О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе формирования и развития единого информационного пространства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 ноября 2000 года N 1736
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 9 декабря 1997 года N 3787  U973787_ "О формировании единого информационного пространства в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О Государственной программе формирования и развития единого информационного пространства Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Указ
Президента Республики Казахстан
О Государственной программе формирования
и развития единого информационного пространства
Республики Казахстан
В соответствии со статьей 44  K951000_ Конституции Республики Казахстан и в целях реализации долгосрочного приоритета  K972030_ Стратегии "Казахстан-2030" "Инфраструктура, в особенности транспорт и связь" в части внедрения в национальную экономику современных информационных технологий постановляю:
1. Утвердить прилагаемую Государственную программу формирования и развития единого информационного пространства Республики Казахстан.
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок разработать план мероприятии по реализации Государственной программы формирования и развития единого информационного пространства Республики Казахстан на 2000-2002 годы.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Государственная программа
формирования и развития единого информационного
пространства Республики Казахстан
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от "__" _____ 2000 года
N_______
Государственная программа
формирования и развития единого информационного
пространства Республики Казахстан
1. Паспорт Программы
Наименование           Формирование и развитие единого
Программы              информационного пространства
Республики  Казахстан.
Основание для          Указ Президента Республики Казахстан от 9 декабря
разработки             1997 года N 3787   U973787_   "О формировании единого
информационного пространства Республики Казахстан".
Основные               Министерство транспорта и коммуникаций Республики
разработчики           Казахстан, Министерство энергетики, индустрии и
торговли Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында біртұтас ақпараттық кеңістікті қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 20 қараша N 1736
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында біртұтас ақпараттық кеңістікті қалыптастыру туралы" 1997 жылғы 9 желтоқсандағы N 3787 U973787_ Жарлығын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасында
біртұтас ақпараттық кеңістікті қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттік
бағдарламасы туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы
Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің
Жарлығы
Қазақстан Республикасында біртұтас ақпараттық кеңістікті
қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 44-бабына сәйкес және "Қазақстан - 2030" K972030_ стратегиясының "Инфрақұрылым, әсіресе көлік және байланыс" ұзақ мерзімдік басымдығын ұлттық экономикаға қазіргі ақпараттық технологияларды енгізу бөлігінде іске асыру мақсатында қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында біртұтас ақпараттық
кеңістікті қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттік бағдарламасы
бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметті бір айлық мерзімде 2000-2002
жылдарға арналған Қазақстан Республикасында біртұтас ақпараттық кеңістікті
қалыптастырудың және дамытудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлесін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасында біртұтас ақпараттық
кеңістікті қалыптастырудың және дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
Астана қаласы, 2000
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2000 жылғы "__"_______
N ___ Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының бірыңғай ақпараттық
кеңістігін қалыптастыру мен дамытудың
Мемлекеттік бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның атауы          Қазақстан Республикасының бiрыңғай
ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру мен
дамыту.
Әзірлеу үшін негіз           Қазақстан Республикасы Президентiнiң
"Қазақстан Республикасының бiрыңғай
ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру
туралы" 1997 жылғы 9 желтоқсандағы
N 3787
U973787_
Жарлығы.
Негізгі әзірлеушілер         Қазақстан Республикасының Көлiк және
коммуникациялар министрлiгi, Қазақстан
Республикасының Энергетика, индустрия
және сауда министрлiгi.

Срок реализации        Среднесрочная, 2000-2002 годы.
Цели и задачи          Формирование единого информационного пространства
Программы              в Республике Казахстан;
создание рынка информации и знаний;
обеспечение информационной безопасности личности,
общества, государства;
возрастание роли инфраструктуры
(телекоммуникационной, транспортной,
организационной) в системе общественного
производства;
повышение уровня образования населения,
научно-технического и культурного развития страны;
становление и формирование в государственном
управлении, экономике, культуре и социальной сфере
новых технологических укладов, базирующихся на
массовом использовании перспективных информационных
технологий, средств компьютерной техники и
телекоммуникаций.
