О внесении изменений в подпункт 29 пункта 15 Порядка заполнения декларации на товары
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 15 ноября 2022 года № 173.
В соответствии с пунктом 5 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в подпункт 29 пункта 15 Порядка заполнения декларации на товары, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 20 мая 2010 г. № 257, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 15 ноября 2022 г. № 173
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в подпункт 29 пункта 15 Порядка заполнения декларации на товары
1. Абзац сороковой (после таблицы) после слов "номером 13 в" дополнить словами "Республике Казахстан,", после слов "в соответствии с" дополнить словами "законодательством Республики Казахстан,", после слова "соответственно" дополнить словами "на территории Республики Казахстан,".
2. В абзаце сорок первом (после таблицы):
а) после слов "потребительскую упаковку" дополнить словами "(в том числе на потребительскую упаковку товара, представляющего собой набор для розничной продажи и классифицируемого одним кодом в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС)";
б) после слов "материальный носитель" дополнить словами ", расположенный на товаре, первичной или потребительской упаковке";
в) дополнить предложением следующего содержания: "Для товаров, объединенных потребительской упаковкой и классифицируемых различными кодами в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, в общем количестве кодов идентификации по заявляемому товару учитываются только коды идентификации, сгенерированные в отношении данного товара.".
3. Абзац сорок второй (после таблицы) после слов "потребительскую упаковку" дополнить словами "(за исключением потребительских упаковок, имеющих кодовые обозначения уровня маркировки "3" и "4")", после слов "материальный носитель" дополнить словами ", расположенный на товаре, первичной или потребительской упаковке (за исключением потребительских упаковок, имеющих кодовые обозначения уровня маркировки "3" и "4")", после слов "нанесено на групповую упаковку" дополнить словами "или на материальный носитель, расположенный на такой групповой упаковке", после слов "транспортную упаковку" дополнить словами ", "3" – средство идентификации нанесено на потребительскую упаковку товара, представляющего собой набор для розничной продажи и классифицируемого одним кодом в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, или на материальный носитель, расположенный на такой потребительской упаковке, "4" – средство идентификации нанесено на потребительскую упаковку, объединяющую несколько товаров, классифицируемых различными кодами в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС и декларируемых в разных ДТ либо в качестве отдельных товаров в одной ДТ, или на материальный носитель, расположенный на такой упаковке".

Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің 15-тармағының 29-тармақшасына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 15 қарашадағы № 173 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 105-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің 15-тармағының 29-тармақшасына қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2022 жылғы 15 қарашадағы
№ 173 шешіміне
ҚОСЫМША
Тауарларға арналған декларацияны толтыру тәртібінің 15-тармағының 29-тармақшасына енгізілетін өзгерістер
1. Қырқыншы абзац (кестеден кейін) "Қырғыз Республикасының заңнамасына" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының заңнамасына," деген сөздермен толықтырылсын, "тиісінше" деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының аумағында" деген сөздермен толықтырылсын, "тауарлар үшін" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасында" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Қырық бірінші абзацта (кестеден кейін):
а) "тұтыну қаптамасына" деген сөздерден кейін "(оның ішінде бөлшек саудаға арналған жиынтық болып табылатын және ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес бір кодпен сыныпталатын тауардың тұтыну қаптамасына)" деген сөздермен толықтырылсын;
б) "материалдық жеткізгіш" деген сөздерден кейін "тауарда, бастапқы немесе тұтынушылық қаптамада орналасқан" деген сөздермен толықтырылсын;
в) мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Тұтыну қаптамасымен біріктірілген және ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес әртүрлі кодтармен сыныпталатын тауарлар үшін мәлімделетін тауар бойынша сәйкестендіру кодтарының жалпы санында осы тауарға қатысты жасалған сәйкестендіру кодтары ғана ескеріледі.".
