О наложении штрафов за непредставление сведений (информации)
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2023 года № 142
Коллегия Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) в соответствии с подпунктом 5 пункта 16 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее соответственно – Протокол, Договор), пунктом 17 Методики расчета и порядка наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118 (далее – Методика расчета и порядок наложения штрафов), пунктами 44 и 45 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), рассмотрела дело о непредставлении сведений (информации), запрошенных Комиссией в письмах от 2 сентября 2022 г. № 22-454 и от 28 сентября 2022 г.№ 22-556.
По результатам рассмотрения материалов дела, основываясь на положениях международных договоров и актов в сфере конкуренции, входящих в право Евразийского экономического союза, изучив фактические обстоятельства рассматриваемого дела и выводы комиссии по рассмотрению дела, представленные в описательной и мотивировочной частях настоящего Решения согласно приложению, Коллегия Комиссии решила:
1. Признать отсутствие оснований для прекращения рассмотрения дела.
2. Признать действия (бездействие) акционерного общества "Туринский целлюлозно-бумажный завод" (Российская Федерация, Свердловская обл., р-н Туринский, г. Туринск, ул. Дзержинского, д. 2, ОГРН 1026602268560, дата регистрации – 30 октября 2002 г., ИНН 6656000051) (далее – АО "Туринский ЦБЗ"), общества с ограниченной ответственностью "Управляющая компания "ТУРА" (Российская Федерация, Пермский край, г. Пермь, ул. Монастырская, д. 43, ОГРН 1165958079121, дата регистрации – 10 мая 2016 г., ИНН 5902036371) (далее – ООО "УК "ТУРА"), а также являвшегося в период с 2 сентября 2022 г. по 18 октября 2022 г. генеральным директором ООО "УК "ТУРА" Русакова Д.С., выразившиеся в непредставлении сведений (информации) по запросу Комиссии, нарушением положений пункта 13 Протокола, ответственность за которое предусмотрена подпунктом 5 пункта 16 Протокола.
3. В соответствии с подпунктом 5 пункта 16 Протокола и Методикой расчета и порядком наложения штрафов с учетом наличия обстоятельств, смягчающих ответственность (непредставление впервые юридическим лицом, признанным Комиссией в соответствии с Порядком рассмотрения дел не представившим в Комиссию сведения (информацию), предусмотренные разделом XVIII Договора и Протоколом, в том числе не представившим сведения (информацию) по требованию Комиссии), и отсутствия обстоятельств, отягчающих ответственность, назначить штрафы в следующем размере:
АО "Туринский ЦБЗ" – 433 333 российских рубля 33 копейки;
ООО "УК "ТУРА" – 433 333 российских рубля 33 копейки;

Мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін айыппұл салу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 19 қыркүйектегі № 142 шешімі
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасы (бұдан әрі – Комиссия) бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы Хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19-қосымша) 16-тармағының 5-тармақшасына (бұдан әрі – Хаттама, Шарт), жалпы қағидаларды бұзғаны үшін айыппұлдарды есептеу әдістемесінің және салу тәртібінің 17-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118-шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестік Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99-шешімімен (бұдан әрі – істерді қарау тәртібі) бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзу туралы істерді қарау тәртібінің 44 және 45-тармақтарымен комиссия сұратқан мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау туралы істі 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 22-454 және 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 22-556 хаттарында қарады.
Іс материалдарын қарау нәтижелері бойынша Еуразиялық экономикалық одақ құқығына кіретін бәсекелестік саласындағы халықаралық шарттар мен актілердің ережелеріне сүйене отырып, қаралатын істің нақты мән-жайларын және осы шешімнің сипаттамалық және дәлелді бөліктерінде ұсынылған істі қарау жөніндегі комиссияның қорытындыларын қосымшаға сәйкес зерделей отырып, комиссия алқасы шешті:
1.  Істі қарауды тоқтату үшін негіздердің жоқтығын мойындау.
2.  "Турин целлюлоза-қағаз зауыты" Акционерлік қоғамының (Ресей Федерациясы, Свердлов облысы, Турин ауданы, Туринск қаласы, Дзержинский көшесі, 2 – үй, НМТН 1026602268560, тіркелген күні – 2002 жылғы 30 қазан, СТН 6656000051) (бұдан әрі – АҚ "Турин ЦБЗ"), АҚ "Турин ЦБЗ", "ТУРА" Басқарушы компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (Ресей Федерациясы, Пермь өлкесі, Пермь қаласы, Монастырская көшесі, 43 – үй, НМТН 1165958079121, тіркелген күні – 2016 жылғы 10 мамыр, СТН 5902036371) (бұдан әрі – "ТУРА" БК" ЖШҚ), сондай-ақ 2022 жылғы 2 қыркүйектен бастап 2022 жылғы 18 қазанға дейінгі кезеңде "ТУРА" БК" ЖШҚ бас директоры болып табылатын Д.С.Русаковтың комиссияның сұрауы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбауы сияқты іс-әрекеттер хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасында көзделген хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзу деп танылсын.
3.  Хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасына және жауапкершілікті жеңілдететін мән-жайлардың болуын ескере отырып, есептеу әдістемесіне және айыппұл салу тәртібіне сәйкес (істерді қарау тәртібіне сәйкес Комиссия деп таныған заңды тұлғаның комиссияға Шарттың XVIII бөлімінде және Хаттамада көзделген мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбауы, оның ішінде мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбауы) комиссияның талабы бойынша) және жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлар болмаған жағдайда мынадай мөлшерде айыппұл тағайындалсын:
АҚ "Турин ЦБЗ" – 433 333 Ресей рублі 33 тиын;
"ТУРА" БК" ЖШҚ – 433 333 Ресей рублі 33 тиын;

