамасыз ету құралдарымен (кедендік инфрақұрылым элементтері) жарақтандырылған жаңадан салынып жатқан немесе реконструкцияланып жатқан ғимараттарды, құрылыстарды, үй-жайларды, ашық алаңдарды жайластыруға және адамдарды, багажды және қол жүгін тексеру (қарау) жүйесімен техникалық жарақтандыруға қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан кедендік инфрақұрылым элементтері кеден органдарының қызметін қамтамасыз етуге байланысты олардың функционалдық мақсатының ерекшеліктері ескеріле отырып жайластырылады және мынадай аппаратура түрлерінен тұратын адамдарды, багажды және қол жүгін тексеру (қарау) жүйесімен техникалық жарақтандырылады:
а) арка типті стационарлық металл детекторы;
б) қол (портативті) металл детекторы;
в) электромагниттік сәулеленуді және (немесе) рентгендік сәулеленуді пайдалана отырып адамдардан қару және Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге тыйым салынған заттарды стационарлық тапқыш;
г) Бір ракурстық және (немесе) көпракурстық рентгендік тексеріп қарау техникасы;
д) тексеріп қарау эндоскопы;
е) бақылау (сәйкестендіру) белгілерінен деректерды алу құрылғысы;
ж) металдарды, қорытпаларды және олардың негізінде жасалған бұйымдарды қамтуын портативті талдағыш;
з) асыл тастарды портативті талдағыш;
и) құжаттардың, ақша белгілерінің және қорғалған қағаздардың түпнұсқалығын тексеретін аппаратура;
к) өлшеу шегі 150 кг дейінгі электрондық таразы;
л) өлшеу шегі 3 кг дейінгі электрондық таразы.
II. Арка типті стационарлық металл детекторы

3. Стационарный металлодетектор арочного типа (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначен для осмотра (досмотра) лиц в целях обнаружения огнестрельного оружия и металлических предметов.
4. Параметрами аппаратуры являются:
а) вероятность ложного срабатывания не более 0,05 % на металлические предметы общей массой не более 100 г;
б) обнаружение металлических предметов, в частности оружия (масса металлических предметов не более 1 000 г), при следовании лица через арку металлодетектора со скоростью от 0 до 2,0 м/с с вероятностью пропуска не более 2 %;
в) наличие не менее 9 зон контроля по высоте арки металлодетектора и возможности локализации местонахождения металлического предмета;
г) наличие автоматической световой и звуковой сигнализации при обнаружении металлического предмета;
д) время непрерывной работы – не менее 24 часов;
е) питание от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 %;
ж) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
з) сохранение работоспособности при воздействии электромагнитных помех, возникающих при работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
и) отсутствие отрицательного воздействия на работу стимуляторов сердечной деятельности;
к) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств – членов Союза (далее – государства-члены);
л) срок службы – не менее 7 лет;
м) конструкция аппаратуры исключает возможность несанкционированного изменения установленных параметров обнаружения металлических предметов.
III. Ручной (портативный) металлодетектор
5. Ручной (портативный) металлодетектор (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначен для осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади в целях обнаружения огнестрельного оружия и металлических предметов и определения места их нахождения.
6. Параметрами аппаратуры являются:
а) обнаружение металлических предметов, в частности оружия (масса металлических предметов не более 1 000 г), при вероятности пропуска не более 2 % на расстоянии обнаружения не менее 100 мм;
б) наличие автоматической световой и звуковой сигнализации при обнаружении металлического предмета;
в) время непрерывной работы – не менее 24 часов;
г) питание от аккумуляторной батареи и (или) от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 %;
д) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
е) отсутствие отрицательного воздействия на работу стимуляторов сердечной деятельности;
ж) срок службы – не менее 7 лет;
з) наличие функции автоматической настройки после включения;

3. Арка типті стационарлық металл детекторы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) адамдарды атыс қаруын және металл заттарды табу мақсатында тексеруге (қарауға) арналған.
4. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) жалпы массасы 100 г аспайтын металл заттарға жаңылыс іске қосылуы ықтималдығы 0,05 % аспайды;
б) адамдар металл детекторы аркасы арқылы 0-ден 2,0 м/с дейін жылдамдықпен өткен кезде 2 %-дан аспайтын өткізу ықтималдығымен металл заттарды, атап айтқанда қаруды (металл заттардың массасы 1 000 г артық емес) анықтау;
в) металл детектор аркасының биіктібі бойымен кемінде 9 бақылау аймағының болуы және металл заттың орналасқан жерін ақшаулау мүмкіндігі;
г) металл затты тапқан кезде автоматты түрде жарықпен және дыбыспен белгі беруінің болуы;
д) үздіксіз жұмыс істеу уақыты – 24 сағаттан кем емес;
е) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен қоректендіру;
ж) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуінде іркілістерді және істен шығуын тудыруға қабілетсіздік;
з) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуі кезінде туындайтын электромагниттік кедергілердің әсер етуінен жұмысқа қабілеттілігін сақтап қалуы;
и) жүрек қызметі стимулятордарының жұмысына кері әсер етудің болмауы;
к) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады;
л) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
м) аппаратураның конструкциясы металл заттарды анықтаудың белгіленген параметрлерінің рұқсатсыз өзгеруі ықтималдығын болдырмайды.
III. Қол (портативті) металл детекторы
5. Қол (портативті) металл детекторы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) адамдарды, багажды және қол жүгін атыс қаруын және металл заттарды табу мақсатында тексеруге (қарауға) және олардың орналасқан жерлерін анықтауға арналған.
6. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) 100 мм кем емес анықтау арақашықтығында 2 %-дан аспайтын өткізу ықтималдығы кезінде металл заттарды, атап айтқанда қаруды (металл заттардың массасы 1 000 г артық емес) анықтау;
б) металл затты тапқан кезде автоматты түрде жарықпен және дыбыспен белгі беруінің болуы;
в) үздіксіз жұмыс істеу уақыты – 24 сағаттан кем емес;
г) аккумулятор батареясынан және (немесе) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен қоректендіру;
д) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуінде іркілістерді және істен шығуын тудыруға қабілетсіздік;
е) жүрек қызметі стимулятордарының жұмысына кері әсер етудің болмауы;
ж) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
з) іске қосылғаннан кейін автоматты түрде баптау функциясының болуы;

