О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного имущества"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2001 года N 899
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного имущества".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон
Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственного имущества
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В K941000_ Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; Закон Республики Казахстан от 2 марта 2001 г. Z010162_   "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 12 марта 2001 г.):
1) в пункте 2 статьи 105 слова "если иное не установлено" заменить словами "если дополнительные источники финансирования не установлены";
2) в статье 139:
в пункте 3:
слово "учредителями" исключить;
слова "наблюдательного совета" заменить словами "совета директоров";
дополнить частью следующего содержания:
"Право наложения вето, удостоверенное "золотой акцией", передаче не подлежит.";
3) статью 192 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Передача государственного имущества из одного вида государственной собственности в другой осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
4) в статье 200:
в пункте 1:
после слов "не вправе без" дополнить словом "письменного";
слова "совершать следующие виды предпринимательской деятельности" исключить;
в подпункте 1):
слова "продавать и передавать иным лицам, обменивать" заменить словами "отчуждать или иным способом распоряжаться (за исключением случаев, установленных настоящей статьей)";
слово "фонды" заменить словом "средства";

"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық кесімдеріне мемлекеттік мүлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 30 маусым N 899
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық кесімдеріне мемлекеттік мүлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне мемлекеттік мүлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Азаматтық  кодексiне (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжат; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжат; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжат; N 23, 916-құжат; 2002 жылғы 12 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне банк қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 2 наурыздағы  Заңы ):
1) 105-баптың 2-тармағындағы "егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе" деген сөздер "егер заң актiлерiнде қосымша қаржыландыру көздерi белгiленбесе" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 139-бапта:
3-тармақта:
"құрылтайшылар" деген сөз алынып тасталсын;
"қадағалау кеңесiнiң" деген сөздер "директорлар кеңесiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Алтын акциямен" куәландырылған вето салу құқығы беруге жатпайды." деген сөздермен толықтырылсын:
3) 192-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Мемлекеттiк мүлiктi мемлекеттiк меншiктiң бір түрiнен екiншi түрiне беру Қазақстан Республикасының Yкiметi анықтайтын тәртiппен жүзеге асырылады.";
4) 200-бапта:
1-тармақта:
"мемлекеттiк органның" деген сөздерден кейiн "жазбаша" деген сөздермен толықтырылсын;
"кәсiпкерлiк қызметтiң мына түрлерiн жасауға" деген сөздер алынып тасталсын;
1) тармақшада:
"сатуға және беруге, айырбастауға" деген сөздер "шеттетуге немесе өзге әдiстермен билiк етуге (осы бапта белгіленген жағдайларды қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"қорларын" деген сөз "құралдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) распоряжаться принадлежащими ему акциями (за исключением случаев, установленных настоящей статьей), а также дебиторской задолженностью;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) предоставлять займы;";
в пункте 2:
слово "фондам" заменить словом "средствам";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственное предприятие на праве хозяйственного ведения не вправе продавать и заключать сделки дарения в отношении имущества, относящегося к основным средствам государственного предприятия, а также принадлежащих ему акций.";
5) в статье 206:
в пункте 2:
слова "лишь с согласия собственника этого имущества" заменить словами ", а также списывать дебиторскую задолженность, лишь с согласия собственника этого имущества, за исключением случаев, установленных пунктом 3 настоящей статьи";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Казенное предприятие не вправе продавать и заключать сделки дарения в отношении имущества, относящегося к его основным средствам.".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 Z952335_ "О государственном предприятии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 9-10, ст. 66; N 24, ст. 164; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 429; 1999 г., N 22, ст. 789, N 23, ст. 916; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2001 г. Z010185_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О государственном предприятии", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 8 мая 2001 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2001 г.):
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О государственном предприятии";
2) преамбулу исключить;
3) в тексте слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменить словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону".
4) статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Государственное управление и осуществление права
государственной собственности по отношению к
государственным предприятиям
1. Функции субъекта права республиканской собственности по отношению к республиканским государственным предприятиям выполняет государственный орган, уполномоченный Правительством Республики Казахстан на распоряжение республиканской государственной собственностью, а также Национальный Банк Республики Казахстан (далее - уполномоченный орган).
Органами государственного управления республиканскими государственными предприятиями являются министерства, агентства, ведомства и иные уполномоченные на это Правительством Республики Казахстан государственные органы, а также Национальный Банк Республики Казахстан (далее - органы государственного управления).

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) оған тиесiлi акцияларға (осы бапта белгiленген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ дебиторлық берешекке билiк етуге;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заемдар беруге құқығы жоқ.";
2-тармақта:
"қорларға" деген сөз "құралдарға" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Шаруашылық жүргiзу құқығындағы мемлекеттiк кәсіпорынның негізгі құралдарына жататын мүлiктi, сондай-ақ оған тиесілi акцияларды сатуға және оған қатысты сыйға беру мәмiлелерiн жасасуға құқығы жоқ.";
5) 206-бапта:
2-тармақта:
"билiк етуге" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ дебиторлық берешекті осы баптың 3-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда есептен шығаруға," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қазыналық кәсіпорын оның негізгі құралдарына жататын мүлікті сатуға және оған қатысты сыйға беру мәмілелерін жасасуға құқығы жоқ.";
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күші бар  Жарлығында (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 910, 66-құжат; N 24, 164-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 23, 429-құжат; N 22, 789-құжат; 1999 ж., N 23, 916-құжат; 2001 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 4 мамырдағы  Заңы ):
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе алынып тасталсын;
3) мәтiн бойынша "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер тиiсiнше "Заң", "Заңның", "Заңмен", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Мемлекеттiк басқару және мемлекеттiк кәсiпорындарға қатысты мемлекеттiк меншiк құқығын жүзеге асыру
1. Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарға қатысты республикалық меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын республикалық мемлекеттiк меншiкке билiк етуге Қазақстан Республикасы Yкiметi уәкiлдiк берген мемлекеттiк орган, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) орындайды.
Министрлiктер, агенттiктер, ведомстволар мен Қазақстан Республикасының Yкiметi сол үшiн уәкiлдiк берген өзге де мемлекеттiк органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарды мемлекеттік басқару органдары (бұдан әрi - мемлекеттік басқару органдары) болып табылады.

