Об утверждении Модельного контракта на проведение операций по недропользованию в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2001 года № 1015. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2010 года № 1412
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2010 № 1412 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 27 января 1996 года N 2828 U962828_ "О недрах и недропользовании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Модельный контракт на проведение операций по недропользованию в Республике Казахстан (далее - Модельный контракт).
2. Компетентному органу Правительства Республики Казахстан по заключению и исполнению контрактов с недропользователями при подготовке и заключении контрактов руководствоваться положениями Модельного контракта. При заключении контрактов на основе ранее выданных лицензий учитывать условия соответствующих лицензий.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 1997 года N 108 P970108_ "Об утверждении Модельного контракта на проведение операций по недропользованию в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 3, ст. 27).
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля 2001 г. N 1015
Модельный контракт
на проведение ________________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
на ___________________________________________________________________
месторождении, участке или блоке
______________________________________________________________________
название административно-территориальной единицы
между
_________________________________________________________________
название государственного органа
(Компетентный орган)
и
______________________________________________________________________
Ф.И.О. гр-на, название юридического лица, Государства и/или
международной организации
(Подрядчик)
Настоящий Контракт на проведение ________________________________
указать вид Операции по
___________________ на _________________________ в __________________
недропользованию  Месторождении, Участке (блоке)   , указать название
_______________________________________ Республики Казахстан заключен
административно-территориальной единицы
"__"_________200__года между __________________________________________
название государственного органа
(далее - Компетентный орган) и ________________________________________
Ф.И.О. гр-на, название юридического лица
__________________________ (далее-Подрядчик), в соответствии
с______________________________________________________________________
документ, подтверждающий право недропользования
Преамбула
Принимая во внимание, что:

Қазақстан Республикасында Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге арналған модельдiк келiсiм-шартты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 шілде N 1015 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 25 желтоқсандағы № 1412 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.12.25 № 1412 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 заң күшi бар Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында Жер қойнауын пайдалану жөнiндегі операцияларды жүргiзуге арналған модельдiк келiсiм-шарт (бұдан әрi - Модельдiк келiсiм-шарт) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Yкiметінің жер қойнауын пайдаланушылармен келiсiм-шарттарды жасасу және орындау жөнiндегі құзыреттi органы келiсiм-шарттарды дайындау және жасасу кезiнде Модельдiк келiсiм-шарттың ережелерiн басшылыққа алсын. Бұрын берiлген лицензиялар негiзiнде келiсiм-шарттар жасасарда тиiстi лицензиялардың шарттары сақталсын.
3. "Қазақстан Республикасында жер қойнауын пайдалану жөнiнде операциялар жүргiзуге арналған модельдiк контрактiнi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1997 жылғы 27 қаңтардағы N 108 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1997 ж., N 3, 27-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 31 шілдедегі
N 1015 қаулысымен
бекітілген
Модельдік
келісім-шарт
___________________________________________________________________
мемлекеттік органның атауы,
(Құзыреттi орган)
және
___________________________________________________________________
азаматтың аты-жөнi, заңды тұлғаның, мемлекеттiк және/немесе халықаралық ұйымның атауы
(Мердiгер)
арасында
___________________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегі операциялардың түрi көрсетілсін
жүргiзуге арналған ________________________________________________
әкімшілік-аумақтық бiрлiктің атауы, кен орны, учаскесi
(блогы) көрсетілсiн
Қазақстан Республикасының _________________________________________
Кен орнында, учаскесінде (блогында),
___________________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операциялардың түрі көрсетілсін
арналған осы Келiсiм-шарт 200__ жылғы "__"_________________________
мемлекеттік органның атауы
(бұдан әрi - Құзыреттi орган) мен __________________________________
азаматтың аты-жөні, заңды тұлғаның атауы
(бұдан әрi - "Мердiгер") арасында __________________________________
жер қойнауын пайдалану құқығын растайтын құжат
сәйкес жасалды.
Кіріспе

1) в соответствии с Конституцией Республики Казахстан Недра и
находящиеся в них Полезные ископаемые являются государственной
собственностью;
2) Республика Казахстан выражает желание рационально и эффективно
использовать Полезные ископаемые, в том числе осуществлять___________
_____________________________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
3) Подрядчик имеет желание и финансовые возможности рационально и
эффективно проводить ________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
в соответствии с Контрактом;
4) Правительство Республики Казахстан наделило Компетентный орган
правом на заключение и исполнение Контракта;
5) Компетентный орган и Подрядчик договорились о том, что Контракт
будет регулировать их взаимные права и обязанности при проведении
_______________________________________________________________________;
указать вид Операций по недропользованию
Компетентный орган и Подрядчик договариваются о нижеследующем:
Раздел I. Определения
Определения и термины, разъяснения которым нет в данном разделе, имеют значение, соответствующее определениям и терминам, содержащимся в Указе Президента Республики Казахстан, имеющем силу Закона, от 27 января 1996 г. N 2828 U962828_ "О недрах и недропользовании" (далее - Указ "О недрах") и других законодательных актах об отдельных видах Полезных ископаемых и о техногенных минеральных образованиях.
1. Береговая линия - означает линию берега водоема, образующуюся в результате максимального прилива (полной воды). Порядок определения фактического местоположения береговой линии определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Возмещаемые затраты - означает определенные в соответствии с условиями Контракта и законодательством Государства затраты на проведение ______________________________________________________________________
указать вид Операций по недропользованию подлежащие вычету в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан Z952235_ .
3. Государство (Республика) - означает Республику Казахстан.
4. Год действия Контракта - означает период, равный 12 (двенадцати) последовательным месяцам по григорианскому календарю, в контексте Контракта он начинается с даты вступления Контракта в силу или в любую годовщину этого вступления.
5. Горный отвод - означает приложение к Контракту на Добычу, Контракту на совмещенную Разведку и Добычу, Контракту на Строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с Разведкой и (или) Добычей, Контракту на Добычу общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях, являющееся неотъемлемой частью Контракта либо самостоятельным документом, в случае оформления Сервитута определяющее схематически и описательно Участок недр, на котором Недропользователь вправе проводить Добычу, Строительство подземных сооружений, не связанных с Разведкой и (или) Добычей либо осуществлением Сервитута.

1) Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Жер қойнауы мен ондағы пайдалы қазбалар мемлекет меншiгi болып табылатындығын;
2) Қазақстан Республикасы пайдалы қазбаларды, ұтымды әрi тиiмдi пайдалануға, оның ішiнде ___________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі _______________________________ жүзеге асыруға ниет бiлдiретiндiгiн;
операцияның түрі көрсетілсін
3) Мердiгердiң Келiсiм-шартқа сәйкес _________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі
____________________________ ұтымды әрi тиiмдi жүргiзуге ниетi және
операцияның түрі көрсетілсін
қаржылық мүмкiндiгi бар екендiгiн;
4) Қазақстан Республикасының Yкiметi Құзыреттi органға Келiсiм-шарт жасасуға және орындауға арналған құқық үлесiн бергендiгiн;
5) Құзыреттi орган мен Мердiгер _____________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі
__________________________________ жүргiзу кезiнде осы Келiсiм-шарт
операцияның түрі көрсетілсін
олардың өзара құқықтары мен мiндеттерiн реттейдi деп уағдаласқандықтарын назарға ала отырып,
Құзыреттi орган мен Мердiгер төмендегiлер туралы келiстi:
1-бөлiм. Анықтамалар
Осы бөлiмде түсiнiк берiлмеген анықтамалар мен терминдердің Қазақстан Республикасы Президентінің "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 Заң күшi бар Жарлығындағы (бұдан әрi - "Жер қойнауы туралы" Жарлық) және Пайдалы қазбалардың жекелеген түрлерi мен техногендiк минералдық құрылымдар туралы заңнамалық кесiмдердегi анықтамалар мен терминдер сәйкес келетiн мағынасы бар.
1. Жағалаулық сызық - су қоймасының ең көп құйылысы (толтырылған су) нәтижесiнде пайда болған жағалаулық сызықты бiлдiредi. Жағалаулық сызықтың нақты орналасу жерiн белгiлеу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейдi.
2. Өтелетiн шығындар - Келiсiм-шарттың ережелерiне және Мемлекеттiң заңнамасына сәйкес белгіленген ________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі ____________________________ жүргізуге арналған Қазақстан
операцияның түрі көрсетілсін
Республикасының салық заңнамасына сәйкес ұстап қалуға жататын шығындарды білдіреді.
3. Мемлекет (Республика) - Қазақстан Республикасын білдіреді.
4. Келiсiм-шарттың қолданылу жылы - григориан күнтiзбесi бойынша тiзбектеле келетiн 12 айға тең кезеңдi бiлдiредi, Келiсiм-шарт мәтiнiнiң контекстiнде ол Келiсiм-шарттың күшiне енген күнiнен немесе осы енудiң кез келген жылынан басталады.
5. Тау-кендiк бөлiсiм - Өндiруге арналған Келiсiм-шартқа, қосарланған Барлау мен Өндiруге арналған, Барлаумен және (немесе) Өндiрумен байланысты емес Құрылысқа және (немесе) жерасты құрылыстарын пайдалануға арналған Келiсiм-шартқа, Жер қойнауын пайдаланушының Барлау және (немесе) Өндiрумен не Сервитутты жүзеге асырумен байланысты емес Өндiрудi, Жерасты құрылыстарын жүргiзуге құқылы Жер қойнауының участогын сызбалық және сипаттамалық белгiлейтiн Сервитут ресiмделген жағдайда Келiсiм-шарттың ажыратылмас бөлiгi не дербес құжат болып табылатын коммерциялық мақсатта жалпы тараған пайдалы қазбаларды Өндiруге арналған Келiсiм-шартқа қосымшаны бiлдiредi.

6. Государственный орган - означает центральный исполнительный орган Республики Казахстан, наделенный компетенцией осуществлять определенные функции от имени Государства.
7. Геологический отвод - означает приложение к Контракту на Разведку, совмещенную Разведку и Добычу, являющееся неотъемлемой частью Контракта, определяющее схематически и описательно Участок недр, на котором Недропользователь вправе проводить Разведку.
8. Дата вступления Контракта в силу - означает дату, указанную в пункте 3.1. Контракта.
9. Добыча - означает весь комплекс работ (операций), связанных с извлечением Полезных ископаемых из Недр на поверхность, а также из Техногенных минеральных образований, находящихся в государственной собственности, включая все технологические операции и временное хранение Минерального сырья.
10. Добыча общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод для собственных нужд - означает Добычу, осуществляемую на земельном участке, находящемся в собственности, либо на праве постоянного или временного недропользования без намерения последующего совершения сделок в отношении добытых общераспространенных полезных ископаемых либо подземных вод.
11. Добыча общераспространенных полезных ископаемых в коммерческих целях - означает любую добычу общераспространенных полезных ископаемых, не относящаяся к Добыче общераспространенных полезных ископаемых для собственных нужд.
12. Загрязнение моря - означает поступление в морскую среду материалов, веществ, энергии, шума, вибраций, а также образование различных типов излучений и полей, наносящих либо способных нанести вред здоровью людей, живым ресурсам моря и морской экосистеме, либо создающих помехи или приносящих либо способных нанести убытки физическим или юридическим лицам, осуществляющим законную деятельность в море либо на его
побережье.
13. Законодательство о недропользовании - означает Указ Президента
Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 27 января 1996 года N 2828
U962828_
"О недрах и недропользовании", изменения и дополнении к нему и
другие законодательные акты об отдельных видах Полезных ископаемых и о
Техногенных минеральных образованиях.
14. Коммерческое обнаружение - означает обнаружение на Контрактной
территории одного или нескольких месторождений, экономически пригодных для
Добычи.
15. Компетентный орган - означает __________________________________
указать наименование
__________________________________________ , которому делегированы права,
исполнительного государственного органа
непосредственно связанные с заключением и исполнением Контракта.

6. Мемлекеттiк орган - Мемлекет атынан белгiлi бiр функцияны жүзеге асыруға құзырет берiлген Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органын бiлдiредi.
7. Геологиялық бөлiсiм - Жер қойнауын пайдаланушы Барлау жүргiзуге құқылы Жер қойнауының учаскесiн сызбалық және сипаттамалық белгiлейтiн Келiсiм-шарттың ажыратылмас бөлiгi болып табылатын Барлауға, қосарланған Барлау мен Өндiруге арналған Келiсiм-шартқа қосымшаны бiлдiредi.
8. Келiсiм-шарттың күшiне ену күнi - Келiсiм-шарттың 3.1-тармағында көрсетiлген күндi бiлдiреді.
9. Өндiру - барлық технологиялық операцияларды және Минералдық шикiзаттарды уақытша сақтауды қоса алғанда, мемлекет меншiгiндегi Жер қойнауынан пайдалы қазбаларды, сондай-ақ Техногендiк минералдық түзiлiстердi жер бетiне шығарумен байланысты жұмыстардың барлық кешенiн (операцияларды) бiлдiредi.
10. Кең тараған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өз қажеттерi үшiн өндiру - жалпы кең тараған пайдалы қазбаларға не жер асты суларына қатысты кейін мәмiлелер жасау ниетiнсiз меншiкке не тұрақты немесе уақытша жер қойнауын пайдалану құқығына жататын жер учаскесiнде жүзеге асырылатын Өндiрудi бiлдiредi.
11. Кеңiнен тараған пайдалы қазбаларды коммерциялық мақсатта Өндiру - өз қажеттерi үшiн кең тараған пайдалы қазбаларды Өндiруге жатпайтын кең тараған пайдалы қазбаларды кез келген өндiрудi бiлдiредi.
12. Теңiздiң ластануы - теңiздiк ортаға материалдардың, заттардың, энергияның, шуылдың, дiрiлдердiң қосылуын, сондай-ақ адамдардың денсаулығына, теңiздiң тiрi ресурстары мен экологиялық жүйесiне зиян келтiретiн не келтiруге қабiлеттi не теңiзде не оның жағалауында заңды қызметтi жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға кедергi туғызатын немесе зиян келтiруге қабiлеттi түрлi тұрпаттағы сәулеленулер мен өрiстердiң пайда болуын бiлдiредi.
13. Жер қойнауын пайдалану туралы заңнама - Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 1996 жылғы 27 қаңтардағы N 2828 заң күшi бар Жарлығын, оған өзгерiстер мен толықтыруларды және Пайдалы қазбалардың жекелеген түрлерi мен Техногендiк минералдық түзiлiстер туралы басқа да заңнамалық кесiмдердi бiлдiредi.
14. Коммерциялық табылым - Келiсiм-шарттық аумақта Өндiру үшiн экономикалық жағынан жарамды бiр немесе бiрнеше Кен орнының табылуын бiлдiредi.
15. Құзыреттi орган - Келiсiм-шарт жасасумен және оны орындаумен тiкелей байланысты құқықтар табысталған ________________
атқарушы мемлекеттiк
__________________________________________ бiлдiредi.
органның атауы көрсетілсін

16. Контракт - означает настоящий Контракт на проведение
_______________________________________ на _____________________________
указать вид Операции по недропользованию   Месторождении,Участках (блоках)
между Компетентным органом и Подрядчиком, а также все приложения к
настоящему Контракту.
17. Контрактная территория - территория, определяемая Геологическим
либо Горным отводом, на которой Недропользователь вправе проводить
Операции по недропользованию, соответствующие Контракту.
18. Месторождение - означает месторождение ________________________,
(если оно уже открыто)
содержащее природное скопление____________________________________.
указать вид Полезного ископаемого
19. Минеральное сырье - извлеченная на поверхность часть Недр (горная
порода, рудное сырье и другое), содержащая Полезное ископаемое (Полезные
ископаемые).
20. Налоговое законодательство - Налоговый кодекс и другие нормативные правовые акты, принятие которых предусмотрено Налоговым кодексом.
Сноска. Пункт 20 - в редакции постановления Правительства РК от 9 августа 2002 г. N 889 P020889_ .
20-1. Налоговый кодекс - Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 года K010209_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), действующий на дату подписания (заключения) Контракта.
Сноска. Дополнен пунктом 20-1 - постановлением Правительства РК от 9
августа 2002 г. N 889
P020889_
.
21. Недра - означает часть земной коры, расположенную ниже почвенного
слоя, а при его отсутствии - ниже земной поверхности и дна морей, озер,
рек и других водоемов, простирающаяся до глубин, доступных для проведения
Операций по недропользованию с учетом научно-технического прогресса.
22. Операции по недропользованию - означают все работы, относящиеся к
__________________________________________, проводимые на Контрактной
указать вид  операции по недропользованию
территории в соответствии с Контрактом на проведение
__________________________________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
23. Подрядчик - означает недропользователя __________________________
Ф.И.О.
__________________________________________________________________________
физического лица, название юридического лица, в том числе
__________________________________________________________________________,
иностранного, а также иностранного государства, международной организации
заключивший с Компетентным органом Контракт.
24. Правительство - означает Правительство Республики Казахстан.

