О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 июля 2018 г. № 118
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 мая 2023 года № 61.
В соответствии с пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 июля 2018 г. № 118 "О перечне международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 045/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 180 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 11 мая 2023 г. № 61
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 июля 2018 г. № 118
Перечень международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 045/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования, утвержденный указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 июля 2018 г. № 118
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 11 мая 2023 г. № 61)
ПЕРЕЧЕНЬ
международных и региональных (межгосударственных) стандартов, а в случае их отсутствия – национальных (государственных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технического регламента Евразийского экономического союза "О безопасности нефти, подготовленной к транспортировке и (или) использованию" (ТР ЕАЭС 045/2017) и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования
№ п/п
Структурный элемент или объект технического регулирования технического регламента Евразийского экономического союза
Обозначение и наименование стандарта, методики исследований (испытаний) и измерений
Примечание
1
2
3
4
1
раздел VI

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 24 шілдедегі № 118 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 11 мамырдағы № 61 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) 4-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 2 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 045/2017) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі туралы" 2018 жылғы 24 шілдедегі № 118 шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 180 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 61 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 24 шілдедегі № 118 шешіміне енгізілетін
Өзгерістер
Осы Шешіммен бекітілген Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 045/2017) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2018 жылғы 24 шілдедегі
№ 118 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
(Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2023 жылғы 11 мамырдағы
№ 61 шешімінің
редакциясында)
Зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің ережелері мен әдістерін, соның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың "Тасымалдауға және (немесе) пайдалануға дайындалған мұнайдың қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (ЕАЭО ТР 045/2017) талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеп алу және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігін бағалауды жүзеге асыру қағидаларын қамтитын халықаралық және өңірлік (мемлекетаралық) стандарттар, ал олар болмаған жағдайда ұлттық (мемлекеттік) стандарттар
тізбесі
Р/с№
Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламентінің құрылымдық элементі немесе техникалық реттеу объектісі
Стандарттың, зерттеу (сынау) және өлшеу әдістемесінің атауы және атауы
Ескертпе
1
2
3
4
1
VI бөлім

ГОСТ ISO 3170-2022 "Нефтепродукты жидкие. Ручные методы отбора проб"
2
ГОСТ ISO 3171-2020 "Нефть и нефтепродукты. Автоматический отбор проб из трубопроводов"
3
ГОСТ 2517-2012 "Нефть и нефтепродукты. Методы отбора проб"
4
ГОСТ 31873-2012 "Нефть и нефтепродукты. Методы ручного отбора проб"
5
СТБ ИСО 3170-2004 "Нефтепродукты жидкие. Ручные методы отбора проб"
применяется до 01.01.2025
6
СТ РК ИСО 3170-2006 "Нефть и нефтепродукты. Ручные методы отбора проб"
применяется до 01.01.2025
7
СТ РК ИСО 3171-2007 "Нефтепродукты. Жидкие углеводороды. Автоматический отбор проб из трубопроводов"
применяется до 01.01.2025
8
приложение, показатель "Массовая доля сероводорода"
ГОСТ 32918-2014 "Нефть. Метод определения сероводорода, метил- и этилмеркаптанов"
9
ГОСТ 33690-2015 "Нефть и нефтепродукты. Определение сероводорода, метил- и этилмеркаптанов методом газовой хроматографии"
10
ГОСТ Р 50802-2021 "Нефть. Метод определения сероводорода, метил- и этилмеркаптанов"
применяется до 01.01.2030
11
приложение, показатель "Массовая доля метил- и этилмеркаптанов в сумме"
ГОСТ 32918-2014 "Нефть. Метод определения сероводорода, метил- и этилмеркаптанов"
12
ГОСТ 33690-2015 "Нефть и нефтепродукты. Определение сероводорода, метил- и этилмеркаптанов методом газовой хроматографии"
13
ГОСТ Р 50802-2021 "Нефть. Метод определения сероводорода, метил- и этилмеркаптанов"
применяется до 01.01.2030
14
приложение, показатель "Массовая доля воды"
ГОСТ 2477-2014 "Нефть и нефтепродукты. Метод определения содержания воды"
15
ГОСТ 33700-2015 "Нефть. Определение содержания воды методом дистилляции"
16
ГОСТ 33733-2016 "Нефть сырая. Определение содержания воды методом кулонометрического титрования по Карлу Фишеру"
17
СТ РК ИСО 10336-2004 "Нефть сырая. Определение содержания воды. Метод потенциометрического титрования Карла Фишера"
применяется до 01.01.2025
18
СТ РК ИСО 10337-2004 "Нефть сырая. Определение содержания воды. Кулонометрическое титрование по методу Карла Фишера"
применяется до 01.01.2030
19
СТ РК 1314-2004 "Нефть сырая. Определение содержания воды. Метод дистилляции"
применяется до 01.01.2025
20
приложение, показатель "Массовая концентрация хлористых солей"
ГОСТ 21534-2021 "Нефть. Методы определения содержания хлористых солей"
21
ГОСТ 21534-76 "Нефть. Методы определения содержания хлористых солей"
применяется до 01.01.2025
22
ГОСТ 33703-2015 "Нефть. Определение солей электрометрическим методом"
23
СТ РК 1693-2007 "Нефть. Электрометрический метод определения хлористых солей"
применяется до 01.01.2025
24
приложение, показатель "Давление насыщенных паров"