3. Қырық екінші Абзац (кестеден кейін) "тұтыну қаптамасына" деген сөздерден кейін "("3" және "4" таңбалау деңгейінің кодтық белгілері бар тұтыну қаптамаларын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын, "материалдық жеткізгіш" деген сөздерден кейін "тауарда, бастапқы немесе тұтыну қаптамасында ("3" және "4" таңбалау деңгейінің кодтық белгілері бар тұтыну қаптамаларын қоспағанда) орналасқан" деген сөздермен толықтырылсын, "топтық қаптамаға салынған" деген сөздерден кейін "немесе осындай топтық қаптамада орналасқан материалдық жеткізгішке" деген сөздермен толықтырылсын, "көліктік қаптамаға" деген сөздерден кейін ", "3" – сәйкестендіру құралы бөлшек саудаға арналған жиынтық болып табылатын және ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес бір кодпен сыныпталатын тауардың тұтынушы қаптамасына немесе осындай тұтыну қаптамасында орналасқан материалдық жеткізгішке, "4" – сәйкестендіру құралы ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес әртүрлі кодтармен сыныпталатын және әртүрлі ТД-да не бір ТД-да жекелеген тауарлар ретінде немесе осындай қаптамада орналасқан материалдық жеткізгішке декларацияланатын бірнеше тауарларды біріктіретін тұтыну қаптамасына салынды".

4. Абзац сорок третий (после таблицы) изложить в следующей редакции:
"агрегированные таможенные коды, сформированные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, законодательством Кыргызской Республики или законодательством Российской Федерации (далее – агрегированные таможенные коды) (при наличии).".
5. После абзаца пятьдесят восьмого (после таблицы) дополнить абзацами следующего содержания:
"В случае если маркировка средствами идентификации товаров, помещаемых под таможенные процедуры реимпорта или выпуска для внутреннего потребления, будет осуществляться в соответствии с законодательством Республики Казахстан, законодательством Кыргызской Республики или законодательством Российской Федерации после выпуска товаров, сведения, предусмотренные абзацами сорок первым – сорок третьим (после таблицы) настоящего подпункта, не указываются. В этом случае указывается 2-значный буквенный код "ПВ".
В Республике Беларусь под номером 13 для товаров, подлежащих в соответствии с законодательством Республики Беларусь маркировке средствами идентификации на территории Республики Беларусь на дату вступления в силу Соглашения о маркировке товаров средствами идентификации в Евразийском экономическом союзе от 2 февраля 2018 года или после его вступления в силу с учетом статьи 7 указанного Соглашения и помещаемых под таможенную процедуру выпуска для внутреннего потребления или таможенную процедуру реимпорта, указываются следующие сведения:
общее количество кодов идентификации, содержащихся в средствах идентификации, нанесенных на каждую единицу товара, или на потребительскую упаковку (а в случае ее отсутствия – на первичную упаковку), или на материальный носитель, расположенный на товаре, первичной или потребительской упаковке, или на набор (комплект) товаров, или на групповую упаковку, или на транспортную упаковку. Для Республики Беларусь под кодом идентификации понимается код маркировки без дополнительного кода проверки, формируемого с использованием криптографических алгоритмов в соответствии с законодательством Республики Беларусь;
кодовое обозначение уровня маркировки ("0" – средство идентификации нанесено непосредственно на товар, или на потребительскую упаковку (а в случае ее отсутствия – на первичную упаковку), или на материальный носитель, расположенный на товаре, первичной или потребительской упаковке, "1" – средство идентификации нанесено на групповую упаковку или на материальный носитель, расположенный на такой групповой упаковке, "2" – средство идентификации транспортной упаковки нанесено на транспортную упаковку, "3" – средство идентификации нанесено на набор (комплект) товаров), а также (через знак разделителя "/" при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе) коды идентификации товаров, или групповой упаковки, или транспортной упаковки, или набора (комплекта) товаров;
код агрегации, сформированный в национальном компоненте Республики Беларусь информационной системы маркировки товаров и представляющий собой объединение кодов идентификации всех декларируемых товаров (далее – код агрегации) (при наличии).
Сведения об общем количестве кодов идентификации товаров, кодовое обозначение уровня маркировки при подаче ДТ в виде электронного документа указываются в соответствующих реквизитах структуры ДТ, а при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе – через знак разделителя ":".

4. Қырық үшінші абзац (кестеден кейін) мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қырғыз Республикасының заңнамасына немесе Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес қалыптастырылған жиынтық кедендік кодтар (бұдан әрі – жиынтық кедендік кодтар) (бар болса).".