2. Функции субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным государственным предприятиям осуществляет акимат соответствующей административно-территориальной единицы (далее - уполномоченный орган).
Органом государственного управления коммунальными государственными предприятиями является акимат соответствующей административно-территориальной единицы либо уполномоченный акимом исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета (далее - орган государственного управления).";
5) в статье 6 после слов "(уполномоченным органом)", "(уполномоченном органе)", "(уполномоченным органом)" дополнить словами "по представлению органа государственного управления", "и органе государственного управления", "предприятием и органом государственного управления".
6) в статье 8:
в пункте 1:
часть первую после слов "(уполномоченным органом)" дополнить словами "по представлению органа государственного управления";
в части второй слова "учредителем (уполномоченным органом)" исключить;
7) в статье 9:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Орган государственного управления предприятием имеет следующие полномочия:
1) определение приоритетных направлений деятельности государственных предприятий;
2) рассмотрение и утверждение текущих и перспективных планов хозяйственной деятельности государственных предприятий, в том числе плановых финансовых показателей, периодичности и порядка их представления;
3) контроль и анализ выполнения плановых показателей финансово-хозяйственной деятельности государственных предприятий, с периодическим представлением соответствующего отчета в уполномоченный орган;
4) утверждение внутренних документов, регулирующих отдельные вопросы деятельности государственного предприятия;
5) назначение руководителей государственных предприятий и проведение их аттестации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
6) осуществление контроля за использованием по назначению и сохранностью имущества государственного предприятия;
7) принятие решений по другим вопросам, отнесенным к его компетенции настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами.";
в пункте 2:
слова "который назначается уполномоченным органом и ему подотчетен" заменить словами "подотчетный органу государственного управления";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Орган государственного управления оформляет отношения с руководителем предприятия посредством индивидуального трудового договора.
В индивидуальном трудовом договоре определяются права, обязанности и ответственность руководителя предприятия, в том числе за несвоевременное перечисление установленной части чистого дохода в государственный бюджет и представление сведений о финансово-хозяйственной деятельности, условия его труда, отдыха и материального обеспечения, срок индивидуального трудового договора и основания освобождения от занимаемой должности с учетом гарантий, предусмотренных трудовым законодательством.";
пункт 4 после слова "собственником" дополнить словами "и органом государственного управления";
пункт 6 после слов "имуществом предприятия" дополнить словами "в пределах, установленных настоящим Законом";
в части второй пункта 7 слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом государственного управления";
в части первой пункта 8 слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом государственного управления";

2. Коммуналдық меншiк құқығы субъектiсiнiң коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындарына қатысты функцияларын тиiсті аумақтық бiрліктiң әкiмшiлiгi (бұдан әрi - уәкілдi орган) жүзеге асырады.
Коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорындарды мемлекеттiк басқару органы тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң әкiмшiлігi не жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын, әкiмшiлiк уәкiлдiк берген атқарушы орган (бұдан әрi - мемлекеттiк басқару органы) болып табылады.";
5) 6-бапта "(уәкiлдi органы)", "(уәкiлдi органы)", "(уәкiлдi орган)" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк басқару органының ұсынуы бойынша", "және мемлекеттiк басқару органы", "кәсiпорын мен мемлекеттiк басқару органы" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 8-бапта:
1-тармақта:
бiрiншi бөлiк "(уәкiлдi органы)" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк басқару органының ұсынуы бойынша)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктегi "оның құрылтайшысы (уәкілді органы)" деген сөздер алынып тасталсын;
7) 9-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кәсiпорынды мемлекеттiк басқару органы мынадай өкiлеттiктерге ие:
1) мемлекеттiк кәсiпорындар қызметiнiң басым бағыттарын айқындау;
2) мемлекеттiк кәсiпорындардың шаруашылық қызметiнiң ағымдағы және перспективалық жоспарларын, оның iшiнде жоспарлы қаржылық көрсеткiштердi, оларды берудiң мерзiмдiлiгi мен тәртiбiн қарау және бекiту;
3) уәкілдi органға тиiстi есептi мерзiмдi ұсына отырып, мемлекеттiк кәсiпорындардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң жоспарлы көрсеткiштерiнiң орындалуын бақылау және талдау;
4) мемлекеттiк кәсiпорын қызметiнiң жекелеген мәселелерiн реттейтiн iшкi құжаттарды бекiту;
5) Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтайтын тәртiппен мемлекеттiк кәсiпорындардың басшыларын тағайындау және олардың конкурстық iрiктеуiн өткiзу;
6) мемлекеттiк кәсiпорын мүлкiнiң сақталуына және мақсатқа сай пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
7) осы Заңмен және өзге де нормативтiк құқықтық актiлермен оның құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешiмдер қабылдау.";
2-тармақтағы:
"оның уәкілдi органы тағайындайтын және оған есеп беретiн кәсiпорынның" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органына есеп беретiн" деген сөздермен ауыстырылсын;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттік басқару органы кәсіпорынның басшысымен қарым-қатынасы жеке еңбек шарты арқылы ресімдейді.
Жеке еңбек шартында кәсіпорын басшысының құқығы, міндеті мен жауапкершілігі, оның ішінде таза табыстың белгіленген бөлігін мемлекеттік бюджетке уақытылы аудармағаны және қаржы-шаруашылық қызметі туралы мәліметтерді табыс етпегені үшін, оның еңбек ету жағдайы, демалуы және материалдық жағынан қамтамасыз етілуі, жеке еңбек шартының мерзімі және заңдарда көзделген кепілдіктер ескеріле отырып атқаратын қызметінен босату негіздері белгіленеді.";
4-тармақ "меншiк иесiнiң" деген сөздерден кейiн "және мемлекеттiк басқару органының" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақ "кәсiпорынның мүлкiне" деген сөздердiң алдынан "осы Заңда белгiленген шекте" деген сөздермен толықтырылсын;
7-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "уәкілдi орган" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтың бiрiншi бөлiгіндегi "уәкiлдi орган" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;

8) в статье 10:
в пункте 1 слово "фонды" исключить;
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Государственные предприятия не вправе продавать и заключать сделки дарения в отношении имущества, закрепленного на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, относящегося к основным средствам, а также принадлежащих им акций.
5. В решении об изъятии имущества, находящегося на праве хозяйственного ведения или оперативного управления, уполномоченный орган вправе установить государственному предприятию сроки списания с баланса изъятого (подлежащего изъятию) имущества.";
9) в пункте 3 статьи 12:
слова "за исключением сделок по отчуждению его," исключить;
слова "главы местной администрации" заменить словами "местного исполнительного органа";
10) в пункте 2 статьи 13 слова "уполномоченный орган" заменить словами "орган государственного управления";
11) в статье 14:
слова "и на которую оно не получило разрешения уполномоченного органа" исключить;
слова "по решению уполномоченного или иного компетентного органа" заменить словами "в порядке, определяемом законодательством";
12) в части третьей пункта 1 статьи 16 слова "уполномоченный орган" заменить словами "орган государственного управления по согласованию с уполномоченным органом, если иное не установлено законодательными актами.";
13) в заголовке и тексте статьи 21 слова "фонды", "фонда", "фонд", "фондом", "фондов" заменить словами "капиталы", "капитала", "капитал", "капиталом", "капиталов";
14) статьи 23 и 24 исключить;
15) в статье 25:
в части первой пункта 1:
после слов "не вправе без" дополнить словом "письменного";
слова "собственника или уполномоченного им органа совершать следующие виды предпринимательской деятельности" заменить словами "уполномоченного органа";
в подпункте 1):
слова "продавать или передавать иным лицам, обменивать" заменить словами "отчуждать или иным способом распоряжаться (за исключением случаев, установленных статьей 10 настоящего Закона)";
слово "фонды" заменить словом "средства";
дополнить подпунктами 2-1) и 2-2) следующего содержания:
"2-1) распоряжаться принадлежащими ему акциями (за исключением случаев, установленных статьей 10 настоящего Закона), а также дебиторской задолженностью;
2-2) выдавать поручительство или гарантию по обязательствам третьих лиц;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) предоставлять займы.";
часть вторую исключить;
в пункте 3 слово "фондам" заменить словом "средствам";

