Об утверждении Порядка прослеживаемости партий подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), ввозимой на таможенную территорию Евразийского экономического союза и перемещаемой по таможенной территории Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 марта 2023 года № 43.
В соответствии с пунктом 23 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1.Утвердить прилагаемый Порядок прослеживаемости партий подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), ввозимой на таможенную территорию Евразийского экономического союза и перемещаемой по таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Порядок).
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 12 месяцев с даты его официального опубликования, за исключением пункта 20 Порядка, но не ранее даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, подписанного 31 марта 2022 г.
Пункт 20 Порядка вступает в силу по истечении 12 месяцев с даты вступления настоящего Решения в силу.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 марта 2023 г. № 43
ПОРЯДОК
прослеживаемости партий подкарантинной продукции
(подкарантинных грузов, подкарантинных материалов,
подкарантинных товаров), ввозимой на таможенную территорию Евразийского экономического союза и перемещаемой по таможенной территории Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет последовательность действий по обеспечению прослеживаемости партий подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров) с высоким фитосанитарным риском по перечню согласно приложению (далее – подкарантинная продукция), ввозимой из третьих стран на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – Союз) и перемещаемой по таможенной территории Союза, в рамках карантинного фитосанитарного контроля (надзора) с целью обеспечения карантинной фитосанитарной безопасности на таможенной территории Союза.
2. Действие настоящего Порядка распространяется на:
а)уполномоченные органы по карантину растений государств – членов Союза (далее соответственно – уполномоченные органы, государства-члены);
б)юридические лица и физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей, осуществляющие ввоз из третьих стран на таможенную территорию Союза и перемещение по таможенной территории Союза партий подкарантинной продукции;
в) юридические лица и физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей, деятельность которых связана с производством подкарантинной продукции.

Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін карантинге жатқызылған өнімдер (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) партияларын қадағалау тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 28 наурыздағы № 43 шешімі.
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) 23-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін карантинге жатқызылған өнімдер (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) партияларын қадағалау тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) бекітілсін.
2. Осы Шешім, Тәртіптің 20-тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап 12 ай өткен соң, бірақ 2022 жылғы 31 наурызда қол қойылған, 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Тәртіптің 20-тармағы осы Шешім күшіне енген күннен бастап 12 ай өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 28 наурыздағы
№ 43 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелінетін және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін карантинге жатқызылған өнімдер (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) партияларын қадағалау
тәртібі
I. Жалпы ережелер
1.  Осы Тәртіп үшінші елдерден Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кедендік аумағына әкелінетін және Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін, қосымшаға сәйкес тізбе бойынша, Одақтың кедендік аумағында карантиндік фитосанитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) шеңберінде фитосанитариялық тәуекелі жоғары карантинге жатқызылған өнімдер (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) партияларын қадағалауды қамтамасыз ету жөніндегі іс-қимылдардың реттілігін айқындайды.
2.  Осы Тәртіптің күші мыналарға қолданылады:
а) Одаққа мүше мемлекеттердің өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органдарға (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, уәкілетті органдар);
б) Одақтың кедендік аумағына үшінші елдерден әкелуді және Одақтың кедендік аумағы арқылы карантинге жатқызылған өнім партияларын өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке тұлғаларға, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелген тұлғаларға;
в) қызметі карантинге жатқызылған өнім өндірумен байланысты заңды тұлғалар мен жеке тұлғаларға, оның ішінде дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген тұлғаларға.

3. Прослеживаемость партии подкарантинной продукции осуществляется до ее прибытия в место назначения на таможенной территории Союза.
4. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"идентификационный номер партии подкарантинной продукции" – буквенно-цифровой или цифровой код, присваиваемый каждой партии подкарантинной продукции уполномоченным органом, осуществляющим первичный карантинный фитосанитарный контроль (надзор) в месте прибытия такой партии, или уполномоченным органом страны-экспортера (реэкспортера) при оформлении фитосанитарного сертификата;
"прослеживаемость партии подкарантинной продукции" – возможность уполномоченного органа с использованием информационной системы документально идентифицировать партию подкарантинной продукции и место происхождения партии подкарантинной продукции, а также подтвердить прибытие такой партии в место назначения на таможенной территории Союза;
"средства идентификации" – маркировка, штрих-код, QR-код, пломба и другие средства, применяемые в соответствии с актами органов Союза, позволяющие идентифицировать партию подкарантинной продукции.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, международными договорами и актами, составляющими право Союза.
