О Методике оценки влияния интеграционных процессов на экономики государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 30 ноября 2023 года № 168.
В соответствии с пунктом 6.3.8 Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 г. № 12, и пунктом 6.3.8 плана мероприятий по реализации Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденного распоряжением Совета Евразийской экономической комиссии от 5 апреля 2021 г. № 4, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки влияния интеграционных процессов на экономики государств – членов Евразийского экономического союза.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕНА
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 30 ноября 2023 г. № 168
М Е Т О Д И К А
оценки влияния интеграционных процессов на экономики государств – членов Евразийского экономического союза
1. Настоящая Методика разработана в соответствии с пунктом 6.3.8 Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 г. № 12.
Методологической основой оценки вклада интеграции в экономики государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз) являются межстрановые таблицы "затраты–выпуск" Союза, разработанные в 2019 году для нужд Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) в рамках реализации научно-исследовательской работы по теме "Разработка методологии построения межстрановой таблицы "затраты–выпуск" Евразийского экономического союза, экспериментальный расчет и оценка интеграционного потенциала Союза на ее основе".
Комиссия является правообладателем базы данных "Система межстрановых таблиц "затраты–выпуск" Евразийского экономического союза за 2016 год и Руководство и по их построению и актуализации" в соответствии со свидетельством Федеральной службы по интеллектуальной собственности о государственной регистрации результата интеллектуальной деятельности от 28 апреля 2021 г. № 2021620900.
2. Настоящая Методика применяется для расчета следующих показателей:
вклад взаимной торговли товарами в валовой внутренний продукт (ВВП) государства-члена;
вклад взаимной торговли услугами в ВВП государства-члена;
вклад трудовой миграции (импорта рабочей силы из государств-членов и денежных переводов в/из государств-членов) в ВВП государства-члена;
интеграционные составляющие взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции;
суммарный вклад взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции в ВВП государства-члена с учетом интеграционных составляющих.
Методология предполагает оценку суммарного интеграционного вклада взаимной торговли товарами, взаимной торговли услугами и трудовой миграции в ВВП каждого государства-члена.

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің экономикасына интеграциялық процестердің әсерін бағалау әдістемесі туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 30 қарашадағы № 168 шешімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарының 6.3.8-тармағына және Еуразиялық экономикалық комиссиясы кеңесінің 2021 жылғы 5 сәуірдегі № 4 өкімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 6.3.8-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссиясының алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің экономикасына интеграциялық процестердің әсерін бағалаудың қоса беріліп отырған әдістемесі бекітілсін.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2023 жылғы 30 қарашадағы
№ 168 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің экономикасына интеграциялық процестердің әсерін бағалау ӘДІСТЕМЕСІ
1. Осы Әдістеме Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарының 6.3.8-тармағына сәйкес әзірленді.
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, одақ)экономикасына интеграцияның үлесін бағалаудың әдіснамалық негізі "Еуразиялық экономикалық одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесін құру әдіснамасын әзірлеу, оның негізінде одақтың интеграциялық әлеуетін эксперименттік есептеу бағалау" тақырыбы бойынша ғылыми–зерттеу жұмысын іске асыру шеңберінде Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қажеттіліктері үшін 2019 жылы әзірленген Одақтың "шығындар – шығару" еларалық кестелері болып табылады.
Федералдық зияткерлік меншік қызметінің 2021 жылғы 28 сәуірдегі № 2021620900 зияткерлік қызмет нәтижесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес Комиссия Еуразиялық экономикалық одақтың 2016 жылғы "шығындар–шығару еларалық кестелер жүйесі және оларды құру мен өзектендіру жөніндегі нұсқаулықтың"деректер базасының құқық иеленушісі болып табылады
2. Бұл әдіс келесі көрсеткіштерді есептеу үшін қолданылады:
мүше мемлекеттің жалпы ішкі өніміне (ЖІӨ) тауарлардың өзара саудасының үлесі;
мүше мемлекеттің ЖІӨ-не көрсетілетін қызметтердің өзара саудасының үлесі;
мүше мемлекеттің ЖІӨ-не еңбек көші-қонының (мүше мемлекеттерден жұмыс күшінің импорты және мүше мемлекеттерге/мемлекеттерден ақша аударымдары) үлесі;
тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара саудасының интеграциялық құрамдас бөліктері;
интеграциялық құрамдас бөліктерді ескере отырып, мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара саудасының жиынтық үлесі.
Әдістеме тауарлардың өзара саудасының, қызметтердің өзара саудасының және әрбір мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге еңбек көші-қонының жиынтық интеграциялық үлесін бағалауды көздейді.

