Об утверждении Заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2001 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2000 года N 1933
В соответствии с Соглашением между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о порядке представления и получения заключения (согласования) по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" от 18 ноября 1999 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Заключение по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2001 год (далее - Заключение).
2. Министерству иностранных дел Республики Казахстан направить Заключение Российской Стороне по дипломатическим каналам.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Первый заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2000 года N 1933
Заключение
по планам запусков космических аппаратов
и испытательных пусков ракет
с космодрома "Байконур" на 2001 год
Сноска. Приложения в РЦПИ не поступали.
В приложение 1 вносятся изменения - постановлением Правительства РК от 30 октября 2001 г. N 1377 P011377_ .
Представленные Российской Стороной Планы запусков космических аппаратов с космодрома "Байконур" на 2001 год (приложения 1 и 2, за исключением использования РН "Протон-М") соответствуют международным договорам по комплексу "Байконур" между Республикой Казахстан и Российской Федерацией и могут быть признаны согласованными с внесением указанного исключения из приложения 1.
План испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2001 год (приложение 3) не может быть согласован до оформления правовой основы Российской Стороной использования ШПУ для МБР РС-18 и РС-20 в соответствии с международными соглашениями по Договору о СНВ в рамках совместной комиссии по соблюдению и инспекциям в связи с Договором о СНВ (СКСИ г. Женева) с участием всех Сторон (Республика Беларусь, Республика Казахстан, Российская Федерация, Соединенные Штаты Америки и Украина). Не выполнено соответствующее уведомление Казахстанской Стороны, доведенное до Российской Стороны в P000146_ Заключении по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2000 год, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2000 года N 146. Согласно обязательствам Республики Казахстан по Лиссабонскому Протоколу указанные ШПУ для МБР РС-18 и РС-20 подлежат ликвидации до 5 декабря 2001 года. Согласование Плана испытательных пусков ракет РС-18 и РС-20 может быть произведено после представления Российской Стороной вышеуказанной правовой основы использования ШПУ для этих ракет и решения вопросов финансирования последующих работ по ликвидации ШПУ и рекультивации соответствующих земельных участков.

"Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2001 жылы ғарыш аппараттарын ұшыру және зымырандарды сынау үшін ұшыру жоспарлары бойынша қорытындыны бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 29 желтоқсан N 1933
1999 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасы Үкіметінің және Ресей Федерациясы Үкіметінің арасындағы "Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2001 жылы ғарыш аппараттарын ұшыру және зымырандарды сынау үшін ұшыру жоспарлары бойынша қорытындыны (келісуді) беру және алу тәртібі туралы келісімге сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2001 жылы ғарыш
аппараттарын ұшыру және зымырандарды сынау үшін ұшыру жоспарлары бойынша
қорытынды (бұдан әрі - Қорытынды) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі Ресей тарапына
дипломатиялық арналар арқылы Қорытындыны жіберсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2000 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1933 қаулысымен бекiтiлген
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2001 жылы ғарыш аппараттарын
ұшыру және зымырандарды сынау үшін ұшыру жоспарлары бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
Ресей Тарапы ұсынған "Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2001 жылы ғарыш аппараттарын ұшыру туралы жоспары ("Протон-М" ЗТ пайдалануды қоспағанда, 1 және 2-қосымшалар) "Байқоңыр" кешенi бойынша Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасында жасалған халықаралық шарттарға сәйкес келедi және 1-қосымшада көрсетiлген өзгерiс шығарылғаннан кейiн келiсiлген деп саналатын болады.
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2001 жылы зымырандарды сынау үшiн ұшыру жоспары (3-қосымша) Ресей Тарапы СШҚ туралы шарт бойынша халықаралық келiсiмдерге сәйкес СШҚ туралы шартқа (СКСИ, Женева қ.) байланысты сақтау және инспекциялау жөнiндегi бiрлескен комиссия шеңберiнде барлық Тараптарды (Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы, Америка Құрама Штаттары, Украина) қатыстыра отырып РС-18 және РС-20 КБЗ үшiн ШЖҚ-ны қолданудың құқықтық негiзiн ресiмдемегенше келiсiм беруге жатпайды. Қазақстан Тарапының Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 2 ақпандағы N 146 P000146_ қаулысымен бекiтiлген "Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2000 жылы ғарыш аппараттарын ұшыру және зымырандарды сынау үшiн ұшыру жоспарлары бойынша қорытынды арқылы Ресей Тарапына жеткiзiлген тиiстi хабарламасы орындалмаған. Қазақстан Республикасының Лиссабон Хаттамасы бойынша мiндеттемелерiне сәйкес көрсетiлген РС-18 және РС-20 КБЗ үшiн ШЖҚ 2001 жылғы 5 желтоқсанға дейiн жойылуы керек. РС-18 және РС-20 зымырандарын сынау үшiн ұшыру жоспарын келiсу Ресей Тарапының жоғарыда көрсетiлген ШЖҚ-ны қолдану және ШЖҚ-ны жою және тиiстi жер учаскелерiн қайта өңдеу бойынша кейiнгi болатын жұмыстарды қаржыландыру мәселелерiн шешу үшiн құқықтық негiздi ұсынған соң жүргiзiлуi мүмкiн.