16. Келiсiм-шарт - Құзыреттi орган мен Мердiгер арасында ___________________________________________________________________
Кен орнында, Учаскесiнде (блоктарда)
___________________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін жүргiзуге арналған осы Келiсiм-шартты, сондай-ақ осы Келiсiм-шартқа барлық қосымшаларын бiлдiредi.
17. Келiсiм-шарттық аумақ - Жер қойнауын пайдаланушы Келiсiм-шартқа сәйкес келетiн жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге құқылы Геологиялық не Тау-кендiк бөлiсiммен белгiленген аумақ.
18. Кен орны - _________________________ табиғи шоғырланудан
Пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін
тұратын ______________________________  кен орнын бiлдiредi.
(егер ол ашылған болса)
19. Минералдық шикiзат - құрамында Пайдалы қазбасы (Пайдалы қазбалары) бар Жер қойнауының жер үстiне шығарылған (тау жынысы, кендік шикізат және басқалар) бөлігі.
20. Салық заңнамасы - Салық кодексi және қабылдануы Салық кодексiнде көзделген басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдер. <*>
Ескерту. 20-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. N 889  қаулысымен .
20-1. Салық кодексi - Келiсiм-шартқа қол қою (жасасу) күнiне қолданыстағы Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексi (Салық кодексi). <*>
Ескерту. 20-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. N 889 қаулысымен.
21. Жер қойнауы - топырақ қабатынан, ол жоқ болған кезде жер бетiнен және теңiздердiң, көлдердiң, өзендердiң басқа да су айдындарының түбiнен төмен орналасқан, ғылыми-техникалық дамуды ескере отырып, Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзуге болатын тереңдiкке дейiн созылған жер қыртысының бөлiгiн бiлдiредi. <*>
22. Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операциялар -____________
Жер қойнауын
_______________________________________________ жүргiзуге арналған
пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін
Келiсiм-шартқа сәйкес Келiсiм-шарттық аумақта ____________________
Жер қойнауын пайдалану
____________________________________ жатқызылған барлық жұмыстарды
жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін бiлдiредi.
23. Мердiгер - Құзыреттi органмен Келiсiм-шарт жасасқан ___________________________________________________________________
жеке тұлғаның аты-жөні, заңды тұлғаның, оның ішінде
___________________________________________________________________
шетелдiк заңды тұлғаның, сондай-ақ шет мемлекеттiк халықаралық ұйымның атауы.
Жер қойнауын пайдаланушыны бiлдiредi.
24. Үкiмет - Қазақстан Республикасының Yкiметiн бiлдiредi.

25. Полезное ископаемое - означает содержащееся в недрах природное минеральное вещество в твердом, жидком или газообразном состоянии (в том числе подземные воды и лечебные грязи), пригодное для использования в материальном производстве.
26. Попутные полезные ископаемые - означает составные части Полезного ископаемого, добываемые совместно с основным Полезным ископаемым.
27. Положительная практика разработки Месторождений - означает практику, которая обычно применяется Недропользователями при Разведке и Добыче в странах мира как рациональная, безопасная, эффективная и необходимая при проведении Операций по недропользованию.
28. Техногенные минеральные образования - означает отходы горного, обогатительного, металлургического и других видов производства (шлаки, отвалы, хвосты и другие), содержащие Полезное ископаемое (Полезные ископаемые).
29. Рабочая программа - означает все виды планов, подготовленных для проведения Операций по недропользованию, включая планы по Государственному геологическому изучению недр, Разведке и Добыче.
30. Разведка - означает работы (операции), связанные с поиском Месторождений Полезных ископаемых и их оценкой.
31. Стороны - означает Компетентный орган и Подрядчик, где они определены в совокупности.
32. Субподрядчик - означает юридическое или физическое лицо, заключившее с Подрядчиком договор об исполнении какой-либо части обязательств Подрядчика по Контракту.
33. Третье лицо - означает любое физическое или юридическое лицо, за исключением Сторон по Контракту.
34. Утвержденные запасы - означают оцененные государственной экспертизой геологические и извлекаемые запасы Полезных ископаемых.
35. Участок недр (блок) - означает геометризированную часть Недр, выделяемую в замкнутых границах для предоставления в недропользование.
Раздел 2. Цель Контракта
2.1. Целью Контракта является определение и соответствии с действующим на дату вступления Контракта в силу законодательством Государства и юридическое оформление договорных взаимоотношений между Компетентным органом и Подрядчиком.
2.2. Правительство Республики Казахстан может определить полномочный орган, представляющий интересы государства по Контракту о разделе продукции.
Сноска. Дополнен пунктом 2.2 - постановлением Правительства РК от 28 июня 2002 г. N 702 P020702_ .
Раздел 3. Срок действия контракта
3.1. Контракт вступает в силу с момента его государственной регистрации в Компетентном органе (уполномоченный государственный орган) с обязательной выдачей сертификата о регистрации Контракта, если иные более поздние сроки вступления в силу не оговорены Контрактом.

25. Пайдалы қазбалар - материалдық өндiрiсте пайдалануға жарамды жер қойнауындағы қатты, сұйық немесе газ күйiндегi (оның ішiнде жерасты сулары мен емдiк балшықтар) минералдық заттарды бiлдiредi.
26. Ілеспе пайдалы қазбалар - негiзгi Пайдалы қазбалармен бiрге өндiрiлетiн Пайдалы қазбаның құрамдас бөлiктерiн бiлдiредi.
27. Кен орындарын әзiрлеудiң оң тәжiрибесi - Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу кезiнде әдетте Мердiгердiң әлем елдерiнде Барлау және Өндiру кезiнде қолданатын ең оңтайлы, қауiпсiз, тиiмдi және қажеттi тәжiрибесiн бiлдiредi.
28. Техногендiк минералдық түзiлiстер - тау-кен байыту, металлургиялық және өндiрiстiң басқа да түрлерiнiң құрамында Пайдалы қазбасы (Пайдалы қазбалары) бар өнеркәсiп қалдықтары (қоқыстар, үйiндiлер, қалдықтар және басқалар).
29. Жұмыс бағдарламасы - Жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеу, Барлау және Өндiру жөніндегi жоспарларды қоса алғанда, Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды жүргiзу үшiн дайындалған жоспарлардың барлық түрiн бiлдiредi.
30. Барлау - Пайдалы қазбалардың Кен орындарын iздестiрумен және оларды бағалаумен байланысты жұмыстарды (операцияны) бiлдiредi.
31. Тараптар - олар жиынтықта айқындалған Құзыреттi орган мен Мердiгердi бiлдiредi.
32. Қосалқы мердiгер - Мердiгердiң Келiсiм-шарт бойынша мiндеттемелерiнiң қандай да бiр бөлiгiн орындау туралы Мердiгермен шарт жасасқан заңды немесе жеке тұлғаны бiлдiредi.
33. Yшiншi жақ - Келiсiм-шарт бойынша Тараптарды қоспағанда кез-келген заңды немесе жеке тұлғаны бiлдiредi.
34. Бекiтiлген қорлар - Пайдалы қазбалардың мемлекеттiк сараптамамен бағаланған геологиялық және алынатын қорларын бiлдiредi.
35. Жер қойнауының учаскесi (блок) - жер қойнауын пайдалануға беру үшiн тұйықталған шекарада бөлiнетiн Жер қойнауының геометрияланған бөлiгiн бiлдiредi.
2-бөлiм. Келісім-шарттың мақсаты
2.1. Келiсiм-шарттың мақсаты Келiсiм-шарт күшiне енген күнi мемлекеттiң қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес Құзыреттi орган мен Мердiгер арасындағы шарттық өзара қарым-қатынастарды белгiлеу және заңдық ресiмдеу болып табылады.
2.2. Қазақстан Республикасының Yкiметi Өнiмдi бөлу туралы келiсiм-шарт бойынша мемлекеттiң мүддесiн бiлдiретiн өкiлеттi органды белгiлей алады. <*>
ЕСКЕРТУ. Жаңа 2.2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.06.28. N 702 қаулысымен .
3-бөлiм. Келісім-шарттың қолданылу мерзімі
3.1. Келiсiм-шарт Құзыреттi органда (уәкiлеттендiрiлген мемлекеттiк орган) Келiсiм-шарттың тiркелгенi туралы сертификатты мiндеттi берумен оны мемлекеттiк тiркеуден өткiзген сәттен бастап, егер күшiне енудiң өзге де неғұрлым кеш мерзiмдерi Келiсiм-шартта ескерiлмесе, күшiне енедi.

3.2. Срок действия Контракта истекает в последний день действия Контракта _______________________________________________________________
если более ранний срок не оговорен Сторонами в Контракте
3.3. Срок действия Контракта может быть продлен по соглашению сторон в соответствии с законодательством Государства.
3.4. При продлении срока действия Контракта условия Контракта должны быть изменены письменным соглашением Сторон.
Раздел 4. Контрактная территория
4.1. Подрядчик выполняет __________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
в пределах Контрактной территории в соответствии с условиями Контракта.
4.2. Если при проведении __________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
обнаружится, что географические границы залежей Месторождения выходят за
пределы Контрактной территории, указанной в Геологическом или Горном
отводе, то вопрос о ее расширении решается путем изменения условий
Контракта без проведения конкурса.
4.3. ________________________________________________ возврат
(Для контрактов на Разведку или Разведку и Добычу)
Контрактной территории, за исключением территории, на которой сделано
Коммерческое обнаружение, осуществляется по следующему графику:
к концу второго года действия Контракта     %
к концу третьего года действия Контракта    %
к концу четвертого года действия Контракта  %
к концу пятого года действия Контракта      %
к концу шестого года действия Контракта     %
Раздел 5. Право собственности на
имущество и информацию
5.1. Все материальные и нематериальные активы, приобретенные
Подрядчиком для проведения _____________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
___________________________________, являются собственностью Подрядчика.
указать вид Полезного ископаемого
5.2. Право собственности на имущество, указанное в пункте 5.1.
Контракта, может быть заложено или другим способом обременено в пользу
Третьего лица для обеспечения финансирования ____________________________
указать вид Операции по
____________________ в соответствии с законодательством Государства.
недропользованию
5.3. Информация о геологическом строении Недр, содержащихся в них Полезных ископаемых, геологических параметрах Месторождений, величине запасов, условиях разработки, а также иных особенностях Недр, содержащаяся в геологических отчетах, картах и иных материалах, находится в государственной собственности, если она получена за счет бюджетных ассигнований, и в собственности Подрядчика, если она получена за счет собственных средств Подрядчика.

3.2. Келiсiм-шарттың қолданылу мерзiмi ______________________
егер Тараптар Келісім-шартта
______________________________________________ Келiсiм-шарт күшінің
неғұрлым ерте мерзімді ескермесе
соңғы күні аяқталады.
3.3. Келісім-шарттың қолданылу мерзімі тараптардың келісуі бойынша Мемлекет заңнамасына сәйкес ұзартылуы мүмкін.
3.4. Келісім-шарттың қолданылу мерзімі ұзартылған кезде Келісім-шарттың ережелері Тараптардың жазбаша келісімімен өзгертілуі қажет.
4-бөлім. Келісім-шарттық аумақ
4.1. Мердігер _______________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның
түрі көрсетілсін
Келiсiм-шарттың ережелерiне сәйкес Келiсiм-шарттық аумақ шегiнде орындайды.
4.2. Егер ___________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін
жүргiзу кезiнде Кен орны шоғырының географиялық шекаралары Геологиялық немесе Тау-кен бөлiсiмiнде көрсетiлген Келiсiм-шарт аумағынан тысқары шығып жатса, онда оны кеңейту туралы мәселе Келiсiм-шарттың ережелерiн конкурс өткiзбей өзгерту жолымен шешiледi.
4.3. _______________________________________________________
(Барлауға немесе Барлау мен Өндiруге арналған __________________________________ Келiсiм-шарттық аумақты қайтару,
Келісім-шарттар үшiн)
Коммерциялық ашу жасалған аумақты қоспағанда, мынадай график бойынша жүзеге асырылады:
Келiсiм-шарттың қолданылуының екiншi жылының соңына             %
Келiсiм-шарттың қолданылуының үшiншi жылының соңына             %
Келiсiм-шарттың қолданылуының төртiншi жылының соңына           %
Келiсiм-шарттың қолданылуының бесiншi жылының соңына            %
Келiсiм-шарттың қолданылуының алтыншы жылының соңына            %
5-бөлiм. Мүлік пен ақпаратқа арналған жеке меншік құқығы
5.1. _______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін
____________________________________________________________________
Пайдалы қазбаның түрi көрсетілсін жүргiзу үшiн Мердiгердiң сатып алған барлық материалдық және материалдық емес активтер Мердiгердiң меншiгi болып табылады.
5.2. Келiсiм-шарттың 5.1-тармағында көрсетiлген мүлiкке меншiк құқығы Мемлекеттiң заңнамасына сәйкес ______________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі
____________________________________ қаржыландыруды қамтамасыз ету
операцияның түрі көрсетілсін үшiн Үшiншi тұлғаның пайдасына берiлуi немесе басқа тәсiлмен ауыртпалануы мүмкін.
5.3. Жер қойнауының геологиялық құрылымы, ондағы пайдалы қазбалар, Кен орындарының геологиялық өлшемдерi, қорлардың шамасы, әзiрлеу шарттары, сондай-ақ Жер қойнауының өзге де ерекшелiктерi туралы геологиялық есептерде, карталарда және өзге де материалдарда бар ақпарат, егер ол бюджеттiк қаражат бөлу есебiнен алынса және егер ол Мердiгердiң өз қаражатының есебiнен алынса, Мердiгердiң меншiгiнде болады.

5.4. Информация о Недрах по Контрактной территории, находящаяся в государственной собственности, приобретается Подрядчиком у _________________________________________________________________________
название уполномоченного органа по использованию и охране Недр в установленном законодательством Государства порядке.
5.5. Геологическая и иная информация о Недрах, полученная Подрядчиком в процессе проведения __________________________________________
указать вид Операции по недропользованию в обязательном порядке безвозмездно по установленному стандарту передается им на хранение, систематизацию и обобщение в _____________________________________________________________________. название уполномоченного органа по использованию и охране Недр
5.6. Использование в учебных, научных, коммерческих и иных целях геологической информации о Недрах, полученной за счет средств Подрядчика и переданной им в соответствии с пунктом 5.5. Контракта, определяется на основании отдельного соглашения между Подрядчиком и ______________________ _________________________________________________________________________.
название уполномоченного органа по использованию и охране Недр
5.7. При прекращении действия Контракта вся геологическая информация переходит в собственность Государства. Подрядчик обязан безвозмездно передать в ______________________________________________________________
название уполномоченного органа по использованию и охране Недр все документы и иные материальные носители геологической информации, включая первичную.
Раздел 6. Право государства на приобретение
и реквизицию полезных ископаемых
6.1. В случае войны, стихийных бедствий или в иных случаях, предусмотренных законодательством о чрезвычайных ситуациях, Правительство имеет право реквизиции части или всех Полезных ископаемых, принадлежащих Подрядчику. Реквизиция может осуществляться в размерах, необходимых для нужд Государства в течение всего периода чрезвычайной ситуации.
6.2. Государство гарантирует компенсацию за реквизированные Полезные
ископаемые в натуральном или денежном выражении по ценам мирового рынка,
действующим на день реквизиции (для иностранного Подрядчика выплата
денежной компенсации осуществляется в свободно-конвертируемой валюте, для
национального Подрядчика - в национальной валюте Государства).
6.3. Государство имеет первоочередное право на приобретение у
Подрядчика _____________________________ по ценам, не превышающим
указать вид Полезного ископаемого
цены мирового рынка. ___________________________________________________
Определить предельный объем приобретаемых -
________________________________________________________________________
указать вид Полезного ископаемого, порядок
________________________________________________________________________
определения их цен и вид оплаты

5.4. Мемлекет меншiгiндегi Келiсiм-шарттық аймақ бойынша Жер қойнауы туралы ақпаратты Мердiгер Мемлекеттің заңнамасында белгiленген тәртiппен ____________________________________________
Жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнінде уәкiлеттiлiк
___________________________ алады.
берілген органның атауы
5.5. Мердiгер ______________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі
_______________________________________ жүргiзу процесiнде алынған
операцияның түрi көрсетiлсiн
Жер қойнауы туралы геологиялық және өзге де ақпаратты мiндеттi түрде
белгіленген стандарт бойынша ______________________________________
Жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнінде
_____________________________________ сақтау, жүйелеу және
уәкілеттік берілген органның атауы
қорытындылау үшiн тегін табыс етедi.
5.6. Мердiгердiң қаражаты есебiнен алынған және оларға Келiсiм-шарттың 5.5-тармағына сәйкес табыс етiлген Жер қойнауы туралы геологиялық ақпаратты оқу, ғылыми, коммерциялық және өзге де мақсаттарға пайдалану Мердiгер мен ________________________________
Жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнінде
__________________________________________ арасында жасалатын бөлек
уәкілеттік берілген органның атауы
келiсiмнiң негiзiнде айқындалады.
5.7. Келiсiм-шарт күшiн тоқтатқан кезде барлық геологиялық ақпарат Мемлекет меншiгiне көшедi. Мердiгер барлық құжаттар мен бастапқысын қоса алғанда өзге де геологиялық, материалдық ақпарат көздерін ________________
Жер қойнауын
__________________________________________________________________
пайдалану және қорғау жөнінде уәкілеттік білдірген органның атауы  тегін беруге міндетті.
6-бөлiм. Мемлекеттің пайдалы қазбаларды сатып
алу және иеліктен айыруға арналған құқығы
6.1. Соғыс, табиғи зiлзала жағдайында немесе төтенше жағдайлар туралы заңнамада көзделген өзге де жағдайларда Үкiметтiң Мердiгерге тиесілi Пайдалы қазбалардың бiр бөлiгiн немесе барлығын иелiктен айыруға құқығы бар. Иелiктен айыру төтенше жағдайдың бүкiл мерзiмi ішiнде Мемлекеттiң мұқтажы үшiн қажет көлемде жүзеге асырыла алады.
6.2. Мемлекет иелiктен айырған Пайдалы қазбалар үшiн заттай немесе ақшалай түрде олардың құнын сол күнгі әлемдiк нарықтың бағалары бойынша орнын толтыруға кепiлдiк бередi (шетелдiк Мердiгерге ақшалай өтем еркiн айналымдағы валютамен ұлттық Мердiгерге Мемлекеттiң ұлттық валютасымен төленедi).
6.3. Мемлекеттiң Мердiгерден ________________________________
Пайдалы қазбаның түрi көрсетiлсiн әлемдiк рыноктың бағаларынан аспайтын баға бойынша ________________
сатып алынатындарының
___________________________________________________________________
шекті көлемi белгіленсін
___________________________________________________________________
Пайдалы қазбаның түрi, олардың бағасын белгiлеу тәртiбi мен төлем түрi _____________________ алдыңғы кезекте сатып алуға құқығы бар.
көрсетілсін.