II. Сбор и анализ информации
5. Юридические лица и физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей, осуществляющие ввоз из третьих стран на таможенную территорию Союза и перемещение по таможенной территории Союза партии подкарантинной продукции, представляют с использованием информационной системы уполномоченного органа, обеспечивающей оформление и учет документов карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (далее – информационная система), в уполномоченный орган своего государства-члена следующие сведения:
а) наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, в том числе зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
б) регистрационный или учетный (индивидуальный, идентификационный) номер;
в) адреса места нахождения и места осуществления деятельности;
г) объем партии и вид подкарантинной продукции (код (коды) ТН ВЭД ЕАЭС);
д) наименование и адрес места производства партии подкарантинной продукции (при необходимости).
6. Юридические лица и физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей, деятельность которых связана с производством подкарантинной продукции, представляют с использованием информационной системы, в уполномоченный орган своего государства-члена следующие сведения:
а) наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, в том числе зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя;
б) регистрационный или учетный (индивидуальный, идентификационный) номер;
в) адреса места нахождения и места осуществления деятельности;
г) структура посевных площадей текущего вегетационного периода;
д) урожайность в разрезе культур в текущем вегетационном периоде;
е) место производства (страна происхождения) семенного и посадочного материала, наименование сорта.

3. Карантинге жатқызылған өнім партиясының қадағалануы ол Одақтың кедендік аумағындағы межелі жерге келгенге дейін жүзеге асырылады.
4. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"карантинге жатқызылған өнім партиясының сәйкестендіру нөмірі" -карантинге жатқызылған өнімнің әрбір партиясына осындай партия келген жерде бастапқы карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыратын уәкілетті орган немесе фитосанитариялық сертификатты ресімдеу кезінде экспорттаушы (кері экспорттаушы) елдің уәкілетті органы беретін әріптік-цифрлық немесе цифрлық код;
"карантинге жатқызылған өнім партиясының қадағалануы" – уәкілетті органның ақпараттық жүйені пайдалана отырып, карантинге жатқызылған өнім партиясын және карантинге жатқызылған өнім партиясының шыққан жерін құжаттамалық сәйкестендіру, сондай-ақ мұндай партияның Одақтың кедендік аумағындағы межелі жерге келгенін растау мүмкіндігі;
"сәйкестендіру құралдары" – карантинге жатқызылған өнімнің партиясын сәйкестендіруге мүмкіндік беретін, Одақ органдарының актілеріне сәйкес қолданылатын таңбалау, штрих-код, QR-код, пломба және басқа да құралдар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, халықаралық шарттарда және Одақ құқығын құрайтын актілерде айқындалған мәндерде қолданылады.
II. Ақпаратты жинау және талдау
5.  Үшінші елдерден Одақтың кедендік аумағына әкелуді және Одақтың кедендік аумағы арқылы карантинге жатқызылған өнім партиясын өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелгендер карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) құжаттарын ресімдеуді және есепке алуды қамтамасыз ететін уәкілетті органның ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) пайдалана отырып, өз мүше мемлекетінің уәкілетті органына мынадай мәліметтерді ұсынады:
а) заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
б) тіркеу немесе есепке алу (жеке, сәйкестендіру) нөмірі;
в) орналасқан жерінің мекенжайлары және қызметті жүзеге асыру орны;
г)  партия көлемі және карантинге жатқызылған өнім түрі (ЕАЭО СЭҚ ТН коды (кодтары));
д) карантинге жатқызылған өнім партиясының өндіріс орнының атауы мен мекенжайы (қажет болған жағдайда).
6.  Қызметі карантинге жатқызылған өнімді өндірумен байланысты заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер ретінде тіркелген жеке тұлғалар ақпараттық жүйені пайдалана отырып, өз мүше мемлекетінің уәкілетті органына мынадай мәліметтерді ұсынады:
а) заңды тұлғаның атауы, жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелген тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ;
б) тіркеу немесе есепке алу (жеке, сәйкестендіру) нөмірі;
в)  орналасқан жерінің мекенжайлары және қызметті жүзеге асыру орны;
г) ағымдағы вегетациялық кезеңнің егіс алқаптарының құрылымы;
д) ағымдағы вегетациялық кезеңде дақылдар бөлінісіндегі өнімділік;
е) тұқымдық және отырғызу материалын өндіру орны (шыққан елі), сұрыптың атауы.