Основные               Совершенствование механизмов государственного
мероприятия            регулирования в сфере информатизации;
программы              создание нормативной правовой базы формирования и
функционирования единого информационного
пространства Республики Казахстан;
создание информационной системы управления
информационными ресурсами;
модернизация технических средств и внедрение новых
информационных технологий;
обеспечение доступа в сеть Интернет широким слоям
населения страны;
разработка Программы стимулирования развития и
поддержки отечественного производителя
вычислительной и телекоммуникационной техники,
информационных продуктов и услуг, повышения их
конкурентоспособности;
разработка системы подготовки и переподготовки
специалистов в области разработки и эксплуатации
информационно-телекоммуникационных систем,
новых информационных технологий.
Источники              Средства, выделяемые из республиканского и местных
финансирования         бюджетов, банковские кредиты, гранты и займы
международных финансовых институтов, инвестиции.
Ожидаемый              Реализация мероприятий позволит:
конечный               повысить эффективность государственного
результат              регулирования в сфере информатизации;
создать условия для повышения конкурентоспособности
отечественных средств вычислительной и
телекоммуникационной техники, информационных
продуктов и услуг;
обеспечить совместимость и взаимодействие систем и
сетей с учетом международных стандартов развития
информационно-телекоммуникационных систем;
привлечь средства отечественных и зарубежных
инвесторов в проекты и программы информатизации;
создать единую нормативную правовую базу в области
информатизации;
произвести оптимизацию бюджетных средств,
выделяемых на создание и использование
государственных информационных ресурсов;
создать первоначальные условия перехода в
информационное общество.

Іске асыру мерзімі           Орта мерзiмдi, 2000-2002 жылдар
Бағдарламаның мақсаттары     Қазақстан Республикасында бiрыңғай
мен міндеттері               ақпараттық кеңiстiк қалыптастыру;
ақпарат және бiлiм рыногын құру;
жеке адамның, қоғамның, мемлекеттiң
ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
қоғамдық өндiрiс жүйесiнде
(телекоммуникациялық, көлiктiк,
ұйымдастырушылық) инфрақұрылымның рөлiн
арттыру;
халықтың бiлiм, елдiң ғылыми-техникалық және
мәдени даму деңгейiн жоғарылату;
мемлекеттiк басқаруда, экономикада,
мәдениетте және әлеуметтiк салада
келешектi ақпараттық технологияларды,
компьютерлiк техника мен телекоммуникациялар
құралдарын жалпылай пайдалануға негiзделетiн
жаңа технологиялық салттарды қалыптастыру.
Бағдарламаның негізгі        ақпараттандыру саласында мемлекеттік реттеу
іс-шаралары                  тетiгiн жетiлдiру;
Қазақстан Республикасының бiрыңғай
ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастырудың
және оның қызмет етуінің нормативтік
құқықтық базасын құру;
ақпараттық ресурстарды басқарудың
ақпараттық басқару жүйесiн құру;
техникалық құралдарды жетiлдiру және
жаңа ақпараттық технологияларды ендiру;
елдің қалың жұртшылығының Интернет
желiсiне кiруiн қамтамасыз ету;
отандық есептеуiш және
телекоммуникациялық техниканы,
ақпараттық өнiм мен қызмет көрсетудi
өндiрушiлердiң дамуын ынталандыру
және оларды қолдау, олардың бәсекеге
төзiмдiлiгiн арттыру бағдарламасын әзiрлеу;
ақпараттық телекоммуникациялық
жүйелердi, ақпараттық технологияларды
әзiрлеу мен пайдалану саласындағы
мамандарды даярлау және қайта даярлау
жүйесін әзірлеу.