Раздел 7. Общие права и обязанности
Сторон
7.1. Подрядчик имеет право:
7.1.1. Проводить _________________________________ на Контрактной
указать вид Операции по недропользованию
территории на исключительной основе.
7.1.2. Самостоятельно совершать любые законные действия по недропользованию в пределах предоставленной ему Контрактной территории в соответствии с условиями, зафиксированными в Контракте.
7.1.3. Использовать по своему усмотрению результаты своей деятельности, в том числе _________________________________.
указать вид Полезного ископаемого
7.1.4. Сооружать на Контрактной территории, а в случае необходимости на иных земельных участках, выделенных Подрядчику в установленном порядке, объекты производственной и социальной сферы, необходимые для осуществления _________________________________________ указать вид Операции по недропользованию
7.1.5. По договоренности с владельцами пользоваться объектами и коммуникациями общего пользования как на Контрактной территории, так и вне ее пределов.
7.1.6. В первоочередном порядке осуществлять переговоры о продлении срока действия Контракта в соответствии с пунктом 3.3. Контракта.
7.1.7. Привлекать Субподрядчиков для выполнения отдельных видов работ, связанных с проведением ______________________________________
указать вид Операций по недропользованию
7.1.8. Передавать все или часть своих прав третьим лицам с
соблюдением условий, установленных Контрактом и законодательством
Государства.
7.1.9. Прекращать свою деятельность на условиях, определенных
Контрактом и законодательством Государства.
7.1.10. В случае прекращения Контракта Подрядчик вправе
самостоятельно распорядиться имуществом, находящимся в его собственности,
если иное не установлено в контракте.
7.1.11. Права Подрядчика могут быть дополнены по соглашению Сторон,
если это не противоречит законодательству Государства.
7.2. Подрядчик обязан:
7.2.1. Приступить ________________________________________________
установить срок
к выполнению Рабочей программы, согласованной Сторонами.
7.2.2. Выбирать наиболее эффективные методы и технологии при
проведении _____________________________________________, основанные на
указать вил Операции по недропользованию
стандартах, принятых в мировой практике.
7.2.3. Использовать Контрактную территорию только в целях,
предусмотренных Контрактом.
7.2.4. Проводить_________________________________________ в строгом
указать вид Операции по недропользованию
соответствии с законодательством Государства и Рабочей программой.

7-бөлiм.  Тараптардың жалпы құқықтары мен міндеттері
7.1. Мердiгердiң:
7.1.1. Келісiм-шарттық аумақта _____________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегі
________________________________________ ерекше негiзде жүргiзуге;
операцияның түрi көрсетілсiн
7.1.2. Келiсiм-шартта белгіленген шарттарға сәйкес өзiне берiлген Келiсiм-шарттық аумақ шектерiнде жер қойнауын пайдалану жөнiндегi кез келген заңды iс-қимылдарды дербес жасауға;
7.1.3. Таңдауы бойынша өз қызметінiң нәтижелерiн, оның iшiнде ___________________________________ пайдалануға; Пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін
7.1.4. Келiсiм-шарттық аумақта, қажет болған жағдайда белгiленген тәртіппен Мердігерге бөлінген өзге де жер учаскелерінде _______________
Жер қойнауын
______________________________________________________ жүзеге асыру
пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін үшiн қажет өндiрiстiк және әлеуметтiк сала объектiлерiн салуға;
7.1.5. Иелерiмен уағдаластық бойынша Келiсiм-шарттық аумақта да, одан тыс жерлерде де жалпы пайдаланудағы объектiлер мен коммуникацияларды пайдалануға;
7.1.6. Келiсiм-шарттың 3.3-тармағына сәйкес Келiсiм-шарт күшiнiң мерзімiн ұзарту туралы келiссөздердi бiрiншi кезектегi тәртiппен жүзеге асыруға;
7.1.7. ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияның түрi көрсетілсін жүргiзуге байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерiн орындау үшiн Қосалқы мердiгерлердi тартуға;
7.1.8. Келiсiм-шартпен және Мемлекет заңнамасымен белгiленген шарттарды сақтай отырып, өзiнiң барлық құқығын немесе оның бiр бөлiгін үшiншi тұлғаларға беруге;
7.1.9. Келiсiм-шартпен және Мемлекет заңнамасымен белгiленген шарттарда өз қызметiн тоқтатуға;
7.1.10. Келiсiм-шарт тоқтатылған жағдайда егер келiсiм-шартта өзгеше белгiленбесе, Мердiгердiң өз меншiгiндегi мүлiкке дербес билiк жасауға құқығы бар.
7.1.11. Мердiгердiң құқығы, егер ол Мемлекет заңнамасына қайшы келмесе, Тараптардың келiсiмi бойынша толықтырылуы мүмкiн.
7.2. Мердiгер:
7.2.1. Тараптардың келiскен Жұмыс бағдарламасын орындауға ___
_________________________________________________________ кiрiсуге;
мерзімi белгiленсін
7.2.2. _____________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегi операцияның түрi көрсетілсін жүргiзу кезiнде әлемдiк тәжiрибеде қабылданған стандарттарға негiзделген неғұрлым тиiмдi әдiстер мен технологияларды таңдауға;
7.2.3. Келiсiм-шарттық аумақты Келiсiм-шартта көзделген мақсаттарға ғана пайдалануға:
7.2.4. ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін
Мемлекет заңнамасы мен Жұмыс бағдарламасына қатаң сәйкестікте жүргізуге;

7.2.5. Не препятствовать другим лицам свободно передвигаться в
пределах Контрактной территории, пользоваться объектами и коммуникациями
общего пользования или проводить любые виды работ, и том числе Разведку и
Добычу других природных ресурсов, кроме _________________________________,
указать вид Полезного ископаемого
если это не связано с особыми условиями безопасности и такая деятельность
не мешает проведению ___________________________________________.
указать вид Операции по недропользованию
7.2.6. Соблюдать согласованные в установленном порядке
технологические схемы и проекты по проведению ___________________________
указать вид Операции
______________________, обеспечивающие безопасность персонала и населения.
по недропользованию
7.2.7. Обязательно использовать оборудование, материалы и готовую
продукцию, произведенные в Государстве, при их соответствии стандартам и
другим требованиям с проведением Конкурса на территории Республики
Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
7.2.8. Обязательно привлекать казахстанские предприятия и организации
для выполнения работ и услуг при проведении ____________________________
указать вид Операции по
____________________, включая использование воздушного, железнодорожного,
по недропользованию
водного и других видов транспорта, если эти услуги соответствуют стандартам и другим требованиям, с проведением конкурса на территории Республики Казахстан в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
7.2.9. В случае отсутствия какого-либо вида услуг в Республике Казахстан использовать услуги иностранных организаций по разрешению уполномоченного государственного органа.
7.2.10. При проведении _____________________________________ отдавать
указать вид Операции по недропользованию предпочтение казахстанским кадрам и создавать рабочие места.
7.2.11. Предоставлять Компетентному органу Рабочую программу, а также полную информацию о процессе ее реализации.
7.2.12. Финансировать _______________________________________________
не менее % от общего объема инвестиций профессиональную подготовку привлеченного к работам по Контракту казахстанского персонала.
При этом в случае превышения суммы средств по обязательству на обучение казахстанских кадров над реальной потребностью в обучении привлеченного персонала Подрядчик использует оставшуюся сумму средств на финансирование приоритетных задач системы среднего образования в соответствии с Соглашением о взаимодействии Министерства образования и науки Республики Казахстан и Министерства энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан. Информация об остающейся части средств
на обучение представляется в Компетентный орган после утверждения
Годовой Рабочей программы и бюджета на очередной год действия Контракта.

7.2.5. Басқа тұлғаларға Келісім-шарттық аумақ шектерінде еркін жүрiп-тұруға, ортақ пайдаланудағы объектілер мен коммуникацияларды пайдалануға немесе жұмыстың кез келген түрiн, оның ішінде _______________________________ басқа табиғи ресурстарды
Пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін
Барлау мен Өндiруге, егер бұл қауiпсiздiктiң ерекше шарттарымен байланысты болмаса және мұндай қызмет ______________________________
Жер қойнауын пайдалану
_____________________________________________ жүргiзуге кедергi       жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін
келтiрмесе, бөгет жасамауға;
7.2.6. _____________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегi операцияның түрi
көрсетілсiн жүргізу жөнiндегі қызметшiлер құрамы мен тұрғындардың қауiпсiздiгін қамтамасыз ететiн белгiленген тәртiппен келiсiлген технологиялық сызбалар мен жобаларды сақтауға;
7.2.7. Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген тәртiппен Қазақстан Республикасының аумағында конкурс өткiзумен олардың стандарттарға және басқа да талаптарға сәйкестігі кезiнде Мемлекетте өндiрiлген жабдықтарды, материалдарды және дайын өнiмдердi мiндеттi түрде қолдануға;
7.2.8. ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияның түрi көрсетiлсiн жүргiзу кезiнде Қазақстан Республикасының Yкiметi белгілеген тәртiппен Қазақстан Республикасының аумағында конкурс өткiзумен, әуе, темiр жол, су және көлiктiң басқа да түрлерiн пайдалануды қоса алғанда, жұмыстар мен қызмет көрсетулердi орындау үшiн қазақстандық кәсiпорындарды және ұйымдарды мiндетті түрде тартуға;
7.2.9. Қызмет көрсетудiң қандай да бiр түрi Қазақстан Республикасында болмаған жағдайда уәкiлеттi мемлекеттiк органның рұқсаты бойынша шетелдiк ұйымдардың қызмет көрсетулерiн пайдалануға;
7.2.10. ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияның түрi көрсетiлсiн жүргiзу кезiнде қазақстандық кадрларға артықшылық беруге және жұмыс орындарын құруға;
7.2.11. Құзыреттi органға Жұмыстың бағдарламасын, сондай-ақ оны iске асыру процесi туралы толық мәлiметтер беруге;
7.2.12. Келiсiм-шарт бойынша жұмысқа тартылған қазақстандық қызметкерлердiң кәсiптiк дайындығын _______________________________
инвестициялардың жалпы көлемінің
____________________ қаржыландыруға міндетті.
кемінде - %-ы
Бұл ретте қазақстандық кадрларды оқытуға арналған мiндеттеме бойынша қаражат сомасы тартылған қызметшiлердi оқытудағы нақты қажетінен артылған жағдайда, Мердiгер қаражаттың қалған сомасын Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгінің өзара іс-қимылы туралы келiсiмге сәйкес орта бiлiм беру жүйесiнiң басымдықты мiндеттерiн қаржыландыруға пайдаланады. Оқытуға арналған қаражаттың қалған бөлiгi туралы ақпарат жылдық Жұмыс бағдарламасы мен кезектi жылдың бюджетi бекiтiлген соң құзыреттi органға берiледi;

7.2.13. Беспрепятственно предоставлять необходимые документы,
информацию и доступ к местам работ контрольным органам Государства при
выполнении ими служебных функций и своевременно устранять выявленные ими
нарушения.
7.2.14. Передавать информацию о содержании _________________________
указать вид Операции
___________________ Третьим лицам, если возникнет такая необходимость,
по недропользованию
только с письменного согласия другой Стороны _____________________________
(если иное не предусмотрено
__________________.
Контрактом)
7.2.15. Своевременно уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет, а также штрафы за нерациональное использование Недр.
7.2.16. В процессе своей деятельности сохранять объекты культурно-исторического значения, расположенные на Контрактной территории.
7.2.17. Прогнозировать долгосрочные экологические последствия своей деятельности по исполнению Контракта и предоставлять эти прогнозы в Компетентный орган и государственные органы по охране окружающей природной среды не позднее, чем за __ лет до окончания срока действия Контракта.
7.2.18. Оставить Контрактную территорию в состоянии, соответствующем требованиям правил о горном и санитарном надзоре, охране недр и окружающей природной среды.
7.2.19. Восстановить участки земли и другие природные объекты, состояние которых было нарушено деятельностью Подрядчика по Контракту, до состояния, пригодного для дальнейшего использования в соответствии с требованиями законодательства Государства.
7.3. Обязанности Компетентного органа:
7.3.1. Обеспечивать исполнение условий и расторжение Контракта в
порядке и на основаниях, предусмотренных законодательством Государства.
7.3.2. Обеспечить предоставление Подрядчику земельного участка на
право землепользования в соответствии с Контрактом.
7.4. Права Компетентного органа:
7.4.1. Представлять Государство на переговорах с Подрядчиком по
условиям Контракта.
7.4.2. Требовать от Подрядчика регулярной отчетности выполнения
условий Контракта. Запрашивать иную информацию, касающуюся условий
Контракта.
7.4.3. Инспектировать проведение Подрядчиком ______________________
Операции
____________________, в том числе документацию Подрядчика,
по недропользованию
относящуюся к деятельности по исполнению условий Контракта.
7.4.4. Доступ к любым работам на Контрактной территории, относящимся
к ______________________________________________.
указать вид Операции по недропользованию
Раздел 8. Рабочая программа

7.2.13. Қызметтiк функцияларын орындау кезiнде мемлекеттiк бақылау органдарына қажеттi құжаттарды, ақпараттарды кедергiсiз беруге және жұмыс орындарына бөгетсiз өтуге және олар анықтаған тәртiп бұзушылықты уақытында түзетуге мiндеттi.
7.2.14. _____________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi көрсетiлсiн Мазмұны туралы ақпаратты, егер мұндай қажеттiлiк туындаса ғана, _________________________________________ тек екiншi
егер Келiсiм-шартта өзгеше көзделмесе Тараптың жазбаша келісімiмен үшiншi Тарапқа беруге.
7.2.15. Салықтар мен бюджетке, басқа да мiндеттi төлемдердi, сондай-ақ жер қойнауын ұтымсыз пайдаланғаны үшiн айыппұлдарды уақытында төлеуге.
7.2.16. Өз қызметi процесiнде Келiсiм-шарттық аумақта орналасқан мәдени-тарихи маңызы бар объектiлердi сақтауға.
7.2.17. Келiсiм-шартты орындау жөнiндегi өз қызметiнiң ұзақ мерзiмдi экологиялық салдарын болжауға және бұл болжамдарды Құзыреттi орган мен қоршаған табиғи ортаны қорғау жөнiндегi мемлекеттiк органдарға Келiсiм-шарт күшiнiң мерзiмi аяқталуына дейiн кемiнде ________ жылдан кешiктiрмей беруге.
7.2.18. Келiсiм-шарттық аумақты кен және санитарлық қадағалау, жер қойнауын және қоршаған табиғи ортаны қорғау туралы ережелердiң талаптарына сәйкес күйде қалдыруға.
7.2.19. Жай-күйi Мердiгердiң Келiсiм-шарт жөнiндегi қызметi кесiрiнен бұзылған жер учаскелерi мен басқа да табиғат объектiлерiн Мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес одан әрі пайдалануға болатындай жағдайға дейін қалпына келтіруге міндетті.
7.3. Құзыреттi органның мiндеттерi:
7.3.1. Келiсiм-шарт шарттарының орындалуы мен бұзылуын Мемлекет заңнамасында көзделген тәртiппен және негiздерде қамтамасыз ету;
7.3.2. Жердi пайдалану құқығында Мердiгерге Келiсiм-шартқа сәйкес жер учаскесiнiң берiлуiн қамтамасыз ету.
7.4. Құзыреттi органның құқықтары:
7.4.1. Келiсiм-шарт шарттары бойынша Мердiгермен келiссөздерде Мемлекеттi таныту;
7.4.2. Мердiгерден Келiсiм-шарт талаптарының орындалуының есебiн берудi үнемi талап ету. Келiсiм-шарт шарттарына қатысты өзге де ақпаратты сұрату.
7.4.3. Мердiгердiң, оның iшiнде _____________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегі
________________________________________ Келiсiм-шарттың шарттарын
операцияның түрi көрсетiлсiн орындау жөнiндегi қызметiне қатысты құжаттаманы жүргiзуiн тексеру.
7.4.4. Келiсiм-шарт аумағында ______________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегі
__________________________________ жататын кез-келген жұмысқа қол
операцияның түрі көрсетілсін
жеткiзу.
8-бөлiм. Жұмыс бағдарламасы

8.1. Подрядчик осуществляет _________________________________________
указать вид Операции по недропользованию в соответствии с согласованной с Компетентным органом Рабочей программой.
8.2. Рабочая программа подготавливается на основе технико-экономических расчетов и обоснований, экспертной оценки запасов Месторождения (если оно уже открыто и запасы утверждены соответствующим государственным органом) либо Участков недр (блоков) и других материалов с учетом положительной практики разработки Месторождений.
8.3. Подрядчик может вносить предложения об изменении и/или дополнении согласованной Рабочей программы. Изменения, дополнения и поправки в Рабочую программу вносятся в письменном виде при обоюдном согласии Сторон.
8.4. Подрядчик согласовывает ежегодную Рабочую программу с государственным органом по использованию и охране недр или с его территориальным подразделением.
Раздел 9. Период разведки
9.1. Период Разведки состоит из ____________________________________
(но не более шести) последовательных лет согласно Контракту и может быть продлен _________________________________________________________________________ (но не более, чем дважды с продолжительностью каждого периода до двух лет)
по взаимному согласию Сторон в соответствии с законодательством о недропользовании. При этом Стороны должны предварительно определить оставляемую для продолжения Разведки часть Контрактной территории и внести соответствующие изменения в Рабочую программу.
9.2. Подрядчик должен начать Разведку ______________________________
(не позднее срока, _________________________________________________________________________
установленного в Контракте) дней после Даты вступления Контракта в силу. Подрядчик предварительно за _____ дней информирует Компетентный орган о конкретной дате начала Разведки.
9.3. По мере проведения Разведки Подрядчик обязуется согласно условиям Контракта и Рабочей программе возвращать Контрактную территорию за исключением территории, на которой сделано Коммерческое обнаружение.
9.4. Подрядчик согласно условиям Контракта определяет возвращаемые Участки недр и сообщает об этом Компетентному органу не позднее, чем за ________________ дней до ________________________. установить срок установить срок
9.5. Возвращаемые участки должны соответствовать всем требованиям законодательства Государства, касающимся защиты окружающей природной среды. Подрядчик восстанавливает за свой счет возвращаемые территории и другие природные объекты, нарушенные вследствие проведения _________________________________________ до состояния, пригодного для
указать вид Операции по недропользованию
использования по прямому назначению.