8) 10-бапта:
1-тармақтағы "қорлар мен" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтарымен толықтырылсын:
"4. Мемлекеттiк кәсiпорындардың негiзгi құралдарға жататын, шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығында бекiтiлген мүлiктi, сондай-ақ оған тиесiлi акцияларды сатуға және оған қатысты сыйға беру мәмiлелерiн жасасуға құқығы жоқ.
5. Шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығындағы мүлiктi алу туралы шешiмде уәкiлдi орган мемлекеттiк кәсiпорынға алынған (алуға жататын) мүлiктiң баланстан есептен шығару мерзімiн белгiлеуге құқылы.";
9) 12-баптың 3-тармағында:
"оны оқшаулау жөнiндегi мәмiлелердi қоспағанда" деген сөздер алынып тасталсын;
"жергiлiктi әкiмнiң" деген сөздер "жергiлiктi атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 13-баптың 2-тармағындағы "уәкiлдi орган" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 14-бапта:
"оған уәкiлдi органның рұқсаты алынбаған" деген сөздер алынып тасталсын;
"уәкілдi органның немесе өзге де құзыреттi органның" деген сөздер "заңнамада анықталатын тәртiппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 16-баптың 1-тармағының үшiншi бөлiгiндегi "уәкiлдi орган" деген сөздер "егер заң актiлерiнде өзгеше белгiленбесе, уәкiлдi органның келiсiмi бойынша мемлекеттік басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 21-баптың тақырыбындағы және мәтiнiндегi "қорлары", "қорының", "қорынан", "қорды" деген сөздер "капиталдары", "капиталының", "капиталынан", "капиталды" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 23 және 24-баптар алынып тасталсын;
15) 25-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi:
"уәкiлдi органның" деген сөздерден кейiн "жазбаша" деген сөзбен толықтырылсын;
"меншiк иесiнiң немесе уәкiлдi органның келiсiмiнсiз кәсiпкерлiк қызметтiң мына түрлерiн жасауға" деген сөздер "уәкілдi органның келiсiмiнсiз" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы:
"сатуға және беруге, айырбастауға" деген сөздер "шеттетуге немесе өзге әдiстермен билiк етуге (осы Заңның 10-бабында белгіленген жағдайларды қоспағанда)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"қорларын" деген сөз "құралдарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) және 2-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) оған тиесiлi акцияларға (осы Заңның 10-бабында белгiленген жағдайларды қоспағанда), сондай-ақ дебиторлық берешекке билiк етуге;
2-2) үшiншi тұлғалардың мiндеттемелерi бойынша кепiлгерлiк немесе кепiлдiк беруге;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заемдар беруге құқығы жоқ.";
екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
3-тармақтағы "қорларға" деген сөз "құралдарға" деген сөзбен ауыстырылсын;

16) в части первой пункта 2 статьи 26 слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом государственного управления";
17) пункт 2 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"2. Норматив отчисления части чистого дохода республиканских государственных предприятий (за исключением государственных предприятий Национального Банка Республики Казахстан) устанавливается органом государственного управления по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан до 1 мая года, предшествующего планируемому.
Норматив отчисления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий устанавливается органом государственного управления по согласованию с местными финансовыми органами до 1 мая года, предшествующего планируемому.
Часть чистого дохода государственных предприятий по установленным нормативам подлежит зачислению в государственный бюджет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Часть чистого дохода республиканских государственных предприятий Национального Банка Республики Казахстан подлежит зачислению в его бюджет в сроки, размере и порядке, им определяемом.";
18) в статье 28:
слова "(фонда потребления)" исключить;
слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом государственного управления.";
19) статью 29 исключить;
20) в статье 35:
в пункте 2 слова "фондам, без согласия уполномоченного органа" заменить словами "средствам, без согласия органа государственного управления";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Казенное предприятие вправе пользоваться банковскими займами, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
21) статью 36 исключить;
22) в статье 38:
часть первую дополнить словами ", за исключением случаев, установленных статьей 10 настоящего Закона.";
часть третью исключить;
23) в статье 39 слова "уполномоченный орган" заменить словами "орган государственного управления";
24) в статье 40 слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом государственного управления.";
25) в пункте 1 статьи 41 слова "уполномоченным органом" заменить словами "органом государственного управления";
26) статью 42 изложить в следующей редакции:
"Статья 42. Оплата труда работников казенного предприятия Фонд оплаты труда устанавливается казенному предприятию органом государственного управления.
Система оплаты труда работников казенных предприятий устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
27) статью 43 исключить;

16) 26-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "уәкiлдi органның" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органының" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 27-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Республикалық мемлекеттiк кәсіпорындардың (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң мемлекеттік кәсіпорындарын қоспағанда) таза табысының бөлігін аудару нормативін мемлекеттік басқару органы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің келісімі бойынша жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейін белгілейді.
Коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысының бөлігін аудару нормативін мемлекеттік басқару органы жергілікті қаржы органдарының келісімі бойынша жоспарлы жылдың алдындағы жылдың 1 мамырына дейін белгілейді.
Белгiленген нормативтер бойынша мемлекеттiк кәсiпорындардың таза табысының бөлiгi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен мемлекеттiк бюджетке есепке алуға жатады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарының таза табысының бөлiгi ол анықтайтын мерзiмде, мөлшерде және тәртiппен оның бюджетiне есепке алуға жатады.";
18) 28-баптағы:
"(тұтыну қорының)" деген сөздер алынып тасталсын;
"уәкiлдi орган" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 29-бап алынып тасталсын;
20) 35-бапта:
2-тармақта "уәкiлдi органның келiсiмiнсiз негiзгi қорға" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органының келiсiмiнсiз негiзгi құралдарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазыналық кәсiпорын Қазақстан Республикасының Үкiметi анықтайтын тәртiппен банк заемдарын пайдалануға құқылы.";
21) 36-бап алынып тасталсын;
22) 38-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "уәкiлдi органның" деген сөздердiң алдынан ", осы Заңның 10-бабында белгiленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiк алынып тасталсын;
23) 39-баптағы "уәкiлдi органдар" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
24) 40-баптағы "уәкiлдi орган" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органы" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 41-баптың 1-тармағындағы "уәкiлдi орган бекiтетiн" деген сөздер "мемлекеттiк басқару органы бекiтетiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 42-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"42-бап. Қазыналық кәсiпорын қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу
Қазыналық кәсiпорынға еңбекке ақы төлеу қорын еңбекке ақы төлеу нысандарын мемлекеттiк басқару органы белгiлейдi.
Қазыналық кәсiпорынға еңбекке ақы төлеу жүйесiн Қазақстан  Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
27) 43-бап алынып тасталсын;