План внесения неотделимых улучшений в арендованное имущество комплекса "Байконур" в 2001 году (приложение N 4) не может быть принят к рассмотрению на предмет согласования по следующим причинам:
1. В соответствии со Статьями 3 и 4 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации по экологии и природопользованию на территории комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерацией от 04.10.97 г. необходимо предоставление на государственную экологическую экспертизу Республики Казахстан проектов строительства новых и реконструкции действующих объектов комплекса "Байконур" и получение разрешений на природопользование для вновь строящихся на комплексе "Байконур" объектов.
2. В План включен ряд работ, которые не вносят улучшений в арендованное имущество комплекса "Байконур", а являются регламентными планово-предупредительными, послепусковыми ремонтно-восстановительными, обеспечивающими поддержание объектов в постоянной эксплуатационной готовности. Результаты этих работ не приводят к повышению ранее принятых нормативных показателей функционирования объектов, затраты на них являются эксплуатационными, а работы подлежат выполнению в соответствии с эксплуатационной документацией объектов.
Согласование Плана внесения неотделимых улучшений в арендованное имущество комплекса "Байконур" в 2001 году может быть произведено после выполнения Российской Стороной требований названных Соглашений.
По отмеченным основаниям при утверждении Заключения по планам запусков космических аппаратов и испытательных пусков ракет с космодрома "Байконур" на 2000 год не были согласованы "Сведения по планируемым на 2000 год неотделимым улучшениям в арендованное имущество наземной космической инфраструктуры космодрома "Байконур". В связи с этим "Отчет о выполнении плана внесения неотделимых улучшений в арендованное имущество комплекса "Байконур" в 2000 году" (приложение N 5) принимается к сведению без согласования.
Одновременно Казахстанская Сторона считает необходимым обратить внимание Российской Стороны:
на необходимость выполнения статьи 3 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации по экологии и природопользованию на территории комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерации от 4 октября 1997 года в части предварительного - до пуска модернизированной ракеты-носителя "Протон-М" - проведения государственной экологической экспертизы Республики Казахстан относительно воздействия на окружающую среду;

2001 жылы "Байқоңыр" кешенiнiң жалға берiлген мүлкiне бөлшектенбейтiн жаңартуларды енгiзу жоспары (N4 қосымша) келiсу мәтiнi үшiн қарауға мынадай себептерге байланысты жіберілуі мүмкін емес:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында 4 қазанда 1997 жылғы жасалған Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенiн жалға алған жағдайында оның аумағындағы экология және табиғатты пайдалану жөнiндегi келiсiмнiң 3 және 4-қосымшаларына сәйкес "Байқоңыр" кешенi объектiлерiнiң жаңадан салынатын және қолданыстарын қайта жаңартатын жобаларын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк экологиялық сараптамасына ұсыну және "Байқоңыр" кешенiнде жаңадан салынатын объектiлерi үшiн табиғатты пайдалануға рұқсат алу қажет.
2. Жоспарға "Байқоңыр" кешенiнiң жалға берiлген мүлкiне жаңарту енгiзбейтiн, объектiлердi ұдайы пайдалану даярлығында ұстауды қамтамасыз ететiн регламенттiк жоспарлы-алдын алу, ұшырылғаннан кейiнгi жөндеу - қайта қалпына келтiру болып табылатын бiрқатар жұмыстар енгiзiлген. Бұл жұмыстардың нәтижелерi объектiлердiң жұмыс iстеуiнiң бұрын қабылданған нормативтi көрсеткiштерiн арттыруға әкеп соқтырмайды, оларға кететiн шығындар пайдаланушылық болып табылады, ал жұмыстар объектiлердiң пайдаланушылық құжаттарына сәйкес орындалуға жатады.
2001 жылы "Байқоңыр" кешенiнiң жалға берiлген мүлкiне бөлшектенбейтiн жаңарту енгiзу туралы жоспарды келiсу Ресей Тарапының аталған Келiсiмнiң талаптарын орындағаннан кейiн жүргiзiлуi мүмкiн.
"Байқоңыр" ғарыш айлағынан 2000 жылы ғарыш аппараттарын ұшыру және зымырандарды сынау үшiн ұшыру жоспары бойынша қорытындыны бекiту кезiнде аталған негiздер бойынша "Байқоңыр" ғарыш айлағының жердегi ғарыштық инфрақұрылымының жалға берiлген мүлкiне бөлшектенбейтiн жаңартуды 2000 жылға жоспарлау бойынша мәлiметтер" келiсiлмеген болатын. Осыған байланысты "Байқоңыр" кешенiнiң жалға берiлген мүлкiне бөлшектенбейтiн жаңартуды 2000 жылы енгiзу жоспарын орындау туралы есебi" (5-қосымша) келiсiлмей-ақ назарға алынады.
Сонымен қатар, Қазақстан Тарапы Ресей Тарапының назарын мыналарға аударуды қажет деп санайды:
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң және Ресей Федерациясы Yкiметiнiң арасында 4 қазанда 1997 жылғы жасалған Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенiн жалға алған жағдайында оның аумағындағы экология және табиғатты пайдалану жөнiндегi келiсiмнiң, "Протон-М" жетiлдiрiлген зымыран тасығышын ұшырғанға дейiн - оның қоршаған ортаға тигiзетiн әсерiне қатысты Қазақстан Республикасының мемлекеттiк экологиялық сараптамасын жүргiзу туралы 3-бабын орындау қажеттiгi;