Русакову Д.С. – 26 641 российский рубль 67 копеек.
Штрафы, назначенные настоящим Решением, подлежат уплате в порядке, установленном пунктами 17 и 18 Протокола (банковские реквизиты для уплаты штрафов: получатель – ИНН 7703516539, КПП 770301001, Межрегиональное операционное УФК (для ФАС России л/с 04951001610), ОКТМО 45380000, банк получателя – Операционный департамент Банка России//Межрегиональное операционное УФК г. Москва, номер банковского счета 40102810045370000002, номер казначейского счета 03100643000000019500, БИК 024501901, КБК 16111615000010000140).
4. Обязать АО "Туринский ЦБЗ" и ООО "УК "ТУРА" в течение 30 календарных дней с даты вступления настоящего Решения в силу представить в Комиссию сведения (информацию), запрошенные в письмах от 2 сентября 2022 г. № 22-454 и от 28 сентября 2022 г. № 22-556, в порядке, установленном этими письмами.
5. Комиссии проинформировать лиц, указанных в пункте 2 настоящего Решения, о необходимости:
а) в соответствии с абзацем вторым пункта 171 Методики расчета и порядка наложения штрафов уплатить штрафы, предусмотренные пунктом 16 Протокола, в полном размере не позднее 60 календарных дней с даты вступления настоящего Решения в силу. В случае неуплаты штрафов в указанный срок Комиссия принимает меры, направленные на принудительное исполнение настоящего Решения, в соответствии с пунктом 18 Методики расчета и порядка наложения штрафов;
б) уведомить Комиссию в соответствии с пунктом 45 Порядка рассмотрения дел об уплате штрафов, указанных в пункте 3 настоящего Решения, в течение 30 календарных дней с даты истечения срока, предусмотренного подпунктом "а" настоящего пункта.
6. Настоящее Решение может быть обжаловано в установленном порядке в Суд Евразийского экономического союза.
7. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 19 сентября 2023 г. № 142
ОПИСАТЕЛЬНАЯ И МОТИВИРОВОЧНАЯ ЧАСТИ
Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 сентября 2023 г. № 142
В соответствии с подпунктом 4 пункта 10 Протокола об общих принципах и правилах конкуренции (приложение № 19 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее соответственно – Протокол, Договор) в связи с нарушением положений пункта 13 Протокола Евразийской экономической комиссией (далее – Комиссия) определением от 5 декабря 2022 г. № 73/опр возбуждено дело о непредставлении сведений (информации) (далее – дело) в отношении акционерного общества "Туринский целлюлозно-бумажный завод" (далее – АО "Туринский ЦБЗ") (Российская Федерация, Свердловская обл., р-н Туринский, г. Туринск, ул. Дзержинского, д. 2, ОГРН 1026602268560, дата регистрации – 30 октября 2002 г., ИНН 6656000051) и назначена комиссия по его рассмотрению в следующем составе:
председатель комиссии по рассмотрению дела Сушкевич А.Г.;
заместитель председателя комиссии по рассмотрению дела Калиев А.А.;
член комиссии по рассмотрению дела Абдылдаева А.Б.
Лица, участвовавшие в рассмотрении дела: представители уполномоченных органов государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), в компетенцию которых входят реализация и (или) проведение конкурентной (антимонопольной) политики, – Сагдат Ж.Б., Заирбек уулу Д. и Фокина М.А.

Д.С.Русаков – 26 641 Ресей рублі 67 тиын.
Осы шешіммен тағайындалған айыппұлдар хаттаманың 17 және 18 – тармақтарында белгіленген тәртіппен төленуге тиіс (айыппұлдарды төлеу үшін банк деректемелері: алушы – СТН 7703516539, БӨП 770301001, өңіраралық операциялық ҚІЖК (Ресей ФАС үшін л/с 04951001610), ОКТМО 45380000, алушы банк - Ресей Банкінің Операциялық департаменті/ҚІЖК өңіраралық операциялық Мәскеу, банктік шот нөмірі 40102810045370000002, қазынашылық шот нөмірі 03100643000000019500, БИК 024501901, КБК 16111615000010000140).
4.  Осы шешім күшіне енген күннен бастап 30 күнтізбелік күн ішінде Комиссияға осы хаттарда белгіленген тәртіппен 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 22-454 және 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 22-556 хаттарда сұратылған мәліметтерді (ақпаратты) ұсынуға АҚ "Турин ЦБЗ" мен "ТУРА" БК" ЖШҚ міндеттелсін.
5.  Комиссия осы шешімнің 2-тармағында көрсетілген адамдарды қажеттілік туралы хабардар етсін:
а) айыппұлдарды есептеу әдістемесі мен қолдану тәртібінің 171-тармағының екінші абзацына сәйкес хаттаманың 16-тармағында көзделген айыппұлдарды осы шешім күшіне енген күннен бастап күнтізбелік 60 күннен кешіктірмей толық мөлшерде төленсін. Айыппұлдарды көрсетілген мерзімде төлемеген жағдайда Комиссия айыппұлдарды есептеу әдістемесінің және қолдану тәртібінің 18-тармағына сәйкес осы шешімді мәжбүрлеп орындауға бағытталған шараларды қабылдайды;
б)  осы шешімнің 3-тармағында көрсетілген айыппұлдарды төлеу туралы істерді қарау тәртібінің 45-тармағына сәйкес комиссияны осы тармақтың "а" тармақшасында көзделген мерзім өткен күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде хабардар етсін.
6.  Осы шешімге белгіленген тәртіппен Еуразиялық экономикалық одақтың сотына шағым жасалуы мүмкін.
7.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 19 қыркүйектегі
№ 142-шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссия алқасының 2023 жылғы 19 қыркүйектегі № 142-шешімінің СИПАТТАМАЛЫҚ ЖӘНЕ ДӘЛЕЛДІ БӨЛІКТЕРІ
Бәсекелестіктің жалпы қағидаттары мен қағидалары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 19-қосымша) (бұдан әрі тиісінше – Хаттама, Шарт) 10-тармағының 4-тармақшасына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) 2022 жылғы 5 желтоқсандағы ұйғарыммен хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзуына байланысты № 73/анықтама "Турин целлюлоза – қағаз зауыты" акционерлік қоғамына (бұдан әрі - "Турин ЦҚЗ" АҚ) (Ресей Федерациясы, Свердлов облысы, Турин ауданы, Туринск қаласы, Дзержинский көшесі, 2-үй, НМТН 1026602268560, тіркелген күні-2002 ж. 30 қазан, СТН 6656000051) қатысты мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбау туралы іс (бұдан әрі – іс) қозғалды – және оны келесі құрамда қарау жөніндегі комиссия тағайындалды:
істі қарау жөніндегі комиссияның төрағасы А.Г.Сушкевич;
істі қарау жөніндегі комиссия төрағасының орынбасары А.А.Калиев;
істі қарау жөніндегі комиссияның мүшесі А.Б.Абдылдаева.
Істі қарауға қатысқан тұлғалар: құзыретіне бәсекелестік (монополияға қарсы) саясатты іске асыру және (немесе) жүргізу кіретін Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, одақ) уәкілетті органдарының өкілдері – Ж.Б.Сагдат, Д.Заирбек уулу және М.А.Фокина.