28) в статье 45:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Преобразование республиканского предприятия на праве хозяйственного ведения в казенное предприятие производится по решению Правительства Республики Казахстан по представлению органа государственного управления, согласованному с уполномоченным органом, преобразование коммунального предприятия - по решению местного исполнительного органа.";
пункт 2 исключить;
29) в статье 50:
в пункте 1 слова "(статья 24 настоящего Указа)" заменить словами ", за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2-1) статьи 25 настоящего Закона, согласуемых с уполномоченным органом основного предприятия.";
в части второй пункта 2 слова "главы местной администрации" заменить словами "местного исполнительного органа".
3. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 года N 2721 U952721_ "О приватизации" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 163, Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 24, ст. 189; 1999 г., N 21, ст. 786, N 23, ст. 916; Закон Республики Казахстан от 2 марта 2001 г. Z010162_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 12 марта 2001 г.):
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О приватизации";
2) преамбулу исключить;
3) в тексте слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменить словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону";
4) пункт 4 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"4. Покупателями при приватизации не могут быть юридические лица, которые в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан или учредительными документами не вправе заниматься теми видами деятельности, осуществление которых является условием продажи объекта приватизации.";
5) в статье 5:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Объектами приватизации являются следующие виды государственного имущества:
1) государственное предприятие или государственное учреждение (далее - предприятие) как имущественный комплекс;
2) производственные и непроизводственные подразделения и структурные единицы предприятия как имущественного комплекса, приватизация которых не нарушает замкнутый технологический цикл;
3) имущество предприятия;
4) акции;
5) доли в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью;
6) производные ценные бумаги, удостоверяющие права на акции, принадлежащие государству;

28) 45-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық кәсiпорынды қазыналық кәсiпорын етiп қайта құру уәкiлдi органмен келiсiлген мемлекеттiк басқару органының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмiмен, коммуналдық кәсiпорынды қайта құру - жергiлiктi атқарушы органның шешiмімен жүргiзiледi.";
2-тармақ алынып тасталсын;
29) 50-бапта:
1-тармағындағы "(осы Жарлықтың 24-бабы)" деген сөздер "негiзгi кәсiпорынның уәкiлдi органымен келiсiлетiн осы Заңның 25-бабының 1) 2-1) тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "жергiлiктi әкiмнiң" деген сөздер "жергiлiкті атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жекешелендiру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күшi бар  Жарлығында (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 163-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 24, 189-құжат; 1999 ж., N 21, 786-құжат; N 23, 916-құжат; 2001 жылғы 12 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне банк қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 2 наурыздағы  Заңы ):
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жекешелендiру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспе алынып тасталсын;
3) бүкiл мәтiн бойынша "Жарлық", "Жарлықтың", "Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлыққа" деген сөздер тиiсiнше "Заң", "Заңның", "Заңмен", "Заңда", "Заңға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 2-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Жекешелендіру кезінде Қазақстан Республикасының заң актілеріне және құрылтай құжаттарына сәйкес оларды жүзеге асыру жекешелендіру объектісін сатудың шарты болып табылатын қызмет түрлерімен айналысуға құқығы жоқ заңды тұлғалар сатып алушы бола алмайды.";
5) 5-баптағы 1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк мүлiктiң мынадай түрлерi жекешелендiру объектілерi болып табылады:
1) мүлiктiк кешен ретiндегi мемлекеттiк кәсiпорын немесе мемлекеттiк мекеме (бұдан әрi - кәсiпорын);
2) жекешелендiру тұйық технологиялық тiзбекті бұзбайтын мүлiктiк кешен ретiндегi кәсiпорынның өндiрiстiк және өндiрiстiк емес бөлiмшелерi мен құрылымдық бiрлiктерi;
3) кәсiпорынның мүлкi;
4) акциялар;
5) жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң жарғылық капиталындағы үлестер;
6) мемлекетке тиесiлi акцияларға құқығын куәландыратын туынды бағалы қағаздар;

7) иное государственное имущество, закрепленное за государственными учреждениями в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
2. Объектом приватизации не может быть государственное имущество, которое в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан может находиться только в государственной собственности, а также государственное имущество, не подлежащее приватизации в соответствии с решениями Президента и/или Правительства Республики Казахстан.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Решение о приватизации имущественных комплексов или государственных пакетов акций организаций, являющихся естественными монополистами, занимающими доминирующее положение на рынке, а также имеющих стратегическое значение для отдельной отрасли (сектора) экономики, принимается Правительством Республики Казахстан и должно содержать указание на вид приватизации. Перечень отраслей (секторов) экономики, которые имеют стратегическое значение, утверждается Правительством Республики Казахстан.";
6) статьи 7, 8 и 9 исключить;
7) в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Акции, принадлежащие государству, и доли государства в
уставных капиталах товариществ с ограниченной
ответственностью";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Продажа акций, принадлежащих государству, и долей государства в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью должна производиться с соблюдением требований, установленных законодательством об акционерных обществах, товариществах с ограниченной ответственностью и рынке ценных бумаг.";
8) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Виды приватизации
1. Приватизация осуществляется в следующих видах:
1) продажа на торгах в форме аукциона, тендера, торгов на фондовой бирже, конкурса путем двухэтапных процедур, продажи производных ценных бумаг;
2) прямая адресная продажа.
2. Действия, непосредственно не ведущие к продаже государственного имущества, но предусматривающие его последующую продажу (преобразование государственного предприятия в акционерное общество, изменение типа закрытого акционерного общества на открытый, сдача в имущественный наем (аренду) государственного имущества либо передача его в доверительное управление с правом последующего выкупа соответственно нанимателем (арендатором) либо доверительным управляющим), рассматриваются не как виды приватизации, а как ее предварительные стадии.";
9) в статье 13:
в части первой пункта 1 первое предложение исключить;
в части первой пункта 2 слова "статьей 14" заменить словами "статьями 14 - 14-3";

7) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен мемлекеттiк мекемелерге бекiтілген өзге де мемлекеттiк мүлiк.
2. Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес тек қана мемлекеттiк меншiкте болатын мемлекеттiк мүлiк, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентi және/немесе Yкiметiнiң шешiмдерiне сәйкес жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк мүлiк жекешелендiру объектiсi бола алмайды.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Рынокта үстем жағдайға ие болып отырған табиғи монополистер болып табылатын, сондай-ақ экономиканың жекелеген саласы (секторы) үшiн стратегиялық мәнi бар ұйымдардың мүлiктiк кешендерiн немесе акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн жекешелендiру туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Yкiметi қабылдайды және жекешелендiрудiң түрiне арналған нұсқауды қамтуы тиiс. Стратегиялық маңызы бар экономикалық салалардың (секторлардың) тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.";
6) 7, 8 және 9-баптар алынып тасталсын;
7) 10-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Мемлекетке тиесiлi акциялар және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң жарғылық капиталындағы мемлекеттiң үлестерi";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекетке тиесiлi акцияларды және жауапкершілiгi шектеулi серiктестiктердiң жарғылық капиталындағы мемлекеттiң үлестерiн сату акционерлiк қоғамдар, жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктер және бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарда белгiленген талаптар сақтала отырып жүргiзiлуге тиiс.";
8) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Жекешелендiрудiң түрлерi
1. Жекешелендiру мынадай түрлерде жүзеге асырылады:
1) аукцион, тендер, қор биржасындағы сауда-саттық, екі кезеңді рәсiмдер жолымен өтетiн конкурс, туынды бағалы қағаздарды сату нысанындағы сауда-саттықта сату;
2) тiкелей бәсiрелi сату.
2. Мемлекеттiк мүлiктi сатуға тiкелей алып келмейтiн, бiрақ оның кейiннен сатылуын көздейтiн iс-әрекет (мемлекеттiк кәсiпорынның акционерлiк қоғам болып қайта құрылуы, жабық акционерлiк қоғамның үлгiсiн ашық етiп өзгерту, мемлекеттiк мүлiктi мүлiктiк жалдауға (жалға) беру не оны тиiсiнше жалдаушы (жалгер) не сенiм бiлдiрiлген басқарушы кейiннен сатып алу құқығымен сенiм бiлдiрiлген басқаруға беру) жекешелендiрудiң түрлерi ретiнде емес, оның алдын ала сатылары ретiнде қаралады.";
9) 13-бапта:
1-тармақтағы бiрiншi сөйлем алынып тасталсын;
2-тармақтағы "осы Жарлықтың 14-бабымен" деген сөздер "осы Заңның 14-14-3-баптарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;

10) в статье 14:
в пункте 1:
слова "и долей в уставных фондах хозяйственных товариществ" заменить словами ", принадлежащих государству и долей государства в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью";
слова "республиканской официальной печати на казахском" заменить словами "официальных изданиях на государственном";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Нормы, установленные настоящей статьей, применяются при проведении торгов, если иное не предусмотрено настоящим Законом.";
11) дополнить статьями 14-1, 14-2 и 14-3 следующего содержания:
"Статья 14-1. Торги на фондовой бирже
1. Продажа ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовой бирже осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и правилами биржевой торговли.
Допускается продажа ценных бумаг, принадлежащих государству, на фондовых биржах иностранных государств.
2. Извещение о продаже должно быть опубликовано в официальных изданиях на государственном и русском языках не позднее пятнадцати дней до начала проведения торгов на фондовой бирже и содержать сведения о дате начала торгов, месте проведения торгов, объекте продажи и его размере.
Продавец вправе указать в извещении иные сведения, касающиеся продажи ценных бумаг, принадлежащих государству.
3. Договор продавца с профессиональным участником рынка ценных бумаг должен содержать обязательство продать ценные бумаги, принадлежащие государству, не ниже минимальной цены, установленной продавцом.
Статья 14-2. Конкурс путем двухэтапных процедур
1. Конкурс путем двухэтапных процедур с участием финансового советника (далее - конкурс) проводится по решению Правительства Республики Казахстан, определяющего приоритет цены и/или иных условий приватизации.
2. Конкурс включает в себя следующий план мероприятий:
1) привлечение финансового советника в установленном законодательством порядке;
2) всесторонний анализ объекта приватизации, оценка его стоимости и формирование для потенциальных покупателей (инвесторов) информационной базы данных об объекте продажи;
3) публикация продавцом извещения о продаже объекта приватизации в официальных изданиях на государственном и русском языках, а также рассылка финансовым советником предложения о продаже потенциальным покупателям (инвесторам);
4) формирование финансовым советником перечня заявок, содержащего предложения потенциальных покупателей (инвесторов);
5) проведение продавцом с участием финансового советника переговоров с потенциальными покупателями (инвесторами) по перечню заявок с целью выявления не менее двух потенциальных покупателей (инвесторов), представивших в ходе переговоров наилучшие предложения (первый этап конкурса);

10) 14-бапта:
1-тармақта:
"шаруашылық серiктестiктердiң жарғылық қорларындағы акциялары мен үлестерi" деген сөздер "мемлекетке тиесiлi акциялар және жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктердiң жарғылық капиталындағы мемлекеттің үлестерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"республикалық ресми баспасөзде қазақ" деген сөздер "ресми басылымдарда мемлекеттiк" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Осы баппен белгiленген нормалар, егер осы Заңда өзгеше көзделмесе, сауда-саттық өткiзу кезiнде қолданылады.";
11) мынадай мазмұндағы 14-1, 14-2 және 14-3 баптармен толықтырылсын:
"14-1. Қор биржасындағы сауда-саттық
1. Мемлекетке тиесiлi бағалы қағаздарды қор биржасында сату Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарына және биржалық сауда ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
Шетел мемлекеттерінің қор биржаларында мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сатуға жол беріледі.
2. Сату туралы хабарлама қор биржасында сауда-саттық өткізуді бастағанға дейін он бес күннен кешіктірмей ресми басылымдарда мемлекеттік және орыс тілдерінде жариялануы және сауда-саттықтың өткізілетін күні, орны, сату объектісі және оның мөлшері туралы мәліметтерді қамтуы тиіс.
Сатушы хабарламада мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сатуға қатысты өзге де мәліметтерді көрсетуге құқылы.
3. Сатушының бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларымен жасалатын шарты мемлекетке тиесiлi бағалы қағаздарды сатушы белгiлеген ең аз бағадан төмен емес сату мiндеттемесiн қамтуы тиiс.
14-2-бап. Екi кезеңдi рәсiмдер жолымен өтетiн конкурс
1. Қаржы кеңесшiсiнiң қатысуымен екi кезеңдi рәсiмдер жолымен өтетiн конкурс (бұдан әрi - конкурс) жекешелендiру бағасының басымдығын және/немесе өзге шарттарын анықтайтын Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi бойынша өткiзiледi.
2. Конкурс өзiне мынадай iс-шаралар жоспарын қамтиды:
1) заңдарда белгіленген тәртiппен қаржы кеңесшiсiн тарту;
2) жекешелендiру объектiсiн жан-жақты талдау, оның құнын бағалау және ықтимал сатып алушылар (инвесторлар) үшiн сату объектiсi туралы ақпараттық дерекқорды қалыптастыру;
3) сатушының жекешелендiру объектiсiн сату туралы хабарламаны ресми басылымдарда мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде жариялауы, сондай-ақ қаржы кеңесшiсiнiң ықтимал сатып алушыларға (инвесторларға) сату туралы ұсынысын тарату;
4) қаржы кеңесшiсiнiң ықтимал сатып алушылардың (инвесторлардың) ұсыныстарын қамтитын өтiнiмдердiң тiзбесiн қалыптастыруы;
5) келiссөздер барысында ең жақсы ұсыныстар тапсырған кемiнде екi ықтимал сатып алушыны (инвесторды) анықтау мақсатында қаржы кеңесшiсiнiң қатысуымен сатушының ықтимал сатып алушылармен (инвесторлармен) өтiнiмдердiң тiзбесi бойынша келiссөздер өткiзуi (конкурстың бiрiншi кезеңi);

