О Правилах использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 год на заграничные командировки
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 2000 года N 856
В целях реализации пункта 10 постановления Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 1999 года N 1872 P991872_ "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2000 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 год на заграничные командировки.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 1999 года N 1283 P991283_ "О Правительственной комиссии Республики Казахстан по делимитации Государственной границы Республики Казахстан с Кыргызской Республикой, Российской Федерацией, Туркменистаном и Республикой Узбекистан" следующее изменение:
абзац третий пункта 5 признать утратившим силу.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 2000 года N 856
Правила использования средств, предусмотренных
в республиканском бюджете на 2000 год
на заграничные командировки
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 год на заграничные командировки.
Действие Правил не распространяется на зарубежные служебные поездки за счет физических и юридических лиц как иностранных, так и Республики Казахстан, которые регламентируются подпунктом 3) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1998 года N 267-1 Z980267_ "О борьбе с коррупцией".
2. Министерство иностранных дел Республики Казахстан как администратор республиканской бюджетной программы 41 "Заграничные командировки" в установленном законодательством порядке принимает решения по использованию средств на командирование за границу должностных лиц государственных органов, содержащихся за счет республиканского бюджета.
3. Использование средств на заграничные командировки, связанные с зарубежными визитами Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, членов Правительства и правительственных делегаций, производится на основании решений Правительства Республики Казахстан.
Правительственной делегацией является делегация, создаваемая для решения вопросов, входящих в компетенцию Правительства Республики Казахстан.
2. Порядок использования средств республиканского бюджета,
выделяемых на командировки за границу

2000 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражатты пайдалану ережесі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 6 маусымдағы N 856 қаулысы
"2000 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 7 желтоқсандағы N 1872 P991872_ қаулысының 10-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған 2000 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражатты пайдалану ережесі бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасының Қырғыз Республикасымен, Ресей Федерациясымен, Түрікменстанмен және Өзбекстан Республикасымен мемлекеттік шекараны делимитациялау жөніндегі Қазақстан Республикасы Үкіметтік комиссиясының құрамы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 1 қыркүйектегі N 1283 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
5-тармақтың үшінші абзацының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулының қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 6 маусымдағы
N 856 қаулысымен
бекітілген
2000 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік
іссапарларға көзделген қаражатты пайдалану ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже 2000 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражатты пайдаланудың тәртібін айқындайды.
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" 1998 жылғы 2 шілдедегі N 267-I Z980267_ Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы, 1-тармағының, 3) тармақшасымен реттелетін шетелдік, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғаларының есебінен шетелдік қызметтік іссапарларына ереженің күші қолданылмайды.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі 41 "Шетелдік іссапарлар" республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі ретінде заңнамада белгіленген тәртіппен республикалық бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын шетелге іссапарға жіберуге арналған қаражатты пайдалану жөнінде шешімдер қабылдайды.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Үкімет мүшелерінің және үкіметтік делегациялардың шетелдік сапарларына байланысты шетелдік іссапарларға арналған қаражатты пайдалану Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің құзыретіне енетін мәселелерді шешу үшін құрылған делегация үкіметтік делегация болып табылады.
2. Республикалық бюджеттің шетелдік іссапарларға бөлінетін
қаражатын пайдаланудың тәртібі

4. Министерство иностранных дел Республики Казахстан на основании предложений государственных органов и, исходя из объема средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2000 на заграничные командировки, составляет график заграничных командировок (далее - График) и представляет его на согласование Премьер-Министру Республики Казахстан.
5. Для обеспечения конвертации выделенных средств Министерство иностранных дел Республики Казахстан открывает валютный счет (для наличного расчета) в Центральном филиале Национального Банка города Астаны.
6. Ежемесячно до 10-го числа Министерство иностранных дел Республики Казахстан направляет в Центральный филиал Национального Банка г. Астаны заявку на получение наличной иностранной валюты на следующий календарный месяц в сумме, эквивалентной плановым назначениям на соответствующий месяц.
7. Министерство финансов Республики Казахстан ежемесячно выделяет лимиты финансирования расходов, предусмотренных в республиканском бюджете Министерству иностранных дел Республики Казахстан по программе "Заграничные командировки" в пределах сумм, предусмотренных в росписи расходов республиканского бюджета на соответствующий месяц в установленном порядке.
8. Министерство иностранных дел Республики Казахстан производит конвертацию в Центральном филиале Национального Банка города Астаны бюджетных денег в доллары США и зачисляет их на вышеуказанный валютный счет.
3. Порядок выделения валютных средств лицам,
командируемым за границу
9. На основании Графика Министерством иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан осуществляется выделение средств на заграничные командировки должностным лицам государственных органов, содержащихся за счет средств республиканского бюджета.
10. Решение о выделении средств на заграничные командировки оформляется приказом Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
11. Выделение средств на заграничные командировки, связанные с зарубежными визитами Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителей, членов Правительства и правительственных делегаций, производится на основании решений Правительства Республики Казахстан.
12. Министерство иностранных дел Республики Казахстан на основании соответствующего решения по заграничной командировке составляет смету командировочных расходов и выдает лицу, командируемому за границу или доверенному лицу согласно доверенности на получение наличных средств на заграничную командировку, четыре платежных поручения и два заявления на получение наличной иностранной валюты в Центральном филиале Национального Банка г. Астаны в полном объеме, включая расходы по найму жилого помещения, суточные, транспортные расходы по указываемому маршруту, аренду автотранспортных средств и международные служебные телефонные переговоры за границей в случае производственной необходимости, а также отдельным категориям командируемых работников надбавки к нормам суточных в пределах норм, установленных актами Правительства Республики Казахстан.

4. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі мемлекеттік органдардың ұсыныстарының негізінде және 2000 жылға арналған республикалық бюджетте шетелдік іссапарларға көзделген қаражат көлемін ескере отырып шетелдік іссапарлар кестесін (бұдан әрі - Кесте) жасайды және оны Қазақстан Республикасы Премьер-Министрімен келісуге ұсынады.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бөлінген қаражатты айырбастауды қамтамасыз ету үшін Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалында валюталық шот (қолма-қол есеп айырысу үшін) ашады.
6. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі ай сайын айдың 10-күніне дейін Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалына келесі күнтізбелік айға қолма-қол шетелдік валюта алу үшін тиісті айға жоспарлы мақсаттағы баламалы сомада өтінім жібереді.
7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгіленген тәртіппен республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігіне көзделген шығыстарды қаржыландыруға ай сайын тиісті айға арналған республикалық бюджеттің шығыстар тізімдемесінде көзделген сомалар шегінде лимиттер бөледі.
8. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Ұлттық Банктің Астана қаласындағы Орталық филиалында бюджеттік ақшаның АҚШ долларына айырбасталуын жүргізеді және оларды жоғарыда аталған валюталық шотқа аударады.
3. Шетелге іссапарға жіберілетін адамдарға
валюталық қаражат бөлудің тәртібі
9. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша Кесте негізінде республикалық бюджеттің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын шетелдік іссапарға жіберуге қаражат бөлуді жүзеге асырады.
10. Шетелдік іссапарларға қаражат бөлу туралы шешім Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің бұйрығымен ресімделеді.
11. Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, оның орынбасарларының, Үкімет мүшелерінің және үкіметтік делегациялардың шетелдік сапарларына байланысты шетелдік іссапарларға арналған қаражаттың бөлінуі Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері негізінде жүргізіледі.
12. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі шетелдік іссапарлар жөніндегі тиісті шешімнің негізінде іссапарлық шығыстардың сметасын жасайды және шетелге іссапарға жіберілетін адамға немесе сенім білдірілген адамға шетелдік іссапарға қолма-қол қаражат алуға берілген сенімхатқа сәйкес тұрғын үйді жалдау, тәуліктік, көрсетілген бағыт бойынша көліктік шығыстарды, өндірістік қажеттілік жағдайында автокөлік құралдарын жалға алу мен шетелде қызмет бабындағы халықаралық телефон байланысты шығыстарын, сондай-ақ іссапарға жіберілген қызметкерлердің жеке санаттарына Қазақстан Республикасы Үкіметінің кесімдерінде белгіленген нормалар шегінде тәуліктік нормаларға үстемақыны қоса алғанда, толық көлемде Ұлттық банктің Астана қаласындағы Орталық филиалынан қолма-қол шетелдік валютаны алуға арналған төрт төлемдік тапсырмасы мен екі өтінімді береді.

4. Отчетность
13. Министерство иностранных дел Республики Казахстан осуществляет контроль за целевым использованием выделенных средств на заграничные командировки.
14. Лица, командированные за границу, должны предоставить в течение 3-х рабочих дней после истечения срока командировки авансовый отчет об использовании командировочных сумм с приложением следующих документов:
1) квитанция по найму жилого помещения;
2) билеты по проезду (за исключением такси) в оба конца;
3) счет на аренду автотранспортных средств в стране пребывания, который должен быть подтвержден руководителем делегации или его заместителями, а также представителем Посольства Республики Казахстан в государстве пребывания, заверен гербовой печатью;
4) счет за международные служебные переговоры, который должен быть подтвержден руководителем делегации или его заместителем, а также представителем Посольства Республики Казахстан в государстве пребывания, заверен гербовой печатью;
5) копия заграничного паспорта;
6) копия командировочного удостоверения;
7) квитанции по оплате провоза багажа;
8) квитанция Центрального филиала Национального Банка о возврате наличной валюты и приходный ордер банка;
9) другие документы, подтверждающие командировочные расходы.
15. Остаток неиспользованных командировочных валютных средств подлежит возврату подотчетным лицом в течение 3-х банковских дней на вышеуказанный валютный счет.

4. Есеп беру
13. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі шетелдік іссапарларға бөлінген қаражаттың мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.
14. Шетелге іссапарға жіберілген адамдар іссапар мерзімі аяқталғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде іссапар сомасының пайдаланылуы туралы мына құжаттармен қоса аванстық есепті ұсынуы тиіс:
1) тұрғын үйді жалдағаны жөніндегі түбіршек;
2) екі бағытта жол жүру билеттері (таксиді қоспағанда);
3) болған елінде автокөлік құралдарын жалға алуының есебі, оны делегацияның жетекшісі немесе оның орынбасары, сондай-ақ болған мемлекеттегі Қазақстан Республикасы Елшілігінің өкілі растауы, елтаңбалық мөрмен куәландыруы тиіс;
4) қызмет бабында халықаралық байланысқа шығуының есебі, оны  делегацияның жетекшісі немесе оның орынбасары, сондай-ақ болған елдегі Қазақстан Республикасы Елшілігінің өкілі растауы, елтаңбалық мөрімен куәландыруы тиіс;
5) шетелдік төлқұжаттың көшірмесі;
6) іссапарлық куәліктің көшірмесі;
7) жүк тасымалдауға төлегені жөніндегі түбіршектер;
8) қолдағы валютаның қайтарылғандығы туралы Ұлттық Банктің Орталық филиалының түбіршегі және банктің кіріске алу ордері;
9) басқа да іссапарлық шығыстарды растайтын құжаттар.
15. Пайдаланылмаған іссапарлық валюталық қаражаттың қалдығын есеп беруші адам 3 банк күн ішінде жоғарыда аталған валюталық шотқа қайтаруы тиіс.