8.1. Мердiгер ______________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөнiндегі операцияның түрi көрсетілсін Құзыреттi органмен келiсiлген Жұмыс бағдарламасына сәйкес жүзеге асырады;
8.2. Жұмыс бағдарламасы Кен орындарын әзiрлеудiң оң тәжiрибесi ескерiле отырып, техникалық-экономикалық есептер мен негiздемелердiң, Кен орны қорларының (егер ол ашылған және қорды тиiстi мемлекеттiк орган бекiткен болса) сараптамалық бағалануы не болмаса Жер қойнауы учаскелерi (блоктары) және басқа да материалдар негiзiнде әзiрленедi.
8.3. Мердiгер келiсiлген Жұмыс бағдарламасын өзгерту және/немесе толықтыру туралы ұсыныстар енгiзе алады. Жұмыс бағдарламасына өзгерiстер, толықтырулар мен түзетулер Тараптардың екеуара келiсiмімен жазбаша түрде енгiзiледi.
8.4. Мердiгер жыл сайынғы Жұмыс бағдарламасын жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк органмен немесе оның аумақтық бөлiмшесiмен келiседi.
9-бөлiм. Барлау кезеңі
9.1. Барлау кезеңi Келiсiм-шартқа сәйкес _____________________
(бірақ алты жылдан аспайды)
тізбектi жылдан тұрады және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамаға сәйкес келiсушi Тараптардың өзара келiсiмi бойынша ұзартылуы мүмкiн ____________________________________________________________________
(бiрақ әр кезеңi екі жылға дейiнгi ұзақтықпен кемiнде екi рет болуы керек)
Бұл ретте Тараптар Келісім-шарттық аумақта Барлау жүргiзудi жалғастыру үшiн қалдырған бөлiктi алдын ала белгiлеуге және Жұмыс бағдарламасына тиiстi өзгерiстер енгiзуге тиiс.
9.2. Мердiгер Барлауды Келiсiм-шарт күшiне енгеннен кейiн ____________________________________________________________________
(Келiсiм-шартта белгіленген мерзiмнен кешiктiрмей)
бастауы тиiс. Мердiгер Барлауды бастаудың нақты күнi туралы Құзыреттi органды ______ күн бұрын, алдын ала хабардар етедi.
9.3. Барлаудың жүргiзiлу шамасына қарай Мердiгер Келiсiм-шарт пен Жұмыс бағдарламасына сәйкес Коммерциялық табу жасалған аумақты қоспағанда, Келiсiм-шарт аумағын қайтаруға мiндеттенедi.
9.4. Мердiгер Келiсiм-шартқа сәйкес Жер қойнауының қайтарылатын учаскелерiн айқындайды және бұл туралы Құзыретті органға _____________
мерзімін көрсету керек
күн бұрын ____________________ дейiн хабарлайды.
мерзiмi көрсетiлсiн
9.5. Қайтарылатын учаскелер Мемлекеттiң қоршаған табиғи ортаны қорғауға қатысты заңнамаларының барлық талаптарына сәйкес болуы тиiс. Мердiгер қайтарылатын аумақтар мен тiкелей мақсатта пайдалану үшiн жарамды жағдайға дейiн ____________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі
________________________________ жүргiзу салдарынан бүлiнген басқа
операцияның түрі көрсетілсін
да табиғи объектiлердi өз есебiнен қалпына келтiредi.

9.6. Контракт прекращает свое действие по истечении периода Разведки,
с учетом его возможных продлений, если на Контрактной территории не было
совершено Коммерческое обнаружение или не было принято решение о переходе
к периоду Добычи. Если Подрядчик отказывается от продолжения работ по
Контракту, то он утрачивает все права на Контрактную территорию и не может
претендовать в дальнейшем на какое-либо возмещение затрат, понесенных им
по Контракту.
Раздел 10. Коммерческое обнаружение
10.1. В случае, если Подрядчик обнаружит Месторождение _____________
____________________________________ , которое по его мнению экономически
указать вид Полезного ископаемого
пригодно для Добычи, он немедленно сообщит об этом Компетентному органу и
в течение _____ дней подготовит отчет с подсчетом запасов и их оценкой для
предоставления в Уполномоченный орган по экспертной оценке запасов.
10.2. Уполномоченный орган в установленном законодательством о
недропользовании порядке обеспечит выполнение государственной экспертной
оценки запасов Месторождения.
10.3. Коммерческое обнаружение дает исключительное право Подрядчику
на переход к этапу Добычи (заключение Контракта на Добычу, если первично
был заключен Контракт только на Разведку).
10.4. При Коммерческом обнаружении Подрядчик имеет право на полное
или частичное возмещение затрат, понесенных им в связи с Коммерческим
обнаружением.
10.5. Если в результате Разведки не было Коммерческого обнаружения,
то Подрядчик не имеет права на возмещение затрат, понесенных им в период
Разведки.
Раздел 11. Период добычи
11.1. Подрядчику предоставляется исключительное право Добычи на
Контрактной территории в течение ______________________________________
(но не более двадцати пяти лет,
___________________________________________________ последовательных лет.
а по крупным и уникальным месторождениям до 45 лет)
11.2. Подрядчик приступит к Добыче не позднее _____________________
установить срок
дней после __________________________________________________________ или
(дата вступления Контракта в силу (для Контрактов на Добычу)
даты согласования программы Добычи (для Контрактов на Разведку и Добычу).
Раздел 12. Учет и отчетность
12.1. Подрядчик обязуется вести учет и сохранять в течение
установленного срока учетную документацию, касающуюся ____________________
указать вид Операции
_________________________ по Контракту, в соответствии с законодательством
по недропользованию
Государства.
12.2. Подрядчик предоставляет Компетентному органу полную информацию
о своей деятельности за предыдущий ________________ до____________________
год, квартал         установить дату
с приложением отчетности по форме N 1-3 ЛКУ (отчет о выполнении
лицензионно-контрактных условий).

9.6. Егер Келiсiм-шарттық аумақта Коммерциялық табу жасалмаса немесе Кен өндiру кезеңiне көшу туралы шешiм қабылданбаса, онда Келiсiм-шарт өз күшiн Барлау кезеңi, оның мерзiмi ұзартылу мүмкiндiгi ескерiле отырып, аяқталысымен тоқтатады. Егер Мердiгер Келiсiм-шарт бойынша жұмысын жалғастырудан бас тартса, онда ол Келiсiм-шарттық аумаққа деген барлық құқығынан айырылады және бұдан әрі Келісім-шарт бойынша шеккен зиянының орнын қалай да бір толтыруға таласа алмайды.
10-бөлiм. Коммерциялық табу
10.1. Егер Мердiгер оның айтуы бойынша Өндiруге қолайлы болатындай Кен орнын ______________________________ ашса, бұл туралы
Пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін
Құзыреттi органға дереу хабар бередi және қорларға сараптамалық баға беру жөнiндегi Уәкiлеттi органға тапсыру үшiн қорлардың есебi және олардың бағалануы туралы _______ күн ішiнде есеп даярлайды.
10.2. Уәкiлеттi орган Жер қойнауын пайдалану туралы заңнамада белгiленген тәртiппен Кен орны қорларына мемлекеттiк сараптамалық баға берудiң орындалуын қамтамасыз етедi.
10.3. Коммерциялық табу Мердiгерге Өндiру кезеңiне көшуге (өндiруге арналған Келiсiм-шарт, егер де тек Барлауға Келiсiм-шарт бiрiншi рет жасалса) ерекше құқық бередi.
10.4. Коммерциялық табу кезiнде Мердiгердiң Коммерциялық табуға байланысты шеккен шығындарының орнын толықтай немесе iшiнара толтыруға құқығы болады.
10.5. Егер Барлау нәтижесiнде Коммерциялық табу болмаса, онда Мердiгердiң Барлау кезеңiнде шеккен шығындарының орнын толтыру құқығы болмайды.
11-бөлiм. Өндіру кезеңі
11.1. Мердiгерге Келiсiм-шарт аумағында ________ тiзбектi жыл бойы ______________________________________________________________
(бiрақ жиырма бес жылдан артық емес, ал iрi және бiрегей кен орындары бойынша 45 жылға дейiн)
Өндiруге ерекше құқық берiледi.
11.2. Мердiгер Өндiруге _______________________________ күннен                                 (мерзiмi белгіленуi керек) кешiктiрмей немесе Өндiру бағдарламасы келiсiлгеннен кейiн (Барлауға және Өндiруге арналған Келiсiм-шарттар үшiн) ____________
(Келісім-шарт күшiне енген
______________________________________________ кiрiседi.
күнi (Өндiруге арналған Келiсiм-шарттар үшiн)
12-бөлiм. Есепке алу және есеп беру
12.1. Мердiгер Мемлекет заңнамасына сәйкес Келiсiм-шарт бойынша ____________________________________________ қатысты есеп
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрi көрсетілсін жүргiзуге және есепке алу құжаттарын белгiленген мерзiмде сақтауға  міндеттенедi.
12.2. Мердiгер дейiн 1-3 ЛКУ нысаны (лицензиялық-келiсiм-шарттық ережелердiң орындалғаны туралы есеп) бойынша есеп-қисап тіркелген өткен ______________ қызметi туралы
жылы, тоқсаны
Құзыреттi органға толық ақпарат бередi.

12.3. Подрядчик предоставляет отчетность о своей деятельности в
государственные органы в сроки и порядке, установленные законодательством
Государства.
12.4. Компетентный орган имеет право проводить проверку соблюдения
Подрядчиком условий Контракта и может присутствовать через своих
представителей при проведении Подрядчиком
___________________________________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
Раздел 13. Измерение ________________________________
вид Полезного ископаемого
13.1. Измерение и взвешивание _______________________________________,
указать вид Полезного ископаемого
добытого на Контрактной территории, производится Подрядчиком в
соответствии с методами и практикой, применимыми в Государстве.
13.2. Подрядчик каждые _______________________ проводит
указать периодичность
с участием представителей Уполномоченного органа по метрологии и стандартизации испытание оборудования и приборов, используемых для взвешивания и измерения __________________________________________.
указать вид Полезного ископаемого
13.3. Если при испытании или осмотре окажется, что оборудование или приборы имеют дефекты, то при невозможности установления срока неисправности срок дефекта определяется как половина времени от предыдущего замера до дня установления дефекта.
13.4. В случае, если Подрядчик считает необходимым внести изменения в применяемую методику или заменить установленные измерительные приборы, он должен уведомить об этом Уполномоченный орган по метрологии и стандартизации не позднее чем за ______дней, с тем, чтобы дать возможность его представителям присутствовать при выполнении этих изменений или замены.
Раздел 14. Выполнение субподрядных работ
14.1. Подрядчик в составе годовой Рабочей программы представляет Компетентному органу план субподрядных работ, перечень субконтрактов на поставку материалов, оборудования и услуг, которые необходимо заключить в следующем календарном году с расчетами стоимости субконтрактов, а также перечень потенциальных казахстанских и иностранных Субподрядчиков.
14.2. Субподрядчики привлекаются Подрядчиком, как правило, на конкурсной основе.
14.3. За выполнение субподрядных контрактов Подрядчик отвечает в соответствии с законодательством Государства.
Раздел 15. Финансирование
15.1. Подрядчик принимает на себя ответственность за полное финансирование своей деятельности по Контракту в соответствии с согласованной Сторонами Рабочей программой.
15.2. Подрядчик может свободно получать кредиты в любой валюте в Государстве и за его пределами для финансирования своей деятельности, если это не противоречит законодательству Государства.

12.3. Мердiгер Мемлекет белгiлеген заңнамадағы мерзiм мен тәртiппен мемлекеттiк органдарға өз қызметi туралы есеп берiп отырады.
12.4. Құзыреттi органның Мердiгердiң Келiсiм-шарт қағидаларын сақтауына тексеру жүргiзуге құқығы бар және өзiнiң өкiлдерi арқылы Мердiгердiң ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегi операцияның түрі көрсетілсін жүргiзуi кезiнде қатыса алады.
13-бөлiм. ________________________ Өлшеу
Пайдалы қазбаның түрі
13.1. Келiсiм-шарттық аумақта өндiрiлген ____________________
Пайдалы қазбаның түрi
______________________ өлшеу және таразылау жұмыстарын Мердiгер
көрсетілсін
Мемлекетте қолданылатын әдiстер мен тәжiрибеге сәйкес жүргiзедi.
13.2. Мердiгер әр __________________________ сайын метрология
мерзімділігі көрсетілсін
және стандарттау жөнiндегi Уәкiлеттi орган өкiлдерiнiң қатысуымен
_____________________________________________ өлшеу және таразылау
Пайдалы қазбаның түрi көрсетілсін
үшiн пайдаланылатын жабдықтар мен аспаптарын сынақтан өткiзедi.
13.3. Егер сынақ немесе тексеру кезiнде жабдықтар немесе аспаптарда ақау байқалса, бүлiну мерзiмін анықтау мүмкiн болмаған жағдайда, ақау мерзiмi ақау табылған күнге дейiнгi алдыңғы өлшеу уақытының жартысы ретiнде белгiленедi.
13.4. Егер Мердiгер қолданылып жүрген әдiстерге өзгерiстер енгiзудi қажет деп тапса немесе орнатылған өлшегіш аспаптарды ауыстырғысы келсе, онда ол бұл туралы Метрология және стандарттау жөніндегі уәкілетті органды оның өкілдерінің осы өзгерістер мен ауыстыруларға қатысуларына мүмкіндік беру үшін ________ күннен кешіктірмей хабардар етуі тиіс.
14-бөлім. Қосалқы мердігерлік жұмыстарды орындау
14.1. Мердiгер Құзыреттi органға жылдық Жұмыс бағдарламасының  құрамында келесi күнтiзбелiк жылда жасалуы қажет қосалқы мердiгерлiк жұмыстардың жоспарын, материалдарды, жабдықтарды жеткiзуге және қызмет көрсетуге арналған қосалқы келiсiм-шарттардың тiзбесiн, сондай-ақ қазақстандық және шетелдiк әлеуеттi қосалқы мердiгерлердiң тiзбесiн ұсынады.
14.2. Мердiгер Қосалқы мердiгерлердi, әдетте, жұмысқа конкурстық негiзде алады.
14.3. Қосалқы мердiгерлiк келiсiм-шарттардың орындалуына Мердiгер Мемлекет заңнамасына сәйкес жауап бередi.
15-бөлiм. Қаржыландыру
15.1. Мердiгер Келiсiм-шарт бойынша өз қызметiн толық қаржыландыруды Тараптармен келiсiлген Жұмыс бағдарламасына сәйкес өз жауапкершiлiгiне алады.
15.2. Мердiгер, егер Мемлекет заңнамасына қайшы келмесе, өз қызметiн қаржыландыру үшiн несиенi Мемлекет ішiнде және одан тысқары жерлерде кез-келген валютамен еркiн ала алады.

15.3. Подрядчик может иметь счета как в национальной, так и в иностранной валюте, в банках Государства и за его пределами в целях выполнения Контракта для получения денежных средств, представляющих собой поступления и доходы по Контракту.
15.4. Все виды расчетов в соответствии с Контрактом производятся в порядке, определенном законодательством Государства.
15.5. Подрядчик и Субподрядчики осуществляют валютные операции в соответствии с законодательством Государства о валютном регулировании Z960054_ .
Раздел 16. Налогообложение
Сноска. Раздел 16 - в редакции постановления Правительства РК от 9 августа 2002 г. N 889 P020889_ .
16.1. По деятельности, осуществляемой на основании Контракта, Подрядчик обязуется уплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе Налоговым кодексом, если международным Договором, ратифицированным Республикой Казахстан, не установлены иные правила.
Условия налогообложения контрактов о разделе продукции
устанавливаются в соответствии с Налоговым законодательством.
16.2. Подрядчик уплачивает следующие налоги и другие обязательные
платежи в бюджет:
16.2.1. Корпоративный подоходный налог
Подрядчик уплачивает корпоративный подоходный налог в соответствии с
разделами 4 и 7 Налогового кодекса.
16.2.2. Налог на добавленную стоимость
Подрядчик уплачивает налог на добавленную стоимость в соответствии с
разделом 8 Налогового кодекса.
16.2.3. Акцизы
Подрядчик уплачивает акцизы в соответствии с разделом 9 Налогового
кодекса.
16.2.4. Специальные платежи недропользователей и налог на сверхприбыль
Подрядчик уплачивает специальные платежи недропользователей и налог на сверхприбыль в соответствии с разделом 10 K010209_ Налогового кодекса.
16.2.4.1. Подписной бонус
16.2.4.1.1. Подрядчик уплачивает подписной бонус в размере ____ не позднее 30 (тридцать) календарных дней с даты вступления Контракта в силу.
16.2.4.2. Бонус коммерческого обнаружения
Подрядчик уплачивает бонус коммерческого обнаружения в соответствии с Налоговым кодексом по ставке, установленной в Контракте.
16.2.4.3. Роялти
Роялти уплачивается Подрядчиком в отдельности по каждому виду добываемых на территории Республики Казахстан полезных ископаемых, независимо от того, были ли они реализованы (отгружены покупателям или использованы на собственные нужды, за исключением случаев, предусмотренных
пунктом 3 статьи 300 Налогового кодекса.
16.2.4.3.1. Подрядчик производит уплату роялти по ставке ________.
16.2.4.3.2. Денежная форма выплаты роялти по решению Правительства
Республики Казахстан может быть заменена натуральной формой в порядке,
установленном дополнительным соглашением с Компетентным органом.