6) проведение продавцом с участием финансового советника переговоров с победителями первого этапа конкурса на предмет улучшения ранее предложенных условий (второй этап конкурса).
3. По итогам проведения каждого этапа переговоров продавцом, финансовым советником и всеми участниками конкурса подписывается протокол о его результатах.
4. Выигравшим конкурс признается потенциальный покупатель (инвестор), предложивший в ходе второго этапа конкурса наилучшие условия.
5. В случае отказа или уклонения победителя конкурса от подписания договора купли-продажи в сроки, установленные продавцом, договор купли-продажи подписывается с потенциальным покупателем (инвестором), предложение которого признано наилучшим после предложения победителя конкурса.
Статья 14-3. Продажа производных ценных бумаг, удостоверяющих права
на акции, принадлежащие государству
1. Продажа производных ценных бумаг, удостоверяющих права на акции, принадлежащие государству (далее - производные ценные бумаги), осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
2. Основные условия продажи производных ценных бумаг представляются продавцом на утверждение Правительству Республики Казахстан.
3. Решение о продаже производных ценных бумаг должно содержать сведения о количестве акций, принадлежащих государству, на которые выпущены производные ценные бумаги, типе продаваемых производных ценных бумаг, иностранном государстве (иностранных государствах), на территории которых предполагается осуществить продажу производных ценных бумаг, максимальных сроках завершения сделки, условия и порядок реализации прав собственников производных ценных бумаг и, при необходимости, иные условия.";
12) в статье 15:
в пункте 1 слова "аренду", "арендатору", "Арендаторам и доверительным управляющим продажа объектов приватизации" заменить словами "имущественный наем (аренду)", "нанимателю (арендатору)", "Продажа объекта приватизации нанимателям (арендаторам) и доверительным управляющим";
в пункте 2:
слово "аренды" заменить словами "имущественного найма (аренды)";
слово "предприятия" исключить;
пункт 3 исключить;
13) в статье 16:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Предварительными стадиями приватизации признаются:
1) преобразование в установленном законодательством порядке государственного предприятия в акционерное общество;
2) изменение типа закрытого акционерного общества на открытый в случае, установленном пунктом 6 настоящей статьи;
3) передача в установленном законодательством порядке государственного имущества в доверительное управление или имущественный наем (аренду) с правом последующего выкупа.";

6) бұрын ұсынылған шарттарды жақсарту тұрғысында қаржы кеңесшiсiнiң қатысуымен сатушының конкурстың бiрiншi кезеңiнiң жеңiмпаздарымен келiссөздер өткiзуi (конкурстың екiншi кезеңi).
3. Сатушы, қаржы кеңесшiсi және барлық конкурсқа қатысушылар өткiзген келiссөздердiң әрбiр кезеңiнiң қорытындылары бойынша оның нәтижелерi туралы хаттамаға қол қойылады.
4. Конкурстың екінші кезеңінің барысында неғұрлым жақсы шарттар ұсынған ықтимал сатып алушы (инвестор) конкурсты жеңіп шыққан болып танылады.
5. Конкурстың жеңiмпазы сатушы белгiлеген мерзiмде сатып алу-сату шартына қол қоюдан бас тартқан немесе жалтартқан жағдайда, ұсынысы екiншi ең жақсы болып танылған ықтимал сатып алушы (инвестор) сатып алу-сату шартына қол қояды.
14-3-бап. Мемлекетке тиесiлi акцияларға құқықты куәландыратын туынды бағалы қағаздарды сату
1. Мемлекетке тиесілі акцияларға құқықты куәландыратын туынды бағалы қағаздарды (бұдан әрi - туынды бағалы қағаздар) сату Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
2. Туынды бағалы қағаздарды сатудың негізгi шарттарын сатушы Қазақстан Республикасының Үкiметіне бекiтуге ұсынады.
3. Туынды бағалы қағаздарды сату туралы шешiм туынды бағалы қағаздар шығарылған мемлекетке тиесiлi акциялардың саны, сатылатын туынды бағалы қағаздардың түрi, аумағында туынды бағалы қағаздарды сату жүзеге асырылады деп болжамданатын шетелдiк мемлекет (шетелдiк мемлекеттер), мәмiленi аяқтаудың соңғы мерзiмi, туынды бағалы қағаздар меншiк иелерiнiң құқықтарын іске асырудың шарттары мен тәртiбi және қажет болған жағдайларда, өзге де шарттар туралы мәлiметтер қамтылуы тиiс.";
12) 15-бапта:
1-тармақтағы "жалға", "жалға алушыға", "Жалгерге" деген сөздер "мүлiктiк жалдауға (жалға)", "жалдаушыға (жалгерге)", "Жалдаушыға (жалгерге)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"жал" деген сөз "мүлiктiк жалдауға (жалға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсiпорын" деген сөз алынып тасталсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
13) 16-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жекешелендірудің бастапқы кезеңі болып:
1) заңдарда белгiленген тәртіппен мемлекеттік кәсiпорынның акционерлiк қоғам болып қайта құрылуы;
2) Осы баптың 6-тармағында белгіленген жағдайда жабық акционерлiк қоғамның үлгісін ашық етіп өзгерту;
3) заңдарда белгіленген тәртіппен мемлекеттік мүліктің сенімді басқаруға немесе кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалға (жалдауға) берілуі танылады.";

