О внесении изменения в Порядок подготовки Евразийской экономической комиссией решений о классификации отдельных видов товаров
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 13 августа 2024 года № 97
В соответствии с пунктом 5 статьи 22 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок подготовки Евразийской экономической комиссией решений о классификации отдельных видов товаров, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 декабря 2013 г. № 284, изменение согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Врио Председателя Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Султанов
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 августа 2024 г. № 97
ИЗМЕНЕНИЕ,
вносимое в Порядок подготовки Евразийской экономической комиссией решений о классификации отдельных видов товаров
Порядок изложить в следующей редакции:
"УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 2 декабря 2013 г. № 284
(в редакции Решения Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 13 августа 2024 г. № 97)
ПОРЯДОК
подготовки Евразийской экономической комиссией решений
о классификации отдельных видов товаров
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с пунктом 5 статьи 22 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза (далее – Кодекс) и определяет правила подготовки Евразийской экономической комиссией решений о классификации отдельных видов товаров в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее соответственно – Комиссия, решения Комиссии о классификации, ТН ВЭД ЕАЭС), включая правила внесения в Комиссию таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) предложений о принятии таких решений, их рассмотрения Комиссией, направления информации о согласовании ими проектов решений Комиссии о классификации, подготовленных в соответствии с пунктом 1 статьи 22 Кодекса, или замечаний и предложений по ним.
2. Решения Комиссии о классификации принимаются в целях обеспечения единообразного применения ТН ВЭД ЕАЭС.
II. Внесение в Комиссию предложений о классификации отдельных видов товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС
3. Предложения о классификации отдельных видов товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС вносятся в Комиссию Комитетом государственных доходов Республики Армения, Государственным таможенным комитетом Республики Беларусь, Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан, Государственной таможенной службой при Министерстве финансов Кыргызской Республики и Федеральной таможенной службой (далее – таможенные органы) в инициативном порядке либо на основании решения Объединенной коллегии таможенных служб государств-членов (далее – Объединенная коллегия).
Обращения по вопросам подготовки решений Комиссии о классификации, поступившие от иных органов государственной власти государств-членов (отличных от указанных в абзаце первом настоящего пункта), а также от физических и юридических лиц, не рассматриваются Комиссией по существу.

Еуразиялық экономикалық комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін жіктеу туралы шешімдерді дайындау тәртібіне өзгеріс енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2024 жылғы 13 тамыздағы № 97 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 22-бабының 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасы шешті:
1.  2013 жылғы 2 желтоқсандағы Еуразиялық экономикалық комиссиясы алқасының № 284-шешімімен бекітілген тауарлардың жекелеген түрлерін жіктеу туралы шешімдерді Еуразиялық экономикалық комиссияның дайындау тәртібіне қосымшаға сәйкес өзгеріс енгізілсін.
2.  Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия алқасы төрағасының
міндетін уақытша атқарушы
Б. Сұлтанов
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
2024 жылғы 13 тамыздағы
№ 97-шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін жіктеу туралы шешімдерді дайындау тәртібіне енгізілетін ӨЗГЕРІС
Тәртіп мынадай редакцияда жазылсын:
"2013 жылғы 2 желтоқсандағы
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
№ 284-шешімімен
(2024 жылғы 13 тамыздағы
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы алқасының
№ 97-шешімінің
редакциясында)
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық комиссияның тауарлардың жекелеген түрлерін жіктеу туралы шешімдерді дайындау ТӘРТІБІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 22-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Еуразиялық экономикалық комиссияның Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдерді (бұдан әрі тиісінше – Комиссия, сыныптау туралы Комиссия шешімдері, ЕАЭО СЭҚ ТН), Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің кеден органдарының комиссияға енгізу қағидаларын қоса алғанда (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) осындай шешімдерді қабылдау туралы ұсыныстарды, оларды Комиссияның қарауын, олардың Кодекстің 22-бабының 1-тармағына сәйкес дайындалған жіктеу туралы Комиссия шешімдерінің жобаларын келісуі туралы ақпаратты немесе олар бойынша ескертулер мен ұсыныстарды жібереді.