3. В настоящей Методике используются понятия, которые означают следующее:
"вклад взаимной торговли товарами в ВВП государства-члена" – суммарный вклад в ВВП государства-члена от экспорта товаров в другие государства-члены и дополняющего импорта товаров из других государств-членов, рассчитанный с учетом их прямого и косвенного вклада;
"вклад взаимной торговли услугами в ВВП государства-члена" – вклад в ВВП государства-члена от экспорта услуг в другие государства-члены, рассчитанный с учетом их прямого и косвенного вклада;
"вклад трудовой миграции в ВВП государства-члена" – суммарный вклад в ВВП государства-члена от импорта рабочей силы и сальдо денежных переводов мигрантов, поступивших из других государств-членов и отправленных в другие государства-члены;
"вклад импорта рабочей силы в ВВП государства-члена" – выпуск продукции и услуг, произведенный трудящимися мигрантами, в секторах экономики, в которых заняты трудящиеся мигранты из других государств – членов, рассчитанный с учетом его прямого и косвенного вклада в ВВП;
"вклад денежных переводов мигрантов в ВВП государства-члена" – вклад сальдо объема поступивших денежных переводов мигрантов из других государств-членов и отправленных в другие государства-члены, рассчитанный с учетом их прямого и косвенного вклада в ВВП;
"дополняющий импорт товаров" – доля импорта товаров из других государств-членов, которые не могут быть произведены в данном государстве-члене;
"интеграционная составляющая" – доля в общем объеме взаимной торговли товарами, услугами, трудовой миграции, формирующаяся за счет принятия и реализации конкретных интеграционных мер;
"интеграционные меры" – совместные действия государств-членов, оказывающие влияние на показатели взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции, которые принимаются актами, входящими в право Союза;
"интеграционный вклад в ВВП государства-члена" суммарный вклад в ВВП каждого государства-члена взаимной торговли товарами, взаимной торговли услугами и трудовой миграции с учетом принятых интеграционных мер;
"межстрановая таблица "затраты–выпуск" Союза" –сбалансированная симметричная таблица производства и импорта ресурсов (продуктов и услуг) и их использования в экономиках государств-членов (промежуточное использование, конечное потребление, накопление и экспорт), построенная на основе национальных статистических таблиц "затраты-выпуск" государств-членов;
"отраслевой производственный мультипликатор" – это прирост ВВП государства-члена в расчҰте на единицу прироста выпуска в рассматриваемой отрасли экономики, который включает прирост добавленной стоимости в данной отрасли и в смежных отраслях, которые выпускают ресурсы для ее промежуточного потребления, а также прирост добавленной стоимости в отраслях, которые удовлетворяют дополнительный конечный спрос со стороны населения, государства и бизнеса, обеспеченный расходованием дополнительных доходов, формируемых за счет прироста оплаты труда, налогов и прибыли в данной отрасли экономики;
"показатели, вносящие положительный вклад в ВВП государства-члена" – экспорт товаров взаимной торговли; дополняющий импорт товаров; экспорт услуг; импорт рабочей силы; денежные переводы в страну из других государств-членов;
"показатели, вносящие отрицательный вклад в ВВП" – денежные переводы мигрантов в государства-члены.