и) масса аппаратуры с батареей питания не более 1 000 г;
к) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов.
IV. Стационарный обнаружитель оружия и веществ, запрещенных к перемещению через таможенную границу Союза, у лиц с использованием электромагнитного излучения и (или) рентгеновского излучения
7. Стационарный обнаружитель оружия и веществ, запрещенных к перемещению через таможенную границу Союза, у лиц с использованием электромагнитного излучения и (или) рентгеновского излучения (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначен для автоматического обнаружения запрещенных к перевозке оружия и веществ.
8. Параметрами аппаратуры являются:
а) получение в режиме реального времени изображений с пропускной способностью от 100 до 300 объектов в час;
б) наличие функций воспроизведения изображения с различной степенью яркости, контрастности и воспроизведения фрагментов изображения в режиме многократного увеличения;
в) наличие функции фиксации и отображения даты и времени досмотра;
г) наличие индикации количества часов работы;
д) возможность подключения к локальной вычислительной сети;
е) наличие функции записи и хранения полученных изображений в цифровом виде в базе данных с возможностью их последующего воспроизведения и передачи внешним потребителям по локальной вычислительной сети (при емкости базы данных изображений аппаратуры не менее 1 000 изображений);
ж) наличие световой сигнализации о включении электромагнитного и (или) рентгеновского излучения;
з) питание от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 %;
и) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
к) срок службы – не менее 7 лет;
л) отсутствие отрицательного воздействия на работу стимуляторов сердечной деятельности;
м) соответствие требованиям к обеспечению радиационной безопасности, установленным в соответствии с законодательством государства-члена;
н) соответствие по мощности испускаемого электромагнитного излучения требованиям к обеспечению электромагнитной безопасности, установленным в соответствии с законодательством государства-члена;
о) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государства-члена.
V. Досмотровая рентгеновская техника одноракурсная и (или) многоракурсная
9. Досмотровая рентгеновская техника одноракурсная (стационарная и передвижная) (далее в настоящем разделе – аппаратура одноракурсная) предназначена для получения черно-белых и (или) цветных изображений багажа и ручной клади с возможностью автоматического обнаружения запрещенных к перевозке веществ.

и) аппаратураның қоректендіру батареясымен бірге массасы 1 000 г артық емес;
к) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.
IV. Электромагниттік сәулеленуді және (немесе) рентгендік сәулеленуді пайдалана отырып адамдардан қару және Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге тыйым салынған заттарды стационарлық тапқыш
7. Электромагниттік сәулеленуді және (немесе) рентгендік сәулеленуді пайдалана отырып адамдардан қару және Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізуге тыйым салынған заттарды стационарлық тапқыш (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) тасымалдауға тыйым салынған қару және заттарды автоматты түрде анықтауға арналған.
8. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) шынайы уақыт режимінде сағатына 100-ден 300 объектіге дейін өткізу қабілетімен кескіндерді алу;
б) бейнені әртүрлі айқындылық, контрастылық дәрежесінде көрсету және бейненің фрагменттерін бірнеше есе үлкейту режимінде көрсету функцияларының болуы;
в) қарап тексеру күні мен уақытын тіркеу және бейнелеу функциясының болуы;
г) жұмыс сағаттарының санын индикациялаудың болуы;
д) жергілікті есептеуіш желіге қосылу мүмкіндігі;
е) цифрлық түрде алынған бейнелерді жазу және кейін оларды көрсету мүмкіндігімен деректер қорында сақтау және жергілікті есептеуіш желі бойынша сыртқы тұтынушыларға беру функциясының болуы (аппаратураның бейнелер деректер қорының сыйымдылығы 1 000 бейнеден кем болмаған жағдайда);
ж) электромагниттік және (немесе) рентгендік сәулеленудің қосылғаны туралы жарықпен белгі беруінің болуы;
з) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен қоректендіру;
и) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуінде іркілістерді және істен шығуын тудыруға қабілетсіздік;
к) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
л) жүрек қызметі стимулятордарының жұмысына кері әсер етудің болмауы;
м) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарына сәйкестілігі;
н) электромагниттік сәулеленуді шығару қуаты бойынша мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген электромагниттік қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарына сәйкестілігі;
о) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.
V. Бір ракурстық және (немесе) көпракурстық рентгендік тексеріп қарау техникасы
9. Бір ракурстық рентгендік тексеріп қарау техникасы (стационарлық немесе жылжымалы) (бұдан әрі осы бөлімде – бір ракурстық аппаратура) тасымалдауға тыйым салынған заттарды автоматты түрде анықтау мүмкіндігімен багаждың және қол жүгінің ақ-қара түсті және (немесе) түрлі түсті бейнелерін алуға арналған.

10. В зависимости от характера и размеров объекта осмотра (досмотра) стационарная аппаратура одноракурсная предназначена для:
а) контроля малогабаритного багажа и ручной клади;
б) контроля среднегабаритного багажа и ручной клади;
в) контроля крупногабаритного багажа и ручной клади.
11. Передвижная аппаратура одноракурсная предназначена для применения в местах, в которых не установлена стационарная аппаратура одноракурсная.
12. Параметрами аппаратуры одноракурсной являются:
а) характеристики не хуже значений, указанных в таблице 1.
Таблица 1
Наименование параметра
Проникающая способность по стали (мм)
Разрешающая способность
(линий/мм)
Чувствительность по медной проволоке (мм)
Габариты туннеля контроля, Ш х В (мм)
Вес объекта контроля (кг)
Стационарная аппаратура одноракурсная
Контроль
малогабаритного
багажа и ручной клади
24

10. Тексеру (қарау) объектісінің сипатына және мөлшеріне қарай бір ракурстық стационарлық аппаратура:
а) шағын көлемді багажды және қол жүгін тексеруге;
б) орташа көлемді багажды және қол жүгін тексеру;
в) ірі көлемді багажды және қол жүгін тексеруге арналған.
11. Бір ракурстық жылжымалы аппаратура бір ракурстық стационарлық аппаратура орнатылмаған жерлерде қолдануға арналған.
12. Бір ракурстық аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) 1-кестеде көрсетілген мәндерден төмен емес сипаттамалар.
1-кесте
Параметрдің атауы
Болаттан өткіштік қабілеттілігі (мм)
Рұқсат етілетін қабілеттілігі
(сызық/мм)
Мыс сымтемір бойынша сезімтал-дығы (мм)
Бақылау тунелінің габариті, Е х Б (мм)
Бақылау объекті-сінің салмағы (кг)
Бір ракурстық стационарлық аппаратура
Шағын көлемді багажды және қол жүгін тексеру
24