5. Елу сегізінші абзацтан кейін (кестеден кейін) мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"Егер кері импорт немесе ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдеріне орналастырылатын тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау тауарлар шығарылғаннан кейін Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қырғыз Республикасының заңнамасына немесе Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын болса, осы тармақшаның қырық бірінші – қырық үшінші (кестеден кейін) абзацтарында көзделген мәліметтер көрсетілмейді. Бұл жағдайда "ПВ" 2 таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
Беларусь Республикасында 2018 жылғы 2 ақпандағы Еуразиялық экономикалық одақта тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау туралы келісім күшіне енген күні немесе ол күшіне енгеннен кейін көрсетілген Келісімнің 7-бабы ескеріле отырып және кедендік рәсімге орналастырылатын Беларусь Республикасының заңнамасына сәйкес Беларусь Республикасының аумағында сәйкестендіру құралдарымен таңбалауға жататын және ішкі тұтыну үшін шығару немесе кері импорт кедендік рәсімі не арналастырылатын тауарлар үшін 13 нөмірімен мынадай мәліметтер көрсетіледі:
тауардың әрбір бірлігіне немесе тұтыну қаптамасына (ал ол болмаған жағдайда – бастапқы қаптамаға) немесе тауарда, бастапқы немесе тұтыну қаптамасында орналасқан материалдық жеткізгішке немесе тауарлар жиынтығына (жиынтығына) немесе топтық қаптамаға немесе көліктік қаптамаға салынған сәйкестендіру құралдарындағы сәйкестендіру кодтарының жалпы саны. Беларусь Республикасы үшін сәйкестендіру коды деп Беларусь Республикасының заңнамасына сәйкес криптографиялық алгоритмдерді пайдалана отырып қалыптастырылатын қосымша тексеру коды жоқ таңбалау коды түсініледі;
таңбалау деңгейінің кодтық белгіленуі ("0" – сәйкестендіру құралы тікелей тауарға немесе тұтыну қаптамасына (ал ол болмаған жағдайда – бастапқы қаптамаға) немесе тауарда, бастапқы немесе тұтыну қаптамасында орналасқан материалдық жеткізгішке,"1" – сәйкестендіру құралы топтық қаптамаға немесе осындай топтық қаптамада орналасқан материалдық жеткізгішке жазылады, "2" – көліктік қаптаманы сәйкестендіру құралы көліктік қаптамаға салынған, "3" – сәйкестендіру құралы тауарлар жиынтығына (жиынтығына), сондай-ақ (қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде ТД берген кезде "/" бөлгіш белгісі арқылы) тауарларды немесе топтық қаптаманы немесе көліктік қаптаманы немесе тауарлар жиынтығын (жиынтығын) сәйкестендіру кодтары жазылады;
тауарларды таңбалаудың ақпараттық жүйесінің Беларусь Республикасының ұлттық компонентінде қалыптастырылған және барлық декларацияланатын тауарларды сәйкестендіру кодтарының (бұдан әрі – агрегация коды) бірлестігі болып табылатын агрегация коды (бар болса).
Тауарларды сәйкестендіру кодтарының жалпы саны туралы мәліметтер, электрондық құжат түрінде ТД беру кезінде таңбалау деңгейінің кодтық белгісі ТД құрылымының тиісті деректемелерінде, ал қағаз жеткізгіште құжат түрінде ТД беру кезінде – бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі":".

В одной ДТ для каждого товара может быть заявлено не более 50 кодов идентификации в отношении одного уровня маркировки. Если количество кодов идентификации в отношении какого-либо из уровней маркировки товара превышает 50, то такие товары декларируются отдельными товарами в одной ДТ либо в отношении таких товаров должны подаваться отдельные ДТ.
Для товаров, коды идентификации которых объединены в код агрегации, сведения об общем количестве кодов идентификации, кодовом обозначении уровня маркировки и кодах идентификации не указываются.
Коды агрегации, коды идентификации товаров, коды идентификации набора (комплекта) товаров, коды идентификации групповой упаковки, коды идентификации транспортной упаковки при подаче ДТ в виде электронного документа указываются путем заполнения соответствующих реквизитов структуры ДТ по каждому коду, а при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе – в соответствующем подразделе графы ДТ с новой строки по каждому виду кода.
Коды агрегации, коды идентификации товаров, коды идентификации набора (комплекта) товаров, коды идентификации групповой упаковки, коды идентификации транспортной упаковки указываются в ДТ с сохранением регистра букв, содержащихся в таких кодах.
При декларировании в качестве одного товара товаров, все коды идентификации которых объединены в код агрегации, указывается только код агрегации.