7. Представление сведений, указанных в пунктах 5 и 6 настоящего Порядка, не требуется, если такие сведения содержатся в информационной системе.
8. В целях обеспечения прослеживаемости партии подкарантинной продукции, ввозимой из третьих стран на таможенную территорию Союза и перемещаемой по таможенной территории Союза, уполномоченный орган вносит в информационную систему результаты карантинных фитосанитарных мероприятий, проведенных в отношении партии подкарантинной продукции.
9. Юридические лица и физические лица, в том числе зарегистрированные в качестве индивидуальных предпринимателей, осуществляющие ввоз из третьих стран на таможенную территорию Союза и перемещение по таможенной территории Союза партии подкарантинной продукции, при получении партии подкарантинной продукции незамедлительно информируют с использованием информационной системы уполномоченный орган государства-члена места назначения о прибытии партии подкарантинной продукции, ввозимой из третьих стран на таможенную территорию Союза и перемещаемой по таможенной территории Союза.
10. Уполномоченный орган осуществляет с использованием информационной системы:
а) сбор, анализ, обработку и хранение информации о лицах, указанных в пунктах 5 и 6 настоящего Порядка;
б) формирование и ведение перечня идентификационных номеров партий подкарантинной продукции.
11. При проведении карантинного фитосанитарного контроля (надзора) должностное лицо уполномоченного органа осуществляет проверку идентификационного номера партии подкарантинной продукции и средств идентификации (при наличии) на предмет соответствия информации, сформированной в отношении этой партии. Указанная проверка осуществляется с использованием информационной системы и (или) путем изучения документов на бумажном носителе.
12. Уполномоченный орган в соответствии с законодательством своего государства-члена предоставляет доступ лицам, указанным в пунктах 5 и 6 настоящего Порядка, к информационной системе с целью передачи информации согласно пунктам 5, 6 и 9 настоящего Порядка.
13. Доступ к содержащейся в информационной системе информации, обеспечивающей прослеживаемость партии подкарантинной продукции, осуществляется с учетом требований к обеспечению безопасности сведений, позволяющих идентифицировать лицо, имеющее доступ к сведениям.
14. Учет, систематизация, преобразование и хранение информации, составляющей личную, государственную, коммерческую, банковскую, налоговую или иную охраняемую законом тайну, и другой конфиденциальной информации, а также совершение с такой информацией иных операций осуществляются в соответствии с законодательством государств-членов.
III. Идентификация партий подкарантинной продукции

7. Егер мұндай мәліметтер ақпараттық жүйеде болса, осы Тәртіптің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді ұсыну талап етілмейді.
8.  Үшінші елдерден Одақтың кедендік аумағына әкелінетін және Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін карантинге жатқызылған өнім партиясының қадағалануын қамтамасыз ету мақсатында уәкілетті орган ақпараттық жүйеге карантинге жатқызылған өнім партиясына қатысты жүргізілген карантиндік фитосанитариялық іс-шаралардың нәтижелерін енгізеді.
9. Үшінші елдерден Одақтың кедендік аумағына әкелуді және Одақтың кедендік аумағы арқылы карантинге жатқызылған өнім партиясын өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар мен жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар карантинге жатқызылған өнім партиясын алған кезде межелі жерге мүше мемлекеттің уәкілетті органын ақпараттық жүйені пайдалана отырып, үшінші елдерден Одақтың кедендік аумағына және Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін карантинге жатқызылған өнім партиясының келгені туралы дереу хабардар етеді.
10.  Уәкілетті орган ақпараттық жүйені пайдалана отырып мыналарды жүзеге асырады:
а) осы Тәртіптің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген тұлғалар туралы ақпаратты жинау, талдау, өңдеу және сақтау;
б) карантинге жатқызылған өнім партияларының сәйкестендіру нөмірлерінің тізбесін қалыптастыру және жүргізу.
11. Карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) жүргізу кезінде уәкілетті органның лауазымды адамы карантинге жатқызылған өнім партиясының сәйкестендіру нөмірін және сәйкестендіру құралдарын (бар болса) осы партияға қатысты қалыптастырылған ақпараттың сәйкестігі тұрғысынан тексеруді жүзеге асырады. Көрсетілген тексеру ақпараттық жүйені пайдалана отырып және (немесе) құжаттарды қағаз жеткізгіште зерделеу арқылы жүзеге асырылады.
12.  Уәкілетті орган өз мүше мемлекетінің заңнамасына сай осы Тәртіптің 5, 6 және 9-тармақтарына сәйкес ақпаратты беру мақсатында осы Тәртіптің 5 және 6-тармақтарында көрсетілген адамдарға ақпараттық жүйеге қолжетімділік береді.
13. Карантинге жатқызылған өнім партиясының қадағалануын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйеде қамтылған ақпаратқа қол жеткізу мәліметтерге қолжетімділігі бар тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін мәліметтердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қойылатын талаптар ескеріле отырып жүзеге асырылады.
14. Жеке, мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты және басқа да құпия ақпаратты есепке алу, жүйелеу, түрлендіру және сақтау, сондай-ақ осындай ақпаратпен өзге де операциялар жасау мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
III. Карантинге жатқызылған өнім партияларын сәйкестендіру

15. Ввозимая из третьих стран на таможенную территорию Союза партия подкарантинной продукции идентифицируется уполномоченным органом при осуществлении первичного карантинного фитосанитарного контроля (надзора) в пунктах пропуска через таможенную границу Союза путем присвоения ей идентификационного номера
и внесения информации из фитосанитарного сертификата и товаросопроводительных документов и (или) средств идентификации в информационную систему.
16. Перемещаемая по таможенной территории Союза партия подкарантинной продукции идентифицируется при выдаче фитосанитарного сертификата на эту партию.
17. Партия подкарантинной продукции регистрируется в информационной системе путем присвоения ей идентификационного номера (с фиксацией даты и времени) по следующей схеме:
ХХ/ДДММГГ/000000000,
где:
ХХ – 2-значный буквенный код государства-члена (в соответствии с классификатором стран мира);
ДДММГГ – дата регистрации информации (день, месяц, 2 последние цифры календарного года);
000000000 – 9-значный порядковый номер, формируемый при регистрации (нумерация начинается каждый календарный год с 000000001).
18. При регистрации партии подкарантинной продукции в информационной системе формируются следующие сведения:
а) наименование и адрес отправителя партии подкарантинной продукции в соответствии с фитосанитарным сертификатом и (или) транспортными (перевозочными) документами;
б) наименование и адрес получателя партии подкарантинной продукции в соответствии с фитосанитарным сертификатом и (или) транспортными (перевозочными) документами;
в) дата и номер (при наличии) составления транспортного (перевозочного) документа;
г) код таможенного органа места прибытия партии подкарантинной продукции на таможенную территорию Союза (для ввозимой подкарантинной продукции);
д) номер транспортных средств;
е) номер, дата и страна-экспортер (реэкспортер), уполномоченным органом которой выдан фитосанитарный сертификат;
ж) наименование подкарантинной продукции;
з) коды подкарантинной продукции в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС;
и) количество подкарантинной продукции (в килограммах, штуках и других единицах измерения);
к) страна и место (при наличии) происхождения партии подкарантинной продукции;
л) маркировка на упаковке партии подкарантинной продукции;
м) информация об обеззараживании партии подкарантинной продукции (при наличии);
н) результаты карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (номер акта карантинного фитосанитарного контроля (надзора), заключения карантинной фитосанитарной экспертизы (при наличии));
о) наименование производителя партии подкарантинной продукции (для третьих стран – при наличии).

15.  Одақтың кедендік аумағына үшінші елдерден әкелінетін карантинге жатқызылған өнім партиясын уәкілетті орган Одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде бастапқы карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру кезінде оған сәйкестендіру нөмірін беру және фитосанитариялық сертификаттағы және тауарға ілеспе құжаттардағы және (немесе) сәйкестендіру құралдарындағы ақпаратты ақпараттық жүйеге енгізу арқылы сәйкестендіреді.
16. Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін карантинге жатқызылған өнім партиясы осы партияға фитосанитариялық сертификат беру кезінде сәйкестендіріледі.