Қаржыландыру көздері         республикалық және жергiлiктi бюджеттерден
бөлiнетiн қаражат, банк кредиттері,
халықаралық қаржы институттарының гранттары
мен заемдары, инвестициялар.
Күтілетін соңғы нәтиже       Шараларды іске асыру:
ақпараттандыру саласында мемлекеттiк
реттеудің тиімділігін арттыруға;
отандық есептеуіш және телекоммуникациялық
техника, ақпараттық өнім мен қызмет көрсету
құралдарының бәсекеге төзімділігін арттыру
үшін жағдай жасауға;
ақпараттық телекоммуникациялық жүйелердiң
халықаралық даму стандарттарын ескере отырып,
жүйелер мен желілердің үйлесімділігін және
өзара әрекет етуін қамтамасыз етуге;
ақпараттандыру жобалары мен бағдарламаларына
отандық және шетелдік инвесторлардың
қаражатын тартуға;
ақпараттандыру саласында бірыңғай нормативтік
құқықтық база құруға;
мемлекеттiк ақпараттық ресурстарды құруға
және пайдалануға бөлiнетiн бюджет қаражатын
оңтайландыруды жүргізуге;
ақпараттық қоғамға көшуге бастапқы жағдай
жасауға мүмкіндік береді.

2. Введение
Создание и развитие единого информационного пространства Республики Казахстан или, в принятой в мире терминологии, национальной информационной инфраструктуры (National Information Infrastucture - NII ) является частью процесса формирования Глобальной информационной инфраструктуры (GII), реализуемой мировым сообществом на основе концепции открытых систем.
Под единым информационным пространством понимается комплекс методов и средств информационного обеспечения государства, базирующихся на современной интегральной технологии, включающей:
распределенные многопользовательские Базы Данных;
средства подготовки и передачи документов;
телекоммуникационные системы, обеспечивающие взаимодействие локальных сетей и доступ потребителей к информационным ресурсам;
средства поддержки коммерческой деятельности;
механизмы нормативного регулирования и обеспечения информационной безопасности.
В качестве фундамента для построения единого информационного пространства Республики Казахстан в Программе приняты информационные ресурсы государственных органов, как наиболее подготовленные к интеграции по техническим параметрам и функциональному наполнению.
3. Анализ текущего состояния информационной
инфраструктуры Республики Казахстан
Существующая система информационного обеспечения жизнедеятельности республики оказалась недостаточно подготовленной и соответствующей новым политическим и социально-экономическим условиям и требует приоритетного развития и совершенствования.
Созданные на базе разнообразных большей частью устаревших программно-аппаратных средств и неунифицированных решений информационно- телекоммуникационные системы функционируют, в основном, в интересах отдельных государственных органов управления и, как правило, без необходимого взаимодействия, что приводит к дублированию работ по разработке и совершенствованию систем избыточности в сборе первичной информации.
Имеющиеся информационные ресурсы характеризуются:
тематической и функциональной неполнотой;
низким качеством и отсутствием сертификации;
отсутствием достоверных сведений о количественных и качественных характеристиках созданных информационных ресурсов.
Имеющиеся средства телекоммуникационного доступа к базам данных характеризуются разнотипностью оборудования и несогласованностью протоколов.
Таким образом, возможность доступа к информации, как правило, ограничивается ее ведомственной принадлежностью, отсутствием единой телекоммуникационной системы и определяется зачастую должностным положением и статусом пользователя. Остается не решенной проблема доступа к территориально удаленным информационным ресурсам.
Решение проблем ведомственной разобщенности различных информационно- телекоммуникационных систем, организации их взаимодействия в целях повсеместного и полного удовлетворения информационных потребностей органов управления возможно только путем формирования единого информационного пространства республики.
Решение задач информатизации системы государственного управления с единых методологических и технологических позиций позволит построить такую информационную инфраструктуру, которая обеспечит в значительной степени и решение других проблем в сфере информатизации, в том числе проблему интеграции в мировое информационное пространство.
