О порядке определения черты бедности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2000 года № 537. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 676
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 676 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан "О прожиточном минимуме" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения черты бедности.
2. Агентству Республики Казахстан по статистике, Министерствам труда и социальной защиты населения, здравоохранения, образования и науки разработать и утвердить Правила расчета величины прожиточного минимума.
Сноска. Пункт 2 в редакции - постановлением Правительства РК от 15 декабря 2005 года № 1249 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан представлять сведения в Правительство Республики Казахстан о прожиточном минимуме и черте бедности ежеквартально, до 15 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
4. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 1996 года № 1150 "Об организации работы по определению основных показателей уровня жизни населения";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 1998 года № 1175 "О внесении изменений и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 1996 года № 1150";
3) постановление Правительства Республики Казахстан от 10 мая 1999 года № 554 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 1996 года № 1150".
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 апреля 2000 года N 537
Правила определения черты бедности
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О прожиточном минимуме" и устанавливают порядок определения черты бедности.
1. Основные положения
1. Черта бедности - граница дохода, необходимого для удовлетворения минимальных потребностей человека.
2. Черта бедности определяется на основе прожиточного минимума исходя из принципа поэтапного повышения до величины прожиточного минимума и используется в качестве критерия при оказании государственной адресной социальной помощи малообеспеченному населению.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 декабря 2005 года № 1249 (вводится в действие с 1 января 2006 года).

Кедейлік шегін анықтаудың тәртібі туралы
Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2000 жылғы 8 сәуірдегі N 537 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 676 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 676 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
"Ең төменгi күнкөрiс деңгейi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Кедейлiк шегiн анықтаудың тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі, Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, Денсаулық сақтау, Білім және ғылым министрліктері Ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасын есептеу ережесін әзірлесін және бекітсін.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2005.12.15.  N 1249 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi ең төменгi күнкөрiс деңгейi мен кедейлiк шегi туралы мәлiметтi Қазақстан Республикасының Yкiметiне тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 15-күнiне дейiн ұсынсын.
4. Мыналар:
1) "Халықтың тұрмыс деңгейiнiң негiзгi көрсеткiштерiн анықтау жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 19 қыркүйектегi N 1150 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 19 қыркүйектегi N 1150 қаулысына өзгерiстер мен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 18 қарашадағы N 1175 қаулысы;
3) "Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 1996 жылғы 19 қыркүйектегi N 1150 қаулысына өзгерiс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 10 мамырдағы N 554 қаулысы күшiн жойды деп танылсын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2000 жылғы 8 сәуiрдегi
N 537 қаулысымен
бекiтiлген
Кедейлiк шегiн анықтаудың тәртiбi туралы
Осы Тәртiп "Ең төменгi күнкөрiс деңгейi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрленген және кедейлiктiң шегiн анықтаудың тәртiбiн белгілейдi.
1. Негiзгi ережелер
1. Кедейлiктiң шегі - кiрiстiң адамның ең аз қажетiн қанағаттандыру үшiн қажеттi шегi.
2. Кедейлiктiң шегi ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасына дейін кезең-кезеңмен арттыру қағидатын негізге ала отырып, ең төменгi күнкөрiс деңгейi негiзiнде белгiленедi және аз қамтамасыз етiлген адамдарға мемлекеттiк әлеуметтiк атаулы көмек көрсету кезiнде өлшем ретiнде пайдаланылады.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.15. N 1249 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Фиксированная доля расходов на минимально необходимые непродовольственные товары и услуги для расчета прожиточного минимума устанавливается в размере 40 процентов стоимости минимальной потребительской корзины.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 15 декабря 2005 года № 1249 (вводится в действие с 1 января 2006 года).
2. Порядок определения черты бедности
4. Размер черты бедности определяется ежеквартально в процентах от прожиточного минимума Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в зависимости от экономических возможностей.
5. Черта бедности рассчитывается на основе ежеквартальных расчетов прожиточного минимума в среднем на душу населения:
по республике - Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
по регионам - уполномоченными органами по труду и социальной защите населения областей и городов Астаны и Алматы.
6. В средствах массовой информации публикуются сведения о прожиточном минимуме и черте бедности - ежеквартально, о доле населения, находящегося ниже черты бедности, - ежегодно:
Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан - в среднем по республике:
уполномоченными органами по труду и социальной защите населения областей и городов Астаны и Алматы - по регионам.

3. Ең төменгi күнкөрiс деңгейiн есептеу үшiн ең қажеттi азық-түлiктiк емес тауарлар мен қызмет көрсетулерге арналған шығыстардың белгiленген үлесi ең төменгi тұтыну себетi құнының 40 процентi мөлшерiнде белгiленедi.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.12.15. N 1249 (2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Кедейлiктiң шегiн айқындаудың тәртiбi
4. Кедейлiк шегiнiң мөлшерiн Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi экономикалық мүмкiндiктерге қарай, тоқсан сайын ең төменгi күнкөрiс деңгейiнен проценттермен белгілейдi
5. Кедейлiктiң шегiн жан басына шаққандағы ең төменгi күнкөрiс деңгейiнiң тоқсан сайынғы есептерi негiзiнде:
республика бойынша - Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi;
аймақтар бойынша - облыстардың, Астана және Алматы қалаларының еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органдары есептейдi.
6. Бұқаралық ақпарат құралдарында ең төменгi күнкөрiс деңгейi мен кедейлiктiң шегi туралы мәлiметтердi - тоқсан сайын, кедейлiктiң шегінен де төмен тұратын халықтың үлесi туралы - жыл сайын:
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi - орташа алғанда республика бойынша;
облыстардың, Астана және Алматы қалаларының еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органдары - аймақтар бойынша жариялап тұрады.