2. Жіктеу туралы Комиссия шешімдері ЕАЭО СЭҚ ТН біркелкі қолдануды қамтамасыз ету мақсатында қабылданады.
II. Комиссияға ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін жіктеу туралы ұсыныстар енгізу
3. ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін жіктеу туралы ұсыныстарды Комиссияға Армения Республикасының Мемлекеттік кірістер комитеті, Беларусь Республикасының Мемлекеттік Кеден комитеті, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті, Қырғыз Республикасының Қаржы Министрлігі жанындағы Мемлекеттік кеден қызметі және Федералдық кеден қызметі (бұдан әрі – кеден органдары) бастамашылық тәртіппен не Мүше мемлекеттердің кеден қызметтерінің біріккен алқасының шешімі негізінде енгізеді (бұдан әрі – Біріккен алқа).
Мүше мемлекеттердің өзге де мемлекеттік билік органдарынан (осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілгендерден өзгеше), сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен жіктеу туралы Комиссия шешімдерін дайындау мәселелері бойынша өтініштерді комиссия мәні бойынша қарамайды.

4. Предложение о классификации отдельного вида товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС вносится в письменной форме в виде обращения о принятии решения Комиссии о классификации (далее – обращение).
5. К обращению, вносимому в Комиссию таможенным органом в инициативном порядке, прилагаются:
а) проект решения Комиссии о классификации;
б) справка, включающая в себя описание отдельного вида товаров с указанием примененных Основных правил интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, информацию об области его использования, основных свойствах, идентификационных и классификационных характеристиках;
в) письма (копии писем) других таможенных органов с изложением подходов этих органов к классификации отдельного вида товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, указанного в проекте решения Комиссии о классификации, либо копия запроса (запросов) таможенного органа, внесшего обращение, о представлении информации о применяемых другими таможенными органами подходах к классификации отдельного вида товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, указанного в проекте решения Комиссии о классификации (если по истечении 3 месяцев с даты направления запроса (запросов) ответ в письменной форме не поступил);
г) документы, содержащие описание товара, рассматриваемого в качестве примера при подготовке проекта решения Комиссии о классификации, его функционального назначения и характеристик, необходимых для его классификации в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, а также информацию об области его использования и основных свойствах (например, техническая документация, информация о количественном и качественном составе товара, другие документы, характеризующие товар).
6. К обращению, вносимому в Комиссию на основании решения Объединенной коллегии, прилагаются следующие документы в зависимости от оснований инициирования Объединенной коллегией принятия решения Комиссии о классификации:
а) в случае, если решение Объединенной коллегии основано на классификационном мнении, принятом Комитетом по Гармонизированной системе Всемирной таможенной организации:
проект решения Комиссии о классификации;
справка, включающая в себя описание отдельного вида товаров с указанием примененных Основных правил интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, информацию об области его использования, основных свойствах, идентификационных и классификационных характеристиках;
решение Объединенной коллегии;
классификационное мнение Комитета по Гармонизированной системе Всемирной таможенной организации (с приложением перевода на русский язык) с указанием информации о вступлении его в силу;
б) в иных случаях:
документы, указанные в подпунктах "а", "б" и "г" пункта 5 настоящего Порядка;
решение Объединенной коллегии.
III. Рассмотрение обращений и проектов решений Комиссии о классификации

4. ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың жекелеген түрін сыныптау туралы ұсыныс комиссияның сыныптау туралы шешімін қабылдау туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) түрінде жазбаша нысанда енгізіледі.