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих одновременно коды идентификации товаров, коды идентификации набора (комплекта) товаров, коды идентификации групповой упаковки (при ее наличии) и коды идентификации транспортной упаковки, указывается только код идентификации транспортной упаковки в случае, если все товары имеют транспортную упаковку с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки.
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих одновременно коды идентификации товаров, коды идентификации набора (комплекта) товаров и коды идентификации групповой упаковки, указывается только код идентификации групповой упаковки в случае, если все товары имеют групповую упаковку с нанесенным кодом идентификации групповой упаковки.
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих и не имеющих коды агрегации, коды идентификации набора (комплекта) товаров, коды идентификации групповой упаковки, коды идентификации транспортной упаковки, указываются:
коды агрегации (для товаров, которые не имеют транспортной упаковки с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки);
коды идентификации транспортной упаковки (для товаров, которые имеют транспортную упаковку с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки);
коды идентификации групповой упаковки (для товаров, которые имеют групповую упаковку с нанесенным кодом идентификации групповой упаковки и коды идентификации которых не объединены в код агрегации);
коды идентификации набора (комплекта) товаров (для товаров, которые ввозятся в наборе (комплекте) товаров с нанесенным на него кодом идентификации набора (комплекта) товаров и коды идентификации которых не объединены в код агрегации);
коды идентификации товаров (для товаров, которые не имеют транспортной упаковки с нанесенным кодом идентификации транспортной упаковки, групповой упаковки с нанесенным кодом идентификации групповой упаковки, не ввозятся в наборе (комплекте) товаров с нанесенным на него кодом идентификации набора (комплекта) товаров и коды идентификации которых не объединены в код агрегации).
При декларировании в качестве одного товара товаров, имеющих и не имеющих указанные коды, коды агрегации и коды идентификации в отношении каждого уровня маркировки при подаче ДТ в виде электронного документа указываются путем заполнения соответствующих реквизитов структуры ДТ, а при подаче ДТ в виде документа на бумажном носителе – после общего количества кодов идентификации товаров и знака разделителя ":" для каждого уровня маркировки отдельной строкой, начиная с кодового обозначения уровня маркировки.
В случае наличия одного кода агрегации, либо одного кода идентификации групповой упаковки, либо одного кода идентификации транспортной упаковки у товаров, декларируемых в разных ДТ либо отдельными товарами в одной ДТ, такой код указывается в каждой ДТ либо в отношении каждого товара в одной ДТ.
В случае если маркировка средствами идентификации товаров, помещаемых под таможенные процедуры реимпорта или выпуска для внутреннего потребления, будет осуществляться в соответствии с законодательством Республики Беларусь после выпуска товаров, сведения, предусмотренные абзацами шестьдесят первым – шестьдесят третьим (после таблицы) настоящего подпункта, не указываются. В этом случае указывается 2-значный буквенный код "ПВ".".

бір ДТ-да әрбір тауар үшін таңбалаудың бір деңгейіне қатысты 50 сәйкестендіру кодынан асырмай мәлімделмеуі мүмкін. Егер тауарды таңбалаудың қандай да бір деңгейіне қатысты сәйкестендіру кодтарының саны 50-ден асатын болса, онда мұндай тауарлар бір ТД-да жекелеген тауарлар ретінде декларацияланады не мұндай тауарларға қатысты жекелеген ТД берілуі тиіс.
Сәйкестендіру кодтары агрегация кодына біріктірілген тауарлар үшін сәйкестендіру кодтарының жалпы саны, таңбалау деңгейінің кодтық белгіленуі және сәйкестендіру кодтары туралы мәліметтер көрсетілмейді.
Агрегация кодтары, тауарларды сәйкестендіру кодтары, тауарлар жиынтығын (жиынтығын) сәйкестендіру кодтары, топтық қаптаманы сәйкестендіру кодтары, электрондық құжат түріндегі ТД беру кезінде көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодтары әрбір код бойынша ТД құрылымының тиісті деректемелерін толтыру арқылы, ал қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ТД беру кезінде – ТД бағанының тиісті кіші бөлімінде жаңа кодпен кодтың әр түрі бойынша жолдардан бастап көрсетіледі.