17. Карантинге жатқызылған өнім партиясы ақпараттық жүйеде оған сәйкестендіру нөмірін (күні мен уақытын белгілей отырып) беру арқылы мынадай схема бойынша тіркеледі:
ХХ/ККААЖЖ/000000000,
мұнда:
ХХ – мүше мемлекеттің 2 таңбалы әріптік коды (әлем елдерінің сыныптауышына сәйкес);
ККААЖЖ – ақпаратты тіркеу күні (күні, айы, күнтізбелік жылдың соңғы 2 цифрлары);
000000000 – тіркеу кезінде қалыптастырылатын 9 таңбалы реттік нөмір (нөмірлеу әр күнтізбелік жыл сайын 0000000001-ден басталады).
18.  Карантинге жатқызылған өнім партиясын ақпараттық жүйеде тіркеу кезінде мынадай мәліметтер қалыптастырылады:
а) фитосанитариялық сертификатқа және (немесе) көлік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес карантинге жатқызылған өнім партиясын жөнелтушінің атауы мен мекенжайы;
б) фитосанитариялық сертификатқа және (немесе) көлік (тасымалдау) құжаттарына сәйкес карантинге жатқызылған өнім партиясын алушының атауы мен мекенжайы;
в) көлік (тасымалдау) құжатын жасау күні мен нөмірі (бар болса);
г) Одақтың кедендік аумағына карантинге жатқызылған өнім партиясының келген жері кеден органының коды (әкелінетін карантинге жатқызылған өнім үшін);
д) көлік құралдарының нөмірі;
е) уәкілетті органы фитосанитариялық сертификат берген экспорттаушы (кері экспорттаушы) нөмірі, күні және елі;
ж) карантинге жатқызылған өнімнің атауы;
з) ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес карантинге жатқызылған өнімнің кодтары;
и)  карантинге жатқызылған өнімнің саны (килограммен, данамен және басқа өлшем бірліктерімен);
к) карантинге жатқызылған өнім партиясының шыққан елі мен орны (бар болса);
л) карантинге жатқызылған өнім партиясының қаптамасындағы таңбалау;
м) карантинге жатқызылған өнім партиясын зарарсыздандыру туралы ақпарат (бар болса);
н) карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) нәтижелері (карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) актісінің, карантиндік фитосанитариялық сараптама қорытындысының нөмірі (бар болса));
о) карантинге жатқызылған өнім партиясын өндірушінің атауы (үшінші елдер үшін – бар болса).

19. В случае разделения партии подкарантинной продукции, которой уже присвоен идентификационный номер, каждой части партии подкарантинной продукции присваивается новый идентификационный номер с привязкой к предыдущему идентификационному номеру при выдаче фитосанитарного сертификата уполномоченным органом страны-реэкспортера.
IV. Обмен информацией между уполномоченными органами
20. При ввозе из третьих стран на таможенную территорию Союза партии подкарантинной продукции, в случае если место прибытия такой партии находится на территории одного государства-члена, а место завершения таможенного оформления – на территории другого государства-члена, а также при перемещении партии подкарантинной продукции по таможенной территории Союза уполномоченные органы обеспечивают с использованием интегрированной информационной системы Союза обмен сведениями, указанными в пункте 18 настоящего Порядка.
21. Для целей прослеживаемости партии подкарантинной продукции в рамках карантинного фитосанитарного контроля (надзора) уполномоченные органы в соответствии с актами органов Союза и законодательством государств-членов организуют информационное взаимодействие с органами, осуществляющими функции государственного контроля (надзора), а также иными органами своего государства-члена, в том числе по вопросам обмена информацией в рамках функционирования в государствах-членах систем онлайн-мониторинга перемещения транспортных средств (при наличии).