МемСТ ISO 3170-2022 "Мұнай өнімдері сұйық. Қолмен сынама алу әдістері"
2
МемСТ ISO 3171-2020 "Мұнай және мұнай өнімдері. Құбырлардан автоматты сынама алу"
3
МемСТ 2517-2012 "Мұнай және мұнай өнімдері. Сынама алу әдістері"
4
МемСТ 31873-2012 "Мұнай және мұнай өнімдері. Қолмен сынама алу әдістері"
5
СТБ ИСО 3170-2004 "Сұйық мұнай өнімдері. Қолмен сынама алу әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
6
ҚР СТ ИСО 3170-2006 "Мұнай және мұнай өнімдері. Қолмен сынама алу әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
7
ҚР СТ ИСО 3171-2007 "Мұнай өнімдері. Сұйық көмірсутектер. Құбырлардан автоматты сынама алу"
01.01.2025 дейін қолданылады
8
Қосымша, "Күкіртсутектің массалық үлесі" көрсеткіші
МемСТ 32918-2014 "Мұнай. Күкіртті сутекті, метил - және этилмеркаптандарды анықтау әдісі"
9
МемСТ 33690-2015 "Мұнай және мұнай өнімдері. Газ хроматографиясы әдісімен күкіртті сутекті, метил - және этилмеркаптандарды анықтау"
10
МемСТ Р 50802-2021 "Мұнай. Күкіртті сутекті, метил - және этилмеркаптандарды анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
11
қосымша, "Метил - және этилмеркаптандар-дың жиынтықты массалық үлесі" көрсеткіші
МемСТ 32918-2014 "Мұнай. Күкірт сутегін, метил - және этилмеркаптандарды анықтау әдісі"
12
МемСТ 33690-2015 "Мұнай және мұнай өнімдері. Газ хроматографиясы әдісімен күкіртті сутекті, метил - және этилмеркаптандарды анықтау"
13
МемСТ Р 50802-2021 "Мұнай. Күкіртті сутекті, метил - және этилмеркаптандарды анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
14
қосымша, "Судың массалық үлесі" көрсеткіші
МемСТ 2477-2014 "Мұнай және мұнай өнімдері. Судың құрамын анықтау әдісі"
15
МемСТ 33700-2015 "Мұнай. Дистилляция әдісімен судың құрамын анықтау"
16
МемСТ 33733-2016 "Шикі мұнай. Карл Фишер бойынша кулонометриялық титрлеу әдісімен судың құрамын анықтау"
17
ҚР СТ ИСО 10336-2004 "Шикі мұнай. Судың құрамын анықтау. Карл Фишердің Потенциометриялық титрлеу әдісі"
01.01.2025 дейін қолданылады
18
ҚР СТ ИСО 10337-2004 "Шикі мұнай. Судың құрамын анықтау. Карл Фишер әдісі бойынша кулонометриялық титрлеу"
01.01.2030 дейін қолданылады
19
ҚР СТ 1314-2004 "Шикі мұнай. Судың құрамын анықтау. Дистилляция әдісі"
01.01.2025 дейін қолданылады
20
қосымша, "Хлорид тұздарының массалық концентрациясы" көрсеткіші
МемСТ 21534-2021 "Мұнай. Хлорлы тұздардың құрамын анықтау әдістері"
21
МемСТ 21534-76 "Мұнай. Хлорлы тұздардың құрамын анықтау әдістері"
01.01.2025 дейін қолданылады
22
МемСТ 33703-2015 "Мұнай. Тұздарды электрометриялық әдіспен анықтау"
23
ҚР СТ 1693-2007 "Мұнай. Хлорлы тұздарды анықтаудың электрометриялық әдісі"
01.01.2025 дейін қолданылады
24
қосымша,
"Қаныққан бу қысымы" көрсеткіші