Важнейшим достижением при реализации единого информационного пространства органов государственного управления станет преодоление ведомственного монополизма на открытые информационные ресурсы, исключение дублирования и на этой основе существенное сокращение затрат на создание и использование государственных информационных ресурсов.
Реализация работ по формированию и развитию информационного пространства органов государственного управления должна осуществляться в рамках комплекса целевых научно-технических программ по отдельным направлениям.
Основным координирующим элементом должен стать механизм государственного заказчика, в целом по проблеме обеспечивающим разработку и координацию исполнения государственной программы комплексной информатизации органов государственного управления, экспертизу проектов, формирование инвестиций в ее реализацию, распределение и контроль над их рациональным использованием.

2. Кiрiспе
Ақпараттандыру - ХХ ғасыр соңынан ерекшелiгi, өркениеттің дамуындағы және қоғамның индустриалдық кезеңнен ақпараттық дәуiрге көшудегi қуатты факторы. Әлемдiк тәжiрибе көрсеткендей мемлекеттiң ақпараттық кеңiстiгiнiң даму деңгейi - ақпараттандыру нәтижесi мен әлемдiк ақпараттық кеңiстiкке шоғырлану дәрежесi - елдiң экономикасын дамытуға ғана ықпал етпейдi, сонымен қатар ұлттың интеллектуалдық деңгейiн едәуiр дәрежеде анықтайды, адамның негiзгi құқықтарын iске асыру көрсеткiшi болып табылады.
Қоғамның әлеуметтiк-экономикалық дамуында ақпараттандыру процесi рөлiнiң өсуi соңғы онжылдықта әлемнiң көптеген елдерiнде ұлттық саясаттың дербес бағыты шеңберiнде мемлекеттiк бағдарламаларды: ақпараттандыру саласындағы мемлекеттiк саясатты ресiмдеуге және жүзеге асыруға әкелдi.
Осы саясатты iске асыруға мемлекеттiк билiк пен басқару органдарының қоғамдық пайдалы мақсаттарға жетудi қамтамасыз ететiн белсендi iс-қимылдармен қол жеткiзiледi.
"Қазақстан - 2030" Стратегиялық бағдарламасында жазылған елдiң әлеуметтiк даму мүддесi ақпараттық өркениетке жылжудың бүкiл халықаралық тәжiрибесiн ескере отырып, ақпараттық қоғамға қарай жылжудағы нысана мен стратегияны таңдап алуды талап етедi.
3. Мемлекеттiк басқару органдарын ақпараттық
қамтамасыз етудiң ағымдағы жай-күйiн талдау
Қоғамның саяси, экономикалық басқарушылық құрылымдарын реформалау процестерін жандандыру республиканың тіршілігін ақпараттық қамтамасыз ету проблемасын басым орындардың біріне шығарды.
Егеменді мемлекеттің аяққа тұруы және нарықтық экономикаға көшуі жағдайында заң және атқарушы билік органдарының функциялары мен шешетін мәселелерінің аясы едәуір өзгерді, аймақтық даму және басқару мәселесін шешудегі салмақ орталығы аймақтардың тиісті құрылымдарына ауыстырылуда, иерархиялық басқарудан корпоративтік басқаруға көшу жүргізілуде.
Жаңа шаруашылық жүргiзу жағдайында халық шаруашылығын басқару принциптерi, мемлекет пен өндiрушiлер арасындағы қарым-қатынас түбегейлi өзгеруде, экономиканың кейбiр тiзбектерiнiң орталық және аймақтық басқару органдарының ақпараттық жүйесiнiң қызмет етуiнде өзгерiстер болып жатыр.