0,25
0,15
400 х 600
100
Контроль среднегабаритного багажа и ручной клади
24
0,25
0,15
850 х 1 000
200
Контроль крупногабаритного багажа и ручной клади
24
0,25
0,15
1 200 х 1 200
400
Передвижная аппаратура одноракурсная
Контроль багажа и ручной клади
24
0,25
0,15
1 000 х 1 000
б) проведение анализа содержимого багажа и ручной клади с помощью следующих основных функций:
воспроизведение изображения багажа и ручной клади с различной степенью яркости и контрастности;
воспроизведение фрагментов изображения багажа и ручной клади в режиме многократного увеличения;
возможность распознавания в багаже и ручной клади материалов по эффективному атомному номеру (Zэфф) с соответствующим окрашиванием изображения на экране (для аппаратуры одноракурсной с дуальной энергией рентгеновского излучения);
режим повторного просмотра предыдущих изображений;
фиксация и отображение даты и времени сканирования каждого места багажа и ручной клади;
отображение количества досмотренных мест багажа и ручной клади (счетчик) и индикация количества часов работы аппаратуры одноракурсной;
применение режима сканирования багажа и ручной клади в прямом и обратном направлениях (реверс);
возможность подключения к локальной вычислительной сети;

0,25
0,15
400 х 600
100
Орташа көлемді багажды және қол жүгін тексеру
24
0,25
0,15
850 х 1000
200
Ірі көлемді багажды және қол жүгін тексеру
24
0,25
0,15
1 200 х 1 200
400
Бір ракурстық жылжымалы аппаратура
Багажды және қол жүгін тексеру
24
0,25
0,15
1 000 х 1 000
б) мынадай негізгі функциялардың көмегімен багаждың және қол жүгінің ішіне талдау жүргізу:
багаждың және қол жүгінің бейнесін әртүрлі айқындылық және контрастылық дәрежесінде көрсету;
багаждың және қол жүгінің бейнелері фрагменттерін бірнеше есе үлкейту режимінде көрсету;
багажда және қол жүгінде материалдарды экрандағы бейнесін тиісті бояумен тиімді атомдық нөмірі (Zтиім) бойынша айырып тану мүмкіндігі (рентгендік сәулеленудің қосарлы энергиясы бар бір ракурстық аппаратура үшін);
алдыңғы бейнелерді қайта қарау режимі;
багаждың және қол жүгінің әрбір жерін сканерлеу күні мен уақытын тіркеу және көрсету;
багаждың және қол жүгінің қарап тексерілген жерлерінің санын көрсету (есептеуіш) және бір ракурстық аппаратураның жұмыс сағатының санын индикациялау;
багажды және қол жүгін тіке және кері бағыттарда (реверс) сканерлеу режимін қолдану;
жергілікті есептеуіш желіге қосылу мүмкіндігі;

функция записи и хранения полученных изображений в цифровом виде с возможностью их последующего воспроизведения и передачи внешним потребителям по локальной вычислительной сети (при емкости базы данных изображений аппаратуры – не менее 1 000 изображений);
в) наличие световой сигнализации о включении рентгеновского излучения;
г) наличие блокировки, обеспечивающей выключение рентгеновского излучения при нарушении целостности защитного экрана;
д) соответствие требованиям к обеспечению радиационной безопасности, установленным в соответствии с законодательством государства-члена;
е) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
ж) сохранение работоспособности при воздействии электромагнитных помех, возникающих при работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
з) отсутствие отрицательного воздействия на работу стимуляторов сердечной деятельности;
и) наличие функции запрета несанкционированного изменения установленных параметров;
к) питание от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 %;
л) срок службы – не менее 7 лет;
м) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры одноракурсной определяется с учетом климатических условий государств-членов.
13. Досмотровая рентгеновская техника многоракурсная (далее в настоящем разделе – аппаратура многоракурсная) с функцией двухмерного или многомерного сканирования предназначена для получения цветных изображений багажа и ручной клади с автоматическим обнаружением запрещенных к перевозке веществ.
14. Параметрами аппаратуры многоракурсной являются:
а) автоматическое определение подозрительных предметов в багаже и ручной клади, которые могут относиться к оружию и органическим материалам;
б) проведение анализа содержимого багажа и ручной клади с помощью следующих основных функций:
возможность распознавания в багаже и ручной клади материалов по эффективному атомному номеру (Zэфф) с соответствующим окрашиванием изображения на экране монитора (для аппаратуры многоракурсной с дуальной энергией рентгеновского излучения);
воспроизведение фрагментов изображения в режиме многократного увеличения;
режим повторного просмотра предыдущих изображений;
фиксация и отображение даты и времени сканирования каждого места багажа и ручной клади;
отображение количества досмотренных мест багажа и ручной клади (счетчик) и индикация количества часов работы;
применение режима сканирования багажа и ручной клади в прямом и обратном направлениях (реверс);
возможность подключения к локальной вычислительной сети;

цифрлық түрде алынған бейнелерді кейін оларды көрсету және жергілікті есептеуіш желісі бойыша сыртқы тұтынушыларға беру мүмкіндігімен жазу және сақтау функциясы (аппаратураның бейнелердің деректер қорының сыйымдылығы – 1 000 бейнеден кем емес болған жағдайда);
в) рентгендік сәклеленудің қосылғаны туралы жарықпен белгі беруінің болуы;
г) қорғаныш экранның тұтастығы бұзылған кезде рентгендік сәулеленуді өшіруді қамтамасыз ететін бұғаттаудың болуы;
д) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарына сәйкестілігі;
е) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуінде іркілістерді және істен шығуын тудыруға қабілетсіздік;
ж) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуі кезінде туындайтын электромагниттік кедергілердің әсер етуінен жұмысқа қабілеттілігін сақтап қалуы;
з) жүрек қызметі стимулятордарының жұмысына кері әсер етудің болмауы;
и) белгіленген параметрлерді рұқсатсыз өзгертуге тыйым салу функциясының болуы;
к) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен қоректендіру;
л) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
м) бір ракурстық аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.
13. Қосөлшемді немесе көп өлшемді сканерлеу функциялары бар көпракурстық рентгендік тексеріп қарау техникасы (бұдан әрі осы бөлімде – көпракурстық аппаратура) тасымалдауға тыйым салынған заттарды автоматты түрде анықтаумен багаждың және қол жүгінің түрлі түсті бейнелерін алуға арналған.
14. Көпракурстық аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) багажда және қол жүгінде қаруға және органикалық материалдарға жатқызылуы мүмкін күдікті заттарды автоматты түрде анықтау;
б) мынадай негізгі функциялардың көмегімен багаждың және қол жүгінің ішіне талдау жүргізу:
багажда және қол жүгінде материалдарды монитор экранындағы бейнесін тиісті бояумен тиімді атомдық нөмірі (Zтиім) бойынша айырып тану мүмкіндігі (рентгендік сәулеленудің қосарлы энергиясы бар көпракурстық аппаратура үшін);
бейнелердің фрагменттерін бірнеше есе үлкейту режимінде көрсету;
алдыңғы бейнелерді қайта қарау режимі;
багаждың және қол жүгінің әрбір жерін сканерлеу күні мен уақытын тіркеу және көрсету;
багаждың және қол жүгінің қарап тексерілген жерлерінің санын көрсету (есептеуіш) және жұмыс сағатының санын индикациялау;
багажды және қол жүгін тіке және кері бағыттарда (реверс) сканерлеу режимін қолдану;
жергілікті есептеуіш желіге қосылу мүмкіндігі;