ГОСТ 8.601-2010 "Государственная система обеспечения единства измерений. Давление насыщенных паров нефти и нефтепродуктов. Методика измерений"
25
ГОСТ 1756-2000 "Нефтепродукты. Определение давления насыщенных паров"
26
ГОСТ 28781-90 "Нефть и нефтепродукты. Метод определения давления насыщенных паров на аппарате с механическим диспергированием"
27
ГОСТ 31874-2012 "Нефть сырая и нефтепродукты. Определение давления насыщенных паров методом Рейда"
28
ГОСТ 33361-2015 "Нефть. Определение давления паров методом расширения"
29

МемСТ 8.601-2010 "Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі. Мұнай мен мұнай өнімдерінің қаныққан буының қысымы. Өлшеу әдістемесі"
25
МемСТ 1756-2000 "Мұнай өнімдері. Қаныққан будың қысымын анықтау"
26
МемСТ 28781-90 "Мұнай және мұнай өнімдері. Механикалық дисперсиялық аппараттағы қаныққан булардың қысымын анықтау әдісі"
27
МемСТ 31874-2012 "Шикі мұнай және мұнай өнімдері. Рейд әдісімен қаныққан бу қысымын анықтау"
28
МемСТ 33361-2015 "Мұнай. Бу қысымын кеңейту арқылы анықтау"
29

СТ РК 1692-2007 "Нефть. Метод определения упругости паров VPCRх. Метод расширения"
применяется до 01.01.2025
30
приложение, показатель "Массовая доля органических хлоридов во фракции, выкипающей до температуры 204 °C"
ГОСТ 33342-2015 "Нефть. Методы определения органического хлора"
31
ГОСТ Р 52247-2021 "Нефть. Методы определения хлорорганических соединений"
применяется до 01.01.2030
32
СТБ 1558-2005 "Нефть сырая. Методы определения содержания органических хлоридов"

ҚР СТ 1692-2007 "Мұнай. Будың серпімділігін Vpcrx анықтау әдісі. Кеңейту әдісі"
01.01.2025 дейін қолданылады
30
қосымша, "204 °C температураға дейін қайнайтын фракциядағы органикалық хлоридтердің массалық үлесі" көрсеткіші
МемСТ 33342-2015 "Мұнай. Органикалық хлорды анықтау әдістері"
31
МемСТ Р 52247-2021 "Мұнай. Хлорорганикалық қосылыстарды анықтау әдістері"
01.01.2030 дейін қолданылады
32
СТБ 1558-2005 "Шикі мұнай. Органикалық хлоридтердің құрамын анықтау әдістері"

применяется до 01.01.2025
33
СТ РК АСТМ Д 4929-2011 "Стандартный метод испытаний для определения содержания органических хлоридов в сырой нефти"
применяется до 01.01.2030
34
СТ РК 1529-2006 "Нефть. Метод определения хлорорганических соединений"
применяется до 01.01.2030
".

01.01.2025 дейін қолданылады
33
ҚР СТ АСТМ Д 4929-2011 "Шикі мұнайдағы органикалық хлоридтердің құрамын анықтауға арналған стандартты сынақ әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
34
ҚР СТ 1529-2006 "Мұнай. Хлорорганикалық қосылыстарды анықтау әдісі"
01.01.2030 дейін қолданылады
".
_____________