В связи с необходимостью получения дополнительных сведений (информации) для принятия решения срок рассмотрения дела продлен на 60 рабочих дней, о чем вынесено определение от 28 февраля 2023 г. № 27/опр.
В соответствии с пунктом 23 Порядка рассмотрения дел о нарушении общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 99 (далее – Порядок рассмотрения дел), 16 мая 2023 г. председателем комиссии по рассмотрению дела Сушкевичем А.Г. объявлено об окончании рассмотрения дела.
По результатам рассмотрения дела установлено следующее.
Комиссия в рамках начатого на основании определения от 11 июля 2022 г. № 33/опр расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках бумаги в рулонах и листах (далее – расследование) в целях проведения оценки состояния конкуренции письмом от 2 сентября 2022 г. № 22-454 (далее – письмо № 22-454) направила в адрес АО "Туринский ЦБЗ" запрос сведений (информации) о группе лиц, объемах закупки, производства, реализации, ценах на товары и других сведений с требованием представить их в Комиссию до 26 сентября 2022 г.
Письмо № 22-454 было направлено с привлечением услуг оператора почтовой связи – акционерного общества "Почта России" (далее – АО "Почта России") заказным почтовым отправлением с уведомлением, которому присвоен почтовый идентификатор № 80086476639131, по адресу местонахождения ответчика: 623903, Российская Федерация, Свердловская обл., р-н Туринский, г. Туринск, ул. Дзержинского, д. 2.
Согласно уведомлению о вручении почтового отправления оно было вручено адресату 14 сентября 2022 г. Указанные данные подтверждаются информацией, представленной на официальном сайте АО "Почта России" в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в разделе "Отслеживание почтовых отправлений" по почтовому идентификатору № 80086476639131.
Однако АО "Туринский ЦБЗ" не представило сведения (информацию), запрошенные Комиссией в письме № 22-454.
В связи с этим Комиссия в письме от 28 сентября 2022 г. № 22-556 (далее – письмо № 22-556) в адрес АО "Туринский ЦБЗ" сообщила о том, что сведения (информация), запрошенные Комиссией в письме № 22-454, не представлены, и проинформировала АО "Туринский ЦБЗ" о необходимости представления таких сведений (информации) в срок до 18 октября 2022 г. включительно, тем самым продлив срок их представления.
Согласно уведомлению о вручении почтового отправления оно было вручено адресату 11 октября 2022 г. Указанные данные подтверждаются информацией, представленной на официальном сайте АО "Почта России" в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" в разделе "Отслеживание почтовых отправлений" по почтовому идентификатору № 80081277999460.

Шешім қабылдау үшін қосымша мәліметтер (ақпарат) алу қажеттілігіне байланысты істі қарау мерзімі 60 жұмыс күніне ұзартылды, ол туралы 2023 жылғы 28 ақпандағы № 27/анықтама ұйғарымы шығарылды.
Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 99-шешімімен (бұдан әрі – істерді қарау тәртібі) бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзу туралы істерді қарау тәртібінің 23-тармағына сәйкес, 2023 жылғы 16 мамырда істі қарау жөніндегі комиссия төрағасы А.Г.Сушкевич істі қараудың аяқталғаны туралы жариялады.
Істі қарау нәтижелері бойынша мыналар анықталды.
Комиссия 2022 жылғы 11 шілдедегі № 33/анықтама ұйғарымы негізінде басталған қағаздар мен парақтардағы трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарды тергеп – тексеру (бұдан әрі – тергеп-тексеру) шеңберінде бәсекелестіктің жай – күйін бағалауды жүргізу мақсатында 2022 жылғы 2 қыркүйектегі № 22-454 хатпен (бұдан әрі – № 22-454 хат) "Турин ЦҚЗ" АҚ 2022 жылғы 26 қыркүйекке дейін комиссияға ұсынуды талап ете отырып, тұлғалар тобы, сатып алу, өндіру, өткізу көлемі, тауарларға баға және басқа да мәліметтер туралы мәліметтерді (ақпаратты) сұрау салуды бағыттады.
№ 22-454 хат пошта байланысы операторы – "Ресей Поштасы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Ресей Поштасы" АҚ) қызметтерін тарта отырып, жауапкердің орналасқан жері: 623903, Ресей Федерациясы, Свердлов облысы, Турин ауданы, Турин қаласы, Дзержинский көшесі, 2-үй мекенжайына № 80086476639131 пошта идентификаторы берілген хабарламасы бар тапсырыс пошта жөнелтілімімен жіберілді.
Пошта жөнелтілімін тапсыру туралы хабарламаға сәйкес ол адресатқа 2022 жылғы 14 қыркүйекте табысталды. көрсетілген деректер "Ресей Поштасы" АҚ ресми сайтында "Интернет" ақпараттық телекоммуникациялық желісінде №80086476639131 пошта идентификаторы бойынша "пошта жөнелтілімдерін қадағалау" бөлімінде ұсынылған ақпаратпен расталады.
Алайда, "Турин ЦҚЗ" АҚ комиссия сұраған мәліметтерді (ақпаратты) № 22-454 хатта ұсынбаған.
Осыған байланысты Комиссия 2022 жылғы 28 қыркүйектегі № 22-556 хатында (бұдан әрі – № 22-556 хат) АҚ "Турин ЦҚЗ" атына № 22-454 хатта комиссия сұратқан мәліметтердің (ақпараттың) ұсынылмағанын хабарлады және "Турин ЦҚЗ" АҚ осындай мәліметтерді (ақпаратты), 2022 жылғы 18 қазанға дейінгі мерзімде қоса алғанда ұсыну қажеттілігі туралы хабарлады, осылайша оларды ұсыну мерзімін ұзартады.
Пошта жөнелтілімін тапсыру туралы хабарламаға сәйкес ол адресатқа 2022 жылғы 11 қазанда тапсырылды, аталған деректер "Ресей Поштасы" АҚ ресми сайтында "Интернет" ақпараттық телекоммуникациялық желісінде № 80081277999460 пошта идентификаторы бойынша "пошта жөнелтілімдерін қадағалау" бөлімінде ұсынылған ақпаратпен расталады.