Агрегациялау кодтары, тауарларды сәйкестендіру кодтары, тауарлар жиынтығын (жиынтығын) сәйкестендіру кодтары, топтық қаптаманы сәйкестендіру кодтары, көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодтары осындай кодтардағы әріптер тіркелімін сақтай отырып, ТД-да көрсетіледі.
Сәйкестендірудің барлық кодтары агрегация кодына біріктірілген тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде тек агрегация коды көрсетіледі.
Бір мезгілде тауарларды сәйкестендіру кодтары, тауарлар жиынтығын (жиынтығын) сәйкестендіру кодтары, топтық қаптаманы сәйкестендіру кодтары (ол болған кезде) және көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодтары бар тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде, егер барлық тауарларда көліктік қаптаманы сәйкестендіру коды жазылған көліктік қаптамасы болған жағдайда ғана көліктік қаптаманы сәйкестендіру коды көрсетіледі.
Бір мезгілде тауарларды сәйкестендіру коды, тауарлар жиынтығын (жинағын) сәйкестендіру коды және топтық қаптаманы сәйкестендіру коды бар тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде, егер барлық тауарларда топтық қаптаманы сәйкестендіру коды жазылған топтық қаптамасы болған жағдайда ғана топтық қаптаманы сәйкестендіру коды көрсетіледі.
Агрегация кодтары, тауарлар жиынтығының (жиынтығының) сәйкестендіру кодтары, топтық қаптаманың сәйкестендіру кодтары, көліктік қаптаманың сәйкестендіру кодтары бар және жоқ тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде мыналар көрсетіледі:
агрегация кодтары (көліктік қаптаманың сәйкестендіру коды жазылған көліктік қаптамасы жоқ тауарлар үшін);
көліктік қаптаманы сәйкестендіру кодтары (көліктік қаптаманы сәйкестендіру коды жазылған көліктік қаптамасы бар тауарлар үшін);
топтық қаптаманы сәйкестендіру кодтары (топтық қаптаманы сәйкестендіру коды және сәйкестендіру кодтары агрегация кодына біріктірілмеген топтық қаптамасы бар тауарлар үшін);
тауарлар жиынтығын (жиынтығын) сәйкестендіру кодтары (оған салынған тауарлар жиынтығында (жиынтығында) әкелінетін тауарлар үшін тауарлар жиынтығын (жиынтығын) сәйкестендіру коды және сәйкестендіру кодтары агрегация кодына біріктірілмеген);
тауарларды сәйкестендіру кодтары (көліктік қаптаманы сәйкестендіру коды жазылған көліктік қаптамасы, топтық қаптаманы сәйкестендіру коды жазылған топтық қаптамасы жоқ тауарлар үшін оған салынған тауарлар жиынтығын (жинағын) сәйкестендіру коды бар тауарлар жиынтығына (жинағына) және сәйкестендіру кодтары агрегация кодына біріктірілмеген тауарлар жиынтығында (жинағында) әкелінбейтін тауарлар үшін).
ТД электрондық құжат түрінде беру кезінде таңбалаудың әрбір деңгейіне қатысты көрсетілген кодтары, агрегация кодтары және сәйкестендіру кодтары бар және жоқ тауарларды бір тауар ретінде декларациялау кезінде ТД құрылымының тиісті деректемелерін толтыру арқылы, ал ТД қағаз жеткізгіштегі құжат түрінде беру кезінде – тауарларды сәйкестендіру кодтарының жалпы санынан мен бөлгіш белгісінен ":" кейін таңбалаудың әр деңгейі үшін таңбалау деңгейінің кодтық белгіленуінен бастап жеке жолмен көрсетіледі.
Агрегациялаудың бір коды не топтық қаптаманы сәйкестендірудің бір коды не әртүрлі ТД-да не бір ТД-да жеке тауарлар ретінде декларацияланатын тауарларда көліктік қаптаманы сәйкестендірудің бір коды болған жағдайда, мұндай код әрбір ТД-да не бір ТД-дағы әрбір тауарға қатысты көрсетіледі.
Егер кері импорт немесе ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдеріне орналастырылатын тауарларды сәйкестендіру құралдарымен таңбалау тауарлар шығарылғаннан кейін Беларусь Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылатын болса, осы тармақшаның алпыс бірінші – алпыс үшінші (кестеден кейін) абзацтарында көзделген мәліметтер көрсетілмейді. Бұл жағдайда 2 таңбалы "ПВ" әріптік коды көрсетіледі.".