15.3. Мердiгердiң Келiсiм-шартты орындау мақсатында Келiсiм-шарт бойынша түсiмдер мен кiрiстердi бiлдiретiн ақша қаражатын алу үшiн Мемлекеттiң банктерiнде сияқты одан тысқары жерлерде де ұлттық та және шетел валютасындағы да шоттары болуы мүмкiн.
15.4. Келiсiм-шартқа сәйкес есеп айырысудың барлық түрлерi Мемлекет заңнамасымен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
15.5. Мердiгер мен Қосалқы мердiгерлер валюталық операцияларды валюталық реттеу туралы Мемлекет заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
16-бөлiм. Салық салу <*>
16.1. Мердiгер Келiсім-шарт негiзiнде жүзеге асыратын қызметi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына, соның iшiнде, егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық Шартта өзгеше ереже белгiленбеген болса, Салық кодексiне сәйкес салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеуге мiндеттенедi.
Өнiмдердi бөлу туралы келiсiм-шарттарда салық салу ережелерi Салық заңнамасына сәйкес белгiленедi.
16.2. Мердiгер мынадай салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдердi төлейдi:
16.2.1. Корпорациялық табыс салығы
Мердiгер корпорациялық табыс салығын Салық кодексiнiң 4 және 7-бөлiмдерiне сәйкес төлейдi.
16.2.2. Қосылған құн салығы
Мердiгер қосылған құн салығын Салық кодексiнiң 8-бөлiмiне сәйкес төлейдi.
16.2.3. Акциздер
Мердiгер акциздердi Салық кодексiнiң 9-бөлiмiне сәйкес төлейдi.
16.2.4. Жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi және үстеме пайда салығы
Мердігер жер қойнауын пайдаланушылардың арнаулы төлемдерi мен үстеме пайда салығын Салық кодексiнiң 10-бөлiмiне сәйкес төлейдi.
16.2.4.1. Қол қойылатын бонус
16.2.4.1.1. Мердiгер ______ мөлшердегi қол қойылатын бонусты Келiсiм-шарт күшiне енген күнiнен бастап күнтiзбелiк 30 (отыз) күннен кешiктiрмей төлейдi.
16.2.4.2. Коммерциялық табу бонусы
Мердiгер коммерциялық табу бонусын Салық кодексiне сәйкес Келiсiм-шартта белгiленген ставка бойынша төлейдi.
16.2.4.3. Роялти
Мердiгер роялтидi Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн пайдалы қазбалардың әр түрi бойынша, оны сатып алушыларға өткiзiлгенiне (тиеп жөнелтiлгенiне) немесе өз қажетiне пайдаланылғанына қарамастан, Салық кодексi 300-бабының 3-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке төлейдi.
16.2.4.3.1. Мердiгер роялти төлеудi ______ ставка бойынша жүргiзедi.
16.2.4.3.2. Роялтидi ақшалай төлеу нысаны Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмiмен Құзыреттi органмен қосымша келiсiмде белгiленген тәртiпте заттай нысанмен ауыстырылуы мүмкiн.

16.2.4.3.3. В случае добычи общераспространенных полезных ископаемых
и подземных вод, Подрядчик уплачивает роялти в соответствии с Налоговым
кодексом, действующим на момент возникновения обязательств.
16.2.4.4. Налог на сверхприбыль
16.2.4.4.1. Подрядчик производит исчисление налога на сверхприбыль,
исходя из достигнутого уровня внутренней нормы прибыли на конец налогового
периода по следующим ставкам:
___________________________________________________________________________
Внутренняя норма прибыли       !   Ставка налога на сверхприбыль
(ВНП), %                !в % к чистому доходу за отчетный год
______________________________________!____________________________________
Менее или равна 20                              0
Более 20, но менее или равна 22                         4
Более 22, но менее или равна 24                         8
Более 24, но менее или равна 26                        12
Более 26, но менее или равна 28                        18
Более 28, но менее или равна 30                        24
Более 30                                               30
___________________________________________________________________________
16.2.4.4.2. Внутренняя норма прибыли
Внутренняя норма прибыли исчисляется в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на дату подписания (заключения) Контракта.
16.2.5. Социальный налог
Подрядчик уплачивает социальный налог в соответствии с разделом 11 K010209_ Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.6. Земельный налог
Подрядчик уплачивает земельный налог в соответствии с разделом 12 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.7. Налог на транспортные средства
Подрядчик уплачивает налог на транспортные средства в соответствии с разделом 13 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.8. Налог на имущество
Подрядчик уплачивает налог на имущество в соответствии с разделом 14 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.9. Сбор за государственную регистрацию юридических лиц
Подрядчик уплачивает сбор за государственную регистрацию юридических лиц в соответствии с главой 68 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.10. Сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним
Подрядчик уплачивает сбор за государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним в соответствии с главой 70 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.

16.2.4.3.3. Кең таралған пайдалы қазбалар мен жерасты суларын өндiрген жағдайда Мердiгер роялтидi мiндеттемелер пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiне сәйкес төлейдi.
16.2.4.4. Yстеме пайда салығы
16.2.4.4.1. Мердiгер устеме пайдаға салынатын салықты есептеудi салық кезеңiнiң аяғында қол жеткен пайданың iшкi нормасы деңгейiн негiзге ала отырып, мынадай ставкалар бойынша жүргiзедi:
____________________________________________________________________
Пайданың iшкi нормасы (ПIН), %        Есептi жылдағы таза кіріске
%-бен алғанда үстеме пайда
салығының ставкасы
____________________________________________________________________
20-дан кем немесе оған тең                         0
20-дан артық, бiрақ 22-ден кем                     4
немесе оған тең
22-ден артық, бiрақ 24-тен кем                     8
немесе оған тең
24-тен артық, бiрақ 26-дан кем                     12
немесе оған тең
26-дан артық, бірақ 28-ден кем                     18
немесе оған тең
28-ден артық, бiрақ 30-дан кем                     24
немесе оған тең
30-дан артық                                       30
____________________________________________________________________
16.2.4.4.2. Пайданың iшкi нормасы
Пайданың iшкi нормасы Келiсiм-шартқа қол қою (жасасу) күнiне қолданыстағы Салық заңнамасына сәйкес есептеледi.
16.2.5. Әлеуметтiк салық
Мердігер әлеуметтiк салықты салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 11-бөлiмiне сәйкес төлейдi.
16.2.6. Жер салығы
Мердігер жер салығын салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 12-бөлiмiне сәйкес төлейдi.
16.2.7. Көлiк құралдары салығы
Мердiгер көлiк құралдары салығын салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексінің 13-бөлiмiне сәйкес төлейдi.
16.2.8. Мүлiк салығы
Мердiгер Мүлiк салығын салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 14-бөлiмiне сәйкес төлейдi.
16.2.9. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тiркегенi үшiн алым
Мердiгер заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымды салық міндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексінің 68-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.10. Жылжымайтын мүлiкке және онымен жасалатын мәмiлелерге құқықтарды мемлекеттік тiркегенi үшiн алым
Мердігер жылжымайтын мүлiкке және онымен жасалатын мәмiлелерге құқықтарды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 70-тарауына сәйкес төлейдi.

16.2.11. Сбор за государственную регистрацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
Подрядчик уплачивает сбор за государственную регистрацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в соответствии с главой 71 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.12. Сбор за государственную регистрацию механических транспортных средств и прицепов
Подрядчик уплачивает сбор за государственную регистрацию механических транспортных средств и прицепов в соответствии с главой 72 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.13. Сбор за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов
Подрядчик уплачивает сбор за государственную регистрацию морских, речных и маломерных судов в соответствии с главой 73 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.14. Сбор за государственную регистрацию гражданских воздушных судов
Подрядчик уплачивает сбор за государственную регистрацию гражданских воздушных судов в соответствии с главой 74 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.15. Сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан
Подрядчик уплачивает сбор за проезд автотранспортных средств по территории Республики Казахстан в соответствии с главой 76 K010209_ Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.16. Сбор с аукционов
Подрядчик уплачивает сбор с аукционов в соответствии с главой 77 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.17. Гербовый сбор
Подрядчик уплачивает гербовый сбор в соответствии с главой 78 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.18. Лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности
Подрядчик уплачивает лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в соответствии с главой 79 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.19. Плата за пользование земельными участками
Подрядчик вносит плату за пользование земельными участками в соответствии с главой 81 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.20. Плата за пользование водными ресурсами поверхностных источников
Подрядчик вносит плату за пользование водными ресурсами поверхностных источников в соответствии с главой 82 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.

16.2.11. Радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым
Мердiгер радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 71-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.12. Механикалық көлiк құралдары мен тiркемелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым
Мердігер механикалық көлiк құралдары мен тiркемелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 72-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.13. Теңiз, өзен кемелерi мен шағын көлемдi кемелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым
Мердiгер теңiз, өзен кемелерi мен шағын көлемдi кемелердi мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 73-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.14. Азаматтық әуе кемелерiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алым
Мердiгер азаматтың әуе кемелерiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 74-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.15. Автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүргенi үшiн алым
Мердiгер автокөлiк құралдарының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жүргенi үшiн алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 76-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.16. Аукциондардан алынатын алым
Мердiгер аукциондардан алынатын алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 77-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.17. Елтаңбалық алым
Мердiгер елтаңбалық алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 78-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.18. Жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алым
Мердiгер жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн лицензиялық алымды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 79-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.19. Жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлемақы
Мердiгер жер учаскелерiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексінің 81-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.20. Жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшiн төлемақы
Мердiгер жер үстi көздерiнiң су ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 82-тарауына сәйкес төлейдi.

16.2.21. Плата за загрязнение окружающей среды
Подрядчик вносит плату за загрязнение окружающей среды в соответствии с главой 83 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.22. Плата за пользование животным миром
Подрядчик вносит плату за пользование животным миром в соответствии с главой 84 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.23. Плата за лесные пользования
Подрядчик вносит плату за лесные пользования в соответствии с главой 85 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.24. Плата за использование особо охраняемых природных территорий
Подрядчик вносит плату за использование особо охраняемых природных территорий в соответствии с главой 86 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.25. Плата за использование радиочастотного спектра
Подрядчик вносит плату за использование радиочастотного спектра в соответствии с главой 87 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.26. Плата за пользование судоходными водными путями
Подрядчик вносит плату за пользование судоходными водными путями в соответствии с главой 88 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.27. Плата за размещение наружной (визуальной) рекламы
Подрядчик вносит плату за размещение наружной (визуальной) рекламы в соответствии с главой 89 K010209_ Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.28. Государственная пошлина
Подрядчик уплачивает государственную пошлину в соответствии с главой 90 Налогового кодекса, действующего на момент возникновения налоговых обязательств.
16.2.29. Таможенные платежи
Подрядчик уплачивает таможенные платежи в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" с последующими изменениями и дополнениями.
16.3. Налогообложение персонала
Персонал Подрядчика уплачивает налоги и другие обязательные платежи в бюджет в соответствии с налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет.
16.4. Налогообложение субподрядчиков
16.4.1. Налогообложение субподрядчиков и их персонала, предоставляющих Подрядчику услуги (работы), производится в соответствии с Налоговым законодательством, действующим на момент возникновения обязательств по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет.

16.2.21. Қоршаған ортаны ластағаны үшiн төлемақы
Мердiгер қоршаған ортаны ластағаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 83-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.22. Жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақы
Мердiгер жануарлар дүниесiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 84-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.23. Орманды пайдаланғаны үшiн төлемақы
Мердiгер орманды пайдаланғаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 85-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.24. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн төлем ақы
Мердігер ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды пайдаланғаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 86-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.25. Радиожиiлiк спектрiн пайдаланғаны үшiн төлемақы
Мердiгер радиожиiлiк спектрiн пайдаланғаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 87-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.26. Кеме жүзетiн су жолдарын пайдаланғаны үшін төлем ақы
Мердiгер кеме жүзетiн су жолдарын пайдаланғаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 88-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.27. Сыртқы (көрнекi) жарнамалар орналастырғаны үшiн төлемақы
Мердiгер сыртқы (көрнекi) жарнамалар орналастырғаны үшiн төлемақыны салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 89-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.28. Мемлекеттiк баж
Мердiгер мемлекеттiк бажды салық мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы Салық кодексiнiң 90-тарауына сәйкес төлейдi.
16.2.29. Кеден төлемдерi
Мердiгер кеден төлемдерiн "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шiлдедегi Заңына және оның кейiнгi өзгерiстерi мен толықтыруларына сәйкес төлейдi.
16.3. Қызметкерлерге салық салу
Салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi Мердiгердiң қызметкерлерi салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу бойынша мiндеттемелер пайда болған кезде қолданыстағы Салық заңнамасына сәйкес төлейдi.
16.4. Қосалқы мердiгерлерге салық салу
16.4.1. Мердiгерге қызметтер (жұмыстар) жасайтын қосалқы мердiгерлер мен олардың қызметкерлерiне салық салу салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу бойынша мiндеттемелер пайда болған кезде қолданыстағы Салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.

16.4.2. Подрядчик не несет ответственности за налоговые обязательства своих субподрядчиков, за исключением обязательств Подрядчика по удержанию налога у источника выплат.
16.5. Трансфертное ценообразование
16.5.1. Органы налоговой службы и таможенные органы контролируют правильность применения цен по сделкам в порядке и случаях, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан, регулирующим вопросы государственного контроля при применении трансфертных цен.
16.5.2. При установлении факта отклонения цены сделки от рыночной цены налоговые органы корректируют объекты налогообложения и налоговые обязательства с применением штрафов и пени в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16.6. Общая налоговая ответственность
Налоги и другие обязательные платежи в бюджет, уплачиваемые по условиям Контракта, не освобождают Подрядчика от обязательств выплачивать налоги и другие обязательные платежи в бюджет, установленные законодательными актами на дату возникновения налоговых обязательств, за осуществление деятельности, не предусмотренной условиями Контракта.
16.7. Налоговая граница
Подрядчик обязан вести раздельный учет для исчисления налоговых обязательств в соответствии с налоговым режимом, предусмотренным Контрактом, и исчисление налоговых обязательств по деятельности, выходящей за рамки данного Контракта.
Данное положение не распространяется на Контракты по добыче общераспространенных полезных ископаемых и (или) подземных вод.
16.8. Уплата и зачисление налогов и платежей
16.8.1. Налоговое обязательство по уплате налогов и других обязательных платежей в бюджет исполняется в тенге, за исключением случаев, когда законодательными актами Республики Казахстан и положениями Контракта предусмотрена натуральная форма уплаты или уплата в иностранной валюте.
16.9. Ответственность за нарушение Налогового законодательства
Ответственность за нарушение Налогового законодательства регулируется соответствующими законодательными актами.
16.10. Уплата пени
Начисление пени на сумму просроченного налогового обязательства, применяется в размере, установленном Налоговым законодательством, действующим в день уплаты этих сумм.
16.11. Стабильность налогового режима
16.11.1. Условия налогообложения, определенные в контрактах на недропользование, могут быть скорректированы в связи с изменением налогового законодательства по соглашению сторон.
В случае улучшения условий налогообложения недропользователя, являющихся результатом изменений в налоговом законодательстве, в контрактах на недропользование производится корректировка условий налогообложения с целью восстановления экономических интересов Республики Казахстан.

16.4.2. Мердiгердiң төлем көздерiнен салық ұстау жөнiндегi мiндеттемелерiн қоспағанда, Мердiгер өзiнiң қосалқы мердігерлерінiң салықтық мiндеттемелерi үшiн жауапты болмайды.
16.5. Трансферттiк баға тағайындау
16.5.1. Салық қызметi органдары мен кеден органдары мәмiлелер бойынша бағалардың дұрыс қолданылуына Қазақстан Республикасының трансферттiк бағалардың қолданылуын мемлекеттiк бақылау мәселелерiн реттейтiн заңнамалық кесiмiнде көзделген тәртiппен және жағдайларда бақылау жасайды.
16.5.2. Мәмiле бағасының нарықтық бағадан ауытқу фактiсi анықталған жағдайда салық органдары Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұлдар мен өсiмпұлдарды қолдана отырып, салық салу объектiлерi мен салық мiндеттемелерiне түзету енгiзедi.
16.6. Жалпы салықтық жауапкершiлiк
Келiсiм-шарт ережелерi бойынша төленетiн салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер Мердiгердi Келiсiм-шарт ережелерiнде көзделмеген қызметтi жүзеге асырғаны үшiн салық мiндеттемелерi пайда болған күнге заңнамалық кесiмдермен белгiленген салықтар мен бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердi төлеу мiндеттемелерiнен босатпайды.
16.7. Салық шекарасы
Мердiгер салық режимiне сәйкес Келiсiм-шартпен көзделген салық мiндеттемелерiн есептеу үшiн жеке есептi және осы Келiсiм-шарт шегiнен тыс қызмет бойынша салық мiндеттемелерiн есептеудi жүргiзуге мiндеттi.
Бұл ереже кең тараған пайдалы қазбаларды және (немесе) жерасты суларын өндiру жөнiндегi Келiсiм-шарттарға қолданылмайды.
16.8. Салықтар мен төлемдердi төлеу және аудару
16.8.1. Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер бойынша салық мiндеттемесi Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiмен және Келiсiм-шарт ережелерiмен заттай нысанда төлеу немесе шетелдiк валютамен төлеу көзделген жағдайларды қоспағанда, теңгемен орындалады.
16.9. Салық заңнамасын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
Салық заңнамасын бұзғаны үшiн жауаптылық тиiстi заңнамалық кесiмдермен реттеледi.
16.10. Өсiмпұлдарды төлеу
Уақыты өткен салық мiндеттемелерi сомасына өсiмпұлдарды есептеу осы соманы төлеу күнiне қолданыстағы Салық заңнамасымен белгiленген мөлшерде қолданылады.
16.11. Салық режимiнiң тұрақтылығы
16.11.1. Жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттарда белгiленген салық салу ережелерi салық заңнамасының өзгеруiне байланысты тараптардың келiсiмi бойынша түзетiлуi мүмкін.
Салық заңнамасындағы өзгерiстер нәтижесi болып табылатын жер қойнауын пайдаланушыға салық салу ережелерi жақсарған жағдайда, Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қалпына келтiру мақсатында жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шарттардағы салық салу ережелерiне түзетулер енгiзiледi.

16.11.2. В случае отмены отдельных видов налогов и других обязательных платежей в бюджет, предусмотренных контрактом, недропользователь продолжает производить их уплату в бюджет в порядке и размерах, установленных Контрактом, до внесения соответствующих изменений в контракт в порядке, определенном пунктом 16.11.1 настоящего Контракта.
16.12. Доступ к информации
16.12.1. Подрядчик признает, что налоговые органы Республики Казахстан имеют право доступа к банковским счетам в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16.12.2. Подрядчик обязан представлять работникам органов налоговой службы информацию, относящуюся к деятельности, осуществляемой в рамках Контракта в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16.12.3. В случаях и порядке, установленных налоговым законодательством, Подрядчик представляет информацию по финансово- хозяйственной деятельности уполномоченному органу, осуществляющему мониторинг налогоплательщиков.
16-1. Пенсионное обеспечение
Сноска. Дополнен разделом 16-1 - постановлением Правительства РК от 9 августа 2002 г. N 889 P020889_ .
Подрядчик удерживает и перечисляет в накопительные пенсионные фонды обязательные пенсионные взносы своих работников в соответствии с законодательством о пенсионном обеспечении, действующим на момент возникновения обязательств.
Раздел 17. Бухгалтерский учет
17.1. Подрядчик обязуется осуществлять полный и точный бухгалтерский
учет всех доходов и затрат в связи с осуществлением Контракта в
соответствии с порядком ведения бухгалтерского учета, установленным
законодательством Государства.
17.2. Все бухгалтерские книги и учетные документы Подрядчика доступны
для проверки Компетентным органом и государственными органами в
соответствии с их компетенцией, определенной законодательством Государства.
Раздел 18. Страхование
18.1. В течение __ дней после даты вступления Контракта в силу
Подрядчик разрабатывает и предоставляет на согласование Компетентному
органу программу страхования предпринимательских рисков, имущества и
ответственности, связанных с _________________________________________.
указать вид Операции по недропользованию
18.2. Страхование предусматривается для имущественных рисков и рисков
ответственности, связанных с:
транспортировкой и складированием грузов, доставляемых на место
проведения ___________________________________________________________;
указать вид Операции по недропользованию
имуществом Подрядчика, используемым в процессе проведения _____________
______________________________,                            указать вид
Операции по недропользованию
включая имущество, взятое в аренду или используемое по лизингу;
загрязнением окружающей природной среды, включая землю, и расходами
на ликвидацию последствий ущерба, причиненного окружающей природной среде,
включая мелиорацию и восстановление земель;
общей гражданско-правовой ответственностью перед Третьими лицами.

16.11.2. Келiсiм-шартта көзделген салықтардың және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдердiң жекелеген түрлерi жойылған жағдайда, осы Келiсiм-шарттың 16.11.1-тармағында белгiленген тәртiппен келiсiм-шартқа тиiстi өзгерiстер енгiзiлгенге дейiн жер қойнауын пайдаланушы Келiсiм-шартта белгiленген тәртiппен және мөлшерде оларды бюджетке төлеудi жалғастыра бередi.
16.12. Ақпаратқа қол жеткiзу
16.12.1. Мердiгер банктегi шоттарына Қазақстан Республикасы салық органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қол жеткiзу мүмкiндiгi бар екендiгiн мойындайды.
16.12.2. Мердiгер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық қызметiнiң қызметкерлерiне Келiсiм-шарт шектерiнде жүзеге асырылатын қызметке жататын ақпаратты беруге мiндеттi.
16.12.3. Мердiгер салық төлеушiлер мониторингiн жүзеге асыратын уәкiлеттi органға салық заңнамасымен белгiленген жағдайларда және тәртiпте қаржы-шаруашылық қызметi жөнiндегi ақпаратты бередi.
Ескерту. 16-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. N 889 қаулысымен .
16.1. Зейнетақымен қамтамасыз ету <*>
Мердiгер өз жұмыскерлерiнiң мiндеттi зейнетақы жарналарын мiндеттемелерi пайда болған кезде қолданыстағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы заңнамаға сәйкес ұстайды және жинақтаушы зейнетақы қорларына аударады.
Ескерту. 16-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. N 889 қаулысымен.
17-бөлiм. Бухгалтерлік есеп
17.1. Мердiгер Мемлекет заңнамасымен белгiленген бухгалтерлiк есеп жүргiзу тәртiбiне сәйкес Келiсiм-шартты жүзеге асыруға байланысты барлық кiрiстер мен шығыстардың толық және дәл бухгалтерлiк есебiн жүзеге асыруға мiндеттенедi.
17.2. Мердiгердiң барлық бухгалтерлiк кiтаптары мен есептiк құжаттары Мемлекеттің заңнамасымен белгiленген олардың құзыреттерiне сәйкес Құзыреттi органдар мен мемлекеттiк органдардың тексерiсi үшiн қол жеткiзiлiмде болады.
18-бөлiм. Сақтандыру
18.1. Мердiгер Келiсiм-шарт күшiне енген күннен соң _____ күн  ішiнде __________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi көрсетілсін
байланысты болатын кәсiпкерлiк тәуекелдердi, мүлiктi және жауапкершiлiкті сақтандыру бағдарламасын дайындайды және Құзыреттi органға келiсуге бередi.
18.2. Сақтандыру ____________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi
көрсетiлсiн жүргiзу орнына жеткiзiлген жүктердi тасымалдау және жинап қоюмен;
_____________________________________________ жүргізу процесінде Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi көрсетiлсiн жалға алынған немесе лизинг бойынша пайдаланылатын мүлiктi қоса алғанда Мердiгердiң мүлкiмен;
жердi қоса алғанда, қоршаған табиғи ортаның ластануымен және жердi суландыру мен қалпына келтiрудi қоса алғанда, қоршаған табиғи ортаға келтiрiлген зиянның салдарын жоюға арналған шығыстармен;
Yшiншi тұлғалардың алдындағы жалпы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiкпен байланысты мүлiктiк тәуекелдер мен жауапкершiлiк үшін көзделедi.

18.3. Подрядчик обязан осуществлять страхование своих работников.
18.4. Подрядчик по своему усмотрению выбирает страховые компании
в соответствии с законодательством Государства.
Раздел 19. Ликвидация и ликвидационный фонд
19.1. За дней до истечения срока действия Контракта, а в Контрактах
на Добычу не позднее двух лет от начала действия Контракта, Подрядчик
предоставляет Компетентному органу на утверждение программу ликвидации
последствий своей деятельности по Контракту, включая смету затрат по
ликвидации.
19.2. Программой ликвидации должно быть предусмотрено удаление или
ликвидация сооружений и оборудования, использованных в процессе
деятельности Подрядчика на Контрактной территории.
19.3. Для полного финансового обеспечения выполнения программы
ликвидации Подрядчик создает ликвидационный фонд в размере ____.
19.4. Отчисления в ликвидационный фонд в размере _________
производятся Подрядчиком _________________________  на специальный
установить периодичность
депозитный счет в любом банке на территории Республики Казахстан и
включаются в состав затрат по _____________________________________.
указать вид Операции по недропользованию
Использование Фонда осуществляется Подрядчиком с разрешения Компетентного органа, согласованного с Уполномоченным органом по охране и использованию недр.
19.5. Если фактические затраты на ликвидацию превысят размер ликвидационного фонда, то Подрядчик осуществляет дополнительное финансирование ликвидации.
19.6. Если фактические затраты на ликвидацию окажутся меньше размера ликвидационного фонда, то излишки денежных средств передаются подрядчику и подлежат включению в налогооблагаемый доход.
19.7. Если Государство примет решение о продолжении эксплуатации всех или части сооружений, переданных ему Подрядчиком после окончания срока действия Контракта под свою ответственность, то в этом случае Подрядчик не будет нести никаких обязательств по осуществлению программы ликвидации и передает Государству все права на все фактические накопившиеся в ликвидационном фонде активы.
Раздел 20. Охрана недр и окружающей среды
20.1. В процессе выполнения Контракта Подрядчик обязан соблюдать
законодательство Государства, касающееся охраны Недр и окружающей среды,
и предпринимать все необходимые меры с целью:
охраны жизни и здоровья населения;
обеспечения рационального и комплексного использования Полезных
ископаемых;
сохранения естественных ландшафтов и рекультивации нарушенных земель,
иных геоморфологических структур;
сохранения свойств энергетического состояния верхних частей недр для
предотвращения землетрясений, оползней, подтоплений, просадок грунта.

18.3. Мердігер өзінің қызметшілерін сақтандыруды жүзеге асыруға міндетті.
18.4. Мердігер өзінің қалауы бойынша Мемлекеттің заңнамасына сәйкес сақтандыру компаниясын таңдап алады.
19-бөлiм. Тарату және тарату қоры
19.1. Келiсiм-шарт күшiнiң мерзiмi бiтуiне дейiн _____ күнде, ал Өндiруге арналған Келiсiм-шартта Келiсiм-шарттың қолданылуының басталуынан екi жыл кешiктiрмей, Мердiгер таратуға кететiн шығындардың сметасын қоса алғанда, өзiнiң қызметiн тарату салдарының бағдарламасын Құзыреттi органға бекiтуге тапсыруы тиiс.
19.2. Тарату бағдарламасында Келiсiм-шарт аумағында Мердiгердiң қызмет процесiнде пайдаланылған ғимараттары мен жабдықтарын қашықтату немесе тарату көзделiнуi тиiс.
19.3. Тарату бағдарламасын орындауды толық қаржыландыруды қамтамасыз ету үшiн Мердiгер __________________________ мөлшерiнде тарату қорын құрады.
19.4. Тарату қорына __________ мөлшерiнде қаржыны _________
______________________________________________ Мердiгер Қазақстан
кезеңдiлiгi анықталсын
Республикасының аумағындағы кез-келген банкiге арнаулы депозиттiк шотқа аударады және _______________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi көрсетiлсiн жөнiндегi шығындар құрамына енгiзедi.
Мердiгер қорды пайдалануды Жер қойнауын пайдалану және қорғау жөнiндегi өкiлетті органмен келiсумен Құзыреттi органның рұқсатымен жүзеге асырады.
19.5. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерiнен асып кетсе, Мердiгер тарату жұмыстарын қосымша қаржыландыруды жүзеге асырады.
19.6. Егер таратуға арналған нақты шығындар тарату қорының мөлшерiнен кем болып шықса, ақшалай қаражаттың артығы мердiгерге берiледi және салық салынатын табысқа енгiзiледi.
19.7. Егер Мемлекет Келiсiм-шарт күшiнiң мерзiмi бiткен соң, Мердiгердiң оған берген ғимараттардың барлығын немесе бiр бөлiгiн өз жауапкершiлiгіне алып, пайдалануды жалғастыру туралы шешiм қабылдаса, мұндай жағдайда Мердiгер тарату бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ешқандай жауапкершiлiк алмайды және тарату қорында жинақталған барлық активтерге қатысты барлық құқықтарды Мемлекетке бередi.
20-бөлiм. Жер қойнауын және қоршаған табиғи ортаны қорғау
20.1. Келiсiм-шартты орындау процесiнде Мердiгер Жер қойнауын және қоршаған ортаны қорғауға қатысты Мемлекет заңнамасын сақтауға, және тұрғындардың өмiрi мен денсаулығын қорғау;
Пайдалы қазбаларды ұтымды және кешендi пайдалануды қамтамасыз ету;
табиғи ландшафтты сақтау және бүлiнген жерлердi, басқа да геоморфологиялық құрылымдарды қалпына келтiру;
жер сiлкiнiстерiнiң, көшкiндердiң, су басулардың, топырақтың шөгуiнiң алдын алу мақсатында Жер қойнауының жоғарғы бөлiктерiнiң энергетикалық жай-күйінiң қасиеттерiн сақтау мақсатында барлық қажеттi шараларды қолдануға міндеттi:

20.2. При проведении _______________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
Подрядчиком в приоритетном порядке должны соблюдаться:
1) экологические требования:
сохранение окружающей природной среды;
предотвращение техногенного опустынивания земель;
предотвращение водной и ветровой эрозии почвы;
изоляция поглащающих и пресноводных горизонтов для исключения их
загрязнения;
предотвращение истощения и загрязнения подземных вод;
другие требования согласно законодательствам о недропользовании и
охране окружающей природной среды;
2) требования в области охраны недр:
обеспечение полноты опережающего геологического изучения недр для
достоверной оценки величины и структуры запасов _________________________
указать вид Полезного
_________________, Месторождений и Участков недр, предоставленных в
ископаемого
недропользование, в том числе для целей, не связанных с Добычей;
обеспечение рационального и комплексного использования ресурсов
Недр на всех этапах________________________________________________;
указать вид операции по недропользованию
обеспечение полноты извлечения ______________________________________
указать вид Полезного ископаемого
достоверный учет извлекаемых и оставляемых в Недрах запасов основных и совместно залегающих Полезных ископаемых и попутных компонентов, продуктов переработки минерального сырья и отходов производства при разработке Месторождений;
использование Недр в соответствии с требованиями законодательства
Государства по охране окружающей среды, предохраняющими недра от
проявлений опасных техногенных процессов при ____________________________
(Разведке, Добыче, а также
_________________________________________________________________________;
Строительстве и эксплуатации подземных сооружений, не связанных с Добычей)
охрана Недр от обводнения, пожаров, взрывов, обрушений налегающей
толщи пород, а также других стихийных факторов, снижающих их качество или
осложняющих эксплуатацию и разработку Месторождений;
предотвращение загрязнения Недр при проведении ______________________
указать вид Операции
____________________________;
по недропользованию
соблюдение установленного разделом 29 Контракта порядка
приостановления, прекращения _____________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
и разделом 19 Контракта порядка ликвидации объектов разработки
Месторождений;
обеспечение санитарно-гигиенических и экологических требований при складировании и размещении промышленных и бытовых отходов в целях предотвращения их накопления на площадях водосбора и в местах залегания подземных вод;

20.2. ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi көрсетiлсiн жүргізу кезiнде Мердiгер басымдылық тәртiппен мынадай талаптарды орындауға мiндеттi:
1) экологиялық талаптар:
қоршаған табиғи ортаны сақтау;
жердiң техногендiк шөлейттенуiн болдырмау;
топырақтың су және жел эрозиясына ұшырауын болдырмау;
ластануды болдырмау үшiн тартылатын және тұщы сулы жерлердi оқшаулау;
жер асты суларының сарқылуының және ластануының алдын алу;
жер қойнауын пайдалану және қоршаған табиғи ортаны қорғау туралы заңнамаға сәйкес келетiн басқа да талаптар.
2) Жер қойнауын қорғау саласындағы талаптар:
Жер қойнауын пайдалануға, оның iшiнде Кен өндiруге байланысты емес мақсаттар үшiн берiлген ______________________________________
Пайдалы қазбаның түрi көрсетілсін
Кен орындары мен Жер қойнауының учаскелерiндегі қорлардың шамасы мен құрылымын анық бағалау үшiн Жер қойнауының озымды толық геологиялық зерделенуiн қамтамасыз ету;
__________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi көрсетiлсiн  барлық кезеңдерінде Жер қойнауын ресурстарын ұтымды және кешенді пайдалануды қамтамасыз ету;
__________________________________________________________ толық
Пайдалы қазбаның түрi көрсетілсін
шығарылуын қамтамасыз ету;
Кен орнын әзiрлеу кезiнде Жер қойнауынан шығарылған және Жер қойнауында қалған Пайдалы қазбалар мен iлеспе компоненттерiне, минералды шикiзаттарды Ұқсату өнiмдерi мен өндiрiс қалдықтарына нақтылы есеп жүргiзу;
Жер қойнауын _______________________________________________
(Барлау, Өндіру, сондай-ақ Өндірумен
___________________________________________________________________
байланысы жоқ жер асты құрылыстарын салу және пайдалану)
кезiндегi қауiптi техногендiк процестерден сақтандыратын қоршаған табиғи ортаны қорғау жөнiндегi Мемлекет заңнамасының талаптарына сәйкес Жер қойнауын пайдалану;
Жер қойнауын су басудан, өрттен, қопарылыстан, жоғарғы қабаттардың төмен опырылуынан, сондай-ақ оның сапасын төмендететiн немесе Кен орнын пайдалануды және әзiрлеудi қиындататын басқа да апаттық факторлардан қорғау;
_______________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрiн көрсету керек
жүргiзу кезiнде Жер қойнауының ластануын болдырмау;
Келiсiм-шарттың 29-бөлiмiмен белгіленген ___________________
Жер қойнауын пайдалану
____________________________________________________________________
операциясының түрi көрсетiлсiн тоқтата тұру, тоқтату тәртiбiн және
Келiсiм-шарттың 19-бөлiмiмен белгiленген Кен орындарын әзiрлеу объектілерiн тарату тәртiбiн сақтау;
су жинау алаңдары мен жер асты су қорлары қабаттарының орындарында оларды қордалануды болдырмау мақсатында, өндiрiстiк және тұрмыстық қалдықтарды үю және орналастыру кезiнде санитарлық-гигиеналық және экологиялық талаптарды қамтамасыз ету;

3) санитарно-гигиенические требования:
организация зоны санитарной охраны;
обеспечение благоустройства санитарно-защитной зоны;
все оборудование, трубопроводы, применяемые химические средства и т.п. должны быть из числа разрешенных органами санитарно- эпидемиологического надзора;
осуществление санитарно-гигиенических мероприятий, направленных на поддержание санитарно-гигиенического состояния, предупреждение производственной заболеваемости и травматизма;
создание условий, благоприятных для укрепления состояния здоровья работающих;
обеспечение мониторинга окружающей среды.
Подрядчик обеспечивает полноту и достоверность геологического, гидрогеологического, экологического, инженерно-геологического и технологического изучения объектов _______________________________________
указать вид Операции по недропользованию
20.3. Подрядчик до начала деятельности по недропользованию по настоящему Контракту должен произвести оценку воздействия планируемой деятельности на окружающую среду и получить разрешение на природопользование у государственных природоохранных органов.
20.4. Подрядчик должен вести мониторинг Недр и окружающей среды с целью изучения воздействия на них в результате своей деятельности по настоящему Контракту и принятия мер по своевременному устранению негативного воздействия.
20.5. Подрядчик обязан ликвидировать допущенное нарушение состояния окружающей среды, провести восстановительные работы и компенсировать в полном объеме нанесенный природе ущерб.
20.6. Государственный контроль за соблюдением законодательства об охране Недр и окружающей среды осуществляют уполномоченные государственные органы.
20.7. Подрядчик выполняет работы по сохранению состояния окружающей среды Контрактной территории.
20.8. После прекращения действия Контракта или при поэтапном возврате
Контрактной территории Подрядчик передает Контрактную территорию в
состоянии, пригодном для дальнейшего использования по прямому назначению,
в соответствии с законодательством Государства.
20.9. Любые нарушения (ухудшения) состояния окружающей среды, а также
самой Контрактной территории во время действия Контракта восстанавливаются
за счет Подрядчика до состояния, пригодного для дальнейшего использования
по прямому назначению.
Раздел 21.  Безопасность населения
и персонала
21.1. При проведении Подрядчиком ____________________________________
указать вид Операции по
___________________________________________________________ в соответствии
недропользованию, указать вид Полезного ископаемого с Контрактом должно быть обеспечено выполнение правил и норм по безопасному ведению работ, предусмотренных законодательством Государства, а также проведение мероприятий по предупреждению и ликвидации аварий и
профессиональных заболеваний.

