Лесной кодекс Республики Казахстан
Утвеpжден Веpховным Советом Республики Казахстан от 23 янваpя 1993 года. Утратил силу - Кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года N 477.
Раздел первый
Общие положения
Глава I
Основные положения
Статья 1. Задачи лесного законодательства
1. Задачами лесного законодательства Республики Казахстан являются регулирование отношений по владению, пользованию, распоряжению лесами в целях обеспечения условий для повышения экологического и ресурсного потенциала лесов, рационального и неистощительного использования лесных ресурсов, их охраны, защиты и воспроизводства, укрепление законности в области лесных отношений.
2. Регулирование лесных отношений осуществляется исходя из того, что лес является одним из важнейших компонентов биосферы, имеющим глобальное экологическое, социальное и экономическое значение, состояние которого определяет условия жизни на Земле.
Статья 2. Лесное законодательство
1. Лесные отношения в Республике Казахстан регулируются настоящим Кодексом и издаваемыми в соответствии с ним другими законодательными и иными нормативными актами Республики Казахстан.
2. Земельные и водные отношения, а также отношения по охране и использованию растительного (кроме лесов) и животного мира, недр, атмосферного воздуха регулируются специальным законодательством Республики Казахстан.
Статья 3. Лесной фонд
1. Все леса, а также не покрытые лесом земли, предоставленные для нужд лесного хозяйства, образуют лесной фонд Республики Казахстан.
2. В лесной фонд Республики Казахстан не входят:
1) отдельные деревья и группы деревьев, агролесомелиоративные насаждения и кустарниковая растительность на землях сельскохозяйственного назначения;
2) защитные насаждения на полосах отвода железных, автомобильных дорог, каналов, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений;
3) отдельные деревья и озеленительные насаждения в городах и других населенных пунктах, кроме городских лесов;
4) деревья и кустарники на приусадебных, дачных и садовых участках;
5) плантационные насаждения специального назначения.
Использование указанных насаждений, охрана и уход за ними, регулируются иными законодательными актами.
Статья 4. Земли лесного фонда
1. В составе земель лесного фонда выделяются:
лесные земли (покрытые лесом, а также не покрытые лесом - вырубки, гари, редины, прогалины, пустыри, несомкнувшиеся лесные культуры и другие);
нелесные земли (сельскохозяйственные угодья, дороги, квартальные просеки, противопожарные разрывы и прочие).

Қазақстан Республикасының Орман Кодексi
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң он екiншi сессиясында 1993 жылдың 23 қаңтарында қабылданды. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегі N 477-ІІ Кодексімен.
Бірінші бөлім
Жалпы ережелер
I тарау. Негiзгi ережелер
1-бап. Орман заңдарының мiндеттерi
1. Қазақстан Республикасы орман заңдарының мiндеттерi ормандардың экологиялық және ресурс қуатын арттыру, орман ресурстарын ұтымды және сарқылмайтын етiп пайдалану, оларды сақтау, қорғау және ұлғайта өсiру жағдайларын қамтамасыз ету мақсатында орманды иелену, пайдалану, жұмсау жөнiндегi қатынастарын реттеу, орман қатынастары саласында заңдылықты нығайту болып табылады.
2. Орман қатынастарын реттеу орман биосфераның, ғаламдық экологиялық, әлеуметтiк және экономикалық мәнi бар аса маңызды бөлiктерiнiң бiрi екенi, оның жай-күйi Жер бетiндегi тiршiлiк жағдайын айқындайтыны негiзге алына отырып, жүзеге асырылады.
2-бап. Орман заңдары
1. Қазақстан Республикасында орман қатынастары осы Кодекспен, соған сәйкес шығарылатын Қазақстан Республикасының заңдарымен және басқа да нормативтi актiлерiмен реттеледi.
2. Жер және су қатынастары, сондай-ақ өсiмдiктер (ормандардан басқа) және жануарлар дүниесiн, жер қойнауын, атмосфералық ауаны сақтау және пайдалану жөнiндегi қатынастар Қазақстан Республикасының арнайы заңдарымен реттеледi.
3-бап. Орман қоры
1. Барлық ормандар, сондай-ақ орман ағаштары өспейтiн, бiрақ орман шаруашылығының мұқтажы үшiн берiлген жерлер Қазақстан Республикасының орман қорын құрайды.
2. Қазақстан Республикасының орман қорына мыналар кiрмейдi:
1) ауылшаруашылық мақсаттағы жерлерде өскен жеке түп ағаштар мен шоқ ағаштар, аграрлық-орман мелиоративтiк екпелер, тал-шiлiк өсiмдiктер;
2) темiр жолға, автомобиль жолдарына, каналдарға, магистральдық құбырлар мен басқа да арналы құрылыстарға бөлiнген белдеулердегi қорғаныш екпелерi;
3) қалалық ормандардан басқа, қалалар мен басқа да елдi мекендердегi жеке түп ағаштар мен көгалдандыру екпелерi;
4) үй маңындағы, саяжай мен бау-бақша учаскелерiндегi жеке түп ағаштар мен шоқ ағаштар;
5) арнайы мақсаттағы плантациялық екпелер.
Аталған екпелердi пайдалану, оларды сақтау мен күту басқа заң актiлерiмен реттеледi.
4-бап. Орман қорының жерлерi
1. Орман қоры жерлерi құрамында мынадай жерлерге бөлiнедi:
орманды жерлер (ағаш өскен, сондай-ақ ағаш өспеген - ағашы кесiлген жерлер, өртең жерлер, ағашы селдiр жерлер, алаңқай жерлер, бос жерлер, тұтаспаған орман дақылдары және басқалары);
ормансыз жерлер (ауыл шаруашылығының пайдаланатын жерлерi, жолдар, кварталдық орман жолдары, өртке қарсы жарма жерлер және басқалары).

2. Границы земель лесного фонда устанавливаются и уточняются при проведении землеустроительных работ на основании материалов лесоустройства.
Статья 5. Собственность на леса
1. Леса в Республике Казахстан находятся в исключительной собственности республики.
2. Владение, распоряжение и пользование лесами осуществляет Верховный Совет Республики Казахстан непосредственно или через местные Советы народных депутатов, Правительство Республики Казахстан, органы исполнительной власти на местах и государственные органы управления лесным хозяйством в пределах компетенций, установленных настоящим Кодексом.
3. Предоставление участков лесного фонда в пользование и совершение других действий по реализации права собственности на леса осуществляется при обязательном участии государственных органов управления лесным хозяйством.
Статья 6. Владение участками лесного фонда
1. В постоянное владение участки лесного фонда предоставляются государственным лесохозяйственным предприятиям, учреждениям, организациям для ведения лесного хозяйства, а также государственным природным заповедникам, государственным природным резерватам, государственным национальным природным паркам и государственным природным паркам.
В порядке, устанавливаемом законодательством Республики Казахстан, для ведения лесного хозяйства участки лесного фонда могут предоставляться во владение и другим юридическим и физическим лицам.
2. Предоставление участков лесного фонда во владение осуществляется органами исполнительной власти на местах в пределах их компетенции по представлению государственного органа управления лесным хозяйством Республики Казахстан.
3. Право владения участками лесного фонда удостоверяется государственным актом, выдаваемым в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. В статью 6 внесены изменения - Законами РК от 11 мая 1999 г. N 381 ; от 23 января 2001 г. N 151 .
Статья 7. Права владельцев участков лесного фонда
Владельцы участков лесного фонда имеют право:
1) осуществлять лесные пользования и иную хозяйственную деятельность;
2) пользоваться в установленном порядке землями, водами, общераспространенными полезными ископаемыми, животным миром и иными объектами природы на землях лесного фонда, находящихся в их владении;
3) возводить строения и сооружения, необходимые для ведения лесного хозяйства и осуществления лесных пользований в соответствии с проектной и технической документацией;
4) собственности на заготовленную ими продукцию и доход от ее реализации;
5) предоставлять право на осуществление лесных пользований и иной хозяйственной деятельности юридическим и физическим лицам на отведенных для этого участках с выдачей лесорубочных билетов, ордеров или лесных билетов;

2. Орман қоры жерлерiнiң шекарасы орман орналастыру материалдары негiзiнде жерге орналастыру жұмыстарын жүргiзген кезде белгiленедi және анықталады.
5-бап. Ормандарға меншiк
1. Қазақстан Республикасында ормандар тек қана республика меншiгiнде болады.
2. Ормандарды иеленудi, жұмсауды және пайдалануды Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi тiкелей немесе халық депутаттарының жергiлiктi Кеңестерi арқылы, Қазақстан Республикасының Үкiметi, жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдары және орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар осы Кодекс белгiлеген құзыреттер шегiнде жүзеге асырады.
3. Орман қоры учаскелерiн пайдалануға беру және орманға меншiк құқығын iске асыру жөнiндегi басқа да әрекеттер жасау орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдардың мiндеттi түрде қатысуы жағдайында жүзеге асырылады.
6-бап. Орман қоры учаскелерiне иелiк ету
1. Орман қоры учаскелерi тұрақты иелiк етуге мемлекеттiк орман шаруашылығы кәсiпорындарына, мекемелерi мен ұйымдарына, сондай-ақ мемлекеттiк табиғи қорықтарға, мемлекеттiк табиғи резерваттарға, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктерге және мемлекеттiк табиғи парктерге орман шаруашылығын жүргiзу үшiн берiледi.
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен орман шаруашылығын жүргiзу үшiн орман қорының учаскелерi басқа да заңды ұйымдар мен нақты адамдар иелiгiне берілуi мүмкiн.
2. Орман қоры учаскелерiн иелiк етуге берудi Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органының ұсынысы бойынша жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары өз құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
3. Орман қорының учаскелерiне иелiк ету құқығы Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәйкес берiлетiн мемлекеттiк актiмен куәландырылады.
ЕСКЕРТУ. 6-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.05.11. N 381 Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 6-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.23. N 151 Заңымен .
7-бап. Орман қоры учаскелерi иелерiнiң құқықтары
Орман қоры учаскелерiнiң иелерi:
1) орман пайдалануды және өзге де шаруашылық қызметiн жүзеге асыруға;
2) өздерiнiң иелiгiндегi орман қорының жерлерiндегi жердi, суды, жалпыға мәлiм пайдалы қазбаларды, жануарлар дүниесiн және табиғаттың өзге де объектiлерiн белгiленген тәртiппен пайдалануға;
3) жобалық және техникалық құжаттамаларға сәйкес орман шаруашылығын жүргiзу және орман пайдалануды жүзеге асыру үшiн қажет үйлер мен құрылыстар салуға;
4) өздерi әзiрлеген өнiмдi және оны өткiзуден алынған табысты меншiктеуге;
5) ағаш кесу билеттерiн, ордерлерiн немесе орман билеттерiн бере отырып, бұл үшiн бөлiнген учаскелерде заңды ұйымдар мен нақты адамдардың орман пайдалануына және басқа шаруашылық қызметiн жүзеге асыруына құқық беруге;

6) на возмещение в полном объеме убытков, причиненных в результате изъятия земель лесного фонда для государственных или общественных нужд, а также ухудшения качества лесов, вызванного строительством и эксплуатацией объектов, выделяющих вредные для лесной растительности вещества.
Статья 8. Обязанности владельцев участков лесного фонда
Владельцы участков лесного фонда обязаны:
1) вести лесное хозяйство в соответствии с действующим лесным законодательством и иными нормативными документами, регламентирующими лесохозяйственную деятельность, а также лесоустроительной документацией;
2) обеспечивать расширенное воспроизводство, охрану, защиту, улучшение санитарного состояния лесов и уход за ними, повышение продуктивности лесов и плодородия лесных почв, организацию лесных пользований, ведение лесоустройства, учет лесов и охотничьей фауны;
3) использовать ресурсный потенциал лесного фонда в пределах научно обоснованных норм;
4) вести работы экологически приемлемыми способами и методами, обеспечивающими сохранение средообразующих и средозащитных функций леса, а также условий своевременного восстановления насаждений, лекарственного, пищевого и технического сырья, выполнять иные требования по рациональному использованию, воспроизводству, охране и защите лесов, животного мира, предусмотренные настоящим Кодексом и другими законодательными и нормативными актами Республики Казахстан;
5) обеспечивать противопожарное и санитарное обустройство территории лесного фонда, предупреждать, своевременно обнаруживать и пресекать нарушения правил пожарной безопасности и осуществления лесных пользований, а также прочие нарушения лесного законодательства, принимать необходимые меры к тушению лесных пожаров, борьбе с вредителями и болезнями леса.
Статья 9. Прекращение права владения участками лесного фонда
1. Право владения участками лесного фонда прекращается в следующих случаях:
1) добровольного отказа от владения;
2) прекращения деятельности предприятия или иного субъекта хозяйственной деятельности, во владении которых находятся участки лесного фонда;
3) изъятия в установленном порядке земель лесного фонда для государственных или общественных нужд;
4) использования участков лесного фонда не по целевому назначению;
5) нерационального ведения лесного хозяйства, обусловившего
ухудшение состояния лесов, снижение их водоохранных, защитных, климаторегулирующих, оздоровительных и иных полезных свойств, неудовлетворительную охрану леса.

6) мемлекеттiк немесе қоғамдық мұқтаждар үшiн орман қоры жерлерiн алып қою, сондай-ақ орман өсiмдiктерi үшiн залалды заттар бөлетiн объектiлердi салу мен пайдаланудан туатын ормандар сапасының нашарлауы салдарынан шеккен зияндар көлемiн толық өтеуге құқылы.
8-бап. Орман қоры учаскелерi иелерiнiң мiндеттерi
Орман қоры учаскелерiнiң иелерi:
1) орман шаруашылығын қолданылып жүрген орман заңдарына және орман шаруашылығы қызметiн реттейтiн басқа нормативтiк құжаттарға, сондай-ақ орман орналастыру құжаттамаларына сәйкес жүргiзуге;
2) ормандарды ұдайы ұлғайта өсiрудi, сақтауды, қорғауды, санитарлық жай-күйiн жақсартуды, оларды күтiп-баптауды, ормандардың өнiмдiлiгi мен орман топырағының құнарлылығын арттыруды, орман пайдалану iсiн ұйымдастыруды, орман орналастыруды жүргiзудi, ормандар мен аңшылық жануарлар дүниесiн есепке алуды қамтамасыз етуге;
3) орман қорының ресурстық қуатын ғылыми негiзделген нормалар шегiнде пайдалануға;
4) жұмысты орманның табиғи ортаны туғызатын және табиғи ортаны қорғайтын қызметтерiн сақтауды, сондай-ақ екпе ағаштарды, емдiк, тағамдық және техникалық шикiзатты дер кезiнде қалпына келтiру жағдайларын қамтамасыз ететiн экологиялық жағынан оңтайлы әдiс-тәсiлдермен жүргiзуге, ормандарды, жануарлар дүниесiн ұтымды пайдалану, ұлғайта өсiру, сақтау және қорғау жөнiндегi осы Кодексте, Қазақстан Республикасының басқа да заңдық және нормативтiк актiлерiнде көзделген өзге де талаптарды орындауға;
5) орман қоры аумағын өртке қарсы және санитарлық жағынан оңтайлы орналастыруды қамтамасыз етуге, ормандарда өрт қауiпсiздiгi, орман пайдалануды жүзеге асыру ережелерiн бұзудың, сондай-ақ орман заңдарын басқа да бұзушылықтардың алдын алуға, оларды дер мезгiлiнде айғақтап, тыйып отыруға, орман өрттерiн сөндiру, орман зиянкестерi мен ауруларына қарсы күресу жөнiнде қажеттi шаралар қолдануға мiндеттi.
9-бап. Орман қорының учаскелерiн иелену құқығын доғару
1. Орман қорының учаскелерiн иелену құқығы мынадай жағдайларда:
1) иелiктен өз еркiмен бас тартқанда;
2) орман қорының учаскелерi иелiгiнде болған кәсiпорын немесе өзге шаруашылық қызмет субъектiсi қызметiн тоқтатқанда;
3) орман қорының жерлерiн мемлекеттiк немесе қоғамдық мұқтаждар үшiн белгiленген тәртiп бойынша алып қойғанда;
4) орман қорының учаскелерiн мақсатына қарай пайдаланбағанда;
5) орман шаруашылығын тиімсіз жүргізу салдарынан ормандардың жай-күйiнiң нашарлауына, олардың суды сақтау, қорғау, климатты реттеу, сауықтыру және өзге де пайдалы қасиеттерiн төмендетуге, орманды нашар сақтауға әкеліп соқтырғанда доғарылады.