22. В случае отсутствия в информационной системе сведений о прослеживаемости партии подкарантинной продукции, перемещаемой по таможенной территории Союза, в связи с ее неисправностью, вызванной техническими сбоями, нарушениями в работе средств связи (телекоммуникационных сетей и информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"), отключением электроэнергии, правомерность перемещения партии такой продукции подтверждается в соответствии с результатами карантинного фитосанитарного контроля (надзора), оформленными согласно Положению о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной границе Евразийского экономического союза и Положению о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 318.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку прослеживаемости
партий подкарантинной
продукции (подкарантинных
грузов, подкарантинных
материалов, подкарантинных
товаров), ввозимой на
таможенную территорию
Евразийского экономического
союза и перемещаемой по
таможенной территории
Евразийского экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
подкарантинной продукции с высоким фитосанитарным риском, подлежащей прослеживаемости
Наименование продукции
Код ТН ВЭД ЕАЭС*
1
2
Луковицы, клубни, клубневидные корни, клубнелуковицы, корневища, включая разветвленные, находящиеся в состоянии вегетативного покоя, вегетации или цветения; растения и корни цикория, кроме корней товарной позиции 1212

19.  Сәйкестендіру нөмірі берілген карантинге жатқызылған өнім партиясы бөлінген жағдайда, карантинге жатқызылған өнім партиясының әрбір бөлігіне фитосанитариялық сертификатты беру кезінде алдыңғы сәйкестендіру нөміріне байланыстыра отырып жаңа сәйкестендіру нөмірі беріледі.
IV.  Уәкілетті органдар арасында ақпарат алмасу
20.  Үшінші елдерден карантинге жатқызылған өнім партиясын Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде, егер мұндай партияның келу орны бір мүше мемлекеттің аумағында, ал кедендік ресімдеудің аяқталу орны басқа мүше мемлекеттің аумағында болса, сондай-ақ карантинге жатқызылған өнім партиясын Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізу кезінде уәкілетті органдар интеграцияланған ақпараттық жүйені пайдалана отырып осы Тәртіптің 18-тармағында көрсетілген мәліметтермен алмасуды қамтамасыз етеді.
21. Карантинге жатқызылған өнімдер партиясын қадағалау мақсатында карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) шеңберінде уәкілетті органдар Одақ органдарының актілеріне және мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес мемлекеттік бақылау (қадағалау) функцияларын жүзеге асыратын органдармен, сондай-ақ өз мүше мемлекетінің өзге де органдарымен ақпараттық өзара іс-қимылды, оның ішінде қызмет ету шеңберінде ақпарат алмасу мәселелері бойынша мүше мемлекеттерде көлік құралдары қозғалысының онлайн-мониторингі жүйелерінің (бар болса) жқмыс істеуі шеңберінде ұйымдастырады.
22.  Ақпараттық жүйеде Одақтың кедендік аумағы арқылы өткізілетін карантинге жатқызылған өнім партиясының техникалық іркілістерден, байланыс құралдарының (телекоммуникациялық желілердің және "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің) жұмысындағы бұзылулардан, электр энергиясының ажыратылуынан туындаған оның ақаулығына байланысты қадағалануы туралы мәліметтер болмаған жағдайда, мұндай өнім партиясының тасымалдануының заңдылығы Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеге және Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 318 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеге сәйкес ресімделген карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) нәтижелеріне сәйкес расталады.
______________
Еуразиялық экономикалық
одақтың кедендік аумағына
әкелінетін және Еуразиялық
экономикалық одақтың кедендік
аумағы арқылы өткізілетін
карантинге жатқызылған
өнімдер (карантинге
жатқызылған жүктер,
карантинге жатқызылған
материалдар, карантинге
жатқызылған тауарлар)
партияларын қадағалау тәртібіне
ҚОСЫМША
Қадағалауға жататын жоғары фитосанитариялық тәуекелі бар карантинге жатқызылған өнімнің
ТІЗБЕСІ
Өнімнің атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН коды*
1
2