3. Бұл әдістемеде келесі ұғымдарды білдіретін терминдер қолданылады:
"мүше мемлекеттің ЖІӨ-не тауарлармен өзара сауданың қосқан үлесі" – мүше мемлекеттің басқа мүше мемлекеттерге тауарлар экспортынан және басқа мүше мемлекеттерден тауарлардың қосымша импортынан олардың тікелей және жанама үлесі ескеріле отырып есептелген ЖІӨ-ге жиынтық үлесі;
мүше мемлекеттің ЖІӨ-не көрсетілетін қызметтердің өзара саудасының үлесі – мүше мемлекеттің басқа мүше мемлекеттерге көрсетілетін қызметтер экспортынан олардың тікелей және жанама үлесін ескере отырып есептелген ЖІӨ-ге үлесі;
"мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге еңбек көші-қонның үлесі" – басқа мүше мемлекеттерден келіп түскен және басқа мүше мемлекеттерге жөнелтілген мигранттардың жұмыс күші импортынан және ақша аударымдарының сальдосынан мүше мемлекеттің ЖІӨ-не қосынды үлесі;
"мүше мемлекеттің ЖІӨ-не жұмыс күші импортының үлесі" – басқа мүше мемлекеттерден еңбекке көшіп-қонушылар жұмыс істейтін экономика секторларында еңбекші көшіп-қонушылар өндірген, оның ЖІӨ-ге тікелей және жанама үлесін ескере отырып есептелген өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді шығару;
"мигранттардың мүше мемлекеттің ЖІӨ-не ақша аударымдарының үлесі" – басқа мүше мемлекеттерден келіп түскен және басқа мүше мемлекеттерге жіберілген мигранттардың ЖІӨ-ге тікелей және жанама үлесін ескере отырып есептелген ақша аударымдары көлемінің сальдосы;
"тауарлардың қосымша импорты" – осы мүше мемлекетте өндірілуі мүмкін емес басқа мүше мемлекеттерден тауарлар импортының үлесі;
"интеграциялық құрамдас" – нақты интеграциялық шараларды қабылдау және іске асыру есебінен қалыптастырылатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, еңбек көші-қонының өзара саудасының жалпы көлеміндегі үлес;
"интеграциялық шаралар" – Одақ құқығына кіретін актілермен қабылданатын тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара саудасының көрсеткіштеріне ықпал ететін мүше мемлекеттердің бірлескен іс-қимылдары;
"мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге интеграциялық үлесі" – қабылданған интеграциялық шараларды ескере отырып, тауарлардың өзара саудасына, қызметтердің өзара саудасына және еңбек көші-қонына әрбір мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге жиынтық үлесі;
Одақты "шығындар-шығару" еларалық кестесі – мүше мемлекеттердің "шығындар-шығару" ұлттық статистикалық кестелерінің негізінде құрылған ресурстарды (өнімдер мен қызметтерді) өндіру мен импорттаудың және оларды мүше мемлекеттердің экономикаларында пайдаланудың (аралық пайдалану, түпкілікті тұтыну, жинақтау және экспорт) теңгерімді симметриялы кестесі;
"салалық өндірістік мультипликатор" – бұл мүше мемлекеттің ЖІӨ-нің экономиканың қарастырылып отырған саласындағы өнім өсімінің бірлігіне шаққандағы өсімі, оған осы салада және оны аралық тұтыну үшін ресурстар шығаратын аралас салаларда қосылған құнның өсімі, сондай-ақ экономиканың осы саласында еңбекақы, салық және пайданың өсуі есебінен қалыптастырылатын қосымша кірістерді жұмсаумен қамтамасыз етілген халық, мемлекет және бизнес тарапынан қосымша түпкілікті сұранысты қанағаттандыратын салаларда қосылған құнның өсімі кіреді;
"мемлекеттің ЖІӨ-не оң үлес қосатын көрсеткіштер" – өзара сауда тауарларының экспорты; тауарлардың импортын толықтыратын; қызметтер экспорты; жұмыс күшінің импорты; басқа мүше мемлекеттерден елге ақша аударымдары;
"ЖІӨ-ге теріс үлес қосатын көрсеткіштер" – мигранттардың мүше мемлекеттерге ақша аударымдары.

4. Для оценки вклада интеграции в экономики государств - членов используется показатели официальной статистики государств - членов, предоставляемые Комиссии, а также показатели, рассчитываемые на основе межстрановой таблицы "затраты–выпуск" Союза.