запись и хранение полученных изображений в цифровом виде с возможностью их последующего воспроизведения и передачи внешним потребителям по локальной вычислительной сети (при емкости базы данных изображений аппаратуры – не менее 1 000 изображений);
в) разрешающая способность в стандартном режиме – обнаружение медной проволоки диаметром 0,1 мм (без преграды) и медной проволоки диаметром 0,8 мм (за преградой из стали толщиной 21 мм);
г) разрешающая способность в углубленном режиме – обнаружение медной проволоки диаметром 0,075 мм (без преграды) и медной проволоки диаметром 0,5 мм (за преградой из стали толщиной 21 мм);
д) максимальная скорость сканирования – до 150 сканирований в час;
е) предельная проникающая способность сканирования по стали – не менее 35 мм;
ж) размер тоннеля для багажа и ручной клади – не менее 400 х 600 мм;
з) масса багажа и ручной клади – в соответствии с параметрами транспортной ленты;
и) питание от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением от 220 В ± 10 %;
к) режим работы непрерывный, круглосуточный;
л) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
м) сохранение работоспособности при воздействии электромагнитных помех, возникающих при работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
н) соответствие требованиям к обеспечению радиационной безопасности, установленным в соответствии с законодательством государства-члена;
о) отсутствие отрицательного воздействия на работу стимуляторов сердечной деятельности;
п) срок службы – не менее 7 лет;
р) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры многоракурсной определяется с учетом климатических условий государства-члена.
VI. Досмотровый эндоскоп
15. Досмотровый эндоскоп (далее в настоящем разделе –аппаратура) предназначен для осмотра (досмотра) багажа, ручной клади в местах, затрудненных для визуального контроля, с получением черно-белых и (или) цветных фото- и видеоизображений.
16. Типовая комплектация аппаратуры включает в себя:
а) досмотровый эндоскоп;
б) блок записи и отображения информации с внутренним источником электропитания;
в) дополнительный источник электропитания;
г) комплект соединительных элементов (информационных шин) для функционирования узлов и блоков аппаратуры.
17. Параметрами аппаратуры являются характеристики не хуже значений, указанных в таблице 2.
Таблица 2
Наименование параметра
Значение показателя
Диаметр рабочей части аппаратуры

цифрлық түрде алынған бейнелерді кейін оларды көрсету және жергілікті есептеуіш желісі бойыша сыртқы тұтынушыларға беру мүмкіндігімен жазу және сақтау (аппаратураның бейнелердің деректер қорының сыйымдылығы – 1 000 бейнеден кем емес болған жағдайда);
в) стандартты режимде рұқсат етілген қабілеттілігі – диаметрі 0,1 мм мыс сымтемірді (кедергісіз) және диаметрі 0,8 мм мыс сымтемірді (қалыңдығы 21 мм болаттан жасалған кедергіден) анықтау;
г) тереңдетілген режимде рұқсат етілген қабілеттілігі – диаметрі 0,075 мм мыс сымтемірді (кедергісіз) және диаметрі 0,5 мм мыс сымтемірді (қалыңдығы 21 мм болаттан жасалған кедергіден) анықтау;
д) ең жоғары сканерлеу жылдамдығы – сағатына 150 сканерлеуге дейін;
е) болаттан сканерлеудің шекті өткіш қабілеттілігі – 35 мм кем емес;
ж) багаж және қол жүгіне арналған тоннелінің өлшемі – 400 х 600 мм кем емес;
з) багаждың және қол жүгінің массасы – тасымалдау таспасының параметрлеріне сәйкес;
и) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен қоректендіру;
к) үздіксіз, тәулік бойы жұмыс режимі;
л) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуінде іркілістерді және істен шығуын тудыруға қабілетсіздік;
м) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуі кезінде туындайтын электромагниттік кедергілердің әсер етуінен жұмысқа қабілеттілігін сақтап қалуы;
н) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету талаптарына сәйкестілігі;
о) жүрек қызметі стимулятордарының жұмысына кері әсер етудің болмауы;
п) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
р) көпракурстық аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.
VI. Тексеріп қарау эндоскопы
15. Тексеріп қарау эндоскопы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) көзбен бақылау қиындаған жерлерде багажды, қол жүгін ақ-қара түсті және (немесе) түрлі түсті фото- және видеобейнесін алумен тексеруге (қарауға) арналған.
16. Аппаратураның типтік жиынтықтығы мыналарды қамтиды:
а) тексеріп қарау эндоскопы;
б) ішкі электрмен қоректендіру көзі бар ақпаратты жазу және көрсету блогы;
в) қосымша электрмен қоректендіру көзі;
г) аппаратураның тораптары мен блоктарының жұмыс істеуіне арналған жалғаушы элементтер (ақпараттық шиналар) жиынтығы.
17. Аппаратураның параметрлері 2-кестеде көрсетілген мәндерден төмен емес сипаттамалар болып табылады.
2-кесте
Параметрдің атауы
Көрсеткіштің мәні
Аппаратураның жұмыс бөлінің диаметрі