2. Законодательством Республики Казахстан могут быть предусмотрены и другие случаи прекращения права владения участками лесного фонда.
Глава II
Компетенция Советов народных депутатов
в области регулирования лесных отношений
Статья 10. Компетенция Верховного Совета Республики Казахстан
Ведению Верховного Совета Республики Казахстан в области регулирования лесных отношений подлежат:
1) осуществление права собственности на леса;
2) разработка и совершенствование лесного законодательства Республики Казахстан;
3) определение государственной лесной политики;
4) установление принципов платы за лесные ресурсы;
5) регулирование лесных отношений между областями республики;
6) контроль за соблюдением лесного законодательства.
Статья 11. Компетенция областного Совета народных депутатов
Ведению областного Совета народных депутатов в административных границах области подлежат:
1) утверждение программ и планов развития лесного хозяйства в общем комплексе отраслей народного хозяйства области;
2) установление размеров платы за второстепенные лесные материалы и побочные лесные пользования;
3) контроль за ведением лесного хозяйства.
Статья 12. Компетенция районного, городского Совета народных депутатов
Ведению районного, городского Совета народных депутатов в административных границах района, города подлежат:
1) утверждение программ и планов развития лесного хозяйства в общем комплексе отраслей народного хозяйства района;
2) контроль за ведением лесного хозяйства.
Глава III
Государственное управление и контроль
за состоянием, воспроизводством, охраной,
защитой и использованием лесов
Статья 13. Государственное управление лесным хозяйством
Государственное управление в области ведения лесного хозяйства и использования лесных ресурсов на территории Республики Казахстан осуществляется Правительством Республики Казахстан, органами исполнительной власти на местах, государственными органами управления лесным хозяйством.
Статья 14. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Ведению Правительства Республики Казахстан подлежат:
1) реализация государственной лесной политики;
2) отнесение лесов к группам и категориям защитности и перевод их из одной группы или категории в другую;
3) утверждение норм, нормативов и правил лесных пользований, отпуска древесины на корню, рубок леса, воспроизводства, охраны и защиты лесов;
4) утверждение и контроль за выполнением государственной программы по рациональному использованию лесов, их воспроизводству, охране и защите в комплексе с другими природоохранными мероприятиями;
5) организация ведения лесного мониторинга, государственного лесного кадастра и государственного учета лесного фонда;

2. Қазақстан Республикасының заңдарында орман қорының учаскелерiн иелену құқығын доғарудың басқа да жағдайлары көзделуi мүмкiн.
II тарау. Халық депутаттары кеңестерiнiң орман
қатынастарын реттеу саласындағы құзыретi
10-бап. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң құзыретi
Орман қатынастарын реттеу саласында Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қарауына:
1) орманға меншiк құқығын жүзеге асыру;
2) Қазақстан Республикасының орман заңдарын әзiрлеу мен жетiлдiру;
3) мемлекеттiк орман саясатын айқындау;
4) орман ресурстары үшiн ақы төлеу принциптерiн белгiлеу;
5) республика облыстарының арасында орман қатынастарын реттеу;
6) орман заңдарын сақтауды бақылау жатады.
11-бап. Халық депутаттары облыстық Кеңесiнiң құзыретi
Облыстың әкiмшiлiк шекарасында халық депутаттары облыстық Кеңесiнiң қарауына:
1) облыс халық шаруашылығы салаларының жалпы кешенiнде орман шаруашылығын дамыту бағдарламалары мен жоспарларын бекiту;
2) қосалқы орман материалдары мен орманды жанама пайдаланғаны үшiн ақы мөлшерлерiн белгiлеу;
3) орман шаруашылығын жүргiзудi бақылау жатады.
12-бап. Халық депутаттары аудандық, қалалық Кеңесiнiң құзыретi
Ауданның, қаланың әкiмшiлiк шекарасында халық депутаттары аудандық, қалалық Кеңесiнiң қарауына:
1) аудан халық шаруашылығы салаларының жалпы кешенiнде орман шаруашылығын дамытудың бағдарламалары мен жоспарларын бекiту;
2) орман шаруашылығын жүргiзудi бақылау жатады.
III тарау. Ормандарды мемлекеттiк басқару және
олардың жай-күйiн, ұлғайта өсiрiлуiн,
сақталуын, қорғалуы мен пайдаланылуын
бақылау
13-бап. Орман шаруашылығын мемлекеттiк басқару
Қазақстан Республикасы аумағында орман шаруашылығын жүргiзу және орман ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттiк басқаруды Қазақстан Республикасының Үкiметi, жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдары, орман шаруашылығын басқарудың мемлекеттiк органдары жүзеге асырады.
14-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына:
1) мемлекеттiк орман саясатын iске асыру;
2) ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына жатқызу және оларды бiр топтан немесе категориядан басқасына көшiру;
3) орман пайдаланудың, өсiп тұрған ағашты босатудың, ағаш кесудiң, ормандарды ұлғайта өсiрудiң, сақтау мен қорғаудың нормаларын, нормативтерi мен ережелерiн бекiту;
4) басқа да табиғат сақтау шараларының кешенiнде ормандарды ұтымды пайдалану, ұлғайта өсiру, сақтау мен қорғау жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламаларды бекiту және олардың орындалуын бақылау;
5) орман мониторингiн, орман қорының мемлекеттiк орман кадастры мен мемлекеттiк есебiн жүргiзудi ұйымдастыру;

6) осуществление международного сотрудничества в области лесного хозяйства;
7) регулирование лесных отношений по другим вопросам, не отнесенным к компетенции Верховного Совета Республики Казахстан.
Статья 15. Компетенция местных органов исполнительной власти
1. Ведению областного органа исполнительной власти в административных границах области подлежат:
1) изъятие земельных участков из лесного фонда в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан по согласованию с государственными органами управления лесным хозяйством;
2) согласование проектов организации и развития лесного хозяйства по представлению областного государственного органа управления лесным хозяйством;
3) организация ведения лесного кадастра, мониторинга и учета лесного фонда;
4) возбуждение ходатайств об отнесении лесов к группам и категориям защитности;
5) распределение сенокосных и пастбищных угодий из земель лесного фонда между районами области в соответствии со статьей 35 настоящего Кодекса;
6) организация выполнения мероприятий по охране и защите лесов;
7) контроль за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов.
2. Ведению районного, городского органа исполнительной власти в административных границах района, города подлежат:
1) изъятие земельных участков из лесного фонда и предоставление земельных участков во владение и пользование для ведения лесного хозяйства в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан по согласованию с государственными органами управления лесным хозяйством;
2) выдача государственных актов на право владения участками лесного фонда;
3) организация выполнения мероприятий по охране лесов и защите их от вредителей и болезней;
4) распределение сенокосных и пастбищных угодий из земель лесного фонда в соответствии со статьей 35 настоящего Кодекса;
5) контроль за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов.
Статья 16. Компетенция государственных органов управления лесным хозяйством
1. Ведению государственного органа управления лесным хозяйством Республики Казахстан подлежат:
1) проведение научно-технической политики в области лесного хозяйства;
2) разработка нормативных документов в области воспроизводства, охраны, защиты и использования лесов;
3) разработка и организация выполнения республиканских программ развития лесного хозяйства;
4) организация ведения лесного хозяйства, рационального использования лесных ресурсов на принципах непрерывного и неистощительного природопользования;
5) организация и осуществление государственного контроля за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов;

6) орман шаруашылығы саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
7) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң құзыретiне жатпайтын басқа мәселелер бойынша орман қатынастарын реттеу жатады.
15-бап. Жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының құзыретi
1. Облыстық әкiмшiлiк шекарасында облыстық атқарушы өкiмет органының қарауына:
1) Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәйкес орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдарының келiсiмiмен орман қорынан жер учаскелерiн алу;
2) орман шаруашылығын басқарушы облыстық мемлекеттiк органның ұсынуы бойынша орман шаруашылығын ұйымдастыру мен дамыту жобаларын келiсу;
3) орман кадастрын, мониторингiн және орман қоры есебiн жүргiзудi ұйымдастыру;
4) ормандарды қорғаныш болудың топтары мен категорияларына жатқызу жөнiнде өтiнiш салу;
5) осы Кодекстiң 35-бабына сәйкес облыс аудандары арасында орман қоры жерлерiнен шабындық және жайылымдық шүйгiн жерлердi бөлу;
6) ормандарды сақтау мен қорғау шараларын орындауды ұйымдастыру;
7) ормандардың жай-күйiн, ұлғайта өсiрiлуiн, сақталуын, қорғалуын және пайдаланылуын бақылау жатады.
2. Ауданның, қаланың әкiмшiлiк шекарасында аудандық, қалалық атқарушы өкiмет органының қарауына:
1) Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәйкес орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органның келiсiмiмен орман қорынан жер учаскелерiн алу және орман шаруашылығын жүргiзу үшiн жер учаскелерiн иеленуге және пайдалануға беру;
2) орман қоры учаскелерiн иелену құқығына мемлекеттiк актiлердi беру;
3) ормандарды сақтау және оларды зиянкестер мен аурулардан қорғау жөнiндегi шаралардың орындалуын ұйымдастыру;
4) осы Кодекстiң 35-бабына сәйкес орман қоры жерлерiнен шабындық және жайылымдық шүйгiн жерлер бөлу;
5) ормандардың жай-күйiн, ұлғайта өсiрiлуiн, сақталуын, қорғалуын және пайдаланылуын бақылау жатады.
16-бап. Орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдардың құзыретi
1. Қазақстан Республикасы орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органның қарауына:
1) орман шаруашылығы саласында ғылыми-техникалық саясатты жүргiзу;
2) орман ұлғайта өсiру, сақтау, қорғау және пайдалану саласындағы нормативтiк құжаттарды әзiрлеу;
3) орман шаруашылығын дамытудың республикалық бағдарламаларын әзiрлеу мен оны орындауды ұйымдастыру;
4) табиғатты үздiксiз әрi сарқылмастай пайдалану принциптерi негiзiнде орман шаруашылығын жүргiзудi, орман ресурстарын ұтымды пайдалануды ұйымдастыру;
5) ормандардың жай-күйiне, ұлғайта өсiрiлуiне, сақталуына, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттiк бақылауды ұйымдастырып, жүзеге асыру;

6) утверждение расчетных лесосек;
7) организация научных исследований и проектно-изыскательских работ в области лесного хозяйства;
8) ведение лесного мониторинга, государственного лесного кадастра, государственного учета лесов и лесоустройства;
9) решение других вопросов по управлению лесным хозяйством, если они не отнесены к компетенции Правительства Республики Казахстан.
2. Ведению областного государственного органа управления лесным хозяйством на территории области подлежат:
1) организация работ по ведению лесного хозяйства;
2) осуществление научно-технической политики по ведению лесного хозяйства;
3) осуществление государственного контроля за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов;
4) разработка и выполнение программ развития лесного хозяйства;
5) ведение лесного мониторинга, государственного лесного кадастра, государственного учета лесного фонда, лесоустройства и лесохозяйственного проектирования;
6) приемка законченных объектов и готовой продукции, произведенных в результате лесохозяйственной деятельности государственных лесохозяйственных предприятий, учреждений и организаций;
7) решение других вопросов по управлению лесным хозяйством, определяемых государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан.
3. Решения государственных органов управления лесным хозяйством, принятые в пределах их компетенции, обязательны для исполнения всеми лесовладельцами и лесопользователями.
4. Компетенция государственного лесохозяйственного предприятия, учреждения и организации в области управления лесным хозяйством определяется Положением об их деятельности, утверждаемом в установленном порядке.
Статья 17. Государственный контроль за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов
1. Государственный контроль за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов осуществляют государственные органы управления лесным хозяйством, а также иные специально уполномоченные на то органы Республики Казахстан в пределах их компетенции и имеет своей задачей обеспечить соблюдение требований лесного законодательства, а также иных норм и правил, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок осуществления государственного контроля за состоянием, воспроизводством, охраной, защитой и использованием лесов устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Раздел второй
Организация лесного хозяйства
Глава IV
Основы организации лесного хозяйства
Статья 18. Основы организации лесного хозяйства
1. Организация лесного хозяйства включает:

6) есепке алынған ағаш кесетiн жердi бекiту;
7) орман шаруашылығы саласында ғылыми зерттеулер мен жобалық-iздестiру жұмыстарын ұйымдастыру;
8) орман мониторингiн, мемлекеттiк орман кадастрын, ормандар мен орман орналастырудың мемлекеттiк есебiн жүргiзу;
9) егер Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретiне жатпайтын болса, орман шаруашылығын басқару жөнiндегi басқа да мәселелердi шешу жатады.
2. Облыс аумағында облыстық орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органның қарауына:
1) орман шаруашылығын жүргiзу жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру;
2) орман шаруашылығын жүргiзу жөнiндегi ғылыми-техникалық саясатты жүзеге асыру;
3) ормандардың жай-күйiне, ұлғайта өсiрiлуiне, сақталуына, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
4) орман шаруашылығын дамытудың бағдарламаларын әзiрлеу мен орындау;
5) орман мониторингiн, мемлекеттiк орман кадастрын, орман қорының, орман орналастыру мен орман шаруашылығын жобалаудың мемлекеттiк есебiн жүргiзу;
6) мемлекеттiк орман шаруашылығы кәсiпорындарының, мекемелерi мен ұйымдарының орман шаруашылығы қызметi нәтижесiнде аяқталған объектiлердi және өндiрiлген дайын өнiмдердi қабылдау;
7) Қазақстан Республикасы орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк орган анықтайтын орман шаруашылығын басқару жөнiндегi басқа мәселелердi шешу жатады.
3. Өздерiнiң құзыретi шегiнде қабылданған орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар шешiмдерi барлық орман иеленушiлер мен орман пайдаланушылардың орындауы үшiн мiндеттi болады.
4. Орман шаруашылығын басқару саласындағы мемлекеттiк орман шаруашылығы кәсiпорнының, мекеме мен ұйымының құзыретi белгiленген тәртiпте бекiтiлетiн олардың қызметi туралы Ережемен анықталады.
17-бап. Ормандардың жай-күйiне, ұлғайта өсiрiлуiне, сақталуына, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттiк бақылау
1. Ормандардың жай-күйiне, ұлғайта өсiрiлуiне, сақталуына, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттiк бақылауды орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар, сондай-ақ өз құзыретi шегiнде арнайы өкiлеттiгi бар Қазақстан Республикасының өзге де органдары жүзеге асырады және орман заңдарының талаптарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заңдарында көзделген өзге де нормалар мен ережелердi сақтауын қамтамасыз етудi өзiнiң мiндетi деп бiледi.
2. Ормандардың жай-күйiне, ұлғайта өсiрiлуiне, сақталуына, қорғалуына және пайдаланылуына мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Екiншi бөлiм
Орман шаруашылығын ұйымдастыру
IV тарау. Орман шаруашылығын ұйымдастыру негiздерi
18-бап. Орман шаруашылығын ұйымдастыру негiздерi
Орман шаруашылығын ұйымдастыруға мыналар жатады:

1) деление лесов на группы и категории защитности;
2) установление возрастов и оборотов рубок в лесах;
3) установление систем рубок в лесах и воспроизводства лесных ресурсов;
4) установление норм пользования лесом;
5) установление мер по охране и защите лесов;
6) иные организационно-технические и правовые мероприятия.
Статья 19. Деление лесов на группы и категории защитности
Все леса в Республике Казахстан являются защитными. В зависимости от выполняемых ими экологических, генетических, социально-экономических функций и их местоположения устанавливается деление лесов на группы и категории защитности. Леса в Республике Казахстан подразделяются на первую и вторую группы.
Статья 20. Леса первой группы
К первой группе относятся леса следующих категорий защитности, выполняющие преимущественно функции:
1) водоохранные (запретные полосы лесов по берегам рек, озер, водохранилищ и других водоемов);
2) защитные (противоэрозионные леса, защитные полосы лесов вдоль железных дорог, автомобильных дорог республиканского и областного значения, государственные защитные лесные полосы, ленточные боры, степные колки и байрачные леса, леса в пустынных, полупустынных, степных, лесостепных и малолесных горных районах, имеющие важное значение для защиты окружающей среды);
3) санитарно-гигиенические и оздоровительные (городские леса и лесопарки, леса зеленых зон вокруг городов, других населенных пунктов и промышленных предприятий, леса первого и второго поясов зон санитарной охраны источников водоснабжения и леса округов санитарной охраны курортов);
4) леса государственных природных заповедников, государственных биосферных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и иных видов особо охраняемых природных территорий, особо ценные лесные массивы, леса, имеющие научное значение, леса орехопромысловых зон, лесоплодовые насаждения, субальпийские леса.
Сноска. В статью 20 внесены изменения - Законом РК от 11 мая 1999 г. N 381 ; от 23 января 2001 г. N 151 .
Статья 21. Леса второй группы
Ко второй группе относятся леса в горных районах, имеющие ограниченное эксплуатационное значение, для сохранения природоохранных функций которых требуется ограниченный режим лесопользования.
Статья 22. Отнесение лесов к группам и категориям защитности, перевод лесов из одной группы или категории защитности в другую, а также выделение особо защитных участков

1) ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына бөлу;
2) ормандарда ағаштың толысу мерзiмiн және кесу айналымын белгiлеу;
3) ормандарда ағаш кесу және орман ресурстарын ұлғайта өсiру жүйелерiн белгiлеу;
4) ормандарды пайдалану нормаларын белгiлеу;
5) ормандарды сақтау мен қорғау жөнiндегi шараларды белгiлеу;
6) өзге де ұйымдық-техникалық және құқылық шаралар.
19-бап. Ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына бөлу
Қазақстан Республикасындағы барлық орман қорғаныштық орман болып табылады. Олардың атқаратын экологиялық, генетикалық, әлеуметтiк-экономикалық қызметтерi мен орналасқан жерлерiне қарай ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына бөлу белгiленедi. Қазақстан Республикасында ормандар бiрiншi және екiншi топтарға бөлiнедi.
20-бап. Бiрiншi топтағы ормандар
Бiрiншi топқа төмендегiдей қорғаныш категорияларындағы көбiнесе мынадай қызмет атқаратын ормандар жатқызылады:
1) су қорғайтын ормандар (өзен, көл, бөген және басқа да су тоғандары жағалауларындағы тыйым салынған орман белдеулерi);
2) қорғаныш ормандар (эрозияға қарсы қорғаныш ормандары, темiр жолдардың, республикалық және облыстық маңызы бар автомобиль жолдарының бойындағы қорғаныш орман белдеулерi, мемлекеттiк қорғаныш орман белдеулерi, айналадағы ортаны қорғау үшiн айрықша маңызы бар орманды жалдар, далалық тоғайлар мен сай-саладағы ормандар, шөл, шөлейт, далалық, орманды-далалық және ағашы сирек таулы аудандардағы ормандар);
3) санитарлық-гигиеналық және сауықтыру ормандары (қала ормандары мен орманды парктер, қалалардың, басқа да елдi мекендер мен өнеркәсiп орындарының төңiрегiндегi жасыл аймақты ормандар, сумен жабдықтау көздерiн санитарлық қорғау аймақтарының бiрiншi және екiншi белдеулерiндегi ормандар мен курорттарды санитарлық қорғау өңiрлерiндегi ормандар);
4) мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк биосфералық қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өзге де түрлерiнiң ормандары, ерекше құнды орман алқаптары, ғылыми маңызы бар ормандар, жаңғақ кәсiпшiлiгi аймақтарының ормандары, жемiс-ағаш екпелерi, биiк таудағы ормандар.
ЕСКЕРТУ. 20-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.05.11. N 381 Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 20-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.23. N 151 Заңымен .
21-бап. Екiншi топтағы ормандар
Екiншi топқа таулы аудандағы пайдалану маңызы шектеулi ормандар жатқызылады, олардың табиғат қорғау қызметiн сақтау үшiн орман пайдаланудың шектеулi тәртiбi талап етiледi.
22-бап. Ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына жатқызу, ормандарды қорғаныштық бiр топтан немесе категориядан басқа топқа немесе категорияға көшiру, сондай-ақ ерекше қорғаныш учаскелерiн бөлу

1. Отнесение лесов к группам и категориям защитности, а также выделение особо защитных участков, на которых лесопользование запрещается или ограничивается, производится исходя из экологического, генетического, социально-экономического значения лесов.
2. Отнесение лесов к группам и категориям защитности, а также перевод их из одной группы или категории в другую производится Правительством Республики Казахстан.
3. В лесах всех групп и категорий защитности могут быть выделены особо защитные участки с ограниченным режимом лесопользования.
Особо защитные участки леса выделяются при лесоустройстве или специальных обследованиях в соответствии с правилами рубок главного пользования.
Статья 23. Установление возраста и оборота рубок главного пользования в лесах
Возраст и оборот рубок главного пользования в лесах определяются исходя из его целевого назначения, биологических особенностей произрастающих древесных пород, а также сроков восстановления леса на вырубках и устанавливаются государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан на основании специальных научных исследований.
Статья 24. Расчетная лесосека
1. Расчетная лесосека - ежегодная норма заготовки древесины в порядке рубок главного пользования - устанавливается при лесоустройстве на длительный период по каждому лесовладению исходя из принципов непрерывности и неистощительности лесопользования. По району, области и республике она определяется как сумма расчетных лесосек лесовладений.
2. Расчетная лесосека утверждается государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан по согласованию с областным органом исполнительной власти, государственными органами охраны природы и вводится в действие с 1 января года, следующего за годом окончания лесоустроительных работ.
3. При изменении границ и состояния лесного фонда, возрастов рубок главного пользования, групп лесов и категорий защитности в расчетную лесосеку вносятся коррективы. Установление и утверждение откорректированной расчетной лесосеки производится в порядке, установленном в первой и второй частях настоящей статьи.
Статья 25. Порядок использования леса при изъятии земельных участков, занятых лесами, для государственных или общественных нужд
1. При изъятии земельных участков, занятых лесами, для государственных или общественных нужд государственные органы, принимающие решение об изъятии, одновременно решают вопрос о сохранении или вырубке леса и о порядке использования получаемой при этом древесины на основе предложений государственных органов управления лесным хозяйством.

1. Ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына жатқызу, сондай-ақ орман пайдалануға тыйым салынатын немесе шектелетiн ерекше қорғаныш учаскелерiн бөлу ормандардың экологиялық, генетикалық және әлеуметтiк-экономикалық маңызына сүйене отырып жүргiзiледi.
2. Ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына жатқызуды, сондай-ақ оларды бiр топтан немесе категориядан басқа топқа немесе категорияға көшiрудi Қазақстан Республикасының Үкiметi жүргiзедi.
3. Барлық қорғаныш топтары мен категориялары бар ормандарда орман пайдаланудың шектеулi тәртiбi бар ерекше қорғаныш учаскелерi бөлiнуi мүмкiн.
Орманның ерекше қорғаныш учаскелерi басты мақсатта пайдалану ретiндегi ағаш кесу ережелерiне сәйкес орман орналастыру немесе арнайы зерттеулер кезiнде бөлiнедi.
23-бап. Ормандарда ағаштың толысу мерзiмiн және басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу айналымын белгiлеу
Ормандарда ағаштың толысу мерзiмi және басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу айналымы оның пайдалану мақсатына, ағаш тұқымдары өсiп-жетiлуiнiң биологиялық ерекшелiктерiне, сондай-ақ ағашы кесiлген орманның қалпына келу мерзiмiне сүйене отырып айқындалады және оны арнайы ғылыми зерттеулердiң негiзiнде Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы белгiлейдi.
24-бап. Есептi кеспеағаш
1. Есептi кеспеағашты - басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу тәртiбiндегi жыл сайынғы ағаш дайындау нормасын - орман орналастыру кезiнде орманды үздiксiз және сарқылмастай пайдалану принциптерiне сүйене отырып, орман иелiгiнiң әрқайсысы бойынша ұзақ мерзiмге арнап белгiлейдi. Аудан, облыс пен республика бойынша ол орман иелiктерiнiң есептi кеспеағаштарының жиынтығы ретiнде белгiленедi.
2. Есептi кеспеағашты Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы облыстық атқарушы өкiмет органымен, табиғатты сақтаудың мемлекеттiк органдарымен келiсе отырып бекiтедi және орман орналастыру жұмыстары аяқталатын жылдан кейiнгi жылдың 1 қаңтарында күшiне енедi.
3. Орман қорының шекарасы мен жай-күйi, басты мақсатта пайдалану үшiн кесiлетiн ағаштың толысу мерзiмi, ормандардың топтары мен қорғаныш категориялары өзгерген кезде есептi кеспеағашқа түзету енгiзiледi. Түзету енгiзiлген есептi кеспеағашты белгiлеу мен бекiту осы баптың бiрiншi және екiншi тармақтарында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
25-бап. Орманды жер учаскелерiн мемлекеттiк немесе қоғамдық мұқтаждар үшiн алу кезiнде орманды пайдалану тәртiбi
1. Орманды жер учаскелерiн мемлекеттiк немесе қоғамдық мұқтаждар үшiн алу кезiнде оларды алу жөнiнде шешiм қабылдаған мемлекеттiк органдар сонымен бiр мезгiлде орманды сақтау немесе кесу туралы және орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар ұсыныстары негiзiнде осы орайда алынған сүректi пайдалану тәртiбi туралы мәселенi шешедi.

2. Юридические и физические лица, которым предоставляются земельные участки без права вырубки леса, обязаны обеспечить сохранность леса и уход за ним.
Статья 26. Перевод лесных земель в нелесные
1. Перевод лесных земель в нелесные для использования их в целях, связанных с ведением лесного хозяйства и осуществлением лесных пользований, производится областным государственным органом управления лесным хозяйством в соответствии с проектами лесоустройства.
Не покрытые лесом земли (прогалины и пустыри) могут переводиться в нелесные в случаях признания их нелесопригодными по материалам почвенного обследования.
2. Перевод лесных земель в нелесные для использования их в целях, не связанных с ведением лесного хозяйства и осуществлением лесных пользований, производится в исключительных случаях с разрешения Правительства Республики Казахстан.
Статья 27. Размещение, проектирование, строительство и ввод в эксплуатацию предприятий, сооружений и других объектов, влияющих на состояние лесов
1. При размещении, проектировании, строительстве и вводе в эксплуатацию предприятий, сооружений и других объектов, а также при внедрении новых технологических процессов, влияющих на состояние лесов, должны предусматриваться и осуществляться мероприятия, обеспечивающие охрану лесов от отрицательного воздействия на них сточных вод, промышленных и коммунально-бытовых выбросов, отходов и отбросов.
2. Запрещается ввод в эксплуатацию предприятий, цехов, транспортных путей и других объектов, необеспеченных устройствами, предотвращающими вредное воздействие на состояние лесов.
Статья 28. Согласование мест строительства объектов и производства в лесах работ, не связанных с ведением лесного хозяйства
1. Определение мест строительства предприятий, сооружений и других объектов, влияющих на состояние лесов, производится на основе заключений государственной экологической экспертизы, согласовывается с органами исполнительной власти, государственными органами управления лесным хозяйством и другими заинтересованными органами.
2. Добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и иных коммуникаций, взрывные, буровые и другие работы в лесном фонде, не связанные с ведением лесного хозяйства и осуществлением лесных пользований, производятся по согласованию с органами исполнительной власти, государственными органами управления лесным хозяйством и другими заинтересованными органами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Раздел третий
Лесопользование
Глава V
Виды, сроки лесных пользований и предоставление
участков лесного фонда в пользование

2. Ағашты кесу құқығы жоқ жер учаскелерi берiлетiн заңды ұйымдар мен нақты адамдар орманның сақталуын және оны күтудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
26-бап. Орманды жерлердi ормансыз жерлерге айналдыру
1. Орман шаруашылығын жүргiзумен және орман пайдалануды жүзеге асырумен байланысты мақсатта пайдалану үшiн орманды жерлердi ормансыз жерлерге айналдыруды орман орналастыру жобаларына сәйкес облыстық орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк орган жүргiзедi.
Ағаш өспеген жерлер (алаңқайлар мен бос жатқан жерлер) топырақ құрамын зерттеу материалдары бойынша олар ағаш өсiруге жарамсыз деп табылған жағдайларда ормансыз жерлерге айналдырылуы мүмкiн.
2. Орман шаруашылығын жүргiзумен және орман пайдалануды жүзеге асырумен байланысты емес мақсаттарда пайдалану үшiн орманды жерлердi ормансыз жерлерге айналдыруды ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң рұқсатымен жүргiзедi.
27-бап. Ормандардың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындарды, ғимараттар мен басқа да объектiлердi орналастыру, жобалау, салу және пайдалануға беру
1. Ормандардың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындарды, ғимараттар мен басқа объектiлердi орналастыру, жобалау, салу және пайдалануға беру кезiнде, сондай-ақ жаңа технологиялық процестердi енгiзу кезiнде ормандарға терiс әсер ететiн сарқынды судан, өнеркәсiп және коммуналдық-тұрмыстық шайындылардан, қалдықтардан және қоқыстардан ормандарды сақтауды қамтамасыз ететiн шараларды көздеуге, жүзеге асыруға тиiс.
2. Ормандардың жай-күйiне зиянды әсердiң алдын алатын құрылғылармен қамтамасыз етiлмеген кәсiпорындарды, цехтарды, көлiк жолдарын және басқа объектiлердi пайдалануға беруге тыйым салынады.
28-бап. Орман шаруашылығын жүргiзумен байланысты емес объектiлер салу мен ормандарда жұмыс жүргiзу орындарын келiсу
1. Ормандардың жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындарды, ғимараттарды және басқа объектiлердi салу орнын анықтау мемлекеттiк экологиялық сараптама қорытындылары негiзiнде жүргiзiлiп, атқарушы өкiмет органдарымен, орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдармен және басқа да мүдделi органдармен келiсiледi.
2. Орман шаруашылығын жүргiзумен және орман пайдалануды жүзеге асырумен байланысты емес орман қорында пайдалы қазбаларды өндiру, кабельдер, труба құбырларын және басқа да қатынас жолдарын төсеу, жару, бұрғылау және басқа жұмыстар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес атқарушы өкiмет органдарымен, орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдармен және басқа мүдделi органдармен келiсiм бойынша жүргiзiледi.
Үшiншi бөлiм
Орман пайдалану
V тарау. Орман пайдаланудың түрлерi, мерзiмдерi
және орман қоры учаскелерiн пайдалануға беру

Статья 29. Виды лесных пользований
1. В лесном фонде могут осуществляться следующие виды лесных пользований:
1) заготовка древесины;
2) заготовка живицы;
3) заготовка второстепенных лесных материалов (коры, древесной зелени и других);
4) заготовка древесных соков;
5) побочные лесные пользования (сенокошение и пастьба скота, заготовка и сбор лекарственных растений и технического сырья, дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и других лесных пищевых продуктов, размещение ульев и пасек);
6) пользование лесом в культурно-оздоровительных и научно-исследовательских целях;
7) пользование участками лесного фонда для нужд охотничьего хозяйства.
Статья 30. Сроки лесных пользований
Участки лесного фонда, кроме предназначенных для сенокошения и пастьбы скота, могут предоставляться в краткосрочное пользование на срок до одного года и в долгосрочное - на срок до 50 лет.
По истечении установленного срока долгосрочное пользование может быть продлено по инициативе лесопользователя.
Статья 31. Предоставление участков лесного фонда в пользование
1. Участки лесного фонда предоставляются в пользование на основании специальных разрешительных документов: лицензии, лесорубочного билета, ордера, лесного билета.
Лицензия является документом, удостоверяющим право ее владельца на долгосрочное пользование участком лесного фонда.
Лесорубочный билет, ордер, лесной билет являются документами, удостоверяющими право их владельца на краткосрочное пользование лесными ресурсами или участками лесного фонда.
2. Лицензия, лесорубочный билет, ордер, лесной билет могут быть аннулированы в случаях, предусмотренных статьей 39 настоящего
Кодекса.
Статья 32. Лицензия на лесопользование
1. Лицензия с прилагаемыми к ней соглашениями должна содержать:
описание границ участка лесного фонда;
виды, размеры и порядок лесных пользований;
сроки пользования;
обязанности лесопользователя по охране, защите и воспроизводству лесных ресурсов, условия и порядок финансирования лесохозяйственных мероприятий;
размер платы и сроки ее внесения;
характеристику лесного фонда и требования к его состоянию по истечении срока лицензии;
объемы поставок на государственные нужды.
Лицензия может дополняться другими условиями пользования лесным фондом, не противоречащими настоящему Кодексу.
2. Лицензия выдается в порядке, устанавливаемом Правительством Республики Казахстан.
Статья 33. Лесорубочный билет, ордер и лесной билет
1. Лесорубочный билет является документом, дающим право его владельцу на проведение заготовки и вывозки древесины, живицы и второстепенных лесных материалов. Лесорубочный билет содержит сведения о количественной и качественной характеристике отпускаемой древесины, живицы и второстепенных лесных материалов, их стоимости, сроках производства работ, условиях восстановления леса и очистке мест заготовок, лесоводственных требований к технологии заготовок.
Лесорубочный билет выдается владельцам участка лесного фонда.

