ПРОТОКОЛ* между Министерством финансов Республики Казахстан и Главным таможенным управлением Китайской Народной Республики о методологическом и информационном взаимодействии в области таможенной статистики внешней торговли
Протокол, 8 декабря 2012 года
(Вступил в силу 8 декабря 2012 года -
Бюллетень международных договоров РК 2017 г., № 3, ст. 31)
Министерство финансов Республики Казахстан и Главное таможенное управление Китайской Народной Республики, в дальнейшем именуемые Сторонами,
руководствуясь Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Китайской Народной Республики о сотрудничестве и взаимопомощи в таможенных делах от 26 сентября 1997 года,
признавая важность точных и сопоставимых данных сторон по внешней торговле для ведения торговых переговоров,
признавая то, что обмен данными по взаимной торговле содействует здоровому развитию,
стремясь к укреплению сотрудничества в области информации о взаимной торговле двух стран,
на основании организационного и административного потенциала друг с другом, основанным на взаимопонимании и уважении Стороны
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны будут проводить взаимные консультации и обмениваться методологическими разработками в области формирования таможенной статистики внешней торговли и анализа статистической информации.
Статья 2
Стороны будут один раз в три месяца обмениваться данными по взаимной торговле на уровне 6 знаков гармонизированной системы (HS) в соответствии со структурой передаваемых данных согласно приложению 1 к настоящему Протоколу, а также обмениваться окончательными годовыми данными.
Данные передаются по электронной почте и/или на CD-диске Сторонами, контактные данные которых указаны в приложении 2 к настоящему Протоколу.
Статья 3
Каждая из Сторон по письменному обращению другой Стороны будет передавать информацию в отношении товаров, по которым выявлено наибольшее расхождение данных статистики взаимной торговли, в соответствии со Структурой передаваемых данных по отдельным товарным группам согласно приложению 3 к настоящему Протоколу.
Статья 4
Сопоставление данных взаимной торговли осуществляется в соответствии с Методикой проведения сопоставительного анализа данных таможенной статистики взаимной торговли товарами Республики Казахстан и Китайской Народной Республики, подписанной 16 сентября 2010 года.
Стороны обязуются регулярно проводить встречи с определением даты, информировать друг друга о результатах сопоставления данных о взаимной торговле с изложением возможных причин имеющихся расхождений. Встречи будут проводиться поочередно на территории одной из Сторон.

Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қытай Халық Республикасының Бас кеден басқармасы арасындағы сыртқы сауданың кедендік статистика саласында әдіснамалық және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы ХАТТАМАСЫ
Хаттама, 2012 жылғы 8 желтоқсан
(2012 жылғы 8 желтоқсанда күшіне енді - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бюллетені, 2017 ж., № 3, 31-құжат)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қытай Халық Республикасының Бас кеден басқармасы,
Тараптардың өзара түсініктері және сыйластықтары негізінде
бір бірімен ұйымдастырушылық және әкімшілік әлеует негізінде
екі жақтың өзара сауда жасау туралы ақпарат облысында ынтымақтастықты нығайтуға ұмтыла отырып,
өзара сауда жасау бойынша деректермен алмасуды пайдалы дамытуға көмектесетіндігін мойындай отырып,
саудалық келіссөздерді жүргізу үшін сыртқы сауда бойынша тараптардың нақты және салыстырмалы деректерінің маңыздылығын мойындай отырып
1997 жылғы 26 қыркүйектегі кеден ісіндегі ынтымақтастық және өзара көмек туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі және Қытай Халық Республикасының Үкіметі арасындағы Келісімді басшылыққа ала отырып,
төменде көрсетілгендер туралы келісті:
1-бап
Тараптар сыртқы сауданың кедендік статистиканы қалыптастыру және статистикалық ақпараттарды талдау облысында өзара консультацияны жүргізеді және методологиялық әзірлемелермен алмасуды жүргізетін болады.
2-бап
Тараптар үш айда бір рет Осы хаттамаға 1-қосымшаға сәйкес берілетін деректердің құрылымына сәйкес үндестірілген жүйелердің (HS) 6 белгісі деңгейінде өзара сауда жасау бойынша деректермен алмасатын, сондай-ақ, қорытынды жылдық деректермен алмасатын болады.
Деректерді Тараптар электрондық мекенжай және/немесе CD-диск бойынша беріледі, байланыс деректері Осы хаттамаға 2-қосымшада көрсетілген.
3-бап
Әрбір тарап басқа Тараптың жазбаша өтініші бойынша Осы хаттамаға 3-қосымшаға сәйкес жеке тауар топтары бойынша берілетін деректер құрылымдарына сәйкес өзара сауда жасау статистикаларының бар көбірек айырмашылықтары бойынша тауарларға қатысты ақпаратты беретін болады.
4-бап
Өзара сауда жасаудың деректерін салыстыру 2010 жылғы 16 қыркүйекте қол қойылған Қазақстан Республикасының және Қытай Халық Республикасының тауарлармен өзара сауда жасау кедендік статистика деректерін салыстыру талдауын жүргізу әдістемесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Тараптар айырмашылықтардың болу себептерін көрсете отырып өзара сауда жасау туралы деректерді салыстыру нәтижелері туралы бір-бірлерімен ақпарат алмасуды, күндерді анықтай отырып кездесулерді жүйелі түрде жүргізуге міндетті.