3) санитарлық-гигиеналық талаптар:
санитарлық қорғау аумағын ұйымдастыру;
санитарлық қорғау аумағының көрiктендiрiлуiн қамтамасыз ету;
барлық жабдықтар, құбырлар, қолданылатын химиялық құралдар және соған ұқсас санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының рұқсат еткендерiнен болуы тиiс;
санитарлық-гигиеналық жағдайды қалпында ұстауға бағытталған санитарлық-гигиеналық iс-шараларды жүзеге асыру, өндiрiстiк сырқаттар мен жарақаттың алдын алу;
қызметкерлердiң денсаулығын нығайту үшiн қолайлы жағдайлар туғызу;
қоршаған ортаның мониторингiн қамтамасыз ету.
Мердiгер ___________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану операциясының түрi көрсетілсiн объектiлерiнiң геологиялық, гидрогеологиялық, экологиялық, инженерлiк-геологиялық және технологиялық зерделеудiң толықтығын және нақтылығын қамтамасыз етедi.
20.3. Мердiгер осы Келiсiм-шарт бойынша жер қойнауын пайдалану жөнiндегi қызметiн бастамас бұрын жоспарланған қызметтiң қоршаған табиғи ортаға ықпалын бағалауды жүргiзуi және мемлекеттiк табиғат қорғау органдарынан табиғатты пайдалануға рұқсат алуы керек.
20.4. Мердiгер осы Келiсiм-шарт бойынша өз қызметiнiң нәтижесiнде жер қойнауына және қоршаған ортаға әсерiн зерделеу және терiс ықпалды уақытылы жою жөнiндегі шаралар қабылдау мақсатында олардың мониторингiн жүргiзуi тиiс.
20.5. Мердiгер қоршаған ортаның жай-күйiн бұзушылықты жою, қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзуге және табиғатқа келтiрiлген шығынды толық көлемде өтеуге міндеттi.
20.6. Жер қойнауы мен қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың сақталуы үшiн Мемлекеттiк бақылауды уәкiлеттi мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
20.7. Мердiгер Келiсiм-шарттық аумақтың қоршаған ортасының жай-күйін сақтау жөнiндегi жұмыстарды орындайды.
20.8. Мердiгер Мемлекет заңнамасына сәйкес Келiсiм-шарт күшi тоқтатылғаннан кейiн немесе Келiсiм-шарт аумағын кезең-кезеңiмен қайтару кезiнде, Келiсiм-шарт аумағын тiкелей мақсаты бойынша одан әрi пайдалану үшiн жарамды жағдайда тапсырады.
20.9. Келiсiм-шартты қолдану уақытында қоршаған ортаның жай-күйiнiң, сондай-ақ Келiсiм-шарттық аумақтың бүлінуi (нашарлауы) тiкелей, мақсатқа пайдалануға жарамды жай-күйге дейiн Мердiгердiң есебiнен қалпына келтiрiледi.
21-бөлім. Тұрғындар мен қызметкерлердің қауіпсіздігі
21.1. Мердiгер Келiсiм-шартқа сәйкес _________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі
____________________________________________________________________
операциясының түрі көрсетілсін
_________________________________________________________ жүргізу
Пайдалы қазбаның түрі көрсетілсін
кезiнде Мемлекет заңнамасында көзделген жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу
жөнiндегi нормалар мен ережелердiң орындалуын қамтамасыз етуi, сондай-ақ апаттар мен кәсiби сырқаттардың алдын алу және жою жөнiндегi iс-шараларды жүргізуi тиiс.

21.2. Запрещается проведение ______________________________________,
указать вид Операции по недропользованию
если она представляет опасность для жизни и здоровья людей.
21.3. Государственный контроль за соблюдением правил и норм по
технической безопасности и промышленной санитарии при проведении
_________________________________________осуществляется
указать вид Операции по недропользованию
уполномоченными государственными органами в соответствии с их компетенцией.
21.4. Основными требованиями по обеспечению безопасной: проведения
________________________________________________________________ являются:
указать вид Операции по недропользованию
допуск к работам лиц, имеющих специальную подготовку и квалификацию,
а к руководству горными работами - лиц, имеющих соответствующее
образование;
обеспечение лиц, занятых при проведении _____________________________
указать вид Операции по
__________________________ специальной одеждой и средствами
недропользованию
индивидуальной и коллективной защиты;
применение машин, оборудования и материалов, соответствующих
требованиям безопасности и санитарным нормам;
учет, надлежащее хранение и расходование взрывчатых веществ и средств взрывания, а также правильное и безопасное их использование;
проведение комплекса геологических, маркшейдерских и иных наблюдений, необходимых и достаточных для обеспечения технологического цикла работ и прогнозирования опасных ситуаций, своевременное определение и нанесение на планы горных работ опасных зон;
своевременное пополнение технической документации и планов ликвидации аварий данными, уточняющими границы зон безопасного ведения работ;
соблюдение проектных систем Разработки Месторождений (для твердых Полезных ископаемых), проектов и технологических схем Разработки и обустройства Месторождений (для нефти, газа и подземных вод).
21.5. Должностные лица Подрядчика при возникновении непосредственной
угрозы жизни и здоровью работников и/или населению обязаны немедленно
приостановить работы и обеспечить транспортировку людей в безопасное место
и проинформировать об этом Компетентный и местные исполнительные органы.
21.6. Подрядчик возмещает вред, причиненный здоровью гражданина при
исполнении им договорных обязательств и трудовых обязанностей, в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Раздел 22. Ответственность подрядчика
за нарушение условий контракта

21.2. Егер адамдардың денсаулығы мен өмiрiне қауiп туғызатын болса _____________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін
жүргiзуге тыйым салынады.
21.3. ______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі
көрсетілсін жүргiзу кезiнде техникалық қауiпсiздiк және өндiрiстiк тазалық ережелерi мен нормаларын сақтауға мемлекеттiк бақылауды уәкілеттi мемлекеттiк органдар өз құзыретiне сәйкес жүзеге асырады.
21.4. _______________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін жүргізу кезінде қауiпсiз жүргiзудi қамтамасыз ету жөніндегi негiзгi талаптар мыналар болып табылады:
жұмыстарға арнайы дайындығы мен бiлiктiлiгi бар адамдарға, ал тау-кен жұмыстарын басқаруға - тиiстi бiлiмi бар адамдарға рұқсат беру;
_________________________________________________________ жүргізу
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі көрсетілсін кезiнде онымен айналысатын адамдарды арнайы киiмдермен, жеке және ұжымдық қорғаныс құралдарымен қамтамасыз ету;
тиiстi қауiпсiздiк талаптары мен тазалық нормаларына сәйкес келетiн машиналарды, жабдықтар мен материалдарды қолдану;
жарылғыш заттар мен жару құралдарын тиiсiнше сақтау және жұмсау, есебiн жүргiзу, сондай-ақ оларды дұрыс және қауiпсiз пайдалану;
жұмыстардың технологиялық циклын және қауiптi жағдайларды болжауды қамтамасыз ету үшiн қажеттi және жеткiлiктi геологиялық, маркшейдерлiк және өзге де бақылаулар кешенiн жүргiзу, қауіптi аймақтарды дер кезiнде анықтау және тау-кен жұмыстарының жоспарларына енгiзу;
техникалық құжаттамалар мен апаттарды жою жоспарларын, жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу шекараларын нақтылайтын мәлiметтермен уақытылы толықтырып отыру;
Кен орындарын әзiрлеудiң жобалық жүйелерiн (Қатты пайдалы қазбалар үшiн), Әзiрлеудiң және Кен орындарын (мұнай, газ және жер асты сулары үшiн) жайластырудың жобалары мен технологиялық сызбаларын сақтау.
21.5. Мердiгердiң лауазымды адамдары, қызметкерлердiң және/немесе тұрғындардың өмiрi мен денсаулығына тiкелей қауiп төнуi туындаған кезде жұмыстарды жедел тоқтатуға және адамдарды қауiпсiз жерге тасуға және бұл туралы Құзыреттi және жергiлiктi атқару органдарына хабардар етуге мiндеттi.
21.6. Мердiгер оның шарттық мiндеттемелер мен еңбек мiндеттерiн атқаруы кезiнде азаматтың денсаулығына келтiрiлген зиянның орнын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес толтырады.
22-бөлiм. Мердігердің келісім-шарттың
Шарттарын бұзғаны үшін жауапкершілігі

22.1. Сделки, заключенные Подрядчиком, признаются недействительными
по основаниям, предусмотренным законодательством Государства
K941000_
.
22.2. Подрядчик несет полную ответственность за последствия действий,
указанных в пункте 22.1. Контракта, перед Компетентным органом и Третьими
лицами.
22.3. Лица, виновные в совершении указанных сделок, а также других
нарушений законодательства Республики Казахстан, несут установленную
законом дисциплинарную, материальную, административную и уголовную
ответственность.
23. Форс-мажор
23.1. Ни одна из Сторон не будет нести ответственности за неисполнение или ненадлежащее исполнение каких-либо обязательств по Контракту, если такое неисполнение или ненадлежащее исполнение вызваны обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор).
23.2. К обстоятельствам непреодолимой силы относятся чрезвычайные и непредвиденные при данных условиях обстоятельства, как например: военные конфликты, природные катастрофы, стихийные бедствия (пожары и т. п.). Приведенный перечень не является исчерпывающим.
23.3. В случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы Сторона, пострадавшая от них, незамедлительно уведомляет об этом другую Сторону путем вручения либо отправки по почте письменного уведомления, уточняющего дату начала и описание форс-мажорных обстоятельств.
23.4. При возникновении форс-мажорных обстоятельств Стороны незамедлительно проводят совещание для поиска решения выхода из сложившейся ситуации и используют все средства для сведения к минимуму последствий таких обстоятельств.
23.5. При полной или частичной приостановке работ по Контракту, вызванной форс-мажорными обстоятельствами, период проведения этих работ продлевается на срок действия форс-мажора и возобновляется с момента прекращения форс-мажора.
Раздел 24. Конфиденциальность
24.1. Информация, полученная или приобретенная какой-либо Стороной в процессе выполнения Контракта, является конфиденциальной. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию дня составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Государства.
24.2. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию Третьим лицам без согласия другой Стороны за исключением случаев:
если такая информация используется в ходе ведения судебного разбирательства;
когда информация предоставляется Третьим лицам, оказывающим услуги Подрядчику, при условии, что такое Третье лицо берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в установленных Сторонами целях и на определенный Сторонами срок;
когда информация предоставляется банку или другой финансовой организации, у которой Подрядчик получает финансовые средства, при условии, что такой банк или другая финансовая организация берет на себя обязательство рассматривать такую информацию как конфиденциальную и использовать ее только в указанных целях.

22.1. Мердiгер жасасқан мәмiлелер Мемлекет заңнамасында көзделген негiздер бойынша заңсыз деп танылады.
22.2. Мердiгер Келiсiм-шарттың 22.1-тармағында көрсетiлген iс-қимылдардың салдарлары үшiн Құзыреттi органның және Yшiншi тұлғалардың алдында толық жауапкершiлiкте болады.
22.3. Көрсетiлген мәмiлелердi жасауда, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларын басқа да бұзылушылықтарға кiнәлi адамдар заңмен белгiленген тәртiптiк, материалдық, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкте болады.
23-бөлiм. Кездейсоқ оқиға
23.1. Келiсiм-шарт бойынша қандай да болмасын мiндеттемелердi орындамағаны немесе тиiсiнше орындамағаны үшiн, егер бұл орындамаушылық немесе тиiсiнше орындамаушылық тежеусiз күшке (кездейсоқ оқиғаға) байланысты болса Тараптардың ешқайсысы ешқандай жауапкершiлiкке тартылмайды.
23.2. Тежеусiз күштiң мән-жайларына мынадай мән-жайдың жағдайлары кезiндегi төтенше және күтпеген жағдаяттар жатады, мысалы: әскери жанжалдар, табиғат апаттары, табиғи зiлзалалар (өрт және т.с.). Келтiрiлген тiзбе бәрiн толық қамтыған болып табылмайды.
23.3. Тежеусiз күш мән-жайлары туындаған жағдайда, одан зардап шегушi Тарап бұл туралы кездейсоқ оқиға мән-жайлары басталған күнiн және сипаттамасын анықтаған жазбаша хабарламаны тапсыру немесе поштамен жiберу жолымен екiншi Тарапқа дереу хабарлайды.
23.4. Кездейсоқ оқиға мән-жайлары туындаған кезде Тараптар қалыптасқан жағдайдан шығудың шешімін іздеу үшін дереу кеңес өткізеді және мұндай мән-жайлардың салдарларын барынша азайту мәліметі үшін барлық құралдарды пайдаланады.
23.5. Кездейсоқ оқиға мән-жайларымен байланысты Келiсiм-шарт бойынша жұмыстардың толық немесе ішiнара тоқтауы кезiнде, бұл жұмыстардың жүргiзiлу кезеңі кездейсоқ оқиғаның қолданылу мерзiмiне ұзартылады және кездейсоқ оқиға тоқтатылған сәттен бастап қайта жаңғыртылады.
24-бөлiм. Құпиялылық
24.1. Келiсiм-шартты орындау процесiнде қандай да болмасын Тараптың алған немесе сатып алған ақпараты құпия болып табылады. Тараптар Мемлекет заңнамасында көзделген қажетті есеп берулер құрастыру үшiн құпия ақпаратты пайдалана алады.
24.2. Тараптардың екiншi Тараптың келiсiмiнсiз құпия ақпаратты Үшiншi тұлғаларға мынадай жағдайларды қоспағанда беруге құқығы жоқ:
егер бұл ақпарат сотта іс қарауды жүргiзу барысында пайдаланылса;
ақпарат Мердiгерге қызмет көрсететiн Үшiншi тұлғаға мұндай Yшiншi Тарап мұндай ақпаратты құпия қарап және оны Тараптар белгiлеген мақсаттарға және белгiленген мерзiмдерде ғана пайдалануға мiндеттеме алу шартымен берiлген жағдайда;
ақпарат Мердiгер қаржылық қаражат алатын банкке немесе басқа қаржылық ұйымға, мұндай банк немесе басқа қаржылық ұйым бұл ақпаратты құпия деп қарап және оны тек көрсетiлген мақсаттарға ғана пайдалануға мiндеттеме алу шартымен берiлген жағдайда.