29-бап. Орман пайдалану түрлерi
Орман қорында орман пайдаланудың мынадай түрлерi жүзеге асырылуы мүмкiн:
1) сүрек дайындау;
2) шайыр дайындау;
3) қосымша ағаш материалдарын (қабықтар, ағаш көктерiн және басқаларын) дайындау;
4) ағаш шырындарын дайындау;
5) жанама орман пайдалану (шөп шабу, мал жаю, дәрулiк өсiмдiктер мен техникалық шикiзат, жабайы өсетiн жемiстер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер және басқа да орман тағам өнiмдерiн дайындау мен жинау, ара ұялары мен омарта орналастыру);
6) орманды мәдени-сауықтыру және ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану;
7) аңшылық шаруашылықтарының мұқтаждары үшiн орман қоры учаскелерiн пайдалану.
30-бап. Орман пайдалану мерзiмдерi
Орман қорының пiшен шабу мен мал жаюға арналғаннан басқа учаскелерi бiр жылға дейiнгi мерзiмге қысқа мерзiмдi және 50 жылға дейiн ұзақ мерзiмдi пайдалануға берiлуi мүмкiн.
Белгiленген мерзiм өткен соң ұзақ мерзiмдi пайдалану орман пайдаланушының ынтасы бойынша ұзартылуы мүмкiн.
31-бап. Орман қоры учаскелерiн пайдалануға беру
1. Орман қорының учаскелерi арнайы рұқсат құжаттарының: лицензияның ағаш кесу билетiнiң, ордердiң, орман билетiнiң негiзiнде пайдалануға берiледi.
Лицензия оны иеленушiнiң орман қоры учаскесiн ұзақ мерзiмдi пайдалану құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
Ағаш кесу билетi, ордер, орман билетi бұларды иеленушiнiң орман ресурстарын немесе орман қоры учаскелерiн қысқа мерзiмдi пайдалану құқығын куәландыратын құжаттар болып табылады.
2. Лицензия, ағаш кесу билетi, ордер, орман билетi осы Кодекстiң 39-бабында көзделген жағдайларда күшiн жоюы мүмкiн.
32-бап. Орман пайдалануға берiлетiн лицензия
1. Өзiне қоса берiлетiн келiсiмдермен бiрге лицензияда мыналар көрсетiлуге тиiс:
ағаш қоры учаске шекараларының сипаттамасы;
орман пайдаланулардың түрлерi, көлемдерi мен тәртiбi;
пайдаланудың мерзiмдерi;
орман пайдаланушының орман ресурстарын сақтау, қорғау, ұлғайта өсiру жөнiндегi мiндеттерi, орман шаруашылығы шараларын қаржыландырудың шарттары мен тәртiбi;
ақы мөлшерi және оны төлеу мерзiмдерi;
орман қорының сипаттамасы және лицензия мерзiмi өткеннен кейiнгi оның жай-күйiне қойылатын талаптар;
мемлекеттiк мұқтаждарға берiлетiн жеткiзiлiмдер көлемi.
Лицензия осы кодекске қайшы келмейтiн орман қорын пайдаланудың басқа да шарттарымен толықтырылуы мүмкiн.
2. Лицензия Қазақстан Республикасы Үкiметi белгiлеген тәртiпте берiледi.
33-бап. Ағаш кесу билетi, ордер және орман билетi
1. Ағаш кесу билетi оны иеленушiге, сүректi, шайыр және қосалқы орман материалдарын дайындау мен тасып әкетудi жүргiзуге құқық беретiн құжат болып табылады. Ағаш кесу билетiнде босатылатын сүректiң, шайыр мен қосалқы орман материалдарының сандық әрi сапалық сипаттамасы, олардың құны, жұмысты атқару мерзiмдерi, орманды қалпына келтiру шарттары, дайындау орындарын тазарту, дайындама технологиясына қойылатын орман өсiрушiлiк талаптары туралы мәлiметтер болады.
Ағаш кесу билетiн орман қоры учаскесiнiң иесi бередi.

2. Ордер на мелкий отпуск древесины на корню является документом, дающим право его владельцу на проведение заготовки и вывозки древесины и второстепенных лесных материалов.
Ордер выдается лесничеством на основании выписанного ему лесорубочного билета.
3. Лесной билет является документом, дающим право его владельцу на проведение побочного пользования. Он содержит сведения о границах участка, видах, размерах, сроках осуществления побочного пользования, стоимости и условиях его проведения.
Лесной билет выдается владельцам участка лесного фонда или лесничеством на один сезон.
Статья 34. Аренда участков лесного фонда
1. Предоставление участков лесного фонда в долгосрочное пользование, кроме предназначенных для сенокошения и пастьбы скота, производится в форме аренды.
2. Передача участков лесного фонда в аренду производится государственными органами управления лесным хозяйством на основе лицензии.
Субаренда участков лесного фонда запрещается.
3. Положение об аренде участков лесного фонда утверждается Правительством Республики Казахстан.
Статья 35. Предоставление в пользование сенокосов и пастбищ в лесном фонде
1. Сенокосы и пастбища, входящие в состав земель лесного фонда и временно не используемые для нужд лесного хозяйства, предоставляются органами исполнительной власти на местах по согласованию с государственными органами управления лесным хозяйством в краткосрочное пользование - до трех лет и долгосрочное - до десяти лет, а для отгонного животноводства - до 25 лет, если такое пользование совместимо с интересами лесного хозяйства.
2. В случаях нарушений пользователем Правил сенокошения и пастьбы скота в лесном фонде, а также при необходимости проведения работ по лесовосстановлению и лесоразведению, эти земли могут быть изъяты из пользования решением местных органов исполнительной власти по представлению государственных органов управления лесным хозяйством.
Статья 36. Лесопользователи
Лесопользователями в Республике Казахстан могут быть юридические и физические лица, в том числе иностранные.
Статья 37. Права лесопользователей
1. Лесопользователи имеют право:
1) осуществлять лесные пользования в объемах, указанных в разрешительных документах;
2) прокладывать дороги, оборудовать площадки для складирования лесной продукции, возводить постройки производственного, хозяйственного и социально-бытового назначения, устанавливать оборудование и приспособления для переработки древесины и другой продукции леса, устраивать стоянки транспорта, согласовав место их расположения с лесовладельцами;

2. Дiңгек сүректi ұсақ мөлшерде босатуға берiлетiн ордер оны иеленушiге сүректi және қосалқы орман материалдарын дайындау мен тасып әкетуге құқық беретiн құжат болып табылады.
Ордердi өзiне жазылып берiлген ағаш кесу билетi негiзiнде орманшылық бередi.
3. Орман билетi оны иеленушiге жанама пайдалануды жүргiзуге құқық беретiн құжат болып табылады. Онда учаскенiң шекарасы, жанама пайдалануды жүзеге асыру түрлерi, мөлшерi, мерзiмдерi, оны жүргiзудiң құны мен шарттары туралы мағлұматтар мазмұндалады.
Орман билетiн орман қоры учаскесiн иеленушi немесе орманшылық бiр маусымға бередi.
34-бап. Орман қоры учаскелерiн жалға беру
1. Орман қорының мал жаю мен пiшен шабуға арналғаннан басқа учаскелерiн ұзақ мерзiмдi пайдалануға беру жалдау түрiнде жүргiзiледi.
2. Орман қоры учаскелерiн жалға берудi лицензия негiзiнде орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар жүргiзедi.
Орман қоры учаскелерiн қосалқы жалға беруге тыйым салынады.
3. Орман қоры учаскелерiн жалға беру туралы Ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
35-бап. Орман қорындағы шабындықтар мен жайылымдарды пайдалануға беру
1. Орман қоры жерлерiнiң құрамына кiретiн және орман шаруашылығының мұқтажы үшiн уақытша пайдаланылмайтын шабындықтар мен жайылымдарды жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдары орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша, - егер мұндай пайдалану орман шаруашылығы мүдделерiне сай келсе, - үш жылға дейiнгi қысқа мерзiмдi және он жылға дейiнгi ұзақ мерзiмдi, ал алыстағы мал шаруашылығы үшiн 25 жылға дейiн пайдалануға бередi.
2. Пайдаланушы Орман қорында пiшен шабу мен мал жаю ережелерiн бұзған жағдайда, сондай-ақ орманды қалпына келтiру және ағаш өсiру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу қажет болған ретте орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдарының ұсынысы бойынша жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының шешiмiмен бұл жерлер пайдаланудан алынуы мүмкiн.
36-бап. Орман пайдаланушылар
Қазақстан Республикасында заңды ұйымдар мен нақты адамдар, соның iшiнде шетелдiк адамдар орман пайдаланушылар бола алады.
37-бап. Орман пайдаланушылардың құқықтары
1. Орман пайдаланушылардың:
1) рұқсат етiлген құжаттарда көрсетiлген көлемде орман пайдалануларын жүзеге асыруға;
2) жол салуға, орман өнiмдерiн жинау үшiн алаң жабдықтауға, өндiрiстiк, шаруашылық және әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы құрылыстар салуға, сүрек және басқа орман өнiмiн ұқсату үшiн жабдықтар мен құрылғылар орнатуға, олардың орналасу орнын орман иеленушiлермен келiсе отырып, көлiк тұрақтарын жасауға;

3) на возмещение убытков, понесенных в результате изменения группы лесов или категорий защитности, а также изъятия земель лесного фонда для государственных или общественных нужд.
2. Защита прав лесопользователей, в случае их нарушения, осуществляется в судебном порядке.
Статья 38. Обязанности лесопользователей
Лесопользователи обязаны:
1) вести работы способами, исключающими отрицательное воздействие лесных пользований на состояние и воспроизводство лесов, других природных объектов;
2) не допускать возникновения эрозии почв;
3) соблюдать санитарные правила, пожарную безопасность, проводить в местах работ противопожарные мероприятия, а в случае возникновения лесных пожаров осуществлять их тушение;
4) вести лесные пользования способами, обеспечивающими сохранение животного мира и среды его обитания;
5) проводить очистку лесосек от порубочных остатков, приводить за свой счет участки лесного фонда, нарушенные ими в результате лесных пользований, в состояние, пригодное для использования их по назначению и указанное в разрешительных документах, осуществлять лесовосстановительные мероприятия на вырубках, а также землях, где в результате их деятельности был уничтожен или погиб лес;
6) вносить в установленные сроки плату за лесные пользования;
7) выполнять другие требования, предусмотренные лесным законодательством и правилами лесопользования.
Статья 39. Основания для изменения и прекращения права на лесопользование
1. Изменение условий лесопользования допускается в случаях:
1) изменения состояния лесного фонда в результате пожаров, ветровалов, повреждения леса вредителями и болезнями и других, не зависящих от лесопользователя, факторов;
2) перевода лесов из одной группы в другую или изменения категории защитности;
3) изъятия части земель лесного фонда для государственных или общественных нужд;
4) неиспользования лесного фонда в предусмотренных объемах в сроки, указанные в разрешительных документах.
2. Лесопользование прекращается в случае:
1) добровольного отказа от лесопользования;
2) истечения срока лесопользования;
3) ликвидации предприятия или иного субъекта хозяйственной деятельности, которому участок лесного фонда был предоставлен в пользование;
4) изъятия земель лесного фонда для государственных или общественных нужд;
5) осуществления лесных пользований с нарушением установленного порядка и правил лесопользования;
6) осуществления лесных пользований способами, отрицательно влияющими на состояние и воспроизводство лесов, снижающими их экологические функции, а также приводящими к возникновению эрозии почв и другим необратимым процессам;

3) орман топтарының немесе қорғаныш категорияларының өзгеруi, сондай-ақ орман қоры жерiнiң мемлекеттiк және қоғамдық мұқтаждар үшiн алынуы салдарынан шеккен зиянның орнын толтыруға құқығы бар.
2. Орман пайдаланушылардың құқықтары бұзылған жағдайда оларды қорғау сот тәртiбiмен жүзеге асырылады.
38-бап. Орман пайдаланушылардың мiндеттерi
Орман пайдаланушылар:
1) жұмыстарды ормандардың, басқа да табиғи объектiлердiң жай-күйi мен ұлғайта өсiрiлуiне орман пайдаланудың терiс әсерiн болдырмайтын әдiстермен жүргiзуге;
2) топырақ эрозиясының туындауына жол бермеуге;
3) санитарлық ережелердi, өрт қауiпсiздiгiн сақтауға, жұмыс орындарында өртке қарсы шараларды жүргiзуге, ал орман өрттерi шыға қалған жағдайларда оларды сөндiрудi жүзеге асыруға;
4) орман пайдалануды жануарлар әлемi мен олардың өмiр сүру ортасын сақтауды қамтамасыз ететiн әдiстермен жүргiзуге;
5) ағаш кесетiн жерлердi кесiндi қалдықтарынан тазартуды жүргiзуге, орман пайдалану салдарынан өзi бұзған орман қоры учаскелерiн оларды тиiстi мақсат бойынша пайдалануға жарамды және рұқсат құжаттарында көрсетiлген күйге өз есебiнен қалпына келтiруге, ағаш кескен жерде, сондай-ақ өздерiнiң қызметi салдарынан орман жойылған немесе оталған жерлерде орманды қалпына келтiрудiң шартта көзделген шараларын жүргiзуге;
6) орман пайдаланғаны үшiн белгiленген мерзiмдерде ақы төлеуге;
7) орман заңдарында және орман пайдалану ережелерiнде көзделген басқа да талаптарды орындауға мiндеттi.
39-бап. Орман пайдалану құқығын өзгерту және тоқтату негiздерi
1. Орман пайдалану шарттарын өзгертуге мынадай жағдайларда жол берiледi:
1) өрттiң, дауылдың, зиянкестер мен аурулардан ағаштардың зақымдануының және орман пайдаланушыға байланысты емес басқа да факторлар салдарынан орман қоры жай-күйiнiң өзгеруi;
2) ормандарды бiр топтан екiншiсiне көшiру немесе қорғаныш категориясының өзгеруi;
3) мемлекеттiк немесе қоғамдық мұқтаждар үшiн орман қоры жерлерiнiң бiр бөлiгiн алып қою;
4) рұқсат құжаттарында көрсетiлген мерзiм iшiнде орман қорының көзделген көлемде пайдаланылмауы.
2. Орманды пайдалану мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) орман пайдаланудан ерiктi түрде бас тарту;
2) орман пайдалану мерзiмiнiң аяқталуы;
3) орман қоры учаскесi пайдалануға берiлген кәсiпорын немесе шаруашылық қызметiнiң өзге субъектiсi таратылуы;
4) мемлекеттiк немесе қоғамдық мұқтаждар үшiн орман қоры жерлерiнiң алып қойылуы;
5) орман пайдалануды орман пайдаланудың белгiленген тәртiбi мен ережелерiн бұза отырып жүзеге асыру;
6) орман пайдалануды ормандардың жай-күйi мен ұлғайта өсiрiлуiне терiс әсер ететiн, олардың экологиялық қызметiн нашарлататын, сондай-ақ топырақ эрозиясын және басқа орны толмас процестердiң пайда болуына соқтыратын әдiстермен жүзеге асыру;

