О государственных научно-исследовательских организациях в области технической безопасности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2000 года N 1154. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 мая 2017 года № 286
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.05.2017 № 286.
В целях обеспечения эффективной координации и создания единой научно-исследовательской системы по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций техногенного характера и безопасности труда в промышленности Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Реорганизовать:
1) государственное учреждение "Казахский государственный научно- исследовательский институт по безопасности работ в горной промышленности" путем преобразования в Республиканское государственное казенное предприятие "Казахский государственный научно-исследовательский институт по безопасности работ в горной промышленности" (далее - Предприятие);
2) государственное учреждение "Республиканский научно- исследовательский центр технической безопасности в химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико- фармацевтической и пищевой промышленности при Шымкентском научно- исследовательском институте химической технологии и промышленной экологии" путем преобразования в Республиканское государственное казенное предприятие "Республиканский научно-исследовательский центр по проблемам безопасности в химической, нефтехимической, нефтеперерабатывающей, микробиологической, химико-фармацевтической и пищевой промышленности" (далее - Предприятие);
3) исключен постановлением Правительства РК от 25.05.2009 N 772 ;
4) Республиканское государственное предприятие "Национальный центр по комплексной переработке минерального сырья" путем выделения части его имущества и создания республиканских государственных казенных предприятий "Научно-исследовательский центр по технической безопасности для предприятий цветной металлургии" и "Научно-исследовательский центр по технической безопасности для предприятий черной металлургии" (далее - Предприятия) с передачей им выделенного имущества;
5) государственное учреждение "Каспийский государственный научно- исследовательский и проектный институт нефтяной и газовой промышленности "Каспиймунайгаз" путем выделения части его имущества и создания республиканского государственного казенного предприятия "Научно-исследовательский центр по технической безопасности в нефтегазовой промышленности, геологии по нефти и газу" (далее - Предприятие) с передачей ему выделенного имущества.

Техника қауiпсiздiгi саласындағы мемлекеттiк ғылыми-зерттеу ұйымдары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 28 шілде N 1154. 1-тармақтың 5) тармақшасын қоспағанда күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 24 мамырдағы № 286 қаулысымен
Ескерту. 1-тармақтың 5) тармақшасын қоспағанда күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.05.2017 № 286 қаулысымен.
Техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен оны жою және өнеркәсiптегi еңбек қауiпсiздiгiнiң мәселелерi жөнiндегi бiрыңғай ғылыми-зерттеу жүйесiн құру әрi тиiмдi үйлестiрудi қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Мыналар:
1) "Қазақ мемлекеттiк тау-кен өнеркәсiбiнде жұмысты қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi ғылыми-зерттеу институты" мемлекеттiк мекемесi қайта құру жолымен "Қазақ мемлекеттiк тау-кен өнеркәсiбiнде жұмысты қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi ғылыми-зерттеу институты" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорыны (бұдан әрi - Кәсiпорын) болып;
2) "Шымкент химиялық технология және өнеркәсiптiк экология ғылыми-зерттеу институтының жанындағы республикалық химиялық, мұнай-химиялық, мұнай өңдеу, микробиологиялық, химия-фармацевтикалық және тамақ өнеркәсiбiндегi техникалық қауiпсiздiк ғылыми-зерттеу орталығы" мемлекеттiк мекемесi қайта құру жолымен "Республикалық химиялық, мұнай-химиялық, мұнай өңдеу, микробиологиялық, химия-фармацевтикалық және тамақ өнеркәсiбiндегi қауiпсiздiк проблемалары жөнiндегi ғылыми-зерттеу орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны (бұдан әрi - Кәсiпорын) болып;
3) (Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2009.05.25. N 772 Қаулысымен).
4) "Минералдық шикiзатты кешендi өңдеу жөнiндегi ұлттық орталық" республикалық мемлекеттiк кәсiпорыны оның мүлкiнiң бiр бөлiгiн бөлу жолымен, бөлiнген мүлiктi оларға берiп, "Түстi металлургия кәсiпорындарына арналған техника қауiпсiздiгi жөнiндегi ғылыми-зерттеу орталығы" және "Қара металлургия кәсiпорындарына арналған техника қауiпсiздiгi жөнiндегi ғылыми-зерттеу орталығы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорындары (бұдан әрi - Кәсiпорындар) болып;
5) "Каспий мұнай-газ" Каспий мемлекеттiк ғылыми-зерттеу және мұнай-газ өнеркәсiбiнiң жобалау институты" оның мүлкiн бөлу және "Мұнай-газ өнеркәсiбiндегi, мұнай және газ геологиясындағы техникалық қауiпсiздiк жөнiндегi ғылыми-зерттеу орталығы" (бұдан әрi - Кәсiпорын) болып қайта ұйымдастырылсын.

Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 25.05.2009 N 772 .
3. Основным предметом деятельности Предприятий определить:
- осуществление производственно-хозяйственной деятельности в области науки;
- участие в разработке совместно с организациями, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, правил и другой нормативно-технической документации по технической безопасности, а также заключений по вопросам безопасного ведения работ с повышенным риском возникновения чрезвычайных ситуаций техногенного характера.
4. Органом государственного управления Предприятиями, а также органом, осуществляющим по отношению к ним функции субъекта права государственной собственности, определить Агентство Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
5. Агентству Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям в установленном законодательством порядке:
1) утвердить уставы Предприятия;
2) обеспечить государственную регистрацию Предприятий в органах юстиции;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
7. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению. 8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания. Премьер-Министр Республики Казахстан Приложение к постановлению Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2000 года N 1154 Перечень некоторых решений Правительства Республики Казахстан, утративших силу
1. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года N 298 P930298_ "О создании научно-исследовательского центра по технической безопасности при Атырауском филиале Казахского научно- исследовательского и проектного института нефтяной промышленности (КазНИПИнефть)" (САПП Республики Казахстан, 1993 г, N 12, ст.154).
2. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 ноября 1994 года N 1238 P941238_ "О создании научно-исследовательских центров по технической безопасности для металлургической промышленности в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г, N 45, ст. 488).
3. Пункт 22 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 1996 года N 1031 P961031_ "О внесении изменений и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 35, ст. 327). (Специалисты: Мартина Н.А., Умбетова А.М.)

Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.25. N 772 Қаулысымен.
3. Кәсiпорындар қызметiнiң негiзгi нысанасы:
- ғылым саласында өндiрiстiк-шаруашылық қызмет жүргiзу;
- ведомстволық бағыныстылығына және олардың меншiк нысанына қарамастан ұйымдармен бiрлесiп, техника қауiпсiздiгi жөнiндегi ережелердi және басқа да нормативтiк-техникалық құжаттамаларды, сондай-ақ техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар туындау қаупi жоғары жұмыстарды жүргiзу мәселелерi бойынша қорытындылар әзiрлеуге қатысу.
4. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi Кәсiпорындарды мемлекеттiк басқару органы, сондай-ақ оларға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асырушы орган болып белгiленсiн.
5. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөнiндегi агенттiгi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) Кәсiпорындардың жарғыларын бекiтсiн;
2) Кәсiпорындардың әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қолдансын.
6. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
7. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерi күшiн жойды деп танылсын.
8. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 28 шілдедегі
N 1154 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Мұнай өнеркәсібі қазақ ғылыми-зерттеу және жобалау институтының (ҚазмұнайҒЗЖИ) Атырау филиалы жанынан техника қауіпсіздігі жөніндегі ғылыми-зерттеу орталығын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылдың 14 сәуіріндегі N 298 P930298_ қаулысы" (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1993 ж., N 12, 154-құжат).
2. "Қазақстан Республикасының металлургия өнеркәсібіне арналған техника қауіпсіздігі жөніндегі ғылыми-зерттеу орталықтарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1994 жылдың 9 қарашадағы N 1238 P941238_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1994 ж., N 45, 488-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгертулер енгізу және күшін жойған деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996 жылдың 20 тамыздағы N 1031 P961031_ қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 22-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1996 ж., N 35, 327-құжат).