5. Кеден органы Комиссияға бастамашылық тәртіппен енгізетін өтінішке мыналар қоса беріледі:
а) жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасы;
б) сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндірудің қолданылған негізгі қағидаларын көрсете отырып, тауарлардың жекелеген түрін сипаттауды, оны пайдалану саласы, негізгі қасиеттері, сәйкестендіру және жіктеу сипаттамалары туралы ақпаратты қамтитын анықтама;
в) комиссияның жіктеу туралы шешімінің жобасында көрсетілген ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың жекелеген түрін жіктеуге осы органдардың тәсілдері баяндалған басқа кеден органдарының хаттары (хаттардың көшірмелері) немесе өтінішті енгізген кеден органының тауарлардың жекелеген түрін жіктеуге басқа кеден органдары қолданатын тәсілдер туралы ақпарат беру туралы сұрау салуының (сұрау салуларының) көшірмесі жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасында көрсетілген ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес (егер сұрау салу (сұрау салулар) жіберілген күннен бастап 3 ай өткеннен кейін жауап жазбаша нысанда келмесе);
г) ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес жіктеу, оның функционалдық мақсаты және оны жіктеу үшін қажетті сипаттамалар туралы Комиссия шешімінің жобасын дайындау кезінде мысал ретінде қаралатын тауардың сипаттамасын, сондай-ақ оны пайдалану саласы және негізгі қасиеттері туралы ақпаратты қамтитын құжаттар (мысалы, техникалық құжаттама, тауардың сандық және сапалық құрамы туралы ақпарат, тауарды сипаттайтын басқа құжаттар).
6. Комиссияға Біріккен алқаның шешімі негізінде енгізілетін өтінішке Біріккен алқаның жіктеу туралы Комиссия шешімін қабылдауына бастамашылық жасау негіздеріне қарай мынадай құжаттар қоса беріледі:
а) егер Біріккен алқаның шешімі Дүниежүзілік кеден ұйымының Үйлестірілген жүйесі жөніндегі Комитеті қабылдаған жіктеу пікіріне негізделген жағдайда:
жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасы;
сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын түсіндірудің қолданылған негізгі қағидаларын көрсете отырып, тауарлардың жекелеген түрін сипаттауды, оны пайдалану саласы, негізгі қасиеттері, сәйкестендіру және жіктеу сипаттамалары туралы ақпаратты қамтитын анықтама;
Бірлескен алқаның шешімі;
Дүниежүзілік кеден ұйымының Үйлестірілген жүйесі жөніндегі Комитетінің (орыс тіліне аудармасын қоса бере отырып) оның күшіне енуі туралы ақпаратты көрсете отырып, жіктеу пікірі;
б) басқа жағдайларда:
осы Тәртіптің 5-тармағының "а", "б" және "г" тармақшаларында көрсетілген құжаттар;
Бірлескен алқаның шешімі.
III. Жіктеу туралы Комиссияның өтініштері мен шешімдерінің жобаларын қарау

7. Прием, первоначальная обработка, учет, регистрация обращений и прилагаемых к ним документов и работа с ними осуществляются в соответствии с правилами внутреннего документооборота в Комиссии, утверждаемыми Комиссией.
Обращения и прилагаемые к ним документы передаются на рассмотрение в департамент Комиссии, обеспечивающий деятельность Комиссии в сфере таможенного регулирования в Евразийском экономическом союзе (далее – департамент).
8. По итогам рассмотрения поступившего в Комиссию обращения департамент:
а) при отсутствии какого-либо из документов, предусмотренных пунктом 5 или пунктом 6 настоящего Порядка соответственно, в течение 10 рабочих дней с даты регистрации в Комиссии поступившего обращения информирует в письменном виде таможенный орган, внесший обращение, об отказе в рассмотрении обращения с объяснением причин отказа;
б) при отсутствии в документах, прилагаемых к обращению, информации, предусмотренной пунктом 5 или пунктом 6 настоящего Порядка соответственно, в течение 10 рабочих дней с даты регистрации в Комиссии обращения запрашивает необходимую информацию
у таможенного органа, внесшего обращение;
в) в течение 30 рабочих дней (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 14 настоящего Порядка) с даты регистрации в Комиссии обращения готовит и направляет в таможенные органы для рассмотрения проект решения Комиссии о классификации с приложением справки, а также копий писем таможенных органов, указанных в подпункте "в" пункта 5 настоящего Порядка.
9. Информация, запрошенная департаментом в соответствии с подпунктом "б" пункта 8 настоящего Порядка, представляется таможенным органом по электронной почте и на бумажном носителе в течение 30 календарных дней с даты регистрации поступившего запроса.
Если запрошенная информация не представлена в указанный срок, департамент информирует в письменном виде таможенный орган, внесший обращение, об отказе в рассмотрении обращения с объяснением причин отказа.