7) невыполнения лесопользователем обязанностей, предусмотренных разрешительными документами;
8) отнесения лесов к группам и категориям защитности, исключающим возможность дальнейшего осуществления лесных пользований, предусмотренных разрешительными документами;
9) невнесения в установленные сроки платы за лесные пользования.
3. Прекращение права на пользование лесным фондом оформляется аннулированием лицензии, лесорубочного билета, ордера, лесного билета органами, выдавшими эти разрешительные документы.
При несогласии лесопользователя с решением о прекращении права на пользование лесным фондом он может обжаловать его в судебном порядке.
Статья 40. Отказ в предоставлении участков лесного фонда в пользование
1. Отказ в предоставлении участков лесного фонда в пользование может последовать в случаях непредставления доказательств о возможности осуществления лесных пользований в соответствии с предъявляемыми к ним требованиями.
2. Решение об отказе может быть обжаловано в судебном порядке.
Статья 41. Ограничения лесопользования в лесах отдельных категорий защитности
1. В лесах государственных природных заповедников, зонах заповедного и заказного режима иных особо охраняемых природных территорий, лесопарках, городских лесах, лесопарковых частях зеленых зон, в лесах первого и второго поясов зон санитарной охраны источников водоснабжения и лесах первой и второй зон округов санитарной охраны курортов, государственных лесных полосах, противоэрозионных лесах, особо ценных лесных массивах, в запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ и других водных объектов (кроме пойменных лиственных лесов), а также в особо защитных участках запрещается проведение рубок главного пользования и прочих рубок, кроме случаев, оговоренных в статье 45 настоящего Кодекса, а также заготовка живицы, второстепенных лесных материалов и древесных соков.
2. В лесах, перечисленных в части первой настоящей статьи, за исключением лесов особо охраняемых природных территорий (в зонах регулируемого режима хозяйственной деятельности, ограниченной и традиционной хозяйственной деятельности), орехопромысловых зон, запрещается пастьба скота.
3. В лесах, перечисленных в части первой настоящей статьи, за исключением лесов государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и государственных природных парков (в зонах регулируемого режима хозяйственной деятельности, ограниченной и традиционной хозяйственной деятельности), орехопромысловых зон, лесоплодовых насаждениях, запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ и других водных объектов запрещается промысловая заготовка недревесных продуктов леса.

7) орман пайдаланушының рұқсат құжаттарында көзделген мiндеттерiн орындамауы;
8) ормандарды рұқсат құжаттарында көзделген орман пайдалануды одан әрi жүзеге асыруға мүмкiндiк бермейтiн қорғаныш топтары мен категорияларына жатқызу;
9) орман пайдаланғаны үшiн ақыны белгiленген мерзiмдерде төлемеу.
3. Орман қорын пайдалану құқығын доғаруды лицензияның, ағаш кесу билетiнiң, ордердiң, орман билетiнiң күшiн жою арқылы осы рұқсат құжаттарын берген органдар ресiмдейдi.
Орман пайдаланушы орман қорын пайдалану құқығын тоқтату туралы шешiммен келiспеген жағдайда, ол сот тәртiбiнде оған шағымдана алады.
40-бап. Орман қоры учаскелерiн пайдалануға беруден бас тарту
1. Орман пайдалануларды жүзеге асыру мүмкiндiгi туралы дәлелдердi өздерiне қойылатын талаптарға сәйкес бермеген жағдайларда орман қоры учаскелерiн пайдалануға беруден бас тартылуы мүмкiн.
2. Бас тарту туралы шешiмге сот тәртiбiнде шағымдануға болады.
41-бап. Орман қорғанышының жекелеген категорияларында орман пайдалануды шектеу
1. Мемлекеттiк табиғи қорықтарда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қорық және заказдық режимдегi ормандарында, орманды парктерде, қала ормандарында, жасыл аймақтардың орманды парк бөлiктерiнде, сумен жабдықтау көздерiн санитарлық сақтау аймақтары бiрiншi және екiншi белдеулерiнiң ормандары мен курорттарында, санитарлық сақтау округтерi бiрiншi және екiншi аймақтарының ормандарында, мемлекеттiк орман белдеулерiнде, эрозияға, қарсы ормандарда, ерекше құнды орман алаптарында, өзендер, көлдер мен су қоймалары және басқа да су объектiлерi бойындағы тыйым салынған орман белдеулерiнде (су жайылатын жерлердегi жапырақты ағаштардан басқалар), сондай-ақ ерекше қорғалатын учаскелерде басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесуге және ағаш кесудiң басқа түрлерiне, осы Кодекстiң 45-бабында айтылған жағдайлардан басқасында, сондай-ақ шайыр, қосалқы орман материалдары мен ағаш шырындарын дайындауға тыйым салынады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар (шаруашылық қызмет режимi реттелетiн, шектелген және дәстүрлер шаруашылық қызметi аймақтарында)аймақтарында) мен жаңғақ кәсiпшiлiгi аймағының ормандарынан басқа, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған ормандарда мал жаюға тыйым салынады.
3. Мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар және мемлекеттiк табиғи парктер (шаруашылық қызмет режимi реттелетiн, шектелген және дәстүрлер шаруашылық қызметi аймақтарында), жаңғақ кәсiпшiлiгi аймақтары ормандарынан, жемiс ағаш екпелерiнен, өзендер, көлдер, су қоймалары мен басқа су объектiлерi жағалаулары бойындағы тыйым салынған орман белдеулерiнен басқа, осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған ормандарда орманның сүректiк емес өнiмдерiн кәсiпшiлiк дайындауға тыйым салынады.

4. Областным органом исполнительной власти по предложению областного государственного органа управления лесным хозяйством в лесах, перечисленных в части первой настоящей статьи, могут быть запрещены и другие виды лесных пользований, несовместимые с целевым назначением этих лесов.
Сноска. В статью 41 внесены изменения - Законом РК от 11 мая 1999 г. N 381 ; от 23 января 2001 г. N 151 .
Статья 42. Пребывание граждан в лесах
1. Порядок и условия пребывания граждан в лесах определяется их целевым назначением, уровнем благоустройства и видом лесопользования.
2. Граждане имеют право на бесплатное пребывание в лесах для проведения отдыха, сбора дикорастущих плодов, орехов, грибов и ягод.
Бесплатный сбор в личное пользование лекарственного сырья, иных продуктов леса разрешается в пределах норм, устанавливаемых местными органами исполнительной власти.
3. Пребывание граждан в лесах, сбор дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод могут быть ограничены в интересах пожарной безопасности, ведения орехопромыслового, лесоплодового, лесосеменного и охотничьего хозяйства.
4. Граждане обязаны соблюдать правила пожарной безопасности в лесах, не допускать поломок и порубок деревьев и кустарников, повреждений лесных культур, засорения лесов, повреждения муравейников, гнездовий птиц, вести сбор дикорастущих пищевых ресурсов леса в сроки и способами, не наносящими ущерба их воспроизводству.
Глава VI
Заготовка древесины
Статья 43. Рубки в лесах
Заготовка древесины в лесах осуществляется в порядке проведения следующих рубок леса:
1) главного пользования, проводимых в спелых и перестойных древостоях;
2) промежуточного пользования (рубки ухода за лесом, санитарные рубки и рубки, связанные с реконструкцией малоценных лесных насаждений);
3) прочих рубок (расчистка лесных площадей в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог, при прокладке просек, создании противопожарных разрывов).
Статья 44. Рубки главного пользования в лесах первой группы
В лесах первой группы проводятся рубки главного пользования, направленные на улучшение состояния древостоев, экологических, водоохранных, защитных, генетических, оздоровительных и других полезных природных свойств лесов, а также позволяющие при этом рационально использовать запасы спелой древесины.
Статья 45. Рубки главного пользования в лесах второй группы
В лесах второй группы рубки главного пользования проводятся способами, направленными на восстановление лесов хозяйственно ценными древесными породами, сохранение защитных, водоохранных, санитарно-гигиенических и других полезных природных свойств лесов, а также позволяющими при этом вести их эксплуатацию.

4. Облыстық атқарушы өкiмет органы орман шаруашылығын басқарушы облыстық мемлекеттiк органның ұсынуы бойынша осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған ормандарда орман пайдаланудың бұл ормандарды пайдалану мақсатымен сыйыспайтын басқа да түрлерiне тыйым салуы мүмкiн.
ЕСКЕРТУ. 41-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 1999.05.11. N 381 Заңымен .
ЕСКЕРТУ. 41-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.01.23. N 151 Заңымен .
42-бап. Азаматтардың ормандарда болуы
1. Азаматтардың ормандарда болу тәртiбi мен шарты ормандардың қандай мақсатқа арналғанымен, көрiктендiру деңгейiмен және орман пайдалану түрiмен белгiленедi.
2. Азаматтардың ормандарда тынығу, жабайы жемiстердi, жаңғақтарды, саңырауқұлақтар мен жидектердi жинау үшiн тегiн болуына құқығы бар.
Емдiк шикiзаттарды, өзге де орман өнiмдерiн жеке пайдалану үшiн тегiн жинауға жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары белгiлеген норма шегiнде рұқсат етiледi.
3. Өрт қауiпсiздiгi, жаңғақ кәсiпшiлiгi, жемiс ағаш, ағаш тұқымы және аңшылық шаруашылығын жүргiзу мүдделерiне орай азаматтардың ормандарда болуына, жабайы жемiстер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер жинауына шек қойылуы мүмкiн.
4. Азаматтар ормандардағы өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтауға, ағаштар мен бұталарды сындыруға және шабуға, орман ағаштарының зақымдануына, орманның ластануына, құмырсқа илеуiнiң, құстар ұясының бұзылуына жол бермеуге, орманның тағамдық жабайы ресурстарын олардың ұлғайта өсiрiлуiне залалын тигiзбейтiн мерзiмде және әдiстермен жинауға мiндеттi.
VI тарау. Сүрек дайындау
43-бап. Ормандарда ағаш кесу
Ормандарда сүрек дайындау ағаш кесудiң мынадай түрлерiн жүргiзу тәртiбiмен жүзеге асырылады:
1) толысқан және қураған сүрекдiңiнде жүргiзiлетiн басты мақсаттағы пайдалану;
2) аралық мақсатқа пайдалану (орманды күтiп-баптауға байланысты кесу, санитарлық мақсатта кесу және құндылығы шамалы орман ағаш екпелерiн жаңғыртуға байланысты кесу);
3) ағаштарды басқа мақсаттарда кесу (су тораптарының, құбырлардың, жолдардың құрылысына байланысты, орман соқпақтарын тартқан кезде, өртке қарсы алаңқайлар жасаған кезде орман алаңдарын тазарту).
44-бап. Бiрiншi топтағы ормандарда басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу
Бiрiншi топтағы ормандарда сүрекдiңнiң жай-күйiн, ормандардың экологиялық, су қорғаушылық, қорғаныштық, генетикалық, сауықтыру және басқа пайдалы табиғи қасиеттерiн жақсартуға бағытталған, сондай-ақ бұл орайда толысқан сүрек қорын ұтымды пайдалануға мүмкiндiк беретiн басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу жүргiзiледi.
45-бап. Екiншi топтағы ормандарда басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу
Екiншi топтағы ормандарда басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу ормандарды шаруашылық жағынан құнды ағаш тұқымдарымен қалпына келтiруге, ормандардың қорғаныштық, су қорғаушылық, санитарлық-гигиеналық және басқа пайдалы табиғи қасиеттерiн сақтауға бағытталған, сондай-ақ бұл орайда оларды пайдалануды жалғастыра беруге мүмкiндiк беретiн әдiстермен жүргiзiледi.

Статья 46. Особенности рубок в лесах отдельных категорий защитности и горных лесах
1. В лесах категорий защитности, перечисленных в части первой статьи 41 настоящего Кодекса, допускаются только рубки ухода за лесом и санитарные рубки, а в запретных полосах лесов по берегам рек, озер, водохранилищ и других водных объектов (в пойменных лиственных лесах) - рубки главного пользования.
2. Прочие рубки, а также рубки, связанные с реконструкцией хозяйственно малоценных и теряющих защитные, водоохранные и другие экологические функции насаждений, в лесах категорий защитности, перечисленных в части первой статьи 41 настоящего Кодекса, проводятся по разрешению областного государственного органа управления лесным хозяйством.
Статья 47. Порядок заготовки древесины
1. Порядок заготовки древесины, отвода и передачи лесосечного фонда лесопользователям устанавливается Правилами отпуска древесины на корню в лесах, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
2. Заготовка древесины в порядке рубок главного пользования осуществляется в соответствии с Правилами рубок главного пользования в лесах, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан, а при проведении рубок промежуточного пользования - в соответствии с Наставлениями государственного органа управления лесным хозяйством Республики Казахстан по рубкам ухода в лесах.
Статья 48. Размер заготовки древесины. Лесосечный фонд
1. Заготовка древесины в порядке рубок главного пользования осуществляется в пределах расчетной лесосеки. Заготовка древесины в размерах, превышающих расчетную лесосеку, а также рубка приспевающих насаждений запрещаются.
2. Размер заготовки древесины при проведении рубок промежуточного пользования определяется по материалам лесоустройства, исходя из установленных норм рубок ухода за лесом, необходимых объемов санитарных рубок и рубок, связанных с реконструкцией малоценных лесных насаждений, а при проведении прочих рубок - объемом работ по расчистке лесных площадей под строительные объекты, прокладке просек и выполнению других лесохозяйственных мероприятий.
3. Лесосечный фонд образуется из запасов спелых древостоев, назначенных для заготовки древесины по главному пользованию.
Размер ежегодно выделяемого лесосечного фонда определяется раздельно по группам лесов с выделением данных по хвойным, твердолиственным и мягколиственным породам.
Глава VII
Заготовка живицы