Однако АО "Туринский ЦБЗ" так и не представило сведения (информацию), запрошенные Комиссией в письме № 22-556.
Таким образом, сведения (информация), запрошенные Комиссией в письмах № 22-454 и № 22-556, не были представлены АО "Туринский ЦБЗ" в Комиссию в срок до 18 октября 2022 г. включительно (с учетом его продления письмом № 22-556).
Межрайонная инспекция Федеральной налоговой службы № 17 по Пермскому краю письмом от 12 января 2023 г. № 06-112/0090дсп представила в Комиссию информацию об учредительных документах АО "Туринский ЦБЗ" и общества с ограниченной ответственностью "Управляющая компания "ТУРА" (далее – ООО "УК "ТУРА") (Российская Федерация, Пермский край, г. Пермь, ул. Монастырская, д. 43, ОГРН 1165958079121, дата регистрации – 10 мая 2016 г., ИНН 5902036371), в том числе выписки из Единого государственного реестра юридических лиц и уставы указанных обществ.
Согласно сведениям, содержащимся в Едином государственном реестре юридических лиц, в период с 2 сентября по 18 октября 2022 г. лицом, имеющим право без доверенности действовать от имени юридического лица – АО "Туринский ЦБЗ", являлось юридическое лицо ООО "УК "ТУРА".
В то же время согласно сведениям, содержащимся в Едином государственном реестре юридических лиц, в период с 2 сентября по 18 октября 2022 г. лицом, имеющим право без доверенности действовать от имени юридического лица – ООО "УК "ТУРА", являлся генеральный директор ООО "УК "ТУРА" Русаков Д.С.
В соответствии с абзацем девятым подпункта 5 пункта 2 Протокола группа лиц АО "Туринский ЦБЗ" рассматривается как единый хозяйствующий субъект (субъект рынка), в то же время положения раздела XVIII Договора и Протокола, относящиеся к хозяйствующим субъектам (субъектам рынка), распространяются на группу лиц АО "Туринский ЦБЗ" – единый хозяйствующий субъект АО "Туринский ЦБЗ", и в отношении его не установлены исключительные случаи, предусмотренные Протоколом.
Согласно абзацу второму подпункта 5 пункта 16 Протокола под должностным лицом понимаются выполняющие организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции руководители и работники хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), некоммерческих организаций, не являющихся хозяйствующими субъектами (субъектами рынка), руководители организаций, осуществляющих полномочия единоличных исполнительных органов хозяйствующих субъектов (субъектов рынка), некоммерческих организаций, не являющихся хозяйствующими субъектами (субъектами рынка).
Таким образом, в исследуемый период Русаков Д.С. являлся единоличным исполнительным органом ООО "УК "ТУРА", которое являлось единоличным исполнительным органом АО "Туринский ЦБЗ", в связи с чем на основании абзацев третьего и седьмого подпункта 5 пункта 2 Протокола генеральный директор ООО "УК "ТУРА" Русаков Д.С. и ООО "УК "ТУРА" образуют одну группу лиц с АО "Туринский ЦБЗ".

Алайда, "Турин ЦҚЗ" АҚ комиссия сұраған мәліметтерді (ақпаратты) № 22-556 хатта ұсынбаған.
Осылайша, Комиссия № 22-454 және № 22-556 хаттарда сұратқан мәліметтерді (ақпаратты) "Турин ЦҚЗ" АҚ Комиссияға 2022 жылғы 18 қазанды қоса алғандағы мерзімде (оны № 22-556 хатпен ұзартуды ескере отырып) ұсынбады.
Пермь өлкесі бойынша № 17 Федералдық салық қызметінің ауданаралық инспекциясы 2023 жылғы 12 қаңтардағы № 06-112/0090дсп хатымен комиссияға "Турин ЦҚЗ" АҚ және "ТУРА" Басқарушы компаниясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (бұдан әрі – ЖШҚ "ТУРА" БК") (Ресей Федерациясы,Пермь өлкесі, Пермь қаласы, Монастырская көшесі, 43-үй, НМТН 1165958079121, тіркелген күні – 2016 жылғы 10 мамыр, СТН 5902036371) құрылтай құжаттары , оның ішінде заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тізілімінен үзінді көшірмелер және аталған қоғамдардың жарғылары туралы ақпаратты ұсынды.
Заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерге сәйкес, 2022 жылғы 2 қыркүйек пен 18 қазан аралығында заңды тұлға – "Турин ЦҚЗ" АҚ атынан сенімхатсыз әрекет етуге құқығы бар тұлға "ТУРА" БК" ЖШҚ заңды тұлғасы болып табылды.
Сонымен бірге, заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тізіліміндегі мәліметтерге сәйкес, 2022 жылғы 2 қыркүйек пен 18 қазан аралығында заңды тұлға – "ТУРА" БК" ЖШҚ атынан сенімхатсыз әрекет етуге құқығы бар тұлға "ТУРА" БК" ЖШҚ бас директоры Д.С.Русаков болды.
Хаттаманың 2-тармағы 5-тармақшасының тоғызыншы абзацына сәйкес "Турин ЦҚЗ" АҚ тұлғалар тобы бірыңғай шаруашылық жүргізуші субъект (нарық субъектісі) ретінде қаралады, сонымен бірге шаруашылық жүргізуші субъектілерге (нарық субъектілеріне) қатысты Шарттың және Хаттаманың XVIII бөлімінің ережелері "Турин ЦҚЗ" АҚ – бірыңғай шаруашылық жүргізуші субъект тұлғалар тобына қолданылады "Турин ОКЖ" АҚ және оған қатысты Хаттамада көзделген айрықша жағдайлар белгіленбеген.
Хаттаманың 16-тармағы 5-тармақшасының екінші абзацына сәйкес лауазымды адам деп шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің), шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) болып табылмайтын коммерциялық емес ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері, шаруашылық жүргізуші субъектілердің (нарық субъектілерінің) жеке-дара атқарушы органдарының, коммерциялық емес ұйымдардың өкілеттіктерін жүзеге асыратын ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері түсініледі шаруашылық жүргізуші субъектілер (нарық субъектілері) болып табылмайтын субъектілер болып табылады.
Осылайша, зерттеу кезеңінде Д.С.Русаков "ТУРА" БК" ЖШҚ-ның жалғыз атқарушы органы болды, ол "Турин ЦҚЗ" АҚ-ның жалғыз атқарушы органы болды, осыған байланысты Хаттаманың 2-тармағының 5-тармақшасының үшінші және жетінші абзацтары негізінде "ТУРА" БК" ЖШҚ бас директоры Д.С.Русаков және "ТУРА" БК" ЖШҚ "Турин ЦҚЗ" АҚ-мен бір топ тұлғалар құрады.

2 февраля 2023 г. Комиссия определением № 14/опр привлекла в качестве ответчиков по делу ООО "УК "ТУРА" и его генерального директора Русакова Д.С., а также запросила у всех ответчиков соответствующие сведения (информацию). Указанное определение было направлено письмом от 2 февраля 2023 г. № 22-43 с привлечением услуг АО "Почта России" заказными почтовыми отправлениями с уведомлениями, которые были вручены 10 февраля (генеральному директору ООО "УК "ТУРА" Русакову Д.С. (почтовый идентификатор № 80080981645045)), 14 февраля (ООО "УК "ТУРА" (почтовый идентификатор № 80080981645021)) и 17 февраля 2023 г. (АО "Туринский ЦБЗ" (почтовый идентификатор № 80080981645038)).
28 февраля 2023 г. Комиссия определением № 27/опр повторно проинформировала ответчиков о необходимости представления сведений (информации), запрошенных Комиссией в письме от 2 февраля 2023 г. № 22-43. Указанное определение было направлено письмом от 1 марта 2023 г. № 22-106 с привлечением услуг АО "Почта России" заказными почтовыми отправлениями с уведомлениями, которые были вручены 10 марта (генеральному директору ООО "УК "ТУРА" Русакову Д.С. (почтовый идентификатор № 80081082316629) и АО "Туринский ЦБЗ" (почтовый идентификатор № 80081082316612) и 30 марта 2023 г. (ООО "УК "ТУРА" (почтовый идентификатор № 80081082316605)).
23 марта 2023 г. Комиссия определением № 33/опр еще раз проинформировала ответчиков о необходимости представления сведений (информации), запрошенных Комиссией. Указанное определение было направлено письмом от 27 марта 2023 г. № 22-162 с привлечением услуг АО "Почта России" заказными почтовыми отправлениями с уведомлениями, которые были вручены 4 апреля (генеральному директору ООО "УК "ТУРА" Русакову Д.С. (почтовый идентификатор № 80081082316933) и АО "Туринский ЦБЗ" (почтовый идентификатор № 80081082316926)) и 19 апреля 2023 г. (ООО "УК "ТУРА" (почтовый идентификатор № 80081082316919)).
18 апреля 2023 г. Комиссия определением № 37/опр снова проинформировала ответчиков о необходимости представления сведений (информации), запрошенных Комиссией. Указанное определение было направлено письмом от 19 апреля 2023 г. № 22-181 с привлечением услуг АО "Почта России" заказными почтовыми отправлениями с уведомлениями, которые были вручены 25 апреля (АО "Туринский ЦБЗ" (почтовый идентификатор № 80086883621446)), 26 апреля (генеральному директору ООО "УК "ТУРА" Русакову Д.С. (почтовый идентификатор № 80086883621439)) и 4 мая 2023 г. (ООО "УК "ТУРА" (почтовый идентификатор № 80086883621453)).
Согласно подпункту 7 пункта 10 Протокола Комиссия осуществляет запрос и получение информации от органов государственной власти, органов местного самоуправления, иных осуществляющих их функции органов и организаций государств-членов, юридических и физических лиц, в том числе конфиденциальной информации, необходимой для осуществления полномочий по контролю за соблюдением общих правил конкуренции на трансграничных рынках.
Согласно пункту 13 Протокола Комиссия при проведении расследований нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках запрашивает необходимую информацию у органов государственной власти, органов местного самоуправления, иных осуществляющих их функции органов или организаций государств-членов, юридических и физических лиц. Хозяйствующие субъекты (субъекты рынка), некоммерческие организации, органы государственной власти, органы местного самоуправления, иные осуществляющие их функции органы или организации (их должностные лица) государств-членов, физические лица обязаны представлять в Комиссию по ее запросу в установленные сроки необходимые Комиссии в соответствии с возложенными на нее полномочиями информацию, документы, сведения, пояснения.