Осы жағдайлар қоғамда ақпараттық қажеттiлiктi, ақпараттық ағымдардың мазмұны мен бағытын өзгертудi туындатады. Басқару органдарының және экономикалық қызмет субъектiлерiнiң салалардағы, аймақтардағы және кәсiпорындардағы iстiң нақты жағдайы туралы объективтi, шынайы және уақтылы экономикалық, конъюнктуралық, статистикалық, экологиялық, әлеуметтiк-демографиялық және басқа ақпаратты алудағы қажеттiлiгi шұғыл өсуде.
Республика тiршiлiгiн ақпараттық қамтамасыз етудiң қазiргi жүйесi жеткiлiктi дайындалмаған және жаңа саяси және әлеуметтiк-экономикалық шарттарға сәйкес келмейтiн болып шықты және басым даму мен жетілдірудi талап етедi.
Әртүрлi, көбiнесе ескiрген бағдарламалы-ақпараттық және бiрдейлендiрiлмеген шешiмдердiң негiзiнде құрылған ақпараттық телекоммуникациялық жүйелер негiзiнен жеке мемлекеттiк басқару органдарының мүддесiнде және, әдетте, қажеттi өзара әрекет етусiз қызмет етедi, осыдан жүйелердi әзiрлеу мен жетiлдiру жұмыстары қайталануда, алғашқы ақпаратты жинауда артықшылыққа әкеледi.
Бар ақпараттық ресурстар:
тақырыптық және функционалдық толықсыздығымен;
төменгi сапасымен және сертификатының жоқтығымен;
құрылған ақпараттық ресурстардың сандық және сапалық сипаттамалары туралы дұрыс мәлiметтердiң жоқтығымен сипатталады.
Мәлiметтер базасына телекоммуникациялық кiрудiң бар құралдары жабдығының әртүрлігiмен және хаттамалардың келiсiлмегендiгiмен сипатталады.
Мiне осылай, ақпаратты пайдалану мүмкiндiгi, әдетте, ведомстволық тиесiлiгiмен, бiрыңғай жүйенiң жоқтығымен шектеледі және, көбiнесе, пайдаланушының лауазымымен және мәртебесiмен анықталады. Алыс аумақтағы ақпараттық ресурстарды пайдалану проблемасы шешілмеген.
Әртүрлі ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелердің ведомстволық бытыраңқылығы, басқару органдарының ақпараттық қажеттілігін барлық жерде және толық қанағаттандыру мақсатында олардың өзара әрекет етуін ұйымдастыру проблемаларын республиканың бірыңғай ақпараттық кеңістігін қалыптастыру арқылы ғана шешуге болады.
Мемлекеттік басқару жүйесiн бiрыңғай әдiстемелiк және технологиялық тұрғыдан ақпараттандыру мәселесін шешу ақпараттандыру саласындағы басқа проблемаларды, соның ішінде дүниежүзілік ақпараттық кеңістікке шоғырлану проблемасын шешуді едәуір дәрежеде қамтамасыз ететін ақпараттық инфрақұрылымды құруға мүмкіндік береді.
Мемлекеттiк басқару органдарының бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiн iске асырудағы маңызды жетiстiк - ашық ақпараттық ресурстарға қойылған ведомстволық монополизмдi жеңу, қайталауды болдырмау және осының негiзiнде мемлекеттiк, ақпараттық ресурстарды құруға және пайдалануға жұмсалатын шығындарды едәуір азайту.
Мемлекеттiк басқару органдарының бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыру мен дамыту жұмыстарын іске асыру жекелеген бағыттар бойынша мақсатты ғылыми-техникалық бағдарламалар кешенінің шеңберінде жүзеге асырылуы тиіс.
Негiзгi үйлестiру элементi проблема бойынша бүтіндей мемлекеттiк басқару органдарының мемлекеттiк кешендi ақпараттандыру бағдарламасын әзiрлеудi және орындалуын үйлестiрудi, жобаларды сараптауды, оларды іске асыруға инвестицияларды қалыптастыруды, оларды бөлудi және тиімді пайдаланылуына бақылау жасауды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк тапсырыс берушінің тетiгi болуы тиiс.