5 – 10 мм
Длина рабочей части аппаратуры
70 – 200 см
Габариты (Д х Ш х В)
250 х 150 х 100 мм
Жесткость рабочей части аппаратуры
гибкая
Источник света
светодиодная подсветка с регулируемой яркостью
Вес аппаратуры с аккумулятором
2 кг
Размер монитора LCD
4 дюйма
Запись изображений
1 280 х 720 пикселей (JPEG)
Выход USB
мини-USB или микро-USB
Наименование параметра
Значение показателя
Питание
тип ААА или АА
Запись видео
1 280 х 720 пикселей
Автономность работы
2 часа от комплекта батарей
18. Рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов.
19. Срок службы аппаратуры – не менее 7 лет.
VII. Устройство получения данных с контрольных (идентификационных) знаков
20. Устройство получения данных с контрольных (идентификационных) знаков (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначено для считывания средств идентификации с товаров с целью обеспечения контроля оборота товаров, в отношении которых принято решение о введении маркировки средствами идентификации в рамках Союза.
21. Параметрами аппаратуры являются:
а) наличие встроенных средств защиты от несанкционированного доступа с целью пресечения изменения (модификации) собранных данных;
б) наличие функции внесения изменений в алгоритм работы встроенного программного обеспечения;
в) наличие функции считывания информации с RFID-меток;
г) вид считывателя штрихового кода – фотосканер;
д) тип клавиатуры – сенсорный дисплей;
е) объем памяти встроенного оперативного запоминающего устройства – не менее 2 Гб;
ж) вес – не более 1 000 г (без дополнительного навесного и подключаемого оборудования);
з) объем памяти встроенного накопителя – не менее 16 Гб;
и) наличие встроенного аппаратного сканера одномерных и двухмерных контрольных (идентификационных) знаков с разрешением не хуже 844 х 640 пикселей;
к) используемая частота – 865 – 868 МГц, 902 – 928 МГц;
л) диагональ сенсорного дисплея – не менее 5,7 дюйма;
м) разрешение – не хуже 720 х 1 440 пикселей;
н) интерфейс – USB (кабель);
о) время непрерывной работы (без смены источника питания батареи) – не менее 10 часов и (или) не менее 50 000 сканирований;
п) сохранение работоспособности после падения аппаратуры на бетонную или аналогичную по твердости поверхность с высоты 1,5 м;
р) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов;
с) срок службы – не менее 5 лет.
VIII. Портативный анализатор содержания металлов, сплавов и изделий на их основе

5 – 10 мм
Аппаратураның жұмыс бөлігінің ұзындығы
70 – 200 см
Габариті (Ұ х Е х Б)
250 х 150 х 100 мм
Аппаратураның жұмыс бөлігінің қаттылығы
икемді
Жарық көзі
жарықтығы реттелетін жарықдиодты жарықтандыру
Аппаратураның аккумулятормен бірге салмағы
2 кг
LCD монитордың өлшемі
4 дюйм
Бейнелерді жазу
1 280 х 720 пиксель (JPEG)
USB шығу
мини-USB немесе микро-USB
Қоректену
тип ААА немесе АА
Видео жазу
1 280 х 720 пиксель
Жұмыстың автономдылығы
батарея жиынтығынан 2 сағат
18. Аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.
19. Аппаратураның қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес.
VII. Бақылау (сәйкестендіру) белгілерінен деректерды алу құрылғысы
20. Бақылау (сәйкестендіру) белгілерінен деректерды алу құрылғысы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) оларға қатысты Одақ шеңберінде сәйкестендіру құралдарымен таңбалауды енгізу туралы шешім қабылданған тауарлар айналысын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында тауарлардың сәйкестендіру құралдарын оқып алуға арналған.
21. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) жиналған деректерді өзгертуге (түрлендіруге) жол бермеу мақсатында рұқсат етілмеген қолжетімділіктен қорғайтын орнатылған құралдарының болуы;
б) орнатылған бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс алгоритміне өзгерістер енгізу функциясының болуы;
в) RFID-белгілерден ақпаратты оқып алу функциясының болуы;
г) штрих кодтан оқып алу түрі – фотосканер;
д) пернетақта типі – сенсорлық дисплей;
е) орнатылған оперативті есте сақтау құрылғысы жадының көлемі – 2 Гб кем емес;
ж) салмағы – 1 000 г артық емес (қосымша аспалы және қосылатын жабдықсыз);
з) орнатылған жинақтағыш жадының көлемі –  16 Гб кем емес;
и) кемінде 844 х 640 пиксель ажыратымдылықпен бірөлшемді және екіөлшемді бақылау (сәйкестендіру) белгілердің орнатылған аппараттық сканерінің болуы;
к) пайдаланылатын жиілік – 865 – 868 МГц, 902 – 928 МГц;
л) сенсорлық дисплейдің диагоналы – кемінде 5,7 дюйм;
м) ажыратымдылық – кемінде 720 х 1 440 пиксель;
н) интерфейс – USB (кабель);
о) үздіксіз жұмыс істеу уақыты (батареяның қоректендіру көзін ауыстырмай) – 10 сағаттан кем емес және (немесе) кемінде 50 000 сканерлеу;
п) аппаратура 1,5 м биіктіктен бетон немесе қаттылығы соған ұқсас беткі қабатқа құлағаннан кейін жұмысқа қабілеттілігін сақтап қалуы;
р) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады;
с) қызмет ету мерзімі – 5 жылдан кем емес.
VIII. Металдарды, қорытпаларды және олардың негізінде жасалған бұйымдарды қамтуын портативті талдағыш