10. После поступления от таможенного органа обращения с приложением документов и сведений, предусмотренных пунктом 5 или пунктом 6 настоящего Порядка соответственно, департамент обеспечивает доработку (при необходимости) проекта решения Комиссии о классификации.
По результатам рассмотрения указанного обращения и приложенных к нему документов и сведений департамент готовит и направляет в таможенные органы для согласования проект решения Комиссии о классификации.
11. Таможенные органы в течение 30 календарных дней с даты регистрации поступившего проекта решения Комиссии о классификации представляют в Комиссию по электронной почте и на бумажном носителе письма о согласовании такого проекта решения или замечания и предложения по нему (при наличии).

7. Өтініштерді және оларға қоса берілетін құжаттарды қабылдау, бастапқы өңдеу, есепке алу, тіркеу және олармен жұмыс Комиссия бекітетін Комиссиядағы ішкі құжат айналымы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Өтініштер мен оларға қоса берілетін құжаттар Комиссияның Еуразиялық экономикалық одақтағы кедендік реттеу саласындағы қызметін қамтамасыз ететін Комиссия департаментінің (бұдан әрі – департамент) қарауына беріледі.
8. Комиссияға келіп түскен өтінішті қарау қорытындысы бойынша департамент:
а) осы Тәртіптің 5-тармағында немесе 6-тармағында көзделген құжаттардың қайсысы болмаса, тиісінше, келіп түскен өтініш Комиссияда тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде өтінішті енгізген кеден органына өтінішті қараудан бас тарту себептерін түсіндіре отырып, бас тарту туралы жазбаша түрде хабарлайды;
б) өтінішке қоса берілетін құжаттарда тиісінше осы Тәртіптің 5-тармағында немесе 6-тармағында көзделген ақпарат болмаған кезде өтініш комиссиясында тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде өтінішті енгізген кеден органынан қажетті ақпаратты сұратады;
в) өтініш Комиссияда тіркелген күннен бастап 30 жұмыс күні ішінде (осы Тәртіптің 14-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда) анықтаманы, сондай-ақ осы Тәртіптің 5-тармағының "в" тармақшасында көрсетілген кеден органдары хаттарының көшірмелерін қоса бере отырып, жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын дайындайды және қарау үшін кеден органдарына жібереді.
9. Осы Тәртіптің 8-тармағының "б" тармақшасына сәйкес департамент сұратқан ақпаратты кеден органы келіп түскен сұрау салу тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде электрондық пошта және қағаз жеткізгіште ұсынады.
Егер сұратылған ақпарат көрсетілген мерзімде берілмесе, департамент өтінішті енгізген кеден органын бас тарту себептерін түсіндіре отырып, өтінішті қараудан бас тарту туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Осы Тәртіптің 5-тармағында немесе 6-тармағында көзделген құжаттар мен мәліметтерді қоса бере отырып, кеден органынан өтініш келіп түскеннен кейін департамент жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын пысықтауды (қажет болған жағдайда) қамтамасыз етеді.
Көрсетілген өтінішті және оған қоса берілген құжаттар мен мәліметтерді қарау нәтижелері бойынша департамент жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын әзірлейді және келісу үшін кеден органдарына жібереді.
11. Кеден органдары келіп түскен жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасы тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде комиссияға электрондық пошта және қағаз жеткізгіште осындай шешім жобасын келісу туралы хаттарды немесе ол бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (бар болса) ұсынады.

12. По итогам рассмотрения таможенными органами проекта решения Комиссии о классификации департамент обеспечивает доработку этого проекта (при необходимости) и внесение его для рассмотрения Коллегией Комиссии.
Если информация о рассмотрении проекта решения Комиссии о классификации не представлена таможенным органом в срок, установленный пунктом 11 настоящего Порядка, этот проект вносится департаментом для рассмотрения Коллегией Комиссии без учета мнения такого таможенного органа.
13. При подготовке проекта решения Комиссии о классификации департамент с целью уточнения вопросов, касающихся отдельного вида товаров, запрашивает (при необходимости) дополнительную информацию у таможенных органов, экспертных организаций, специализированных предприятий, органов исполнительной власти государств-членов, а также проводит совещания (консультации) с представителями этих органов, организаций и предприятий.