24.3. Стороны, в соответствии с законодательством Государства, определяют сроки соблюдения конфиденциальности по всем документам, информации и отчетам, относящимся к проведению ___________________________
указать вид ___________________________________ на Контрактной территории. Операции по недропользованию
Раздел 25. Передача прав и обязанностей
25.1. Передача прав и обязанностей по Контракту Третьему лицу, за исключением передачи права недропользования в залог, допускается только с письменного разрешения Компетентного органа. Компетентный орган не вправе отказать в передаче права недропользования дочерней организации в любом случае, если основная организация предоставила Компетентному органу гарантии полного исполнения обязательств по Контракту солидарно с дочерним юридическим лицом.
25.2. Расходы, связанные с передачей прав и обязанностей по Контракту, несет Подрядчик и Государством не компенсируются.
25.3. До тех пор, пока Подрядчик сохраняет какое-либо участие в Контракте, он и Третье лицо, которому он передал права и обязанности, несут солидарную ответственность по Контракту.
Раздел 26. Применимое право
26.1. Для Контракта и других соглашений, подписанных на основе Контракта, применяется право Республики Казахстан, если иное не установлено международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
26.2. Подрядчик принимает на себя обязательство соблюдать принятые Государством международные обязательства в области охраны окружающей среды на Контрактной территории и сопряженных с ней участках.
Раздел 27. Порядок разрешения споров
27.1. Стороны принимают все меры для решения всех споров и разногласий, вытекающих из Контракта путем переговоров.
27.2. Если в течение _____ дней с момента его возникновения спорный вопрос не может быть решен путем переговоров, то Стороны передадут спорный вопрос для его разрешения:
в судебные органы Государства, уполномоченные в соответствии с законодательством рассматривать подобные споры, или:
в один из следующих арбитражных органов ____________________________
(только для иностранных _____________________________________; Подрядчиков и совместных предприятий)
в международный центр по урегулированию инвестиционных споров (далее - центр), созданный в соответствии с Конвенцией по урегулированию инвестиционных споров, открытой для подписания в Вашингтоне 18 марта 1995 года (конвенция ИКСИД), если государство Подрядчика является участником этой конвенции, или:
в дополнительное учреждение центра (функционирующее по правилам дополнительного органа), если государство Подрядчика не является участником конвенции ИКСИД, или:
в арбитражные органы, учреждаемые в соответствии с арбитражным регламентом комиссии Организации Объединенных Наций по международному торговому праву (ЮНСИТРАЛ), или:
на арбитражное рассмотрение при Арбитражном институте Международной торговой палаты в Стокгольме, или:
в арбитражную комиссию при Торгово-промышленной палате Государства ___________________________________________________________.
(Выбрать один из вышеперечисленных органов)
Раздел 28. Гарантии стабильности Контракта
Сноска. Раздел 28 - в редакции постановления Правительства РК от 9 августа 2002 г. N 889 P020889_ .
Раздел 28. Гарантии стабильности Контракта

24.3. Тараптар, Мемлекет заңнамасына сәйкес, Келiсiм-шарттық аумақта _________________________________________________________
жүргiзуге Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрі
көрсетілсін қатысты барлық құжаттардың, ақпараттардың және есептердiң құпиялығын сақтау мерзiмiн айқындайды.
25-бөлiм. Құқықтар мен міндеттерді тапсыру
25.1. Келiсiм-шарт бойынша құқықтар мен мiндеттердi Үшiншi тұлғаға тапсыруға, жер қойнауын пайдалану құқығын кепiлге тапсыруды қоспағанда, тек Құзыретті органның жазбаша рұқсатымен ғана жол берiледi. Құзыреттi орган, егер негiзгi ұйым Құзыретті органға Келiсiм-шарт бойынша мiндеттемелерiн толық орындауға еншiлес заңды тұлғамен ортақ кепілдік берсе, Жер қойнауын пайдалану құқығын кез-келген жағдайда, еншілес ұйымға кез-келген тапсырудан бас тартуға құқығы жоқ.
25.2. Келiсiм-шарт бойынша құқықтар мен мiндеттердi тапсыруға байланысты шығыстарды Мердiгер көтередi және мемлекет тарапынан орны толтырылмайды.
25.3. Мердiгер Келiсiм-шартта қандай да болмасын қатысуын сақтаған уақытқа дейiн, ол және ол құқықтар мен мiндеттердi берген Yшiншi тұлға Келiсiм-шарт бойынша ортақ жауапкершiлiкте болады.
26-бөлім. Қолданылатын құқық
26.1. Келiсiм-шарт және Келiсiм-шарт негiзiнде қол қойылған басқа да келiсiмдер үшiн, егер Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарда өзгеше белгiленбесе, Қазақстан Республикасының құқығы қолданылады.
26.2. Мердiгер өзіне Келiсiм-шарттық аумақта және онымен iргелес учаскелерде қоршаған ортаны қорғау саласындағы Мемлекет алған Халықаралық мiндеттемелердi сақтауға өзiне міндеттеме қабылдайды.
27-бөлiм. Дауларды шешу тәртібі
27.1. Тараптар Келiсiм-шарттан туындайтын барлық даулар мен келiспеушiлiктердi келiссөздер жолымен шешу үшiн барлық шараларды қабылдайды.
27.2. Егер дау туындаған сәттен бастап _____________ күн ішiнде даулы мәселе келiссөздер жолымен шешiлмесе, онда Тараптар оны шешу үшiн мынадай органдарға тапсырады:
заңнамаға сәйкес осыған ұқсас дауларды қарауға уәкiлеттi Мемлекеттiң сот органдарына немесе;
мынадай арбитраж органдарының біреуіне _____________________
(тек шетелдік
_________________________________________________________________;
Мердігерлер және бірлескен кәсіпорындар үшін)
Инвестициялық дауларды реттеу жөнiндегi конвенцияға (ИКСИД конвенциясы) сәйкес 1995 жылғы 18 наурызда Вашингтонда құрылған қол қою үшін ашық инвестициялық дауларды реттеу жөнiндегi халықаралық орталығы (бұдан әрi - орталық), егер Мердiгердiң мемлекетi осы конвенцияның мүшесi болса немесе;
егер Мердiгердiң мемлекетi ИКСИД конвенциясының мүшесi болмаса, орталықтың қосымша мекемесiне (қосымша органның тәртiбi бойынша қызмет ететін) немесе;
Біріккен Ұлттар Ұйымы (ЮНСИТРАЛ) Халықаралық Сауда құқығы жөніндегі комиссиясының арбитраждық регламентіне сәйкес құрылатын арбитраж органдарына немесе;
Стокгольмдегi Халықаралық Сауда палатасының Арбитраждық институты жанындағы арбитраждық қарауға, немесе:
Мемлекеттiң Сауда-өнеркәсiптiк палатасы жанындағы арбитраж комиссиясына _____________________________________________________
Жоғарыда көрсетілген органдардың бірін
___________________________________________________________________
таңдап алу керек
28-бөлiм. Келiсiм-шарт тұрақтылығының кепiлдiктерi <*>

28.1. Изменения и дополнения законодательства, ухудшающие положение Подрядчика, не применяются к Контракту, выданному и заключенному до таких изменений и дополнений.
Гарантии, установленные настоящим пунктом, не распространяются на изменения законодательства Республики Казахстан в области обеспечения обороноспособности, национальной безопасности, в сфере экологической безопасности и здравоохранения.
28.2. В случае внесения изменений и дополнений в законодательство, приводящих к невозможности дальнейшего осуществления деятельности по Контракту, в Контракт письменным соглашением Сторон могут быть внесены соответствующие изменения для восстановления первоначально установленного баланса интереса Сторон.
Раздел 29. Условия приостановления и прекращения
действия контракта
29.1. Компетентный орган в обязательном порядке приостанавливает действие Контракта, если:
возникла непосредственная угроза жизни или здоровью людей, работающих или проживающих в зоне влияния работ, связанных с действием Контракта.
29.2. Компетентный орган вправе приостановить действие Контракта в случаях:
осуществления Подрядчиком деятельности, не предусмотренной Рабочей программой и Контрактом;
нарушения Подрядчиком в процессе своей деятельности законодательства Государства в части охраны недр, окружающей природной среды и безопасного ведения работ;
нарушения Подрядчиком в процессе своей деятельности порядка уплаты налогов и других обязательных платежей, установленных Контрактом;
при передачи Подрядчиком полностью или частично прав по Контракту Третьему лицу с нарушением раздела 25 Контракта;
при прерывании Подрядчиком производства в рамках Рабочей программы на срок свыше ____ дней, кроме случаев, связанных с обстоятельствами непреодолимой силы (форс-мажор);
при нарушении условий о соблюдении конфиденциальности информации по настоящему Контракту.
29.3. После сообщения Подрядчика об устранении причин, вызвавших приостановление действия Контракта, он возобновляется.
29.4. Контракт досрочно прекращает свое действие только в следующих случаях:
при отказе Подрядчика устранить причины, вызвавшие принятие решения о приостановлении проведения Разведки, Добычи, совмещенной Разведки и Добычи либо Строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с Разведкой и (или) Добычей, либо при неустранении этих причин в срок, достаточный для их устранений;
в случае, если недропользователь не приступит к операциям по недропользованию в сроки, установленные Контрактом;
в случае невозможности устранения причин, вызвавших приостановление операций по недропользованию, связанных с угрозой здоровью и жизни людей;
в случае существенного нарушения Подрядчиком обязательств, установленных Контрактом либо программой работ;
в случае признания Подрядчика банкротом в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, за исключением случая, когда Право недропользования является предметом залога в соответствии с действующим законодательством K941000_ ;
при признании Контракта недействительным в соответствии с
законодательством о недропользовании.

28.1. Заңнамаға Мердiгердiң жағдайын нашарлататын өзгерiстер мен толықтырулар осындай өзгерiстер мен толықтыруларға дейiн берiлген және жасалған Келiсiм-шартқа қолданылмайды.
Осы тармақпен белгiленген кепiлдiктер Қазақстан Республикасының қорғаныс қабiлетiн, ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы, экологиялық қауiпсiздiк және денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының өзгерістеріне қолданылмайды.
28.2. Заңнамаға Келiсiм-шарт бойынша қызметтi одан әрi жүзеге асыру мүмкiн еместiгiне алып келетiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген жағдайда Тараптар мүдделердiң бастапқы белгiленген тепе-теңдiгiн қалпына келтіру үшін Тараптардың жазбаша келісімімен Келісім-шартқа тиісті өзгерістер енгізе алады.
Ескерту. 28-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2002.08.09. 889 қаулысымен.
29-бөлiм. Келісім-шарттың қолданылуын
тоқтату және тоқтата тұру шарттары
29.1. Құзыреттi орган егер:
Келiсiм-шарттың қызметiмен байланысты жұмыстардың ықпал ету аумағында жұмыс iстейтiн немесе тұратын адамдардың өмiрiне немесе денсаулығына тiкелей қауiп төнсе, Келiсiм-шарттың қолданылуын мiндеттi түрде тоқтатады.
29.2. Құзыреттi орган Келiсiм-шарттың қолданылуын мынадай жағдайларда:
Мердiгер Келiсiм-шартта және Жұмыс бағдарламасында көзделмеген қызметтi жүзеге асырған кезде;
Мердiгер өз қызметiнiң процесiнде Мемлекеттiң жер қойнауын, қоршаған табиғи ортаны қорғау және жұмыс жүргiзудiң қауіпсiздiгi бөлiгiнде Мемлекет заңнамасын бұзған кезде;
Мердiгер өзiнiң қызметiнiң процесiнде Келiсiм-шартта белгiленген салық төлеу және басқа да міндеттi төлемдердi төлеу тәртiбiн бұзған кезде;
Мердiгер Келiсiм-шарттағы құқықтарын Үшiншi тұлғаға тапсыруды Келiсiм-шарттың 25-бөлiмiн толықтай немесе ішiнара бұза отырып тапсыру кезiнде;
Жұмыс бағдарламасының шеңберiнде тежеусiз күш жағдайларында (кездейсоқ оқиға) байланысты жағдайларды қоспағанда, Мердiгер өндiрiстi мерзiмiнен артық ________ күнге тоқтатса;
осы Келiсiм-шарт бойынша ақпараттық құпияны сақтау туралы шарттарды бұзған кезде тоқтата тұруға құқылы.
29.3. Мердiгер Келiсiм-шарттың қолданылуын тоқтата тұруға мәжбүр еткен себептердi жойғанын хабарлағаннан кейiн оның қолданылуы одан әрi жалғастырылады.
29.4. Келiсiм-шарт тек мынадай жағдайларда ғана қолданылуы мерзiмiнен бұрын:
Мердiгер Барлаумен және (немесе) Өндiрумен байланысты емес Барлауды Өндiрудi, бiрлескен Барлау мен Өндiрудi не Құрылысты және (немесе) жерасты құрылыстарын пайдалануды тоқтата тұру туралы шешiм қабылдауды туғызған себептердi жоюдан бас тартқан кезде не осы себептердi жою үшiн жеткiлiктi мерзiмде оларды жоймаған кезде;
егер жер қойнауын пайдаланушы Келiсiм-шартта белгiленген жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларға кiрiспеген жағдайда;
адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауіп туғызумен байланысты жер қойнауын пайдалану жөнiндегi операцияларды тоқтата тұруды туғызған себептердi жою мүмкiн емес жағдайда;
Мердiгер Келiсiм-шартпен не жұмыс бағдарламасымен белгiленген мiндеттемелерiн айтарлықтай бұзған жағдайда;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес, Жер қойнауын пайдалану құқығы қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес кепiлдiкке салынғаннан басқа жағдайларды қоспағанда, Мердiгер банкрот деп танылған жағдайда K941000_ ;
Жер қойнауын пайдалану туралы заңнамаға сәйкес Келiсiм-шарт заңсыз деп танылса тоқтатылады.

29.5. Контракт прекращает свое действие по причинам, указанным в
пункте 29.4. Контракта, через __ дней после получения Подрядчиком
письменного уведомления от Компетентного органа о досрочном прекращении
действия Контракта.
29.6. Стороны не освобождаются от выполнения текущих обязательств,
которые остались невыполненными к моменту вручения уведомления Подрядчику
о прекращении действия Контракта.
Раздел 30. Язык контракта
30.1. Текст данного Контракта составляется на государственном и
русском (других) языках и все экземпляры идентичны.
30.2. В случае возникновения разногласий или споров между вариантами
текста, вариант текста на ____________ имеет преимущественную силу.
указать язык
30.3. Стороны договариваются, что _______________________ языки будут
использоваться как языки общения. С Даты вступления Контракта в силу
техническая документация и информация относительно проведения
_________________________________________________________________________
указать вид Операции по недропользованию
составляется на __________________языках.
30.4. Документация и информация, касающаяся административной
деятельности, составляется на государственном и русском языках.
Раздел 31. Дополнительные положения
31.1. Все уведомления и документы, требуемые в связи с реализацией
данного Контракта, считаются представленными и доставленными должным
образом каждой из Сторон по настоящему Контракту только по факту их
получения.
31.2. Уведомление и документы вручаются собственноручно или
отправляются по почте, заказанной авиапочтой, факсом, по телексу или
телеграфу по следующим адресам:
Адрес Компетентного органа:                   Адрес Подрядчика:
Телекс                                        Телекс
Телеграф                                      Телеграф
От имени                                      От имени
Компетентного органа                          Подрядчика
__________________________                    ___________________________
31.3. При изменении адресов по настоящему Контракту каждая из Сторон
должна представить письменное уведомление другой Стороне.
31.4. Все приложения к Контракту рассматриваются как его составные
части. При наличии каких-либо расхождений между положениями приложений и
самим Контрактом, Контракт имеет основополагающее значение.
31.5. Поправки или дополнения к Контракту, не противоречащие условиям
Контракта, оформляются письменным соглашением Сторон. Такое соглашение
является составной частью Контракта.
Настоящий Контракт заключен ___________ (дня),__________ (месяца)
200___ года в г. _________ Республика Казахстан, уполномоченными
представителями Сторон.
Компетентный орган                          Подрядчик
подпись_______________                      подпись ___________________
должность_____________                      должность
(Специалист: Мартина Н.А.)

29.5. Келiсiм-шарттың қолданылуы осы Келiсiм-шарттың 29.4-тармағында көрсетiлген себептер бойынша Мердiгер Құзыреттi органнан Келiсiм-шарттың қызметiн қолданылу мерзiмiнен бұрын тоқтату туралы жазбаша хабар алғаннан кейiн ________ күннен соң тоқтатылады.
29.6. Тараптар Мердігерге Келiсiм-шарттың қолданылуын тоқтату туралы ескертудi тапсыру сәтiне орындалмай қалған ағымдағы мiндеттемелерiн орындаудан босатылмайды.
30-бөлiм. Келісім-шарт тілі
30.1. Осы Келiсiм-шарттың мәтiнi қазақ және орыс (басқа) тiлдерiнде жүргiзiледi және барлық даналары бiрдей.
30.2. Мәтiннiң нұсқалары арасында келiспеушiлiктер мен даулар туындаған жағдайда ____________________ нұсқасы артықшылықты күшке                     қалайтын тілді көрсету
ие болады.
30.3. Тараптар ________ тiлдерi қатынас тiлдерi ретiнде қолданылатындығына уағдаласады. Келiсiм-шарт күшiне енген күннен бастап ___________________________________________________________
Жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияның түрi көрсетілсін
жүргiзуге қатысты техникалық құжаттама мен ақпарат ________________
тiлдерiнде жүргізiледi.
30.4. Әкiмшiлiк қызметке қатысты құжаттама мен ақпарат мемлекеттік және орыс тiлдерiнде жасалады.
31-бөлiм. Қосымша ережелер
31.1. Осы Келiсiм-шартты iске асыруға байланысты талап етiлетiн барлық хабарламалар мен құжаттар, осы Келiсiм-шарт бойынша Тараптардың әрқайсысына ұсынылған және жеткiзiлген деп, оларды алу фактiсi бойынша есептеледi.
31.2. Хабарламалар мен құжаттар тiкелей қолға тапсырылады немесе мынадай мекен-жайларға: пошта, тапсырыс авиапоштасы, факс, телекс немесе телеграф бойынша жiберiледi.
Құзыреттi органның мекен-жайы:          Мердiгердiң мекен-жайы:
телекс                                   телекс
телеграф                                 телеграф
Құзыреттi органның атынан                Мердiгердiң атынан
_________________________                _______________________
31.3. Осы Келiсiм-шарт бойынша мекен-жайлар өзгерген кезде Тараптардың әрқайсысы екiншi Тарапқа жазбаша хабарлама ұсынуы тиiс.
31.4. Келiсiм-шарттың барлық қосымшалары оның құрамды бөлiктерi ретінде қаралады. Қосымшалардың және Келісім-шарттың өзінің ережелерінің арасында қандай да бір айырмашылық болған кезде, Келісім-шарттың негiз қалаушы мәнi болады.
31.5. Келiсiм-шарт ережелерiне қайшы келмейтiн Келiсiм-шартқа енгiзiлетін түзетулер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келiсiмiмен ресiмделедi. Мұндай келiсiм Келiсiм-шарттың құрамдас бөлігі болып табылады.
Осы Келiсiм-шартты 200__ жылғы ___________ (айы) _____ (күні)
Қазақстан Республикасының қаласында Тараптардың уәкiлеттi өкiлдерi жасасты.
Құзыреттi орган                         Мердiгер
қолы __________________                 қолы _________________
лауазымы ______________                 лауазымы _____________