46-бап. Жекелеген қорғаныш категорияларындағы ормандарда және таудағы ормандарда ағаш кесудiң ерекшелiктерi
1. Осы Кодекстiң 41-бабының бiрiншi бөлiгiнде аталған қорғаныш категорияларындағы ормандарда орманды күтiп-баптау мақсатындағы ағаш кесуге және санитарлық мақсаттағы ағаш кесуге, ал өзендердiң, көлдердiң, су қоймалары мен өзге де су объектiлерiнiң жағалауындағы тыйым салынған орман белдеулерiнде (су жайылған жерлердегi жапырақты ормандарда) басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесуге жол берiледi.
2. Басқа да ағаш кесулер, сондай-ақ осы кодекстiң 41-бабының бiрiншi бөлiгiнде аталған қорғаныш категорияларындағы ормандарда шаруашылық құндылығы шамалы және қорғаныштық, су қорғаушылық және басқа да экологиялық қызметтерiн жоғалта бастаған ағаштарды жаңғыртуға байланысты ағаш кесулер орман шаруашылығын басқарушы облыстық мемлекеттiк органның рұқсаты бойынша жүргiзiледi.
47-бап. Сүрек дайындау тәртiбi
1. Сүрек дайындау, орман пайдаланушыларға кеспеағаш қорын бөлу және беру тәртiбi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Ормандарда өсiп тұрған ағашты босатудың ережелерiмен белгiленедi.
2. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу тәртiбiнде сүрек дайындау Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Ормандарда басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу ережелерiне сәйкес, ал аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кескен кезде Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы бекiткен Ормандарда күтiп-баптау мақсатындағы ағаш кесу жөнiндегi нұсқауларға сәйкес жүзеге асырылады.
48-бап. Сүрек дайындау мөлшерi. Кеспеағаш қоры
1. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу тәртiбiнде сүрек дайындау есептi кеспеағаш шегiнде жүзеге асырылады. Есептi кеспеағаш шегiнен артық мөлшердегi сүрек дайындауға, сондай-ақ өскелең екпелердi кесуге тыйым салынады.
2. Аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу кезiнде сүрек дайындау мөлшерi орманды күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудiң белгiленген нормасына, санитарлық ағаш кесу мен құны шамалы орман ағаштарын жаңғыртумен байланысты ағаш кесудiң қажеттi көлемiнде сүйене отырып, орман орналастыру материалдары бойынша, ал ағаштарды басқа мақсаттарда кесу кезiнде құрылыс объектiлерi үшiн орман алаңдарын тазарту, соқпақтар салу және басқа орман шаруашылық шараларын орындау жөнiндегi жұмыстардың көлемi бойынша айқындалады.
3. Кеспеағаш қоры басты мақсатта пайдалану үшiн сүрек дайындауға арналған толысқан сүрекдiңдер қорынан құралады.
Жыл сайын бөлiнетiн кеспеағаш қорының мөлшерi қылқан жапырақты, қатты жапырақты және жұмсақ жапырақты тұқымдар бойынша деректердi саралай отырып, орман топтары бойынша бөлек-бөлек белгiленедi.
VII тарау. Шайыр дайындау

Статья 49. Заготовка живицы
1. Заготовка живицы в зоне обязательной подсочки производится во всех спелых насаждениях, назначенных в рубки главного пользования. Если сырьевая база для подсочки в спелых древостоях исчерпана, то она может допускаться в приспевающих насаждениях, которые к сроку окончания подсочки достигнут возраста рубки.
2. Досрочное изъятие насаждений из подсочки допускается только в случае резкого ухудшения их санитарного состояния или повреждения пожарами.
3. Правила заготовки живицы, а также зона обязательной подсочки хвойных пород, утверждаются государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан.
Глава VIII
Заготовка второстепенных лесных материалов
Статья 50. Общие требования к заготовке второстепенных лесных материалов
Заготовка второстепенных лесных материалов для промышленной переработки, развития лесных промыслов и удовлетворения нужд населения должна осуществляться без причинения вреда лесу.
Статья 51. Заготовка коры и древесной зелени
1. Заготовка коры и древесной зелени (хвойной лапки и ветвей лиственных пород) допускается только с деревьев, срубленных в порядке проведения рубок леса.
2. Рубка растущих деревьев с целью заготовки коры и древесной зелени запрещается.
3. Заготовка коры с сухостойных и валежных деревьев производится на всей территории лесного фонда.
4. Заготовка веников, метел, материалов для плетения и т.п. допускается с растущих деревьев в порядке, определяемом Правилами рубок главного пользования в лесах, а также Правилами по заготовке второстепенных лесных материалов, утверждаемыми государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан.
Глава IX
Побочные лесные пользования
Статья 52. Условия осуществления побочных лесных пользований
Заготовка и сбор дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод, лекарственных растений и технического сырья, древесных соков, размещение ульев и пасек должны осуществляться без причинения вреда лесной среде в порядке и на условиях, определенных Правилами побочных лесных пользований в Республике Казахстан, утверждаемыми государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан.
Статья 53. Сенокошение и пастьба скота в лесном фонде
1. Площади, на которых возможно сенокошение и пастьба скота, устанавливаются владельцами участков лесного фонда. В пустынных лесах пастьба скота допускается на землях, покрытых лесной растительностью в соответствии со статьей 35 настоящего Кодекса.
2. Правила сенокошения и пастьбы скота в лесном фонде утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Глава X
Пользование лесом в культурно-оздоровительных и
научно-исследовательских целях и для нужд
охотничьего хозяйства

49-бап. Шайыр дайындау
1. Мiндеттi түрде шырын алу аймағындағы шайыр дайындау басты мақсатта пайдалану үшiн кесуге арналған барлық толысқан ағаштарда жүргiзiледi. Егер толысқан сүрекдiңде шырын алудың шикiзат базасы бiтсе, онда пiсiп-жетiлген ағаштардан шырын алуға жол берiледi, олар шырын алу мерзiмi аяқталуына қарай кесу жасына жетедi.
2. Ағаштарды шырын алудан мерзiмiнен бұрын алып қоюға олардың санитарлық жай-күйi күрт нашарлаған немесе өрттен зақымданған жағдайларда ғана жол берiледi.
3. Шайыр дайындау Ережесiн, сондай-ақ қылқан жапырақты ағаштардан мiндеттi түрде шырын алудың аймағын Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы бекiтедi.
VIII тарау. Қосымша орман материалдарын дайындау
50-бап. Қосымша орман материалдарын дайындауға қойылатын жалпы талаптар
Өнеркәсiптiк ұқсату, орман кәсiпшiлiктерiн дамыту және халық мұқтажын қанағаттандыру үшiн қосымша орман материалдарын дайындау орманға залал келтiрмей жүзеге асырылуға тиiс.
51-бап. Қабық және ағаш көгерiшiн дайындау
1. Қабық және ағаш көгерiшiн (қылқан жапырақтылар қылқаны мен жапырақты ағаш тұқымдарының бұтақтары) ағаш кесу тәртiбiмен шабылған ағаштардан ғана дайындауға жол берiледi.
2. Қабық және ағаш көгерiшiн дайындау мақсатымен өсiп тұрған ағаштардан кесуге тыйым салынады.
3. Қурап қалған және құлап жатқан ағаштардан қабық дайындау орман қорының бүкiл аумағында жүргiзiле алады.
4. Өсiп тұрған ағаштардан бусоғар, сыпыртқы, тоқу материалдарын және сол сияқтыларды дайындауға Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы бекiткен Ормандарда басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу ережелерiмен, сондай-ақ Қосымша орман материалдарын дайындау жөнiндегi ережелермен белгiленген тәртiпте жол берiледi.
IХ тарау. Жанама мақсатта орман пайдалану
52-бап. Жанама мақсатта орман пайдалануды жүзеге асыру шарттары
Жабайы жемiстер, жаңғақтар, саңырауқұлақтар, жидектер, емдiк өсiмдiктер мен техникалық шикiзат, ағаш шырынын дайындап, жинау, ара ұялары мен омарталар орналастыру орманды ортаға залал келтiрмей, Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы бекiтетiн Қазақстан Республикасындағы Жанама мақсатта орман пайдалану ережелерi белгiлеген тәртiпте және шарттармен жүзеге асырылуға тиiс.
53-бап. Орман қорында пiшен шабу мен мал жаю
1. Шөп шабуға және мал жаюға мүмкiн болатын алаңды орман қоры учаскелерiнiң иелерi белгiлейдi. Шөлейттегi ормандарда мал жаюға осы Кодекстiң 35-бабына сәйкес орман өсiмдiктерi өскен жерлерде жол берiледi.
2. Орман қорында шөп шабу және мал жаю ережесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
Х тарау. Орманды мәдени-сауықтыру мен ғылыми-зерттеу
мақсаттарында және аңшылық шаруашылығының
мұқтаждарына пайдалану

Статья 54. Пользование лесом в культурно-оздоровительных целях
1. В целях организации отдыха населения местные органы исполнительной власти, владельцы участков лесного фонда, а также, по согласованию с ними, лесопользователи в городских лесах, зеленых зонах и других лесах рекреационного назначения проводят мероприятия по благоустройству лесных участков и культурно-бытовому обслуживанию населения с учетом сохранения лесной среды и природных ландшафтов при соблюдении архитектурной планировки пригородных зон и санитарных требований.
2. Порядок пользования участками лесного фонда в культурно-оздоровительных целях устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 55. Пользование лесом в научно-исследовательских целях
1. Для проведения научно-исследовательских работ владельцами лесного фонда предоставляются участки, на которых могут быть ограничены или полностью запрещены лесные пользования.
2. Порядок пользования участками лесного фонда в научно-исследовательских целях устанавливается Правительством Республики Казахстан.
Статья 56. Пользование лесом для нужд охотничьего хозяйства
1. Участки лесного фонда предоставляются для нужд охотничьего хозяйства юридическим и физическим лицам.
2. Заготовка древесины в лесах, являющихся местом обитания ценных видов животных, допускается по согласованию с органами охраны природы. Не допускается заготовка древесины, приводящая к уничтожению или деградации среды обитания редких и исчезающих видов
животных.
3. Порядок и условия пользования лесным фондом для нужд охотничьего хозяйства определяется законодательством Республики Казахстан.
Глава XI
Особенности лесопользования в городских
лесах и пограничной зоне
Статья 57. Особенности лесопользования в городских лесах
Городские леса используются прежде всего в культурно-оздоровительных целях и для отдыха населения на условиях, определенных в статье 41 настоящего Кодекса.
Статья 58. Особенности лесопользования в пограничной зоне
1. Лесные пользования в пограничной зоне осуществляются в порядке, установленном настоящим Кодексом и другим законодательством Республики Казахстан.
2. Особенности лесных пользований в пограничной зоне устанавливаются государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан совместно с командованием пограничных войск.
Глава XII
Использование генофонда лесных биоценозов.
Интродукция флоры и фауны
Статья 59. Использование генофонда лесных биоценозов
1. Генофонд лесных биоценозов на территории Республики Казахстан является исключительной собственностью республики и территориально выделяется в виде отдельных зон с ограниченным режимом пользования, включающих генетические резерваты растительного и животного мира, плюсовые насаждения и деревья и другие селекционно- генетические объекты.
Указанные зоны устанавливаются Правительством Республики Казахстан по представлению научных организаций и государственного органа управления лесным хозяйством Республики Казахстан.

54-бап. Орманды мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану
1. Халықтың тынығуын ұйымдастыру мақсатында жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары, орман қоры учаскелерiнiң иелерi, сондай-ақ олармен келiсе отырып, орман пайдаланушылар қала маңындағы аймақтардың сәулеттiк жоспарлары мен санитарлық талаптарын орындап, орманды орта мен табиғи ландшафты сақтауды ескере отырып қала ормандарында, жасыл аймақтарда және тынығу мақсатындағы басқа да ормандарда орман учаскелерiн көрiктендiру және халыққа мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету жөнiнде шаралар өткiзедi.
2. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
55-бап. Орманды ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану
1. Ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзу үшiн орман қорының иелерi учаскелер бередi, оларда орман пайдалануға шек қойылуы немесе толық тыйым салынуы мүмкiн.
2. Орман қорының учаскелерiн ғылыми-зерттеу мақсаттарында пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
56-бап. Орманды аңшылық шаруашылығының мұқтаждарына пайдалану
1. Орман қорының учаскелерi аңшылық шаруашылығы мұқтаждары үшiн заңды ұйымдарға және нақты адамдарға берiледi.
2. Жануарлардың бағалы түрлерi мекендейтiн ормандарда сүрек дайындауға табиғат қорғау органдарымен келiсiм бойынша жол берiледi. Жануарлардың сирек ұшырасатын және жойыла бастаған түрлерiн құртуға немесе мекендеу ортасын бұзуға әкелiп соқтыратын сүрек дайындауға жол берiлмейдi.
3. Аңшылық шаруашылығы мұқтаждары үшiн орман қорын пайдаланудың тәртiбi мен шарттары Қазақстан Республикасының Үкiметi Заңдарымен белгiленедi.
ХI тарау. Қала ормандарына және шекаралық
аймақта орман пайдалану ерекшелiктерi
57-бап. Қала ормандарында орман пайдалану ерекшелiктерi
Қала ормандары ең алдымен мәдени-сауықтыру мақсаттарында және осы Кодекстiң 41-бабында белгiленген шарттар негiзiнде халықтың тынығуы үшiн пайдаланылады.
58-бап. Шекаралық аймақта орман пайдалану ерекшелiктерi
1. Шекаралық аймақта орман пайдалану осы Кодекспен және Қазақстан Республикасының басқа да заңдарымен белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
2. Шекаралық аймақта орман пайдалану ерекшелiктерiн Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы шекара әскерлерi командованиесiмен бiрлесе отырып белгiлейдi.
ХII тарау. Орман биоценоздарының гендiк қорын
пайдалану. Өсiмдiктер мен жануарлар
әлемiн интродукциялау
59-бап. Орман биоценоздарының гендiк қорын пайдалану
1. Қазақстан Республикасы аумағында орман биоценоздарының гендiк қоры тек қана республиканың меншiгi болып табылады және өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiнiң генетикалық резерваттарынан, жылылықты қажет ететiн екпелер мен ағаштардан және басқа селекциялық-генетикалық объектiлерден тұратын шектеулi пайдалану тәртiбiндегi жекелеген аймақтар түрiнде бөлiнедi.
Аталған аймақтарды ғылыми ұйымдар мен Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.

2. Обмен репродукционным материалом генофонда лесной флоры и фауны с другими государствами осуществляется на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Статья 60. Интродукция лесной флоры и фауны
1. Восстановление и воспроизводство видов и форм растений и животных в лесных биоценозах производится путем реинтродукции лучших представителей местной флоры и фауны.
2. Интродукция в лесные биоценозы осуществляется по согласованию с Академией наук Республики Казахстан и Казахской академией сельскохозяйственных наук.
Раздел четвертый
Восстановление лесов и лесоразведение
Глава XIII
Восстановление лесов и лесоразведение
Статья 61. Проведение работ по лесовосстановлению и лесоразведению
1. Восстановление лесов осуществляется на вырубках, гарях и иных бывших под лесом площадях.
Лесоразведение проводится на нелесных землях лесного фонда, признанных лесопригодными, в целях повышения лесистости территорий, предотвращения эрозионных процессов и улучшения экологической обстановки.
2. Лесовосстановительные работы должны проводиться экологически приемлемыми способами, обеспечивающими создание в наиболее короткие сроки высокопродуктивных и устойчивых лесов из хозяйственно ценных древесных пород с учетом лесорастительных условий и экономической целесообразности.
3. Объемы работ по лесовосстановлению и лесоразведению определяются по материалам лесоустроительных и других проектных организаций, прошедших экологическую экспертизу.
4. Порядок проведения работ по лесовосстановлению и лесоразведению, заготовке лесных семян и выращиванию посадочного материала устанавливается государственными органами управления лесным хозяйством.
5. Проведение работ по лесоразведению на землях сельскохозяйственных и других предприятий, учреждений и организаций осуществляется по проектам, разрабатываемым специализированными проектными организациями.
Статья 62. Обязанности лесозаготовителей по соблюдению требований, направленных на сохранение благоприятных условий для восстановления леса на вырубках
При разработке лесосек лесозаготовители обязаны соблюдать требования, направленные на сохранение благоприятных условий для восстановления леса на вырубках, а также производить сбор лесосеменного сырья и сдавать его владельцам участков лесного фонда.
Статья 63. Передача земель государственным лесохозяйственным предприятиям, учреждениям и организациям
Для обеспечения оптимальной лесистости, облесения берегов рек, водоемов и в других необходимых случаях в состав земель лесного фонда могут передаваться земли иных категорий, прежде всего не пригодные для использования в сельском хозяйстве (овраги, балки, пески, деградированные земли и т.п.), а также земли государственного земельного запаса, заросшие древесно-кустарниковой растительностью. Передача указанных земель осуществляется в порядке, определяемом Земельным кодексом Республики Казахстан.
Раздел пятый
Охрана и защита лесов
Глава XIV
Охрана и защита лесов