14. Если в период подготовки проекта решения Комиссии о классификации департамент проводит совещания (консультации) или запрашивает дополнительную информацию в соответствии с подпунктом "б" пункта 8 и пунктом 13 настоящего Порядка, течение срока подготовки проекта решения Комиссии о классификации, установленного подпунктом "в" пункта 8 настоящего Порядка, приостанавливается с даты начала проведения совещания (консультации) или направления запроса и возобновляется с даты завершения проведения совещания (консультации) или поступления в департамент запрошенной дополнительной информации.
Информация о приостановлении и возобновлении течения срока подготовки проекта решения Комиссии о классификации направляется департаментом по письменному запросу таможенного органа, внесшего обращение.
IV. Подготовка решений Комиссии о классификации по инициативе Комиссии
15. При выявлении Комиссией различной классификации товаров в принятых таможенными органами предварительных решениях о классификации товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, в решениях или разъяснениях о классификации отдельных видов товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС, принятых таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 21 Кодекса, Комиссией принимается решение о классификации отдельного вида товаров по собственной инициативе (далее – решение о классификации по инициативе Комиссии).
Для подтверждения различной классификации товаров в соответствующих решениях и (или) разъяснениях департамент запрашивает у таможенных органов послужившие основанием для принятия таких решений и (или) разъяснений документы и (или) сведения, которые представляются таможенными органами по электронной почте и на бумажном носителе в течение 30 календарных дней с даты регистрации запроса в таможенном органе.

12. Кеден органдарының Комиссияның жіктеу туралы шешімінің жобасын қарау қорытындылары бойынша департамент осы жобаны пысықтауды (қажет болған жағдайда) және оны Комиссия Алқасының қарауы үшін енгізуді қамтамасыз етеді.
Егер жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын қарау туралы ақпаратты кеден органы осы Тәртіптің 11-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаса, бұл жобаны департамент Комиссия Алқасының қарауы үшін осындай кеден органының пікірін ескермей енгізеді.
13. Жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын дайындау кезінде департамент тауарлардың жекелеген түріне қатысты мәселелерді нақтылау мақсатында (қажет болған жағдайда) кеден органдарынан, сараптама ұйымдарынан, мамандандырылған кәсіпорындардан, мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарынан қосымша ақпарат сұратады, сондай-ақ осы органдардың, ұйымдар мен кәсіпорындардың өкілдерімен кеңестер (консультациялар) өткізеді.
14. Егер жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын дайындау кезеңінде департамент осы Тәртіптің 8-тармағының "б" тармақшасына және 13-тармағына сәйкес кеңестер (консультациялар) өткізсе немесе қосымша ақпарат сұратса, осы Тәртіптің 8-тармағының "в" тармақшасында белгіленген жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын дайындау мерзімінің өтуі кеңес өткізу басталған күннен бастап тоқтатыла тұрады (кеңес беру) немесе сұрау салуды жолдау және кеңес (консультация) өткізу аяқталған немесе департаментке сұратылған қосымша ақпарат түскен күннен бастап қайта басталады.
Жіктеу туралы Комиссия шешімінің жобасын дайындау мерзімінің өтуін тоқтата тұру және қайта бастау туралы ақпаратты департамент өтінішті енгізген кеден органының жазбаша сұрау салуы бойынша жібереді.
IV. Комиссияның бастамасы бойынша жіктеу туралы Комиссия шешімдерін дайындау
15. Комиссия кеден органдары қабылдаған ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарларды сыныптау туралы алдын ала шешімдерде, Кодекстің 21-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары қабылдаған ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың жекелеген түрлерін сыныптау туралы шешімдерде немесе түсіндірмелерде тауарлардың әртүрлі сыныптамаларын анықтаған кезде комиссия тауарлардың жекелеген түрлерін өз бастамасы бойынша жіктеу туралы шешім қабылдайды (бұдан әрі – комиссияның бастамасы бойынша жіктеу туралы шешім).
Тиісті шешімдерде және (немесе) түсініктемелерде тауарлардың әртүрлі сыныптамасын растау үшін департамент кеден органдарынан осындай шешімдер және (немесе) түсініктемелер қабылдау үшін негіз болған құжаттарды және (немесе) мәліметтерді сұратады, оларды кеден органдары электрондық пошта және қағаз жеткізгіште сұрау салу кеден органында тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде ұсынады.

16. В случае если запрашиваемые документы не представлены таможенным органом в срок, установленный пунктом 15 настоящего Порядка, департамент осуществляет подготовку проекта решения о классификации по инициативе Комиссии на основе имеющейся информации и направляет его таможенным органам на согласование с приложением документов, предусмотренных подпунктами "б" и "г" пункта 5 настоящего Порядка.
17. Таможенные органы в течение 30 календарных дней с даты регистрации поступившего проекта решения о классификации по инициативе Комиссии представляют в Комиссию по электронной почте и на бумажном носителе письма о согласовании такого проекта решения или замечания и предложения по нему (при наличии).
18. По итогам рассмотрения таможенными органами проекта решения о классификации по инициативе Комиссии департамент обеспечивает доработку этого проекта (при необходимости) и внесение его для рассмотрения Коллегией Комиссии без повторного согласования с таможенными органами.
Если информация о рассмотрении проекта решения о классификации по инициативе Комиссии не представлена таможенным органом в срок, установленный пунктом 17 настоящего Порядка, этот проект вносится департаментом для рассмотрения Коллегией Комиссии без учета мнения такого таможенного органа.
19. При подготовке проекта решения о классификации по инициативе Комиссии департамент с целью уточнения вопросов, касающихся отдельного вида товаров, запрашивает (при необходимости) дополнительную информацию у таможенных органов, экспертных организаций, специализированных предприятий, органов исполнительной власти государств-членов, а также проводит совещания (консультации) с представителями этих органов, организаций и предприятий.
V. Порядок признания решений Комиссии о классификации утратившими силу либо внесения в них изменений
20. Решения Комиссии о классификации признаются утратившими силу либо в них вносятся изменения по основаниям, предусмотренным пунктом 4 статьи 22 Кодекса.
21. Департамент готовит и направляет таможенным органам на согласование (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 22 настоящего Порядка) проект решения Комиссии о признании утратившим силу решения Комиссии о классификации либо о внесении в него изменений с приложением справки.
22. Подготовленный департаментом проект решения Комиссии о признании утратившим силу решения Комиссии о классификации либо о внесении в него изменений не направляется таможенным органам и вносится для рассмотрения Коллегией Комиссии в следующих случаях:
а) изменение ТН ВЭД ЕАЭС;
б) необходимость внесения в решение Комиссии о классификации изменения, не влияющего на классификационный код отдельного вида товаров в соответствии с ТН ВЭД ЕАЭС;
в) признание Судом Евразийского экономического союза решения Комиссии о классификации не соответствующим международным договорам и актам, составляющим право Евразийского экономического союза.

16. Егер сұрау салынатын құжаттарды кеден органы осы Тәртіптің 15-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаған жағдайда, департамент қолда бар ақпарат негізінде Комиссияның бастамасы бойынша жіктеу туралы шешімнің жобасын дайындауды жүзеге асырады және оны осы Тәртіптің 5-тармағының "б" және "г" тармақшаларында көзделген құжаттарды қоса бере отырып, кеден органдарына келісуге жібереді.
17. Кеден органдары келіп түскен жіктеу туралы шешімнің жобасы тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде Комиссияның бастамасы бойынша Комиссияға электрондық пошта және қағаз жеткізгіште осындай шешімнің жобасын келісу туралы хаттарды немесе ол бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (бар болса) ұсынады.
18. Кеден органдарының Комиссияның бастамасы бойынша жіктеу туралы шешімнің жобасын қарау қорытындылары бойынша департамент осы жобаны пысықтауды (қажет болған жағдайда) және оны кеден органдарымен қайта келіспей Комиссия Алқасының қарауы үшін енгізуді қамтамасыз етеді.
Егер Комиссияның бастамасы бойынша жіктеу туралы шешімнің жобасын қарау туралы ақпаратты кеден органы осы Тәртіптің 17-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаса, бұл жобаны департамент Комиссия Алқасының қарауы үшін осындай кеден органының пікірін ескермей енгізеді.