2023 жылғы 2 ақпанда Комиссия № 14/анықтама ұйғарымымен "ТУРА" БК" ЖШҚ және оның бас директоры Д.С.Русаковты іс бойынша жауапкер ретінде тартты, сондай-ақ барлық жауапкерлерден тиісті мәліметтерді (ақпаратты) сұрады. Аталған ұйғарым 2023 жылғы 2 ақпандағы № 22-43 хатпен "Ресей Поштасы" АҚ қызметтерін тарта отырып, 10 ақпанда ("УК" ТУРА" ЖШҚ бас директоры Д.С.Русаковқа (пошта идентификаторы № 80080981645045)), 14 ақпанда ("УК "ТУРА" ЖШҚ (пошта идентификаторы № 80080981645021)) және 17 ақпан 2023 жылғы ("Турин ЦҚЗ" АҚ (пошта идентификаторы № 80080981645038)) тапсырылған хабарламалары бар тапсырысты пошта жөнелтімдерімен жіберілді.
2023 жылғы 28 ақпанда Комиссия № 27/анықтама ұйғарымымен жауапкерлерді 2023 жылғы 2 ақпандағы № 22-43 хатта комиссия сұратқан мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну қажеттілігі туралы қайта хабардар етті. Аталған ұйғарым 2023 жылғы 1 наурыздағы № 22-106 хатпен жіберілді, "Ресей Поштасы" АҚ қызметтерін тарта отырып, 10 наурызда ("ТУРА" БК" ЖШҚ бас директоры Д.С.Русаковқа (пошта идентификаторы № 80081082316629) және "Турин ЦҚЗ" АҚ-ға (пошта идентификаторы № 80081082316612) және 2023 жылғы 30 наурызда ("УК "ТУРА" ЖШҚ (пошта идентификаторы № 80081082316605)) тапсырылған хабарламалары бар тапсырыс пошта жөнелтілімдерімен жіберілді .
2023 жылғы 23 наурызда комиссия № 33/анықтама ұйғарымымен жауапкерлерді комиссия сұратқан мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну қажеттілігі туралы тағы да хабардар етті. Аталған ұйғарым 2023 жылғы 27 наурыздағы № 22-162 хатпен "Ресей Поштасы" АҚ қызметтерін тарта отырып, 4 сәуірде ("ТУРА" БК" ЖШҚ бас директоры Д.С.Русаковқа (пошта идентификаторы № 80081082316933) және "Турин ЦҚЗ" АҚ-на (пошта идентификаторы № 80081082316926) және 2023 жылғы 19 сәуір ("ТУРА" БК" ЖШҚ-ға (пошта идентификаторы № 80081082316919)) хабарламалары бар тапсырысты пошта жөнелтімдерімен жіберілді.
2023 жылғы 18 сәуірде комиссия № 37/анықтама ұйғарымымен жауапкерлерге комиссия сұратқан мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну қажеттігі туралы тағы да хабардар етті. Аталған ұйғарым 2023 жылғы 19 сәуірдегі № 22-181 хатпен "Ресей Поштасы" АҚ қызметтерін тарта отырып, 25 сәуірде ("Турин ЦҚЗ" АҚ (почта идентификаторы № 80086883621446)), 26 сәуірде ("ТУРА" БК" ЖШҚ бас директоры Д.С.Русаковқа) (пошта идентификаторы № 80086883621439)) және 2023 жылғы 4 мамыр ("ТУРА" БК" ЖШҚ (пошта идентификаторы № 80086883621453)) тапсырылған хабарламалары бар тапсырысты пошта жөнелтілімдерімен жіберілді.
Хаттаманың 10-тармағының 7-тармақшасына сәйкес Комиссия мемлекеттік билік органдарынан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, мүше мемлекеттердің өзге де органдары мен ұйымдарынан, заңды және жеке тұлғалардан, оның ішінде трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерінің сақталуын бақылау жөніндегі өкілеттіктерді жүзеге асыру үшін қажетті құпия ақпаратқа сұрау салуды және ақпарат алуды жүзеге асырады.
Хаттаманың 13-тармағына сәйкес комиссия трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзушылықтарға тергеу жүргізу кезінде мемлекеттік билік органдарынан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, мүше мемлекеттердің органдары мен ұйымдарының функцияларын жүзеге асыратын өзге де органдардан, заңды және жеке тұлғалардан қажетті ақпаратты сұратады. Мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілері (нарық субъектілері), коммерциялық емес ұйымдар, мемлекеттік билік органдары, жергілікті өзін-өзі басқару органдары, олардың функцияларын жүзеге асыратын өзге де органдар немесе ұйымдар (олардың лауазымды адамдары), жеке тұлғалар Комиссияға оның сұрау салуы бойынша белгіленген мерзімдерде өзіне жүктелген өкілеттіктерге сәйкес Комиссияға қажетті ақпарат, құжаттар, мәліметтерді, түсініктемелерді беруге міндетті.

Согласно абзацу первому пункта 7 Порядка проведения расследования нарушений общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2012 г. № 98 (далее – Порядок проведения расследования), Комиссия в ходе проведения расследования вправе запрашивать в письменной форме у физических и юридических лиц, органов государственной власти государств-членов, органов местного самоуправления, иных осуществляющих их функции органов или организаций государств-членов информацию, документы, сведения, пояснения, необходимые для проведения расследования, в том числе конфиденциальные.
Согласно абзацу первому пункта 8 Порядка проведения расследования физические и юридические лица, а также органы государственной власти государств-членов, органы местного самоуправления, иные осуществляющие их функции органы или организации государств-членов обязаны представлять в Комиссию по запросу в установленный срок необходимые для исполнения возложенных на нее полномочий информацию, документы, сведения, пояснения, в том числе конфиденциальные.
Таким образом, Комиссия в рамках проведения расследования в соответствии с Порядком проведения расследования, исполняя свои полномочия по пресечению нарушений общих правил конкуренции хозяйствующими субъектами (субъектами рынка) государств-членов и руководствуясь положениями Договора, запросила у АО "Туринский ЦБЗ" соответствующие сведения (информацию).
Однако запрошенные в ходе проведения Комиссией расследования сведения (информация) АО "Туринский ЦБЗ" не представлены.
В рамках рассмотрения дела АО "Туринский ЦБЗ" не представило позицию о согласии (несогласии) с фактом наличия в его действиях признаков нарушения положений пункта 13 Протокола.
При этом Комиссия считает, что действия (бездействие) АО "Туринский ЦБЗ" выразились в том, что оно имело возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования, однако не приняло необходимых и достаточных мер по их соблюдению, в связи с чем можно сделать вывод о том, что АО "Туринский ЦБЗ" совершило действия (бездействие), запрещенные пунктом 13 Протокола, а именно не представило сведения (информацию) по запросу Комиссии.
В заседаниях комиссии по рассмотрению дела представители АО "Туринский ЦБЗ" участия не принимали.
Обстоятельств, препятствующих представлению АО "Туринский ЦБЗ" в Комиссию сведений (информации), запрошенных в письмах № 22-454 и № 22-556, не выявлено.
ООО "УК "ТУРА", являвшееся в период с 2 сентября по 18 октября 2022 г. единоличным исполнительным органом АО "Туринский ЦБЗ", а также Русаков Д.С., являвшийся в указанный период генеральным директором ООО "УК "ТУРА" в соответствии с учредительными (уставными) документами общества, имели возможность для соблюдения положений права Союза в сфере антимонопольного регулирования, однако ни ООО "УК "ТУРА", ни Русаков Д.С. не приняли необходимых и достаточных мер по их соблюдению. В связи с изложенным можно сделать вывод о том, что ООО "УК "ТУРА" совершило действия (бездействие), нарушающие положения пункта 13 Протокола, а именно не представило сведения (информацию) по запросу Комиссии, а Русаков Д.С. не обеспечил исполнение запроса Комиссии по представлению сведений (информации) в установленный ею срок, тем самым нарушив положения пункта 13 Протокола.

Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 98-шешімімен бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы қағидаларын бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 7-тармағының бірінші абзацына сәйкес (бұдан әрі – Тергеп-тексеру жүргізу тәртібі), Комиссия тергеп-тексеру жүргізу барысында жеке және заңды тұлғалардан, мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарынан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, мүше мемлекеттердің органдары мен ұйымдарының функцияларын жүзеге асыратын өзге де органдардан тергеп-тексеру жүргізу үшін қажетті, оның ішінде құпия ақпаратты, құжаттарды, мәліметтерді, түсіндірмелерді жазбаша нысанда сұратуға құқылы.
Тергеп-тексеру жүргізу тәртібінің 8-тармағының бірінші абзацына сәйкес жеке және заңды тұлғалардан, мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарынан, жергілікті өзін-өзі басқару органдарынан, мүше мемлекеттердің органдары мен ұйымдарының функцияларын жүзеге асыратын өзге де органдардан тергеп-тексеру жүргізу үшін қажетті, оның ішінде құпия ақпаратты, құжаттарды, мәліметтерді, түсіндірмелерді жазбаша нысанда сұратуға құқылы.
Осылайша, комиссия тергеп-тексеру жүргізу тәртібіне сәйкес тергеп-тексеру жүргізу шеңберінде мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің (нарық субъектілерінің) бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзудың жолын кесу жөніндегі өз өкілеттіктерін орындай отырып және Шарттың ережелерін басшылыққа ала отырып, "Турин ЦҚЗ" АҚ-дан тиісті мәліметтерді (ақпаратты) сұратты.
Алайда, комиссия тексеру жүргізу барысында сұраған "Турин ЦҚЗ" АҚ мәліметтері (ақпараты) ұсынылмаған.
Істі қарау шеңберінде "Турин ЦҚЗ" ақ оның іс-әрекеттерінде хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзу белгілерінің болу фактісімен келісу (келіспеу) туралы ұстаным ұсынбады.
Бұл ретте Комиссия "Турин ЦҚЗ" АҚ-ның әрекеттері (әрекетсіздігі) оның Одақ құқығының монополияға қарсы реттеу саласындағы ережелерін сақтау мүмкіндігіне ие болғандығын білдірді, алайда оларды сақтау жөнінде қажетті және жеткілікті шаралар қабылдамады деп есептейді, осыған байланысты "Турин ЦҚЗ" АҚ-ның бұл туралы қорытынды жасауға болады хаттаманың 13-тармағында тыйым салынған әрекеттерді (әрекетсіздікті) жасады, атап айтқанда комиссияның сұрауы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбады.
Істі қарау жөніндегі комиссияның отырыстарына "Турин ЦҚЗ" АҚ өкілдері қатысқан жоқ.
"Турин ЦҚЗ" АҚ-ның комиссияға № 22-454 және № 22-556 хаттарда сұратылған мәліметтерді (ақпаратты) ұсынуына кедергі келтіретін мән-жайлар анықталған жоқ.
2022 жылғы 2 қыркүйек пен 18 қазан аралығында "Турин ЦҚЗ" АҚ-ның жалғыз атқарушы органы болған "ТУРА" БК" ЖШҚ, сондай-ақ аталған кезеңде қоғамның құрылтай (жарғылық) құжаттарына сәйкес "ТУРА" БК" ЖШҚ-ның бас директоры болған Д.С.Русаков Одақ құқығының монополияға қарсы реттеу саласындағы ережелерін сақтауға мүмкіндік алды, алайда, "ТУРА" БК" ЖШҚ да, Д.С.Русаков та оларды сақтау үшін қажетті және жеткілікті шаралар қабылдаған жоқ. Жоғарыда айтылғандарға байланысты "ТУРА" БК" ЖШҚ хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзатын іс-әрекеттерді (әрекетсіздіктерді) жасады, атап айтқанда комиссияның сұрауы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбады, ал Д.С.Русаков комиссияның мәліметтерді (ақпаратты) ұсыну жөніндегі сұрау салуының ол белгілеген мерзімде орындалуын қамтамасыз етпеді деген қорытынды жасауға болады, осылайша хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзды.