Статья 5
Переписка между Сторонами ведется на русском либо на английском языках.
Статья 6
Без письменного согласия одной из Сторон статистические данные, предоставляемые в соответствии с настоящим Протоколом, не могут публиковаться или распространяться третьим лицам, а также не должны быть использованы в качестве доказательств в судебных или административных разбирательствах.
Статья 7
Все вопросы, которые могут возникнуть в связи с толкованием и применением настоящего Протокола, будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров.
Статья 8
По взаимному согласию Сторон в настоящий Протокол могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися его неотъемлемой частью.
Статья 9
Срок действия настоящего Протокола составляет пять лет и автоматически продлевается на последующие пятилетние периоды, если за шесть месяцев до истечения соответствующего пятилетнего периода ни одна из Сторон не направит письменное уведомление о своем намерении прекратить действие настоящего Соглашения.
Статья 10
Настоящий Протокол вступает в силу со дня его подписания.
Совершен 8 декабря 2012 года в г. Астане в двух экземплярах, каждый на китайском, казахском и русском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
Для целей толкования положений настоящего Протокола используется текст на русском языке.
Министерство финансов
Республики Казахстан
Главное таможенное управление
Китайской Народной Республики
Приложение 1
к Протоколу между
Министерством финансов
Республики Казахстан
и Главным таможенным
управлением Китайской
Народной Республики
о методологическом и
информационном
взаимодействии в области
таможенной статистики
внешней торговли
8 декабря 2012 года
СТРУКТУРА
передаваемых данных
Наименование данных
для обмена
Характерные данные
(учет по количеству)
1
2
3
1.
Страна происхождения
В соответствии с классификатором
используемым стороной
2.
Страна получателя
В соответствии с классификатором
используемым стороной
3.
Страна отправления
В соответствии с классификатором
используемым стороной
4.
Календарный год/месяц
Характерные данные
5.
Вид транспорта
В соответствии с классификатором
используемым стороной
6.
Таможенный орган
В соответствии с классификатором
используемым стороной
7.
Таможня на границе
В соответствии с классификатором
используемым стороной
8.
Товар
6 знаков ТН ВЭД
9.
Вес, нетто
килограмм
10.
Код дополнительной единицы
измерения (основная)
В соответствии с классификатором
используемым стороной
11.
Количество в дополнительной
единице измерения
12.
Код дополнительной единицы
измерения
В соответствии с классификатором
используемым стороной
13.
Статистическая стоимость
товара
Доллар США
Приложение 2
к Протоколу между
Министерством финансов
Республики Казахстан
и Главным таможенным
управлением Китайской
Народной Республики
о методологическом и
информационном
взаимодействии в области
таможенной статистики
внешней торговли
8 декабря 2012 года
Контактные данные
Комитет таможенного контроля МФ PK
Главное таможенное управление КНР
Управление анализа рисков и статистики