в пунктах 2, 3, 4 слова "арендатор", "аренду", "арендатором", "арендатора", "аренды" заменить словами "наниматель (арендатор)", "имущественный наем (аренду)", "нанимателем (арендатором)", "нанимателя (арендатора)", "имущественного найма (аренды)";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В случае, если государству принадлежит не менее двух третей выпущенных голосующих акций закрытого акционерного общества, подлежащих продаже, данное акционерное общество подлежит преобразованию в открытое акционерное общество в установленном законодательством порядке.";
14) в статье 17:
в пункте 2:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) подготавливает и предоставляет по требованию покупателя информацию об обременениях объектов приватизации, а также о сумме кредиторской и дебиторской задолженности, заключенных контрактах и договорах приватизируемого предприятия, если объектом приватизации является предприятие как имущественный комплекс";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Должностные лица государственных юридических лиц, а также негосударственных юридических лиц, акции и доли участия государства в уставных капиталах, которых выступают объектом продажи, обязаны по запросу продавца в сроки, им определяемые, представлять сведения, необходимые для подготовки объекта к продаже.
Ответственность за достоверность представляемых сведений возлагается на руководство юридических лиц, перечисленных в настоящем пункте.";
15) в статье 18:
в заголовке слова "объектом по индивидуальным проектам" исключить;
пункт 1 исключить;
16) в пункте 2 статьи 22:
в части первой слова "истечения сроков их исполнения покупателями, если исполнение договоров этими лицами должно осуществляться в течение определенных промежутков времени (сроков реализации инвестиционных программ, сроков сохранения профиля и объема производства и т.п.)." заменить словами "момента окончания исполнения обязательств покупателем.";
часть вторую дополнить словами "в том числе прекратившего свое действие.";
17) пункт 2 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"2. Если основанием для расторжения договора купли-продажи послужило его существенное нарушение одной из сторон, другая сторона вправе требовать возврата исполненного ею по сделке и возмещения причиненных убытков.".
4. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 5-6, ст. 49; 1999 г., N 20, ст. 727):
в статье 8:
пункт 2 после слов "Государственные органы" дополнить словами "(за исключением Правительства Республики Казахстан или акимата соответствующей административно-территориальной единицы) и государственные предприятия";
пункт 3 исключить.

2, 3, 4-тармақтардағы "жалгер", "жалдау", "жалгермен", "жалгерді", "жалдау" деген сөздер "жалдаушы (жалға алушы)," "мүлiктiк жал (жалға)", "жалдаушы (жалгер)", "жалдаушының ("жалгердің"), "мүліктік жалды (жалға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Егер мемлекетке жабық акционерлiк қоғамның сатуға жататын, шығарылған дауыс берiлетiн акцияларының кемiнде үштен екiсi тиесiлi болса, осы акционерлiк қоғам заңнамада белгіленген тәртiппен ашық акционерлiк қоғам болып қайта құрылуға жатады.";
14) 17-бапта:
2-тармақта:
2-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сатып алушының талап етуi бойынша жекешелендiру объектiлерiнiң ауыртпалықтары туралы, сондай-ақ егер жекешелендiру объектiсi кәсiпорын мүлiктiк кешен болып табылса жасасқан келiсiм-шарттар мен шарттардағы кредиторлық және дебиторлық берешектердiң сомасы туралы ақпаратты әзiрлейдi және ұсынады;";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жарғылық капиталдарындағы акциялар мен мемлекеттiң қатысу үлесi сату объектiсi болып әрекет ететiн мемлекеттiк заңды тұлғалардың, сондай-ақ мемлекеттiк емес заңды тұлғалардың лауазымды тұлғалары сатушының сұрау салуы бойынша олар анықтайтын мерзiмде объектiнi сатуға дайындау үшiн қажеттi мәлiметтердi ұсынуға міндетті.
Ұсынылған мәлiметтердiң растығы үшiн жауапкершiлiк осы тармақта санамаланған заңды тұлғалардың басшылығына жүктеледi.";
15) 18-бапта:
тақырыбындағы "Жеке жобалар бойынша объектiлердi" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақ алынып тасталсын;
16) 22-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Шарт талаптарының орындалуын бақылау сатып алушының мiндеттемелердi орындауды аяқтаған сәтiне дейiн жүргiзiледi.";
екiншi бөлiк "сатып алу-сату шартын" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде өзiнiң қолданысын тоқтатқан," деген сөздермен толықтырылсын;
17) 26-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер сатып алу-сату шартын бұзуға тараптардың біреуінің айтарлықтай бұзуы себеп болса, екінші тарап мәміле бойынша орындағанының қайтарылуын және келтірілген зиян орнының толтырылуын талап етуге құқылы.".
4. "Жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуiрдегi N 220-1 Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Ведомостары, 1998 ж., N 5-6, 49-құжат; 1999 ж. N 20, 727-құжат):
8-бапта:
2-тармақ "Мемлекеттiк органдардың" деген сөздерден кейiн "(Қазақстан Республикасының Үкiметiн және тиiсті әкімшiлiк-аумақтық бiрлiктiң әкiмшiлiгiн қоспағанда) және мемлекеттiк кәсiпорындардың" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын.

5. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 17-18, ст. 223; 1999 г., N 20, ст. 727; N 24, ст. 1072):
1) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Государственные органы и государственные учреждения не могут выступать в качестве учредителей или участников общества, за исключением Правительства Республики Казахстан, местных исполнительных органов, а также Национального Банка Республики Казахстан.";
2) в пункте 1 статьи 17 слова "Открытое общество" заменить словом "Общество";
3) в пункте 4 статьи 22 слово "Учредителями" заменить словами "Учредительным или общим собранием акционеров";
4) в статье 48:
пункт 1 дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) введение и аннулирование "золотой акции";";
часть первую пункта 2 после слов "голосующих акций общества" дополнить словами ", а в обществах, созданных в процессе реорганизации инвестиционных приватизационных фондов, - большинством в размере не менее двух третей участвующих в голосовании акций.";
5) в статье 51:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Общество обязано уведомить владельца "золотой акции" путем направления письменного сообщения о проведении общего собрания акционеров.
Владелец "золотой акции" имеет равные с акционерами права в части получения от общества информации.";
пункт 3 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) для обществ, созданных в процессе реорганизации инвестиционных приватизационных фондов, - полные наименования и номера лицензий инвестиционных приватизационных фондов до реорганизации в общества;";
6) в статье 53:
пункт 2 после слов "(или представители таких акционеров)" дополнить словами ", за исключением, установленным пунктом 2-1 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Повторное общее собрание акционеров общества, созданного путем реорганизации инвестиционного приватизационного фонда (инвестиционных приватизационных фондов), правомочно принимать решения, если на момент окончания регистрации для участия в нем зарегистрированы более пятисот владельцев голосующих акций, в том числе заочно голосующих акционеров (или представителей таких акционеров).";
7) статью 57 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Общества с числом акционеров более десяти тысяч, а также инвестиционные приватизационные фонды и общества, созданные путем реорганизации инвестиционных приватизационных фондов, вправе распространять бюллетени для заочного голосования без рассылки путем их опубликования в официальных изданиях в сроки, указанные в пункте 2 настоящей статьи.";