22. Портативный анализатор содержания металлов, сплавов и изделий на их основе (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначен для осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади с целью анализа, идентификации и выявления металлов, сплавов и изделий на их основе, а также хранения и выдачи полученных результатов.
23. Параметрами аппаратуры являются:
а) питание от аккумуляторной батареи и (или) от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением 220 В ± 10 %;
б) неспособность вызывать сбои и отказы в работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
в) сохранение работоспособности при воздействии электромагнитных помех, возникающих при работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
г) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов;
д) срок службы – не менее 7 лет;
е) характеристики не хуже значений, указанных в таблице 3.
Таблица 3
Наименование параметра
Значение показателя
Диапазон атомных номеров (Z) определяемых химических элементов в металлах и различных сплавах (ювелирных, специальных, алюминиевых, магниевых и др.), в порошках, жидкостях (неагрессивных жидкостях) и других объектах таможенного контроля
Z = 11 ÷ 95
Количественный и качественный анализ химических элементов (поиск и идентификация) (не менее)
80 химических элементов
Проведение анализа легких элементов
(натрий – кальций)
без создания в зоне замера гелиевых наполнений, вакуума и др.
Пороговые значения обнаружения элементов,
массовая доля:
от Mg до Si
от P до Mo
от Ag до Am
0,20 %
0,020 %
0,050 %
Источник питания
аккумуляторная батарея
и (или) сеть переменного тока
Наименование параметра
Значение показателя
Мощность эквивалентной дозы излучения
в любой доступной точке на расстоянии 0,1 м
от поверхности аппаратуры
не более 1,0 мкЗв/ч
Конструктивное исполнение
моноблок
(пылевлагозащищенное исполнение)
Масса с аккумуляторной батареей
не более 5 кг
Метрологическая классификация
средство измерения, предназначенное для получения значений измеряемой физической величины
24. Функциями аппаратуры являются:
а) сбор, обработка, хранение, архивирование, создание библиотек стандартных (образцовых) металлов, сплавов, изделий на их основе, передача данных, полученных в ходе проведения анализа металлов, сплавов и изделий на их основе (сохранение не менее 100 000 спектров по 2 048 каналам, а также данных о 5 000 эталонных спектрах);
б) расчет (обработка) результатов измерений с применением безэталонного метода (анализ неизвестного объекта и визуализация результатов на мониторе);
в) калибровка аппаратуры, автоматическое самотестирование с выдачей сообщения о готовности к работе, режиме работы, завершении идентификации объекта с указанием конкретного состава химических элементов, их процентного содержания, разряда (степени заряда) аккумуляторных батарей, индикация включения рентгеновского излучателя;
г) управление рентгеновским излучателем аппаратуры;
д) возможность расширения базы данных и модернизации программного обеспечения, корректировка справочной информации.
IX. Портативный анализатор драгоценных камней

22. Металдарды, қорытпаларды және олардың негізінде жасалған бұйымдарды қамтуын портативті талдағыш (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) металдарды, қорытпаларды және олардың негізінде жасалған бұйымдарды талдау, сәйкестендіру және анықтау, сондай-ақ алынған нәтижелерді сақтау және беру мақсатында адамдарды, багажды және қол жүгін тексеруге (қарауға) арналған.
23. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) аккумулятор батареясынан және (немесе) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен қоректендіру;
б) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуінде іркілістерді және істен шығуын тудыруға қабілетсіздік;
в) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуі кезінде туындайтын электромагниттік кедергілердің әсер етуінен жұмысқа қабілеттілігін сақтап қалуы;
г) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады;
д) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
е) 3-кестеде көрсетілген мәндерден төмен емес сипаттамалар.
3-кесте
Параметрдің атауы
Көрсеткіштің мәні
Металдарда және әртүрлі қорытпаларда (зергерлік, арнайы, алюминий, магний және т.б.), ұнтақтарда, сұйықтықтарда (агрессивті емес сұйықтықтардағы) және басқа кедендік бақылау объектілерінде анықталатын химиялық элементтердің атомдық нөмірлерінің (Z) диапазоны
Z = 11 ÷ 95
Химиялық элементтерді сандық және сапалық талдау (іздеу және сәйкестендіру) (кем емес)
80 химиялық элемент
Жеңіл элементтерге (натрий – кальций) талдау жүргізу
гелийлік толтыруларды, вакуумды және т.б. өлшеу аймағында құрмастан
Элементтерді табудың шекті мәндері, үлес салмағы:
Mg-ден Si-ге дейін
P-дан Mo-ға дейін
Ag-ден Am-ға дейін
0,20 %
0,020 %
0,050 %
Қоректендіру көзі
аккумуляторлық батарея және (немесе) айнымалы ток желісі
Аппаратураның беткі қабатынан 0,1 м арақашықтықтағы кез келген қолжетімді нүктедегі сәулеленудің баламалы дозасының қуаты
1,0 мкЗв/ч артық емес
Конструктивтік жасалуы
моноблок
(шаң-ылғалдан қорғалған түрде жасау)
Аккумуляторлық батареяның массасы
5 кг артық емес
Метрологиялық сыныптау
өлшенетін физикалық шамалардың мәндерін алуға арналған өлшеу құралы
24. Аппаратураның функциялары:
а) стандартты (үлгілік) металдарды, қорытпаларды, олардың негізінде жасалған бұйымдарды жинау, өңдеу, сақтау, мұрағаттандыру, кітапханаларын құру, металдарға, қорытпаларға және олардың негізінде жасалған бұйымдарға талдау жүргізу барысында алынған деректерді беру (2 048 канал бойынша кемінде 100 000 спектрді, сондай-ақ 5 000 эталондық спектрлер туралы деректерді сақтау);
б) эталондық емес әдісті қолданумен өлшеу нәтижелерін есептеу (өңдеу) (белгісіз объектіні талдау және нәтижелерді мониторда көрсету;
в) аппаратураны калибрлеу, жұмысқа, жұмыс режиміне дайындығы, химиялық элементтердің нақты құрамын, олардың пайыздық қамтылуын, аккумуляторлық батареялардың разрядын (заряд деңгейін) көрсете отырып объектіні сәйкестендірудің аяқталғаны туралы хабарлама берумен өзін-өзі автоматты тестілеу, рентгендік сәулеленуді қосуды индикациялау;
г) аппаратураның рентгендік сәулеленуін басқару;
д) деректер қорын кеңейту және бағдарламалың қамтамасыз етуді жаңғырту мүмкіндігі, анықтамалық ақпаратты түзету болып табылады.
IX. Асыл тастарды портативті талдағыш