5-бап
Тараптар арасында хат алмасу орыс не ағылшын тілдерінде жүргізіледі.
6-бап
Тараптардың бірінің жазбаша келісімінсіз Осы хаттамаға сәйкес ұсынылған статистикалық деректер үшінші тұлғамен жариялана және таратыла алмайды, сондай-ақ, сот немесе әкімшілік тексерулерде дәлелдеме ретінде қолданыла алмайды.
7-бап
Осы хаттаманы түсіндіруге және қолдануға байланысты туындауы мүмкін барлық сұрақтар өзара консультациялар және келіссөздер жолымен шешілетін болады.
8-бап
Тараптардың өзара келісімі бойынша Осы хаттамаға оның ажырамас бөлігі болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
9-бап
Осы хаттаманың қолданылу мерзімі бес жылды құрайды және егер тиісті бес жыл кезеңінің өтуіне дейін алты айға дейін Осы келісімді тоқтату ниеті туралы Тараптардың бірі жазбаша хабарламаны жолдамаса автоматты түрде келесі бес жыл кезеңге ұзартылатын болады.
10-бап
Осы хаттама қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
2012 жылғы 8 желтоқсанда Астана қаласында жасалды, екі данада, әрқайсысы қазақ, орыс және қытай тілдерінде, барлық мәтіндердің күштері бірдей.
Осы хаттаманың ережелерін түсіндіру мақсатында мәтін орыс тілінде қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қытай Халық РеспубликасыБас кеден басқармасы
(Қолдары)
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі мен Қытай
Халық Республикасының Бас
кеден басқармасы арасындағы
сыртқы сауданың кедендік
статистикасы саласында
әдіснамалық және ақпараттық
өзара іс-қимыл туралы 2012
жылғы 8 желтоқсандағы
хаттамаға
1-қосымша
Берілетін деректердің
ҚҰРЫЛЫМЫ
Алмасатын деректердің атауы
Сипаттамалық деректер (саны бойынша есепке алу)
1
2
3
1.
Шығарылған елі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
2.
Алушы елі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
3.
Жөнелтуші елі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
4.
Күнтізбелік жылы/айы
Сипаттамалық деректер
5.
Көлік түрі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
6.
Кеден органы
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
7.
Шекарадағы кеден
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
8.
Тауар
СЭҚ 6 белгісі
9.
Салмағы, нетто
килограмм
10.
Қосымша өлшем бірлігінің коды (негізгі)
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
11.
Қосымша өлшем бірлігіндегі саны
12.
Қосымша өлшем бірлігінің коды
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
13.
Тауардың статистикалық құны
АҚШ доллары
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі мен Қытай
Халық Республикасының Бас
кеден басқармасы арасындағы
сыртқы сауданың кедендік
статистикасы саласында
әдіснамалық және ақпараттық
өзара іс-қимыл туралы 2012
жылғы 8 желтоқсандағы
хаттамаға
2-қосымша
Байланыс деректері
ҚР ҚМ Кедендік бақылау комитеті
ҚХР бас кеден басқармасы
Тәуекелдерді талдау және статистикасы басқармасы

Тел: 8-7172-79-45-70
Факс: 8-7172-79-45-64
E-mail: osvt@q0100.customs.kz
Департамент статистики
Тел: 86-10-65195640
Факс: 86-10-65195610
E-mail: statistics@customs.gov.cn
Приложение 3
к Протоколу между
Министерством финансов
Республики Казахстан
и Главным таможенным
управлением Китайской
Народной Республики
о методологическом и
информационном
взаимодействии в области
таможенной статистики
внешней торговли
8 декабря 2012 года
СТРУКТУРА
передаваемых данных по отдельным товарным группам
Наименование данных для обмена
Характерные данные
(учет по количеству)
1
2
3
1.
Страна происхождения
В соответствии с классификатором используемым стороной
2.
Страна получателя
В соответствии с классификатором используемым стороной
3.
Страна отправления
В соответствии с классификатором используемым стороной
4.
Календарный год/месяц
Характерные данные
5.
Вид транспорта
В соответствии с классификатором используемым стороной
6.
Таможенный орган
В соответствии с классификатором используемым стороной
7.
Таможня на границе
В соответствии с классификатором используемым стороной
8.
Товар
6 знаков ТН ВЭД
9.
Вес, нетто
килограмм
10.
Код дополнительной единицы измерения (основная)
В соответствии с классификатором используемым стороной
11.
Количество в дополнительной единице измерения
12.
Код дополнительной единицы измерения
В соответствии с классификатором используемым стороной
13.
Статистическая стоимость товара
Доллар США
14.
Идентификация и страна регистрации транспортного средства
Номер транспортного средства и страна принадлежности
15.
Дата выпуска товара
День/месяц/год

Тел: 8-7172-79-45-70
Факс: 8-7172-79-45-64
E-mail: osvt@q0100.customs.kz
Статистика департаменті
Тел: 86-10-65195640
Факс: 86-10-65195610
E-mail: statistics@customs.gov.cn
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі мен Қытай
Халық Республикасының Бас
кеден басқармасы арасындағы
сыртқы сауданың кедендік
статистикасы саласында
әдіснамалық және ақпараттық
өзара іс-қимыл туралы 2012
жылғы 8 желтоқсандағы
хаттамаға 3-қосымша
Жеке тауар топтары бойынша берілетін деректердің
ҚҰРЫЛЫМЫ
Алмасатын деректердің атауы
Сипаттамалық деректер (саны бойынша есепке алу)
1.
Шығарылған елі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
2.
Алушы елі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
3.
Жөнелтуші елі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
4.
Күнтізбелік жылы/айы
Сипаттамалық деректер
5.
Көлік түрі
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
6.
Кеден органы
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
7.
Шекарадағы кеден
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
8.
Тауар
СЭҚ 6 белгісі
9.
Салмағы, нетто
килограмм
10.
Қосымша өлшем бірлігінің коды (негізгі)
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
11.
Қосымша өлшем бірлігіндегі саны
12.
Қосымша өлшем бірлігінің коды
Пайдаланушы елдің жіктеуішіне сәйкес
13.
Тауардың статистикалық құны
АҚШ доллары
14.
Көлік құралын тіркейтін елі және сәйкестендіруі
Көлік құралының нөмірі және шығарылған елі
15.
Тауарды шығару күні
Күні/айы/жылы