5. "Акционерлiк қоғамдар туралы" 1998 жылғы 10 шiлдедегi N 281-1 Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Ведомостары, 1998 ж., N 17-18, 223-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; N 24, 1072-құжат):
1) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының Үкiметiн, жергiлiктi атқарушы органдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiн қоспағанда, мемлекеттік органдар мен мемлекеттiк мекемелер қоғамның құрылтайшысы немесе қатысушысы болып әрекет ете алмайды.";
2) 17-баптың 1-тармағындағы "Ашық қоғам" деген сөздер "Қоғам" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 22-баптың 4-тармағындағы "құрылтайшылары" деген сөз "акционерлерiнiң құрылтай немесе жалпы жиналысы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 48-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) "алтын акцияны" енгiзу және күшiн жою;";
2-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "қабылдайды" деген сөздiң алдынан ", ал инвестициялық жекешелендіру қорларын қайта ұйымдастыру процесінде құрылған қоғамдарда - акцияларға дауыс беруге қатысушылардың кемінде үштен екісі мөлшеріндегі көпшілік" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 51-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қоғам жазбаша хабарлама жіберу жолымен "алтын акцияның" иесін акционерлердің жалпы жиналысын өткізу туралы хабардар етуге міндетті.
"Алтын акция" иесінің қоғамнан ақпарат алу бөлігінде акционерлермен бірдей құқығы бар.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) инвестициялық жекешелендiру қорларын қайта ұйымдастыру процесiнде құрылған қоғамдар үшiн - қоғам қайта ұйымдастырылғанға дейiнгі инвестициялық жекешелендiру қорлары лицензияларының толық атауы мен нөмiрi;";
6) 53-бапта:
2-тармақтағы "оның iшiнде" деген сөздерден кейiн "осы баптың 2-1-тармағында белгiленген жағдайды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Инвестициялық жекешелендiру қорын (инвестициялық жекешелендiру қорларын) қайта ұйымдастыру жолымен құрылған қоғам акционерлерiнiң қайталанған жалпы жиналысының, егер оған қатысу үшiн тiркеудi аяқтау сәтiнде дауыс беретiн акциялардың, оның iшiнде сырттан дауыс беретiн акционерлердiң (немесе осындай акционерлердiң өкілдерi) бес жүзден астам иелерi тiркелген болса, шешiм қабылдауға заңды күшi бар.";
7) 57-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Он мыңнан астам акционерлерi бар қоғамдардың, сондай-ақ инвестициялық жекешелендiру қорларының және инвестициялық жекешелендiру қорларын қайта ұйымдастыру жолымен құрылған қоғамдардың осы баптың 2-тармағында көрсетілген мерзімде кемінде қырық мың дана таралыммен шығарылатын ресми басылымдарында жариялау жолымен таратусыз сырттан дауыс беруге арналған бюллетеньдерді таратуға құқығы бар.";

8) пункт 2 статьи 61 после слов "членам совета директоров общества" дополнить словами ", не являющимся государственными служащими,";
9) статью 62 дополнить пунктом 3 следующего содержания.
"3. Совет директоров по вопросам, отнесенным к его компетенции, обязан по требованию членов совета директоров, составляющих не менее одной трети его состава, привлечь независимых экспертов, консультантов за счет средств общества.";
10) часть первую пункта 5 статьи 63 после слов "кумулятивным голосованием" дополнить словами ", за исключением обществ с единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями общества.";
11) пункт 1 статьи 67 после слов "Членам совета директоров" дополнить словами "и владельцу "золотой акции";
12) пункт 2 статьи 72 дополнить частью второй следующего содержания:
"Руководитель исполнительного органа или лицо, действующее от его имени и по его поручению, обязаны согласовывать принимаемые исполнительным органом общества решения с владельцем "золотой акции" по вопросам, в отношении которых установлено право вето.";
13) часть первую пункта 2 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"Годовая финансовая отчетность включает в себя бухгалтерский баланс, отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности, а также отчет о движении денег общества.";
14) дополнить статьей 88-1 следующего содержания:
"Статья 88-1. Предоставление обществом информации членам совета
директоров
Исполнительный орган общества обеспечивает своевременное предоставление членам совета директоров при выполнении возложенных на них функций информацию о деятельности общества, в том числе носящую конфиденциальный характер, в срок не позднее 10 дней с момента получения запроса.".
Статья 2. Доли государственных предприятий в уставных капиталах товариществ с ограниченной ответственностью должны быть проданы в течение шести месяцев со дня вступления в силу настоящего Закона.
Резервные капиталы закрытых акционерных обществ, созданных до введения в действие настоящего Закона, должны быть сформированы в течение двух лет со дня вступления в силу настоящего Закона.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан

8) 61-баптың 2-тармағы "қоғамның директорлар кеңесінің" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк қызметшi болып табылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 62-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Өзінің құзыретіне енгізілген мәселелер бойынша директорлар кеңесі оның құрамының кемінде үштен бір бөлігін құрайтын директорлар кеңесі мүшелерiнiң талап етуi бойынша қоғамның қаражаты есебінен тәуелсіз сарапшыларды, консультанттарды тартуға мiндеттi.";
10) 63-баптың 5-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "ашық қоғам" деген сөздердiң алдынан "Қоғамның" барлық дауыс беретiн акцияларына иелiк ететiн бiр ғана акционерi бар қоғамдарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 67-баптың 1-тармағы "Директорлар кеңесiнiң мүшелерiне" деген сөздерден кейiн "және алтын акцияның "иесіне" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 72-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Атқарушы органның басшысы немесе оның атынан, оның тапсырмасы бойынша әрекет ететiн тұлға, қоғамның атқарушы органы қабылдайтын шешiмдердi өздерiне қатысты вето құқығы белгiленген мәселелер бойынша "алтын акцияның" иесiмен келiсуге мiндеттi.";
13) 86-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жылдық қаржылық есептiлiк өзiне бухгалтерлiк балансты, қаржы-шаруашылық қызметтің нәтижелерi туралы есептi, сондай-ақ қоғам ақшасының қозғалысы туралы есептi қамтиды.";
14) мынадай мазмұндағы 88-1-баппен толықтырылсын:
"88-1-бап. Директорлар кеңесiнiң мүшелерiне қоғамның ақпараттарды беруi
Қоғамның атқарушы органы директорлар кеңесiнiң мүшелерiне оларға жүктелген функцияларды орындау кезiнде сұрау салуды алған сәтiнен бастап 10 күннен кешiктiрмей, қоғамның қызметi туралы, оның iшiнде құпия сипаты бар ақпаратты уақытылы берудi қамтамасыз етедi.".
2-бап. Мемлекеттiк мекемелердің жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктердiң жарғылық капиталындағы үлестерi осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай iшiнде сатылуы тиіс.
Осы Заңды қолданысқа енгiзгенге дейiн құрылған жабық акционерлiк қоғамдардың резервтiк капиталдары осы Заң күшіне енген күнiнен бастап екi жыл iшiнде қалыптасуы тиiс.
3-бап. Осы Заң жарияланған күнiнен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті