О внесении изменений в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 сентября 2023 года № 137.
В соответствии с пунктами 14 статьи 112 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142 "О таможенном декларировании товаров, доставляемых перевозчиком в качестве экспресс-груза, с использованием декларации на товары" изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу c 1 апреля 2024 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 14 сентября 2023 г. № 137
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142
1. В преамбуле слова "и пунктом 4" заменить словами "и пунктами 1 – 4".
2. Пункт 1 дополнить абзацем следующего содержания:
"Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары для экспресс-грузов.".
3. Абзац седьмой пункта 19 Порядка заполнения корректировки декларации на товары для экспресс-грузов, утвержденного указанным Решением, изложить в следующей редакции:
"Под регистрационным номером КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе должностным лицом таможенного органа при внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, до выпуска товаров указываются дата и время подачи КДТЭГ, а после выпуска товаров – дата регистрации обращения о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, либо дата подачи КДТЭГ в случае, если такое обращение не представляется.".
4. Дополнить Порядком совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары для экспресс-грузов, следующего содержания:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 28 августа 2018 г. № 142
ПОРЯДОК
совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары для экспресс-грузов
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок определяет правила совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары для экспресс-грузов (далее – ДТЭГ), до и после выпуска товаров.
2. Для изменения (дополнения) сведений, заявленных в ДТЭГ, применяется корректировка декларации на товары для экспресс-грузов (далее – КДТЭГ), за исключением случая, указанного в абзаце третьем пункта 29 настоящего Порядка.

Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы №142 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 14 қыркүйектегі № 137 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 112-бабы 14-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясының алқасы шешті:
1. 2018 жылғы 28 тамыздағы №142 Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының "Тасымалдаушы тауарларға арналған декларацияны пайдалана отырып, экспресс-жүк ретінде жеткізетін тауарларды кедендік декларациялау туралы" шешіміне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім 2024 жылғы 1 ақпаннан бастап күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссиясы
алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 14 қыркүйектегі
№147 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешіміне енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. Кіріспедегі "және 4-тармағымен" деген сөздер "және 1 – 4 тармақтарымен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі.".
3. Көрсетілген шешіммен бекітілген Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясын түзетуді толтыру тәртібінің 19-тармағының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден органының лауазымды тұлғасы қағаз нұсқасындағы құжат түріндегі ЭЖТДТ-ның тіркеу нөмірімен ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізген кезде тауарлар шығарылғанға дейін ЭЖТДТ берілген күні мен уақыты, ал тауарлар шығарылғаннан кейін – ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы өтінішті тіркеу күні немесе егер мұндай өтініш ұсынылмаса, ЭЖТДТ берілген күні жазылады.".
4. Мынадай мазмұндағы Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібімен толықтырылсын:
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасының
2018 жылғы 28 тамыздағы
№142 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау ТӘРТІБІ
I. Жалпы қағидалар
1. Осы Тәртіп тауарларды шығарғанға дейін және шығарғаннан кейін экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында (бұдан әрі – ЭЖТД) мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау қағидаларын айқындайды.
2. ЭЖТД-да мәлемделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) үшін осы Тәртіптің 29-тармағының үшінші абзацында көрсетілген жағдайды қоспағанда, экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясын түзету (бұдан әрі – ЭЖТДТ) қолданылады.

КДТЭГ заполняется в соответствии с Порядком заполнения корректировки декларации на товары для экспресс-грузов, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142 (далее – Порядок заполнения КДТЭГ).
КДТЭГ представляется в виде электронного документа.
Допускается представление КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе в следующих случаях:
отсутствие у таможенного органа технической возможности для принятия КДТЭГ в виде электронного документа;
необходимость составления КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе в соответствии с пунктом 44 настоящего Порядка.
3. Документы, подтверждающие изменения (дополнения), вносимые в сведения, заявленные в ДТЭГ, представляются таможенному органу по его запросу в случае, если сведения о таких документах и (или) сведения из них не могут быть получены в соответствии с пунктом 2 статьи 80 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс).
Документы представляются в виде электронных документов или в виде документов на бумажном носителе (в зависимости от того, в каком виде подана КДТЭГ).
4. Таможенные операции, связанные с изменением (дополнением) сведений, заявленных в ДТЭГ, совершаются на территории государства – члена Евразийского экономического союза (далее – государство-член), в таможенном органе которого зарегистрирована ДТЭГ, в которую вносятся изменения (дополнения).
5. Подача КДТЭГ в таможенный орган осуществляется таможенным представителем.
6. Сведения о таможенных операциях, связанных с подачей, регистрацией, оформлением отказа в регистрации КДТЭГ, направлением требования о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, до выпуска товаров (далее – требование), решения о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, после выпуска товаров, фиксируются с использованием информационной системы таможенного органа.
II. Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в ДТЭГ, до выпуска товаров по обращению таможенного представителя с разрешения таможенного органа
7. Изменение (дополнение) сведений, заявленных в ДТЭГ, до выпуска товаров по мотивированному обращению таможенного представителя (далее – обращение) (в том числе при необходимости заявления сведений в ДТЭГ или уточнения заявленных в ДТЭГ сведений, которые по своему характеру могут быть неизвестны таможенному представителю на момент подачи ДТЭГ при предварительном таможенном декларировании, в соответствии с пунктом 2 статьи 114 Кодекса) осуществляется с разрешения таможенного органа.

ЭЖТДТ Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешімімен бекітілген Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясын түзетуді толтыру тәртібіне сәйкес толтырылады (бұдан әрі – ЭЖТДТ толтыру тәртібі).
ЭЖТДТ электрондық құжат түрінде ұсынылады.
Келесі жағдайларда ЭЖТДТ-ны қағаз нұсқасындағы құжат түрінде ұсынуға жол беріледі:
кеден органында электрондық құжат түріндегі ЭЖТДТ-ны қабылдау үшін техникалық мүмкіндіктің болмауы;
3. ЭЖТД -да мәлімделген мәліметтерге енгізілетін өзгерістерді (толықтыруларды) растайтын құжаттар, егер мұндай құжаттар туралы мәліметтерді және (немесе) олардан алынатын мәліметтерді Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 80-бабының 2-тармағына сәйкес алу мүмкін болмаса, кеден органына оның сұрау салуы бойынша ұсынылады.
Құжаттар электрондық құжаттар түрінде немесе қағаз нұсқасындағы құжаттар түрінде ұсынылады (ЭЖТДТ қандай түрде берілгеніне байланысты).
4. ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операциялар өзгерістер (толықтырулар) енгізілетін ЭЖТД тіркелген кеден органында, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) аумағында жасалады.
5. Кеден органына ЭЖТД-ны беруді кеден өкілі жүзеге асырады.
6. Тауарлар шығарылғанға дейін ЭЖТД-ны беруге, тіркеуге, тіркеуден бас тартуды рәсімдеуге, ЭЖТДТ-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы талапты (бұдан әрі – талап) жіберуге байланысты кедендік операциялар туралы мәліметтер (бұдан әрі-талап), ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге тауарлар шығарылғаннан кейін өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешімдер кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып тіркеледі.
II. Кеден органының рұқсатымен кеден өкілінің өтініші бойынша тауарлар шығарылғанға дейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
7. Кеден өкілінің дәлелді өтініші (бұдан әрі – өтініш) (оның ішінде Кодекстің 114-бабының 2-тармағына сәйкес ЭЖТД-ға мәліметтерді мәлімдеу немесе ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді нақтылау қажет болған кезде, оның сипаты бойынша алдын ала кедендік декларациялау кезінде ЭЖТД-ны берген кезде кеден өкіліне белгісіз болуы мүмкін) бойынша тауарлар шығарылғанға дейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылады.

8. Изменение (дополнение) сведений, заявленных в ДТЭГ, по обращению осуществляется при одновременном соблюдении условий, указанных в пункте 1 статьи 112 Кодекса, и условия, предусмотренного абзацем вторым настоящего пункта.
Изменение (дополнение) сведений, заявленных в ДТЭГ, не может повлечь за собой несоблюдение положений абзацев третьего и четвертого подпункта "а" и подпункта "б" пункта 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142.
9. Для внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, до выпуска товаров таможенный представитель подает в таможенный орган, в котором зарегистрирована ДТЭГ, обращение в виде заполненной КДТЭГ.
10. Таможенный орган фиксирует дату и время подачи КДТЭГ.
При подаче КДТЭГ в виде электронного документа таможенный орган направляет таможенному представителю в электронной форме сведения о дате и времени подачи КДТЭГ.
При подаче КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе должностное лицо таможенного органа (далее – должностное лицо) указывает в КДТЭГ дату и время ее подачи в соответствии с абзацем седьмым пункта 19 Порядка заполнения КДТЭГ.
11. При соблюдении положений пунктов 2 – 5 и 7 – 9 настоящего Порядка таможенный орган в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктом 3 (а при продлении срока выпуска товаров – пунктом 6) статьи 119 Кодекса, регистрирует КДТЭГ.
При несоблюдении положений пунктов 2 – 5 и 7 – 9 настоящего Порядка таможенный орган в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктом 3 (а при продлении срока выпуска товаров – пунктом 6) статьи 119 Кодекса, отказывает в изменении (дополнении) сведений, заявленных в ДТЭГ, путем оформления отказа в регистрации КДТЭГ (с указанием причин отказа, даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени в формате hh:mm (часы и минуты) принятия решения).
12. Регистрация КДТЭГ таможенным органом осуществляется путем присвоения ей регистрационного номера, формируемого в порядке, определенном абзацами вторым – шестым пункта 19 Порядка заполнения КДТЭГ.
При подаче КДТЭГ в виде электронного документа таможенный орган направляет таможенному представителю в электронной форме сведения о дате и времени регистрации, а также о регистрационном номере такой КДТЭГ.
При подаче КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе таможенный орган проставляет в графе "А" КДТЭГ отметку о ее регистрации в соответствии с пунктом 19 Порядка заполнения КДТЭГ.
13. Отказ в регистрации КДТЭГ, поданной в виде электронного документа, оформляется в виде электронного документа.
Сведения о дате и времени получения таможенным представителем отказа в регистрации КДТЭГ направляются им в электронной форме в таможенный орган. В Республике Армения и Республике Беларусь указанные сведения таможенным представителем не направляются.

8. ЭЖТД -да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) өтініш бойынша Кодекстің 112-бабының 1-тармағында көрсетілген шарттар мен осы тармақтың екінші абзацында көзделген шарттар бір мезгілде сақталған жағдайда жүзеге асырылады.
ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешімінің "а" тармақшасының үшінші және төртінші абзацтары мен "б" тармақшасының ережелерін сақтамауға әкеп соқтырмайды.
9. ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу үшін кеден өкілі тауарлар шығарылғанға дейін ЭЖТД-да тіркелген кеден органына толтырылған ЭЖТДТ түріндегі өтініш береді.
10. Кеден органы ЭЖТДТ-ны беру күні мен уақытын бекітеді.
ЭЖТДТ-ны электрондық құжат түрінде берген кезде кеден органы кеден өкіліне ЭЖТДТ-ны беру күні мен уақыты туралы мәліметтерді электрондық нысанда жібереді.
ЭЖТДТ-ны қағаз нұсқасындағы құжат түрінде берген кезде кеден органының лауазымды адамы (бұдан әрі – лауазымды адам) ЭЖТДТ-ға оны беру күні мен уақытын ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағының жетінші абзацына сәйкес көрсетеді.
11. Осы Тәртіптің 2 – 5 және 7 – 9 – тармақтарының ережелері сақталған жағдайда кеден органы Кодекстің 119-бабының 3-тармағында (ал тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде – 6-тармағында) белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде ЭЖТДТ тіркейді.
Осы Тәртіптің 2 – 5 және 7 – 9-тармақтарының ережелері сақталмаған жағдайда кеден органы Кодекстің 119-бабының 3-тармағында (ал тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде – 6-тармағында) белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде ЭЖТДТ-ны тіркеуден бас тартуды рәсімдеу жолымен ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуден (толықтырудан) бас тартады (бас тарту себептерін, кк.аа.жжжж (күн, ай, күнтізбелік жыл) пішіміндегі күндерді, және hh:mm (сағаттар мен минуттар) пішіміндегі шешім қабылдау уақытын көрсете отырып).
12. Кеден органының ЭЖТДТ-ны тіркеуі оған ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағының екінші-алтыншы абзацтарында айқындалған тәртіппен қалыптастырылатын тіркеу нөмірін беру арқылы жүзеге асырылады.
ЭЖТДТ-ны электрондық құжат түрінде берген кезде кеден органы кеден өкіліне тіркеу күні мен уақытын, сондай-ақ осындай ЭЖТДТ-ның тіркеу нөмірі туралы мәліметтерді электрондық нысанда жібереді.
ЭЖТДТ-ны қағаз нұсқасындағы құжат түрінде берген кезде кеден органы ЭЖТДТ-ның "А" бағанына ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағына сәйкес оны тіркеу туралы белгіні қояды.
13. Электрондық құжат түрінде берілген ЭЖТДТ-ны тіркеуден бас тарту электрондық құжат түрінде рәсімделеді.
Кеден өкілінің ЭЖТДТ-ны тіркеуден бас тартуды алған күні мен уақыты туралы мәліметтерді олар электрондық нысанда кеден органына жібереді. Армения Республикасында және Беларусь Республикасында көрсетілген мәліметтерді кеден өкілі жібермейді.

14. Отказ в регистрации КДТЭГ, поданной в виде документа на бумажном носителе, оформляется в 2 экземплярах на оборотной стороне последних листов экземпляров КДТЭГ или на листах бумаги формата А4 (в случае, если на оборотной стороне последнего листа КДТЭГ недостаточно места) и заверяется подписью должностного лица с указанием фамилии и инициалов и проставлением оттиска личной номерной печати. В Республике Беларусь отказ в регистрации КДТЭГ заверяется только проставлением оттиска личной номерной печати должностного лица.
Один экземпляр КДТЭГ с отказом в ее регистрации, а также копии документов (в случае, если документы представлялись в таможенный орган в соответствии с пунктом 3 настоящего Порядка) остаются в таможенном органе и используются для таможенных целей.
Второй экземпляр КДТЭГ с отказом в ее регистрации, а также копии документов (в случае, если документы представлялись в таможенный орган в соответствии с пунктом 3 настоящего Порядка) вручаются таможенному представителю или направляются заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении (в Республике Беларусь данные документы направляются простым почтовым отправлением).
При вручении отказа в регистрации КДТЭГ лицо, его получившее, проставляет на экземпляре КДТЭГ, который остается в таможенном органе, дату в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и время в формате hh:mm (часы и минуты) получения отказа в регистрации КДТЭГ и заверяет эту запись своей подписью (с указанием фамилии и инициалов).
III. Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в ДТЭГ, до выпуска товаров по требованию таможенного органа
15. При выявлении по результатам проведения таможенного контроля необходимости внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 112 Кодекса, таможенный орган в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктом 3 (а в случае продления срока выпуска товаров – пунктом 6) статьи 119 Кодекса, направляет (вручает) таможенному представителю требование в виде электронного документа или документа на бумажном носителе (в зависимости от того, в каком виде подана ДТЭГ).
16. Требование в виде документа на бумажном носителе оформляется на листе бумаги формата А4 в 2 экземплярах по форме согласно приложению № 1.
Требование в виде электронного документа должно содержать сведения, предусмотренные приложением № 1 к настоящему Порядку.
17. Требование в виде документа на бумажном носителе вручается таможенному представителю под подпись либо направляется таможенному представителю на адрес электронной почты или по номеру факса, которые указаны в графе "Сведения о лице, заполнившем ДТЭГ, дата" ДТЭГ.
При вручении требования лицо, его получившее, проставляет на нем дату в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и время в формате hh:mm (часы и минуты) его получения и заверяет эту запись своей подписью (с указанием фамилии и инициалов).

14. Қағаз нұсқасындағы құжат түрінде берілген ЭЖТДТ-ны тіркеуден бас тарту ЭЖТДТ даналарының соңғы парақтарының сыртқы бетінде немесе А4 пішіміндегі қағаз парақтарында 2 данада рәсімделеді (егер ЭЖТДТ-ның соңғы парағының артқы жағында орын жеткіліксіз болған жағдайда) және лауазымды адамның қолымен куәландырылады, тегі мен аты-жөні көрсетіледі және жеке нөмірлік мөрдің баспа-таңбасы қойылады. Беларусь Республикасында ЭЖТДТ-ны тіркеуден бас тарту лауазымды адамның жеке нөмірлік мөрінің баспа-таңбасын қою арқылы ғана расталады.
ЭЖТДТ-ның оны тіркеуден бас тартылған бір данасы, сондай-ақ құжаттардың көшірмелері (егер құжаттар осы Тәртіптің 3-тармағына сәйкес кеден органына ұсынылған жағдайда) кеден органында қалады және кедендік мақсаттар үшін пайдаланылады.
ЭЖТДТ-ның оны тіркеуден бас тартылған екінші данасы, сондай-ақ құжаттардың көшірмелері (егер құжаттар осы Тәртіптің 3-тармағына сәйкес кеден органына ұсынылған жағдайда) кеден өкіліне тапсырылады немесе тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жіберіледі (Беларусь Республикасында бұл құжаттар жай пошта жөнелтілімімен жіберіледі).
ЭЖТДТ-ға тіркеуден бас тартуды тапсырған кезде оны алған адам кеден органында қалатын ЭЖТДТ данасына ЭЖТДТ-ға тіркеуден бас тартуды алудың кк.аа.жжжж (күн, ай, күнтізбелік жыл) пішіміндегі күнін және hh:mm (сағаттар мен минуттар) форматындағы уақытын қояды және бұл жазбаны өз қолымен (тегі мен аты-жөнін көрсете отырып) куәландырады.
III. Кеден органының талабы бойынша тауарлар шығарылғанға дейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
15. Кедендік бақылауды жүргізу нәтижелері бойынша ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттілігі анықталған кезде, Кодекстің 112-бабының 2-тармағында көзделген жағдайда, кеден органы кодекстің 119-бабының 3-тармағында (ал тауарларды шығару мерзімі ұзартылған кезде – 6-тармағында) белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде кеден өкіліне электрондық құжат немесе қағаз нұсқасындағы құжат түріндегі талап жібереді (тапсырады) (ЭЖТД қандай түрде берілгеніне байланысты).
16. Қағаз нұсқасындағы құжат түріндегі талап № 1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша А4 пішіміндегі қағаз парағында 2 данада рәсімделеді.
Электрондық құжат түріндегі талап осы Тәртіпке тіркелген № 1 қосымшада көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
17. Қағаз нұсқасындағы құжат түріндегі талап кеден өкіліне қол қойғызып тапсырылады немесе кеден өкіліне электрондық пошта адресіне немесе ЭЖТД-ның "ЭЖТД-ны толтырған тұлға туралы мәліметтер, күні" бағанында көрсетілген факс нөмірі бойынша жіберіледі.
Талап берілген кезде оны алған адам оған кк.аа.жжжж пішіміндегі күнді (күн, ай, күнтізбелік жыл) және оны алған hh:mm пішіміндегі уақытты (сағаттар мен минуттар) қояды және бұл жазбаны өзінің қолымен (тегі мен аты-жөнін көрсете отырып) куәландырады.

18. При получении таможенным представителем требования в виде электронного документа сведения о дате и времени получения требования направляются им в электронной форме в таможенный орган. В Республике Армения и Республике Беларусь указанные сведения таможенным представителем не направляются.
19. Таможенный представитель обязан в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктом 3 (а в случае продления срока выпуска товаров – пунктом 6) статьи 119 Кодекса, представить в таможенный орган надлежащим образом заполненную КДТЭГ, а в случае уплаты таможенных платежей – также документы и (или) сведения, подтверждающие их уплату (если их представление предусмотрено законодательством государства-члена).
Документы и (или) сведения, подтверждающие уплату таможенных платежей (если их представление предусмотрено законодательством государства-члена), представляются в виде электронных документов или документов на бумажном носителе (в зависимости от того, в каком виде подана КДТЭГ).
20. Таможенным представителем могут быть заявлены в КДТЭГ иные измененные (дополненные) сведения, помимо указанных в требовании, только в случае, если они связаны со сведениями, подлежащими изменению (дополнению) в соответствии с требованием.
В случае если измененные (дополненные) сведения не связаны со сведениями, подлежащими изменению (дополнению) в соответствии с требованием, они подаются таможенным представителем в виде отдельной КДТЭГ.
21. В случае если таможенный представитель не может в срок, установленный пунктом 3 статьи 119 Кодекса, подать в таможенный орган КДТЭГ, он обязан не позднее 1 часа до истечения такого срока направить уведомление об этом в таможенный орган в виде электронного документа.
Указанное уведомление не требуется в случае, если требование направлено (вручено) таможенному представителю менее чем за 2 часа до истечения срока выпуска товаров, установленного пунктом 3 статьи 119 Кодекса.
22. В случаях, предусмотренных пунктом 21 настоящего Порядка, таможенный орган до истечения срока выпуска товаров, установленного пунктом 3 статьи 119 Кодекса, на основании подпункта 2 пункта 4 и в соответствии с пунктом 5 статьи 119 Кодекса продлевает срок выпуска товаров и направляет таможенному представителю в срок, предусмотренный пунктом 9 статьи 119 Кодекса, уведомление о продлении срока выпуска товаров в виде электронного документа или документа на бумажном носителе (при отсутствии технической возможности для направления уведомления в виде электронного документа).
23. Таможенный орган фиксирует дату и время подачи КДТЭГ.
При подаче КДТЭГ в виде электронного документа таможенный орган направляет таможенному представителю в электронной форме сведения о дате и времени подачи КДТЭГ.
При подаче КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе таможенный орган проставляет на КДТЭГ отметку о дате и времени ее подачи в соответствии с абзацем седьмым пункта 19 Порядка заполнения КДТЭГ.

18. Кеден өкілі электрондық құжат түріндегі талапты алған кезде талапты алған күні мен уақыты туралы мәліметтер оларға электрондық нысанда кеден органына жіберіледі. Армения Республикасында және Беларусь Республикасында көрсетілген мәліметтерді кеден өкілі жібермейді.
19. Кеден өкілі кодекстің 119 – бабының 3-тармағында (ал тауарларды шығару мерзімі ұзартылған жағдайда – 6-тармағында) белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде кеден органына тиісінше толтырылған ЭЖТДТ-ны, ал кедендік төлемдер төленген жағдайда – олардың төленгенін растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынуға міндетті (егер оларды ұсыну мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе).
Кедендік төлемдердің төленгенін растайтын құжаттар және (немесе) мәліметтер (егер оларды ұсыну мүше мемлекеттің заңнамасында көзделсе) электрондық құжаттар немесе қағаз нұсқасындағы құжаттар түрінде ұсынылады (ЭЖТДТ қандай түрде берілгеніне байланысты).
20. Кеден өкілі ЭЖТДТ-ға талапта көрсетілгендерден басқа, егер олар талапқа сәйкес өзгертуге (толықтыруға) жататын мәліметтермен байланысты болса ғана, өзге де өзгертілген (толықтырылған) мәліметтерді мәлімдей алады.
Егер өзгертілген (толықтырылған) мәліметтер талапқа сәйкес өзгертуге (толықтыруға) жататын мәліметтермен байланысты болмаса, оларды кеден өкілі жеке ЭЖТДТ түрінде береді.
21. Егер кеден өкілі Кодекстің 119-бабының 3-тармағында белгіленген мерзімде кеден органына ЭЖТДТ-ны бере алмайтын болса, ол мұндай мерзім өткенге дейін 1 сағаттан кешіктірмей бұл туралы кеден органына электрондық құжат түрінде хабарлама жіберуге міндетті.
Егер талап кодекстің 119-бабының 3-тармағында белгіленген тауарларды шығару мерзімі аяқталғанға дейін 2 сағаттан аз уақыт бұрын кеден өкіліне жіберілген (тапсырылған) жағдайда көрсетілген хабарлама талап етілмейді.
22. Осы Тәртіптің 21-тармағында көзделген жағдайларда кеден органы кодекстің 119-бабының 3-тармағында белгіленген тауарларды шығару мерзімі аяқталғанға дейін Кодекстің 4-тармағының 2-тармақшасының негізінде және кодекстің 119-бабының 5-тармағына сәйкес тауарларды шығару мерзімін ұзартады және және кеден өкіліне кодекстің 119-бабының 9-тармағында көзделген мерзімде электрондық құжат немесе қағаз нұсқасындағы құжат түрінде (электрондық құжат түрінде хабарлама жіберу үшін техникалық мүмкіндік болмаған кезде) тауарларды шығару мерзімін ұзарту туралы хабарлама жібереді.
23. Кеден органы ЭЖТДТ-ны беру күні мен уақытын белгілейді.
ЭЖТДТ-ны электрондық құжат түрінде берген кезде кеден органы кеден өкіліне ЭЖТДТ-ны беру күні мен уақыты туралы мәліметтерді электрондық нысанда жібереді.
ЭЖТДТ-ны қағаз нұсқасындағы құжат түрінде берген кезде кеден органы ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағының жетінші абзацына сәйкес оны берген күні мен уақыты туралы ЭЖТДТ-ға белгі қояды.

24. Таможенный орган в пределах срока выпуска товаров, установленного пунктом 3 (а в случае продления срока выпуска товаров – пунктом 6) статьи 119 Кодекса, осуществляет проверку сведений, заявленных в КДТЭГ, на соответствие направленному требованию.
25. В случае если КДТЭГ заполнена в соответствии с направленным требованием и Порядком заполнения КДТЭГ, таможенный орган регистрирует КДТЭГ согласно пункту 12 настоящего Порядка.
При подаче КДТЭГ в виде электронного документа таможенный орган направляет таможенному представителю в электронной форме сведения о дате и времени регистрации КДТЭГ, ее регистрационном номере.
При подаче КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе таможенный орган проставляет на КДТЭГ в графе "А" отметку о ее регистрации в соответствии с пунктом 19 Порядка заполнения КДТЭГ.
26. В случае если КДТЭГ не соответствует требованию или Порядку заполнения КДТЭГ, таможенный орган отказывает в изменении (дополнении) сведений, заявленных в ДТЭГ, путем оформления отказа в регистрации КДТЭГ в соответствии с пунктами 13 и 14 настоящего Порядка (с указанием причин отказа, даты в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год) и времени в формате hh:mm (часы и минуты) принятия решения).
IV. Случаи изменения (дополнения) сведений, заявленных в ДТЭГ, после выпуска товаров
27. После выпуска товаров изменение (дополнение) сведений, заявленных в ДТЭГ, осуществляется в следующих случаях:
а) случаи, предусмотренные пунктами 17 и 18 статьи 325 Кодекса;
б) выявление по результатам таможенного контроля (в том числе таможенного контроля, проведенного в связи с обращением таможенного представителя о необходимости внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ) или иного вида государственного контроля (надзора), осуществляемого таможенными органами в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством государств-членов:
недостоверных сведений, заявленных в ДТЭГ;
несоответствия сведений, заявленных в ДТЭГ, сведениям, содержащимся в документах, подтверждающих сведения, заявленные в ДТЭГ;
необходимости дополнения сведений, заявленных в ДТЭГ;
в) выявление необходимости внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, по результатам рассмотрения жалоб на решения, действия (бездействие) таможенных органов и должностных лиц либо на основании вступивших в законную силу решений судебных органов государств-членов;
г) уплата и (или) взыскание таможенных платежей, а также начисление и уплата пеней и (или) процентов после выпуска товаров;
д) выявление необходимости внесения изменений (дополнений) в записи (отметки) в графах ДТЭГ, заполняемых должностным лицом.
V. Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в ДТЭГ, после выпуска товаров по обращению с разрешения таможенного органа

24. Кеден органы кодекстің 119- бабының 3-тармағында (ал тауарларды шығару мерзімі ұзартылған жағдайда – 6-тармағында) белгіленген тауарларды шығару мерзімі шегінде ЭЖТДТ-да мәлімделген мәліметтердің жіберілген талапқа сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
25. Егер ЭЖТДТ жіберілген талапқа және ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібіне сәйкес толтырылған жағдайда, кеден органы ЭЖТДТ-ны осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес тіркейді.
ЭЖТДТ-ті электрондық құжат түрінде берген кезде кеден органы кеден өкіліне ЭЖТДТ-ны тіркеу күні мен уақыты, оның тіркеу нөмірі туралы мәліметтерді электрондық нысанда жібереді.
ЭЖТДТ-ны қағаз нұсқасындағы құжат түрінде берген кезде кеден органы ЭЖТДТ-ның "А" бағанына оны тіркеу туралы белгіні ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағына сәйкес қояды.
26. Егер ЭЖТДТ ЭЖТДТ-ны толтыру талабына немесе тәртібіне сәйкес келмеген жағдайда, кеден органы осы Тәртіптің 13 және 14-тармақтарына сәйкес ЭЖТДТ-ны тіркеуден бас тартуды рәсімдеу жолымен ЭЖТДТ-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуден (толықтырудан) бас тартады (бас тарту себептерін кк.аа.жжжж пішіміндегі күнді (күн, ай, күнтізбелік жыл) және шешім қабылдаудың hh:mm пішіміндегі уақытын (сағаттар мен минуттар) көрсете отырып).
IV. Тауарлар шығарылғаннан кейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) жағдайлары
27. Тауарлар шығарылғаннан кейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
а) Кодекстің 325-бабының 17 және 18-тармақтарында көзделген жағдайлар;
б) кеден органдары өз құзыреті шегінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асыратын кедендік бақылаудың (оның ішінде кеден өкілінің ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттілігі туралы өтінішіне байланысты жүргізілген кедендік бақылаудың) немесе өзге де мемлекеттік бақылаудың (қадағалаудың) нәтижелері бойынша анықтау:
ЭЖТД-да мәлімделген анық емес мәліметтер;
ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтердің ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді растайтын құжаттардағы мәліметтерге сәйкес келмеуі;
ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді толықтыру қажеттілігі;
в) кеден органдары мен лауазымды тұлғалардың шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарау нәтижелері бойынша немесе мүше мемлекеттердің сот органдарының заңды күшіне енген шешімдері негізінде ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттілігін анықтау;
г) кедендік төлемдерді төлеу және (немесе) өндіріп алу, сондай-ақ тауарлар шығарылғаннан кейін өсімпұлдарды және (немесе) пайыздарды есептеу және төлеу;
д) лауазымды тұлға толтыратын ЭЖТД-ның бағандарындағы жазбаларға (белгілерге) өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттілігін анықтау.
V. Кеден органының рұқсатымен өтініш бойынша тауарлар шығарылғаннан кейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі

28. Изменение (дополнение) сведений, заявленных в ДТЭГ, после выпуска товаров по обращению осуществляется с разрешения таможенного органа.
29. Для изменения (дополнения) сведений, заявленных в ДТЭГ, после выпуска товаров таможенный представитель подает в таможенный орган обращение и надлежащим образом заполненную КДТЭГ.
Обращение не представляется в случаях, предусмотренных подпунктом "г" пункта 27 настоящего Порядка. В этих случаях таможенный представитель подает только КДТЭГ.
КДТЭГ не подается в случае необходимости внесения изменений (дополнений) исключительно в записи (отметки) в графах ДТЭГ, заполняемых должностным лицом.
30. Обращение и КДТЭГ подаются таможенным представителем в виде электронных документов.
Обращение и КДТЭГ подаются в виде документов на бумажном носителе в случае, если у таможенного органа отсутствует техническая возможность для принятия обращения и КДТЭГ в виде электронных документов.
31. В обращении, составленном в произвольной форме, указываются регистрационный номер ДТЭГ, перечень изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, и обоснование необходимости таких изменений (дополнений).
32. В Республике Армения, Республике Беларусь, Республике Казахстан и Кыргызской Республике в случае, если обращение содержит сведения, необходимые в соответствии с законодательством государства-члена для возврата (зачета) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных платежей, оно рассматривается в качестве заявления на возврат (зачет), если согласно законодательству государства-члена возврат (зачет) излишне уплаченных и (или) излишне взысканных таможенных платежей производится по заявлению плательщика.
33. Обращение и КДТЭГ (либо только КДТЭГ, если обращение не подается в соответствии с абзацем вторым пункта 29 настоящего Порядка, либо только обращение, если КДТЭГ не подается в соответствии с абзацем третьим пункта 29 настоящего Порядка) подаются в таможенный орган, в котором зарегистрирована ДТЭГ, сведения которой изменяются (дополняются), либо в иной таможенный орган, определенный в соответствии с законодательством государства-члена.
Таможенный орган регистрирует обращение.
При подаче обращения в виде электронного документа таможенный орган направляет таможенному представителю в электронной форме сведения о дате регистрации обращения.
При подаче обращения в виде документа на бумажном носителе таможенный орган указывает в КДТЭГ, представленной вместе с обращением, дату регистрации обращения в соответствии с абзацем седьмым пункта 19 Порядка заполнения КДТЭГ.
Таможенный орган фиксирует дату подачи КДТЭГ при ее подаче вместе с обращением либо без обращения в соответствии с абзацем вторым пункта 29 настоящего Порядка.

28. Өтініш бойынша тауарлар шығарылғаннан кейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) кеден органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
29. ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) үшін тауарлар шығарылғаннан кейін кеден өкілі кеден органына өтініш және тиісінше толтырылған ЭЖТДТ-ны береді.
Өтініш осы Тәртіптің 27-тармағының "г" тармақшасында көзделген жағдайларда ұсынылмайды. Мұндай жағдайларда кеден өкілі тек ЭЖТДТ тапсырады.
ЭЖТДТ лауазымды адам толтыратын ЭЖТД-ның бағандарындағы жазбаларға (белгілерге) ғана өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажет болған жағдайда берілмейді.
30. Кеден өкілі өтінішті және ЭЖТДТ-ны электрондық құжаттар түрінде береді.
Өтініш және ЭЖТДТ егер кеден органында өтініш пен ЭЖТДТ-ны электрондық құжаттар түрінде қабылдау үшін техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда қағаз нұсқасындағы құжаттар түрінде беріледі.
31. Еркін нысанда жасалған өтініште ЭЖТДТ-ның тіркеу нөмірі, ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге енгізілген өзгерістердің (толықтырулардың) тізбесі және осындай өзгерістердің (толықтырулардың) қажеттігінің негіздемесі көрсетіледі.
32. Армения Республикасында, Беларусь Республикасында, Қазақстан Республикасында және Қырғыз Республикасында, егер өтініште мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік төлемдерді қайтару (есепке жатқызу) үшін қажетті мәліметтер қамтылған жағдайда, егер мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік төлемдерді қайтару (есепке жатқызу) төлеушінің өтініші бойынша жүргізілетін болса, ол қайтаруға (есепке жатқызуға) өтініш ретінде қаралады.
33. Өтініш пен ЭЖТДТ (немесе егер өтініш осы Тәртіптің 29-тармағының екінші абзацына сәйкес берілмесе тек ЭЖТДТ ғана, немесе егер ЭЖТДТ осы Тәртіптің 29-тармағының үшінші абзацына сәйкес берілмесе тек өтініш қана) мәліметтері өзгертілетін (толықтырылатын) ЭЖТД тіркелген кеден органына немесе мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалған өзге кеден органына беріледі.
Кеден органы өтінішті тіркейді.
Өтінішті электрондық құжат түрінде берген кезде кеден органы өтінішті тіркеу күні туралы мәліметтерді электрондық нысанда кеден өкіліне жібереді.
Өтініш қағаз нұсқасындағы құжат түрінде берілген кезде кеден органы өтінішпен бірге ұсынылған ЭЖТДТ-да ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағының жетінші абзацына сәйкес өтінішті тіркеу күнін көрсетеді.
Кеден органы осы Тәртіптің 29-тармағының екінші абзацына сәйкес өтінішпен бірге немесе өтінішсіз берген кезде ЭЖТДТ берілген күнді белгілейді.

34. Рассмотрение таможенным органом обращения осуществляется в соответствии с законодательством государства-члена в установленный срок, который не может превышать 30 календарных дней со дня его регистрации.
Рассмотрение таможенным органом КДТЭГ, поданной без обращения в соответствии с абзацем вторым пункта 29 настоящего Порядка, осуществляется не позднее 3 рабочих дней, следующих за днем ее подачи, если законодательством государства-члена не установлен менее продолжительный срок.
35. Таможенный орган, рассматривающий обращение и КДТЭГ (либо только КДТЭГ, если обращение не подается в соответствии с абзацем вторым пункта 29 настоящего Порядка, либо только обращение, если КДТЭГ не подается в соответствии с абзацем третьим пункта 29 настоящего Порядка), проводит таможенный контроль в порядке, установленном Кодексом.
36. Таможенный орган разрешает изменение (дополнение) сведений, заявленных в ДТЭГ, при соблюдении следующих условий:
а) обращение и КДТЭГ (либо только КДТЭГ, если обращение не подается в соответствии с абзацем вторым пункта 29 настоящего Порядка, либо только обращение, если КДТЭГ не подается в соответствии с абзацем третьим пункта 29 настоящего Порядка) поступили в таможенный орган, указанный в абзаце первом пункта 33 настоящего Порядка, в пределах срока проведения таможенного контроля, определенного в соответствии с пунктом 7 статьи 310 Кодекса;
б) изменение (дополнение) сведений, заявленных в ДТЭГ, не влечет за собой несоблюдение положений абзаца четвертого подпункта "а" и подпункта "б" пункта 2 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142;
в) выполнены требования, предусмотренные пунктами 2 (при представлении обращения вместе с КДТЭГ), 3 – 5 и 28 – 31 настоящего Порядка;
г) при проведении таможенного контроля после выпуска товаров таможенным органом не выявлено иных сведений, кроме представленных для внесения в ДТЭГ и указанных в обращении и КДТЭГ (либо только в КДТЭГ, если обращение не подается в соответствии с абзацем вторым пункта 29 настоящего Порядка, либо только в обращении, если КДТЭГ не подается в соответствии с абзацем третьим пункта 29 настоящего Порядка).
37. Таможенный орган регистрирует КДТЭГ в соответствии с пунктом 12 настоящего Порядка.
38. В случае необходимости внесения изменений (дополнений) исключительно в записи (отметки) в заполняемых должностным лицом графах ДТЭГ в виде электронного документа такие изменения (дополнения) вносятся должностным лицом в ДТЭГ с использованием информационной системы таможенного органа. ДТЭГ в виде электронного документа с внесенными изменениями (дополнениями) либо информация о таких изменениях (дополнениях) направляется таможенному представителю в электронной форме в срок, не превышающий 1 рабочего дня со дня внесения этих изменений (дополнений).
В случае необходимости внесения изменений (дополнений) исключительно в записи (отметки) в заполняемых должностным лицом графах ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе такие изменения (дополнения) вносятся должностным лицом в ДТЭГ от руки и заверяются подписью и оттиском личной номерной печати (при наличии) с указанием даты внесения изменений (дополнений).
Заверенная таможенным органом копия ДТЭГ в виде документа на бумажном носителе с внесенными должностным лицом изменениями (дополнениями) вручается таможенному представителю под подпись либо направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении в срок, не превышающий 3 рабочих дней со дня внесения этих изменений (дополнений). В Республике Беларусь указанный документ направляется простым почтовым отправлением.

34. Кеден органының өтінішті қарауы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ол тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күннен аспайтын белгіленген мерзімде жүзеге асырылады.
Кеден органының осы Тәртіптің 29-тармағының екінші абзацына сәйкес өтінішсіз берілген ЭЖТДТ-ны қарауы, егер мүше мемлекеттің заңнамасында кемінде ұзақ мерзім белгіленбесе, оны берген күннен кейінгі 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
35. Өтінішті пен ЭЖТДТ-ны (немесе егер өтініш осы Тәртіптің 29-тармағының екінші абзацына сәйкес берілмесе тек ЭЖТДТ-ны ғана, немесе егер ЭЖТДТ осы Тәртіптің 29-тармағының үшінші абзацына сәйкес берілмесе тек өтінішті ғана) қарайтын кеден органы Кодексте белгіленген тәртіппен кедендік бақылауды жүргізеді.
36. Кеден органы мынадай шарттар сақталған жағдайда ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) рұқсат береді:
а) өтініш пен ЭЖТДТ (немесе егер өтініш осы Тәртіптің 29-тармағының екінші абзацына сәйкес берілмесе тек ЭЖТДТ ғана, немесе егер ЭЖТДТ осы Тәртіптің 29-тармағының үшінші абзацына сәйкес берілмесе тек өтініш қана) Кодекстің 310-бабының 7-тармағына сәйкес айқындалған кедендік бақылауды жүргізу мерзімі шегінде осы Тәртіптің 33-тармағының бірінші абзацында көрсетілген кеден органына келіп түскен жағдайда;
б) ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешімінің "а" тармақшасының төртінші абзацы мен "б" тармақшасының ережелерін сақтамауға әкеп соқпайтын жағдайда;
в) осы Тәртіптің 2 (ЭЖТДТ-мен бірге өтініш берілген кезде), 3-5 және 28-31-тармақтарында көзделген талаптар орындалған жағдайда;
г) кеден органы тауарларды шығарғаннан кейін кедендік бақылауды жүргізу кезінде ЭЖТД-ға енгізу үшін ұсынылған және өтініште және ЭЖТДТ-да (немесе егер өтініш осы Тәртіптің 29-тармағының екінші абзацына сәйкес берілмесе тек ЭЖТДТ-да ғана, немесе егер ЭЖТДТ осы Тәртіптің 29-тармағының үшінші абзацына сәйкес берілмесе тек өтініште ғана) көрсетілгендерден басқа өзге мәліметтерді анықтамаған жағдайда;
37. Кеден органы осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес ЭЖТДТ-ны тіркейді.
38. Лауазымды тұлға толтыратын электрондық құжат түріндегі ЭЖТД-ның бағандарындағы жазбаларға (белгілерге) ғана өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажет болған жағдайда, мұндай өзгерістерді (толықтыруларды) лауазымды тұлға кеден органының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, ЭЖТД-ға енгізеді. Енгізілген өзгерістері (толықтырулары) бар электрондық құжат түріндегі ЭЖТД немесе осындай өзгерістер (толықтырулар) туралы ақпарат осы өзгерістер (толықтырулар) енгізілген күннен бастап 1 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде электрондық нысанда кеден өкіліне жіберіледі.
Лауазымды тұлға толтыратын ЭЖТД-ның бағандарындағы жазбаларға (белгілерге) ғана өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажет болған жағдайда қағаз нұсқасындағы құжат түрінде мұндай өзгерістерді (толықтыруларды) лауазымды тұлға ЭЖТД-ға қолмен енгізеді және өзгерістер (толықтырулар) енгізілген күнді көрсете отырып, жеке қолымен және және жеке нөмірлік мөрдің баспа-таңбасымен (бар болған жағдайда) куәландырылады.
Кеден органы куәландырған, лауазымды адам енгізген өзгерістері (толықтырулары) бар қағаз жеткізгіштегі құжат түріндегі ЭЖТД-ның көшірмесі кеден өкіліне қол қойғызып тапсырылады немесе осы өзгерістер (толықтырулар) енгізілген күннен бастап 3 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтілімімен жіберіледі. Беларусь Республикасында аталған құжат жай пошта жөнелтілімімен жіберіледі.

39. При несоблюдении условий, предусмотренных пунктом 36 настоящего Порядка, таможенный орган отказывает в изменении (дополнении) сведений, заявленных в ДТЭГ, путем оформления отказа в регистрации КДТЭГ в соответствии с пунктами 13 и 14 настоящего Порядка (с указанием причин отказа и даты принятия решения в формате дд.мм.гггг (день, месяц, календарный год)).
При представлении в случае, предусмотренном абзацем третьим пункта 29 настоящего Порядка, только обращения отказ в изменении (дополнении) записей (отметок) в графах ДТЭГ, заполняемых должностным лицом, оформляется путем направления ответа таможенному представителю по результатам рассмотрения обращения.
VI. Порядок совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в ДТЭГ, после выпуска товаров по решению таможенного органа
40. Решение таможенного органа о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, после выпуска товаров (далее – решение) оформляется в виде электронного документа или документа на бумажном носителе (в зависимости от того, в каком виде подана ДТЭГ).
41. Решение в виде документа на бумажном носителе оформляется на листе бумаги формата А4 по форме согласно приложению № 2.
Решение в виде электронного документа должно содержать сведения, предусмотренные приложением № 2 к настоящему Порядку.
42. Решение в виде электронного документа направляется таможенному представителю не позднее 1 рабочего дня со дня его принятия.
Сведения о дате и времени получения таможенным представителем решения в виде электронного документа направляются им в электронной форме в таможенный орган. В Республике Армения и Республике Беларусь указанные сведения таможенным представителем не направляются.
Решение в виде документа на бумажном носителе вручается таможенному представителю под подпись либо направляется заказным почтовым отправлением с уведомлением о вручении в срок, не превышающий 5 рабочих дней со дня его принятия.
43. В качестве решения может рассматриваться иное решение таможенного органа, принятое по результатам таможенного контроля, если такое решение содержит:
требование о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ;
сведения о регистрационном номере ДТЭГ, перечень изменений (дополнений), вносимых в сведения, заявленные в ДТЭГ;
основание для изменения (дополнения) сведений, заявленных в ДТЭГ.
В Республике Беларусь такое решение должно содержать срок представления в таможенный орган КДТЭГ.
44. В Республике Армения, Республике Казахстан, Кыргызской Республике и Российской Федерации одновременно с решением должностным лицом оформляется в виде электронного документа или документа на бумажном носителе (в зависимости от того, как оформлено решение) и направляется таможенному представителю КДТЭГ, зарегистрированная путем присвоения регистрационного номера, формируемого в порядке, определенном абзацами вторым – шестым пункта 19 Порядка заполнения КДТЭГ.

39. Осы Тәртіптің 36-тармағында көзделген шарттар сақталмаған жағдайда кеден органы осы Тәртіптің 13 және 14-тармақтарына сәйкес ЭЖТДТ-ны тіркеуден бас тартуды ресімдеу жолымен ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуден (толықтырудан) бас тартады (бас тарту себептері мен кк.аа.жжжж (күн, ай, күнтізбелік жыл) пішіміндегі шешім қабылдау күнін көрсете отырып).
Осы Тәртіптің 29-тармағының үшінші абзацында көзделген жағдайда, лауазымды тұлға толтыратын ЭЖТД-ның бағандарындағы жазбаларды (белгілерді) өзгертуден (толықтырудан) бас тарту өтінішті қарастыру нәтижелері бойынша кеден өкіліне жауап жіберу жолымен рәсімделеді.
VI. Кеден органының шешімі бойынша тауарлар шығарылғаннан кейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі
40. Кеден органының тауарлар шығарылғаннан кейін ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы шешімі (бұдан әрі-шешім) электрондық құжат немесе қағаз нұсқасындағы құжат түрінде (ЭЖТД қандай түрде берілгеніне байланысты) рәсімделеді.
41. Қағаз нұсқасындағы құжат түріндегі шешім № 2 қосымшаға сәйкес нысан бойынша А4 пішіміндегі қағаз парағында ресімделеді.
Электрондық құжат түріндегі шешім осы Тәртіпке тіркелген № 2 қосымшада көзделген мәліметтерді қамтуға тиіс.
42. Электрондық құжат түріндегі шешім қабылданған күннен бастап 1 жұмыс күнінен кешіктірілмей кеден өкіліне жіберіледі.
Кеден өкілінің электрондық құжат түріндегі шешімді алған күні мен уақыты туралы мәліметтер оларға электрондық нысанда кеден органына жіберіледі. Армения Республикасында және Беларусь Республикасында көрсетілген мәліметтерді кеден өкілі жібермейді.
Қағаз нұсқасындағы құжат түріндегі шешім кеден өкіліне қол қойғызып тапсырылады немесе тапсырылған пошта жөнелтілімімен тапсырылғаны туралы хабарлама қабылданған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жіберіледі.
43. Шешім ретінде кеден органының кедендік бақылау нәтижелері бойынша қабылданған өзге шешімі қарастырыла алады, егер мұндай шешімде:
ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы талап;
ЭЖТД-ның тіркеу нөмірі туралы мәліметтер, ДТЭГ-те мәлімделген мәліметтерге енгізілетін өзгерістердің (толықтырулардың) тізбесі;
ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерді өзгерту (толықтыру) үшін негіздеме болса;
44. Армения Республикасында, Қазақстан Республикасында, Қырғыз Республикасында және Ресей Федерациясында шешіммен бір мезгілде лауазымды тұлғамен электрондық құжат немесе қағаз нұсқасындағы құжат түрінде ресімделеді (шешімнің қалай ресімделгеніне байланысты) және ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағының екінші-алтыншы абзацтарында айқындалған тәртіппен қалыптастырылатын тіркеу нөмірін беру жолымен тіркелген ЭЖТДТ-ның кеден өкіліне жіберіледі.

45. В Республике Беларусь таможенный представитель исходя из сведений, указанных таможенным органом в решении, в срок, не превышающий 10 рабочих дней со дня получения таможенным представителем решения, подает в таможенный орган, в котором зарегистрирована ДТЭГ, сведения которой изменяются (дополняются), КДТЭГ, а в случае уплаты таможенных платежей – также документы и (или) сведения, подтверждающие их уплату.
В случае если внесение изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, влечет за собой уплату таможенных платежей, срок направления таможенным представителем указанных документов и сведений может превышать срок, установленный абзацем первым настоящего пункта, если это предусмотрено законодательством Республики Беларусь.
Таможенный орган фиксирует дату подачи КДТЭГ в соответствии с пунктом 10 настоящего Порядка.
В случае если КДТЭГ заполнена в соответствии с решением, должностное лицо в срок, не превышающий 5 рабочих дней со дня, следующего за днем представления в таможенный орган КДТЭГ, регистрирует КДТЭГ согласно пункту 12 настоящего Порядка.
При подаче КДТЭГ в виде электронного документа таможенный орган направляет таможенному представителю в электронной форме сведения о дате и времени регистрации, а также о регистрационном номере КДТЭГ.
При подаче КДТЭГ в виде документа на бумажном носителе таможенный орган проставляет в графе "А" КДТЭГ отметку о ее регистрации в соответствии с пунктом 19 Порядка заполнения КДТЭГ.
В случае если КДТЭГ не соответствует решению либо КДТЭГ не была подана в таможенный орган в пределах срока, установленного абзацем первым настоящего пункта, или иного срока в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта, КДТЭГ заполняется должностным лицом.
Должностное лицо направляет таможенному представителю КДТЭГ в срок, не превышающий 15 рабочих дней со дня истечения срока, установленного абзацем первым настоящего пункта, или иного срока в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта либо со дня поступления в таможенный орган почтового отправления с отметкой о невручении адресату решения, если оно было направлено в виде документа на бумажном носителе.
В случае если внесение изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ, влечет за собой уплату таможенных платежей, срок направления таможенному представителю КДТЭГ может превышать срок, установленный абзацем восьмым настоящего пункта, если такой срок предусмотрен законодательством Республики Беларусь.
46. Внесение изменений (дополнений) исключительно в записи (отметки) в графах ДТЭГ, заполняемых должностным лицом, осуществляется в соответствии с пунктом 38 настоящего Порядка.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Порядку совершения
таможенных операций,
связанных с изменением
(дополнением) сведений,
заявленных в декларации на
товары для экспресс-грузов
(форма)
ТРЕБОВАНИЕ
о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары для экспресс-грузов, до выпуска товаров
от "___" ____________ 20___ г.
Код таможенного органа
Таможенный представитель

45. Беларусь Республикасында кеден өкілі шешімде кеден органы көрсеткен мәліметтерге сүйене отырып, кеден өкілі шешімді алған күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде мәліметтері өзгертілетін (толықтырылатын) ЭЖТД тіркелген кеден органына ЭЖТДТ-ны, ал кедендік төлемдер төленген жағдайда – сонымен қатар құжаттарды және (немесе) олардың төленгенін растайтын мәліметтерді береді.
Егер ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу кедендік төлемдерді төлеуге әкеп соқтыратын болса, кеден өкілінің көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді жіберу мерзімі, егер бұл Беларусь Республикасының заңнамасында көзделген болса, осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзімнен асып кетуі мүмкін.
Кеден органы осы Тәртіптің 10-тармағына сәйкес ЭЖТДТ-ны беру күнін бекітеді.
Егер ЭЖТДТ шешімге сәйкес толтырылған жағдайда, лауазымды тұлға ЭЖТДТ кеден органына ұсынылған күннен кейінгі күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес ЭЖТДТ-ны тіркейді.
ЭЖТДТ-ны электрондық құжат түрінде берген кезде кеден органы кеден өкіліне тіркеу күні мен уақыты, сондай-ақ ЭЖТДТ-ның тіркеу нөмірі туралы мәліметтерді электрондық нысанда жібереді.
ЭЖТДТ қағаз нұсқасындағы құжат түрінде берген кезде кеден органы ЭЖТДТ-ны толтыру тәртібінің 19-тармағына сәйкес ЭЖТДТ-ның "А" бағанына оны тіркеу туралы белгіні қояды.
Егер ЭЖТДТ шешімге сәйкес келмесе немесе ЭЖТДТ кеден органына осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзім немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес өзге мерзім шегінде берілмесе, ЭЖТДТ лауазымды адаммен толтырылады.
Лауазымды тұлға осы тармақтың бірінші абзацында белгіленген мерзім өткен күннен бастап 15 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде немесе осы тармақтың екінші абзацына сәйкес өзге де мерзімде немесе егер ол қағаз нұсқасындағы құжат түрінде жіберілген болса, адресатқа шешімді тапсырмағаны туралы белгісі бар пошта жөнелтілімінің кеден органына келіп түскен күннен бастап ЭЖТДТ-ның кеден өкіліне жібереді.
Егер ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу кедендік төлемдерді төлеуге әкеп соғатын жағдайда, егер мұндай мерзім Беларусь Республикасының заңнамасында көзделген болса, ЭЖТДТ-ны кеден өкіліне жіберу мерзімі осы тармақтың сегізінші абзацында белгіленген мерзімнен асып кетуі мүмкін.
Лауазымды тұлға толтыратын ЭЖТД-ның бағандарындағы жазбаларға (белгілерге) ғана өзгерістер (толықтырулар) енгізу осы Тәртіптің 38-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Экспресс-жүктерге арналған
тауарлар декларациясында
мәлімделген мәліметтерді
өзгертуге (толықтыруға)
байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібіне
№ 1 ҚОСЫМША
(нысан)
Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында мәлімделген мәліметтерге тауарлар шығарылғанға дейін өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы ТАЛАП
20 ___ жылғы "___" ____________ бастап
Кеден органының коды
Кеден өкілі