19. Комиссияның бастамасы бойынша жіктеу туралы шешімнің жобасын дайындау кезінде Департамент тауарлардың жекелеген түріне қатысты мәселелерді нақтылау мақсатында (қажет болған жағдайда) кеден органдарынан, сараптама ұйымдарынан, мамандандырылған кәсіпорындардан, мүше мемлекеттердің атқарушы билік органдарынан қосымша ақпарат сұратады, сондай-ақ осы органдардың, ұйымдар мен кәсіпорындардың өкілдерімен кеңестер (консультациялар) өткізеді.
V. Жіктеу туралы Комиссияның шешімдерінің күші жойылды деп тану не оларға өзгерістер енгізу тәртібі
20. Жіктеу туралы Комиссия шешімдерінің күші жойылды деп танылады не оларға Кодекстің 22-бабының 4-тармағында көзделген негіздер бойынша өзгерістер енгізіледі.
21. Департамент кеден органдарына Комиссияның жіктеу туралы не анықтаманы қоса бере отырып, оған өзгерістер енгізу туралы шешімінің күші жойылды деп тану туралы Комиссия шешімінің жобасын әзірлейді және келісуге жібереді (осы Тәртіптің 22-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда).
22. Департамент дайындаған Комиссияның жіктеу туралы не оған өзгерістер енгізу туралы шешімінің күші жойылды деп тану туралы Комиссия шешімінің жобасы кеден органдарына жіберілмейді және мынадай жағдайларда Комиссия Алқасының қарауы үшін енгізіледі:
а) ЕАЭО СЭҚ ТН өзгеруі;
б) ЕАЭО СЭҚ ТН сәйкес тауарлардың жекелеген түрінің жіктеу кодына әсер етпейтін өзгерістерді жіктеу туралы комиссияның шешіміне енгізу қажеттілігі;
в) Еуразиялық экономикалық одақ Сотының жіктеу туралы Комиссия шешімін Еуразиялық экономикалық одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттар мен актілерге сәйкес емес деп тануы.

23. Таможенные органы в течение 30 календарных дней с даты регистрации поступившего проекта решения Комиссии о признании утратившим силу решения Комиссии о классификации либо о внесении в него изменений представляют в Комиссию по электронной почте
и на бумажном носителе письма о согласовании такого проекта решения или замечания и предложения по нему (при наличии).
24. По итогам рассмотрения таможенными органами проекта решения Комиссии о признании утратившим силу решения Комиссии о классификации либо о внесении в него изменений департамент обеспечивает доработку этого проекта (при необходимости) и внесение его для рассмотрения Коллегией Комиссии без повторного согласования с таможенными органами.
Если информация о рассмотрении проекта решения Комиссии о признании утратившим силу решения Комиссии о классификации либо о внесении в него изменений не представлена таможенным органом в срок, установленный пунктом 23 настоящего Порядка, этот проект вносится департаментом для рассмотрения Коллегией Комиссии без учета мнения такого таможенного органа.".

23. Кеден органдары келіп түскен комиссия шешімінің жобасы тіркелген күннен бастап күнтізбелік 30 күн ішінде комиссияның жіктеу туралы не оған өзгерістер енгізу туралы шешімінің күші жойылды деп тану туралы комиссияға электрондық пошта арқылы және қағаз жеткізгіште осындай шешім жобасын келісу туралы хатты немесе ол бойынша ескертулер мен ұсыныстарды (бар болса) ұсынады.
24. Кеден органдарының Комиссияның жіктеу туралы не оған өзгерістер енгізу туралы шешімінің күші жойылды деп тану туралы Комиссия шешімінің жобасын қарауының қорытындылары бойынша департамент осы жобаны пысықтауды (қажет болған жағдайда) және оны Комиссия Алқасының қарауы үшін кеден органдарымен қайта келіспей енгізуді қамтамасыз етеді.
Егер комиссияның жіктеу туралы не оған өзгерістер енгізу туралы шешімінің күші жойылды деп тану туралы шешімінің жобасын қарау туралы ақпаратты кеден органы осы Тәртіптің 23-тармағында белгіленген мерзімде ұсынбаса, бұл жобаны департамент осындай кеден органының пікірін ескермей Комиссия Алқасының қарауы үшін енгізеді.".