2. Орманның өсiмдiктер мен жануарлар әлемi гендiк қорының репродукциялық материалдарын басқа мемлекеттермен алмасу Қазақстан Республикасының Үкiметi шешiмiнiң негiзiнде жүзеге асырылады.
60-бап. Орман өсiмдiктерi мен жануарлар әлемiн интродукциялау
1. Орман биоценоздарында өсiмдiктер мен жануарлардың түрлерi мен формаларын қалпына келтiру және ұлғайта өсiру жергiлiктi өсiмдiктер мен жануарлар әлемiнiң таңдаулы өкiлдерiн реинтродукциялау жолымен жүргiзiледi.
2. Орман биоценоздарына интродукциялау Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясымен және Қазақ ауылшаруашылық ғылымдары академиясымен келiсiм бойынша жүзеге асырылады.
Төртiншi бөлiм
Ормандарды қалпына келтiру және орман өсiру
ХIII тарау. Ормандарды қалпына келтiру және орман өсiру
61-бап. Ормандарды қалпына келтiру және орман өсiру жөнiндегi жұмысты жүргiзу
1. Ағаш кесiлген жерлерде, өртеңдерде және басқа бұрынғы орман өскен алаңқайларда орманды қалпына келтiру жүзеге асырылады.
Орман қорының ағаш өсiруге жарамды деп табылған ормансыз алқаптарында аумақтың ағаш өсiруiн арттыру, эрозия процестерiн болдырмау және экологиялық жағдайды жақсарту мақсаттарында орман өсiру жүргiзiледi.
2. Орманды қалпына келтiру жұмыстары ағаш өсiру жағдайлары мен экономикалық тиiмдiлiгiн ескере отырып, шаруашылық тұрғысында бағалы ағаш тұқымдарынан неғұрлым қысқа мерзiмде жоғары өнiмдi әрi төзiмдi ормандар жасауды қамтамасыз ететiн экологиялық қолайлы әдiстермен жүргiзiлуге тиiс.
3. Орманды қалпына келтiру және орман өсiру жөнiндегi жұмыстардың ауқымы орман орналастыру және басқа жобалау ұйымдарының экологиялық сараптамадан өткен материалдары бойынша белгiленедi.
4. Орманды қалпына келтiру және орман өсiру, ағаш тұқымдарын дайындау және екпе көшеттердi өсiру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу тәртiбiн орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар белгiлейдi.
5. Ауыл шаруашылығы және басқа кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың жерлерiнде орман өсiру жөнiндегi жұмыстар арнаулы жобалау ұйымдары әзiрлеген жобалар бойынша жүзеге асырылады.
62-бап. Ағаш дайындаушылардың ағаш кесiлген жерлерде орманды қалпына келтiру үшiн қолайлы жағдайларды сақтауға бағытталған талаптарды орындау жөнiндегi мiндеттерi
Кеспеағаш орындарын әзiрлеу кезiнде ағаш дайындаушылар ағаш кесiлген жерлерде ормандарды қалпына келтiру үшiн қолайлы жағдайларды сақтауға бағытталған талаптарды орындауға, сондай-ақ ағаш тұқымы шикiзатын жинаудың жүргiзiп, оны орман қоры учаскелерiнiң иелерiне өткiзуге мiндеттi.
63-бап. Жерлердi мемлекеттiк орман шаруашылық кәсiпорындарына, мекемелерi мен ұйымдарына беру
Оңтайлы орман өсуiн, суаттардың жағалауларына ағаштың желектенуiн қамтамасыз ету үшiн және басқа қажеттi жағдайларда орман қоры жерiнiң құрамына өзге категориялардағы жерлер, ең алдымен ауыл шаруашылығында пайдалануға жарамсыз (сай-жыралар, құмдауыттар, азып-тозған жерлер және т.б.) жерлер, сондай-ақ мемлекеттiк жер қорының ағаш-бұталар басып кеткен жерлерi берiлуi мүмкiн. Аталған жерлердi беру Қазақстан Республикасының Жер кодексiнде белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Бесiншi бөлiм
Ормандарды сақтау және қорғау
ХIV тарау. Ормандарды сақтау және қорғау

Статья 64. Основные задачи охраны и защиты лесов
1. Все леса в Республике Казахстан подлежат охране и защите.
2. Основными задачами охраны и защиты лесов являются:
1) проведение мероприятий по предупреждению лесных пожаров, своевременному их обнаружению и ликвидации;
2) контроль за соблюдением всеми работающими и расположенными в лесу предприятиями, организациями и учреждениями, а также находящимися в лесу гражданами Правил пожарной безопасности в лесах Республики Казахстан;
3) охрана лесов от незаконных порубок, повреждений, хищений и других лесонарушений, а также охрана земель лесного фонда;
4) контроль за выполнением лесозаготовителями Правил отпуска древесины на корню и за соблюдением правил других видов лесных пользований;
5) своевременное выявление очагов вредных насекомых и болезней леса и борьба с ними;
6) контроль за соблюдением правил охоты на территории лесного фонда, борьба с браконьерством;
7) другие действия, обеспечивающие охрану, защиту, воспроизводство и рациональное использование лесов.
3. Охрана и защита лесов проводится на основе республиканских и местных программ.
Статья 65. Особые полномочия органов исполнительной власти на местах по борьбе с лесными пожарами, вредными насекомыми и болезнями леса
Органы исполнительной власти на местах в целях предотвращения возникновения лесных пожаров, борьбы с ними, а также с вредными насекомыми и болезнями леса:
1) организуют выполнение владельцами участков лесного фонда и лесопользователями мероприятий по противопожарной профилактике;
2) устанавливают порядок привлечения предприятий, учреждений и организаций для тушения лесных пожаров, обеспечивают привлеченных для этого лиц средствами передвижения, питанием и медицинской помощью;
3) создают на периоды особо высокой пожарной опасности в лесах пожарные подразделения и обеспечивают содержание их в постоянной готовности;
4) оказывают содействие в строительстве аэродромов и посадочных площадок для самолетов и вертолетов, используемых для авиационной охраны и защиты лесов, в завозе горючего и смазочных материалов в районы действия подразделений авиационной охраны лесов;
5) запрещают посещение лесов гражданами на период высокой пожарной опасности;
6) обеспечивают координацию мероприятий по борьбе с лесными пожарами, вредителями и болезнями леса на территории области, района.

64-бап. Ормандарды сақтау мен қорғаудың негiзгi мiндеттерi
1. Қазақстан Республикасында барлық ормандар сақталуға және қорғалуға жатады.
2. Ормандарды сақтау мен қорғаудың негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) орман өрттерiнiң алдын алу, оларды дер мезгiлiнде анықтау және сөндiру жөнiндегi шараларды жүргiзу;
2) орманда жұмыс iстейтiн барлық адамдардың және осында орналасқан кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң, сондай-ақ орманда жүрген азаматтардың Қазақстан Республикасының ормандарындағы өрт қауiпсiздiгi ережелерiн орындауын бақылау;
3) ормандарды заңсыз кесуден, зақымдаудан, талан-таражға салудан және басқа орман талаптарын бұзудан сақтау, сондай-ақ орман қорының жерлерiн сақтау;
4) ағаш дайындаушылардың өсiп тұрған ағашты босату ережелерiн орындауын және орман пайдаланудың басқа түрлерiнiң ережелерiн сақтауын бақылау;
5) орманның зиянкес жәндiктерi мен ауруларының ошақтарын дер кезiнде анықтау және оларға қарсы күрес;
6) орман қорының аумағында аңшылық ережелерiн сақтауға бақылау, браконьерлiкке қарсы күрес;
7) ормандардың сақталуын, қорғалуын, ұлғайта өсiрiлуi, мен ұтымды пайдаланылуын қамтамасыз ететiн басқа да iс-әрекеттер.
3. Ормандарды сақтау және қорғау республикалық, сондай-ақ жергiлiктi бағдарламалар негiзiнде жүргiзiледi.
65-бап. Жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдарының ормандардағы өртке, орманның зиянкес жәндiктерi мен ауруларына қарсы күресi жөнiндегi ерекше өкiлеттiктерi
Жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдары ормандарда өрт шығуының алдын алу, өртке, сондай-ақ орманның зиянкес жәндiктерi мен ауруларына қарсы күрес жүргiзу мақсатында:
1) орман қоры учаскелерiнiң иелерi мен орман пайдаланушылардың өртке қарсы алдын алу жөнiндегi шараларды орындауын ұйымдастырады;
2) кәсiпорындарды, мекемелер мен ұйымдарды орман өрттерiн сөндiруге қатыстыру тәртiбiн белгiлейдi, осыған тартылған адамдарды жүрiп-тұру құралдарымен, тамақпен және медициналық көмекпен қамтамасыз етедi;
3) ормандарда өрт қаупi ерекше жоғары кезеңдерде өрт сөндiрушiлер бөлiмшелерiн құрады және олардың ұдайы әзiр тұруын қамтамасыз етедi;
4) ормандарда авиациялық сақтауға және қорғауға пайдаланылатын ұшақтар мен тiкұшақтар үшiн аэродромдар мен қону алаңдарын салуға, ормандарды авиациялық сақтау бөлiмшелерi әрекет етiп жатқан аудандарға жанар-жағар май материалдарын жеткiзуге жәрдем жасайды;
5) өрт қаупi жоғары кезеңде азаматтардың ормандарда болуына тыйым салады;
6) облыс, аудан аумағында орман өрттерiне, зиянкестер мен ауруларға қарсы күрес жөнiндегi шаралардың үйлестiрiлуiн қамтамасыз етедi.

Статья 66. Охрана и защита древесной и кустарниковой растительности, не входящей в лесной фонд
Охрана и защита древесной и кустарниковой растительности, не входящей в лесной фонд, обеспечивается владельцами и пользователями земель, на которых она произрастает, а также органами исполнительной власти на местах.
Статья 67. Государственная лесная охрана
1. Для осуществления организационных, дозорно-сторожевых, пропагандистских и иных мероприятий по охране и защите лесов в системе государственных органов управления лесным хозяйством создается государственная лесная охрана.
2. Работники государственной лесной охраны в соответствии с законодательством Республики Казахстан наделяются правами по предупреждению и пресечению нарушений правил охраны и защиты лесов, установленного порядка осуществления лесных пользований, использования земель лесного фонда в соответствии с их целевым назначением, а также по предупреждению и пресечению других действий, причиняющих вред лесу.
3. Работникам государственной лесной охраны предоставляется право ношения табельного оружия, выдаваемого в соответствии с правилами, установленными Министерством внутренних дел Республики Казахстан, и применения его в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Права и обязанности работников государственной лесной охраны регулируются Положением о государственной лесной охране и Положением о лесничем, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.
Раздел шестой
Платность лесных пользований.
Финансирование лесного хозяйства
Глава XV
Платность лесных пользований
Статья 68. Плата за лесные пользования
1. Лесные пользования, за исключением случаев, предусмотренных статьей 42 настоящего Кодекса, осуществляются за плату.
2. Плата за пользование участками лесного фонда устанавливается с учетом качества и доступности лесных ресурсов, действующих цен на лесную продукцию, но не ниже действующих такс.
3. Плата за земли лесного фонда производится в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Ставки, порядок исчисления и уплаты в бюджет платы за лесные пользования определяются в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 статьи 68 - с изменениями, внесенными Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона от 5 октября 1995 г. N 2488. Внесены изменения - Законом РК от 24 декабря 2001 г. N 276 (вводится в действие с 1 января 2002 г.).
Статья 69. Экономическое стимулирование рационального ведения лесного хозяйства
Экономическое стимулирование рационального ведения лесного хозяйства направлено на повышение заинтересованности владельцев участков лесного фонда, лесопользователей в соблюдении требований, предъявляемых к воспроизводству, охране, защите лесов и лесопользованию настоящим Кодексом, иными нормативными актами в области лесного хозяйства и включает:

66-бап. Орман қорына кiрмейтiн ағаш және бұта өсiмдiктерiн сақтау мен қорғау
Орман қорына кiрмейтiн ағаш және бұта өсiмдiктерiн сақтау мен қорғауды олар өсiп тұрған жерлердiң иелерi мен жер пайдаланушылар, сондай-ақ жергiлiктi жерлердегi атқарушы өкiмет органдары қамтамасыз етедi.
67-бап. Мемлекеттiк орман күзетi
1. Орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар жүйесiнде ормандарды сақтау мен қорғау жөнiндегi ұйымдастыру, шолу-күзету, насихаттық және өзге шараларды жүзеге асыру үшiн мемлекеттiк орман күзетi құрылады.
2. Мемлекеттiк орман күзетi қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ормандарды сақтау және қорғау ережелерiн, орман пайдалануды жүзеге асырудың белгiленген тәртiбiн, орман қоры жерлерiн өз мақсаттарына сәйкес пайдалану тәртiбiн бұзуға жол бермеу және алдын алу жөнiндегi, сондай-ақ орманға залал келтiретiн басқа да әрекеттерге жол бермеу және алдын алу жөнiндегi құқықтар берiледi.
3. Мемлекеттiк орман күзетiнiң қызметкерлерiне Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi белгiлеген ережелерге сәйкес берiлетiн табельдi қару алып жүруiне, Қазақстан Республикасы заңдарымен белгiленген тәртiпте оны қолдануға құқық берiледi.
4. Мемлекеттiк орман күзетi қызметкерлерiнiң құқықтары мен мiндеттерi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Мемлекеттiк орман күзетi туралы ережемен және Орманшы туралы ережемен реттеледi.
Алтыншы бөлiм
Орман пайдалануға ақы төленетiндiгi.
Орман шаруашылығын қаржыландыру
ХV тарау. Орман пайдалануға ақы төленетiндiгi
68-бап. Орман пайдаланғаны үшiн ақы төлеу
1. Осы Кодекстiң 42-бабында көзделгеннен басқа жағдайларда орман пайдалануды жүзеге асыруға ақы төленедi.
2. Орман қоры учаскелерiн пайдаланғаны үшiн ақы орман ресурстарының сапасы мен арзанға түсуiн, орман өнiмiне қолданылып жүрген бағаларды, бiрақ олардың қолданылып жүрген кесiмдi бағадан кем болмауын ескере отырып белгiленедi.
3. Орман қорының жерлерi үшiн ақы Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
4. Орманды пайдаланғаны үшiн бюджетке ақы төлеу ставкалары, есептеу мен төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес белгiленедi.
ЕСКЕРТУ. 68-баптың 3-тармағына өзгерiс енгiзiлдi - Қазақстан Республикасы Президентінiң 1995.10.05. N 2488 Жарлығымен .
ЕСКЕРТУ. 68-бап өзгерді - Қазақстан Республикасының 2001.12.24. N 276 Заңымен .
69-бап. Орман шаруашылығын ұтымды жүргiзудi экономикалық ынталандыру
Орман шаруашылығын ұтымды жүргiзудi экономикалық ынталандыру осы Кодексте, орман шаруашылығы саласындағы өзге де нормативтiк актiлерде ормандарды ұлғайта өсiруге, сақтауға, қорғауға және орман пайдалануға қойылатын талаптарды орындауға орман қоры учаскелерi иелерiнiң, орман пайдаланушылардың мүдделiлiгiн арттыруға бағытталған және ол мыналарды қамтиды:

1) целевое выделение через государственные органы управления лесным хозяйством средств для реализации программ развития лесного хозяйства за счет средств республиканского и местных бюджетов или других источников;
2) оплату лесохозяйственных мероприятий по нормативам (ценам), дифференцированным по качеству получаемых результатов и включающим средства на производственное и социальное развитие, а также материальное стимулирование владельцев участков лесного фонда;
3) предоставление владельцам участков лесного фонда права реализации на лесных торгах и конкурсах недоиспользуемых лесосечного фонда и расчетной лесосеки в соответствии с Положением о проведении лесных торгов и конкурсов, утверждаемом Правительством Республики Казахстан.
Глава XVI
Финансирование лесного хозяйства
Статья 70. Финансирование лесного хозяйства
1. Лесохозяйственная деятельность государственных лесохозяйственных предприятий, учреждений и организаций, а также содержание государственных органов управления лесным хозяйством финансируется за счет республиканского бюджета и иных средств.
2. Финансирование лесного хозяйства осуществляется по экономически обоснованным нормативам, разрабатываемым государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан и согласованным с Министерством финансов.
Раздел седьмой
Лесоустройство. Государственный лесной
кадастр и государственный учет лесного фонда.
Лесной мониторинг
Глава XVII
Лесоустройство
Статья 71. Лесоустройство
1. Лесоустройство включает систему мероприятий, направленных на обеспечение рационального ведения лесного хозяйства и лесных пользований, воспроизводства, охраны и защиты лесов, проведение научно-технической политики в лесном хозяйстве.
2. При лесоустройстве осуществляется:
1) определение границ и внутрихозяйственная организация территории лесного фонда;
2) выполнение топографо-геодезических работ и специального картографирования лесов;
3) инвентаризация лесов с определением породного и возрастного состава насаждений, их состояния, качественных и количественных характеристик лесных ресурсов;
4) выявление участков лесного фонда, нуждающихся в проведении рубок ухода, санитарных рубок, рубок, связанных с реконструкцией лесных насаждений, мероприятий по лесовосстановлению и лесоразведению, охране и защите лесов и других лесохозяйственных работ, а также определение объемов, порядка и способа их проведения;
5) обоснование деления лесов на группы и категории защитности и подготовка предложений по переводу лесов из одной группы или категории защитности в другую;

1) орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдар арқылы орман шаруашылығын дамытудың бағдарламаларын iске асыру үшiн республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң немесе басқа да көздердiң есебiнен қаржыны мақсатты бөлу;
2) алынған нәтижелердiң сапасы бойынша сараланған, өндiрiстiк және әлеуметтiк дамуға, сондай-ақ орман қоры учаскелерiнiң иелерiн материалдық ынталандыруға арналған қаржыларды қамтитын нормативтер (бағалар) бойынша орман шаруашылық шараларына ақы төлеу;
3) орман қоры учаскелерiнiң иелерiне толық пайдаланылмаған кеспеағаш қорын және есептi кеспеағашын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен Ағаш саудасы мен конкурстарын өткiзу туралы ережеге сәйкес ағаш саудасы мен конкурстарды өткiзу құқығын беру.
ХVI тарау. Орман шаруашылығын қаржыландыру
70-бап. Орман шаруашылығын қаржыландыру
1. Мемлекеттiк орман шаруашылық кәсiпорындарының, мекемелерi мен ұйымдарының орман шаруашылық қызметi, сондай-ақ орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдарын ұстау республикалық бюджет және өзге де қаржылар есебiнен қаржыландырылады.
2. Орман шаруашылығын қаржыландыру Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы әзiрлеген және Қаржы министрлiгiмен келiсiлген экономикалық жағынан негiзделген нормативтер бойынша жүзеге асырылады.
Жетiншi бөлiм
Орман орналастыру. Мемлекеттiк орман
кадастры және орман қорын мемлекеттiк
есепке алу. Орман мониторингi
ХVII тарау. Орман орналастыру
71-бап. Орман орналастыру
1. Орман орналастыру орман шаруашылығы мен орман пайдалануды ұтымды жүргiзудi, ормандарды, ұлғайта өсiрудi, сақтауды және қорғауды қамтамасыз етуге, орман шаруашылығында ғылыми-техникалық саясат жүргiзуге бағытталған шаралар жүйесiн қамтиды.
2. Орман орналастыру кезiнде мыналар жүзеге асырылады:
1) орман қоры аумағының шекарасын белгiлеу және iшкi шаруашылық ұйымдастыру;
2) топографиялық-геодезиялық жұмыстарды орындау және ормандарды арнайы картографиялау;
3) екпе ағаштардың тұқымдық құрамы мен жас мөлшерiн, олардың жай-күйiн, орман ресурстарының сапалық және сандық сипаттамаларын айқындай отырып, ормандарды түгендеу;
4) күтiп-баптау мақсатындағы кесудi, санитарлық мақсаттағы кесудi, орман екпе ағаштарын қайта жаңғыртуға байланысты кесудi, орманды қалпына келтiру және орман өсiру, ормандарды сақтау және қорғау жөнiндегi шараларды және басқа орман шаруашылық жұмыстарын жүргiзудi қажет ететiн орман қорының учаскелерiн анықтау, сондай-ақ оларды жүргiзудiң көлемiн, тәртiбi мен әдiстерiн белгiлеу;
5) ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына бөлудi негiздеу және ормандарды қорғаныштың бiр тобынан немесе категориясынан екiншiсiне көшiру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу;

6) исчисление расчетных лесосек по главному пользованию, размеров рубок ухода, рубок, связанных с реконструкцией лесных насаждений, санитарных рубок и других видов лесных пользований;
7) обоснование возрастов рубок главного пользования в соответствии со статьей 23 настоящего Кодекса;
8) лесобиологические и другие обследования и изыскания;
9) комплексная оценка ведения лесного хозяйства и лесных пользований;
10) разработка основных положений организации и развития лесного хозяйства областей и республики;
11) разработка проектов организации и развития лесного хозяйства;
12) авторский надзор за осуществлением разработанных при лесоустройстве проектов.
3. Материалы лесоустройства, прошедшие экологическую экспертизу, утверждаются в установленном порядке и являются основными организационно-хозяйственными документами для ведения лесного хозяйства и осуществления лесных пользований, текущего и перспективного планирования и прогнозирования.
4. Лесоустройство на всей территории лесного фонда Республики Казахстан проводится специализированными организациями по единой системе.
Порядок проведения лесоустроительных работ определяется государственным органом управления лесным хозяйством Республики Казахстан.
Глава XVIII
Государственный лесной кадастр и
государственный учет лесного фонда.
Лесной мониторинг
Статья 72. Государственный лесной кадастр и государственный учет лесного фонда
1. Государственный лесной кадастр и государственный учет лесного фонда ведутся для организации рационального пользования лесным фондом, воспроизводства лесов, их охраны и защиты, систематического контроля за количественными и качественными изменениями и обеспечения юридических и физических лиц сведениями о лесном фонде.
2. Государственный лесной кадастр содержит систему сведений о правовом режиме лесного фонда, распределении его по владельцам, количественном и качественном состоянии лесного фонда, делении лесов на группы и категории защитности и другие данные, необходимые для ведения лесного хозяйства и оценки результатов хозяйственной деятельности.
3. Государственный лесной кадастр и государственный учет лесного фонда ведутся государственными органами управления лесным хозяйством Республики Казахстан на основе материалов лесоустройства, инвентаризации и обследований. Документация государственного лесного кадастра и государственного учета лесного фонда ведется всеми владельцами участков лесного фонда.
4. Государственный лесной кадастр и государственный учет лесного фонда ведутся по единой для республики системе в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.

6) басты мақсатта пайдалану жөнiндегi есептi кеспеағашты күтiп-баптау мақсатындағы кесудiң орман екпе ағаштарын қайта жаңғыртуға байланысты кесудiң, санитарлық мақсаттағы кесудiң және орман пайдаланудың басқа да түрлерiнiң мөлшерiн есептеп шығару;
7) осы Кодекстiң 23-бабына сәйкес басты мақсатта пайдалану үшiн кесiлетiн ағаштардың жасын негiздеу;
8) орман-биологиялық және басқа зерттеулер мен iздестiрулер;
9) орман шаруашылығын жүргiзу мен орман пайдалануға кешендi баға беру;
10) облыстардың және республиканың орман шаруашылығын ұйымдастыру және дамыту жөнiндегi негiзгi ережелердi әзiрлеу;
11) орман шаруашылығын ұйымдастыру мен дамытудың жобаларын әзiрлеу;
12) орман орналастыру кезiнде әзiрленген жобалардың жүзеге асырылуын авторлық қадағалау.
3. Экологиялық сараптамадан өткен орман орналастыру материалдары белгiленген тәртiпте бекiтiледi және ол орман шаруашылығын жүргiзу мен орман пайдалануды жүзеге асыру, ағымдағы және перспективалық жоспарлау мен болжамдау үшiн негiзгi ұйымдық-шаруашылық құжаттар болып табылады.
4. Қазақстан Республикасы орман қорының бүкiл аумағында орман орналастыруды бiрыңғай жүйе бойынша мамандандырылған ұйымдар жүргiзедi.
Орман орналастыру жұмыстарын жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасы орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органы белгiлейдi.
ХVIII тарау. Мемлекеттiк орман кадастры және
орман қорын мемлекеттiк есепке алу.
Орман мониторингi
72-бап. Мемлекеттiк орман кадастры және орман қорын мемлекеттiк есепке алу
1. Мемлекеттiк орман кадастры және орман қорын мемлекеттік есепке алу орман қорын ұтымды пайдалануды, ормандарды ұлғайта өсiрудi, олардың сақталуы мен қорғалуын ұйымдастыру үшiн, сапалық және сандық өзгерiстердi жүйелi бақылау үшiн, заңды ұйымдар мен нақты адамдарды орман қоры туралы мәлiметтермен қамтамасыз ету үшiн жүргiзiледi.
2. Мемлекеттiк орман кадастрына орман қорының құқықтық тәртiбi, оны иеленушiлер бойынша бөлу, орман қорының сандық және сапалық жай-күйi, ормандарды қорғаныш топтары мен категорияларына бөлу туралы мағлұматтар жүйесi, орман шаруашылығын жүргiзу, шаруашылық қызметi нәтижелерiн бағалау үшiн қажеттi басқа мәлiметтер жинақталған.
3. Мемлекеттiк орман кадастры мен орман қорын мемлекеттiк есепке алуды орман орналастыру, түгендеу мен зерттеу материалдарының негiзiнде Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттiк органдары жүргiзедi. Мемлекеттiк орман кадастры мен орман қорын мемлекеттiк есепке алудың құжаттамаларын орман қоры учаскелерiнiң барлық иелерi жүргiзедi.
4. Мемлекеттiк орман кадастры мен орман қорын мемлекеттiк есепке алу республика үшiн бiрыңғай жүйе бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен жүргiзiледi.

Статья 73. Лесной мониторинг
1. Лесной мониторинг представляет собой систему наблюдений за состоянием лесного фонда в целях эффективного управления в области использования, воспроизводства, охраны и защиты лесов.
2. Структура, содержание и порядок осуществления лесного мониторинга устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
Раздел восьмой
Разрешение лесных споров и ответственность за
нарушение лесного законодательства
Статья 74. Порядок разрешения лесных споров
1. Лесные споры между юридическими лицами, гражданами разрешаются в судебном порядке.
2. Лесные споры между Республикой Казахстан и другими государствами разрешаются в порядке, определяемом соглашением сторон.
Статья 75. Ответственность за нарушение лесного законодательства
1. Купля-продажа, дарение, залог, самовольное занятие и обмен участков лесного фонда, а также самовольная переуступка права осуществления лесных пользований запрещаются.
2. Лица, виновные в совершении сделок, указанных в части первой настоящей статьи, а также:
1) незаконной порубке и повреждении деревьев и кустарников;
2) уничтожении или повреждении леса в результате поджога, небрежного обращения с огнем;
3) нарушении требований пожарной безопасности и санитарных правил в лесах;
4) повреждении или загрязнении лесного фонда химическими и радиоактивными веществами, производственными отходами и сточными водами, промышленными, коммунально-бытовыми выбросами, отходами и отбросами;
5) нарушении сроков возврата временно занимаемых участков лесного фонда или невыполнении обязанностей по приведению их в состояние, пригодное для использования по назначению;
6) уничтожении или повреждении лесных культур, сеянцев либо саженцев в лесных питомниках и на плантациях, а также молодняков естественного происхождения, подроста, а также самосева на площадях, предназначенных под лесовосстановление;
7) нарушении порядка и сроков облесения вырубок и других категорий земель лесного фонда, предназначенных для
лесовосстановления и лесоразведения;
8) использовании участков лесного фонда для раскорчевки,
возведения построек, переработки древесины, устройства складов,
размещения ульев и пасек и других целей без надлежащего разрешения;
9) самовольном сенокошении и пастьбе скота;
10) самовольном сборе дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод и т.п. на участках, где это запрещено или допускается только по лесным билетам;
11) заготовке древесины в размерах, превышающих расчетную
лесосеку;
12) нарушении установленного порядка использования лесосечного фонда, заготовки и вывозки древесины, добычи живицы и древесных соков, второстепенных лесных материалов;

73-бап Орман мониторингi
1. Орман мониторингi ормандарды пайдалану, ұлғайта өсiру, сақтау және қорғау саласында тиiмдi басшылық жасау мақсатында орман қоры жай-күйiн байқаулардың жүйесi болып табылады.
2. Орман мониторингi құрылымын, мазмұны мен жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Сегiзiншi бөлiм
Орман дауларын шешу және орман заңдарын
бұзғандық үшiн жауаптылық
74-бап. Орман дауларын шешу тәртiбi
1. Заңды ұйымдар, азаматтар арасындағы орман даулары сот тәртiбiнде шешiледi.
2. Қазақстан Республикасы мен басқа мемлекеттер арасындағы орман даулары екi жақтың келiсiмiмен белгiленетiн тәртiпте шешiледi.
75-бап. Орман заңдарын бұзғандық үшiн жауаптылық
1. Орман қорының учаскелерiн сатып алу-сатуға, сыйға тартуға, кепiлге беруге, өз бетiнше иеленуге және айырбастауға, сондай-ақ орман пайдалануды жүзеге асырудың құқығын өз бетiнше өзгеге беруге тыйым салынады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде аталған заңсыз мәмiлелердi жасағаны үшiн кiнәлi адамдар, сондай-ақ:
1) ағаштар мен бұталарды заңсыз кескен және зақымдаған;
2) өрт салудың, отқа салақ қараудың салдарынан орманды құртқан немесе зақымдаған;
3) ормандарда өрт қауiпсiздiгi мен санитарлық ережелер талаптарын бұзған;
4) орман қорын химиялық және радиоактивтi заттармен, өндiрiстiк қалдықтармен және сарқынды сулармен, өнеркәсiптiк, коммуналдық-тұрмыстық төгiндiлермен, қалдықтармен және қоқыстармен зақымдаған немесе ластаған;
5) орман қорының уақытша берiлген учаскелерiн қайтару мерзiмiн бұзған немесе оларды мақсатына сәйкес пайдалану үшiн жарамды күйге келтiру жөнiндегi мiндеттерiн орындамаған;
6) орман дақылдарын, орман питомниктерi мен плантацияларындағы екпе көшеттердi немесе тiкпе көшеттердi, сондай-ақ табиғи жас өскiндердi, өрiм шыбықтарды, сондай-ақ орманды қалпына келтiруге арналған алаңдарда өздiгiнен түскен тұқымды құртқан және зақымдаған;
7) ағашы кесiлген жерлерде және орманды қалыпқа келтiру мен орман өсiруге арналған орман қоры жерлерiнiң басқа категорияларында ағаш өсiру тәртiбi мен мерзiмiн бұзған;
8) орман қорының учаскелерiн ағаш түбiрiнен тазарту, құрылыс салу, сүректi ұқсату, қоймалар салу, ара ұялары мен омарталарды орналастыру және басқа мақсаттар үшiн тиiстi рұқсаты болмай пайдаланған;
9) өз бетiнше пiшен шапқан және мал жайған;
10) жабайы жемiстердi, жаңғақтарды, саңырауқұлақтарды, жидектердi және т.б. тыйым салынған немесе тек орман билетi бойынша ғана жол берiлетiн учаскелерде өз бетiнше жинаған;
11) есептi ағаш кесуден артық мөлшерде сүрек дайындаған;
12) кеспеағаш қорын пайдаланудың, сүрек дайындау мен тасудың, шайыр және ағаш шырынын, қосымша ағаш материалдарын өндiрудiң белгiленген тәртiбiн бұзған;