В соответствии с пунктом 2 статьи 112 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза уведомляем, что в ходе проведения таможенного контроля в отношении товаров и сведений, заявленных в декларации на товары для экспресс-грузов c регистрационным номером ____________________________________________________,
выявлено следующее:
До "___" ____________ 20___ г. в таможенный орган необходимо представить корректировку декларации на товары для экспресс-грузов, заполненную в соответствии с Порядком заполнения корректировки декларации на товары для экспресс-грузов, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142, в связи с необходимостью внесения изменений (дополнений) в следующие сведения, заявленные в ДТЭГ:
№ п/п
Порядковый номер товара
Номер графы/ колонки графы/ строки
Сведения, заявленные в ДТЭГ
Измененные (дополненные) сведения
1.
___________________________________________________________
(Ф. И. О. должностного лица таможенного органа)* (подпись)*
Личная номерная
печать
Требование получено:
____________________________________________ ___________ ___________________________________
(Ф. И. О. работника таможенного представителя) (подпись) (дата и время получения требования)
____________________
* Не действует в Республике Беларусь.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Порядку совершения
таможенных операций,
связанных с изменением
(дополнением) сведений,
заявленных в декларации на
товары для экспресс-грузов
(форма)
РЕШЕНИЕ
таможенного органа о внесении изменений (дополнений) в сведения, заявленные в декларации на товары для экспресс-грузов, после выпуска товаров
от "___" ____________ 20___ г.
Код таможенного органа
Таможенный представитель
В декларацию на товары для экспресс-грузов c регистрационным номером________________________________________________________________________
на основании подпункта ___ пункта 27 Порядка совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары для экспресс-грузов, утвержденного Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 августа 2018 г. № 142, в связи с _______________________________________________
(основания для внесения изменений (дополнений) в сведения, заявленные в ДТЭГ)
внесены изменения (дополнения) согласно прилагаемой КДТЭГ*
необходимо внести следующие изменения (дополнения)**:
№ п/п
Регистрационный номер ДТЭГ
Порядковый номер товара
Номер графы/ колонки графы/ строки
Сведения, заявленные в ДТЭГ
Измененные (дополненные) сведения
1.
До " " 20 г.
_____________________________________________________________________
(срок в соответствии с пунктом 45 Порядка совершения таможенных операций, связанных с изменением (дополнением) сведений, заявленных в декларации на товары для экспресс-грузов)
необходимо представить КДТЭГ, а в случае уплаты таможенных платежей – также документы и (или) сведения, подтверждающие их уплату**.
_________________________________________________
(Ф. И. О. должностного лица (подпись)* таможенного органа)*
Личная номерная печать
(при наличии)
_________________________________________________
(Ф. И. О. работника (подпись) (дата получения таможенного представителя) решения)
_________________________________________________
* Не действует в Республике Беларусь.
** Для Республики Беларусь.".

Еуразиялық экономикалық одақтың кеден кодексінің 112-бабының 2-тармағына сәйкес тіркеу нөмірі ________________________________ экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында мәлімделген тауарлар мен мәліметтерге қатысты кедендік бақылау жүргізу барысында мыналар анықталғанын хабарлаймыз:
ЭЖТД-да мәлімделген мынадай мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажеттілігіне байланысты 20___ жылғы "___"____________ дейін кеден органына Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешімімен бекітілген Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясын түзетуді толтыру тәртібіне сәйкес толтырылған экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясын түзетуді ұсыну қажет:
р/р
Тауардың реттік нөмірі
Бағанның/бағананың бағанның/ жолдың нөмірі
ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтер
Өзгертілген (толықтырылған) мәліметтер
1.
______________________________________ __________________
(кеден органының лауазымды тұлғасының Т. А. Ә.)* (қолы)*
Жеке нөмірлік мөрі
Талап алынды:
_______________________________ ___________ ___________________________________
(кеден өкілі қызметкерінің Т. А. Ә.) (қолы) (талапты алған күні мен уақыты)
____________________
* Беларусь Республикасында қолданылмайды.
Экспресс-жүктерге арналған
тауарлар декларациясында
мәлімделген мәліметтерді
өзгертуге (толықтыруға)
байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібіне
№ 2 ҚОСЫМША
(нысан)
Тауарларды шығарғаннан кейін экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу туралы кеден органының ШЕШІМІ
20 ___ жылғы "___" ____________ бастап
Кеден органының коды
Кеден өкілі
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2018 жылғы 28 тамыздағы № 142 шешімімен бекітілген Экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясында мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің 27-тармағының ___-тармақшасының негізінде тіркеу нөмірі _____________________________________________________ экспресс-жүктерге арналған тауарлар декларациясына ______________________________________________________________
(ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтерге өзгерістер (толықтырулар) енгізу үшін негіздер)
байланысты қоса беріліп отырған ЭЖТДТ-ға сәйкес өзгерістер (толықтырулар) енгізілді*
мынадай өзгерістер (толықтырулар) енгізу қажет**:
р/р
ЭЖТД-ның тіркеу нөмірі
Тауардың реттік нөмірі
Бағанның/бағананың бағанның/ жолдың нөмірі
ЭЖТД-да мәлімделген мәліметтер
Өзгертілген (толықтырылған) мәліметтер
1.
20 жылғы " " дейін
( Экспресс-жүктерге арналған тауарларға арналған декларацияда мәлімделген мәліметтерді өзгертуге (толықтыруға) байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібінің 45-тармағына сәйкес мерзім)
ЭЖТДТ-ны, ал кедендік төлемдер төленген жағдайда – олардың төленгенін растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну қажет**
______________________ ________________
(кеден одағының лауазымды (қолы)*
тұлғасының Т. А. Ә.)*
ЭЖТДТ-ны, ал кедендік төлемдер төленген жағдайда – олардың төленгенін растайтын құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсыну қажет**
_________________________ ____________________
(кеден одағының лауазымды (қолы)*
тұлғасының Т. А. Ә.)*
__________________________ ____________ ___________
(кеден өкілі қызметкерінің (қолы) (рұқсат алған
Т. А. Ә.) күні)
___________________
* Беларусь Республикасында қолданылмайды.
** Беларусь Республикасы үшін.".