25. Портативный анализатор драгоценных камней (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначен для осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади с целью проведения идентификации драгоценных камней, их синтетических аналогов и имитаций.
26. Параметрами аппаратуры являются:
а) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов;
б) параметры аппаратуры должны соответствовать требованиям электробезопасности, установленным в соответствии с законодательством государства-члена;
в) срок службы – не менее 7 лет;
г) формирование отчетов, обобщение данных (формирование, сохранение и печать протоколов идентификации, включая результаты измерений, сохранение отчета в формате PDF);
д) автоматическая идентификация минералов (включая драгоценные камни) с использованием встроенных баз данных;
е) отображение справочной информации (дополнительная информация об объектах идентификации, коды единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, инструкции по работе с аппаратурой);
ж) сбор, обработка, хранение, архивирование, создание баз данных различных минералов (включая драгоценные камни) и передача результатов измерений, полученных в ходе проведения анализа минералов (сохранение не менее 100 000 результатов измерений, а также данных о не менее чем 450 эталонных образцах минералов, включая драгоценные камни);
з) расширение базы данных и корректировка справочной информации;
и) характеристики не хуже значений, указанных в таблице 4.
Таблица 4
Наименование параметра
Значение показателя
Метод анализа (исследования)
рамановская спектроскопия
Вероятность идентификации (не менее, %)
0,85
Время установления рабочего режима
(не более, мин.)
1
Время диагностики (сек.)
5 ÷ 60
Время непрерывной работы (не менее, час)
8
Конструктивное исполнение
пылевлагозащищенное
Наличие основных стандартных разъемов
для подключения периферийного оборудования
(USB 2.0/3.0), сетевой (LAN)
обязательно
Наличие устройства (механизма) с держателями образцов не менее чем в трех плоскостях
да
X. Аппаратура контроля подлинности документов, денежных знаков и защищенных бумаг
27. Аппаратура контроля подлинности документов, денежных знаков и защищенных бумаг (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначена для осмотра (досмотра) лиц, багажа и ручной клади с целью проверки паспортов, водительских удостоверений, технических и транспортных документов, выездных виз и печатей, банкнот и других ценных бумаг и иных документов со специальной защитой с целью выявления подлога (фальсификации) неразрушающим методом контроля.

25. Асыл тастарды портативті талдағыш (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) асыл тастарды, олардың синтетикалық баламалары мен жасанды еліктемелерін сәйкестендіруді жүргізу мақсатында адамдарды, багажды және қол жүгін тексеруге (қарауға) арналған.
26. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады;
б) аппаратураның параметрлері мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген электр қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келуі тиіс;
в) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
г) есептерді қалыптастыру, деректерді жиынтықтау (өлшеу нәтижелерін қоса алғанда, сәйкестендіру хаттамаларын қалыптастыру, сақтау және басып шығару, есепті PDF форматта сақтау);
д) орнатылған деректер қорын пайдалана отырып минералдарды (асыл тастарды қоса алғанда) автоматты түрде сәйкестендіру;
е) анықтамалық ақпаратты көрсету (сәйкестендіру объектілері туралы қосымша ақпарат, Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасының кодтары, аппаратурамен жұмыс жөніндегі нұсқаулық);
ж) әртүрлі минералдарды (асыл тастарды қоса алғанда) жинау, өңдеу, сақтау, мұрағаттандыру, деректер қорын құру және минералдарға талдау жүргізу барысында алынған өлшеу нәтижелерін беру (өлшеудің кемінде 100 000 нәтижесін, сондай-ақ асыл тастарды қоса алғанда, минералдардың кемінде 450 эталондық үлгілері туралы деректерді сақтау);
з) деректер қорын кеңейту және анықтамалық ақпаратты түзету;
и) 4-кестеде көрсетілген мәндерден төмен емес сипаттамалар.
4-кесте
Параметрдің атауы
Көрсеткіштің мәні
Талдау (зерттеу) әдісі
рамановский спектроскопиясы
Сәйкестендіру ықтималдығы (кемінде, %)
0,85
Жұмыс режимін белгілеу уақыты
(артық емес, мин.)
1
Диагностика уақыты (сек.)
5 ÷ 60
Үздіксіз жұмыс істеу уақыты (кем емес, сағат)
8
Конструктивтік жасалуы
шаң-ылғалдан қорғалған
Шеткерідегі жабдықты қосуға арналған негізгі стандартты жалғағыштардың болуы (USB 2.0/3.0), желілік (LAN)
міндетті
Үлгілерді кемінде үш жазықтықта ұстағыштары бар құрылғының (механизмнің) болуы
иә
X. Құжаттардың, ақша белгілерінің және қорғалған қағаздардың түпнұсқалығын тексеретін аппаратура
27. Құжаттардың, ақша белгілерінің және қорғалған қағаздардың түпнұсқалығын тексеретін аппаратура (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) паспорттарды, жүргізуші куәліктерін, техникалық және көлік құжаттарын, кету визаларын және бұзбай бақылау әдісімен жалған (бұрмалау) екенін анықтау мақсатымен мөрлерді, банкноттар мен басқа да бағалы қағаздарды және арнайы қорғанысы бар өзге құжаттарды тексеру мақсытнда адамдарды, багажды және қол жүгін тексеруге (қарауға) арналған.

28. Параметрами аппаратуры являются характеристики не хуже значений, указанных в таблице 5.
Таблица 5
Наименование параметра
Значение показателя
Наличие клавиатуры, предназначенной для управления режимами работы источников излучений
да
Тип фото-, видеокамеры
цветная
Оптическое (цифровое) увеличение (не менее, крат)
20/1,4
Разрешение (не менее, пикселей)
1 920 х 1 080
Функциональные особенности камеры
автоматический баланс белого,
автоматическая экспозиция,
автофокусировка, ручная фокусировка
Размер объекта контроля (не менее, мм)
210 х 300
Возможность исследования скрытых оптических свойств красящих веществ (ИК-люминесценция)
да
Функциональные особенности
наличие сервисной индикации
состояния систем аппаратуры
возможность управления с панели
аппаратуры и через рабочее окно
программы управления
возможность считывания бесконтактных
идентификационных RFID-меток
считывание и распознавание
штриховых кодов
наличие системы защиты
от несанкционированного доступа
наличие технических решений
повышения безопасности защиты человека
от вредного воздействия
ультрафиолетового излучения
Считывание и распознавание
штриховых кодов
чтение одномерных штриховых кодов
(Codabar, Code 128, Code 39, Code 39 extended, Code 93, EAN13, EAN8, Interleaved 2 of 5 (ITF), Standart 2 of 5 (Industrial), Matrix 2 of 5, IATA 2 of 5 (Airline), UPCA, UPCE)
чтение двухмерных штриховых кодов
(PDF417) и (или) иных штриховых кодов, установленных в соответствии с
законодательством государствчленов
Наименование параметра
Значение показателя
Тип монитора
цветной, FullHD, HDMI
Диагональ монитора (не менее, дюймов)
19
Разрешение (не менее, пикселей)
1 920 х 1 080
Соединительный кабель миниHDMI
да
Клавиатура
проводная, USB
Манипулятор "мышь"
проводной, USB
Наличие предустановленного специального программного обеспечения для обработки
и редактирования видеоинформации
да
29. Рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов.
XI. Весы электронные с пределом взвешивания до 150 кг
30. Весы электронные с пределом взвешивания до 150 кг (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначены для измерения массы товаров (вещей, предметов) в составе багажа и ручной клади в ходе осмотра (досмотра).
31. Параметрами аппаратуры являются:
а) отображение результатов измерения на мониторе;
б) измерение массы товаров (вещей, предметов) с возможностью передачи результатов по локальной вычислительной сети;
в) сохранение работоспособности при воздействии электромагнитных помех, возникающих при работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
г) метрологические характеристики аппаратуры определяются метрологическими требованиями, установленными в соответствии с законодательством государства-члена;