В рамках рассмотрения дела ООО "УК "ТУРА" и его генеральному директору Русакову Д.С. была обеспечена возможность реализации всех прав, предусмотренных пунктом 13 Порядка рассмотрения дел. Кроме того, у них запрошены пояснения по делу, а также позиции о согласии или несогласии с нарушением положений пункта 13 Протокола.
В рамках рассмотрения дела ООО "УК "ТУРА" и его генеральный директор Русаков Д.С. позиции о согласии или несогласии с фактом наличия в их действиях признаков нарушения положений пункта 13 Протокола не представили.
Обстоятельств, препятствующих представлению в Комиссию сведений (информации), запрошенных в письмах № 22-454 и № 22-556, копии которых приложены к соответствующим определениям комиссии по рассмотрению дела, направленным в адрес ООО "УК "ТУРА" и его генерального директора Русаковым Д.С., не выявлено.
В заседаниях комиссии по рассмотрению дела ООО "УК "ТУРА" и его генеральный директор Русаков Д.С. и (или) их представители участие не принимали, ходатайств о переносе даты заседания комиссии по рассмотрению дела не представляли.
Информация об уважительной причине невозможности участия в заседаниях комиссии по рассмотрению дела ООО "УК "ТУРА", его генерального директора Русакова Д.С. и (или) их представителей не представлена.
Оценив собранные по делу доказательства, Комиссия полагает, что вина АО "Туринский ЦБЗ", ООО "УК "ТУРА" и его генерального директора Русакова Д.С. нашла подтверждение, а их действия (бездействие) верно квалифицированы как нарушающие положения пункта 13 Протокола.
Согласно подпункту 5 пункта 16 Протокола Комиссия в соответствии с Методикой расчета и порядком наложения штрафов за нарушение общих правил конкуренции на трансграничных рынках, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 17 декабря 2012 г. № 118 (далее – Методика расчета и порядок наложения штрафов), налагает штрафы за непредставление в Комиссию сведений (информации), предусмотренных разделом XVIII Договора и Протоколом, в том числе за непредставление сведений (информации) по требованию Комиссии, на физических лиц – в размере от 10 000 до 15 000 российских рублей, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – в размере от 10 000 до 60 000 российских рублей, на юридических лиц – в размере от 150 000 до 1 000 000 российских рублей.
АО "Туринский ЦБЗ", ООО "УК "ТУРА" и его генеральный директор Русаков Д.С. не представили в Комиссию сведения (информацию), запрошенные Комиссией, впервые. Указанное обстоятельство согласно приложению № 2 к Методике расчета и порядку наложения штрафов учитывается в качестве смягчающего ответственность при расчете размера штрафов.

"ТУРА" БК" ЖШҚ және оның бас директоры Д.С.Русаков істерді қарау тәртібінің 13-тармағында көзделген барлық құқықтарды іске асыру мүмкіндігімен қамтамасыз етілді. Бұдан басқа, олардан іс бойынша түсініктемелер, сондай-ақ хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзумен келісу немесе келіспеу туралы ұстанымдар сұралды.
"ТУРА" БК" ЖШҚ ісін қарау шеңберінде және оның бас директоры Д.С.Русаков хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзу белгілерінің болуы фактісімен келісу немесе келіспеу туралы ұстаным ұсынбады.
№ 22-454 және № 22-556 хаттарда сұралған, көшірмелері "ТУРА" БК" ЖШҚ және оның бас директоры Д.С.Русаковтың атына жіберілген істі қарау жөніндегі комиссияның тиісті ұйғарымдарына қоса берілген мәліметтерді (ақпаратты) комиссияға ұсынуға кедергі келтіретін мән-жайлар анықталған жоқ.
"ТУРА" БК" ЖШҚ істі қарау жөніндегі комиссияның отырыстарына және оның бас директоры Д.С.Русаков және (немесе) олардың өкілдері қатыспады, істі қарау жөніндегі комиссия отырысының күнін ауыстыру туралы өтінішхаттар ұсынылмады.
"ТУРА "БК" ЖШҚ, оның бас директоры Д.С.Русаковтың және (немесе) олардың өкілдерінің істерін қарау жөніндегі комиссияның отырыстарына қатыса алмауының дәлелді себебі туралы ақпарат ұсынылмаған.
Іс бойынша жиналған дәлелдемелерді бағалай отырып, Комиссия "Турин ЦҚЗ" ақ, "ТУРА" БК" ЖШҚ және оның бас директоры Д.С.Русаковтың кінәсі Растауды тапты және олардың әрекеттері (әрекетсіздігі) хаттаманың 13-тармағының ережелерін бұзушы ретінде дұрыс сараланған деп санайды.
Хаттаманың 16-тармағының 5-тармақшасына сәйкес комиссия Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің 2012 жылғы 17 желтоқсандағы № 118-шешімімен (бұдан әрі – есептеу әдістемесі және айыппұл салу тәртібі) бекітілген трансшекаралық нарықтардағы бәсекелестіктің жалпы ережелерін бұзғаны үшін Шарттың XVIII бөлімінде және Хаттамада көзделген есептеу әдістемесіне және айыппұл салу тәртібіне сәйкес Комиссияға мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін айыппұл салады, оның ішінде комиссияның талабы бойынша мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбағаны үшін, жеке тұлғаларға – 10 000 – нан 15 000 Ресей рубліне дейін, лауазымды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлерге – 10 000-нан 60 000 Ресей рубліне дейін, заңды тұлғаларға – 150 000-нан 1 000 000 Ресей рубліне дейін.
АҚ "Турин ЦБЗ", ЖШҚ "ТУРА" БК" және оның бас директоры Д.С.Русаков комиссияға алғаш рет сұраған мәліметтерді (ақпаратты) ұсынбады. Көрсетілген мән-жай есептеу әдістемесіне және айыппұл салу тәртібіне № 2-қосымшаға сәйкес айыппұлдардың мөлшерін есептеу кезінде жауапкершілікті жеңілдетуші ретінде ескеріледі.

Иных обстоятельств, смягчающих ответственность, и обстоятельств, отягчающих ответственность, предусмотренных приложениями № 1 и 2 к Методике расчета и порядку наложения штрафов, учитываемых при расчете размера штрафов, не выявлено.

Айыппұл мөлшерін есептеу кезінде ескерілетін айыппұлдарды есептеу әдістемесі мен салу тәртібіне № 1 және 2-қосымшаларда көзделген жауапкершілікті жеңілдететін өзге де мән-жайлар және жауапкершілікті ауырлататын мән-жайлар анықталған жоқ.