Қалемшелер, түйнектер, түйнек тәрізді тамырлар, тамырлар, оның ішінде тармақталған, вегетативті демалу, вегетация немесе гүлдену жағдайындағылар; 1212 тауар позициясының тамырларынан басқа, цикорий өсімдіктері мен тамырлары

0601
Прочие живые растения (включая их корни), черенки и отводки
из 0602
Картофель свежий или охлажденный, в том числе семенной
0701
Томаты свежие или охлажденные
0702 00 000
Лук репчатый, лук шалот, чеснок, лук-порей и прочие луковичные овощи, свежие или охлажденные
0703
Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, капуста листовая и аналогичные съедобные овощи из рода Brassica, свежие или охлажденные
0704
Салат-латук (Lactuca sativa) и цикорий (Cichorium spp.), свежие или охлажденные
0705
1
2
Морковь, репа, свекла столовая, козлобородник, сельдерей корневой, редис и прочие аналогичные съедобные корнеплоды, свежие или охлажденные
0706
Огурцы и корнишоны, свежие или охлажденные
0707 00
Бобовые овощи, лущеные или нелущеные, свежие или охлажденные
0708
Овощи прочие, свежие или охлажденные
0709
Семена кукурузы, кукуруза сахарная гибридная для посева (Zea mays var. saccharata)
0712 90 110 0
1005 10
Овощи бобовые сушеные, лущеные, очищенные от семенной кожуры или неочищенные, колотые или неколотые (кроме предназначенных для посева)
из 0713
Семена зернобобовых культур для посева
из 0713, 1201 10 000 0,
1202 30 000 0,
из 1209
Маниок, маранта, салеп, земляная груша, или топинамбур, сладкий картофель, или батат,
и аналогичные корнеплоды и клубнеплоды с высоким содержанием крахмала или инулина, свежие, охлажденные или сушенные, целые или нарезанные ломтиками; сердцевина саговой пальмы
из 0714
Орехи кокосовые, орехи бразильские и орехи кешью, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или не очищенные, с кожурой или без кожуры
0801
Прочие орехи, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с кожурой или без кожуры
0802
Бананы, включая плантайны, свежие или сушеные
0803
Финики, инжир, ананасы, авокадо, гуайява, манго и мангостан, или гарциния, свежие или сушеные
0804
Цитрусовые плоды, свежие или сушеные
0805
Виноград, свежий или сушеный
0806
Дыни (включая арбузы) и папайя, свежие
0807
1
2
Яблоки, груши и айва, свежие

0601
Басқа тірі өсімдіктер (олардың тамырларын қоса), қалемшелер мен өспелер
0602-ден
Жас немесе салқындатылған картоп, оның ішінде тұқымдық
0701
Жас немесе салқындатылған томаттар
0702 00 000
5. Пияз, шалот пиязы, сарымсақ, сабақ пияз және басқа да пиязды көкөністер, жас немесе салқындатылған
0703
Қырыққабат, гүлді қырыққабат, кольраби, жапырақты қырыққабат және Brassica тұқымдасына жататын ұқсас жеуге жарамды көкөністер, жас немесе салқындатылған
0704
Салат-латук (Lactuca sativa) және цикорий (Cichorium spp.), жас немесе салқындатылған
0705
Сәбіз, репа, қызылша, желкек, балдыркөк, шалғам және басқа да ұқсас жеуге жарамды тамыр дақылдары, жас немесе салқындатылған
0706
Қиярлар мен корнишондар, жас немесе салқындатылған
0707 00
Аршылған немесе аршылмаған, жас немесе салқындатылған бұршақ дақылдары
0708
Өзге көкөністер, жас немесе салқындатылған
0709
Жүгері тұқымы, егуге арналған гибридті қант жүгерісі (Zea mays var. saccharata)
0712 90 110 0
1005 10
Кептірілген, қабығы аршылған, тұқымдық қабығынан тазартылған немесе қабығы аршылмаған, жарылған немесе жарылмаған (егуге арналғандардан басқа) бұршақ дақылдарының көкөністері
0713-тен
Егуге арналған дәнді-бұршақты дақылдар тұқымдары
0713-тен, 1201 10 000 0,
1202 30 000 0,
1209-дан
Маниок, маранта, салеп, жер алмұрты, немесе топинамбур, тәтті картоп, немесе батат, крахмал немесе инулин мөлшері жоғары, жас, салқындатылған немесе кептірілген, тұтас немесе кесілген ұқсас тамыр және түйнек дақылдары; саго пальмасының өзегі
0714-тен
Кокос жаңғағы, бразилия жаңғағы және кешью жаңғағы, жас немесе кептірілген, қабығы аршылған немесе қабығы аршылған, қабығымен немесе қабығы жоқ
0801
Жаңа піскен немесе кептірілген, қабығы аршылған немесе қабығы аршылмаған, қабығы бар немесе қабығы жоқ өзге де жаңғақтар
0802
Банандар, плантайналарды қоса алғанда, жас немесе кептірілген
0803
Құрма, інжір, ананас, авокадо, гуайява, манго және мангостан немесе гарциния, жас немесе кептірілген
0804
Цитрус жемістері, жас немесе кептірілген
0805
Жүзім, жас немесе кептірілген
0806
Қауындар (қарбызды қоса) және папайя, жас
0807
Алма, алмұрт және айва, жас