28. Аппаратураның параметрлері 5-кестеде көрсетілген мәндерден төмен емес сипаттамалар болып табылады.
5-кесте
Параметрдің атауы
Көрсеткіштің мәні
Сәулелендіру көздерінің жұмыс режимдерін басқаруға арналған пернетақтаның болуы
иә
Фото-, видеокамераның типі
түрлі түсті
Оптикалық (цифрлық) үлкейту
(кем емес, крат)
20/1,4
Ажыратымдылық (кем емес, пиксель)
1 920 х 1 080
Камераның функционалдық ерекшеліктері
ақ түстің автоматты балансы,
автоматты экспозиция,
автофокустау, қолмен фокустау
Бақылау объектісінің өлшемі
(кем емес, мм)
210 х 300
Бояғыш заттардың жасырын оптикалық қасиеттерін зерттеу мүмкіндігі (ИК-люминесценция)
иә
Функционалдық ерекшеліктері
аппаратура жүйелерін жағдайын сервистік индикациялаудың болуы
аппаратура панелінен және басқару бағдарламасының жұмыс терезесі арқылы басқару мүмкіндігі
жанаспай сәйкестендіргіш
RFID-белгілерді оқып алу мүмкіндігі
штрих кодтарды оқып алу және айырып тану
рұқсат етілмеген қолжетімділіктен қорғау жүйесінің болуы
адамды ультракүлгін сәулелендірудің зиянды әсер етуінен қорғау қауіпсіздігін арттырудың техникалық шешімдерінің болуы
Штрих кодтарды оқып алу және айырып тану
бірөлшемді штрих кодтарды оқып алу
(Codabar, Code 128, Code 39, Code 39 extended, Code 93, EAN13, EAN8, Interleaved 2 of 5 (ITF), Standart 2 of 5 (Industrial), Matrix 2 of 5, IATA 2 of 5 (Airline), UPCA, UPCE)
екіөлшемді штрих кодтарды (PDF417) және (немесе) мүше мемлекеттерің заңнамасымен белгіленген өзге штрих кодтарды оқып алу
Монитордың типі
түрлі түсті, FullHD, HDMI
Монитордың диагоналы (кем емес, дюйм)
19
Ажыратымдылық (кем емес, пиксель)
1 920 х 1 080
МиниHDMI жалғастырғыш кабелі
иә
Пернетақта
желілік, USB
"Тінтуір" манипуляторы
желілік, USB
Видеоақпаратты өңдеуге және редакциялауға арналған алдын ала орнатылған арнайы бағдарламалық қамтамасыз етудің болуы
иә
29. Аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.
XI. Өлшеу шегі 150 кг дейінгі электрондық таразы
30. Өлшеу шегі 150 кг дейінгі электрондық таразы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) тексеру (қарау) барысында багаждың және қол жүгінің құрамындағы тауарлардың (нәрселердің, заттардың) массасын өлшеуге арналған.
31. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) өлшеу нәтижелерін мониторда көрсету;
б) нәтижелерін жергілікті есептеуіш желі бойынша беру мүмкіндігімен тауарлардың (нәрселердің, заттардың) массасын өлшеу;
в) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуі кезінде туындайтын электромагниттік кедергілердің әсер етуінен жұмысқа қабілеттілігін сақтап қалуы;
г) аппаратураның метрологиялық сипаттамалары мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген метрологиялық талаптармен айқындалады;

д) работа от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением от 220 В ± 10 %;
е) срок службы – не менее 7 лет;
ж) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государства-члена.
XII. Весы электронные с пределом взвешивания до 3 кг
32. Весы электронные с пределом взвешивания до 3 кг (далее в настоящем разделе – аппаратура) предназначены для измерения массы товаров (вещей, предметов) в составе багажа и ручной клади в ходе осмотра (досмотра).
33. Параметрами аппаратуры являются:
а) отображение результатов измерения на мониторе;
б) измерение массы товаров (вещей, предметов) с возможностью передачи результатов по локальной вычислительной сети;
в) сохранение работоспособности при воздействии электромагнитных помех, возникающих при работе иной аппаратуры, расположенной в местах перемещения товаров через таможенную границу Союза;
г) метрологические характеристики аппаратуры определяются метрологическими требованиями, установленными в соответствии с законодательством государства-члена;
д) работа от сети переменного тока частотой 50 ± 1 Гц и напряжением от 220 В ± 10 %;
е) срок службы – не менее 7 лет;
ж) рабочий диапазон температур и влажности аппаратуры определяется с учетом климатических условий государств-членов.

д) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен жұмыс істеу;
е) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
ж) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.
XII. Өлшеу шегі 3 кг дейінгі электрондық таразы
32. Өлшеу шегі 3 кг дейінгі электрондық таразы (бұдан әрі осы бөлімде – аппаратура) тексеру (қарау) барысында багаждың және қол жүгінің құрамындағы тауарлардың (нәрселердің, заттардың) массасын өлшеуге арналған.
33. Аппаратураның параметрлері мыналар болып табылады:
а) өлшеу нәтижелерін мониторда көрсету;
б) нәтижелерін жергілікті есептеуіш желі бойынша беру мүмкіндігімен тауарлардың (нәрселердің, заттардың) массасын өлшеу;
в) Одақтың кедендік шекарасы арқылы тауарларды өткізу орындарында орналасқан өзге аппаратураның жұмыс істеуі кезінде туындайтын электромагниттік кедергілердің әсер етуінен жұмысқа қабілеттілігін сақтап қалуы;
г) аппаратураның метрологиялық сипаттамалары мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген метрологиялық талаптармен айқындалады;
д) жиілігі 50 ± 1 Гц және кернеуі 220 В ± 10 % айнымалы ток желісінен жұмыс істеу;
е) қызмет ету мерзімі – 7 жылдан кем емес;
ж) аппаратура температурасының және ылғалдылығының жұмыс диапазоны мүше мемлекеттердің климаттық жағдайлары ескеріле отырып айқындалады.