на неоднократные случаи несвоевременного (позднее чем за 5 суток) представления уведомлений о предстоящем запуске космического аппарата и испытательном пуске ракеты с космодрома "Байконур" (пуск ракеты-носителя "Протон" с космическим аппаратом "Сесат" 18 апреля 2000 г., запуск космического аппарата военного назначения ракетой-носителем "Протон" 13 октября 2000 г.), а также неточной информации о их проведении (пуск ракеты-носителя "Союз" с КА "Думсат" 20 марта 2000 г., пуск ракеты-носителя "Днепр" 25 августа с.г., пуск МБР РС-20 с группой космических аппаратов 26 сентября 2000 г.);
на случаи несоответствия координат районов падения отделяющихся частей ракет-носителей, сообщаемых в уведомлениях о предстоящих запусках, координатам, согласованным Сторонами в Приложении N 2 к U952195_ Договору аренды комплекса "Байконур" (запуск КА "Союз-ТМ", РН "Союз" 31 октября 2000 г., пуск МБР PC-18 1 ноября 2000 г.);
на неполное выполнение мероприятий по проведению оценки воздействия на окружающую среду пусков ракет-носителей с космодрома "Байконур", разработке нормативов выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду для комплекса "Байконур", по проведению экологической паспортизации объектов комплекса "Байконур", по осуществлению платежей за сверхнормативное загрязнение окружающей среды, предусмотренных Планом реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации по экологии и природопользованию на территории комплекса "Байконур" в условиях его аренды Российской Федерацией, утвержденным 18 ноября 1999 года.
Казахстанская Сторона выражает уверенность в неукоснительном и своевременном выполнении Сторонами принятых на себя обязательств по международным договорам относительно функционирования комплекса "Байконур", а также в дальнейшем укреплении сотрудничества Республики Казахстан и Российской Федерации в решении вопросов использования комплекса "Байконур".
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)

"Байқоңыр" ғарыш айлағынан ғарыш аппараттарын ұшыру және зымырандарды сынау үшiн ұшыру туралы хабарламаларды уақытынан кеш жiберуi (5 тәулiктен кеш) жағдайының бiрнеше рет қайталануы (2000 жылғы 18 сәуiрде "Сесат" ғарыш аппаратымен "Протон" зымыран тасығышының ұшырылуы, 2000 жылғы 13 қазанда әскери мақсаттағы ғарыш аппаратын "Протон" зымыран тасығышымен ұшыру), сондай-ақ олардың ұшырылғандығы туралы бұрыс ақпарат беру (2000 жылғы 20 наурызда "Думсат" ҒА-мен "Союз" зымыран-тасығышын ұшыру; биылғы жылғы 25 тамызда "Днепр" зымыран тасығышын ұшыру; 2000 жылғы 26 қыркүйекте ғарыш аппараттары тобымен РС-20 КБЗ ұшыру);
алдағы болатын ұшыру туралы хабарламада көрсетiлетiн зымыран тасығыштардың ыдырайтын бөлiктерiнiң құлау аудандары координаттарының Тараптар келiскен "Байқоңыр" кешенiн жалға алу шартының U952195_ 2-қосымшасындағы координаттарға сәйкес келмеуi (2000 жылғы 31 қазандағы "Союз" ЗТ-мен "Союз ТМ" ҒА ұшыру, 2000 жылғы 1 қарашада РС-18 КБЗ ұшыру);
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасында 1999 жылғы 18 қарашада бекiтiлген "Байқоңыр" кешенiн Ресей Федерациясының жалға алуы жағдайында оның аумағындағы экология және табиғатты пайдалану жөнiндегi келiсiмдi iске асыру жоспарында көзделген "Байқоңыр" ғарыш айлағынан зымыран тасығыштарды ұшырудың қоршаған ортаға әсер етуiн бағалау, ластаушы заттарды қоршаған ортаға тастаудың "Байқоңыр" кешенi үшiн нормативтерiн әзiрлеу, "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн экологиялық паспорттау жүргiзу, қоршаған ортаны нормадан тыс ластағаны үшiн төлемдер төлеудi жүзеге асыру жөнiндегi шаралар толығымен орындалмағандығы.
Қазақстан Тарапы Тараптардың "Байқоңыр" кешенiнiң жұмыс iстеуiне
қатысты халықаралық шарттар бойынша өздерiне қабылдаған мiндеттемелерiн
бұлжытпай уақытында орындайтындығына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы мен
Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенiн пайдалану мәселелерiн шешудегi
ынтымақтастығының одан әрi нығая түсетiнiне сенiм бiлдiредi.
Ескерту. Қосымшалар РҚАО-ға түскен жоқ.
1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2001 жылғы 30
қазандағы N 1377 қаулысымен.
P011377_
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.