5. Расчет отраслевых производственных мультипликаторов ВВП производится по формуле:
Multvvpj=
Кпол.зат.jivai+ hc
Кпол.зат.ji wi akКпол.зат.mkvam
+ gc
Кпол.зат.ji taxibk Кпол.зат.mkvam
+ ginv
Кпол.зат.ji taxics tksКпол.зат.mkvam
+ binv
Кпол.зат.ji incitki Кпол.зат.mkvam ,
где:
Multvvpj отраслевой производственный мультипликатор ВВП для сектора j государства-члена, показывающий прирост ВВП на единицу прироста выпуска в секторе j в данном государстве-члене;
Кпол.зат.ji коэффициент полных затрат сектора j государства-члена на продукцию сектора i, рассчитываемый на основе межстрановой таблицы "затратывыпуск" Союза, с исключением импорта в межотраслевых потоках;
Кпол.зат.mk коэффициент полных затрат сектора m государства-члена ЕАЭС на продукцию сектора k, рассчитываемый на основе межстрановой таблицы "затратывыпуск" Союза, с исключением импорта в межотраслевых потоках;
vai – доля добавленной стоимости в выпуске сектора i государства-члена, рассчитываемая на основе межстрановой таблицы "затраты–выпуск" Союза;
wi – доля оплаты труда в выпуске сектора i государства-члена, рассчитываемая на основе межстрановой таблицы "затраты-–выпуск" Союза;
– доля налогов в выпуске сектора i государства-члена, рассчитываемая на основе межстрановой таблицы "затраты–выпуск" Союза;
– доля чистой прибыли и амортизации в выпуске сектора i государства-члена, рассчитываемая на основе межстрановой таблицы "затраты-выпуск" Союза;
– эластичность потребления домашних хозяйств по доходам домашних хозяйств государства-члена;
– эластичность государственного потребления по доходам бюджета государства-члена Союза;
– эластичность бюджетных инвестиций по доходам бюджета государства-члена Союза;
– эластичность частных инвестиций по доходам бизнеса государства-члена Союза;
ak – доля отечественной продукции сектора k в потреблении домашних хозяйств государства-члена, рассчитываемая на основе данных столбца "Потребление домашних хозяйств" в межстрановой таблице "затраты–выпуск" Союза;
bk – доля отечественной продукции сектора k в государственном потреблении государства-члена, рассчитываемая на основе данных столбца "Государственное потребление" в межстрановой таблице "затраты–выпуск" Союза;
cs – доля отечественной продукции сектора s в бюджетных инвестициях государства-члена, рассчитываемая на основе данных столбца "Государственное потребление" в межстрановой таблице "затраты–выпуск" Союза;
tki – доля отечественной продукции сектора k в отраслевой структуре капитальных затрат сектора i государства-члена ЕАЭС, рассчитываемая на основе данных столбца "Валовое накопление основного капитала" в межстрановой таблице "затраты–выпуск" Союза;
tks – доля отечественной продукции сектора k в отраслевой структуре капитальных затрат сектора s государства-члена, рассчитываемая на основе данных столбца "Валовое накопление основного капитала" в межстрановой таблице "затраты–выпуск" Союза.

4. Мүше мемлекеттердің экономикасына интеграцияның үлесін бағалау үшін мүше мемлекеттердің Комиссияға ұсынылатын ресми статистикасының көрсеткіштері, сондай-ақ Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесінің негізінде есептелетін көрсеткіштер пайдаланылады.
5. ЖІӨ салалық өндірістік мультипликаторларын есептеу мына формула бойынша жүргізіледі:
онда:
Multvvpj – осы мүше мемлекеттегі j секторындағы шығарылымның өсу бірлігіне шаққандағы ЖІӨ өсімін көрсететін мүше мемлекеттің j секторы үшін ЖІӨ-нің салалық өндірістік мультипликаторы;
Ктолық.шығ.ji салааралық ағындардағы импортты қоспағанда, Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесі негізінде есептелетін I сектор өніміне мүше мемлекеттің J секторының толық шығындарының коэффициенті;
Ктолық.шығ.mk салааралық ағындардағы импортты қоспағанда, Одақтың "шығындар-шығару" еларалық кестесі негізінде есептелетін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің m секторының k секторының өніміне толық шығындарының коэффициенті;
vai – Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесінің негізінде есептелетін мүше мемлекеттің I секторының шығарылымындағы қосылған құн үлесі;
wi – Одақтың "шығындар-шығару" еларалық кестесінің негізінде есептелетін мүше мемлекеттің I секторының шығарылымындағы еңбекақы үлесі;
taxi – Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесінің негізінде есептелетін мүше мемлекеттің I секторының шығарылымындағы салықтардың үлесі;
inci – Одақтың "шығындар-шығару" еларалық кестесі негізінде есептелетін мүше мемлекеттің I секторының шығарылымындағы таза пайда мен амортизация үлесі;
hc – мүше мемлекеттің үй шаруашылықтарының кірістері бойынша үй шаруашылықтарын тұтынудың икемділігі;
gc – Одаққа мүше мемлекет бюджетінің кірістері бойынша Мемлекеттік тұтынудың икемділігі;
ginv – Одаққа мүше мемлекет бюджетінің кірістері бойынша бюджеттік инвестициялардың икемділігі;
binv – Одаққа мүше мемлекеттің бизнес кірістері бойынша жеке инвестициялардың икемділігі;
ak – Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесіндегі "үй шаруашылықтарын тұтыну" бағанының деректері негізінде есептелетін мүше мемлекеттің үй шаруашылықтарын тұтынудағы k секторының отандық өнімінің үлесі;
bk – Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесіндегі "Мемлекеттік тұтыну" бағанының деректері негізінде есептелетін мүше мемлекеттің мемлекеттік тұтынуындағы k секторының отандық өнімінің үлесі;
c– Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесіндегі "Мемлекеттік тұтыну" бағанының деректері негізінде есептелетін мүше мемлекеттің бюджеттік инвестицияларындағы s секторының отандық өнімінің үлесі;
tki – Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесіндегі "негізгі капиталдың жалпы жинақталуы" бағанының деректері негізінде есептелетін ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің I секторының күрделі шығындарының салалық құрылымындағы k секторының отандық өнімінің үлесі;
tks – Одақтың "шығындар-шығару" еларалық кестесіндегі "негізгі капиталдың жалпы жинақталуы" бағанының деректері негізінде есептелетін мүше мемлекеттің s секторының күрделі шығындарының салалық құрылымындағы k секторының отандық өнімінің үлесі.

6. Вклад взаимной торговли товарами в ВВП государства-члена ЕАЭС рассчитывается по формулам:
∆ВВПвзаим_торг_товар = ∆ВВПвзаим_экспор_товар + ∆ВВПвзаим_доп_импорт_товар ,
∆ВВПвзаим_экспор_товар =
Expi Multvvpi ,
∆ВВПвзаим_доп_импорт_товар =
MImpдоп.k Multvvpi ,
MImpдоп.k = Xk bдоп.imp ,
где:
∆ВВПвзаим_торг_товар суммарный вклад в ВВП государства-члена от взаимной торговли товарами с другими государствами-членами;
∆ВВПвзаим_экспор_товар – суммарный вклад в ВВП государства-члена от экспорта взаимной торговли товарами с другими государствами-членами;
∆ВВПвзаим_доп_импорт_товар – суммарный вклад в ВВП государства-члена от дополняющего импорта взаимной торговли товарами с другими государствами-членами;
Expi экспорт товаров сектора i в другие государства-члены;
MImpдоп.k выпуск сектора k государства-члена, обусловленный использованием дополняющего импорта товаров из других государств-членов;
Multvvpi производственный мультипликатор для сектора i государства-члена, показывающий прирост ВВП на единицу прироста выпуска в секторе i в данном государстве-члене;
i, k секторы экономики государства-члена, производящие экспортируемые товары и потребляющие товары дополняющего импорта;
Xk – выпуск в секторе k государства-члена, потребляющем товары дополняющего импорта, рассчитываемый на основе данных межстрановой таблицы "затраты–выпуск" Союза;
bдоп.imp – доля дополняющего импорта товаров из государств-членов в общем объеме промежуточного потребления сектора k.
Замещающий импорт товаров (разница между общим импортом и дополняющим импортом товаров) не учитывается в расчете, поскольку эти товары будут приобретаться государством–членом независимо от того участвует он в ЕАЭС или нет.
5. Вклад взаимной торговли услугами в ВВП государства-члена ЕАЭС рассчитывается по формулам:
∆ВВПвзаим_торг_услуг = ∆ВВП взаим_эксп_услуг ,
∆ВВПвзаим_эксп_услуг =
Expi Multvvpi ,
где:
∆ВВПвзаим_торг_услуг суммарный вклад в ВВП государства-члена от взаимной торговли услугами с другими государствами-членами;
∆ВВП взаим_эксп_услуг суммарный вклад в ВВП государства-члена от экспорта взаимной торговли услугами с другими государствами-членами;
Expi экспорт услуг сектора i в другие государства-члены;
Multvvpi производственный мультипликатор сектора i, показывающий прирост ВВП на единицу прироста выпуска в секторе i в данном государстве-члене;
i, k секторы экономики государства-члена, производящие экспортируемые услуги.
Импорт услуг не учитывается в расчете, поскольку эти услуги будут приобретаться государством –членом независимо от того участвует он в ЕАЭС или нет.

6. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің ЖІӨ-не тауарлардың өзара саудасының үлесі келесі формулалар бойынша есептеледі:
где:
∆ВВПвзаим_торг_товар суммарный вклад в ВВП государства-членаот взаимной торговли товарами с другими государствами-членами;
∆ВВПвзаим_экспор_товар – суммарный вклад в ВВП государства-членаот экспорта взаимной торговли товарами с другими государствами-членами;
∆ВВПтауар_өзара_сауда–басқа мүше мемлекеттермен тауарлармен өзара сауданың қосымша импортынан мүше мемлекеттің ЖІӨ-не қосынды салымы;
Expi i сектор тауарларын басқа мүше мемлекеттерге экспорттау;
MImpқос.k басқа мүше мемлекеттерден тауарлардың қосымша импортын пайдалануға байланысты мүше мемлекеттің k секторын шығару;
Multvvpi – осы мүше мемлекеттегі i сектордағы шығарылымның өсу бірлігіне шаққандағы ЖІӨ өсімін көрсететін мүше мемлекеттің I секторы үшін өндірістік мультипликатор;
i, k – экспортталатын тауарларды өндіретін және қосымша импорт тауарларын тұтынатын мүше мемлекет экономикасының секторлары;
Xk – Одақтың "шығындар–шығару" еларалық кестесінің деректері негізінде есептелетін қосымша импорт тауарларын тұтынатын мүше мемлекеттің k секторындағы шығарылым;
Bқос.imp k секторының аралық тұтынудың жалпы көлеміндегі мүше мемлекеттерден тауарлардың қосымша импортының үлесі.
Тауарлардың алмастырушы импорты (тауарлардың жалпы импорты мен толықтырушы импорты арасындағы айырма) есепте есепке алынбайды, өйткені бұл тауарларды мүше мемлекет ЕАЭО-ға қатысуына немесе қатыспауына қарамастан сатып алатын болады.
5. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттің ЖІӨ-не көрсетілетін қызметтердің өзара саудасының үлесі мынадай формулалар бойынша есептеледі:
где:
∆ВВП қызмет_өзара_саудасы мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге басқа мүше мемлекеттермен қызметтердің өзара саудасынан түскен жиынтық үлесі;
∆ВВП қызмет_өзара_экспорты басқа мүше мемлекеттермен қызметтердің өзара саудасы экспортынан мүше мемлекеттің ЖІӨ-не қосынды үлесі;
Expi – i сектор қызметтерін басқа мүше мемлекеттерге экспорттау;
Multvvpi осы мүше мемлекеттегі i сектордағы шығарылым өсімінің бірлігіне ЖІӨ өсімін көрсететін i сектордың өндірістік мультипликаторы;
i, k – экспортталатын қызметтерді өндіретін мүше мемлекет экономикасының секторлары.
Қызметтер импорты есепте есепке алынбайды, өйткені бұл қызметтерді мүше мемлекет оның ЕАЭО-ға қатысуына немесе қатыспауына қарамастан сатып алатын болады.

6. Вклад трудовой миграции в ВВП государства-члена рассчитывается по формуле:
∆ВВПтруд_миграц =∆ВВПимп_раб_силы+ ∆ВВПденеж_пер. ,
∆ВВПимп_раб_силы =
(Migr w Labimpi/ Ti) Multvvpi ,
∆ВВПденеж_пер =
МОi hcakMultvvpi ,
где:
∆ВВП труд_миграц – вклад в ВВП государства-члена от импорта рабочей силы и денежных переводов мигрантов, поступивших из других государств-членов и отправленных в другие государства-члены;
∆ВВПимп_раб_силы – вклад в ВВП государства-члена от импорта рабочей силы, поступившей из других государств-членов;
∆ВВПденеж_пер – вклад в ВВП государства-члена от сальдо денежных переводов мигрантов, поступивших из других государств-членов и отправленных в другие государства-члены;
Ti – трудоемкость сектора i в государстве-члене, отражающая соотношение численности занятых и выпуска в этом секторе;
Labimpi – доля сектора i в структуре распределения трудовых мигрантов, въехавших в государство-член из других государств-членов;
МОi сальдо поступивших и отправленных денежных переводов мигрантов, используемое на приобретение товара (услуги) сектора i;
Multvvpi – производственный мультипликатор сектора i, производящего товары и услуги, потребляемые домашними хозяйствами;
Migr – численность мигрантов, въехавших из государств-членов;
w – коэффициент, отражающий долю работающих трудовых мигрантов от общего количества въехавших мигрантов;
i, k секторы экономики государства-члена, в которых заняты трудовые мигранты из других государств-членов, а также секторы экономики государства-члена, производящие товары и услуги, потребляемые домашними хозяйствами;
hc – эластичность потребления домашних хозяйств по доходам в государстве-члене;
ak – доля отечественной продукции сектора k в потреблении домашних хозяйств государства-члена, рассчитываемая на основе данных столбца "Потребление домашних хозяйств" в межстрановой таблице "затраты–выпуск" Союза.
7. Для расчета интеграционных составляющих в показатели взаимной торговли товарами, услугами, трудовой миграции оценивается вклад каждой интеграционной меры, путем сравнения значения показателей в год до принятия меры с показателями года введения меры в действие.
Прирост за данный период считается интеграционным вкладом данной меры в показатель.
Для очистки интеграционного вклада от динамики общемировых процессов он корректируется с учетом темпов роста торговли государств-членов со странами СНГ.
Экстраполяция интеграционных вкладов на последующие годы осуществляется с учетом инфляции в государствах-членах.
Расчет вклада интеграционных мер в показатели взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции осуществляется по формуле:
ln = (
(At - At-1) / Qt)
где:
ln – интеграционная составляющая (вклад интеграционных мер) в показатели взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции;
At – значение показателя в год t принятия интеграционной меры;
At-1 – значение показателя в предыдущий год до принятия интеграционной меры;
Qt – темпы изменения торговли товарами государств-членов со странами СНГ в год t, в % к предыдущему году;
Ij инфляция в государстве –члене в расчетном году j;
i,m принятые интеграционные меры, оказавшие влияние на показатели взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции.

6. Мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге еңбек көші-қон үлесі мына формула бойынша есептеледі:
∆ВВПеңб_көш-қон =∆ВВПжұм_күш_импорт+ ∆ВВПақша_аударымдары. ,
∆ВВПжұмыс_күш_импорты =
(Migr w Labimpi/ Ti) Multvvpi ,
∆ВВПақша_аударымдары =
МОi hcakMultvvpi ,
ондағы:
∆ВВП еңбек_көш-қон – басқа мүше мемлекеттерден келіп түскен және басқа мүше мемлекеттерге жіберілген мигранттардың жұмыс күші импортынан және ақша аударымдарынан мүше мемлекеттің ЖІӨ-не қосқан үлесі;
∆ВВПжұмыс_күші_импорты – басқа мүше мемлекеттерден келіп түскен жұмыс күшінің импортынан мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге қосқан үлесі;
∆ВВПақша_аударымдар – басқа мүше мемлекеттерден келіп түскен және басқа мүше мемлекеттерге жіберілген мигранттардың ақша аударымдарының сальдосынан мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге үлесі;
Ti – мүше мемлекеттегі жұмыспен қамтылғандар саны мен осы сектордағы шығарылымның арақатынасын көрсететін i сектордың еңбек сыйымдылығы;
Labimpi – мүше мемлекетке басқа мүше мемлекеттерден келген еңбек мигранттарын бөлу құрылымындағы i сектордың үлесі;
МОi i сектордың тауарын (қызметін) сатып алуға пайдаланылатын мигранттардың келіп түскен және жөнелтілген ақша аударымдарының сальдосы;
Multvvpi – үй шаруашылықтары тұтынатын тауарлар мен қызметтерді өндіретін i сектордың өндірістік мультипликаторы;
Migr – мүше мемлекеттерден көшіп келген мигранттар саны;
w – көшіп келген мигранттардың жалпы санынан жұмыс істейтін еңбек мигранттарының үлесін көрсететін коэффициент;
i, k – басқа мүше мемлекеттерден еңбек мигранттары жұмыс істейтін мүше мемлекет экономикасының секторлары, сондай-ақ үй шаруашылықтары тұтынатын тауарлар мен қызметтерді өндіретін мүше мемлекет экономикасының секторлары;
hc – мүше мемлекеттегі кірістер бойынша үй шаруашылықтарын тұтынудың икемділігі;
ak – Одақтың "шығындар-шығару" еларалық кестесіндегі" үй шаруашылықтарын тұтыну" бағанының деректері негізінде есептелетін мүше мемлекеттің үй шаруашылықтарын тұтынудағы k секторының отандық өнімінің үлесі.
7. Тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің, еңбек көші-қонының өзара саудасының көрсеткіштеріне интеграциялық құрамдас бөліктерді есептеу үшін шара қабылданғанға дейінгі жылдағы көрсеткіштердің мәнін шара қолданысқа енгізілген жылдың көрсеткіштерімен салыстыру жолымен әрбір интеграциялық шараның үлесі бағаланады.
Осы кезеңдегі өсім осы шараның индикаторға қосқан интеграциялық үлесі болып саналады.
Интеграциялық салымды жалпы әлемдік процестердің серпінінен тазарту үшін ол мүше мемлекеттердің ТМД елдерімен сауда-саттығының өсу қарқынын ескере отырып түзетіледі.
Кейінгі жылдарға арналған интеграциялық салымдарды экстраполяциялау мүше мемлекеттердегі инфляцияны ескере отырып жүзеге асырылады.
Тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара сауда көрсеткіштеріне интеграциялық шаралардың салымын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
ондағы:
ln – тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара саудасының көрсеткіштеріне интеграциялық құрамдас (интеграциялық шаралардың салымы) ;
At – интеграциялық шара қабылданған t жылындағы көрсеткіштің мәні;
At-1 – интеграциялық шара қабылданғанға дейінгі өткен жылғы көрсеткіштің мәні;
Qt – мүше мемлекеттердің ТМД елдерімен тауарлар саудасының өткен жылға қарағанда t, % -бен өзгеру қарқыны;
Ij – есеп айырысу j жылындағы мүше мемлекеттегі инфляция;
i,m – тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара сауда көрсеткіштеріне әсер еткен қабылданған интеграциялық шаралар.

8. Перечень принятых интеграционных мер, оказывающих влияние на показатели взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции, формируется Комиссией и ежегодно обновляется с учетом вновь принятых интеграционных мер.
9. Суммарный вклад взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции в ВВП государства-члена с учетом интеграционных составляющих рассчитывается по следующей формуле:
∆ВВПинтегр. = (ВВПвзаим_эксп_товар) l1+(∆ВВПвзаим_доп_имп_товар) l2
+ (∆ВВПвзаим_эксп_услуг) l3 + (∆ВВПимп_раб_силы) l4 + (∆ВВПденеж_пер) l5 ,
где:
l1, l2 – коэффициенты, отражающие доли экспорта и импорта во взаимной торговле товарами, формирующиеся за счет принятых интеграционных мер, в общем объеме экспорта и импорта взаимной торговли товарами;
l3, – коэффициент, отражающие доли экспорта взаимной торговли услугами, формирующийся за счет принятых интеграционных мер, в общем объеме экспорта взаимной торговли услугами;
l4, l5 – коэффициенты, отражающие доли трудовой миграции и трансграничных переводов, формирующиеся за счет принятых интеграционных мер, в общем объеме трудовой миграции и трансграничных переводов.
10. Суммарный вклад взаимной торговли товарами, услугами и трудовой миграции в ВВП государства-члена с учетом интеграционных составляющих рассчитывается на ежегодной основе.
11. Обновление межстрановой таблицы "затраты – выпуск" Союза осуществляется каждые пять лет, начиная с их построения за 2020 год. В период между годами их построения используются мультипликаторы, рассчитанные на основе действующей на этот период межстрановой таблицы "затраты – выпуск" Союза.

8. Тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара сауда көрсеткіштеріне әсер ететін қабылданған интеграциялық шаралардың тізбесін комиссия қалыптастырады және жаңадан қабылданған интеграциялық шаралар ескеріле отырып, жыл сайын жаңартылып отырады.
9. Интеграциялық құрамдас бөліктерді ескере отырып, мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге тауарлармен, көрсетілетін қызметтермен және еңбек көші-қонымен өзара сауданың жиынтық үлесі мынадай формула бойынша есептеледі:
∆ВВПинтегр. = (ВВПтауар_өзара_экспорты) l1+(∆ВВПтауар_өзара_қос_импорт) l2
+ (∆ВВПқызмет_өзара_экспорт) l3 + (∆ВВПжұмыс_күш_экспорт) l4 + (∆ВВПақша_аудар) l5 ,
ондағы:
l1, l2 – қабылданған интеграциялық шаралар есебінен қалыптастырылатын тауарлардың өзара саудасындағы экспорт пен импорттың үлестерін көрсететін коэффициенттер тауарлардың өзара саудасының экспорты мен импортының жалпы көлемінде;
l3, – қызметтердің өзара саудасы экспортының жалпы көлемінде қабылданған интеграциялық шаралар есебінен қалыптастырылатын қызметтердің өзара саудасы экспортының үлесін көрсететін коэффициент;
l4, l5 – еңбек көші-қоны мен трансшекаралық аударымдардың жалпы көлемінде қабылданған интеграциялық шаралар есебінен қалыптасатын еңбек көші-қоны мен трансшекаралық аударымдардың үлесін көрсететін коэффициенттер.
10. Интеграциялық құрамдас бөліктерді ескере отырып, мүше мемлекеттің ЖІӨ-ге тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің және еңбек көші-қонының өзара саудасының жиынтық үлесі жыл сайынғы негізде есептеледі.
11. Одақтың "шығындар – шығару" еларалық кестесін жаңарту 2020 жылы құрылғаннан бастап әр бес жыл сайын жүзеге асырылады. Олардың салынған жылдар аралығындағы кезеңде Одақтың осы кезеңдегі қолданыстағы "шығындар – шығару" еларалық кестесінің негізінде есептелген мультипликаторлар пайдаланылады.